PDA

View Full Version : Stuttgard: Vrasje ne aeroportin e Stuttgard duke pritur fluturim per Prishtin..


niemand
02-04-07, 00:35
Shtutgart, Nė aeroportin e qytetit gjerman Shtutgart, njė burrė, identiteti i tė cilit nuk ėshtė i njohur, ka vra njė grua, e cila ka pritur fluturimin pėr nė Prishtinė, njoftoi tė shtunėn policia lokale.

Radio RINIA Gjilan

Prishtinasja_
02-04-07, 11:51
Shtutgart, Nė aeroportin e qytetit gjerman Shtutgart, njė burrė, identiteti i tė cilit nuk ėshtė i njohur, ka vra njė grua, e cila ka pritur fluturimin pėr nė Prishtinė, njoftoi tė shtunėn policia lokale.

Radio RINIA Gjilan
Pershendetje niemand

eshte e vertet se cka ke shkrua me lart !!!

Nje shqiptare( me duket me origjine nga Peja) i cili jetonte ne qytetin e Esslingenit ( afer Stuttgart) ka vra ish-gruan e ti ne Terminal 3 ne aeroportin e Stuttgart !!!

Me te vertet eshte TURP !!!

Jetoj 20 km afer aeroportit te Stuttgartit dhe ketu ne qytet ku jetoj kjo ngjarje ka qen sot tema NR.1 !!!

Arsyjet per kete ngjarje nuk i din askush por besoj se nuk duhet vepruar keshtu !!!

Ketu ku jetoj une keta shqiptare dojn me na bere pralle :redface:
Para gati 4 vite ne qytetin e Tübingenit nje shqiptare e mbyti vajzen e vet , kurse ky tash ne aeroport!!!

Me ju thene te drejten inat po ja kam me shkua tash ne pune sepse e di se cka me pret.. duke me then gjermanet ... shif se cka po bejn bashkvendasit e tu ( deine Landsleute) !!!

Nuk dua te them se vetem shqiptaret bejn kesi vepra sepse edhe ketu ne gjermani ka lloj lloj raste (lexone Bildzeitung) por na ketu jemi te "huaj" dhe menjehere bijm ne sy....... por per te "keq" e jo per te mire !!!

Ju pershendes

Peja-Boy
03-04-07, 12:02
Cili paska pas dasht te udhetoj per ne Prishtin se ??
Ku me dijt per qfar arsye e ka vra, por edhe une e shoh te pa logjikshme kete gje !!

Edhe Pse keto gjera ndodhin ne te gjith Popujt,ndodhin edhe tek ne, jan gjera qe smund ti ndal askush!!

Shpresoj te mblidhen mend ata qe kan degjuar kete vrasje edhe te cilet mendojn se ka be nje gje te mire ky !!

Abetare
03-04-07, 18:33
Gjėra qė ndodhin ēdokund nė Botė shpesh turpi e kaplon botėn ... Por kjo ishte Tragjedi e dy shqiptarėvė kėsaj radhe ...

Agroni22
03-04-07, 20:48
Pershendetje niemand

eshte e vertet se cka ke shkrua me lart !!!

Nje shqiptare( me duket me origjine nga Peja) i cili jetonte ne qytetin e Esslingenit ( afer Stuttgart) ka vra ish-gruan e ti ne Terminal 3 ne aeroportin e Stuttgart !!!

Me te vertet eshte TURP !!!

Jetoj 20 km afer aeroportit te Stuttgartit dhe ketu ne qytet ku jetoj kjo ngjarje ka qen sot tema NR.1 !!!

Arsyjet per kete ngjarje nuk i din askush por besoj se nuk duhet vepruar keshtu !!!

Ketu ku jetoj une keta shqiptare dojn me na bere pralle :redface:
Para gati 4 vite ne qytetin e Tübingenit nje shqiptare e mbyti vajzen e vet , kurse ky tash ne aeroport!!!

Me ju thene te drejten inat po ja kam me shkua tash ne pune sepse e di se cka me pret.. duke me then gjermanet ... shif se cka po bejn bashkvendasit e tu ( deine Landsleute) !!!

Nuk dua te them se vetem shqiptaret bejn kesi vepra sepse edhe ketu ne gjermani ka lloj lloj raste (lexone Bildzeitung) por na ketu jemi te "huaj" dhe menjehere bijm ne sy....... por per te "keq" e jo per te mire !!!

Ju pershendes nese te vjen marre me shku ne pune edhe qka te thojne gjermanet kjo per mu nuk eshte diqka tragjike se sa gjermani vritet ne dite per hajni per droge por gjithqka e keshtu ki shembuj edhe ti me jav kthy

Prishtinasja_
03-04-07, 21:18
nese te vjen marre me shku ne pune edhe qka te thojne gjermanet kjo per mu nuk eshte diqka tragjike se sa gjermani vritet ne dite per hajni per droge por gjithqka e keshtu ki shembuj edhe ti me jav kthy

Agron valla me te then drejten boll po me vjen marre sepse qe 2 dite ne pune kjo eshte bere tema Nr. 1 !!!

Boll po me vjen inat por spo kam cfar ti bej... sepse disa shqiptare ketu ne gjermani e kan bere punen krejt m................. !!!!!!!!!!!!!!!

Per fat te keq ky eshte realiteti!!!

hasanmehmeti
03-04-07, 21:19
Pershendetje niemand

eshte e vertet se cka ke shkrua me lart !!!

Nje shqiptare( me duket me origjine nga Peja) i cili jetonte ne qytetin e Esslingenit ( afer Stuttgart) ka vra ish-gruan e ti ne Terminal 3 ne aeroportin e Stuttgart !!!

Me te vertet eshte TURP !!!

Jetoj 20 km afer aeroportit te Stuttgartit dhe ketu ne qytet ku jetoj kjo ngjarje ka qen sot tema NR.1 !!!

Arsyjet per kete ngjarje nuk i din askush por besoj se nuk duhet vepruar keshtu !!!

Ketu ku jetoj une keta shqiptare dojn me na bere pralle :redface:
Para gati 4 vite ne qytetin e Tübingenit nje shqiptare e mbyti vajzen e vet , kurse ky tash ne aeroport!!!

Me ju thene te drejten inat po ja kam me shkua tash ne pune sepse e di se cka me pret.. duke me then gjermanet ... shif se cka po bejn bashkvendasit e tu ( deine Landsleute) !!!

Nuk dua te them se vetem shqiptaret bejn kesi vepra sepse edhe ketu ne gjermani ka lloj lloj raste (lexone Bildzeitung) por na ketu jemi te "huaj" dhe menjehere bijm ne sy....... por per te "keq" e jo per te mire !!!

Ju pershendes

Merre Bildzeitung-un me vehte si arme mbrojtese se atu ke per qdo dite raste edhe me te keqija te gjermaneve , e nese te thot dikush diqka , ti thuaj prit vetem pak: E pastaj e nxierr armen tende mbrojtese :smile: edhe mbyllen gojat.

Prishtinasja_
03-04-07, 21:23
Merre Bildzeitung-un me vehte si arme mbrojtese se atu ke per qdo dite raste edhe me te keqija te gjermaneve , e nese te thot dikush diqka , ti thuaj prit vetem pak: E pastaj e nxierr armen tende mbrojtese :smile: edhe mbyllen gojat.

Hasan ,

une edhe me pare e ceka ate se me lexua "Bildzeitung" , lexon lloj lloj raste te gjermanve !!!
Nuk po tham se vetem shqiptaret bejn kesi vepra sepse as gjermanet nuk jane me te mire por problemi eshte se na jemi ketu te "huaj" dhe menjehere "bijm ne sy" !!:mad:

sunshine
03-04-07, 22:19
Me ju thene te drejten inat po ja kam me shkua tash ne pune sepse e di se cka me pret.. duke me then gjermanet ... shif se cka po bejn bashkvendasit e tu ( deine Landsleute) !!!

Nuk dua te them se vetem shqiptaret bejn kesi vepra sepse edhe ketu ne gjermani ka lloj lloj raste (lexone Bildzeitung) por na ketu jemi te "huaj" dhe menjehere bijm ne sy....... por per te "keq" e jo per te mire !!!

Ju pershendes

Pershėndetje fqinje!
Ėshtė shumė tragjike kjo qė ka ndodhė, por nuk ke nevojė ti tė turpėrohesh pėr kėtė! Tė turpėrohen pėr gjėra tė tilla kanė tė gjithė ata qė as emrin e vet nuk dinė ta shkruajnė! Fati ka dashur qė shqipėtarėt, pa marrė parasysh se nga vijnė, tė migrojnė si nė shumė shtete tjera ashtu edhe nė Gjermani. Duke ditur se pjesa e madhe e migrantėve vijnė nga shtresa tė varfura tė popullit, fatkeqėsisht edhe pak tė arsimuara, nuk ėshtė ēudi qė ndodhin krime tė tilla! Ke plotėsisht tė drejtė se shumė nga gjermanėt mezi nuk presin qė njė i huaj tė bėj njė krim dhe tė i mbulojnė titujt e gazetave, dhe nuk dua aspak ta zbus vrasje makaber , por duke krahasuar krimet qė ndodhin ēdo ditė nė Gjermani, duhet futur edhe kėtė nė mesin e tyre!

P.S. Tė kisha preferuar, lexo Süddeutsche Zeitung e jo Bild Zeitung, e nuk do tė infektohesh me informata tė pėrgjysmuara!

DEA
04-04-07, 07:56
Tmerr, Gruaja e re vetem 25 vjeq nene e dy femijeve e ndare nga burri, e cila po udhetonte per ne Kosove per 1 vjetorin e vdekjes se vellaut te saj, dhe ti marre vajzat qe ja kishte grabitur ish Burri, pasi gjyqi gjerman ka deklaruar te drejten per perkujdesjen e femijeve nenes, gjeti vdekjen edhe ajo. Sipas te dhenave te fundit arsyeja e ndarjes kishte qene agtresiviteti i tij, ku kjo edhe u deshmua, s`mund te thot kush qe eshte genjeshter.mendimi im eshte qe pasojat me te medha do ti bartin vajzat e shkreta me dhimbjen e dyanshme te humbjes se nenes dhe me barren me te rende qe do ta bartin gjithe jeten " Babai e vrau Nenen"..................

Amina
10-04-07, 23:23
Sa eshte e tmerrshme aq eshte edhe trishtuese. Ky fakt nuk tregon vetem per nje rast qe ka ndodh me nje shqipetar qe rastesisht jeton ne Gjermani, por tregon menyren e funksionimit te nje kulture.

Arb
11-04-07, 11:50
Ni zor te madh e ka pas ky njeri me e vra...

uliksi31
11-04-07, 17:59
Ne asnje menyre nuk justifikohet vrasja, pavarsisht nga rasti. Burri i mire nuk eshte burr nese nuk mundet me mbajt nje grua te "keqe".....

instruktori
12-04-07, 21:26
Familja eshte e shejt dhe duhet me pas kujdes ndaj saj.
Kjo qe ka ndodhe eshte KATASTROF per arsye se askush nuk ka te drejt tja marr jeten askujt.

gjini
14-04-07, 14:05
Pershendetje niemand

eshte e vertet se cka ke shkrua me lart !!!

Nje shqiptare( me duket me origjine nga Peja) i cili jetonte ne qytetin e Esslingenit ( afer Stuttgart) ka vra ish-gruan e ti ne Terminal 3 ne aeroportin e Stuttgart !!!

Me te vertet eshte TURP !!!

Jetoj 20 km afer aeroportit te Stuttgartit dhe ketu ne qytet ku jetoj kjo ngjarje ka qen sot tema NR.1 !!!

Arsyjet per kete ngjarje nuk i din askush por besoj se nuk duhet vepruar keshtu !!!

Ketu ku jetoj une keta shqiptare dojn me na bere pralle :redface:
Para gati 4 vite ne qytetin e Tübingenit nje shqiptare e mbyti vajzen e vet , kurse ky tash ne aeroport!!!

Me ju thene te drejten inat po ja kam me shkua tash ne pune sepse e di se cka me pret.. duke me then gjermanet ... shif se cka po bejn bashkvendasit e tu ( deine Landsleute) !!!

Nuk dua te them se vetem shqiptaret bejn kesi vepra sepse edhe ketu ne gjermani ka lloj lloj raste (lexone Bildzeitung) por na ketu jemi te "huaj" dhe menjehere bijm ne sy....... por per te "keq" e jo per te mire !!!

Ju pershendes

Prishtinase ,
eshte e vertet se ngjarja ka qene shum tragjike pasi qe tere ngjarjen e ka pa me syte e mije dhe isha vetem tre hapa pas te ndjeres ku pritshim ti dorzojm valigjet per prishtine.

Por keto ngjarje ndodhin dhe per kete qe ti thua se nuk ke fytyre te shkojsh ne pune nga gjermanet kete mos e merr si nenqmim se ate qka ndodhe te gjermanet dhe tek keta te perendimit ne jemi 300 vjete para tyre, kurse keta jon ende ne kohen e para dyqind vjetesh jon shum mbrapa keta dhe kjo ishte tmerr me te vertet por jo qe dikush ta nxan fijen e bene shaka me ty per kete rast.
Keto ndodhin perdite tek gjermanet dhe tek te tjeret,

Prishtinase ajo ngjarje me ka lan nete pa gjum dhe kam psuar traum dhe e kom veshtire te harroj ate tmerr por nuk ndihem fajtor si shqiptare dhe per kete mos u brengos fare.
Mu me kan pyet se a jon serbe apo qka jon se ne shtyp u lajmerua si serb por une ju tregova se qe te dyt ishin shqiptar dhe me kete duhet te pajtohemi me realitetin.

pra mos e per asgje personalisht se do ndihesh gjithmon indiferente ndaj atyre qe jon me qindra vjet pas nesh ne kete drejtim.

Prishtinasja_
16-04-07, 23:41
Per ata qe e kuptojn gjuhen gjermane !!

http://www.bild.t-online.de/BTO/news/2007/04/02/mord-flughafen/beziehungsdrama-check-in.html

luckyman
18-04-07, 21:19
Per ata qe e kuptojn gjuhen gjermane !!

http://www.bild.t-online.de/BTO/news/2007/04/02/mord-flughafen/beziehungsdrama-check-in.html
Spo di qka me thoné .......................SCHANDE!

gjini
19-04-07, 13:55
Per ata qe e kuptojn gjuhen gjermane !!

http://www.bild.t-online.de/BTO/news/2007/04/02/mord-flughafen/beziehungsdrama-check-in.html


Prishtinasja , ke bere mire qe e ke sjell ate foton nga bild zeitungu ketu se nuk kam pasur mundesi ta shof .
Kur e pash ne fillim nuk mu duk asgje ere por si e kishin paraqitur ne sken ishte krejt ndryeshe ne realitet.
Ai kriminel plumbat e pare ja ka leshuar ne koke duke ja majt kokenper flokesh me dore dhe kur ka ra viktima ne toke koka i ka ra tek kembet atij xhelati dhe keshtu nga nje distance shum e vogel i ka leshuar tjeret plumba e me pastaj ka ece sikur kur del njeri nga ndonje kafe por pasi qe e hudhi revolen para trupit te viktimes.

ende nuk kam mujt ta marr veten dhe tani me vjen edhe ma keq kur ndegjova se i kishte edhe dy vajza qe kishin qene tuj e prite me shku nana e tyre e ti marr.

Po deri kur ma me kete gjelozi keta mashkujt shqiptare se ata nuk jon burra qe e bejne kete por mashkuj sikurse edhe eshte qeni mashkull.

Para pak vitesh ai mashkull ka pas rastin te deshmoj qe mundet me kend Burri por jo ai ne ate kohe ka qene me siguri ketu dhe i ka vizituar klubet e nates dhe diskot e tani kur ju ka prish qejfi e mori revolen e doli " trimi" e vret nanen e dy qikave dhe i lene per tan jeten tze vujane pa piken e fajit .

Prishtinasja_
19-04-07, 22:27
Prishtinasja , ke bere mire qe e ke sjell ate foton nga bild zeitungu ketu se nuk kam pasur mundesi ta shof .
Kur e pash ne fillim nuk mu duk asgje ere por si e kishin paraqitur ne sken ishte krejt ndryeshe ne realitet.
Ai kriminel plumbat e pare ja ka leshuar ne koke duke ja majt kokenper flokesh me dore dhe kur ka ra viktima ne toke koka i ka ra tek kembet atij xhelati dhe keshtu nga nje distance shum e vogel i ka leshuar tjeret plumba e me pastaj ka ece sikur kur del njeri nga ndonje kafe por pasi qe e hudhi revolen para trupit te viktimes.

ende nuk kam mujt ta marr veten dhe tani me vjen edhe ma keq kur ndegjova se i kishte edhe dy vajza qe kishin qene tuj e prite me shku nana e tyre e ti marr.

Po deri kur ma me kete gjelozi keta mashkujt shqiptare se ata nuk jon burra qe e bejne kete por mashkuj sikurse edhe eshte qeni mashkull.

Para pak vitesh ai mashkull ka pas rastin te deshmoj qe mundet me kend Burri por jo ai ne ate kohe ka qene me siguri ketu dhe i ka vizituar klubet e nates dhe diskot e tani kur ju ka prish qejfi e mori revolen e doli " trimi" e vret nanen e dy qikave dhe i lene per tan jeten tze vujane pa piken e fajit .

Pershendetje Gjini

mua me vjen keq per ty qe ke qen prezent ne ate ngjarje dhe shpresoj se do ta harrosh sa me shpejt !!

Sepse me te vertet edhe per ata udhetaret qe kan qen prezent gjate asaj ngjarje ka qen shume veshtir, duke shikuar nje person te cili qellon ne ish-gruan e tij ,,nje femer te cilen pretendon se e ka dasht!

Gjithashtu me vjen keq per ata 2 femije , te cilet humben personin me te dashur dhe afert, nenen e tyre ! :frown:

gurabardhi
21-08-07, 16:54
Hmmm.
Po kyqna pak vone ne kete teme,po nejse tash po ndi,nuk ka shqiptar qe vran per qef,veq hajt se gjenet i kemi qashtu.
Fort koket tmeru e po e shani at djal qe e ka vra at gru,vrasja ska arsyetim po ama sigurisht o kon diqka e rronde shum qe e ka shti kete djal me vepru ne at menyr.
Zot mos mos na sprovo me do sende qe nuk muj i bajm.

yllbardh
21-08-07, 17:50
Hajde......hajde..... mos vet se budallakia a ka kufi?!! Me sa kuptova unė kėtij i paska metė hatri se gjyqi i'a ka lanė fėmijėt nėnės. Cfarė budalle?!! tani nuk mundet as fėmijėt e vetė me i pa!!!....nck....nccck.....nck......

gjini
31-03-08, 20:06
Sot me 31.03.08 bahet nje vite qe nga vrasja ma e ndyet dhe ma makeber qe eshte bere nga nje Kosovare ne aeroportin e shtutgartit.

Pikerishte ne ora 6 e 30 minuta derisa ishim tuj i dorzua valigjet per te udhtuar drejt kosoves ne radhe para se te bahet pranimi i Valigjeve ne terminalin A Ky gjakprishes vjen dhe vret ish gruan ne pranin e mijera pasgjirve pas qe ate mengjes ishte dita e pare e pushimeve me rastin e festes se Pashkeve.
Une ate dite te kobshme per ate fatkeqe isha vetem dy metra lar saj dhe me ndoqi fati i zi qe te shof nga afer krejt plumbat qe ishin 8 qe ja leshoj ne koke kesaj fatkqe.
Viktima eshte rrezue ne plumbin e tret por ky frigacak i llojit te vete edhe per se vdekuri e qellun deri sa i hargjohen krejt plumbat.
Une, kam pas mendue se jom shum i shpejt ne ate raste skam pasur mundesi as me eba asnje gje qe ta shpetoj por kam mbuluar dy femije me pallton time pasi qe nana e tyre mbete me te fiket dhe femijet i largova menjihere nga vendi qe mos te shofin tmerrin.
Menjihere u afrova afer saj pasi qe edhe punoj jasht orarit ne ekipin e shpetimit dhe desha te shof se mos ka naj gjas te shpetohet por ishte e kote se ai kriminel e kishte ba te veten dhe 8 plumbat ja kishte leshue ne koke.

keshtu perfundoj ajo dite dhe komentohej aty per aty sa njerzit ton te mberrijshem shum ende pa e njoft as ate e as viktimen nisen te thurin trillime se ndoshta ka qene ajo fajtore.
Vellazen aty e kom ndie veten aq keq sa e mallkova veten si shqiptare kur ndegjova aty per aty vlersime dhe kam shajt si i trent ata qe leshuan trillime sa isha ne gjendje as te keqe sa gati e bera une vete nje budallaki tjeter me u rrah me disa pleq edhe ma te poshter se ai krimineli qe vrau gruan dhe qiken e huaj.

Krejt kete e tregova edhe njehere me ju tregua se kush te don mundet kete reportazh ta shef sonte ne tv me titullin pse u deshte te vritet Syzana ne aeroportion e stuttgartin me 31.03.2007.

PRA KUSH DESHIRON TA PERCJELL KETE REPORTAZH MUNDET NE
( süd-west 3 ne ora 22 e 30)

ideologu
04-04-08, 09:42
Shumė rast tragjik pėr tė gjithė tė pranishmit, sidomos pėr fėmijėt, e i neveritshėm e perfid deri nė paskajshmėri pėr vet autorin e krimit!
Ndonėse ne nuk mundė nė tėrėsi tė i dimė tė gjitha rrethanat paraprake stimulative tė kėtij ekzekutimi barbar, ky akt duhet patjetėrsisht nga cdo anė rreptėsisht gjykuar dhe vrasėsi mė nė fund me cdo kusht tė marr dėnimin mė rigoroz tė mundshėm ligjor. Me kėtė krim ai me padyshim ka dėshmuar pėr njė ligėsi tė madhe shpirtėrore njerėzore qė nė asnjė mėnyrė nuk ėshtė vlerė burrėrore e njė njeriu e hiq mė pak e njė shqipėtari. Ne e dimė mirė se pėr gjithėcka duhet gjetur vendi dhe oportuniteti i tė vepruarit. Edhe vrasja e njeriut pėr motive tė ndryshme e veqanėrisht pėr soshė tė llojit vindikativ me keqardhje, bėn pjesė nė zakonshmėrinė e nė tradicionin mijėvjeqar tonin (njeriut) si gjallėresė e kėtij planeti, por metoda e procesimit me te gjithėmonė ka patur kriteret e saja tė mirėdefinuara dhe botėrisht tė pranuara nga shoqėritė e etabluara njerėzore!
Kuptohet nga vetvetiu se ne si njerėz tė "civilizuar" nuk duhet fare tė perpetrojmė kėso vepra anomalie mirėpo fatkeqėsisht ne tė civilizuar edhe aq nuk po jemi akoma por vetėm nė zhvillim e sipėr. E deri sa tė arrimė nė stadiumin pėrfundimtar tė nocionit njeri, ne vazhdimisht do tė kemi tė bėjmė me kėso ndodhi shtazarake edhe nė tė ardhmėn. Kėtu fjala natyrisht nė pėrgjithėsi ėshtė si pėr dorasėt e krimeve tė karakterit civil ashtu edhe pėr shkaktimin apo provokimin e tyre tė disimuluar nė prapaskenė! Tė mos harrohet se nė shumė situata tė kėtyre dimensioneve jo vetėm vrasėsist qė janė fajtorė kryesorė tė efektuimit tė krimit por gjithashtu, madje nė kėto kohėra moderne edhe si shpeshėherė, edhe stimuluesit e nxitėsit paraprirės tė kėtyre akteve tragjike!
Drejtėsia e mėnyra e drejtė e tė vepruarit nė shoqėri nė asnjė aspekt nuk duhet kurrėsesi deformuar e pėrdhosur, meqė nė atė rast do tė jemi ne vetė ata tė cilėt ndėr tė parėt herėt a vonė do tė paguajmė "gjobėn" e caktuar nga vet fati pėr papėrgjegjshmėri e pėr fajėsi jonjerėzore!

nderime!

Preshevar
04-04-08, 10:08
"njė budall e prish nje mahall".......

Prishtinasja_
04-04-08, 10:43
"njė budall e prish nje mahall"....... Te lumt goja! Hiq mos e zgjat me shume..........

hasanmehmeti
13-06-08, 15:57
Njė gjykatė gjermane dėnon me burg tė pėrjetshėm njė kosovar
Gjykata shtetėrore gjermane e gjykoi Avdyl L. pėr krimin e rėndė, me burg tė pėrjetshėm
E premte, 13 Qershor 2008 15:47

KARSRUHE - Kosovari, Avdyl L ( 32), i cili e vrau ish- gruan e vet nė aeroportin e Stuttgartit u dėnua me burg tė pėrjetshėm nga Gjykata Federale e Drejtėsisė nė Karlsruhe. Kėshtu bėn te ditur sot agjencia e lajmeve INA, sipas te cilės azilanti nga Kosova Avdyl L. qėlloi disa muaj me pare me njė pistoletė, ish-gruan e tij 25 vjeēare, nė aeroportin e Stuttgartit.

Njė citat i shkurtėr i gazetės gjermane derisa Avdyli donte te bisedonte me ish-gruan e tij ne aeroport, ajo iu drejtua duke i thėne se njėra nga vajzat nuk ėshtė e jotja, ėshtė frutė i njė dhunimi dhe e nxori gjuhen, pastaj Avdyli nuk u pėrmbajt dhe nxori pistoletėn duke e zbrazur tė tėrėn nė trupin e saj.

Gjykata shtetėrore e gjykoi Avdyl L. pėr krimin tė rėndė me burg tė pėrjetshėm

gjini
13-06-08, 18:28
Eshte rrene qe ai ka fol aty me te por vetem ka ardhe pas shpine dhe ja ka kap floket nga pas dhe ja ka leshue pa asnje koment te 8 plumbat ne koke
Nuk ka pas aty asnje dialog vetem se ai sadist qe ja mori jeten asaj fatzes dhe femijet i la pa nane ishte i lindur kriminel-

Ai e paska marr ate qe ka lyp dhe kur mos e paft lirin me sy.

Alkimisti_ch
13-06-08, 19:41
Per ata qe e kuptojn gjuhen gjermane !!

http://www.bild.t-online.de/BTO/news/2007/04/02/mord-flughafen/beziehungsdrama-check-in.html


Une pata degjuar per kete rast por nuk pata pasur rastin te lexoj ne gaztat e ketushme se ato tonat kaniher po shkruajne pa fakte. Ngjarje bolle e turpshme. Kur njeriu perdor dhunen ateher eshte nje shej se ai njeri nuk ka aftesin te zgjedh problemet permes gjuhes se njeriut. Anie kur kjo ndodhe ne aeroport ku shume njerz frekuentojne aty, paramendoni si me qen duke gjiru ndonje film. Nuk e di bre po edhe nese ka patur ndonje arsye, ka forma tjera per me i tejkalu keto probleme po jo me vrasje. Ai ak dikush informata se sa eshte denuar ai dhe ku gjindet tani?

vjeshta
13-06-08, 23:52
Njė citat i shkurtėr i gazetės gjermane derisa Avdyli donte te bisedonte me ish-gruan e tij ne aeroport, ajo iu drejtua duke i thėne se njėra nga vajzat nuk ėshtė e jotja, ėshtė frutė i njė dhunimi dhe e nxori gjuhen, pastaj Avdyli nuk u pėrmbajt dhe nxori pistoletėn duke e zbrazur tė tėrėn nė trupin e saj.

Gjykata shtetėrore e gjykoi Avdyl L. pėr krimin tė rėndė me burg tė pėrjetshėm

E paska aresyetu bartjen e saj !( seq mu kujtua kjo thenje qe kam lexuar dikund)


Bash per te qeshur ky citat !!! Per te biseduar po u duhka me u armatos ?:eek:

pepqe
16-06-08, 14:54
Pershendetje niemand

eshte e vertet se cka ke shkrua me lart !!!

Nje shqiptare( me duket me origjine nga Peja) i cili jetonte ne qytetin e Esslingenit ( afer Stuttgart) ka vra ish-gruan e ti ne Terminal 3 ne aeroportin e Stuttgart !!!

Me te vertet eshte TURP !!!

Jetoj 20 km afer aeroportit te Stuttgartit dhe ketu ne qytet ku jetoj kjo ngjarje ka qen sot tema NR.1 !!!

Arsyjet per kete ngjarje nuk i din askush por besoj se nuk duhet vepruar keshtu !!!

Ketu ku jetoj une keta shqiptare dojn me na bere pralle :redface:
Para gati 4 vite ne qytetin e Tübingenit nje shqiptare e mbyti vajzen e vet , kurse ky tash ne aeroport!!!

Me ju thene te drejten inat po ja kam me shkua tash ne pune sepse e di se cka me pret.. duke me then gjermanet ... shif se cka po bejn bashkvendasit e tu ( deine Landsleute) !!!

Nuk dua te them se vetem shqiptaret bejn kesi vepra sepse edhe ketu ne gjermani ka lloj lloj raste (lexone Bildzeitung) por na ketu jemi te "huaj" dhe menjehere bijm ne sy....... por per te "keq" e jo per te mire !!!

Ju pershendes
Po nga Peja eshte aj person

Alkimisti_ch
16-06-08, 16:20
Me sa kam degjuar ky person eshet denuar me burgim et perjetshem. A din dikush ndonje informacion zyrtar apo ndonje na shtypi i gjerman.

Falemdnerit.

Prishtinasja_
16-06-08, 18:11
Me sa kam degjuar ky person eshet denuar me burgim et perjetshem. A din dikush ndonje informacion zyrtar apo ndonje na shtypi i gjerman.

Falemdnerit.

Pershendetje Alkimist,

ja ketu ke shume informacione nga shtypi gjerman "Der Tagesspiegel" !

http://www.tagesspiegel.de/weltspiegel/-Ehrenmord-;art1117,2436353


Qenka e vertet qe eshte i denuar me burgim te perjetshem !

Alkimisti_ch
21-06-08, 12:40
Falemnderit Prishtinase per linkun...Dmth qenka e vertet ajo qe e paskam degjuar dhe po me vjen mire qe drejtesia ne GJermani eshte e pamvarur dhe i ka dhen denimin e merituar...

Pramendo po te ishte kjo ne Kosove do te denohej me nja 5 po 10 vjet edhe mas 2 vjete do te dilte nga burgu....
Normal qe kjo ka rendesi per te ngritur vetedijen e shqiptarve qe te kene sjellje me te mire ne kso raste e jo me zgjedh problemin "Selbstjustiz"...

ja kalofsh mire..

notii
29-06-08, 21:00
nuk ka pas kurrfar zori qe e ka vra ama u kan i poshter une si vlla i viktimes e deshmoj se motra jeme ne kit rast u kan viktim

gjini
29-06-08, 21:52
nuk ka pas kurrfar zori qe e ka vra ama u kan i poshter une si vlla i viktimes e deshmoj se motra jeme ne kit rast u kan viktim

Ty te shprehi nngushelime ma te sinqerta dhe e kuptoj dhembjen qe keni per motren tuaj te humbur nga nje sadist dhe gjakprishur.
Une isha vetem nje meter e gjysme larg saj kur u vra nga ai sadist, por me vejn keq qe nuk mundem asgje ti ndihmojme asaj te mjeres dhe keshtu na u zhduk para syve sikur nje fellanze qe rrezohet per toke nga nje gjahtar i pashpirt.

Krejt, ngjarjen e kam pare dhe i pari ju kom afrue asaj tek koka por ishte shum von, e pamjet e asaj dite kurr sme jan hek nga syte.


edhe njeher te shprehi ty dhe mbare femijes suaj ngushellime.

Amina
10-07-08, 09:13
Programi SW (Südwest)ka gjiruar nje dokumentar per kete rast, dhe krejt rastesisht e kam pa.
Gjynah per vajzat qe i ka lan mas.

emine
17-07-09, 07:48
mos i jepni asyetim nje krimi,se edhe femrat dijne te vrajne si rasti para pake javesh qe vrau te shoqni,ashte shume e ronde te degjohet nga popujt tjer se Shqiptaret nuke munden ti sgjidhin problemet me fjale po vetem me dhune dhe vrasje,a mendohet ne ate fmije te shkrete prindi ne burg e tjetri i vrare:mad: Nje popull drejt vetshkatrrimit,,,,,

Dani11
17-07-09, 20:24
mos i jepni asyetim nje krimi,se edhe femrat dijne te vrajne si rasti para pake javesh qe vrau te shoqni,ashte shume e ronde te degjohet nga popujt tjer se Shqiptaret nuke munden ti sgjidhin problemet me fjale po vetem me dhune dhe vrasje,a mendohet ne ate fmije te shkrete prindi ne burg e tjetri i vrare:mad: Nje popull drejt vetshkatrrimit,,,,,

.....le bre emine se femrat po na vrasin per dite ne zemer, a pak po te doket ty kjo?

gjini
18-07-09, 13:28
Dani, a nuk e shef si si po i vrasim dhe po ju prishim edhe ne jeten shum femrave tona qe jan shum te bukura dhe shum te dashura .
Merre veten me te mire dhe shiqo se kush kendin po e vret ma shum femra jon apo mashkulli.
Jo dani ne jemi shum ma te dobt se femra jon, por e kemi injorue aq keq sa nuk e mertitojn kurr nje nenqmim qe ju bajn disa femres ton, e nese ka qene me gjermane asaj i ka ndejt ne kemb si me pas kand hyzmetqar i saj e jo burri.

Dani11
18-07-09, 17:05
Dani, a nuk e shef si si po i vrasim dhe po ju prishim edhe ne jeten shum femrave tona qe jan shum te bukura dhe shum te dashura .
Merre veten me te mire dhe shiqo se kush kendin po e vret ma shum femra jon apo mashkulli.
Jo dani ne jemi shum ma te dobt se femra jon, por e kemi injorue aq keq sa nuk e mertitojn kurr nje nenqmim qe ju bajn disa femres ton, e nese ka qene me gjermane asaj i ka ndejt ne kemb si me pas kand hyzmetqar i saj e jo burri.

Gjini siq duket nuk e paske kuptuar humorin tim, nuk egziston asnje arsye te vritet nje femer, denimi me i madhe per te eshte ta largoni nga jeta juaj.

Tomori
18-07-09, 22:47
Njė gjykatė gjermane dėnon me burg tė pėrjetshėm njė kosovar
Gjykata shtetėrore gjermane e gjykoi Avdyl L. pėr krimin e rėndė, me burg tė pėrjetshėm
E premte, 13 Qershor 2008 15:47

KARSRUHE - Kosovari, Avdyl L ( 32), i cili e vrau ish- gruan e vet nė aeroportin e Stuttgartit u dėnua me burg tė pėrjetshėm nga Gjykata Federale e Drejtėsisė nė Karlsruhe. Kėshtu bėn te ditur sot agjencia e lajmeve INA, sipas te cilės azilanti nga Kosova Avdyl L. qėlloi disa muaj me pare me njė pistoletė, ish-gruan e tij 25 vjeēare, nė aeroportin e Stuttgartit.

Njė citat i shkurtėr i gazetės gjermane derisa Avdyli donte te bisedonte me ish-gruan e tij ne aeroport, ajo iu drejtua duke i thėne se njėra nga vajzat nuk ėshtė e jotja, ėshtė frutė i njė dhunimi dhe e nxori gjuhen, pastaj Avdyli nuk u pėrmbajt dhe nxori pistoletėn duke e zbrazur tė tėrėn nė trupin e saj.

Gjykata shtetėrore e gjykoi Avdyl L. pėr krimin tė rėndė me burg tė pėrjetshėm

......Shume rrende e paska provokokuar grruja....
Sdi cfare te them...>?!!

Urata
20-07-09, 12:11
Ni zor te madh e ka pas ky njeri me e vra...


zori a..?
problemet mentale t'ketij erifi...

ps: mos na provo Zot me te tilla gjerash/njerezish...! vetem nje gje di tua them! e paramendova te ndjeren si vajzen time, 9 muaj e bart n'trup, procesi i lindjes sa i veshtire( nuk thuhet kot, ne ato momente varri eshte i hapur per grua...!!!) pastaj perpjekjet/mundimet ta rrisesh dhe ne fund te ta vrase nje psikopat...!

Ne asnje menyre s'ka pas t'drejte ai njeri ti marre jeten vajzes dhe motres se tjetrit.... e marton nje femer apo mashkull mirepo sdon te thote qe do ta besh prone jote...! nuk shkon martesa dhe ndahesh...!

ps: nuk e di si do ta perballoja po t'me ndodhte nje rast i tille me vajzen time....!!!!!!!

u paste que Zoti i madh gajretin familjes se te ndjeres...!

emine
20-07-09, 14:11
zori a..?
problemet mentale t'ketij erifi...

ps: mos na provo Zot me te tilla gjerash/njerezish...! vetem nje gje di tua them! e paramendova te ndjeren si vajzen time, 9 muaj e bart n'trup, procesi i lindjes sa i veshtire( nuk thuhet kot, ne ato momente varri eshte i hapur per grua...!!!) pastaj perpjekjet/mundimet ta rrisesh dhe ne fund te ta vrase nje psikopat...!

Ne asnje menyre s'ka pas t'drejte ai njeri ti marre jeten vajzes dhe motres se tjetrit.... e marton nje femer apo mashkull mirepo sdon te thote qe do ta besh prone jote...! nuk shkon martesa dhe ndahesh...!

ps: nuk e di si do ta perballoja po t'me ndodhte nje rast i tille me vajzen time....!!!!!!!

u paste que Zoti i madh gajretin familjes se te ndjeres...!

bolle keq ai qka ka ba,edhe ma keq kta qe gjene arsye dhe perkrahin nje krime te tille,zore kemi vetem se duhemi em thithe ajer se pa ajer vdesim ,tjerat jane rjedhoje e psikopatve qe jane te edukume prej psikopatve.....

emine
20-07-09, 14:17
.....le bre emine se femrat po na vrasin per dite ne zemer, a pak po te doket ty kjo?

po kush qenka ai/ajo qe nuke lendohet ne jete,e duhka me marre pushken me vra,e keqja ka pasoja jo vetem tek ai persone po te gjith familja,askushe nuke do deshironte te lidhej me nje persone te ksaj familje,garanti 3 faqe te ksaj familje ja ka dhane te mrapshten,e ma keqja fmijve tije,,,:rolleyes:

Dani11
20-07-09, 14:23
po kush qenka ai/ajo qe nuke lendohet ne jete,e duhka me marre pushken me vra,e keqja ka pasoja jo vetem tek ai persone po te gjith familja,askushe nuke do deshironte te lidhej me nje persone te ksaj familje,garanti 3 faqe te ksaj familje ja ka dhane te mrapshten,e ma keqja fmijve tije,,,:rolleyes:Nuk egziston asnje arsye te vritet nje femer, denimi me i madhe per te eshte ta largoni nga jeta juaj dhe anasjelltas!

emine
20-07-09, 14:29
Nuk egziston asnje arsye te vritet nje femer, denimi me i madhe per te eshte ta largoni nga jeta juaj dhe anasjelltas!

nuke kam qka te vazhdoi me tutje,thenje me vend!!!me lan gjalle e pergazepi...

gjini
20-07-09, 15:09
Krejt do i kisha besue kush qka te kishte than ne lidhje me kete rast por nuk besoj se as zoti si ka pa ma mire se sa une ate vrasje barbare qe ishte vetem dy veta ne radhe para meje e pastaj ishte ajo e mjer qe psoj nga nje psykopat me te meta dhe koke boshe.
Ai aty eshte futur pa e pa askush dhe mu si ujku ne torishte te deleve dhe e ka kap per flokesh ate dhe ja ka leshue te tet plumbat ne koke
tre sa ishte ne kemb e 5 te tjere kur ishte shtrire ajo per toke
Pra lexone ne fillim kur kam shkrue per keet rast se me ka percjell sa here nisem per kosove me aeroplan me del ajo sken perpara.
Pra ai person qka shkruajn gazetat rrejn krejt por e ka vra si nje hajn pas shpine si nje cub thuhet tek ne ne Dukagjin.dani nese te kam keqkuptue me fal por edhe qka kom shkrue ndoshta skam shkrue keq apo.
une se kisha per ty por ne pergjithsi per racen tone.

krijuesiii
20-07-09, 19:41
...Valla krim te madhe ka bere ai pise njemend nje psikopate i rrezikshmeris se larte....tungiii

krijuesiii
20-07-09, 20:21
...Vellaut te se ndjeres dhe familjes se Viktimes i shpreh ngushllimet e mija, Allahu ua qofte durimin e sabrine se eshte nje raste shume i rende per ta...


tungiii

shfletuesi_
20-07-09, 20:47
Idiotat e till sben as te martohen... Shikoni Kanuni i Lek Dukagjinit ka shume te mira... Perpara nese djali i asaj shpije su kan taman se kan martue tyben e kan qu me lop dhen edhe se kan marr nqaf naj rob... ka edhe raste qe Mesiti ka rrejt ama keq jan nda pastaj..

Tomori
21-07-09, 13:54
Nuk egziston asnje arsye te vritet nje femer, denimi me i madhe per te eshte ta largoni nga jeta juaj dhe anasjelltas!

O Dani po kjo ka cen grruja ktijna,,,nuk bahet fjal ktu per naj femer...
Po grruja ktyjna ka cen,,
..kerkujte mos i rafte ksi nafake me t'than grruja kjo nuk eshte vajza jote,, e kam me tjetr burr.. e me ta gjit gjuthen e eshte talle ... shum rande eshte...
....
keshtu thone se eshte sjell kjo grruja aeroporte shum keq biles ka ofendu shum

Urata
21-07-09, 17:01
kisha preferue moderuesin e ketij nenforumi, qe ta mbyll kete teme...! ajo e shkreta u abuzua e gjalle, mos t'abuzohet dhe tani e vdekur...!

Ju lutem a...!

Dani11
21-07-09, 21:06
kisha preferue moderuesin e ketij nenforumi, qe ta mbyll kete teme...! ajo e shkreta u abuzua e gjalle, mos t'abuzohet dhe tani e vdekur...!

Ju lutem a...!

Edhe une i bashkangjitem keti mendimi, une po shkoj edhe pak me larg po them zhdukne kete teme krejt.

gjini
21-07-09, 21:20
O Dani po kjo ka cen grruja ktijna,,,nuk bahet fjal ktu per naj femer...
Po grruja ktyjna ka cen,,
..kerkujte mos i rafte ksi nafake me t'than grruja kjo nuk eshte vajza jote,, e kam me tjetr burr.. e me ta gjit gjuthen e eshte talle ... shum rande eshte...
....
keshtu thone se eshte sjell kjo grruja aeroporte shum keq biles ka ofendu shum

o Tomori po ai qe ti e merr ne mbrotje qysh paska ardhe me e vet gruan ne aeroport se a eshte e tij apo e kujna eshte.
ate qka ti thue se paske lexue ne ndonje gazete une te thash o Tomorr se aty kam qen dhe kam mujt me ndegjue secilen bisede
aj ska lan asnje fjale me fol ate te mjere por ja ka shkrep si me pas kan ajo naaj shka e se besoj qe kishte shkue ne luft por ka gjete kete te pa mbrojtur dhe sikur nje drenush kur ik nga ujku.
mos u mundo o Tomor se ai ka qene nje frigacak dhe njeri shum i pa skrupullt.
tash ishalla i bjen ndermend se qka ka ba e ka sigurue nje vend banim deri sa te cof.

gjini
21-07-09, 21:21
edhe une e lus ate moderatorin le te mbyell kete teme e mos te qfryen ndjenjat e panjerzishme secili ketu ne llogari te personit qe ka psue

shfletuesi_
21-07-09, 21:25
Eh... une ju bej apel qe t'mos e vizitoni kete teme hiq dhe nese moderatoret se mbyllin :) dhe tema vetvetiu do mbyllet vet...

Dani11
21-07-09, 21:46
O Dani po kjo ka cen grruja ktijna,,,nuk bahet fjal ktu per naj femer...
Po grruja ktyjna ka cen,,
..kerkujte mos i rafte ksi nafake me t'than grruja kjo nuk eshte vajza jote,, e kam me tjetr burr.. e me ta gjit gjuthen e eshte talle ... shum rande eshte...
....
keshtu thone se eshte sjell kjo grruja aeroporte shum keq biles ka ofendu shum

Tomor nese mendon qe nje femer duhet te vritet sepse te ka bere diqka atehere te kshilloi te shkosh te psikologu.

uck_aksh
22-07-09, 00:44
qe neve Shqiptareve na ka hy ne kry vetem dhuna e po themi pse serbis po ja heqin vizat

po me vrasje e me dhun nuk zgjidhet problemi familjar o vllezer , po edhe asnje problem nuk zgjidhet me dhun
Titulli: Stuttgard: Vrasje ne aeroportin e Stuttgard duke pritur fluturim per Prishti
sipas titullit ky krim paska ndosh ne aeroport vetem te mendojm se sa femij kan par ket ngjarje sa gra e sa te tjer qfardo provokimi qe ndodh ai qe i thot vetes njeri nuk duhet ti bej kto gjera aty ku ka njerz ai nuk duhet edhe ta bej fare ket menyra e vetme per zgjedhjen e problemeve esht vetem dialogu me dijalog zgjidhen te gjitha ne te mir te paleve
qfar zgjedhje ka ber ky ne ket rast e humb nje nen te femijeve e humb nje vajz te prinderve qe nuk dihet se me qfar mundi dhe varferie e kan rrit e humb veten i humb femijet

DUHET TA HARROJM DHUNEN -dhuna ka qen ne kohen e shkuar
TI KTHEHEMI DIALOGUT -qe esht ne kohen e sodit
e ta presim at qe vie ne kohen e ardhshme

RESPEKTOJENI NJANI TJETRIN

Tomori
23-07-09, 19:59
Tomor nese mendon qe nje femer duhet te vritet sepse te ka bere diqka atehere te kshilloi te shkosh te psikologu.

Dani11 ne regull e drejta jote eshte te mendojshe dhe te veprojshe si naj Suedez..
Dani11...cka me ba un kshtu jam ky jam ..Smunem me paramendu me Anashkalu Kanunin ton....Shum qarte po thot KANUNI si me vepru..
------------------------------------------------------------------------------


-Sa per ket ngjarjen mua me vjen keq per at grruan mbi te gjitha ka qen nena dy fmive..

Prandaj nuk futem ma thelle ne ket problematike se nuk i di arsyjet perse,,por Dani11 mos harro se njeri nuk vritet pa mos pas naj motiv te forte...
Na ktu ja fusim kot.... e te gjithe behemi gjykatsa e psikologa...
..Dani11 supozojme se kjo e ka tradhetu dhe eshte tall me burrin e vet...
...ateheres i lumte dorra kty....le te marin shembell qikat vajzat grrat tjera se ku te qon tradhetia dhe mos respektimi burrit...

Une shum jam dakorte me postimin e Urates
21-07-09 18:01Uratakisha preferue moderuesin e ketij nenforumi, qe ta mbyll kete teme...! ajo e shkreta u abuzua e gjalle, mos t'abuzohet dhe tani e vdekur...!

Ju lutem a...!
Urata te lumshin gishtat shum me vend e ke....

Domira
23-07-09, 21:37
Tragjike kjo ngjarje sidomos per femijet. Vrasja nuk arsytetohet kjo dihet. Por ka disa njerez qe ne afekt ndodh ta bejne edhe kte qe paska ndodhe. Gjith njerzit nuk jane te njejte. Duhet me dite se me cfare njeriu ke pune dhe nese jeton me nje te tille, atehere duhet me u rujt mos me shkaktu situata te tilla qe mujn me perfundu tragjikisht.

DEA
26-07-09, 21:31
Shpresoj te prehet e qet. Se fjalet nuk kane te ndalur ( jane ushqim yni).