PDA

View Full Version : Pavarėsia e Kosovės dhe martesat e pėrziera


Kalt
30-12-06, 12:30
FLORI BRUQI :Pavarėsia e Kosovės dhe martesat e pėrziera .-

Prishtinė,Beograd,Podgoricė,korrik 2006.-

Nė Serbi dhe Malin e Zi sipas studimeve tė disa analistėve ekziston njė distancė e tmerrshme etnike ndaj pakicave tė tjera etnike. Kryesisht kundėr shqiptarėve. Kėshtu ėshtė qė prej 30 vjetėsh. Mė shumė se njė e katėrta e tė anketuarve nuk do tė "rrezikonte " martesėn me jo serbėt.

Rreth 60 % martesėn me muslimanėt. Martesa e parė shqiptaro-serbe nė Jugosllavi ėshtė regjistruar nė vitin 1945, kur diplomati Elhami Nimani u martua me Sonjėn, t e bija i mitropolitit tė Karlovcit (qytet nė Kroaci-shėnimi im. F.B) Rajiē, e cila erdhi asokohe nė Kosovė me ushtrinė serbosllave.

Nė Beograd, ndėrsa vazhdonin studimet, u martuan me serbe studjuesi i letėrsisė shqipe Anton Ēeta (mė vonė u divorcua dhe u kthye nė Prishtinė, i biri i tij, Llazari edhe sot e kėsaj dite jeton nė Beograd), etnografi Akademi prof.dr.Mark Krasniqi (u divorcua dhe u kthye nė Prishtinė, e bija Drita ėshtė e martuar pėr maqedon), orientalisti Akademik prof.dr.Hasan Kaleshi (dy djem Eroli dhe Damiri), aktori Bekim Fehmiu me aktoren Branka Petriē (dy djem Uliks-in dhe Hedon-in), aktori Faruk Begolli me balerinėn Zoja (divorcuar), piktori Matija Rodiqi (djali Kolė), piktori Isak Asllani.

Disa politikanė shqiptarė, tė cilėt kanė jetuar ose vazhdojnė tė jetojnė nė Beograd, janė martuar me serbe nga Kosova, ndėrmjet tyre satrapi Ali Shukrija me Dushankėn (djemtė Zeqirin dhe Luanin ) , Kolė Shiroka me Dushkėn (ka djalė e vajzė, Ilirėn dhe Jugosllavin), Alush Gashi me Lelėn (tre djem Agimin, Skenderin dhe Fatmirin, njėra nga mbesat e tij ėshtė Nora Gashi). I ndjeri Halil Fejzullahu me Danicėn (kanė njė vajzė ish kryetaren e KK tė LKK ,zonjėn shumė tė nderuar Kaqusha Jasharin , njė djalė tė quajtur Korēagin, i cili pat vdekur nė njė aksident automobilistik dhe djali tjetėr Petriti basketbollisti i njohur i Crvena Zvezdės) etj.

Enver Petrovci nė vitin 1997 ishte aktori i vetėm shqiptar nė filmin "Grerėza" tė Gorēin Stojanoviēit, nė pėrgatitjen e skenarit tė tė cilit ka marrė pjesė edhe Faruk Begolli.

Nė kėtė film shumicėn e personazheve e pėrbėjnė shqiptarėt. Shumė veta, para regjistrimit tė fundit kanė ndryshuar mbiemrat, ose janė kthyer nė Prishtinė me vendosjen e KFOR-it atje.

Ndėrmjet tyre kanė qenė edhe shumė banorė tė vjetėr tė Beogradit. Duhej treguar se je patriot", na tregon njė ish-funksionar shtetėror. Ndėrmjet shqiptarėve, figura publike tė viteve 90-tė, nė Beograd janė varrosur edhe politikani dhe ambasadori Elham Nimani, i cili u godit deri sa humbi ndjenjat nė Greqi, ku kishte njė shtėpi pushimi tė tijėn, pas sė cilės edhe vdiq.

Si luftėtar i vjetėr u varros me nderimet mė tė mėdha. Janė varrosur edhe shkrimtarėt Mehmet Hoxha dhe Sitki Imami, gazetarėt Hilmi Thaēi e Albert Dushi, si dhe Rahman Morina, pushtetar i lartė shtetėror.

Pėr njė kohė tė gjatė banorė tė Beogradit kanė qenė edhe i ndjeri Fadil Hoxha, Xhavit Nimani, Ymer Pula, Azem Vllasi, Refki Dauti,Ali Shukria,Sinan Hasani etj.

Murat Morina me bashkėshorten Hadije Morina, e cila njė kohė ka qenė ndihmės ministre e Arsimit nė qeverinė e Serbisė, jetojnė nė Beograd edhe sot e kėsaj dite.

Gjithashtu nė Beograd jeton edhe Ismet Gjoshi, autor i librit "Edukimi i qenit", Shefik Kryeziu, pilot pensionist i Ushtrisė Jugosllave, Fahri Musliu, gazetar, pėr njė kohė tė gjatė reporter i gazetės sė Prishtinės "Rilindja", pastaj "Bujku"dhe sot i gazetės "Zėri" dhe i "Zėrit tė Amerikės".

Kalt
30-12-06, 12:31
Kėtu jeton edhe Fatmir Nushi, kameraman i cili ka kaluar nė xhirimet e spoteve publicitare.

Avokati i njohur Hysni Bytyēi, i cili nė vitin 2000 u rrah keqas nė banesėn e tij nga persona tė maskuar, shkoi pėr mjekim nė Britaninė e Madhe dhe vazhdon tė banojė atje.

Aktori i shquar Bekim Fehmiu, i cili nė vitin 2000 botoi pjesėn e parė tė prozėn biografike "Tmerr dhe ndriēim" (shtėpia botuese "Samizdat B-92) nė ditėt e sotme u qėndron larg mediave.

Djali i tij Uliksi, sė bashku me bashkėshorten aktoren Snjezhana Bogdanoviē, qė nga viti 1992 jeton nė SHEnver Petrovci

Shqiptarėt nė mes tė Beogradit dhe Prishtinės

Para bombardimeve tė vitit 1999, nė njė kafene tė Prishtinės nė tė cilėn shkonte vazhdimisht Viktor Leka, punonjės i Radio Televizionit tė Serbisė, njė natė hynė pesė policė serbė.
Incidenti qė ndodhi pas kėtij veprimi ishte rrahja e disa prej klientėve, ndėrsa pėr Viktorin kjo natė shėnoi fillimin e mundimeve tė mėdha.

Nė ditėt nė vazhdim, policėt e kėrcėnonin se ėshtė i pari nė listėn e atyre qė do pushkatoheshin "nėse do fillojnė bombardimet".

Ai denoncoi nė polici pėr kėtė fakt, por meqėnėse nė Prishtinė mbretėronte "mungesa e ligjit", bėri gati valixhet dhe sė bashku me nėnėn shqiptare dhe gruan serbe, shpėrngulet nga Prishtina nė Beograd.

Viktor Leka nuk e di se ē’ėshtė bėrė mė vonė me policėt, por pėr njėrin prej tyre ėshtė i sigurtė se e ka thirrur nė telefon dhe e ka kėrcėnuar pėrsėri.

Nėnės sė tij, e cila pas bombardimeve shkoi nė Prishtinė tė shihte se ē’ėshtė bėrė me banesėn e tyre,thuhet nė raportin e policisė sė KFOR-it se asajė i trokitėn nė derė pjestarėt e UĒK-sė, tė cilėt i kėrkuan tė birin i cili, sipas tyre, kish punuar pėr UDB-en serbe.

Po i njėjti shėrbim sigurimi e kishte pushuar nga puna Viktorin sepse kishte bėrė mungesa nė punė. Ai ka hedhur nė gjyq RTS-nė, sepse, sipas tij, ia kanė bėrė me tė padrejtė.

Sot ėshtė i papunė dhe nuk di se ēfarė tė bėjė. "Unė nuk dua tė banoj nė asnjėrin nga kėto qytete, as nė Prishtinė as nė Beograd dhe nuk kam se ēfarė tė humbas, ndjehem si jashtėtokėsor", u shpreh pėr gazetėn Blic Njuz.

Viktor Leka ėshtė njė rast i veēantė edhe pėr vetė faktin se pranon tė flasė pėr problemin qė ka, nė ndryshim nga shumica e shqiptarėve tė tjerė nė Beograd, tė cilėt i largohen ēdo lloj deklarimi publik, ndoshta pėr arsye tė reaksionit tė familjes sė tyre nė Kosovė. Ēdo lloj bashkėpunimi me Beogradin, nė Prishtinė ndėshkohet.

"Kam pėrshtypjen se shqiptari nė Beograd ėshtė njė specie ekzotike.

Pėrveē kėsaj, nėse kjo gjė merret vesh nė Prishtinė, dhe do tė merret vesh patjetėr, familja ime do tė jetė e njollosur", shprehet njė shqiptar anonim, njė nga 1600 tė tillėt nė Beograd, sipas regjistrimeve tė fundit. Nė kėto regjistrime,rreth 6000 njerėz u deklaruan si muslimanė, gjė qė pėr Bashkėsinė Shqiptare nė Beograd do tė thotė se shumė veta e kanė fshehur kombėsinė.

Nga perspektiva e sotme, duket se e para qė e ka lėnė Beogradin ka qenė kėngėtarja e muzikės pop Zana Nimani.

Ajo sot merret suksesshėm me tregti sendesh tė patundshme diku nė Canada.

Fėmijėt shqiptarė tė lindur nė Beograd, tė cilėt kryejnė ndonjė funksion publik, kėto ditė gjithnjė e mė shpesh heqin dorė nga kombėsia e tyre. Kjo ėshtė edhe arsyeja se nuk dėshirojnė tė pėrmenden nė kėtė shkrim.

Kalt
30-12-06, 12:32
Qeleshet e fundit

Shqiptarėt e Kosovės janė mosbesues edhe ndaj imamit tė Xhamisė Bajrakli tė Beogradit, por kanė imamin e tyre shqiptar.

Nė kėtė xhami kryejnė ritet mė sė shumti shqiptarėt nga Maqedonia edhe ata, siē shprehet Imami Muhamet Jusufpashiē, "janė kryesisht tė rinj".

Bashkėsia Islamike e Beogradit ka kartat e saj tė antarėsimit, por nė to nuk shėnohet kombėsia, kėshtu qė askush nuk mund tė thotė me siguri se sa shqiptarė jetojnė sot nė Beograd.

- "Duke mos llogaritur ata, tė cilėt nga frika deklarohen si goranė apo egjyptianė, jam i sigurt se nė Beograd kanė ardhur vetėm gjysėm shqiptarėt, ata tė cilėt nė Kosovė nuk i duan sepse kanė punuar pėr shtetin.

Por edhe kėtu janė pritur tradicionalisht keq, si tė gjithė refugjatėt deri tani. Edhe tani na quajnė "shiptari", me njė nėntekst keqdashės se edhe ne e quajmė veten kėshtu

Epo, le tė jetė kėshtu, ne e quajmė veten shqiptarė", shprehet njė klient i rregullt i njėrės prej kafeneve tė Hotel”Moskva”nė qendėr tė Beogradit...

Nė Beograd shqiptaret jetojnė sė bashku me familjet e tyre. Megjithėse Bajrakli Xhamija e Beogradit, ka imamim e saj shqiptar, Universiteti i Beogradit ka profesorė shqiptarė, restorante ku pronarėve kėmbėngulės, tė cilėve qė prej vitit 1993 u ėshtė dashur tė pėrballojnė kėrcėnime dhe shantazhe serioze, megjithėse Beogradi ka mjekėt e tij shqiptarė, policėt dhe pensionistėt shqiptarė, si dhe Miss Kosovėn e tij Irina Jashari, shqiptarėve tė Beogradit pėrsėri u duket pak.

Nuk shkojnė nė shkolla ku mėsohet gjuha shqipe dhe lajmet nė gjuhėn amtare nuk i dėgjojnė mė qė nga koha kur u hoq emisioni nė gjuhėn shqipe nė kanalin e dytė tė RTS-sė.

"Qeleshet pėr herė tė fundit i kam parė nė Beograd nė vitin 1985", shprehet pėrkthyesja Naile Malja Imami, "nė stacionin hekurudhor tė Beogradit, kur pėr herė tė fundit kam blerė nė Beograd Rilindjen".

Po atė vit nė Surēin u mbyll edhe klasa e fundit shkollore nė gjuhėn shqipe. Nė degėn e gjuhės shqipe nė Fakultetin Filollogjik tė Beogradit sot vetėm 9 shqiptarė studiojnė gjuhėn shqipe.

Beogradi ka "rrugėt shqiptare", atė tė Skenderbeut, tė Esad Pashės, Sadik Ramizit, tė Shkodrės, tė Durrėsit tė Lezhės, ka edhe pallatin Albania.

Shumica e kėtyre toponimeve e kanė origjinėn nė kohėn e Luftės sė Parė Botėrore.

Shqiptarėt e Beogradit kanė njė program tė pėrhershėm nė Radio Jugosllavia nė gjuhėn shqipe.

Kalt
30-12-06, 12:33
Shqiptarė tė dėgjuar.

Sipas dėshmive tė shqiptarėve tė Beogradit, gjatė bombardimeve dhe menjėherė pas pėrfundimit tė tyre, me ardhjen e refugjatėve serbė nga Kosova, njė numėr i madh shqiptarėsh vendosėn tė largohen nga ky qytet.

Pėr njė kohė tė shkurtėr u larguan 300 familje, pra rreth 1.500 deri nė 2.000 shqiptarė.

Njė numėr i madh banesash, pronė e familjeve shqiptare tė cilat u larguan nga Beogradi, i zunė refugjatėt serbė tė Kosovės, pohon Naile Malja Imami.

Ndėr ata tė cilėt i u zaptuan banesat kanė qenė edhe Xhavit Shabani, pensionist ish- kuadėr i UDB-ės serbe, i cili pėr disa dhjetėvjeēarė ka vėzhguar shqiptarėt e Beogradit, si dhe Bahri Cani, gazetar i gazetės "Borba".

Z.Bahri Canit, me gjyq iu kthye banesa pas tri vjetėsh. Ndėrkohė ai, ishte larguar nga qyteti pėr nė Kėln tė Gjermanisė, ku punon pėr DW.

Meqenėse e kanė rrahur dhe meqenėse banesėn ia kanė zėnė, gjatė kohės sė bombardimeve, nga Beogradi ėshtė larguar edhe aktori Enver Petrovci, i cili sot, sė bashku me aktorin tjetėr Faruk Begolli, qė nė Prishtinė ligjėrojnė nė UP si dhe nė Teatrin e Babes dhe Dodona .

Petrovci nė vitin 1997 ishte aktori i vetėm shqiptar nė filmin "Grerėza" tė Gorēin Stojanoviēit, nė pėrgatitjen e skenarit tė tė cilit ka marrė pjesė edhe Faruk Begolli. Nė kėtė film shumicėn e personazheve e pėrbėjnė shqiptarėt.

Shumė veta, para regjistrimit tė fundit kanė ndryshuar mbiemrat, ose janė kthyer nė Prishtinė me vendosjen e KFOR-it atje. Ndėrmjet tyre kanė qenė edhe shumė banorė tė vjetėr tė Beogradit. Duhej treguar se je patriot", na tregon njė ish-funksionar shtetėror. Ndėrmjet shqiptarėve, figura publike tė viteve 1990-tė, nė Beograd janė varrosur edhe shumė politikanė shqiptaro-jugosllavė.

Pa pėrkatėsi

Bekim Fehmiu famėn botėrore e arriti me filmin jugosllav "Mbledhėsit e pendėve" tė regjisorit Aleksandėr Petroviē nė vitin 1967. Ai ėshtė i pari aktor shqiptar i cili luajti nė teatro profesioniste jashtė Kosovės. Nė tėrė karrierėn e tij si aktor, nė gjuhėn shqipe nė film ka thėne vetėm njė replikė dhe kjo nė filmin "Tė arrish para pararojės" (1978) tė regjisorit Aleksandėr Xhorxheviē, shkruhet nė librin "Serbėt dhe Shqiptarėt nė shekuj" tė Petrit Imamit. Imami punon si profesor i rregullt i lėndėve film dhe skenar televiziv nė Akademinė e Arteve Dramatike nė Beograd. Botimin e dytė tė plotėsuar tė librit tė tij, i cili i kushtohet marrėdhėnieve politike dhe kulturore ndėrmet serbėve dhe shqiptarėve, e ka bėrė shtėpia botuese "Samizdat B-92".

Pėrveē vargjeve tė Dr.Flora Brovinės, ish e burgosur politike nė Serbi (tash deputete nė Parlamentin e Kosovės)dhe Xhevat Bajrės, shqiptarit kosovar i cili jetoj nė Meksikė, nė Beograd, nė decenien e fundit nuk ėshtė botuar asnjė pėrkthim tjetėr nga gjuha shqipe.

Nė tė kundėrt Ismet Dermaku ka pėrkthyer nė gjuhėn shqipe librin e Mirjana Markoviēit (bashkėshortja e Millosheviēit-shėnimi im "Noēi dan" ("Nata dhe dita"). Qendra pėr dekontaminacion kulturor, nė bashkėpunim me Fondin pėr Shoqėrinė e Hapur dhe qendrėn kulturore "Dodona" nė Prishtinė, nė maj tė vitit 1997, hapėn ekspozitėn e piktorėve tė rinj shqiptarė nga Kosova Maksut Vezgishi, Sokol Beqiri dhe Mehmet Beluli.

Ideator i kėsaj ekspozite pati qėnė Shkėlzen Mehmet Maliqi. Ndėrsa kritikėt e artit dhe artistėt nė Beograd e pėrshėndetėn hapjen e kėsaj ekspozite, nė Prishtinė
ata u kritikuan sepse kishin hapur njė ekspozitė tė tillė...

Kalt
30-12-06, 12:34
"Pėr shqiptarėt nė Beograd mė tė vėshtirė kanė qenė muajt qershor-gusht 1999", tregon gazetarja Naile Imami, "Di pėr shumė raste fyerjesh nga ana e komshinjve dhe probleme me MUP-in serb.

Disa shqiptarė janė sulmuar fizikisht. Nė shumė dyqane, ku pronarėt ishin shqiptarė, janė thyer xhamat". Njė grup i vogėl i studentėve shqiptarė tė Universitetit tė Beogradit, nė muajin maj tė vitit 1999, janė arrestuar nėn akuzėn e pėrgatitjes sė akteve terroriste.

Nė deklaratėn e Fondit pėr tė Drejtėn Humanitare shkruhet se " tė akuzuarit kanė pėrshkruar me hollėsi torturat qė u kanė bėrė policėt gjatė kohės sė qėndimit nė burg, ku me mjete dhune, policėt i kanė detyruar qė tė pranojnė akuzat qė u ngarkoheshin". Gjykata e Qarkut tė Beogradit me 27 tetor 1999 liroi nga akuzat njė pjesė tė tė akuzuarve.

Goran Miletiē nga Fondi pėr tė Drejtėn Humanitare shprehet se qė nga fillimi i i vitit 2001 nuk ka pasur asnjė rast keqtrajtimi tė shqiptarėve nė Beograd, sepse, siē precizon ai, asnjė person nuk ėshtė ankuar tek ata.

"Ata paraqiten tek ne kur tragjedia merr pėrmasa tė mėdha, siē ndodh kur u merren me forcė banesat", thotė Goran Miletiē.

Kohan Morina, djali i Buba Morinės, deputetes sė parlamentit serb ka lindur nė Beograd para 31 vjetėsh. Sot ka njė banesė, ėshtė i martuar dhe punon nė Telekomin serb.
Hobi i tij kryesor janė sportet dimėrore dhe punon edhe si trajner i snoubord-it nė Austri e Ljubljanė.

Shprehet se nė Beograd ai asnjėherė nuk ka patur probleme. Bile edhe nė Prishtinė janė sjellė nė mėnyrė korrekte me tė. Nė Prishtinė ka qenė vetėm njė herė, pas ardhjes sė forcave tė KFOR-it.

Ilir Gashi, momentalisht punon nė Qendrėn e Beogradit pėr tė Drejtat e Njeriut. Ka lindur kėtu para 28 vjetėsh. Familja e tij ka ardhur nė Beograd nė vitin 1960 sepse i ati ka qėnė funksionar i lartė shtetėror.

Mban kontakte tė rregullta me xhaxhain e tij nė Prishtinė. "Kishte momente", tregon Gashi, "kur qenien time si jugosllav e shihja si njė mallkim, sepse mė dukej se tė tjerėt, qofshin ata serbė apo shqiptarė, kishin sė paku ndjenjėn e pėrkatėsisė, iluzionin se ekziston pala e drejtė dhe se ata janė me tė.

Unė isha i vetėm, ndėrmjet dy popujve dhe nuk mund tė pėrcaktohesha. Nėna ime ėshtė serbe, babai shqiptar. E fejuara serbe, kushuriri shqiptar. Me kalimin e kohės kuptova se prejardhja ime ėshtė njė bekim, sepse me papėrcaktueshmėrinė time kisha mundėsinė tė qėndroja nė njė pike tė mesme, nga ku kisha mundėsi tė shihja me objektivizėm humbjen e zjarrit nacionalist.

E ndjenja diskriminimin dhe nė njėfarė mėnyrė i falenderoj ata qė mė kanė diskrinimuar.

Kuptova se cili nuk dua tė jem dhe kundėr kujt tė luftoj". Nė maj tė viti 1990 njė grup shqiptarėsh u pėrpoq tė themelonte shoqatėn shqiptare me emrin "Nėnė Tereza".

Ndėrmejt iniciatorėve kryesorė ishin reporteri i atėhershėm i gazetės "Rilindja" nga Beogradi Fahri Musliu dhe avokati beogradas Hysni Bytyēi.

Shumė shpejt hoqėn dorė nga kjo ide. Sot po tė njėjtėn gjė pėrpiqet ta bėjė Shefik Kryeziu, oficer nė pension dhe Rexhep Jashari.

Statuti i shoqatės sė ardhshme tė shqiptarėve nė Beograd ėshtė shkruar, qėllimet e mbledhjeve, mėsimi i gjuhės, formimi i bibliotekės nė gjuhėn shqipe… Jashari jeton nė Beograd qė nga viti 1993. Ėshtė i martuar me njė ukrainase dhe ka dy fėmijė Irenėn dhe Leonardin. Ka qenė ndihmės i ministrit tė dikurshėm tė drejtėsisė Petar Jojiē dhe sot ėshtė "nė dispozicion". E bija Irena, studente e biologjisė, vitin e kaluar u zgjodh Miss Kosova nė qytetin verior (serb) tė Mitrovicės. Publiku e fėrshėlleu.

Kalt
30-12-06, 12:35
Martesa tė pėrziera

Nė Serbi, sipas studimeve tė kryera nė vitin 2001, sipas analistėve ekziston njė distancė e tmerrshme etnike ndaj pakicave tė tjera etnike. Kryesisht kundėr shqiptarėve. Kėshtu ėshtė qė prej 20 vjetėsh. Mė shumė se njė e katėrta e tė anketuarve nuk do tė "rrezikonte " martesėn me jo serbėt. Rreth 60 % martesėn me muslimanėt. Martesa e parė shqiptaro-serbe nė Jugosllavi ėshtė regjistruar nė vitin 1945, kur diplomati Elham Nimani u martua me Sonjėn, e bija i mitropolitit tė Karlovcit (qytet nė Kroaci-shėnimi im. Xh. F.) Rajiē, e cila pati ardhur asokohe nė Kosovė me ushtrinė jugosllave. Nė Beograd, ndėrsa vazhdonin studimet, u martuan me serbe studjuesi i letėrsisė shqipe Anton Ēeta (mė vonė u divorcua dhe u kthye nė Prishtinė, i biri i tij, Llazari edhe sot e kėsaj dite jeton nė Beograd), etnografi Mark Krasniqi (u divorcua dhe u kthye nė Prishtinė, e bija Drita edhe sot jeton nė Beograd), orientalisti Hasan Kaleshi (dy djem Eroli dhe Damiri), aktori Bekim Fehmiu me aktoren Branka Petriē (dy djem Uliks dhe Hedon), aktori Faruk Begolli me balerinėn Zoja (divorcuar), piktori Matija Rodiqi (djali Kolė), piktori Isak Asllani. Disa politikanė shqiptarė, tė cilėt kanė jetuar ose vazhdojnė tė jetojnė nė Beograd, janė martuar me serbe nga Kosova, ndėrmjet tyre Ali Shukrija me Dushankėn (djemtė Zeqir dhe Luan) , Kolė Shiroka me Dushkėn (ka djalė e vajzė, Ilirėn dhe Jugosllavin), Alush Gashi me Lelėn (tre djem Agimin, Skenderin dhe Fatmirin, njėra nga mbesat e tij ėshtė Nora Gashi). Halil Fejzullahu me Danicėn (kanė njė vajzė Katjushėn, njė djalė tė quajtur Korēagin, i cili pat vdekur nė njė aksident automobilistik dhe djali tjetėr Petriti basketbollisti i njohur i Crvena Zvezdės) etj. Ka patur shumė pak martesa ndėrmjet serbėve dhe shqiptareve.

Sa shqiptarė jetojnė nė Beograd.

Me numrin e shqiptarėve nė Beograd shpesh ėshtė manipuluar. Sipas rregjistrimit zyrtar tė vitit 1991, figurojnė 4.985, nė njė kohė qė ky numėr ka qenė afro dy herė mė i madh dhjetė vjet mė parė (8.212).

Nė disa raste ėshtė folur pėr 70 mijė shqiptarė nė vitin 1990, bile kishe edhe mendime tė tilla qė, duke patur parasysh ata qė nuk janė rregjistruar, kjo shifėr mund tė ishte 100 mijė.

Edhe sikur rezultatet zyrtare tė jenė tė pavėrteta, po ashtu sikurse edhe ato jo zyrtare, njė gjė ėshtė e qartė: ky numėr ėshtė zvogėluar nė mėnyrė drastike.

Nė nėntor tė vitit 1999, gazetat "Gllas javnosti" dhe "Nezavisne Novine" tė Banja Llukės shkruanin se nė atė kohė nė Beograd jetonin 50 mijė shqiptarė dhe se, sipas tė dhėnave tė Ministrisė sė Brendshme tė Serbisė, ky numėr shkonte deri nė 120 mijė.

Numrin prej 100 mijė shqiptarėsh qė jetojnė nė Beograd e ka pėrmend edhe gjelati Sllobodan Millosheviēi nė Konferencėn pėr Jugosllavinė nė Hagė.

("Nė Beograd kemi 80 mijė shqiptarė. Asnjėherė nuk keni dėgjuar se ata kanė patur probleme. Ata kanė dyqane tė vegjėl, siē janė punėtorė apo profesorė universiteti").

Tė njėjtėn shifėr pėrmend edhe publicisti dhe udbashi Marko Llopushina nė revistėn beogradase "Nedjelni Telegraf" pėr vitin 1999, domethėne nė prag tė luftės.

"Nė Beograd jetojnė afro 80 mijė shqiptarė", shkruante Marko Llopushina dhe shton se ndėrmjet tyre "ka rreth dhjetė mijė shqiptarė, pronarė tė ndėrmarrjeve dhe dyqaneve private".

Numrin prej 70 mijė shqiptarėsh Sllobodan Millosheviēi e ka pėrmendur edhe nė Gjykatėn e Hagės, kur pyeti politikanin shqiptar Mahmut Bakalli nėse ishte nė dijeni tė faktit se nė Beograd jetojnė 70 mijė shqiptarė dhe nėse kish dėgjuar qė ndonjėri prej tyre tė jetė diskriminuar.

("Nė Bulevardin e Revolucionit, nė tė cilin ndoshta ju keni shėtitur shpesh, mund tė shihni njė numėr shumė tė madh dyqanesh, punishte me emra shqiptarėsh…(?)

Largimi i familjeve shqiptare nga Beogradi ka filluar nė vitin 1980-tė dhe ėshtė intensifikuar nė vitin 1990-tė.

Bile edhe numri prej 4.415 shqiptarėsh me tė drejtė vote nė zgjedhjet e vitit 1996 ka shumė mundėsi tė jetė i rremė. Meqenėse ligjit mundėsonte zėvendėsimin e banesave ndėrmjet Beogradit dhe Kosovės, familjet e interesuara shqiptare dhe serbe i shmangeshin depozitimit tė kontratave tek avokatėt. Ndėrmjet votuesve kishte edhe fiktivė, siē mund tė ishin ata qė ndėrkohė kishin kėmbyer banesat.

A flisni shqip?

Pas Luftės sė Dytė Botėrore, numri i shqiptarėve nė Beograd erdhi vazhdimisht duke u rritur.

Numri mė i madh i tyre ishin punėtorė krahu, por kishte edhe mjaft tė punėsuar nė ndėrmarrjen e pastrimit tė qytetit ku ishin dominues nė vitin 1960-tė.

Nė vitin 1970-tė gjithnjė e mė shumė punėsoheshin nė ndėrtim. Pėrsa i pėrket dyqaneve private, sipas tė dhėnave tė vitit 1993 tė Dhomės sė Tregtisė sė Beogradit, nga gjithsejt 7.632 privatėve nė qarkun e Beogradit, vetėm 3 % ishin shqiptarė.

Mė shumė kishte ėmbėltore, pastaj byrektore dhe furra buke. Ndėrmjet tyre figuronte edhe "mbreti i byrekėve" Elez Nuredini, tė cilit tė vitin 1993 iu hoq liēenca e punės tek stacioni kryesor hekurudhor i Beogradit.

Nga gjithsejt 570 restorante private, pronarė shqiptarė kishte 20, njėzet firma autotransporti dhe tre dyqane automekanikėsh. Nė qendėr tė qytetit dyqane argjendarėsh kishin Mjeda, Ēivljaku, Lalevci, Shkreli, Zeka dhe Zef Paluca, i cili nė kohėn e bombardimeve u largua nga Beogradi, sepse dyshohej se ishte pjesėmarrės nė njė organizatė tė fshehtė, sė bashku studentėt shqiptarė tė arrestuar.

Tentativa e parė qė tė mėsohej gjuha shqipe nė Universitetin e Beogradit daton nė vitin 1905, kur u dha urdhėri sipas tė cilit parashikohej futja e mėsimit "tė gjuhės shqipe, e cila duhej t’i besohej vetėm njė lektori", por kjo nuk u realizua.

Kėshilli i Fakultetit Filozofik tė Beogradit, me 30 maj 1925, mori vendimin e themelimit tė Seminarit "Pėr filologjinė shqipe", e cila i u besua Prof dr Henrik Bariēit.

Si lektor me honorar u caktua dr. Xhevat Korēa, ish drejtor i Gjimnazit tė Shkodrės, i cili pėr arsye politike banonte nė Beograd asokohe.

Seminari u rinovua nė vitin shkollor 1948/49, ku jepte mėsim pėr gjuhėn shqipe Prof.dr.Vojisllav Danēetoviē, sepse pof.dr. Henrik Bariēin, Gjyqi i Nderit i Universitetit tė Beogradit e largoi pėr arsye politike.

Si asistentė u emėruan Idriz Ajeti(tash akademik nė Universitetin e Prishtinės) dhe i ndjeri Profesor Anton Ēeta, i cili mė vonė do tė japė mėsim nė Fakultetin Filozofik nė Prishtinė. Nė fillimin e viteteve 1960-tė ky Seminar u shndėrrua nė degė e kulturės dhe letėrsisė shqipe. Shef i kėsaj dege nė vitin 1974 u bė Halit Ternovci(prof.dr.nė Universistetin e Beogradit) i cili akoma edhe sot udhėheq kėtė katedėr. Deri nė vitin 1990 nė kėtė katedėr vinin pėr tė dhėnė mėsim Latif Mulaku (gjuhė shqipe) dhe i ndjeri Latif Berisha (letėrsi).

Prishtinė,Beograd,Podgoricė,korrik 2006.-

E_Zjarrta
01-02-07, 20:13
Te lumte kishe sjellur nje shkrim shume interesant