PDA

View Full Version : Kosova.....


prishtinasi
05-02-07, 23:26
Kosovė ėshtė njė copė vend

Qė asgjė-gjithēka ėshtė n'trend

Ku s'ka rrymė as pėr tė parė

Ku s'ka ujė as pėr tu larė

Ku s'paguhet rrymė as ujė

Ku pėr asgjė bėhet shumė bujė

Ku ngrenė kryet, korrupsioni

Ku kriter nė tender,

Ėshtė "ryshfeti", si gjithherė

Ku nėnat s'dinė q'bėn e bija

Ku babai ėshtė zot shpie

Vetėm nė listat pėr veresie

Ku vėllai, thėrret pėr rend

E motra thotė se s'ėshtė nė trend

Ku komshiu si pėrherė

Vazhdon t'pergjojė nėn derė

Kosovė ėshtė "njaj" ky vend

Qė asgjė s'ka nė rėnd

Qė kur shahet qeveria

...e arsyeton pavarėsia

Ku deputetet s'dinė ēfarė flasin

Ku dhe "merxha", shfrynė marazin

Ku opozita rri nen hije

...e lufton me deklarata

Pak me fakte, me shumė t'thata

....Ku dhe grupi i unitetit i bėn qejfin me shumė vetit

Ku zyrtari nga Ruanda

Paralajmėron luftė me banda

Ku UNMIK-ci nga Kenia

Tė dėfton q'ėshtė demokracia

Ku spitali ėshtė vend njoftimi

Ku doktori t'jep kartėvizitėn

...Tregon datėn edhe ditėn

...Dhe adresėn e ordinancės

...Dhe faturėn e financės

Ku t'nxjerr shpirtin PTK-ja

Ku t'plas berkun RTK-ja, 21-shi, KTV-ja

Ku fund s'kanė tele-seritė

Ku spanjishtja ėshtė gjuhė e dytė

Ku gazetat shkruajnė s'koti

Jo siē ėshtė, por q'thotė i forti

Ku mbetesh gjallė nga kontrabanda

Ku politika ėshtė vet banda

Ku dhe qentė e policisė

Mbajnė sekretin e "tregtisė"

Ku mauna bartė kokainė

..e doganierėt bėjnė se s'dinė

Ku pėr njė, mungesė-skaneri

Vendi futet nė lista-ferri

Kosovė ėshtė kjo cope toke

Qe tė bėn me dhembje koke!!!

jadore
05-02-07, 23:35
(eureka) ... e dinja qe prishtinasi ka nje arsye pse shikimin e ka mbuluar me duar.....

legenda
06-02-07, 15:33
ahahahaha,taman e paske gjete,

:tongue: .

(eureka) ... e dinja qe prishtinasi ka nje arsye pse shikimin e ka mbuluar me duar.....

rafet llapjani
07-02-07, 00:57
(eureka) ... e dinja qe prishtinasi ka nje arsye pse shikimin e ka mbuluar me duar.....

hahahah jomore pi mashton bebat pojav bon boooo boooooooooo e ato po keshin u knaqun ahahahahahahaahhaha

prishtinasi
07-02-07, 01:01
hahahah jomore pi mashton bebat pojav bon boooo boooooooooo e ato po keshin u knaqun ahahahahahahaahhaha

hahahhahahaha.....eh Rafeti e ka kuptu drejt....

turisti
07-02-07, 20:24
Kosovė ėshtė njė copė vend

Qė asgjė-gjithēka ėshtė n'trend

Ku s'ka rrymė as pėr tė parė

Ku s'ka ujė as pėr tu larė

Ku s'paguhet rrymė as ujė

Ku pėr asgjė bėhet shumė bujė

Ku ngrenė kryet, korrupsioni

Ku kriter nė tender,

Ėshtė "ryshfeti", si gjithherė

Ku nėnat s'dinė q'bėn e bija

Ku babai ėshtė zot shpie

Vetėm nė listat pėr veresie

Ku vėllai, thėrret pėr rend

E motra thotė se s'ėshtė nė trend

Ku komshiu si pėrherė

Vazhdon t'pergjojė nėn derė

Kosovė ėshtė "njaj" ky vend

Qė asgjė s'ka nė rėnd

Qė kur shahet qeveria

...e arsyeton pavarėsia

Ku deputetet s'dinė ēfarė flasin

Ku dhe "merxha", shfrynė marazin

Ku opozita rri nen hije

...e lufton me deklarata

Pak me fakte, me shumė t'thata

....Ku dhe grupi i unitetit i bėn qejfin me shumė vetit

Ku zyrtari nga Ruanda

Paralajmėron luftė me banda

Ku UNMIK-ci nga Kenia

Tė dėfton q'ėshtė demokracia

Ku spitali ėshtė vend njoftimi

Ku doktori t'jep kartėvizitėn

...Tregon datėn edhe ditėn

...Dhe adresėn e ordinancės

...Dhe faturėn e financės

Ku t'nxjerr shpirtin PTK-ja

Ku t'plas berkun RTK-ja, 21-shi, KTV-ja

Ku fund s'kanė tele-seritė

Ku spanjishtja ėshtė gjuhė e dytė

Ku gazetat shkruajnė s'koti

Jo siē ėshtė, por q'thotė i forti

Ku mbetesh gjallė nga kontrabanda

Ku politika ėshtė vet banda

Ku dhe qentė e policisė

Mbajnė sekretin e "tregtisė"

Ku mauna bartė kokainė

..e doganierėt bėjnė se s'dinė

Ku pėr njė, mungesė-skaneri

Vendi futet nė lista-ferri

Kosovė ėshtė kjo cope toke

Qe tė bėn me dhembje koke!!!
-----------------------------------------------------------------------


Edhe UFO-t egzistojne. Puna ėshtė se nuk i kemi pare, ndoshta nuk kane interes te na VIZITOJNE:cool:
-----------------------------------------

Ndoshta pikėrisht :biggrin: jashtetokesoret :biggrin: do te na vizitojne per shkakun e -dhembjes koke- .......

prishtinasi
07-02-07, 20:28
[/color][/i][/b]
-----------------------------------------------------------------------


Edhe UFO-t egzistojne. Puna ėshtė se nuk i kemi pare, ndoshta nuk kane interes te na VIZITOJNE:cool:
-----------------------------------------

Ndoshta pikėrisht :biggrin: jashtetokesoret :biggrin: do te na vizitojne per shkakun e -dhembjes koke- .......

Shpresoje qe fjala "Tender" nuk egziston ne fjalorin e tyre dhe "Pako"....perndryshe do ti presim...siq i presim krejt...me buzqeshje...hahahahah

turisti
07-02-07, 20:33
Shpresoje qe fjala "Tender" nuk egziston ne fjalorin e tyre dhe "Pako"....perndryshe do ti presim...siq i presim krejt...me buzqeshje...hahahahah

Hmmm,hahahahahahahahahahahahaahahahahaha - nuk dihet,ndoshta vijne me propozimet e :biggrin: vendeve te reja pune per politikanet ne -planetet e tyre- :biggrin: ,hahahahahahahahahahahahahahahahahaahahahahahahaha hahahahahaahahahahah.

P.S. paramendoji meditjet e politikaneve ......:biggrin: :biggrin:

prishtinasi
07-02-07, 20:39
Hmmm,hahahahahahahahahahahahaahahahahaha - nuk dihet,ndoshta vijne me propozimet e :biggrin: vendeve te reja pune per politikanet ne -planetet e tyre- ,hahahahahahahahahahahahahahahahahaahahahahahahaha hahahahahaahahahahah.

P.S. paramendoji meditjet e politikaneve ......:biggrin: :biggrin:

hahahhahahahaha....tash me erdhi nje mendim "hyjnor":biggrin: ...e kush do te perkthej....?
per meditje...ah paguan bashkesia tokesore...hahah...vetem shpresoj qe nuk i kane ne qef posterat ne rruge...."toleranca dhe bashkjetesa"....e kfori do te quhej UFOR....hahah

turisti
07-02-07, 20:55
hahahhahahahaha....tash me erdhi nje mendim "hyjnor":biggrin: ...e kush do te perkthej....?
per meditje...ah paguan bashkesia tokesore...hahah...vetem shpresoj qe nuk i kane ne qef posterat ne rruge...."toleranca dhe bashkjetesa"....e kfori do te quhej UFOR....hahah

UFOR,UFOR,nuk ka mė mirė se :biggrin: kombėsor :biggrin: ,hahahahahahahahahahahahahahahahahahaha.

Guri i madh
15-02-07, 16:51
Kosovė ėshtė njė copė vend

Qė asgjė-gjithēka ėshtė n'trend

Ku s'ka rrymė as pėr tė parė

Ku s'ka ujė as pėr tu larė

Ku s'paguhet rrymė as ujė

Ku pėr asgjė bėhet shumė bujė

Ku ngrenė kryet, korrupsioni

Ku kriter nė tender,

Ėshtė "ryshfeti", si gjithherė

Ku nėnat s'dinė q'bėn e bija

Ku babai ėshtė zot shpie

Vetėm nė listat pėr veresie

Ku vėllai, thėrret pėr rend

E motra thotė se s'ėshtė nė trend

Ku komshiu si pėrherė

Vazhdon t'pergjojė nėn derė

Kosovė ėshtė "njaj" ky vend

Qė asgjė s'ka nė rėnd

Qė kur shahet qeveria

...e arsyeton pavarėsia

Ku deputetet s'dinė ēfarė flasin

Ku dhe "merxha", shfrynė marazin

Ku opozita rri nen hije

...e lufton me deklarata

Pak me fakte, me shumė t'thata

....Ku dhe grupi i unitetit i bėn qejfin me shumė vetit

Ku zyrtari nga Ruanda

Paralajmėron luftė me banda

Ku UNMIK-ci nga Kenia

Tė dėfton q'ėshtė demokracia

Ku spitali ėshtė vend njoftimi

Ku doktori t'jep kartėvizitėn

...Tregon datėn edhe ditėn

...Dhe adresėn e ordinancės

...Dhe faturėn e financės

Ku t'nxjerr shpirtin PTK-ja

Ku t'plas berkun RTK-ja, 21-shi, KTV-ja

Ku fund s'kanė tele-seritė

Ku spanjishtja ėshtė gjuhė e dytė

Ku gazetat shkruajnė s'koti

Jo siē ėshtė, por q'thotė i forti

Ku mbetesh gjallė nga kontrabanda

Ku politika ėshtė vet banda

Ku dhe qentė e policisė

Mbajnė sekretin e "tregtisė"

Ku mauna bartė kokainė

..e doganierėt bėjnė se s'dinė

Ku pėr njė, mungesė-skaneri

Vendi futet nė lista-ferri

Kosovė ėshtė kjo cope toke

Qe tė bėn me dhembje koke!!!


nuk pata qka me i shtue shum mir e paske shkrue haaaa kto jan te verteta po diqka paske harrue e nuk po due tani me tregue

prishtinasi
23-03-07, 23:20
nuk pata qka me i shtue shum mir e paske shkrue haaaa kto jan te verteta po diqka paske harrue e nuk po due tani me tregue

hahah...Guri...a po tregon cka po i mungon kesaj poezie humoristike?

prishtinasi
23-03-07, 23:31
Mbasi qe debatet ne temat politike ne kete forum shpesh kalojne ne thenjet se cka kane thene rapsodet...hahah....atehere mendova ta postoj edhe kete kenge per partine me te madhe ne Kosove...! Poezi kjo qe eshte shkruar nga X personi mbase kongresit te fundit te kesaj partie....dhe qe eshte perhapur mbase kongresit te fundit te LDK-se ne boten virtuale! Per simpatizantet e flaket te kesaj partie dhe ata qe ende i kane librezat...ne xhepin mbrapa, e kjo vlen per simpatizantet e diaspores, mos e merrni kete poezi si ofendim, thjeshte eshte humor! Ne Kosove...njerzit jane larguar moti nga inatet politike...Nje Kenge per LDK-ne

More shoke more vllazni
po ua knoj nji kang nujdi
n'LDK cka s'ban vaki
dahen krenat me skąmli

N'at kuvend kur jan tubue
fjale te idhta paskan nrrue
kush tuj brit kush tuj shkumue
kush me grushta rrept tuj mshue.

Qysh kan than qysh kan kallzue
lum ata qe s'kan qillue
gra e burra ishin ba ląmģ
gjysa shtrim e gjysa ne kam.

Mos e lasht zoti pa i vra
qysh po sjellshin vllau ne vlla
qysh mu rreh vllazni e moter
nuk ka ba vaki n'ket voter.

Dikur moti ka bą vaki
n'ket parti fort saberli
dialog bajshin me shki
grusht as pushke nuk u kan kthy.

E qysh tash me u la n'gjak
kerrset huni si n'Karadak
po gagjerrka ku na meti
mos e nxuni kush ner veti?!

Po terrmkollka Zo qu ba
ish palue e s'bajke za
ner karriga kur ish shtri
Zo i ka ra ndokush pģrmi.

Ani de ka bą vaki
se jan t'ri krejt axhami
shtatumbdhjet per pa i mush
u ka dal marrja pģr fush.

Nģ Kosovģ po lind pranvera
LDK-ty mos t'zaft vera
mos t'tzaft vera me veru
je bą kahre je prrallue.

Rammstein_1979
24-03-07, 00:58
Mbasi qe debatet ne temat politike ne kete forum shpesh kalojne ne thenjet se cka kane thene rapsodet...hahah....atehere mendova ta postoj edhe kete kenge per partine me te madhe ne Kosove...! Poezi kjo qe eshte shkruar nga X personi mbase kongresit te fundit te kesaj partie....dhe qe eshte perhapur mbase kongresit te fundit te LDK-se ne boten virtuale! Per simpatizantet e flaket te kesaj partie dhe ata qe ende i kane librezat...ne xhepin mbrapa, e kjo vlen per simpatizantet e diaspores, mos e merrni kete poezi si ofendim, thjeshte eshte humor! Ne Kosove...njerzit jane larguar moti nga inatet politike...Nje Kenge per LDK-ne

More shoke more vllazni
po ua knoj nji kang nujdi
n'LDK cka s'ban vaki
dahen krenat me skąmli

N'at kuvend kur jan tubue
fjale te idhta paskan nrrue
kush tuj brit kush tuj shkumue
kush me grushta rrept tuj mshue.

Qysh kan than qysh kan kallzue
lum ata qe s'kan qillue
gra e burra ishin ba ląmģ
gjysa shtrim e gjysa ne kam.

Mos e lasht zoti pa i vra
qysh po sjellshin vllau ne vlla
qysh mu rreh vllazni e moter
nuk ka ba vaki n'ket voter.

Dikur moti ka bą vaki
n'ket parti fort saberli
dialog bajshin me shki
grusht as pushke nuk u kan kthy.

E qysh tash me u la n'gjak
kerrset huni si n'Karadak
po gagjerrka ku na meti
mos e nxuni kush ner veti

Po terrmkollka Zo qu ba
ish palue e s'bajke za
ner karriga kur ish shtri
Zo i ka ra ndokush pģrmi.

Ani de ka bą vaki
se jan t'ri krejt axhami
shtatumbdhjet per pa i mush
u ka dal marrja pģr fush.

Nģ Kosovģ po lind pranvera
LDK-ty mos t'zaft vera
mos t'tzaft vera me veru
je bą kahre je prrallue.:biggrin: :biggrin: :biggrin: :biggrin: AHAGGAGHAGHAGHAGHAGHGHAHGAGHAHGHAHAHAHAH O SE Q' THEVE ME QETO DEKAS TU KESH ....mo nejri se marre jav morre ftyren ahggaghaghaghaghaghgha

Dea_A
24-03-07, 01:58
Nģ Kosovģ po lind pranvera
LDK-ty mos t'zaft vera
mos t'tzaft vera me veru
je bą kahre je prrallue.

Amin jarabi :biggrin:

Giovanni
24-03-07, 02:07
Nģ Kosovģ po lind pranvera
LDK-ty mos t'zaft vera
mos t'tzaft vera me veru
je bą kahre je prrallue.

Amin jarabi :biggrin:


Mire i ki thure keto vargj e bre ........hahhhahahaahahah....

prishtinasi
03-04-07, 18:05
''Kostumi'' i modes

''Kostumi'' i modes...(rrefimi i gjyshes...)Zot o Zot, i madhi Zot,

eshte e tmerrshme ē'po ndodh sot,


duke zene brumin per pete,

hyn ne kuzhine mbesa pa breke...Nuk mjaftoi vetem avllia,

zhveshur muret, hequr ēatia,

ashtu tamam si bere nena,

permbi byrek desh me ra mendja...Vish moj mbese i them nje rrobe,

sa jam gjalle s'e di k'te mode...

Gjyshe m'a ktheu -pak mendjen vrite,

kjo eshte moda e kesaj dite...Besojme shpejt moj ne te shkretat,

nje nga nje i hoqa petkat,

te habisja plak Merhumin,

kur te shihte te ri ''kostumin''...Kur me pa me tha - Lajthite...?

C'fare ke pritur gjith' k'to vite...?

C'ke qe zhvishesh ne kuzhine,

a prapa do te kthesh rinine...?''Kostum'' i modes plak -i thashe-

pa marre fryme nje cast e lashe...

E di, e di moj e marrosur,

por e ke veshur... pa hekurosur.


P.s
Me respekt per ''kostumin''...

~AmaZonA~
03-04-07, 18:10
''Kostumi'' i modes

''Kostumi'' i modes...(rrefimi i gjyshes...)Zot o Zot, i madhi Zot,

eshte e tmerrshme ē'po ndodh sot,


duke zene brumin per pete,

hyn ne kuzhine mbesa pa breke...Nuk mjaftoi vetem avllia,

zhveshur muret, hequr ēatia,

ashtu tamam si bere nena,

permbi byrek desh me ra mendja...Vish moj mbese i them nje rrobe,

sa jam gjalle s'e di k'te mode...

Gjyshe m'a ktheu -pak mendjen vrite,

kjo eshte moda e kesaj dite...Besojme shpejt moj ne te shkretat,

nje nga nje i hoqa petkat,

te habisja plak Merhumin,

kur te shihte te ri ''kostumin''...Kur me pa me tha - Lajthite...?

C'fare ke pritur gjith' k'to vite...?

C'ke qe zhvishesh ne kuzhine,

a prapa do te kthesh rinine...?''Kostum'' i modes plak -i thashe-

pa marre fryme nje cast e lashe...

E di, e di moj e marrosur,

por e ke veshur... pa hekurosur.


P.s
Me respekt per ''kostumin''...


aaaa prishtinasi me vargun e fundit me shkrive hahahaahahahahahahahahahaahahahahahahahaahahahahah aha

prishtinasi
08-04-07, 13:30
Ty o kandil dhe ty, o qiri,

S’ ka me ju humbur kurrė jehona

Se dhe nė kėtė shekull t’ri

Ju ndriēoni vatrat tona.

prishtinasi
10-04-07, 22:28
http://www.youtube.com/watch?v=1z09ndMaY5M&NR=1

uck_aksh
10-04-07, 22:45
Ani moj Kosov e lumja ti
Dy million banor e njeqind parti
Tuj u sha nermjet veti
Cila parti pe merr pushtetin


Para zgjedhjeve shum premtoj
E kur te fitojn asgje spunojn
Pushime per veti ata shkojn
Me aeroplan special f luturojn

Qeveria shum punon
Shtepit serbve ja nderton
Edhe oborrin ja rrethojn

Amina
10-04-07, 23:16
Kosovė ėshtė njė copė vend

Qė asgjė-gjithēka ėshtė n'trend

Ku s'ka rrymė as pėr tė parė

Ku s'ka ujė as pėr tu larė

Ku s'paguhet rrymė as ujė

Ku pėr asgjė bėhet shumė bujė

Ku ngrenė kryet, korrupsioni

Ku kriter nė tender,

Ėshtė "ryshfeti", si gjithherė

Ku nėnat s'dinė q'bėn e bija

Ku babai ėshtė zot shpie

Vetėm nė listat pėr veresie

Ku vėllai, thėrret pėr rend

E motra thotė se s'ėshtė nė trend

Ku komshiu si pėrherė

Vazhdon t'pergjojė nėn derė

Kosovė ėshtė "njaj" ky vend

Qė asgjė s'ka nė rėnd

Qė kur shahet qeveria

...e arsyeton pavarėsia

Ku deputetet s'dinė ēfarė flasin

Ku dhe "merxha", shfrynė marazin

Ku opozita rri nen hije

...e lufton me deklarata

Pak me fakte, me shumė t'thata

....Ku dhe grupi i unitetit i bėn qejfin me shumė vetit

Ku zyrtari nga Ruanda

Paralajmėron luftė me banda

Ku UNMIK-ci nga Kenia

Tė dėfton q'ėshtė demokracia

Ku spitali ėshtė vend njoftimi

Ku doktori t'jep kartėvizitėn

...Tregon datėn edhe ditėn

...Dhe adresėn e ordinancės

...Dhe faturėn e financės

Ku t'nxjerr shpirtin PTK-ja

Ku t'plas berkun RTK-ja, 21-shi, KTV-ja

Ku fund s'kanė tele-seritė

Ku spanjishtja ėshtė gjuhė e dytė

Ku gazetat shkruajnė s'koti

Jo siē ėshtė, por q'thotė i forti

Ku mbetesh gjallė nga kontrabanda

Ku politika ėshtė vet banda

Ku dhe qentė e policisė

Mbajnė sekretin e "tregtisė"

Ku mauna bartė kokainė

..e doganierėt bėjnė se s'dinė

Ku pėr njė, mungesė-skaneri

Vendi futet nė lista-ferri

Kosovė ėshtė kjo cope toke

Qe tė bėn me dhembje koke!!!Ka po shkon shqipetaria?!
Mire se vjen Pavaresia

prishtinasi
10-04-07, 23:21
Ka po shkon shqipetaria?!
Mire se vjen Pavaresia

hahaha....nice!

Amina
10-04-07, 23:35
hahaha....nice!

Yeppppppppp