PDA

View Full Version : Dy horror vrasjesh nė Gjermani,nga shqiptarėt


sherri
22-03-07, 13:56
Vitet e fundit ne gjermani ndodhen dy vrasje nga me makabret qe njeh njerzimi;te dya keto nga Shqipetaret,njera para 3-4 viteve njera para nje jave,
Deri sa te e para(edhe pse shume e tmerrshme)ndodhi ndaj nje gruaje jo te mitur,ku aktori i ksaj vrasje ecte me koken e perer te kunates si te kishte nje valigje te rendomt ne dore.
Rasti i dyt esht be ndaj nje te posalindure(plotesisht e pa fajshme)ku nje i ri Shqipetar e hudh nga kati i 8-9-te.
E jema(nje Polake) pohon se ishte femiu i tij,si do qe te jet ishte nje foshnje e posalindur nga partnerja e tij ku jetonin bashk.
PSE? ky fenomen te Shqipetaret!!!!!

sunshine
22-03-07, 16:27
Vitet e fundit ne gjermani ndodhen dy vrasje nga me makabret qe njeh njerzimi;te dya keto nga Shqipetaret,njera para 3-4 viteve njera para nje jave,
Deri sa te e para(edhe pse shume e tmerrshme)ndodhi ndaj nje gruaje jo te mitur,ku aktori i ksaj vrasje ecte me koken e perer te kunates si te kishte nje valigje te rendomt ne dore.
Rasti i dyt esht be ndaj nje te posalindure(plotesisht e pa fajshme)ku nje i ri Shqipetar e hudh nga kati i 8-9-te.
E jema(nje Polake) pohon se ishte femiu i tij,si do qe te jet ishte nje foshnje e posalindur nga partnerja e tij ku jetonin bashk.
PSE? ky fenomen te Shqipetaret!!!!!

Edhe pse viteve tė fundit disa shqiptarė e kanė dėshmuar se janė nė gjendje tė bėjnė krime tė ndryshme, nuk ėshtė mirė tė fajsohen njerėzit edhe kaq shpejt si nė kėtė rast! Nėse ke shikuar apo ndėgjuar lajme dje (21.03.07!) atėherė duhet ta dish qė kjo polakja e ka pranuar qė e ka hedhur foshnjen vet e jo partneri i saj(shqiptari!).

Guri i madh
22-03-07, 17:20
Vitet e fundit ne gjermani ndodhen dy vrasje nga me makabret qe njeh njerzimi;te dya keto nga Shqipetaret,njera para 3-4 viteve njera para nje jave,
Deri sa te e para(edhe pse shume e tmerrshme)ndodhi ndaj nje gruaje jo te mitur,ku aktori i ksaj vrasje ecte me koken e perer te kunates si te kishte nje valigje te rendomt ne dore.
Rasti i dyt esht be ndaj nje te posalindure(plotesisht e pa fajshme)ku nje i ri Shqipetar e hudh nga kati i 8-9-te.
E jema(nje Polake) pohon se ishte femiu i tij,si do qe te jet ishte nje foshnje e posalindur nga partnerja e tij ku jetonin bashk.
PSE? ky fenomen te Shqipetaret!!!!!


rasti i par nuk po me kujtohet kurse ky rasti i dyt po thuajse per gjdo dit esht ne mediat elktronike po edhe te shkruara une jam ndi keq kur kam ndegjue per ket rast edhe pse gjermanet e quajn MACEDONIA po ky ishte nji shqiptar nga maqedonia


duhet ta dim se gjdo shqiptar ne evrop esht si perfaqsus i kombit e lus zotin qe kso raste te mos na ndodhin ne te ardhmen

instruktori
22-03-07, 19:10
Vitet e fundit ne gjermani ndodhen dy vrasje nga me makabret qe njeh njerzimi;te dya keto nga Shqipetaret,njera para 3-4 viteve njera para nje jave,
Deri sa te e para(edhe pse shume e tmerrshme)ndodhi ndaj nje gruaje jo te mitur,ku aktori i ksaj vrasje ecte me koken e perer te kunates si te kishte nje valigje te rendomt ne dore.
Rasti i dyt esht be ndaj nje te posalindure(plotesisht e pa fajshme)ku nje i ri Shqipetar e hudh nga kati i 8-9-te.
E jema(nje Polake) pohon se ishte femiu i tij,si do qe te jet ishte nje foshnje e posalindur nga partnerja e tij ku jetonin bashk.
PSE? ky fenomen te Shqipetaret!!!!!
Per rastin e pare e kam digjue dhe lexuar,na ka shqetesue shume.Nuk e di se si njeriu mundet tja hjek koken njeriut dhe ta merr koken dhe ti traumatizon te tjeret ne qytet.Kure kesaj ja shtojm se e ka ber shqipetari dhe ate kunates???????
Rasti i dyte ,ta hudhesh foshnjen nga kati i 8/9 ne toke dhe perseri aktori del se eshte shqipetar?????????
Nuk e kemi pas ne tradite keto pune jo te mira.

Dea_A
22-03-07, 19:22
Vitet e fundit ne gjermani ndodhen dy vrasje nga me makabret qe njeh njerzimi;te dya keto nga Shqipetaret,njera para 3-4 viteve njera para nje jave,
Deri sa te e para(edhe pse shume e tmerrshme)ndodhi ndaj nje gruaje jo te mitur,ku aktori i ksaj vrasje ecte me koken e perer te kunates si te kishte nje valigje te rendomt ne dore.
Rasti i dyt esht be ndaj nje te posalindure(plotesisht e pa fajshme)ku nje i ri Shqipetar e hudh nga kati i 8-9-te.
E jema(nje Polake) pohon se ishte femiu i tij,si do qe te jet ishte nje foshnje e posalindur nga partnerja e tij ku jetonin bashk.
PSE? ky fenomen te Shqipetaret!!!!!

Eshte e tmerrshme ,mirepo raste te tilla krimesh ka gjithkund dhe ska te beje me komb kjo ,mirepo me semundje psiqike te individeve !

instruktori
22-03-07, 19:36
Eshte e tmerrshme ,mirepo raste te tilla krimesh ka gjithkund dhe ska te beje me komb kjo ,mirepo me semundje psiqike te individeve !
E arsytoni tia presh koken kunates dhe ta marresh ne qytet ti trauatizosh te tjeret ?????????????

niemand
22-03-07, 20:03
Kete te parin se kam ndegjuar qe ka ndodh por kete te dytin e kan dhene e gjith bot-a per at qe ndodhi por para pak ditesh ndegjova qe ende nuk e kan kap mamen e atij femijes.. epo sdi a vertet eshte shqiptare apo jo. sido qoft eshte marrezi te degjosh pislliqe te tilla nga femerat shqiptare dhe te hudhesh nje femij prej 9 kat..

niemand

Guri i madh
22-03-07, 20:25
Eshte e tmerrshme ,mirepo raste te tilla krimesh ka gjithkund dhe ska te beje me komb kjo ,mirepo me semundje psiqike te individeve !

po DEA ka raste edhe ma renda po per rastet tona flitet ma shum po edhe ishte shum nji rast i ran

Artisti
22-03-07, 20:55
Mbane mend kete qka ju shkruaj :wink:


Kur te ja nisin gjermanet me fole diqka, jo kqyre shqiptaret qysh po mysin e me droge po merren e sene e vene, une ju them atyre :

A e lexoni "Bild" gazeten?

Po thojne.

Une ju them, a ka kalue edhe nje dite e vetme qe ne "Bild" nuk ka pase raport qe gjermani e mbyti gruan e tij me dy femije, qe gjermani e mbyti gruan e tij me 4 femije e keshtu me radhe.

Ata thojne, jo s'ka kalue asnje dite !!!!!!!

Une ju them

Ani qka po folni shqiptari keshtu shqiptari ashtu, mbesin si huta, te verbuem edhe asnje fjale se qesin se ne ate moment ju a rrok mendja.

Edhe nje tjeter gje ju a them ne fund atyre qe mundohen me pergjithsue.


"Jedes Volk, besitzt sein Sperrmüll"

Per ata qe nuk din gjermanisht po e perkthej:

Qdo Popull ka plehin e vet.


Pajtohem plotesisht me Dea_A, qe keto gjeste i takojne psikiatrise e nuk duhet me pergjithsue kete pune.Artisti

gazi-de
22-03-07, 22:15
une kame ndegju veteme per rstin e vundit..
gjdo raste i tille eshte tragjike,dhe nuke ka te perbej me konbin,siq ka then edhe me pare Dea_A,ai esht nje problem psiqik i njerut.
Dhe kto raste ndodhine ne evrope dhe perendim apo nder boten,gjdo dite,
per ne shqiptaret keto lloj rasteshe na duken shume tragjke,sepse te ne nue ka ndodhe raste te tilla,jo qe ne jemi njerz te dalluar,por pre vujtjeve,okupimit,dhe shume probleme tejera,familjet kane qen shume te lidhure mes vete.
Ka pase bese,moral,respeket mes vete.
Ne familje ishte vete nje person,i zoti i shpise,pre ati personi apo te zotit te shpise,eshte kontrollu te gjith familja,dhe e kane respektu te gjithe,pore edhe ka pase harmoni mese vete,dashi dhe lezet,edhe pse problemet me armikun,financjare,apo shume probleme tjta.
Por ne ate kohe,pore edhe sot ende,nes une e kame nje problem,e ka edhe familja ime,do te thot qe nuke jame vetem,dhe nes une e boj nje te keqe,ateher e ter familja eshte ne ate broblem.
Po du me thane qe te ne shqipetaret ka qen morali,besa dhe frika mos po ja bi familjes nje problem,e keto pune pune i kane mbajte popullin shqiptar..
Nga dal keto te gjitha besa,maorali,po humbin edhe tu ne,edhe keso raste per fate te keq kemi me i ndegju e ta.
Jo qe une teshiroj,apo ne deshirojme,por eshte aredh koha,kultura evro-perendimore,apo eshte aredhe koha per fat te keq,edhe ne duhet te jetojme me ket fat apo kultur...

gazi-de

legenda
22-03-07, 22:34
KRIMI nuk arsyetohet,,,aq me teper kur eshte i ketij lloji siq e quan SHERRI, HORROR.

me vjen shume rende kur ndegjoj dhe lexoj ,,,se sa shume krime kryhen nga Shqiptaret ne GJermani,ku dihet se pjesa dermuese e tyre erdhen ne kete shtet te kerkojne strehim,pune,eksistence...e jo te i pergjakin rruget e Gjermanise,kjo me se pa dyshim se eshte e tepert.Paramendoni sikur te huajte te kryenin vepra te tilla ne KOSOVE.


dua te ceki,se mua personalishte me ndodh shpesh ,se kur me pyesin nga jam,pasi qe nuk munden me me identifiku nga pamja as dialekti se si flas gjermanishte,kur iu tregoj Gjermaneve se jam KOSOVO-ALBANERIN, zbehen ,skuqen ne fetyre dhe distancohen.....

Po THEKSOJ edhe nje here KRIMI NUK ARSYETOHET.

Dea_A
22-03-07, 23:07
KRIMI nuk arsyetohet,,,aq me teper kur eshte i ketij lloji siq e quan SHERRI, HORROR.

me vjen shume rende kur ndegjoj dhe lexoj ,,,se sa shume krime kryhen nga Shqiptaret ne GJermani,ku dihet se pjesa dermuese e tyre erdhen ne kete shtet te kerkojne strehim,pune,eksistence...e jo te i pergjakin rruget e Gjermanise,kjo me se pa dyshim se eshte e tepert.Paramendoni sikur te huajte te kryenin vepra te tilla ne KOSOVE.


dua te ceki,se mua personalishte me ndodh shpesh ,se kur me pyesin nga jam,pasi qe nuk munden me me identifiku nga pamja as dialekti se si flas gjermanishte,kur iu tregoj Gjermaneve se jam KOSOVO-ALBANERIN, zbehen ,skuqen ne fetyre dhe distancohen.....

Po THEKSOJ edhe nje here KRIMI NUK ARSYETOHET.

E nderuar Legenda !
Kjo qe e kam nenvizuar me te kuqe me befasoi dhe me eshte me se e pabesueshme !
Une jam rrite ne Austri dhe shumicen e shoqerise si ne shkolle ,Uni e gjetiu i kam te huaj por asnjeher sme ka rene te degjoj e as te ua shof ne fytyra e tyre se kan diqka kunder shqiptarve ,duke marr parasysh se ka shume afrikan ,magjup e lloj lloj popuj qe do te me vinte ndot te i krahasoja me neve .......pamvaresisht se na dallojn nga aeroplani edhe nese flasim gjuhen me letrar se vete vendesit !
Apo ndoshta ne Gjermani paska te tille SHQIPETAR qe i kan irituar gjermanet me shume se afrikanet qe ua helmuan rinin me droge ?
Ne Austri sigurisht se jo ,une sinqerisht mburrem ngado qe hy e dal se jam shqipetare dhe asnjeher ska ardh ne shprehje qe te e ndiej veten te distancuar nga shoqeria vendese !
Rastin e cilesoj si te tmerrshem por e perseris se kjo ska te beje me kombin por me raste te semundjeve psiqike te personave ne fjale !E te tilla raste ka gjithkund bile shume me shume se te ne !

legenda
22-03-07, 23:31
FILLIMISHTE,,,nuk e di se pse e merrni postimin tim personalishte.
pastaj,une nuk ceka se a dallohem apo jo qe jam e huaja,ajo nenkuptohet,mirpo ishte fjala per perkatesine time nacionale,gje qe eshte fakt se nuk me dallojne se cilit nacionalitet i perkas,dhe natyrishte se une nuk ceka se a krenohem a jo me ate se jam shqiptare,gje qe nuk kam nevoje ta theksoj ketu,se jemi ne nje teme ku flitet per KRIMIN.
Distancimi eshte po ashtu qeshtje DISKUTABILE,,,dua te them se ketu mund te flasim per menyren ,intenzitetin e distancimit,pastaj se sa ka thjerreza pamese i distancuari,don apo nuk don ta akceptoj DISTANCIMIN,keto gjera jane shume relevante,,,,une e lexoj distancimin kur eshte edhe ne intenzitetin me te ulte,e edhe ne nuancen me te bute....dhe eshte FAKT,,,se DISTANCOHEN.
-Po ashtu me duket se nocion KOMB,,as qe e citova ne postimin tim.Te lutem ky eshte paragjykim i yti.
Duke krahasuar numrin e shqiptareve qe jetojne ne GJERMANI,dhe perqindjen e KRIMIT,atehere patjeter se eshte nje qeshtje qe duhet te brengosemi,sepse dashur pa dashur po pergjithesohet keqvlersimi per ne ,nga ana e vendaseve,gje qe po na kushton....

Jam plotesishte kunder KRIMIT,dhe dua te ceki se numri me i madh i krimeve behen me paramendime,,,e jo nga njerzite e semure psikik.

KRIMI NUK ARSYETOHET-POR DENOHET.


E nderuar Legenda !
Kjo qe e kam nenvizuar me te kuqe me befasoi dhe me eshte me se e pabesueshme !
Une jam rrite ne Austri dhe shumicen e shoqerise si ne shkolle ,Uni e gjetiu i kam te huaj por asnjeher sme ka rene te degjoj e as te ua shof ne fytyra e tyre se kan diqka kunder shqiptarve ,duke marr parasysh se ka shume afrikan ,magjup e lloj lloj popuj qe do te me vinte ndot te i krahasoja me neve .......pamvaresisht se na dallojn nga aeroplani edhe nese flasim gjuhen me letrar se vete vendesit !
Apo ndoshta ne Gjermani paska te tille SHQIPETAR qe i kan irituar gjermanet me shume se afrikanet qe ua helmuan rinin me droge ?
Ne Austri sigurisht se jo ,une sinqerisht mburrem ngado qe hy e dal se jam shqipetare dhe asnjeher ska ardh ne shprehje qe te e ndiej veten te distancuar nga shoqeria vendese !
Rastin e cilesoj si te tmerrshem por e perseris se kjo ska te beje me kombin por me raste te semundjeve psiqike te personave ne fjale !E te tilla raste ka gjithkund bile shume me shume se te ne !

Agolli
22-03-07, 23:45
Jo be na nuk jemi te krimit.........qy! Gjate c'do mbramje rinore ''organizim per te rinjet e diaspores'' ne Suedi, ''rezervohen'' 40 te ashtuquajtur POLIC'' Suedez gjeja se edhe ketyre ju pelqen muzika argetuese '' Boksi '' dhe vallja me ''thika''...http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon8.gif
Dyqani i ashtuquajtur '' KONSUM '' ku aty mund te blehen edhe bananet, ato banane thirren KONSUMBANAN, eshte kjo nje thenje (mobim) nga suedezt,.. e cila do te thot'''!!!! ''KOSOVOBANAN'''ALBAN''....http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon11.gifhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon11.gif

Albanian eX|PerT
22-03-07, 23:47
Mentaliteti i shqiptareve, ndryshon nga vendi ne vend, dhe si rrjedhoje per mendimin tim nuk mund te japim gjykim te gjeneralizuar. Une kam nje shok ketu ne studime, i cili si 14 vjecar ne Zvicer kur ka qene, ka therrur nje shtetas te atij vendi, dhe me thonte, se shpesh veprimet e shqiptareve te padiciplinuar influencojne tek masa e gjere e popullit aty, te marrin nje mendim negativ ndaj tere komunitetit.

Kur neve ne keto trojet tona qe jemi, po kemi dallime te duksheme, sigurisht qe edhe ata qe jetojne ne Perendim, me nje kultur krejt tjeter, kane dallim me njeri tjetrin, si rasti i atyre qe jane ne Austri e Gjermani, etj., etj.,!

Pastaj, mendoj se te qenurit e shqiptareve ne Gjermani me nje numer me te madhe, kur bejme krahasim me shtetet tjere, mund te jete nje pike e rendesishme per te kuptuar se ne mesin e tyre eshte me se e mundshme prezenca e personazhe negative, qe fatkeqesisht, vecse shqiptareve po ua humbin te qenurit krenar, sikur qe kemi qene gjithenje -ne ato vende-! Prandaj per mendimin tim, konkludimi i legendes, se ndonjehere te ndodhe te mundohesh ta fshehesh identitetin, eshte aktual tek ata qe jane ne Gjermani, perderisa disa e bejne nje gje te tille sikur qe e permendi rastin vet legenda, ndersa ka te atille qe zemrat e tyre jane influencuar me idet barbara, e jane "shkrire" ne dicka qe nuk jane, e qe ate qe e kane ne realitet e fshehin -fatkeqesisht-.


Tash po kthehemi pak ketij rasti konkret te paraqitur ne kete teme, e qe etiketimi si Horror, per mendimin tim eshte shume adekuat.

Mendoj, qe keto dukuri ne kete epoke kane marrur nje hove te madhe, dhe eshte imperative moralo etik e kombetar, qe ne te mundohemi ne parandalimin e tyre, pse jo, veperberesit te injorohen ne shoqeri, e te denohen me shtypje, mbase sic thote nje proverb: "Shtype shtypesin, sepse shtypja ndaj shtypesit eshte bamiresi", e sigurisht kjo ka impakt pozitiv, qe te tjeret te vetedijesohen, e te mos u shkoj fare mendja per veprime te ketilla.

Mendoj qe, vrasjet e shumta qe kane filluar kohet e fundit prej europianeve ne pergjithesi, kane ndikim nga propaganda falsite e mediave. Mbase, nese e shikojme nje konkludim te disa experteve bashkekohore, qe thone se shpesh programet edukative/paralajmeruese/keshilluese, ndikojne negativisht tek shiquesi/ndegjuesi, kuptojme qe mediat nuk jane duke punuar mirefilli ne promovimin e vlerave. Nje rast i fresket, vitin e shkuar, tek gjimnazi yne, erdhen nje grup nga nje shoqate, ne diten kunder Sides, dhe ligjeruan ca mjek, dhe pas tyre pasoi nje video-film, e qe therriste kunder Sides, ndersa filmi ishte i mbushur perplot me vepra amorale,... tashti, cfare produkti mund te kete ky video? Asgje profitabile, ...., apo filmat e shumte kunder droges, e qe ne to vecse cka po inkurajohet i riu, te jetoje nje jete "krejt zanzi" apo krejt i pamvaruar, e qe edhe pse shitesi konsumatorit po i ofron nje produkt i cili nuk po ndikon ne aspektin pozitiv, porse negativen po ia zbukuron, dhe pastaj nuk arrihet as qellimi esencial qe i riu te largohet nga dukurija negative.

Sinqerisht, keto tregime jane rrenqethese, dhe te tmerrshme -fatkeqesisht-,... dhe si te tilla duhen llogaritur, dhe duhet vazhduar misioni yne, qe neve si popull te dalim nga keto erresira qe po verberojne rinin tone.

Ndoshta nuk isha shume ne teme, porse shfrytezova rastin te them ca gjera.

Ju pershdenet
experti

Dea_A
22-03-07, 23:51
FILLIMISHTE,,,nuk e di se pse e merrni postimin tim personalishte.
pastaj,une nuk ceka se a dallohem apo jo qe jam e huaja,ajo nenkuptohet,mirpo ishte fjala per perkatesine time nacionale,gje qe eshte fakt se nuk me dallojne se cilit nacionalitet i perkas,dhe natyrishte se une nuk ceka se a krenohem a jo me ate se jam shqiptare,gje qe nuk kam nevoje ta theksoj ketu,se jemi ne nje teme ku flitet per KRIMIN.
Distancimi eshte po ashtu qeshtje DISKUTABILE,,,dua te them se ketu mund te flasim per menyren ,intenzitetin e distancimit,pastaj se sa ka thjerreza pamese i distancuari,don apo nuk don ta akceptoj DISTANCIMIN,keto gjera jane shume relevante,,,,une e lexoj distancimin kur eshte edhe ne intenzitetin me te ulte,e edhe ne nuancen me te bute....dhe eshte FAKT,,,se DISTANCOHEN.
-Po ashtu me duket se nocion KOMB,,as qe e citova ne postimin tim.Te lutem ky eshte paragjykim i yti.
Duke krahasuar numrin e shqiptareve qe jetojne ne GJERMANI,dhe perqindjen e KRIMIT,atehere patjeter se eshte nje qeshtje qe duhet te brengosemi,sepse dashur pa dashur po pergjithesohet keqvlersimi per ne ,nga ana e vendaseve,gje qe po na kushton....

Jam plotesishte kunder KRIMIT,dhe dua te ceki se numri me i madh i krimeve behen me paramendime,,,e jo nga njerzite e semure psikik.

KRIMI NUK ARSYETOHET-POR DENOHET.


Nga pamja dhe gjuha qe e flas nuk me dallojn se nga jam (e the )..............eshte plotesisht e qarte se qfare deshe te thuash ,sigurisht nuk e pate fjalen per gjuhen angleze apo afrikane por ate gjermane !
Kombin nuk e ceke ,ceke shqipetaret eshte e njejet apo jo ???Nuk paragjykova !
Nese persona te caktuar kan mund te bejne ndonje problem para te huajve ,nuk eshte fakt se ata distancohen nga Shqiptaret e Kosoves ,ketu te ne JO ,dhe nuk po ia beje qejfin vetvetes me kete as me thjerreza !
Ajo qe ka ndodh eshte e tmerrshme dhe meriton denimin ,por secili popull e ka plehun e vete e ne jemi me te miret ndoshta nder te tjeret !
Nje mik i imi thot " une po e mbyll perden tash" ,nuk desha te keqkuptohemi !

sherri
23-03-07, 00:07
Eshte e tmerrshme ,mirepo raste te tilla krimesh ka gjithkund dhe ska te beje me komb kjo ,mirepo me semundje psiqike te individeve !
Keto raste nuk i ceka me knaqsi,po me dhemjen me te madhe,por jane raste qe nuk mshifen!?as qe minimizohen,aq me pak qe arsyetohen.
I sjella me qellimin qe dikushe nga forumistet,te bej nje sqarim psikologjik.Pse tashe,edhe Pse keto vitet e fundit,kan ndikim Traumat nga lufta?,apo nga gjendja e keqsuar psiqike e disa individve qe e paten fatin me bredh ne rinin e tyre neper bot,pa afrin e prinderve,te dikujt qe i kish eduku,dhe i kish perkrah??

Kure dihet se nder shqipetar shume pak apo fare ska pas keso rastesh,ka pas vrasje,ne mes Burrave(mashkujve) por shume pak kunder Grave e lere me Femive.
Mose te krahazohemi me te tjeret,,ne kemi tjeter tradit.
Ndodhin edhe ne mes Gjermanve e pa diskutueshme,por Gjerman jane 80,e sa milion.
Te i marresh si te smur psiqike(ca kisha desht te jan te tille)por nese shikohen drejt,,dhe krahasohen me vrasjet ne pergjithsi qe ndodhin ne Gjermani nuk gjasojn,per shkakun se shumica e psikopatve Gjerman e Vrasin edhe veten,ose nuk tentojn me ik.
Per fat te keq ne keto dya raste edhe ne disa te tjera te ngjajshme,kryhen me gjakftohtsi.
Ne rastin e fundit nuk e di tani,,por Personi qe kryejti ket akt ishte ne arrati!.

Nje vrasje tjeter,para 14-apo 15 viteve ndodhi ne Frankfurt,mes shqipetarve,,ku u plagosen edhe kalimtar rasti,-Po e citoj nje Grua Gjermane,kure thot per nje gazet at-kohe ..se nuk kam pa as nuk kisha besua qe njeriu aq Gjakftoht gjuan ne tjetrin,sikur esht kah aktron ne ndoj film.
Ky esht nje fenomen qe besoj relativisht i ri per ne,skemi qen Njerz te masakrave as kunder te tjerve,kurse disa popuj identifikohen me to.

Dea_A
23-03-07, 00:14
Keto raste nuk i ceka me knaqsi,po me dhemjen me te madhe,por jane raste qe nuk mshifen!?as qe minimizohen,aq me pak qe arsyetohen.
I sjella me qellimin qe dikushe nga forumistet,te bej nje sqarim psikologjik.Pse tashe,edhe Pse keto vitet e fundit,kan ndikim Traumat nga lufta?,apo nga gjendja e keqsuar psiqike e disa individve qe e paten fatin me bredh ne rinin e tyre neper bot,pa afrin e prinderve,te dikujt qe i kish eduku,dhe i kish perkrah??

Kure dihet se nder shqipetar shume pak apo fare ska pas keso rastesh,ka pas vrasje,ne mes Burrave(mashkujve) por shume pak kunder Grave e lere me Femive.
Mose te krahazohemi me te tjeret,,ne kemi tjeter tradit.
Ndodhin edhe ne mes Gjermanve e pa diskutueshme,por Gjerman jane 80,e sa milion.
Te i marresh si te smur psiqike(ca kisha desht te jan te tille)por nese shikohen drejt,,dhe krahasohen me vrasjet ne pergjithsi qe ndodhin ne Gjermani nuk gjasojn,per shkakun se shumica e psikopatve Gjerman e Vrasin edhe veten,ose nuk tentojn me ik.
Per fat te keq ne keto dya raste edhe ne disa te tjera te ngjajshme,kryhen me gjakftohtsi.
Ne rastin e fundit nuk e di tani,,por Personi qe kryejti ket akt ishte ne arrati!.

Nje vrasje tjeter,para 14-apo 15 viteve ndodhi ne Frankfurt,mes shqipetarve,,ku u plagosen edhe kalimtar rasti,-Po e citoj nje Grua Gjermane,kure thot per nje gazet at-kohe ..se nuk kam pa as nuk kisha besua qe njeriu aq Gjakftoht gjuan ne tjetrin,sikur esht kah aktron ne ndoj film.
Ky esht nje fenomen qe besoj relativisht i ri per ne,skemi qen Njerz te masakrave as kunder te tjerve,kurse disa popuj identifikohen me to.

Eshte vertet e tmerrshme kjo qe e sqaroni ,dhe ke shume te drejte ,raste te tilla duhet spjeguar ne baza mjeksore !
Gjat luftes dhe mbas luftes mbi popullin tone jan gjuajt shume helme ,jane bere shume prova eksperimentale sa qe pasojat do te jene shume afatgjate ! Ka m lexuar se sa shume kan ndodh raste te vetvrasjeve ne Kosve ,e qe kjo veti nuk ishte e shprehur asnjeher ne popullin ton !

gazi-de
23-03-07, 01:04
me falni qe po dale prej teme,por deshta vetem ty fjale per shqipetaret ketu ne gjermani,dhe pake fjale per legenden nese nuke me keqkuptone e nderuare...
edhe une jetoje nje koh te gjate ne gjermani,dhe kame pase raste si legenda qe e ceku me pare..
normale qe ka asi njerz,e ketu ne gjermani nuke cekute personi por pershembull por kosovoalbana,dhe ata njerz te keqi e qesin poshte nje kombe.
por nuke bone te heshtim tashe e te rim anonym,por ta trgojme edhe te mira ne qe kemi,se te heshtim do te thot se te gjithe jemi ashtu...
une jetoje nje qytet te vogel ne gjermani,fillimi per ne shqipetaret ketu ka qen shume i veshtir,shpeshe me ka ra rasti qe ti thuash dikuj qe je kosovoalbaba,i vike shum shtire edhe te shikojke me nje urrejtje..
por me kohe ne e treguame se qfare kulture kem,dhe qfare njerzsh jemi.

nje raste ne fillim ishim nje kafe,dhe ca gjerman atu te ri,ishin pi apo ndehe,njeru kur te pine trgon qka ka ne zemer,hym ne bised me ta,edhe pse me kohe na njifeshin na pyten nga jeni,dhe ne ju treguame drejte,si gjithe here.
njeri prej tyre na u drejtu e tha,ne fillim me pa guxu dhe me pas mundsi ju kisha zhduke(sepse ati para sa vitesh ja kishin lendu vllaune me thike shqipetaret).
por ju tha e keni tregu vehten se kushe jane shqipetaret,me kulturen dhe njerzimin e juaj,e tha ata njerz qe ne mendojm qe jane njerz te ke keqi jane individ jo nje populle i ter.
pse e theme une kete,ju luse mos heshtni,por trgone kulturen ton dhe burrine shqiptare.
se nese ne heshtim do te thot vetem ata persona te keq apo me sjellje negative apo si ti quaj,do te thot vetme ata po trgojne kulturen tone.
ju luse edhe nje here mose heshtni,por mundoheni ta trgoni kulturen tone ne menyre paqesore jo ne menyre arrugante.
une mendoje dhe ashtu eshte,qe kem nje kulture shume te pasur e te bukure,qe kem qe te trgojme....

me respekt gazi-de

hasanmehmeti
23-03-07, 01:05
Vitet e fundit ne gjermani ndodhen dy vrasje nga me makabret qe njeh njerzimi;te dya keto nga Shqipetaret,njera para 3-4 viteve njera para nje jave,
Deri sa te e para(edhe pse shume e tmerrshme)ndodhi ndaj nje gruaje jo te mitur,ku aktori i ksaj vrasje ecte me koken e perer te kunates si te kishte nje valigje te rendomt ne dore.
Rasti i dyt esht be ndaj nje te posalindure(plotesisht e pa fajshme)ku nje i ri Shqipetar e hudh nga kati i 8-9-te.
E jema(nje Polake) pohon se ishte femiu i tij,si do qe te jet ishte nje foshnje e posalindur nga partnerja e tij ku jetonin bashk.
PSE? ky fenomen te Shqipetaret!!!!!

thene thjeshte me vie keqe qe ka ndodhe raste te tilla , dhe edhe me shume shtohet keqardhja kur protagonistet kane qene shqipetar.Por edhe shqipetaret nuk jane te gjithe te menqur dhe nuk ia dine vleren jetes.Te dyja keto raste i di , e di edhe shume tjera, qe eshte nje moment meditimi dhe mesimi per tjeter qe ti largohen ketyre agresiviteteve familjare.Por edhe gjermanet jane shume Pisa thene te drejten.Qdo dite ne lajme gjermane ka vrasje nga me te ndryshmet nga gjermanet ,si vrasjen e femijeve e futjen ne frigorifer , shuarjen e ter familjes etj etj, dhe gjermanet vetem nje dite apo me se largu 2 dite e endin neper media , pastaj e mbyllin ate teme , e kur e bejne te huajt , per te hudhur nje pasqyre te keqe mbi ta( e ne kete raste edhe shqipetaret) e perseritin lajmin me jave te tera ,madje edhe ministira organizon debate e iniciativa nen ombrellen e Integrimit , gjoja se te huajt po bjene probleme se qenkan te pa integruar e ku ta di une.
Qdo njeri atu ku jeton duhet te jete nje shembull i mire , se me personalitetin e tij pasqyron kombin e tij , fene e tij , e ne pergjethsi mentalitetin dhe kulturen e tij.
shpresojm se raste te tilla ne pergjithesi voglohen apo zhduken krejt, e ne veqanti tek shqipetaret te mos gjejne vend asnjeher.

pershendetje
hasani

Albanian eX|PerT
23-03-07, 01:08
Te nderuar! Te jemi te realte, dhe keto gjera ti diskutojme larg emocioneve, sepse ketu nuk eshte duke na kenduar askush kenge patriotike, porse thjesht ne si miq me njeri tjetrin po diskutojme nje hall qe neve si shqiptare po na preukupon.

Rast shume i fresket per t'u cekur, e per te e elaboruar ate qe tha e nderuara legenda, eshte rasti para 2-3 jave qe ndodhi ne qytetin Hamburg ne Gjermani, ku shqiptari nga Maqedoni, e rrahu mizorisht deri ne pergjakje nje goce nga Kosova, e cila me te dashurin e saj kishte vallezuar para te gjitheve,.. e me pas ishte shendrruar ajo disko ne skene boxi, mbase ajo vajza kishte arritur deri ne alivanosje e humbje vetedije, dhe rremuja ishte bere shume e madhe, derisa sa kishte ardhur nderhyrja policore e qytetit. Dhe sinqerisht duhet pranuar realitetin, se keto raste neve deshtem apo s'deshtem po na e paraqesin tek te tjeret nje imazh negative.

Ne nje XY shtet, -jo me rendesi per te e permendur emrin-, nje student me ka treguar se qiradhenesi, pas paktit qe kane bere per te dhene banesen per student, dhe pasi qe i eshte ofruar nje shume e madhe, ai refuzoi kur kuptoi se qenkan shqiptar dhe u justifikua duke thene: "S'dua te kem pune me shqiptar mė, para dy vite ca student me kane ikur pa e paguar qirane".

Une e kam parasysh se keto jane raste konkrete, porse prap nuk jam i pajtimit qe te mendojme, e te e mashtrojme veten se keto mbesin veten raste te XY personit, porse jo, te tjeret neve na shikojne me sy te gjeneralizuar, e qe kjo eshte nje koncept fatal, porse realiteti eshte i ketille.

ju pershendet
experti

hasanmehmeti
23-03-07, 01:13
pershendetje

Expert:
"S'dua te kem pune me shqiptar mė, para dy vite ca student me kane ikur pa e paguar qirane".

qeky sen nuk egziston ne gjermani e ne vendet e shengenit, ndoshta ne prishtin po , ashtu i ka ndodhe ne prishin nje shokut time nga lugina e presheves qe i kane ikur studentet.
Por ne gjermani ka formalitete dhe proceduar qe duhet kryer para se ta fusesh koken ne nje banes, e me nje fjale nuk ke ku me ike ne gjermani vetem nese vjen ne kosove e nuk shkon atje kurr ma , se pa e paqu ate qira se ki qare.


pershendetje
hasani

Albanian eX|PerT
23-03-07, 01:18
Ai shtet mbetet XY i nderuar! Nuk konkretizova me emer, porse eshte e vertete! Dhe ka ndodhur ne shtetet e jashtme!

ARI_03
23-03-07, 13:24
KRIMI nuk arsyetohet,,,aq me teper kur eshte i ketij lloji siq e quan SHERRI, HORROR.

me vjen shume rende kur ndegjoj dhe lexoj ,,,se sa shume krime kryhen nga Shqiptaret ne GJermani,ku dihet se pjesa dermuese e tyre erdhen ne kete shtet te kerkojne strehim,pune,eksistence...e jo te i pergjakin rruget e Gjermanise,kjo me se pa dyshim se eshte e tepert.Paramendoni sikur te huajte te kryenin vepra te tilla ne KOSOVE.


dua te ceki,se mua personalishte me ndodh shpesh ,se kur me pyesin nga jam,pasi qe nuk munden me me identifiku nga pamja as dialekti se si flas gjermanishte,kur iu tregoj Gjermaneve se jam KOSOVO-ALBANERIN, zbehen ,skuqen ne fetyre dhe distancohen.....

Po THEKSOJ edhe nje here KRIMI NUK ARSYETOHET.
E pėrshėndes dhe e falenderoj autorin e temės,qė nėpėrmes kėsaj teme arrita tė dij se ku jeton legenda...:smile: Pėr Krimin s'kam asnjė ide....mjerė ata qė bėjnė punė tė kėqija,e lum ata qė ikin prej krimit.....

sherri
23-03-07, 15:39
E pėrshėndes dhe e falenderoj autorin e temės,qė nėpėrmes kėsaj teme arrita tė dij se ku jeton legenda...:smile: Pėr Krimin s'kam asnjė ide....mjerė ata qė bėjnė punė tė kėqija,e lum ata qė ikin prej krimit.....
"Ra ky mort e u pam" apo ra kjo tem e padeshirueme e u njoftem!?
Te falemnderit per pershendetjen,-z.ARI_03 Gjithashtu je i pershendetur,,

sunshine
23-03-07, 15:46
Meqenėse paskene shkuar shumė larg nė temė, desha vetėm ta ripėsėrisė, se pardje ėshtė vėrtetuar se e ėma e foshnjės (pra polakja!) e ka hudhur foshnjėn vet prej ndėrtese. Poashtu dje ėshtė lajmėruar se shqiptari (pra babai i foshnjės!) i ėshtė dorėzuar policisė!
Sa i pėrket rastit tė parė qė ėshtė pėrmendur, pra atij qė ėshtė shetitur me kokėn e kunatės sė vet nėpėr rrugė dua tė thellohem pak mė shumė! Pasiqė viktima kishte qenė e martuar dhe burri i saj punonte tėrė javėn nė teren, kishte kohė qė ajo ēonte dashuri me kunatin e saj! Mirėpo, dikur nuk kishte pranuar ta bėnte njė gjė tė tillė dhe i ishte kėrcėnuar kunatit se do tė i tregonte burrit pėr atė, kunati vendosi ta vras. I hjeku kokėn dhe shetiste nėpėr rrugė. Rast i tillė ka ndodhur edhe vjet nė Hamburg, ku njė turk i hjeku kokėn gruas sė vet! Pėr mua edhe sot ėshtė njė enigmė, sesi ka mundėsi njė shqiptar tė bėj njė krim tė tillė, qė unė pėr veti vetėm nė filma tė Hollywodit kam pa!
Nuk dua tė pėrgjithėsojė gjėrat, ama fatkeqėsisht ka mbi njė dekadė qė nė popullin tonė ėshtė krijuar njė degjenerim me pėrmasa alarmante, prandaj i bashkangjitem tė gjithė komentuesve tjerė se njė raste tė tilla duhet marrur seriozisht dhe se i qesin hije tė keqe kombit tonė!

P.S. Shpresoj se nuk do tė kemi rastin mė tė shkruajmė pėr raste tė tilla!

gjini
13-04-07, 21:52
me 31.03.07 ora 06 e 10 minuta ne aeroportin e stuttgartit ndodhi edhe nje vrasje makabre ne pranin e disa qindra apo ma mire mijera njerzve qe kishin nisur per pushimet e pashkeve dikush ne vendlidje e dikush kan egjipti e ku tjeter .
Rasti ne terminalin 3 ne sportelin ku behej dorzimi i valigjeve per ne prishtine ndodhi ajo qe kurr se kisha prite dhe ate para syve te mije dhe para shum syve te grave femijve dhe pleqve te cilet qanin britnin te trishtuar nga krismat e nje manijaku qe vrau ish gruan e vete ne pranin e motres se vete dhe dhenderit e ne prani te shum bashkevendasve.
Ne opinion eshte dhan se ishe serbe por ishte rrene se ai ishte me nder me than shiptar i ndyer dhe gruaja po ashtu shqiptare e cila u shtri per toke pas shprazjes se 8 plumbave te gjithe ne koke.

Une pash femije te trishtuiar ashtu sikur ne luften e fundit ku ishin tmerrua gra femij e pleq nga raste te tilla.

Ai manijak ishte nga rugova e pejes e e vdekuar ishte nga oseku i gjakoves.

Fluturimi u shty per te nesermen por trauma mbeti edhe sot i kom para syshe skenat kur e mjera ra per toke dhe nuk pati mundesi as te leshoj as edhe nje of .
kesi manjakesh per fate te keq po dalin si kerpurdha tek ne .

Buqja_ch
14-04-07, 09:10
I nderuari gjini plotsisht ta besoi se ende nuk je qetsuar dhe do te duhet koh e gjat te kaloj nga mendja aj trishtim kur e ke pa me sy ashtu si thua..une nuk ndihem mire vetum se i lexoj kto shkrime sikur te duken se si mundur me qen te verteta..kur te pakten munden mos me ndodh.jemi tu jetu ne nje koh qe qdo gje behet e jetohet me deshir.qdo mos kuptim ne mes veti ka zgjidhje.ne menyr te thjesht e paqsore..nuk mundem ti paramendoi ata femij te pa fajshum qe kete pranver e shume te tjera do ti kalojn pa prind..
Eh shume her mendoi se burrat kane pas ni her mundsin ku dhe si ta tregojn trimnin e tyre me plumba..e jo ne nenat e femive te tyre ,pa e mar para sysh gabimi te i cilli eshte..
mbes me shpres se me nuk do te lexojm as shohim kesi lloj krimi...( trimrije )

Buqja

gjini
14-04-07, 13:56
I nderuari gjini plotsisht ta besoi se ende nuk je qetsuar dhe do te duhet koh e gjat te kaloj nga mendja aj trishtim kur e ke pa me sy ashtu si thua..une nuk ndihem mire vetum se i lexoj kto shkrime sikur te duken se si mundur me qen te verteta..kur te pakten munden mos me ndodh.jemi tu jetu ne nje koh qe qdo gje behet e jetohet me deshir.qdo mos kuptim ne mes veti ka zgjidhje.ne menyr te thjesht e paqsore..nuk mundem ti paramendoi ata femij te pa fajshum qe kete pranver e shume te tjera do ti kalojn pa prind..
Eh shume her mendoi se burrat kane pas ni her mundsin ku dhe si ta tregojn trimnin e tyre me plumba..e jo ne nenat e femive te tyre ,pa e mar para sysh gabimi te i cilli eshte..
mbes me shpres se me nuk do te lexojm as shohim kesi lloj krimi...( trimrije )

Buqja


e nderuara Buqe,

edhe tash kur i shkruaj keta rreshta me kujtohen kukamat e motrese se te ndjeres kur britke ku ku motra per ty e tjera gjera qe me rrenqethet trupi kur i kujtoj ato momente.

Mallku qofte secili qe qon dore dhe vret jete te dikujt qe nuk ka te drejt ta beje ate as morale e as fetare.
Ketu kemi te bejme me nje " krenari te ndyte " se aty nuk zbardhet fytyra por edhe ma shum nxihet jo vetem e tija por e tere kombit ton qe jemi nje grusht dhe nese shkojme me ate logjiken e vjeter do zhdukemi si popolli i irakut .

Kjo qe na e kan lan turqit e mallkuar po del se kete dhe disa adete tjera te tyre i kemi pervetesuar edhe i kemi bere tradicionale, Gjynah edhe kjo eshte fjale tuke por thuaj se ate dhe shum te tjere i mbuloft ferri dhe kur driten e diellit mos e pafshin.

Po si vret njeri njerin me te cilin e ka nda shtratin e ka dasht dhe ka ba femije me te ka qua jete me te dhe kur nuk ka shkua ma ai debil del dhe ne mesin e aq shum njerzve vret ish gruan.
Buqe kam pare shum vdekje se punoj si hobi ne Retungsdiens dhe kam par shum vdekje por kjo qe me ndodhi ate dite te kobshme po me lene me trauma.

nga stuttgarti ju pershendes

Preshevar
20-04-07, 17:52
.....

nė zvicėrr s'kalon muaji pa ndodh diqka me Shqiptartė (Kosovar). Qaq shum kan que pluhur Zvicrrant per neve sa qe edhe ligjin per emigrantėt dojn ta ndryshojnė. Sebep kujna ? Sebep neve ! :biggrin:

Po Shnosh, se vjen dita kur Shqiptart qetsohen dhe ju ulet temperatura e gjakut... E S'SHESIM MO BUDALLAKIJA t'Parės Klass !!!!

Prishtinasja_
21-04-07, 08:38
.....

nė zvicėrr s'kalon muaji pa ndodh diqka me Shqiptartė (Kosovar). Qaq shum kan que pluhur Zvicrrant per neve sa qe edhe ligjin per emigrantėt dojn ta ndryshojnė. Sebep kujna ? Sebep neve ! :biggrin:

Po Shnosh, se vjen dita kur Shqiptart qetsohen dhe ju ulet temperatura e gjakut... E S'SHESIM MO BUDALLAKIJA t'Parės Klass !!!!

Preshevare... disa nuk kan mu mbush mend Kurr.... per fat te keq !!!

Prishtinasja_
21-04-07, 08:38
Preshevar... disa nuk kan mu mbush mend Kurr.... per fat te keq !!!

Preshevar ... disa nuk kan mu mbush mend kurr...... per fat te keq !!!

Preshevar
21-04-07, 11:08
Preshevar ... disa nuk kan mu mbush mend kurr...... per fat te keq !!!

Kurr mos thuaj Kurr.
Njerzi t'kqi ka qdo komb. Na jemi katologue si njerz pa kultur,... tash per me i tregue t'kunderten dhe me hek ket etiket t'flliqt. Duhet t'organizohem, ti ndihmojmė njeri tjetrit n'qoft se ka probleme qfar do qoft natyra tyre.. dhe te fonksionojm ashtu si nje shtet mbrenda Shtetit.
Duhet tė jemi unik ! Te formojmė njė trup, qe syri dikujt mi dhimt.. duhet ta ndie krejt trupi.

1 per krejt e krejt pėr 1,

kallash
29-06-07, 05:51
Vitet e fundit ne gjermani ndodhen dy vrasje nga me makabret qe njeh njerzimi;te dya keto nga Shqipetaret,njera para 3-4 viteve njera para nje jave,
Deri sa te e para(edhe pse shume e tmerrshme)ndodhi ndaj nje gruaje jo te mitur,ku aktori i ksaj vrasje ecte me koken e perer te kunates si te kishte nje valigje te rendomt ne dore.
Rasti i dyt esht be ndaj nje te posalindure(plotesisht e pa fajshme)ku nje i ri Shqipetar e hudh nga kati i 8-9-te.
E jema(nje Polake) pohon se ishte femiu i tij,si do qe te jet ishte nje foshnje e posalindur nga partnerja e tij ku jetonin bashk.
PSE? ky fenomen te Shqipetaret!!!!!

Tung!

Qeky rasti i pare asht i vertet,ka ndosh ne Übach Palenberg(Kreis Aachen/NRW) ku ni person ja pret koken gruas se vllaut dhe del naper qytet me koke mu shetit.Ket person e kam njoft edhe une ma heret por skam pas rastin me bisedu me ta,se nje shok shqiptar ktu afer vendit te ngjarjes e ka njoft edhe une qashtu tani.

Ky rasti i dyt qe e ka hedh femijen prej 8 kat,babai i femijut u kan shqiptar nga maqedonija e nena ka qen na polonia.Shqiptari nuk e ka hedh femijen por nena.Ashtu thuhej neper media gjermane edhe ajo e ka pranu vet.

Pershendetje nga Aachen

kallash
29-06-07, 05:58
Tung!

Qeky rasti i pare asht i vertet,ka ndosh ne Übach Palenberg(Kreis Aachen/NRW) ku ni person ja pret koken gruas se vllaut dhe del naper qytet me koke mu shetit.Ket person e kam njoft edhe une ma heret por skam pas rastin me bisedu me ta,se nje shok shqiptar ktu afer vendit te ngjarjes e ka njoft edhe une qashtu tani.

Ky rasti i dyt qe e ka hedh femijen prej 8 kat,babai i femijut u kan shqiptar nga maqedonija e nena ka qen polake.
Shqiptari nuk e ka hedh femijen por nena e vet .Ashtu thuhej neper media gjermane mas 2,3 dite edhe ajo e ka pranu vet.

Pershendetje nga Aachen

gurabardhi
21-08-07, 02:16
Shqiptari me vra thmi!!!
Kete hiq nuk e besoj,shum me pare e besoj se ajo kudra sllave e ka bo,ata edhe ashtu jon gjakprishte.
E sa per kry te kunates qe e ka shashtris Achenin a qysh e pat emnin ai qytet,valla doren ne zemer e kom ni kunat le qe ja kisha hek kryt e me ja bajt ne dore,po ja kisha heke e kisha lujt futboll po majmuni qe oshte,mos u quditni ka tulifar kunata a?