PDA

View Full Version : Rugova


Peja-Boy
06-04-07, 17:40
Sak Faslia (L. 1885 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1885) Rugovė (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Rugov%C3%AB&action=edit), Pejė (http://sq.wikipedia.org/wiki/Pej%C3%AB) - V. 1944 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1944)) bajraktar (http://sq.wikipedia.org/wiki/Bajraktari) shqiptar (http://sq.wikipedia.org/wiki/Shqiptar) nga Kosova (http://sq.wikipedia.org/wiki/Kosova), ėshtė njėri ndėr luftėtarėt mė tė dėgjuar tė Rugovės (http://sq.wikipedia.org/wiki/Rugova). Ai u dallua sidomos nė luftėrat e shumta tė zhvilluara kundėr malazezėve.
Sak Faslia u lind nė vitin 1885 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1885) nė Koshutan (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Koshutani&action=edit) tė Rugovės. I takon familjes sė Kurtdedajve, e njohur pėr trimėri dhe bujari qė nga shekulli XVIII. Ėshtė nipi i Sali Jahės, bajraktarit, komandantit (major) dhe udhėheqėsit tė shquar tė Rugovės qė luftoi pėr mbrojtjen e kufirit shqiptar kundėr forcave malazeze tė Knjaz Nikollės (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Knjaz_Nikolla&action=edit) dhe Mark Milanit (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Mark_Milanit&action=edit). Sali Jaha (http://sq.wikipedia.org/wiki/Sali_Jaha) ishte edhe pjesėmarrės nė Lidhjen Shqiptare tė Prizrenit (http://sq.wikipedia.org/wiki/Lidhja_e_Prizrenit) (1878 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1878)). Luftoi dhe veproi pėrkrah rugovasve tė njohur si Ker Sadria (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Ker_Sadria&action=edit), Sali Rama (http://sq.wikipedia.org/wiki/Sali_Rama), Jashar Haxha (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Jashar_Haxha&action=edit), Tahir Coli (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Tahir_Coli&action=edit) etj.
Ishte viti 1911 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1911), vit kur Perandoria Osmane (http://sq.wikipedia.org/wiki/Perandoria_Osmane) po pėrjetonte fundin e vet nė Ballkan dhe Mali i Zi (http://sq.wikipedia.org/wiki/Mali_i_Zi) donte tė zgjerohej nė dėm tė tokave shqiptare, vit kur filloi veprimtaria luftarake e Sak Faslisė. Nė kėtė vit u zhvillu lufta e Beranės (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Lufta_e_Beran%C3%ABs&action=edit) kundėr forcave malazeze dhe Saku u dallua si udhėheqės dhe strateg, edhe pse ishte mjaft i ri nga mosha. Pas njė lufte tė ashpėr malazezėt u thyen keq.
Nė vitin 1912 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1912) forcat malazeze ia mėsyn sėrish Rugovės dhe Rrafshit tė Dukagjinit (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Rrafshi_i_Dukagjinit&action=edit). Sak Faslia sė bashku me rugovasit iu dolėn nė pritė nė vendin e quajtur Mokna dhe i shpartalluan plotėsisht forcat malazeze. Kjo luftė ėshtė e njohur si Lufta e Moknave (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Lufta_e_Moknave&action=edit).
Rezistenca e rugovasve tė udhėhequr nga bajraktari i tyre Sak Faslia vazhdoi gjatė tėrė pėriudhės qė nga pushtimi i Kosovės nga Serbia e deri nė Luftėn e dytė Botėrore (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Lufa_e_Dyt%C3%AB_Bot%C3%ABrore&action=edit). Pothuaj se nuk ka vit nė kėtė periudhė qė nuk u zhvilluan lufta tė pėrgjakshme kundėr serbėve dhe malazezėve.
Me shpartallimin e Jugosllavisė sė Versajės nė vitin 1941, tokat shqiptare u copėtuan dhe u ndan nė mes tė Gjermanisė, Italisė dhe Bullgarisė. Krahina e Rugovės bėnte pjesė nė prefekturėn e Pejės (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Prefektura_e_Pej%C3%ABs&action=edit) qė i takoi protektoratit italian (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Protektorati_italian_n%C3%AB_Kosov %C3%AB&action=edit) e mė vonė atij gjerman. Ky protektorat propagandonte liri tė plotė pėr shqiptarėt edhe pse flamurit iu shtuan sėpatat e Liktorit (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=S%C3%ABpatat_e_Liktori&action=edit).
Nė Pejė nė vitin 1941, nė fund tė qershorit erdhėn forcat shqiptare nga Shqipėria tė udhėhequra nga major Rexhep Gilani (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Rexhep_Gilani&action=edit) e Kolė Bibė Mirakaj (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Kol%C3%AB_Bib%C3%AB_Mirakaj&action=edit) dhe kishin pėr qėllim mbrojtjen e kufirit etnik shqiptar nga serbomalazezėt. Kėtyre forcave iu bashkėngjitėn edhe forcat vullnetare shqiptare tė Kosovės.
Me 1 korrik (http://sq.wikipedia.org/wiki/1_korrik) 1941 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1941) Sak Faslia u takua mė pėrfaqėsuesit ushtarak e administrativ tė qeverisė shqiptare nė Pejė. Pėrfaqėsuesi ushtarak, major Kolė Bibė Mirakaj e caktoi Sakun si udhėheqės tė luftės pėr mbrojtjen e kufirit nga Mali i Zi, duke iu drejtuar mė kėto fjalė: "Meqė jeni pasardhės i Sali Jahės sė njohur, bajraktarit tė Rugovės dhe jeni dėshmuar si luftėtar i denjė pėr ēėshtjen kombėtare, u shprehim besimin pėr organizim e pėr udhėheqje tė luftės pėr mbrojtjen e kufirit nga Mali i Zi", dhe e dekoroi mė njė dekoratė (nishan) pėr meritat e tij nė luftė.
Menjėherė pas kėsaj forcat vullnetare shqiptare tė udhėhequra nga Sak Faslia dhe repartet ushtarake tė ushtrisė shqiptare u vendosėn nė vijėn kufitare Morinė - Qafė e Diellit - Qafė e Ēakorrit - Mokna - Qafė e Dasmorve - Smilovicė.
Sak Faslia mori udhėheqjen e Batalionit "Gramos" (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Batalioni_%22Gramos%22&action=edit) ku komandant ishte Rexhep Gilani. Mė tė pėrhapur tė lajmit se ushtria shqiptare arriti nė Rugovė, rugovasit kush mė armė e kush pa to iu bashkuan atyre forcave. Ja si e pėrshkruan rapsodi ardhjen e ushtrisė shqiptare nė Luftėn e Moknave: Gry'ks Rugovs kokan hi
Sak Faslia u paska pri
U paska pri Sak Bajraktari
Komandant Rexhep Gilani
Rexhep Gilani ish major
Komandant pėr ni Batalion
e n'Kuqishtė kur janė ardhė
Para populli u ka dalė ....
Pas vendosjes nė kufi, vazhdoi pėr tri vite lufta dhe rezistenca e rugovasve dhe ushtrisė shqiptare pėr mbrojtjen e kufirit. Sak Faslia nė ēdo betejė i printe ushtrisė me flamur nė dorė. Ketė flamur e vendosi nė kullėn e Moknave nė kufi dhe u bė roje e pathyer e kufirit.Ka shumė tregime pėr trimėritė e treguara nga Saku gjatė kėtyre viteve. Ja njė nga ato.
Pasi qė Saku ishte bėrė tmerr pėr ushtaret serbo-malazez, komanda e ushtrisė serbo-malazeze vendosi tė marrė njė aksion pėr likuidimin e bajraktarit. Kjo detyrė iu besua oficerit Vukosav Keniq (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Vukosav_Keniq&action=edit). Ai, Sakut i kėrkoi luftė ballė pėr ballė duke i thėnė se: "nė qoftė se je bajraktari i Rugovės mė tė vėrtetė, mė dil pėrballė,
se ose kam me ta marrė atė kerrpė(flamurin) ose nuk i them vetit njėri"
Dy malazez tė tjerė kishin pėr detyrė qė tinėzisht t'i binin Sakut nga prapa dhe ta likuidojnė. Sak Faslia pa u hamend fare me flamur dhe pushkė nė dorė i doli pėrballė. Kėtė e pėrshkruan edhe rapsodi (http://sq.wikipedia.org/wiki/Rapsodi): "Krisi topi, po bjen buria
Fort luftojke Sak Faslia
Sak Faslia, bajraktari
Yrysh bojke Vukosavi
Vukosavi po bon yrysh
Don flamurin me ia grabitė
Sak Faslia i shpėrdhitė
Ja ka dhanė dy pluma n'gjyks..."

Peja-Boy
06-04-07, 17:40
1. Sak Faslia, 2. Kolė Bibė Mirakaj (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Kol%C3%AB_Bib%C3%AB_Mirakaj&action=edit), 3. Bajram Gashi (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Bajram_Gashi&action=edit), 4. Shaban Basha (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Shaban_Basha&action=edit), 5. Sali Rama (http://sq.wikipedia.org/wiki/Sali_Rama)
Pasi i afrohen njėri tjetrit, Saku e Vukosavi i drejtojnė armėt njėri tjetrit. Saku e godet me plumb nė gojė Vukosavin dhe e vret edhe njėrin nga ushtarėt e tij. Vetėm njėri arrin tė shpėtoj.
Ėshtė e njohur sidomos trimėria e Sakut dhe rugovasve tjerė nė luftėn pėr mbrojtjen e Plavės dhe Gucisė. Me 16 korrik (http://sq.wikipedia.org/wiki/16_korrik) 1941 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1941) nė Qafė tė Ēakorrit (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Qafa_e_%C3%87akorrit&action=edit) forcat rugovase u bashkuan me vullnetarėt nga Rrafshi i Dukagjinit qė udhėheqėshin nga Ali Bajraktari i Junikut (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Ali_Bajraktari_i_Junikut&action=edit), Selim Shabani i Isniqit (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Selim_Shabani_i_Isniqit&action=edit), Demė Alia i Pozharit (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Dem%C3%AB_Alia_i_Pozharit&action=edit), Haxhi Bajraktari i Vranocit (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Haxhi_Bajraktari_i_Vranocit&action=edit) etj. dhe u drejtuan pėr nė Plavė e Guci. Aty zgjodhėn edhe udhėheqjen e pėrbashkėt tė tė gjitha forcave. Bajraktar u emėrua Sak Faslia.
Forcat malazeze sulmuan nė Morinė e Velikė e pastaj nė Zhanicė, Pepaj e Nokshiq. Forcat vullnetare qė arrinin nė 3000 veta iu kundėrvunė dhe i detyruan forcat armike tė tėrhiqen. Pas kėsaj fitore Saku me forcat e veta u kthye prapė nė kufi.
Me 4 nėntor (http://sq.wikipedia.org/wiki/4_n%C3%ABntor) 1941 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1941) forcat ēetnike sulmuan Pazarin e Ri (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Pazari_i_Ri&action=edit) (Novi Pazarin) qė ishte nėn mbrojtjen e forcave vullnetare tė atij rajoni. Nė ndihmė pėr mbrojtjen e Pazarit tė Ri shkuan edhe forcat rugovase nėn komanden e Sak Faslisė dhe Sali Ramės. Aty erdhėn nė ndihmė edhe forca tjera nga viset e ndryshme tė Kosovės, si nga Istogu, Mitrovica, Drenica etj. Forcat e Drenicės udhėhiqeshin nga Miftar (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Miftar_Bajraktari&action=edit) e Cenė Bajraktari (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Cen%C3%AB_Bajraktari&action=edit), Shaban Polluzha (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Shaban_Polluzha&action=edit), Mehmet Gradica (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Mehmet_Gradica&action=edit) etj.
Forcat e Pejės mė rrethinė udhėhiqeshin nga Kurt Abazi (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Kurt_Abazi&action=edit), bajraktar i Radacit (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Bajraktari_i_Radacit&action=edit), Mulla Zekė Bėrdyna (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Mulla_Zek%C3%AB_B%C3%ABrdyna&action=edit), Adem Bajraktari i Vranocit (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Adem_Bajraktari_i_Vranocit&action=edit), Demė Ali Pozhari (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Dem%C3%AB_Ali_Pozhari&action=edit) etj. Forcat vullnetare shqiptare arrinin nė mbi 6000 veta. Nė njėrėn nga betejat e zhvilluar kundėr ēetnikėve nė Pazarin e Ri, bajraktari Sak Faslia u plagos nė kėmbė, por flamurin nuk e lėshoi nga dora.
Ja si e pėrshkruan rapsodi kėtė ngjarje: "Prej Rugove janė ra n'Pazar
Ku luftuan rrafsh tri javė,
Tri javė ditė kanė luftua,
Q'atėherė Saku ish varrua!
Demė Haxhia si po thua?
Edhe vet Sako jam varrua!
Dej n'spital s'po muj me shkua,
S'en spital na'i paskan ēua.
Dema ish vdekė Saku ish pshtua.
Ish dekė Dema haj medet
Tuj liftua pėr atdhe t'vet..."
Pas qėndrimit nė spital, Saku kthehet pėrsėri nė Rugovė dhe vazhdon luftėn pėr mbrojtjen e kufirit.
Kryetari i Qeverisė shqiptare, Mustafa Kruja (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Mustafa_Kruja&action=edit), nė qershor 1942 bėri njė vizitė nė Kosovė. Me 29 qershore (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=29_qershore&action=edit), nė ora 12.30, arriti nė stacionin hekurudhor nė Pejė, i shoqėruar nga shumė veprimtar nga Kosova dhe Shqipėria. Pėr ta pritur kishin dalė Sefedin Begolli (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Sefedin_Begolli&action=edit), kryetar i Bashkisė sė Pejės, Xhevat Begolli (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Xhevat_Begolli&action=edit), prefekt nė Pejė etj. Aty ishte edhe bajraktari i Rugovės Sak Faslia, tė cilin Mustafa Kruja e dekoroi me njė dekoratė si simbol i qėndresės kufitare. Ishte kjo hera e tretė qė Saku dekorohej pėr heroizėm dhe pėr fitore nė betejat kundėr serbo - malazezėve.

Nishani (http://sq.wikipedia.org/wiki/Nishani) mė tė cilė nė vitin 1942 u dekorua Sak Faslia nga Kryeministri i Shqipėrisė Mustafa Kruja (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Mustafa_Kruja&action=edit). Nishani ka nė mesė 4 shkronja, S. F. B. R. qė janė shkurtesa pėr Sak Faslia Bajraktar i Rugovės.
Mė 30 prill (http://sq.wikipedia.org/wiki/30_prill) 1944 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1944) plagoset pėr herė tė dytė bajraktari, por as kėtė herė nuk e lėshoi flamurin nga dora. Pėr plagosjen e tij shkruan edhe shtypi shqiptar i kohės. Kėshtu p. sh. gazeta "Lidhja e Prizrenit (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Gazeta_Lidhja_e_Prizrenit&action=edit)" nr. 13 e vitit 1944 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1944) njoftonte pėr plagosjen e Sakut. Pas shėrimit nga plagėt e marra, ai vazhdoi qėndrimin nė kufi derisa edhe u vra nė luftė me malazezėt nė vitin 1944 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1944) nė Majė tė Smilovicės (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Smilovica&action=edit), aty kah ora 14.00 e qėlloi njė predhė e murtajės sė dorės. Si tregojnė bashkėluftėtarėt, fjalėt e fundit tė tij para se tė vritej ishin: "O kadale cėrnogora, se s'ti lėshojmė kurrė kėto troje, kėtu i thonė Rugovė". Bashkėluftėtarėt e vorrosėn udhėheqėsin dhe bajraktarin e tyre aty ku ra pėr lirinė e trojeve shqiptare, nė kufirin shqiptaro-malazez, nė Smilovicė.
Me 3 qershor 2004, me rastin e 60 vjetorit tė vrasjes sė Sak Faslisė, nė njė Akademi Pėrkujtimore, Presidenti i Kosovės Dr. Ibrahim Rugova shpalli Sakė Faslinė - Hero tė Kombit

Peja-Boy
06-04-07, 17:43
SAK FASLIA - BAJRAKTARI I RUGOVES JETA DHE VEPRA E TIJ ATDHETARE
Fazli Muriqi

Rugova njė trevė malore e cila shtrihet nė veri-pėrendim tė Pejės,e qe kufizohet me Malin e Zi, ėshtė njėra prej trevave ndėr mė te njohurat pėr lufta e beteja kundėr pushtuesve tė huaj shekuj me radhė. Kėto lufta zhvilloheshin sidomos kundėr pushtuesve serbo-malazias dhe atyre otoman qė nga fillimi i shekullit 18 e kėndej, tė cilat bėnė qe Rugova nė krye me bijt e bijat e saj, tė na i shtoj faqėt e historisė sonė tė lavdishme, siē ishin Gjekė Stanisha-parardhės i Koshutanasve-respektivisht i Muriqasve, i cili njifet ndėr figurat me tė njohura tė Rugovės, nė luftė kundėr Pėrandorisė Otomane. Pastaj Sali Jaha, Qelė Shabani, Avdi Smajli, Zhujė Selmani, Kadri e Hysen Bajri, Hajdar Feku, Demė Isufi, Rexhė Avdia, Sadri Bardhi, Isuf Mujani, Kajė Galja, Xhemė Sadria, Halil Turku, Sadri Elezi, Mustaf Bajraktari, Zeka I Sykut, Zhujė Kasemi, Tafil Ahmeti, Fasli e Sali Mula, Rexhė Haxhia, Mehmet Shabi, Mustaf Sejda, Isuf Haxhia, Bikė Alia, Haxhi Qela, Hysė Selimi, Kerė Sadria e sa e sa tė tjere tė cilėt ranė nė altarin e Lirisė pėr tė mos vdekur kurrė. Ishin kėto figurat me tė njohura, gjeneratat e para rugovase tė cilat i njef historiografia Shqiptare, jo vetėm tek rugovasit por edhe mė gjėrė, dhe qė lanė mbresa pėr xheneratat e reja, e sidomos tek Sak Fazlia-Bajraktari i Rugovės, i cili pėr 33 vjet me radhė nuk u ndal se luftuari e vepruari pėr ēėshtjen tonė kombėtare, deri sa edhe ra me flamur nė dorė nė zonėn kufitare Kosovė-Mal i Zi, respektivisht nė Majėn e Smilovicės, nė vitin 1944.
Sak Fazlia lindi nė Koshutan tė Rugovės, respektivisht nė Gurishtė, nė vitin 1885, nė njėrėn prej familjeve ndėr mė te njohurat nė Rugovė, pėr qendresė e heroizėm nė luftė kundėr pushtuesve tė huaj.Nga familja e Sak Fazlisė tė rėnė nė fushėn e nderit, njifen vėllezėrit, Shpend e Haxhi Kurti, rreth viteve 1760. Nė vitin 1803, nė kėtė familje lindi Sali Jaha, I njohur me emrin Sali Jahė Binbashi-Bajraktar e Komandant i forcave luftarake tė Rugovės, pėr afėr 60 vite me radhė.Salihi ishte edhe pjesėmarrės LSHP-sė,1878,dhe njėri prej bashkėluftetarėve mė te ngushtė tė Ali Pashė Gucisė, Sylejman Vokshit, Haxhi Zekės, Jakup Ferit, Mulla Jahės, Qelė Shabanit, Kadri Bajrit e tė tjer. Pėrveē luftave tė shumta qė udhėhoqi Sali Jaha, qė nga ato tė Moraēės, tė Beranės, Shekullarit, Bukovikut e sa e sa tė tjera, deri tė ajo e Nokshiqit, nė tė cilėn Salihi edhe pse ishte nė pleqėri tė thellė, ai zėn vend nė shtabin ushtarak tė Ushtrisė sė Bardhė, e udhėhequr nga Ali Pashė Gucia e Haxhi Zeka. Ndėr luftrat me tė njohura qė udhėhoqi Sali Jaha, ėshtė ajo e Beranės nė vitin 1875, ku rugovasit shpetuan Beranėn nga forcat malaziase tė udhėhequra nga Mark Milani. Gjatė asaj lufte, Sali Jahės nė fushėn e nderit i bien dy djemtė e vet, siē e thot rapsodi popullor:
Sali Jaha po pėrvet
Nė Breg t`Sutnicės shehit kush met
Sali Jahės dy djemt e vet.
Se, heroizmi i kėtij luftėtari dhe tė njė komandanti strateg tė njohur mė se miri e dinin forcat malazeze, tė cilėt para se tė hynin nė luftė me rugovas, pyesnin se, kush ėshtė komandant.
Mark Milani pe flet njė fjalė,
Zot kan ka Rugova t`parė,
Sali Jahėn Komandar
Hajdar Fekėn Bajraktar.

Peja-Boy
06-04-07, 17:43
Pas dy vjetėsh tė vdekjės se Sali Jahės, nė kėtė familje lindė Sak Faslia, i cili u rrit nė kushte tė vėshtira, kur pushtuesit otoman deshėn qė familjėn e Sali Jahės ta shpėrngulin nga Rugova, por fal rugovasve nė krye me Tahir Hajrin, nuk ia arrisin qellimit. Sak Faslia jetėn rinore e kaloi nė vendelindje, nė pėrkujdesjen e prindėrve tė vet Faslisė dhe Drandės, bijė e Vuthajve-Bruqaj, e cila mė parė ishte e martuar pėr Sali Jahėn. Ishte viti 1911, respektivisht lufta e Beranit e cila qiti nė skenė luftarake figurėn e Sak Faslisė. Edhe pse ishte ndėr luftėtarėt mė te ri, dhe ishte hera e parė qė merrte pjesė nė luftė, ai u shqua pėr guxim dhe heroizem,i cili kishte hyrė nė thellėsi tė armikut duke i shkaktuar viktima tė shumta armikut.Mendohej se Saku ka mbetur i vrarė.Tė nesėrmen, Saku del nga Berani me njė bashkeluftetar, i cili ishte i plagosur dhe, falė Sak Faslisė, ai shpeton. Pėr guximin dhe shkathtėsitė e tij luftarake nė mbrojtje tė trojeve shqiptare kundėr forcave malaze, ai dekorohet nga pushteti i atėhershem turk.Nga ajo kohė Sak Fazlia nuk ndalet sė luftuari kundėr forcave serbomalaziase, i cili pėr nė ēdo kohė behej edhe mė i ashper kundėr armikut.Kėshtu u tregua edhe nė Luftėn e Moknės nė vitin 1912.Po nė kėtė vit Sakun e gjejmė edhe nė mbrojtjėn e Shkodrės,i cili qendroi deri reth viteve 1915, sė bashku me luftėtarėt mė te njohur tė asaj kohe, siē ishte Isa Boletini.(shkruan Tafil Boletini nė kujtimet e tij nr.2.fq.64-65.). Mė vonė Sakun e gjejmė nė radhėt e kryengritėsve tė Levizjės Kaēake, nė zonėn Neutrale tė Junikut, deri nė vitin 1918,bashkė me Ker Sadrinė, Hysė Selimin, Sali Ramėn, Zhukė Haxhinė, Tahir Colin, Bege Maliqin, Jashar Haxhėn, Rekė Smajlin e sa e sa trima tė tjerė rugovas tė asaj kohe.

Peja-Boy
06-04-07, 17:43
Nė vjeshtėn e vitit 1918, Sak Faslinė e gjejmė kryetar tė fshatit Koshutan. Nė atė kohė luftėtarėt e Levizjės nga vėllezėrit Avdi, Isuf, Rexhė, Brahim e Avdyl Brala nga Bralajt e Tregovishtės, kishin dalur nė Koshutan pėr t'u strehuar nga pushtuesit malazias, tė cilėve pushtuesit u bien nė gjurmė dhe i rrethojnė, dhe falė Sak Faslisė e Bali Demės nga Reka e Allagės, ata shpetojnė pa u zėnė. Pėr kėtė arsye Saku dhe Balia arrestohen dhe i mbajnė nga 7 muaj burg nė Kullėn e Sheremetit nė Pejė. Me tė dalur nga burgu, Saku pėrseri u bashkangjitet luftėtarėve tė Levizjės deri me shuarjen e saj, ku pėrseri kthehet nė Koshutan. Edhe pėrkunder vėshtėrsive nė levizje dhe kontaktit me shokė, ai pėrseri nuk i shkėputi lidhjet me bashkėluftėtarėt e tij si nga
Rugova, Peja, Dukgjini, Potguri, Plava, Gucia, Tregovishta, Tutini e deri tė Pazari I ri, si me Kerė Sadrinė, Sali Ramėn, Hysė Selimin, Zhuk Haxhinė, Tahir Colin, Lan Selimin, Rexhė, Ali Pozharin, Ramė Binakun, Kurt Abazin, Beqir Rexhėn, Mulla Zekė Berdynėn e tjerė.Pėrveē luftėtarėve tė Rugovės, Saku lidhjet mė te shpeshta i kishte me luftėtarėt e Plavė-Gucisė, Tregovishtės, Tutinės e tė Pazarit si, me Isuf Mehaniqin, Adem Kollashin, Jakup Kombin, Ferid Sallkun, vėllezėrit Bralaj,Imer e Bege Maliqin Avdi Smajlin e tė tjerė.
Lufta e dytė Botėrore Sak Fazlinė e gjeti nė Koshutan. Me kapitullimin e Jugosllavisė se Versajės nė vitin 1941,viset shqiptare pėrsėri copėtohen sipas interesave tė tė huajve. Si rezultat i kėsaj, Kosova dhe viset tjera shqiptare ndahen nė tri zona tė interesit, asaj Gjermane, Italiane dhe Bullgare. E gjithė kjo u bė me dekretin e mėkėmbėsit tė Mbretit Nr.264. Pjesa mė e madhe e tokave shqiptare i takoi zonės se interesit italian dhe iu bashkangjiten shtetit amė. Kėsaj zone i takoi edhe Rugova, Plav-Gucia,Tregovishta e viset tjera pėr rreth, zonė e cila u bė pėr tri vjet me radhė njėra prej zonave mė te ngjeshura pėr lufta e beteja, nė tė cilat Sak Faslia u bė protagonist i vėrtetė i tė gjitha atyre luftrave.Gjatė asaj pėriudhe, njė pjesė e shqiptarve u inkuadrua dhe u sherbeu protektoriatit Italian pėrkatesisht atij Gjerman,duke menduar se ai sherbim ėshtė me i favorshem pėr liri,ndersa pjesa dermuse u rreshtua nė organizimin e Levizjės Kombėtre Ēlirimtare.Nė kėtė koh tė thyerjeve tė medha si te tė gjithė ballkanasit, ashtu edhe te shqiptarėt primati i lirisė kombėtare dimensionohej pėr mes dy pikėtimeve, atij tė krijimit tė shtetit komunist dhe tė atij tė krijimit tė shtetit etnik Kombėtar. Sak Fazlia dhe bashkėluftėtarėt e tij tė shumtė si pėr nga guximi, ashtu edhe pėr nga ideja, ishin tė vendosur pėr krijimin e shtetit etnik Kombėtar. Ishte viti 1941, kur nė Kosovė hyjnė forcat ushtarake tė shtetit amė. Nė Prefekturėn e Pejės me 30 qershor, arrisin dy bataliane ushtarake, ai Korata dhe Gramos pėr mbrojtjėn e kufirit me Mal tė Zi, tė udhėhequra nga ushtarakėt e njohur si, Kolė Bibė Mirakaj, Major Rexhep Gilani, kap.Toda, kap.Rudi e tė tjerė, priten nga Prefekti Xhevat Begolli. Kolė Bibė Mirakaj kishte kėrkuar nga Xhevati qė t'i ftoj luftėtarėt e deshmuar qe mė parė nė mbrojtje tė ēėshtjes kombėtare dhe pasardhės tė familjeve tė njohura qe mė parė.Pėrveē tė tjerėve, Kolė Biba pėr Rugovė kishte kėrkuar qe, tė kontaktoj me pasardhėsit e Bajraktarit tė Rugovės- Sali Jahės dhe pėrfaqėsues i LSHP-sė, respektivisht Sak Fazlinė. Nė atė kohė rugovasit ishin tė moblizuar nė katėr njėsi vullnetare pėr mbrojtje tė kufirit, ku ishte edhe vetė Sak Fazlia. Xhevat Begu pas urdhėrit tė marrė nga Kolė Biba,obligon Ramė Xhemajlin,i cili ishte kurir tek Xhevati, qė tė shkoj nė Rugovė pėr ftuar Sakun nė takim mė te lartė -pėrmendurit.Me t'u nisur pėr nė Rugovė, Rama nė dalje tė qytetit takohet me Sakun, i cili ishte duke hyrė nė Pejė pėr t'u takuar me Xhevat Begollin, tė cilėt ishin tė njohur kohė me parė.Me 1 korrik 1941, Sak Fazlia takohet me ushtarakėt e lartėpėrmendur nė Prefekturėn e Pejės, ish Kulla e Xhevatit, ku ishin edhe Bajraktari i Deēanit, Dushit, Potgurit, Strellcit dhe disa rugovas, si Xhemajl Mahmuti e Ramė Xhemajli nga Reka e Allagės, Imer Muji, i nipi i Kadri Bajrit, Selman Beka, i nipi i Hajdar Fekut, Januz Kapuqi nga Pepajt, Haxhi Lushi nga Koshutani, e Shaban Smajli nga Shtupeqi i Madh. Pas pėrshendetjeve, Kolė Biba i drejtohet Sak Fazlisė me kėto fjalė,"mėqe jeni nipi i Bajraktarit tė Rugovės Sali Jahės dhe luftėtar i deshmuar pėr ēeshtjen kombėtare, ju kemi ftuar nėse jeni tė gatshem tė deshmoheni si luftėtar dhe bajraktar nė mbrojtje tė kufirit Shqiptaro-malazias".Sak Fazlia pa u hamendur pranon njė gjė tė tillė, ku Kolė Biba i pėrgjigjet me Flamur Kombėtar.Saku merr Flamurin dhe pėrkulet duke e puthur e pastaj hapė gjoksin tė cilin e kishte tė mbushur me dekoratat e Sali Jahės-4 sosh dhe njė tė vetėn. I befasuar Kolė Biba pėr kujdesin e ruajtjes se atyre dekoratave dhe entuziazmin e Sakut pėr luftė nxjerrė edhe njė dekoratė dhe njė pushkė italiane dhe ia dhuron Sak Fazlisė duke i uruar titullin e Bajraktarit tė Rugovės, dhe sukses nė luftė. Ky ishte flamuri i parė Kombėtar i pranuar nga shteti amė, i cili pas dy ditėsh do tė valėvitet nė kufirin shqiptaro-malazias nga Bajraktari Sak Fazlia.Tė nesėrmen me 2 korrik, Saku me flamur kombėtar nė ballė tė ushtrisė shqiptare del nė Rugovė ku pritet me njė respekt tė paparė nga rugovasit dhe, do tė bėjnė edhe njė natė nė Kuēishtė. Kjo ngjarje e madhe historike si pėr Rugovė ashtu edhe me gjerė, u ruajt me gjelozinė mė tė madhe, jo vetėm te Rugovasit, deri tani mė se shumti pėrmes rapsodit tonė popullor:
Po vin ndihmė njė tubė Ushtri
Sak Fazlia u paska pri
U paska pri Sak Bajraktari.
Komandant Rexhep Gilani
Me 3 korrik, Sak Fazlia ju prinė forcave luftarake,atyre tė rregullta dhe vullnetare, drejt kufirit me Malin e Zi,respektivisht nė Mokna, pikė qendrore pėr atė zonė kufitare,pėr tri vite me radhė nė krye me Sak Fazlinė-Bajraktarin e Rugovės.Lufta fillon kah mesi i ditės,nė anėn e kundėrt i vendosur, forca tė shumta malaziase tė cilat me ēdo kusht donin tė ruanin atė pikė kufitare.Tė parėt sulmojnė malazezėt.Sak Fazlia gjithnjė ishte nė ballė tė lufės.Nė mbrėmje, ushtarakėt kėrkoin nga Sak Fazlia qė te terhiqet, me qellim qe nė terhjekje e sipėr, tė pozicionohen pėr sulme tė reja.Saku refuzon terhjekjen duke vazhduar luftėn.Kėrkesat pėr terhjekje vazhduan edhe dyherė tjera, tė cilat pėrsėri Saku s'i pranon.Kah mesi i natės kishte mbetur vetem me 20 luftėtarė,tė njohur me emėr e mbiemėr,nė mesin e tė cilėve ishin: Tahir Coli, Bekė Rexhepi, Grosho Ibra, Ibish Salihi, Bajram Salihi, Hysen Syla, Arif Bajrami Haxhi Tahiri tė gjithė rugovas e Sherifi nga Peja, si dhe toger Aziz Arifi, tetar Marku, Ndue Zef Pera, Lam Qasti, Mehill Ndoi, Zef Mhilli, rreshter Koan Aliu, tetar Destan Abas Kalamanaj dhe Kolė Teraku e Alush Seiti. Kėta vazhdojn luftėn tėrė natėn,ku Sak Fazlia ishte pozicionuar nė Kullė me ērast kishte vendosur edhe flamurin kombėtar pėr herė tė parė, nė hyrje tė Kullės ,nė kėtė zonė kufitare dhe, deri nė mėngjes kishin luftuar pa nderprerė, ku bien hiē mė pak se 7 luftetarė-deshmorė tė lirisė si:Grosho Ibra,Ibish Salihi e Bajram Zeneli, qe tė tre rugovas dhe tetar Ndue Zef Pera,ushtarėt,Lam Casti e Mėhill Ndoi si dhe Sherifi nga Peja dhe qenė plagosur Bekė Rexhepi e Hysen Syla nga Rugovasit dhe Koana Aliu, tetar Destan Abaz Kolomanja dhe Kolė Teraku, tė gjithė nga Shqiperia

Peja-Boy
06-04-07, 17:44
Me 4 korrik Sak Fazlia kishte aguar i tėri i zi nga tymi i barotit me ērast ishte gjuajtur disa herė edhe me bomba, tė cilat kishte arritur tia kthej armikut dhe ti shkaktoi dėme tė konsiderushme nė njerėz.Tė gjithė e dinin se Saku duhet tė jetė i vrarė.Zhukė Haxhia ishte ai i cili e njohu i pari Sakun, qė kishte dalur jasht Kulle pas terhjekjės se armikut.Sipas deshmitarėve tė asaj lufte, nė Flamur dhe nė pallton e Sakut numėroheshin hiē me pak se 72 vrima nga plumbat e armikut.Ishte kjo njė luftė qe luftohej pėr jetė a vdekje,e cila zgjati afėr njė javė,ku forcat armike kishin pėsuar humbje tė mėdha.Pėr kėtė gjė akuzoheshin udhėheqėsit luftarak tė Rugovės, tė asaj kohe, siē ishin: Sali Rama,Zhukė Haxhia,Tahir Coli,Rizė Zymeri,Isuf Bajraktari e tė tjerė, e sidomos Sak Fazlia-bajraktari i Rugovės.Pėr Sakun nga armiku ishte krijuar bindja se nuk e kapė dot plumbi,andaj Novica Popoviqi komandant i forcave malaziase kishte hartuar plan tjetėr pėr likuidimin e tij.Ata i kerkoin dyluftim Sakut.Vukosav Keniqi njėri prej luftėtarėve mė te guximshem malazez, i kishte kerkuar Sak Fazlisė dyluftim ,duke i thėne se, nėse je vertetė Bajraktari i Rugovės me del pėr- ballė.Serbomalaziasit kishin pėr qellim qe me dredhi ta likuidoin Sakun.Kishin pėrgaditur edhe dy luftėtarė tė tjerė qe pasi t'i del Vukosavi pėrballė,ata t'i dalin anash dhe ta likuidoin Sakun.Sak Fazlia pa u hamendur fare i del pėrballė Vukosavit,i cili tenton tia grabitė Flamurin,por qė Saku ia shkrep njė plumb nė gojė,i cili bie pėrtokė, ku Saku mendon se ėshtė i vdekur.Dy kundėrshtarėt e tjerė gjitashtu mėsyjnė nė tė, por qė pėrsėri Saku shtie nė ta, njėrin e vret ndersa tjetri arrinė tė ikė.Pas disfatės se luftės tek Kulla e Moknės,malazezėt tė indinjuar sulmojn Plavė-Gucinė,njėrėn prej Kėshtjellave me tė forta tė qendresės Shqiptare, nė krye me Luftėn e Nokshiqit.Shemsė Feri bashkė me Imer Maliqin kuptuan qellimin e armikut,se cak i sulmit tani do tė jetė Plavė-Gucia dhe nė pa- mundėsi pėr t'u mbrojtur, vendosin qe tė lėshojnė zėrin e kushtrimit nė Rugovė e Dukagjin pėr ndihmė dhe shpetim.
Me 15 korrik lėshohet zėri i kushtrimit nė Rugovė,nga Zymer Imeri i Imer Maliqit e me pas nė Pejė,nė Prefekturėn e Pejės tek Xhevat Begolli,I cvili menjėherė njofton Dukagjinasit se nė Krahinėn e Plavė-Gucisė kėrkohet ndihmė.Me t'u lėshuar lajmi i Kushtrimt,Xhevat Begu mbledh kreun dhe Bajraktarė tė asaj kohe tė cilėt,krahinės se Plavė-Gucisė i vijnė nė ndihmė.

Peja-Boy
06-04-07, 17:44
Me 16 korrik forcat vullnetare tė Dukagjinit e tė Potgurit arrijnė nė qafėn e Qakorrit, tė prirė nga Ali Bajraktari,Demė Ali Pozhari,Selim Shabani,Tahir Gashi, Lan Selim Mulla Zekė Bėrdyna,Kurt Abazi,Sadri Meta,Hajdin Sahiti,Ukė Sahiti e tė tjerė, me bashkėluftėtarė u shkojnė nė ndihmė kėsaj Krahine.Nė Qafėn e Qakorrit takohen edhe me luftėtarėt e Rugovės, ku pasi hartojnė planin e luftės dhe emėrojnė udhėheqėsit e pėrgjithshem luftarak, nisen pėr luftė, e cila zgjati mėse njė javė.Edhe kėtu Sak Fazlia emėrohet Bajraktar.Pas njė jave lufte,forcat malaziase obligohen qė, edhe nga kėtu tė tėrhiqen.Nė kėtė luftė,Sakut i vritet njėri prej bashkėluftetarėve me tė ngushtė, tė Ura e Murinės, Lan Selimi.Pas asaj lufte, forcat malazeze tėrhiqen,ndersa forcat vullnetare radhiten drejt vijės kufitare pėr mbrojtje tė tij.Qe nga ajo kohė,Sak Fazlisė i lejohet edhe formimi i njesisė vullnetare, ku caktohet pėrveē tė tjerave, nė mbrojtje tė pikės kufitare tek Kulla e Moknės, aty ku nga vet dora e Sak Fazlizė ishte vendosur Flamuri Kombėtar pėr herė tė parė.Vija kufitare tani qe ishte vu nė mbikqyrje tė forave vullnetare, ishte qe nga Smilovica, Kacuberri, Qafa e Murgashit, Moknat, Qakorri, Murina e deri nė Plavė-Guci, tė udhėhequra nga Sak Fazlia, Rive Zymeri, Sali Rama, Zhukė Haxhia, Isuf Mehmeti, Haxhė Mustafa, Demė Ali Pozhari, Mulla Zekė Bėrdyna, Kurt Abazi, Sadri Meta, Hajdin Sahiti Ukė Sahiti, Imer Maliqi e tė tjerė. Pėrveē mbrojtjes me luftė qė bėri Sak Fazlia gjatė asaj pėriudhe tek Kulla e Moknės, ai nuk ngurroi t'u shkoi nė ndihmė edhe luftėtarėve tė tjerė nėpėr pikat e lartėpemendura, dhe vende tė tjera.
Nė vjeshtėn e vitit 1941, forcat serbo-malazeze hartojnė planin pėr tė pushtuar Pazarin e Ri. Aqif Bluta njėri prej luftėtarėve tė lirisė, qė nuk pushoi se luftuari gjatė gjithė jetės se tij,tani ishte udhėheqės pėr kėtė trevė,ku edhe diktoi planin e armikut se, cak i luftės tani ishte Pazari i Ri.I vetedijshem se do tė zhvillohet luftė e madhe,dhe nė pamundesi pėr t'u mbrojtur,ai lėshoi zėrin e kushtrimit nė tėrė Kosovėn dhe me gjėrė pėr ndihmė.Si ēdo trevė tjetėr qė i shkoi nė ndihmė Pazarit, ashtu veproi edhe Rugova ,e cila me 100 luftetarė ndėr mė te guximshmit, nė krye me Sak Fazlinė e Sali Ramėn ku nė Tregovishtė u bashkangjiten edhe shumė luftetaėr tė kėsaj ane, me 15 nėntor arrijn nė Pazar tė Ri,ku kishin arritur forca tė mėdha nga tė gjiha anėt dhe pritej njė luftė e madhe dhe e rrept.Me 16 nėntor,nė agun e parė fillon lufta pėr Pazar tė Ri.Luftėtarėt e Rugovės dhe tė Potgurit ishin tė vendosur nė njėrėn prej pikave mė strategjike pėr luftė.Para se tė fillonte lufta, Sali Rama sugjeron Sakun qe tė mos futet nė thellėsi sikurse nėpėr lufta tė tjera dhe tė kėtė kujdes pėr arsye se, tereni ishte i panjohur.Ishte diku mesi i ditės kur Saku bashkė me Demė Haxhinė,Xhemė Zekėn dhe disa tė tjerė ishin future nė thellėsi tė armikut duke luftuar pa nderprerė, ku edhe plagoset Sak Fazlia-Bajraktari I Rugovės me Flamur nė dorė.Demė Haxhia qe ishte afėr tij i shkon nė ndihmė,merr Flamurin pėr tė vazhduar luftėn.Njėri prej luftetarėve serbomalazias qė kishte plagosur Sakun nuk ishte shumė largė, pas njė ēube, gjuan edhe nė Demėn, tė cilin e plagosė.Saku edhe pse i plagosur, kur dikton armikun gjuan nė tė dhe e len tė vdekur.Xhemė Zeka i shkon nė ndihmė Demė Haxhisė dhe merr Flamurin,i cil vazhdon luftėn,ndersa njė grup luftetarėsh tė plagosurit i dergoin nė spital,siē e thot edhe rapsodi popullor:
Sak Faslia ish varrua
Demė Haxhia si po Thua
Edhe vete Sako jamė varrua
Dej n`spital s`po muj me shkue,
S`en spital n`i paskan que
Dema ish vdek Saku ish pshtue
Ish dekė Dema haj medet
Tuj luftue pėr Atdhe t`vet
Edhe nė spital tentoin ta helmojn Sak Fazlinė, por Saku i dikton dhe shpeton.Pas disa ditėsh Sakun e kthejn nė shtėpi,i cili pas tre muajsh sherohet dhe pėrsėri i kthehet Kullės se Moknės pėr tė vazhduar luftėn me bashkėluftėtarė.
Me 13 qershor 1942, forcat malazeze kishin sulmuar nė Smilovicė.Atje nė mbrojtje tė kufirit ishte Rizė Zymeri e Sadri Meta me bashkėluftėtarė. Me tė degjuar Sak Fazlia, fton Sali Ramėn,Tahir Colin, Bege Maliqin e dhjetra luftėtarė tė tjerė dhe i dalin nė mbrojtje Smilovicės.
Me 20 korrik pėrseri sulmohet Kulla e Moknės,aty ku valonte Flamuri Kombėtar dhe ku ishin pėrqendruar forcat e Sak Fazlisė.Me tė degjuar tė krismave tė para, Sak Fazlisė i shkojn nė ndihmė edhe disa forca tė tjera rugovase ku zhvillohet njė betejė e rrept,betejė e cila vazhdon edhe tė nesėrmen nė Qafė tė Sekiricės,por tani Sakut i kishin shkuar nė ndihmė edhe shumė luftėtarė tė tjerė, si nga Rugova po ashtu edhe nga Dukagjini, me ērast bie edhe Can Tishuku nga Isniqi, e plagoset Ali Kasemi nga Haxhajt.Edhe forcat serbomalazeze kishin tė vrarė e tė plagosur dhe obligohen qė te terhiqen nga vija frontale.Sipas njė raporti qė jepte drejtoria e pėrgjithshme e policisė,thuhej se 100 malazez u dolen nė pritė 40 rugovasve,ku u zhvilluan luftime nga ora 7,deri nė 15 tė datės 20 korrik 1942.

Peja-Boy
06-04-07, 17:45
Me 29 qershor tė po kėtij viti, nė Pejė vjen pėr vizitė kryemnistri i Shqipėrisė Mustafa Kruja,i cili duke qenė nė dijeni pėr qendresėn dhe heroizmin e Sak Fazlisė,kerkon qė tė ketė shoqėruesin e tij tė parė,pėr ēka thuhet nga bashkėluftetarėt e Sakut se, deri sa ka arritur Saku nga Rugova,Kruja nuk lejonte kėnd qė tė ulej nė vend tė tij.Pėr kontributin e Sakut nė mbrojtje tė kufirit,M.Kruja kishte pėrgaditur njė dekoratė tė posaēme, tė cilėn ia dhuroi para shumė qytetarėve,nė tė cilėn shenonte inicialet e Sakut si Bajraktar i Rugovės.S.F.B.R.kjo dekorat egziston edhe sot e kesaj dite.Pastaj Saku po nė kete vit ishte pjesėmarrės edhe nė luftėn e Shekullarit.
Ishte viti 1943,kur serbomalazezėt pas masakrės se Bihorit kishin pėr plan qe tė sulmoin edhe Pejėn.Xhelal Preveza tani ishte nenprefekt i cili fton luftėtarėt qe t'i vinin nė ndihmė qytetit tė Haxhi Zekės e gjithashtu edhe Sak Fazlinė,i cili ishte i mirėpritur nė ēdo kohė, si nė Prefekturė ashtu edhe nė Kazermė,bile ne Kazermė kishte edhe qelėsat e depos pėr armatim.Pėrveē luftave qe bėnte Sak Fazlia,ai i pėrcillte mirė edhe rrjedhat politike,pėr ēka shpeshherė binte nė konflikt edhe me italianė.Me 21 shkurt 1943,Drago Graqeviq i veshur nė rroba shqiptare, vret drejtorin e firmės SIMONCIN, ingjinierin Laterzon nė banesėn e tij,pėr ēka pastaj akuzohen shqiptarėt.Kėtė gjė Saku e kishte diktuar edhe mė herėt dhe tek italianėt nuk kishte kurrfar besimit.Pas kėsaj vrasje, e cila me vonė zbulohet udhėheqėsi i Kuesturės italiane, Sovarino Rikotini me bashkėpuntorė japin urdhėr qė te plaēkitet dhe tė digjet Qarrshia e Pejės, dhe fillojnė t'i arrestojnė shqiptarėt.Nė mesin e tė arrestuarve ishte edhe Zhuk Haxhia e Rizė Zymeri, qe tė dy luftėtarė tė njohur dhe udhėheqės luftarak,tė cilėt ishin ftuar pėr bisedime.Kur Sak Faslia degjon, merr me vete Sylė Mehmetin, i cili e zotėronte italishten, dhe hynė nė kuesturė ku Rikotini tenton ta burgosi edhe Sakun,por ishin dekoratat e Sakut dhe qendrimi i tij,tė cilit i ndihmojn pėr t'i liruar bashkėluftetarėt . Nga ky rast marradhėniet shqiptaro-italiane ishin ftohur, pėr ēka obligohet Prefekti i Prizrenit Asllan Boletini qe tė ndėrmjetėsoi.Mosmarrveshje me italianė Saku kishte pasur edhe disa herė.Malazezėt edhe pėrkunder humbjeve qe kishin gjatė gjthė atyre betejave, prapseprap nuk pajtoheshin.Ishte fundi i viti 1943,kur armiku kishte hartuar planin pėr tė sulmuar nė Azhanicė.Imer Maliqi me tė kuptuar planin e tyre, kerkon nga luftėtarėt e Rugovės qe t'u shkojnė nė ndihmė,ndersa forcat e veta i kishte radhitur rreth kufirit. Me tė marrur lajmin Sak Fazlia me Sali Ramėn,Zhukė Haxhin,Rizė Zymerin e tė tjerė marshojnė drejt Azhanicės,tė cilėt vendosen nė shtepinė e Xhemė Bajraktarit,ku i prisnin Shemsi Feri,Imer Maliqi,Xhemė Bajraktari e tė tjerė dhe hartojnė planin pėr luftė.Posa armiku kupton nė Azhanicė kanė arritur perforcime nga Rugova, terhiqen mbrapa.Se, Sak Fazlia ishte bėrė frikė e tmerr pėr malazezėt, mė se miri tregon fakti se, tani malazezėt kishin shkuar nė kuesturėn italiane nė Murinė dhe kishin kerkuar ndihmė nga italianėt pėr t'i mbrojtur nga Saku e bashkėluftetarėt e tij dhe tė bejnė dialog me ta.Kuesturri Italian qė sherbente nė Murinė, menjėherė e fton Sak Fazlinė nė bisedime, me ērast, sė pari tentoi ta ēarmatosi,por nuk ia doli,e pastaj kerkoi nga Saku qe tė mos i trazonin malazezėt.Sak Fazlia, maorit italian i pėrgjigjet shkurt.Trojet tona ne i mbrojmė vetė,kurse malazezėt mos tė hyjnė nė to, se i prźt plumbi, tregonte Halil Ahmeti bashkėluftėtari i tij,i cili kishte qenė me te nė Kuesturrė.Edhe viti 44,nė kėtė zonė kufitare fillon me lufta e beteja tė ashpra.Ishte 31 prilli kur forcat malazeze kishin sulmuar Kullėn e Moknave,e cila ishte bėrė Kala e vertetė pėr lufta e beteja,ndersa Saku sinonim i tyre.Edhe kėsaj here zhvillohet njė betejė e rrept,e tėra rreth Kullės,aty ku valvitej Flamuri Kombėtar e ruhej nga Bajraktari i Rugovės Sak Fazlia me bashkėluftetarė.Lufa kishte filluar natėn dhe kishe vazhduar deri nė mesditė,ku nė luftė e sipėr plagoset Bajraktari i Rugovės,i cili edhe pėrkundėr kerkesės se bashkėluftetarėve qe tė terhiqet,ai nuk pranon,duke u pėrgjigjur se, jo nuk terhiqem mbrapa,pėr mjekim,dua tė mbes deshmor nė kufi pėr mbrojtjėn e Kosovės e popullit Kosovar.Shkruan gazeta "Lidhja e Prizrenit" Nr.13.e vitit 44.Ishte kjo hera e dytė qe plagosej Sak Fazlia,i cili tani veē sa bėnte 33 vjet nė luftė me armikun dhe i kishte mbushur tė 59-tat.
Ishte 29 maji, kur Sak Fzlia nga kufiri kishte shkuar nė Pejė pėr tė njoftuar dhe konsultuar udhėheqėsit e asaj kohe pėr gjendjėn rreth kufirit, e sidomos Xhevat Begollin qė kishte lidhje tė ngushta me te.Sulmet e armikut serbomalazias kishin filluar tani, tė ndihmura edhe nga italianėt dhe kishin pushtuar disa vise shqiptare tė banuara me muslimanė.Nga atje kishin filluar tė sulmojn Kacuberrin, pikė kufitare mjaft me rėndėsi. Kacuberri ishte nėn mbrojtjėn e Divizionit SS tė 21-tė-Skenderbeg dhe njesitet vullnetare te Hajdin Sahitit, Sadri Metės,Mulla Zekė Berdynės,Kurt Abazit dhe luftėtarėve tė Tregovishtės, nė krye me Mulla Jakup Kombin e vėllezėrit Bralaj.

Peja-Boy
06-04-07, 17:45
Pas njė beteje tė gjatė bie edhe Kacuberri, ku heroikisht nė fushėn e nderit bie Ramė Bashi nga Bukeli dhe njė ushtar nga Shqipėria dhe plagosen Mulla Zekė Berdyna dhe Islam Syla nga Pepajt.Me 30 maj Sak Fazlia kthehet nga Peja natėn,nė Kuqishtė nga ushtari i ti Sejdi Rama njoftohet se nė drejtim tė Kacuberrit po zhvillohen luftime dhe se armiku ėshtė nisur nė drejtim tė Smilovicės.Nga Kuqishta Saku natėn shkon nė Koshutan dhe mė 31,urdhėron nipin e tij qe tė dal dhe tė leshon zėrin e kushtrimit pėr luftė nga Molika,vend nga u lėshua kushtrimi gjithnjė edhe nė kohėn e Sali Jahės.Nga Koshutani Sakut i bashkangjitėn edhe shumė luftėtarė tė tjerė, tė cilėt me tė shpejt arrisin nė Smilovicė, ku ishin mbledhur luftėtarė nga tė gjitha anėt, pėr tė mbrojtur ate dheviset tjera pėr rreth.Ishte rreth orės 12,kur fillon lufta,dhe Sak Fazlia me Flamur nė dorė kishte hypur nė Majėn e Smilovicės me dhjetėra luftėtarė.Tahir Coli, njėri prej bashkėluftėtarėve me tė ngusht dhe mė besnik i Sakut kishte hyrė nga ana e kundert ndėr Majėn e Smilovicės.Lufta vazhdon pa nderpre, armikut iu shkaktuan viktima tė shumta nga Saku e bashkėluftėtarėt e tij dhe, nuk ia arritėn qė ta pushtojn Smilovicėn.Rreth orės 14,"allaturka" siē e quanin atėherė, nga njė predhė e armikut,Bajraktari i Rugovės goditet nė kokė dhe, gjysma e kokės i shkėputet dhe Saku rokulliset teposhtė, nė drejtim tė armikut, tė cilin e ndalė njė bredh pėr tė mos ra tek armiku.Luftimet vazhdojnė,luftėtarėt qė ishin mė afėr Sakut,Haxhi Tahiri nga Bogėt,vėllezėrit Balė e Avdyl Alia,dhe Hysen Ujkani nga Koshutani si dhe Shpend Halili nga Shkreli, e terheqin trupin e tij,dhe e qesin nė tokėn shqiptare.Malazezėt kishin tentuar qė ta marrin trupin e Sakut,por Tahir Coli bashkė me Azem Cufėn e tė tjerė nuk e ndalnin luftėn.Tahiri me atė rast vret tre malazias,ndersa i biri Haxhiu shpeton nga vdekja e sigurt tė riun e bashkėluftėtarin, Isuf Veselin.Me vrasjėn e Sakut nderpritet edhe lufta, sepse armiku ishte thyer dhe tani bashkėluftetarėt e Sakut vizitonin trupin e tij, dhe i bėnin nderime Bajraktarit e udhėheqėsit tė tyre shumevjeēar nėpėr luftra e beteja.I dhėmbshem ishte rasti kur Tahir Coli arrin tek trupi i Sakut, i cili ngushėllon tė gjithė bashkėluftetarėt, e nė veēanti Ramė Sadikun, tė birin e axhės se Sakut,dhe pėrkulet para trupit tė tij,tė cilit ia hjek dekoratat, e merr edhe Flamurin Kombėtar dhe ia dorėzon Ramė Sadikut.Bajraktari i Rugovės, Sak Fazlia vorroset po nė Majė tė Smilovicės,ish tokė shqiptare deri me atėherė.Me t'u marrur lajmi pėr ramjėn e ti,Peja shpall ditė zie dhe ngre flamujtė nė gjysmėshtizė, e poashtu veprohet edhe nė Tiranė.Heroizmi dhe trimėria e tij nė luftė kunder armikut me dekada tė tėra, u ruajt pėr mes rapsodit tonė popullor,pėrmes shumė kėngėve.Sakut iu kėndua edhe tė varri posa e vorrosnin,bashkėluftetarėt Bajram Osmani nga Duboviku dhe Selman Zeneli nga Dugaiva i kėndojnė:
Ditėn e mėrkure nė katėr sahati
Nau ka vra Sak Bajraktari,
Tė mėrkurėn bash qat ditė
T`tanė shqiptarve ju ka dhimtė,
Ju ka dhimtė e haj medet
Shokt e ti kan ba gajret,
N`dorė tė shkjaut se lanė me metė
E kan shti nė dhe pėr qef t`vet,
Pėr qef t`vet ne dhe e kan shti
Sot po ktojm tė vorri i ti
Pėr qendresėn dhe heroizmin e Sak Fazlisė nė mbrojtjėn e ēeshtjės tonė kombėtare, u desh tė pritet plot 60 vjet, pėr t'u kujtuar legalisht nga populli i tij, i cili nuk e harron dhe, me pietetin mė tė lartė e kujton figurėn e ti madhore prej luftetarit e heroit te pavdekshem.

Peja-Boy
06-04-07, 17:46
Me 3 qershor 2004,Presidenti i Kosovės,Dr.Ibrahim Rugova mban Akademi pėrkujtimore kushtuar jetės dhe veprės se tij,nė Teatrin kombėtar nė Prishtinė.Po ashtu me 30 tetor 2005,nėn patronatin e Presidentit tė Kosovės Dr.Rugovės dhe me nderime Ushtarake tė TMK-sė, bėhet rivarrimi i tij bashk me Bajram Sharin nga Koshutani,Selman Jashar Ucin nga Shqipėria, tė cilėt ishin pėr mbi 60 vjet nė Majėn e Smilovicės,tani pjesė e Malit tė Zi, dhe tė paraardhėsit tė Sakut, Sali Jahės po ashtu Bajraktar e komandnt luftarak pėr mėse 60 vjet mė radhė nė Rugovė,pikėrisht tek Molika e Sak Fzlisė,dikur e Sali Jahės,vend ku ishte pikėpjekja e rugovasve nė ēdo kohė pėr luftė kunder armiqėve shekullor serbosllav te kohės.

Peja-Boy
06-04-07, 17:47
Hymni i Dardanise
Legjendaret Adem Jashari dhe Ibrahim Rugova

Kur ka ra kushtrimi n'Kosovė
Kur ka ra kushtrimi n’Kosovė

Janė bashku'qytete, katunde
Dhe bjeshkėt me malėsorė

Janė bashku'qytete, katunde
Dhe bjeshkėt me malėsorė

Mirė luftojkan Pejė e Gjakovė
Mirė luftojkan Pejė e Gjakovė

Mirė luftoi Prizreni, Prishtina e Llapi me Rugovė
Mirė luftoi Prizreni, Drenica e Llapi me Rugovė

Ē’na u mbush kjo tokė me dėshmorė
Ē’na u mbush kjo tokė me dėshmorė

Tė na rrnojė e jona Kosovė, tė na rrnojė o pėrgjithmonė
Tė na rrnojė e jona Kosovė, tė na rrnojė o pėrgjithmonė

Peja-Boy
06-04-07, 17:47
DIMRI I SHKĖPUTJES SĖ MADHE
Ibrahim Rugovės


S’tė kam parė
Kurrė
Kaq tė heshtur
Guri ynė prej ari
Tė shkosh pėrtej vetvetes
Matanė
A nuk gjete tjetėr ditė

Tė Kodra e Dėshmorėve
Gjatė
Ke pėr tė pushuar
Ėndėrro
Dhe lutu pėr Dardaninė
Tėnde

Dimri i vetmisė tė ka rėnė
Ndėr vetulla
Gjithēka erdhi me lotin
Mot i madh
Dita e shkėputjes
Janar, janari i zisė

Heshtak i asaj qė s’flitej
Kolos i fjalės dhe i zhgjėndrrės
Si i mblodhe frymėt
Ditėn
Qė kapėrceu kufijtė

Malėsor
Sa peshė tė kishte fjala

Peja-Boy
06-04-07, 17:48
BiografiaIbrahim Rugova u lind mė 2 dhjetor 1944 nė fshatin Cerrcė afėr Istogut. Mė 10 janar 1945, komunistėt jugosllavė ia pushkatojnė babain dhe gjyshin.Rugova diplomoi nė Degėn e Albanologjisė nė Universitetin e Prishtinės, ndėrsa njė vit akademik qėndroi nė Paris, nė Ecole Pratique des Hautes Etudes, nėn mbikėqyrjen e Prof. Roland Barthes-it, ku ndoqi interesimet e veta shkencore nė studimin e letėrsisė, me pėrqėndrim nė teorinė letrare. Doktoratėn e letėrsisė e mori nė Universitetin e Prishtinės mė 1984. Mė 1996 u zgjodh anėtar korrespondent i Akademisė sė Arteve dhe tė Shkencave tė Kosovės. Po nė kėtė vit ai u shpall doktor nderi i Universitetit tė Parisit VIII nė Paris.Rugova ishte nė nismė redaktor nė gazetėn e studentėve "Bota e re" dhe nė revistėn shkencore "Dituria" (1971-72) qė botoheshin nė Prishtinė. Pėr afro dy dekada punoi nė Institutin Albanologjik tė Prishtinės si hulumtues i letėrsisė. Pėr njė kohė ka qenė kryeredaktor i revistės "Gjurmime albanologjike", qė e nxirrte ky Institut. Ėshtė zgjedhur kryetar i Shoqatės sė Shkrimtarėve tė Kosovės mė 1988, i cili u bė bėrthamė e lėvizjes shqiptare qė po kundėrshtonte sundimin serb nė Kosovė. Si njė ndėr themeluesit e partisė sė sapoformuar, Lidhjes Demokratike tė Kosovės (LDK), Rugova u zgjodh kryetar i saj mė 23 dhjetor 1989.Pas zgjedhjeve parlamentare qė atėbotė nuk pranoheshin ndėrkombėtarisht, mė 24 maj 1992 Rugova zgjedhet kryetar i Republikės sė posashpallur tė Kosovės. Nėn udhėheqjen e tij shqiptarėt e Kosovės ndėrtuan strukturat e veta paralele tė administratės, shėndetėsisė dhe tė arsimit, ndėrsa Rugova vetė angazhohej pėr zgjidhje tė ēėshtjes sė Kosovės me mjete paqėsore dhe pėr njohjen ndėrkombėtare tė ēėshtjes tė Kosovės.Pas shpėrthimit tė luftės nė Kosovė, Rugova qėndron nė distancė me Ushtrinė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK) ndėrsa vazhdon tė kėrkojė zgjidhje paqėsore tė problemit. Gjatė sulmeve ajrore tė NATO-s kundėr caqeve ushtarake serbe, Rugova fillimisht qėndron nė Prishtinė me familjen e vet, ndėrsa mė vonė detyrohet tė paraqitet nė televizionin serb nė njė takim me Sllobodan Millosheviqin. Nė fillim tė majit 1999 ai largohet pėr nė Itali prej nga kthehet nė korrik, pas pėrfundimit tė luftės.Nė zgjedhjet parlamentare tė organizuara nga administrata e pėrkohshme e Kombeve tė Bashkuara, partia e Rugovės fiton shumicėn, ndėrsa ai vetė zgjedhet kryetar i Kosovės mė 4. mars 2002. Nė kėtė funksion ai vazhdon ta potencojė miqėsinė dhe politikėn e bashkėpunimit me SHBA dhe vendet evropiane nga tė cilat vazhdimisht kėrkon pranimin formal tė pavarėsisė sė Kosovės. Nė vitin 2005 rizgjedhet kryetar.Mė 5 shtator 2005 Ibrahim Rugova njofton opinionin qė ėshtė i sėmurė nga kanceri i mushkėrive. Pėrderisa ai e dorėzoi postin e kryetarit tė LDK-sė, funksionin e Presidentit tė Kosovės ai e kryen deri nė ditėn e vdekjes mė 21 janar 2006. Ibrahim Rugova kujtohet si simbol i luftės paqėsore tė shqiptarėve pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės.Ibrahim Rugova ka lėnė pas gruan dhe tre fėmijė. Ēmimet dhe titujt ndėrkombėtarė:- 1995, Ēmimi pėr paqe i Fondacionit Paul Litzer nė Danimarkė.- 1996, Doktor Nderi i Universitetit tė Parisit VIII Sorbonė, Francė.- 1998, Ēmimi Saharov i Parlamentit Evropian.- 1999, Ēmimi pėr paqe i qytetit Mynster (Münster)- 2000, Ēmimi pėr paqe i Unionit Demokratik tė Katalonisė, nė Barcelonė, Spanjė.- 2003 Ēmimin Senator Nderi i Evropės.- 2004 Doktor Nderi i Universitetit tė Tiranės.- Qytetar nderi i Venedikut, Milanos dhe Breshias (Itali).

Peja-Boy
06-04-07, 17:51
Gry'ks Rugovs kokan hi
Sak Faslia u paska pri
U paska pri Sak Bajraktari
Komandant Rexhep Gilani
Rexhep Gilani ish major
Komandant pėr ni Batalion
e n'Kuqishtė kur janė ardhė
Para populli u ka dalė .

Peja-Boy
06-04-07, 17:52
Krisi topi, po bjen buria
Fort luftojke Sak Faslia
Sak Faslia, bajraktari
Yrysh bojke Vukosavi
Vukosavi po bon yrysh
Don flamurin me ia grabitė
Sak Faslia i shpėrdhitė
Ja ka dhanė dy pluma n'gjyks..."

Peja-Boy
06-04-07, 17:54
Prej Rugove janė ra n'Pazar
Ku luftuan rrafsh tri javė,
Tri javė ditė kanė luftua,
Q'atėherė Saku ish varrua!
Demė Haxhia si po thua?
Edhe vet Sako jam varrua!
Dej n'spital s'po muj me shkua,
S'en spital na'i paskan ēua.
Dema ish vdekė Saku ish pshtua.
Ish dekė Dema haj medet
Tuj liftua pėr atdhe t'vet..."

Peja-Boy
06-04-07, 17:56
Sali Jaha (L. 1803 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1803) Rugovė (http://sq.wikipedia.org/wiki/Rugova), Pejė (http://sq.wikipedia.org/wiki/Pej%C3%AB) - V.1883 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1883) ) ushtarak dhe bajraktar shqiptarė nga Kosova, pjesėmarrės i Lidhjes sė Prizrenit (http://sq.wikipedia.org/wiki/Lidhja_e_Prizrenit).
Major Sali Jaha - Bajraktari i Rugovės, lindi nė vitin 1803 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1803) nė Koshutan tė Rugovės. Rrjedh nga familja Kurtdedaj, familje qė nxorri mė vonė edhe bajraktarin Sak Faslia (http://sq.wikipedia.org/wiki/Sak_Faslia).
Sali Jaha si 14 vjeēar inkuadrohet nė luftė pėr mbrojtjen e atdheut nga sulmet malazeze. Nė Luftėn e Bukovikut (1817) Salihi nxjerr dy krena dhe njė flamur duke ua prer kokėn nė dyluftim dy harambashėve malazez tė njohur pėr vrasje e plaēkitje jo vetėm nė Rugovė, por edhe mė gjerė. Pasi ua pren kokat, ua merr edhe flamurin qė e kishin me vete. Qė nga ajo kohė Sali Jaha ishte emėruar Bajraktar nga vet rugovasit dhe nga pushteti osman. Nė kohėn kur ishte nė shėrbimin ushtarak tė Pėrandorisė Osmane, Salihi radhitet ndėr ushtarėt mė tė dalluar dhe gradohet me graden e majorit (binbashit). Qė nga kjo kohė ai njihet mė emrin Sali Jahė Binbashi (majori). Rugova gjatė kohės sė Sali Jahės u bė vend strehim pėr shumė personalitete tė tjera si: Haxhi Zeka, Hasan Prishtina, Isa Boletini etj. Sali Jaha ishte ishte njėri nga bashkėluftėtarėt dhe bashkėpunėtorėt mė tė afėrt me atdhetarėt Ali Pashė Gucia (http://sq.wikipedia.org/wiki/Ali_Pash%C3%AB_Gucia), Haxhi Zeka (http://sq.wikipedia.org/wiki/Haxhi_Zeka), Sylejman Vokshi (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Sylejman_Vokshi&action=edit), Jakup Ferri (http://sq.wikipedia.org/wiki/Jakup_Ferri), Ali Ibra (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Ali_Ibra&action=edit), Ahmet Zeneli (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Ahmet_Zeneli&action=edit) etj. Ndėr luftėrat e njohura tė Sali Jahės dhe rugavasve ishte Lufta e Beranės kundė malazezėve tė udhėhequr nga Mark Milani dhe Todor Bajraktari. Nė kėtė luftė Salihut iu vranė edhe dy djemtė e tij. Bashkėluftėtarėt mė tė njohur tė Salihut nga Rugova ishin Zhuj Selmani, Avdi Smajli, Ēelė Shabani (zėvėndėskomandant i Salihut), Demė Isufi, Rexhė Avdia, Kadri Bajri (zėvėndėsbajraktar i Salihut) etj.
Me 10 qershor 1878 nė Prizren u formua Lidhja Shqiptare e Prizrenit (http://sq.wikipedia.org/wiki/Lidhja_Shqiptare_e_Prizrenit) ku u mblodhėn rreth 110 burra tė penės e tė pushkės nga e gjithė Shqipėria. Nė mesin e kėtyre atdhetarėve ishte edhe Sali Jaha sė bashku me Ēelė Shabanin si pėrfaqėsues tė Rugovės. Pas Lidhjes ai u angazhua me tėrė qenien pėr mbrojtjen e trevave shqiptare tė Plavės dhe Gucisė qė Fuqitė e Mėdha ia dhanė Malit tė Zi. Ishte anėtar i shtabit ushtarak tė formuar nga Ali Pashė Gucia (http://sq.wikipedia.org/wiki/Ali_Pash%C3%AB_Gucia) nė shtator 1879 pėr tė udhėhequr luftėn kundėr malazezėve. Jeta e tij vazhdoi me luftėra deri sa vdiq nė vitin 1883 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1883). Eshtrat e tij pushojnė sot pėrkrahė eshtrave tė Sak Faslisė nėn hijen e molikės, nė Qafė nga ku shpesh u dha kushtrimi pėr luftė kundėr armiqėve shekullor.

Peja-Boy
15-12-09, 15:13
QFVto2SIUwc

Peja-Boy
15-12-09, 17:31
Si lindi Ushtria Ēlirimtare pėr rajonin e Rugovės ?

Pjesė nga intervista ekskluzive e Ismail Hajdarajt, ish-komandant i Shtabit Rajonal tė Rugovės e pastaj shef i Operativės pranė Brigadės 136 pėr zonėn e Rugovės .-
Sa luftėtarė u inkuadruan fillimisht nė ushtrinė rugovase ? Me kė kontaktuat prej ushtarakėve qė tė udhėheqė me brigadėn rugovase ?

Kur bėri tentimin e parė Serbia pėr tė hyrė nė Rugovė ? Pse nuk u pėrpoqėt ta krijoni njė unitet nė strukturėn ushtarake rugovase ?

A janė tė vėrteta spekulimet se rugovasit, pas ofensivės sė parė, u kanė dorėzuar armė disa njerėzveqė kanė dalė nė Rugovė ?A ėshtė kjo e vėrtetė, apo dikush kėtė e pėrdor si alibi pėrfitimi ?


Kur dhe si u formua Brigada 136 « RUGOVA ». Pse Komanda e Shtabit e pėrforcuar me ushtarakėt Naim Maloku, Gėzim Ozreni dhe Ali Geci, gjatė ofensivės serbe, nė vend qė t’i pėrforcojnė pikat mbrojtėse, kishin marrė vendim pėr tėrheqje. A ėshtė e vėrtetė se rugovasit nuk kanė bėrė rezistencė ndaj policisė e ushtrisė serbe ? Pėr tė gjitha kėto nė intervistėn ekskluzive pėr gazetarin e mirėnjohur pejan Nazmi Lukaj , flet Ismail Hajdaraj, ish-komandant i Shtabit rajonal tė Rugovės e pastaj shef i Operativės pranė brigadės 136.

NAZMI LUKAJ: Kur u organizuan rugovasit pėr t’i bźrė rezistencė Serbisė?

I. HAJDARAJ: Rugovasit asnjėherė gjatė historisė nuk ishin nė bisht tė ngjarjeve te mėdha kombėtare, por ata ishin mu nė ballė tė tyre. Ata ishin nė Lidhjen e Prizerenit, ishin mė 18 Nėntor nė Viorėn historike, ishin tė inkuadruar nė Lėvizjen kaēake, ishin nė tė gjitha luftėrat pėrkrah vellėzerve tanė tė Plavės, Gucisė e deri nė Pazarin e Ri. Ishin pjesėmarrės nė Luftėn e Dytė Boterore, ishin aktivė gjatė rezistencės sė viteve tė 50-ta, ishin nė Demonstratat e 1968-ės, tė 1981-shit, ishin mjaft tė zės hėm nė kundėrshtimin e ndėrri meve kushtetutare tė soldateskės serbosllave, ishin mjaft aktivė nė vitet e rezistencės kombėtare tė viteve tė 90-ta.

Ēka ėshtė mė karakteristike, rugovasit e pėrqa fuan rezistencėn e armatosur, duke formuar formacionet ushta rake tė UĒK-sė nė pranverėn e vitit 1998. Disa lėvizje tė kėtilla kishte edhe mė parė, mirėpo nė kėtė kohė dolėm haptas nė Rugovė. Sė pari, filluam me grumbullimin e armatimit tė nevojshėm pėr formacionet usht arake.

Patėm takime me shumė ushtarė tė Rrafshit tė Dukagjinit, sidomos tė fshatit Strellc, pėr tė bashkėpunuar nė fumizimin me armė. Nė fillim, organizuam rojet nėpėr secilin fshat. Rojet e para posedonin armatimin vetanak, i cili nuk ishte i pakėt pėr kėtė formė tė organizmit. Pastaj, morėm edhe konvojin e armatimit tė sjellė nga Shqipėria, tė blerė nga mjetet e tubuara nga bash katdhetarėt tanė nė Gjermani. Kėshtu, lindi Ushtria Ēlirimtare pėr regjionin e Rugovės.


NAZMI LUKAJ: Sa luftėtarė u inkuadr uan fillimisht nė ushtrinė rugovase?

I. HAJDARAJ: Nė fillim, kishte arsye pėr njė konspiracion, ngase shėrbimi sekret serb ishte i orga nizuar rnirė. Mu pėr kėtė, nė fil lim ishim relativisht pak. Mirėpo, me aktivizimin e rojave numri ynė ėshtė rritur gjithnjė. Fillimisht ishim: Demė Dashi, Isa Rr. Nikēi, Selman Lajēi, Fazli Muriēi, Idriz Kurbogaj, Malė Zekaj, Sali Lukaj, Sokol Muriēi, Tahir Cukaj, Rexhep Hajdaraj, Haxhi B. Nikēi. Ramiz Muriēi. Sali R. Lajēi. Nga Selmani kemi kuptuar se edhe vėllai i tij ( Sali B. Lajēi) ishte nė kėto rrjedha. (...)Pse ndodhi ndarja e shtabit tė UĒK-sė pėr Rugovė?

NAZMI LUKAJ: Disa veta pohojnė se ishin komandantė tė parė tė UCK-sė nė kźtė trevė. CiIa ėshtė e vėrteta?

I. HAJDARAJ: Ne fillim nuk ka pasur asnjė tė tillė tė emėruar. Kėtė emėrim mund ta bėnin vetėm institucjonet e Kosovės, e jo individėt ose grupacionet e ndryshme. Fundi i fundit, emėri mi bėhet duke u bazuar nė profe sionalizėm. E, asnjėri nga ne nuk kishim kėtė profesion (nuk ishim ushtarakė). Nė jetė, rrethanat ndi kojnė nė mėnyrėn e sjelljės. Sulmi i forcave serbe, qė i bėnė Rugovės mė 24 gusht 1998, na shtyri qė t’i emėrojmė koman dantėt ushtarakė.

Mė 26 gusht 1998, nga ushtarėt e shumtė, tė cilėt e kishin veshur uniformėn e UCK-sė, formuam Shtabin Rajonal tė Rugovės, dhe i bėmė kėto emėrimi: unė u caktova komandant i shtabit, Naim Dashi komandant i Operativės pėr Zonėn I, Ramiz Muriēi – komandant i operativės pėr zonėn II, Idriz Kurbogaj, komandant i PU-sė Demė Dashi – kryeshef pėr ēėshtje shėndetėsore. Sali Lukaj (nuk kishtendonjė pėrcaktim), Sali Lajēi (gjendej nė Shqipėri pėr armatim), Besnik Lajēi e Sylė Muriēi pėr vėzhgim dhe Selman Lajēi, i cili u emėrua zėdhėnės i shtabit.

NAZMI LUKAJ: Cilat ishin peripecitė e rugovasve?

I. HAJDARAJ: Peripecitė e rugovasve ishin tė shumta. Ishte e ditur se lufta do tė vazhdojė gjatė. Dimėrat janė shumė tė vrazhdė nė Rugovė. Duhej tė sigurohej buka, sė paku pėr 20 000 banorė (momentalisht Rugova banohej me rreth 10.000 banorė).

Na llogariteshim edhe pėr 10.000 tė tjerė tė zhvendosur nga rrafshi i Dukagjinit. Pėrgatitjet duhej tė bėheshin sė paku pėr 10 muaj. Na mungonin edhe ekipet e mjekėve dhe ambulancat. Gjatė tėrė kohės jemi pėrballuar me njė fluks tė madh tė tė zhvendosurve ( me popullatė, por edhe ushtarė, qė nė disa raste ishin edhe dezerterė).


Ekzistonin dy rryma. Rryma institucionale e UCK-sė, tė cilėn e pėrmbaja une dhe shumica e ushtrisė

NAZMI LUKAJ: Pse nuk u pėrpoqėt ta krijoni njė unitet nė strukturėn ushtarake rugovase?
I. HAJDARAJ: Po, kėtė s’mund e arritėm pėr shkaqe tė theksuara mė lart. Ekzistonin dy rryma. Rryma institucionale e UCK-sė, tė cilėn e pėrmbaja unė dhe shumica e ushtrisė. Kėtij koncepti i ishin betuar 312 ushtarė rugovas, me rastin e solemnitetit tė betimit.

Kėtė asesi nuk dėshiroja ta tradhtoja. Rryma tjetėr ishte ajo jashtinstitucionale. Kėshtu qė edhe te ne u paraqit lufta e egėr pėr pushtet. Kėtė rrymė e pengonte pa masė inkuadrimi i anėtarėve tė LDK-sė dhe udhėheqjes sė saj nė radhėt e UCK-sė. Ne, si LDK, gjatė periudhės sė luftės,patėm vėnė moratorium partiak.

NAZMI LUKAJ: Forcat serbe u detyruan tė tėrhiqen nga Shtupeci i Madh, mė 28 tetor 1998. Kush dhe kur erdhi nė Rugovė pėr tė komanduar me UCK-nė, dhe kush e dėrgoi atė?

I. HAJDARAJ: Meqė ushtria e UCK-sė nė Rugovė ishte e ndarė nė dy taborre (ėshtė ndarė mė 28 tetor, 1998) ishte mėse e nevojshme tė ribashkohet. Andaj kėrkuam nga Ministria e Mbrojtjes qė tė dėrgojė pėrforcim me kuadėr profesional.

Kjo Ministri, mė 27 dhjetor 1998, dėrgoi nė Rugovė ushtarakun Florim Ēelaj. Ai ishte i mirėseardhur nga ushtarėt e Shtabit Rajonal, qė e pėrbėnin 172 ushtarė, dhe nga tė gjitha shtabet lokale.


NAZMI LUKAJ: Pas bisedave dyjavore, arritėt qė mė 14 janar 1999 tė bėni promovimin e Brigadės 136 “RUGOVA”. Patėt sukses nė kėtė drejtim?

I. HAJDARAJ: Pas formimit tė Brigadės, numri i ushtarėve rriti shifrėn nė 2005. Ky numėr ishte kaq, sepse shtabi tjetėr kishte pėrafėrsisht 30 ushtarė. Pėr komandant brigade u emėrua Florim Qela, kryeshef i Shtabit Sali B. Lajēi, kryeshef i Operativės Ismajl Hajdaraj, dhe kėshtu me radhė. Me rėndėsi ėshtė se u formuan tė gjitha njėsitė e domosdoshme tė Brigadės. (...)


NAZMI LUKAJ: Flitet e pėrflitet se Rugova nuk rezistoi. Cili ėshtė komenti yt lidhur me kėtė?

I. HAJDARAJ: Rugovės dhe ushtrisė sė saj nuk iu dha shansi pėr tė luftuar mė shumė. Kjo ndodhi pėr arsye se iu bė hile, me qėllim qė tė mos dėshmohet Rugova si trevė. Rugova dhe rugovasit, respektivisht ushtarėt e saj, ishin lidhur me institucionet e Kosovės dhe i njihte ato.

Me kėtė, lidhet hilja e zotėrinjve Naim Maloku, Bislim Zyrapi dhe alamet ushtarakėve tė tjerė. Pėrkundėr kėsaj, Ushtria Clirimtare e Rugovės pėr njė kohė shumė tė gjatė mbajti tė lirė territorin e Rugovės, dhe e bėri tė pamundshėm lidhjen e Serbisė me Malin e Zi.

Po ashtu, mundėsoi tėrheqjen e dhjetėra mijėra tė ikurve nga tė gjitha pjesėt e Kosovės, mundėsoi furnizimin me armatim, bėri bartjen e tė plagosurve nga frontet e luftės, mundėsoi strehimin dhe tėrheqjen e ushtarėve nga Rrafshi i Dukagjinit. Kėto ishin tė bėrat e Rugovės. Mjafton qė ajo iu bashkangjitluftės kundėr Serbisė edhe kėsaj radhe. Dihet se ēfarė luftėrash kanė bėrė rugovasit edhe nė luftėrat e tjera kundėr Serbisė dhe pushtuesve tė tjerė.