PDA

View Full Version : 7 Marsi dita e arsimit shqip


Penesti
07-03-07, 10:10
urime Festa E Arsimit Shqip

Agolli
07-03-07, 11:06
Urime 7 Marsi......dita e mesuesve dhe arsimit Shqip!

I dashuri dhe te dashurat mesues/e.''''Shprehi falenderimin tim per miresin tuaj, korrektesin dhe punen tuaj te pa lodhshme, u jam mirenjohes perjet...


Nxenesi...........Agolli!!

Prishtinasja_
07-03-07, 11:41
Me rastin e 7 marsit dites se mesuesit te gjithe arsimtareve URIME FESTEN !!!

Dhe vecanerisht ja uroj babit tim :smile: http://www.bastelboard.de/forum/images/smilies/smilies-neu/blumen.gif

GENNTI
07-03-07, 12:14
persherndes mesuesit, arsimetaret, profesoret,e mese shumeti mesuesin time te pare me porosine se nuke do i harroje kurre shtagat e tua.

Paradox_13
07-03-07, 12:21
Me fat festa te dashur mesues,mesuese dhe gjithe ju puntoreve te arsimit ,qe gjithnje ishit ne sherbim te dijes dhe bartjes se saj nga gjenerata ne gjenerat.

Urime.

Zero Cool
07-03-07, 13:13
Edhe une po i pershendes ata qe kontribojne ne te ardhmen e kombit, ne pasurine me te madhe te njeriut "DIJEN".
Extra pershendetje per mėsueset.

Murgesha
07-03-07, 13:26
Edhe unė pėrshėndes tė gjithė mėsuesit shqiptar. Pėr dijen qė na e dhanė, pėr hapje syri, pėr sakrificat e shumta nė punėn e tyre e mbi tė gjitha pėr mėnyrėn se si na mėsuan pėr tė ruajtur identitetin tonė edhe atėherė kur tė folėsh pėr kėto gjėra don tė thoshte humbje lirie ose edhe mė keq humbje jete.

jEtA_1
07-03-07, 13:28
Gjithashtu edhe une i bashkangjitem urimit te festes se 7 marsit dites se mesuesit uroj qe ne te ardhmen kontributin e tyre ta vlersojm edhe me shume sesa deri me tani , kuptohet nese deshirojm qe te kemi gjenerata me te mira ne te ardhmen

Albanian eX|PerT
07-03-07, 14:30
...7 Marsi.....!!!

...urime te gjitheve, posacerisht,... mesimdhenesve,...!!! ...te cilet me sinqeritet e dinjitet, vepruan per gjuhen e embel te pellazgeve tane te dashur... !!!

Krenar te jesh shqiptar...!!!

albanian,

uck_aksh
07-03-07, 15:09
edhe un ju uroj te gjithve mesuesve festen

gazi-de
07-03-07, 15:17
Dhe une ja uroje kete feste mesusve tane,te cilet gjdo here kene prane nxensve dhe femive tane,edhe ne ditet me te veshtita qe ishte populli une..
URIME FESTA MESUSE TE DASHURE....................

falma_lotin
07-03-07, 15:35
Urime 7 Maresi te gjithe Mesueseve:

Sod eshte vertet Dita e Mesuesit dhe nje profesjon i tille meriton te nderohet ne nje date historike si kejo qe eshte sod dhe une dua te uroj te gjithe mesueseve sukesese ne kete dite dhe sukesese me shume ne ditet e vitet tjera ne vijim.
Festa e 7 Marsit eshte festa e Mesuesit eshte feste edhe e te gjithe familjeve shqipetare te cilet kane femijet si nxenes , si studente ,si mesues e petagogen ne shkollat dhe universitetet tona.
urim i ngrohete per te gjithe ata , qe me zemer te mbushur plot dashuri , percjellin dituri prandaj ,Gezuar per te gjithe 7 Marsin , Diteb e Mesuesit.
Urimet ju dergoj te gjithe atyre mesimdhenseve qe ne vitet me te veshtira ne ate kohen te veshtire pra gjat luftes ne Kosove u shperndan anekend Kosoves neper shtepija private neper oda te ndryshme ne fusha te Kosoves duke safrikuar vetem qe rinia per te percjelle diturine e mos te i len rinin pa dituri pra nje urim te veqante atyre te gjitheve mesues e petagoge qe sod punojne pa u lodhur rinia jone te ndritohet e te lartesohet .
E ardhmja e nje femije varet nga nje mesues i mire dhe detyren e te mesuarit te tij nuk mund ta kryej si duhet asnje njeri tjeter veteem se mesuesi.

Me rrespekte .
falma_lotin

Buqja_ch
07-03-07, 17:35
Edhe un se bashku me ju do tjau uroi ket dite Mesuasav ton
e MERITOJN..
Urime e shume te mira per te gjithe.....

Giovanni
07-03-07, 18:40
Edhe une po ju bashkangjitem urimeve te juaja dhe ju uroj mesusve shqipetar diten e 7 marsit dhe ishalla ju rrisim pagat.

I uroj shume babit tim diten e mesusit pasi qe eshte edhe aj mesues i matematikes.


Urime 7 marsi o mesusaaaa

Dardan Kastrati
06-03-08, 15:22
7 Marsi -Dita e Mesuesit

Nje nga temat me te renda e te shpeshta te mendimit aktual ,politik ka qene edhe eshte Arsimi dhe kultura shqiptare.Arsimi dhe kultura e nje populli jane pikerishte shpirti i nje Kombi,nese shkatrohet ai shpirt ,sikur vdes trupi i njeriut dhe me kete vdes edhe qenja e tij kombetare.

Por historiografia shqiptare quditerisht ka pranuar Mėsonjėtoren e Korēės si shkollė tė parė shqiptare duke ia vėnė pikėpytejen e ekzistencės sė kombit nė kėtė hapsirė.kėtė gjė mė shumė se tė tjerėt e kanė deshiruar sllavet nga se u shkonte pėr shtati pėr tė argumentuar tė pavertetat mbi tė drejtėn e Kosovės.Kjo data nuk ka te bėjė me tė vėrteten historike dhe shkencore,sepse nuk mund tė pajtohemi se kjo ishte shkolla e parė shqipe,por kishte edhe shkolla tjera qė u hapen edhe me herėt.Por ishte ishe me e drejt tė thuhet se u rihap shkolla shiqpe me 7 Mars tė vitit 1887 nė Korēė.

Shkolla e Kurbinit ishte e hapur nė vitin 1632,shkolla e Pėrdhanės nė vitin 1638,Shkolla e Blinishtit nė vitin 1639,Shkolla e Janjevės ,Akademia e Re e Voskopjės nė vitin 1970 ......

Kjo ditė e Mėsuesit pėr herė tė parė ka filluar tė festohet qė nga viti 1960 me vendimin e Presdiumit Tė Kuvendit Popullor tė RPSH .Sot 7 Marsi /Dita e Mėsuesit shėnhet si ngjarje me rėndėsi kulturore nė gjithė Hapsirėn Shqiptare ,ndėrsa ne Kosove ka filluar tė festohet vetem pas vitit 1990.
Para kėsaj date kjo festė me rendėsi nuk ėshtė festuar sepse ka qenė e ndaluar nga regjimi komunisto-jugosllav.

Mėsimdhėnėsit tė cilėt kanė folur pėr ketė datė fshehurazi me rendėsi kombėtare kanė pėrfunduar nė burg.Prandaj shkencėtaret kosovarė shumė pak e kanė fjalėn e tyre rreth kėsaj date , tek pas viteve te '90 ...

Dita e Mėsuesit qė pėrkon me datėn 7 Marsi 1887 nė vehte ngėrthen dy koncepte kryesore:
E para: Tradita e shkollės shqipe tė ketė histori tė shkurtėr , qė pėrkon me pkiepamjet sllave mbi lashtėsinė e shqiptarėve nė ballkan .

E dyta:Tė gjitha pikėpamjet dhe konceptet tė jenė me origjinė sllave nė menyrė qė mesuesit tė zhveshen nga ēdo ndjenjė kombėtare.

Por tani nė Kosovė janė krijuar institucionet shtetėrore dhe duhet tė vendos pėr shumė ēėshtje e nė veēanti pėr 7 Marsin/ Ditėn e Mėsuesit .Institucioneve tė Kosovės u mbetet pėr detyrė qė t'i qasen problemeve qenėsore , sė bashku me Akademin e Shkencave dhe tė Arteve tė Kosovės,Institutin Albanologjik ,Entet Pedakagjike dhe Institucioneve relevante nė komuna.
Tė merren seriozishtė me datat historike,teponimet , emertimet e caktuara,shpalljet e titujve tė nderit pėr pėrsona tė caktuar ,monomenteteve historike e me vlere, e jo tė bėhen nėn ndikim euforik (si nė tė kaluaren) tashmė janė kushtet shumė tė favorshme pėr ēeshtjet mbarė kombėtare..

URIME FESTA E MĖSUESIT 7 M A R S I

SANTANA-29
06-03-08, 15:32
Urime 7 Marsi festa e Mesuesit
,dhe urime 8 Marsi Nene,behu e forte,banu burrnore,se ti je nena e mrekullushme,te perqafoj fort e me shum se kurdoher,
Urime 8 Marsi,,,,,,

rilinda
07-03-08, 11:55
Shpesh na ndosh t'i kthehemi tė kaluarės historike tė popullit tonė. Gjithmonė kemi pasur mbi krye pushtues tė ndryshėm qė nuk na lanė tė flisnim, tė shkruanim, e ta kultivonim gjuhėn tonė shqipe.
Rrugėn e arsimit shqiptar e drejtuan Rilindėsit tanė tė cilėt sakrifikuan jo vetėm pasurinė, por edhe jetėn e tyre. Pėr ēėshtjen e madhe kombėtare dhe shkollėn shqipe ishin betuar vėllezėrit Frashėri, Pandeli Sotiri, Koto Hoxhi, Dhaskal Todri, Papa Kristo Negovani, Petro Nini Luarasi, motrat Qiriazi, Mati Logoreci tė cilin do ta veēonim pėr njė arsye, se nė Prizrenin e lashtė hapi shkollėn e parė shqipe mė 1898.
Ata kishin njė brengė qė i mundonte, njė dėshirė tė flaktė qė u digjte e u pėrvėlonte zemrėn: donin tė hapnin njė shkollė shqipe nė Shqipėri. Shpresa se kjo ėndėrr njė ditė do tė realizohej qėndronte si njė yll i shėndritshėm nė horizont, qė nuk i lejonte retė qė ta mbulonin.
Mė 7 Mars 1887 lindi ylli i diturisė nė njė shtėpi tė vogėl korēare tė patriotit Diamant Terpo.
Nė tėrėsi shkolla shqipe pėrjeton mjaft ēaste tė rėnda nė rugėtimin e sa, me plot pengesa nga okupatorėt tė cilėt e dinin se shkolla shqipe pė ta ishte si njė halė nė sy. E si mund tė harrohet Koliqi i madh kur nė cilėsine e Ministrit tė Arsimit tė Shqipėrisė, urdhėroi 200 mėsues nga Shqipėri tė vinin nė Kosovė pėr ta hequr terrin mijėvjeqar nga trojet Dardane.
nė dy dekadat e fundit nė Kosovė barrėn mė tė rėndė tė okupimit e bartėn punėtorėt e arsimit. Ata ishin tė parėt qei thanė JO pushtuesit serb dhe frymėzuan luftėtarėt e lirisė pėr ta ēliruar pėrfundimisht Atdheun nga thundra e okupuesit. Shija e lirisė qė ne e gėzojmė sot kurrė s'duhet harruar se u gjakos me gjakun e legjendarit Adem Jasharit, i cili ra heroikisht mė 5 Mars 1998, me trimėrinė e Agim Ramadanit, me urtėsinė e Fehmi Aganit e Latif Berishės, me thjeshtėsinė e Anif Mujit e qėndresėn e shumė e shumė tė tjerėve. Para kėtyre kolosėve tė pushkės e pendės qė na sollėn lirinė pėrkulemi me pietet.
Pėr tė hapur shkolla shqipe u vranė shumė mėsues e nxėnės, por nuk do tė ndodhin mė gjėra tė tilla. Nuk do tė vdesin mė njerėz pėr shkollėn shqipe, sepse tani ne jemi tė pavarur, tani Kosova ėshtė shtet demokratik i pranuar nga bota. Ne jemi tė lirė tė hapim shkolla shqipe ku tė mesojmė gjuhėn tonė me mėsues shqiptarė. Shkollat shqipe mė nuk do tė mbyllen nga pushtuesit. Ato do tė jenė gjitmonė tė hapura dhe ne nxėnėsit kosovarė do tė jemi gjithmonė tė lirė tė ulemi pa frikė nė bankat e shkollave tona pėr ė mėsuar historinė tonė tė lavdishme.
Pra, lavdi tė gjithė tė rėnėve ndėr shekuj qė e ngritėn nė piedestal shkollėn shqipe, qė ne tė mėsojmė nė Kosovėn Republikė tė Pavarur.
Gėzuar 7 Marsi- Dita e mėsuesit!

vjeshta
07-03-08, 14:26
Falenderoj Rilinden per kete shkrim interesant dhe shume i qmueshem per ata qe nuk e kan dite dhe nje rikujtim per ata qe e kan dite.


Mendoja qe nga dje qe nje shkrim i imi nuk duhet te mungonte ne kete teme ,per aresye se ,une rrjedhi nga nje familje nga e cila dolen rreth 7 (shtate) aresimdhenes!!Ku ne mesin e tyre kemi qe ushtruan profesionin si mesues te shkollave fillore ,aresimtar ,profesor te shkollave te mesme e deri tek mesues univerzitar ,ku punuan si mesues gyrbeti si dhe ne atedhe .


Pra ,familjarve-mesues te mij ia uroj 7 Marsin -Diten e tyre si dhe te gjithe mesuesve shqiptar kudo qe gjinden ...........Gėzuar!

DEA
07-03-08, 14:43
Falenderoj Rilinden per kete shkrim interesant dhe shume i qmueshem per ata qe nuk e kan dite dhe nje rikujtim per ata qe e kan dite.


Mendoja qe nga dje qe nje shkrim i imi nuk duhet te mungonte ne kete teme ,per aresye se ,une rrjedhi nga nje familje nga e cila dolen rreth 7 (shtate) aresimdhenes!!Ku ne mesin e tyre kemi qe ushtruan profesionin si mesues te shkollave fillore ,aresimtar ,profesor te shkollave te mesme e deri tek mesues univerzitar ,ku punuan si mesues gyrbeti si dhe ne atedhe .


Pra ,familjarve-mesues te mij ia uroj 7 Marsin -Diten e tyre si dhe te gjithe mesuesve shqiptar kudo qe gjinden ...........Gėzuar!


Po i kacavirrem urimit tend, Babe , Axhe, vella e moter urime 7 marsi nga zemra, e juaja gjithmon DEA

jadore
01-03-09, 14:30
po kysmet ,
..shyqyr qe erdh kjo dite te kremtohet shlirshem ,po e keqja qe i devaloj rendesija e kesaj dite..

si sot me kujtohet ..

rendesin e 81-shit nuk duhet ta kem kuptuar atebote por sanksionet e lirise qe erdhen pas saj po ,sepse fillova te rritem ..
isha ne klase te gjashte sa mbaj mend percillnim emisionet e TVSH se ndaluar , dhe vreja qe organizim i veqante i kushtohej kesaj dite..
..pasi qe me 8 mars e dinja qe e gjithe klasa do ngriteshin nje nga nje te uronin kush lule te fresketa , kush plastike , kush ndonje vazo kristali apo corape najlloni , buzekuqe apo llak thonjesh , une e organizova ndryshe klasen time ..s'ka 8 mars eshte bere bajat , ka 7 mars ...dhe ate vetem ne nje dhurate ,nje liber dhe ai ti ipej profesorit te gjuhes dhe letersis shqpe ..pasi e gjithe gjenerata kishim debules per te , ati si respekt per diten e veqante..
me kujtohet qe pyeti e kujt ishte kjo ide , me ''denoncuan ''dhe profa filloj ligjeratat qe ditet festive i percakton secili shtet ne baze te projekt kushtetutes se tij dhe nje fest e tille nuk do te thote qe duhet ta kete e gjithe bota , e blla blla . merre librin me tha , mbaje ne shtepi ..deri kur te them une qe te sjellesh dhe te ja dorzoni si klase biblotekes se shkolles ...me kaq u shemb dhe idea ngazellyese e festes se 7 marsit ..

...me vone duke u rritur e kuptova qe ,i mjeri ishte ne vezhgim permanent si i padeshiruar dhe mirrej ne biseda informative shume here nga ai sistem totalitar i atyre viteve ,
jemi njohur shume mire ,prandaj nuk do te kete marr si provokim hapin tone ,dh pse duhet ti kem shkaktu turbullira emocionale ..
kete ma kujton mua 7 marsi , profesonin tim te cmuar qe ndrroj jete shume i ri , me heret se ta pret idealin qe ti jetesohet ..

Urata
06-03-09, 17:02
po kysmet ,
..shyqyr qe erdh kjo dite te kremtohet shlirshem ,po e keqja qe i devaloj rendesija e kesaj dite..

si sot me kujtohet ..

rendesin e 81-shit nuk duhet ta kem kuptuar atebote por sanksionet e lirise qe erdhen pas saj po ,sepse fillova te rritem ..
isha ne klase te gjashte sa mbaj mend percillnim emisionet e TVSH se ndaluar , dhe vreja qe organizim i veqante i kushtohej kesaj dite..
..pasi qe me 8 mars e dinja qe e gjithe klasa do ngriteshin nje nga nje te uronin kush lule te fresketa , kush plastike , kush ndonje vazo kristali apo corape najlloni , buzekuqe apo llak thonjesh , une e organizova ndryshe klasen time ..s'ka 8 mars eshte bere bajat , ka 7 mars ...dhe ate vetem ne nje dhurate ,nje liber dhe ai ti ipej profesorit te gjuhes dhe letersis shqpe ..pasi e gjithe gjenerata kishim debules per te , ati si respekt per diten e veqante..
me kujtohet qe pyeti e kujt ishte kjo ide , me ''denoncuan ''dhe profa filloj ligjeratat qe ditet festive i percakton secili shtet ne baze te projekt kushtetutes se tij dhe nje fest e tille nuk do te thote qe duhet ta kete e gjithe bota , e blla blla . merre librin me tha , mbaje ne shtepi ..deri kur te them une qe te sjellesh dhe te ja dorzoni si klase biblotekes se shkolles ...me kaq u shemb dhe idea ngazellyese e festes se 7 marsit ..

...me vone duke u rritur e kuptova qe ,i mjeri ishte ne vezhgim permanent si i padeshiruar dhe mirrej ne biseda informative shume here nga ai sistem totalitar i atyre viteve ,
jemi njohur shume mire ,prandaj nuk do te kete marr si provokim hapin tone ,dh pse duhet ti kem shkaktu turbullira emocionale ..
kete ma kujton mua 7 marsi , profesonin tim te cmuar qe ndrroj jete shume i ri , me heret se ta pret idealin qe ti jetesohet ..


Rrenje te thella edukate/diturie ke. Urime 7 Marsi Dita e Mesuesit Jadore! Mesuese kulture/edukate/komunikimi-drejteshkrimi je!

Makresh
06-03-09, 17:18
Rrenje te thella edukate/diturie ke. Urime 7 Marsi Dita e Mesuesit Jadore! Mesuese kulture/edukate/komunikimi-drejteshkrimi je!


Mund te themi njėsoj edhe per ju,


Urime !

shfletuesi_
06-03-09, 19:32
Shumė keni jap pėr Atėdhe, nuk mjaftojn vetėm keto urime pėr ju, ndoshta njė ditė do tė kujdeset dhe pėr ju Shteti qe ju formuat.

Jana
06-03-09, 19:50
Urime.....Urime....Shpresoj qe gjith mundi juaj do t'ju shperblehet....

P.S
Ne Familjen time Festohet shum..sepse i kam 3 Profesora dhe 2 Profesoresha.....Sot me erdhen ne shtepi aq shum Lule sa spo di ka mi lon....qe ju kishin jap nxensat....

Urime....

Urata
06-03-09, 22:19
Shumė keni jap pėr Atėdhe, nuk mjaftojn vetėm keto urime pėr ju, ndoshta njė ditė do tė kujdeset dhe pėr ju Shteti qe ju formuat.


91-93, i kam marre ere mesuesllekut...! kohe te pakohe ishin....!


Flm, Makresh!

shfletuesi_
06-03-09, 22:24
91-93, i kam marre ere mesuesllekut...! kohe te pakohe ishin....!


Flm, Makresh!

Dhe nuk tė pelqeu aroma e Mėsuėsllėkut e....!!!

vjeshta
07-03-09, 01:03
Pishtarve te mendjes se ndritur ju uroj diten ,Urime .

DEA
07-03-09, 01:11
Urime, urime, urime...

Oqeani
07-03-09, 01:17
Urime ....

vjeshta
07-03-09, 01:19
Ju faleminderit ...:biggrin:

Idila
07-03-09, 01:32
Sot ėshtė dita e mėsuesit, ditė nė tė cilėn kujtojmė tė gjithė ata mėsues, tė cilėt na mėsuan pamasė. Nė kėtė ditė i pėrkujtojmė dhe falėnderojmė, pasi qė ata janė pjesė e pandarė e jetės dhe suksesit tonė!

Urime dita, dhe ju falemnderit, ju keni qenė si njė prind i dytė pėr mua!

DEA
07-03-09, 01:49
Thene te drejten ne kete dite mendja me shkon tek ata mesues qe na mesonin neper shtepite private pa e marre asnje shperblim, tek ata mesues kur me te zbathur e zdeshur ishin ata se vete nxenesit, kur rruget i benim se bashku me ta ne kembe deri ne punktet private te shkollave, pikerisht atje me shkon mendja dhe sikur kjo dite ju dedikohet vetem atyre, qe edhe kur nuk shihej pike drite,vullneti nuk ju mungonte...

Urata
07-03-09, 03:53
Dhe nuk tė pelqeu aroma e Mėsuėsllėkut e....!!!

arome qe m'ka shijue dhe detyrue ne perkushtim dhe sakrifice...! viti 2006, derisa ecja me motren rruges per n'shtepi te vllaut, nje djalosh simpatik dhe i mirembajtur/veshur ndalon bicikleten para nesh....! Kombinim gezimi i veshur me MIRENJOHJE dhe habi ( kisha ndryshuar per syrin e djaloshit) dhe mu drejtua: " Ishalla nuk jam gabim! Ti duhet te jesh mesuesja "Urate"!!! ... ma morri mendja qe duhet t'jete ish nxenes imi tek me therriti 'mesuese'...!

Iu drejtova me: "M'thuaj emrin, se mosha e bene t'veten dhe transformimet zhvellimore na perpijne...!"

i gezuar dhe plot miresi/respekt m'shtrengon doren! ...jam Besniku! Ia kthej, ishe n'filan klase dhe kete kishe shoke te par! Tha, "po e verte"t! Filloi me: " Menyra e spjegimeve dhe keshillave tua, jam ky qe jam!
Studioj Juridikun, jam marre me sporte dhe veten e kam gjetur ne biciklizem! Kam kete vend n'kete kategori...! Iu drejtua motres sime: "Mesuesja me e dashur dhe perkushtuar ka qene". Kur shkoi kjo, nuk e di ne ju ka tregue Jetoni( mendoi ne djalin e vllaut tim) te gjithe ne klasen tone patem qajte, dhe duke e lekunder koken dhe qeshur vazhdoi" " sa veshtire e patem ne dhe mesuesi qe e zavendesoi kete"

Kurre n'jete me mire/knaqshem/gezueshem dhe krenare s'jam ndie!

Rasti tjeter! Veren qe iku, ikem ne nje dasem n'fshat! Nje nuse e bukur qe ishte radhitur ne radhen e nuseve, u largua ngadal dhe erdh e mu afrua! "Mesuesja "Urate"!!!! M'perqafoi shtrengueshem dhe m'tregoi se cila ishte! "Akoma, e mbaj kartolinen qe na e urove vitin e ri secilit ne klase"! Sa shume u patem merzit, kur shkove!!!

M'shkuan lotet, t'perzier me pikellim e krenari!

Nuk ka gje me t'shtrenjet sesa profesioni MESUES dhe statusi PRIND! Koincidence apo qellimshem keto dya festohen ne ditet fqinje!!!! Perkushtim njerezor per boten me t'paster/pafajshme dhe drejte...esence jete!

Kam punua 3 vite e gjysem si MESUESE dhe qe 13 vite e gjysem NENE!

Artisti
07-03-09, 09:54
Motrush e nderuar, e perjetova kete shkrim tendin sikur te isha une vete Besniku dhe ta kem perpara mesuesen,mesuesin tim.

Me gezon shume qe kjo KRITIK e tij te ka ngazellyer dhe me shume te ka inkurajuar ne punen qe ke bere, pra ka deshmuar punen tende qe ke bere me deshiren me te madhe.

Edhe pse kemi bindje krejt te kunderta politike, te respektoje dhe ēmoje si Moter.

The se: "Kurre n'jete me mire/knaqshem/gezueshem dhe krenare s'jam ndie! "

Pyetja ime do te ishte:

Po te ishte kjo KRITIK ne drejtimin tjeter, p.sh.

"Shuplaka qe me ke dhene ne ate kohe, me ka bere kete qe jam, studioje dhe jam i lumtur"

si do te reagoje, e ngazellyer nga puna qe ke bere apo e deshperuar qe ke dhene Shuplaken?


"Nuk ka gje me t'shtrenjet sesa profesioni MESUES dhe statusi PRIND!"


Kjo thenie duhet te shkruhet me SHKRONJA te ARTA.

Te gjithe mesuesve u Uroje diten e mesuesit dhe te gjithe Prindeve u uroje rehati me femijet e tyre.Me kenaqesi


Artisti

~AnnA~
07-03-09, 10:55
Urime festen arsimtar!
Ne cdo 7 Mars ju kujtojme me nje respekt te thelle te gjithe juve qe nuk kursyet asgje per shkollen shqipe!
ne kete rast te kesaj feste,shpreh respektin ,mirenjohjen dhe per prindet e mi,e ne vecanti per gjyshin,qe kaq vite,pa marre parasyshe veshtiresite,punuan me zell per arsimin shqip....
Gezuar!

Jana
07-03-09, 11:44
Shum kam deshir me dit kush eshte Mesues/se ketu....?

Dardan Kastrati
07-03-09, 12:01
Shum kam deshir me dit kush eshte Mesues/se ketu....?Jana edhe me po ju me them me kenaqesine me te madhe dhe mburrem me profesion qe ushtroj mėse 11 vite te mesimdhenesit ...
Ps. ju uroj te mesimdheneseve 7 Mars Diten e Mesuesit ,suksese dhe pune te palodheshme .....

DEA
07-03-09, 13:15
Jana edhe me po ju me them me kenaqesine me te madhe dhe mburrem me profesion qe ushtroj mėse 11 vite te mesimdhenesit ...
Ps. ju uroj te mesimdheneseve 7 Mars Diten e Mesuesit ,suksese dhe pune te palodheshme .....


Dardan e gezofsh kete dite, ti edhe ju qe ishit apo jeni ende ne kete profesion...

Une i uroj shume familjareve te mije te cilet ushtruan/ ushtrojne kete profesion ( edhe pse ma kane pa pru ngushte ne ate kohe kur isha nxenese:biggrin: )

Jana
07-03-09, 13:16
Jana edhe me po ju me them me kenaqesine me te madhe dhe mburrem me profesion qe ushtroj mėse 11 vite te mesimdhenesit ...
Ps. ju uroj te mesimdheneseve 7 Mars Diten e Mesuesit ,suksese dhe pune te palodheshme .....

Urime....
T'kam rrespketu shum e pi sodit edhe ma shum....nuk e kam dit qe je Puntor i Arsmit....
Urime....

Idila
07-03-10, 00:03
Sot ėshtė dita e mėsuesit, ditė nė tė cilėn kujtojmė tė gjithė ata mėsues, tė cilėt na mėsuan, edukuan me mirėnjohje dhe dashuri.
Nė kėtė ditė i pėrkujtojmė dhe falėnderojmė, pasi qė ata janė pjesė e pandarė e jetės dhe suksesit tonė!

Urime dita mėsuesi im i dashur, dhe Ju falemnderit pėr mundin e palodhshėm. Ju keni qenė si njė prind i dytė pėr mua, ndaj nuk i harroj dot as sot as mot - kėshillat e tua!!!

DEA
07-03-10, 10:50
Mbreme mora vesh, se mesuesja ime e pare kishte ndrruar te henen jete. Asaj nuk mund ti them me urime 7 marsi, po ju them gjithe atyre qe me aq dashuri e vullnet e ushtrojne kete profesion, si mesuesja ime e pare.
Mesuesja ime e pare uroj te prehet ne qetesi!

Oltiana1
07-03-10, 12:02
Festa e Mėsuesit 7 Marsi ėshtė njė ditė qė na kujton shumė kujtime tė ndryshme tė mėsuesėve tanė qė ishin pėr ne prindėr tė dytė , ku me ne pėrballuan shumė gjėra tė cilėt gjithmonė ishin pėrkrah neve por edhe pėrkrah tė tė gjithė brezave , pėr tė na ushqyer me dituri , edukatė etj , etj . Gjithmonė i falėnderoj pėr punėn e palodhur qė e kanė bėrė dhe akoma qė e bėjnė , mė sė shumti do e falėnderoj mėsuesin tim tė parė qė nga ai mėsova shumė-shumė gjėra tė mira .


Urime 7 Marsi Dita e mėsuesit pėr tė gjithė ata/ato qė e kryejnė kėtė punė dhe qė e kanė kryer , sidomos mėsuesit tim tė parė qė gjithmonė do mė ngel nė mendje me fjalėt e tij me shumė vlerė .

Domira
07-03-10, 13:04
Mesuesja ime e pare ende eshte idol per mua. Shpesh here ne veprimet e mia me del para syve ajo dhe me ringjallet respekti per te. Ajo ishte me e mencura ne bote, ishte me e bukura ne bote, me sharmantja ne bote, me rrepta ne bote dhe ishte cdo gje me me me...dhe jo vetem atehere.
Uroj qe mesuesit ti rikthehet respekti dhe dinjiteti me plotkuptimin e fjales dhe te jete numri nje ne formesimin e vlerave. Uroj qe mesuesi te ze vendin qe e meriton, te vleresohet me shume se leku e ''emrat'' e rastit, me shume se lakmija dhe cdo gje qe ka zene vendin vlerave.

~AnnA~
07-03-10, 15:16
Urime festen arsimtar!
Ne cdo 7 Mars ju kujtojme me nje respekt te thelle te gjithe juve qe nuk kursyet asgje per shkollen shqipe!
ne kete rast te kesaj feste,shpreh respektin ,mirenjohjen dhe per prindet e mi,e ne vecanti per gjyshin,qe kaq vite,pa marre parasyshe veshtiresite,punuan me zell per arsimin shqip....
Gezuar!

S'do t'a ndryshoja postimin e para nje vitit..
Pra, dhe kete vit,Gezuar!

Jana
07-03-10, 20:22
Urime 7 Marsi te gjith juve qe keni kete profesjon qe jeni ketu...gjith Arsimtareve e ne veqanti...
Babit tim....Axhėve dhe Hallava te mia...Urime....Krenona shuuuuuuum me juve...

Diana007
07-03-11, 12:20
Te gjithe mesuesve ja uroj 7 marsin :smile:

Ps aa sa do doja 3 motrave te mija te ja uroj sot ,,, e ti perqafoj shum shum :redface:

elvio
07-03-11, 12:27
Gezuar Gezuar 7 marsin

tipi engjellor
07-03-11, 12:29
gezuar festen e 7 marsit te gjithe mesuesit

Guri i madh
07-03-11, 17:55
gzuar festat ju te neperkambur ju te nenqmuar zoti ju ndihmoft


zoti ju shperbleft per punen qe e keni ber e po e beni


fatkeqsisht edhe pse okupatori iku i la pas vete ata qe po ja kryjn punen si me kan ktu

Jana
07-03-11, 18:05
Urime 7 Marsi te gjith punetoreve te asimit ... ne veqanti Familjes sime ... sepse i kam 6 punetor arsimi ne Familje ... ishalla po ju rriten rrogat ...

emine
06-03-12, 20:00
Msus e msuse te dashtun,qe nashta jeni dal ne penzije,vec mani men mire sa here kemi qit ne mundi prindet tan vec me ju dhuru ju lule,e ju krejt qato dit te shtat marsit i harrut,ta keni parasysh se ma shume se keni meritu ju kena desht,,,,

Urime n'kofte se jeni hala tu festu qit dit komunistash:tongue:asi qet fest te shpallun ne komunizem

halla e madhe
06-03-12, 21:01
Urime 7marsi,dita e arsimit shqip!

natyra
07-03-12, 03:30
SOT, 7 MARSI DITA E MĖSUESIT, DITA E SHKOLLĖS SHQIPE..URIME MĖSUES/E !http://www.preshevajone.com/wp-content/uploads/2012/03/dita-e-mess1-300x195.jpg (http://www.preshevajone.com/wp-content/uploads/2012/03/dita-e-mess1.jpg)Nga viti nė vit dhe nga marsi nė mars, gjithēka ndryshon por njė ditė dhe datė qė pėrherė mbetet nė kujtesėn tonė ėshtė pikėrisht Shtatė Marsi-Dita e Mėsuesit apo ndryshe siē quhet edhe ditėlindja e shkollės sė parė shqipe.
Nga Hajdin ISLAMI *

Nga viti nė vit dhe nga marsi nė mars, gjithēka ndryshon por njė ditė dhe datė qė pėrherė mbetet nė kujtesėn tonė ėshtė pikėrisht Shtatė Marsi-Dita e Mėsuesit apo ndryshe siē quhet edhe ditėlindja e shkollės sė parė shqipe.
Nė prag tė kėsaj dite tė shėnuar populli ynė i ka ende tė freskėta sakrificat e mėdha nė rrugėn e dijes dhe tė lirisė. Kur kujtojmė 7 marsin e vitit 1887, mendja jonė ėshtė gjithmonė tek mėsonjėtorja e parė shqipe e Korēės e cila falė kontributit tė pishtarėve tė arsimit tė asaj kohe si dhe tė shumė brezave tė tjerė, bėri tė mundur qė dituria dhe mendja e edukuar e kombit tonė ta pėrmbyste pėrgjithmonė heshtjen dhe asimilimin qė tė tjerėt padrejtėsisht me shekuj na kishin imponuar.
Nė kėtė ditė ne si mėsimdhėnės me respekt tė thellė kujtojmė tė gjithė kolegėt tanė mėsimdhėnės si dhe tė gjithė nxėnėsit qė gjatė luftės sė fundit nė Kosovė duke mbrojtur atdheun dhe shkollėn shqipe ranė heroikisht me tė vetmin idealė ēlirimin njėherė e pėrgjithmonė nga pushtuesit e ndryshėm.
Mėsimdhėnėsit, nxėnėsit, studentėt dhe i gjithė populli liridashės i Kosovės pėr tė arritur deri nė kėtė ditė ku jemi sot ka dhėnė shumė madje duke mos kursyer pėr asnjė moment as gjėnė mė tė shtrenjtė-jetėn.
Shkolla shqipe nė Kosovė tani si asnjėherė mė parė ka arsye tė forta pėr ta kremtuar kėtė festė pasi ideali i shumė brezave tani ėshtė bėrė realitet. Sot kemi shtetin dhe institucionet tona tė lira ku tė gjithė mund tė shkollohen dhe edukohen pa frikėn se policia famėkeqe serbe do tė na pėrzė nga objektet dhe institucionet tona arsimore.
(Autori ėshtė Prof dhe Student nė studimet postdiplomike-Master i Mėsimdhėnies nė Universitetin e Prishtinės)


_________________________________

...Shtoi.dhe antare-Natyra ketu ne Dardani!
Shum Urime Dita e 7 Marsit!..Shendet dhe Jetegjatesi per gjithe ju Mesuas/e te dashur/a..Te cilet dhate qdo gje te juaj neper gjitha vitet shekull..mu permes gjitha furtunave dhe sfidave.. dhe asnihere su ndalet duke sakrifikuar dhe jeten mu per femijet tan,si mesimdhenes te pa trembur e as te perulur para barbarizmit serbo sllav..nga te cilet u maltertut/u persukutut/u vrate..dhe asnihere su perulet para tyre!!!por qendruat ne kemb/si shkemb e faqe bardh...per hire te Kosoves/nxenesve e te te gjitha Shkollave,te niveleve,te ulta dhe atyre te lartave...!!!
Ju gjithemon jeni shpresa e dijes dhe guximit per te ardhmen e femijve tan..dhe ne te kaluaren per neeee...:smile:


Ju Pergjithemon HERO/E PER KOSOVEN!!!
Per SHQIPERIN..dhe gjitha TROJET kah flitet shqip...:smile: Lavdiiiiii...PER TE GJALLE...DHE PER TE REN...LAVDII


Me respekt per te gjitheanshem

..Natyra-Hajla-rugovase!

natyra
07-03-12, 05:42
Sot.dhe Sot e sa t'jetoi!
Jam per URIMIN ME TE PERZEMERT PER VELLAUN TIM TE DASHUR
Ismail Nikqi.Aleas-rugovas!
Mesuesin/Profesorin E Lendes per Matematik te SHKOLLES-Gjimnazit-PEJA..

Vellau im i dashur Smajl
Urime dita me madheshtore per Ty 7 Marsi!
Me rastin e kesaj date...
..nxuna te te shkruaj vargje ne poezi!
Vella i shtrenjti im vella
Do i kujtoi vitet qe u rritem bashk
dhe kurr su ndam,ne ditet e mira dhe te veshtira
qdo gje te mire dhe te hidhur..
bashk i ndam...ishe teper i urt me ne..
dhe me qdonjeri tjeter..kete dhe qdo nje i dyti e thonte..
Ishe dhe do mbetesh ai qe ishe,pergjithemon
Si Mesimdhenes i Studentave te Kadegorive te mesme
Ne disa nder shkolla te Pejes- dhe Fshatrave per rreth..
Sepse ashtu e kerkonte koha!
Ajo koha mu permes sfides,dhe sakrifices!!
Si ti dhe Tjeret Mesimdhenes/at me Ty...
Te perkembur nga shovenizmat e Serbis/Jugosllavis!!!
Dhe sa here qe nevoja te protestosh
Ti su ndale,por qdohere mes studentave
U bashkove...dhe qdohere me ta protestove
Dhe qe nga atehere,nga policet-serb-u lendove!
E kur te rrefen te lenduan rend,
Dhe vetedijen te humben:(
Ah,Dhe ti prap po protestoje,dhe te burgosen!
Ate dite,ste kemi prit qe te shohim me te gjall:(
Por qe Zoti deshi dhe te liruan, te terve ate dite.
Se di se si fati ju qelloi,donihere dhe fati eshte qorr
thote populli,qorr per Armikun e fat per ju..
qe u lirut..dhe disa here te kan marr dhe prap te lirun
por nje e di se me nuk je Ai.(qe ishe)
Se te kan rrafur shumm dhe qe atehre te lendun!
Dhe sot je i pa martum..
Sepse te lendun..dhe veshken ta demtun.
Ne kemi per te kja per te gjall.
Qe mbete i vetun pa krjua familje!
Te dua vella i dashur
Te dua sa syt e mi..
Te dua sepse ti me perkushtim
Modestise tende i dhe fryte
bijve/bijave te Kosoves
Mesim dhe dituri..ne ditet me te veshtira...Lufte!
Mesove dhe ne kemb ndeje para tyre
Si ni USHTAR qe rri ne Ushtri!
Dhe as nihere su lodhe me ta,e as ata me TY
Te gjithe te duan dhe i don...sepse je i veqant Profesor!
Me sjellje te mira,dhe urtesi...
Ti gjithemon tek ta krijove mirebesim
Sespe dhe te paret,ashtu te prin...
..Lavdiii per jet e mot o vella im i dashur..
Vepres dhe punes tende te shembullt.
Jetosh gjate o vella i dashur....
...baraz me malet e rugoves ton kreshnike!!!

Nga large te te perqafon moter e yte me mall dhe dashuri per TY
I VOGEL ME SHTAT,PO I MADH DHE ZEMER BUJAR..
VELLA I IMI PROFESOR!
ISMAIL.N.

GEZUAR-7 MARSIN-Pergjithemon
..nga Moter-Natyra-(hajla)-rugovase-Canad!

:frown:...!

Diana007
07-03-12, 08:21
Te gjithe mesuesve ja uroj 7 marsin :smile:

Ps aa sa do doja 3 motrave te mija te ja uroj sot ,,, e ti perqafoj shum shum :redface:


Edhe sot po ja uroj se pari Motrave te mia 7 Marsin,,,, ju perqafoj nga largo ju prift e mara e suksesi gjithmon :smile:

PO ashtu Urime edhe gjith mesuesve tjer, dhe gjith atyre mesuseve qe ndodhen ketu :smile:

tipi engjellor
07-03-12, 12:16
Per te gjithe mesuesit.........GEZUAR FESTEN.....
http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/s320x320/421213_10150663369949600_744374599_9171673_3398685 16_n.jpg

tipi engjellor
07-03-12, 12:37
http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/s320x320/421213_10150663369949600_744374599_9171673_3398685 16_n.jpg

Jana
07-03-12, 13:18
Urime 7 Marsi te gjith punonjesve te arsimit...
....shum urime per gjith Familjaret e mi qe e ushtrojn kete profesjn ...

Zero Cool
07-03-12, 14:43
Urime msusa, dhe flm qe na mesuat alfabetin.


Sot nė Kosovė dhe nė Shqipėri kremtohet ėshtė dita e mėsuesve, edukatorėve, pedagogėve, ėshtė festa e tyre.

Aktivitete tė shumta priten tė zhvillohen nė tė dy vendet mbarė vendin, ku mėsuesit sot do tė jenė ata qė do tė marrin falėnderimet pėr punėn qė kanė kryer nė edukimin e brezit tė ri.

Ministria e arsimit do tė ndajė sot pėr herė tė parė dy ēmime tė rėndėsishme pėr mėsimdhėnėsit e dalluar.

E si lindi kjo festė?

Mė 7 Mars tė kėtij viti mbushen 125 vjet nga dita kur nė qytetin e Korēės u hap Mėsonjtorja e Parė Shqipe, e cila kurorėzoi me sukses njė nga detyrat kryesore tė lėvizjes sonė kombėtare, atė tė pėrhapjes sė arsimit nė gjuhėn amtare.

Pėrpjekjet e patriotėve korēarė dhe atyre nė diasporė, veēanėrisht tė patriotėve tė Bukureshtit dhe Stambollit, midis tė cilėve vėllezėrve Sami e Naim Frashėri, dhanė rezultatin e dėshiruar, kur nė 7 Mars 1887 u ēel "Mėsonjtorja Shqipe" nė Korēė.

Zero Cool
07-03-12, 14:43
Urime msusa, dhe flm qe na mesuat alfabetin.


Sot nė Kosovė dhe nė Shqipėri kremtohet ėshtė dita e mėsuesve, edukatorėve, pedagogėve, ėshtė festa e tyre.

Aktivitete tė shumta priten tė zhvillohen nė tė dy vendet mbarė vendin, ku mėsuesit sot do tė jenė ata qė do tė marrin falėnderimet pėr punėn qė kanė kryer nė edukimin e brezit tė ri.

Ministria e arsimit do tė ndajė sot pėr herė tė parė dy ēmime tė rėndėsishme pėr mėsimdhėnėsit e dalluar.

E si lindi kjo festė?

Mė 7 Mars tė kėtij viti mbushen 125 vjet nga dita kur nė qytetin e Korēės u hap Mėsonjtorja e Parė Shqipe, e cila kurorėzoi me sukses njė nga detyrat kryesore tė lėvizjes sonė kombėtare, atė tė pėrhapjes sė arsimit nė gjuhėn amtare.

Pėrpjekjet e patriotėve korēarė dhe atyre nė diasporė, veēanėrisht tė patriotėve tė Bukureshtit dhe Stambollit, midis tė cilėve vėllezėrve Sami e Naim Frashėri, dhanė rezultatin e dėshiruar, kur nė 7 Mars 1887 u ēel "Mėsonjtorja Shqipe" nė Korēė.

Kalimero
07-03-12, 14:48
Pak um ka ra me nejten me msusa.
Jom konen i meqem une bodh, s'kom pasen nivoj.Viq ni msusk e kum pasen me kom t'mira tibe :tongue:
psh.Urime be urime

Kalimero
07-03-12, 14:51
psh.Urime be urime!

natyra
07-03-12, 17:36
Urime dhe per gjithe ju Forumist te Dardanise..a,ka dhe doni mesues/e ketu pari ne kete mes..?..E qe veqmas, ti perkushtohemi Urimit per te..sepse e Meritoni ni urim me te qelluar admirimi si aktivist te te Atdhedashurise...duke ua kushtuar femijve tan..si dhe gjithe ne, ne te kaluren ton..sepse dijen ju na dhate,nga ju e muarem..Edukaten nga prindi..por dijen dhe shkollimin jeni ju ata qe na keni dhen..e qe shum mire dihet,se kemi kalua neper vitet perplot anketh..e besa ne skamje,e besa ne fanatizem..per mos ti shkolluar femijet,e veqmas femrat...e kur donihere,me pelqim te prindit ishte e perkryer mendimi per t'na afrua ni deshire per shkollim..por donihere ka ndodhur dhe e kunderta,nga tjeret,per t'qen kembngules!:rolleyes:,,per mos shkollimin e mancipimin e femres shqiptare...(sepse feja si musliman) i bente e te menduarit ndryshe!

Por ja qe sot,fale Zotit qe me arritjen,dhe civilizimin e mesimdhensve ku do shqiptar/e ia rrijten kulmit per t'qen te vetedishem ne rrugen drejt shkollimit/emnacipimit/duke pasuruar gjuhen shqipe/ kulturen/ dhe traditen e "Kombit ton Shqiptar"e te gjitha Trojeve shqiptare sot ne liri!!!

Dhe nihere,
*URIME PER TE GJITHE MESIMDHENESIT E GJUHES SHQIPE*

Ju pershendes,si dhe ju falinderoi gjithe juve ne pjesmarrjen e temes se hapur nga une.

autore
..Natyra-Dardani!

Murgesha
07-03-12, 18:31
Uroj tė gjithė mėsimdhėnėsit.

Oqeani
07-03-12, 20:22
Uroj tė gjithė mėsimdhėnėsit.FLm " Po te ishte i mire, do a mbaja me ""papuēen"" !

Murgesha
07-03-12, 21:50
FLm " Po te ishte i mire, do a mbaja me ""papuēen"" !

Nuk ke faj, fėmijėt e sotėm po lindin "me fakultet", s`kanė nevojė me i msu kush.

lovely
07-03-12, 21:53
Urime mesues :smile:

Hajra
07-03-12, 22:09
......urime dita e mesimdhenesve, me shpres qe politikanet tane te bejne me shume investime ne arsim sepse nga kjo mvaret e ardhmja e kombit.

Makresh
12-03-12, 08:51
Si shpeshė (cdo vit gati :p) po i urojm mesuesit.

Eshte mir te urohen dhe te komplementohen per punen qe bejn, por 1x ne 10 vite.

King_Gentius
14-04-12, 18:02
Kam dal foto kur isha i vogel ke kjo ABCja ne Muzeun e Mesonjetores ne Korce. Korca qyteti im do te dua pergjithmon :)


http://www.preshevajone.com/wp-content/uploads/2012/03/dita-e-mess1-300x195.jpg (http://www.preshevajone.com/wp-content/uploads/2012/03/dita-e-mess1.jpg)

[/SIZE]