PDA

View Full Version : Cilet jane Njerezit me te rendesishem ne Jeten Tuaj


karkalec
25-04-07, 20:18
Para disa Viteve do te thoja se Familia vjen ne Radhe te Pare dhe eshte me e Rendesishmja, tani them se eshte Shoqeria.

Kush mund me thote mendimin e Vet???

Albanian eX|PerT
25-04-07, 20:28
Familja! :smile:

"Familja ėshtė qeliza e shoqėrisė" kėshtu thoshte njė filozof!

jadore
25-04-07, 20:34
Para disa Viteve do te thoja se Familia vjen ne Radhe te Pare dhe eshte me e Rendesishmja, tani them se eshte Shoqeria.

Kush mund me thote mendimin e Vet???

(..ok , po marr une mundin te them e para mendimin tim .. )

....njerez te rendesishem per mua , jane te gjithe ata qe takova ne jete , ata qe me nje mendim te thene , veper te kryer , apo menyre te te praktikuarit ndaj jetes , lene gjurme dhe deri dikund ndikuan ne formimin tim ..
..dhe them qe jane keta persona ,duke u nisur nga familja e ngushte ,shoqeria e afet , njerze qe ndoshta i takova kalimthi, apo nje pjes me te gjate te jetes , mjaftoj qe ishte krijese qe ne raportin me mua shprehu besim sinqeritet ,ndjenjesi reciproke , vlere ,njerez qe diten te kuptojne vleren e te jetuarit dhe pse jetojne ....
.... them ,vertet kisha privilegj te kontaktoj me ta , te kem mbetur dhe une shembull ne kujtesen e tyre ....!!! ndergjegjja dhe nje ndjesi me thote qe pata fatin qe cilin do qe takova ,mes nesh komunikoj gjithmon energjia pozitive e mendimit apo veprimit ..

.. vertet , uroj qe te kete shume te tille qe ndihen me fat , ashtu siq ndihem une , per kenaqesin qe te tjeret me ndihmojne ne te jetuarin e jetes ... dhe kuptimi i te jetuarit jetohet vetem mes njerzish ..

karkalec
25-04-07, 21:50
...OK, por une nuk po pyes per Gjera Siperfaqese, natyrisht qe Njeriu sa Jeton edhe Meson, te mira dhe te keqija, sdoja te dija kush ndikon ne Forminin ose Pervojen e Jetes,

dua te di me ke flisni me pare psh.:

kur ke nje Gezim te Madh,
" " " Probleml,
kur do qe te Kritikojne po te jesh ne Gabim, kur merr Shtepi te Re, kur do te pish nje Kaffee, kush ka nje Vesh per te te degjuar, cili te rrin me afer, si ne te Mire edhe ne te Keqe....

Agolli
25-04-07, 21:55
Ata/ato te clit/at kan mendime te kunderta,!
Pse!? ...jeta behet ma interesante dhe te meson te jesh nje dicka tjeter!!

karkalec
25-04-07, 22:00
Hi Agolli, Ti je i Forte, me ben per te qeshur,

nje Pergjigje e tille duhet te vinte vetem nga Ty!

instruktori
25-04-07, 22:02
Para disa Viteve do te thoja se Familia vjen ne Radhe te Pare dhe eshte me e Rendesishmja, tani them se eshte Shoqeria.

Kush mund me thote mendimin e Vet???
Ju pergezoj per temen, e llogaris si nje tem qe ne shqipetareve na duhet ma se shumti te merremi me te.
Zoteri i nderuar karkalec Familja ishte dhe duhet te jete gjithmon ne radhe te pare.
Nje familje e shendoshe --nje shoqeri e shendosh.
Une mendoj se shoqerija nuk duhet per asnje moment para Familjes.
Si perfundimFamilja..........shoqerija dhe te tjerat.

Respekt per ju

jadore
25-04-07, 22:13
...OK, por une nuk po pyes per Gjera Siperfaqese, natyrisht qe Njeriu sa Jeton edhe Meson, te mira dhe te keqija, sdoja te dija kush ndikon ne Forminin ose Pervojen e Jetes,

dua te di me ke flisni me pare psh.:

kur ke nje Gezim te Madh,
" " " Probleml,
kur do qe te Kritikojne po te jesh ne Gabim, kur merr Shtepi te Re, kur do te pish nje Kaffee, kush ka nje Vesh per te te degjuar, cili te rrin me afer, si ne te Mire edhe ne te Keqe....

hm , si te zberthehem ne analize qe te me kuptosh ..
qdo kapitull ka skenaret dhe personazhet adekuate , atehere, aktualitetet me vete ato personazhe, i zberthej qofshin rrethana te lumtura apo te pa pritura qe ndodhem une dhe njerzit qe me rrethojne ...

me te vertet nuk di si te sqarohem me shume detale , ndoshta menyra e te jetuarit qe praktikoj me ka kriju bindjen qe ne gjithesecili dhe pse bote ne vete ne esence jemi te njejte , prandaj qdo person qe kam afer e marr si pjes perberse te momenteve qe kalojne me mua , per te mire per te keq , dhe jeta ka shume kapituj shume personashe aktive dhe statist , mundohem me gjithesecilin te adaptohemi ne pjesen qe na sjell ajo qe na eshte destinuar ....

Agolli
25-04-07, 22:38
Ngase gjyshja ime ka pervoja jetsore, vendosa t'ja shtroj kete pyetje,, gjyshes,,sime te dashur!
Ja se cka me tha!!
Kam provuar te ec kembezbathur rruges shtruar plot kujtime,aty ku kemba shkelte dhimbje aty ku dhimbja shkelte dhimbje,,...dhe me beso se ende nuk e kuptoj se kush ishte me i rendesishmi ne jeten time,,!!

karkalec
25-04-07, 22:54
...me nje fjale,
Jador do te thuash se ti i akcepton dhe i kupton qendrimet dhe reaksionet e families ose shoqerise te rrethit tend, sido qe te te pergjigjen ty ne Jete.

Une bej aty ndryshime.

Une njoh vetem te "Mire ose te Keqe, te Zeze ose te Bardhe"

Shume njerez mund te marrin pjese ne jeten time edhe pa aprovimim tim, por Gezimet dhe Mendimet e mia i ndaj vetem me ato Njerez qe e di se ato jane ne anen e Interesit tim, dmth per te miren time.

Jador, me fal po, une nuk jam aq Tolerante sa ty!!!

karkalec
25-04-07, 23:07
Agolli ti je shum Humorist,

Te Uroj Natem e Mire.


!!! edhe te tjereve natürlich!!!

LOJETARI
28-04-07, 15:00
Ėshtė shumė vėshtirė tė nxjerret njė pėrfundim i prerė ,ngase me kohė gjėrat ndryshojnė ngjyrėn.Ose zbehen ngase pėrdoren[shfrytėzohen] shpesh ,ose marrin tjetėr ngjyrė ngase sytė tanė ushtrohen pėr tė kap edhe ngjyra tjera , jo veq tė bardhėn dhe tė zezėn .

Reana
28-04-07, 19:42
"Familja ėshtė qeliza e shoqėrisė" kėshtu thoshte njė filozof!


Keshtu kane thene te gjithe filozofet e Marksizmit, dhe kane konsideruar se ideologjia komuniste kultivohet ne familje, dhe pastaj behet blloku ndertues i gjithe shoqerise!
keshtu mendojne edhe islamistet ekstremiste, prandaj s'eshte per t'u cuditur qe komunzimi ekstremist dhe ektremzimi islamik shpesh gjinden ne te njetin taborr.

LABI
06-05-07, 19:11
Keshtu kane thene te gjithe filozofet e Marksizmit, dhe kane konsideruar se ideologjia komuniste kultivohet ne familje, dhe pastaj behet blloku ndertues i gjithe shoqerise!
keshtu mendojne edhe islamistet ekstremiste, prandaj s'eshte per t'u cuditur qe komunzimi ekstremist dhe ektremzimi islamik shpesh gjinden ne te njetin taborr.

Keshtu kane thene shume filozof qe ne antikitet, mesjete , periudhen moderne ( nder ta edhe Marksi , Engelsi ) , por edhe sot ne periudhen bashkekohore , familja konsiderohet si qelize , qelule , grup themeltare i nje shoqerie .

Vetem se e ka thane Marksi , (ne fakt Engelesi me shume eshte marre me trajtimin e familjes), nuk do te thote qe vlera kesaj thenje duhet nencmuar !!!


Nuk ka asgje te keqee nga kjo ... Familja nder shume forma tjera ... perceptohet edhe si njesi ekonomike. Dhe ne fakt po qe se ndalet dhe analizohet menyra e te funksionuarit te saj dhe mbietuarit ... Eshte e pamundur qe t'mos bie ne sy edhe karakteri i saj i NJESISE EKONOMIKE .

RiannA
09-05-07, 13:09
Mami, Babi, Vllezerit, Motra, Shoqeria, Dashnori!

gazi-de
09-05-07, 14:17
Normal qe familja,edhe pse nje kohe te gjate e ndjej mungesen e familjes,prape se prape jane njerzite me rendesishe per mua.Pasuria me e madhe e njerute eshte familja,dashuria dhe respeketi ndaj familjes eshte pa kufi.
Por te rendesishem jane edhe njerzit qe i kame prane,do te thot shoqria,si domos ne mergim kur te mungone familja,dhe ky rrethe apo shoqri nga nje her jane me te rendesishem se familja.
Edhe ata njerze qe me respektojen apo i respektoj,edhe ata jane shume te rendesishem ne jeten time....

Makaveli
09-05-07, 15:28
Njerezit qe kam dashur do nuk egzistojne me sepse u jan mbuluar fytyrat e tyre me urrejtjen qe i kan mbjellur vehtes...disa te tjer mbres kam ne mendjen dhe ndiesin time dhe ende i mbaj afer me rrespektin dashurin dhe miresjelljen qe kan mbjellur dikur per ti korrur sod un .
Do doja ne rradhe te par siq dua ata qe me duan,pastaj ata te cilet mendojn qe s'kam aftsi te dua dikend.

Me Rrespekt Makaveli

karkalec
12-05-07, 03:54
Njeriu me i rendesishem ishte Nena ime, ajo ka dy Vjet qe me ka vdekur...pjesetaret e tjere te familjes nuk me interesojne, ata te respektojne vetem kur ta kan interesin, me behet qefi ti degjoj mire dhe nuk jau dua te keqen, por e di qe ata mendojne vetem per veten e tyre, tani ka tre Muaj qe edhe Shoqja ime me e Ngushte eshte shum semure, brenda kater javeve i kan hapur barkun dy here se i kan gjetur gjendra kanceri, ajo eshte vetem 21 Vjec e re.

Njerezit me te rendesishem, mua po me ikin, me te sinqertet, me te drejtet, me te dashurit,

Mami im ishte bebi im,
Veren e dua me teper se nje moter,
per cdo keshill ose deshir qe kam, ajo me jep nje mendim ose me thote kur bej ndonje gabim si mund ta bej me mire...
nga ana ime, do ti ndaja organet e mia me ate po ti duheshin...