PDA

View Full Version : lirik


Faqet : [1] 2 3

jEtA_1
05-03-07, 12:38
I nderuari dhe i respektuari autor i shkrimeve dhe poezive zotri Xhelal Ferizi me nickun '' lirik '' , duke lexuar dhe percjellur me vemendje shkrimet tua qe ju ofron lexuesve te forumit ton shpreha deshiren ta hapi dhomen tende personale ku do te keshe pershendetje ,verejtje dhe sygjerime nga lexuesit e shkrimeve tua .
Une ne emrin time personal te pershendes dhe te porosis qe forumit Dardan ti sjellesh gjdo dit shkrime te bukura nga ana juaj pasi qe kan vler te madhe sidomos per shqipteret qe jane te emigruar neper bot dhe besoj do te mallengjehen nga fjalet qe ke thurrur ne poezit e tua me respekt jEtA_1 nga Prizreni

falma_lotin
05-03-07, 15:31
I Nderuar Pershendetje dhe nga ana ime te deshiroj mirseardhje dhe te kalofsh sa ma mir ne mesin ton gjithashtu te deshiroj shume kenaqesi, shume lumturi, shume dashuri dhe shume fat en jete.
Me rrespekt falma_lotin

Prizrenali
05-03-07, 16:07
ju pershendes te dyjave ,otrave dhe bashkvendas te mi,,, nje diskutim te ngroht,

lirik
06-03-07, 15:45
Pershendetjet e mia Jeta dhe ti falma lotin ,Mirė se ju gjejė dhe me vjen Mirė qe keni lexuar,vargjet e mia, un siq eesht shkruar aty ne nje bografi te vogel jam lindur ne Mitrovice dhe jetoj e krijoj ne diasporė kam krijuar edhe ne atdhe dhe ja ndaluar shum her torturuar dhe burgosur per shkak te permbajtjes,se vargjeve me brum atdhatar patriotik qe ata e quanin ather propagand antishtetrore antijugosllave.
Faleminderit jeta qe ken i hapur nje dritare ketu per mua dhe i keni lexuar vargjet e mija vazhdoni te lexoni ,komentoni per me te bukuren krijimtari ? dhe pyetni lirisht ,jam ne dispozicion te publikut bashkatdhetar ,per pyetje dhe pergjegje por kuptohet ,pyetjeve ju pergjegjem vetem nese ato jan per tu pergjegjur ,pytje qe jan pa vend pershembull ,i gjykon vet lexuesi dhe nuk mund te pergjigjem,
sepse ka pas raste kur edhe kan provokuar neper forumE. kY FORUM PO ME DUKET KORREKT DHE NUK E BESOJ SE do te ket te tillė si ne disa vende tjera ku jam provokuar nga vegla te ndryshme
vargjet lexoni me rend dhe me kujdes koncetrim dhe mundohuni te analizoni qka ka dasht me than autori.
Sa per informim vargjet nuk em takojn vetem mua dhe ngjarjeve te mia por jan edhe nga pervoja e informatave qe kam ne jetė per ngjyrjet dhe jete e njerzve per hallet pervojat dhe filozofinė e vet jetes dhe pershkrime te ndryshme pranda te mos mendoj lexuesi
se te gjitha vargjet kan te bejn vetem me mua ,por ato perfhsijn shumqka edhe me te tjeret
ku un e kam stilizuar pershembull edhe nese e kam ndegjuar nga dikush si ngjarje jete e kam thurė
pastaj ne vargje.

pyetja e parė e imja jeta ehst se cili nga titujt dhe permbajtja e vargjeve te mia te ka pelqyer ma se tepermi.

me rrespekt autori i vargjeve xhelal ferizi

lirik
09-03-07, 21:29
ne vargjet e tua jeta kam gjet dhimbje dhe perksuhtime te ndjeshme ,shprehje te lotit dhe prekje shpirti
e shoh se hje shpirtvarė per diqka dhe ke intepretuar me plot thelsi te prekura ne themele te brengave te halleve te preokupimeve me vargu tebd te mbledhur plot shkelqim interpetues origjinalitet dhe paraqitje teper domthenese ,kuptimplote.
ne secilin varg tenbd kam pa nje shprehje te thekshme dhe plot me shpirtvuajtri e ndjesi perej ne fmere te plagosur per diqka e dhimbshme por i talentuar vargu yt ,mrekullueshem paraqet dhe kjastr paraqet.
te deshiroj mirsi dhe suksese dhe vertet je talente per tus hprehur bukur forma e paster dhe kullimi yt e hjeshojn vargun dhe ndjenjat pradaj te porosis shkruaj ,dhe jeten luftoje ,jeta esht jetė ajo quhet jet por ne gjuhen e praktikes ajo esht lufte dhe vuajtje,te vjetrit kan than 7 dit jan ne ket dynja 6 idniim e nji sefa qe do te thot ne ket bote kemi lindur per te luftuar dhe per tu kacafyt me dukrin qe na pershkojn gjat jetes me rriskun me fatet me ngjay<rjet me befasinat me ndodhit e shum shum tjera .
n je keshill prej meje ,ngadhnjimi ehst maja e qellimit ,mbi maja te fotoreve njitet vetem ai qe lufton.
mbi te keqen dhe plaget dominon vetem ai qe me arsye i und dallget qe sjel jeta.
ne jet arma ma efort esht arsyeja e ftoft,arsyeja esht pushtet mbi plaget arsyeja esht pushtet mbi ngjarjet .arsyes mbaju gjithmon dhe do te fitosh qetsinė.

pershendetje nga lirik

lirik
09-03-07, 21:31
me fal per gabimin jeta aty ku thot kam gjet dhimbje dhe perkushtime

me fal per gabimin se tastatur ehst kjo dhe po lodhem shum nga shkrimet e shumta dhe edhe po me dhembin syt prej kompjuteri prandaj po bej edhe gabime ne shkrim

lirik
09-03-07, 21:33
edhe ty te persehdes e nderuara ,me nick name falma lotin ,faleminderit qe keni hapur temen time por me sa po shoh nuk e kan pa lexuesit si duket ose nuk po kan guxim te te thon asgje ndoshta nga qe kam ardh i ri ne forum dhe nuk me njohin

lirik
09-03-07, 21:34
edhe ty te pershendes ,falma lotin
permirsim me falni pr gabimet se nga njeher edhe germen po ma qet pak si ndryshe
meqense po shkruaj shum dhe nuk po mund ti kontrolloj te gjitha kerkoj falje

laliloli
09-03-07, 22:29
Lirik mire se edhe ne forumin Dardania ,te deshiroj bisEda te kendshme ,paqi shendet dhe miresi gjithmon

Perzemersisht Lali

Buqja_ch
09-03-07, 23:29
Ni mir se ardhje edhe nga un
kalofsh mir ne ket shoqri....

Me RRespekt..

lirik
10-03-07, 12:17
lali loli faleminderit per keto fjalė te bukura ,dhe urimin per mirseardhjen.
ajo q eme knaq mua esht kur hapim tema diskutime pyetje pergjegje mendime te lira ,po vargjet e mia a i keni lexuar ndo nji ketu ne forum, dhe cilat jan perhytpjet tuaja per ato vargje.

lirik
10-03-07, 12:23
Buqe mir se ju gjeta e nderuar bashkatdhetare; dhe mirė ju ect fati ne jetė ,ket tem qe e hapi jeta per mua do te djersitemi ndoshta pak ,sidomos rreth vargjeve te mia un po kam deshir me e mbledh menimin e, publikut,do te jap ketu edhe mendime te disa forumistve ne forume tjera qka kan shkruar per vargjet e mia dhe te nje analisti me profesion jurist qe ejeton ne gjermani dhe ai i ka pa vargjet ma heret dhe ka dhan nje koment.
Sa per mua po u a shruaj ketu nje biografi te shkurtė ,un jam i lindur ne Mitrovice ,babai im esht nga Drenica ;NENA IME nga Mitrovica ata kan vdekur dhe nuk jetojn ma .
jam afro 49 vjeq dhe jam shum i vuajtur jeta ime ka qen si neper filmat e gjiruar ne holivud ashtu me duket nga njeher,sepse kam pas shum probleme me udb n e asaj kohe qe eme pat ndjekur shum jashtzakonisht dhe nga ikjet prej tyre shpeshher ju ka ngja filmave ikja dhe ndjekja .
jam ndjekur q

lirik
10-03-07, 12:51
jam ndjkeur qe nga viti 1973 me kujtohet ma se pari kur kam shkruar diqka ne tabel kunder shtetit
dhe me moren e me rrahen me shkopij duarve dhe me liruan mbas disa orve
prej athere deri para sdisa viteve kam qen i ndjekur ndjekja ime ka qen afro njizevt vjeqare ne forma te ndryshe ,kam qen tri her i burgosur politik,dhe jam mergimtar i ikur me koh dhe jashtzakonisht i vuajtur,.
me mori malli per shqiptar te kosoves ,sepse per at kosov nane kam vuajtur shum dhe jam shkeputur me vite evite prej saj i kam kushtuar shum eshum vargje.
Un isha ne disa forume tjera ku e kam testuar edhe rinin dhe kapacitetin e shqiptarve te shqiperis ata kan dhan vlersime per vargjet e mija ,nuk dua te them qfare ,tash me intreson me shqiptart nga kosova te bejm pak tema dhe muhabete t e lira dhe komente rreth vargjeve te mia ,.
Me intreson buqe qe sa me shum bashkatdhetar nga kosova te vijn ne temen time me intreson edhe mendimi dhe diskutimi i lir analiza rreth vargjeve te mia dhe pyetje e epergjegjje te ndryshme deri me tani kam heshtur me vite evite por jeta po kalon dhe nuk dua ma te heshti mjaft kam heshtur.
ne vargjet e mia ka interpretime te ndryshme dhe kjo teme esht poashtu rreth pyetjeve te ndryshme dhe rreth vargjeve te mia.
besoj s e ekuptoni tash ,trogoni shokut shoqes dhe te bisedojm pak jam njeri i hapur dhe do te keni edhe shum vargje tjera nga un ne ket temė te klirė mud te shprehim vlersimet reale rreth vargjeve ,nik me pelqen aspak kur dikush ma ban qefin dhe nuk thot haour diqka keq nese esht keq,por nuk me pelqen as kur diqka esht mir dhe ai tjetri thot keq ,sepse eben per inat dhe inati esht nje lloj primititvizmi gjithqka duhet me qen reale.
RRETH VARGJEVE TE MIA ME INTRESON TE BISEDOHET DHE TE SHKRUHET VETEM PASI TE KEN LEXUAR LEXUESIT QDO VARG ME VEMENDJE DHE TTHELLIM TE MADH ME DOMETHENJE DHE METAFORA KAM DESHIR PAK A SHUM TE DIJ MENDIMIN PUBLIK RRETH VARGJEVE TE MIA:
NUK SHOH ASGJE T EKEQE KETU ; SEPSE SHPIRTI I SHPREHJES ESHT LEXUESI PUBLIKU VARGJET JAN PER PUBLIKUN ;dhe kur knaqet publiku motivohet edhe poeti besoj s eme kuptoni prandaj jeta ehapi ket teme q ete diskutojm bashkarisht ashtu kshtu jam i permalluar per kosoven time nga e cila u shkeputa ne rininė e hershme.
Jam mergimtar i djegur dhe i pervluar nga vujatjet ejetes dhe mallengjimi tri her i burgosur politik dhe me vite evite i ndjekur nga udb e ish jugosllavisė.
Jam i etur qe te bisedojm hapur ketu ne ket tem dhe te diskutojm prandaj mirpres lexuesit,ne radh te par rreth vargjeve te mia a i keni lexuar dhe si ju duken ato ,ku shihni te mira dhe te meta ,ju lutem te gjitha hapur dhe drejt, e di se shqiptari nuk i trembet sinqerittetit dhe drejtsis keshtu s epaku ka qebn dikur ne kohen time lexoni dhe me tregoni vlejn apo nuk vlejn vargjet e mia ,sepse publiku esht ai q ete knaq dhe te jep vullnet.
un tash jam nje mergimtar pak a shum i vjeter dhe keshtu knaqem kur ju kam juve krah dhe kur bisedoj me ju happur.
me vjen mirė shum qe ju takova ketu vllezrit dhe motrat e mija nga kosova eshumvuajtur.
Rjedhim nga nji familje ku si nag ana e dajve si nga ana e babes kemi qen t endjekur me breza nga pushtuesi famija ime nga baba ka nji tradit ndjkeje treqind vjeqare q e mbahet ne mend ata u ndoqen ede nga pustuesi turk e te mos flasim per psuhtuesin serb qe ka ba zi mbi ne.
Dajallarete mi kan vdek ne mergim te ikur poashtu daja i madh ka qen luftar i madh i shaban polluzhes dhe ka ma rr pjes ne shum luftra ,mbas dyzet e pes vitesh mergimi vdiq ne truqi dhe pak para s ete kryhet lufta ne kosov ,nuk e pati fatin q e ta shoh kosoven e lirė ne truqi i kan varret te gjith .
ndersa un tri he rkamqen i burgosur politkm dhe me mija her i kqetrajtuar .
emocioni ma i fuqishem i imi ka qenė kur mba 21 vitesh mergimi u ktheva ne kosov dhe kur u porosit nje keng ne nji lokal nga kengtari ismet peja kur tha i urojm mirseeardhje mergimtarit tone kthim ne atdhe mbas njizet e nji vitesh pa e pa kosoven tegjith u quan ne kemb dhe nuk munda me qendrua pa qa ,lotet me rrjedhni neper faqe dhe po ashtu publiku u mallengjye shum dhq qajten aty te pranishmit
ky esh emocioni im i fuqishem jami popull i eksodit i ndjekjeve i targjikes kombtare dhe i lotit i gjakut i vajteve.
ju pershendes vllezer dhe motra q ekeni hap ket tem per mua te pershendes buqe.
vargje do te shkruaj per ju per popppulin timqe e dua aq shum deri ne qiell prandaj lexoni dhe me thauni edhe vrejjtjet edhe knaqsit tuaja, ju pershendes.

Mergimtari shum vjeqar Nga Mitrovica dhe autori i shum vargje ve LIRIK SINQERISHT

lirik
10-03-07, 12:54
Me Falni Per Gabimin Lart :jam Ndjekur Nga Udb E Ish Jugosllavis Me Vite Shum Gjat Dhe Jam Maltretuar Shum Dhe Keqtrajtuar Jam Nje Mergimtar Shum I Vuajtur Ju Dua Ju Pershendes Jeni Populli Im Ja Ku Jam Prap Ne Emsin Tuaj Vllezerve Dhe M;otrave :
Uroj Q E Kosova Jone Te Gezoj Lirn T Emos Ket Ma Lot As Vaje As Mjerime Por Pavarsi Sovranitet Dhe Paqe E Dashuri

lirik
10-03-07, 14:42
E dashur shoqeri dhe te nderuar bashkkkombasit e mi MALLI PER ATDHE ME KA PERVLUAR ME VITE TE VITEVE ;MALLI I PASHUAR PER VENDLINDJE ME KA PAS PERVLUAR DHE MOS MA SHIHNI PER TE MADHE PSE JAM KAQ EMOCIONAL SE ;SHUM VITE ME JAN BA NEPER BURGJE ENEPER BOTE DHE NUK E PERJETOVA NUK E GEZOVA KOSVEN TIME TE DAHSUR TE SHTREJT PER TE CIILEN PERVLOVA NGA MALLI SHUMVJEQAR DHE VUAJTA AQ SHUM
TASH ME DUKET SE JAM NE MESIN TUAJ KAM NDJENJA DHE EMOCIONE TE MEDHA SE QYHS NE RININ TIME NUK KAM PAS STABILITET NE ATDHE EDHE SOT VUAJ ME MALLE I SHKEPTUR NGA TROJET E MIJA PRANDAJ BISEDONI ME NJE TE MALLENGJYER GYRBETQAR DHE ISH I
I PERSEKUTUAR EMOS MA SHIHNI PER T EMADHE SE VITE JAN KETO VITE EVITE VETEM LARGIME DHE JAM LAN NE HARRES EDHE NGA QIELLI I KOSOVES:
AT QIELLL QE DIKUR E SHIHJA NATEN ME YJE NE FEMININ TIME KU KALTRIJA DHE KTHEJELLTESIJA E TIJME MAHNINSNIN SHIKOJA YJET DHE XIXELLONJAT PASTAJ KENGETE GJINKALLAVE DHE ERA DHSE AROMATIKE E BARIR“T DHEUT DHE TOKESS E KOSOVES NANė
ME JEPTE FUQI DHE ME HSTYNTE TE BEHEM POET ROMANTIK ME PLOT NDJENJA TE LARMISHME:
SOT VUAJ PER ATO PEREJTIME TE DARNES S E LASHT Q E MU KEPUTEN PADREJTESISHT NGA SHIPRTI IM I NJOM RINOR I PAFASJHEM NE TOKEN DHE HISEN E TE PARVE NE DHEUN E TE PAREVE TE MI KU DIHEN MBI TREMDHJET BREZA NE KOSOVEN AUTOKTONE:DARDANI ETNIKE KU AS QE DIHEJ GJURM SLLAVIANE KUR ISHTE ATHER ;VICIANA ;VUQITERNA ULPIANA PRISHTINA E DIKURSHME SHKOPI; SHKUPI METEROVIA OSE IBARDHA ;IBARDHA QUHEJ NE KOHEN ILIRIANE NDERSA NEN SUNDIMIN ROMAK METEROVIA E NEN SUNDIMIN SERB MITROVICA :ISHIN ATHER QYTETE TONA VENDENISA E BEDERIANA AURONA E SHUM VENDMBANIME ILIRE THERANDA QE SOT SOT PANSSLLLAVIZMI PER SHKAK TE URITJES KROKODILIANE PER SHKAK TE DHEMBVE DHE OREKSIT NGRENES PATURPESUSHT MOHON GJURMET E HISTORIS NDERSA EUROPA PA KURFAR KUPTIMI EPERKDHEL KET FSHIRJE BARBARE TE HISTORIS QE DUAN SLLAVET E TAJGAVE SIBERIANE TA BEJN NE THEMELINE EUROPES S E VJETER ILIRI :
AS QE KISHTE ATHER AS GJURM AS KISH AS SUNDIM SLLAV ; U ZHDUKEN THRAKASIT U ZHDUKEN FRYGASIT TROJANET :EPIROTASIT MAQEDONASITT E; VJETER LYKIANET U ZHDUKEN FENIKASIT E SHUM E SHUM POPUJ TJERė QE ISHIN TE PRANISHEM NE TROJET E TYRE E PANSLLAVET SOT QE E ZAPTUAN GJYSMEN E TOKES QE NGA KAMQATKA DERI NE NE ADRIATIK QAJNė PER TOKA TE HUAJA NE VEND SE TI VRET NDERGJEGJA QE SHKRIN DHE ASIMILUAN NJE KOMB TE MADH ILIR SHPETUAN VETEM DISA FISE ME GJYSEM SHPIRTI
DHE NE VEND QE EUROPA TA QMOJ KET SHPETIM TA KULTIVOJ KET CIVILIZIM TA MBROJ SI ANTIK KET CIVILIZIM DHE KETO ELMENTE QE SHPETUAN RASTESISHTE GJUHA NE VEND SE TA SHPETOJN DHE TA VENDSOSIN SI TE SHEJT SI GJURM TE LASHTESIS AJO E LEJON SLLAVIZMIN TE BEJ KERDI TE SHKATRROJ EDHE MA SHUM GJURMET E LASHTESISė;EUROPA ESHT NJE FENOMEN I PAKUPTIMT SE SI MUNDET ME BA NJE DISKRIMINI TE NJE POPULLLI KAQ TE LASHT KU NSESE HULUMTOHET KREJT KULTURA ETIJ MATERIALE DEL NJE LASHTESI PRRALLORE:
sI KA MUNDESI KU EUROPA ME NJE RRASIZEM TE PASHEMBULLT PERKRAH GJITHQKA MESJETARE TIRANIKE MITE DHE PRRALLA SERBE QE JAN FUND EKRYE KANIBALESKE PUSHTUESE SHKELSE QE VRAN NJE CIVILIZIM TE VJETER SHKELQYES:
ME HABIT KY FAKT KUR EHE SOT LUHET DHE ZVARRITET PAVARSIJA ENJI POPULI KAQ TE LASHT QE MBI TE GJITHA IDEAL E KISHTE MBROJTJEN E EUROPES NGA INVAZIONET:
nUK KAM QKA TE SHTOJ TJETER VETEM TURP PER EUROPEN QE PERKRAH PANSLLAVIMIN
PAANNSLLAVIZMI DON TE PERMBYS BOTEN TE GLLABROJ PA KUFI NUK ESHT QUDI NESE NJI DIT EDHE KISHAT E VATIKANIT KA ME I OKUPU E ME I QUAJT SERBE:SMUNDJE E RREZIKSHME E KA KAPLU EUROPEN NE NDERGJEGJEN E SAJ QE NUK PO ZJGOHET AKOMAPOR ME DUKET S E NE VEND TE ZGJIMIT PO KALBET:

LIRIK

jEtA_1
12-03-07, 11:14
Lirik sa i perket mendimit tim per shkrimet tua dhe a i kam lexuar kam mendim te mir poezit e tua me kthejn her ne te kaluaren dhe her ne te tashmen ,poezit tua na bejn te mos harrojm ate cka na ben neve shqiptarve me vite te tera per ate dhe keto poezi jan te mirseardhura ne kete forum ato na bejn ta dim nga jemi nga i kemi te paret tan dhe si jemi sakrifuar deri ne diten e sotit per ket vend te shejt qe e quajn SHQIPTARI respekt per ty dhe poezit tua

ninnela
12-03-07, 23:05
Lirik i nderuar ,prano pershendetje te perzemerta nga ana ime

Gjithe te mirat

Respekt ninela:wink:

lirik
13-03-07, 01:29
Ninnela. Nuk te kam vrejt dikund ne forum ndoshta
per shkak se km ardh tash ne forum ma heret isha dikund tjetter.
meqense me ke ba nje pershendetje jashtzakonisht magjepse ,te lumt per ket pershendetje aq te embel qe bashkatdhetarin din ta rrespektosh dhe me nje fjalė din me pershendet aq mirsisht.
syri dhe qerpiku jan simbole shum domethense ,meqense me dergove ket pamje qerpikun e vashes shqiptare te dardanisė me duhet pershendetjen ta zbukuroj duke ta kthyer falenderimin me disa vargje te bukura.


TY NINELA NE AT QERPIK
TA; DHUROJ VARGUN QE PIKė
PERSHENDETJEN ME TA KTHY
VARGU IM KENDON PER TY
MALLI IM ESHT VLIM MBI DHE
SHIHE TASH OJ VASHė E RE
ME AT SY QE T LVIZ I ZI
N 'GERMA T' MIA VARG E VI
UN PREJ MALLIT PR ATDHE
JAM BA LOT E DNESJE E RRKE
PRANDAJ VLLEZER SHQIPETARė
MOTRA T MIJA QE PIKNI ARė
NE QDO FJALė TUE PERSHENDETė
SHQIPE T' QIELLIT ME KRIH T' LEHTė
JU PERSHNDES ME I MALLė NGA LARG
JU KAM VLLEZER NE QDO VARG
JENI KOMBI IM PER JETė
JENI LULE SHEND E FLETė
PRITNI VARGJE SI VAL T; DETIT
UN JAM I JUAJ N KTHETRA T GYRBETIT
AH SA MIRė QE ME KUJTONI
SA MIR NDJENJAT PO MI VLONI
UN JAM LULE VYSHKė PA JU
N DHENA T HUAJA N PEND TUE SHKRU
JU MENDOJ NE ENDRRA T MIJA
TUE NXIT SHPIETIN KAH ETNIJA
PRANDAJ JU ME T BUKURA FJALė
QIKė KOSOVE VASH E DJALė
QE KTU N GERMA KENI DALė
ME MA QUE KTO FJAė ME T' FALA
ME MI DERDH KTO LOT TE VALA
SE UN VAJIN EKAM N BUZė
TRIDHJET VJET JAM SHKRUMB E SHPUZė
TRIDHJET VJET LARGUE PREJ TOKE
PA E PI GJININ T' SHQIPNISė LOKE
LARG NGA FUSHAT E ETNISė
LARG NGA DHEU I DARDANISė
LARG TU I QUE MOTET N KJTESė
TASH QE JU M PIKUET ME I SHPRESė
M DUKET DET MUA KJO PIKė VESė
QE PO E PIKNI N' PERSHNDETJE
MOS ME M LAN N HARRESė E TRETJE
PRANDAJ SOT UN JU KAM NDJE
SHUM JU DUA OJ MOSHė E RE
SHUM JU DUA BASHKATDHETARė
KAH DO M JENI JU SHQIPTARė
DJEM E VASHA E JU SHKOLLLARė
JU ME MBANI ME KTO T; FALA
PRANDAJ PENDEN N JU E NDALA
PER ME U FAL DO VARGJE ARI
N ;NGJYRė MALLENGJIMI E N' GJUH SHQIPTARI
AH ME MBANI E MOS M# harroni
n' pershendetje me njomsoni
se jam vyshkė pa shqipen vuej
tue m bre toka dheut t e huej


falenderoj bashkatdhetaret qe me pershendesin kaq bukur dhe perzemersisht
dhe besoni ashtu siq po shprehem ne vargje keni ba shum mire me keni frsku me nji flad te lehte s ejam i mallengjyer dhe i stervuajtur nga burgjet gyrbetet ikjet dhe ndjekjet e tretjet jeta ime ka qene komplet
jetė neper largsi ne per mundime e ikje burgosje dhe largim sidomos nga vendi ,qe esht teper e rende per ta perballuar
po me freskoni dhe po ndihemshum mirė kur e di se kam bashkatdhetar s ekam dikund atdhe se nuk jam i vetmuar.

me falni per emocionet se gyrbeti shumvjeqar dhe largimi shumvjeqar nga vednlindja me ka ndryshuar
dhe permallohem shum ,shoh endrra dhe mendja me shkon shum ne e t ekaluaren time ne dheun e te parve .

pershendetjet e mia ninela gjentile dhe ty buqe enderuar jeta , ma fal. lotin , dhe ty laliloli
te gjithve ju pershendes dhe ju deshiroj gjith
shum t emira knaqsi mirsi

lirik
13-03-07, 01:37
permirsim

TY NINELA NE AT QERPIK
TA; DHUROJ VARGUN QE PIKė
PERSHENDETJEN ME TA KTHY
VARGU IM KENDON PER TY
MALLI IM ESHT VLIM MBI DHE
SHIHE TASH OJ VASHė E RE
ME AT SY QE T' LVIZ I ZI
N 'GERMA T' MIA VARG E VI
UN PREJ MALLIT PėR ATDHE
JAM BA LOT E DNESJE E RRKE
PRANDAJ VLLEZER SHQIPETARė
MOTRA T' MIJA QE PIKNI' ARė
NE QDO FJALė TUE PERSHENDETė
SHQIPE T' QIELLIT ME KRIH T' LEHTė
JU PERSHNDES ME I MALLė NGA LARG
JU KAM VLLEZER NE QDO VARG
JENI KOMBI IM PER JETė
JENI LULE SHEND E FLETė
PRITNI VARGJE SI VAL T; DETIT
UN JAM I JUAJ N' KTHETRA T GYRBETIT
AH SA MIRė QE ME KUJTONI
SA MIR NDJENJAT PO MI VLONI
UN JAM LULE VYSHKė PA JU
N' DHENA T' HUAJA N' PEND TUE SHKRU
JU MENDOJ NE ENDRRA T' MIJA
TUE NXITė SHPIRTIN KAH ETNIJA
PRANDAJ JU ME T' BUKURA FJALė
QIKė KOSOVE VASH E DJALė
QE KTU N' GERMA KENI DALė
ME MI' QUE KTO FJALė ME T' FALA
ME MI DERDHė KTO LOT TE VALA
se un lotin e kam n buzė
TRIDHJET VJET JAM SHKRUMB E SHPUZė
TRIDHJET VJET LARGUE PREJ TOKE
PA E PI GJININ T' SHQIPNISė LOKE
LARG NGA FUSHAT E ETNISė
LARG NGA DHEU I DARDANISė
LARG TU I QUE MOTET N #KuJTESė
TASH QE JU M# PIKUET ME I SHPRESė
M 'DUKET DET MUA KJO PIKė VESė
QE PO E PIKNI N' PERSHNDETJE
MOS ME M'LANė HARRESė E TRETJE
PRANDAJ SOT UN JU KAM NDJE
SHUM JU DUA OJ MOSHė E RE
SHUM JU DUA BASHKATDHETARė
KAH DO M 'JENI JU SHQIPETARė
DJEM E VASHA E JU SHKOLLLARė
JU ME MBANI ME KTO T; FALA
PRANDAJ PENDEN N 'JU E NDALA
PER ME U FALė DO VARGJE ARI
N ;NGJYRė MALLENGJIMI E N' GJUH SHQIPTARI
AH ME MBANI E MOS M# harroni
n' pershendetje me njomsoni
se jam vyshkė pa shqipen vuej
tue m bre toka dheut t e huej


PER SHKAK TE GABIMEVE TE TASTARURS
U DETYROVA TE BEJ PERMIRSIM
NE VARGJE TASH JAN BE REGULL

lirik
13-03-07, 01:39
Vargjet Tash Jan Ne Rregull

ninnela
13-03-07, 15:14
Lirik i nderuar beso se u permallova shume kur lexova keto vargje qe i kishe shkruar me aq mall :frown:

Por ne mesin tone gjithone do te jesh i mireseardhur ne cdo kohe e raste sikur i juaji dhe fat i njejte ka gjetur e mijera e mijera shqiptare qe nga kohet e lashta ilire nuk je i vetmi prandaj jetoje jetan ashtu si je se fundja ne shqipetaret thuajse e kemi pas fatin e tille qe gjithmone te tretemi diku jashte memedheut :frown: ske c'ti besh e tille eshte jeta kjo jete e rreme here me batica e here me zbatica thene shkurt plot befasi

Uroj qe te kesh shendet,fat dhe lumturi ne cdo sfere te jetes ti se bashku me familjen tuaj :smile: suksese zoti te bekofte


Respekt Ninnela

lirik
13-03-07, 22:17
kush je ti qe po e qeon motin
me ket nickun falma lotin
ta kam fal nji varg per lot
qofsh me gziem n muaj e mot

liriku

lirik
13-03-07, 23:02
Jetes shoqes se forumit vargje

LIRIK

ty moj vasha e prizrenit
si zambak me ujė te erzenit
qe ma ke gazin si fleta
fort me plag t' paska shkua jeta
daShurija t' paska vra
LOT i saj ka pIkė ka ra
vash e re qe kjan pa pra
ti qe kjan m e poezi
ti qe ruaN me gjelozi
edhe me mall at kujtim shekull
ti qe e mbanė letren nen sjetull
kahdo shkon e at fletore
germat tua ylberore
qė po kendon si zogzė verore
q' po e kjanė vargun t' daShurisė
q' t,paska tha vera e rinisė
Q' T'PASKA THA SINQERITETI
PO T' FLET VARGU VET ME VETI
Q' T 'PASKA PRE DIKUSH NE BESė
Q' PO T' PIKON AI LOT SI VESė
NAT E DIT EDHE NE MENGJES
TI E QE E UJIT AT DASHURINė
SI UJIT RREZJA NJERZINė
QE NUK NDALET SA T' KET DHE
LSHUE MBI TOKė TU U ZJGATė ME NXE
UJITė SHPIRTA KOMBE E FE
ASHTU TI SI AJO RREZE
PO UJITė KUJTIME E NDEZE
KE NDEZ YJE PREJ LEXIMI
ME ATO VARGJE E RADHA SHKRIMI
ME AT THIRRJE PREJ LENDIMI
AMAN VASHė KUSH T'KA LENDUE
VARGU YT S A T' ESHT PERVLUE
PO E PERVLON FUSHEN ME LARA
DASHURIJA AJO E PARA
ESHT PERVLUESE ESHT KUJTESė
POR SHPESHER ESHT KPUT NE BESė
KA DAL HELME JO MELMESė
PSE KSHTU QIELL I E PASKA SHKRUE
GERMA E VARGJE ME U SHKRUMBUE
UN TY MIR VASH TUE T' KUPTUE
KAH PO SHKRUAN TI VARG;E VARG
DASHURINė PO E QANė NGA LARG
POR AJO ESHT NJI ERė QE IKė
MAL MBAS MALI DIKUND PIKė
NE NDOJ ZEMER NGULET THIKė
PASI AJO BEHET E DYTė
IA NXJERR KOHES TE DY SYTė
S E NUK ESHT KURRė SI E PARA
AH TY VASHė TE PRIFTė E MBARA
UN Q EJ AM PER JU VARGTARI
PO JU SHKRUAJ N' VARG MERGIMTARI
TY OJ JETė Qė N' KET FORUM
PASKE DALė SI NJI AGRUM
SI NJI ERMIRė NJI PORTOKALLE
VARGU YT DRIDHė GURė E ZALLE
DRIDH MAHNINė E FUNDIT T' DETIT
POR S PO E DRIDHė AT DJAL T' GYRBETIT
LAMTUMIREN Q E T KA DHANė
NE AT NATė T QIELLIT ME HANė
PRANDAJ MUA VARGJET T' SINQERTA
M 'PREKEN THELLė OJ VASHė FAT ERRTA
QE DIKUR PASKE PAS SHPRESė
SE DASHURIJA KURR NUK VDES
POR QE VDES THON GJITHQKA N' DHE
KAH GJALLOJN KOMBET ME FE
E JO VETEM DASHURIJA
POR VDES MALI E VDES NJERZIJA
VDES KUJTIMI E VDES EDHE MNIJA
VDESIN NDJENJAT N KALIM KOHE
SHKRUHEN SHEKUJT NEPER MOHE
EDHE I MBULON GJITHKA HARRESA
PREJ LARGSISė E THAHET BESA
KUR ME SY PER S' UJITET PRAN
DIT PER SDIT O 'E 'MEBLA ZANė
DASHURIJA ESHT SAKSI
QE DON UJė EDHE LARMI
DIT PER DIT KUR QELė ME PI
AJO AFER E DON PARTNERIN
SE MANDEJ E HUMB TEFTERIN
E HUMB LIDHJEN EDHE NDERIN
I HUMB FIJET PREJ LARGSIJE
MERRE VESH MOJ ZOGZ SHQIPNIJE
MORI VASHė QIKė DARDANIJE
Qė KE DALė ME M' PERSHENDETė
T FALA I KE KTO VARGJE NE FLETė
NDOSHTA E NISė TE RE NJE JETė
E UN TE FALA POETIKE
ME KTO VARGJE ALBANIKE
TI DERGOJ OJ VASHė MAGJIKE
MERRE JETEN SI ESHT MOTI
PERMBI VARG T' MOS LAHET LOTI
TU SHEROFT KJO PLAGA JOTE
FAT E GZIM ME PAS NDER MOTE

JETA NDOSHTA KA PRIRJE POETIKE DHE VARGJET EI KA KRIJU
NGA DIKUSH Q E KA NDEGJU DIQKA NDOSHTA NUK JANPERJETIME TE SAJ POR JETA KA SHKRUAR VARGJE TE BUKURA NE BAZE TE VARGJEVE SHUM T EBUKURA QE KA SHKRUAR JETA VARGJEVE TE JETES UA KUSHTOVA KETO VARGJE E PESHENDES JETEN QE E VERTET ESHT SHUM ENGJELLORE NE PARAQITJE DHE E SHKEQLYESHEM NE VARGJE BRILANTE

ME RREPSKET T E MASH BASHKATDHETARI NGA MERGIMI QE VYSHK E MOLISė
LIRIK NE KET FORUM TAKOVA DJEM DHE VASHA DARDAN SHQIPTART TE MIRE QE ME RRESPEKTUAN ME PERSHENDETETN DHE ME GEZUAN

lirik
13-03-07, 23:16
Ktupershndet M Ka Edhe I Lukuqe
Qe Me Emer Quhet Buqe
Edhe Ajo Me I Gaz T Urtsisė
M Dergoj T E Fala T Bukurisė
E Un Ia Kthj Em Varg Sheqeri
Buqes S E Mirė Si Ngjyrė Ylberi
Mbasi Edhe Ajo Per Bes Epa
Se N Mergim Un Ah Jam Tha
E Jam Shterrėmallit Sa I Det
Nda Vendlindjes Tridhjet Vjet
Prandaj Dilni Edhe Ju Tjerė
E Mos M Leni Si T Emjer
Neper Kthetrat E Mergimit
M Qonit Lala N Germa Shkrimit
Se Un Per Brezin Jam Flijue
Qe Filizat Jetė Me Gzue
Un Per Ju Jam Bac I Vjeter
M Qoni T E Fala T Gjith Me Leter
E Te Shkruhemi Si I Ka Hije
Kombit Tonė Me Fjalė E Dije
Se Jem Shqipe Dardanije

Te Fala Forumistve Shqiptar Ne Ket Forum Dhe Bashkatdetarve Nga Mergimtari I Shkeputur Nga Atdheu Ne Rirnin E Hershme Me Falni Per Emocionet Por Vitet Jan Shum Me Falni Por Nuk Mud Te Mbaj Ma Lotin Se Tridhjet Vjet Ndarje Gati Tridhjet Vjet Po Behen Ndarje Me Atdhe Me Kuptoni Te Dahsur Bashkatdhera Esht Kohee Gjatė Me Kuptoni Nuk Jan Dit Por Vjet Jan

lirik
13-03-07, 23:24
Permirsim

Vargu I Parė Esht

Ktu Pershndet M Ka Edhe I Lulkuqe
Qe Me Emer Quhet Buqe
Edhe Ajo Me I Gaz T' Urtsisė
M Dergoj T Fala T Bukurisė
E Un Ia Kthej Me Varg Sheqeri


Buqes Se Mirė Si Ngjyrė Ylberi
Mbasi Ajo Per Besė E Pa
Se Ne Mergim Ah Un Jam Tha
E Jam Shterrė Mallit Sa I Det
Shkput Vendlindjes Tridhjet Vjett
M Qoni T Fala N Leter T Shkrimit

Permirsimi

lirik
13-03-07, 23:28
Un Ja I Hapur O Miq E Shokė
Jam I Gjerė Sa Qielle Tokė
Shpirti Im Ka Vend Per Miq
Penda Ime Esht Si Ai Fiq
Qe Eka Langun Te Embelsisė
Si Ajo Mjalta E Bletarisė
Un Jam Kshtu Qysh S Ejam Le
Bahsk I Dua Shqipet N Fole

lirik
13-03-07, 23:34
Do Te Vjen Dita Ardht E Lehtė
Per Ata Qe S M Kan Pershndetė
Le Ta Dijns E Me Qortim
Kam Me I Gjue Me Varg E Shkrim
Se Per Ket S Paten Arsye
Prandaj Pak Besa Jam Fye
Se Pershndetja Esht Njerzore
Pak Rrespket Pak Ndjenj Vllazrore

RiannA
15-03-07, 13:26
O Lirik, ku tkam bre mik?
Deshta qetu nje pershendetje me lan,
shpresoj se pa probleme ban.
Kalo sa ma bukur sot,
pa shi, pa bor, pa as ni lot. hiihi

T“shnesssss

RiannA

lirik
16-03-07, 06:35
Per ket varg ,mikeshė Riana

qe i paske sytė si zana

vargun tėnd do mbaj ,kujtimit
varė si bregut lulja e drinit
si ajo rrezqja qe rrin tue qeshė
do ta mbaj ktu oj mikeshė

vjeshta
16-03-07, 16:36
Nje pershendetje per juve i nderuar , dhe qaste te bukura kettu ne mesin tone .

Nese poezit jan te juaja ,komplimenti .


Vjeshta!

Sy_kaltra
16-03-07, 16:48
Prano pershendetjet e mia i nderuar, dhe mire se ke ardhe ...

Gjdo te mire ....

lirik
16-03-07, 20:42
pershendetjet moj mikeshė
me lang lulesh t i kam veshė


sykaltra

lirik
18-03-07, 16:29
Vjeshta

te falenderoj per pershendetjen ,poezit jan te mijat ,jan krijimete mia,nuk e di se a e keni pa un kam dal me emer dhe mbiemer ai q e jam,pra jam xhelal ferizi nga Mitrovica q epoe pürezentoj krijimtarinė time ,dhe nebiografi e kam shkruar ,se kam qen poeti i ndjekur dhe i persekutuar i borgosur
politikisht dhe me jan marr shum punime ,dhe jam keqtrajtuar.
me erdhi pak keq qe aty ne pershendetje kishe thanė nes ejan poezit e tua ,po te kujt po mendon ti s ejan perveq te mijat ,emrin dhe mbiemrin e kam shkruar publikiisht dhe vemdlindjen e vendodhjen e bigrafinė ,por si duket nuk i ke lexuar vetem pak rreshta dhe nuk ke shkuar ma teper,.dhe
kjo me brengos mua kur shoh mosiintresim te lexuesit,.
Megjithat nuk ka problem falemionderit dhe sa per dijeni po te shkruaj s eun nuk dal asnjeher me rreshta te dikujt tjeter perveq me rreshta te mi,pra qdo varg esht krijim i imi qe ka dal dirket prej krijimeve dhe ndjenjave te mija drjet per drejt.
Dikur kam kam krijuar shum me esht thye shum vullneti sepse me jan marre shum vargje dikur ne burg shum te bukura se bashku me dokumentaconin e e aktakuzen si duket ju rianija akoma nuk e kuptoni s ene qfar kohrash kemi jetu ne ne te kauaren e qfar trajtimi kemi pas ne te burgosurit politik.
Vargjet jan te mijat dhe me jan marre shum nes e do te ishin vargjet e rinisė q eme jan marr gjat viteve 1977 gjat kontrollimit ne shtepi ato so t doe te ishin nji bukuri e rralle .
KERIMINELET UDBASH KAN BA ZI E TERR MBI MUA EHST KOHA QE TA KUPTONI TE GJITH
se kam qen nje nder te keqtrajtuarit ne kosov kam kaluar neper tmerre dhe shtepija ime bastisej naten diten dhe kurr nuik na kan lan te qetė ,me kan penguar ne krijimtari e ne qdo aspket t e jetes,me kan perjashtuar nga shkollimi me kan ndaluar shkolimin ne te gjith teriotrin e ish jugosllavisė.
Vargjet qe po vazhdojn jan me nje far gjyxsem vullneti sepse me jan marre ato ma te bukurat dikurė
por megjithat kam vullnet q ete krijoj ,esht koha qe te kuptoni s ekush ka qen ,udba jugosllave q e ekrijoj rankoviqi e vazhdoj deri ne zhdukjen e shum shqiptarve te kosves .
disi me eerdhi keq kur ti vjeshta kishe than nji fjalė nes ejan poezit e tua kompliment qe me beri pershtypje disi mu duk se shum pak nga vargjet emija keni lexuar sepse aty ka njefar bografije te shkurt per mua.
mOS HARRONI S E FAZLI GRAJQEVCIT I JAN MAR SHUM POEZI NE ATO KOHRA KUR AI dha jeten per flamur nji nder torturat atij i esht ba edhe per poezit e tij te ndaluara ne gjiuhen shqipe ne at kohė kur ai aty satirizonte shum kulqedren dhe regjimin jugosllav antishqiptar te asaj kohe qe ka

lirik
18-03-07, 16:29
Vjeshta

te falenderoj per pershendetjen ,poezit jan te mijat ,jan krijimete mia,nuk e di se a e keni pa un kam dal me emer dhe mbiemer ai q e jam,pra jam xhelal ferizi nga Mitrovica q epoe pürezentoj krijimtarinė time ,dhe nebiografi e kam shkruar ,se kam qen poeti i ndjekur dhe i persekutuar i borgosur
politikisht dhe me jan marr shum punime ,dhe jam keqtrajtuar.
me erdhi pak keq qe aty ne pershendetje kishe thanė nes ejan poezit e tua ,po te kujt po mendon ti s ejan perveq te mijat ,emrin dhe mbiemrin e kam shkruar publikiisht dhe vemdlindjen e vendodhjen e bigrafinė ,por si duket nuk i ke lexuar vetem pak rreshta dhe nuk ke shkuar ma teper,.dhe
kjo me brengos mua kur shoh mosiintresim te lexuesit,.
Megjithat nuk ka problem falemionderit dhe sa per dijeni po te shkruaj s eun nuk dal asnjeher me rreshta te dikujt tjeter perveq me rreshta te mi,pra qdo varg esht krijim i imi qe ka dal dirket prej krijimeve dhe ndjenjave te mija drjet per drejt.
Dikur kam kam krijuar shum me esht thye shum vullneti sepse me jan marre shum vargje dikur ne burg shum te bukura se bashku me dokumentaconin e e aktakuzen si duket ju rianija akoma nuk e kuptoni s ene qfar kohrash kemi jetu ne ne te kauaren e qfar trajtimi kemi pas ne te burgosurit politik.
Vargjet jan te mijat dhe me jan marre shum nes e do te ishin vargjet e rinisė q eme jan marr gjat viteve 1977 gjat kontrollimit ne shtepi ato so t doe te ishin nji bukuri e rralle .
KERIMINELET UDBASH KAN BA ZI E TERR MBI MUA EHST KOHA QE TA KUPTONI TE GJITH
se kam qen nje nder te keqtrajtuarit ne kosov kam kaluar neper tmerre dhe shtepija ime bastisej naten diten dhe kurr nuik na kan lan te qetė ,me kan penguar ne krijimtari e ne qdo aspket t e jetes,me kan perjashtuar nga shkollimi me kan ndaluar shkolimin ne te gjith teriotrin e ish jugosllavisė.
Vargjet qe po vazhdojn jan me nje far gjyxsem vullneti sepse me jan marre ato ma te bukurat dikurė
por megjithat kam vullnet q ete krijoj ,esht koha qe te kuptoni s ekush ka qen ,udba jugosllave q e ekrijoj rankoviqi e vazhdoj deri ne zhdukjen e shum shqiptarve te kosves .
disi me eerdhi keq kur ti vjeshta kishe than nji fjalė nes ejan poezit e tua kompliment qe me beri pershtypje disi mu duk se shum pak nga vargjet emija keni lexuar sepse aty ka njefar bografije te shkurt per mua.
mOS HARRONI S E FAZLI GRAJQEVCIT I JAN MAR SHUM POEZI NE ATO KOHRA KUR AI dha jeten per flamur nji nder torturat atij i esht ba edhe per poezit e tij te ndaluara ne gjiuhen shqipe ne at kohė kur ai aty satirizonte shum kulqedren dhe regjimin jugosllav antishqiptar te asaj kohe qe ka

lirik
18-03-07, 16:30
q eka qen nje kohe ferri per shqiptarė .pra njerzit kankaluar ne per nji ferr te verrtet shqiptart kan vaujtur ma teper se qdo komb tjeter ne europ,nuk ekan pas a sfjalen e lirė as lirin as sot nuke kan

lirik
18-03-07, 16:34
vjeshta me fal per ker reagim por un asnjeher nuk dal me ncik name neper forume por vetem me emrin e verrtet dhe gjithqka qe shkruaj e bej ne emrin e verrtet i kam arsyet pse

lirik
18-03-07, 16:35
e nderuara jeta harrova te them se ke shkruar gjėra shum te bukura qe eme kan pelqyeer
sidomos vargje t i ke plot me bukuri

vjeshta
18-03-07, 17:37
vjeshta me fal per ker reagim por un asnjeher nuk dal me ncik name neper forume por vetem me emrin e verrtet dhe gjithqka qe shkruaj e bej ne emrin e verrtet i kam arsyet pse

Nuk keni pse te kerkoni falje ,eshte e drejt e joteja te mbrohesh nese vjen i kercenuar nga dikush .Por une vetem dyshova dhe e thash , ndoshta kan dyshu edhe te tjeret ,por nuk te kan thene .Por me kete reagimin e juaj qe e lexova e pashe une por edhe te tjeret qe dyshimi yne qenka i pa baze.


Ju uroj edhe shume krijime te tjera ,dhe keto krijime te shohin veten ne ndonje shtepi botuese ,


Vjeshta!

lirik
18-03-07, 19:02
Me falni por ket gje kurr nuk e kisha besuar s e bashkatdhetart e mi mund te dyshojn diqka per mua,
ju po e shihni se mbredna pak sekondash mund te krijoj qfar te doni,krijimtarije,me falni qe po shprehem
keshtu. pO JU TREGOJ NJE SHEMBULL;NE ISHIM NJEHER NE GJERMANI NE NJE TUBIM;
aty mbvahej tubuimi dhe un ne mungesė khe nuk kisha shkruar asgje dhe kisha per te mbajt nje recital
vargjesh. Koha po vinte ne tollovi e siper njerzit qe me njihnin ,me jepnindoren dhe me flisnin,un para shkallve ne at tollovi por krijoja vargun vargjet per shfaqjen. Njerzit nuke dinins e qka po zhgaravisja neper disa letra bile qe e i mora hua aty dhe gjeta nje far lapsi te keq nga nji person.
ne krijim esiuper me nderprenin njerzit hde hallakama emadhe se vinin familje nga te gjitha anet tubimi ishte shum i madh dhe duhej recituar. i KRIJOVA SHPEJT E SHPEJT ATY PER ATY dhe dola ne skenė
pastaj nerztit shfaqnin mosbesim se kui mora,befasoshesha bile me disa aty per aty q eme shihnin s epo krijoj ato vargje dhe nuk ju besonin syve. Nji mosbesim i madh shfaqej gati deri ne akuzim se un keto o kam parapregatit ne shtepi dhe aty vetem sa per ta trullos opinionin kisha shkru.
megjithse ka njerz q e me njihinin dhe e dijnė e njohin talentitn tim te krijimtaris prap se prap dyshonin dhe nuk besonin me gjithse sinqeritetin tim e njohin shm mirė dhe me njohin si njeri.
Ka ndodh shum her kur nuk kam pas kohė te pregatis neshtepi diqka per tubimin dhe kam pregatit aty per aty shpejt e shpejt dhe njerzit disi po me shikojn si me habi nga njeher me vinte me qeshė kur mi hapnin sytė ashtu por edhe me vjen intresant pse nuk binden ne diak qe e shohin me sy te ballit .
uN JAM NJERI ME PERVOJė ne jeten time kam pa njerz fenomene te lindur per prirje.
Nji her kam takuar nje njeri ne burg i cili mund ta vizatonte fshatin kodren luginen dhe gjithqka me anė te topgrafisė vetem per pak minuta me nji sshikim qe i bente rrehtines.
ai kur shihte diqka nji njeri menjiher aty per aty ishte ne gjendje ta vizatoj me nje ngjajshmeri q enjeriu nuk i besonte syve apsak se nje gje e tillė ishte e mundur.
kishte njerz qe e elidhnin per veges s e tasit t eujit nji lidhse qe ne asnje menyr nuk zgjidhej dot.
kishte njerz ne burg qe edhe njizet vet me ju ba nuk arrinin te fitonin lojen e shahut prej tij dhe tallej me te burgoosurit sepse nuk kishte gjasa q ete merte kush lojė fitore nga ai ,kam pa gjithqka talentet lindin
lindin vet dhe jan neper bote ne forma te ndryshme.
Mua nuk me pengon per diaa minuta me kriju vargje ehde kur shkon hallakam kalabllek edhe kur jam ne qfardo ambienti menjiher mund ta krijoj vargun.
Ne klasen e shtatė fillore krijova diqka te bukur per shqiperi e shqiptarizem.
mbas disa dite erdhen disa inspektor me derguan ne sekretariat mi dhan disa shkopij,duarve dhe me kapen per floksh isha nxenes ather ne shkollen fillore Muharrem bekteshi ne qender te qytetit ne Mitrovicė ;NJIHER ME PATEN MARRE NE PYETJE NE DREJTORI NE PREZENC TE DREJTORIT:
mA VONE un kam shkruar mjaft punie tjera ku me opperjashtuan nga shkolla dhe kalsen e tetė fillore u detyrova me e marr ne nje shkole tjeter,me futnin neper podrume me nga tri dit podrume te errta dhe me thonin kush po te meson s e ti vet nuk i shkruan keto vargje dhepse e don shqiperin kaq shum.
Keshtu filluan vargjet emija keshtu filloj jeta ime neper duar te udb s neper podrume te erta duke mi shkatrruar vargjet ,me shanin mua dhe nenen shqiperi.
ME THONI TE KENDOJ KENDOJE TASH ME THONIN HYMNIN KOMBTAR KENDOJE SHQIEPRIN VASO PASHė SHKODRANIN E FISHTEN E QKA S ME THONIN :
E DI SE ASRIMTARI VELI PROKSHI Q E NA JEPTE GJUHė SHQIPE qante per mua ,vargje te tilla ai nuk ishte meszuar te lexoj q eun i shruaja ne tabele pastaj i recitoja ,merrte arsimtart e tjer dhe vinin ne klasen tone mahniteshin dhe thoshin ti xhella ferizi je talent i krijimeve por kujdes mos shkruaj
diqka q e ngacmon shtetin shkruaj per lulet per natyren etj .
ne ato vite ishte e paparemnduar te shkruhej diqka e tillė , ishte rrezik i madh dhe vet rilinddja ne at kohe vetem disa mi mori te tjerat nuk kishte besim te mi botoj se ishin te rrezikshme.
un i shperndaja neper shkolla ne at kohe dhekeshtiu filloj ndjekja ime,per shkak te vargjeve per shkak te veprimtaris time atdhetare per shkak te ndjekjeve te medha detyrohesha te bej gati jet gjysem ilegale sepse kur me fusnin ne dore nuk kishin meshirė per mua.
qe ne vitin 1975 filluan te benin plan te me dergonin dikund ne kazamatet serbe te serbis edhe pse isha i ri ne moshe dhe farefisi e pridnerit e vllezrit me ane te lidhjeve dhe njerzve luftonin per mua q ete me mbrojnė ,ather ishte ne entin social idriz kosova me kujtohet dhe shum projugosllavist tjerė qe donin shkatrrimin tim per shkak se un kudo qe shkoja recittoja vargje neper popullqka mbetini populli me te qudutur pa marr para syhs neper darsma aop ku.
fillova me ra shum ne sy te keq ,te organeve te pushtetit, disa bashkpuntor te udbes qe sot jan ndoshta te shpallur patriot ,me spiunonin aty benete pjesė edhe spiuni fqi i yni qe jepte ne at kohe paspaorta ne udb n jugosllave edhe pse mua asnjeher nuk donin t eme jepnin paspaort dhe as q e kam pas kurr pasaport jugosllave as q e do te merrja ndonjeher sepse isha person i ndaluar.
Kryeshefii i asaj kohe i udb s pororsiste mnnjerz thuani xhelalit rri mir s e do t e burgosesh.
Un nuk e kam kuptuar ather me kohe por mitrovica paslka qenė pjesa ma e rezikshme e kosves ku absolutisht ishte rrezik qfardo veprimtarije patriotike.
tani po e kuptoj pse Mitrovica endiqte atdhetarin ma teper se qdo komun tjeter,sepse paska qen gjithmon plani i msheftserb qe kjo komune te behet serbe ,e ne zveqan kam qen ne shkollė qytez afer mitrovice prej atje vinin e me mernin ne makin te policisė ,quhejather Marica dhe me kercnonin
me thoni pse nuke thej qafe me shku em punu diku ne ndonje qytet tjeter te kroacis apo me ik prej komune ,tash po e kuptoj s e sa ne shenjester ka qen qfardo atdhetarizmi sado i vogel ne at komunė
sepse paska qenė oreks dhe plan i hjershem is erbve qe mitrovica te mbetet me serbi dhe qe aty te mos
ket shqiptarizem patriotizem hiq s e hiq,keshtu i kan ndjek edhe dajt e mi qe iken ne turqi ne vitin 1947
.
Ju duhet t eme besoni s eun kam dal me emer te vertet dhe kam qen pikrisht per shkak te vargjeve dhe veprimtaris patriotike gjithmon i ndjkeur,jam edhe plus te gjitha atyre ndjekjeve edhe i denuar si organizator i demostrattave ne Mitrovice DHE RRETHINė NE vitin 1981 por edhe jam nji nder te maltretuarit ne kosov.
N e vitin 1981 u denova ne Mitrovic tet vjet e gjashjt muaj burg .
nE AT KOHE KRYETAR GJYGJI ISHTE ISMET EMRA ;PROKUROR KAPLLAN BARUTI ;NDERSA
inspektorete dalluar per poshtersi kan qen sylejmna arifi dhe faruk mehmeti ne burg i dalluar per poshtersi ka qne ismet gashi gardian i poshter shqiptar .
NE BURG EKISHA DOSJEN ME TE KEQE TEPER TE RREZIKSHME ISHA SHKRUAR SI NJERI Q EMUND TE BEJA REVOLUCION QE MUND TE BEJA KRYENGRITJE DEMSOATRATA DHE TE SHKATRROJA JUGOSLLAVINė me ishin shkruar karakteristikate rrezikshme kisha akuza te renda ne shppinė.
GJAT SEANCES GJYQSORE FYEVA SHTETIN PRESIDENTI DHE TITON RRUGEN ANTISHQIPTARE SHFRYTZIMIN KOLONIALIST DHE FYEBVA EDHE LUFTEN NACIONAL QLIRIMTARE JU THAHS S E GJITHQKA KA QEN QETNIKE DHE TE BIJT E SHQIPTARIT DONI TI ZHDUKNI NGA TROJET AUTOKTONE:
JU THAHS S E TREPQA SHFRYTZOHET DHE JENI HAJNA DHE PLAQITSA TE POPULLIT SHQIPTAR ;JU THAHS S E SA VAGON SHKOJN MALLRA NE BEOGRAD ZINK PLUMB E METALE TJERA PLUS ARI PIRIT DHE LEND TJERA;ME URRENIN PA MASė ISHTE NJE DEMASKIM I POLITIKES KOLONIALISTE PUSHTUESE PASNLLAVE ;JU THASHS EPATRITIZEM SOCIALIST JUGOSLLAV ISHTE VETEM NJE FORM ASIMILIMI QEW DONI TI BENI POPULLIT SHQIPTAR ;maska socialist ehst vetem mashtrim de faktio jeni shovemnist pasnllav ,.
mbas ketyre fjalve gjygji u trebua pa masė ishte nje rrehtim i madh i godines s e gjygjit ,kishte shum pjesmarrs ne gjygj q ekontrolloheshin me mjete me signal kontrolloheshin te gjith antarete familjes dhe farefisi,ndersa reth e rreth gjygjit shovenistet e terbuar me arm te renda ete lehta tanket dhe njisiija speciale me shikonin si bisha te egra por koken e mbaja lart per tu mos u perkulur para armikut.
Mbasi mew derguan ne burg q eme denuan filloj plani dhe inisiativa dinake me driektiva ,per sharjen q e ia kisha ba titistve rankoviqistve dhe vet sistemit e titos e te tjerve dhe demaskimeve isha nje nder iredentistet e rezikshem sipas tyre dhe ather si shenj hakmmarrje me fusnin ne burg te burgosuritt ordiner me kishin furt ne rreth te kuq per m,altretime ,dhe nxisnin te burgosurit kunder meje
dhe me percillnin per gjithqka qe shkruaja ishin kohra tmeri ather per letrat q eia shkruanim familjes vetem nji rreht me qen jo i mir nuk ta dergonin letren.
Ju kam shkruar familjes mos u merzotni se nuk jam as i pari as i mbrami q ebehem fli per atdhe jan ba qindra e mija shqiptar para meje dhe letren ma kthyen me üperbuzje ne burg nuk kma kishin derguar ne familje.
me gjithat kam letra te ruajatura nga burgu si kujtim,qwe i kan ruajtur familja pasi ju kam than ti ruajn ato.
SA PER VARGJET UN I KRIJOJA ATO NE BURG DHE DILJA NE DRITARE TE BURGUT E I LEXOJA BASHKATDHETARVE TE BURGSUR PER T E JU DHEN ZEMER ATYRE :
NJI HER I KISHIN PREGATIT DIAS NAIV ORDINER SHQIPTAR HAJNA DHE KRIMINELA QE TE EM THERRNIN ME THIKė kur ne na kontrollonin edhe ne detalet me te imta edhe lidhse t e kepucve atyre ju kkishin lan thik mbrenda per kend tjeter perveq per krijuesin e vargjeve te mos them per poetin iredentistin e madh xhella ferizin nga MITROVICA :
jAM KRENAR EDHE PSE ME THERREN PAS SHPINE TURP TE KEN ATA SHQIPTAR QE ME PREMTIMET DHE LAJKAT E UDBES RANė NE KURHT TE UDB S FASHISTE TE UDB S SE POSHTER KANIBALESKE ANTINJERZORE:
NJERI I POSHTER ISHTE EDHE GJYKTSI HETUES REGJEP KAQANIKU;NE AT KOHE PASTAJ SHUM TJERė NE MBROJTJE TE JETES SIME ARMIKUN Q EME THERRI PAS SHPPINE EKISHA GODIT REND NE KOKė DHE E KISHA NEN KONTROLL DUKE EMBAJT PER FYTI EDHE PSE ME RRIDHTE GJAK NE SHPINė POR GARDIANETSA E PANėS E PO MPOSHTI ME SULMUAN MUA MESHKELMA DHE SHKOPIJ:
NJIHER NUKDEHSTEN TE ME DSRGOJN T EMJEKU EDHEPSE ME RIDHTE GJAK NGA TRUPI
POR ME KUJTOHET KUR URDHROJ ATHER SHEFI i burgut lta komandanti dhe tha djali duhet te dergojhet te mjeku dhe pik.
Mbas disa dite vjen inspektori i poshter sylejman arifi dhe mi fut duart ne sy duke u munduar te mi demtoj syt ne pabesi sylejman arifi nevitet e milosheviqit ka qen shefi i udb s per Mitrovic s e bashku me faruk mehmetin sihin njerzit ma te poshter q eka pas qyteti yne mitrovica ka pas edhe tjer t eposhter por keta kan qen te dalluar nder ta i poshte r ka qen edhe drjetori i burgut shera por ka pas te psohter tjer dinak qe servilodseshin me fjal dhelpnake e mbas shpine te benin sherr.
Un pra jam me emer te vertet xhella ferizi poet i ndjekur dheketo jan disa kujtime nga ditari im
qe i shkeputa per ju q ete keni me dije se kush jam sepse un neper forume nuk dal ndryshe vetem si i verrtetė me emer e mbiemer dhe bigtafite sakt ne na njohin ne mitrovice dhe ne rrethin si familje dhe
per mua e dijn poashtu qyteti kujam lind se qfar vujatjesh kam pasė edhe pse nuk i dijn te gjitha detalet.

Nes eme lejojn lexuesit mund te them poeti xhelal ferizi edhe pse ket titull nuk ekam fituar nga
ndonje promovim libri. ne fakt nukmjami intresuar per titullin poet jami intresuar qe vargjet emija te ken
dashurin e publikut,por edhe nes e nuk jam i tille edhe nes e huk kualifikohem si krijues me vlerė
rednesio ka qe po paraqes as e paku diqka e sa per prirjet ato mund te jenė prirje per krijimtari por edhe sikur te mos jenė prirje nuk brengosem shum sepse nuk kam qellim kushedi se qfare te behem ndonje poet vetem deshta te tregojs eper shkak te vargjeve bbindjeve dhe veprimtaris kam qen gjithjeten ne kthetrat e udb s i keqtrajtuar.
vargjet se qfare jan le ti vlersoj vet publiku ka njerz t etalentuar q ekrijojn dhe un e di ket gje,
sa per vete un krijoj per knaqsin time dhe mendoj s epublikut lexues sa do pak i ofroj diqka.

Te peshendes vjeshta dhe besoj s etani e keni te kjart s ejam i vertteti DHE NUK GENJEJ ASNJI FJAL TE VETME JAM KY Q EJAM DHE KAM KRIJUAR GJITHMON POR GJITHMON ME KAN SULMUAR

DHE ME KAN PENGUAR DHEE DHE SOT KAM KUNDERSHTARė QE VARGJET EMIJA NUK I SHOHIN EM SY TE M;IRė DO TE BINMDENI MA VONE PER KET GJė DHE DO TE SHIHNI VET::::::::

ME RRESPE KT XHELLA FERIZI ISH STUDNET DHE ISH I BURGOSUR POLITIK I VITIT 1981
MERGIMTAR DHE VEPRIMTAR AKTIV SHUMVJEQAR NE GJERMANI

PERSHENDES LEXUESIT HD E JU PORORSIS TE LEXONI VARGJET E MIA TRGEONI SHOKUT S DHE SHOQES ;PERCJELLNI SE DO T EKENI SHUM VARGJE TJERA NEPER FOIRUME:
SA PER DIJENI UN KAM MME QIDNRA MIJJRA VARGJE TE SDHKRUARA GJAT JETES TIME
TE CILAT NDOSHTA EKAM TEVESHTIRė ME I QIT T E GJITHA NEPER FORUME SEPSE PO
SEPSE NUK I MKA TE SITEMUARA TE GJITHA DHE DUHET ME I KEKRU ANDEJ EKENDEJ KAH I KAM TE SHPERNDARA:

XHELAL FERIZI

lirik
18-03-07, 22:25
eh ju mote qe iket ' rrshanė
at rini q em keni ngranė
ju q ema s keni me u kthy
nuk ju shoh me te ballit sy
por ju shoh em at kujtesė
q' m jeni shkri SI LOTI N VESė

XHELAL FERIZI

lirik
18-03-07, 22:28
TE BURGOSURVE POLITIK

shkruan xhelal ferizi ish i buhrosur politik

Qėndruam habitem edhe guruin
na mbyllen ne kapak
nu e dham flamurin
nuk u prishem ne gjak
qendruam si granit
jeta qenka mit
si nji e largta prrallė
si iku kshtu vallė
edhe vutja te nxitė
me e kujtue ndoj ditė
xhelal ferizi

lirik
19-03-07, 00:35
liria ishte i yni cak
dhe dritė per sy e shkollim
etjen per te shuar ne gjak
ishte ky brezi im

xhelal ferizi

lirik
19-03-07, 16:23
kam deshirė qe lexuesit te mos ma shohin per te madhe per gabimet,nga shkrimete shumta te dites
dhe obligimet e mdha nuk po mundem te kontrolloj ma shkronjat ashtu si dua por besoj s e lexuesit me kuptojnė , ndersa beoj se te gjitha punie t e mia do te jen te permirsuara ne nj permbledhje

Sy_kaltra
25-03-07, 11:50
http://www.flairmyspace.com/userpics/graphics/thumbnail/days/daysofweek42.gif

Djellza:
14-04-07, 23:01
Pranoni pershendetje me te sinqerta nga une i nderuar .

Ju rrespekton Djellza

Sy_kaltra
20-04-07, 18:01
http://cards.lovingyou.com/platinum/images/helloh014.jpg

rilinda
21-04-07, 21:39
http://www.blogadorn.com/graphics/friends/friend00029.gif

uck_aksh
23-04-07, 00:37
http://i86.photobucket.com/albums/k107/uck_aksh/pershendetje.jpg

gazi-de
27-04-07, 11:38
Pershendetje.............

ssara
27-04-07, 13:34
Pershendetje i nderuar kalo nje dite sa me te bukur.........

vjeshta
22-05-07, 02:57
Pershendetje dhe respekt per juve dhe poezite e juaja.


Vjeshta!

uck_aksh
24-05-07, 04:16
http://i86.photobucket.com/albums/k107/uck_aksh/ddddddd.jpg

lirik
16-06-07, 02:21
Ju falenderoj te gjithve per pershendetjet tuaja te sinqerta

lirik
23-06-07, 17:04
te gjith ju qe m qoni te fala
prej te lashtes etnisė shqiptare
ku perplasen vala vala
uji e shkumba ne udh shtegtare

neper lum ku tingujt preken
qe lmon guret bardh ingji
kah kullimi pikat perpjeken
kush ma e bardhė me dashuri

mandej ndahen me sterkala
gurė lahen zemerbardhė
vala shprushur e pala pala
anve te gurve leht tue ardh

nga ajo tokė prej bereqeti
ku e levizė kallirir shpresen
gruri e fusha si ftyr deti
era e kendshme ku lmon brushen

nga ata lisa plot hjeshi
neje“neje e plot degė n fleta
ku e pushon shpirtin aai shi
ku e mbshtet prehjen e shejta jeta

Shkruar nga xhelal ferizi mergimtar nga Mitrovica

lirik
13-09-07, 20:27
Te Gjithve Ju Falenderoj Per Pershendetjet E Dahsura E Te Sinqerta Ju Uroj Mirsi E Fat Ne Jeten Tuaj Gezojeni Lirinė Dhe Mbani Etni Atdhe E Bashkim Kombtarė O Brez Intelegjent ;ardhemria Esht E Juaja Duani Shkollė Shoqeri Gjuhė E Pun♪7 Duani Atdhe E Kulturė Liri E Paqe Mbani Drejtesi ;lartsoni Vlerat Brenga Per Trojet E Gatishmeria Per Ti Mbrojt Le Te Jet Balli I I Cakut Tuaj Te Jetes
Mbi Te Gjitha Atdheu Mbani Farefisin Msyni Ne Suksese ;zbukurojeni Atdheun
Sherbeni Zhvillimit Sporteve Diturisė ;mbrohuni Nga Arnmiqt Shekullorė Ndiqni Rruget E Shkences Mos U Dorzoni Para Furtunave Meshirė Per Token E Fiset Tuaja Por Jo Per Armiqt Lrinė Mos E Jepni Per Asnji Qmim Tradhtinė Mos E Leni Askund Me Mbi Mbi Trojet Shqiptare ;fisnikrinė E Te Parve Percjellne Neper Breza Kultivojeni ;ruani Renjet Ilire ;te Jeni Krenarė Qe Jeni Shqiptarė Por Puna Dhe Vetem Puna E Disciplina Uniteti Ju Shpeton
Shqipnia Etnike Le Te Jet Caku I Juaj Bashkimi Kombtarė Per Fe Asnjiher Mos U Ngrysni Se Gjaku E Gjuha E Etnija Jan Qelzat E Verteta Feja Esht Percaktim I
Lirė Kisha E Gjamija Shqiptare Kur Nuk Jan Ndje Keq Pran Njera Tjetres Sepse Fjala Esht Per Te Bijt E Ni Nane Per Djemt Per Gjakun E Shqipnisė Shqiptare
Dhe Si Te Krishter Si Muhamedan Shqipninė E Kan Bashk Se Ajo I Ka Lindur
Me Fe Na Kan Nda Pushtuesit Romak Grek Turq Nepermes Dhunes Dhe Pushtimeve
Ashtu Siq Jan Nda Sot Partit Politike Edhe Feja Esht E Ndarė Por Gjaku E Perkatsija Etnike Shqiptarija Kombi Afersija Ndjenja Vllazrore Dhe Ideali I Nji Kombi I Nji Shteti Mbetet I Perhershem Te Shqiptart ;kombi Shqiptar Nen Flamurin E Kastriotit Me Tri Fe Do Te Luftoj Gjithmon Se Bashku Dhe Do Te Derdh Gjak Per Atdhe ;per Bashkim Kombtar Te Tri Fe Njera Pran Tjetres Rrijn Sepse Shqiptart E Kan Vetedijen Kombtare E Dijn Se Jan Vllezer Prandaj E Durojn Qdo Fe Te Vllaut Sepse E Dijn Se Esht Vllau I Tyre Me Gjak Sepse Qka Do Qe Te Ben Vllau Ai Shihet Me Tjeter Sy E Tjeter Esht Armiku Vllau Edhe Me Ken I Keq Askush Nuk Ka Vlla Me Humbė Dhimbja Per Vlla Ehst Gjithmon Ndjenj Vllazrore Ndersa Armiku Qe Ka Tjeter Gjak Tjeter Gjuh Tjeter Prejardhje Dhe Esht I Huaj Natyrisht Nuk I Durohet As Prania As Pushtimi As Feja Etij Sepse Konsiderohen Pushtuese Shkelse

Shkruar Nga Xhelal Ferizi Nga Mitrovica Mergimtarė Shumvjeqarė Ne Gjermani

lirik
20-09-07, 14:27
Pershendetjet e mia bashkatdhetarė te nderuar

ME RESPEKT TE VEQANT NINELA SARA SYKALTRA
LULJA VJESHTA UQK AAK LEGENDA JETA BUQJA SELVIJA NINELA DJELLZA
TURISTI LITUSHJA LULJA RIANA MURGESHA ARI

TE GJITHVE JU OROJ FAT DHE TE MIRA NE JETė MIRSI DHE SUKSESE
KRIJUESI I VARGJEVE SHQIPTARE LIRIKU

MIKU DHE BASHKATDHTARI I JUEJ NGA DIASPORA

jEtA_1
21-09-07, 14:45
Pershendetje i nderuari lirik nga qyteti i Prizrenit me respekt per ju jEtA_1
http://www.lemkercova.com/uploads/photos/251.jpg (http://www.lemkercova.com/modules/myalbum/photo.php?lid=251)

ninnela
24-09-07, 01:30
Pershendetje per ty i nderuari poet

lirik
02-10-07, 21:43
Jeta e nderuar E SHOH S EME KE PERSHENDETUR NGA PRIZRENI QYTETI I JONė BUKUROSH
I KOSOVES DARDANISė TONė TE SHUMVUAJTUR ;PER TY KAM NJI RRESPEKT TE VEQANT DHE PER VARGJET TUA SHUM TE BUKURA
FALEMNIDERIT SHUM E NDERUARA DHE MOS ME HARRO HE RPAS HERE M SHKRUAJ
UN JAM NJERI Q E PERMBI GJITHQKA EKA DASHT DHE QMUAR GJITHMONė SHOQERINė
DHGE KAM MBETUR U ITLLė I PA NDRYSHUESHEM
PER MUA SHOQERIA K SHUM VLERA DHE KAM RREPSKET PER JU ME SHKRUAJ DHE MOS ME HARRO SE FJLA DHE PERSHENDETJA JUAJ ME GZON SHUM:
JU PERSHENDES ME FJALET ME TE BUKURA TE KAM PAS PERSHENDET EDHE ME VARGJE DHE TI KAM KUPTUAR HALLET TE UROJ SHUM SUKSESE NE JETė PAQ FAT E TE MIRA SHUM

TE FALA NGA LIRIKU NGA GJERMANIA

JAM STERNGOPUR NE DHEUN EHUAJ
PER TY KOSOV PO VUAJ
PER TY ATDHE PO SHKRUAJ

PER VARGJET TUA KAM SHUM RRESPEKT VAZHDO SHKRUAJ VARGJET JAN LEHTESIMI I SHPIRTIT
JE EDHE TALENTE PER SHKRIME

lirik
02-10-07, 21:50
E Nderuara Ninela

Te Dehsiroj Shum Te Mira Ne Jetė Te Pershendes Je Shoqe Shum Emirė Dhe Je E Rrespektuar Ne Ket Forum
Te Falenderoj Per Pershendetjen Tende Shum Te Sinqert Ju Nuk E Besoni Sa Me Gezojn Pewrdshendetjet E Bashkatdhetarve Besoni Kjo Me Gezon Shum Un Nuk Ndjehem Vetem Dhe Me Ndihmon Shpirtrisht:
Gjith Jeta Me Shki Larg Atdheut Dhe Permallohem Per Vendin Tim Fati Na Ndjeku Dhe Ne Dergoj Jasht Atdheut Dhe Ju Po Me Knaqni Me Pershendetjet E Juaja
Ninela Per Qerpikun Tend Sa Esa Her Po Shkruaj Neper Vargje Dhe Po Me Frymzon
Ju Me Keni Frymzuar Me Shkru Disa Vargje Ne Forum
Qeroiku Nuk Po Te Lodhet :
Te Lutem Me Pershendet Ma Shpesh Miqsija Jonė Qoft Gjithmon E Sinqert
Te Falenderoj Shum Shum Dhe Te Pershendes Nga Larg Un Bashkatdhetari I Permalluar Qe Ju Kam Kriju Vargje Ne Ke T Forum

Nese Vargje T Emia Ju Kan Pelqyer Me Thuani:
Uroj Qe Te Ksh Shum Fat Ne Jetė Dhe Te Jesh E Lumutru Ninela
Te Fala Nga Lirikune Mergim

ninnela
03-10-07, 16:04
I nderuari mergimtar Lirik se pari te pershendes kudo qe je,me vjen shum mire qe qerpiku im qenka ispirm apo frymezim i yti per ilustrimin e ketyre vargjeve aq te bukura shpirterore neper odat e forumit .

Uroj qe shpirti yt prej poeti te mos ndalet kurre :smile:


Respekt NINNELA

lirik
07-10-07, 13:18
Prizreni

SHKRUAN XHELAL FERRIZI

permbi maja te libotenit
ku e mbanė bora atje bardhsinė
kundrojnė yjet e prizrenit
kahdo rrotull bukurinė

fusha e ara e bukurija
qe ia nxjerr qiellit at fjalė
neper rrafsh kaH flladi e hieja
ecin dheut mbi erė ngadal

e kto jan pra ato troje
ku vet hana ka shkrue n' brusha
kto jan lulet porsi shtroje
qe bien n 'lugje neper gusha

EDHE MAHNIJA E QDO VALE
KAH PO LANė GURė E ZALLINA
KUDO VETULLAT PERMBI MALE
PORSI HARQE ME DRUJ QETINE

LUMI ECė KAH VET MAGJIJA
QE EKA RRAFSHI QE DEHė YJE
SA E GJERė SHTRIHET DARDANIJA
ME TE MAHNITSHMET BJESHK E PYJE

POR S E FJALė KTU NUK MBAN BARKU
AS I PENDES E AS I JETES
SE AI QIELLI ME BALLė HARKU
JA NXJERR SHPREHJET SI AROMė FLETES

A ATO UJRAT E KTI VENDI
ME AT KULLIM SI AI LANG BORE
SI ME RRJEDH ARI KA SHENDI
ASHTU JAN GURRAT ARBNORE

PAQ LAVDI O I BUKURI ART
O QEILLORė PERMBI DARDANė
TY PRIZREN SI YLLIT LART'
VARGJE RREZESH KAM ME T' DHANė

edhe luleve qe i ke me shije
si mbrendija e safirit
kur shartojn rrezet me hije
mahnit ballin n kup s' t 'empirit

XHELAL FERIZI ME KTO VARGJE PERSHENDES JETEN
shoqen e nderuar te forumit

lirik
07-10-07, 21:23
ninela inspirimi po rritet dhe ka nis me dalė tash nga qerpiku ne qepalla

te pershendes mikesha tash ma jemi shum miq te mirė sepse kemi krijuar ktu nji shoqeri emiqsi te sinqert
me shkruaj ma shpesh
te uroj fat dh shum te mira ne jetė oaq gezime elumturi

rilinda
11-10-07, 20:52
Simbolika e kėsaj dite le t'ju bėhet udhėrrėfyese nė jetė! E pėrforcoftė besimin tuaj dhe e shtoftė dashurinė, mėshirėn dhe solidaritetin mes jush!
Me fat!

LuLjaa
12-10-07, 18:33
http://i170.photobucket.com/albums/u253/albanianglitters/bajram10.gif

lirik
17-10-07, 16:25
e pranoj se ktu disa inspirime me linden dhe kam shkruar besojs e ekuptoni krijuesin njeriun qe shkruan vargje frymzimi me limnd ne vende te ndryshme ne vizita te ndryshme nji dit nga nji pitur e bukur u frymzova dhe shkrauajta vargje mvaret s eku frymzohet njeriu
edhe ktu kam shkruar disa vargje ndersa ne nji forum teter isha ather para dy vitesh dhe krijova disa vargje te bukura ne baz te nji frymzimi ne nji rast njeriu frmyzohet nga nji lule apo nga nji bukuri nga nji qerpik vetull nga nji paraqitje nga nji natyrė nga nji ngjarje kshtu eka ai q ekrijon
ju pershendes te nderuar bashkatdhetarė pershendes ninelen jeni te mrekullueshem
pjesa ma e madhe e forumistve


i juaji liriku

lirik
18-10-07, 00:47
e nderuara lulja faleminderit gezofsh shum bajrama e festa me fat e me gzime
te uroj sinqerisht
miku yt liriku

lirik
18-10-07, 00:48
aksh uqk qdo te mirė per ju uromet ma te sinqerta me respektt e madh pe r ju liriku

gazi-de
19-10-07, 15:34
Pershendetje i nderuar....

lirik
20-10-07, 16:38
gjithashtu i nderuarai gazi t pershendes me knaqsi
qofshi mir dhe suksese ne dheune lirė dardan
ju uron bashaktdhetari nga mergimi liriku

lirik
01-11-07, 16:59
Pershendetjet e mia lulja per ju ju uroj fat dhe mirsi
faleminderit qe keni gjetur rastin te me pershendetni

jEtA_1
21-11-07, 15:14
Prizreni

SHKRUAN XHELAL FERRIZI

permbi maja te libotenit
ku e mbanė bora atje bardhsinė
kundrojnė yjet e prizrenit
kahdo rrotull bukurinė

fusha e ara e bukurija
qe ia nxjerr qiellit at fjalė
neper rrafsh kaH flladi e hieja
ecin dheut mbi erė ngadal

e kto jan pra ato troje
ku vet hana ka shkrue n' brusha
kto jan lulet porsi shtroje
qe bien n 'lugje neper gusha

EDHE MAHNIJA E QDO VALE
KAH PO LANė GURė E ZALLINA
KUDO VETULLAT PERMBI MALE
PORSI HARQE ME DRUJ QETINE

LUMI ECė KAH VET MAGJIJA
QE EKA RRAFSHI QE DEHė YJE
SA E GJERė SHTRIHET DARDANIJA
ME TE MAHNITSHMET BJESHK E PYJE

POR S E FJALė KTU NUK MBAN BARKU
AS I PENDES E AS I JETES
SE AI QIELLI ME BALLė HARKU
JA NXJERR SHPREHJET SI AROMė FLETES

A ATO UJRAT E KTI VENDI
ME AT KULLIM SI AI LANG BORE
SI ME RRJEDH ARI KA SHENDI
ASHTU JAN GURRAT ARBNORE

PAQ LAVDI O I BUKURI ART
O QEILLORė PERMBI DARDANė
TY PRIZREN SI YLLIT LART'
VARGJE RREZESH KAM ME T' DHANė

edhe luleve qe i ke me shije
si mbrendija e safirit
kur shartojn rrezet me hije
mahnit ballin n kup s' t 'empirit

XHELAL FERIZI ME KTO VARGJE PERSHENDES JETEN
shoqen e nderuar te forumit

O flm i nderuari lirik per keto vargje kushtuar qytetit time te bukur Prizrenit flm edhe njiher nga zemra dhe njiherit edhe kerkoj falje per vonesen ne pergjigje por obligimet e jetes ndonjiher ste lene kohe per asnji ēaste se paku per nji pershendetje nje miku apo mikeje , por une sa here qe kame kohe te hy ne forum gjithnji i lexoj shkrimet e tua pasi qe dhe jame adhuruse e poezis te pershendes kudo qe gjindesh shendet dhe lumturi ne familjen tuaj

vjeshta
30-11-07, 18:44
http://www.riversongs.com/Flas/lovely.html (http://www.riversongs.com/Flas/lovely.html)

ssara
15-12-07, 14:39
I nderuar Lirik ju pershendes dhe ju uroj qdo te mire ne jete

uck_aksh
17-12-07, 05:23
http://i86.photobucket.com/albums/k107/uck_aksh/pershendetje-2.jpg

Dardan Kastrati
18-12-07, 15:21
http://img57.imageshack.us/img57/2839/festaot3.gif

Lona
18-12-07, 15:37
Pershendetje , Urime Festa e Kurban Bajramit,, Gezimi, Lumturia qofshin mbi Ju dhe familjen Tuaj gjithe jeten.

lirik
21-12-07, 19:40
Te Falenderoj Nga Shum Enderuara Lona Per Ket Urim Te Bukur Paq Lumturi Edhe Ti Dhe Gzime Ju Faelenderoj Bashkatdhetart E Mi Te Cilet Aq Bukur Po Me Uroni Te Uroj Lona Te Uroj Mirsi Ne Jetė Dhe Fat

lirik
21-12-07, 19:46
Dardan Kastrati Urime Kurban Bajramin Fat Dhe Mirsi Per Ty

lirik
21-12-07, 19:48
E Nderuara Sara Te Uroj Fat Mirsi Dhe Gezime Ne Jetė Qofshe Lumtur Dhe E Gezuar Te Uroj Nga Mergimi

~AmaZonA~
21-12-07, 20:27
http://img17.glitterfy.com/355/glitterfy124643946D31.gif

lirik
30-12-07, 00:20
Me Fat Kurban Bajramin E Nderuara Amazona

Buqja_ch
30-12-07, 07:09
..... Urime vitin e ri 2008 .....

Dardan Kastrati
30-12-07, 15:09
http://img247.imageshack.us/img247/2464/shtepianedimerdv3.gif

lirik
07-01-08, 19:51
E Nderuara Buqe Urime Vitin E Ri Te Uroj Mirsi Fat Dhe Suskese E Mbarsi
Falemniderit Per Urimet Q E Mi Perkushtoni Dhe Fjalet Qe Thoni Per Mua Ju Uroj Mirsi Dhe Knaqem Nga Urimet Tuaja Mjafton Q Enuk Me Harroni Bashkatdhetart Emi Ju Paqa Gjithmonė Ju Urpj Te Gjith Te Mirat Eksaj Jete Pershendetjet E Mia Buqe E Nderuar Urime Ky Vit 2008

lirik
07-01-08, 19:55
I Neruar Dardan Kastrati Falenderimet E Mia Per Urimet Qe Me Ben Per Vitin E Ri Me Nji Fotografi Shum Te Bukur Ksaj Fotografie I Kam Kushtuar Vargje Keni Derguar Nji Fotografi Qė Mė Mallengjeu
Fotografia Jote Me Ka Frymzuar Me Bukurit Dimrore Un I Dua Te Gjitha Stinet Edhe Dimri Eka Bukurinė E Vet
I Nderuar Dardan Te Uroj Mirsi Per Ket Vit Fat Dhe Suksese Dhe Njiher Lumturi Dhe Realizim Deshirash Te Fala Nga Mergimi

lirik
07-01-08, 19:58
E Ndruara Vendasja Ime Mitrovicaes Amazona
Te Uroj Fat Dhe Me Fal S Eu Vonova Pak Per Ty Te Fala Nga Megimi Te Uroj Mirsi Dhe Fat Si Dhe Suksese Per Vitin 2008 Qoft Vit I Fatit Ne Jeten Tende Dhe Realizim I Deshirave Tua Te Uroj Dhe Te Deshiroj Suksese
Shpresoj Se Edhe Ky Vit Do Te Plotsoj Kekresat Tuaja Per Qellimet Tuaja Jetsore Te Uroj Qe Ky Vit Te Jet Viti Yt I Suksesit
Te Fala Nga Miku Yt Liriku

lirik
09-01-08, 00:59
ah ku mbete oj amazonė
ku je tretė nga toka jonė
po t kerkoj kahdo me varg
si nji lule dikund larg
ylli i parė qe del me dritė
kureshtar esht per me e ditė
se ku rrin e ku je tretė
mbas sa male e uj e det
ku je shkri atje nga merzia
ku te vlon malli e dashuria
per atdhe e per kujtime
fol njiher vendasja ime
me thuaj pse male ke kalue
me thuej pse rrin tash tu u kujtue
a mos ne mend t ka mbet ndoj shije
a ndoj yllė kund bukurie
qe ti e le dikurė ne atdhe
ne troje tua n dritė tue nxe
me thuaj me vargje me ngjyrė loti
si po te shkon ne dhe t huaj moti
e mendon per te bukura vise
per at farė e tua fise
per te aferm per diell jete
per ndoj degėe ndoj copė flete
varur ne lisa ku bėn hije
qe rin varė si art hejshije
e ja lmon zogut at sqep te arit
kur ai kndon me gjuhė t shqiptarit
me thuaj oj vashė pse nuk ke valė
me vrull gzimi nxeht me dalė
me gaz ylli e qehre jete
me qesh ėmebel si sherbete
me ju kthye me gaz lirisė
mu ne troje t dardanisė
mu atje ku esht mirsia
ku luftoj me gjak djelmnia
ne ato fusha aq te gjera
si askund ku qeshė pranvera
me thuaj pse strukė JE ne ato hije
ne te huaja mote prej merzie
rrin si akulli permbi shtresa
e te vret malli e kujtesa
mbi dhe te huaj te shkojn sa epoka
ktheu ne atdhe te ato boka
TE ATO BJESHK TE ATO LUGINA
KU GAZMUE JE MBI LEDINA
KU KE QESHė ME PLOT HARE
KU KE SHNDRIT SI VASHė E RE

TE FALA MIKESHA IME NGA LIRIKU
ME VARGJE E PENDė SHQIPTARE

lirik
09-01-08, 01:17
Me Thuaj O Zemer Ne Fije E Tela
A Thua Tash Ku Rrin Ninela
Ajo Tretė ėsht Ne Kujtime
Kah Po I Ecė Gjaku Me Vlime
Neper Deje Tu U Lakue
A Thu Pse Ma S ėsht Tue Vlue
As Per Germa As Per Shkrime
Kah Ka Tretė Mikesha Ime
Mos Ka Mbetė Dikund N Mendime
Mos Ka Nisė Kund Varg A Shkrime
Me Ja Shkrua Ndoj Zemre Te Re
Fort Ka Nisė Nji Dro M' Bre
Se Mos Has Kund Ndoj Gojtarė
Qe I Premton Motet Me Arė
Qe I Premton Veq Lule E Fushė
Qe Ja Lmon Ballin Me Brushė
Se Ajo Esht Nji Vashė Qe Falė
Se Ajo Dehet Neper Fjalė
Kur Te Ja Rreshtė Ndoj Gojtarė Ari
Ndoj Ashik A Djalė Shqiptari
Mbasi I Her Ta Ket Mshirue
Ndoj Tregim T Ja Ket Hartue
T Ja Ket Than Ndoj Fjal Bilbili
T Ket Dhurua Far Karajfili
Mandej Temė T Ket Qelė Per Lule
Dashuri T Ket Lidhė Per Vule
Dei Sa Ajo Dehė Tė Ket Ra
Beqari Dikud T Ket Vra
Mba Se Dehė Kund Lumturije
Do T Ket Hasė Ne Buzė Rinije
Do Te Ken Marr Flakė Ato Faqe
Te Nineles Manushaqe

Te Fala Mikeshes

Frymzimet E Vargjeve Vazhdojnė Kush Do Q E Dergon Fotografi Motive Un Shkruaj
Sepse Motivohem Ne Vargje Dhe Nxitem Per Krijime

lirik
10-01-08, 18:46
pershendetjet e mia buqe te uroj mirsi dhe fat per ket vit

lirik
10-01-08, 18:50
E Nderuara Jeta Shum Te Mira Te Sjellt Ky Vit Fat Te Shkeqyeshem Dhe Mirsi Si Dhe Shum
Shendet Te Uroj Lumturi Dhe Mirsi

lirik
10-01-08, 18:55
Uqk Aksh Uroj Qe Ky Vit Te Jet Viti I Suksesve I Mirsive Dhe I Shijimit T Elirisė Ne Trojet E Atdheut Te Cilat Ju I Meritoni
Gryka E Pushkes Tuaj Duhet Te Puthet Ju Jeni Roja E Atdheut Dhe Djaleria Qe Ju Do Populli Ju Uroijm Te Mira Dhe Lumturi Viti Qe Kkemi Hy Qoft Viti I Bashkimit Te Trojeve Dhe Suksesve Kombtare Rrnoft Armata Dhe Ushtria
E Jonė Shqiptare

ninnela
14-01-08, 10:27
Pershendetje per ty i nderuar

Ka kohe qe i mungon kti forumi me poezit e tuaja

Respekt ninnela

lirik
14-01-08, 17:20
NINELA E NDERUAR

NDOSHA ME KENI KUPTUAR UN FRYMZOHEM NGA QDO MIQSI NGA QDO LULE APO NATYRė QERPIK APO PARAQITJE ART
UN I PERSHKRUAJ BUKURITė E NJERZVE NATYREN MIKUN SHOQEN
VLERAT MALLIN BELIN SHPINEN LEDINEN ZOGUN QIELLIN E GJITHQKA
QE PARAQET ART
UN E STILIZOJ
NE ART
MENDOVA MOS PO MENDON DIKUSH SE PER QKA SHKRUAJ ASHTU POR KY ESHT STIL I IMI I PERSHKRIMEVE
QYSH SI FEMI DIKUR EDHE SHOQEVE TE KLASES UA PERSHKRUAJA ME VARGJE BISTEKUN BUKURINė
E KSHTU ME RADHė THJESHT PER TU FRYMZUAR NE VARG
PER TA NXJERR SA MA SHUM ARTIN DHE VARGUN NE KUALITET
SEPSE ZANATI I POETIT ėSHT SI ZANATI I PIKTORIT
PRANDAJ ME VJEN MIRė Qė Mė KE KUPTUAR MIKESHA IME
UN TI KAM KUSHTUAR DISA VARGJE MANDEJ DIANES SI PERSONAZH UN I KAM MARR DISA PERSONAZHE KTU DHE I KAM PERSHKRUAR I KAM STILIZUAR
BUKUR NJI PREJ TYRE KA DALė EDHE PERSHKRIMI YT I IMAGJINUAR
DHE I DIANES UN AS NJEREN NUK JU NJOH POR VETEM IMAGJINIM I AUTORIT PER MOTIVE KRIJUESE FRYMZIMI DHE NE VARGJET PER DIANEN KAM DAL ME SHUM SUKSES
KAN DALė SHUM VARGJE TE BUKURA POR EDHE PER TY SHUM TE BUKURA KAN DALė SI MOTIV JU KA KAM MARRė JU EDHE PSE NUK JU NJOH POR KA DAL SHUM BUKUR VARGU I LIRė SE SHPEJTI DO TI KENI TE POEZITė ATY KU JAM UN ME NICK NAME LIRIK
PERSHKRIMET KAM ARRITė TI STILIZOJ NE BAZA TE PERSONAZHEVE DHE MOTIVIT UN KAM EDHE SHUM TREGIME NE BAZA TE PERSONAZHEVE E MARR PER SHEMBULL NJI PERSONAZH

DHE JA SHKRUAJ JA THURI NGJARJEN ARTIN JETEN BUKURITė ASHTU SIQ JA STILIZOJ PASTAJ UN
EHDE NE NJI VEND NJI VASHė ME KA SHKRUAR KU ME TRGEONTE JETEN E SAJė GJAT LUFTES NE KOSOVė MA KISHTE PERSHKRUAR NE IMEIL JETEN E SAJė SE SI EKISHTE PERJETUAR LUFTEN DHE MANDEJ UN JA STILIZOVA I KA N DALė SHKELQYESHEM VARGJET
DO TI SJELLI SE SHPEJTI NE FORUM TE POEZIA

TITULLI ESHT VAJZA HASJANE E CILA BUKUR DITI TE MA PERSHKRUAJ NGJARJEN NE IMEIL
DESHIRA IME ėSHT Q ENJERZIT SA MA SHUM TE ME SHKRUAJN E TE MA PERSHKRUAJN NJI NGJARJE NGA JETA PERJETIM DASHIURI FATKESI VETEM RRETHANAT DUHET ME QENė SHUM NE DETALE SA MA SHUM D ETALE SE NE DETAL UN E KAM FUQINė E VARGUT
PRANDAJ I LUTEM TE GJITHA VASHAVE DJELMOSHAVE E TE GJITH NJERZVE QE KAN NGJARJE TE ME DERGOJN NE EMAIL ADRESė [email protected]
nė kėt mėnyrė i ndihmojm bashkarisht vargjeve dhe ngjarjeve
te gjith ata q enuk deshirojnė te publikohet emri dhe mbiemri un ne asnji menyr nuk ua publikoj vetem le ta thonė nji emer tejter personazh dhe un ua rrespektoj deshiren dhe nuk i nxjer me emer te gjith ata q enuk i pengon emri publik
le te me dergojn ngjarje ne imeil un pastaj i pershkruaj
nji bashkatdhetarb i yni mi ka derguar dy raste te vrasjejs se vllaut te tij dhe djalit t e agjes ne demostrata ne kosovė dhe jam duke i pershkruar
pra secilin tregim pershkrim qe ma dergon dikush un e stilizoj sepse per vargje
kam qen qysh nga vegjlija i talentuar me kujtohet ne klasė kur ua thurja shpejt eshpejt shokve dhe shoqeve aty per aty habiteshin prandaj kuptoni dhe punoni ehst ne interes te te gjithve te me tregoni ngjarje me ndihmoni me pasuroni un ju pershkruaj
si te doni dashuritė zhgenjimet rastet te gjitha besoni ne forcen e vargut tim dhe do te shihni
Un kampas pritur edhe komente te publikut ne rubriken e vargjeve POR KJO SHUM PAK NDODHI do te ishte mirė q epubliku te mesohet gjithmonė te poetet te shkruaj diqka
nji forum qe nuk ka komente ne vargje nuk ka gjallri as kuptim
komentet e perbejn forumin se ne njerz jemi per njeri tjetrin shkruajm
te gjitha komentet sa ma reale per vargjet enxisin edhe ma shum poetin dhe ja japin edhe ma shum forcen motorikes se krijimtaris dhe vullnetit pasurojn publikun dhe nxisin
vargjet dhe shkrimet pa
diskutime komentime nuk jan fuqi as atraktivitet secili qe hyn ne forum duhet te jap nji mendim per vargjet kudo per artinm bukurinė dhe mendime tjera nuk bėn te rrijn njerzit
vetem
formalisht ne forume se forumi ehst per tu inkuadruar sa ma teper me qenė aktiv
mandej shum fish ma teper nxitet poeti kur flitet diqka se sa kur nuk flitet
ka kaluar koha e heshtjeve sot jemi ne shkekullin 21 dhe nevoiten fjalet vlerat aftesimi dialogu paraqitja puna dhe prova sa ma te aft sa ma dialogues sa ma te shkatht aq m a mirė edhe forumi merr ma shum fuqi por pa komente po me duket keq
neper vargje eneper tema duhen shum komente nga secili qe hyn ne forum
te fala shum ninela mikesha ime dhe faleminderit qe ishe personazh per disa vargje
edhe nji lule ishte ktu e cila me doli me nji vazo te bukur ne figurė dhe me nxiti per vargje
te bukura besoj se jan ktu ne forum ato vargje te poezia
mandej vargje i kam kushtuar edhe nji panorame tjeter te nji djaloshi qe me pershendeti
me nji figurė te shkelqyeshme te natyres .
asaj natyre mandej ja kam kushtuar vargjet.
vargje i kam kushtuar edhe ni vashe ktu quhet jeta ajo ishte nga qyteti i prizrenit dhe mandej u nxita dhe i kam shkruar edhe prizrenit
prndaj kur te me shkruani pershkruani pak edhe rrethet nartyren e ati vendi
te kosovves q e ju enjihni per shembull dhe un i stilizoj
te fala ninela dhe falameniderit shum mikesha ime e mirė qe nuk me ke harruar dhe me ke shkruar pershendetjet e mia me disa rreshta ne varg te bukur


Mė THUAJ O ZEMER IME Nė TELA
EDHE Nė FIJE E Nė DAMARė
SOT KU RRIN MIKESHė NINELA
PORSI YLLI Qė RRIN VARė
AJO SHIKON DIKUND AT NATė
PLOT ME YJE QE LODROJNė
NJI KUJTIM E MBANė Tė GJATė
DY QERPIKT KAH PO FėRKOJNė
PO E FėRKOJNė PO AT FLLAD PUHIJE
ME NJI LEHTėSI ME DY KAPAK
AH QEPALLAT ART HJESHIJE
THUE SE ARI E KAN AT GJAK
SEPSE NGJYREN KSHTU E KA
Nė LEKURė SI YLLI I PARė
ERA LEHT LMUESHEM KA RA
ME I PERKDHELė QERPIKUN VARė
O AJO ėSH NINELė SI FLETA
E ASAJ LULES Qė QELė GAZIN
I KA FAQET SĶ BUQETA
ART MA KA QESHJE E MARAZIN

lirik
14-01-08, 18:40
E Nderuara Prishtinasja Pershendetjet Emia Te Sinqerta
Ju Uroj Mirsi Dhe Argtime Te Kendshme Ne Forum
Ju Uroj Fat Ne Ket Vit Dhe Mirsi

lirik
14-01-08, 18:41
E Nderuara Riana Ka Kohė Q Enuk Me Ekni Shkruar
Megjithta Uroj Q Eky Vit T Ejet Viti I Afeteve Tua Dhe Me Plot Lumturi
Urimet E Mia Mirsi Dhe Argtim Ne Forumet Shqiptare Ju Uroj Vetem Gezimi Te Keni Ne Jetė Esht Deshira Ime Nga Mergimi Bashkatdhetari Liriku

lirik
14-01-08, 18:45
Buqe E Nderuara Bukur Disa Kohė Nuk Keni Shkruar Deshroj Te Jeshė Mirė Mikesha Ime Uroj Fat Mirsi Dhe Kohra Gjevahire Ne Vitin 2008 Te Shkelqeni Me Fatin Tuaj Ne Ket Vit Uroj Mis“rsi Per Ty Dhe Gaz E Hare Lumtuturi Miku Yt Liriku

lirik
14-01-08, 18:48
Falma Lotin Nuk Te Kam Harruar As Ty E Nderuara Mikeshė Q Eme Ke Pershendetur Nji Nde Rte Parat Sot As Nuk Di Ku Je Besoj S Eje Me Fat Me Fat Te Qoft Ky Vit Dhe Plot Mirsi Dhe Lot Gzimi Te Keshė Moj Qikė Dardane
Te Uron Miku Yt Liriku
Pergzime Per Vargjet

lirik
14-01-08, 19:04
Ktu pėrshėndetė m Ka Edhe i Lulkuqe
Qė Me Emėr Quhet Buqe
Edhe Ajo Me i Gaz t' Urtsisė
M' Dėrgoj t' Fala t' Bukurisė
E Un ia Kthej me Varg Sheqeri
Buqes Sė Mirė Si Ngjyrė Ylberi
Mbasi Edhe Ajo Pėr Besė E pa
Se N' Mėrgim Un Ah Jam Tha
E Jam Shterrė mallit Sa nji Det
Nda Vendlindjes Tridhjet Vjet
Prandaj Dilni Edhe Ju Tjerė
E Mos M Leni Si Tė mjerė
Neper Kthetrat e Mergimit
M' Qonit t 'Fala N Germa T' Shkrimit
Se Un Pėr Brezin Jam Flijue
Qė Filizat Jetė Me Gzue
Un Pėr Ju Jam Bac i Vjeter
M' Qoni T ' Fala T' Gjith Me Leter
E Tė Shkruhemi Si i Ka Hije
Kombit Tonė Me Fjalė E Dije
Se Jem Shqipe Dardanije

Te Fala Forumistve Shqiptar Ne Ket Forum Dhe Bashkatdetarve Nga Mergimtari I Shkeputur Nga Atdheu Ne Rirnin E Hershme Me Falni Per Emocionet Por Vitet Jan Shum Me Falni Por Nuk Mud Te Mbaj Ma Lotin Se Tridhjet Vjet Ndarje Gati Tridhjet Vjet Po Behen Ndarje Me Atdhe Me Kuptoni Te Dahsur Bashkatdhera Esht Kohee Gjatė Me Kuptoni Nuk Jan Dit Por Vjet Jan
http://www.dardania.de/vb/upload/images/statusicon/user_online.gif

lirik
14-01-08, 19:10
Do Te Vjen Dita Ardht E Lehtė
Pėr Ata Qė S' M' Kan Pėrshėndetė
Le Ta Dijnė s e Me Qortim
Kam Me I Gjue Me Varg E Shkrim
Se Per Kėt S Paten Arsye
Prandaj Pak Besa Jam Fye
Se Pershndetja ėsht Njerzore
Pak Rrespket Pak Ndjenj Vllazrore

autori i vargjeve shqiptare ne mergim liriku
pershendet bashkkombasit ne viset shqiptare dhe mergimtart
http://www.dardania.de/vb/upload/images/statusicon/user_online.gif

Urata
16-01-08, 20:59
Nje pershendetje speciale per lirik!

lirik
17-01-08, 14:08
Urata Nese Ti Me Dergon Pershendetje Speciale Ti E Meriton Nji Pershendetje
Diamanti Apo Safiri Te Uroj E Nderuar Fat Shum Fat Dhe
Suksese Qofsh E Lumtur Gjithmonė Mos Mi Ndal Pershendetjet E Shkrimet

ssara
17-01-08, 14:11
Te pershendes i nderuar ...qaste te kendshme

lirik
18-01-08, 09:54
Sara te uroj mikesha ime
MIRSI DHE EMBELSI TE KSAJ JETE ASHTU SI TY TA DON ZEMRA
FATI QOFTė ME TY E TU REALIZOFSHIN DESHIRAT GITHMONė TE URON MIKU YT LIRIKU

lirik
18-01-08, 10:55
Po ku jeni fusha e male

shkruan autori xhelal ferizi ne mergim

po ku jeni o fusha e male
se m'kan ardhė t'fala speciale
o ju lisa e qetina t'gjata
se mua fjalė m'ka qua urata
ajo qe shkrinė fjalen me art
ajo qe i zbret yjet nga lart
ajo qe nxitė me fjalė vizllore
vetull hanen nė formė harkore
me kthye harkun kah hjeshija
kah fjalė bardhat qė i shkruan dija
ajo urata dijetare
thonė se ėsht nji vashė shqiptare
qe kur fjalen e rendisė
thue vet arti po qendisė
thua jan ba bashk tė ėmblat t' pyllit
me ylber e sharm te yllit
ashtu penda e saj drit bardhė
porsi rrezja din me ardhė
per me i dhanė ah fjales jetė
siq i jep kjo vashė mbi fletė
ne ato fletė kudo qė shkruan
yjė e fjalė thue se u bashkuan
neper germa si safire
kur ka shkrue kjo vashė ilire
kur ka shkrua ne nji forum
un mendoja se ndoj agrum
po lshon art e ėmbėlsi
a thua qielli lshoj yllsi
kshtu mendoja un qe besa
thue se arit pikoj vesa
permbi fletė ku i thonė shqiptare
kur ka shkrua kjo vashė ylltare
dora e sajė kur shkrinte vija
thue po e shkrinė artin ingjija
thue po e shkrinė fjalen brilanti
guri i qmue a diamanti
sa her ndihmė un kam kerkue
nga ai qiell me rreze shkrue
sa her vlue kam kah deshira
kah puhija e kah ermira
me ja marr pak shend e orė
me ja kthye shkrimin me dorė
ksaj uarates mahnitore
se nuk kisha fuqi dore
dora me dridhej e jam perkulė
para artit te sajė me vulė
sepse germat i kish vulė dielli
thue me sharm po i lshon vet qielli
at'her kishim ne shkrime t' gjata
kur mua m' shkruante e shndritshmja urata
prandaj kur un ia ketheja n' varg
me duhej yllin ta ftoj larg
shum talent me huazue
fjalt me shend me ja hejshue
ksaj urates se bukurisė
gjith jam dridhė kur kam qendisė
ndoj per gjegje me ja kthye
mė ėsht dashtė artin fund e krye
gjith hua me e marrė prej qielli
me i shkrua germa si art dielli
sa her vet un jam nėnshtrue
fjala e saj me ka gjunjzue
po kjo ishte vet melmesa
me ka shkrua pa interesa
veq si mik n' cicrimė shqiptare
po kjo ish nji shegenare
po kjo ishte nji oratore
zor me e gjet n' trojet arbnore
po kjo fjaltė i kishte vlerė
thue po lmon yjet me erė
ashtu shkruente leht magjija
po kjo ishte vet mahnija
disa kohra kan kalue
thonė urata ish largue
ne nji rrugė t panjohur N' vija
un per besė a s nuk e dija
un qe besa s e kam ditė
vet nga yjet lajm kam pritė
kahdo vargun kam dergue
ne udhė rrezesh tue kerkue
pse kam mendue se kjo biondinė
ėsht ndoj zog a kanarinė
prandaj udhė ka marrr tej deti
e un flisja vet me veti
e doja fjalen e sajė magjike
per me shkrue n' vargjet lirike
qe un nė leter i kam vargisė
porsi sharmi i bukurisė
mirė po kjo urata me fjalė
sa her yjet i ka ndalė
kur ma poshtė koment ka shkrue
ujė e valė kan gurgullue
kjo KA nxitė me fjalė shum prroje
zukamė blet'sh nė trungje e hoje
kjo ka nxitė me shkronja e stile
me u harlisė shum karajfile
prandaj sot o ju shqiptarė
kahdo jeni ju o vlimtarė
qe po vloni ktu n 'kto dije
MBANE KTU KET ZONJ ME FIJE
ME FIJE ARI QE E KA FLOKUN
si e kan pejzat borzilokun
se kjo din me shkrue si era
ne shkrime te saja shkrihet vlera
kur jep koment per vargje t' mia
vjen me e shkri sharmin ingjija
mos e lshoni mos e lshoni
por si zogun ta rrethoni
thuani asajė ta nisė cicrimen
kah liriku ku e ka rimen
ku ka art n' vargje shqiptare
shkruaj uratė ti moj letrare
shkruaj komente poshtė lirikut
ėmbel shkruaj si langu i fikut
porsi thelbi i sherbetit
shkruaj kaltrisht si vala e detit
shrkuaj bradhsisht si sumblla n' valė
SE TI VASHė JE VET NJI NJALė
FJALA JOTE NGRITė PESHė ARTIN
EDHE DIELLIN AT DRITė LARTIN
E NJUK LEN KUND QETė MBI DHE
PA I JOSHė ZEMRAT KTU ME U NXE
NE KET ART KU SHKRINė LARMIJA
NE KET FUSHė ME VARGJE T' MIJA
KU CILSOHET INTEPRETI
SI PUHIJA PERMBI DETI
PRANDAJ DIL URATė ME PENDė
DIL NJI HER TE SHTROJMė KUVEND
SI EKEMS HTRUE DIKUR MOTIT
DIL ME FJALė EBESė TE ZOTIT
le ta sheh ktu leximtari
se si din me shkrue shqiptari
nji shqiptarė e nji shqiptare
tu i ndezė germat rrezatare
tu i ndezė fjaltė porsi kandli
siq ndez zemrat ai sqep bilbili
un shkruaj vargje e ti komente
dil e shkruaj s e je talente
je e mbreht je vet ingjija
dil se te' thrret arti e mahnija
DIL SE JE VET ELASTIKA
DIL SE JE MA BUKURA QIKA
DIL SE JE VET ESTETIKA
SHKRUANAQ EMBEL DEHET ORA
HIJE TE KA PERSHKRIMI E DORA
HIE TE KA GJAKU KUR T VLON
SHQIP ME ART KUR KOMENTON
DIL SE TE THRRASIN SHUM RREZTARė
e lexuesit kureshtarė
dil e shkrij artin shqiptarė
edhe fjalen shkrije shqiptare
penden tende magjistare

shkruar nga xhelal ferizi autori ne mergim

keto vargje ia shkruaj mikeshes time e cila ne forume tjera ka shkruar bukur komente per mua dhe vlersime per vargjet e mia
kjo ishte kritikja ime letrare ndersa sot esht strukur nga disa arsye te saja
por forumi nuk lejon artin me ikė a s koha
eSht krim te shkoj dėm bukuria
URATA DIL E SHKRUAJ SE NUK TE NGACMON NJERI ME NJI FEMER NUK KA PUNė KUSH SE NUK ESHT BURRNI ME TE NGACMUA KUSH TY NJI FEMER SHQIPTARE PRANDAJ MOS NGURRO E SHKRUAJ SI DIKUR KOMENTET BRILANTE QE TI DIN POR GJITHMON DISI NDALOHESHE NGA DIKUSH APO NE FAKT A SNUKE DIJA NE THELB SE QKA KE QKA TE MUNDONTE
NESE DIKUSH TE KERCNONTE AI EHST I LIG DHE NUK KA BURRNI SE ME FEMER NUK MATET TRIMNIJA PRANDAJ TE FOJ KTU SI UARAT QE JE TI TGREOSH FORUMIT SE SI DIN TE KOMENTOSH KOMENTO PRA ME ATO BRILANTIZMAT TUA SIQ TI DIN SE VERTET JE
PO AQ E MBREHT KUR DON THUE SE JE REGJEP QOSJA APO ISMAIL KADAREA
KE VERTET SHPREHJE TE TAKLENTUARA KOMENTESH POR KUR DON UN E DI KUR DON KUSH JE TI E QKA SHKRUAN TI POR VETEM KUR TI DON TE SHKEQESH ATHER VERTET SHKEQLEN

TE PRES JO VETEM UN POR TE GJITHA FORUMET SHQIPTARE LEXUESI DHE MBARė PUBLIKU
TE UROJ MIRSI MIKESHA IME DHE MOS NDRYSHONI PSE PO NDRYSHONI

lirik
18-01-08, 11:32
RIANA

Shkruan autori i vargjeve shqiptare ne mergim xhelal ferizi

tue vrapue kah diell e hana
tue pyet yjt ku ėsht riana
ajo thonė ma s' rrin nder yje
as nder fjera e druj e pyje
as nuk rrin neper livadhe
as n' kosoven hallemadhe
ajo thonė ka ik pervjedhur
thonė se lotin e ka mbledhur
e ka fshi thonė prej qerpiku
thonė ka msy kah meteliku
punė me gjetė se ėsht zhgenjye
dashuria e ka thye
e ka thye mu per mjedisit
siq bjen tha po dega e lisit
ndoshta jo kto jan veq fjalė
ndoshta ne fron dikund ka dalė
mu ne fron te lumturisė
kohrat vetit me i qendisė
buzagazit te ardhmerisė
me ja shkrue zemres lavdinė
kushtetutė e dashurinė
athue djalė ajo kund ka gjetė
porsi flladi permbi fletė
i leht e i dashur e pika e djalit
si shkelqimi i kristalit
prandaj kohrat kan kalue
gjurm as shkrim ktu nuk kan vlue
a thue riana ka vuajtri
ndoshta mbledhė ėsht kund n 'MėRI
MALLKON FATIN SI SHUM KUSH
appo zemra i digjet prush
tu i rreh kund per ndoj dashuri
porsi zogu i pa mashtri
porsi deshira e pa maraz
si bilbili plot me gaz
a thue kund mos ėsht n kujtesė
mos mendon kund ndoj fejesė
mos ka pa kund djalė te ri
e ėsht dehė pa maturi
ne art t mashtrimit n gjuhė dredhuese
ne ndikimet fjalė mashtruese
siq po din sot me i dredh djalli
a thue kund ma ka zanė halli
ka dal ne shi dikun e mjera
mos po e rrah lagshtia e era
mos po e rrahin valt ejetes
se ajo ish si lulja e fletes
te butė ekishte shpirt gazmorin
sy lule langu embelsorin
embelsorin lang kercyelli
e thue po shkrihet kund si dyelli
mos po vyshken e esht tue kja
a thue zemra ju ka nda
mos p abesė djali i ka dalė
ai mandej thye e ka me fjalė
por s tregojn as dielli as hana
ku esht tretė shega riana
ku esht tretur ajo shegė
ne cilin art e ne cilen degė
a thua ne degė te dashurisė
dikund fillin e ka nisė
me thueni degė me thuani qetina
ku esht embla kanarina
me thuani mote te mallengjimit
me thuani kohra te emndimit
me thuani o zalle te kullimit
mos ka dalė neper burime
mos po shkruan vargje e kujtime
mos ka dalė ne ledhatime
e ka gjetė kund lumturinė
mos ėsht dehė me dashurinė
mos esht dehė me stinė pranvere
mos ėsht dehė kund n' lule ere
UN TASH VARGUN DO TA NISI
kah qetina e qiparisi
se mos n zohg ajo m' esht shndrrue
ka marr kangen tue cicrue
PRANDAJ UN DO TE NISI LARG
POEZI E ART EVARG
ME KERKUE KAHDO N' PER KROJE
ZOGJT ME SQEP E MEKANG GOJE
TE GJITHA NGJYRAT ATA ME LARA
kanarina nisė ma a para
permbas saj t flutroj bilbili
lot tue derdh porsi curili
derisa ta gjejnė mbi dhe
ah rianen vashen t' re

AUTORI XHELAL FERIZI NE MERGIM

AUTORI XHELAL FERIZI PERSHKRUAN JETEN DHE BUKURINė E VASHAVE E NATYRES
SHQIPTARI AUTORI ME VARGJE TE KOHES NE INTEPRETIM LIRIK PERSHKRUAN TE BUKUREN DHE TERHQSEN PER SHIJEN E LEXUESVE SHQIPTARė

PERSHENDES LEXUESIT
DHE JU UROJ ARGTIM TE KENDSHEM

Urata
18-01-08, 15:31
Po ku jeni fusha e male

shkruan autori xhelal ferizi ne mergim

po ku jeni o fusha e male
se m'kan ardhė t'fala speciale
o ju lisa e qetina t'gjata
se mua fjalė m'ka qua urata
ajo qe shkrinė fjalen me art
ajo qe i zbret yjet nga lart
ajo qe nxitė me fjalė vizllore
vetull hanen nė formė harkore
me kthye harkun kah hjeshija
kah fjalė bardhat qė i shkruan dija
ajo urata dijetare
thonė se ėsht nji vashė shqiptare
qe kur fjalen e rendisė
thue vet arti po qendisė
thua jan ba bashk tė ėmblat t' pyllit
me ylber e sharm te yllit
ashtu penda e saj drit bardhė
porsi rrezja din me ardhė
per me i dhanė ah fjales jetė
siq i jep kjo vashė mbi fletė
ne ato fletė kudo qė shkruan
yjė e fjalė thue se u bashkuan
neper germa si safire
kur ka shkrue kjo vashė ilire
kur ka shkrua ne nji forum
un mendoja se ndoj agrum
po lshon art e ėmbėlsi
a thua qielli lshoj yllsi
kshtu mendoja un qe besa
thue se arit pikoj vesa
permbi fletė ku i thonė shqiptare
kur ka shkrua kjo vashė ylltare
dora e sajė kur shkrinte vija
thue po e shkrinė artin ingjija
thue po e shkrinė fjalen brilanti
guri i qmue a diamanti
sa her ndihmė un kam kerkue
nga ai qiell me rreze shkrue
sa her vlue kam kah deshira
kah puhija e kah ermira
me ja marr pak shend e orė
me ja kthye shkrimin me dorė
ksaj uarates mahnitore
se nuk kisha fuqi dore
dora me dridhej e jam perkulė
para artit te sajė me vulė
sepse germat i kish vulė dielli
thue me sharm po i lshon vet qielli
at'her kishim ne shkrime t' gjata
kur mua m' shkruante e shndritshmja urata
prandaj kur un ia ketheja n' varg
me duhej yllin ta ftoj larg
shum talent me huazue
fjalt me shend me ja hejshue
ksaj urates se bukurisė
gjith jam dridhė kur kam qendisė
ndoj per gjegje me ja kthye
mė ėsht dashtė artin fund e krye
gjith hua me e marrė prej qielli
me i shkrua germa si art dielli
sa her vet un jam nėnshtrue
fjala e saj me ka gjunjzue
po kjo ishte vet melmesa
me ka shkrua pa interesa
veq si mik n' cicrimė shqiptare
po kjo ish nji shegenare
po kjo ishte nji oratore
zor me e gjet n' trojet arbnore
po kjo fjaltė i kishte vlerė
thue po lmon yjet me erė
ashtu shkruente leht magjija
po kjo ishte vet mahnija
disa kohra kan kalue
thonė urata ish largue
ne nji rrugė t panjohur N' vija
un per besė a s nuk e dija
un qe besa s e kam ditė
vet nga yjet lajm kam pritė
kahdo vargun kam dergue
ne udhė rrezesh tue kerkue
pse kam mendue se kjo biondinė
ėsht ndoj zog a kanarinė
prandaj udhė ka marrr tej deti
e un flisja vet me veti
e doja fjalen e sajė magjike
per me shkrue n' vargjet lirike
qe un nė leter i kam vargisė
porsi sharmi i bukurisė
mirė po kjo urata me fjalė
sa her yjet i ka ndalė
kur ma poshtė koment ka shkrue
ujė e valė kan gurgullue
kjo KA nxitė me fjalė shum prroje
zukamė blet'sh nė trungje e hoje
kjo ka nxitė me shkronja e stile
me u harlisė shum karajfile
prandaj sot o ju shqiptarė
kahdo jeni ju o vlimtarė
qe po vloni ktu n 'kto dije
MBANE KTU KET ZONJ ME FIJE
ME FIJE ARI QE E KA FLOKUN
si e kan pejzat borzilokun
se kjo din me shkrue si era
ne shkrime te saja shkrihet vlera
kur jep koment per vargje t' mia
vjen me e shkri sharmin ingjija
mos e lshoni mos e lshoni
por si zogun ta rrethoni
thuani asajė ta nisė cicrimen
kah liriku ku e ka rimen
ku ka art n' vargje shqiptare
shkruaj uratė ti moj letrare
shkruaj komente poshtė lirikut
ėmbel shkruaj si langu i fikut
porsi thelbi i sherbetit
shkruaj kaltrisht si vala e detit
shrkuaj bradhsisht si sumblla n' valė
SE TI VASHė JE VET NJI NJALė
FJALA JOTE NGRITė PESHė ARTIN
EDHE DIELLIN AT DRITė LARTIN
E NJUK LEN KUND QETė MBI DHE
PA I JOSHė ZEMRAT KTU ME U NXE
NE KET ART KU SHKRINė LARMIJA
NE KET FUSHė ME VARGJE T' MIJA
KU CILSOHET INTEPRETI
SI PUHIJA PERMBI DETI
PRANDAJ DIL URATė ME PENDė
DIL NJI HER TE SHTROJMė KUVEND
SI EKEMS HTRUE DIKUR MOTIT
DIL ME FJALė EBESė TE ZOTIT
le ta sheh ktu leximtari
se si din me shkrue shqiptari
nji shqiptarė e nji shqiptare
tu i ndezė germat rrezatare
tu i ndezė fjaltė porsi kandli
siq ndez zemrat ai sqep bilbili
un shkruaj vargje e ti komente
dil e shkruaj s e je talente
je e mbreht je vet ingjija
dil se te' thrret arti e mahnija
DIL SE JE VET ELASTIKA
DIL SE JE MA BUKURA QIKA
DIL SE JE VET ESTETIKA
SHKRUANAQ EMBEL DEHET ORA
HIJE TE KA PERSHKRIMI E DORA
HIE TE KA GJAKU KUR T VLON
SHQIP ME ART KUR KOMENTON
DIL SE TE THRRASIN SHUM RREZTARė
e lexuesit kureshtarė
dil e shkrij artin shqiptarė
edhe fjalen shkrije shqiptare
penden tende magjistare

shkruar nga xhelal ferizi autori ne mergim

keto vargje ia shkruaj mikeshes time e cila ne forume tjera ka shkruar bukur komente per mua dhe vlersime per vargjet e mia
kjo ishte kritikja ime letrare ndersa sot esht strukur nga disa arsye te saja
por forumi nuk lejon artin me ikė a s koha
eSht krim te shkoj dėm bukuria
URATA DIL E SHKRUAJ SE NUK TE NGACMON NJERI ME NJI FEMER NUK KA PUNė KUSH SE NUK ESHT BURRNI ME TE NGACMUA KUSH TY NJI FEMER SHQIPTARE PRANDAJ MOS NGURRO E SHKRUAJ SI DIKUR KOMENTET BRILANTE QE TI DIN POR GJITHMON DISI NDALOHESHE NGA DIKUSH APO NE FAKT A SNUKE DIJA NE THELB SE QKA KE QKA TE MUNDONTE
NESE DIKUSH TE KERCNONTE AI EHST I LIG DHE NUK KA BURRNI SE ME FEMER NUK MATET TRIMNIJA PRANDAJ TE FOJ KTU SI UARAT QE JE TI TGREOSH FORUMIT SE SI DIN TE KOMENTOSH KOMENTO PRA ME ATO BRILANTIZMAT TUA SIQ TI DIN SE VERTET JE
PO AQ E MBREHT KUR DON THUE SE JE REGJEP QOSJA APO ISMAIL KADAREA
KE VERTET SHPREHJE TE TAKLENTUARA KOMENTESH POR KUR DON UN E DI KUR DON KUSH JE TI E QKA SHKRUAN TI POR VETEM KUR TI DON TE SHKEQESH ATHER VERTET SHKEQLEN

TE PRES JO VETEM UN POR TE GJITHA FORUMET SHQIPTARE LEXUESI DHE MBARė PUBLIKU
TE UROJ MIRSI MIKESHA IME DHE MOS NDRYSHONI PSE PO NDRYSHONI


duke shetitur me yjet kam qenė o lum miku...!ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...Si e kam Shqipen?
Kur lexova keto vargje o lum liriku fillin ja prisha kesaj dite *janarqe(ftohte)....morra energji! Ēelesi magjik i juaj!!! Gjthemon te tjereve u dhuron vargje.... kolorit i energjise tuaj jane bashkekombasit dhe atdheu....Flm dhe rrespekt!

lirik
18-01-08, 22:52
E NDERUJARA URATA

Shqipja te pershendetė ajo ėsht pak e prekur nga ti se na le ike ashtu si papritur pa na thėnė lamtumirė IKE DHE NA LE NE ashtu sikur te ishim ne ata qete kemi hidhruar por ne nuk ishim ata ne te donim shum si shoqe si mikesha jonė e sinqert
ajo lufton akoma per mua dhe thot me librin tend lirik do te knaqem do t embaj kujtimin e nji miku te shtrejt perjetsisht
keshtu me thot e dhe nji mik i imi ktu ne gjermani ai thot s eme librin tedn lirik do t e“
flej ne gji dhe kur te dal me librin tend do te dal kudo si shok
Shqipja po me perkrah si gjithmonė ajuo nuk i dnhate forumeve kudo qe shkoj un dhe do te vjen ktu ajo te kerkon por ti si duket ja ke kthy pak shpinen
ajo shum ka deshir te bisedoj me ty e me te pas ė shoqe por ti disi po i rrin larg pse
e din ti ma mirė halle nodoshta ke ne jetė por shqipja esht nji engjull i vertetė nji mikeshė e rrallė dhe e beses e fjales e sinqeritetit
AJO EHST BETUAR SE NE RUBRIKAT EMIA SA TE JET GJALLė DO TE SHKRUAJ MI KA KUSHTUAR SA E SA VARGJE E VJERSHA dhe ngrit zerin deri ne qiell jep komente thrret kahdo e kudo kundeshton te gjith qe nuk merren me vargjet e mia qorton pasanik biznesmen politikan kahdo thrret dhe thot e lshon qortime e thot nuk po ja dijm kimetin lirikut un nganjiher po qeshi sepse ajo e ka te tillė natyren esht shume dashuruar pas vargjeve te mia dhe thot nuk dua te degjoj tjeter gjė nė botė perveq ketyre vargjeve un qeshem dhe i them dil mikesha ime dhe shih s e kan shkruar te tjeret aq bukur shiko lexo neper forume tjera se ka shum q eshkruajn ma bukur se un por ajo nuk pajtohet gjithmonė bertet dhe qorton thot jo e kshtu po e kalojm kohen
Ajo ka premtuar se do te vjen ne dardania forum dhe do ta dridhi e dhe ktu forumin
ajo ka thanė nuk do ta la asnji forum te qetė per vargjet elirikut e un knaqem
me kryengritjet esaja dhe nuk ja prishi ajo esht nji engjull dhe un nuk ja prishi
esht nji nder mikeshat ma te mira te miat dhe kur don shkruan edhe ajo shum bukur vargje por po ka dhimbje te syve nga kompjuteri
: ME THOT VETEM PER HATER TENDIN SE NE KOMPJUTER NUK MUNDEM MA SE ME DHEMBIN SYTė POR KUR JAN VARGJET TUA NE PYETJE ME THTOT NUK MUND TE SHKEPUTEM SA TE JEM GJALLė DHE TE BEN SHUM TE FALA TY
PER TY AJO KISHTE NJI RRESPEKT T E VEQANT POR DISI JU LARGOVE DHE MOS HARRO NI ENGJULL SHPIRTMIRė DHE AQ EPASTER SIQ ESHT SHQIPJA jan te rralla njerzit si ajo dhe te kshilloj nese ke prijre per miqsi mos e lsho ate se ajo ehst vertetė e rrallė nder njerz si nji engjull
E SHOH SE NUK JE SI DIKURė FJALET TU PASKAN VENITUR PAK NGA HALLET NDOSHTA POR NE TE KEMI KEKUAR TI NA IKE NA U LARGOVE E KUPTJM DO TE KESH HALLE SIGURISHT E DI
POR NUK BESOJ S E KE NDRYSHUAR BESOJ SE JE AJO QE ISHE DHE TE KSHILLOJ LAJMROJU SHQIPES
SE SHPEJTI AJO VJEN NE FORUMIN DARDANIA
TE THEM EDHE DIQKA KUR U LARGOVE TI NGA ATY NE E KEMI PAS BA NAMIN UN DHE SHQIPJA DHE MA VONė U LARGUAM EDHE UN EDHE AJO SEPSE ATY U PRISH ATMOSFERA
TE FALA NGA UN DHE LAJMROJU SHQIPES SEPSE AJO MU ANKUA SE DISI PO I LARGOHESH
NDERSA AJO TY TE DONTE ME SHPIRTė KA PAS SHUM RREPKET PER TY
TI VEPRO SI TE DUASH POR LAJMROJU SE GJYNAH EHST KUR AJO TE KISHTE TY AQ MBESHTETJE DHE LUFTONTE PER TY PER TY ME KA THANė FJALėT Mė Tė MIRA BESO KA SHUM
RRESPEKT
LAJMROJU DHE TGREOJ SE KE BISEDUAR ME MUA SE GZOHET
FJALET TU PASKAN DOBSZUAR PAK NUK JE SI ATHER E FUQISHME POR NDOSHTA MA VONė SHKREPė S A TE VJEN SHQIPJA KTU AJO E NDEZė FORUMIN E DIN TI

TE FALA NGA SHOQERIA JOTE MIQT E TU URATA E NDERUAR MOS MBETSHIM PA MIQ
E SHOKė ESHOQE GJITHMONė I PAQIM

Urata
19-01-08, 01:35
O lirik o patriot jetojm ne vende ku forumet na jane bere vend krijimtarie ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaa..... edhe pse permes "rrugeve" te "veshtira:...! Veres qe iku, kontaktova/mesova per grupin e njerzve qe e quajn veten si Menonites-njerez qe jane kunder 'modernizimit'( qoroditjes njerezore) dhe beso se jam pajtue shume me kendveshtrimin/akceptimin/udheheqhjen e tyre te jetes.... Pra, internet sa me pak, komunikim me shoqeri gjitheqysh...!

Me Shqipen kontaktoj me s'shpeshti nga shoqeria...!Sa isha n'Kosove, urimet e saj, Emes dhe te Gentianit m'kane gezue me s'shumti...

Lirik, mos u merakos shume ti, Dardania ka nevoj te ushqehet me vlera...! Vazhdo thurjen e fjalen me pendėn e arte ....!


respekt,
Urata

ps: nuk po mund i perthekojm te gjitha, familjen, punen, shkollen etj...
forumet per mua te dores se 4-tert...!

lirik
19-01-08, 08:58
Flm per mirkuptimin e nederuara Urata
PO LUFTOJM ME PENDė PER EMANCIPIM TE CILIN ARMIQT NA E NDALUAN ME SHEKUJ
Emancipimi esht i vlefshem po aq sa liria besoj se do ta arrijm te gjith se bashku
un po shkruaj vargje ne sherbim te artit ne sherbim te bukurisė ne sherbim te lirikes krijimtarisė duke nxjerr ne siperfaqe krejt te mundshmen te bukuren qe mund te nxjerret nepermes frymzimit zanatė i poetit ky ashtu siq esht zanati i piktorit qe kudo sheh diqka mundohet ta vizatoj edhe poeti frymzohet nga nji paraqitje nga nji shprehje nganji bukuri nga nji miqsi nga nji perkrahje nga nji bisedė nga nji motiv nga nji rast apo paraqitje

lirik
19-01-08, 09:27
VARGU IM

shkruan xhelal ferizi autori ne mergim

vargu im i bukurisė
etur rrin qe trdihjet vjet
per me i k'ndue gjithmonė hjeshisė
vrapon ne yje dhe e det

vrapon ne vetull gjysm harkore
vrapon ne art vrapon kah balli
me i pėrshkru vashat arbnore
digjet larg n' dhe t' huaj prej malli

vargu im shkon n' pėr kordele
kahdo i ndritur kureshtarė
porsi zogjt mbi zabele
ashtu kndon me za shqiptarė

vargu im kerkon mbi dhe
nurin tė lashtė te ilirianes
mbushgė me diell e shkon tue nxe
diellorisht gjuhen e nanes

vargu im ėsht si ulliri
lmue qe ecė per kah damari
ky nė gjuhė te klashtė iliri
pershkruan sharm qe ka shqiptari

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
19-01-08, 09:40
Titulli: lirik
VARGU IM

shkruan xhelal ferizi autori ne mergim

vargu im i bukurisė
etur rrin qe tridhjet vjet
per me i k'ndue gjithmonė hjeshisė
vrapon nė yje dhe e det

vrapon nė vetull gjysm harkore
vrapon nė art vrapon kah balli
me i pėrshkru vashat arbnore
digjet larg n' dhe t' huaj prej malli

vargu im shkon n' pėr kordele
kahdo i ndritur kureshtarė
porsi zogjt pėrmbi mbi zabele
ashtu kndon me za shqiptarė

vargu im kėrkon mbi dhe
nurin tė lashtė te ilirianes
mbushė me diell e shkon tue nxe
diellorisht gjuhen e nanes

vargu im ėsht si ulliri
lmue qė ecė per kah damari
ky nė gjuhė tė lashtė iliri
pershkruan sharm qe ka shqiptari

autori xhelal ferizi ne mergim
http://www.dardania.de/vb/upload/images/statusicon/user_online.gifpermirsim

Urata
05-02-08, 19:03
Vargu yt lexohet me nje admirim te veēante nga une Urata!Specifik fundamentale- e verteta dhe liria.

Qofsh me jete te gjate dhe pende te mprehte gjithemon!

uck_aksh
07-02-08, 00:38
http://i86.photobucket.com/albums/k107/uck_aksh/mos-u-tut.gif

LaCoStA
07-02-08, 09:55
Pėrshėndetje ty .... !!!!

lirik
07-02-08, 14:05
E nderuara urata falenderim dhe mirnjohje per ket
gjithashtu uroj qe vargjet te ndikojn qetsisht e knaqsisht ne shPrtin tend dhe te nxisin knaqsinė tuaj s i kam shkruar per publikun shqiptarė

lirik
07-02-08, 14:07
lacosta flm per pershendetjen tėnde kjo fjalė qe ke shkruar per buzqeshjen me pelqeu

pershendetjet e mia i e nderuar

lirik
07-02-08, 14:10
flm uqk aksh per pershendetjen e paskit qit nji titull dhe nji fotografi te ashper
pershendetje i nderuar kalofsh mir

Elina
07-02-08, 14:19
lirik,pershendetje per ty...

Te deshiroje caste te kendeshme ne vazhdim...


Elina!

Preshevar
08-02-08, 15:47
Poet, Kaloja edhe ti nje week-end sa me te kendshėm !

http://mediaphoto.doctissimo.fr/dossiers/t/a/tartalacreme/Gifs-Bisous-Bonjours-Bonne-semaine-etc-/TN-12132-bon-week-end.gif
Jeni tė pėrshendetur,

lirik
08-02-08, 16:30
Pershendetjet E Mia E Nderuara Bashkatdhetare Ju Falėnderoj
Mirėsisht
Flamendierit Per Pershendtjen Tuaj Te Sinqert

Tė Pėrshėdes Edhe Un Ty Dhe T Uroj Kėndshmeri Nė Jetė Dhe Lumturi
E Fat
Tė Uron Bashaktdhtari Nė Mėrgim Autori I Vargjeve Shqiptare Liriku

lirik
08-02-08, 16:31
--------------------------------------------------------------------------------

ELINA

Pershendetjet E Mia E Nderuara Bashkatdhetare ELINA

Ju Falėnderoj
Mirėsisht
Flamendierit Per Pershendtjen Tuaj Te Sinqert

Tė Pėrshėdes Edhe Un Ty Dhe T Uroj Kėndshmeri Nė Jetė Dhe Lumturi
E Fat
Tė Uron Bashaktdhtari Nė Mėrgim Autori I Vargjeve Shqiptare Liriku

Gjumashja
09-02-08, 09:51
http://www.xoospace.com/myspace/graphics/21575.gif

lirik
10-02-08, 00:01
Pershendetjet e mia i nderuarai preshevari dhe ju falenderoj me sinqeritet te madh
pėr pėrkrahjen dhe pershendetjen tende
ME JUQ OFT MIRSIA JU JE NDEROJ DHE JU PERSHENDES I DNERUAR PRESHEVARI

lirik
10-02-08, 00:02
sHUM ENDERUARA GJUMASHE FALEMNDERIT PER NJI PEERSHENDETJE KAQ TE BUKUR SIMBOLIKE TE PERSHENDES ME MIRSI

lirik
10-02-08, 23:46
I Nderuari Preshevari
Pershendetjhe Te Sinqerta Per Ty Kalo Qaste Te Lumtura Jete Dhe Gzime Mirsia Qoftė Me Ty Faleminderit Per Pershendejet Me Lule Me Njgyrė Ari Q Eme Dergove
Te Jam Mirnjohs Per Hjejshinė E Pershendetjes Dhe Kam Rrespek Jeni
Jeni I Mirpritur
Ju Uroj Mirsi Dhe Ju Pergzoj Per Mrisinė Q E Keni Te Njerzishme Dhe Ju Uroj Fat Ne Jetė “
Ju Jeni Nji Bashaktdhétarė Me Nji Shpirtė Gjevahir

LuLjaa
11-02-08, 00:19
http://i131.photobucket.com/albums/p315/ovivip/hello/318.gif

lirik
11-02-08, 10:31
ME DISA LULE

AUTORI XHELAL FERIZI LIRIKU Nė MERGIM

Me disa lule nė ngjyra ari
fjalė fllad hije edhe fetare
pėrshėdetė m'ka preshevari
aq miqsisht me gjjuhė shqiptare

aq sinqert ai mori t' bekuar
urim tė shejt nga dėshira e qiellit
si ujvarė kthjellshėm ka shkruar
me at ngjyrė si qehre e diellit

e kur tė falat dalin me rreze
nga burimi i vėrtetsisė
kalojnė shekujt nėpėr breze
e nuk bjen kulti i miqsisė

e kur jan ato perkushtime
me ashk zemre t 'sinqeiritetit
perjetsia i mbanė n' kujtime
siq mbanė faqen vala e ditit

prandaj ty o preshevari
e ju mikesha e ju miq
qė m' derguat n 'lule ngjyrė ari
fjalė tė bukura porsi fiq

porsi fiq nga ajo mbrendėsija
qė ėmbėlson ah gurė e dhe
paqit fat nga perendija
deri sa te jenė stinėt ndėr ne

po edhe edhe un e bashk me ju
fat m' dhashtė zoti e punė tė mbarė
aq vllazrisht ndjenjat me i vlu
nė mes tuaj se jam shqiptarė

autori xhelal ferizi ne mergim

lirik
11-02-08, 10:34
ME DISA LULE

AUTORI XHELAL FERIZI LIRIKU Nė MERGIM

Me disa lule nė ngjyra ari
fjalė fllad hije edhe fetare
pėrshėdetė m'ka preshevari
aq miqsisht me gjjuhė shqiptare

aq sinqert ai mori t' bekuar
urim tė shejt nga dėshira e qiellit
si ujvarė kthjellshėm ka shkruar
me at ngjyrė si qehre e diellit

e kur tė falat dalin me rreze
nga burimi i vėrtetsisė
kalojnė shekujt nėpėr breze
e nuk bjen kulti i miqsisė

e kur jan ato perkushtime
me ashk zemre t 'sinqeiritetit
perjetsia i mbanė n' kujtime
siq mbanė faqen vala e detit

prandaj ty o preshevari
e ju mikesha e ju miq
qė m' derguat n 'lule ngjyrė ari
fjalė tė bukura porsi fiq

porsi fiq nga ajo mbrendėsija
qė ėmbėlson ah gurė e dhe
paqit fat nga perendija
deri sa te jenė stinėt ndėr ne

po edhe edhe un e bashk me ju
fat m' dhashtė zoti e punė tė mbarė
aq vllazrisht ndjenjat me i vlu
nė mes tuaj se jam shqiptarė

autori xhelal ferizi ne mergim

Buqja_ch
11-02-08, 11:57
Ni javé té mbar i déshiroi poetit Lirik .....

Buqja

lirik
11-02-08, 22:41
Pershendetjet E Mia Lule Faleminderit Qe Jeni Kujtuar Per Ket Simbolikė Pershendetse

lirik
11-02-08, 22:43
Faleminderit Buqe A Veq Nji Javė A Uroma Bre Nji Jetė Te Mbarė
Ndoshta
Shkon Fjala Jote Ne Vesh Te Zotit Te Pershendes E Nderuara Buqe Ka Kohė Qe Nuk Jeni Dukur Kah Temat E Mia Te Fala Gzohem Per Pershendetjen Tende
Sa Urim I Bukur Nga Ana Jote Te Uroj Edhe Un Ty Mbarsi Ne Jeten Tende

lirik
11-02-08, 22:47
Nė Pershendetje Gjeni Fotografi Livadhe Bjeshk Lule Ledina Motive Te Ndryshme Detin Liqej Foto Te Vejtra Me Mandolina E Gitara Art Motivenatyre Te Ndryshme Kto Fotografi Me Frymzojn Per Vargje Faleminderit Per Mirkuptimin

Guri i madh
11-02-08, 23:30
pershendetje tė perzemerta per lirikun ton poetin e forumit dardania

i nderuari lirik ju deshiroj jet tė lumtur


me respekt per juve

Guri i madh

lirik
11-02-08, 23:36
O Faleminderit Guri I Madh Dhe Te Uroj Te Mira Ne Ket Jetė E Qofsh Faqebardh Ishalla Ke Suksese

Buqja_ch
17-02-08, 11:05
http://www.youtube.com/watch?v=71zneo-wHNg

Urata
18-02-08, 21:32
URIME PAVARESIA

respekt,
Urata

lirik
19-02-08, 09:38
Faleminderit Urata E Nderuar Bashkatdhetare
Ju Uroj Edhe Un Gjithashtu Nga Thellsia E Shpirtit Pamvarsinė
Uroj Qe Kurr Ma Bishat Karpatiane Te Mos E Shkelin Token Tonė Shqiptare
U Gzofshin Brezate Ne Liri Dhe Ne Drejtesi E Rend Demokratik
Kosova Qoft Bekue Kamba E Hasmit Mos E Shkeltt Kurr Ma
Kosva Ne Pavarsi Lot Gezimi Per Mua Dhe Shqiptart Qe Me
Duan Atdhe Punė Liri Demokraci
Pershendetjet E Mia E Nderuara Urata

lirik
19-02-08, 20:45
Tė gjith vllezerve dhe motrave shqiptare
urime pavarsia e shteti i kosoves uron nga mergimi autori i vargjeve shqiptare xhelal ferizi liriku

natyra
20-02-08, 02:15
I nderuar lirik,njiherit dhe autor i miliona vargjeve poet i larte z.Xhelal Ferizi KOSOV kam nderin te pershendes me urimet me te perzemrta nga une dhe Familja ime per kete dite MADHESHTORE qe ke pritur ta GEZONI....Perhere qofshi te GEZUAR me jeten dhe familjen tuaj te ngusht.

PRA GEZUAR PAVARESIA E ETUR SHEKULLORE DARDANE

kam nderin qe ta perkushtoi nje poezi me pak fjale,si Atdhetar i denjun dhe i sakrifikuar,gjate gjithe jetes tuaj,i borgosur nga ishe UDB-ashet e Jugosllavise ne vitet e 78-79-81-

kesaj radhe ni falinderim dhe te nderuares Buqja_ch e cila ka hapur temen mbi nikun tuaj lirik.flm,

ndaj,kam nderin qe ta perkushtoi nje poezi me pak fjale,si njeri i penes dhe i sakrifices,mbi Atedheun e pervuajtur qe nga femiria e juaj e gjere me sot.

I Burgosuri
````````````
I borgosur n'per qeli,
Kam lan shneten, dhe rinin
Ne qeli rinin kam quar
Me nanen tim,kurr pa u gezuar
As me baben ndoi dert me ba
Ndoi fjale tij-me mbajt per mall,
Kishin mall te gjithe per mua
Ndoi fjale t'lire me kuvendua
Dhe kur me vishin per vizit
Ka ni dreq e kisha te kryt(koka)
S'me lejonin me i nxan gryk,
Sa e veshtir jeta ne burg,
(kur mi lidhnin kemb dhe duart)
E me quanin tradhetar,
Kurse vet ishin, barbar
Kur me thonin terrorist
E me shanin ne gjuhe, serbisht
Donse qilli me mbulonte,
Donse toka me leshonte,
Ah,qte beja i mjeri s'kisha,
Se duar e kemb ne pranga, i kisha
Se shqiptari i fort si guri
I mesuar mu mbeshtet per muri,
Tok e qille mu rrutollisshin,
Gishtin te hunda, kur ma bishin
E me thoshin me pranuar
Fen e shqiptarit per me ndrruar,
Qfare te beja s'kisha fuqi,
I mbeshtyja ne dy sy..
A e dini se jam shqiptar
S'me dhimbset jeta jo per Kosov
Dhe t'ma beni mishin cop
Se kete mendje s'ma mbushni dot,
Po se mua te me vrani,
Jen te tjeret qe mbajn vatanin
Mos harroni se shqiptari
Dhe kur vdes, ai prap ringjallet
Vuajtjet tona s'kan kufi
Gjithmon t'shkelur,nga barbar i zi
Djem te zgjedhur n'per qeli,
Fijen kush pa jau dit,
Sa shum vargje ne (burg) kam shkruar
Me pas fakte,per t'reguar
Pas ni kohe me kan diktuar,
Nga shqiptar, i shpinuar
Sa shum per to jam maltertuar,
Ne goj mi futen ne bark me i quar,
Dhe se fjalet s'kan mbarim
Per t'pas t'dhena mbi kete krim!.

"Prandaj sot gezo lirin mbi te gjitha pavaresin.

....kushtuar autorit z.Xhelal Ferizit
Atdhetarit te ndershem,si dhe poetit te shquar nimilion vargjeve tipike lirike,qe i perkasin Letersise shqiptare....aktivist i pa lodhur,qe shkruan me dinjitet me te thelle patriotizmi......gjithmon per historin e kombit shqiptar duke sakrifikuar jeten,dhe familjen,pasurin,e gjithe qka pati ne Kosov,sot e 18-mbdhjet vite jeton jasht vendlindjes se dashur,qe aqe shum e deshti dhe diteve kur ishte ne qeli,nuk kurseu jeten,sespe mendjen vriste gjithmon per nje "SHQIPERI TE BASHKUAR" dhe te lire....kurse sot,askush nuk kthen koken nga ai,askush nuk eshte ne gjendje ti bej ni lavdat te pakten,ne perkushtimin e tij te larte Atdhedashas....e aqe me pak per t'ia dhen mundesin qe te perjetoi per se afermi gezimin per Kosoven e pavaruar per te cilen sakrifikoi ky me shum shoke te tjere shqiptar...
Flm,z.Xhelal per punen dhe aktivitetin e juaj te larte mbi penen dhe artin.

LAVDI JU QOFTE TY DHE GJITHE SHOKVE TUAJ
PER KONTRIBUTIN E DHEN TE ATDHEDASHURISE

Me respekt
Natyra

lirik
20-02-08, 07:18
E NDERUARA NATYRA

Tė falenderoj me perzemersi per pėrkushtimin tėnd dhe vargjet e sinqerta qė mi kushton
shum breza u sakrifikuan shum ranė nė altarin elirisė shum u sakrifikuan shum mbeten rrugve shum hume ben rininė shėndetin shkolen punen shum u torturuan e u sakatosen per kėt liri pėr tė cilen mė duket sikur nga njiher me te tallen nuk ja njohin vleren ne themel as nuk po ja dijn kimetin
sa duhet.
BBAI IM GJYSHI IM STERGJYSHI DHE STERGJYSHI TJETER E AI PARA TIJ PASKA QENė SYRGJYN NE ANADOL I DENUAR 101 VJET BURG SEPSE KA KUNDERSHTUAR PASHALLART E BEGLERTė
POR JO VETEM ATA STERGJYSHT EMIA POR SHUM TėRGJYSH SHQIPTARė


NDJENJAT DHE DESHIRAT ETYRE ISHIN Qė KY KOMB Tė MOS NėPėRKėMBET Tė MOS
PSHTYHET TE MOS TORTUROHET Tė MOS I POSHTROHEN GRATė BREZAT TE MOS I MERRET TOKA TE MOS NDIQEN TE MOS BURGOSEN TE MOS PERSEKUUTOHEN TE FITOJNė LIRINė
Pikrisht pėr kėt ideal ata luftuan u flijuan humben u treten as nuk ju dihen varret kah kan mbetė duke mbrojt kufijt duke lanė femijt jetima e gratė tė veja duke ra neper luftra e duke u medhi neper llogore duke u syrgjynosė burgjeve te zeza te anadollite te serbis e te dreqitt e te birit si dikurė roma e lashtė qė merrte gra e femij rob e robina eburra e i dergonte ne romė i poshtronte.
Besoj se ky popull ma nė fund do ta kuptoj pse u bėnė gjith kto sakrifica ,kto sakrifica te brezave jan bė qė kpopull tė jetoj ne liri nuk jan bė sakrificat pėr tu tallur disa njerz me lirinė eme ket popull
sakrificat jan bė qė ky popul tė punoj me djersen e ballit te gzoj lirinė por jo te qė dikush tė pshtyjė lirinė e vaujtjen emundin e gjith atyre njerzve e gjamve dhe dhimbjeve te tyre nė epoka te ndryshme .
KA SHUM NJERZ Qė AS NUK DUAN TI NJOHIN VUAJTJET E MARTIRVE AS TE DESHMORVE AS TE ATYRE QE DHAN JETEN AS TE ASKUJT THJESHT ATA LLOJ NJERZISH JAN MOSMIRNJOHSA
DHE PIKRISHT ATA ESHESIN LIRINė E KOMBIT PRAP PRANDAJ KNDOHET KAGNGA SHQIPTARE :::::::::::: DERI SA Tė JET E GJALLė TRADHTIJA NGOJė FYSHEKUN EMBANė ALLTIJA::::::::::::::::::
KJO KANGė ėSHT PėR ATA NJERZ MOSMIRNJOHSA Qė E SHESIN LIRINė DHE VUAJTJET ETE PARVE PER PAK PARA OSE PER NJI KARRIGė POR NE ANAN TJETER QENDRON PLUMBI Nė GOJė TE ALLTISė QE VROJTON GJITHMONė TRADHTARIN E NEPERKEMBSIN E LIRISė ATA Qė LUAJN BIGJOZ ME Q

lirik
20-02-08, 07:27
ata qė luajn bigjoz me qeshtjen kombtare pikrisht per ata rrin nė goj fysheku i alltisė gjithmon shqiptaria ka me pasė djem petrita qe vrojtojnė sjelljet e mosmirnjohsave dhe neperkembsve te lirisė
gjamėt e te munduarve nuk harrohen as gjaku i dshmorve e i martirve as dhiimbjet e lotet e femijve egrave te dhunuara as piskamat e thekshme
liria vatanikt ka themele te forta kush do qe pperiqet me i rrenua ato
nė grykė fyshkeun emban alltija e djemve e vajzave sokola e sokolesha te vatanit te cilet gjithmonė rrijn gati e i vrojtojnė bushkelsat gjithmonė do teket atdheu

Adem Jashara Zahir Pajazita Shkelzen Haradina NUK JET VENDI YNė PA SOKOLA E SHQIPONJA
KJO TOKė NUK JET KURR PA TRIMA KAN THANė Tė PARėT NESE KE NDEGJUAR

UN TA UROJ TY PAVARSINė U GZOFSH ME FAMILJE PAQIT FAT NE KET LIRI E DEMOKRACI
SHQIPTARVE JU DUHET PUNA ME DJERSEN EBALLIT DUKE PA SE NGA QFAR ARMIQ RRETHOHET DUHET SHUM TE PUNOHET NE PRODHIM TEKNOLIGJI ZHVILLIM
Qė TE KEMI PERPARSI NGA ARMIKU EDHE NE ARMATIM E NE ORGANIZIM SEPSE PRAP DO TE NA DHUNOHEN BREZAT PRAP LOT DO TE KET E VUAJTJE PRAP DO TE NA PERBUZIN E TE NA POSHTROJN DERI NE ASGJESIM
ARMIKU DO TE FITOJ NESE TREGOHET DEMBEL SHQIPTARI KOT E KA E GJITH BOTA TE NA NDIHMOJ NESE NE DEMBELA TE PA ORGANIZUAR TREGOHEMI DHE EGI OSITA TE SėMURė
EGOIZMIT NUK I SHIHET HAJRI KURR PRANDAJ LARG SHQIPTARė NGA KY VES I RREZIKSHEM VETVRASES

lirik
20-02-08, 07:30
Qėshtja Kombtare Liria E Vatanit ėsht E Shejtė Kush I Prekė Themelet E Sajė Prekė Ne Driten E Syve Te Kombit T E Shumvuajtur Shqiptarė
Kush Prekė Themelet E Lirisė Ju Shoftė Fara E Keqe Mbi Dhe

turisti
21-02-08, 21:02
http://www.rtv21.tv/site/img/images/content/marketing/pavaresine.gif

e_martumja
21-02-08, 21:10
Po qan Serbia, u kall Rusia,buzeqeshet Kosova, URIME PAVARSIA

lirik
22-02-08, 22:58
Faleminderit Turisti Urime Gjithashtu Tė Uroj Pavarsinė I Nderuar Turisti

E Gzofshi Pabarsinė

““brezat Nėpėr Shekuj E Gzofshin Sa I Lumtur Qė Ndjehem Mbas Pėrpjekjeve Kaq Te Mėdha Tė Popullit Mbas Kaq Shum Vuajtjeve Q ė Pat Ky Popull
Ma Nė Fund Arriti Ta Realizoj
Ne Qiell Ka Zot E Drejtesi Qė Nė Tokė Sheh Padrejtesinė


O Shekuj

Autori Xhelal Ferizi Liriku Nė Mėrgim


O Shekuj Fati Gjithmonė Nuk I Prinė Padrejtėsisė
Poshtė Bjen Sunduesi
E Lart Mbrrinė I Drejti I Vegjlisė
Rrėnohet Mizori Pushtuesi


Lartsohet O Shekuj Mirsia
Zoti E Dėnon Mėkatarin
Mbi Dhe Nuk Fiton Vrastaria
Se Shekujt Se Durojnė Tradhtarin

As Qielli Se Duron As Nji Dhe
As Kohrat E Shpirti I Qytetrimit
As Ligj I Zotit As Fe
Nuk Duan Demon Tė Krimit

Nuk Mbahet Nė Fron Satana
Se Don As Ligji I Natyres
As Dielli As Yjet As Hana
As Kohrat As Ylberat E Ngjyres

Ankohen Tė Gjith Te Zoti
Prandaj Shembet Mizoria
Se Dėnesja E Dhimbja E Loti
Gjėmojnė Te Perendia

Prandaj Rrėnohen Hordhitė Bizare
E Bandat Kriminale
Nuk Mbahet Mbi Dhe As Dhuna Barbare
Se Shemben Fusha E Male

Pranaj Rrokullisen Shpirtzezat Krimogjene
Bizare Qetnike Ushtri E Qeta
Perverset E Gjaksore Militaret Shovene
Pėrfundojn Nga Zullumi Ne Gren Mina T' Shkreta

Se Sy Ka E Paanshmja Hapsira Qiellore
E Madhėrishmja Perendia
I Shkrumbon Pa Mėshirė Eskadronet Mizore
Zullumet Si Duron Perjetsia

Prandaj Duhet Urtesia
Duhet Mėshira E Vlera
Prandaj Duhet Dashuria
Rrespekti E Ligji E Ndera

Se Shembė ėsht Qdo Gjakatarė
Barabaria Nuk Fitonė O Botė
Se Derdhen Vullkanet Me Zjarė
Mėshires Jepni Votė

Zullumi Nuk Mbahet Mbi Glob
Ai Sjell Tragjike Epoka
Ai Sjell Veq Gjak E Kob
Se Mbanė Gjithsija As Toka
Autori Xhelal Ferizi Liriku Ne Mergim
Faleminderit Qe Ju Ra Ndermend I Nderuar Te Ma Uroni Pamvarsinė
Do Te Duhej Ti Binte Ndermend Shumkujt Por Nuk I Ra Kshtu Na Qenka

Urata
22-02-08, 23:58
http://srv0106-10.oak1.imeem.com/g/i/403508afc821904a57b1aaeab6ea9f92.gif

lirik
23-02-08, 08:28
Germat po shėndrisin

autori xhelal ferizi nė mėrgim

germat me nji far ngjyre rozė po shėndrisin
pikat po bien nga fleta
thua se yjet po pikun kah shetisin
e lule thua na u bė jeta

nga lulja pikonte vesa
pa ndalė porsi pika kristali
margaritarė qė bien mbi shtresa
pikat lulja si ndali

qfar lule si gjam me pikat vestare
qė pikun si rrumbullake
e flutra shumngjyrshe duke thithė n' pėr nektare
mbi fletet me formė vezake

nė qdo vi tė lules me urim urata
nė secilin ind tė gjelbrimit
urimet e saja si rreze tė gjata
sa shend i japin shkėlqimit

sa bukur ėsht kur tė urojnė ėngjėllushat
me flutra e motive tjera
me ato lule mahnije qė jan sjell nga fushat
nė dardanė ku buzgjeshė pranvera

o zot ktu flutra paska aq shum ngjyra
e pikat rrėshqasin n' shkėlqim si currili
sa e bukur duket fleta e safire pikat
LAKMI PO JA KA KARAJFILI

kėrcyelli i ksaj lulje po mė duket si i arit
e fleta me shum pejza e damarė
sikur ėsht shkėputur nder kopshtije t' shqiptarit
nė tokėn me margaritarė

mallin ma nxiti e larmja flutur
ngjyrė rozė verdh e n' kaltri
disi po mė dukej sikur kur thithė e ngutur
nėpėr lule tė mahnitshme nė tė bukuren dardani

sa bukur ma dėrgoj kėt motiv urata
me pejza nė lule fletoholla
e un kti pėrshkrimi me fjalė rrezegjata
i jap krahasim porsi shiut nė pip molla

ashtu po mė duket kur po rrėshqet pika
pa u ndalė si nė riga me shi
kur bien leht nė fletė thue se galaktika
po lshon currila ingji

sa tė pėrshėndes oj ti me vlerė ari
motivet i ke simbolikė
kto lue tė gjelbėrta qė paskan nji ngjyrė bari
ylberi ti lėmoftė me qerpik
autori xhelal ferizi ne mergim liriku


E nderuara bashkatdhetare e nderuara mike qe tė konsideroj si moter
Me motivin qė ma dergova mbrdna disa minutash e thura nė vargje
ja pra pershkrimi menjiher se si mund te pershkruaj un gjithqka ne vargje mbrenda nji kohe tė
shkurtė edhe pse ka pas raste kur aspak skam qen i disponuar dhe nen presion te jetes kam shkruar
jo i qetė prandaj ju kam thėnė tė gjith forumistve me dergoni motive dhe fotot natyre bukurije motive te ndryshme e besa edhe ngjarje ne imeil privat s eun i pershkruaj ne vargje nuk edi se sa me kuptojn
bashkatdhetart ket sinqeritet dhe qellim te mirė por un marr nji motiv apo protagonizem dhe epershkruaj ne stilistikė sepse kem ket prirje qe nga vegjlija nuk edi a m e kuptojn njerzit aji o


besoj se ti vet eke pa dhe e sheh se ja per shembull nga qfar motivi arita te thuri vargje edhe pse nuk ishte ma i bukuri motiv sepse ka motive shum te ndryshme e shum te bukura.
nese bashkatdhtart me dergok jn kso motivesh un mund ti thuri ne argje
te fala enderuara urata
ur ime pavarsija dhe paq fat
faleminderit per motivin qe me frymzove per vargje

lirik
23-02-08, 08:40
--------------------------------------------------------------------------------

Faleminderit Turisti Urime Gjithashtu Tė Uroj Pavarsinė I Nderuar Turisti

E Gėzofshi Pavarsinė

““brezat Nėpėr Shekuj E Gzofshin Sa I Lumtur Qė Ndjehem Mbas Pėrpjekjeve Kaq Te Mėdha Tė Popullit Mbas Kaq Shum Vuajtjeve Q ė Pat Ky Popull
Ma Nė Fund Arriti Ta Realizoj
Ne Qiell Ka Zot E Drejtėsi Qė Nė Tokė Sheh Padrejtesinė
mizore


O Shekuj

Autori Xhelal Ferizi Liriku Nė Mėrgim


O Shekuj Fati Gjithmonė Nuk I Prinė Padrejtėsisė
Poshtė Bjen Sunduesi
E Lart Mbrrinė I Drejti I Vegjlisė
Rrėnohet Mizori Pushtuesi


Lartsohet O Shekuj Mirsia
Zoti E Dėnon Mėkatarin
Mbi Dhe Nuk Fiton Vrastaria
Se Shekujt Se Durojnė Tradhtarin

As Qielli Se Duron As Nji Dhe
As Kohrat E Shpirti I Qytetrimit
As Ligj I Zotit As Fe
Nuk Duan Demon Tė Krimit

Nuk Mbahet Nė Fron Satana
Se Don As Ligji I Natyres
As Dielli As Yjet As Hana
As Kohrat As Ylberat E Ngjyres

Ankohen Tė Gjith Te Zoti
Prandaj Shembet Mizoria
Se Dėnesja E Dhimbja E Loti
Gjėmojnė Te Perendia

Prandaj Rrėnohen Hordhitė Bizare
E Bandat Kriminale
Nuk Mbahet Mbi Dhe As Dhuna Barbare
Se Shemben Fusha E Male

Pranaj Rrokullisen Shpirtzezat Krimogjene
Bizare Qetnike Ushtri E Qeta
Perverset e Gjaksore Militaret Shovene
Pėrfundojn nga zullumi nė gremina t' shkreta

Se Sy Ka e Paanshmja Hapsira Qiellore
E Madhėrishmja Perendia
I Shkrumbon Pa Mėshirė batalionet Mizore
Zullumet Si Duron Pėrjetsia

Prandaj Duhet Urtėsia
Duhet Mėshira e Vlera
Prandaj Duhet Dashuria
Rrespekti e Ligji e Ndera

Se Shembė ėsht Qdo Gjakatarė
Barbaria Nuk Fitonė oj Botė
Se Derdhen Vullkanet Me Zjarė
Mėshires Jepni Votė

Zullumi Nuk Mbahet Mbi Glob
Ai Sjell Tragjike Epoka
Ai Sjell Veq Gjak E Kob
Se Mbanė Gjithsija As Toka

xhelal ferizi autori ne mergim

permirsim
Faleminderit Qe Ju Ra Ndermend I Nderuar Te Ma Uroni Pamvarsinė
Do Te Duhej Ti Binte Ndermend Shumkujt Por Nuk I Ra Kshtu Na Qenka

Diana007
23-02-08, 17:56
http://www.shefdomi.com/graphics/glitterdollz/created/N5h5Ll5bZk5Utwf.gif

Dardan Kastrati
23-02-08, 21:08
http://img229.imageshack.us/img229/2580/1kc1a9be97cdei6.jpg

lirik
24-02-08, 10:04
I Nderuar Dardan Kastrati
Ke Sjellė Ktu Nji Hartė Qė Mė Emocionove Jasht Mase Jashtzakonisht:
Ky Simbol Tregon Se Para Shekullit Te Shtatė Ktu Kishte Fise Antike Ilire
Tėgjitha Kdo Fise Si Nė Emra Tpinimi Vendbanimesh Shkallen Enivelit Te Artit Numizmatikes Dhe Zhvillimit Te Rendit Shtetrorė Dinastisė Mbretrore
Te Gjitha Ishin Te Forumuara Kur Ne Gjurmet Ehershme Te Qytetrimit Nuk Kishte As Nji Mbiemer As Nji Gjurmė Sllave Serbe Pansllaviane
Te Gjitha Kto Fise Dhe Kjo Histori Nė Kėt Gadishull U Zhvilluan
Pa Prezencen E Sllavėve Ne Kto Anė Qė Deshmons Eme Mija Vite Ktu Ilirt
Ishin Prezent:
Pikrisht Pr Shkka Te Ksaj Drejtesie Dhe Fakti Perendimi I Civilizuar Ka Dhimbje Ne Ndergjegje Dhe Nuk Mud Ta Perfillė Barbarinė Dhe Kanibalizmin
Peendimi Udhpershkruesit Kronikanėt Dhe Hostroianėt Dėshmuan Me Gjithqka Shkencore Se Ktu Jetonin Ilirėt Tė Parėt E Shqiptarve:
Fiset Ktu Jetonin Jetė Te Organizuar Shtetrore Ne Shtet Dhe Mbretri
Kur Fsare Nuk Kishte Asnji Gjurmė Historike As Kurfar Shenje Serbe Sllave
As Nji Dru As Nji Guri Nuk Kshte Emėr Sllav
Me Asgjė Nuk Ishte Prezente Ktu Pansllavia Qė U Lėshua Nga Stepat Ruse Dhe I Ukraina Per Te Marrė Toka Te Huaja
Se Sa Tė Pa Drejtė Jan Lexoni Te Autort Emesjetes Se Hershme Se F Qfa Veprimesh Bėnin Kta Mbi Ilir Kur Erdhen Ne Gadishullin Ballkanik
Kanibalizmi Dhe Tmerri Qė Ushtronin Kta Mbi Ilirt Ishte Tmerri Vet Duke Ua Pre
Kokat Duke I Masakruar Duke I Gri E Rjepė Per Se Gjalli Dhe Perse Ebėnin Kėt Veprim Per Shkka Te Pastrimeve Etnike Per Shkka Te Karakterit Te Eger Te
Tare Grabitqar♪7 Shovenist Dhe Per Shkka S E Kurrr Nuk Jan Ne Gjendje Te Bejn Marrvshje As Ta Pranojnė Reaitetitn Historik Por Gjithnji Falsfiikojnė
Ktu Ne Ket Hartė Ku Shk Triheshin Fiset Dhe Topinimia Etnonimia Ilire Epapprekur Nga Sllavt Ardhacak Nuk Shihet Edhe Emri I Singodnes Ilire
Qytet Beogradi I Sotem Qe Sllavt E Quajten Beli Grad Mbasi E Pushtuen Ne Koihen E Sundimit Romak Kur Iliria Lengonte Nen Sundimin Romak Dhe Ishte
Nėn Thundren E Romes Perandori Asimiluese
Fiset Shqiptare Ilire Shtriheshin Edhe Ne Panoni Fisi Panon Te Oradea E Rumanis Pertej Vi Ojvodines Se Sotme
Sava Drava Danubi Ose Tuna Siq Quhej Ne Gjuhen Elasht Ilire E Ibri Lumi I Bardhė Ibardhi Per Ndryshe U Pervetsuan Nga Serbet Ardhacak
Shum Para Ardhjes Se Serbve Ne Antikė Nga Gjeograft Greko Romak Shkruheshin Kta Emra
Lumejt Per Shkka Te Gjatsis Dhe Madhsis Se Tyre Nuk Arriten Te Sslavizohen Si Emra Ne Ndergjegjen E Serbve Sllaveve Sepse Nuk Kishin Fuqi Per Te Ndrruar Gjithqka Sepse Nuk Kishin Leksik Prandaj Emrat E Lumejve Sava Drava Tisa Tuna Danub Os Edunavius Siq E Quanin Romakt Elashtė Mbeten Edhe Sot Me Emra Origjinal Tė Antikes Ilire
Me Qindra Toponimi E Emra Antik T E Vendbanime Jan Gjallė Sot Nė Gjurmėt Gjeografike Tė Ish Jugosllavis Ne Teritorin Ku Ma Parė Iliret Etnikisht Jetaun
Ilirt Ksihin Mbretri Kishin Stoli Kishin Dasma Kishin Qeep Per Pjekjen E Bukes Kishin Enė Per Ujė Per Mjaltė Kishin Mkjete Pune Lufte

Kishin Princesha Mbretresha Princa Kala Ndertimtari Art Numizmatikė Bukur
Mirė I Ishin Afruar Civilizimit Kur Edhen Sllavt Me Egersi Dhe Sulmuan Trojet E Tyre Dhe I Popullzuan Etnikisht
Meqense Etnija Ilire Ishte Shum Emadhe Dhe Teritori Bukur I Madh Nuk Arriten Te Shkatrrojn Secilen Gjurmė Te Qytetrimit Te Lashtė
Ne Bosnje Dhe Ne Dalmaci E Ne Istri E Ne Shum Vende U Gjeten Aq Shum Gjurmė Te Kti Qytetrimi Antik
I Nderuar Dardan Kastrati Bėr Mirė Qė Na Esolle Kt Hartė Ktu Un Ne Rinin Time Lexoja Shum Per Ilirėt Jeten Dhe Historinė Luftrat E Tyre Me Romaket Greket Maqedonasit E Lashtė Si Dhe Me Romaket E Me Fise Tjera Me Kletet E Me Shum Adrhacak
Ata Ishin Njerz Si Te Them Te Butė Dhe Nuk I Perballuan Gjith Ks To Sulme
Mund Te Them Se Akoma Vetedijen Elartė Shterore Nuk E Kishin As Kombtare
Sepse Shkrimi Siq Po Shuhet Mungonte Ata Nuk Lan Gjurmė Shkrimi Askund Flitet S E Romakt Ua Kan Djeg Bibliotekat Te Gjitha Gjurmėt Mbasi I Kan Pushtuar
Por Kjo Nuk Ka Shum Prova Dhe Fakte Historike
Qka ėsht Historike Dhe Epa Tjetėrsueshme ėsht Vertetimi Edhe Shkencorisht
I Lidhjes Kontinuitive Te Pa Ndeprerė Pra Ne Mes Te Shqiptarve Dhe Ilirve Deri Ne Ditet E Sotme
Zngjiri Etnik Dhe Vazhdimsia Etnike Nuk Kputet Edhe Biologjikisht Me Anė Te Laboratoreve Dhe Anatomisė Matjes Se Skeleteve Sakt U Vertetua Se Prejardhja Dhe Qelizat Skeleti Esht I Njejt I Ksa Rrace Bilogjikisht Prezente Ne Gadishullin Ballkanik Shumpara Ardhjes Se Sllavėve Serb Ne Ballkan
Rafaelo Bataglia Italiani Qe Mati Me Perpikmeri Kafkat Ilire Por Ket E Kan Ba Edhe Shum Shkenctar Tjerė Botrorė U Vertetua Pa Dyshim Se Biologjikisht Dhe Me Substanca Trupore Qe U Gjeten Neper Skelete Dhe Improvizime Tjera Shkencore U Identifikue Edhe Lloji I Njeriut Si Te Njejta Fise Ilire Qe Vazhdojn Deri Te Shqiptart Sot
Pra Argmumentet Te Gjitha Jan Faktike Qe Prezenca Jonė Qe Nga Antika E Hershme E Ndoshta Qe Nga Neoliti Apo Paleoliti Si Rrėnjė Etnike Qendron Ktu Ne Ballkan
Ne Ket Iliri
Tmerret Qė Bėnė Serbet Sllav Ardhacak Vetem Evetem Qe Se Bashku Me Rusinė Ta Mshefin Ket Fakt Historik E Ta Grabisin Teritorin Ti Mshefin Gjurmet Evjetra Te Civilizimit E Ta Sakatosin Ket Komb Ne Secilin Aspket Kjo Flet Se Kemi Te Bėjm M E Nji Armik Ae Tė Keq Aq Antinjerzorė Aq Tė Eger Lakmiqarė Sa Qė Bota Ka Fillu Ta Marr Shum Seriozisht Ket Egersi Dhe Lakmi Ruso Serbe Per Ta Gllabruar Token
Jam I Bindur Se Sikur Ta Mernin Ruset Dhe Serbet Gjermanin Dhe Francen Apo Anglinė Qdo Gjurm Te Qytetrimit Do Ta Zhduknin Aty Dhe Nuk Do T Ekishte Forcė Ne Botė Q E I Bind Kta Nbjerz Se Aty Ishte Nji Qytterim Tjeter Ja Pra Kush Jan Kta Te Cilve Bota Ka Filluar Te Ju Trembet
Natyrisht Kan Arsye Te Ju Tremeben Sepse Kta Mu Ne Pikė Te Dites E Mohojn ė Faktin
Si Do Te Na Trajtonte Bota Nese Ne Do Ta Pushtonim Rusinė E Mosken Ta Emronim Bardhana Ete Themi Aty Kurr S Ka Qenė Moskė Dhe Fushat E Dnjeprit E Stepat Ti Emronin Fushat E Bardha E Siberinė Ta Benim Iliria E Veriut Dhe Te Thonim Ktu Ishin Shqiptart Gjithmon Gjysh Pas Gjydhi Ja Ktui I Kemi Gjurmet Ktu S Ka Pas Kurr Asgjė Rsue Qka Do Te Thoshte Bota Per Ne Me At Lloj Ndergjegje Barbare
Nese Mund Te Quhet Ndergjegje Por Po E Quaj Vetedije Kanibale Per Shembull
Ose Te Themi S Eparisi Paska Qen Gjith I Shqiptarve
Mendoj Se Bota Do Ta Kapnin Kryet Ne Dorė Dhe Do Te Na Urrenin Tmerrsisht Per Shpifje
Ja Kshtu Vepron Serbia Dhe Rusia Sot Me Trojet Elashta Antike Iliro Etnike Qe Kurr Nuk I Kishte Te Vetat As Ma Te Voglen Gjurmė Aty Nuk E Kishte
E Sot Kekron Luftė Botrore Per Toka Te Huaja Ky
Pra ėsht Apetiti Ruso Serb Barbar Kanibelesk Per Troje Te Huaja Prandaj Perendimi Esht I Egersuar Ne Ta Sepse Jan Duke Ja Pa Ftyren Dhe Nivelin
Deri Sa Gjithqka U Deshmua Shkencorisht S E Vazhdimsia Iliro Shqiptare Nuk Nderprehet Bilogjikisht Si Vazhdim I Etnisė Sepse Europianet Stdudiuna Faktet Gjuhtarė Etimolog Toponimist Analist Historian Arkeolog Dhe Studjues
Te Kukturava Te Artit Dhe Qka Ma Kryesora Edhe Anatomist Matsit Eskeleve Qe Shkencorisht Dhe Bilogjikisht Ta Vertetojnė Dhe E Vertetuan Lidhsmerinė
Etnike Te Pa Nderpre Deri Ne Ditet Sot Te Shqiptarve Dhe Te Ilirve U Vertetua Se Sht I Njejti Trup I Njejti Gjak Qe Shjpetuan Rastesisht Enuk U Zhduken Siq U Zhduken Maqedonasit E Vjeter Lykasit Thrakėket Dakėt Pot Huajse Krejt Trojant E Vjeter Edhe Hetitet Pellazgt Te Cilet I Shkruu Dhe I Asimiloj Greqia Pushtuese Me Ardhjen E Akejve Helenik Ilirt Nuk U Asimiluan Nė Tėrsi
Ata Mbijetuan Shqiptart Jan Pasardhsit Direkt Te Tyre Shkencorisht E Vertetuar

Te Pershendes Dardan Kastrati Per Ket Hartė Te Bukur Dhe Ket Simbol Qe Do Te Ja Kushtoj Disa Vargje

lirik
24-02-08, 18:43
Dhe ja shiheni si pėrpiqet hajduti tė gėnjej boten
kur dihet kolonizatori se nė qfar varfrie skėterrė e shendrroj pjesen ma te madhe te kosoves
popullin shqiptar
ku vetem nji shtresė e privilgjuar kishin para
te tjeret vuanin kryesisht

Nė vitin 1979 arrita pėrfundimisht tė nxjerri nj informatė
nga nji njeri i besuėshėm
qė kishte lidhje tė fuqishme nė trepqe
nė fakt ai ishte nj i Ingjinjer nė trepqe
por kėt e bėra nėpėrmes nji tė besushmi tjetėr
qė un i besoja shum
e ai e kishte lidhjen me te
meqenė se ky ingjinjeri shum pak fliste me njerz

sidomos gjėra tė tilla nuk fliste ishte ingjinjer xehtarie nė trepqe fqi i imi
por me gjithat kishte arritė ta nxjerrė nji listė
nė te cilen shkruhe dhe kishte statistik te besueshmej se rreth
500 kilogram ari nė tre muaj shkonin nė beograd
nė forma kutie kallėp thonin athere

kishte te shenuara me firmen e shkruar TREPQA nė kallėp tė dukatit.
Atje nė serbi deponoheshin nė vende krejtsisht SEKRETE
ose jasht serbisė nė banka ndėrkombtare tė garantuara
ku serbia i kishte tė shifruara nė shifra
ja pra kjo ishte plaqka qė i bėhej kosoves
pėrveq kristaleve
ndėrsa rreth treqind mij shufra plumbi nė ditė
me grisha kutia katrore qe prodhoheshin ne fabriken e akumulatorve
ju thonim ne
kan pasė formen si katrorė tė qokoladave gjersinė e kishin pesė centimetra gjatsinė 50 centimetra shkonin nė serbi nė eksport
nė tė shumten e rasteve mshefej dokumnetacioni regjistri
dhe duhej te heshtnin kompetentėt
tė cilėt mė thonin nuk guxojmė as tė flasim pėr kto dukuri.

Mbi dhjetmijė bateri numri i prodhimit nė fabriken e akumulatrove nė Mitrovicė
tė modeleve tė ndryshme pėr makina e kaminona qė prodhosheshin
dhe shkonin nė serbi ose kur eksportoheshin serbia i merrte paratė nėpėr banka
devizat ku perveq se fitonte nga kamatat
kosova nuk kishte tė drejt te caktonte as qmimin e tregut te mallit te vet
as te ngriste qmimin sepse me qmimin emallrave te kosoves dispononte serbia
e cila kosoven e konsideronte provincė tė veten
dhe te gjitha tjerat tregje dispononte serbia
si padrone ,
sepse mbahej si republikė e kosova si krahinė provincė eskllavruar ku puntori shqiptar nat edit punonte mbsuhte normen per serbi .
Njerzit qe kishin besim nė ne na tregonin edhe shum gjėra tjera
por edhe per shum gjėra tjera trembeshin
e kishte gjėra qe as nuk i dinin ata
ato i dinte serbia
sepse kosova as gojė nuk guxonte me hapė nga padrejtesitė e eksploatuesve hajdut mafioz qetnik komunsitet e bashkim vllazrimit siq quheshin at'her VRASESIT E SHQIPTARIZMIT
pansllavt serb kolonialist pushtues .


Ka pasė shum raste kur vetėm nji sasi e caktuar ėsht shkruar e mallit tė tjerat jan marrė pa gjurmė her me kamiona her me vagona transporti e kan shkuar pa ditė hiq kosova.
NJI TRANSPORT I TILLė BEHEJ ME TREN KU NE ATA TRENA NUK KISHTE KURFAR GJURME PERVEQ VAGONA Qė HER NISESSHIN NGA URA E HEKURIT PERTEJ NE MBRENDI TE FABRIKES SE FAFOSIT E HER NGA ZVEQANI ZAKONISHT NATEN QE TE MOS SHIHTE NJERI SE QKA TRANSPORTOHEJ
SEKRETET EPLAQKITJESS E KOSOVES AKOMA NUK KAN DAL NE SIPERFAQE MENDOJ S E KET DENONCIM DUHET TA BEJN TE GJITH TE PUNSUARIT QE ISHIN ATHER NE ORGANIZATAT PUNUESE INGJINJERAT DREJTORAT NENPUNSAT EKPSERTAT SHEFAT SEPSE SA DO Q ETE JET NJERIU I INFORMUAR KURR NUK MUND TE JET I INFORMUAR SI ATA VET QE KAN QENė DIREKT NE RRJEDHA DHE KAN PAS LISTAT EPERDITSHME NEPER DUAR
ASHTU U VEPRU ME Tė GJITHA MALLRAT SEPSE KOSOVA PAMėSHIRSHėM EKSPLOATOHEJ
KėTO LISTA I POSEDONIM DIKURė PARA SE Tė BURGOSESHIM PO MENDOJ SHėNIMET
SEPSE LISTA ORIGJINALE NUK NA JEPNIN PERVEQ SHENIMEVE QE NE PASTAJ I IMPROVIZONIM ME RUBRIKA TE NDARA
PERVEQ SHėNIMEVE INFORMATAVE Qė ARRINIM DISI TI NXJERRNIM
DHE KISHIM INFORMATA EDHE PėR SASINė E PIRITIT DHE TE SUPERFOSFATIT PLEHRAVE TE CILET SHPERNDAHESHIN PER EKSPORTE NE VEBD DHE JASHT VENDIT
Tė XEHEVE DHE KRISTALEVE BAKRIT
SI DHE SASINė E ZINKUT
Qė SHKRIHEJ DHE TRANSPORTOHEJ Nė FORMA KALLUPESH
Nė SHKRITOREN E ZVEQANIT NGA KU SERBIA PA RA Nė SY EKSPORTONTE NGA ANDEJ PA HESAPė
PėRVEQ TRANSPORTEVE TJERA KA QENė EDHE TELEFERIKU KU DIREKT NGA TREPQA
TRANSPORTONTE Nė SHKRITOREN E ZVEQANIT NAT E DIT
KORITAT E MEDHA ME XEHE MINERALE TE PAPERPUNUARA
SHKONIN NE SHKRITORE DHE KAMIONAT DIREKT NGA TREPQA
POR KA PASUR EDHE RRUGė TJERA SEKRETE TE PLAQKITJES PA GJURMė
Qė NE NEPERMES NJI FAR PėSHPėRIME NDėGJONIM E SERBIA ME GJITH KėT EKSPOLATIM PASUROHEJ NDERTOHEJ
PėR NDRYSHE SI U NDERTUA BEOGRADI DHE TE GJITHA QYTETET E SERBISė
MANDEJ ARMATA USHTRIA ARMATIMI RRUGėT E SERBISė HEKURUDHA ELEKTRIKE
E MBARė JUGOSLLAVIS DHE SHUM OBJEKETE E E FABRIKA TJERA

DHE TASH KėRKON PAGESA KOLONIALISTJA EKSPOLATUESJA
E PA SHPIRTė
SERBIA OSE MA MIRė TA QUAJ RUSIJA E VOGEL NE BALLKAN I KERKON KOSOVES PARA BORGJE SE GJOJA BORGJIN EISH JUGOSLLAVIS PJESEB NE EVET EPASKA KOSOVA
JA SE QFAR FTYRE KAN KTA PERVEQ SE E MASAKRUAN E ROBRUAN SA VITE DUAN TA SHESIN TASH ME PARA MEQENSE JU DOLI NGA DORA KERKOJN PARA TASH
TAMAM SI SERBET QE MERRNIN TROJET SHQIPTARE ME DHUNė EBANESAT E SHISNIN NGA DY TRI HER
ME TREGONIN DIKUR SLLOVENT BOSHNJAKT DHE KORATėT
Nė KONTAKTE ME TA ME THONIN SE
SI SHMANGEN PARATė E PUNTORVE TE REPUBLIKAVE TJERA NGA SERBIA SE SI PLAQKITEJ ISH JUGOSLLAVIA NGA SERBET

DHE SHKOJNė PARATė NE KASEN E BEOGRADIT
PėR QėLLIME USHTARAKE E QėLLIME TJERA PUSHTUESE PANSLLAVE
Nė QEKUN E RROGAVE Tė PUNTORVE SI Nė ISKRA TE SLLOVENIS SI NE RADE KONNQAR
TE ZAGREBIT E KU DO NEPER FIRMA TE SLLOVENVE KROATVE BOSHNJAKVE POR NE MBARė JUD GOSLLAVINė PO THUAJSE BEHESHIN NDALESA NE RROGA
KU
SHKRUHEJ:
PėR KOSOVEN DHE REGJIONET E PAZHVILLUARA NE JUGOSLLAVI:'
DHE JU NDALNIN PARA PUNTORVE N' MėNYRė Qė TI HASMOJNIN KOMBET TJERA ME NE SHQIPTART TE NGJALLNIN NEVERI DHE ANTIPATI KUNDER NE SHQIPTARVE E NE ANEN
TEJTER NE EMER TE ASAJ TE VIDHNIN
DUKE SHFYRTZUAR BLLOKIMIN E INFORMIMIT
SERBET GENJENIN POPUJT JUGOSLLAV
GJITHQKA E GJUANIN MBI KOSOVEN
E MJERė
E CILA NUK MUND TE HAPTE GOJė
S E VETEM PėR NJI FJALė TA HUMBNIN KOKEN MAFIA SERBOKOMUNISTO QETNIKE
Nė FA“KT Tė GJITHA FORMAT E PLAQKITJES I BėNTE SERBIA SI NE RROGAT E PUNTORVE KU ARKA E BEOGRADIT DEDIKOHEJ PėR QIELLIME E NEVOJA TE SERBISė Tė ZHVILLIMIT USHTARAK E TJERA QELLIME PUSHTEUSE PANSLLAVISTE
NE GA FAKT ASGJė NUK SHKONTE PER KOSOVė
NE KOSOVė U NDERTUAN VETEM SEKTORė KU I INTRESONTE EKSPOLATIMI SERBISė
SKLLAVRIMI I SHQIPTARVE
SI SHKRITORET TERMOELEKTRANA FERONIKLI E TJERA QENDRA
Qė I SHėNDRRONTE Nė KOLONI Tė VETAT
DHE I PLAQKISTE
KėSHTU VEPRONTE EDHE ME MINEIRAT TJERA
AJVALI FERNIKEL KISHNICė NOVOBėRDė LEPOSAVIQ ETJ
POR SA PER STANDARDIN E SHQIPTARVE AS Qė MENDONTE KUSH
MBI 70 PERQIND E POPULLSISė JETONIN NE VARFRI
DHE PAPUNSI
VETEM DISA Tė CILET JETONIN NGA GJINDSHMėRIA DHE SHKATHTSIA E VET ME TREGTI
E BUJQSI E PUNSIME JASHT KOSOVE
NE SPITAL KAM SHKRUAR PERSONALISHT DUSA HER PER TE PA NJERZIT QE HELMOHESHIN Nė GJAK NGA PLUMBI NėPėR SHKRITORE TE ZVEQANIT DHE ISHTE TMERR TI SHIHJE SE SHQIPTARI ME TET FMI I BINTE MURIT ME KOKė NGA HELMIMI I GJAKUT ME SASI PLUMBI
DHE HELMESH TJERA NEPER SHKRITORE DUKE U MUNDUAR Q EME TRI NDRRIME PER PAK PARA TE MBAJ FAMILJEN POR NUK KISHE QKA SHEH NE TA VEQ QKUFOMA
NE MERRNIM SHENIME ATHER POR KUSHTET I KISHIM SHUM TE EVSHTIRA NUK KISHIMAS PARA AS FOND PER TE DEPERTUAR MA THELL SI ORGANIZATė MA EFUQISHME MA EPERSOSUR DHE MA E ORGANZUAR POR GJITHQKA M FUNKSIONONTE NE BAZA TE QELIKTA
VULLNETARE PER SHKAK TE DHIMBJEVE D HE DASHURIS PER ATDHEUN TONė TE DASHUR DARDANINė E LASHTė:
KAM EDHE SHUM KUJTIME ME PUNTORT DHE KONTAKTE KU I VIZITOJA Tė DEMTUARIT
POR EDHE SHIHJA NJERZ NE ZGAFELLEN E TREPQES NE MINIERA NE KUSHTE Tė MJERUSHME DUKE NXJERR XEHEN MJAFTONTE TE SHKOJE NEPER TOKė NEN DHE NE NJIMBDHJET HO RIZONTE ME ASHENSORIN NEPER ERRSIRA KU HORIZONTI ME HORIZONT KISHTE DALLIM LARGSIJE NE 600 METRA DHE SHIHJE SHQIPTART MINATORė TE MJER QE HYNIN POR NUK DIHEJ A DELNIN KU JU PHEJ GJAKU DUKE U SHFYRTZUAR DHE KISHTIN DEMTIME NE SHENDET
NE THELLSI TE HORIZONTEVE NEN TOKė ME NGA 8 ORė KU ECNIN NEPER KORIDORE TE ERRTA ME NGA GJYSEM ORE NENE DHE PER TE VENDI I NXJERRJE
ASHENSORT SHPEHER ISHIN NE DEFEKTE DHE MBETNIN ATY HER MBAS HERE NE ERRSIRė
ATA MBANIN FEMIJ FAMILJE DHE PUNONIN SI RROGTAR♪7 PER HESAP TE SERBISė
TE MOS FLASIM PER PUNTORT QE I VIZITOJA NE ELEKTROLIZ KU TE GJITH ISHIN TE HELMNUAR DHE DUKESHIN SI KUFOMA NGA HELMET E TYMIT T E KEMIKALEVE
NDERSA REGJIONI ISHTE SHENDRRUAR NE NJI SAHARė KU REGJIONI I MITROVICES DHE RRAFSHINA ISHIN SHKRETUAR ME UJRA TE HELMUARA E NATYR TE SHKRETUAR E CIA ME SHEKUJ NUK VJEN NE VETE AS VEGJETACIONI AS BIMET:
JA PRA KJO ISHTE SERBIA QE NUK I INTRESONTE APSAK SHQIPTARI POR VETEM EKSPLOLATIMI DHE SHFRYTZIMI I SHQIPTARVE
KSHTU VEPROHEJ EDHE ME OBILIQIN KU NE POASHTU KISHIN INFORMATA S E QFAR HELMESH KISHIN PUNTORT DHE NGA DIESKIDI DHE POPULLATA
NDERSA ENERGJIJA ELEKTRIKE GJITHMONė ESHT VJEDHUR NGA KSOOVA DHE ESHT SHITUR PAMSHIR SHėM NGA SERBIA NE VENDE TJERA NDERSA PARAT KAN SHKUAR NE GJEPAT E SERBVE DHE DISA BUROKRATVE SHQIPTARė TE ASAJ KOHE E NE BAZė TE PRAKTIKES TE ASAJ KOHE U VEPRUA EDHE SOT PAS LUFTE KU ENERGJIJA PA MESHIRSHEM VIDHEJ
PARATė QE U DERGUAN NE GJIBRALTAR JAN VETEM GJURMė E NJI DREJTORI SERB QE NE KOHEN E TITOS E PERDORI KET MAFIOZITET DHE SERBIA MBIULOHEJ SE GJOJ AI ISHTE FAJTOR PER HUMBJET KESHTU PAT VEPRUA EDHE DREJTORI I KORRUPTUAR I EI NISHIT
INDI U STRIA ELEKTRIKE NISH
PRA KORRUPSIONET JAN SHKOLLė MAFIOZE E AFERAVE DHE DREJTORVE BARKMDHEJ TE ISH JUGOSLLAVIS QE NDERTONIN VILA NEPER BREGDET:
NE VITIN 1971 KRISEN DEMOSTRATAT NE KROACI KU SHKUAN ME QINDRA AUTOBUS TE NJISIS SPECIALE NGA SERBIA SEPSE KROATET KEKRONINQE DEVIZAT E TURIZMIT
TE ADRIATIKUT SI DHE DEVIZAT E TJERA QE HYNIN NE KROACI TE MOS SHKOJN NE ARKEN KRYESORE TE BEOGRADIT SEPSE BEOGRADI ISHTE KRYQEYTET DHE SIPAS RREGULLIT GJOJA DUHEJ TE KISHT E ARKEN
TITO MANDEJ E SHPK IKU FJALEN VETQEVERISES PER SOCIALIZMIN QE NE FAKT ISHTE IDE E KARDELIT PER TA SHMANGUR SHPERBERJEN E JUGOSLLAVIS SEPSE PJESRISHT U RA Nė TAKORT QE DEVIZAT E KROACIS TE SHKOJN NE ZAGREB POR PRAP S EPRA PJESA MA EMADHE E PARAVE PLAQKITEJ NGA ARKA EBEOGRADIT NDERSA KOSOVA SHKRRYHEJ PA MėSHIRSHėM
JUGOSLLAVIJA QUHEJ SOCIALIZEM VEQEVERISES POR NE FAKT ISHTE CENTRALIZEM DIKTAT NGA BEOGRADI SIDOMOS KOOSVA DHE VOJVODINA ISHIN VETEM PROVINCA Q EPAMSHIRSHEM EKSPLOATOHESHIN
SOT PO PEPRIQEN SERBT ME KET MASHTRIM TE RI TA SHESIN EDHE NJIHER KOSOVEN DHE JA PO U A SJELLI KTU NJI ARTIKULL SE QKA KEKROJN ATA--------------------------------------------------------------------------------

Serbia: Kosova e pavarur? Duhet tė paguajė 100 milionė euro ēdo vit


Nenad Popoviēi, ekonomist nė ekipin serb pėr bisedimet, thekson nė njė intervistė pėr njė tė pėrditshme serbe se borxhi i Kosovės i kushton Serbisė nga 100 mijė dollarė pėr ditė. Pala sėrbe shprehet e indinjur pėr ēėshtjen e borxhit tė trashėguar pasi sipas saj, aktualisht borxhet e Kosovės po i paguan Sėrbia dhe ky fakt duhet tė meret parasysh. Sėrbia shprehet se ndihet nė keqarshje pėr gjendjen e mjerueshme ekonomike nė Kosovė duke patur parasysh edhe borxhi qė sipas shumė zyrtarėve sėrbė arrin afro njė miliard euro dhe qė ėshtė trashėguar nga Jugosllavia e shpėrbėrė. Serbėt pretendojnė se nėse Kosova do tė shpallė pavarėsinė duhet t’u paguajė nga 50 deri nė 100 milionė euro pėr vit institucioneve tė ndryshme financiare ndėr tė cilat janė Klubi i Parisit dhe Klubi i Londrės. Tani Serbia ua paguan pjesėn e madhe kreditorėve dhe mund tė vazhdojė ta bėjė kėtė dhe kėshtu tė justifikojė pretendimet pėr ruajtje tė sovranitetit e saj mbi Kosovėn.

Ēfarė ėshtė ndėrtuar nė Kosovė me borxhet e jashtme

Gjithsesi, ēėshtja e kthimit tė borxheve tė jashtme nuk do tė jetė ngarkesė aq e madhe pėr Kosovėn, shprehen ekspertėt, por problemi kryesor mbetet vetėm riaktivizimi i prodhimit. Borxhin mė tė madh e ka Korporata Energjetike e Kosovės, pėrkatėsisht termocentrali “Kosova B” dhe mihjet sipėrfaqėsore tė qymyrit nė Bellaqevc dhe nė Dobrosellė, qė duhet tė kthejnė afėr 321 milionė dollarė, pa llogaritur kamatėn, pastaj "Trepēa" (Elektroliza e Zinkut, Fabrika e akumulatorėve, Fabrika e Baterive nė Gjilan dhe "Metaliku" i Gjakovės) rreth 81,3 milionė dollarė, Ferronikeli - 96,3 milionė dollarė, "Ballkani" i Suharekės - 21,3 milionė dollarė, Industria e Fijeve sintetike nė Prizren - 20,7 milionė dollarė, "Printeksi" i Prizrenit - 7,8 milionė dollarė, Fabrika e Tubave nė Ferizaj - 8,2 milionė dollarė, Fabrika e Radiatorėve nė Gjilan dhe ndėrmarrja hekurudhore – me rreth 2,2 milionė dollarė. Aktualisht korporata elektroenergjetike e Kosovės ėshtė nė prodhim, por me shumė probleme, ndėrkohė tė gjitha ndėrmarrjet e tjera janė jashtė funksionit. Madje, edhe ēėshtja e transformimit pronėsor ka mbetur e pezulluar, kėshtu qė ka rrezik qė vlera e kapitalit tė tyre shumė shpejt tė arrijė nė zero. Ndėrkohė, ēdo i interesuar pėr pjesėmarrje nė procesin e privatizimit duhet tė llogarisė nė obligimet ndaj huadhėnėsve tė jashtėm.

lirik
26-02-08, 23:58
Diana E Nderuar Gezuar Pavarsia Me Fat E Gzime Te Uroj Me Gjith Shpirt Dhe Jam Shum I Gezuar Per Ket Realitet Ma Kishe Dergu Ni Urim Shum Te Veqant E Te Bukur
Simbolik Terheqes

Amina
05-03-08, 21:07
Pershendetje zoteri lirik, poeti i FD; uroje te gjitha te mirat, dhe urime pavaresin.

Elina
05-03-08, 21:12
Pershendetje te perzemerta keni edhe nga une...

Ju deshiroje gjithe te mirat atje ku jeni,,,gjithashtu urime Pavaresine...Elina!

lirik
06-03-08, 00:24
Amina e nderuara
ju falenderoj shum pėr kėt urim mendova se shum ma shum njerz te kti forumi ka“n pėr tė ma uruar por si duket kan harruar
sa per pavarsinė jam shum i emocionuar
e nderuara amina
ditė tė bukur prita u realizua mundi dhe perpjekjet e dhimbshme te shqiptarve
shpetuam nga nji armik i poshter dhe i eger e gzofshi breza pamvarsinė shqiptare te osoves se shumvuajtur dardane
neper shekuj te lirė qofshi dhimbje mos past ma kurr toka jonė e bekuar
ju jam mirnjohs per ket urim sepse tė ja urosh njji te burgosuri politik ėsht fisnikri te ja zbutsh lendimet
e te s ekaluares por disa po harrojn sepse vzuajtjen nuk ekan provuar
me ket urim po ndjej nji far lehtesimi me keni knaqur shpirtrisht zoti ju knaqt eju gzoft amina e nderuara un kto dit kam pas lot gezimi shum nuk di q tė them ma teper por u bė nji mrekulli per ket popull
te mos harrojn shqiptart ti ruajn miqt dhe vatanin sepse tragjedija mund te perseritet nga gabimet

kosova jonė engjellusha shndritė sot e pavarur bukuroshja jonė e lashtė me fushat e gjera dardane
e me kurorora te bukura malesh le tė qeshė se i ka hije zemrushja e bukur mu ne ms te ballkanit fusha e bregore i ka si nji mis bote qendron ne mes te gadishullit e bukura e dheut ėsht dardanja
jonė e lashtė shqiptare
Ma ne fund dardanja jonė shqiptare shpetoj nga qakaajt e sibirit me shum mundime
ajo ka nevojė tash per zhvillim ajo ka nevoj per djem e vajza shqiptare qe ta mbajn ne krenari ne lulzim ne punė ne dritė ne civilizim ruane te dashuren kosovė martire o breza ruane kėt mahni
kėt fushė te begatt ilire
KėRKOHET VETEDIJE E LARTė DHE KONTRIBUT I MADH PER KET MARGARITARE PER KET TOKė STERGJYSHORE

lirik
06-03-08, 00:32
Elina E Nderuar Gjithashtu Edhe Ti Me Uron Pavarsinė E Kosoves
Te Falenderoj Dhe Te Uroj Gjithashtu
E Gzofshi E Gjithmonė Gezimi E Hareja Shendrittė Ne At Perlė Dardane E Cila Flladitet Ne Piken Ma Te Bukur Te Globit
Malet Ebukura E Dushkaja E Fjera E Bari Gjithmon Me Shend Egaz Paqin Qehre Dardane Shqiptare E Liri Te Perjetshme
Hareja Mbi Tken Tonė Nepe Shekuj I Percjellt Brezat Liria Si Nji Margaritare E Flamuri Me Shqiponjen Me Dy Krena Valoftė Per Jet T Ejetve Ne Qiellin Elirė Te Dradnes Antike Asaj Trimje Ingji E Urtė Shkelqimtare
Se Ciles Lakmi Ja Kan Edhe Retė E Bardha Per Driten E Dheun E Bekuar
Urimet Tua Te Sinqerta Per Pavarsinė Me Erdhen Shu Mirė Ne Ndjenjat Emia Si Dhe Ne Plaget Ekohes Po Ndikojn Mirė Ka Disa Dit Qe Po Kam Lot Gzimi
Sepse Ne Te Shumvuajturit Ish Te Burgosur E Mergimtarė Larg Na Dukej Dita Ebardh Por Ja Qe Erdhi Mendova Se Do Te Ma Urojn Edhe Shum Tjer Ket Ditė Por Kan Harruar
Urimi Po Ndikon Mirė Te Un Ju Flameniderit
Ne Urime Kam Prit Edhe Fotografi Me Motive Te Bukura Por Edhe Fjalet Mirė Po Mė Ndikojn Ne Emocione Ju Faleminderit Elina E Nderuara Egzofshi Pavarsinė
E Ndruara Dardane Ilire Shqiptare

lirik
06-03-08, 01:09
Mė KAN URUE

XHELAL FERIZI AUTORI NE MERGIM
KUSHTUAR VASHAVE DARDANE

nja dy vasha bardh me zemer
pamvarsinė ma kan urue
porsi yje e dritė me emer
kur shkojn qiellit tue ndrique

nji amina e nji elina
ah te dyja karajfile
porsi zogza e kanarina
kur flutrojnė mbi fushė jeshile

mbi gjelbrim ku brushon bari
shprushė prej ere e puhije
me kullim por si lang ari
porsi rreze ne tokė lirije

qė tė dyja kan qua fjalė
siq dėrgon deti n kaltri
me shkumbardhen tė bukur valė
qė e shtyn era n' bukuri

ashtu kto me nji art fjale
mi kan vlue ndjenjat shqiptare
porsi zogzat pėrmbi male
qė ligjrojnė n' cicrimė shqiptare


kto dėrgua ma kan urimin
e qendisė ma kan n' hare
ndjenjen tė bardhė e' t' vrullshėm gzimin
por si yjt e hanes t 're

si elina e si amina
te dyja n' krah shkojn n 'cak flutrimit
si dy t' gzueshme kanarina
mu nė shesh tė pavarsimit

mu atje ku vlojnė valltarė
ku festohet me tupana
me poet e kangatarė
nė festė ku vlon me gzim dardana

HIJE U KA ARTI I LIRISė
SI SHERBET SA BUKUR QESHIN
THUA ME GAZ TE DASHURISė
GURė E DHE ME SHEND PO I VESHIN


si elina si amina
thue se rreze jan diellore
kto mi gzofshin mot e stina
nė kopSht t lirisė t' dardan'S' arbnore

KTO GJITHMONė QOFSHIN URUE
PAQIN DRITė TE BUKURISė
JU SHKOFTė JETA TUE FLAKRUE
PORSI FLAKA E DASHURISė

EDHE U ECTė MIRė STINA E MOTI
PAQIN FAT MBI TOKė SHQIPTARE
E U NDIHMOFTė NGA QIELLI AI ZOTI
SI N MARTESė SI N' MOSHė BEQARE

PAQIN GZIM NE SHKOLLė E DIJE
NE PUNė ENE JETė NDER SHOQE E UDHė
PORSI DRITA NE GJAM INGJIJE
MOS JU DUKT KUND BRENG AS RRUDHė

AUTORI XHELAL FERIZI LIRIKU NGA MERGIMI
JU KUSHTON VARGJE MOTRAVE SHQIPTARE ME RASTIN E PAVARSISė
SE KOSOVES TOKES TONė TE SHEJT E TE DASHUR

jEtA_1
06-03-08, 12:50
Se pari pershendetjet e mija me te sinqerta nga Londra dhe urime Shtetin e Kosoves flm qe me keni shkruar kerkoj shume shume falje nga ana ime personale por jame shume e ngarkuar me obligime sa nuk kam kohe as te marre fryme me mungon shume komunikimi ne dardani po skam cka bej vetem qe ndonjiher hy blic dhe dal te deshirojgjitha te mirat ne jete suksese te metutjeshme

lirik
06-03-08, 13:48
Pėrshėndetje E Nderuara Jeta Ka Kohė Qė I Mungon Forumit Nji Pendė Floriri
Si E Jauaj E Nderuara Jeta
E Kuptoj Shum Drejt Angazhimin Tuaj Te Gjith Kemi Probleme Dhe Angazhime
Obligime Sepse Vet Jeta ėsht Imponuese Ta Merr Shpirtin Kjo Dinamikė Terminesh Me Vrapime Ne Ket Kapitalizem Te Eger E Te Pa Meshirshem Ku Duhet Siguruar
Buka E Gojes Per Femi E Per Vete
Ju E Gzofshi Pamvarsinė E Paqit Fat E Mirqenje E Shihofshi Dardaninė E Lirė Me Gjith Te Mirat
Tė Uroj Suksese E Ndruara Jeta Dhe Mos Kerko Falje Se Te Gjith Ne Vrapojm
Mbas Nji Kafshate Buke Prandaj Te Kuptoj
Vargjet Tua Te Bukura Si Biluri Te Kulluara I Kam Lexuar Dhe Jam Emocionuar Shum
“tė Deshiroj Stabiltet Ne Kėt Jet Dhe Qetsi E Shendet ;mundsisht Her Pas Here Gjej O Pak Kohė Dhe Mos Na Harrro Hyn Nė Dardani
Sa Pėr Tė Na Kujtuar
Te Fala Nga Gjermania Nga Bashkatdhtari Mergimtari Liriku I Vargjeve Shqiptare
Urime Urime Urime Syt Me Lot Gezimi Me Jan Mbushur Dhe Po Me Duket E
Pa Besueshme Kjo Mrekulli Sidomos Ne Brezi I Asaj Kohe Nen Jugosllavin E Veshur Ne Hekur Me Tanke E Raketa Bukur Larg Na Dukej Liria Dhe Nuk Besonim Se Kishim Shum Miq Tash Po Besojm Se Ekemi Zotin Lirinė Dhe Shum Miq
Detyra Jonė Esht Puna Dhe Ndershmeria

lirik
06-03-08, 14:26
SHIHENI SI U DUK MBI SIPERFAQE

AUTORI XHELAL FERIZI LIRIKU

Shiheni si u duk mbi siperfaqe
tė ma uroj nga zemra e arit
nji lulė bukur manushaqe
mu ne prag tė kti beharit

ma uroj me rreze largsije
mu nga toka e gyrbetit
mė eerdhi fjala prej mahnije
kaloj male e ujė te detit

sikur shkojn rrezet n'qėllim
per me nxe dikund ndoj shegė
ashtu fjala e saj me shkrim
si cicrrima e zogut n' degė

me urim t' sinqert rreztarė
si shkelqimi i qehlibarit
si ndoj krua a ndoj ujvarė
kur bjen n' pellg t' kthjellt t 'kullimtarit

ashtu jeta nga ai dhe
mu nga londra e mergimit
si currilat ndahen n' rrke
ashtu i ndau germat t' drit'shkrimit

e me postė elektronike
mi ka nisė kndej kah adresa
thurė n' miqsi me forcė qelike
si ajo e motit dikurė besa

mi dergoj veq per me m' gzue
siq e gzon vera bilbilin
pamvarsinė duke m' urue
si e lmon rrezja karajfilin

e ju vasha e gra dardane
qe u ka hije fjala e doka
sa te ket diell sa te ket dritė hane
gzim ju falshin qielli e toka

ju dhurofshin gzim edhe yjet
fatet ne hark qė i mbanė ylberi
zemra juaj me fllad kah pyjet
u lmoftė prore me fllad nderi

se ju zemren mua me plagė
me currila plot urim
mu ne aortė ma keni lagė
me t' urueshmin pamvarsim

e sa hije u ka miqsija
edhe fjala argjentare
po ju dini si dlirsija
me burue si gurrė shqiptare

se ėsht si krua zemra shqiptare
prandaj rrjjedh si gurra e zallit
fjalė t 'sinqerta qehlibare
qė t 'flakrojnė si ndezja e mallit

po kush din kshtu por si hana
me ti nisė fjalet vizllore
perveq qiks qe elindė dardana
mu n' fole tė tok s' arbnore

AUTORI XHELAL FERIZI NE MERGIM SHPREHė FALENDERIM
DHE KRIJON VARGJE ATYRE Q EME URUAN PAVARSINė
NE SHENJ KUJTIMI E MIQSIJE

ninnela
13-03-08, 14:34
I Nderuari Poet I Dardanis Te Pershendes Duke Uruar Qe Kurr Mos Te Ndalet Penda Yte Se Shkruari

Respekt Ninnela

lirik
13-03-08, 19:11
Faleminderit bashkatdhetarja ime Ninela
penda ime nuk po shterret
gjithmonė nė jeten time edhe vetveten e pyesja
pse
si ka mundsi njiher nuk u shterr
kjo jo vetėm qė nuk shterret
por si duket po mbushet gjithnji e ma teper
Ninela urime pavarsija
mė beso kam qa me lot gėzimi
ky popull ka vuajtur shum nga kanibalėt e ndryshėm shoven.
Un e kam dashtė dhe e dua gjithnji popullin tim
nė shpirt i ndjeja vuajtjet e ti
,atdheun le ta gėzojnė
brezat
por kurrsesi nuk guxojnė tė harrojnė v uajtjet dhe sakrificat e kti populli PER LIRI .
Ninela e di se edhe ti e ke perjetuar me lot gzimi pavarsinė.
Nga njiher po mendoj po them
sikur tė ishin shum kamera inqizuesese
e te filmonin
si e kan pritė aktin e pavarsisė njerzit e kosoves
dhe viseve tjera shqiptare
sa intrsant do te ishte ti shihnim
por edhe diasporen
ka shum njerz qe kan qa me lot ne ato momente historike per kombin.
Bashkatdhetare e nderuar vėshtirė qenka tė kesh kshtu SI fatin tim
perveq shum vuajtjeve NE TE KALUAREN
u bė ra mėrgimtarė
dhe shum kohė i izoluar disi
por tash qė dal nga dal populli im gjithnji e ma shum po e kupton
dhe po mė mbanė me vullnet
urime te ndryshme
e fjalė te siqnerta
edhe moralin e kam ma te fuqishėm
disi
sikur po marr energji ma shum.
FALEMINDERIT Ninela qe nuk e harron miqsinė e din me mbajt miqsi e mė jep moral.
Shum humane dhe civilizuese ėsht kur tė bjen ndermend
pėr njeriun
per ta pershendet e rrespektuar
njerz jemi bashkatdhetar jemi
dhe duhet te jemi ma tė afėrt miqsorė e vllazrorė shqiptart n' mes
vete
TE BASHKUAR SA MA AFERT NJERI ME TJETRIN
BESOJ SE NJI DIT DO TA KUPTOJN SE SA E RėNDESISHME ėSHT KUR NJERZIT I RRIJN MA AFER NJERI TJETRIT
JAM I BINDUR SE VETEM BASHKPUNIMI DHE SOLIDARITETI
NA MBAJNė Nė JET ė SI NJERZ
PėRNDRYSHE NJERIU KAPITULLON Nė BOTEN E EGOIZMIT TE IZOLUAR
ME RRESPEKT TE VEQANT PER JU NINELA JU PERSHENDES EDHE ME DISA VARGJE
BESOJ SE JENI TE KNAQUR
EDHE PER VARGJET
Qė U KAM KUSHTUAR KTU BASHKATDHETARVE
ME NJI ART E STILIZEM
QELLIMI KA QENė Tė DAL ARTI DHE FORCA E VARGUT NE SIPERFAQE
ARTI VARGU MOTIVI MJESHTRIA
DHE KAM ARRITė Nė DISA RASTE KTU Nė DARDANI Nė KėT FORUM
TE SHKėLQYESHėM
JU NDEROJ DHE KAM RRESPEKT PėR JU E NDERUARA NINELA

jEtA_1
14-03-08, 17:40
Sote erdha pak ksajde ne Dardani dhe hyra ketu sa per te ju pershendetur dhe ti lexoj vargjet e tua te pershendes nga shpirti dhe zemra ..................!!!

lirik
18-03-08, 10:30
Pėr nji pėrshėndetje kaq tė sinqert ju falenderoj shum dhe poashtu edhe un ju pershendes
sinqerisht dhe ju uroj shum fat nė jetė dhe shendet e mirsi e nderuara jeta uroj qe ju tė keni suksese dhe stabilitet ne jeten tuaj u gzofshi gjithmonė

LuLjaa
19-03-08, 03:37
lirik , Pershendetje per ty
Ta kisha shkru ni poezi tash po u ba von
e hyna keshtu si shpejt tonve ka nje pershendetje te shkurt, e di se ki qef met shkru ma shume diēka ama tash as qe pom kujtohet se ēka me shkru tjeter, se me ke pas than ni here pse vetum pershendetje nuk po fol ma shume hehee kalofsh qysh eshte mas miri..

Qe nje lule per ty ..

http://www.giftstoindians.com/images/Loveyouforever.jpg

lirik
19-03-08, 12:07
LULE

autori xhelal ferizi liriku i vargjeve te lira

lule tė bukura mė paske dėrguar me tė kuqe fletė
nė njė shportė tė bukur tė lidhur vegen me kordele
ato mė dhan gjallėri mė dhan gėzim e jetė
ju nuk mė leni nė tė mėrzisė mėrgim,i mallkuar varur nė qengele

lulet i paske zgjedhė edhe fjalėt zoti tė gėzoftė ty
nė secilen lule aty me shikim harmonik ndjenja shpalosė
i kam shikuar nėpėr fletė qehret e luleve me sy
ato mė dhan ilaqė mu nė zemėr tė mėrgimit ku jam plagosė

ato sikur nuk mė lan nė mėrgim
sikur u bėnė krah fluturues e mė zbriten mbi ledina
sikur mė rikthyen nė njė rigjallėrim
andej kah flet e kėndon kanarina

lulet secilen aty nė at shportė e kam pėrkdhelė me miqsi
ato ishin shprehjebukura me sharm rendisur
o zot sa pėrmbanin tė atdheut dashuri
dheu i tė parve i kishte qėndisur

un para tyre nė gjunj kam ra
se ishin te tokes time
etnike qfar dhurate dhe lotoja pa pra
dashurisht mbi kto qehre magjike

i dua shum lulet nuk mė thonė kot poet
zoti ty tė bekoftė pėr kėt dhuratė
thua se i paske mbledhur nė arat dardane plot me bereqet
e paq jeten tė gjatė

autori nė mėrgim xhelal ferizi pėrshėndes lulen bashkatdhetare
qė mė gėzoi me kėt dhuratė


pėrshėndetje shum enderuara lule veqanrisht per lulet dhe fjalėt e bukura
tė miqsisė qehlibare
paq fat ne jeten tende e mirsi
tė gjith bashkatdhetarve ju lutem tė mė dėrgoni motive fotografishė
motive lulesh liqej natyrė e piktura dhe do te keni vargje tė bukura si shperblim
ju flameniderit shum ty lule dhe te gjith ju qė mė keni pershėndetė dhe faleminderit qė keni filluar ta kuptoni shpirtin e poetit me shum rrespekt dhe miqsi i juja bashkatdhetari liriku
ju pershendes miqsisht

lirik
19-03-08, 16:37
Tė gjith ju qė m' qoni t' fala

autori xhelal ferizi liriku i vargjeve tė lira


prej tė lashtes etni shqiptare
ku pėrplasen vala vala
uji e shkumba nė udhė shtegtare

nėpėr lum ku tingujt preken
qė lmon gurėt bardh ingji
kah kullimi val't pėrpjeken
kush ma e bardhė me dashuri

mandej ndahen me stėrkala
gurėt lahen zemėrbardhė
vala shprushur e pala pala
anėve tė gurve leht tue ardhė

nga ajo tokė prej bereqeti
kue hjeshon bimsia fushen
gruri e ara si ftyrė deti
era e kėndshme ku e lmon brushen

nga ata lisa plot hjeshi
neje“neje e plot degė n' fleta
ku e pushon shpirtin ai shi
ku e mbshtetė prehjen e shejta jeta

Shkruar nga xhelal ferizi mėrgimtarė shqiptarė nga Mitrovica e kosoves

lirik
19-03-08, 16:41
Falenderim tė gjith atyre qė po mė ndihmojnė me lule e motive epo nxisin artin tim ne vargje
do tė ishte mirė qė ktu nė temen time ma shum tė motivojnė pėrshėndetjet duhet tė kenė fotografi
tė bukura prandaj veproni mos rrini ėsht nė interes tė artit poetik sa ma shum vargje tė bukura me dalė mos hezitoni por veproni ju pėrshėndes bashkatdhtarė tė nderuar
dhe keni mirsinė nė pėrshėndetje zgjedhni fotografitė ma tė bukura edhe nga motivet e natyres por edhe nga motivet kombtare
do tė shihni se dalin vargje tė bukura di tė krijoj bukur binduni
ju pershendet liriku

lirik
19-03-08, 16:50
Pėrshėndetje shum e nderuara lule
veqanrisht pėr lulet dhe fjalėt e bukura
tė miqsisė qehlibare
paq fat nė jeten tėnde e mirsi
Tė gjith bashkatdhetarve ju lutem tė mė dėrgoni motive fotografishė
motive lulesh
liqej natyrė e piktura dhe do te keni vargje tė bukura si shperblim
ju faleminderit shum ty lule dhe te gjith ju qė mė keni pershėndetė
dhe faleminderit qė keni filluar ta kuptoni shpirtin e poetit dhe vargjet nė shėrbim tė cilsisė sė artit poetik
me shum rrespekt dhe miqsi i juja bashkatdhetari liriku
ju pershendes miqsisht

natyra
19-03-08, 18:36
Pershendetje per poetin Lirik,njiherit dhe z.Xhelal ferizi.... ja ni foto per shijen tuaj i nderuar Xhelali, E pikerishte per vendlindjen tende.... Mitrovica Kreshnike

Me nderime
Natyra

uck_aksh
20-03-08, 01:22
http://i86.photobucket.com/albums/k107/uck_aksh/per.gif

natyra
22-03-08, 18:36
Pershendetje larte madheri,ku do qe jeni mbaj respekt per Ty bashkombas i yn z.Xhelal ferizi...Jufalemnderit,une erdha ketu per te "Uruar" numrin e rekorduar-1000-kurse ti paske arrijtur dhe 1,035...me vjen shum mire qe keni arrijtur kete numer te larte,pa tu keqperdorur nga njerez te(maskuar ilegal)...
Te lumt o poet,uroi qe ky mund i juaj te dali ne drit se shpejti,tani ne kosoven e re dhe te lire...me miliona vargje letrare,"Tipike lirike"duke te deshiruar suksese ne gjitha perkushtimet e lamive tuja,me habit vet fakti, se si i ben gjitha keto punime mbrend afateve te shkurtera,keshtu dhe ne nje tjeter forum qe isha me par, kam hyre per t'par dhe pershendetur pikerishte tre vajza moderatore qe me kan len ni pershtypje te pazakont,ato jen si shembull per nga sjelljet dhe respektin e tyre si adoloshente...me ni perkushtim te larte aktivitetesh ne gjitha fushat mbi temat e tyre mbrenda atij Forumi...zemrashqiptare...nderkohe klikova mbi Temat tuja qe dhe nga atje ishit afer per t'rekorduar me numrin nje-1000-vertet me vjen mir qe po ben gjitha keto punime nga nje poet si ju,uroi qe te keni fatin qe mos te keqperdoren si nga tjera Forume qe ishit me par,ku dhe hiq pa hezituar do i ceki ketu,kete website....http//www.forumishqiptar.com
si dhe Forumi... www.Ferizaj.net (http://www.Ferizaj.net)
nga keto dyja forume je ndjekur nga njerez te pa qilter shqiptar, duke u trajtuar me fjale me banale qnjerzore!!!
Ps..fatmirsishte qe kam deshmi mbi keto akte,ku ate dite dhe sot ndjej keqardhje jashtzakonishte te madhe, mbi keqtrajtimin e mija poezive tuja dhe vet personalitetin tend,si njeri i moshes pak a shum,dhe ni patriot i flakt per vendin dhe kombin gjithe shqiptar,ndaj gjithnje i ndjekur, po nga dore e zgjatur antishqiptare atehere dhe sot!.
dhe per kete arsye ndjehem shum e prekur ne shpirt,sespe nuk mi mban disa gjana brutale,qe vin nga njerez te atille,e qe shtrin dhun ndaj njerze te qilter shqiptar...
ps.. edhe po t'duan te jen njerez te tille,per fat te keq sikur nuk i lejon vet pranija e tyre si antishqiptar qe jen...duke mos e len me kaq, keta lloje tipa/ve....kaloin dhe neper tjera forume shqiptare,si te (maskuar hajdut) demantoin mbi nofka te ndryshme vetem per qellime te keqperdorimeve mbi shum Forume shqiptare....!

Prandaj,kete mesazh do doja qe te bie dhe ne syt e lexuasve nga do vin ketu...
qe mos t'bien preje nga keta njerez provokues,,,

me respekt
Natyra

lirik
23-03-08, 00:02
Po e vertetė
dolen disa ndytsira neper forume dhe kėrcnuan sulmuan shpifen
por kot e kan
edhe udb ja e ndyrė gjith jeten me lshoj njerz te ndyrė nė qafė
gjith jeten nxiti ordiner kriminel kunder meje SHPIFI ME INTRIGA
por ja gjall se gjallė mbeta
dhe nuk arriten te me mposhtin
shpifjet e udb s dhe sulmet qė i nxisnin ata ne burg
ku tė burgosurve kriminel ju premtonin falje burgu
nes e me sulmonin mua ua falnin qyqarve nga disa muaj e ndishta nji vit
as aty nuk paten suksese
sepse per fat kisha shum shokė te fortė shqiptarė
nė burg qė mė mbrojten
ata me ndejten gati dhe ishin gati ne qdo sekond qe jeten e tyre ta sakrifikonin per mua
dhe nuk me linin asnjiher vetem
e provuan shum kriminel sulmin mbi mua
me mjete te forta por keq jan nda
jo vetem prej meje
por kur turreshin shqiptart trima
disa qe hekurin e kuq hanin ME DHėMB
vaj halli PER kriminelat qe nxiteshin nga sigurimi i shtettit jugosllav
Mė KUJTOHET NJIHER KUR ME SULMUAN NJI GRUP SERBESH DHE MALAZEZ QETNIK
NE OBORRIN E BURGUT QE I KISHI NXITė POLICIA
PASI U KISHIN
THėNė
SULMOJENI XHELAL FERIZIN
SE ėSHT NJI BALLIST
NACIONALIST SHUM I MADH SHQIPTARė
DHE U KACAFYTėM Nė OBORR Tė BUR GUT
UN MBROJTA JETEN TIME DY DUAR JAN PER NJI KOKė TE GJITH E DIAJN PA DYSHIM KėT DOMOSDOSHMERI TE JETES NJERZORE VETMBROJTJE
PėR NJI MINUT KAN VRAPUAR RRETH 60 SHQIPTARė Nė NDIHMė Qė E PANė SITUATEN DHE ERDHEN NE NDIHMė
TE BURGOSUR SHQIPTAR QE ISHIN NE SHETIOTOREN E BURGUT
ATA VRAPUAN DREJT VENDIT KU PERLESHESHIM
DHE FILLUAN SėRBėT TI KėRKOJN BIRAT E MINIT PASTAJ
NUK DUA TA QUAJ MBURRJE POR SHQIPTART Nė AT KOHė I DOMINONIN BURGJET JUGOSLLAVE
ASKUSH NUK MUND TA QITTE NE KRYE ME TA
SEPSE PERNDRYSHE NESE ISHE QYQARė Tė POSHTRONIN DHE NUK TE DUHEJ GJA JETA MBI DHE AQ TE LIGJ E TEPOSHTER E TE PA MESHIR ISHIN DISA FUNDRRINA
U DėSHMUA TASH ME POSHTERSIT QE KAN KRYER NE KOSOVė SE QKA MUND Tė BėJN ATA ATY KU GUXOJNN DHE E GJEJN BUT
PO FLASIM TASH PER BURGUN PAK
AI BURG KA PAS SHUM Tė BURGOSUR
KAN QENė AFRO TRE MI TE BURGOSUR NE AT BURG TE ISH JUGOSLLAVIS
POR
VAJ HALLI PER ATA Qė NGATRROHESHIN ME SHQIPTARė
SEPSE SHQUIPTART ATHER NUK DURONIN ASPAK POR MENJIHER SI FLAKA E BENZINES NDEZESHIN
MA VONė POLITIKA I NDRYSHOJ GJėRAT POR NE KOHEN KUR UN ISHA NE BURG
VERTETė PO THEM SE SHQIPTART NDRYSHE ISHIN ATHER PO MENDOJ TE SHQIPTART E KOSOVES KONKRETISHT
ATHER SHQIPTART NUK TOLERONIN NUK DURONIN AS FYERJE SE LE MA SHUPLAKEN APO DIQKA TJETER ISHTE KREJT NDRYSHE KOHA ATHER ME SHQIPTARė NE KOHEN KUR UN ISHA NE BURG
JU JAM MIRNJOHS TE GJITH ATYRE BESNIKVE VLLEZER SHQIPTARė
SHOKė TRIMA
QE ME MBROJTEN NE BURGJE
DHE ME NDEJTEN KAQ GATI
SEPSE E DIKTUAN SE RRETH MEJE SILLESHIN ARMIQT SI QAKAJ
KUR NJIHER POLICIA DESHTI TE ME MBYLL NE QELIJA
I GJITH BURGU POTHUAJSE E LA PUNEN
NE MAKINERI
DHE HYNė NE GREVė
JO VETėM SHQIPTARė T
POR EDHE TE BURGOSURIT TJERė
SEPSE NUK DURONIN MA PADREJTESINė Qė BėHEJ NDAJ MEJE KU POLICET E NXITUR NGA UDB JA SHPESHER ME PROVOKONIN

DUKE QENė S EU Bė SHUM ETEPERT ME PROVOKIME
DHE UN KUNDRSHTOVA TE SHKOJ NE QELI U Bė RRėMUJė E MADHE ATY
ME POLIC

NJERZIT NDALEN PUNEN DHE

DHE HYNė NE GREVė
SEPSE TE BURGOSURIT ME PėRJASHTIM TE GRUPEVE ORDINERE KRIMINELE
DHE TRADHTARVE TE SHITUR
Tė NDYRVE Qė NUK ISHIN NUMER I VOGEL
TE TJERET Qė ISHIN NEUTRAL
SHIKONIN PUNEN E TYRE
KISHIN RRESPEKT MEGJITHAT PER DREJTėSINė
DHE BURGU DREJTORIA NUK KISHTE LLLOGARI
NUK E KISHTE AQ LEHT ME Tė BURGOSUR
SEPSE Tė BURGOSURIT
VETėM NJė ORė ME HY Nė GREVA
NDALESHIN MAKINAT E PUNES
DHE DREJTORIA KISHTE HUMBJE TE MEDHA NE PRODHIM PRANDAJ
EDHE NUK MUND TE BENIN QKA TE DONIN SE MVARESHIN PREJ TE BURGOSURVE SKLLEVER PRODHIMI NE MAKINERI PRODHUESE PRA
UN JU JAM MIRNJOHS TE GJITH ATYRE TE BURGOSURVE SHQIPTAR DHE ATYRE Tė TJERVE
QE
NUK LEJUAN
DISA FUNDRRINA KRIMINELE
E DISA POLIC BURGU TE ME SHKATRRONIN ME MALTRETIME
MJAFTONTE Tė LAJMRONTE DIKUSH NE SEKSIONET E FABRIKES Sė PUNES
E MOREN POLICIA XHELAL FERIZIN
E QUAN DHUNSHėM Nė QELI
SEPSE VETEM ZVARRė E ME PėRLESHJE MUND Tė ME DėRGONIN
NEPER QELIJA PASI UN MBROJA JETEN TIME SE GJITHMON MENDOJA PO ME DERGOJN DIKU Tė Mė ZHDUKUN ME TINZRI
ME VULLNET NUK JU KAM SHKUAR
VETėM ME FORCė
POR KUR VRAPONIN Tė BURGOSURIT
DETYROHESHIN Tė Mė LIROJNė
DHE AI NDYTSIRA SHEFI I TYRE Qė I URDHRONTE JU THOSHTE U Bė NJė GABIM
DHE Mė LIRONIN NEN PRESIONIN E TE BURGOSURVE
SHQIPTARė SIDOMOS Qė ISHIN SHUM NE NUMER DHE KERCNONIN ME GREVA NE PRODHIM EGREVA URIE E PROBLEME TJERA
KA PAS SHUM HER RASTE
KUR FAMILJA IME
DHE KUSHERIJT
KERKONIN LLOGARI NE DREJTORIN E BURGUT
PERSE VEPROJN KSHTU ME MUA
DHE ATA DEZINFORMONIN
SE GJOJA UN JAM PROBLEMATIK E PRISHI RENDIN DHE QETSINė NE BURG E TJERA PALLAVRA PROPAGANDA TE TYRE MASHTRUESE E RRENA TA POSHTRA E DEZINFORMIME
GENJESHTARE SHPIFJE
NUK THONIN SE UN ISHA I DėNUAR ME VI Tė KUQE
ME BURG Tė RėNDė
Qė NėNKUPTONTE
SE HER PAS HERE DUHET MALTRETUAR KY NJERI
ME METODA ME MENYRA TE POSHTRA AKUZUESE Q ETE MOS LEJOHET TE SHKRUAJ
RASTESISHT VARGJE APO NDONJE LIBER
ME PRESIONE DHE TERROR NGACMIME PSIKOLOGJIKE PROVOKIME VEPRONIN
QėLLIMISHT
PER MALTRETIME ME TRAJTIM ZULLUMI
DHE MALTRETIMI E PROVOKIMI PE RTE ME SHKATRRUAR NE SISTEM NERVORė
ME VEPRIME PROVOKUESE
SEPSE I GJITH QELLIMI ISHTE Qė UN TE DESTABILIZOHEM
TE SHKATRROHEM NGA PROVOKIMET
TE MOS ARRIJ KURR TE SHKRUAJ VARGJE
NUK DUA TE KRAHASOHEM ME ASKEND
POR NE JEMI DESHMITAR E DIJM SE QKA JU BėN IN
NJERZVE
SIDOMOS ATYRE Qė
VETėM PAK Tė CILėT ISHIN Tė ZGJUAR VIZIONARė
SERBIA I KISHTE LISTAT SE CILėT NJERZ E SI DUHET SHKATRRUAR
ME QFAR METODASH
ME FAL NI SE NUK ISHTE QėLLIMI Nė KėT TEMė Tė SHKRUAJ
POR NGANJIHER PO Mė VJEN NJIFAR PLASJE
AS VET NUK E DI
KUR KUJTOHEM SE SA SHOVENIST ISHIN ATA
SE SA TE POSHTėR ISHIN
SE SA NA URRENIN NE SHQIPTARVE
SE QFAR VUAJTJESH NA SHKKAKTUAN
SE QFAR TE KALUARE TE TMERRSHME PATėM NGA ATA
Tė GJITH Tė BURGOSURIT POLITIK U MALTRETUAN Nė FORMA Tė NDRYSHME
NDėRSA SIQ TREGOJNė EDHE ATA SHQIPTARė Qė SHKUAN Nė SHėRBIM USHTARAK
PėRJETUAN
TMERRIN
E ZULLUMEVE
DISA U KTHYEN Nė ARKIVOL
ASHTU SI EDHE DISA Tė BURGOSUR:
KOMBI SHQIPTARė PėRJETOJ TMERRE E ZULLUME
Tė PAPARA
NGA KTA ARMIQ SHEKULLORė
Tė POSHTER
DHE Tė PA SHPIRTė
E PSE
VETėM PSE ISHIM SHQIPTARė
POR KJO NUK DO Tė JU HARROHET ASNJIHER ARMIQVE
KOMBI YNė NUK I HARRON KURR VUAJTJET E TOERTURAT SHEKULLORE
TERRORIN ZULLUMIN
NJERZVE UA HUMBEN SHKOLLEN STUDIMET ARDHMERINė I VARFRUAN I IZOLUAN ME SHEKUJ I PLAQKITEN I DHUNUAN I VRANė I MASKARUAN
I SHKATRRUAN NE TE GJITHA FORMAT
I NDOQEN DHE I LAN PA ATDHE NEPER RRUG TE BOTES
NUK DO TE HARROHEN KTO VUAJTJE
TE GJITHA DO TI SHKRUAN HISTORIA SHQIPTARE NJI NGA NJI
Nė MEND DO Tė MBAHEN Nė SHEKUJ Tė SHEKUJVE
SHPėTIMI KOMBTARė I YNI ėSHT VETėM TE UNITETI DHE PUNA
TI NDIHMOJM NJERI TJETRIT
DHE Tė PUNOJM
QE TRIIDHJET VJET PO APELOJ HER ME FJALė E HER ME SHKRIM
NE SECILIN TAKIM
APO MBLEDHJE
E KAM THėNė KėT FJALė
PO E THEM EDHE TASH
VETEM UNITETIT DHE PUNA
PUNA DHE PUNA
TE PUNOJMė
E Tė UA MARRIM ANėN ARMIQVE TANė SHEKULLORė
JETA ėSHT NJė LUFTė KėT DUHETTA KUPTOJN Tė GJITH BREZET
NU K ėSHT LUKS JETA POR GARė PėR MBIJETESė
MBIJETOJN VETėM ATA Q ė PUNOJNėME PUNė
DHE ZHVILLIM TE JEMI MA TE FORT SE ATA
AMIQT E TONė SHEKULLORė
Nė EKONOMI E Nė ARMATIM Tė JEMI SUPERIOR MBI ATA
VETėM AT'HER ATA
AS NUK GUXOJNė TI MENDOJNė TROJET TONA
AS Tė TKEHJN KOKEN KAH TOKA JONė
S E LE MA TE MENDOJNė Tė NA SULMOJNė
DUHET PRODHIM
SIDOMOS PėR PRODHIM
DHE USHTRI Tė FORTė
POLICI SPECIALE
KUADRA EKONOMI Tė FUQISHME
DHE SISTEM Tė FUQISHėM
ARSIMI
DHE LIGJ TE FORTė
KUNDER KORRUPSIONIT
NOTEN ARSIMTARI AS DJALIT TE VET TE MOS JA JEP PA MERITė
Tė MOS KET MA ASGJė PA MERITė
Nė TROJET TONA
Tė KRIJOHET NJI FILTER I FUQISHėM KU Tė PA MERITUARIT Tė MOS VIJNė Nė POZITA
Tė RėNDSISHME
Nė SHTET
EKONOMI E TJERA DEGė E INDUSTRI E KUADRA TE PA AFT TE MOS KET
NE VENDE PERGJEGJSE
VETEM TE MERITUARIT TE JEN ATY
TE FILTRUAR
TE SHOSHITUR VETEM NJERZIT E AFT INGJINJER PROFESOR ETJ
TE LUFTOJM DUKURIT E MBRAPSHTA NE TROJET TONA
KJO I SHėRBEN SHPėTIMIT KOMBTARė
VETėM ME KėT FORCė MUND Tė JA DALIM

lirik
23-03-08, 00:09
Tė falenderoj shum natyra pėr kėt angazhim dhe mbrojtje ne anen e drejtesisė
Nė Tė GJITHA FORUMET E KUNDERSHTOVE PADREJTESINė
EDHE NE ALBFORUM U SULMOVA POR TI EDIN EDHE TE FORUMI I ZEMRAVE SHQIPTARE
POR KA EDHE TJERA GJėRA Qė MUND TI SHKRUAJ
PER DISA FORUME TJERA POR NEJSE
TI E DIN SE SI ME KERCNOJ AI NDYTSIRA AGJENT I FLLIQUR SE SI ME KERCNOJ AI ILIR DARDANI SA I NDYR ISHTE EDHE QFAR EMRI KISHTE MARR MASKA E SPIUNIT ILIR DARDANI
SE QFAR PISI AI FLLIQSIR TI E DIN EDHE DISA TJER ATY SE SI VEPRUAN
E SI VEPROI SIDOMOS KY QE NJERI MA TE POSHTER S KISHA PA PERVEQ AI I BIRI BUSHTRES AI DELIRIUM TREMENS TE FORUMI SHQIPTAR COM
KTA TIPA NJERZISH SI KY ILIR DARDANI TE FORUMI SIQ THUA TI ZEMRA SHQIPTARE E DIN TI SE QFAR BėRI AI DERI KU SHKOJ TI JE VET DESHMITARE E DIN EDHE KOMPLET AI FORUM
SE QFAR FLLIQSIRE ISHTE AI
MOS HARRONI SE TRADHTAR KEMI AKOMA KJO VEQ PO SHIHET SE SI NJI SHQIPFOLS
QE FLSITE SHQIP QENI I BIRI QENIT DHE QUHEJ ILIR DARDANI VET E PE SE SI EMBANTE ANEN E SERBVE AI FUNDRRINė

lirik
25-03-08, 20:22
Flamuri nė Mitrovicė

xhelal ferizi autori nė vargje shqiptare

se q'jan gzua thonė dru e guri
qenka ngritė n' valim flamuri
nė mitrovicė tė bukurisė
mu nė maje tė arbėrisė
mu nė t' larten at kala
era brushen tu i shpėrnda
fushes t 'kuqe rrin shpalue
dykrenorja tue flutrue
atje lart mbi njė ndėrtesė
nji shqiptarė tue mbajtė me besė
Mitrovicė tokė historike
nėpėr shekuj si qelike
me ato tė bukura fusha e vrrije
dykrenorja t' paska hije
vala e ibrit luan me shtat
kur ti rrin mbi shtizė tė gjatė
e hjeshon mbi dhe lirinė
ti je porta me luginė
ti je vet porta shqiptare
mitrovicė moj tokė bujare
pėr ty malli i diell e hanes
fort po shkrinė mbi dhe t'dardanes
t' ka falė qielli dashurinė
ti je e lashtė moj heroinė
nuk t'kan shtrue krajlat me topa
bukurinė ta njeh europa
edhe dielli tej per tej
i ke tė arit tre lumej
vala e tyre si kristali
ju shkojn rrjedhat n 'mjedis mali
aq sa zemren ta falė hjeshija
t' falė qerpikun rrezanija
rrezanija e hanė e yllit
pėrmbi valė nė dY anė t'pylli
nė shkumbardhat aty ku lahen
mbi gurbardhė pėr kah shpėrndahen
tu i pėrzie me erė puhije
me shartim e art hejshije
era e vala e za i bilbilit
me sharm t 'bukur t' karajfilit
ta shpėrndajnė hjeshinė n' bregore
n' vrrije e maja kodrinore
tokė e arbrit je me zemer
tre lumej t mbajnė t'mbajnė t'bukurin emer
ti je sharm qė t' mahnitė zana
n'ty shtrojnė shendin dielli e hana
mu nė ballė artin ta falin
ti shėndrisin gurė e zallin
ta nxejn dheun me rreze nuri
ta ndriqojnė valen mbi guri
lart ta mbajnė shqipen n' dy krena
me flamur pėrmbi bedena
ty t 'lakmon gjith galaktika
Pėr hjeshi qė e ke nder qika
se ibardha i bekuar lumi
thue se lėng buron agrumi
ashtu ibri ėmbėlsorė
kullimsisht ecė n' dheun arbrorė
rrnofsh e qofsh moj bajraktare
ti gjithmonė ke qenė shqiptare
nė zanafilla qysh s e u nise
me antikė kur u qendise
n' lug tė ibrit e n' portė t' zveqanit
ke qenė gjurmė e ilirianit
tre lumej t' kan rrejdhė me rrke
gjithmonė dielli shqip t'ka nxe
ty t 'kan vlue n' traditė damarit
gjak e gjuhė me rod t' shqiptarit
kahdo i pate druj e lisa
bardh t' kan shndritė tirqit me plisa
kah lugina e kah kalaja
pėrmbi tė bukura bjeshkė e maja
ti ke qenė gjithmonė arbnore
me kullimet zallinore
me lumej me valė qelqtare
si kullimet n 'qehlibare
gjith ke shndritė me gjuhė shqiptare
edhe sot e shqipes je
shqip ty t' flasin gurė e dhe
e nuk 'japim pa u farue
deri sa t' rrin gjaku tue vlue
shqip n per vena deri sa t' rrshqet
pėrmbi dhe shqiptarė sa t'ket
n' mitrovicė shqipni do t'ket
pa ra yje e galaktika
pa u qfaros po djem e qika
per pa ra qielli i kapakut
per pa u derdh lumejt e gjakut
pėr pa u shembė shala e drenica
nuk do tė jepet mitroivca
ajo e shejtė tokė ėsht pėr ne
zemrat shqip qė rrin tu i nxe


le ta dij hasmi i karpatit

se shqiponjat vrojtojnė shpatit

pėrmbi majat kodrinore
kahdo rrijnė po gurė e rrmore


ata vlojnė me gjak tė arit
mbarė djelmnia e Adem Jasharit

tė squet me sy rrijnė n' thumb martine
jan bij pushke e gjeraqine


e boletinit trollit t' hises
vrojtojnė majat djemt e Ises
pėrposhtė shkambit gurė e vrrinit
rrijn djem zane t' boletinit


kahdo thumbin e mbajn t 'qarkores
gati n'zjarrė i rrijn mizores


synin n' thumb si zjarrė mėrije
gati rrijnė pėr tokė etnije


n thumb i mbajnė shapkė e kapicen
nuk e japin mitrovicen


e nuk kemi tokė me falė
jan betue shqip qikė djalė


jan betue jan ndezė si zhare

trime armata gjith kombtare

qė nuk lshon nė kthetra grimė
ata shkrepin si vetimė

pėr njė grimė tokė gurė e dhe
fyt fyt thonė kan me u pre
fyt pėr fyt do t' shkojn me shkje

nė flakė do tė bien shum djem e vasha
siq ra zhuja e ali pasha
e do tė bien vasha e fatosa
siq ra n'kullė n'vraninė ai osa

si'q'mbet isa n'podgoricė
si Ademi n' kullė n' Drenicė

siq mbet n' krena pernjiheri
kur preu n shpatė ai Jakup Ferri
si dikurė qė habit bota
Mic Sokoli kur mbet n' topa
edhe andej kah laberia
Selam Labi vet trimria
siq n' mejdan mbi troje t veta
me shtat krajla Azem Bejta


Prandaj larg duart nga kjo port
se kosova e ka aortė
port qelike qė lidhė shqip zemer
mitrovicė ku i thonė me emer


nuk e japin djamt azgana
deri sa n' qiell t' jen dielli e hana


se edhe vashat jan betue

pėr kė dhe me dritė bekue


pėr luginė tė bukurisė

ku rrin shendi i arbėrisė

jan betue shqip djem e qika
edhe mikesha amerika

nuk e lshojnė jo kurr bėjnė be

Mitrovicen n 'gurė e dheaty kndon bilbili e pllumbi
aty rrijn po ari e plumbi
aty rrin rrin vala mbi gurė
aty rrezja lahet n' nurė

gurė tė bardhė lahen n'stėrkalė
sumbulloret shkojnė me valė

me pėrzierjet shukmbėtare
aty shkrijnė qehret shqiptare
qehre e lumit qehre e tokes
bardh shkon vala si gji i lokes
e pin ibri me zallina
shqip n 'per mot ka kndue luhgina
e ka folė n' shekuj n valmire
mbi gurė bardhė me gjuhė ilire

mitrovicė ti je argjend

ti je ari ngjyrė e shend

porsi zonjė ti e qet hapin
jo pė besė pėr t gjallė s' tė japim

hije te kishte qytetrimi
si safirit aai shkėlqimi

ti je vetė porsi agrumi
pėr mjedisi t'kalon lumi
lumi i bardhė me famė hjeshie
ti je djep i lashtė etnije
ti je zanė mbi tokė dardane
ti je shqipe iliriane
ti je tokė nė rrafsh kosove
sa her veten e tregove
sa her la je plot me gjak
n 'ballė t' kosoves m' je bajrak
ti je porta iliriane
qė rrin n' ballė nė fushė dardane
me kala qė e ke prej guri
tre lumej porsi biluri
me nėntoken me plot vlera
kristal ari n'pėr miniera
me lumbradhin me zallina
nuk do tė mbetsh nėn shkje e shkina
nuk tė lshon me ra etnija
se ti je vet bukurija
i ke djemt vigaj e lisa
boletinin n tirq e plisa
ma ke ballin sokolicen
porsi shkamb ma ke drenicen
fushė dardanen n' zbukurime
i ke shalė e drenicė trime
krejt kosoven n' gjamadana
e nuk t' lshon ty shqipni nana
gjallė me ra nėn kthetra e bisha
se i ke tė bukura druj e pisha
arra e trupa me qershija
pėr ty vdes kjo nanė shqipnija
kahdo i thonė shqipni etnike
nuk tė len n 'kthetra armikes
as nėn thunder pansllaviane
ti je e jona iliriane
ti nuk jepesh as nuk shitesh
ti n' shqipni si zanė do t'ngritesh
prap e lirė n lumej do t' lahesh
nga shqipnia kurr nuk nuk ndahesh
nga dardanja argjendare
se ti je njė perlė shqiptare
ti je e shpirtit bukuria
porsi diell do t' shndris liria
porsi diell e porsi hanė
se shqipninė ti e ke nanė
e ke loke e ke dhe
shqip do t rrijsh gjithmon nder ne

autori xhelal ferizi neper kohra me vargje shqiptare

lirik
27-03-08, 07:07
poashtu pėrshėndetjes sė uqk aksh
poashtu jam duke ja pregatitur vargjet
per shendetjet e mia
LAVDI VEPRES SUAJ UQK AKSH
vargjet edhe pak jan gati sepse
po kėrkokhet shum nga un
dhe besoni shum pak kam kohė me ju kushtua vargjeve
nga kerkesat e shuma qe ka jeta ktu ne mergim

Luana
17-04-08, 21:51
Per ty Lirik qe te bejsh poezi .....e di se i ke merak .....:biggrin:

Te pershendes ....


http://i232.photobucket.com/albums/ee9/cani-b/cgf.jpg

lirik
18-04-08, 08:30
Luana faleminderit pėr kėt fotografi tė ciles po ja kushtoj tash vargjet
Motiv kur ka motivi mė nxitė dhe imagjinata pėr tė krijuar
sa i perket fjales marak ma kishe lanė fjalen pak si me dy teha .
Fotografia nuk i ngjanė njė pozite ku mund tė krijohet art shpirtrorė por nejse sepse ishte fotografi
jo me shikim tė tillė as me dhimbje shpirtrore por kjo ma teper i ngjanė njė fotografie tė nji pikniku te rastit pa kėrkesa te veqanta por nejse un do te pepriqem tė krijoj dhe te ja pershtati.

Luana
18-04-08, 18:18
Luana faleminderit pėr kėt fotografi tė ciles po ja kushtoj tash vargjet
Motiv kur ka motivi mė nxitė dhe imagjinata pėr tė krijuar
sa i perket fjales marak ma kishe lanė fjalen pak si me dy teha .
Fotografia nuk i ngjanė njė pozite ku mund tė krijohet art shpirtrorė por nejse sepse ishte fotografi
jo me shikim tė tillė as me dhimbje shpirtrore por kjo ma teper i ngjanė njė fotografie tė nji pikniku te rastit pa kėrkesa te veqanta por nejse un do te pepriqem tė krijoj dhe te ja pershtati.

Lirik, nuk ka dy teha e as nuk ka bisht kjo fjala "merak" vetem se e thash ashtu siq me erdhi nga mendja dhe e shkruajta ...por nejse ........merak , qef ,nxitim , shperthim po thuajse ka te njejten dmth-nje , e thash siq e mendova une ....ndoshta nuk eshte per te gjithe ashtu ....
fotografija per mua ka shume dmth-nje ....shikoje mire e mire , nguli syt ne foto ,natyren , ujin deri ne fund te shtigjeve ..shikoje vajzen se qfar mendon qfar i mungon , qfar pret ..qfar ndjen ..ku e di une , ashtu me ra ne sy kjo foto ...ku mua me nxiti te shkruaj me gjithese nuk shkruaj poezi kurr ....

Te pershendes deri ne maje te kulmit ...!

lirik
18-04-08, 19:41
E Nderuara Bashkatdhetare Luana
Me Rrespekt Te Madh Per Ju Po Ua Kthej Pergjegjen
'te Falenderoj Per Fotografinė Do Ta Studjoj Ne Imtsi Do Te Shoh Se Si Do Te Ja Pershkruaj Vargjet Ksaj Fotoje Dhe Do Ta Emroj Ket Femer Vet
Te Falenderoj Shum Dhe Sa Per Fjalen Qe Thash Me Dy Teha Me Fal Te Lutem Un Nuk Te Keqkuptoj Por Mendova Njerzit Ka Ndoshta Dikush Qe Krijon Paragjykime
Un Paragjykimet Nuk I Dua Meqense U Tregoves Shum Korekte Te Falenderoj Dhe Me Fal S Enuk Mendova Asgja Keq Perkundrazi Ju Jeni E Mrekullueshme
Te Pershendes Shum Miqsisht
Jam Duke E Shikuar Figuren Dhe Do Te Ja Shkruaj Vargjet Faleminderit Qe Me Keni Kuptuar Ju Lutem Mos U Ndalni Me Dergoni Ne Temen Time Figura Secili Qe Mundeni Por Motive Kahdo E Sa Ma Ate Bukura E Te Ndryshme
Ju Flanderoj Dhe Ju Dua Shum Bahskatdhetart E Mi Me Merr Malli Shum Per Kosoven Time Te Dashur Dhe Per Ju Qe Jeni Njerz Te Mrekullueshem Shoqeri Tejet Vllazorore E Miqsore
Vargjet E Mia Jan Ne Sherbim Te Krijimtaris Dhe Artistikes Tash Ekeni Kuptuar Prandaj Ndihmoni
Me Motive

uck_aksh
21-04-08, 00:41
http://i86.photobucket.com/albums/k107/uck_aksh/tung-1.gif

lirik
21-04-08, 10:28
Tė nderuar lexues E KAM PARA SYSH PER VARGJET PER UKSH UQK TE CILAT JAN GATI POR NUK EDI SE Q DO TE BEHET NJIHER ME FORUMIN DARDANIA NUK DI CILAT DO TE JEN NDRYSHIMET Qė DO Tė BėHEN PRANDAJ JAM NDALUR NJIHER NE NJI PUSHIM PAK MA TE GJATė TE SHOH SE SI PO ZHVILLOHEN PUNET MANDEJ VAZHDÓJM ME VARGJET 'TE SHOHI NJIHER QFAR NDRYSHIMESH DO TE KET KJO FAQE TE SHOHIM SE A DOT E NDRYSHOJ APO DO T E MBES E NJEJTA PRANDAJ KEKROJ MIRKUPTIM NGA LEXUESIT

Naki
22-04-08, 11:53
Vendas dhe mikė i nderuar-zt.Lirik

Nė shetitjen time nė lagjen e dardanisė kalojė pari duke trokitur tek porta e juajė virtuale,me dėshirė tju shtrijė doren e respektit dhe tė pėrkulem para 2 milijonė vargjeve artistike.
Nė vendė tė shkronjave po ju sjelli njė videoklip tė muzikės folklorike,kudo ēė tė jeni ju deshirojė shumė shėndet dhe suksese me tė gjithė te dashurit tuaj!

http://de.youtube.com/watch?v=8HMbelu2kEQhttp://de.youtube.com/watch?v=Qzi7u4_OE5Q


Naki

lirik
22-04-08, 22:09
E kam ditė

Xhelal Ferizi

l i r i k

e kam ditė un se enden yjet
e vlojnė zemrat e tyre n' kėrkime
edhe enden kah majat e pyjet
e trokisin n' miqsi t' portes time

e kam ditė un se nuk rrin naku
pa vlue mu nė shpirt t' fjales shqiptare
se pėr art shqip atij i vlon gjaku
porsi shkumbt n' gurgullimė ujvare

dhe ja tash ku erdhi miku im
me fjalė yjesh kah vargjet me rima
porsi hana kur del me ndriqim
dual me fjalen porsi e bukura bima

porsi fleta qė qelet ndaj qiellit
u qel zemra e kti bashkatdhetari
i vloj ndjenjat porsi rreze t' diellit
e tha fjalen si e thot vleren ari

porse hije besa i paska fjala
edhe nota e caku i vules shqip
kur ky vet poet porsi vala
i ka vargjet si zogu mbi pip

besa art jan vet pėrmbi dhe
vargje tė ti qė jan rimė nga malli
ky me varg zemra zogjsh ka nxe
ka shpirtzue currilat kah zalli

vargjet e tij jan porsi ajo zemer
qė i mbajnė lmue me nga shtat ylbera
jan si lulet me qehre e emer
kur lehtėsisht harlisen kah era

porse ktu ka dalė sot miqsija
fjala artit ka dalė me ju pėrkulė
n' fjalė diamanti pėr vargjet e mia
po e qet zemren shqip me ju ra vulė

e ka qitė po at zemren shqiptare
pėr mejdani ky e paska zakon
me i vlersue vargjet argjentare
n 'rima e tinguj qė jan dy miljon

fjalen tė nakit do ta ndjejnė shum mote
edhe stintė e prilli i pranveres
stalaktitet kan me u shkri si lote
me ja njoftė kto fjalė vula t' nderes

se vulosė ky nė at diell zemre t ' valė
duket e paska me at artistikė
mu nė shpirtė qdo varg e paska ndalė
si e melosit zemra me muzikė

prandaj ky vleren po e lavdron
se arttistika dehė ja paska gjakun
se ato vargje rrezesh dy miljon
mu nė palcė shpirti shkri ma paskan nakun

e ky tash porsi hapi i eres
kur nxitohet me dalė nder lugina
paska dalė si zogu i pranveres
mu nė degė timen ktu ma solli stina

edhe i lshoj ky do tė bukura vlimtare
s i pa hile siq lshon drita e yllit
fjalė t' damarve lidhur n' nderė shqiptare
porsi e bardha gurra qė del pyllit

fjalt qė i tha tash mirnjohja ime
po ja kthen me varg porsi ylberi
qė e kthen harkun qiellit me ngjyrime
n' te dy skajet me pi pernjiheri

ashtu fjala ime n' tė dy anė
si e ylberit kah dy anė t' nji lumi
ja dėrgoj shqip me gjuhen nanė
mikut ti tim tė ėmbėl si agrumi

e i falem ksaj fjale hjeshije
porsi i falet e bardha re qiell nurit
un me fjlaen time si fllad n' hije
po ja kthej porsi valė prej gurit

porsi vala e gurit shkumbatare
qė nuk len kund ma bardh n' kullim
po ja kthej mirnjohjen shqiptare
me ma tė bukurin n' gjuhė amtare shkrim

NGA AUTORI XHELAL FERIZI
(Xhela i Mitrovices )
LIRIKU

Mikut tim vendasit nga Mitrovica
Poetit simbolit te urtsisė dhe mirsisė nė ket forum Nakit
i cili dha kontribut dhjet vjeqar ne kėt faqe
me temat dhe vargjet margaritare
JA KUSHTOJ KTO VARGJE SI KUTIM NE SHENJ MIQSIE DHE MIRNJOHJE

natyra
23-04-08, 16:26
Te pershendes O MIK me kengen e Gurbetit nga zeri me te bukur te kengtares son shqiptare shum te famshme dhe te larte...Bilbili vet Shkurte Fejza...:smile:

Gjithnje me respekt mike e juaj
Natyra

http://www.video-shqip.shqiperia.gr/video/jl9P_KNepUY/shkurte-fejza-morra-fjal.html

natyra
23-04-08, 16:44
Te pershendes o mik me kengen e kenduar nga zeri i bilbilit po Shkurte Fejza..pikerishte me kengen e Legjendarit Adem Jasharit me pas dhe te Gurbetit..keto dyja i zgjodha per deshiren tuaj..!!
ps..Ketu e Gjen dhe Prisin e gjithe shqiptarise e gjitha luftrave dhe koherave Shekullore po TRIMIN SKENDERBE..!


te deshiroj disponim
Natyra

http://www.video-shqip.shqiperia.gr/video/jl9P_KNepUY/shkurte-fejza-morra-fjal.html

lirik
23-04-08, 17:47
Shum e nderuara natyra t falem nderit per kenget qe me dhuroni shum te bukura knaqem nga
dhuratat tuaja te bashkatdhetarve ju falenderoj per pershendetjet e bukura e te shndritshme me plot perkushtim qe i jepni her pas here ne oden time ju jam mirnjohs te nderuar bashkatdhetarė te nderuar
veqanrisht ty natyra te jam shum mirnjohs
te uroj begati dhe suksese ne jeten tende
me knaqni me kto kėngė pershendetse kjo simbolizon shum perkushtimin qe keni ndaj meje dhe rrespektin ju jam shum mirnjohs dhe miqsorė ju pershendes me knaqsi

Urata
26-04-08, 20:00
t'pershendes o lum liriku, me deshirat me t'mira qe t'jesh shendosh, rehat, mire financiarisht dhe plot harmoni/lumturi familjare...!

Pranvere te gezuar dhe bollekshme!

lirik
27-04-08, 20:05
Tė lumtė goja e nderuara urata ishalla urimi yt vertet sjell fat per mua
urimi yt me shpirtė te paster ishalla bėhet ashtu si thua ti pėr mua
urim shum te bukur me keni derguar te jam shum mirnjohs sepse ky urim vjen nga nje mikesh shum e mir dhe e sibqert shqiptare nga nje engjull qe ma do te miren sinqerisht
te fala nga un e nderuara

selvija
28-04-08, 21:22
Te deshiroj
fat ne jet
nje trup me shendet
ne shtepi harmoni
dhe dashuri pa kufi
http://i174.photobucket.com/albums/w87/kvitko/romantika/slunenpaprsky.jpg (http://s174.photobucket.com/albums/w87/kvitko/romantika/?action=view&current=slunenpaprsky.jpg)

gazi-de
28-04-08, 23:07
Pershendetje.................

lirik
28-04-08, 23:12
Selvi Pasker Adrh Me Njė Foto Qe Patjeter Me Nxit Per Vargje
Dhe Paske Thanė Edhe Fjal Qe Kurqysh Nuk Bėn Pa I Lidh Me Vargje
Ka Kohė Qė Nuk Je Dukur Sa Qef Kisha Pas Q Ete Gjith Antart E Dardanis Te Taoheshim Ne Nj Dasem Te Madhe Shqiptare Ne Kosovė
Sikur Ta Organizonte Dikush Ket Festė Sa Mir Do Te Ishte

lirik
28-04-08, 23:13
Gazi Mir Se Erdhe Pershendetje I Nderuar Ka Kohė Qe Nuk Je Dukur
Te Fala Nga Un Kalofsh Mirė Kur Te Dukesh Kendej Her Tjeter Na Sjell Nje Fotografi Te Bukur Me Motive

Adina-R.Ks
29-04-08, 22:30
http://www.nur-im-vest.de/Blume100.jpg

LuLjaa
29-04-08, 22:58
http://i121.photobucket.com/albums/o207/bicfomh/gg01/hello/hllo005.gif

Adrenalina
30-04-08, 15:30
Pershendetje i nderuar Lirik,

Erdha t'ju falenderoj per poezin dhe biografin tuaj qe keni lan ne faqen time. Me ka pelqy pa mase saqe tri her e kam lexu me vemendje ate poezi sa me la pershtypje ai perkushtim! Te lumte, edhe njeher ju falenderoj per punen dhe ndihmen qe ju ofron bukuris shqiptare.

lirik
30-04-08, 23:39
Adrenalina E Nderuar

Gzohem Qe Vargjet Te Kan Lanė Mbresa
Po Un E Di Se Kan Ndikime Ne Shpirtin Enjerzve Jan Qetsuese
Vargjet Kan Bukuri Dhe Ato Ndikojn Te Shpirti I Njerzve
Peshendetje Nga Ana Ime
Te Uroj Mirsi
Flameinderit E Dole Ne Temen Time Dhe Me Pershendete
Fat Dhe Suksese Per Ju

lirik
30-04-08, 23:41
E Nderuara Lule Me Paske Pershendetur Me Nji Lule Te Bukur
Te Falenderoj Shum Dhe Te Uroj Shum Te Mira Ne Jeten Tende

Diana007
01-05-08, 09:38
http://img.photobucket.com/albums/v155/zerocoolnl/FD-Film/DianaBond.gif

lirik
01-05-08, 22:06
Pėrshėndetjet E Mia E Nderuara Diana Ty Te Kam Pershkruar Ma Heret Ne Vargje Dhe Kan Dal Shum Te Bukura Vargjet Pershendetje
E Dneruara Dhe Te Falenderoj Shum Per Ket Pershendetje
Fantastike Shum Interesante Dhe Atraktive Q E Do Te Mbetet Si Kujtim Deri Sa Te Fjet Forumi
Shum Pershendetje Karakteristike Me Derguar Te Falenderoj Shum
Me Rrespekt Per Ju E Nderuara Diana Dhe Te Lutem Te Kesh Mirkuptim
Te Me Gjesh Fotogrofi Jo Vetem Ti Por Te Gjith Ju
Nese Me Gjeni Fotografi Te Bukura Do Te Keni Edhe Vargje Te Bukura Fotografit Duhet Te Jen Me Motive Te Ndryshme Nga Ma Intresantet

selvija
03-05-08, 09:29
Pershendetje i nderuar te uroj suksese ne vargjet e tua te bukura
me la pershtypje kjo fotografi dhe desht te dergoj ne adresen tende,,,,
http://media.imeem.com/p/LzL696Vzv2.jpg (http://www.imeem.com/marianavali/photo/LzL696Vzv2/)

lirik
03-05-08, 14:44
Falenderim Selvi Per Ndihmen Sigurisht Do T A Pershkruaj Sa Ma Par Edhe Fotografinė Keto Dit Pata Shum Disa Termine Por Tash Ju Kam Ul Vargjeve
Dhe Do Ti Pershkruaj Te Gjitha Kto Qka I Kam Para Vazhdoni Ju Me Foto Gjeni Te Bukura “
Dhe Qitni Ne Temen Time Se Un Do To Stilizoj Ne Vargje '
Te Fala Shum E Nderuara Selvi Kalo Mirė Te Uroj Qaste Te Kendshme Ne Forumin Dardania

LuLjaa
03-05-08, 15:29
O z. lirik ,, erdha apet qetu met pershendet ty edhe plaken tane
shpresoj qe jeni miree, selam i ban plakes edhe djalit hahahaaa
boll keq qe se kishe djalin sa une, se isha ba reja jote hahaaa

Me t'mira ..

http://www.heartsandflowers-wykeham.co.uk/images/large/occasions_bigpic2.jpg

lirik
03-05-08, 22:50
Faleminderit lule per pershendetjen po ashtu edhe per humorin e bukur se pa humor edhe nuk shkon jeta knaqem q e me keni pershendetur dhe gzohem qe po kalojm bukur ne ket forum
shum tė kėndshėm ku te gjith jeni te mrekullueshem

MemphiSx
05-05-08, 11:56
http://www.worth1000.com/entries/47000/47338VBEA_w.jpg

lirik
07-05-08, 06:01
Pershednetjet E Mia I Nderuar Memphisx Ju Deshiroj Mirsi

lirik
22-05-08, 21:25
E Nderuara Adina
Pėrshėndetjet E Mia Tė Sinqerta Ju Uroj Suksese Fat
Ishte Knaqsi Aty Nėsofren Qė Sė Bashku Me Natyren Jeni Dy Tė Dalluara
Nė At Sofer Shqiptare Dhe Ju Falenderoj Shum
Per Pershendtjen Si Dhe Mikpritjen Nė Sofer

Urata
23-05-08, 20:55
Nje pershendetje te sinqerte duke t'deshiruar mbremje te kendshme ne rrethin familjare...!

lirik
24-05-08, 22:14
E Nderuara Urata
Ka Kohė Qė Nuk Mė Keni Shkruar Dhe Pershendetur
Gzohem Qė Jeni Mirė E Nderuara Mikeshė E Shtrejtė
Rrrespekt Dhe Pershendetje Tė Sinqerta Pėr Ju E Nderuara
Me Rrespekt Dhe Miqsi Shum Te Kulluar E Te Sinqert
Ju Uroj Nepermes Ktyre Rreshtave Mirqenje Ju Dhe Familjes Tuaj Fat Shendet Dhe Mirsi
Poashtu Gzohem Qe Nuk Me Keni Harruar Me Gzojnė Ktu Kta Miq Dhe Bashkatdhetarėn Qė Mė Pėrshėndesin Kta Djem E Vajza Qe Me Mbajn Moralisht E Nuk Mė Lėnė Tė Merzitem Por Her Pas Here Me Dergojnė Tė Fala E Pershendetje
Vendi I Huaj Dheu I Huaj Esht Tmerr Por Kur Bashkatdhetart Me Pershendesin E Nuk Me Harrojn Shum Po Ma Lehtesiojn Vuajtjen

Buqja_ch
25-05-08, 08:11
Erdha né oden tuaj té pérshndes dhe té uroi té mira né jet e né familje
Me vete mora kété livadh plot me lule kuqe nga Kosova ,, ku bukurin e kéti fshati na solli Paradoxsi ,, vértet hjeshi e gjall si na ndijm mall pér ato vende té bukura ........
Miré mbetsh i nderuari poeti yn Lirikhttp://i109.piczo.com/view/2/g/y/0/o/4/c/j/o/v/g/9/img/i183062966_53172_3.jpg

lirik
25-05-08, 08:45
Buqe shum tė faleminderit pėr kėt pamje tė mahnitshme toka jonė ka energji tė cilen rrallė tokė e ka bukurija etokes tonė ėsht bukuri e rrallė mbi dhe prandaj gjithmonė thrras ta duam ma shum e te ja dijm vlerat ete punojm ma shum pėr kėt atdhe aq tė tė tė shtrejt tė dashur e me vlera margaritaré
Me kė livadh aq tė bukur vertet buqe mė ke dhėnė krah tė fluturoj si nji shqipe mbi kto bukuri qiellore
sa i bukur qenka i lumt paradoksit dhe ty qė epostove ne temen time dhe aq ma bukur qė keni filluar ta kuptoni tė mė mbani afer te gjith ju e tė mė pėrshėndetni e tė mė motivoni e di se doni tė mė nxisni pėr vargje po gjithsesi un vargjet nuk i harroj por kto kohrat e fundit kam qenė shum i zanun me disa punė te ekzistences ekonomike po pepriqem te bej diqka per ekzistenc familjare jam i brengosur pas do letravve dhe shkuarjes ne kosovė sepse token e babait na e kan marrė dikurė e te pandergjegjshmit as qe duan me e dit se ne humbem tokat gjysh e stergjysh per pikpamje atdhetare e duan ti marrin te tjeret te pamerituarit jan que nė kambė kan marrr turr shum nuk po ka kush qe ua ndal turrin
bile po qeshi se me ka ra rasti te ndegjoj kang patriotike te disa familje qe dikur e ndegjonin zdravko qoliqin emiki jevremoviqin e antetenen e televizionit e kishin te kthywer kah beogradi ather jan ba shum patriota tash nuk po i nxen pazari veq po vlojnė athere ishin te numruar ne ato kohrat kur embaj ne mend un at kohen e rinis time ndoshta ka pasė por pak kush guxonte me e shprehė
por per disa e di vet qe nuk ishin patriota
tash me tonelata
po e shesin patriotizmin jo me kilogram.

lirik
25-05-08, 20:58
O I MADHI ZOT QFAR BUKURIE
*****************************
AUTORI XHELAL FERIZI
-----------------------------------
Tokė dardane oj tokė etnije
me lulkuqet tė kuqe fletė
je dhuratė prej perendije
hanė e yjve ti u jepė jetė
---
flladi yt ėsht shpirtė puhije
rrezet shkrihen n'kėt mahni
vijnė gjithkah prej bukurie
vet ylberat nė ty me pi
---
o zot ma fal njė qiell plot fjalė
mi fal gurrat tė flas n' kullime
tė artė kurreshtjen me ma ndalė
mbi livadhet me gjelbrime
---
zemren o zot ma bėn si krue
prej diamanti rrjedhshėm tė flet
bukurisė me ju nėnshtrue
dua tė bėhem tingull vet
---
dua t' jem tingull melodie
dua tė bėhem damarė ylli
ti shkrij ndjenjat ksajė hjeshije
si nė blerim kur i shkrinė fyelli
---
po ju o yje qė mė keni ftua
mu nė qehren e gjelbrimit
mbi livadhe me flutrue
dua tė jem shpirti i pėrshkrimit
---
dua tė jem vet vargu i hanes
vargu i shpirtit mbi kto livadhe
ti shoh fushat e dardanes
me ato vasha si sorkadhe
---
o zot q'ė m' dhe dy syt e ballit
edhe zemren poetike
lotin tė kthjellt si ujt e zallit
qė ta derdhi nė tokė etnike
---
qė ta derdhi prej mallengjimi
pėrmbi bari ku bjen era
sa e gjerė kjo fushė gjelbrimi
kur harlisė mahnisht pranvera
---
andej qielli rima rima
dikund si ngjyra qehlibare
qelė si qiellit e gjerė ballina
qehrebardhė mbi fushė shqiptare
--.
oh sa m' dridhen emocionet
kur e shoh barin me lule
thue se shkrue jan medaljonet
qeillit t' gjerė me lloj lloj vule
---
ashtu nė kodra duket balli
larg do re thue dehė jan shendit
vargu im ngarendė kah malli
si cicrima e zog shpendit
---
bari ngjyren me at hjeshi
me puhinė qė shkon damarit
e lulkuqet n' bukuri
tu i sodisė ai dielli i arit

e gjersia me gjelbrimin
thue se fund nuk ka rrafshina
qielli e shprehte zbukurimin
thua vet art po thurte stina
---
se q' mu shkri zemra shqiptare
e ata tinguj n' dy barkusha
e gjaku kuq si ngjyrė shegė' nare
mu shkri arti mbi kto fusha
---
e nė qast mi ngriu mahnija
joshjet tė bukura kureshtare
bari e flladi e lehtė puhija
qė i luan fijet lozonjare
---
se vet bari shprehurshpirti
ashtu dukej porsi l'mimi
vet sharmi zemer dlirti
si kurorė mbi art gjelbrimi
---
ndjenjat e mija ato hov'tare
tu u pėrkdhelė kah lmimi i barit
shkonin ėmbėl nė fushė shqiptare
gjerė si rrezet tė diell rreztarit
---
eh mahni oj nanė dardane
o e gjelbruara engjellusha
kush si ti e ka ket sharm hane
me tė gjera ara e fusha
---
po ti mua ma shkrive gjakun
kah ti shoh kodrat blerue
jam i yti t puthsha prakun
le tė vdes tue t' dashurue
:
AUTORI Xhelal Ferizi liriku i vargjeve shqiptare

kushtuar fushave livadheve dardane lulkuqeve dhe bukurisė sė vendit sipas
fotografisė tejet te bukur qe ma dergoj buqja ne oden time
e flitet se ket bukuri foto e paska gjet paradoksi
si shperblim ua kushtova vargjet tokes tonė te bukur ja par se q do te thot
LIRIKU XHELAL FERIZI SHKRUAN VARGJE PER HIRė TE KOMBIT NATYRES VLERES QE TI FLLADIS ZEMRAT E SHQIPTARVE BASHKKOMBASVE TE MI QE TE NDIKOJ BUKUR NE DISPONIMIN E TYRE PSIQIK PER HIR TE KOMBIT TE ARTIT SHQIPTARė
JU FALEMNDERIT QE KENI DERGUAR FOTON DHE KENI FRYMZUAR POETIN JA PRA U PAGUA MUNDI JUAJ TE FALEMINDERIT BUQE JE FANDTASTIKE KE OFRUAR FOTON MA TE BUKUR
DERI ME TANI DHE JA QFAR VARGJESH DOLEN KUR VERTET PARAQITET BUKURIA
MALLI ATDHEU NATYRA SHUM E BUKUR JU PERGZOJ TE DASHURIT BASHKKOMBASIT E MI QE JU DUA DERI Nė QIELL SEPSE JENI KOMBI IM I DASHUR
kur gjeni diqka te bukur e frymzoni poetin.

natyra
26-05-08, 03:39
Prano pershendetje ma te perzemrta per ty o mik dhe per MITROVICEN e bukur...:smile: Ja ketu ne ODEN tuaj ta kam sjellur Qtytetin tend te dashur dhe te lashte Historik...I cili qendroi si KESHTJELLE e DARDANISE se lashte,me Trimat dhe burrat me te njohur guximtar, ne krye me ISA BULETININ...LAVDI QOFSHIN
Dhashte Zoti e bekofte dhe e mbrojte nga ajo "Kulsheder Serbi"cila mban gojen hapur per te akoma dhe sote,e nder shekuj!!!!!!!!!!!

http://www.euinkosovo.org/upload_gallery/Picture%20033.jpg

QYTET I LASHTE O MITROVIC
`````````````````````````````
Ty t'kemi moter edhe bije...
Qka po behet qka po zihet?
Se mitrovica jo nuk shitet,
As nuk shitet as nuk falet,
Ajo "zemer" jo nuk ndahet....
Ajo eshte zemer shqiptarise
As ni pellemb jo s'ja lem serbise,
Ti serbi more shtrige e vjeter
Ne kosove qka don ma tjeter
Pse kaqe keqe je mashtrua?!
Mitrovicen me zaptua
Ndaj, kohen kot mos e qon,
Se ajo ty nuk t'tokon.
Se aty jeton shqiptari
Gjyshe&stergjysh i par e i mrami
Ti mire e dine turrin shqiptarit
Se nuk dorzohet jo per se gjallit
Po te beje, dhe nje me dije
Ni shqiptar i vjen 10 shkije,
Ulu n'bishte dhe ma mos luaj,
Tash jemi te lire n'mulli te bluajm,
I madh e i vogel japim jeten
Per trojet tona gjithnje do vdesem.

....Kushtuar Mitrovices Trime,bijve dhe bijave te saj,e ne veqanti mikut tim te nderuar....poetit te njohur....z.Xhelal Ferizit nga Mitrovica

....shkroj
Natyra-
Bija nga Rugova

lirik
27-05-08, 09:03
Faleminderit natyra e nderuar qe keni postuar ktu Mitrovicen
ju jam mirnjohs pershendetjet e mia te arta per ju e nderuara

LuLjaa
05-06-08, 02:22
http://www.thamesriver.com/images/holiday/images/Holiday%20Chic.jpg

... Pershendetje lirik , shpresoj qe je mire
erdha ketu qe t`pershendes dhe te uroj nje dite, jave, muaj te kendeshem ..

lirik
07-06-08, 10:25
Shum e nderuara lule
Tė jam mirnjohs thell pėr kujdesin tėnd tė vazhdueshėm dhe miqsinė qė din me e ndėrtu
Po ashtu tė jam mirnjohs qė nuk harron sepse pėr njeriun nė kėt botė fjala dhe kujdesi qenkn
ilaq qenkan ndjenjė emrekullueshme
Kur njeriu harrohet qenka ndjenj e keqe dhe zhgėnjim,tė falėnderoj qė nuk harron e her pas here din me pershendet kjo ėsht shum njerzore prandaj tė uroj shum fat dhe kohra te arta ku zemra jote do te ndjen knaqsi jete tė ėmbėl ashtu si ty ta don shpirti yt#
U lumturofsh po lutem sepse nji vajz si ti e meriton sjelljet i ke njerzore dhe pėrshėndetjet tė bukura
me plot mirsi

vjeshta
07-06-08, 12:50
Nje pershendetje te fresket dhe nje fundėjave te qete ju uroj juve dhe familjes se juaj .

Vjeshta!

lirik
07-06-08, 16:55
Vjeshta pėrshėndetje e nderuara
shum mė gėzoni kur nuk mė harroni
ndoshta nga qė jam i lodhur nga jeta nga hallet dhe kurbeti
secila pėrshėndetja e bashkatdhetarve me duket nji lehtesim
disi me duket sikur nuk jam ma i vetmuar
Vuajta per at kosovė shum por nuk arrita te jetoj aty ne at dhe te dashur ku u linda e vuajta per dheun tim
por mbeta ne dheun e kurbetit
prandaj merzitem shum
Ju jam mirnjohs bashkatdhetarė tė nderuar per pershendetjet tuaja te sinqerta dhe rrespekt per ju vjeshta

Amina
09-06-08, 19:09
Poeti i Dardanis ju uroje nje dite te mbare dhe te gjitha te mirat.

lirik
10-06-08, 05:55
Qofsh e gėzuar dhe me mote e vite tė bardha vitet tua qofshin vite tė kristalte neper te cilat shkelqeft jeta jote e bardhė dhe me knaqsi e hatrre te kalofshin motet
kjo ėsht pėrshėndejtja ime pėr ju amina e nderuar
GėZOHEM Qė JENI MIRė DHE MIRė QOFSHI GJHITHMONė
JAM I KNAQUR Qė NUKK Mė HARRONI
ME RRESPEKT PER JU NGA MERGIMI LIRIKU I HARRUAR NGA TOKA MėMė NGA I QUAJTURI ATDHE NGA VENDI KU JAM LINDUR NGA TROJET STERGJYSHORE

GURI SYLAJ
10-06-08, 06:16
Nje pershendetje vllezerore me rastin e 130 Vjetorit te Lidhjes Shqiptare te Prizrenit!
Me deshiren qe kjo pershendetje te ju gjeje mire me shendet Juve dhe Familjen tuaj!

selvija
10-06-08, 21:11
Pershendetje Lirik gjitha te mirat per ty qofshin jet e mot..
http://srv0106-07.oak1.imeem.com/g/p/ce10407fb7f0a54d4bb7dc015ba6badc_web.jpg (http://www.imeem.com/people/6VsH56Z/photo/uzNXOL4wKs/)

lirik
10-06-08, 22:14
Guri Sylaj
keni dėrguar njė pėrshėndetje qė mė vloj mė mallengjej lidhja eprizrenit nji diqk shum e datė madheshtore datė e famshme datė madheshtore datė e burrave te mdhej te kombi t te kuvendit
te famshem te lidhjes se prizrenit
tė falenderoj pėr kėt urim tė veqant
vertet u gzova nga kjo pėrshėndetje e veqant
qofshi i pershendetur dhe me nderime i nderuarai Guri Sylaj me rrespekt ju pershendes dhe poashtu ju perkujtoj ket atė madheshtore kombtare pra u realizoft ideali i atyre burrave trima
u bashkoft shqipnija etnike idela per te cilin gjithmon isha dhe jam edhe tash e nuk ve besoj s e do e ndryshoj

lirik
10-06-08, 22:23
Selvi E Nderuar
Urimi Yt Shum I Kulluar Ka Ndikim Ne Ndjenja
Kėt Urim Kaq Dashamirs Fjala Jote
Deri Te Qielli Le Te Arrinė
Ne Vesh Tze Zotit
Shum Deshir' E Sinqert E Jotja Me Ruim Fantastik
Mė Keni Uruar Njė Mirsi Shembullore E Cila Sinqerisht Mė Gėzoj
Te Jam Mirnjohs Shum E Nderuara Per Urimin Njerzorė
Dhe Shum Humanitarė Dashamirs
Ta Ndėgjoft Zoti Fjalen Dhe Po Tė Dėrgoj Mirnjohje Dhe Urim Poashtu Edhe Un
Vėrtet Jeni Bashkatdhetarė Te Mrekullueshėm Ju Uroj Fat E Mirsi
Ty Selvie Te Uroj Fat Me Shkelqim Le Te Shkelqej Fati E Mirsia Per Ty
Si Rreze Te Ndriquara Sepse Perveq Fjalve Te Arta Qe I Shkruan Ti Rrezaton
Fat

Adina-R.Ks
11-06-08, 08:56
Miqt janė engjujt tė cilėt na ngrisin nė kėmbėt tona atėhere kur Krahėt tonė kanė problem tė kujtojnė si tė fluturojnė!

lirik
11-06-08, 13:56
Adina Fjalė Me Vulė Ke Shkruar Dhe Ke Lanė Ne Oden Time Mjaft Fjalė E Menqur
Dhe E Fortė Te Falenderoj Per Kėt Fjalė Qė ėsht Shum E“ Vėrtetė Nė Jetė Tė
Faledneroj Edhe Pėr Pėrshėndetjen Dhe Po Shtoj Edhe Diqka Pėr Miqt
Miqt Jo Vetem Qė Jan Krah Por Jan Edhe Por Ehe Shtylla Te Forta Te Jetes Ata Vijn Menjiher Mbas Familjes Farefisit Jan Shum Te Fuqishem Dhe Faktor Me Rendesi Ne Jeten E Njeriut
Miqsinė Kaliteni Dhe Ruajeni Mos E Turbulloni Asnjiher Dhe Mos Elidhni Me Interesin

natyra
23-06-08, 01:51
Shpreha deshiren si dhe nderin qe kam dhe mbaj per ty o mik, te pershendes me pak fjale ketu ne oden tuaj te mirpritur....p.s.sikur moti nuk kam ndegjuar nga lajm prej teje.? edhe se disa here kam provua te,te shkruaj dhe nga mp,por nuk me lejohet postimi,ku dhe per momentin te shkrova por e nejta gje me ndodhi,(ku dhe mund te eshte mbushur kutija),dhe per kete arsye nuk i pranon,ndaj vendosa qe te shkruaj ketu ne oden tuaj,prandaj besoj dhe uroj qe te jeni mire me shendet dhe familjen ne pergjithesi...ku do qe ndodheni qofshi te lumtur dhe te shendosh...:smile:

Ju deshiroj nga zemer mike e juaj

Natyra

lirik
24-06-08, 11:04
SHUM E NDERUARA MIKESHA IME
E vrejta se qenka mbushur postimi nuk paske faj qė nuk arrin me postu duhet ta liroj posten
tė faleminderit qė kujtohesh e shkruan
Jam mirnjohs dhe tė pėrshėndes familjarisht uroj qė tė jeni mirė ashtu si e do zoti e dėshira
juaj
Un mirė jam po shkruaj si zakonisht dhe po punoj ngapak po mundohem ngapak me mbet gjallė si zakonisht kurgja tė re nuk ka mirė jam mirė jemi disa obligime kshtu mbas familjes kurgja diqka e veqant ,po mundohem ngapak ndoshta me hy ne disa biznese te vogla per ekzistenecen time ja kshtu pra
Tė fala familjes tuaj dhe qofshi mirė e paqit mirsi
Nga miku juaj i familjes tuaj liriku nė gjermani

Adina-R.Ks
24-06-08, 11:43
Pranoni pershendetje e mija te sinqerta, per nje dite te qet dhe te mbar.

lirik
24-06-08, 13:10
Flm Adina pėr urimin e sinqert
ah sikur ti kisha tė gjitha ditėt e mbara dhe jo vetėm nji dit

LuLjaa
25-06-08, 00:26
http://img504.imageshack.us/img504/5942/pershendetjevl3.png

natyra
25-06-08, 02:19
SHUM E NDERUARA MIKESHA IME
E vrejta se qenka mbushur postimi nuk paske faj qė nuk arrin me postu duhet ta liroj posten
tė faleminderit qė kujtohesh e shkruan
Jam mirnjohs dhe tė pėrshėndes familjarisht uroj qė tė jeni mirė ashtu si e do zoti e dėshira
juaj
Un mirė jam po shkruaj si zakonisht dhe po punoj ngapak po mundohem ngapak me mbet gjallė si zakonisht kurgja tė re nuk ka mirė jam mirė jemi disa obligime kshtu mbas familjes kurgja diqka e veqant ,po mundohem ngapak ndoshta me hy ne disa biznese te vogla per ekzistenecen time ja kshtu pra
Tė fala familjes tuaj dhe qofshi mirė e paqit mirsi
Nga miku juaj i familjes tuaj liriku nė gjermani

......Te falemnderit dhe nga ty per kohen e mundshme ne pergjigje ,te jam mirnjohese gjithnje...me vjen mire shummm qe jeni mire ne pergjithesi....nga zemer ju uroj qdo te mire......:smile: Jufalemnderit

me respekt
Natyra

lirik
25-06-08, 17:47
http://img504.imageshack.us/img504/5942/pershendetjevl3.pngNjė urim i veqant faleminderit lule fjala jote ne vesh tė Zotit
Pėrshėndetjet pėr ty nga vet mirsia nga vet rrezatimi nga bukuria e kaltris qiellore
paske zgjedhur njė pėrshėndetje t bukur me shije qė vetėm ti din ta zgjedhėsh
mjeshter i artsitikes se pershendetjeve po te shpalli
dhe tė fala nga mergimi nga liriku

ShEjToNkA
26-06-08, 01:13
Lirik, tė pėrshndes me deshirat me tė mira pėr ty dhe tė dashurit tuaj.

lirik
26-06-08, 22:17
Lirik, tė pėrshndes me deshirat me tė mira pėr ty dhe tė dashurit tuaj.Faleminderit shejtonka PėR pėrshėndetjen un prita qė po mė del ndoj melaqe kur qe doli shejtonka haaaaaaaaaaaa
ah t kishe qen melaqja po nuk i dihet shum disa qe po paraqiten melaqe po dalin shejtonka
e ati o qė paraqiten shejtonka jan melaqe
besoj se do te pelqej ky humor te faledneroj qe te ka ra nder mend pėr mua
dhe me fal pėr shakanė besoj se humorin e don edhe ti

lovely
27-06-08, 02:39
Pershendetje te perzemerta i nderuari Lirik!

me respekt
lovely

lirik
27-06-08, 09:41
Lovely E Pėrshėndetur Dhe Enderuar Je Nga Un Poashtu Ne Formen E Perzemert Tė Uroj Sukese E Mirsi Dhe Tė Them Se Ndjehem Mirė Nga Kjo Pershendetje E Jotja
E Sinqert

Dreni30
13-07-08, 10:15
Pershendetje lirik,
Shpresoj te jeni mire me shendet dhe njeashtu te kaloni dite te bukura verore.

Dreni.

lirik
14-07-08, 06:01
I nderuar Dreni
ditėt verore do tė jen kryesisht dit pushimesh
tė falenderoj shum per ket pėrshėndetje
dhe tė pėrshėndes poashtu e tė dėshiroj dit t ė kėndshme verore
megjithat po ju informoj ju lexuesve tė intresuarve se nė pushim nė kosoven tonė dardane isha 10 dit
Pėrjetova knaqsi tė veqant dhe u knaqa
u qmalla sa do pak me viset tona tė dashura.
Sidomos mė mahniti bukuria e lugines sė mitrovices lugina e ibrit ku shqiptarėt kishin ndėrtuar restorane tė bukura dhe u mahnita .
LUGINA e ibrit ėsht bukuria e vet dheut me flladin dhe zonat shum te gjelbruara vėrtet turistike.
Aty nė at ambient jam knaqur jashtzakonisht
shikoja natyren dhe ibrin e kulluar si biluri
atmosfera reth e rrotull tė mahniste.
SėRBėT PUNUAN SHUM qė ta marin kėt luginė e ta shkepusin prej kosove por nuk arriten mbeti kjo luginė mbrenda kosove por armiku e ka ndaluar gjysmen e lugines sepse e ka kolonizuar me serb dhe e ka bllokuar e dhimbshme esht sidomos liqeni i gazivodes dhe zona permbi zubin potok ku shqiptart nuk mund te shkojn sepse serbet nuk lejojn atje esht pjesa ma fantastike e lugines se ibrit e cila nuk ka shoqe Nė SHUM VENDE pėr bukuri.
Sa isha ne kohen time para viteve 1980 gjithmon kam TERHEQ VEMENDJEN dhe e kam terheq vrejtjen per at
zonė shum turistike
te rrezikuar nga serbet ardhacak por shqiptari si shqiptari kurr nuk bėn plan e nuk e merr situaten seriozisht asnjiher
deri sa ti ndodhė diqka e tė ja kallė zemren
pastaj fillon e bėrtet por ather ėsht shum vonė.
SI aktivist politik ather nė ato vite e vėzhgoja situaten
dhe mjaft kam pas folė pėr at problem tė asaj zone magjike
e cila sot vėrtetė po rrezikohet prej sėrbve.
SėRBėT NE VEND Qė Tė JAPIN LLOGARI pėr krimet mizore qė shkaktuan ndaj shqiptarve tash ata kan que krye
e po kėkojnė zonat ma tė bukura shqiptare
po synojnė brezovicen graqanicen luginen e ibrit
thue se ua la baba“ atyre ardhacakve tė ardhur nga rusia nė ballkan.

Lona
14-07-08, 09:35
Pershendetje...

lirik
14-07-08, 14:11
Pėrshėndetje e nderuara lona tė uroj pushime tė kėndshme verore

natyra
19-07-08, 20:08
Pershendetje dhe gjithe te mirat te deshiroj o mik,si keni qen me shendet dhe familjen ne pergjithesi....? p.s.mesova nga nje shkrim qe paskeni qen ne Kosove per vizit,me erdhi mire shum,uroj qe t'keni kaluar mire gjithandej.....dhe mire qofshit nga do qe jeni....me nderime dhe shum respekt mike e juaj-Natyra.

lirik
19-07-08, 21:17
E nderuara Natyra
Po isha nė kosovė dhe mirė kam kaluar ne jemi mirė me shendet dhe mirė po kalojmė urojmė qė edhe familja juaj tė ket mirsi e shendet ju pėrshėndes familjarisht me urimet me te mira per ju

Dardan Kastrati
20-07-08, 15:35
http://i3.tagstat.com/image02/0/eec7/003S051AeX7.jpg

Amina
20-07-08, 20:20
Pershendetje edhe per ty lirik, poet i Dardanis, nje nate te kendshme te uroje.

lirik
21-07-08, 18:03
faleminderit Adina mė gėzojnė pėrshėndetjet e tua poashtu tė pėrshėndes e tė uroj fat e mirsi
gzohem qė nuk harroni poetin rini e dashur dardane ju faleminderit qė ju bjen nder mend e nuk mė harroni mė pėrshėndetni ju jam mirnjohs dhe ju rrespektoj prandaj adina enderuar qofsh faqebardhė

lovely
21-07-08, 18:11
erdha prap o Lirik poeti yne i madh, duarthate por me pershendetje te ngrohta duke te deshiruar nje vere te kendshme per ty e me te dashurit tuaj!

me respekt te madh per ty

lovely

lirik
21-07-08, 21:38
Mirnjohje Falenderim E Nderuara Lovely Knaqsi ėsht Qė Jam Antarė I Kti Forumi
Dardan Dhe Qė Jam Njohur Mė Njė Rini Tė Zelshme Si Ju Qė Lexoni E Rrespektoni
Bashkatdhetarin Tuaj Poetin Lirik Knaqem Nga Kto Pershendetje Tuaja Tė Sinqerta Dhe Shum Miqsore
Ktu Ne Dardani Gjeta Miq E Mikesha Shum Tė Njerzishme E Tė Sinqerta
Tė Afėrta Dhe Me Shum Mirsjellje
Poashtu Jam Shum I Knaqur Edhe Nga Trajtimi I Ndershėm I Administratorve Dhe
Moderatorve Kam Simpati Pėr Forumin E Bukur Shqiptarė Dardania
Dhe Ndjehem Mirė Ktu Nė Forum
Pėrshėndetje E Nderuara Lovely Verė Tė Kėndshme Tė Uroj Pushime Knaqsi Dhe Suksese