PDA

View Full Version : I huaj n diaspor, mysafir n vendlindje!?


sunshine
12-03-07, 14:11
T nderuar miq! Pasiq jetoj q m se 10 vite n Gjermani dhe vendlindjen time, Prishtinen, e vizitoj dy apo tri her n vit, e ndiej vetn si mysafir n vendin ku kam lindur dhe jam rrit! Ndrsa ktu kemi ardhur si t huaj dhe do mbetemi si t huaj! Nse edhe nga ju dikush ka prvoj t till, ather t diskutojm e t shohim se pse ndosh q ne nga t tant t konsiderohemi mysafir n vendlinjen ton!
Me respekt, pr t gjith bashkkombasit, kudo q jan!

Prishtinasja_
12-03-07, 18:57
Pershendetje sunshine !

teme shume e qelluar, nje teme e njete eshte ketu ne forum por nuk e di se ne cilen rubrik.. nejse !:smile:

Per mendimin tim emigrimi varet edhe shum nga mosha ne te cilen largohesh nga vendi yt. Sidomos moshat e reja e kan me leht te ambjentohen dhe nuk ndeshen me zhgenjimin. Thjesht kthehet ne nje normalitet jete te perditshme te qenurit larg vendit ku kan lindur.

Eshte me te vertet veshtir te pergjigjem sepse besoj se as vete nuk di se cka te pergjigjem . Duke u bazuar ne raste te ndryshme si ne mergim ashtu dhe ne vendlindje.
Per vete qysh si femije, e vogel( 6 vjecare), kam ardh ne Gjermani dhe mund te them se jam adaptua ne jeten ketu dhe rrethin apo shoqerin ku jetoj, por vendlindjen kurr nuk do ta harroj.
Gjdo vjet shkoj per pushime ne kosove dhe do te shkoj gjithmon por cka me brengos eshte se shpesh here me ka ndodhur ,qe te ndegjoj duke na then "ju te huajt".:redface:


Ne mergim (ketu ne gjermani) jam e "huaj" por edhe ne vendlindje me shofin si nje te "huaj" !!!
Athere pyes veten se cilit vend i takoj ???????
Per vete ndihem shqiptare dhe mburrem me kete por me brengos ajo fjale" e huaj" qe me thojn bashkvendasit e mi ne vendlindje !!!


Kur jam ne Prishtine per pushime me mungon jeta e Gjermanis, shoqeria, etj., por kur jam ne Gjermani me mungon kenaqsia e Prishtines,Kosoves. Me pak fjale dua edhe te them se emigrimi te jep te mirat e tij por edhe te provon shume gjera te tjera.
Mendoj se "mergimi" eshte nje mesim i ri per secilin prej nesh qe kemi jetuar, brenda secilit mund te mesosh shume,te fitosh por edhe te humbesh nje kohesisht!!!

Nuk e di se sa mund te jem shprehur e qarte por shpresoj qe te me keni kuptuar thelbin e bisedes time.:smile:

sunshine
12-03-07, 19:32
Nuk e di se sa mund te jem shprehur e qarte por shpresoj qe te me keni kuptuar thelbin e bisedes time.:smile:

Faleminderit per asje shume te drejte dhe te thukte te kesaj teme! Me duhet te them per moshen qe paske ardhur ne mergim, shkruani shume rjedhshem shqip, kompliment! Une per veten time kam ardhur ne moshen 23 vjeqare dhe ndarja nga vendlindja doemos qe ka qene shume me e veshtire sesa e juaja, mirepo njeriu aty ku jeton duhet edhe te integrohet! Por, prape se prape ka mua me mundon eshte vetem nje, te mos injorohemi nga njerezit tane, se ne jemi pjese e popullit shqiptar kudo qe jetojme!

P.S. Kerkoj ndjese nese ka qene nje teme e tille me heret!!!

budo785
12-03-07, 19:50
Ndoshta mua sme perket tema se un jetoj ne vendlindje,fatmirwsisht,ama po me intereson tema se ka edhe disa elemente u8niverzale;
-ne fakt,ne fillim dua ta di se si ndiheni te huaj ne perendim?Valle a ju konsiderojne ose juve ju duket vetja si te padeshirueshem?!Ose ju duken juve se vlerat e tyre jane te huaja per ju edhe nuk mundeni tiu pershtateni?
I parashtroj keto pyetje se une kisha ni pervoje mjafte te hidhur ne nje Univerzitet veror te mbajtur ne Turqi.Ishte nje perkushtim mjaft i madhe i organizatorve turq,bene te pamunduren qe te na bejne te kenaqur,por kot!Pjesmarresit nga Holanda,Fraca,Hungaria,polonia etj.,ne fjalen e fundit treguan ne njefare menyre se jane ndjere te huaj,ndersa une perkundrazi kalova shume mire,e skisha si ndryshe!
Ne fakt e fitova nje pershtypje se nuk mund te duheshim me perendimoret,gjithca ishte artificiale!
Ndoshta nuk jame ne teme ama kjo me nxiti ate kujtim kur ndihesha i huaj!

budo785
12-03-07, 20:00
Harrova tju them se ne vendlindje jeni ne shtepi,gjithmone,jeni pjese e jona:-)

instruktori
12-03-07, 21:57
Ju pergezoj per kete tem qe e meriton te flitet dhe ti japim mendimet tona te gjithe se si e mendojm diasporen tone.
Kure njeriun deshiron ta humbasesh e quan mysafire dhe me nje fjal e ben te huajn,dhe a e meritojn diaspora shqipetare kete me siguri se jo.
Kosova duhet te mendoj shum per diasporen dhe duhet te bej shume ma shume se sa ben per kete diaspor te shejte e cila e meriton nje vend te posaqem ne shoqerine tone.
Une punoj dhe jetoj ne vendlindje por si e trajtojm ne diasporen nuk pajtohem.
Nese ne vazhdojm ti quajm mysafir diasporen,nje dite do te mbesim pa ta por atehere per ne do te jete vone.

DEA
12-05-09, 21:20
Si na shohin te tjeret nuk e di, po une e ndjej veten edhe ketu e edhe atje si ne shtepin time...

Dani11
13-05-09, 10:12
Ne jemi si qengji qe thithe dy nena, duke thithur njeren shikon tjetren.

Amina
22-06-09, 15:13
Une edhe pse tashme jam mesuar me jeten ketu ku jetoje, prap se prap e ndjeje mungesen e vendit tim.
Perderisa jam me familje ndjehem mire ketu edhe atje.

Pupi
22-06-09, 17:18
Si na shohin te tjeret nuk e di, po une e ndjej veten edhe ketu e edhe atje si ne shtepin time...

Ashtu DEA, ti je vrtet zonj n plotkuptimin e fjals. njherit edhe amabasadore e mir e vendlidjes sate.

thellenza
22-06-09, 20:41
Si na shohin te tjeret nuk e di, po une e ndjej veten edhe ketu e edhe atje si ne shtepin time...Keshtu dicka kisha me thene edhe une.. kur jam ketu merzitem per atje, kur jam atje merzitem per ketu! Te dy vendet i kam sikur vendlindje, veq se per Kosoven me dhemb zemra nje pikez me shume.

SANTANA-29
22-06-09, 20:46
Si po thuni hyp se te vrava shdryp se te vrava,,as atje as ketu,.-

Neferta
23-06-09, 07:51
eshte e veshtir jeta atje ama ketu spo dim se si me u qarte me u hallakat e ku po vini ju po knaqemi a ne disko a po timojm a me vetura neper qender 100 ne ore a dasma ka 200 indian permbi vetura apo duke fole gjuh te huaja a dini se he hapsir per her te pare kan qene lajka dhe bajka po ata nuk erdhen se boten e kishin ba bezar po ne emigrim shkon njeri e vjen njeri shkon shtaz e kthehesh shtaz andaj emigracioni eshte nje ambasador i madh per kosov mendoni vetem mos ta hupni identitetin se nje pjes e azilantave qe kan ik prej shkau me tren apo aeroplan pra me pasosh te shkaut edhe femin spo i lene me fole shqip tani kur ne kosove eshte njefar lirije keta patriota qe iken per ta qliruar kosoven prej se largu i ngriten ketu edhe keto monstrum fetyrash politike qe eshte pasqyra me e mire e rrugaqpolitikes qe e mesuan neper rruget e mdha te zezilit sot me perkrahjen e shum gastarbajterve me donacione te tyre kinse kontribova per kosov i zgjuan nga varri edhe te gjith spiujt e u ben bashk e ma mire mos i paqim

ABC
23-06-09, 09:16
eshte e veshtir jeta atje ama ketu spo dim se si me u qarte me u hallakat e ku po vini ju po knaqemi a ne disko a po timojm a me vetura neper qender 100 ne ore a dasma ka 200 indian permbi vetura apo duke fole gjuh te huaja a dini se he hapsir per her te pare kan qene lajka dhe bajka po ata nuk erdhen se boten e kishin ba bezar po ne emigrim shkon njeri e vjen njeri shkon shtaz e kthehesh shtaz andaj emigracioni eshte nje ambasador i madh per kosov mendoni vetem mos ta hupni identitetin se nje pjes e azilantave qe kan ik prej shkau me tren apo aeroplan pra me pasosh te shkaut edhe femin spo i lene me fole shqip tani kur ne kosove eshte njefar lirije keta patriota qe iken per ta qliruar kosoven prej se largu i ngriten ketu edhe keto monstrum fetyrash politike qe eshte pasqyra me e mire e rrugaqpolitikes qe e mesuan neper rruget e mdha te zezilit sot me perkrahjen e shum gastarbajterve me donacione te tyre kinse kontribova per kosov i zgjuan nga varri edhe te gjith spiujt e u ben bashk e ma mire mos i paqim

HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAH

Makresh
23-06-09, 09:17
Ketu ku jam, e ndjej veten si Robot i skallvizuar. Pun-pun-pun dhe asgjje n'drit kolektive ! Kjo eshte perkeqardhje,

Dani11
23-06-09, 15:10
I huaj dhe gjithemon i huaj ne diaspor, vendlindja gjithemon eshte dhe do te mbetet shtepia jone.

Neferta
24-06-09, 08:47
I huaj dhe gjithemon i huaj ne diaspor, vendlindja gjithemon eshte dhe do te mbe tet shtepia jone. duke ndjekur politike rate shkokerdhavet

Dani11
24-06-09, 08:56
duke ndjekur politike rate shkokerdhavet

h???

thellenza
28-06-09, 12:25
nuk ka munsi mu ni ne dy venet si n shpi tane,atje nihesh si kerkushi e ktu kishe jom dikushi :biggrin: ti me krejt shoqet e akraballakat tuhahahaha, ncncncn, cfar ofendimi.
Ka mundesi me u ndi si ne shtepine tonde, se ka njerz qe jane lind dhe rrite jasht Kosoves.. fjala vendlindje, e ka kuptimin e vet a po? Aty ku ke lind. :wink: Kurse ata te cilet ketu ndihen sikur askushi, atje sikur dikushi, jan ata te cilet po e marrin Lizen & Rirzen, veq se e kane vizen.:biggrin:

Urata
01-07-09, 04:59
A m'sqaron ndonjeri nga ju kuptimin e fjales mergim/gurbet...?


Flm paraprakisht!

ps: n'titullin e temes tingellon realizmi...!

DEA
01-07-09, 15:12
A m'sqaron ndonjeri nga ju kuptimin e fjales mergim/gurbet...?


Flm paraprakisht!

ps: n'titullin e temes tingellon realizmi...!

Vend i huaj, emigrim, largim nga vendi.

lirik
01-07-09, 17:40
Perveq se i huaj andej e i huaj kendej ,po duhet me ja dhan nja tetdhjet euro per dy jav me hy me kerr ne token tnde ne tokene kosoves -
nese kalon afati mbi 14 dit vetem nji dit duhet edhe tetdhjet tjera me i pagu haraq -

plakitje kjo e ndyr ndaj mergimatrve qe shkon ne gjepat e hajnave -

pra duhet me hy me pare ne atdhe un tend me hy me pare edhe ne vorr ne token tende -

ja kjo esht jeta perbuzese ndaj mergimtarit- ndersa per ne asgje nuk bejn as nuk angazhohen per te na i zhbllokuar vizat me kroaci-qe te kalojm te lir ne tranzit -
nuk ekisha besuar ket poshtersi te shekullit -

mergimtari qe dha gjithqka qe pati per atdhe -

gjithfar lloj kontributi per atdhe -

atdheu na mohoj dhe u tregua mosmirnjohs ndaj nesh-

parat qe ne mergimtart i japim ne kufi shkojn kryesisht ne foond per ta mbajtur popullaten serbe kolone ne kosov parazite qe nuk punon ne kosov-

ja se si na e kan dredhur mir haraqin -

haraq ne koh te turkut haraq ne koh te shkjaut

Urata
01-07-09, 19:30
Vend i huaj, emigrim, largim nga vendi.


mergim-vend i huaj ,emigim, gurbet- largim nga vendi sipas teje DEA, a?...

po dikush tjeter din si dhe nga keto fjale, m'tregoni rrokjen/dmth ...nuk po mundem ti bie n'fije una!

MERG-(MURG)- IM ...
GUR-BET(BERJE/MBETJE) apo si...?

Domira
01-07-09, 19:42
.................................................. .........................

DEA
01-07-09, 20:04
mergim-vend i huaj ,emigim, gurbet- largim nga vendi sipas teje DEA, a?...

po dikush tjeter din si dhe nga keto fjale, m'tregoni rrokjen/dmth ...nuk po mundem ti bie n'fije una!

MERG-(MURG)- IM ...
GUR-BET(BERJE/MBETJE) apo si...?

Urata jo sipas meje , po sipas fjalorit gjuhes shqipe, sipas ne te gjitheve. Bash po me intereson ta di, se cka di ti ma shume e po mundohesh me e nxjerr nga ne?

Edhe nese shumica nuk e din mire dmth-njen, secili prej nesh e ndjen, andaj mos hudh kryp ne varre te hapur, nese ke per te thene diqka ateher na e thuaj, jam/jemi te gatshem te mesojme nga ti.

Urata
02-07-09, 02:25
ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa. ..
qafen e shkurte disa njerez po m'duket...!

Une, kam fjalorin e gjuhes shqipe ne shtepi, poashtu dhe online e kemi, kete e dijme te gjithe...! Mue nuk po ma kap truri fjalen GURBET dhe MERGIM...!

ps: zor me thene se nuk di...!:wink:


etimiologjia e ketyre fjaleve...a e dn kush bre?!!!

Idila
02-07-09, 12:38
Mrgimi sht dukuri q disa i qetson qoft edhe prkohsisht, duke u krijuar hapsira t lira fal ikjes, c`rrnjosjes s detyrueshme apo t vullnetshme, dukuri me t ciln t tjer luftojn e bashkpunojn pr t gjetur nj ideal duke menduar dhe kuptuar se pr nj ideal meriton ta flijosh edhe jetn.Dhe tani lind pyetja, pra, kush na qenka ideali q ne braktisim vendlindjen/atdheun ton pr t??

LABI
02-07-09, 13:18
Leni keto histeri... Njeriu e bene banesen (shpine) aty ku e lidh fati dhe angazhimet e jetes t'perditshme.!!
Per mua vendi im do t'mund t'behej edhe "Hena"; nese fati i perspektives time do t'lidhej me ate lokalitet ..!!
( e kam njet m'i nda njo 5 ari me fillim - s'i dihet t'ardhmes) :biggrin:

DEA
02-07-09, 17:04
ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa. ..
qafen e shkurte disa njerez po m'duket...!

Une, kam fjalorin e gjuhes shqipe ne shtepi, poashtu dhe online e kemi, kete e dijme te gjithe...! Mue nuk po ma kap truri fjalen GURBET dhe MERGIM...!

ps: zor me thene se nuk di...!:wink:


etimiologjia e ketyre fjaleve...a e dn kush bre?!!!

Urata, mendoj vertet qe ke kualitete te veqanta dhe je me plotkuptimin e fjales femer shume e zgjuar dhe e menqur, po kjo nuk do te thot se femrat e zgjuara jane te pagabueshme dhe pa te meta, une per vete e kam te mete te madhe qe jam shume direkte, edhe ne kete rast me duhet te te them se pyetje ma absurde nuk kam ndegju ende, edhe ky mendim ska te bej asgje me ju mos e merr personalisht po thjesht vetem me pyetjen ne fjal.

Une mendoj keshtu , ndoshta qafa e shkurt! Por prap me lejohet te mendoj dhe ta them ate.

halla e madhe
02-07-09, 18:22
ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa. ..
qafen e shkurte disa njerez po m'duket...!

Une, kam fjalorin e gjuhes shqipe ne shtepi, poashtu dhe online e kemi, kete e dijme te gjithe...! Mue nuk po ma kap truri fjalen GURBET dhe MERGIM...!

ps: zor me thene se nuk di...!:wink:


etimiologjia e ketyre fjaleve...a e dn kush bre?!!!

...kemi moj mjaft specijalista te gjuhes dhe letersise ne FD, jane disa qe dijne me mire se fjalori i gjuhes sone:biggrin:

Urata
02-07-09, 19:07
...kemi moj mjaft specijalista te gjuhes dhe letersise ne FD, jane disa qe dijne me mire se fjalori i gjuhes sone:biggrin:

O halle ty t'puth synin Urata jote.

Urata
02-07-09, 19:45
Urata, mendoj vertet qe ke kualitete te veqanta dhe je me plotkuptimin e fjales femer shume e zgjuar dhe e menqur, po kjo nuk do te thot se femrat e zgjuara jane te pagabueshme dhe pa te meta, une per vete e kam te mete te madhe qe jam shume direkte, edhe ne kete rast me duhet te te them se pyetje ma absurde nuk kam ndegju ende, edhe ky mendim ska te bej asgje me ju mos e merr personalisht po thjesht vetem me pyetjen ne fjal.

Une mendoj keshtu , ndoshta qafa e shkurt! Por prap me lejohet te mendoj dhe ta them ate.


Flm DEA!

>>{SpOnGeBoB}<<
02-07-09, 21:45
Kush mara mysafir ne vendlindje. Sha zoten hiq ne ta po qatje mara e kena shtepine ani qe qitu ku jena, jena te huaj edhe mire qe jena te huj shoq qitu a ne Vendlindje sha zoten hiq nk jena mysafir po ne vend tonin hej edhe tanve qitu thane per stie te veres vendlindja ju therret :tongue: a une kismet neser i hypi pampurit per Rahavec :tongue:

A qita tjeret qe vini ma vone po ju pershnes me kete kangen edhe mos harroni mara se qatje e keni shtepijen :smile:

fJIgx7Cgpj4

Tinky-Winky
02-07-09, 21:53
A qita tjeret qe vini ma vone po ju pershnes me kete kangen edhe mos harroni mara se qatje e keni shtepijen :smile:

fJIgx7Cgpj4[/QUOTE]
ev shoq shife mara qit spongibob shacin qysh ja ban qefin vetit ,o ti kur vjen qiknejnaj me at frizuren sit ignacios t kpusin tu denu policia plus asaj ni jave t zalibatin tu komuna per me dashten me nxeren ni dokumente edhe tu ton t kshyrin si t huj ani ti me at kry si shpuz edhe vreshtnajat e rahavecit i komplekson po le e mos ja le nom.shnetje

Tinky-Winky
02-07-09, 22:01
A qita tjeret qe vini ma vone po ju pershnes me kete kangen edhe mos harroni mara se qatje e keni shtepijen :smile:

fJIgx7Cgpj4[/QUOTE]
ev shoq shife mara qit spongibob shacin qysh ja ban qefin vetit ,o ti kur vjen qiknejnaj me at frizuren sit ignacios t kpusin tu denu policia plus asaj ni jave t zalibatin tu komuna per me dashten me nxeren ni dokumente edhe tu ton t kshyrin si t huj ani ti me at kry si shpuz edhe vreshtnajat e rahavecit i komplekson po le e mos ja le nom.shnetje

>>{SpOnGeBoB}<<
02-07-09, 22:01
Kush be Tinky na zalibat qatje, sha zoten nuk te kan guxue qishtu ma se shoq mi numrue 3000 kilometra jan shume se le mi hecen edhe qatje mu zalibaten me neve a kurren e kurres qikjo ma nuk ka me ndodhen. Hajde nihere sa nuk jan kane mara shtet tu na zajabaten jo qishu ka thane unmki jo qaj tjetri se qitash sha zoten nuk kena me priten te komunja se boll kane pasen mara kohe edhe edhe osht dashten me dijten qe qitash na vijna.

HEj edhe ti tinky, pernime be qysh nuk i kom ra ne fije qisajna pune shoq, shkova vjet me nxerren pashoshen kur plot shoq ta kishin marue grumbull tana tu priten e tu bo llaf me qato qka priteshin ne rend kur po kallezojne qe jane vendore demek te vendlindjes edhe sha zoten boll mara ubona nervoz qka leshin kane priten me vazhdue pashoshen bash na kur vijna ata kane mara kohe e tana njana tha ev shoq, po na dalim qishtu mos pe ngjoftojna fare shaci :tongue: A qesi hovi e kom sosen me shkue me vazhdue pashoshenh edhe nihere ani qe ka afat edhe 5 vjet amo nuk i dihet mara del fare nafake qishtu tu priten ne rresht :tongue: :tongue:

Urata
03-07-09, 01:31
Kush mara mysafir ne vendlindje. Sha zoten hiq ne ta po qatje mara e kena shtepine ani qe qitu ku jena, jena te huaj edhe mire qe jena te huj shoq qitu a ne Vendlindje sha zoten hiq nk jena mysafir po ne vend tonin hej edhe tanve qitu thane per stie te veres vendlindja ju therret :tongue: a une kismet neser i hypi pampurit per Rahavec :tongue:

A qita tjeret qe vini ma vone po ju pershnes me kete kangen edhe mos harroni mara se qatje e keni shtepijen :smile:

fJIgx7Cgpj4


pasha t'madhin Zot o SpongeBob mysafire ne shtepine tende...!

ps: kenga u dha loteve udhen ......PSE, na e solle kete kenge ta degjojme?!!!!

DEA
03-07-09, 14:50
Flm DEA!

Faleminderit edhe nga ti.

DEA

Urata
04-07-09, 01:02
http://www.youtube.com/watch?v=50lzJh80Opk&feature=related

Ah moj Nane, ah moj Nane po t'me prisje ti me gezim isha ardhe...!!!!!:frown:

Shqiptare_ne_Turqi
04-07-09, 12:19
http://www.youtube.com/watch?v=50lzJh80Opk&feature=related

Ah moj Nane, ah moj Nane po t'me prisje ti me gezim isha ardhe...!!!!!:frown:


Edhe pse nuk jam n pozicionin e juaj,dshirova t'ju bashkangjitem tems ...

Urata moter,..ja ! bash me kt ,q ke cek k'tu,un kuptova shummm,...
Dhe lere ti etimologjin e fjalve,gurbet =mergim ...

Un,kam lind n Turqi, mir po m trhjek jashtzakonisht,vendlindja e prindrve + 3 motra e 3 vllezrve t mij ...

Me u a thn drejten shum sinqerisht, ndihem ma shtpi ne "rrugt" e Kosovs se sa t Turqis ! ... Ama,prpiquni t'me kuptoni ju lutem se,q'far dua t'ju them ...

Pra,a ndihem e huaj ne Turqi !!

Nga se, jo veq Shqiptart por, t'gjitha grupet etnike q e prbjm prafrsisht, 80% popullaten e Turqis, jem n t njjten pozicion,as njra pal s'kem drejta ma pak ose ma shum ... Na bn t mos t'dihem n esenc si e/i huaj ...
Por mungesa shum e madhe, e t dgjuarit "gjuhen am " , " jasht shtpie ku jeton "

T'bn,t ndiesh shtpi aty ku e dgjon gjuhen tnde " am " nepr tra qoshet e qytetit ...:smile:

Mbi t gjitha,miqe t dashur,kur ta mrtypim mir fillozofin e thell t "njeriut/ jets" besoj se,ndihem mire kudo q jetojm ...( nashti ju largova i qik tems por ...un mendoj k'shtu ) shpresoj, u shpreha drejt ! ...:frown: :smile:

ps. drejtat kullturore,pr grupet etnike n Turqi,jasht diskutimit n kt teme .... Pr at,kem diskutu pak, mundem t'vazhdojm ne nj platform tjeter ,kur t dojm...


Prshndetje motrore,t'gjithve ...

Urata
04-07-09, 13:05
Oj inxhe a je lodhe... une sdi kshtu me kullture qysh pe lypni ju veq... mergim,gyrbet.. diaspor diaspora shqiptare kur po flitet ne kuvend te ks apo ne tv...

d.m.th-ja e saj eshte: far e humbur ... fjala diaspor rrjedh nga greqishtja e vjeter me duket qe d.m.th far e humbur

per me teper e kena ktu kit gramatikantin LABI qe merret me qeso sene...le tme permirson.


zgjate doren efendi....! demek te humbur a?!!! pasha t'madhin Zot, boll mire ke thane....!

Urata
04-07-09, 13:07
Edhe pse nuk jam n pozicionin e juaj,dshirova t'ju bashkangjitem tems ...

Urata moter,..ja ! bash me kt ,q ke cek k'tu,un kuptova shummm,...
Dhe lere ti etimologjin e fjalve,gurbet =mergim ...

Un,kam lind n Turqi, mir po m trhjek jashtzakonisht,vendlindja e prindrve + 3 motra e 3 vllezrve t mij ...

Me u a thn drejten shum sinqerisht, ndihem ma shtpi ne "rrugt" e Kosovs se sa t Turqis ! ... Ama,prpiquni t'me kuptoni ju lutem se,q'far dua t'ju them ...

Pra,a ndihem e huaj ne Turqi !!

Nga se, jo veq Shqiptart por, t'gjitha grupet etnike q e prbjm prafrsisht, 80% popullaten e Turqis, jem n t njjten pozicion,as njra pal s'kem drejta ma pak ose ma shum ... Na bn t mos t'dihem n esenc si e/i huaj ...
Por mungesa shum e madhe, e t dgjuarit "gjuhen am " , " jasht shtpie ku jeton "

T'bn,t ndiesh shtpi aty ku e dgjon gjuhen tnde " am " nepr tra qoshet e qytetit ...:smile:

Mbi t gjitha,miqe t dashur,kur ta mrtypim mir fillozofin e thell t "njeriut/ jets" besoj se,ndihem mire kudo q jetojm ...( nashti ju largova i qik tems por ...un mendoj k'shtu ) shpresoj, u shpreha drejt ! ...:frown: :smile:

ps. drejtat kullturore,pr grupet etnike n Turqi,jasht diskutimit n kt teme .... Pr at,kem diskutu pak, mundem t'vazhdojm ne nj platform tjeter ,kur t dojm...


Prshndetje motrore,t'gjithve ...

bijo, ty t'kem acik...! ti je legende,t'thote dhe Kapetani.

DEA
26-07-09, 21:36
Shqiptare ne turqi je vertet shembull dhe jam e bindur se kemi shume si ty. Une per vete ndjej kenaqesi dhe krenohem, me ty, me te tjeret ,me popullin tim!!!

Veterani
27-07-09, 17:32
Edhe pse nuk jam n pozicionin e juaj,dshirova t'ju bashkangjitem tems ...

Urata moter,..ja ! bash me kt ,q ke cek k'tu,un kuptova shummm,...
Dhe lere ti etimologjin e fjalve,gurbet =mergim ...

Un,kam lind n Turqi, mir po m trhjek jashtzakonisht,vendlindja e prindrve + 3 motra e 3 vllezrve t mij ...

Me u a thn drejten shum sinqerisht, ndihem ma shtpi ne "rrugt" e Kosovs se sa t Turqis ! ... Ama,prpiquni t'me kuptoni ju lutem se,q'far dua t'ju them ...

Pra,a ndihem e huaj ne Turqi !!

Nga se, jo veq Shqiptart por, t'gjitha grupet etnike q e prbjm prafrsisht, 80% popullaten e Turqis, jem n t njjten pozicion,as njra pal s'kem drejta ma pak ose ma shum ... Na bn t mos t'dihem n esenc si e/i huaj ...
Por mungesa shum e madhe, e t dgjuarit "gjuhen am " , " jasht shtpie ku jeton "

T'bn,t ndiesh shtpi aty ku e dgjon gjuhen tnde " am " nepr tra qoshet e qytetit ...:smile:

Mbi t gjitha,miqe t dashur,kur ta mrtypim mir fillozofin e thell t "njeriut/ jets" besoj se,ndihem mire kudo q jetojm ...( nashti ju largova i qik tems por ...un mendoj k'shtu ) shpresoj, u shpreha drejt ! ...:frown: :smile:

ps. drejtat kullturore,pr grupet etnike n Turqi,jasht diskutimit n kt teme .... Pr at,kem diskutu pak, mundem t'vazhdojm ne nj platform tjeter ,kur t dojm...


Prshndetje motrore,t'gjithve ...
Motr e nderume, nuk kemi nevoj ta shajm asnji shtet, e as turqin ku jetoni ju. Juve thjesht nuk ndiheni mir n dhe t huaj, pa kudoqoft ai.
Kto fjal po ti lexon njeriu ta tmerrojn lkurn dhe trupin, sa dij un jan pas folur disa muhabete dikur pr ndihm atyre q shprehin dshirn pr riatdhesim.
Nuk e dij saktsisht sa shteti yn i ri sht i prkushtur n kt pun, veq nj gj e dij.
Nuk jam vet pasanik , veq jam i bindur q kishim mundur t mblidhnim nga populli sa pr ta siguruar nj truall ndrtimi, ndoshta edhe me nj shtpiz t vogl.
Populli yn sht i mrekullueshem Motro :smile:

P.s.
Nofka Veterani nuk sht prher aktive, sepse ka ktu nga "ata" q jan alergjik pak kur e shohin dhe e lexojn.

instruktori
04-08-09, 18:25
Kuku mos vete per diasporen se une kam shume repekt per ta

Sa me dhimben se kan mall per vendlindjen

ne duhet ti respektojm shume shume dhe te bejm shume per ta.

Respekt per te gjithe

Qofshi me shendet dhe me jete

4peace
06-08-09, 20:01
*

"I huaj n diaspor - mysafir n vendlindje"...

...s'ka far t'i hiqet apo t'i shtohet ksaj.

Ndoshta femrat e shohin ndryshe kt gj...

...sepse pjesn m t madhe t jets e kalojn n "diaspor" (te burri:smile: )

*

Virti
06-08-09, 20:05
per momentin jam mysafir... :smile:

Zero Cool
17-01-12, 10:53
edhe naj dite :wink:

Domira
17-01-12, 23:07
edhe naj dite :wink:

I lumi ti :)

e_martumja
17-01-12, 23:15
per momentin jam mysafir... :smile:
Musafir ne shpi tone ah

tipi engjellor
18-01-12, 00:54
une nuk po flas nga pervoja se nuk kam nje te till pra nuk jetoj jasht ama se di ndoshta po me duket si e pakapshme.....njeriu ne vend te vet nuk ndihet kurr musafir mendoj qe ndihet me i lire ....

Naki
18-01-12, 09:17
Sa me large syve aq me larg zemres,kjo ndenje subjektive ,te jeshe apo te mos jeshe musafir ne atdhe tuaj, kerkone lidhjet e forta ,kontaktin zingjeror te komunikimit sa me afer Syve aq me afer zemres!

emine
18-01-12, 12:36
nuk kam ket ndjene,dhe as nuk jap ndjenje tjeretve qe jam e tepert,aq sa kam perfitu une nga qendrimi im ne ket vend,aq perfitoin te tjeret,duke njohur nje kulltur e cilla meriton te rrespektohet,thjesht kurr deri me sot ne asnje sfer ne asnje vend su ndiva keq pse jetoi ketu,ndoshta vetem pse dhe kur shkoi ne kosove jam ajo qe kam qen,dhe jeta ktu eshte ketu nuk kam nevoje askujt ti rehi gjyks baj kshtu ashtu,,,,,,,ndihem mire ketu,dhe atje,dhe askund ne bote sdo ndihem e huaj,nuk i jap shkas njerzve dhe vetes te ndihem e tille,une si njeri kam vetem banim ne ket bote,dhe asgje sme takone mua ,megjithate cdo kund ndihem mire e mireseardhun dhe si ne shtepin time,,,,,pse jo edhe ne Dardani qeshtu nihna :P:P

Arbenito
18-01-12, 13:24
nuk kam ket ndjene,dhe as nuk jap ndjenje tjeretve qe jam e tepert,aq sa kam perfitu une nga qendrimi im ne ket vend,aq perfitoin te tjeret,duke njohur nje kulltur e cilla meriton te rrespektohet,thjesht kurr deri me sot ne asnje sfer ne asnje vend su ndiva keq pse jetoi ketu,ndoshta vetem pse dhe kur shkoi ne kosove jam ajo qe kam qen,dhe jeta ktu eshte ketu nuk kam nevoje askujt ti rehi gjyks baj kshtu ashtu,,,,,,,ndihem mire ketu,dhe atje,dhe askund ne bote sdo ndihem e huaj,nuk i jap shkas njerzve dhe vetes te ndihem e tille,une si njeri kam vetem banim ne ket bote,dhe asgje sme takone mua ,megjithate cdo kund ndihem mire e mireseardhun dhe si ne shtepin time,,,,,pse jo edhe ne Dardani qeshtu nihna :P:P

Po me pelqen shume ky shkrimi yt... Pikerisht ashtu edhe une e ndjej vehten , bile bile une e perdor nje shprehje qe e kam ndier qe kur kam qene femije nga Gjyshi im i ndjere kur me ka thene se Kjo toke eshte e zotit dhe e askujt tjeter , ne i perkasim kesaj toke deri sa te jemi gjalle dhe nuk ka rendesi se ku jeton vetem rrenjet mos ti harrosh.

Pajtohem plotesisht me ty.

almalik
18-01-12, 17:51
T nderuar miq! Pasiq jetoj q m se 10 vite n Gjermani dhe vendlindjen time, Prishtinen, e vizitoj dy apo tri her n vit, e ndiej vetn si mysafir n vendin ku kam lindur dhe jam rrit! Ndrsa ktu kemi ardhur si t huaj dhe do mbetemi si t huaj! Nse edhe nga ju dikush ka prvoj t till, ather t diskutojm e t shohim se pse ndosh q ne nga t tant t konsiderohemi mysafir n vendlinjen ton!
Me respekt, pr t gjith bashkkombasit, kudo q jan!
Tung Sunshine
Paskemi pak a shume te njejtin fat :-) me nje ndryshim qe une jetoj ne Ch.Edhe une jam Prishtinas.Edhe une e kam te njejten ndjenje sa here qe shkoj atje.ndoshta nje nder shkaqet eshte se nuk jane me njerezit siq kane qene ne kohen kur une isha atje dmth. me nje fjale kane ndryshuar njerezit,sendet,rrethanat.Nje gje e kam verejtur sidomos ne vitet e pasluftes ,nuk jane njerezit ne pergjithesi aq mikprites siq kane qene me pare,jane disi me te distancuar,kete e kam verejtur ne rrethin e gjere familjar.
Po ske se cben,duhet akceptuar sendet siq jane dhe perpjekur per te gjetur nje zgjidhje qe ty te ben te ndjesh me mire.