PDA

View Full Version : Katundi Shqip Nga Turqi - Video


shllak
25-12-06, 17:21
Kjo katundi eshte jemi. Krejt shqiptar eshte.Krejt din me fol shqip edhe folin shum mire. Na ardhum te turqi ne 1912 prej prishtina prej kosova .Shteti turqi jepi toka neve ne rrethi "Niksar" i qyteti "Tokat". Tash shumis jan shku me punu te qytet i tjert Stamboll,Adapazari,Ankara,Kajseri etj. Po vijn ne vera me pushu dhe me mbjel arat. Katundi ka 32 fis.

Fisat : Havol(Kilmend), Binxhol, Dragush, Dumles, Prebes, Temavali, Shalak, Shyllak , Lerinc, Dedinc, Kojuf, Bujak, Sterpiē, Ēyēal, Dubov, Sobojev, Mujak, Plakoll, Statovc, Kurshumli, Ēalapek, Lumnis(zogor), Berbatovc, Zebinc, Krashniq, Berish, Plana, Laholl, Kurtel, Yashanis, Mukullan, Shajkovc, Oras .

shllak
25-12-06, 17:22
http://video.google.com/videoplay?do...34971979106231

Vendi katundi ne harte

http://nona.net/features/map/placede...%C4%9Fz%C4%B1/

http://www.maplandia.cz/turecko/toka...gzi/#cestovani

shllak
25-12-06, 17:23
http://video.google.com/videoplay?docid=-6880834971979106231

shllak
25-12-06, 17:24
Edhe ne youtube mundi me kqyr

http://www.youtube.com/watch?v=oE5EqsTWoio

http://www.youtube.com/watch?v=_Pc1c8tAQy8

http://www.youtube.com/watch?v=2JXPXMXeIaA

http://www.youtube.com/watch?v=VYoMSa7Wqkw

King_Gentius
25-12-06, 19:03
Nuk marr vesh cka po thuhej ne fillim te videos po ju lumte qe e kan majt gjuhen e traditat e tyre. :)

legenda
25-12-06, 21:57
te falenderohemi per kete video,respekt :smile:
http://video.google.com/videoplay?docid=-6880834971979106231

pokeri
26-12-06, 14:42
Shllak.

Pėrshėndetje pėr autorin e video-xhirimeve.
Tė kisha lutur tė mė kontaktoni pėrmes msn; popoker_xx[email protected] ([email protected])

Jam i interesuar tė realizojmė njė dokumentar televiziv pėr shqiptarėt e mėrguar nė Turqi.

Me respekt.

dashi
27-04-07, 11:12
Me vjen keq por me duket me shume se "KALAVER" ju po paraqiteni si dallaver (dallaveregji).
Eshte ne vleresimin tuaj per me duket se e ke tepruar me ato vidio qe prezanton. Une nuk pata mundesi ti hap dhe nuk dua ti hap por eshte teper deshperuse qe te shikoni kembenguljen tuaj per te prezantuar ne kete faqe dhe teme vidio te nje monstre dhe te nje prej fatkeqesive me te medha qe i ka ndodhur kombit shqiprtar.
Perkunderejt kenaqesise qe te shikosh dhe te marrish informacion per nje katund shqiptar ne turqi, ta perzjesh me te tilla gjera me duket jo normale.
Enver Hoxha eshte personi qe per shkak te idese se tij dhe te etjes per pushtet neperkembi ne menyren me te dhimbshme ēdo interes dhe ndjenje te shqiptarise. Sot minimalja qe mund te bejne pasuesit dhe ithtaret e tij eshte te HESHTIN.
Zoti paste meshire per ju.

shllak
11-05-07, 20:45
ADANA ĒEVRETEPE Katundi Shqip ne Turqi

Kjo eshte tjeter katundi shqip ne turqi. Krejt shqiptar eshte katundi. Krejt din me fol shqip. Nje emisioni tv turqi ben gare per ushqimi mir kush ben dhe shkon gjithe katund ne turqi. Ata ka ardh me be nje emision te katund. Kajhere populli po folin shqip folesi(speaker) nuk mar vesh per ata po keshin me folesi. Drejtori emisionit eshte Shqiptar. Emni eshte Hakan Aksel. Folesi(speaker)nuk eshte shqiptar. Adana Ceyhan Ēevretepe köyü Arnavut shqip shqiptar kosova kosove shqiperia albania albanian film

1) http://www.youtube.com/watch?v=F776EWvbko4

2) http://www.youtube.com/watch?v=Mjqbx7OfrEA

3) http://www.youtube.com/watch?v=-fGqsetCzq4

4) http://www.youtube.com/watch?v=qiCjhMK-L7I

shllak
11-05-07, 20:47
SHPĖRNGULJA E SHQIPTARĖVE PREJ KOSOVĖS NĖ TURQI 1912-1915 (XX)

Prishtinė, 01 tetor 2003 - Sipas dokumenteve qė gjenden nė Arkivin e Sekretariatit Federativ tė Punėve tė Jashtme nė Beograd, nė Fondin PO (Politēko Odelenje) nga Konsulati gjeneral jepen kėto tė dhėna pėr shpėrnguljen e shqiptarėve nėpėr Selanik nė Turqi. Sipas dokumentit numėr 1246 tė pėrpiluar mė 12 prill 1914 jepen kėto shifra:
Nėntor 1912 nė Turqi shpėrngulen 8866 shqiptarė,
Dhjetor 1912 nė Turqi shpėrngulen 11493 shqiptarė,
Gjatė Janarit 1913 shpėrngulen 12087 shqiptarė,
Gjatė Shkurtit shpėrngulen 1288 shqiptarė,
Gjatė Marsit shpėrngulen 7553 shqiptarė,
Gjatė Prillit shpėngulen 6725 shqiptarė,
Gjatė Majit shpėrngulen 12813 shqiptarė,
Gjatė Qershorit shpėrngulen 9386 shqiptarė,
Gjatė Korrikut shpėrngulen 21045 shqiptarė,
Gjatė Gushtit shpėrngulen 29312 shqiptarė,
Gjatė Shtatorit shpėrngulen 13380 shqitparė,
Gjatė Tetorit janė shpėrngulur 14764 shqiptarė,
Gjatė Nėntorit shpėrngulen 17313 shqiptarė,
Gjatė Dhjetorit shpėrngulen 15502 shqiptarė,
Gjatė janarit tė vitit 1914 nė Turqi shpėrngulen 10182 shqiptarė,
Gjatė Shkurtit nė Turqi shpėrngulen 25060 shqitparė,
Gjatė Marsit nė Turqi shpėrngulen 12346 shqiptarė,

Gjithsej, sipas dokumentit, vetėm nė Turqi, janė shpėrngulur 239807 persona. Nė kėtė shifėr theksohet se nuk hyjnė fėmijėt qė ishin nėn moshėn 6 vjeēare. Gjithashtu, theksohet nė kėto dokumente, se nėpėr Kavallė kanė kaluar edhe 4 mijė familje myslimane, por edhe po aq pėrmes rrugės tokėsore. Tė gjithė kėta persona thuhet se i kanė ēuar nė Turqi me 395 anije evropiane.
Sipas tė dhėnave tė “Komitetit tė Kosovės”, gjatė Prillit tė vitit 1914 pėr nė Turqi janė shpėrngulur: 6520 shqiptarė.
Gjatė majit pėr nė Turqi janė shpėrnguljur 15414 shqiptarė,
Gjatė Qershorit pėr nė Turqi janė shpėrngulur 14821 shqiptarė,
Gjatė Korrikut pėr nė Turqi janė shpėrngulur 26237 shqiptarė,
Tė gjitha kėto tė dhėna i ka botuar Akademia Serbe e Shkencave dhe Arteve, seksioni i Shkencave Historike (“Dokumenta o spolnjoj politici kraljevine serbije”, K.VII Sv.1 Beograd 1980.f.617-618).
Sipas tė dhėnave tė Ministrisė sė Punėve tė brendshme tė mbretėrisė serbe (1912-1915) nė Kosovė ishte planifikuar tė kolonizohen 20 mijė serbė nė zonėn e okupuar nga serbėt dhe 5 mijė malazezė nė zonėn e Kosovės tė okupuar nga malazezėt.

http://www.kosovali.net/kosova_samsun/p28.gif

Shqiptarė tė Kosovės tė dėbuar me dhunė nga trojet e tyre
prej pushtuesve serbė nė vitin 1912

http://www.kosovali.net/kosova_samsun/p29.gif

Pėrveē nė Vilajetet e shėnuara pothuajse nė tė gjitha viset tjera
tė Turqisė ka popullsi me origjinė shqiptare


Ndėr kėto Vilajete mund tė veēohen: Adapazari, Stambolli, Brusa, Eskishehir, Kytahia, Manisa, Izmiri, Ajden, Adana, Ankara, Tokat, Samsun, Elazey, Edrene e tjerė

http://www.kosovali.net/Picture001_s.jpg


Dr. ALI JAKUPI
PĖR ATA KOSOVA ĖSHTĖ ĖNDĖRR
- SHQIPTARĖT NĖ VILAJETIN E SAMSUNIT -
(udhėpėrshkrime-ese)

KOSOVA ONLAR İĒİN BİR HAYAL

http://www.kosovali.net/kosova_samsun.htm

shllak
11-05-07, 20:49
Samsun Bafra Shqiptaret ne Turqi

Tjeter qytet qe jeton shqiptaret ne Turqi. Kjo video eshte per historike e mergimtarit. Nje bisedim ben baba dhe djali.

http://www.youtube.com/watch?v=f2WSrKWIplc

mehi
12-04-08, 21:17
Ju pershendes te gjithėve posaqerisht Shqiptaret ne Turqi
Sikur shum te tjer edhe une i takoj nji familjeje e cila ishte e perndjekur nga TOPLICA dhe familja ime e ngusht jeton ne Kosovė por nji numer i madh i antarve te familjes ton kishte vazhduar rrugen per Turqi i lus te gjith ata qe e lexojn ket shkres dhe kan njohuri se ku jetojn antaret e familjes
PODVORICA ne Turqi te me paraqiten ne adresen elektronike
==========
[email protected]
==================
I pershendes te gjithė Shqiptaret kudo qe jetojn

Guri i madh
13-04-08, 00:41
Ju pershendes te gjithėve posaqerisht Shqiptaret ne Turqi
Sikur shum te tjer edhe une i takoj nji familjeje e cila ishte e perndjekur nga TOPLICA dhe familja ime e ngusht jeton ne Kosovė por nji numer i madh i antarve te familjes ton kishte vazhduar rrugen per Turqi i lus te gjith ata qe e lexojn ket shkres dhe kan njohuri se ku jetojn antaret e familjes
PODVORICA ne Turqi te me paraqiten ne adresen elektronike
==========
[email protected]
==================
I pershendes te gjithė Shqiptaret kudo qe jetojnku po mendon perv familjen PODVORICA nese mendon nė kosov ku ka familje PODVORICA ata jetojn nė VUSHTRRI po mue mė shum mė interesojke per at familjen qe e pam nė RTK qe 80 vite jetonin nė TURQI po ishin me prejardhje nga fshati sagajev rrethi i prokuples

>>{SpOnGeBoB}<<
13-04-08, 01:19
Mos vehte per ata shqiptar atje, e kam percjell emisonin edhe me tu dhimbte po nuk qohen my kthy qka po lypin ma atje le te kthehen tu shpija ne Kosove.

Nuk di vetum me ma jap prej Ankare e deri ne kufi me Kurd ku e kane hudutin edhe me thane osht toke e jotja me gjitha ato qe i kan vetum hajde nuk isha shkue atje per jete te jets.

Guri i madh
13-04-08, 01:27
Mos vehte per ata shqiptar atje, e kam percjell emisonin edhe me tu dhimbte po nuk qohen my kthy qka po lypin ma atje le te kthehen tu shpija ne Kosove.

Nuk di vetum me ma jap prej Ankare e deri ne kufi me Kurd ku e kane hudutin edhe me thane osht toke e jotja me gjitha ato qe i kan vetum hajde nuk isha shkue atje per jete te jets.


eehh une e shiqoj edhe qaj nji rrug te till e kishin pas marr edhe familja ime kan jetuar 5 vite nė fshatin keqellar komuna e velasit duke prit dokumentacionin nga ambasada e turqis PER UDHTIM atje ku vetem qyqja kendon kengen e KOBIT