PDA

View Full Version : Jeta ne gurbet...!!!!


Albanian eX|PerT
02-03-07, 19:23
Te dashur miq,

Jeta ne gurbet…!!!

Shume njerez para se te marrin rruge per t’u larguar nga vendlindja, -ne te cilin vend peshojne me shume-, ata jane shume te sigurt se do te jene te forte, apo ka prej tyre qe ikin duke u gezuar se iu eshte merzitur vendi i tij, apo ka edhe prej atyre qe nevoja e ka bere te veten, qe te largohen...!!!

Porse… realiteti me pas tregon dic tjeter… si duket deshtojne keto synime, apo … iu deshton ky elan i tyre…!!!

Te jetosh larg familjes e shoqerise, dashamireve etj., eshte me te vertete veshtire… porse cdo njeri nga ne, ditet e para te gurbetit i ka perjetuar ndryshe nga tjetri.

Per ju te nderuar… sa kane qene te veshtira ditet apo muajt e para ne gurbet… si e shihni jeten larg vendlindjes… a merziteni per vendlindjen… a mendoni te ktheheni definitivisht... per femijet tuaj cilen te ardhme e shihni...etj…

Ju mirepresim ne diskutime rreth jetes se gurbetit!!!

……albanian expert

Albanian eX|PerT
02-03-07, 19:25
Qysh kur dola ne gurbet isha shum i ri
Dashta s'dashta un u msova me jetu n'vetmi
Vet po duhet buk me ba sofra mu pom han
Me kan shpi bashk me nanen zemra po ma don
Vet po duhet buk me ba sofra mu pom han
Me kan shpi bashk me nanen zemra po ma don

Ooh gurbet o gurbet
Un krejt ndryshe t'kam mendu
Ah moj nan ah ka rra
Un larg teje me jetu
Ah moj nan e dashmja nan
Ah moj nan moj zan

Mbrem un thirra n'telefon
Ma shum jam merzit
Kur ta niva zanin nan
Me lot m'jan mbush syt
Ti me thae more bir ma ban mu hallall
Se jam plak mjera nana ndoshta sme gjan gjall
Ti me thae more bir t'ma bajsh mu hallall
Se jam plak mjera nana ndoshta sme gjan gjall

Ooh gurbet o gurbet
Un krejt ndryshe t'kam mendu
Ah moj nan ah ka rra
Un larg teje me jetu
Ah moj nan e dashmja nan
Ah moj nan moj zan

Ooh gurbet o gurbet
Un krejt ndryshe t'kam mendu
Ah moj nan ah ka rra
Un larg teje me jetu
Ah moj nan e dashmja nan
Ah moj nan moj zan

Ooh gurbet o gurbet
Un krejt ndryshe t'kam mendu
Ah moj nan ah ka rra
Un larg teje me jetu
Ah moj nan e dashmja nan
Ah moj nan moj zan:frown:

[Adem Ramadani]

gazi-de
02-03-07, 19:50
Qa te theme i nderuar,ka shku kohe e gjate qe jetoje ne gurget.
Une tashe ndjehem qe nuke egzistoje ase kunde,i huaje ketu ku jetoje,pore i huaje ne vedlindjen time.
Eshte nje fjale te ne "buke e krype e zemer ne vatan",une e shtova edhe fjalen "vatan",sepse gjdo mergimtari i mungon vatani,edhe ateher nese kthehet,do te thote kure kalone nje kohe e gjate qe nuke e vizitone vedlindjen,prape se prape njeheshe i huaj.
Besoj gjdo mergimtat ndjehet sikur une,do te thote sikure nuke i takone kesaj bote fare.

Me respeket i nderuar per temen,me kaq nje here sepse per vatanin nese ja filloj te shkruaje nuke mundem te ndaleme deri ne mengje,pore ju qe jetoni ne vatane,ruane ate,done ate,shione dhe respeketone,se vatani eshte pasuria me e madhe ne ket bote..
me respekt Albanien expert per temen..tung nga mergimtari i harruare........

Albanian eX|PerT
02-03-07, 20:06
Jemi bere koleg... sepse edhe une i kam hy mjerimit te gurbetit:frown: ...!!!

Flm per urimet...!!!

falma_lotin
02-03-07, 20:09
Albanian eX|PerT pershendetje edhe te peruroj per temen shum te qelluar .

gazi-de
02-03-07, 20:15
Albanian expert,nuke e ke ndegju fjalene gjyshit ti pore ase une"Buke e krype e zemere"e tashe uredhro vuajtjet e gurbetit.....shaka i nderuare...ju pershendes.........

Albanian eX|PerT
02-03-07, 20:23
Albanian eX|PerT pershendetje edhe te peruroj per temen shum te qelluar .
Faleminderit e nderuar!

Tema pasurohet me komentet e te gjithe juve anetare te nderuar, qe sadopak i keni shijuar valet e kesaj jete, te quajtur gurbet.

falma_lotin
02-03-07, 20:40
Albanian eX|PerT pershendetje edhe te peruroj per temen shum te qelluar .Inderuar une po e shprehi mendimin tim si ndihem une ne gyrbet!

Une ka kah shum te gjat qe jetoj ne gyrbet edhe mund te them qe me eshte ber pothuajse si atedheu im i dyte por nje e them se dashurija per vendlindjen time eshte e veqante dhe ashtu dote mbetet deri sa te jem gjalle se vllaqko kur po me merr malli per Vendlindje e lus zotin qe ma mir te me marr shpieertin se sa te jetom ne dhe te huaj se dheu i huaj kurr nuk eshte i mire se sa dheu i Kosoves o bre edhe per lloēin e rrugve te Kosoves me merr malli.. Skaaa me Vendlindjee kjo dihe Gjakin e kami te Kosovese, pra them se sa per mua kurr gurbeti ska lumturi as kenaqesi ketu ka vetem deshprim ,mendime te pa fund, nervoza ,dhimbje shpirtrore , vuajtje e te gjitah te kqijat me nje fjale po e permbledhi.Ne gyrbet kurr kurr hiq nuk mund te jeshe e kenaqur si ne vendlindje kete e them me plotepergjethsi se jeta ne gyrbet eshte shum ma e keqe se ne vendlindje. Une per vete mendoj dhe shpresoj se do te kthehem nje dite ne Kosoven e bukurr,e ai shpresim na mban gjithmon .

LOTI GYRBETIT

Qan nan lokja per djalin e vet
Sot po niset per ne gyrbet
Ne gyrbet po don me shkua
Ne dhe te huaj per me jetua

Biri nanes ku mje tuj shkua
Ne dhe te huaj jeten don me e kalua
Gjuhen tande ke me e harrua
Kurse gjuhen huaj ke me e msua

O gyrbet ti qofsh mallkua
Shume zemra na i ke helmua
Krejt rinin na ke terbua
Te gjithe ne gyrbet po dojn me shkue

Ne qiellin e hapur isha ne lendime
Frynte ere dhe biente shi
Por une doren kuj me ja shtri
Kur nuk njof asnjeri

Pse o Zot e paske shkrua
Jeten time ngyrbet me e kalua
Sikur zogu kur tret folen e vet
Ashtu mua e keqja me ka gjet
qe e lash Vendlindjen time te shkret.

Artisti
02-03-07, 20:48
Ah kjo Jeta ne Gurbet, ihhhhhhhhhh q'na knaqi krejt:biggrin:
Jete e organizueme vlla, pa kurfare mangesie, ai qe din mrrine o vllaaa, 200, 221 eheeeeee


.

RiannA
02-03-07, 21:14
Per ju te nderuar… sa kane qene te veshtira ditet apo muajt e para ne gurbet… si e shihni jeten larg vendlindjes… a merziteni per vendlindjen… a mendoni te ktheheni definitivisht... per femijet tuaj cilen te ardhme e shihni...etj…


Kur kam ardh ne "gurbet" jam kan aq e re, qe nuk jam kon ne gjendje me dallu nga vendlinja, kshtu se nuk e kam pas aq veshtir te integrohem dhe te pajtohem me vendin e ri dhe situaten e re. Mendoj se prinderit e mi e kam pas shum ma veshtir te krijojn nje indentitet te ri sepse ata kan jetu shum koh ne Kosov dhe jan rrit me mentalitet dhe me rreglla tjera.

Une tash qe 14 vite jetoj ketu, dhe nuk kam pas kurr probleme me vendin, njerzerit etj etj sepse e kam ndi veten gjith sikur "ne vendlindje". Ketu jam rrit, ketu e kam shoqrin, ketu e kam familjen, ketu e kam jeten. POr kohen e fundit ,kur po kam me shum kontakt me shqiptare dhe shqiptar ka fillu te me merzitet ky vend. Me ngrre zemra ma shum ka shqiptaria dhe jam shum krenare qe jam Shqiptare.

Ende nuk kam vendos te jetoj defenitivisht ketu apo ne Kosov, sepse nuk jam e vendos se ka do te me qon jeta e kshtu se kam koh te vendosi per te ardhmen. Por nese vendosi te jetoj diku ne Shqiptari, tana nuk mendoj mu kthy ne Pej por kisha jetu ne Tiran, sepse e kam zemren te kallt per at vend te bukur.ju shnes niher

sunshine
02-03-07, 23:09
Pershėndetje!
Nuk do koment se jeta nė gurbet ėshtė e vėshtirė! Tė vėshtirė e kishim ēdo moment kur e shkelem tokėn e huaj.Shpeshė herė ngrihesha natėn duke besuar se isha nė ėndėrr. Por, ja qė vitet po kalojnė si ditėt dhe ne po vazhdojmė duke jetuar nė "atdheun" tonė tė dytė. Pėr mendimin tim, ēdonjėri nga nje ėshtė njė ambasador i vendit tonė, qoftė Shqipėria, Kosova apo pjesa tjetėr e Kosovės nėn Maqedoni e Serbi!E shoh shumė tragjike kur nga disa qė jetojnė nė vendlindje trajtohemi si tė huaj dhe injorohemi nė ēdo aspekt!Shoh njė pėrparsi pėr ne qė jemi nė mėrgim, qė nga kultura e jonė e pasur shqiptare kemi arritur ta bėjmė njė pėrzierje apo pėrzgjidhje nga kulturat e huaja e kėshtu tė krijojmė njė identitet tė pėrsosur tė njė njeriu! Sidoqė tė jetė, kudo qė tė jetojmė tė mundohemi qė sė bashku ta hudhim njė tullė mbi muret e njė kombi, atij shqiptar dhe pėr asnjė moment tė mos pendohemi apo ta injorojmė identitetin tonė!
Mirė mbetėshi!

arber145
05-03-07, 03:29
Teme interesante
Mirepo desha vetem te them fjala (gurbet) vete fjala sa e di une eshte fjale turke?!
Ne duhet ta gjejme fjalen ne gjuhen tone se vete kjo fjale po na tregon se jemi te gjithe ne "gurbet".
E sa per kete teme mund te them per vehti pas 15 vite jashte atdheut,tash po sillen disa tema tjera ne koken time:
1. Familja
2.Tradita
3.Femijet jashte atdheut dhe martesa me te huaj
4.vendlindja
Keto dhe shume pyetje qe i kam ne koken time nuk po gjej vehten te lumtur sepse deshem apo nuk deshem pas disa viteve kame friken se shqiptaret do te mbesin si Italianet ne Amerik,ku nuk e din se ku e kane vendlindjen.Ne vendlindje i huaj ne vendin ku jeton i huaj.
Por cka ti besh situates ekonomike te ne!!
Gurbet o Gurbet i zi!

krijuesiii
05-03-07, 10:19
Jemi bere koleg... sepse edhe une i kam hy mjerimit te gurbetit:frown: ...!!!

Flm per urimet...!!!


...I nderuar tungjatejeta nga diku fundbota e mergimit, se pari me duhet te theme se me vije sinqerishte dhe shpirterisht shume keq kur ndegjoje se djeme te zgjuar duhet ta braktisin toke e bukure te Pellazgeve token Islame per te dalur e merguar diku large...

...Isha dhe une shume i ri kur mergova bashe ateher kur Kosova ra nen dhunen sistematike te barbareve dhe terrorriste serb te drejtuar nga milloshi, isha dhe une nje femij nje nxens shkollare i asaj kohe me plote e perplote ideale e vizone sic eshte njeriu kur eshte duke u shkolluar me pelqen te behej sherbetore i njerzeve dhe te isha ne ndihme e tyre me pelqente shume mjekesia, por sikur nje blitc kur bie dhe ndan nje enderr nje deshire nje dashuri dhe mua me ngjau ashtu pas na e mbyllen shkollen shkjet e flliqte, me pas pasuan rruget me se pari ato rruget e tregjeve ne Kosove per te fituar ndonje metalik e me tutje ikja pra mergimi...

...tani kame bere shume e shume vjete large merguar dhe kur kthej koken pas e filloj ti numeroje me duken shekuje, me duket se jame tretur kam humbure shume e kame fituar shume sepse nuk jame epure e as dorezuar qendroja e jame krijuar ne rrenjete e mija i dua dhe i ushqej dhe i dua ato Renjet e mija Shqipetare dhe Dinin time te bukur ISLAM...

...I nderuar Vella Albanien, Gurbet eshte nje kafshate e rend shume e rend dhe e veshtire, mendoj se brezi ime kishte nje rruge te veshtire si azilant si njerzit me te neperkembure te evropes, por tani shpresoj se ju keni merguar per ndonje arsye shkollim dhe do te gjendeni me lehte ne rrethine e ri, po te mundem me gjithe ato qe kam do te ndihmoj...

paqe dhe selam te perzemerta


tungiii

LOJETARI
05-03-07, 18:20
Gurbeti sot ndėr ne shqiptarėt mė tepėr ka mbetė vetėm si frymėzim pėr ata qė vajtimin e shohin si ngushllim tė vetėm pėr mosarritjet e tyre ,apo justifikim i destabilitetit shpirtėror . Nuk shoh asnjė pengesė qė mundė t`i dal dikujt pėrpara pėr tė hjekė qafe kėtė farė `depsuzi `qė po na i kallė zemrat shqiptare .Qoftė ai edhe nė pikat mė tė largėta tė globit gurbetqarė, nuk besoj se i duhet mė tepėr se 24 orė fluturimi pėr tė shuar kėtė plagė shpirtplasėse ,duke i hapur mundėsinė dhe tė drejtėn e pamohueshme tė secilit shqiptar ,mos me qenė mė gurbetqar , por tė kthehet dhe ta pėrqafoj atėdheun e tij tė pazavendėsueshėm .
Ky pseudovajtim nuk pin mė ujė .As ata qė jetojnė perherė ne Kosovė nuk na vajtojnė mė, ashtu siē u vajtuan me tė drejtė tė mėrguarit e dikurshėm .Neve na duhet tė ridefinojmė veten pėr tė pasė dikush = mėshirė = me ne ,pėrdryshe tė gjitha kėto vargje poetike nuk kanė mė vlerė .Ndoshta kjo ėshtė kthinė e re nė tregun i lirė letrarė [poetik]

Murgesha
06-03-07, 15:15
Spo di ēka me thėnė pėr jetėn nė gyrbet pos qė u kėputėm tuj vujtė pėr vatan. :mad:

Giovanni
07-03-07, 18:36
Nuk kam komente per kete teme veq jo mire aaaaaaaaaaa

Albanian eX|PerT
07-03-07, 22:58
Nuk kam komente per kete teme veq jo mire aaaaaaaaaaa

............pse?

falma_lotin
09-03-07, 01:16
Jam krenare kėshtu si jam,
Zemrėn t'drejt boll e kam,
t'keqen kujt nuk ja dua,
me e shejta eshte per mua.

Ndaj familjes nderin ruaj,
edhe at ne vend te huaj,
Me ne fund e'kam prej saj?
Syt me lot gjithmon ti mbaj!

Pse ne Vendlindje s'mund tė shkoj?
me shok e shoqe tė jetoj?
t'foli, t'qeshi ne gjuhe te nenes
ku me jep fuqi drita e henes.

Pse n'vend t'buzqeshjes t'rriedhin lot?
Pse t'me shkoj rinia kot?
Pse t'jetoj n'mėrgim tė erret?
ku as dielli si lshon rrezet...

Pse keshtu Zoti na e paska shkrue
kurr ne kete jete mos me u gezue
ne dhe te huaj ne me jetua
o gyrbete ti qofshi i mallkuar....

lonaaa
19-03-07, 01:27
Jeta ne gurbet??

E po ,nje dite filuan prinderit te vajtojn , " na shkoj ymri ne gurbet" , " mbetem me malle te dheut tane" , " Pleqeria po na vjen ne gurbet" e plote e plot te tjera sa qe gati fillova te qaj dhe per nje moment u ndala dhe mendova me vete ,ku edhe ju drejtova prinderve:
Po sa i beni tere keto "vajtime" pse nuk ktheheni ,por e qani koken me vuajtje gurbetqare?
Mu pergjigjen: E po ju spo na ktheheni dhe na i keni lidhe edhe neve kembet.
Thash: jo ,jo ne sju kemi lidhe kembet por i keni lidhe vet, perderisa ju stentoni per tu kthyer as ne sju frymzojm!
E po , tha babi , mire e ke ...

Me kete desha tju them edhe ketu ,sot nese vajtojm pse jemi ne gyrbet skem te drejt ,ngase fare leht mund ta zgjedhim kete problem ,qe te shkojm te jetojm ne vendlindje dhe te shuhet edhe ky "vaj ,mall e deshire"!

Mendim i imi!

krijuesiii
19-03-07, 09:23
...per te gjithe ata qe si kuptojne gjerat elementare te gurbetit, per shume ke gurbeti nuk eshte nje zgjedhje me deshire, por nje zgjedhje e imponuar...

...e nderua lonaaa thone se "varferia te gjunjezone edhe para armikut me te pist e barbare" prandaj ti dhe te tjeret duhet te keni nje mirekuptime per Prinder dhe "vajtimin" e tyre...


tungiii

instruktori
21-03-07, 21:09
Shume teme e qelluare.

Gurbeti te ben per veti

Preshevar
29-03-07, 18:02
Jeta nė gurbet,... dikujt i pėlqen e dikujt jo. Mue personalisht s'mė pelqen edhe pse krejt punt i kam n'terezi siq thojn... po prap s'ndihem i knaqur. Ditėt e para tė mija nė mėrgim kan qen shuuuuum tė kqija !

Pastaj vjen dita kur te shkojsh nė shkollė, tė tjeret tė shiqojn sikurse nje kafsh,..
Vjen dita kur duhesh me punue,.. tė shiqojn si "hajdut",...

Vjen dita kur t'bllokohesh ne shtepi dhe ste mer askush,...

Njė gjė ėshtė e sigurt ! Nė qoft se don me punue e mi heken 50% tė gajlėve duhesh me punue sa dy her njė vendas dhe prap do t'konsiderohesh si puntori i servisit.

Sidoqoft... gurbeti nuk ėshtė i mir pėr askuna jo vetem per shqiptar,.. por t'ikishim kushtėt, askush nuk kishte imigruar jasht vendlindjės.

Prishtinasja_
05-04-07, 11:36
Ne gurbet gjene ate qe te mungon ne vendin tend dhe humb ate qe e ke ne atedhe.Gjene qetesine materiale e humb ate shpirterore!!!

uck_aksh
08-04-07, 15:22
veq me pas me punu ne kosov sa per te jetuar as nuk kisha prit me nxerr bileten e aeroplanit isha nis me biciklet

Albanian
08-04-07, 20:03
jeta ne gurbet, oh sa lezet oh sa lezet...

Buqja_ch
09-04-07, 18:55
jeta ne gurbet, oh sa lezet oh sa lezet...

Ne rini ndoshta per dikon lezet..
por ne pleqni...moza ma keq ...
nuk te don me as kush.. as ketu as atje..

Kavaleri
10-04-07, 21:04
Te gjith pe keshin,e pe vajtojn gurbetin!
Po na per qef skem ardh ketu.

Kur ti kqyrsh rinia me e lazdrume po esht ne Vendjlindje, se sa ne gurbet.
Ketu pun pun,edhe mbet diqka me i ndimu Famlijes,ose shpresa qe te jetojme nje jet me standart ne pleqeri.
Ketu ne zvicer u bo katastrof,u mush gjeman,austriak do drogirasha qe skan obligime familiare vjen punon 6 muj sa per drog,sa per sherr punon ai per 10 frang oren,te humb vendin e punes.

Jeta ne gurbet!

Toni_i_omel
17-04-07, 18:31
Jeta ne gurbet bre njeri nuk eshte e mire qysh kane thane ata te moqmit pleqet Vendi i huj kurr nuk bahet Vendi jot....

po tash nvaret se qysh dikushi ka dalen ne gurbet , ka plot njerez qe per idare dhe per jetes ma te mire kane dalen se edhe normal ballkani apo ne trojet shqiptare ka shume papunesi edhe kur te dalin populli jashte vendit atehere aty smujtmu me ju perzije....

Une per vete jame ne Gurbet per quaj , qe 5 vite jom ne studime jasht edhe nuk e quaj bash veten gurbetxhi, kame dalen menjehere mas klases se 8 dhe nuk merzitna edhe shum normal vetem per familjen..

A jeta sidomos rastin tem shume eshte e rande, meqenese shteti ku jom ma finanzon te gjithe jetesen prap se prap ndej nje mangesi familjare dhe shoqerore. Kur te semundem skom kujt tiu drejtohem.... valla keq shume vetem se Zoti i ndihmoft te gjitheve dhe inshallah kthehemi naj dite krejt ne vendet tona e te punojm per to e jo te behemi argat ne vendet te huaja....


Ju pershendes Toni_i_omel

kener
27-04-07, 11:52
Sa i perket gurbetit do thosha se eshte ger njejt si ketu edhe ne Kosov.Tek e fungit e tere Kosova po tenton te vij ne gurbet(evrop).
Mendoj se nuk eshte ma ai gurbeti i perparshem, tani eshte ma mir se shkon kur te duash ne kosov e qmallesh .
Mos u bani shum pesimiste.Tung

karkalec
27-04-07, 18:16
Njeri eshte lindur per te levizur!

Kurbeti eshte positiv per mua. Njeh Njerez te tjere, Mentalitete, Sjellje te tjera.Qendrime te ndryshme karshi Jetes dhe shikon pjese te tjera te Globit. Te shkosh neper Azi, Australi, Amerike etj.

Gjithashtu kujton me kenaqesi edhe Kohet e bukura te Femijerise kur te gjithe Komshijte dilnin perjashta ne Darkat e ngrohta te Veres, ose Mbasditeve luanin Sebashku pa perjashtim, te Rritur dhe te Vegjel "Topa Djegesi", "Raqi Raqi ki ki ko sa Gishta jane keto" etj.

AH82
03-05-07, 15:40
ju pershendes te gjitheve... sa per fillim...

SANTANA-29
20-07-07, 14:54
MALLI PER ATEDHE

I vetmuar ne dhe te huaj
mora nje leter qe ta shkruaj
letra qe shkruaj u mbush plot
me fjalet e mia e me lot.

I vetmuar jeta shkon
e shikoj diellin kah perendon.

O ti diell qe rrin n`hava
bab e nan kund a mi ke pa
a jan gjall apo kan vdek
t`permalluar per djal te vet
loti i tyre a ka t`sosur
se jan me zemer te plagosur.

Nje ze i dridhur s`mlen me fjet
zani i nanes po me thrret
po me therret me u kthyer ne shtepi
se s`don me vdek pa m`par me sy

Albanian
21-07-07, 05:57
Gjum, Pune, Gjum Pune, Gjum.

Harrova te them: Buk

Peja-Boy
23-07-07, 11:21
Spo di ēka me thėnė pėr jetėn nė gyrbet pos qė u kėputėm tuj vujtė pėr vatan. :mad:

Hahahahahahahahaha...!

Qka m“ke shti me kesh qetash ...HuH

Kur ska Pul edhe Kingj eshte i mire !! Super ne Gurbet veq po vuajm per Pushim bre me shku mu knaq Pak ne Deti me nje Bmw 530i haha!!

aLbaChiCk
24-07-07, 23:26
Ne gurbet maaaaa njihesh i huaj mezi pret tet vij koha me shku ne atdhe e kur shkon atje prap je i huaj

Lijanna
24-07-07, 23:40
Ne gurbet maaaaa njihesh i huaj mezi pret tet vij koha me shku ne atdhe e kur shkon atje prap je i huaj

ncuk ketu sjeni te huaj, moj albachick:smile: .(c'ti besh jeta e tille) Te pershndes shume, klm me gurbet:frown:

Zero Cool
25-07-07, 16:47
ncuk ketu sjeni te huaj, moj albachick:smile: .(c'ti besh jeta e tille) Te pershndes shume, klm me gurbet:frown:
Ishalla Zoti te qon ne gurbet dhe e sheh a je e huja pastaj (ne vendlindje) :cool:

Peja-Boy
25-07-07, 18:15
Ne gurbet maaaaa njihesh i huaj mezi pret tet vij koha me shku ne atdhe e kur shkon atje prap je i huaj

Ne gurbet je i huaj vetem ateher kur te shkel shteti...se po dijte ja kan nonen shtetit edhe ndihesh si me kon ne vend tendin ....Por prap je feme Shqiptare qe smund te rrezikosh gjera te mos lesh dikend te te shkel ...Ne ks kur te shkosh e ndin veten afer Fmiljes te duket nje enderr e mire !!

luan_i
26-07-07, 14:18
Njerėzit nevoja, deri disa vite mė parė, edhe domosdoshmėria, i ka shtyrė tė marrin rrugėn e kurbetit. Kurbeti, nė ēfarėdo rrethane, ėshtė njė plagė qė vėshtirė shėrohet.

SANTANA-29
26-07-07, 14:26
Njerėzit nevoja, deri disa vite mė parė, edhe domosdoshmėria, i ka shtyrė tė marrin rrugėn e kurbetit. Kurbeti, nė ēfarėdo rrethane, ėshtė njė plagė qė vėshtirė shėrohet.
Respek luani................

Jeta nė Gurbėt na ka shkatru, na ka plak, dhe na ka da larg prej njani tjetrit, vėq mendimet qė i kėmi ēdo ditė, na jep forcė me kaluė dhimbjen...

luan_i
26-07-07, 14:30
Mėrgimtarėt nuk janė njerėz pa atdhe, nuk do tė duhej qė tė tillė tė ndihen apo qė dikush tjetėr ti konsideron tė huaj nė shtėpinė e tyre. Atdheu, as mė pak e as mė shumė, ėshtė i njejtė dhe i barabart pėr tė gjithė. Nė asnjė mėnyrė nuk qėndron konstatimi: "tė huaj nė kurbet e tė huaj edhe nė atdhe. "Asnjėher mos pyet se ēfar bėri nėna pėr mua, trego se ti ēfar ke bėrė dhe ēfar bėn pėr nėnėn".

Lijanna
26-07-07, 14:43
Ishalla Zoti te qon ne gurbet dhe e sheh a je e huja pastaj (ne vendlindje) :cool:

uau, une kom mendu qe vec atje e ndieni veten te huaj, po pasi edhe ktu ndiheni te huaj, ju qenkeni shume gjynah:frown:

p.s. pra inshallah nuk shkoj ne gurbet:smile:

eMiraa
06-08-07, 06:29
Jeta ne gurbet??

E po ,nje dite filuan prinderit te vajtojn , " na shkoj ymri ne gurbet" , " mbetem me malle te dheut tane" , " Pleqeria po na vjen ne gurbet" e plote e plot te tjera sa qe gati fillova te qaj dhe per nje moment u ndala dhe mendova me vete ,ku edhe ju drejtova prinderve:
Po sa i beni tere keto "vajtime" pse nuk ktheheni ,por e qani koken me vuajtje gurbetqare?
Mu pergjigjen: E po ju spo na ktheheni dhe na i keni lidhe edhe neve kembet.
Thash: jo ,jo ne sju kemi lidhe kembet por i keni lidhe vet, perderisa ju stentoni per tu kthyer as ne sju frymzojm!
E po , tha babi , mire e ke ...

Me kete desha tju them edhe ketu ,sot nese vajtojm pse jemi ne gyrbet skem te drejt ,ngase fare leht mund ta zgjedhim kete problem ,qe te shkojm te jetojm ne vendlindje dhe te shuhet edhe ky "vaj ,mall e deshire"!

Mendim i imi!
ewww moj qik sa leht per ty me than ate fjal ktheu ne vendlindje por mesiguri ty ti paskan ba prindrit krejt e nuk paske hjek kurgja kshtu qe nuk po e dishe qka eshte gurbeti para se me i shti prind e tu me marr kete vendim a ke mendu si do te jetojn ata ne kosove kur dihen shum mir kushtet edhe jeta atje pa ofendime por ballafaqonu me realitetin se ne kemi humb siq edhe po na quajshin ne kosove "far e humbur"e hidhur por e vertet.

Paradox_13
06-08-07, 07:24
ewww moj qik sa leht per ty me than ate fjal ktheu ne vendlindje por mesiguri ty ti paskan ba prindrit krejt e nuk paske hjek kurgja kshtu qe nuk po e dishe qka eshte gurbeti para se me i shti prind e tu me marr kete vendim a ke mendu si do te jetojn ata ne kosove kur dihen shum mir kushtet edhe jeta atje pa ofendime por ballafaqonu me realitetin se ne kemi humb siq edhe po na quajshin ne kosove "far e humbur"e hidhur por e vertet.

Nuk kam pas rastin te degjoj nje thenje te tille,mirpo prapseprap nuk them se nuk eshte e mundur qe ndokush edhe te thot ashtu,e une do te mallkoja at goj e kujdoqoft ndoshta per nje arsye te vetme ngase po te mos ishte pikrisht kjo ''far e humbur''(po e them me shume veshtersi)edhe ekzistenca e jone do te ishte nje pikpyetje e madhe..
Nuk e kam shiju jeten ne gurbet,por e di se nuk eshte leht askunde....

SANTANA-29
06-08-07, 13:16
Gyrbeti :
Ka shum persona qe e kan gjet vehten ne gyrbet, qe kur ja permen vendlindjen en pikt qafs ju met ! kam pas shum raste me nej me ksi, Ne ni menyr nuk me befasojn mendimet e tyre, i kuptoj deri diku por jo krejtsisht sepse vendlidja asht vendlindja sado mir qe e kan ktu ata nuk menojn per te ardhmen e tyne ... cila eshte gjeja mae rendesishme ne jeten e njeriut un nuk di vetem kshtu thon te gjith.
Ne gyrbet kurr kurr nuk mund te jen te kenaqur as te buz qeshur si ne vendlindje, (as shoqerija kurr nuk eshte si ne vendlindje) vetem ekan knaqsin fallso kur i sheh dikush rrin me buz qeshje dhe plot me halle ! gurbeti ska lumturi as knaqsi vetem deshprim mendime te pa fund, nervoz dhe asimilim, qe asnje her se mendojn kete!.
Per veti di me than koft i mallkuar gyrbeti se vetem njerzi e nemun vin ne gyrbet me jetua dhe e leshojn vendlidjen.
Per vehte di te them mosu plaksha ne mergim por ne vendlindje dhe atje me dalt shpirti, kisha pas deshir qe shum te rinjve nga kosova tu jepet shansa me ardh veq me pa ndryshe kishin mendua per vendlindje pas atyj , ky eshte mendimi im, bile sa ka kso gjanash permu komentua ka thjesht nje liber shruhet,,,,,,,,,

egi
06-08-07, 14:33
Eh...une kom lind ne gyrbet..dhe kur i kom pas 1 vjet kam qen per te paren here ne Kosove..por nuk kam kurfar kujtime ne ate koh se jam kan shum e vogel...tek pas 14 viteve jam shku, se nuk kem mujt me heret...si problemet e gurbetit, jo si kemi pas letrat e qishtu...ne vitin 2000 kur jemi shku prap nuk kem mujt me nejt sa e kemi pas plan...pse? se fati i keq nuk na lejojke...vetem 2 jave kem nejt pas 14 viteve...mu dhimke babi qe i ka vdek nena ne 1997 e nuk ka mujt hiq as ne vorrim me shku...se ne thmija nuk dishim qka eshte malli per atedhe...por tash rregullisht po shkojm, se i kem ba senet, shyqyr Zotit...tek qitash pe di se qka eshte malli per Kosove...kem nejt gati nje muaj, por prap po me duket qe vetem nje dite...

luckyman
06-08-07, 17:00
[quote=egi se i kem ba senet, shyqyr Zotit...[/quote]...e lumja ti se i paske senet...por ēka me i bo dikuj dikujt qe si ka senet.....eeehhhhhh jeta ne gurbet.!!!:biggrin:

egi
06-08-07, 22:36
...e lumja ti se i paske senet...por ēka me i bo dikuj dikujt qe si ka senet.....eeehhhhhh jeta ne gurbet.!!!:biggrin:

do te vijn dal ngadal...na kemi prit 10 vjet per mi ba..edhe sepse te gjith femit kemi lindur ketu...por vetem shiko dhe mos gabo..se nje gabim te ben me hjek shum :frown:

Kavaleri
19-08-07, 07:54
A po merziteni o Gurbetqar-e..?? Ehhh Jeta ne gurbet! Mjert rinia se pleqt hecen! Mjert edhe pleqt qe ju ka shku edhe atryreve Rinia..! U shku qka u shku, ishaaaaalla bohet mire, por kur ta rrutullosh her andej e her kendej gati thuaja s`ka Shtet qe s`ka Gurbetqar!
Po ma qon mallin kur i dergojsha Leter Prindve..auuuuuuu kuku..!!

SANTANA-29
19-08-07, 10:30
As parajsa s`eshte me e bukur se vendlindja.
Mos u plaksha,as mos vdeksha ne gurbet!,,,,,,,,,,,

^katunari^
19-08-07, 10:42
Jeta ne Gyrbet
Mos Vet

BaNu Ne JeT I sInQeRt
20-08-07, 12:30
Jeta ne Gyrbet
Mos Vet


:frown::frown::frown:

Peja-Boy
20-08-07, 18:44
U kanqem e kurr su Gezuam !!

Super more jeta ne Gurbet, se dini qka eshte jeta en Kosove se hahahahahahha...

SANTANA-29
09-01-08, 15:53
Koh te gjat jam ne mergim,nganjeher dhem mos kam lindur ketu,qdo dit i numeroj ditet se do te kthehem nje dit sikur ushtari ditet e ushtris ne kalendar,
Jeta ne mergim eshte jete ne trup te huaj, gjdo kund qe sillesh je i huaj,qdo veprim qe ben duhet kujtuar qe e ben ne vend te huaj.Te jesh i huaji eshte trishtim,i huaji je ne Mergim,

aLbaChiCk
09-01-08, 16:07
Koh te gjat jam ne mergim,nganjeher dhem mos kam lindur ketu,qdo dit i numeroj ditet se do te kthehem nje dit sikur ushtari ditet e ushtris ne kalendar,
Jeta ne mergim eshte jete ne trup te huaj, gjdo kund qe sillesh je i huaj,qdo veprim qe ben duhet kujtuar qe e ben ne vend te huaj.Te jesh i huaji eshte trishtim,i huaji je ne Mergim,

Te jesh i huaji ne mergim eshte trishtim por me trishtim eshte kur edhe ne vendlindje je i huaj

DritonPR
09-01-08, 17:39
ne ket shtet ku jam, nuk ndjehem i huaj, ketu asnjeri nuk te gjykon, secili per bythen e vet :biggrin:

Gjumashja
09-01-08, 20:46
ejani ne vendlindje sa mire eshte... hahahha pak shaka..

uck_aksh
10-01-08, 01:08
A po merziteni o Gurbetqar-e..?? Ehhh Jeta ne gurbet! Mjert rinia se pleqt hecen! Mjert edhe pleqt qe ju ka shku edhe atryreve Rinia..! U shku qka u shku, ishaaaaalla bohet mire, por kur ta rrutullosh her andej e her kendej gati thuaja s`ka Shtet qe s`ka Gurbetqar!
Po ma qon mallin kur i dergojsha Leter Prindve..auuuuuuu kuku..!!


O merzit edhe gati mu tranu po ska rrugdalje tjeter se sonte isha nis e kisha vjedh naj biciklet se kisha prit diten me shku me aeroplan po qka mi ba na ka myt fukarallaku e po duhet me shty bjeshken me gjoks

Preshevar
10-01-08, 12:34
ejani ne vendlindje sa mire eshte... hahahha pak shaka..

"Pak shaka" kishe veq hoka bone se jO a ? :mad:

...shaka per shaka... :biggrin:

valiii
10-01-08, 22:08
ejani ne vendlindje sa mire eshte... hahahha pak shaka..

Plotesishte ndaj mendimin me Gjumashen ( vetem une pa shaka ) , ejani ketu solidarizohuni me ne !

jadore
10-01-08, 22:16
Plotesishte ndaj mendimin me Gjumashen ( vetem une pa shaka ) , ejani ketu solidarizohuni me ne !

..nje e madhe problematike pastaj ..kush te siguroj mbi egzistencen tone kolektive ..!!

valiii
11-01-08, 00:21
..nje e madhe problematike pastaj ..kush te siguroj mbi egzistencen tone kolektive ..!!
Pse tani kush po e siguron ?! Buke e krype e zemer thojshin ktyne here, edhe tani jemi ne ate gjendje, pse jo kure vini edhe ju.... Sado-kudo nuk do vuani me nga nostaligjia :D.

Dreni30
11-01-08, 09:49
Nese..... e merr plumbi porosine....

Fluturo plumb me krahet e leht.
Merri fjalet e mia dhe qoj atje,
Thuju se jam dikund ne fund te botes,
Me shprese se nje dite do te kthehem......

Naki
13-01-08, 21:05
Te dashur miq,Per ju te nderuar… sa kane qene te veshtira ditet apo muajt e para ne gurbet… si e shihni jeten larg vendlindjes… a merziteni per vendlindjen… a mendoni te ktheheni definitivisht... per femijet tuaj cilen te ardhme e shihni...etj…

Ju mirepresim ne diskutime rreth jetes se gurbetit!!!

……albanian expert

Jo rastėsisht,sot me 13 janar para 16 viteve ishte mbrėmja e parė nė rrugėn e zgjedhur, pa dėshirė dhe ėndrrime nė njė vendė tė huajė.
5 Ditė udhėtim, nė ditet e janarit nga Shkupi tranzit pėr Bruksel ,nė njė karavan Autobusash mbi 500 udhėtarė,nga fėtyrat e pikėlluara me shumė mundime ,sikur lepujt nė autostrada tė metropolėve pėrendimore ,arritem nė qytete ku paraardhėsit tonė na drejtonin nė qendrat e azilkėrkuesėve.
Ditėt e para ishin me plotė frigė,huti,sakrifica -ēė nga gjėrat mė elementare-strehimi,gjuha e huajė,ambienti ,rrethi tamam si i burgosur.
Rrugė e marrė i humbur nė kohė dhe hapsirė,pa asgjė -me duarė nė gjepė,ky ishte fati imė nė ditėt e para po edhe i shumė bashkėkombasėve tė mi.
Fati si llotaria,seleksionimi i rrugėve tė reja varej nga Pėrkthyesi, punėtori i Institucionit pėr refugjat,dhe nga kėtu varej gjithėqka pėr ardhmėrin e statusit tė emigrantit.

Gjatė vitit tė parė ishte luftė emocioneve,luftė e gjetjes sė vetėvetės nė shoqėrin e huajė ,dhe kyqja nė ambientė tė ri.Po edhe ngarkesat materiale pėr tju dalur nė ndihmė familjarėve.brenga,lajmet ,jeta e vėshtersuar nė Vendlindje ,lufta -ishin jo vėtėm pėr mua por edhe pėr shumė mergimtarė tė fatit tė njejtė mėrzia dhe mallėngjimi stėrngarkimė dhe luftė Psikologjike.


Si e shihni jetėn largė vendlindjes,Kuptohet me punė dhe angazhime jeta nė dhe tė huajė dhe integrtimi nė shoqėri dhe institucione ka bėrė tė ndjehemi pėrkohėsishtė mirė nė disa segmente tė jetės,por jo edhe tė lumtur largė Familjes.

A do tė ktheheni,pas 16 viteve ku shumė energji dhe ambientim ėshtė kaluar,dhe nga shoqėria dhe rrethi ndihem i respektuar dhe njėherit i integruar nė institucionet shtetėrore,nuk ėshtė lehtė ti thuhet definitivishtė po i lė tė mirat e krijuara dhe po fillojė nga e panjohura pa pėrspektivė ēė momentalishtė vendlindja nuk i ofronė mergimtarėve.
Shpresa dhe mendja ėshtė gjithmonė nė vendlindje,ēė nė njė tė ardhme tė shpejtė tė rikthehem nė Atdhe.Sa ėshtė kjo reale varet edhe nga pėrspektiva e fėmijėve tonė,qka do tė bėnė shteti i ardhshėm i Kosovės pėr tė motivuar rikthimin e qytetarėve tė vetė,kjo varet shumė jo vetėm pėr mua si individ por edhe pėr mijėra migėrues ēė energjin Fizike,intelektuale,kulturore e hargjojnė nė shoqėrit e huaja.

Me nderime Naki

jadore
13-01-08, 22:00
..dhe ne nje postim tjeter duhet te kem cek.. pata fatin qe perprara meje kisha antare familje jashte, keshtu qe vendin gjuhen dhe njerzit e huaj mu duken te afert,
..edhe ashtu une isha rast i veqant nga tjeret mergimtare, nje studente qe sapo kishte perfundura studimet dhe niste sfiden avanture ne vete me vizionin te ''njeh boten'',..dhe kete e realizova ,preka nga afer si jetojne tjeret cka i dallone nga Ne, kete enderr te realizuar e zbehte cdo here vetem idea kur kujtoja miqesine dhe familjaret tjere te rrethit te gjere qe kisha lene pas..,nostalgjia bente te veten dhe shume here ti idealizon gjerat ...
...megjithate vizitat qe beja ne vendlindje vreje qdo here dhe me shume qe humbje kontrollen ne ndjenje ,me kohe te dy vendet te ishin bere toka jote ..
...koha sundon Univerzin ..!- atehere kur me moshe kuptova qe nuk eshte e thene qdo here te sfidojme veteveten ne ekstrimitet kur nuk jemi te sigurt qka humb dhe fiton ,u ktheva te punoj prap ne atdhe ..keto nuk ishin pushime , ishe obligim pergjegjesije ndaj vetes dhe tjereve , kalova kohe me iden si do riadaptohem ..
...prap koha..cdo gje ishte rulet rus..
..njihja gjuhen ,vendin ,njerzit , shume qe kisha njohur kishin shtegtuar me kohe pas meje ..
..eshte e veshtire te riadaptohesh, aq me shume ne vendin tend.. te mundonte idea qe ketu asgje nuk kishte ndryshuar perveq tjetersimit te karakterit te tjerve qe nihje ...
...pyetesh...te kem ndryshuar une kaq shume .. !!! -nuk e besoja sepse vertesi gjeja ne fjalet e tyre... ti gjithmone ke kerkuar te jashtezakonshen,veqanten.. atehere del qe une kisha mbetur e njejte ,pra ata nuk ishin me ata .?
Te ndihesh ndryshe ne rrethin tend ;mes njerze qe ke njohur eshte vertet e rend.. te jep pasiguri ,nuk dine si te veprosh , stepesh atehere kur te dallojne .. atehere kur te thone ti nuk je si tjerat ..!!
... Zot ,kjo te cekulbron, ke mjafte sfida te vogla qe duhet te perballesh ne situata te perditeshmerise dhe kjo fjali qe te tingellon si cekan ne koke te jep te mendosh ku gaboj, pse nuk di te jem sikur turma ketu cka bene qe te dallohem nga tjeret..!!
-...shume here mundohem te gjej dallimin, pse kur isha ne vendin e huaj te ambijenohem ishte shume me e lehte se riambientimi ne mentalitetin e vendit tend qe njeh ..!!
..si duket ketu eshte ndryshimi ?-kur takova kulturen e vendit te huaj cdo vlersim ,cdo hap e mirrja si sukses ,kisha rezerve ....si duket zhgenjimi arriti kulmin dhe e mashtrova veten duke menduar qe njoh vendin dhe mentetalitetin e njerzeve te gjakut dhe gjuhes sime, u zhgenjeva pse mendova qe do te njohin sikurse i njoh... te kem kerkuar shume .. ende pyetem..?
..ende mendoj , te ndjehem shlirshem ne vendin tim me duhet dhe shume kohe te kaloj.. deri ne riadaptim total ..deri atehere kur te tjeret nuk do thone kete fjalen ..ti nuk je si tjerat .. perndryshe do mbetem e huaj mes njerzeve te mij..!

ARDI_00
15-01-08, 11:12
Spo di ēka me thėnė pėr jetėn nė gyrbet pos qė u kėputėm tuj vujtė pėr vatan. :mad:
te nderua vellezer dhe motera shqiptara pershendetje nga do qe jeni......
tema gurbeti vetvetiu tregon se eshte nje fjale shum e vjeter,tue dit se populli shqiptar me dekada te tera eshe ne mergim e siper ,jo ka ndalet por ka shtohet edhe me shum numri i emigrantve shqiptar nga do qe jane.gurbeti eshte i veshtire ,i rende ,imerzitur,i paperballueshem qe nuk ka kufi kurre.
kurbeti ta humb fjalen e pare shqipe qe ke nisur te flasish ne kosoven tende te dashur,ta humb shokun e jetes qe te miren dhe te keqen e ke ndare se bashku me te,te ndane nga zemra e nenes qe te karrir te ndan nga baba qe te ka mesu se si duhet vendlindja ku ke le,te ndane nga motra e cila sa her ta permend emrin shkrihet ne lote,te largon nga vellau,nga miqt shoket dhe gjith rrethi shoqeror.
Ne gurbet kurr nuk mundesh me dexhu fjelen e embel te nenes sata qe e ke len me duar ne gji duke te pritur ne qdokohe,te mungon ledhatimi i babit tend qe te rritesh me kshillat eti te mira dhe te dashura.
te mungon dashuria e vajzes qe e ke len 2vjeq,e djalit 6vjeq te cilet veq sa e kane mesuar fjalen baba ti i ke lene vetem te merzitur ,te thyer ne shpirt qe veshtir se do tjav plotson ket deshir ndokush e aq ma teper tye qe je ne ket gyrbet te zi dhe te mallkuar nga kushdoqoft.

guri70
22-01-08, 20:34
ejani ne vendlindje sa mire eshte... hahahha pak shaka..
e gjete vendin ku tč bčsh shaka ti.Sdi qka tč them veq po ta lshojč njč nem.
Tč pafsha duke jetuar nč kurbet.

jadore
31-08-11, 20:09
..dhe ne nje postim tjeter duhet te kem cek.. pata fatin qe perprara meje kisha antare familje jashte, keshtu qe vendin gjuhen dhe njerzit e huaj mu duken te afert,
..edhe ashtu une isha rast i veqant nga tjeret mergimtare, nje studente qe sapo kishte perfundura studimet dhe niste sfiden avanture ne vete me vizionin te ''njeh boten'',..dhe kete e realizova ,preka nga afer si jetojne tjeret cka i dallone nga Ne, kete enderr te realizuar e zbehte cdo here vetem idea kur kujtoja miqesine dhe familjaret tjere te rrethit te gjere qe kisha lene pas..,nostalgjia bente te veten dhe shume here ti idealizon gjerat ...
...megjithate vizitat qe beja ne vendlindje vreje qdo here dhe me shume qe humbje kontrollen ne ndjenje ,me kohe te dy vendet te ishin bere toka jote ..
...koha sundon Univerzin ..!- atehere kur me moshe kuptova qe nuk eshte e thene qdo here te sfidojme veteveten ne ekstrimitet kur nuk jemi te sigurt qka humb dhe fiton ,u ktheva te punoj prap ne atdhe ..keto nuk ishin pushime , ishe obligim pergjegjesije ndaj vetes dhe tjereve , kalova kohe me iden si do riadaptohem ..
...prap koha..cdo gje ishte rulet rus..
..njihja gjuhen ,vendin ,njerzit , shume qe kisha njohur kishin shtegtuar me kohe pas meje ..
..eshte e veshtire te riadaptohesh, aq me shume ne vendin tend.. te mundonte idea qe ketu asgje nuk kishte ndryshuar perveq tjetersimit te karakterit te tjerve qe nihje ...
...pyetesh...te kem ndryshuar une kaq shume .. !!! -nuk e besoja sepse vertesi gjeja ne fjalet e tyre... ti gjithmone ke kerkuar te jashtezakonshen,veqanten.. atehere del qe une kisha mbetur e njejte ,pra ata nuk ishin me ata .?
Te ndihesh ndryshe ne rrethin tend ;mes njerze qe ke njohur eshte vertet e rend.. te jep pasiguri ,nuk dine si te veprosh , stepesh atehere kur te dallojne .. atehere kur te thone ti nuk je si tjerat ..!!
... Zot ,kjo te cekulbron, ke mjafte sfida te vogla qe duhet te perballesh ne situata te perditeshmerise dhe kjo fjali qe te tingellon si cekan ne koke te jep te mendosh ku gaboj, pse nuk di te jem sikur turma ketu cka bene qe te dallohem nga tjeret..!!
-...shume here mundohem te gjej dallimin, pse kur isha ne vendin e huaj te ambijenohem ishte shume me e lehte se riambientimi ne mentalitetin e vendit tend qe njeh ..!!
..si duket ketu eshte ndryshimi ?-kur takova kulturen e vendit te huaj cdo vlersim ,cdo hap e mirrja si sukses ,kisha rezerve ....si duket zhgenjimi arriti kulmin dhe e mashtrova veten duke menduar qe njoh vendin dhe mentetalitetin e njerzeve te gjakut dhe gjuhes sime, u zhgenjeva pse mendova qe do te njohin sikurse i njoh... te kem kerkuar shume .. ende pyetem..?
..ende mendoj , te ndjehem shlirshem ne vendin tim me duhet dhe shume kohe te kaloj.. deri ne riadaptim total ..deri atehere kur te tjeret nuk do thone kete fjalen ..ti nuk je si tjerat .. perndryshe do mbetem e huaj mes njerzeve te mij..!

cdo gje ec ! ....nganjehere ke mall te besh qindra kilometra pa ndalur me tren, te pershkuash prap ato vende ku ke kaluar me nje liber te mire ne dore , me kembet e shtrira ne ulsen perballe plot rehati dhe here pas here te shikosh natyren ose ngjyren apo races e te tjereve qe hyne e dalin me nxitim , e ti mendon krejt kalimthi mendon , cila eshte jeta e tyre ..?

uck_aksh
01-09-11, 00:17
jeta ne gurbet esht shum e lumtur aq e lumtur qe zgjat jo me shum se 2 or kur te shkon ne bankomat e merr rrogen 4800 fr deri sa ti llogarit fakturat qe dalin 4300 fr ateher mendon qka me ble me hanger sa mi lan per vetur sa mi lan mi qu ne KS ma mir me ble nje litar mu varr
hahahahhaha
kjo esht jeta ne gurbet
per qka e vrau gruan edhe puntoren sociale ai shqiptari ne zvicerr se nuk i dilke llogaria kerku veq borgj

Jana
01-09-11, 01:09
Jeta ne Gurbet ...(u bona edhe me shkruper ket tem )

...Qe kur kam ardh kam fillu ti marr vetem gjerat e bukra dhe pozitive ...

...vend i mundesive ...shkollim ..njerzte ndryshem dhe kultura te ndryshme ... njerz pa komplekse ...
..po me pelqen jeta ketu ...

...por eshte shum normal dhe e ndjej shum mungesen e vendit tim ..e ne veqanti te Familjes time ...te shoqeris dhe te asaj jete te Cmendur qe e kemi bo ne Gjakove ...

Por edhe ato jan momentete cilat duhet me i kalu ..sepse jeta eshte e till duhet me u adaptu me vendin dhe me ec perpara jo me u ndal dhe me vajtu ...kshtu s'ka sen ...

...Jeta ne Gurbet me ka be me te ndishme ne raport me Familje ...

Vila
01-09-11, 17:18
Mvaret se si intergrohet ne shoqerin e vendit te hauj nje i /e huaj-e ! Me kalimin e kohes njeriu mesohet me ate rreth dhe gradualisht fillon me i pelqy...

Nje fjal popullore thot : Guri peshon vetem ne vendin e vete ! ndersa une them po u gdhend mire ai gure ka per me peshu n'cdo vend.

gjini
03-09-11, 15:30
Jeta ne Gurbet ...(u bona edhe me shkruper ket tem )

...Qe kur kam ardh kam fillu ti marr vetem gjerat e bukra dhe pozitive ...

...vend i mundesive ...shkollim ..njerzte ndryshem dhe kultura te ndryshme ... njerz pa komplekse ...
..po me pelqen jeta ketu ...

...por eshte shum normal dhe e ndjej shum mungesen e vendit tim ..e ne veqanti te Familjes time ...te shoqeris dhe te asaj jete te Cmendur qe e kemi bo ne Gjakove ...

Por edhe ato jan momentete cilat duhet me i kalu ..sepse jeta eshte e till duhet me u adaptu me vendin dhe me ec perpara jo me u ndal dhe me vajtu ...kshtu s'ka sen ...

...Jeta ne Gurbet me ka be me te ndishme ne raport me Familje ...

Jana besoj qe edhe te tjeret duhet me dal nga pak ne gyrbet qe te na e dijn se qka eshte jeta jone kendej dhe si jetojm ne kendej.
Por ty oroj nga zemra te te jet sa ma i leht qendrimi ne dhe te huaj se jan edhe kohet tjera tash jo sikur kur kemi ardh ne ate bote ka qen si me shkue asker te mbreti ne kohen e turkut

Jana
03-09-11, 17:16
Jana besoj qe edhe te tjeret duhet me dal nga pak ne gyrbet qe te na e dijn se qka eshte jeta jone kendej dhe si jetojm ne kendej.
Por ty oroj nga zemra te te jet sa ma i leht qendrimi ne dhe te huaj se jan edhe kohet tjera tash jo sikur kur kemi ardh ne ate bote ka qen si me shkue asker te mbreti ne kohen e turkut


..Faleminderit shum Gjini ...

...Po t'kuptoj ty dhe e di qe perpara ka qen me veshtir se edhe komunikimi me Familje ka qen me i rrall dhe me ndryshe ... tash i kemi te gjitha mundesit me komuniku me Familje me udhetu ... por mbi te gjitha kemi mundesi me perparu dhe me organizu jeten tone ashtu siq ne doim ..


... vetem a ke vullnet ..

Te pershedes shume ...

Hajra
05-09-11, 20:49
.....eshte e njeit si me dal me jetu mbas shpije, e ke gjithmon afer por nuk e shef, hmm..

Jana
05-09-11, 21:00
.....eshte e njeit si me dal me jetu mbas shpije, e ke gjithmon afer por nuk e shef, hmm..


...shum pem pelqen kjo qee ki thon .... shum thenje me vend,,,

Hajra
05-09-11, 21:44
...shum pem pelqen kjo qee ki thon .... shum thenje me vend,,,


...eu shyqyr zotit qe ni here ne jete te pilqeu diqka nga une, hahahah....

natyra
06-09-11, 01:55
Jeta ne gurbet..per mua eshte veqse, terr..:mad:
P.s.tjeret le t'flasin vet.

respekt
..Natyra!

jadore
06-09-11, 11:07
Jeta ne gurbet..per mua eshte veqse, terr..:mad:
P.s.tjeret le t'flasin vet.

respekt
..Natyra!

kthehu Natyra, te presim krahehapur..
p.s.
mos thuaj qe s'mundesh...

Hajra
06-09-11, 12:33
kthehu Natyra, te presim krahehapur..
p.s.
mos thuaj qe s'mundesh...


....qyre kjo sa leht e thot fjalen kthehu, ev ev po ku me u kthy moje qe ju nuk po mundeni me e duru veten e le ma edhe neve qe syte na i nxirrni. Ti a e din qe ne nuk jemi ata te dikurshmit jemi ba ma te ndishem si zogjt e pulave qe qelin me rryme hahahahah....

Giovanni
06-09-11, 12:36
Ska more me mire se gyrbeti u knaqem tu flejt pare sa te dush edhe pa punu internet kerre te mira etj hajdeni ka se e shifni edhe vet...

natyra
07-09-11, 03:55
Ska more me mire se gyrbeti u knaqem tu flejt pare sa te dush edhe pa punu internet kerre te mira etj hajdeni ka se e shifni edhe vet...

hahahaha Gjovani sa me ke bere me qesh me fjalet qe ke shkrua larte...P.s.mendoi qe ke dashur te thuani te kunderten,(qe hajdeni e provoni dhe pastaj na besoni ne qka jemi ne gurbet)lol..a eshte keshtu apo jo? baba jem e thonte gjithe,(me mujt me ju ba ju qka nuk ini ne gurbet e me pa sa veshtire ashte me fitua paren)..megjithate si dihet dikush e fito lehte,une per vete qe 12 vite qe jam ne Gurbet vetem 7 vitet kam punua..mcs,skam punua punen e veshtire,por pun te lehte nuk ka kerkun..por as nuk jen te njejta..vetem edhe si thua ti Gjovani,nuk besoi qe as ti dhe as kush do tjeter te kete pare sa duash pa punua,dhe aqe me pak kerre te mira,edhe me nej ne internet,plus dhe me pas kohe me flejte,se besoi qe ti kete doni njeri i thjeshte keto kushte si i ke parashtrua ma larte.Mirepo,keto mund ti ket vetem donje qe eshte milioner,perndryshe ni njeri i thjeshte,pa punua s'mun ti kete,bile dhe punoin me ore te tera..dhe si kan kushtet si duan vet.
SEpse,njeriu asnihere seshte i kenaqur me ate qe ka,prap diqka i mungon..vertet qe disa ankohemi shum,dhe sa do me pas sjemi te kenaqur,dhe kjo te vret.

Prandaj te pershendes i nderuar Gjovani,(dhe uroi te mos ju ngeli hatri),ne kundershtim me fjalet.:smile: Ishte shaka,por ne disa pika,eshte dhe reale.

me respekt,dhe gjithe te mirat ne gurbet...:rolleyes:

Natyra

natyra
07-09-11, 18:31
kthehu Natyra, te presim krahehapur..
p.s.
mos thuaj qe s'mundesh...

Jadore,me mire spo e them,pasiqe si do qe te them s'me beson.
Kshtuqe po e le (anonim) dhe kesaj radhe.lol.

Pershendes Ty atje ne Kosove..Lum si ti .:smile:

respekt e nderuar
..Natyra

Guri i madh
07-09-11, 18:50
Ska more me mire se gyrbeti u knaqem tu flejt pare sa te dush edhe pa punu internet kerre te mira etj hajdeni ka se e shifni edhe vet...


qitu ku jam une jo ,ose une nuk po e di at burim te financave ,pa punue ska aj sociali esht sikur me shkue me ja lyp do pare ,bile tash i qojn ne do shitore ku artikujt ushqimor jan vjetrue shitore speciale per socillca


e kta te DDR po nga 4 tri kater maca prej se i njoh me social

uck_aksh
11-09-11, 02:03
qitu ku jam une jo ,ose une nuk po e di at burim te financave ,pa punue ska aj sociali esht sikur me shkue me ja lyp do pare ,bile tash i qojn ne do shitore ku artikujt ushqimor jan vjetrue shitore speciale per socillca


e kta te DDR po nga 4 tri kater maca prej se i njoh me social

jo guri se ke kuptuar giovanin se mu knaq vetem 2 jav pushim kur te shkojm ne vendlindje se ketu i mshojm kreditit e kur te kthemi nga pushimi sun e qelim posten prej fakturav si ti hapim letrat e shoim se jem fut ne prosuit e vaj halli per ne

elvio
11-09-11, 10:03
Me pinelet e viteve qe disa refketojne me ngjyra te bukura qe shendrijne ato te kurbetit disa vija te erreta neper te:smile:

gjini
12-09-11, 22:45
Jeta ne gurbet..per mua eshte veqse, terr..:mad:
P.s.tjeret le t'flasin vet.

respekt
..Natyra!

Dua te pajtohem plotesisht me ate qe ke than oj vendasja ime dhe kush mos e besoft dua ti them e provoft

natyra
13-09-11, 15:38
Dua te pajtohem plotesisht me ate qe ke than oj vendasja ime dhe kush mos e besoft dua ti them e provoft

Po deri sa po e provoin po mashtrohen,pastaj ne te perjetuaren po shprehin mos kenaqesi,dhe mijera ankime,pse visha,me thojshin se eshte mire me dale jasht venit sefa atje,e gjesende qe mashtrohen me mendimet qe ia parashtroin veti,e sidomos te rinjet,kam pas raste plote qe para se me dal jasht venit,(ne gurbet)ata se dishin qka i pret ne gurbet,dhe sa do qe ju tregojsha bile ma merrshin dhe per hajgare,mire ju thojsha veq mos t'ju nij tu ankua,se vaje halli per juve hahahha.ne fakt ju dha rasti dulen disa,dhe te njejtit me jen ankua bile te rij jan.Se per t' moshuar mos flasim,gjitha ti ken prap mendjen mbajn tek vendlindja tek te afermit e tyre,kshtuqe malli veq sa rritet per dite e me shum tek te moshuarit,e 90% e tyre mendoi?mund te jen nje pakic qe nuk e shohin te arsyshme mungesen e vendit te tyre.Krejt mvaret nga personalitete dhe sa ndjehen rahat jasht vendit.

Megjithate cille ka te cillesh,prap biem ndesh me mos kenaqesin ne gurbet,duke mos perjashtua dhe anen pozitive ne te shumta raste.psh,per kushtet me te mira per nga ana ekonomike/socilae,ne te cilat gjeim mbeshtetjen per ni jetes me te mire dhe stabile ne gjitha rrethanat jetsore,si q'eshte shkollimi,puna,dhe kur jen keto prap te duket qe diqka te mban gjalle,ne panakeqesin ne gurbet.

Dhe per ty vendasi gjini,uroi qe mire po ia kalon ne gurbet,pa te pyetur per pa kenaqesin atje?ne kete raste,por si do qe te jete,te uroi gjithe te mirat familjare dhe me gjere...Mirembetsh :smile:

me respekt
..Natyra

Vila
19-09-11, 20:04
Dua te pajtohem plotesisht me ate qe ke than oj vendasja ime dhe kush mos e besoft dua ti them e provoft

Amin!

AliSia
20-09-11, 22:25
Ska more me mire se gyrbeti u knaqem tu flejt pare sa te dush edhe pa punu internet kerre te mira etj hajdeni ka se e shifni edhe vet...
Jeta ne gurbet...!!!! Edhe nja 2-3 fjale po i shenoi Mos me qen Gurbeti (era Njerz nuk ne vjen)...!!! E le mo shume qka...!!

gjini
21-09-11, 11:28
Po deri sa po e provoin po mashtrohen,pastaj ne te perjetuaren po shprehin mos kenaqesi,dhe mijera ankime,pse visha,me thojshin se eshte mire me dale jasht venit sefa atje,e gjesende qe mashtrohen me mendimet qe ia parashtroin veti,e sidomos te rinjet,kam pas raste plote qe para se me dal jasht venit,(ne gurbet)ata se dishin qka i pret ne gurbet,dhe sa do qe ju tregojsha bile ma merrshin dhe per hajgare,mire ju thojsha veq mos t'ju nij tu ankua,se vaje halli per juve hahahha.ne fakt ju dha rasti dulen disa,dhe te njejtit me jen ankua bile te rij jan.Se per t' moshuar mos flasim,gjitha ti ken prap mendjen mbajn tek vendlindja tek te afermit e tyre,kshtuqe malli veq sa rritet per dite e me shum tek te moshuarit,e 90% e tyre mendoi?mund te jen nje pakic qe nuk e shohin te arsyshme mungesen e vendit te tyre.Krejt mvaret nga personalitete dhe sa ndjehen rahat jasht vendit.

Megjithate cille ka te cillesh,prap biem ndesh me mos kenaqesin ne gurbet,duke mos perjashtua dhe anen pozitive ne te shumta raste.psh,per kushtet me te mira per nga ana ekonomike/socilae,ne te cilat gjeim mbeshtetjen per ni jetes me te mire dhe stabile ne gjitha rrethanat jetsore,si q'eshte shkollimi,puna,dhe kur jen keto prap te duket qe diqka te mban gjalle,ne panakeqesin ne gurbet.

Dhe per ty vendasi gjini,uroi qe mire po ia kalon ne gurbet,pa te pyetur per pa kenaqesin atje?ne kete raste,por si do qe te jete,te uroi gjithe te mirat familjare dhe me gjere...Mirembetsh :smile:

me respekt
..NatyraPo , nese edhe ne kthehemi andej qka do bejm pastaj do nisim luften ne mes veti se skemi aq shum vend ne kosove per te gjith se jemi ba shum e kur te doni shifeni veres qe vijn me turra turra se me ba vaki me ardh te tan pernjeher bahemi si ne kine.
Pra ma mire edhe per neve me ndejt ketu se na dojn ma shum ata atje se me u kthye se kthjen ma koken nga ne..

King Street
23-05-12, 19:01
Fatbardhesisht kam pas rastin te jetoj edhe ne gurbet edhe ne vendlindje , Gurbeti ka shum gjana te mira ( punen , paren , dhe nje jete normale ) por ka edhe veshtersit e veta duke u nisur nga malli per atdhe , malli per familje dhe gjithmoni jemi si te huaj atje ndersa kur te vim ne vendlindje jemi si musafir.
Nje gja qe gjithmon me ka penguar te disa bashkatdhetar ka qene gjuha , shpesh here i kam kritiku per perdorimin e gjuhes se huaj ne familje , dhe mos punimin me femije aq sa duhet per ta mesuar gjuhen am ( shqipe ).

Stuhi Rere
23-05-12, 19:05
e mir eshte veq kush nuk tregon drejt cdo gje eshte ne vendin e vet po varet edhe ku jeton ne gurbet.
nese jeton ne itali apo greqi ma mir e ki nshpi tane. E nese jeton gjermani austri zvicerr norvegju holland e angli e nese keni mundesi ikni qe tani.

halla e madhe
23-05-12, 19:24
Fatbardhesisht kam pas rastin te jetoj edhe ne gurbet edhe ne vendlindje , Gurbeti ka shum gjana te mira ( punen , paren , dhe nje jete normale ) por ka edhe veshtersit e veta duke u nisur nga malli per atdhe , malli per familje dhe gjithmoni jemi si te huaj atje ndersa kur te vim ne vendlindje jemi si musafir.
Nje gja qe gjithmon me ka penguar te disa bashkatdhetar ka qene gjuha , shpesh here i kam kritiku per perdorimin e gjuhes se huaj ne familje , dhe mos punimin me femije aq sa duhet per ta mesuar gjuhen am ( shqipe ).King_e gezofsh kete nik qe ja paske vu vetit, shqip nuk e paske po anglisht,nejse ska gje,ku e patem fjalen tek gurbeti, shume bukur kishe fole per mallin e gurbetqarve, puna e rregullt po pak te gjuha po me vjen keq qe disa po mbesin as me gjuhe amtare e as me te huajen kerkund hiq,kur t'ja msyn gurbetit ne rend te pare mesoja gjuhen atij vendi,e me gjuhe amtare ske ka e then qafen pa e dite nga baba e nena e pushimet verore..po e mira t'mires, secili i din punte e veta,ishte ky vetem mendim i imi :smile:

Jana
23-05-12, 19:29
King_e gezofsh kete nik qe ja paske vu vetit, shqip nuk e paske po anglisht,nejse ska gje,ku e patem fjalen tek gurbeti, shume bukur kishe fole per mallin e gurbetqarve, puna e rregullt po pak te gjuha po me vjen keq qe disa po mbesin as me gjuhe amtare e as me te huajen kerkund hiq,kur t'ja msyn gurbetit ne rend te pare mesoja gjuhen atij vendi,e me gjuhe amtare ske ka e then qafen pa e dite nga baba e nena e pushimet verore..po e mira t'mires, secili i din punte e veta,ishte ky vetem mendim i imi :smile:


..e moj Hallushja ime ...kjo puna edhe gjuhes edhe mue po me pengon shum ... ketu ne rrethin ku jetoj une fmija jan shum keq me gjuhen shqipe ..sen sdijn veq PO-JO - ANI.... e une mendoj se asht mir me msu gjuhen amtare njeher se masnej gjuhen atij vendi ska ka shkon ai femij pa e msu bile duke e msu ata pi harron gjuhen shqipe...

...Gyrbeti me shuuuuuum mall....

King Street
23-05-12, 19:32
King_e gezofsh kete nik qe ja paske vu vetit, shqip nuk e paske po anglisht,nejse ska gje,ku e patem fjalen tek gurbeti, shume bukur kishe fole per mallin e gurbetqarve, puna e rregullt po pak te gjuha po me vjen keq qe disa po mbesin as me gjuhe amtare e as me te huajen kerkund hiq,kur t'ja msyn gurbetit ne rend te pare mesoja gjuhen atij vendi,e me gjuhe amtare ske ka e then qafen pa e dite nga baba e nena e pushimet verore..po e mira t'mires, secili i din punte e veta,ishte ky vetem mendim i imi :smile:

Pershendetje halla e madhe
Ke te drejt kur thua qe se pari duhet ta mesosh gjuhen e ati vendi , sepse pa te nuk ke prespektiv aty , por kjo nuk do te thot qe ta harrosh gjuhen shqipe , me familjar miq ( shqiptar ) te flasesh gjuhen e atij vendi , apo sikur "disa" kur te vine ne vendlindje shesin frajerllak duke folur gjuhe te huaj , mendojn se jan me superior qe ne , vetem sepse kan statusin e qendrimit te perhershem ne nje nga shtetet europiane nuk duat ti perfshi te gjithe por ka shum kesi gurbetqar

emine
23-05-12, 19:36
A kishe nime po vuni a,

halla e madhe
23-05-12, 19:44
..e moj Hallushja ime ...kjo puna edhe gjuhes edhe mue po me pengon shum ... ketu ne rrethin ku jetoj une fmija jan shum keq me gjuhen shqipe ..sen sdijn veq PO-JO - ANI.... e une mendoj se asht mir me msu gjuhen amtare njeher se masnej gjuhen atij vendi ska ka shkon ai femij pa e msu bile duke e msu ata pi harron gjuhen shqipe...

...Gyrbeti me shuuuuuum mall....


..eh, Jana_ une pasi i kreva keto obligime e kuptova ku i kam bere gabimet, sido qe mundohesh prefekt nuk do ja arrin asnjehere me edukim apo mesim te gjuhes me femijte...mire do ishte t'i zoterojne femijte dy ose ma shume gjuhe, asgje t'keqe s'ka aty:smile:

Jana
23-05-12, 19:55
A kishe nime po vuni a,


...paj edhe me vujt so qudi oj derdhejk... une kam mall shum se me vujt ncuk ...

LuLjaa
24-05-12, 23:45
...paj edhe me vujt so qudi oj derdhejk... une kam mall shum se me vujt ncuk ...

.. dredhajk hahahahaaa u bane edhe ti si keta tjeret ,, e gurbetit :)
ishalla vjen sa ma shpejt, e ēmallesh me ata tut e vendin tan :smile:

Buqja_ch
25-05-12, 07:46
.. dredhajk hahahahaaa u bane edhe ti si keta tjeret ,, e gurbetit :)
ishalla vjen sa ma shpejt, e ēmallesh me ata tut e vendin tan :smile:


ti mu befsh mu kojshike ne gurbet ... e fluturojm bashk

jeta ne gurbet sa eshte e ambel aq e hidhur.. por jeta vazhdon !!

LuLjaa
25-05-12, 15:18
ti mu befsh mu kojshike ne gurbet ... e fluturojm bashk

jeta ne gurbet sa eshte e ambel aq e hidhur.. por jeta vazhdon !!


O AMIN, jarabi hooo , hahahahaa se bash kam qef 1 here bile me fluturu :D

Jana
29-05-12, 01:23
.. dredhajk hahahahaaa u bane edhe ti si keta tjeret ,, e gurbetit :)
ishalla vjen sa ma shpejt, e ēmallesh me ata tut e vendin tan :smile:

..qe de masi u bona edhe une e gyrbetit ...spi ju dike kurr jetes...

...ishalla te plotsohet deshira ti vjen dhe e kupton si eshte jeta ne gyrbet e une kthena en Ks...

halla e madhe
29-05-12, 06:02
Oj Jana,te rrnofte fillozofija! ;)

Amina
29-05-12, 21:10
Jeta ne gurbet ta shkurton kohen!

Daglasi
29-05-12, 23:38
esht sikur fati,po pate fat fluturon,po spate fat,ik ma mire....

natyra
03-06-12, 23:30
Nuk dua qe t'ua them e (provofshit vet)..per ju qe nuk e keni provua Gurbetin! edhe se ndoshta ju piket ne mendje donihere,per ta shijuar si te tillin VEND Gurbetin!...Mirepo m'lejoni qe t'ua them me dashamiresi..qe mos ta shijoni nje gje te tille!(Gurbetin):frown: (E qe sa ma large te mbani mendjen ndaj vendeve te huaja!)...sepse asgje me te bukur se "Vendlindjen tuaj,nuk keni.

Me dashamiresi
Natyra.

Zero Cool
04-06-12, 10:49
Nuk dua qe t'ua them e (provofshit vet)..per ju qe nuk e keni provua Gurbetin! edhe se ndoshta ju piket ne mendje donihere,per ta shijuar si te tillin VEND Gurbetin!...Mirepo m'lejoni qe t'ua them me dashamiresi..qe mos ta shijoni nje gje te tille!(Gurbetin):frown: (E qe sa ma large te mbani mendjen ndaj vendeve te huaja!)...sepse asgje me te bukur se "Vendlindjen tuaj,nuk keni.

Me dashamiresi
Natyra.


Askush nuk e ka bėrė kėtė zgjedhje pėr pikė tė qefit, nė shumicėn e rasteve arėsyjet ishin ekonomike:Kosova e nėnta nė botė pėr varfėri


http://www.knninfo.com/repository/images/4J_pol_Kosova_e_nenta_ne_bote_per_varferi.jpgPrishtinė, 04.06.2012

Teksa ekonomia greke sa vjen e pėrkeqėsohet, megjithatė Greqia nuk ėshtė pėrfshirė as nė top listėn e 50 vendeve mė tė varfra nė botė, tė pėrpiluar nga "Business Insider".

Mirėpo, pėr fatin e keq tė vendit dhe popullit tonė, Kosova ėshtė radhitur nė vendin e 9 tė, duke hyrė kėshtu nė mesin e vendeve mė tė varfra nė botė, transmeton Qik-u. Indeksi i shkallės sė varfėrisė nė Kosovė, sipas "Business Insider", ėshtė 53.6%, inflacioni i indeksit tė ēmimit tė konsumit, 8.3% ndėrkaq papunėsia ėshtė 45.3%.

Nė top-listė tė 20 vende janė Afganistani (19), Bosnja e Hercegovina (17), Kenia (13), Bjellorusia (10), Namibia (6), ndėrkaq Zimbabve radhitet i pari nė listė, si vendi mė i varfėr nė botė, ku indeksi i shkallės sė varfėrisė ėshtė 100.6%, inflacioni i indeksit tė ēmimit tė konsumit, 5.6%, ndėrkaq papunėsia arrin shifrėn prej 95.0%.

Indeksi i varfėrisė, njė teori kjo e krijuar nga Arthur Orkum, analizon papunėsinė e njė vendi me shkallėn e inflacionit pėr tė vlerėsuar kushtet nė terren (sa mė i lartė numri, aq mė e brishtė ekonomia e atij vendi).

"Business Insider" ka krijuar njė listė prej 197 shteteve dhe territoreve tė ndryshme nė botė, nga Afganistani nė Zimbabve, pėr tė pėrpiluar Indeksin e Varfėrisė 2012.

Rezultatet janė tė bazuara nė tė dhėnat e "CIA World Factbook", ku vlerėsohen shifrat pėr shtete dhe territore qė nuk kanė agjenci tė besueshme lokale tė raportimit.

Domira
04-06-12, 14:29
Jeta ne gurbet...jete pa jete.

jadore
04-06-12, 14:44
Jeta ne gurbet...jete pa jete.


cka je tuj hejk ti, as hasmin mos e pafshim .....!!
kthehu mori pellumbesh !,kthehu . Vatani eshte duke shkruar dem pa prezencen tende e te tjereve ..


p.s.

per te gjithe qe shkrujne me malle nga larg per kete teme ..
vertet tregohi hipokrite.

Domira
04-06-12, 15:38
cka je tuj hejk ti, as hasmin mos e pafshim .....!!
kthehu mori pellumbesh !,kthehu . Vatani eshte duke shkruar dem pa prezencen tende e te tjereve ..


p.s.

per te gjithe qe shkrujne me malle nga larg per kete teme ..
vertet tregohi hipokrite.

shkruj si njeri ose mos me shurdho allahile ti

Stuhi Rere
04-06-12, 18:34
masi um kthyn po tham ma mir ne kosov

halla e madhe
04-06-12, 19:16
cka je tuj hejk ti, as hasmin mos e pafshim .....!!
kthehu mori pellumbesh !,kthehu . Vatani eshte duke shkruar dem pa prezencen tende e te tjereve ..


p.s.

per te gjithe qe shkrujne me malle nga larg per kete teme ..
vertet tregohi hipokrite.


..hiq,askush me zor s'po na mban ketu jo,me qef jemi ka rrijme,eh,krejt dicka tjeter pse na fshin malli i familjes e vendlindjes,aiii,n'bisht t'ballones e u kry puna..me bo vaki me na kthy krejt miletin neper vende te veta,phaa, atehere e shofim cfar malli do t'na fshin,ma shume per gurbetin apo per vendlindjen?!!!

ps:kysmet hala pa me perzon nga gurbeti do t'ja la caklat n'dore e drejte tu kosova mi honger penzijen:biggrin:

LOJETARI
04-06-12, 21:22
ck
p.s.

per te gjithe qe shkrujne me malle nga larg per kete teme ..
vertet tregohi hipokrite.

Hajde Gjakovė ,pėrktheje kėtė se ēka ke dashtė me thėnė ?

jadore
04-06-12, 23:22
Hajde Gjakovė ,pėrktheje kėtė se ēka ke dashtė me thėnė ?

po!
( me ja angllatise miletit po mendon-a, se per ty e di qe e kupton )

qe p.sh , po ja sqaroj Dormires pse ja bona bajat
( si perfaqesuese e turmes se diasporet se permallueme ne kete rast ..)

..prej momentit qe ju nuk e prishni rehatine atje dhe benificionet komode qe ju ofrojne vendet ku jeni adaptuar , por per qellime te caktume vazhdoni e rrini me shpresen per nje perspektive me te mire ose synime ne iks iks raste te ndryshme , kaperdini edhe mallin e zonin mos te ju n'di,( pernima e kom -a, s'po boj hajgare )
... sepse tont jeni ketu te pjekur dhe e dini qe eshte me se normale qe jeta eshte kompromis , fiton dicka humb dicka , ne kete rast je atje ke jete me te qete e siguri sociale, normal qe duro mallin per vendlindje mos me shitni moralizma e idealizma te formes se idiotafte deri ne jeta nuk eshte jete (!!!!)
se rahmet prej se gjalli Bajlozit ,e ka nje thenje qe e permend , kerkush kallashin te kryte nuk po ju vnon o rri qitu ne gyrbet o ta morra jeten
..eh,oshte edhe tjetra .. qe jeni aq te dobet e malli ju mbizotron ,mos bone zo por mbledhni qato qakla cka i keni e weelcome te vatani , ka vend per te tont ..

Alima
04-06-12, 23:41
po!
( me ja angllatise miletit po mendon-a, se per ty e di qe e kupton )

qe p.sh , po ja sqaroj Dormires pse ja bona bajat
( si perfaqesuese e turmes se diasporet se permallueme ne kete rast ..)

..prej momentit qe ju nuk e prishni rehatine atje dhe benificionet komode qe ju ofrojne vendet ku jeni adaptuar , por per qellime te caktume vazhdoni e rrini me shpresen per nje perspektive me te mire ose synime ne iks iks raste te ndryshme , kaperdini edhe mallin e zonin mos te ju n'di,( pernima e kom -a, s'po boj hajgare )
... sepse tont jeni ketu te pjekur dhe e dini qe eshte me se normale qe jeta eshte kompromis , fiton dicka humb dicka , ne kete rast je atje ke jete me te qete e siguri sociale, normal qe duro mallin per vendlindje mos me shitni moralizma e idealizma te formes se idiotafte deri ne jeta nuk eshte jete (!!!!)
se rahmet prej se gjalli Bajlozit ,e ka nje thenje qe e permend , kerkush kallashin te kryte nuk po ju vnon o rri qitu ne gyrbet o ta morra jeten
..eh,oshte edhe tjetra .. qe jeni aq te dobet e malli ju mbizotron ,mos bone zo por mbledhni qato qakla cka i keni e weelcome te vatani , ka vend per te tont ..
...

Mos u nervozo Jadi, Rushiti vetem te pyeti!

Pasha nje Zot,kane ndrru rruget,godinat,njerezit ...qe me shume ndihem atje ne gurbet se ketu!

Sinqerisht po theme!Ani kur te shpenzohet buxheti qe e ke caktu per ato dite/jave, gjake te bahet, prej agjencioni ne agjencion nje bilet urgjente!Mos thoni nuk eshte keshtu,se ua kame merzi genjeshtrave, qe rrenat sun i baj hiē!


.

jadore
04-06-12, 23:55
...

Mos u nervozo Jadi, Rushiti vetem te pyeti!

Pasha nje Zot,kane ndrru rruget,godinat,njerezit ...qe me shume ndihem atje ne gurbet se ketu!

Sinqerisht po theme!Ani kur te shpenzohet buxheti qe e ke caktu per ato dite/jave, gjake te bahet, prej agjencioni ne agjencion nje bilet urgjente!Mos thoni nuk eshte keshtu,se ua kame merzi genjeshtrave, qe rrenat sun i baj hiē!


.

Alima ,jo Alime ,( se po me tingellon si boshnjakishte ,mandej )

ngadal , rrofet e folliratnet e auslanderave mos mi permend ,asgje tjeter nuk jane per mua, veq veti komplekse te njerzve te naiv ne jete .
sa per info , e dine ti qe une Jadja, shoqja jote e forumit virtual veq per pike te qjefit , pa me nxit asnje shkas tjeter veq me nje torb ne krah ka marr rrugen per gyrrbet , eh veq sa me e pa qysh jetojne tjeret prej neve , me jetu si Ata ,
por per dallim prej juve , mua kurr zoni nuk mu ka ndi ,
kurr jo .
ah , sa per fund ,se dola prej temes tuj e livdu vehten , mos hajde aman ! mos hajdeni bre, se nima ,po na frustroni ketu popullaten e ngrat tuj shit mend e spo durohi ..( te lofim une e ti mes kater syve , nuk eshte qashtuqene de realiteti qysh ju na e zbukuroni more aman )
eh sa per xemlen e te Uritures ,(alias administratorin) ne kete rast eshte per shembull,Aferim i qofte .!
p.s.
ma bone hallall , se prej schatzave u ndava , edhe ata keto probleme i paten ,sa qe ma turbullune lukthin-a ..

Alima
05-06-12, 00:06
Alima ,jo Alime ,( se po me tingellon si boshnjakishte ,mandej )

ngadal , rrofet e folliratnet e auslanderave mos mi permend ,asgje tjeter nuk jane per mua, veq veti komplekse te njerzve te naiv ne jete .
sa per info , e dine ti qe une Jadja, shoqja jote e forumit virtual veq per pike te qjefit , pa me nxit asnje shkas tjeter veq me nje torb ne krah ka marr rrugen per gyrrbet , eh veq sa me e pa qysh jetojne tjeret prej neve , me jetu si Ata ,
por per dallim prej juve , mua kurr zoni nuk mu ka ndi ,
kurr jo .
ah , sa per fund ,se dola prej temes tuj e livdu vehten , mos hajde aman ! mos hajdeni bre, se nima ,po na frustroni ketu popullaten e ngrat tuj shit mend e spo durohi ..( te lofim une e ti mes kater syve , nuk eshte qashtuqene de realiteti qysh ju na e zbukuroni more aman )
eh sa per xemlen e te Uritures ,(alias administratorin) ne kete rast eshte per shembull,Aferim i qofte .!
p.s.
ma bone hallall , se prej schatzave u ndava , edhe ata keto probleme i paten ,sa qe ma turbullune lukthin-a .....

Avash Jadi , avash ...kalon frustrimi,mos bjere ne ate nivel per shaca!

MashAllah te kofte,syni i keq eshte hak, ndaj mashAllah!
Zani ndi s'mu ka,se shpejt i kam mbledhe te gjithe rrethe vehtes,atje edhe me pas dashte ,...jo qe larg qofte pritoj me shite kurum e kame te ndaluar, nejse me i tregu dhuntit e Zotit po ,por jo me qellim mendjemadhesie...nuk po di si me te tregu se ma pshtjelle tash ...deshta me thene,pake a shume u vie gjunah atje prej meje se une ne perendim e prap e mbrapambetur me mode pa lidhje nuk po percjelli moda e sene vene...ēka deshta me thene eshte se , tani me dokumentacion qetash pak me mu tek i hypi mergjes , nuk po livdohna,pa spekulime ju lutem ...edhe per dy dite aty jame, ose neser ne ora 8 nje rezervim bilete , ne mbremje jame atje...po ēfar gurbeti a ēfar bakrraqi Jadi , metarore jane ato sende tani ...hajde ne qate fillim pa letra,pa destinim,pa pare,...ama sot pfff...Dy jave pushim extra Tenerifeve,Turqis,Egyptit,besa une shpesh shkoj ne Dubai e qanej ....nuk po livdohnaaaa mos u zhegit !


Te pershendes , ke te drejte!

Alima:)

.

jadore
05-06-12, 00:19
...

Avash Jadi , avash ...kalon frustrimi,mos bjere ne ate nivel per shaca!

MashAllah te kofte,syni i keq eshte hak, ndaj mashAllah!
Zani ndi s'mu ka,se shpejt i kam mbledhe te gjithe rrethe vehtes,atje edhe me pas dashte ,...jo qe larg qofte pritoj me shite kurum e kame te ndaluar, nejse me i tregu dhuntit e Zotit po ,por jo me qellim mendjemadhesie...nuk po di si me te tregu se ma pshtjelle tash ...deshta me thene,pake a shume u vie gjunah atje prej meje se une ne perendim e prap e mbrapambetur me mode pa lidhje nuk po percjelli moda e sene vene...ēka deshta me thene eshte se , tani me dokumentacion qetash pak me mu tek i hypi mergjes , nuk po livdohna,pa spekulime ju lutem ...edhe per dy dite aty jame, ose neser ne ora 8 nje rezervim bilete , ne mbremje jame atje...po ēfar gurbeti a ēfar bakrraqi Jadi , metarore jane ato sende tani ...hajde ne qate fillim pa letra,pa destinim,pa pare,...ama sot pfff...Dy jave pushim extra Tenerifeve,Turqis,Egyptit,besa une shpesh shkoj ne Dubai e qanej ....nuk po livdohnaaaa mos u zhegit !


Te pershendes , ke te drejte!

Alima:)

.

me keqardhje por me duhem prap te riperseritem
Une e them gjithmone , pasurija ime ne jete jane njerzit qe me rrethojne e shoqerorjne .. nuk ka cmim kjo,nuk ka qmim ..
nuk e di cfare kulture dhe edukate reflekton rrethi jot..? ( e them me keqardhje por isha e sinqerte )

P.S.

ta them ne bese, formulen e suksesit te gjakovarve ,..
ta them motra,ta them ..
kjo eshte shume e thjeshte , ne kete koncept eshte e ndertuar gjeneza e familjeve tona ...nuk me duhet malli i dynjase, kur harmoni e rehati me rrethin nuk ke.

LOJETARI
05-06-12, 00:22
Ah Xemėl , pse vdiqe ?Penicelin je kanė , zoti tė vraftė pėr t 's vdekti !

Alima
05-06-12, 00:31
me keqardhje por me duhem prap te riperseritem
Une e them gjithmone , pasurija ime ne jete jane njerzit qe me rrethojne e shoqerorjne .. nuk ka cmim kjo,nuk ka qmim ..
nuk e di cfare kulture dhe edukate reflekton rrethi jot..? ( e them me keqardhje por isha e sinqerte )

P.S.

ta them ne bese, formulen e suksesit te gjakovarve ,..
ta them motra,ta them ..
kjo eshte shume e thjeshte , ne kete koncept eshte e ndertuar gjeneza e familjeve tona ...nuk me duhet malli i dynjase, kur harmoni e rehati me rrethin nuk ke.

...

Eh de!

Te mos i dhemb koka tani Rrustem Zezes , ashtu keshtu po mbane zi edhe dita sot ... thashe njehere ,dhe po theme edhe njehre : -te gjithe i kame ketu,pos disave qe jane shku ,atje ku shkoi penicilini !Kane ndrru jete,me tjera fjale!

Nuk e kame te kjarte pse potencon gjeneza e rrethe familijare ne biseda me mua!?Me bene konfuz ne kete aspekt Jadi!Gjakovare e shehlere te Gjakoves , veē Pejont u vijne afer ,dhe ate goxha!
Ne katunart nuk dojme me perzi fort me gjene, i kemi tonat te mira , me te mirat ne bote, dhe nuk i ndrrojme , pa me dite se kurre nuk shtohemi!

Njehere me me thene keshtu nese vij ndonjehere , kurre per jete ti me mua me nuk do takohesh ...le te mbes une schac e mljac, shef kush shet mend tani? ne schacat apo lokalistet?

Urrej prepotencen ,Jadi! Me gjithe respketin e nderuar :)


ps.ku me habite harrova me ja shnosh njerit kryt.Zoti te lashte shendosh Rrushit! Qasaj udhe jem tone.


.

LOJETARI
05-06-12, 00:38
...


ps.ku me habite harrova me ja shnosh njerit kryt.Zoti te lashte shendosh Rrushit! Qasaj udhe jem tone.


.


Unė e ti, po bre Alime , por ajo Shtriga jo .Ti e din qė me bė vetmytje zoti te djegė nė xhehnem .

Alima
05-06-12, 00:44
Unė e ti, po bre Alime , por ajo Shtriga jo .Ti e din qė me bė vetmytje zoti te djegė nė xhehnem .

...

Kush?...ēka une e ti? ... une vejana nuk du! LOL

Hajt ti se kthehet ajo .Per mua , jo per ty!E sheh edhe naj dite sa te merr malli shume ...per mua ,jo per ty !

ps.Gjalle eshte gjalle, vetem ka emigru perkohesisht!
.

halla e madhe
05-06-12, 06:00
Ah Xemėl , pse vdiqe ?Penicelin je kanė , zoti tė vraftė pėr t 's vdekti !

Qadi njeva na kishte pranu si shtet,hurraaaa,athu mos qajo penecilinja u sharru n'gurbet te afrikes a?

ps:gurbeti po na "pervlon" xemlat, deshtem e s'deshtem:cool::biggrin:

jadore
05-06-12, 09:19
...

Avash Jadi , avash ...kalon frustrimi,mos bjere ne ate nivel per shaca!

MashAllah te kofte,syni i keq eshte hak, ndaj mashAllah!
Zani ndi s'mu ka,se shpejt i kam mbledhe te gjithe rrethe vehtes,atje edhe me pas dashte ,...jo qe larg qofte pritoj me shite kurum e kame te ndaluar, nejse me i tregu dhuntit e Zotit po ,por jo me qellim mendjemadhesie...nuk po di si me te tregu se ma pshtjelle tash ...
deshta me thene,pake a shume u vie gjunah atje prej meje se une ne perendim e prap e mbrapambetur me mode pa lidhje nuk po percjelli moda e sene vene...
ēka deshta me thene eshte se , tani me dokumentacion qetash pak me mu tek i hypi mergjes ,
nuk po livdohna,pa spekulime ju lutem
...edhe per dy dite aty jame, ose neser ne ora 8 nje rezervim bilete , ne mbremje jame atje...
po ēfar gurbeti a ēfar bakrraqi Jadi , metarore jane ato sende tani ...hajde ne qate fillim pa letra,pa destinim,pa pare,...
ama sot pfff...
Dy jave pushim extra Tenerifeve,Turqis,Egyptit,besa une shpesh shkoj ne Dubai e qanej ....
nuk po livdohnaaaa mos u zhegit !


Te pershendes , ke te drejte!

Alima:)

.

prit Alime , kadal , dur .
..fal Zotit e kthjellte je .Ulu kadale e lexo kete shkrim tendin , lexo mire cdo fjali , ndalu tek presja e pika e kupto demethenjen e cdo fjalie cka ke shpreh !
Une , qikjo Jadja per cudi pa prepotence por shume arsyeshem , shume modeste bile, ta perkujtova nje koncept baze te jetes ..
e para rrethi nuk nenkupton familjen e ngushte , por te gjere tuj ja nis prej asaj e ngushte te aferte , farefis e miqe.
e dyta ,une mendoj , askujte nuk i qojne kandare bredhjet ,as shetitjet neper dynja ,as xhehneti i vendeve te tjera nese kur kthehet ne strofull te vetin gjerat i levizin nder kemb e nuk ndihet rehat ..kjo te thash eshte tabani i mentalitetit gjakovare , edhe kurr Dubain nese nuk e shkelin mjafton qe ndihen ne harmoni e rehat aty me ata ku jane ..
e se pse e vrej qe ti ke irritim ,reflekton bile irritim ekstrem po tu permend vendi ku ke lene e njerzit qe te kane rrethuar ..
..ah ,katundare qenke-a..?..
cka tjeter ty te perfaqeson me katundin perveq toponimit dhe shtrirjes gjeografike te vendlindjes tende ..
une se kam problem , bile thash te perfitoj nga adetet e rrethit tend , ( e ke vrejte ne cdo adet lokaliteti gjene thesar traditash )por...
pasi ti vendose qe kurr caffe nuk do te pish me mua , mu djeg shanca ..

Alima
05-06-12, 10:50
prit Alime , kadal , dur .
..fal Zotit e kthjellte je .Ulu kadale e lexo kete shkrim tendin , lexo mire cdo fjali , ndalu tek presja e pika e kupto demethenjen e cdo fjalie cka ke shpreh !
Une , qikjo Jadja per cudi pa prepotence por shume arsyeshem , shume modeste bile, ta perkujtova nje koncept baze te jetes ..
e para rrethi nuk nenkupton familjen e ngushte , por te gjere tuj ja nis prej asaj e ngushte te aferte , farefis e miqe.
e dyta ,une mendoj , askujte nuk i qojne kandare bredhjet ,as shetitjet neper dynja ,as xhehneti i vendeve te tjera nese kur kthehet ne strofull te vetin gjerat i levizin nder kemb e nuk ndihet rehat ..kjo te thash eshte tabani i mentalitetit gjakovare , edhe kurr Dubain nese nuk e shkelin mjafton qe ndihen ne harmoni e rehat aty me ata ku jane ..
e se pse e vrej qe ti ke irritim ,reflekton bile irritim ekstrem po tu permend vendi ku ke lene e njerzit qe te kane rrethuar ..
..ah ,katundare qenke-a..?..
cka tjeter ty te perfaqeson me katundin perveq toponimit dhe shtrirjes gjeografike te vendlindjes tende ..
une se kam problem , bile thash te perfitoj nga adetet e rrethit tend , ( e ke vrejte ne cdo adet lokaliteti gjene thesar traditash )por...
pasi ti vendose qe kurr caffe nuk do te pish me mua , mu djeg shanca ..

...


Mjesi Jadi,flejte a pushove?
Durum benim gjanem,durum …ēka me ba tjeter pos durum…te shijshem ,ama plot colesterol ,plus te ngire e te shkrire disa here deri po e shitshin nje qasi kungji me mish(kushedi ēfar mishi) …
Po mire Jadi,a nuk u mjaftove qe une te thash mashAllah?Nuk pritoj ēdo dite te theme mashAllah!Qe : -”mashAllah Jadi “!
Qeshtja qendron pak me ndryshe ne secilin rrethe te ngushte e te gjere e nderuar,psh.lume per ju qe nuk ishit aktiv gjate rremuajave,vrasjeve,burgosjeve dhe zhdukjeve te njerezve atebote nen rezhimin e Milloshit …me te tregu tani drejte, bash pasi po me detyron,se goxha pritoj me shite patriotllek,…drejte po te tregoj se shumice e te afermeve ,gjere rrethi o ngusht , jane ne perendim, disa ne amerike,disa ne gjermani, disa ne zvicerr, disa nejse tani mos ti numeroj se dunjaja e madhe…
Jadi,
Ti mua mund te me flasesh per Marsin psh.vetem nese ke qene ne te …perndryshe,te lutem dhe edhe njehere te lutem shuume me kurse nga historia ,me kurse nga faktet mjeruese prezente,me kurse … thjeshte me kurse kohen , ndjenjat ,zemren …
Edi ti se nje ville me stil perendimore na ka ngele ne kodren e partizaneve matan ibrit …e di ti se nje nder banesat me te mira na kane ngele matan ibrit , e din ti Jadi se popullata eshte e sterrdendur ketej ures se Ibrit ? E di ti se katunarija me te madhe duke ikur nga lufta e masakrat kane zene vend ne qytete dhe me te vertete eshte bere nje khaos andej? I di ti gjithe keto Jadi ?
 
E di ti se per te mbijetuar atje,o duhesh te bashkangjitesh mafive ne pushtet,o te hajne si pleshtin ?Iritim pra,po ēka?


Katundare jame , dhe ate ex-katundare …rrenjet fort te ngulitura atje e deget neper dunja qeshtu …mos te ardhte merzi!

Dua edhe diēka te te tregoj e nderuar:
-nje mike e ngushte e imja , para 9 viteve … e ha kafsha e dashurohet me nje qesi sheherlije prej Peje me duket ishte ( thash edhe njehere vetem foret i keni ndryshe ,nuk dalloni shume) …dhe ai sheherlija e pyet prej nga je?…,kjo ishte me prejardhje nga fshati ,por motiiii te dalur ne qytet , dhe i thote sheherlis se jame nga filan qyteti… ai sheherlia Jadi ,( besom te gjitha qimet me jane ngritur tani sa po te tregoi…do me duhen dite e ndoshta edhe jave deri ti rahatoj e paloj ) …ai e kupton se kjo ka prejardhje prej nje fshati diku ,dhe i thote :-” 50 gjenerata para ,as femer as mashkull nga familja jone nuk jane martu me fshatare, …do e keme shume problem kurorezimin !” … qika si Zoti qe don , e bukur , e sjellshme , e ndalne , me shkolle gadi ne diplomim ! ….Lagohet kjo prej tij per do kohe ….dhe Jadi …ah moj Jadi ēka me bere tani …pas nje kohe , femra 2 metra e gjate , manekene prej femreje , e urte e sjellshme, e shkolluar …i behet kompleks “tregimi i sheherlise dhe … mbyte vehten !
Idiotizmat nuk kane fund ,e dij …por edhe miresite jane te pafund !
Villen nuk e kemi ndertu gjate ,apo pas luftes …ajo ishte aty Jadi para luftes, arsye ekonomike nuk kemi pasur te dalim asnjeri.. as te ngushtit e as te gjerit familijare …por dhune, dhune fizike ishte atehere , te shkojke koka si qenit ne rrushe…kame fjalen qe ne vitet ‘80-ta...
Lume per ju edhe njehere theme , lume qe nuk keni pasur perjetime e dhuna ...dhe tani shitni atdhedashuri neve qe jemi sheruar nga ajo ndjenje!

Eh tani kemi dale mjerisht!…, jane shume gjenerata ne pyetje …jane femijet qe vijojne shkollim ketu dhe do demtohen shume nese i kthejme atje …jemi Ne qe kemi arrit suksese edhe ketu ,ec e kthejau shpinen ? Jane faktet dhe gjendja me se e poshter tani nga pushtuesit vendas te cilet nuk te ofrojne as kushtet primare per nje jete as sa gjymsa e kesaj ketu …etj etj faktore qe ti nuk i njeh , ndaj edhe te thashe ne fillim : -”me fol per Marsin , sapo te kesh qene atje !Ndyshe hesht!”


Djeget shansa Jadi ,djeget…

ps.tek e fundit,toka e gjitha eshte e Allahut ... kudo qe te shkoj ne toke te Tije jame!Njherit ...nje sadaka ketu ku jame me llogaritet 10 ...nje namaz ketu me llogaritet 10...nje Ramazan ketu me llogaritet ... jo per tjeter ,por edhe vet Krijuesi e di sa e veshtire eshte sprova me gurbet!...edhe pse luksi nuk ka fund , pra ne gurbet !


 
.

jadore
05-06-12, 14:29
...


Mjesi Jadi,flejte a pushove?
Durum benim gjanem,durum …ēka me ba tjeter pos durum…te shijshem ,ama plot colesterol ,plus te ngire e te shkrire disa here deri po e shitshin nje qasi kungji me mish(kushedi ēfar mishi) …
Po mire Jadi,a nuk u mjaftove qe une te thash mashAllah?Nuk pritoj ēdo dite te theme mashAllah!Qe : -”mashAllah Jadi “!
Qeshtja qendron pak me ndryshe ne secilin rrethe te ngushte e te gjere e nderuar,psh.lume per ju qe nuk ishit aktiv gjate rremuajave,vrasjeve,burgosjeve dhe zhdukjeve te njerezve atebote nen rezhimin e Milloshit …me te tregu tani drejte, bash pasi po me detyron,se goxha pritoj me shite patriotllek,…drejte po te tregoj se shumice e te afermeve ,gjere rrethi o ngusht , jane ne perendim, disa ne amerike,disa ne gjermani, disa ne zvicerr, disa nejse tani mos ti numeroj se dunjaja e madhe…
Jadi,
Ti mua mund te me flasesh per Marsin psh.vetem nese ke qene ne te …perndryshe,te lutem dhe edhe njehere te lutem shuume me kurse nga historia ,me kurse nga faktet mjeruese prezente,me kurse … thjeshte me kurse kohen , ndjenjat ,zemren …
Edi ti se nje ville me stil perendimore na ka ngele ne kodren e partizaneve matan ibrit …e di ti se nje nder banesat me te mira na kane ngele matan ibrit , e din ti Jadi se popullata eshte e sterrdendur ketej ures se Ibrit ? E di ti se katunarija me te madhe duke ikur nga lufta e masakrat kane zene vend ne qytete dhe me te vertete eshte bere nje khaos andej? I di ti gjithe keto Jadi ?
 
E di ti se per te mbijetuar atje,o duhesh te bashkangjitesh mafive ne pushtet,o te hajne si pleshtin ?Iritim pra,po ēka?


Katundare jame , dhe ate ex-katundare …rrenjet fort te ngulitura atje e deget neper dunja qeshtu …mos te ardhte merzi!

Dua edhe diēka te te tregoj e nderuar:
-nje mike e ngushte e imja , para 9 viteve … e ha kafsha e dashurohet me nje qesi sheherlije prej Peje me duket ishte ( thash edhe njehere vetem foret i keni ndryshe ,nuk dalloni shume) …dhe ai sheherlija e pyet prej nga je?…,kjo ishte me prejardhje nga fshati ,por motiiii te dalur ne qytet , dhe i thote sheherlis se jame nga filan qyteti… ai sheherlia Jadi ,( besom te gjitha qimet me jane ngritur tani sa po te tregoi…do me duhen dite e ndoshta edhe jave deri ti rahatoj e paloj ) …ai e kupton se kjo ka prejardhje prej nje fshati diku ,dhe i thote :-” 50 gjenerata para ,as femer as mashkull nga familja jone nuk jane martu me fshatare, …do e keme shume problem kurorezimin !” … qika si Zoti qe don , e bukur , e sjellshme , e ndalne , me shkolle gadi ne diplomim ! ….Lagohet kjo prej tij per do kohe ….dhe Jadi …ah moj Jadi ēka me bere tani …pas nje kohe , femra 2 metra e gjate , manekene prej femreje , e urte e sjellshme, e shkolluar …i behet kompleks “tregimi i sheherlise dhe … mbyte vehten !
Idiotizmat nuk kane fund ,e dij …por edhe miresite jane te pafund !
Villen nuk e kemi ndertu gjate ,apo pas luftes …ajo ishte aty Jadi para luftes, arsye ekonomike nuk kemi pasur te dalim asnjeri.. as te ngushtit e as te gjerit familijare …por dhune, dhune fizike ishte atehere , te shkojke koka si qenit ne rrushe…kame fjalen qe ne vitet ‘80-ta...
Lume per ju edhe njehere theme , lume qe nuk keni pasur perjetime e dhuna ...dhe tani shitni atdhedashuri neve qe jemi sheruar nga ajo ndjenje!

Eh tani kemi dale mjerisht!…, jane shume gjenerata ne pyetje …jane femijet qe vijojne shkollim ketu dhe do demtohen shume nese i kthejme atje …jemi Ne qe kemi arrit suksese edhe ketu ,ec e kthejau shpinen ? Jane faktet dhe gjendja me se e poshter tani nga pushtuesit vendas te cilet nuk te ofrojne as kushtet primare per nje jete as sa gjymsa e kesaj ketu …etj etj faktore qe ti nuk i njeh , ndaj edhe te thashe ne fillim : -”me fol per Marsin , sapo te kesh qene atje !Ndyshe hesht!”


Djeget shansa Jadi ,djeget…

ps.tek e fundit,toka e gjitha eshte e Allahut ... kudo qe te shkoj ne toke te Tije jame!Njherit ...nje sadaka ketu ku jame me llogaritet 10 ...nje namaz ketu me llogaritet 10...nje Ramazan ketu me llogaritet ... jo per tjeter ,por edhe vet Krijuesi e di sa e veshtire eshte sprova me gurbet!...edhe pse luksi nuk ka fund , pra ne gurbet !


 
.


me vjen keq Alima ,
nuk kam percjell kurr filma turk , as jete telenovelash sapuni,nuk kam bere,pra pra skam as se si ty te kuptoj me gjithe kete referat ..!!

..epikog i gjithe kesaj cka thash eshte ..
trus pra , rrini ku jeni e mos me shitni moralizma ketu jo malli jo halli ..

Domira
05-06-12, 15:15
po!
( me ja angllatise miletit po mendon-a, se per ty e di qe e kupton )

qe p.sh , po ja sqaroj Dormires pse ja bona bajat
( si perfaqesuese e turmes se diasporet se permallueme ne kete rast ..)

..prej momentit qe ju nuk e prishni rehatine atje dhe benificionet komode qe ju ofrojne vendet ku jeni adaptuar , por per qellime te caktume vazhdoni e rrini me shpresen per nje perspektive me te mire ose synime ne iks iks raste te ndryshme , kaperdini edhe mallin e zonin mos te ju n'di,( pernima e kom -a, s'po boj hajgare )
... sepse tont jeni ketu te pjekur dhe e dini qe eshte me se normale qe jeta eshte kompromis , fiton dicka humb dicka , ne kete rast je atje ke jete me te qete e siguri sociale, normal qe duro mallin per vendlindje mos me shitni moralizma e idealizma te formes se idiotafte deri ne jeta nuk eshte jete (!!!!)
se rahmet prej se gjalli Bajlozit ,e ka nje thenje qe e permend , kerkush kallashin te kryte nuk po ju vnon o rri qitu ne gyrbet o ta morra jeten
..eh,oshte edhe tjetra .. qe jeni aq te dobet e malli ju mbizotron ,mos bone zo por mbledhni qato qakla cka i keni e weelcome te vatani , ka vend per te tont ..

Ju kom than SHIK-ovcave e komunistave dhe e dijn mire:lemni bre rahat e mos i jepni zor me ma hulumtu jeten time, interesat e mia, familjen time....se as s'ju kom ngu kurre e as s'ju ngoj...a vi a nuk vi...a shkoj a nuk shkoj.
Ani bajat po thot hahahaha ...ndigjo voglushe: e dim qe ke nevoj me zgjat muhabetin per mu mundu me tregu se ska me ty , se ke nevoje me iu bo bajat te gjthve per cdo gja e tj etj. Kjo eshte per keqardhje sepse tregon se dicka me ty nuk eshte nerregull.

Une nuk hy ketu me iu pergjigj inateve tua, fyerjeve tua, e as insistimeve tua per te te lavderu ty. Thjesht nuk kyqem une ne forum per ty.

Une nuk kam nevoje me ra ne nivelin tend qe dmth: me u shty me fore tuja (lexo me inte-legjencen tande), ani me tu pergjigj inateve tuja, e bajathaneve tua qe pernime te kap lukthi prej tyne.

Jam ketu sepse kam nevoje me komuniku me njerez, kam nevoje me u relaksu, kam nevoje me shpreh brengat e mia dhe gezimet e mia si dhe pikpamjet e mia per gjera te ndryshme.

Perndjekja yte ndaj shkrimeve te mia po me asocion ne kohnat e veshtira qe kam kalu dhe cuditerisht sdi se pse po mi perkujtojne ato...pranadaj te thash nese nuk din te flasesh mire me mua mos komuniko sepse nuk po me pelqen dhe po pritoj me ra ne nivelin tend. Sdi ndryshe si me te than.

A neqoftese e ke per detyre me me ofendu po te tregoj se e ke kot sepse nuk do te pergjigjem ne ofendimet e tua por do te pergjigjem me argumente neqoftese behet fjale per qendrime rreth ndonje teme qe nuk eshte personale.

jadore
05-06-12, 15:21
Ju kom than SHIK-ovcave e komunistave dhe e dijn mire:lemni bre rahat e mos i jepni zor me ma hulumtu jeten time, interesat e mia, familjen time....se as s'ju kom ngu kurre e as s'ju ngoj...a vi a nuk vi...a shkoj a nuk shkoj.
Ani bajat po thot hahahaha ...ndigjo voglushe: e dim qe ke nevoj me zgjat muhabetin per mu mundu me tregu se ska me ty , se ke nevoje me iu bo bajat te gjthve per cdo gja e tj etj. Kjo eshte per keqardhje sepse tregon se dicka me ty nuk eshte nerregull.

Une nuk hy ketu me iu pergjigj inateve tua, fyerjeve tua, e as insistimeve tua per te te lavderu ty. Thjesht nuk kyqem une ne forum per ty.

Une nuk kam nevoje me ra ne nivelin tend qe dmth: me u shty me fore tuja (lexo me inte-legjencen tande), ani me tu pergjigj inateve tuja, e bajathaneve tua qe pernime te kap lukthi prej tyne.

Jam ketu sepse kam nevoje me komuniku me njerez, kam nevoje me u relaksu, kam nevoje me shpreh brengat e mia dhe gezimet e mia si dhe pikpamjet e mia per gjera te ndryshme.

Perndjekja yte ndaj shkrimeve te mia po me asocion ne kohnat e veshtira qe kam kalu dhe cuditerisht sdi se pse po mi perkujtojne ato...pranadaj te thash nese nuk din te flasesh mire me mua mos komuniko sepse nuk po me pelqen dhe po pritoj me ra ne nivelin tend. Sdi ndryshe si me te than.

A neqoftese e ke per detyre me me ofendu po te tregoj se e ke kot sepse nuk do te pergjigjem ne ofendimet e tua por do te pergjigjem me argumente neqoftese behet fjale per qendrime rreth ndonje teme qe nuk eshte personale.


ah, kjo paranoja ,ah ..!!
p.s.
cili faktor qik me ke ti qe deri Shik-u po te hulumton ..!

Alima
05-06-12, 15:30
me vjen keq Alima ,
nuk kam percjell kurr filma turk , as jete telenovelash sapuni,nuk kam bere,pra pra skam as se si ty te kuptoj me gjithe kete referat ..!!

..epikog i gjithe kesaj cka thash eshte ..
trus pra , rrini ku jeni e mos me shitni moralizma ketu jo malli jo halli ..

...

Edhe mua me vie keq,jo per tjeter por ja vlen nganjehere sa per relaksim!Mos e merr me terc e nderuar , ishte vetme nje autotest ,pale thash mos e kam harru si shkruhen referatet,ka kohe qe nuk kame ... kohe jo ,por qe nga shkolla qatehere moti ,se jo, edhe une ua kame merzi.

...storia dhe morali!
Barte nje porosi ne vehte,...edhe mos ma shtin inatin se nuk rri bre me dite se plasi!Mall hiē me te tregu te drejten,nejse nganjehere insan halli,...ama edhe ate e shuki sa qel e mbyll syt!

Nuk ishte asgje personale gjithe ky muhabet Jadi, qeshtje shoqerore,ekonomike,sociale ...etj etj qasi termesh!


Sidoqofte te pershendes shume e nderuar,e ne me qite puna andej , pra edhe qejfi mbes me shpres se do te takohemi dhe do bisedojme me shtruar per kete dhe shume qeshtje tjera tonat, jo tonat personale ...por shoqerore.

Me shpres ne mirekuptim , te shnet mikja yte,
Alima :).

Domira
05-06-12, 15:33
ah, kjo paranoja ,ah ..!!
p.s.
cili faktor qik me ke ti qe deri Shik-u po te hulumton ..!

Mos u mundo me i mbrojte ti menjiher, vec kujtoj viktimat se cfar faktor kan qen!

p.s. pse moj po me terheq per gjuhe a ?! ...interesant!

arti69
18-06-12, 19:57
Eshte si te vorret e shkive, te hjeshme po te merdhita.

Qika^Me^Kule
18-06-12, 20:33
Eshte si te vorret e shkive, te hjeshme po te merdhita.

Ooo ti allahile kush po te ndale me zor...?

tybe une jam pajtu tash ma me kete vend.....:biggrin:

P/s. Hajde allahile te ne ketu se po pranoin ende azylanta ty Ks....:tongue:

elvio
18-06-12, 21:32
Populli kurbetit i ka kenduar me vajtim,edhe e ka konsideruar si plage,por ketu pikerisht si teme qe trajtohet e verej se e shoqeron ikona :biggrin: qe s'te dergon ne ate qe populli e ka quajtur.

Ketu ndoshta ka te beje syrin,ose shija!!

Jeta ne kurbet personalisht do e quaja te plogesht:rolleyes:

Normal qe askush s'te mban,por ,,,,,,,,,,!!

Thjesht ndoshta e lozim pa dashje me ironite,edhe devijimet!

Denim
19-06-12, 13:56
Ėshtė jetė e detyruar.

natyra
30-06-12, 04:21
...Sikur pula pa kok!:rolleyes:

Ju persh.
..Natyra!

Denim
09-08-12, 22:30
Buka e gyrbetit ėshtė e gatuar me lotė ndaj edhe ka shije tė hidhur.