PDA

View Full Version : Lajme Sport


Albanian eX|PerT
01-03-07, 14:23
Te dashur miq,

Ketu do informoheni per lajmet nga Sporti, si ai kombetare apo nderkombetar.

albanian expert

ps. pasurojeni edhe ju kete teme!

Albanian eX|PerT
01-03-07, 14:25
Lamtumirė Arben Minga!

Ish-futbollisti i Kombėtares ndėrroi jetė pas njė sėmundjeje tė pashėrueshme nė Kanada

Futbolli vajton Arben Mingėn! Ish-futbollisti i mirėnjohur i Kombėtares shqiptare dhe i FK Tiranės ėshtė ndarė nga jeta nė moshėn 48-vjeēare. Tragjedia ka ndodhur nė Kanada, shtetin ku prej thuajse 7 vjetėsh jetonte me familjen e tij (bashkėshorten dhe 2 djemtė). Rreth orės 05:00 tė mėngjesit (me orėn tonė) tė ditės sė mėrkurė, Minga, njė prej futbollistėve mė tė spikatur tė tė gjitha kohėrave nė Shqipėri ka mbyllur pėrgjithmonė sytė. Shkak ėshtė bėrė sėmundja e pashėrueshme nė pankreas, e cila ishte pėrkeqėsuar sė tepėrmi nė kėto ditėt e fundit. Ish-sulmuesi vuante prej vitesh nga ky problem, tė cilin ėshtė munduar ta kurojė, ose tė paktėn ta parandalonte disi gjatė qėndrimit nė Amerikėn Veriore.

Tė gjithė vajtojnė! Emri dhe fama e tij i ka paraprirė jo vetėm pėr kualitetin e treguar nė fushėn e lojės, por edhe pėr njeriun qė ka ditur tė jetė nė jetėn e pėrditshme. Shokėt e skuadrės, qoftė kėta ish-lojtarė tė Tiranės, apo tė Kombėtares janė ndalur pėr njė moment tė rikujtojnė veprat e tij: fantastik nė fushėn e lojės, edhe pse ishte njė sulmues me staturė tė madhe, shpesh dukej sikur bėnte magji me topin, por mbi tė gjitha kishte njė gjuajtje, tė cilėn ēdo portier e kishte frikė. E paevitueshme ka qenė edhe tronditja mes tifozėve, ose dhe atyre njerėzve qė pėr futbollin kanė dėgjuar fare pak. Ishte vetėm 48 vjeē... jeta ėshtė treguar e ashpėr me tė! Megjithatė, nė kėtė periudhė kohe tė shkurtėr, tė pamjaftueshme pėr ta jetuar jetėn ashtu si duhet, Minga ka ditur tė bėhet i madh nė sytė e tė gjithėve. Pėr kėtė arsye tė gjithė vajtojmė njė legjendė dhe me dhimbje i themi: Lamtumirė kampion!

Arben Minga ka qenė nga njė futbollistėt mė tė spikatur tė Tiranės nė vitet ‘80, ku ka arritur tė shpallet 6 herė kampion me kėtė skuadėr (sezoni 1981-‘82, ‘84-‘85, ‘87-‘88, ‘88-‘89, ‘94-‘95 dhe ‘95-‘96). Po me kėtė klub, ai ka fituar edhe 4 herė Kupėn e Shqipėrisė (1983, 1984, 1986 dhe 1994) si edhe Superkupėn nė vitin 1995. Arritja e tij mė e madhe personale ka qenė shpallja si golashėnuesi mė i mirė i kampionatit shqiptar nė sezonin 1984/85 sė bashku me lojtarin e Vllaznisė, Vaslli Fakja, me 13 gola tė shėnuar. Tė paharrueshėm golat e tij nė Ligėn e Kampioneve, ose si quhej nė vitet ‘80 Kupa e Klubeve Kampionė. Nė edicionin 1982/83 tė kėtij kompeticioni, Minga ka realizuar rrjetėn deēizive nė ndeshjen e kthimit tė 1/16 tė finaleve kundėr skuadrės sė Irlandės sė Veriut, Linfield Belfast e pėrfunduar nė shifrat 2-1. Nė takimin e mėparshėm nė Shqipėri, Tirana (17 Nėntori) kishte fituar 1-0 me gol tė Agustin Kolės dhe ka fituar tė drejtėn pėr tė kaluar nė turin tjetėr pas golit nė fushėn kundėrshtare. Gjithsesi, aventura e bardhebluve ka pėrfunduar kėtu, pasi skuadra nuk ėshtė paraqitur pėr ndeshjet e 1/8 tė finaleve kundėr Dinamos sė Kievit. Minga ka lėnė gjurmė edhe nė njė tjetėr sfidė tė madhe nė Kupėn e Klubeve Kampione, nė sezonin 1989/‘90, kur nė 1/8 e finaleve ka shėnuar golin e vetėm tė 17 nėntorit nė humbjen 2-1 me Bajernin e Mynihut nė stadiumin "Olimpiastadion". Ndėrkohė qė, nė ndeshjen e kthimit bardheblutė janė mundur 0-3 nė shtėpi nga gjigantėt gjermanė.

Minga ka dhėnė njė kontribut shumė tė vlefshėm edhe pėr Kombėtaren, ku ka luajtur nga viti 1980 deri mė 1989-ėn. Ai ka regjistruar 28 paraqitje, ku disa herė ka mbajtur edhe shiritin e kapitenit dhe ka realizuar 2 gola. Padyshim qė rrjeta mė e bukur ka qenė ajo nė fitoren 2-0 me Belgjikėn nė "Qemal Stafa", tė vlefshme pėr eliminatoret e Botėrorit 1986.

Jo mė kot, Minga ėshtė cilėsuar si njė nga "lojtarėt yje" nė klubin FK Tirana, qė prej krijimit tė tij nė vitin 1920. Emri i tij do tė qėndrojė pėrjetė nė krah tė legjendave tė sė kaluarės tė skuadrės bardheblu, Adem Karapici, Selman Stėrmasi, Riza Lushta, Naim Kryeziu, Sllave Llambi, Skėnder Halili, sa pėr tė kujtuar disa dhe mes atyre qė do tė vijnė nė vitet nė vazhdim. Ndėrkohė qė nė kėngėn-himn tė klubit nė vitet ‘80 citohen kėto vargje: "Minuta e dytė, stadiumi pse heshti gjuan Arben Minga

tunet Bukureshti. Topin e ka Baēi bukur e kroson gjuan me kokė Kola ene gol shėnon. Kush po lco kto predha, kush po i bo kto xhibla, osht lojtari jon pesmdhetkatshi Minga".


Kombėtarja

Minga ka luajtur 28 ndeshje me fanellėn e pėrfaqėsueses, duke shėnuar edhe dy gola, ku mė i famshmi ėshtė ai nė fitoren 2-0 pėrballė Belgjikės nė eliminatoret e Botėrorit 1986


1984/85

Arben Minga ėshtė shpallur edhe njė herė golashėnuesi mė i mirė i kampionatit shqiptar nė sezonin 1984/85, me 13 gola, duke e ndarė kėtė ēmim me lojtarin e Vllaznisė, Vaslli FakjaShqipėria 1984

Shqipėri - Belgjikė 2-0 (eliminatore Botėrori ‘86)

Nga e majta: Agustin Kola, Arben Minga, Skėnder Hodja, Shkėlqim Muēa, Ferid Ragami, Adnan Ocelli, Sulejman Demollari, Hysen Zmijani, Mirel Josa, Perlat Musta, Muhedin Targaj

Albanian eX|PerT
01-03-07, 14:27
02.02.2007

Abazi vs. Guerrero - IBF Championship 23.02.2007

Siē ju lajmėruam edhe mė parė, Shqiptari i ringut Shpend Abazi lufton pėr titullin e botės IBF nė peshėn "Featherweight" Tani mund t“ju publikojmė datėn e caktuar dhe vėndin pėr kėtė luftė: 23.02.2007 nė palestrėn FALCONER CENTRET nė Kopenhagen, Danimarkė.I lusim tė gjithė bashkatėdhetaret qė ta perkrahin Shpendin nė kėtė natė madheshtore pėr kombin tonė, ti hedhin flamujt kuq e zi nė palestrėn sportive tė Kopenhages.

Albanian eX|PerT
01-03-07, 14:28
02.02.2007

Altin Lala, goli e bėn protagonist

"Dua tė thyej rekordin e drejtorit sportiv. Edhe ai ka shėnuar njė herė nė Bundesligė"

Ndeshja me Hertėn e Berlinit ka qenė historike pėr Altin Lalėn, i cili ka shėnuar golin e tij tė parė nė Bundesligė,duke qenė protagonistė nė fitoren e thellė 5-0 tė Hanoverit. Mesfushori
shqiptar ka qenė nė qiellin e shtatė pa pėrfundimit tė ndeshjes,
ndėrsa ka marrė pėrgėzimet jo vetėm tė drejtuesve tė klubit, por
edhe tė tifozerisė qė ka thirrur nė kor emrin e tij. Trajneri Heking kishte vendosur qė ta aktivizonte si titullar
pėr tė dytėn ndeshje radhazi futbollistin kuqezi, i cili nuk ka zhgėnjyer,duke ndihmuar skuadrėn pėr arritjen e kėtij rezultati mjaft tė mirė, qė e largon nga fundi i tabelės
duke e ngjitur Hanoverin nė pozita mė tė sigurta. Nė pėrfundimin e ndeshjes, mbi 30 mijė spektatorė tė pranishėm nė stadium kanė thirrur nė kor emrin e tij, ndėrsa shefi i klubit, Martin Kind, e ka pėrshėndetur personalisht nė dhomat e
zhveshjes pėr golin e parė. "Normalisht qė jam i gėzuar, por edhe jam argėtuar pa masė nė kėtė ndeshje. Por tani kam mė shumė
oreks pėr gola tė tjerė, pasi dua tė thyej rekordin e drejtorit sportiv, Karsten Link. Edhe ai ka shėnuar vetėm njė gol nė Bundesligė dhe unė jam i sigurt se mund t‘ia kaloj", ka qenė komenti i parė mė humor i futbollistit shqiptar para mediave
tė shumta tė pranishme qė po e intervistonin pas ndeshjes sė tij tė 113-tė nė elitėn e futbollit gjerman. Lala mė pas ka komentuar ndjesinė pas golit tė shėnuar, duke mos iu ndarė batutave tė njėpasnjėshme. "ثshtė e qartė qė ne shfaqėm njė lojė tė mirė nė kėtė ndeshje. Unė ndoshta jam mė i kėnaquri nga tė gjithė, edhe pėr golin qė shėnova. Ishte goli i rezultatit
5-0, por i pari nė Bundesligė pėr mua dhe kishte njė rėndėsi tė
veēantė. U argėtova shumė dhe jam i lumtur, pasi nuk e kisha pėrjetuar njė gjė tė tillė mė parė. Nėse do tė shėnoj njė gol do tė fitoj disa baste nga shokėt e mi", ėshtė shprehur
ai me humor, duke rikujtuar qėllimin qė i kishte vėnė vetes pėr
tė thyer "rekordin" e drejtorit sportiv.
Duke u kthyer tė paraqitja e skuadrės, ai e ka cilėsuar kėtė si njė pikė kthese pėr Hanoverin qė i ėshtė larguar fundit tė tabelės dhe qė tashmė mund tė shpresojė pėr mė
shumė. "Sot rregulluam paksa golavarazhin tonė dhe arritėm qė tė
ngjiteshim nė vendin e 10-tė nė klasifikim. Arritėm tė krijonim njė distancė nga njė grup skuadrash qė janė tė gjitha sė bashku dhe me pak diferencė mes njėra-tjetrės.
Sot mund tė jemi tė lumtur, por duhet ta harrojmė shpejt kėtė
ndeshje, pasi tė shtunėn na pret njė tjetėr takim, tė cilin duhet tė pėrqendrohemi pėr ta fituar. Luajtėm mirė, e kėrkuam golin dhe e gjetėm atė. Luajtėm tė disiplinuar dhe realizuam nė shanset qė na u shfaqėn. Normalisht, askujt nuk i pėlqen kur nuk luan. Por, trajneri i jep mundėsinė ēdo lojtari tė luajė
dhe kjo ėshtė mė se e drejtė", ka pėrfunduar ai, pa dashur tė polemizojė me trajnerin Heking.

Albanian eX|PerT
01-03-07, 14:29
02.02.2007

Kuqezinjtė kthehen nė Tiranė, por vetėm pėr grumbullimin

Ekipi do tė qėndrojė nė Linzė, ndėrsa do tė udhėtojė drejt Shkodrės njė ditė para ndeshjes

FSHF ka vendosur qė Kombėtarja tė qėndrojė nė Tiranė, edhe pse ndeshja me Maqedoninė do tė zhvillohet nė Shkodėr. Vendimi ėshtė marrė pėr t‘i krijuar kushte mė tė pėrshtatshme ekipit maqedonas, duke i "huazuar" hotelin nė plazhin e Durrėsit, nė tė cilin grumbullohen zakonisht kuqezinjtė. Bariē dhe tė pėrzgjedhurit e tij do tė qėndrojnė nė Linzė dy ditėt e para tė grumbullimit, i cili fillon tė dielėn pasdite me futbollistėt e kampionatit shqiptar dhe me ato "legjionarė", tė cilėve nuk i kanė filluar ende kampionatet. Kjo ka komplikuar paksa planet e trajnerit kroat,pasi tashmė kuqezinjtė do tė detyrohen tė
zhvillojnė stėrvitjen nė njė nga stadiumet e kryeqytetit, apo nė kompleksin e Kamzės,edhe pse hipoteza e fundit ėshtė mė pak e
mundshmja pėr shkak tė trafikut tė rėnduar nė aksion rrugor qė tė ēon nė fushat e ndėrtuara enkas pėr kuqezinjtė nga fondet e FIFA-s. Drejtuesit e FSHF-sė kanė vendosur qė Kombėtarja
tė udhėtojė drejt Shkodrės nė datė 6, njė ditė para ndeshjes, duke u sistemuar nė hotel "Koloseu", nė qendėr tė qytetit. Nga ana tjetėr, ekipi maqedonas do tė sistemohet nė plazhin e Durrėsit, ndėrsa pritet qė tė zhvillojė stėrvitjet nė stadiumin "Niko Dovana".
Komiteti Ekzekutiv do tė mblidhet sot pėr tė shqyrtuar njė tjetėr detaj tė rėndėsishėm pėr kėtė miqėsore, ēmimin e biletave. Meqė ndeshja nuk zhvillohet nė kryeqytet, pritet qė
ēmimet e vendosura tė jenė mė tė ulėta se ato tė ndeshjeve tė tjera, edhe pse nuk mungon interesimi i tifozerisė pėr kėtė sfidė me fqinjėt ballkanas.

Albanian eX|PerT
01-03-07, 14:30
15.02.2007

Bushati: Misioni i Shpresės - Kombėtarja

Jorgis Memo

Tė martėn, nė Stokholm tė Suedisė, u hodh shorti i eliminatoreve tė Kampionatit Europian 2009 pėr pėrfaqėsueset U-21. Ekipi ynė Shpresa u vendos nė grupin 1, me Italinė, Greqinė, Kroacinė, Azerbajxhanin dhe Ishujt Faroe. Ky ėshtė njė nga grupet mė tė forta, ku tri skuadrat e para janė edhe pretendentet kryesore pėr t'u kualifikuar nė Europianin e 2009-ės. Nė njė prononcim pėr "Sportin shqiptar", trajneri i kombėtares Shpresa Artan Bushati (ishte pjesmarrės nė short) shprehet se objektivi kryesor i kėtyre eliminatoreve ėshtė formimi i njė grupi tė mirė futbollistėsh, tė cilėt t'i shėrbejnė nė tė ardhmen edhe ekipit kombėtar A. "Shorti na ka vėnė pėrballė skuadrave mjaft tė forta, tė cilat shquhen pėr nxjerrjen e mjaft talenteve tė kėsaj moshe. Gjithsesi, edhe ne kemi pretendimet tona pėr kėto eliminatore. Natyrisht, nuk mund tė them qė kėrkojmė kualifikimin, por nuk duhet tė harrojmė qė misioni ynė ėshtė pėrzgjedhja e njė grupi tė mirė futbollistėsh, tė cilėt t'i shėrbejnė mė vonė edhe kombėtares A. Do tė jetė njė test i veēantė pėr tė gjithė lojtarėt qė do tė grumbullohen, sepse do tė pėrballen me skuadra mjaft tė mira, si Italia, Kroacia etj., pa nėnvleftėsuar kėtu Azerbajxhanin dhe Ishujt Faroe. Do tė jetė njė eksperiencė e bukur pėr ta, duke pasur parasysh qė do tė luhen gjithsej 10 takime, vajtje-ardhje. Lojtarėt do tė kenė mundėsi tė tregojnė vlerat e tyre tė vėrteta nė kėto takime. Do tė punojmė shumė nė mėnyrė qė tė jemi sa mė tė pėrgatitur nė takimet e para, tė cilat do tė luhen nė fillim tė muajit qershor. Kryesorja pėr mua si trajner ėshtė tė paraqitemi mirė dhe nė funksion tė paraqitjes sė mirė, shpresoj tė arrijmė edhe rezultate pozitive, pasi oreksi vjen duke ngrėnė. Grupi ku bėjmė pjesė ėshtė mjaft i fortė dhe, tė them tė drejtėn, njohje kam vetėm pėr skuadrėn greke, me tė cilėn u pėrballėm nė muajin shkurt. Pėr kombėtaret e tjera nuk kam njohje, sepse edhe ato janė nė periudhė seleksionimi, pasi brezi i datėlindjes '84-'85 nuk aktivizohet mė me kombėtaren U-21,"- deklaroi pėr "Sportin shqiptar" trajneri i kombėtares Shpresa, Artan Bushati.

Albanian eX|PerT
01-03-07, 14:32
01.03.2006

UEFA, faks aprovimi pėr "Loro Boriēin"

Tashmė ėshtė gjithēka e pėrfunduar: ndeshja e 24 marsit, ku Kombėtarja shqiptare do tė presė Slloveninė do tė luhet nė stadiumin "Loro Boriēi" tė Shkodrės. Kėrkesa e Federatės Shqiptare tė Futbollit, pėr ta organizuar kėtė takim nė impiantin e kryeqendrės sė veriut, ku mė 6 shkurt Shqipėria ka luajtur edhe miqėsoren me Maqedoninė, ka gjetur edhe aprovimin e UEFA-s. Nėpėrmjet njė faksi zyrtar tė institucionit mė tė lartė tė futbollit nė kontinent, ka ardhur edhe "Ok" pėrfundimtar, qė ashtu si ishte parashikuar kuqezinjtė tė luajnė nė Shkodėr. Gjithēka ka ndodhur vetėm njė javė pas vėzhgimit qė ka bėrė nė tė gjitha ambientet e stadiumit "Loro Boriēi", inspektori i UEFA-s, Gerhard Kapl. Ky i fundit, megjithėse i konsideruar shumė strikt (kujtojmė qė ka qenė pikėrisht Kapl vėzhguesi qė pas ndeshjes Shqipėri-Ukrainė 0-2, ka dėnuar me njė ndeshje me dyer tė mbyllura pėrfaqėsuesen tonė, pėr shkak tė personave tė shumtė qė kanė qėndruar pranė fushės sė lojės), ka mbyllur njė sy pėr problemet qė paraqet stadiumi dhe ėshtė limituar vetėm nė disa orientime pėr pėrmirėsime.

Nė diēka mė shumė se tri javė kohė, Bashkia e Shkodrės ka detyrėn tė bėjė disa punime, ku mė tė rėndėsishmet janė sistemimet pėrpara ambienteve tė stadiumit, si edhe tė sigurojė vende qėndrimi pėr gazetarėt shqiptarė dhe ata sllovenė, qė do tė jenė tė akredituar nė kėtė takim. Edhe pse parashikohej qė mungesa e mbulesave tė impiantit mund tė shkaktonte ndonjė problem, kjo nuk ka ndodhur. Pėr Shqipėrinė, ndeshja e 24 marsit ėshtė e katėrta nė Grupin G, tė vlefshėm pėr eliminatoret e Evropianit 2008. Kuqezinjtė renditen tė parafundit me 1 barazim tė arritur qė nė sfidėn e parė tė pėrfunduar 2-2 nė Bjellorusi, ndėrkohė qė janė mposhtur nga Rumania nė shtėpi dhe nga Holanda nė "Amsterdam Arena".

Albanian eX|PerT
01-03-07, 14:48
Pingpong: Jeton Beqiri gjyqtar nė Kampionatin botėror te pingpongut
http://www.24-ore.com/brenda_s/0.gif Autori i Lajmit:
L.K
Federata Ndėrkombėtare e Pingpongut (ITTF), ka publikuar sot nė faqen e saj zyrtare nė internet listėn e gjyqtarėve ndėrkombėtarė, qė do tė ndajnė drejtėsinė nė ngjarjen mė tė madhe botėrore tė pingpongut – nė Kampionatin botėror tė seniorėve.
Ky kampionat mbahet sivjet nė Zagreb tė Kroacisė, prej 21 deri mė 27 maj. Nė mesin e gjyqtarėve tė pėrzgjedhur pėr kėtė kampionat ėshtė edhe gjyqtari ndėrkombėtar nga Kosova, Jeton Beqiri.

22.02.2007

Albanian eX|PerT
01-03-07, 17:50
Zidane pėrsėri nė njė ndeshje futbolli

Zinedine Zidane do tė luaj ndeshjen e tij tė parė nė Evropė prej se u largua nga futbolli pas finales sė kampionatit botėror.

Nė kėtė ndeshje e cila do tė ketė karakter bamirėsie qė do tė luhet nė Marseille ai do tė udhėheqė si kapiten njėrin ekip.

Zidane dhe sulmuesi brazilian Ronaldo janė ambasadorė tė UNDP dhe tė dy do t'u prijnė ekipeve tė pėrbėra nga yjet e futbollit botėror - pėrfshirė kėtu edhe Didier Drogbėn e Chelsea - me 19 mars nė stadiumin Stade Velodrome tė Marseille, thotė UNDP nė web faqen e vet zyrtare.

"Jemi shumė tė lumtur qė kemi rastin tė luajmė nė kėtė ndeshje nė Marseille, nė qytetin i cili ėshtė i njohur pėr dashurinė qė ka ndaj futbollit," i tha Zidane web faqes sė UNDP-sė.

http://www.posta-shqip.com/uploads/images/stockphoto.php?photo=zidane.jpg&width=200

Albanian eX|PerT
01-03-07, 17:54
Nesta nėnshkruan kontratė tė re katėrvjecare me Milano

Alessandro Nesta ka informuar nga Miami ku gjindet pėr shėrim, se do ta ripėrtėrij kontratėn me Milanin dhe ta pėrfundoj karrierėn atje.

Mbrojtėsi italian i cili ndeshjen e tij tė fundit e luajti nė fund tė nėntorit pėr shkak tė njė lėndimi, ėshtė duke pėrfunduar ditėn e tij tė 80-tė tė shėrimit nė Miami, ku edhe ishte operuar.

-Pėr disa javė do tė jem nė gjėndje tė luaj pėrsėri. Skam pasur kontakt me top qė prej asaj kohe.

Nė Miami ku ai ėshtė pėr shėrim, Nesta ka blerė edhe njė shtėpi ku edhe shpreson tė kaloj njė kohė tė gjatė nė Amerikė pasi tė pėrfundon karrierėn e tij si futbollist. Kontrata e tij me klubin italian skadon nė vitin 2008, por shpreson se do ta vazhdoj edhe pėr katėr vite tė tjera.

Shpat
27-10-08, 14:39
Shkarkohet Ramos, Redknap merr drejtimin e Tottenhamit

Nё orёt e vona tё mbrёmjes sё djeshme, ekipi i Tottenhamit ka shkarkuar nga detyra trajnerin Juande Ramos dhe drejtorin sportiv Damien Comolli, ndёrsa sot ka bёrё tё ditur pёrmes njё komunikate zyrtare se Harry Redknap do tё jetё trajneri i ri.
Ramos ёshtё shkarkuar pёr shkak tё startit tё dobёt tё sezonit 2008/09, qё ёshtё edhe fillimi mё i keq nё Premierligё nё historinё e klubit londinez. Tottenham ka reaguar shpejt duke caktuar nё kёtё pozitё ish-trajnerin e Portsmouthit.

Megjithatё ndeshjen e sotme kundёr Boltonit do ta drejtojё Clive Allen, por pritet qё edhe Redknapp tё ketё komunikim me lojtarёt nё zhveshtore.

“Ėshtё njё rast i mirё pёr mua. Mё ka pёlqyer koha e kaluar nё Portsmouth. Tifozёt kanё qenё tё shkёlqyeshёm dhe kemi pasur njё sukses fantastik. Kurrё nuk kam qenё mё i lumtur se ē’isha atje, por njё shumё prej 5 milionё funtesh, ёshtё njё kompensim i mirё”, ka thёnё Redknapp.

“Pёr mua ky ёshtё rast pёr tё menaxhuar njё klub shumё, shumё tё madh para pensionimit. Spurs ka njё ekip tё mirё nё letёr, po nuk ёshtё njё ekip mirё i ekuilibruar. Ka lojtarё tё aftё, por ndoshta ёshtё njё qendёr ca e butё. Ndoshta ekipi ka nevojё pёr mё shumё forcё dhe agresivitet. Nuk do tё nxjerrnit vetёm dy pikё, nёse do tё ishit aq tё mirё”, ka shtuar trajneri i ri i Tottenhamit.

leonardzz.
15-05-09, 11:58
Presidenti i Juventusit, Giovanni Cobolli Gigli, ka bėrė tė ditur se klubi nuk ka nė plan t’ia ndryshojė kushtet e kontratės kapitenit tė ekipit Alessandro del Pieros.“Nuk ka probleme me kontratėn e Del Pieros. Ai ėshtė kapiteni dhe shtylla jonė dhe mendoj se sezonin e ardhshėm ne mund tė presim njė vit tė shkėlqyeshėm nga ai”, ka thėnė Cobolli Gigli.

“Nė fund tė muajit tė ardhshėm, do tė diskutojmė pėr tė ardhmen e Del Pieros. Kontrata e tij skadon nė sezonin e ardhshėm”, ka shtuar presidenti i biankonerėve.

Shpat
14-03-11, 11:23
5 ndeshjet te fundjaves:

http://www.youtube.com/watch?v=jbBLhp6ZMEU

Hajra
23-08-11, 10:16
Sport

http://1.1.1.3/bmi/www.mesazhi.com/modules/news/images/option6/(u125u)xherdanshaqiri6.jpg
Shaqiri i 6-ti nga top 20 talentet e botės

Xherdan Shaqiri ka marrė edhe njė vlerėsim tė lartė pėr kualitetet e tij nė fushėn e futbollit. Ai ėshtė shpallur numri 6 nė mesin e 20 talenteve mė tė mėdha tė futbollit nė botė, sipas njė raporti tė shpallur nga World Football.

E marte 23 Gusht 2011 10:39“Shaqiri ėshtė me pasaportė zvicerane, por me prejardhje nga Kosova. Ai paraqitet nė sezonin e tretė te Baseli, ku ka shėnuar 65 paraqitje dhe 10 gola. Ai deri tani ka 11 ndeshje ndėrkombėtare dhe ka shėnuar 1 gol me Zvicrėn”, shkruan World Football nė arsyetimin pėr XS Shaqirin.
Ky medium madje vlerėson se kampioni zviceran do tė jetė me fat nėse arrin tė mbajė, Shaqirin dhe i parashikon njė transferim eventual nė Premier League. “Basel do tė jetė me fat nėse arrin tė mbajė mė gjatė Shaqirin. Pasi qė ekipi ėshtė kualifikuar pėr nė Ligėn e Kampionėve, Shaqiri do tė pėrcillet nga shumė klube evropiane.
Ai ėshtė lojtar i madh dhe pritet tė pėrfundojė sezonin e ardhshėm nė ndonjė klub elitar anglez, sikur Liverpool”, shkruan nė World Football. Nė listėn e 20-tė mė tė mirėve tė botės janė edhe shumė yje qė i kemi vėrejtur tė kenė lėvizur drejt klubeve tė mėdha nė kėtė afat kalimtar. Shembull, Romelu Lukaku i cili kaloi nga Anderlechti te Chelsea renditet njė pozitė mė poshtė se 19 vjeēari nga Kosova.

Top 20 talentet e botės nė futboll

1. Jack Wilshere (Arsenal)
2. Neymar (Santos)
3. Christian Eriksen (Ajax)
4. Josh McEachran (Chelsea)
5. Mario Götze (Borussia Dortmund)
6. Xherdan Shaqiri (Basel)
7. Romelu Lukaku (Chelsea)
8. Phil Jones (Manchester United)
9. Ryo Miyachi (Arsenal)
10. Philippe Coutinho (Inter Milan)
11. Erik Lamela (Roma)
12. Adem Lajiē (Fiorentina)
13. Iker Muniain (Athletic Bilbao)
14. Alex Oxlade-Chamberlain (Arsenal)
15. Jon Toral (Arsenal)
16. Connor Wickham (Sunderland)
17. Souleymane Coulibaly ( Tottenham Hotspur)
18. John Guidetti (Manchester City)
19. Oriol Romeu (Chelsea)
20. John Flanagan (Liverpool)

Hajra
07-09-11, 14:38
Shaqiri ''hero'' i Zvicrės, shkatėrroi bullgarėt

Kemajl Goca, BOTA SOT
Futbollisti me prejardhje nga Kosova, Xherdan Shaqiri, ka qenė "hero" i fitores sė Zvicrės. Tri golat e Shaqirit i dhuruan helvetikėve fitore me rezultat 3:1 nė ballafaqim me Bullgarinė, nė takimin e xhiros sė shtatė tė grupit G tw eliminatorwve tw EURO 2012. Katėr shqiptarė luajtėn titullarė me Zvicrės: Blerim Xhemajli, Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka e Admir Mehmedi dhe secili mė i mirė se tjetri. Ivanov nė minutėn e 9-tė ka shėnuar (0:1) pėr bullgarėt, por nė minutėn e fundit tė pjesės sė parė Shaqiri sikur vetėtimė ka barazuar rezultatin nė 1:1. Dyshja shqiptare pėr mrekulli ka vepruar Mehmedi - Shaqiri, ky i fundi ka realizura golin pėr 2:1 pikėrisht nė minutėn e 62-tė. Nė minutėn e 90-tė, Shaqiri sėrish nė skenė, duke bėrė shoun e vėrtetė.
http://www.botasot.info/reklama/88xherdan_shaqiri.jpg
Shaqiri shėnon pėr 3:1 dhe kėsisoj i ka sjellė tri pikė helvetikėve nė kėtė sfidė mjaft tė vėshtirė. Mehmedi ėshtė zėvendėsuar nė minutėn e 83-tė, ndėrsa Xhaka nė minutėn e 88-tė e Shaqiri 92-tė. Shqiptarėt ishin protagonistė tė kėsaj fitore tė madhe sidomos Shaqiri qė ka shkatėrruar me lojė e me gola bullgarėt. Kombėtarja e Bullgarisė gjatė do tė mbajė nė mend Shaqirin e vogėl, por me zemėr e me lojė tė madhe. Pikėrisht pėrzgjedhėsi i Bullgarisė, Lotar Mateus, qė pa njė shqiptar tė shkėlqyeshėm, i cili ia bėri edhe natėn ferr. Zvicra renditet e treta nė grup me 8 pikė, tri mė pak se i dyti Mali i Zi, por me gjasa qė tė luftojnė pėr vend tė dytė qė shpie nė barazh pėr tė siguruar njė vend nė EURO 2012.
http://www.botasot.info/reklama/shaqiri6sh.jpeg

Zero Cool
07-09-11, 20:15
Krasniqi pėrgėzoi kik-boksierėt pėr medaljet


Ministri i Kulturės, Rinisė dhe Sportit, Memli Krasniqi, priti ėt mėrkurėn nė njė takim kryetarin e Federatės sė Kik-Boksit tė Kosovės, Fatmir Makolli, drejtues tjerė tė kėsaj federate si dhe dy kik-boksierė, qė nė Kampionatin Botėror, qė u mbajt kėto ditė nė Gjermani, fituan medalje


http://www.ekonomisti.net/fotot/25218/main_memli-krasniqi.jpgMinistri i Kulturės, Rinisė dhe Sportit, Memli Krasniqi, priti sot nė njė takim kryetarin e Federatės sė Kik-Boksit tė Kosovės, Fatmir Makolli, drejtues tjerė tė kėsaj federate si dhe dy kik-boksierė, qė nė Kampionatin Botėror, qė u mbajt kėto ditė nė Gjermani, fituan medalje.

Kik-boksieri Yll Maliqi nė kėtė kampionat ka fituar medaljen e artė, ndėrkaq Mirvete Uka, medaljen e argjend.
Ministri Krasniqi pėrgėzoi kik-boksierėt pėr suksesin e treguar dhe premtoi se Ministria, qė ai drejton, do tė japė mbėshtetje pėr tė gjithė sportistėt, veēanėrisht pėr ata qė arrijnė suksese nė arenėn ndėrkombėtare.

Zero Cool
21-10-11, 12:51
Mjegull rreth Kosovės


Komiteti Ekzekutiv i FIFA-s tė enjten nuk ka diskutuar fare rreth kėrkesės sė Federatės sė Futbollit tė Kosovės pėr lejimin e zhvillimit tė ndeshjeve miqėsore me pėrfaqėsuese. Ndėrkohė, udhėheqėsit e futbollit kosovar nuk e dinė se a do tė shqyrtohet kjo kėrkesė e tyre sot, apo jo.


http://www.ekonomisti.info/fotot/30415/main_fifa.jpg21 tetor 2011
Federata e Futbollit e Kosovės ende nuk e di nėse kėrkesa e saj rreth lejimit tė zhvillimit tė ndeshjeve miqėsore ndėrkombėtare me pėrfaqėsuese ėshtė futur apo jo nė agjendėn e punimeve tė Komitetit Ekzekutiv tė FIFA-s.

Nė fakt, mbledhja e Komitetit Ekzekutiv tė FIFA-s ka nisur tė enjten nė Zurich tė Zvicrės dhe do tė pėrfundojė tė premten. Nė ditėn e parė, Komiteti Ekzekutiv i FIFA-s nuk ka diskutuar fare rreth asaj kėrkese tė palės kosovare.

Kjo ėshtė konfirmuar nga nėnkryetari i FFK-sė, Agim Ademi, i cili kėto ditė po qėndron nė Zurich, bashkė me numrin njė tė futbollit kosovar, Fadil Vokrri. Ndėrkohė, Kosova nuk ėshtė pėrmendur fare as nė raportin e publikuar nė uebfaqen zyrtare tė FIFA-s, tė nxjerr nga mbledhja Komitetit Ekzekutiv tė saj.

Madje, krerėt e shtėpisė sė futbollit kosovar thonė se ende nuk kanė marrė ndonjė informacion nėse kėrkesa e tyre do tė diskutohet apo jo nė ditėn e dytė tė punimeve tė Komitetit Ekzekutiv tė FIFA-s, tė premten.

“Sot (e enjte) nuk ėshtė diskutuar rreth kėrkesės sonė. Nuk e dimė nėse kjo ēėshtje do tė jetė nė agjendėn e Komitetit Ekzekutiv tė FIFA-s tė premten. Kjo pritet tė kuptohet tė premten. Ne shpresojmė qė Komiteti Ekzekutiv do ta shqyrtoj kėrkesėn tonė dhe presim njė pėrgjigje pozitive”, deklaroi Ademi pėr Express tė enjten mbrėma.

Ai tregoi se bashkė me Vokrrin, dhe me miēė tjerė tė tyre, kanė lobuar tej mase nė Zurich pėr disa ditė rresht me qėllim qė kėrkesa e tyre tė futet nė agjendėn e Komitetit Ekzekutiv tė FIFA-s dhe nė fund tė aprovohet.

Duhet theksuar se para nisjes sė punimeve tė Komitetit Ekzekutiv, tė mėrkurėn ėshtė mbajtur mbledhja e Komitetit tė Asociacioneve tė FIFA-s, nė tė cilėn ėshtė diskutuar rreth kėrkesės sė Prishtinės zyrtare. Mirėpo, ende nuk dihet nėse Komiteti i Asociacioneve i ka rekomanduar apo jo Komitetit Ekzekutiv tė FIFA-s qė tė merret me kėtė ēėshtje.

LaCoStA
09-02-12, 11:11
Zyrtare: Shaqiri nėnshkruan me Bayern Munichun

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0209105316545_m.jpg

Bayern Munich pėrmes njė deklarate tė publikuar nė faqen zyrtare ka zbuluar se ka kompletuar transferimin e shqiptarit Xherdan Shaqiri nga Baseli pėr njė shumė tė pazbuluar.

Kosovari me nėnshtetėsi zvicerane ka nėnshkruar kontratė katėrvjeēare me gjigantin gjerman dhe do t’i bashkohet klubit tė ri pas fundit tė sezonit.

20-vjeēari kishte udhėtuar nė Gjermani nė herėt gjatė javės pėr t’iu nėnshtruar testeve mjekėsore dhe anėsori sot ka nėnshkruar marrėveshje deri nė qershor tė vitit 2016.

“Ne jemi shumė tė kėnaqur qė kemi arritur tė nėnshkruajmė me njė prej tė rinjve mė tė njohur nė Evropė nė Xherdan Shaqirin”, ka komentuar drejtori sportiv i Bayernit, Christian Nerlinger.

Shaqiri ėshtė produkt i akademisė sė tė rinjve tė Baselit dhe ėshtė shndėrruar nė njė lojtar kyē pėr klubin zviceran qė kur kishte bėrė debutimin zyrtar nė korrik tė vitit 2009.

Anėsori do tė ketė rastin tė luajė kundėr klubit tė tij tė ri dy herė nė dy javėt e ardhshme, pasi skuadra e tij aktuale, Basel, ėshtė caktuar tė pėrballet pikėrisht me Bayernin nė 1/8-tėn e finales sė Ligės sė Kampionėve.

Zero Cool
01-05-12, 21:58
Timoshenko nė burg, anulohet “Euro2012”!?


Ish kryeminstrja e Ukrainės Yulia Timoshenko mund tė jetė arsye qė Kampionati Europian qė do tė mbahet nė Ukrainė dhe Poloni, mund tė shtyhet.

Shumė shtete kanė paralajmėruar se do tė tėrhiqen nga Euro nėse Ukraina nuk e liron nga burgu ish kryeministreshėn e vendit Yulia Tymoshchenko e cila ėshtė rrahur brutalisht nė burg.

UEFA na mesin e disa alternativave pėr tė mbajtur Kampionatin Europian, e ka vendosur Spanjėn. Nė javėn e ardhshme UEFA do tė nisė bisedimet me Federatėn Spanjolle pėr tė diskutuar se a do tė jenė tė gatshėm pėr tė organizuar Kampionatin Europian dhe tė anulojė atė nė Ukrainė.

Bajlozi i Zi
29-07-12, 11:42
Majlinda Kelmendi n'kokerr t'shpines!!!

lovely
29-07-12, 13:42
Majlinda Kelmendi n'kokerr t'shpines!!!


U qiqe, kishe po bon diqka, se n`kokerr t`shpines bina ere una, ere Hadha e malle:biggrin:

Zero Cool
11-09-12, 11:37
Stoke City, burg pėrjetė 18-vjeēarit


http://www.knninfo.com/repository/images/AndrewHall.jpg


10.09.2012

Anglia e futbollit ėshtė nėn shok. Lajmi tronditės vjen nga Stoke City, ku lojtari 18-vjeēar i skuadrės sė tė rinjve, Andrew Hall ėshtė dėnuar me burgim tė pėrjetshėm.

Anglia e futbollit ėshtė nėn shok. Lajmi tronditės vjen nga Stoke City, ku lojtari 18-vjeēar i skuadrės sė tė rinjve, Andrew Hall ėshtė dėnuar me burgim tė pėrjetshėm.

Talenti i mesfushės qė projektohej pėr skuadrėn e parė, u shpall fajtor pėr vrasjen e tė dashurės 15-vjeēare, Megan Leigh Peat pėr motive xhelozie.

Ngjarja ndodhi gjatė njė feste nė Bedforshire. Vendimin pėr burgim tė pėrjetshėm e mori gjykatėsi Richard Foster, i cili la tė hapur mundėsinė e rigjykimit tė lojtarit pas 10 vjetėsh.

Zero Cool
12-10-12, 15:51
Treni me tifozė kroatė sulmohet nė Serbi

12.10.2012

Tifozėt kroatė, tė cilėt shkuan me tren nė Shkup pėr tė mbėshtetur ekipin e tyre nė ndeshjen kundėr Maqedonisė pėr kualifikimet e botėrorit “Brazil 2014”, janė sulmuar dy herė gjatė kalimit nėpėr Serbi.

Me titullin "Plehrat pritės" portali kroat Tportal raporton se treni i mbushur me tifozė kroatė dy herė ėshtė sulmuar me gurė nė Serbi.

"Tė enjten nė ora 17:00 ėshtė nisur njė tren i mbushur me mbėshtetėsit e tifozėve zyrtarė kroatė Gjithmonė Besnikė’, pėr nė drejtim tė qytetit tė Shkupit. Rruga pėr nė kryeqytetin e Maqedonisė nuk ka qenė pa incidente, pasi qė treni dy herė gjatė natės ėshtė sulmuar me gurė. Fillimisht ėshtė sulmuar me gurė sapo kaloi kufirin me Serbinė dhe herėn e dytė nė Beograd. Trenit i janė thyer dy dritare, por nuk ka dėme tė mėdha dhe pėr fat nuk ka tifozė tė lėnduar", shkruan Tportal.

Zero Cool
07-01-13, 23:54
Messi, fitues pėr herė tė katėrt i “Topi i Artė”


07.01.2013
Lionel Messi, ėshtė futbollisti i parė nė historinė e futbollit qė e fiton katėr herė radhazi ēmimin mė tė madh individual nė futboll, "FIFA Topi i Artė".

Ky vit ishte viti mė i sukseshėm nė karrierėn e Lionel Messit (25) duke thyer rekorde tė shumta, sidomos me fanellėn e Barcelonės prandaj mund tė thuhet qė ishte viti qė Messi e meritoi mė sė shumti kėtė ēmim.

Leo Messi jo vetėm qė theu rekordin e Michel Platini, Marco Van Basten dhe Johan Cruyff (3 herė fitues) por edhe ėshtė i pari nė historinė e futbollit qė fiton 4 "Topa tė Artė" rradhazi.

"France Football" shkroi sot se rekordi i kėtij viti i Pleshtit argjentinas, i cili theu atė tė Gerd Muller me 85 gola nė njė vit kalendarik (Messi 91) e ka bėrė yllin e Barcelonės favoritin kryesor.

Zero Cool
07-01-13, 23:54
Zyrtare: Ekipi mė i mirė i vitit


07.01.2013
Ėshė pėrzgjedhur ekipi mė i mirė i vitit 2012. Nė mbrėmjen gala qė po zhvillohet nė Zyrih tė Zvicrės ėshtė zyrtarizuar 11-shi mė i mirė pėr vitin qė lamė pas.

het re qartė dominimi i La Ligas dhe dy ekipeve: Barcelona dhe Real Madrid. Pesė futbollistė pėr "Los Blancos", pesė pėr katalanasit dhe njė pėr Atletico Madrid, qė prezantohet me kolumbianin Radamel Falcao.

Trajner ėshtė pėrzgjedhur spanjolli Vincente Del Bosque.

Zero Cool
07-01-13, 23:55
Ja fituesit e ēmimeve tė FIFA-s


07.01.2013
Nė garė pėr ēmimin si trajneri mė i mirė i 2012-ės ishin trajneri i Realit tė Madridit, Jose Mourinho, ish-trajneri i Barcelonės, Pep Guardiola dhe trajneri i Spanjės, Vicent Del Bosque.

Del Bosque, qė nė 2012 rishpalli kampione bote Spanjėn, triumfoi pėrballė dy rivalėve tė tij.

Nė ceremoni u pėrzgjodh edhe skuadra e vitit e cila pėrbėhet: nė portė , Kasijas, nė mbrojtje: Dani Alves, Gerard Pique, Sergio Ramos, Marcelo; nė mesfushė: Xavi Alonso, Xavi Hernandez, Andres Iniesta, Messi, Falcao, Cristiano Ronaldo.

Topi i Artė 2012 nė futbollin pėr femra u diskutua mes futbollistes braziliane Marta dhe dy amerikaneve, Alex Morgan dhe Abby Wambach. Ēmimin e fitoi amerikania Abby Wambach.

Trajneri i vitit pėr futbollin femėror shkoi pėr suedezen Pia Sundhage, ish-trajnere e kombėtares sė SHBA-sė e cila mposhti nė kėtė garė Bruno Pinin tė Francės dhe Norio Sasaki tė Japonisė.

Ndėrkohė, Franz Beckenbauer mori ēmimin honorar si “Presidenti i Vitit”, ēmim qė jepet nga FIFA qė prej vitit 2001 qė nderon personat dhe institucionet tė cilat kontribuojnė nė pėrmirėsimin e futbollit pa u pėrpjekur pėr ta monopolizuar atė.

Zero Cool
22-03-13, 17:55
Zagrebi ne atmosferė “lufte”, kosovarėt e presin mė padurim


Prej dje (e enjte) rrugėt e Zagrebit janė bllokuara. Ardhja e ekspeditės sė Serbisė nė Zagreb pėr tė luajtur takimin e vitit me Kroacinė, ka bėrė qė kryeqyteti kroat tė vėrshohet nga policėt, pėr shkak tė tensionit tė lartė tė ndeshjes sė sotme, Kroaci – Serbi. Takimi do tė nis nė ora 18:00 dhe luhet nė stadiumin ‘Maksimir’ tė Zagrebit. Kjo ndeshje, pėr shkak tė sė kaluarės sė dy shteteve, ka bėrė qė tė tėrheq vėmendjen e tėrė Ballkanit, e me kėtė edhe Kosovės. Tifozėt kosovarė janė duke pritur me padurim kėtė takim, dhe animet e tyre tashmė dihen. Kroacia ėshtė aleati i tyre, dhe kėtė e kanė dėshmuar edhe tifozėt kroat nė Kampionatin e kaluar Evropian, duke mbajtur flamuj dhe shalle me mbishkrimin Kosova. Madje, njė foto e tifozėve kroat, duke pozuar me topin “Accept Kosova in UEFA” (Pranojeni Kosovėn nė UEFA), kishte bėrė bujė tė madhe nė mediat botėrore.

Zero Cool
15-04-13, 17:38
Abidal: Besova nė Allah, kurrė se mendova vdekjen


Barcelonė, 15.04.2013

Mbrojtėsi i Barcelonės, Eric Abidal ėshtė rrėfyer pėr njė televizion francez pėr pėrjetimet e tij gjatė kohės sė tij tė shėrimit. Abidal tha se gjatė kėsaj kohe ai ka patur 5 operacione.

"Unė kam vuajtur shumė. E kam ditur se gjendja ime ėshtė tė jesh apo mos tė jesh. Dua tė ju them tė drejtėn se kurrė nuk e kam menduar vdekjen sepse ėshtė Allahu i madhėruar ėshtė ai qė vendos pėr mua. Unė i besoj shumė atij. Nė kėtė kohė unė kam patur 5 operacione. Mjekėt mė treguan se kisha humbur 19 kilogramė. Kam qenė edhe nė gjendje kome", deklaroj Abidal pėr mediat franceze.

Mbrojtėsi francez e kreu me sukses transplantimin e mėlēisė, pak muaj pasi e kishte mposhtur kancerin. Abidal tani i ėshtė rikthyer pėrsėri futbollit, gjė e cila dikur dukej e pamendueshme.

Zero Cool
25-05-13, 16:12
auFKyLqfxDk

Zero Cool
27-05-13, 16:12
Shaqiri: UEFA s'mė lejoi tė festoj me flamurin kuqezihttp://www.knninfo.com/repository/images/shaqiri2.jpg26.05.2013

Futbollisti shqiptar qė luan mė kampionen e saposhpallur, Bayern-in, Xherdan Shaqiri, pas fitores sė Champions League, ka festuar nė fushėn e blertė me flamurin e Kosovės. Arsyeja se pse ai nuk ka dalė mė njė flamur kuqezi, Shaqiri shpjegon.

“Me shumė dėshirė kam dashur tė marr edhe flamurin kuqezi, por kam pasur penges nga UEFA. Se nuk mė lejonin me flamurin kuqezi tė festoj. Se mė thoshin je me prejardhje nga Kosova, jo nga Shqipėria. Por sidoqoftė siē ju premtova qė do e marr me veti flamurin.”

Zero Cool
27-05-13, 16:13
Serbėt ankohen nė UEFA e FIFA pėr flamurin e Shaqirithttp://www.knninfo.com/repository/images/27_05_13_29376_shaqiri.jpg27.05.2013


Federata Serbe e Futbollit (FSS) do tė ankohet nė UEFA dhe FIFA pėr flamurin e Republikės sė Kosovės, tė cilin e shpalosi futbollisti kosovar Xherdan Shaqiri pas ndeshjes finale tė Ligės sė Kampionėve ndėrmjet Bayern Munichut dhe Borussia Dortmundit, qė pėrfundoi 2:1.

Kryetari i FSS-sė, Tomislav Karadzic ka thėnė se pėr serbėt, ky veprim i futbollistit gjilanas ėshtė i papranueshėm, ndėrsa kėrkojnė dėnimin e tij, siē kishte ndodhur edhe me notarin serb, Milorad Cavic, qė ishte suspenduar pasi mbante njė fanellė me mbishkrimin “Kosova ėshtė Serbi”.

“Ēdokush mund tė jetė befasuar kur e pamė Shaqirin duke e mbajtur flamurin. Unė nuk e di se si i ėshtė lejuar qė ta prezantojė atė, por ėshtė e sigurt se nuk kishte tė drejtė ta bėnte, pasi qė kjo ėshtė nė kundėrshtim me promocionin politik dhe statutin e UEFA-s. Kosova nuk ėshtė e pranuar nė Kombet e Bashkuara, e as nė FIFA e UEFA, kėshtu qė ne e shohim kėtė si njė dėshtim tė organizatorėve”, deklaroi kreu i futbollit serb pėr telegraf.rs.

“Do ta bėjmė njė ankesė nė UEFA e FIFA, si dhe nė adresė tė Bayernit, sepse besojmė se ata mund tė na pėrgjigjen dhe se kanė mundur ta ndalojnė Shaqirin”, pėrfundoi Karadzic.

Shaqiri e shpalosi njė flamur tė ndarė nė dysh, tė Zvicrės dhe tė Kosovės, duke i bėrė tė mburren shqiptarėt, ndėrsa ndėrkohė i ‘kalli’ serbėt me kėtė veprim.

Zero Cool
17-06-13, 18:59
GoalControl, teknologjia nė ndihmė tė arbitrave nė futboll


Topi ishte brenda apo jashtė? Pėr tė mos ekzistuar mė kjo pyetje nė Kupėn e Konfederatave nė Brazil do tė pėrdoret pėr herė tė parė sistemi elektronik i kontrollit tė golit, GoalControl.http://goalcontrol.de/resources/GoalControl-4D_Illu_cutsmall.jpg
Kontolluesi elektronik i golit GoalControl ėshtė gati tė bėjė debutimin nė Kupėn e Konfederatave qė zhvillohet nė Brazil nga data 15 deri mė 30 qershor 2013. Pėr herė tė parė FIFA do tė testojė kėtė pajisje tė re pėrpara njė publiku tė gjerė. Tė ashtuquatjturit „golat Uembli“ si ai i vitit 1966 nė Kupėn e Botės nuk do tė ketė mė.

Por Dirk Broichhausen, drejtuesi i kompanisė GoalControl, shpreson qė tė ketė sėrish njė tjetėr rast tillė nė botėn e futbollit. „Ne shpresojmė qė tė vihet nė punė sistemi ynė dhe tė jetė ai qė tė vendosė mė pas. Kjo do tė ishte njė arritje e madhe pėr tė sqaruar njė ēėshtje tė diskutueshme“, thotė Broichhausen.
GoalControl kėrkon tė jetė edhe nė Brazil 2014.

Pas aprovimit pėr tė qenė pjesė nė Kupėn e Konfederatave, kompania nga Vestaflia e Rinit Verior ka edhe njė ėndėrr tjetėr tė madhe: tė marrė aprovimin pėr tė qenė e pranishme nė Kupėn e Botės 2014 nė Brazil. "Ne jemi tė bindur se e bėjmė me sukses punėn dhe kemi shanse pėr tė qenė edhe nė Botėror", thotė Broichhausen. Kolegu i tij Jürgen Philipps shton: "Ne kemi kaluar tė gjitha testet dhe tė gjitha janė kaluar nė masėn 100%.


http://keithlyons.me/wp-content/uploads/2013/04/016714419_40100.jpg

14 kamera tė shpejtėsisė sė lartė ndjekin nė ēdo moment topinPėr kompaninė GoalControl ishte njė surprizė, kur nė fillim tė prillit mėsoi se ishte ajo fituesja e kontratės. Konkurentė tė tjerė ishin Sistemet Cairos, Goalref, qė punon me ēipe nė top dhe Hawk-Eye qė pėrdoret nė tenis dhe ėshtė zhvilluar nga sponsori i FIFA-s, Sony. Sipas FIFA-s njė nga arsyet kryesore qė u zgjodh GoalControl ishte „pėrshtatja e sistemit tė saj elektronik me kushtet e fushave nė Brazil“.

Mė pak se njė sekondė

Broichhausen thekos se „fleksibilteti dhe saktėsia“ e sistemit GoalControl ishin gjithashtu mjaft tė rėndėsishme. Sistemi mund tė funksionojė me ēdo lloj topi dhe nuk ėshtė i dukshėm tek porta. 14 kamera tė shpejtėsisė sė lartė tė vendosura nė ēatinė e stadiumit kontrollojnė pozicionin e topit nė tre dimensione gjatė gjithė lojės dhe nėse topi kalon vijėn e portės nė mė pak se njė sekondė shkon njė sinjal nė orėn e arbitrit kryesor.


FIFA lejoi pėrdorimin e kėtij lloj sistemi pėr tė shmangur rastet e diskutueshme. “Sistemi jep sinjal edhe pėr pesė milimetra“, thotė me krenari Broichhausen. GoalControl mund tė japė pozicionin e topit edhe nėse ai mbulohet me trup nga lojtarėt. Nė Kupėn e Botės pėr Klube tė vitit 2012 FIFA testoi Goalref dhe Hawk-Eye e tani ėshtė radha e GoalControl tė provojė veten. "Arbitrat janė tė gėzuar qė kanė njė ndihmė tė tillė. Unė jam shumė kurioz pėr tė parė se si do tė funksionoje dhe shpresoj qė do tė pėrdoret“, tha njė ditė mė parė presidenti i FIFA-s Joseph Blatter gjatė njė konferencė pėr shtyp nė Rio de Janeiro.

Nė Kupėn e Konfederatave marrin pjesė kampionėt e ēdo kontinenti. Europa do tė ketė dy pėrfaqėsues sepse Spanja merr pjesė si kampione nė fuqi e Botės dhe i lejon pjesmarrjen Italisė si nėn-kampione e Europės. E njėjta gjė ndodh edhe me Amerikėn Latine, qė do tė ketė gjithashtu dy pėrfaqesuese, Brazilin si vend organizator dhe Uruguajin si kampion nė fuqi. Tetė ekipet e pėrfaqėsuesve qė do tė marrin pjesė janė te ndara nė dy grupe. Grupi A: Brazil, Itali, Meksikė dhe Japoni, ndėrsa nė Grupin B bėjnė pjesė Uruguaji, Spanja, Tahiti dhe Nigeria.http://www.timesofoman.com/Siteimages/MynImages/dtl_9_4_2013_14_28_11.jpg

LaCoStA
01-07-13, 10:47
JO Spanja, PO Brazili

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0701015036295_m.jpg

Kombėtarja e Brazilit e ka nėpėrkėmbur Spanjėn nė finalen e Kupės sė Konfederatave duke e mposhtur me rezultat 3-0.

Kampioni i Evropės dhe botės ishte skuadėr inferiore pėrballė lojtarėve tė Selecaos qė luftonin me tė gjitha forcat pėr ta nėnshtruar kundėrshtarin. Njė ndihmesė tė madhe bashkėkombėsve tė tyre nė fushė ua jepnin edhe tifozėt me atmosferėn e jashtėzakonshme nė stadiumin Maracana.

http://www.telegrafi.com/fo/2010/fred-spa.jpg

Pas njė harkimi tė Hulk, Fred u rrėzua para portės, por nga pozita e shtrirė e mposhti Casillasin (2’).

Brazilianėt kanė mundur ta ngrenė edhe mė shumė epėrsinė me anė tė Oscar, Paulinho e sidomos Fred, goditjen e tė cilit e mbrojti portieri spanjoll.
Rastin e vetėm pėr tė shėnuar pėr La Roja e pati Pedro, mirėpo David Luiz nuk lejoi qė topi ta kalonte vijėn fatale.

Dhe pėr ‘eksplodimin’ e Maracanas nė fund tė pjesės sė parė u pėrkujdes Neymar, i cili pranoi njė asistim nga Oscar, pėr ta lėnė tė pashpresė Casillasin me tė majtėn (44’).

http://www.telegrafi.com/fo/2010/neymar-spa.jpg

Si nė fillim tė pjesės sė parė, ashtu edhe nė dy minutat e para tė pjesės sė dytė, Fred pranoi asistimin e Hulk pėr ta shėnuar golin e dytė personal (47’).

Se kjo nuk ishte mbrėmja e Furisė sė Kuqe e dėshmoi edhe Sergio Ramos duke huqur penaltinė qė iu dha pėrfaqėsueses sė tij (54’).

Brazili ka mundur tė shėnojė gola tė tjerė deri nė fund tė takimit, pėrballė njė Spanje tė dobėt nė kėtė pėrballje. Pėr mė shumė, Pique u pėrjashtua me karton tė kuq pas ndėrhyrjes nė Neymar si lojtar i fundit (68’).

Ky ėshtė triumfi i katėrt i Brazilit nė kėtė kupė dhe i treti radhazi (1997, 2005, 2009, 2013). Spanja, nga ana tjetėr, do tė vazhdojė tė mos e ketė nė sirtar kėtė trofe.

Zero Cool
19-12-13, 16:38
Presidentja ia merr medaljen Aziz Salihuthttp://knninfo.com/repository/images/19_12_13_139380_presidentja.jpgPrishtinė, 19.12.2013

Presidentja e Republikės sė Kosovės, zonja Atifete Jahjaga, ka vendosur qė tė revokojė dekoratėn “Medalja Presidenciale e Meritave” dhėnė sportistit Aziz Salihu, bazuar nė nenin 14, paragrafi 1 dhe 4 i Ligjit pėr Dhėnien e Dekoratave nga Presidenti i Republikės sė Kosovės nė tė cilin thuhet: “Tė dekoruarit mund t’i revokohet Dekorata nėse vepron nė kundėrshtim me rendin publik, moralin dhe kryen vepra tė tjera qė e bėjnė tė padenjė pėr bartjen e Dekoratės”. (Neni 14, paragrafi 1- Ligjit pėr Dhėnien e Dekoratave)

Me dekoratė vlerėsohet veprimtaria, aktiviteti dhe puna e dalluar e njė qytetari, organizate dhe institucioni pėr meritat nė fusha tė caktuara dhe Presidentja me kėtė motivacion edhe e ka dekoruar zotėri Aziz Salihun. Akti i shqyerjes sė Dekoratės e bėn tė padenjė bartėsin e saj pėr mbajtjen e sė njėjtės. Dekorata nuk ka ndonjė shpėrblim financiar apo ndonjė favor tjetėr material dhe nuk mund tė konsiderohet si mjet pėr tė kėrkuar pėrfitime materiale apo favore tė tjera.

Zero Cool
19-12-13, 16:47
Aziz Salihu shqyen dekoratėn e presidentesLegjenda e boksit shqiptar, Aziz Salihu, ka shfryrė mllefin e tij pėr gjendjen e tij tė vėshtirė ekonomike, duke shqyer dekoratėn mė tė lartė tė presidentes Atifete Jahjaga.


Salihu kėto komente i bėri nė njė intervistė pėr Zėri, ku ka shprehur edhe njėherė pakėnaqėsinė me gjendjen ne tė cilėn thotė se e kanė lėnė institucionet.

Ai publikisht ka shqyer dekoratėn e presidentes Atifete Jahjaga, duke thėnė se mirėnjohje ėshtė mbushur dhe se nuk i duhen ato kur nuk mund t’ua plotėsojė kėrkesat elementare fėmijėve tė tij.

“Mirėnjohje e dekorata jam mbushur. Edhe pse i ēmoj, ēka mė duhen ato kur sot jetoj nė njė situatė kur as para pėr kafe me shoqėri nuk kam. Sot fėmijėve tė mi nuk mund t’ua plotėsoj asnjė kėrkesė”.

“Kėto institucione nuk mė ndihmojnė, asnjė kėrkesė timen uk ma pėrmbushin. Boll mė, nuk po mund tė nduroj”, u shpreh Salihu pėr Zėri.CdWxv16O8IY

Zero Cool
21-12-13, 16:48
Aktori Ēun Lajēi i shkruan letėr tė hapur presidentes pėr Aziz SalihunNdėr tė tjera aktori i pėrkujton presidentes sė shtetit se sportistėt, shkrimtarėt, muzikantėt nuk e ushqejnė dot familjen me “dekorata”.

“Zonja President! Aziz Salihu ėshtė jo vetėm sportisti i shekullit, por ėshtė krenaria e shumė gjeneratave”, kėshtu e fillon njė letėr tė hapur qė i ka drejtuar presidentes sė shtetit tė Kosovės, Atifete Jahjaga, aktori i dramės shqipe, Ēun Lajēi nė profilin e rrjetit social, Facebook.

Reagimi i aktorit vjen njė ditė pas vendimit tė presidencės sė Kosovės pėr tė revokuar “Medaljen presidenciale tė meritave” pėr ish-fituesin e medaljes sė bronztė olimpike, Aziz Salihu, pasi qė ky nga dėshpėrimi qė po jeton nė varfėri kishte vendosur qė publikisht ta shqyente kėtė dekoratė.

“Ne, ashtu siē jemi krenuar mė legjendėn e filmit Bekim Fehmiun (pėr vdekjen e tė cilit ju nė Parlament as qė i lėvizet prapanicat tuaja - turp ju qoftė). Ne gjithashtu jemi krenuar edhe me boksierin mė tė mirė qė ka pasur ndonjėherė Kosova, mė olimpistin Aziz Salihu. Prandaj gjesti i tij vjen si pasojė e gabimeve tė shtetit!”, thuhet nė letrėn e Lajēit.

“Sepse ju mendoni se artisti, sportisti, shkrimtari, muzicienti, piktori dhe ēdo lloj krijuesi, jeton duke e ushqyer veten e familjen mė ‘dekoratat’ qė Ju zonjė ua ndani. Krijuesit, pra edhe sportistit kalibėr, ēfarė ėshtė Aziz Salihu i duhet njė vend pune, njė rrogė mė tė cilėn do ta mbante familjen, jo letra e fjalė miradije”.

“z. Presidente, kurseni pak nga rrobat, mos shkoni aq shpesh tė stilisti juaj, sepse ato janė paratė e tatim paguesve, por kujdesuni pak edhe pėr ata qė aq shumė i dhanė kėtij vendi. Respekt z. Presidente!”, pėrfundon letra e aktorit, Lajēi.

Ylli-1
25-10-14, 14:10
Publikuar: 14:37 / 25.10.2014

http://www.telegrafi.com/fo/sport/parashikim-real-madrid-ndash-barcelona_hd.jpg

Kjo ėshtė ndeshja qė tė gjithė po e presin, El Clasico. Tė dyja skuadrat vėshtirė se mund tė jenė nė formė mė tė mirė. Real Madrid vjen nė kėtė ndeshjen pas pesė fitoreve tė njėpasnjėshme nė La Liga dhe kanė shėnuar gola pėr qejf, falė formės sė jashtėzakonshme tė Cristiano Ronaldos. Barcelona, gjithashtu, i kanė fituar tė gjitha ndeshjet deri tani dhe ende nuk kanė pranuar asnjė gol.

Si gjithmonė, shumėēka nga kjo ndeshje sillet rreth betejės mes dy futbollistėve sensacionalė: Ronaldos dhe Messit. Ronaldo ėshtė nė avantazh ndaj rivalit tė tij nė gola, me 15 tė shėnuar nė shtatė ndeshje. Megjithatė, argjentinasi mund ta vjedhė spektaklin nėse i shėnon dy gola, me tė cilėt do ta thyente rekordin e Telmo Zarras prej 251 gola tė shėnuar nė La Liga, rekord ky qė po qėndron prej vitit 1955. Dhe, dihet se sa shumė e ka nė ‘qejf’ Messi skuadrėn madrilene. Deri mė tani, ai i ka shėnuar 21 gola kundėr Los Blancos nė karrierėn e tij.

http://www.telegrafi.com/fo/2010/rona7.jpg


Faktor kyē pėr gjasat e Real Madridit nė kėtė ndeshje do tė jetė edhe fakti se a do tė luajė Sergio Ramos apo jo. Pėrfaqėsuesi spanjoll mori njė lėndim para dy javėsh dhe i ėshtė kthyer stėrvitjeve kėtė javė. Carlo Ancelotti shpreson se ai ka fituar kondicionin e duhur pėr kėtė ndeshje.

Njė tjetėr faktor nė kėtė ndeshje ėshtė edhe rikthimi i Luis Suarez. I suspenduar nga FIFA qė prej se vendosi qė ta kafshonte krahun e Giorgio Chiellinit nė Kupėn e Botės, uruguaiani ende ėshtė duke pritur pėr debutimin me katalunasit. Dhe, kur ai tė debuton sonte, do tė krijojė njė sulm tmerrėsisht potent pėrkrah Neymarit dhe Messit.

Bastexhinjtė e Spanjės po e favorizojnė Real Madridin, dhe jo vetėm. Edhe pse Barca ėshtė duke udhėhequr nė tabelė, nikoqirėt e El Clasicos kanė qenė nė formė mė tė mirė, duke shėnuar shumė gola dhe duke luajtur futboll atraktiv. Gjithēka duket nė rregull nė ‘Casa Blanca’, mirėpo nėse dikush mund t’ua prishė serinė pozitive, kjo ėshtė Barcelona, sikur qė ėshtė edhe Lionel Messi.

http://www.telegrafi.com/fo/2010/me11.jpg