PDA

View Full Version : Te ju lutemi Zotit !!


falma_lotin
16-02-07, 01:01
“O Zoti yne! Na i zbut zemrat, na e shnderro tmerrin e brengave ne hare, na trimero kur na kaplon frika” “O Zoti yne! Freskoii shpirtrat tane me bindje te paluhatshme dhe shuaje prushin e shpirtrave, te ndezur nga trazimet, me ujin e besimit” “O Zoti yne! largoje prej nesh merzine dhe pikellimin, lesho mbi syte tane, te frikesuar, siguri, mbi shpirtrat e shqetesuar, qetesi, dhe hapi dyert e zgjidhjes me shpejtesi” “O Zot! Mundesoji syve te mi ta shohin Driten Tende dhe te humburve ta gjejne rrugen e drejte” “O Zot! Shuaji pershperitjet e zerit te se keqes, prej nesh, dhe largo nga ne ēdo gje qe shpie ne pesimizem dhe ne shkaterrim” “O Zot i Madh! Na bej prej atyre qe frikesohen vetem prej Teje dhe prej asgjeje tjeter, e mos na bej prej atyre qe frikesohen nga ēdo gje tjeter perveē Teje” “O Zoti ynė, unė jam robi Yt, i biri i robit tėnd, i biri i ummetit Tėnd. Fati im ėshtė nė duart Tua, e kaluara ime nė sundimin Tėnd, drejtėsia nė mua ėshtė pėrcaktimi Yt. Tė lutem me tė gjithė emrat, me tė cilėt ke quajtur Veten, dhe tė cilėt i ke shėnuar nė Librin Tėnd, apo me tė cilėt ndonjėrėn prej krijesave Tuaja ke mėsuar, apo pėr vete i ke mbajtur, bėje Kur’anin pranverė tė zemrės sime, dritė tė gjoksit tim, duke mė larguar nga dėshpėrimi dhe brenga.”“O Zot, nga dija Jote kėrkoj tė mirėn, nga fuqia Jote fuqinė dhe kėrkoj nga tė mirat e Tua tė mėdha. Ti mundesh dhe unė nuk mundem, Ti di dhe unė nuk di, Ti je njohėsi mė i mirė i tė fshehtės.”
“O Zot, nėse kjo punė ėshtė e mirė dhe e dobishme pėr besimin, pėr jetėn dhe pėr pasjetėn time, atėherė mė jep mundėsinė ta kryej dhe mė jep bekimin Tėnd; e nėse ėshtė e keqe dhe e dėmshme pėr mua,atėherė largoje nga unė. Mė sill tė mirėn kudo qė tė jetė dhė mė bėj tė pajtueshėm me tė.”

hasanmehmeti
16-02-07, 01:10
Allahu me Amin , Allahu me Amin , Allahu me Amin

falma_lotin
11-03-07, 12:19
O Zot! Sjelli vėllazėrive qė tė pėrhapin dashamirėsinė,
Qė tė mos coptohen mes vehtes duke pėrhapur armiqėsinė.

O Zot! Sjellu shqiptarėve qė tė gjejnė virtytet e humbura,
Qė tė mos vazhdojnė jetėn duke i vepruar krijimit kundra.

O Zot! Sjelli vėllezėrit tė mos e shpenzojnė moshėn kot,
Sepse shumė ėshtė gabim tė mendojnė vetėm pėr sot.

O Zot! Sjelli qė tanėt tė fitojnė lumturinė e tė dy jetėve,
Edhe nė kėtė jetė tė shpėtojnė nga ndėshkimi i tė tjerėve.

O Zot! Sjelli vėllezėrve qė tė shpėtojnė nga ateizmi,
Tė mos harrojnė se vetėm islami ėshtė shkak shpėtimi.
O Zot! Mėsoju tanėve shkakun e ardhjes nė kėtė botė,
Duke u kujdesur tė mendojnė se njeriu ēka do tė thotė.

O Zot! Sjelli vėllezėrve ta ndiejnė nevojėn e bashkimit,
Duke vėnė re se ajo ėshtė shkaku mė i madh i shpėtimit.

O Zot! Sjelli shqiptarėve qė t’i pėrulen urdhėrave tė fesė,
Qė tė fitojnė ndaj tė gjithė botės respekt dhe besė.

O Zot! Sjelli vėllezėrve qė tė zotėrojnė besim tė fortė,
Pėr ta zotėruar atė nuk duhet ta kalojnė kohėn kot.

O Zot! Sjelli shqiptarėve qė tė gjejnė Krijuesin e vet,
Qė tė mos u pėrulen krijesave dhe tė jenė tė qetė.

O Zot! Shpėtoji vėllezėrit nga ndėshkimi i armiqve,
Tė ndjekin rrugėn Tėnde qė i ēojnė pas shpėtimeve.

O Zot! Sjelli shqiptarėve qė tė mos harrojnė vdekjen,
Ajo ėshtė njė shkak i bukur pėr tė vlerėsuar pėrpjekjen.

O Zot! Zgjoji vėllezėrit shqiptarė qė tė gjejnė rrugėn,
Qė tė mos harrojnė se kush atyreve ua sjellė bukėn.

O Zot! Kujtoju tanėve qė tė dinė se do tė japin llogari,
Tė mos kalojnė jetėn nė vende boshe si nė angari.

O Zot! Zgjoji vėllezėrit tanė qė tė bėhen besimtarė,
Pėrndryshe nuk vlen jeta, vetėm se ėshtė njė barrė.

O Zot! Sjelli vėllezėrve tanė qė tė bėhen tė sjellshėm,
Duke u zgjuar, tė pėlqejnė sendin mė tė vlefshėm.
O All-llah! Sjelli vėllezėrve qė tė fitojnė hirėn Tėnde,
Duke u mbėshtetur tek Ti, tė mos adhurojnė tjera sende.

O All-llah! Sjellna tė bashkohemi me besim nė Zot,
Pėr ndryshe nuk vlen jeta, pėrpjekjet shkojnė kot.

Albanian eX|PerT
31-03-07, 01:17
Lute Zotin tėnd!

Duaja ėshtė njė ndėr ibadetet mė tė mėdhaja me tė cilat i drejtohemi All-llahut, ajo ėshtė arma mė e fortė e besimtarit, ajo ėshtė e ndėrlidhur me ēdo ibadet tjetėr. Ne bėjmė dua kur e falim namazin, bėjmė dua kur agjėrojmė, bėjmė dua kur shkojmė nė haxh, bėjmė dua kur jemi nė sexhde.
Pra, esenca e ibadetit dhe adhurimit ėshtė duaja, andaj edhe Pejgamberi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė: (Duaja ėshtė ibadet)” [Ebu Davudi, Tirmidhiu i cili thotė: hasen-sahih].
Me anė tė duasė ne i drejtohemi Atij qė ėshtė i plotfuqishėm, Atij i cili na dėgjon ēdo fjalė tonėn, Atij i cili na e sheh ēdo vepėr tonėn, Atij nė dorė tė tė cilit janė tė gjitha ēėshtjet, Atij qė na ka krijuar dhe e dinė se ēfar nevojash kemi, Atij qė nėse ne i pėrgjigjemi thirrjes sė Tij, Ai do t’i pėrgjigjet duas sonė.
...transmeton Muslimi nga Ebu Dherri [r.a] njė hadith kudsij, nė tė cilin Pejgamberi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, tregon se All-llahu i Madhėrishėm ka thėnė:
“O robėrit e Mi! Unė ia kam ndaluar Vetes padrejtėsinė, por e kam ndaluar atė edhe pėr ju, andaj mos i bėn padrejtėsi njėri-tjetrit!
O robėrit e Mi! Tė gjithė ju jeni nė humbje, pėrveē Atij qė unė e udhėzoj, prandaj kėrkoni udhėzimin Tim qė t’ju udhėzoj!
O robėrit e Mi! Tė gjithė ju jeni tė uritur, pėrveē atij qė Unė e ushqej, prandaj kėrkomėni t’ju ushqej, dhe Unė do t’ju jap!
O robėrit e Mi! Tė gjithė ju jeni tė zhveshur, pėrveē Atij qė unė e vesh, prandaj mė kėrkoni veshje, dhe Unė do t’ju vesh!
O robėrit e Mi! Vėrtet ju gaboni natėn dhe ditėn, kurse Unė i fal tė gjitha mėkatet, prandaj mė kėrkoni falje qė t’ju fal!
O robėrit e Mi! Ju nuk do tė arrini kurrė tė bėni diēka qė do tė mė dėmtonte dhe as tė bėni diēka qė do tė mė sillte dobi.
O robėrit e Mi! Sikur i pari dhe i fundit prej jush, sikur tė gjithė njerėzit dhe xhinėt tė ishin tė devotshėm si zemra mė e devotshme e njeriut, kjo nuk do t’i shtonte asgjė sundimit Tim.
O robėrit e Mi! Sikur i pari dhe i fundit prej jush, sikur tė gjithė njerėzit dhe xhinėt tė ishin tė prishur, si zemra e njeriut mė tė prishur, kjo nuk do t’i hiqte asgjė sundimit Tim.
O robėrit e Mi! Sikur i pari dhe i fundit prej jush, sikur tė gjithė njerėzit dhe xhinėt tė mblidheshin nė njė vend, tė mė luteshin, e Unė t’jua plotėsoja dėshirat dhe lutjet secilit prej jush, prona Ime nuk do tė pakėsohej aq sa pakėsohet deti kur i hiqet njė gjilpėrė.
O robėrit e Mi! Kėto janė veprat tuaja, tė cilat Unė i ruaj, i llogaris dhe ju shpėrblej nė bazė tė tyre. Kush gjen mirė, tė falėnderojė All-llahun, ndėrsa kush gjen tjetėr gjė, tė mos fajėsojė tjetėr kėnd veē vetvetes.”
All-llahu na drejtohet mua dhe ty dhe na e bėn tė qartė se ne kemi nevojė pėr Tė, i Madhėruar qoftė, e Ai ska nevojė pėr ne, ne kemi dobėsi dhe nevojė, ne kemi nevojė pėr udhėzim dhe furnizim, ne kemi nevojė pėr Zotin tonė, e Ai pse na don, na kėshillon qė t’i drejtohemi me lutje Atij, na kėshillon qė t’i drejtohemi Atij, sepse nė dorė tė Tij janė tė gjitha ēėshtjet, Ai ėshtė i vetmi i cili mund tė na ndihmoj, vetėm Ai ka fuqi tė na udhėzoj, vetėm Ai i fal mėkatet, andaj Atij duhet t’i drejtohemi, te Ai duhet tė kthehemi. Ai na don, andaj na kėshillon qė t’i kthehemi Atij, tė kėrkojmė falje nga Ai dhe ta lutim tė na mėshiron, tė na mbron nga Xhehennemi dhe tė na shpie nė Xhennet. E nėse nuk e bėjmė kėtė, atėherė i kemi bėrė dėm vetvetes, andaj nuk duhet ta fajsojmė askėnd pos vetvetes sonė.
All-llahu i Madhėrishėm thotė: “Zoti juaj ka thėnė: “Mė thirrni Mua, Unė ju pėrgjigjem, e ata qė nga mendje-madhėsia i shmangen adhurimit ndaj Meje, do tė hyjnė tė nėnēmuar nė xhehennem”.” [Gafir: 60].
Poashtu All-llahu i Madhėrishėm thotė: “E kur robėt e Mi tė pyesin ty pėr Mua, Unė jam afėr, i pėrgjigjem lutjes kur lutėsi mė lutet, pra pėr tė qenė ata drejt tė udhėzuar, le tė mė pėrgjigjen ata Mua dhe le tė mė besojnė Mua.” [Bekare: 186].
Vėlla i dashur! A ke ndonjė problem? Lutju All-llahut! A ke ndonjė mėrzi? Lutju All-llahu! A ke ndonjė hall? Lutju All-llahut! A ke ndonjė dėshirė? Lutju All-llahut!
All-llahu na don dhe dėshiron qė tė na jep tė mira, andaj na urdhėron qė tė kėrkojmė prej Tij, sepse Ai ėshtė Bujar dhe jep. Ai hidhėrohet kur njerėzit nuk kėrkojnė prej Tij, kurse njerėzit hidhėrohen kur tė kėrkosh prej tyre. Pejgamberi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė: “All-llahu zemėrohet me atė qė nuk kėrkon prej Tij.”
Prandaj, muslimani ēdo herė e lut All-llahun dhe e falėnderon pėr mirėsitė qė Ai ia ka dhėnė, kur tė zgjohet nė mėngjes, kur ta fal sabahun, kur tė del prej shtėpisė, kur tė hyn nė shtėpi, kur tė hyn nė xhami, kur tė merr abdes, kur tė bjen tė pushojė, nė tė gjitha kėto raste ai i thotė duatė dhe lutjet e caktuara, tė cilat na i ka mėsuar Pejgamberi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem. Nė kėtė mėnyrė ēdo herė ėshtė nė kontakt me All-llahun, andaj i qetėsohet zemra dhe i rehatohet shpirti, i zgjerohet gjoksi dhe i mbushet me kėnaqėsi dhe ėmbėlsi tė imanit, sepse e jeton jetėn pėr All-llahun dhe me ndihmėn e All-llahut.
Kjo ėshtė lumturia, o ti qė dėshiron tė jesh i lumtur, ky ėshtė shpėtimi, o ti qė dėshiron tė jesh i shpėtuar, ky ėshtė udhėzimi, o ti qė dėshiron tė jesh i udhėzuar, kėtu ėshtė kėnaqėsia e Zotit tėnd, o ti qė dėshiron ta kėnaqėsh Zotin tėnd.
Vėlla i dashur! Dije se prej lutjes nuk humb asgjė, pėrkundrazi fiton shumė gjėra. Pejgamberi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, na ka treguar se lutja jote nuk tė shkon kot, po pėr shkak tė lutjes All-llahu ta jep njėrėn prej tri gjėrave:
- Ose ta pranon lutjen tė cilėn e bėn,
- Ose ta lenė atė lutje pėr ditėn e gjykimit, qė tė tė shpėrblej pėr tė,
- Ose pėr shkak tė asaj lutjeje tė mbron nga njė e keqe qė duhej tė tė godas.
Prandaj mos thuaj: U luta mirėpo Zoti nuk mu pėrgjigj nė lutjen time!
Kjo ishte ēėshtja e parė, e dyta ėshtė: A thua ti a i ēon nė vend urdhėrat e All-llahut, a e fal namazin, a largohesh nga haramet? Nėse jo, atėherė si pret qė All-llahu t’i pėrgjigjet lutjes tėnde? Ti jo qė nuk meriton qė All-llahu t’i pėrgjigjet lutjes tėnde, po ti meriton dėnim tė rėndė! Mirėpo All-llahu nuk tė dėnon menjėherė, sepse Ai ėshtė i mėshirshėm, tė pret mos ndoshta do tė pendohesh, andaj ktheju Atij para se tė jetė vonė!
Transmeton Muslimi se Pejgamberi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė: “Lutjes sė njeriut gjithnjė i pėrgjigjet, derisa nuk lutet pėr tė keqe, ose pėr t’i prishur marrėdhėniet farefisnore, ose nuk ngutet”. Sahabėt thanė: “O i dėrguar i All-llahut, ē’ėshtė ngutja?” Ai tha: “Kjo ėshtė kur lutėsi thotė: “Unė kam lutur e lutur, por nuk po shoh tė mė pranohet. Nė kėtė gjendje ai lodhet dhe e le lutjen.”
Pra, mos u ngut e tė thuash se All-llahu nuk po ma pranon lutjen, sepse nėse t’i e dėgjon All-llahun, ai ose do tė pėrgjigjet, ose do ta ruaj lutjen qė tė tė shpėrblej nė ditėn e gjykimit, ose do ta largoj njė tė keqe, e Ai e di mė sė miri se pėr cilėn prej kėtyre ti ke mė shumė nevojė. </SPAN>
Omer Islami,
1.7.2005

Albanian eX|PerT
04-04-07, 17:06
PSE NUK MĖ PRANOHET DUAJA?

Njė njeri nga banorėt e Basrės e takoi Ibrahim Ed’hemin dhe i tha duke iu ankuar:
Allahu xhel-le shanuhu nė Kur’anin Famėlartė thotė:
“UD’UNI ESTEXHIB LEKUM” - “Mė thirrni mua (kėrkoni prej meje), Unė ju pėrgjigjem.” (Gafir, 60)
E ē’ėshtė me ne, i lutemi Allahut, por duaja s’na pranohet, kėrkojmė nga Allahu xhel-le shanuhu, kurse pėrgjigje s’marrim dot. Vallė pse kėshtu?!
-Pėr atė se zemrat e juaja janė tė vdekura, - u pėrgjigj Ibrahimi.
-E kush i ka vdekur ato? – pyeti ai.
-Dhjetė cilėsi – u pėrgjigj Ibrahim Ed’hemi.
-Cilat janė ato? – pyeti pėrsėri ai.
Ibrahim Ed’hemi iu pėrgjigj duke i thėnė se ato dhjetė cilėsi janė:
1.E dini se Allahu xhel-le shanuhu ėshtė Njė dhe se e njihni Atė, por obligimet ndaj Tij nuk jeni duke i kryer dhe nuk jeni duke e adhuruar.
2.E lexoni Kur’anin Famėlartė, por s’jeni duke vepruar sipas tij, e as qė doni tė kuptoni nga ai (Kur’ani).
3.Thoni se e doni tė Dėrguarin e Allahut, por nė bazė tė sunneteve tė tij s’jeni duke vepruar.
4.Thoni se shejtani ėshtė armiku I juaj I madh dhe se e mallkoni atė, kurse ju pėrsėri jeni duke e mbajtur dhe e dėgjoni me plotė bindje.
5.Thoni se i frikėsoheni vdekjes dhe se ajo ėshtė e vėrtetė e pamohueshme, por pėr kėtė s’keni pėrgatitur asgjė.
6.Thoni se i frikėsoheni zjarrit tė Xhehenemit, ndėrsa trupin tuaj e keni lodhur me punė qė ēojnė nė zjarr.
7.Thoni se e doni Xhenetin, kurse pėr kėtė s’jeni tė pėrgatitur, pasiqė dėfrimet i keni shijuar nė kėtė botė dhe nuk keni bėrė vepra qė ju dėrgojnė nė tė.
8.Kur zgjoheni nga gjumi, tė metat e juaja i hidhni pas shpinės (veten tuaj e harroni), kurse tė metat dhe veprat e turpshme tė njerėzimit i zbuloni dhe i pėrgojoni. Nuk i shiqoni punėt tuaja, por i shiqoni punėt e tė tjerėve.
9.I shfrytėzoni begatitė (nimetet) e Allahut dhe nuk e falėnderoni Atė.
10. Shpesh i pėrcillni tė vdekurit pėr nė varreza, por nuk po mėsoni nga kjo.
Andaj, s’do t’iu pėrgjigjet duaja!

Senad Makoviq
Ulqin

http://islamgjakova.net (http://islamgjakova.net)