PDA

View Full Version : Barcelona


Faqet : [1] 2

Peja-Boy
09-05-07, 21:26
http://www.gifs.dk/ani/sport00/sport/sport031.gif

SANTANA-29
09-05-07, 21:32
http://www.gifs.dk/ani/sport00/sport/sport031.gif
qka me ba tash ,,,,,,,,,,,,,,me barcelonen,,

prishtinasi
09-05-07, 21:53
Barcelona a...keq i ka punte me Realin:smile: , per titull te kampionit te Spanjes!

Peja-Boy
10-05-07, 20:00
I vetmi Ekip Favorit i cili do marr Cupen e Spanjes Prap !!!

Barcelona is the best !!!!!!!!!!!!!!

instruktori
11-05-07, 21:49
http://www.gifs.dk/ani/sport00/sport/sport031.gif


Po Barcelona eshte e para dhe te gjitha te tjerat jan pas saj.
The beeste ist Barqa.
Mos harroni pra se numer nje eshte BARCELONA

GjIlAnAsI_cSi
12-05-07, 12:10
I vetmi Ekip Favorit i cili do marr Cupen e Spanjes Prap !!!

Barcelona is the best !!!!!!!!!!!!!!

Barca humbi prej Gatafes 4-0 hehehe ska u eliminua per CUP.. tashti vec per Champion po rrin si knus por edhe at kismet reali madridit spo ja lshon e po ja merr..

Peja-Boy
23-07-07, 11:35
http://xxxbarcelonaxxx.uboot.com/mm/02/5330602/weblog/p1-wp-pl-Ronaldinho-v4_2.jpg

Ma-Origano
14-12-07, 17:36
http://xxxbarcelonaxxx.uboot.com/mm/02/5330602/weblog/p1-wp-pl-Ronaldinho-v4_2.jpg
po besa eshte ne situat te keqe me realin per shkak te liges spanjole ne vendin e pare edhe me pike!

Adoo
01-07-09, 00:48
Futbol Club Barcelona (katalonisht: fudˈbɔɫ ˌklub bəɾsəˈlonə, spanjisht: ˈfutβol ˌkluβ baɾθeˈlona), njohur si Barēa (spanjisht ˈbaɾsa, katalonisht ˈbaɾsə), ėshtė klub sportiv me seli nė Barcelonė, Spanjė. Mė sė shumti njihet nga klubi futbollistik i cili u themelua nė vitin 1899 nga njė grup zviceranėsh, anglezėsh dhe katalonezėsh nė krye me Joan Gamper. Klubi u bė institut katalonez duke i vėnė dhe moton Més que un club (sq.: Mė shumė se klub).

Bacelona ishte anėtare themeluese e ligės spanjolle La Liga nė vitin 1928 dhe sėbashku me ekipet Madrid dhe Athletic Bilbao asnjėherė nuk kan qenė tė larguara nga liga e parė. Klubi gjithashtu ishte klubi i parė kampion i ligės spanjolle duke fituar gjithėsej 18 herė La Liga, 24 herė Copa del Rey, 11 herė Supercopa de Espańa, 2 herė UEFA Liga e Kampionėve, 4 herė UEFA Kupa e Fituesve tė Kupave, 3 herė Inter-Cities Fairs Cup and 2 Super Kupa Evropiane.

Stadiumi kryearė i klubit ėshtė Camp Nou, kurse dashamirėt e klubit janė tė njohur si culés. Nė spanjė rreth 25% e popullatės mendohet tė jenė dashamirės tė Barcelonės[1]. Nė qershor tė vitit 2007 numri i socis (anėtarė tė klubit/pronarė) arritėn numrin 156,366, ndėrsa nė qershor tė vitit 2006 numri i penyes (pėrmbajtėsit zyrtarisht tė regjistruar) arriti numrin 1782 nė mbarė botėn.

Klubi gjithashtu vepron edhe me ekipin rezerv njohur si FC Barcelona B dhe me katėr ekipe tjera sportive profesionale tė njohur si AXA FC Barcelona, FC Barcelona, FC Barcelona Futsal dhe FC Barcelona Sorli Discau qė garojnė nė basketboll, hendboll, futboll tė vogėl dhe hokei. Gjer nė vitin 2007 ekzistonte edhe ekipi i tė rinjėve i njohur si FC Barcelona C.

Nė klub veprojnė edhe disa ekipe tjera amatere qė janė aktive nė sporte tė ndryshme e ndėr mė tė njohur janė FCB Ragbi dhe FC Barcelona-Institut Guttman

Gjatė sezonit 2006-07 FC Barcelona ishte klubi i tretė mė i pasur nė botė me rreth 291.1 milion Euro tė hyra

Peja-Boy
21-11-10, 19:55
Barcelona ka shkatėrruar Almerian duke i dhėnė kėshtu njė paralajmėrim tė frikshėm Realit tė Madridit pėr sfidėn e ardhshme nė El classico.

Barcelona ka mundur Almerian nė fushėn e kėsaj tė fundit me rezultatin e thellė 8-0. Katalanasit janė kėnaqur me gola nė kėtė ndeshje thuajse stėrvitore pėr ta. Messi hap serinė e golave nė minutėn e 16 dhe dy minuta mė vonė Iniesta dyfishon.

Nė minutėn e 26 Acasiete shėnon njė autogol nė portėn e tij dhe rezultati shkon nė 3-0 por nuk ka mbaruar ende asgjė. Nė minutėn e 35 Pedro bėn 4-0 dhe nė tė 47-ėn Messi mbyll pjesėn e parė me rezultatin 5-0.

Nė pjesėn e dytė katalanasit kanė shėnuar nė fillim me Krkic nė minutėn e 62. Messi pesė minuta mė vonė ēon rezultatin nė 7-0 dhe Krkic nė minutėn e 73 shėnon dhe golin e tetė duke mbyllur gjithēka dhe duke turpėruar Almerian.

Ky rezultat sigurisht qė do tė frikėsojė Realin i cili javėn e ardhshme do tė ndeshen direkt me Barcelonėn.

Peja-Boy
21-11-10, 19:57
mq8_2MIG14k


http://tetsuo79.files.wordpress.com/2010/04/lionel-messi-bacelona-1-zaragoza-0-1086.jpg

Peja-Boy
30-11-10, 18:35
Barcelona me 5 gola porosit Mbretėrit: Mėsoni futboll


Pėrfundon takimi midis Barcelonės dhe Realit tė Madridit ku Barcelona ka shkatėrruar Realin 5-0. Dy gola tė shpejtė tė Xavit nė minutėn e 10 dhe Pedro nė minutėn e 19 kanė hedhur Knock Out Realin e Mourinhos I cili nuk ka rregjistruar asnjė moment tė mirė nė kėtė sfidė.

Nė pjesėn e dytė katalanasit shėnojnė edhe 2 gola tė tjerė, nė minutat 54 dhe 58 me tė njėjtin autor, David Villa dhe lojtarėt e Realit luten qė kjo sfidė tė mbarojė sa mė shpejt.

Nė minutėn e 92 i riu i sapofutur Jeffren shėnon dhe golin e pestė duke e bėrė kėtė sfidė tė mrekullueshme nga njėra anė dhe qesahrake nga ana tjetėr ku Mourinho tė paktėn e ka mbajtur fjalėn kur tha se kjo ndeshje do tė kėnaqė publikun. Barcelona i ka kėnaqur tė gjithė.

http://galeria.albeu.com/images/4297.jpg
http://galeria.albeu.com/images/4311.jpg

tipi engjellor
30-11-10, 21:34
Barcelona po luan shume mire loje moderne,loja qe ndryshon shume nga skuadrat tjera

Peja-Boy
01-12-10, 17:55
Rossell: Ronaldon e dua pėr rezervė

Jo, neve nuk shesim. Na jepni Cristiano Ronaldon pėr ta patur si rezervė. Ai nė formacionin tonė titular nuk ka hapėsira”, kjo ėshtė pėrgjigja e presidentit tė Barcelonės, Sandro Rossell pėr pyetjen qė i ėshtė bėrė, “Sa do pėr Messin?”, tė bėrė nga Fiorentino Perez, president ii Realit tė Madridit. Ky episode ka ardhur nė njė klimė tė qetė, pėrpara fillimit tė El Classicos qė pėrfundoi 5-0 nė favor tė skuadrės sė Guardiolės.

Peja-Boy
05-12-10, 00:10
Osasuna 0 - 3 (http://www.livescore.com/default.dll/game?comp=spain1&game=438974) Barcelona

Pedro 26Min

Messi 65Min

Messi 84Min


http://kanal.yirmidort.tv/basin/24%20BELGESEL%20GORSELLERI/LIBERO/messi.jpg

Peja-Boy
07-12-10, 22:47
Barcelona 2 - 0 Rubin Kazan

http://www.footballpictures.net/data/media/405/lionel-messi-1024x768-25.jpg

Peja-Boy
19-12-10, 14:42
Espanyol 1 - 5 Barcelona

http://www4.pictures.zimbio.com/gi/David+Villa+Barcelona+v+AC+Milan+Joan+Gamper+djwvL 7HZ9jwl.jpg

Peja-Boy
27-01-11, 11:00
Reali dhe Barcelona drejt finales sė Kupės sė Mbretit

Karim Benzema shėnon golin e vetėm tė ndeshjes pėr Real Madrid nė Sevilla* ndėrsa Barcelona shkatėrron 5-0 Almeria nė Camp Noun nė ndeshjet e para gjysmėfinale tė Kupės sė Mbretit nė Spanjė.

Nė kėtė mėnyrė pritet qė finalja tė jetė klasikja Real Madrid-Barcelona.

Nė Sevilla ka pasur nga tė gjitha. Benzema shėnon golin e avantazhit pėr Real Madrid nė minutėn e 17-tė* ndėrsa vendasit pretendojnė pėr njė gol fantazmė tė Luis Fabiano qė ka kaluar vijėn e portės dhe mė pas ėshtė larguar nga mbrojtėsit madrilenė nė minutėn e 46-tė. Arbitri i ndeshjes nuk e akordon* transmeton TCH.

Nė fund tė ndeshjes* Iker Casillas* portieri dhe kapiteni i Real Madrid* goditet me njė objekt nė kokė tė lėshuar nga shkallėt e stadiumit.

Nė gjysmėfinalen tjetėr* Barcelona e pati tė lehtė ndaj Almeria duke mbyllur ēėshtjen e kualifikimit qė nė ndeshjen e parė.

Dy gola Messi dhe nga njė gol Villa* Pedro dhe Keita i japin fitoren 5-0 ekipit katalanas.

Peja-Boy
27-01-11, 20:49
Messi* dėnim pėr mėnyrėn e festimit


Ylli argjentinas* Lionel Messi pritet tė dėnohet nga Federata e Futbollit tė Spanjės (RFEF). Nė fakt* sulmuesi i Barcelonės* pasi e kishte shėnuar golin nga penalltia* nė fitoren e katalunasve ndaj Racing Santanderit tė shtunėn me rezultat 3:0* e kishte hequr fanellėn ku vėrehej mesazhi i shkruar* duke ia uruar ditėlindjen nėnės sė tij.

Feliz Cumple Mami (Urime ditėlindjen Mami)* shkruante nė fanellėn e tij tė brendshme. Por* shprehja e gjėrave tė tilla nė lojė ndalohen nė futbollin spanjoll. Kėshtu thotė artikulli 91.1 i Federatės Spanjolle.

Secili futbollist qė e feston golin* ose qė bėn ndonjė vepėr tjetėr duke shėnuar nė fanellėn e tij reklama* citate* mbishkrime* vizatime ose gjėra tė tjera* ēfarėdo qofshin ato* do tė sanksionohet* shkruan ky artikull.

Me kėtė rast* Messi pritet tė gjobitet me njė vlerė parash prej 2 mijė deri nė 3 mijė euro. Pra* nė futbollin spanjoll ndalohen rreptėsisht urimet apo pėrshėndetjet

Shpat
29-01-11, 20:44
Murinjo do te ikė nė Angli*a thua pse ? :D

Peja-Boy
31-01-11, 20:47
Futbollistėt e Barcelonės kanė shėnuar fitore nė xhiron 21-tė nė Primera* duke mposhtur me rezultat 3-0 si musafir Herculesin dhe nė kėtė mėnyrė barazuan rekordin 50 vjet tė vjetėr nė pronėsi tė Real Madridit.

Fjala ėshtė pėr rekordin pėr numrin e fitoreve tė njėpasnjėshme tė shėnuara nė kampionatin spanjoll* i cili tani ka arritur nė numrin 15.

Deri tani* kėtė rekord nga sezoni 1960/61 e mbante klubi mbretėror nėn udhėheqjen e legjendarit Alfredo Di Stefano.

Barcelona me kėtė fitore ka 7 pikė mė shumė se Reali* i cili* megjithatė* ka njė ndeshje mė pak.

Peja-Boy
31-01-11, 20:48
Murinjo do te ikė nė Angli*a thua pse ? :D

Pse ka pas Fat njeher kunder Barcelones edhe e ka pa se nuk eshte Ekip qe do e mposht ndonjeher hahahahahahahah....

Po Iken sepse po kerkon per te bler Lojtar edhe kerkesat e tij Reali nuk po i miraton ...

Gjumashja
04-05-11, 11:50
shyqyr qe shkoj tutje se s'po kryhen shqiptart..

Oqeani
04-05-11, 15:15
shyqyr qe shkoj tutje se s'po kryhen shqiptart..


A po i jet buka thate pa B..... http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon6.gif

Peja-Boy
08-05-11, 17:38
Trajneri i Barcelonės, Pep Guardiola, dėshiron qė skuadra e tij tė shėnojė fitore kundėr rivalit lokal Espanyol, ashtu qė t’i afrohet titullit tė La Ligas.


“Nuk mendoj se Madridi do tė humbė nė Sevilla, ndėrsa ajo qė duhet ne tė bėjmė ėshtė qė t’i fitojmė ndeshjet tona dhe tė presim”.
“Siē duket na nevojiten edhe katėr pikė tjera, pavarėsisht se kush ėshtė rivali. Nesėr (e diel) duhet tė jetė njė hap i rėndėsishėm drejt fitimit tė titullit dhe ne duhet ta mbyllim kėtė ēėshtje kėtė javė”, u ka thėnė Guardiola gazetarėve gjatė konferencės pėr shtyp.

Peja-Boy
08-05-11, 17:44
shyqyr qe shkoj tutje se s'po kryhen shqiptart..

Kur e shikon Barcelonen ne Fushe duke Luajtur sikur me e pa nje Serial Humoristik duket ...

Veq shiko qka i bojn C.Ronaldos hahahahahahahahahahahahaha

__nSx78K9OY

Peja-Boy
11-05-11, 21:17
"Kampion ėshtė Barcelona"

Duka barazuar me rezultat 1-1, Barcelona ka rrėmbyer pikėn e nevojshme pėr t’u shpallur kampion i Spanjės, dy javė pa u mbyllur Kampionati.


Nė takimin zhvilluar nė Estadio Ciudad de Valencia, mysafirėt kaluan tė parėt nė epėrsi me anė tė Seydou Keitas (28’), i cili u asistua nga Xavi.
Mirėpo, pa pėrfunduar pjesa e parė (41’), Felipe Caicedo barazoi rezultatin dhe me rezultat 1-1 pėrfundoi takimi.
Pas kėsaj fitoreje, Barcelona ka gjashtė pikė diferencė ndaj Real Madridit kur kanė mbetur edhe dy javė pėr t’u zhvilluar nė La Liga, ashtu qė Blaugranėt shpallen kampionė tė Spanjės

Peja-Boy
15-05-11, 19:34
Barcelona ka zgjedhur Rossin


http://www.albeu.com/dokumenta/foto/rossi1.jpg


Skuadra spanjolle e Barcelonės ka zgjedhur Guiseppe Rossin si lojtarin kyē merkaton e verės. Sipas tė pėrditshmes spanjolle "AS", Barcelona ka vendosur tė arrijė njė marrėveshje mė Rossin.

Sulmuesi i Villarreal mund tė largohet nė fund tė sezonit pasi kontrata e tij pėrfundon nė Qershor tė 2011. Rossi kėrkohej prej kohėsh nga skuadra e Barēės. Njė marrėveshje e tillė pritet tė arrihet shumė shpejt.

Peja-Boy
23-05-11, 18:48
Mbrojtėsi i Barcelonės, Eric Abidal, e ka paralajmėruar Manchester Unitedin se do ta kenė tė vėshtirė pėr ta ndalur Lionel Messi nė finalen e Ligės sė Kampionėve tė shtunėn nė Wembley.

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0523164945409_m.jpg

“Problemi me Leon ėshtė se askush nuk e di se ēfarė do tė bėjė ai”.
“Ai ėshtė nga njė planet tjetėr. Ai mund tė bėjė gjithēka, ai ėshtė lojtar i dėshmuar pėrkundėr moshės qė ka”.
“Ai ka edhe shumė vite para vetes dhe shpresoj se do ta fitojė Topin e Artė mė shumė se ēdokush tjetėr, sepse ai ėshtė aq i talentuar”, ka thėnė 31-vjeēari

Peja-Boy
23-05-11, 18:51
Ylli i Barcelonės, Lionel Messi, ka deklaruar se mentaliteti i skuadrės pėr tė cilėn ai luan i bėn ata as tė mendojnė pėr tė pėsuar disfatė nė finalen e madhe ndaj Manchester United javėn e ardhshme.

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0522192814164_m.jpg

“Ata janė tė ngjashėm me Arsenalin dhe luajnė futboll sulmues. Ata nuk do tė tentojnė tė na bllokojnė prandaj pritet tė jetė ndeshje shumė interesante mes dy ekipeve tė mėdha. Ėshtė finale e pėrshtatshme mes dy kampionėve tė kampionateve respektive”.
“Ne kemi njė mentalitet kolektiv fitues, prandaj humbja as qė merret nė konsideratė”, ka thėnė Messi

Peja-Boy
23-05-11, 19:04
Arsenali ėshtė duke u pėrgatitur pėr ta shitur asin Cesc Fabregas kėtė verė pėr njė shumė prej 50 milionė funtesh.

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0522130427600_m.jpg
Sunday Mirror shkruan se Wenger ka vendosur ta shesė Fabregasin, nė mėnyrė qė me tė hollat e fituara nga shitja e spanjollit, tė forcohet edhe mė shumė skuadra me lojtarė tė rinj, pėr t’i dhėnė fund tabusė sė titujve.
Ajo qė Wenger tani dėshiron tė shmangė janė tri muaj tė tjerė plot spekulime pėr tė ardhmen e Fabregas, prandaj francezi ia ka bėrė me dije Barcelonės qė nėse e dėshiron Cesc tė nxitohet

Peja-Boy
24-05-11, 22:22
Futbollistėt e Barcelonės do tė udhėtojnė sonte nė Londėr, ku do tė luajnė finalen e Ligės sė Kampionėve.


Arsyeja e udhėtimit tė hershėm ėshtė hiri i vullkanit Grimsvotn, i cili pritet tė mbulojė njė pjesė tė Britanisė sė Madhe, por nuk pritet pėrsėritja e kaosit tė vitit tė kaluar nė trafikun ajror, transmetojnė agjencitė.
Barcelona u detyrua vitin e kaluar qė me autobus tė udhėtojė nė Milano nė ndeshjen kundėr Interit, pėr shkak tė vonesave nė trafikun ajror nė gjithė Evropėn.
Trajneri i Barcelonės, Pep Guardiola, nuk beson se do tė ketė shtyrje tė kėsaj ndeshje, por ėshtė i shqetėsuar nga mundėsia qė rreth 20 mijė tifozė tė Barēės tė mos udhėtojnė nė Londėr.

LaCoStA
29-05-11, 08:14
Barcelona shpallet kampion

Me rezultat prej 3-1, Barcelona e ka mposhtur Manchester Unitedin nė finale tė Ligės sė Kampionėve, pėr t’u shpallur kampion i ri i Evropės pėr klube.
Dy gjigantėt e futbollit botėror tė shtunėn mbrėma u takuan pėr tė zhvilluar finalen e garės mė tė madhe evropiane pėr klube. Nė stadiumin e Wembleyt u takuan dy filozofi tė ndryshme tė futbollit- Manchester United qė prezantonte futbollin tipik anglez dhe Barcelona me stilin e vet tė dominimit tė lojės.

http://www.telegrafi.com/fo/barcelona(1).jpg


Dhjetė minutat e para tė takimit i takuan skuadrės nga Liga Premier, e cila dominoi lehtėsisht, por nuk arriti tė krijonte raste pėr t’u pėrmendur. Ndėrkaq, pas kėsaj periudhe Blaugranėt e morėn topin nė kėmbėt e tyre duke krijuar njė mori rastesh, pas tė cilave arritėn tė realizojnė.
Ishte Pedro Rodriguez lojtari qė ndėshkoi Van der Sarin (27’), pasi pranoi njė top nga mjeshtri i pasimeve, Xavi Hernandez.
Derisa katalunasit vazhdonin me menaxhimin e topit, numri dhjetė i Djajve tė Kuq, Wayne Rooney, krijoi njė aksion duke kombinuar me Javier Hernandezin dhe duke realizuar njė gol tė bukur kundrejt Victor Valdesit (34’).


http://www.telegrafi.com/fo/lionel%20messi350.jpg


Spanjollėt e filluan mė mirė fraksionin e dytė tė lojės dhe nuk kaloi shumė kohė, kur ata rikthyen avantazhin. Ishte lojtari mė i mirė nė botė, Lionel Messi, ai qė gjeti hapėsirė nga jashtė gjashtėmbėdhjetėmetėrshit pėr ta plasuar topin nė rrjet, ashtu si di vetėm ai (54’).


http://www.telegrafi.com/fo/rooney350(4).jpg


Barca vazhdoi tė tregonte magjinė me kalimin e minutave, ndėrsa radha i erdhi David Villas pėr tė shėnuar njė supergol (69’), padyshim golin mė tė bukur nė kėtė finale.
Minutat nė vijim ishin sa pėr t’u shpenzuar, pasi United humbi shpresat pėr ndryshim tė rezultatit, ndėrsa katalunasit nuk dėshironin mė shumė.


http://www.telegrafi.com/fo/guardiola350(3).jpg

Nė kėtė mėnyrė, Barcelona shpallet kampion pas triumfit nė Ligėn e Kampionėve pėr sezonin 2010/2011, ndėrsa ky ėshtė trofeu i katėrt nė histori tė Blaugranėve nė kėtė garė.

Peja-Boy
05-06-11, 08:02
http://www.comprendes.de/uploads/pics/Lionel-Messi-Jubel_08.jpg
Mė 17 shtator tė vitit 2000 njė djalosh 13 vjeēar nga Argjentina , i cili kishte talent tė madh pėr futboll, por vuante nga njė ērregullim hormonal dhe familja e tij nuk kishte para pėr shėrim, erdhi nė qytetin e Barcelonės, nė klubin me tė njėjtin emėr nė provė.


Djaloshi ishte nė kėrkim tė kontratės me kėtė klub qė do tė mundėsonte tė stėrvitej tė akademinė e Barcelonės, klub i cili i kishte premtuar se do tė paguante 900 $ nė muaj sa kushtonte terapia pėr rregullimin e tajjtjes sė hormonit tė rritjes nga truri i tij. 10 vjet mė vonė ai djalosh ėshtė 23 vjeēar, ėshtė futbollisti mė i mirė nė botė, njė prej njerėzve mė tė famshėm dhe mė tė respektuar nė botė dhe idhull i po thuajse ēdo tė riu qė nisė tė merret me futboll.
Lionel Mesi, ka njė tregim pėrrallor se si ėshtė ngutur deri nė majė tė futbollit botėror, por ka edhe shkathtėsi dhe karrierė qė kur pėrshkruhen me fjalė duken vėrtetė pėrrralore.
Fillimi nė Argjentinė dhe “dhimbjet e rritjes”
Lionel Mesi ėshtė i lindur mė 24 qershor 1987 nė Rosario. Babai i tij ka qenė trajner nė njė klub lokal dhe ai ka filluar tė luajė futboll qysh nė moshėn pesė vjeēare. Mė 1995 si tetė vjeē fillon tė ushtrojė nė shkollėn e klubit tė njohur Njuells Old Bojs ku edhe bie nė sy tė sakutėve tė shumtė nga Amerika e Jugut dhe Evropa. Pėrderisa talenti dhe mundėsitė e tij nė futbollist ishin ėn rritje, kjo nuk mund tė thuhet edhe pėr trupin e tij.
Mesi nė adoleshencėn e hershme u diagnostifikua me njė ērregullim tė hormonit tė rritjes (HGH) meqė u konstatua se hipiofiza nė trurin e tij nuk trajtonte sasi tė mjaftueshme. Nė atė kohė familja e tij nuk kishte kushte materiale pėr terapi ose shėrim dhe e vetmja rrugėdalje ishte qė Lioneli tė nėnshkruajė kontratė profesionale me ndonjė klub qė do ti mbulonte shpenzimet e shėrimit.
Adresa e parė ishte Boka Juniorsi, klubi i famshėm nga Buenos Airesi, zyrtarėt e sė cilit u impresionuan nga talenti i tij por nuk ishin tė gatshėm tė “sakrifikonin” edhe 900 dollarė shtesė nė muaj pėr terapi. Nė saje tė disa lidhjeve familajre nė Spanjė, babai i tij arrin tė aranzhojė njė provė nė klubin e Barcelonės dhe mė 17 shtator 2000, ai pėr herė tė parė shfaqet para trajnerėve tė kėtij klubi tė madh. Nė njė nga ēastet mė tė rėndėsishme tė jetės sė tij, Mesi e shfaqi talentin e tij tė madh, ndaj tė cilit asnjė njeri normal nuk mund tė qėndrojė indiferent dhe Barcelona e nėnshkroi atė duke pranuar tė paguaje terapinė pėr sėmundje.
Lindja dhe krijimi i njė legjende
Mesi shpejt u ngjit nėpėr rangjet e grupmoshave tė reja tė Barcelonė dhe mė 2003 (kur kishte 16 vjet e 145) debutoi pėr ekipin e parė tė Barcelonės nė njė ndeshje miqėsore me Porton. Ai nė kėtė ndeshje kėrkonte tė impresiononte njė njeri tė vetėm, trajnerin e atėhershėm Frank Rajkard dhe ia arriti kėtij qėllimi, Rajkard i dha mundėsinė Mesisė qė si 17 vjeēar tė debutojė nė Primera kurse partneriteti i tyre tashmė ėshtė tregim pėr tė cilin Barcelona ėshtė klub shumė krenar.
Mė 1 maj tė vitit 2005 ai shėnoi golin e tij tė parė nė ekipin e parė tė Barcelonės duke u bėrė golashėnuesi mė i ri nė histori tė Primera Divizionit, rekord tė cilin mė pas me asistim tė Mesisė e ka thyer Bojan Kėrkiq. Mė 2006 ai ishte pjesė integrale e kipit tė Barcelonės qė u bė kampion i Evropės i prirė nga Frank Rajkardi, kurse me reprezentacionin e Argjentinės u paraqit nė Kampionatin Botėror pasi kishte shkėlqyer nė reprezentacionet e grupmoshave tė reja.
Mesi pėrveē profesionalizmit tė lartė tė treguar nė ekip, pėr ēka ėshtė vazhdimisht nė sy tė mriė tė mediave, ka qenė vazhdimisht i gatshėm pėr obligimet nė reprezentacion dhe ka luajtur me shuėm sukses dhe nė Lojėrat Olimpike Verore mė 2008 dhe nė Kampionatin Botėror tė sivjetmė si dhe Kupėn e Amerikės mė 2007. Ai sot nga shumica e ekspertėve dhe adhuruesve tė futbollit konsiderohet si futbollisti mė i mirė nė botė, kurse Arsen Venger lojėn e tij e quan “tė mundshme vetėm tė Plej Stejshėn”.
Mesi ėshtė vetėm 23 vjeē kurse lista e shpėrblimeve dhe trofeve tė fituar nga ai ėshtė mė e madhe se e shumicės sė futbollistėve nė histori tė kėtij sporti. Ai mbush 10 vjet nė Barcelonė, klub pėr tė cilin ka treguar besnikėri tė madhe nga klub i cili atė e bėri super yll. Nė kohėn kur futbollistėt ndėrrojnė klube e mjedise pėr pak para dhe mė shumė brengosen pėr frizurat e tyre ose modelin e patikave, Mesi ėshtė njeriu qė tregim se futbolli ėshtė mėnyrė e mirė e kapėrcimit tė ēdo pengese dhe realizimit tė ēdo ėndrre nė jetė.
Lista e trofeve
Trofetė me klub:
Kampion i Spanjės: 2005, 2006, 2009, 2010
Fitues i Kupės sė Spanjės: 2009
Kampion i Evropės: 2006, 2009
Fitues i Superkupės sė UEFA-s: 2009
Fitues i Kupės sė Botės pėr klube: 2009
Trofetė individualė:
Futbollisti mė i mirė i FIFA-s: 2009
Ekipi ideal i FIFA-s: 2008, 2009
Futbollisti mė i mirė i Ligės sė Kampionėve: 2009
Fitues i Topit tė Artė: 2009
Golashėnuesi mė i mirė nė Spanjė: 2009, 2010
Golashėnuesi mė i mirė nė Evropė: 2010

Peja-Boy
05-06-11, 08:04
Rooney lavdėron trion e Barcelonės

http://www.sportitotal.net/wp-content/uploads/2011/06/2789-fotografia-g-300x261.jpg

Wayne Rooney, sulmuesi i Manchester United, theksoi se tre lojtarėt e Barcelonės, Lionel Messi, Xavi Hernandez dhe Andres Iniesta, luajnė futboll nė mėnyrė perfekte.

Edhe pse anglezi ėshtė i trishtuar pėr humbjen e skuadrės sė tij 3-1 ndaj katalanasve nė finalen e Ligės sė Kampioneve, ka vetėm fjalė tė mira pėr treshen shtatshkurtėr.
“Messi ėshtė lojtari mė i mirė qė kam parė ndonjėherė. Gjėrat qė ka bėrė kėto 2-3 vitet e fundit janė tė pabesueshme dhe vėshtirė se mund t’i shohim sėrish”, u shpreh Rooney.
Por, sulmuesi mendon se mesfushorėt Xavi dhe Iniesta janė ēelėsi i suksesit tė katalanasve: “Messi fiton ndeshjen, por Xavi dhe Iniesta shkatėrrojnė kėmbėt e kundėrshtarėve. Duhet tė vraposh shumė pėr t’i mbajtur ata nėn kontroll dhe kur lodhesh Messi “vret” ndeshjen.”
“Manchester ėshtė njė ekip fantastik dhe sėrish nuk bėmė asgjė kundėr tyre. Barcelona ėshtė nė njė nivel tė pabesueshėm dhe treguan se janė tė veēantė. Kur luan kundėr tyre thjesht duhet tė dorėzohesh e tė pranosh humbjen”, pėrfundoi Rooney.

Peja-Boy
11-08-11, 21:19
Cesc Fabregas shumė shpejt pritet qė tė kalojė edhe zyrtarisht te Barcelona, gjithnjė sipas mediave angleze.


Zėvėndėspresidenti i Barcelonės, Josep Maria Bartomeu ka qėndruar nė Londėr gjatė ditės sė sotme dhe do tė qėndrojė edhe gjatė tė enjtės pėr tė arritur njė marrėveshje me klubin londinez.
Nga ana tjetėr besohet se agjenti i Cesc Fabregas ėshtė duke pėrmbyllur detajet kontraktuale tė mesfushorit tė ardhshėm tė Barcelonės, ndėrsa kompletimi definitiv i sagės mė tė gjatė transferuese ndoshta nė historinė e futbollit pritet tė ndodhė gjatė ditės sė nesėrme .

Peja-Boy
11-08-11, 21:21
Anėsori i Barcelonės, Pedro Rodriguez ka pranuar se ndeshja e parė e Superkupės qė zhvillohet tė dielėn nė Madrid do tė jetė e rėndėsisė sė lartė pėr Blaugranėt.


“Ėshtė e vėrtetė se sė fundmi kemi luajtur mirė ndaj tyre, por ėshtė El Clasico, ndeshje ku mund tė ndodhė gjithēka. Dinamizmi mund tė ndryshojė, kėshtu qė duhet tė ngritet niveli”.
“Ēfarė ne duam ėshtė tė fitojmė Superkupėn. Ėshtė sfidė e madhe. Ne pėrballemi me Realin pėr njė titull. Do tė jenė dy ndeshje me stres, shumė tė mira dhe mjaft kompetitive. Do tė jetė test i mirė pėr ne”, ka thėnė Pedro

Peja-Boy
13-08-11, 17:57
Real Madrit-Barcelona E Diele 14,08,2011

I riu i Barcelonės, Thiago Alcantara, ėshtė i bindur se katalanasit kanė gjithė ēfarė ju nevojitet pėr tė mposhtur Real Madridin nė dy ndeshjet e Superkupės sė Spanjės.


Ndeshja e parė do tė zhvillohet nė Santiago Bernabeu kėtė tė diel, derisa ndeshja e dytė do tė zhvillohet tre ditė mė vonė nė Camp Nou, dhe Alcantara nuk ka dyshime se Barcelona do tė dalė fituese.
“Ėshtė shumė e thjeshtė: mendoj se Barcelona do ta fitojė dhe do ta ngrejė trofeun. Kur ju mjeshtėroni tė gjithė aspektin mbrojtės dhe ofensiv tė ndeshjes dhe gjithmonė keni pjesėn mė tė madhe tė posedimit, ju qėndroni nė pol-pozicion pėr tė fituar”.
“Ne e dimė se puna jonė e fuqishme dhe stili tipi i lojės na kanė udhėhequr drejt shumė sukseseve dhe do tė vazhdojmė tė luajmė kėshtu. Real Madridi ėshtė rivali ynė mė i madh dhe ju kurrė nuk dėshironi tė humbni ndaj tyre. Ky ėshtė rast edhe tash”, ka thėnė Alcantara pėr Sport.

Peja-Boy
15-08-11, 23:53
http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0815171321608_m.jpg


Transferi i ri i Barcelonės, Cesc Fabregas ėshtė prezantuar para 30 mijė tifozėve Blaugranė nė Camp Nou, duke thėnė se ėndrra e tij ėshtė realizuar me kthimin nė shtėpi pas tetė vitesh.

Edhe Arsenali edhe Barcelona konfirmuan transferin gjatė takimit Real Madrid-Barcelona dhe me kalimin tashmė tė kompletuar, Fabregas u prezanta para tifozėve tė Barcės.
“Unė e kam pritur me vite tė tėra kėtė moment. Ėshtė ditė shume veēantė pėr mua. Unė vij nė shtėpi pas tetė vitesh dhe kjo ėshtė sfida mė e madhe nė jetėn time, por unė e di se si t’i ndihmoj ekipit”, theksoi Fabregas.

Cesc Fabregas ishte lėnė jashtė ndeshjes ndaj Newcastle pėr shkak tė lėndimit nė kofshė, por ka gjasa qė ai tė jetė i gatshėm dhe tė bėjė njė debutim sensacional tė mėrkurėn nė SuperClasicon ndaj Real Madridit nė Camp Nou.

Peja-Boy
15-08-11, 23:55
Mbrojtėsi i Barcelonės, Daniel Alves, ka pranuar publikisht se ai nuk e do fare Pepen, pas asaj qė ndodhi sezonin e kaluar nė Bernabeu dhe dje, teksa hezitoi tė kritikonte karakterin e gjyqtarėve.


Pepe nė disa raste ishte tepėr i ashpėr nė Daniel Alvesin dhe kjo ndoshta pėr shkak tė urrejtjes mes tyre, kur sezonin e kaluar nė Bernabeu Pepe mori njė karton tė kuq pas simulimit artistik nga Daniel Alves, qė dhe nė fund ishte fatal pėr Realin.
“Pepe nuk ėshtė mik i imi, ne jemi rivalė dhe le ta lėmė kėsisoji. Gjyqtarėve shpesh u mungon karakteri kur ata drejtojnė ndonjė ndeshje nė Bernabeu”, ka thėnė Alves pėr Sport.

Peja-Boy
15-08-11, 23:58
Real Madrid 2 - 2 Barcelona

Real Madridi dhe Barcelona kanė barazuar me rezultat 2-2 nė SuperClasicon e vlefshme pėr Superkupėn e Spanjės, ndeshja e parė e tė cilės u zhvillua nė Santiago Bernabeu.
Ndeshja filloi nėn njė atmosferė tė zjarrtė nė Bernabeu ku mbi 90 mijė madrilenė valėvisnin flamuj tė bardhė. Jose Mourinho shfrytėzoi pėrbėrjen mė tė fortė pėr kėtė takim, pėrderisa Guardiola vendosi tė lė nė pankinė Piquen dhe Xavin, kurse Puyol nuk luajti pėr shkak tė lėndimit. Alexis Sanchez, transferi i ri luajti nga minuta e parė.
Real Madridi e filloi mė mirė takimin. Karim Benzema rrezikoi nė minutat e para kur Victor Valdes ia mohoi golin nga vija fatale pas gjuajtjes sė pa pėrshtatshme me kokė.

Real Madridi e filloi mė mirė takimin. Karim Benzema rrezikoi nė minutat e para kur Victor Valdes ia mohoi golin nga vija fatale pas gjuajtjes sė pa pėrshtatshme me kokė.
http://www.telegrafi.com/fo/2010/superclasico/mourinho350_picnik.jpg

Reali vazhdon ta dominojė takimin dhe kjo u vėrejt edhe pas dy goditjeve tė rrezikshme nė drejtim tė Valdes – Barcelona nė heshtje dhe Messi ende i pa vėrejtur.

http://www.telegrafi.com/fo/2010/superclasico/Casillas350.jpg

Barcelona filloi tė vuajė mė nė fund pas shtatė vitesh dominimi nė futboll dhe kėtė e shfrytėzoi mė sė miri Karim Benzema qė e dėrgoi nė pushime verore Eric Abidal, pėr t’i asistuar Mesut Ozilit (12’) i cili me mjeshtri shėnoi pėr 1-0 dhe gėzimin e madrilenėve.

http://www.telegrafi.com/fo/2010/superclasico/barca350_picnik.jpg

Qė nga ky moment, fillon tė ndryshojė loja. Barcelona aplikon presion dhe pas njė depėrtimi tė mirė tė Messit, futbollisti mė i mirė nė botė gjeti tė lirė David Villan i cili me njė eurogol nga gjysmėdistanca ia bėri me dije Casillasit se ėshtė larg prej formės mė tė mirė, ndodhi kjo nė minutėn e 36-tė.

http://www.telegrafi.com/fo/2010/superclasico/messi350.jpg

Merengezėt vazhdojnė tė sulmojnė. Cristiano Ronaldo dhe Di Maria tentuan qė me anė tė goditjeve ta rrezikojnė portėn Blaugrane, por ēfarė vlen kjo kur Lionel Messi pas njė dėpėrtimi ku e ‘shkundi’ mbrojtjen e Realit arriti tė shėnojė lehtė nėn duart e portierit Iker Casillas (45’) pėr 2-1 dhe epėrsinė e parė e tė fundit pėr Barcelonėn nė kėtė takim.
Nė pjesėn e dytė nė fushė u shfaq vetėm njė skuadėr – Real Madridi i Jose Mourinhos. Ky i fundit fut nė lojė Coentraon dhe nė aksionin e parė, Xabi Alonso nė brendėsi tė zonės arriti tė lansojė njė goditje pėrtokė e cila ishte e pa kapshme pėr Victor Valdes (54’).

http://www.telegrafi.com/fo/2010/superclasico/barca%20350%201.jpg

Rezultati ishte i barabartė, por Real Madridi nuk u ndal. Karim Benzema njė herė me kokė dhe Cristiano Ronaldo nė dy tentime shumė tė mira nuk arritėn tė shėnojnė pėr golin e fitores tė Realit, duke bėrė qė ndeshja tė pėrfundonte me rezultat 2-2.
Ky rezultat nuk i pėrshtatet Real Madridit qė tė mėrkurėn i shkon Barcelonės nė Camp Nou para 100 mijė Blaugranėve nė ndeshjen kthyese tė Superkupės sė Spanjės.

Peja-Boy
18-08-11, 00:26
Visca El Barēa!

xoeDft-w1tA&feature=player_embeddedBarcelona ka shėnuar fitore tė madhe prej 3-2 para tifozėve 100 mijė tifozėve Blaugranė nė SuperClasicon kthyese tė Superkupės sė Spanjės ndaj Real Madridit, duke u shpallur dhe kėshtu fituese e trofeut veror.


Pasi ndeshja e parė pėrfundoi me rezultat tė barabartė 2-2, ndeshja kthyese nė Camp Nou garantoi spektakėl. Jose Mourinho vendos tė startojė me Coentraon, duke lėnė nė pankinė Marcelon, qė ishte i vetmi ndryshim dhe gabim pėr dallim me ndeshjen e parė.

Cesc Fabregas debutoi nė kėtė takim, por vetėm pas inkuadrimit nė minutėn e 82-tė, pasi startues ishte Busquets, ashtu si Xavi qė ishte titullar. Sanchez nuk luajti, por nė vend tė tij u inkuadrua Pedro.
Pjesa e parė filloi shumė nxehtė, Real Madridi natyrisht me dominimin. Pas disa gjysmėtentimeve, e rrezikshme fillon tė shfaqet Barcelona.

Njė super depėrtim i Lionel Messit bėri qė futbollisti pa kurrfarė dyshimi mė i mirė i tė gjitha kohėrave tė lansojė njė pasim hyjnor pėr Andres Iniestan i cili u hap edhe mė bukur pėr ta parabolluar portierin Iker Casillas dhe pėr tė shėnuar golin e parė nė kėtė takim, 1-0 pas 15 minutash lojė.

Real Madridi kundėrpėrgjigjet shumė shpejtė. Njė goditje nga kėndi e ekzekutuar mirė nga Angel Di Maria e gjen Karim Benzeman, i cili pas goditjes sė tij tė devijuar e gjen tė vetmuar Cristiano Ronaldon qė shėnoi pėr 1-1 (20’). Tė gjithė menduan se ishte pozicion jashtė loje, por nė tė vėrtetė nuk ishte, pasi Benzema goditi, nuk pasoi dhe ajo goditje ndėrroi drejtim, gjė qė bjen nė kundėrshtim me rregullat e ‘ofsajdit’.

Los Blancos vazhdojnė me dominimin e plotė tė sfidės. Rastin mė tė mirė nė vazhdim tė pjesės sė parė e kishte Cristiano Ronaldo, qė lansoi njė goditje tė fuqishme nga distanca, por golin CR7 ia mohuan Victor Valdes dhe transverzalja. Ishte ky aksioni i vetėm i rrezikshėm i Ronaldos nė kėtė takim, pasi Daniel Alves e bėri portugezin qė tė dyshojė nė aftėsitė e tij, pėr shkak se e ndali nė ēdo tė vetmin aksion.

Dhe rivalin e tij tė pėrbetuar njeriu i ndeshjes, Lionel Messi e gjunjėzon kur Gerard Pique pas njė harkimi nga kėndi e gjen me finte ‘el Messiah’, qė me mjeshtri tė madhe shėnoi pėr 2-1 nė fund tė pjesės sė parė.

Pas njė pjese tė parė plot spektakėl futbollistik, nė pjesėn e dytė shohim njė lojė shumė mė agresive. Shumė kartona tė verdhė dhe pak futboll kemi parė deri nė minutat pėrfundimtare tė takimit.

Pas njė goditje nga kėndi nė zonė para katėr lojtarėve tė vijės sė parė tė mbrojtjes se Barcelonės u gjend francezi Karim Benzema qė shėnoi (82’) pėr 2-2 dhe gėzimin e madh tė tifozėve tė Realit, tė cilėt i kishin planifikuar pijet pėr vazhdimet.

Por, planet e tifozėve tė Real Madridit i prishi debutuesi Cesc Fabregas. Pas nderimit dhe lotėve me inkuadrimin e tij menjėherė pas golit tė Benzemas, ishte Cesc asi qė nisi aksionin e golit vdekjeprurės pėr Merengezėt.

Aksioni i nisur nga ish-kapiteni i Arsenalit sė bashku me Adrianon bėri qė Lionel Messi i ndihmuar nga dy tė lartpėrmendurit tė realizojė golin fatal dhe njėkohėsisht ta shpallė veten si lojtar tė ndeshjes (88’), ashtu si ta rikonfimojė se ėshtė lojtari mė i mirė nė botė, me golin qė vendosi rezultatin pėrfundimtar prej 3-2.
Sa pėr tė shtuar nervozėn nė fund Marcelo (90’) u ndėshkua me karton tė kuq, duke pėrfunduar ndeshjen nė dush.

Kėshtu Barcelona pėrkundėr mungesės sė superioritetit mbi Real Madridin, rikonfirmon primatin nė futbollin spanjoll me Superkupėn e fituar. Nga ana tjetėr, Real Madridi i Cristiano Ronaldos dhe Jose Mourinhos ka dėshtuar qė tė gjunjėzojė Barcelonėn, por njė gjė ėshtė ė sigurtė – sezoni i ardhshėm nė La Liga do tė jetė shumė, shumė i nxehtė.

Peja-Boy
19-08-11, 18:40
Pique: Mourinho po e shkatėrron futbollin spanjoll

Mbrojtėsi i Barcelonės, Gerard Pique, ka thėnė se trajneri i Real Madridit, Jose Mourinho, po e shkatėrron futbollin spanjoll, pas sjelljeve tė ēuditshme tė portugezit gjatė ndeshjes sė mbrėmshme tė Superkupės.

Barca e fitoi ndeshjen me rezultat 3-2 falė njė goli tė vonshėm tė shėnuar nga Lionel Messi, qė ishte i dyti i tij nė ndeshje pas golit tė parė tė shėnuar nga Andres Iniesta. Karim Benzema dhe Cristiano Ronaldo shėnuan pėr Madridin, por ishte njė portugez tjetėr, Mourinho, ai i cili pushtoi lajmet, pas goditjes ndaj ndihmės-trajnerit tė Barcelonės, Tito Vilanova.
“Shpresoj se grindja tė mos jetė ajo pėr tė cilėn flitet- ėshtė turp. Nuk ėshtė hera e parė qė kjo ndodh dhe gjithmonė tė njėjtėt lojtarė. Dikush duhet tė marrė veprime – Mourinho po e shkatėrron futbollin spanjoll. Ata flasin shumė pėr katalanasit, por problemi ėshtė te Madridi”.
“Mendoj se ai po e tejkalon vijėn dhe kufirin, dhe ai duhet tė ndalohet. Ne nuk mund tė pėrfundojmė kėshtu ēdo herė. Nėse bėjmė, gjėrat do tė shkojnė mė keq”, ka thėnė Pique.
Me fitoren e mbrėmshme Barcelona siguroi titullin e tretė radhazi tė Superkupės.

Peja-Boy
19-08-11, 18:42
Gaspart:Mourinho,personalitet tė dyfisht

Ish-presidenti i Barcelonės, Joan Gaspart ka kritikuar ashpėr trajnerin e Real Madridit, Jose Mourinho, pėr sjelljen e tij nė finalen e Superkupės sė Spanjės.

“Mourinho ka personalitet tė dyfishtė. Ai e transformon veten kur ėshtė puna pėr futboll, por kjo ėshtė normale. Madje Reali ėshtė i kėnaqur me kėtė, por vėrtet unė nuk e kuptoj kėtė”.
“Ai nuk ėshtė Mourinho qė e kam njohur. Rasti Vilanova? Kjo nuk ėshtė normale. Nuk mė kujtohet kur njė trajner ka sulmuar ndonjė trajner tjetėr”, deklaroi Gaspart.

Peja-Boy
19-08-11, 18:44
Cesc Fabregas thotė se ai nuk i ėshtė bashkuar Barcelonės pėr tė zėnė pozitėn startuese tė Xavit, pasi mendon se 31-vjeēari ende ka shumė pėr tė ofruar dhe mezi pret tė luajė nė krah tė tij.

“Mendoj se Xavi ende ka shumė vite tė mbetura nė tė. Ai bėn gjėra qė nuk do tė besoni! Nuk kam ardhur pėr ta pensionuar Xavin. Kam ardhur kėtu tė luaj me tė, tė garoj me Xavin, dhe tė fitoj me Xavin”.
“Ajo ēfarė them pėr Xavi vlen edhe pėr Andres [Iniesta] dhe Thiago [Alcantara]. Medoj se sė bashku ne krijojmė njė grup shumė tė mirė. E di ēfarė do tė bėjmė. Me grupin e mrekullueshėm qė jemi, ne do tė bėjmė shumė gjėra tė mrekullueshme sė bashku”, ka thėnė Xavi pėr faqen zyrtare tė klubit.

Peja-Boy
19-08-11, 18:45
http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0819110653895_m.jpg


Alves lavdėron “pozitivitetin” e Guardiolės

Mbrojtėsi i Barcelonės, Dani Alves, ka lavdėruar trajnerin Pep Guardiola pėr qasjen e tij pozitive gjatė sfidės sė tė mėrkurės pėrballė Real Madridit.

Tre lojtarė u ndėshkuan me kartonė tė kuq pas pėrleshjes masive nė ēastet e fundit tė ndeshjes dhe derisa trajneri i Madridit, Jose Mourinho, pushtoi lajmet pėr veprime tė gabuara, Guardiola ruajti qetėsinė e tij.
“Nėse keni njė model negativ, ju bėni gjėra negative. Nėse keni njė model pozitiv, si Guardiola, i cili thotė gjėra pozitive dhe ju thotė juve tė ndesheni nė fushė dhe tė luani futboll, ėshtė shumė mė mirė”, ka thėnė Alves pėr Barca TV.

Peja-Boy
19-08-11, 19:07
LDJuVDBtzZo

uUgOuzWvDfESe Jose Mourinho ėshtė definitivisht i sėmurė nė kokė, apo ndoshta e do shumė ekipin e tij, e tregoi SuperClasico 2 i zhvilluar nė Camp Nou, ku strategu portugez realizoi pa kurrfarė dyshimi gjestin mė kontravers nė histori tė futbollit, qė do tė mbetet nė anale me gjenerata tė tėra.
Si rodhi incidenti?


Nė minutat pėrfundimtare debutuesi Cesc Fabregas mban topin pėr tė humbur kohė, si zakonisht nė ndeshjet e mėdha. Nė ato momente vjen Marcelo qė ndėrhyu nė mėnyrė brutale nė Cesc Fabregasin.
Nė kėto momente reagon pankina e Barcelonės qė zgjohet nė shenjė proteste. Tė inspiruar edhe mė shumė nga trajneri i tyre, lojtarėt e Real Madridit me nė krye Pepen fillojnė tė kacaftyen me lojtarėt e Barcelonės - tė 40 lojtarėt tani tė pėrfshirė nė incident.
Teksa gjyqtari dhe zėvėndėstrajneri i Barcelonės, Tito Vilanova po ndanin lojtarėt, Jose Mourinho realizoi atė qė dikush mė sė paku priti - Shkoi dhe futi gishtėrinjt e tij nė syrin e zėvėndėstrajnerit tė Barcelonės. Ēfarė gjest anti-sportiv, anti-njerėzor.
Situata ndizet edhe mė shumė dhe rrėmuja ska tė ndalur, derisa kėsaj nate e cila filloi me magji futbolli dhe mbaroi me turpin mė tė madh tė parė ndonjėherė, i dha fund Barcelona qė ngriti trofeun i cili u fitua me gjak nė fushė.
Njė gjė ėshtė e sigurtė – Jose Mourinho edhe po tė fitojė 500 tituj nė vazhdim nė karrierėn e tij, sigurisht se kurrė nuk do tė shpallet mė trajneri mė i mirė nė botė. Mourinho do tė dėnohet me sė paku pesė ndeshje suspendim nė La Liga, kurse dėnime tė ashpra pritet tė shpėrndahen edhe pėr tė tjerėt tė pėrfshirė nė incident.

Guri i madh
19-08-11, 19:31
qikjo barcelona edhe marsej lujn mir po nuk po kam guxim prej fshatarit me simpatizue per kto dy klube


me ka sygjerue veq prej dajes gjrman me e thirr azanin

Idealist
20-08-11, 13:17
LDJuVDBtzZo


uUgOuzWvDfESe Jose Mourinho ėshtė definitivisht i sėmurė nė kokė, apo ndoshta e do shumė ekipin e tij, e tregoi SuperClasico 2 i zhvilluar nė Camp Nou, ku strategu portugez realizoi pa kurrfarė dyshimi gjestin mė kontravers nė histori tė futbollit, qė do tė mbetet nė anale me gjenerata tė tėra.
Si rodhi incidenti?


Nė minutat pėrfundimtare debutuesi Cesc Fabregas mban topin pėr tė humbur kohė, si zakonisht nė ndeshjet e mėdha. Nė ato momente vjen Marcelo qė ndėrhyu nė mėnyrė brutale nė Cesc Fabregasin.
Nė kėto momente reagon pankina e Barcelonės qė zgjohet nė shenjė proteste. Tė inspiruar edhe mė shumė nga trajneri i tyre, lojtarėt e Real Madridit me nė krye Pepen fillojnė tė kacaftyen me lojtarėt e Barcelonės - tė 40 lojtarėt tani tė pėrfshirė nė incident.
Teksa gjyqtari dhe zėvėndėstrajneri i Barcelonės, Tito Vilanova po ndanin lojtarėt, Jose Mourinho realizoi atė qė dikush mė sė paku priti - Shkoi dhe futi gishtėrinjt e tij nė syrin e zėvėndėstrajnerit tė Barcelonės. Ēfarė gjest anti-sportiv, anti-njerėzor.
Situata ndizet edhe mė shumė dhe rrėmuja ska tė ndalur, derisa kėsaj nate e cila filloi me magji futbolli dhe mbaroi me turpin mė tė madh tė parė ndonjėherė, i dha fund Barcelona qė ngriti trofeun i cili u fitua me gjak nė fushė.
Njė gjė ėshtė e sigurtė – Jose Mourinho edhe po tė fitojė 500 tituj nė vazhdim nė karrierėn e tij, sigurisht se kurrė nuk do tė shpallet mė trajneri mė i mirė nė botė. Mourinho do tė dėnohet me sė paku pesė ndeshje suspendim nė La Liga, kurse dėnime tė ashpra pritet tė shpėrndahen edhe pėr tė tjerėt tė pėrfshirė nė incident.
Ky njeri eshte i semure, duhet suspenduar dhe ti merret e drejta qe te ushtroj detyren e trajnerit nendonje klub. Me interin e ashpersoi futbollin ne itali, kurse me realin do ta beje fushen e futbollit fushe gladiatoresh

Peja-Boy
27-08-11, 18:37
Ky njeri eshte i semure, duhet suspenduar dhe ti merret e drejta qe te ushtroj detyren e trajnerit nendonje klub. Me interin e ashpersoi futbollin ne itali, kurse me realin do ta beje fushen e futbollit fushe gladiatoresh

Edhe ketu eshte nje Goditje e Morinjos ne Krye te Fabregasit !!!


otWjlXvl48Q

Peja-Boy
27-08-11, 18:41
Super BarcelonaBarcelona ka shėnuar fitore tė madhe me rezultat 2-0 nė ndeshjen e zhvilluar nė Stade Louis tė Monacos ndaj Portos, sfidė kjo qė ishte e vlefshme pėr Superkupėn e Evropės.

Porto e nisi mė mirė takimin duke e dominuar nė tėrėsi. Sidoqoftė, diferenca bėhet nga njerėz tė cilėt nuk njohin ligjet e fizikės dhe kur flasim pėr kėtė kemi tė bėjmė me Lionel Messin, i cili nė minutėn e 39-tė shėnoi pėr 1-0.
Nė pjesėn e dytė ndeshja tensionohet. Cesc Fabregas dhe Sanchez inkuadrohen nė lojė sė bashku me Sergio Busquets.
Dhe vetėm tetė minuta pasi u inkuadrua nė lojė (88’), Cesc Fabregas e shėnoi golin e parė nė njė ndeshje zyrtare me fanellėn e Barcelonės, kjo mė shumė falė Leo Messit qė asistoi. Ishte ky goli pėr 2-0, qė dhe ia garantoi titullin e dytė Fabregasit brenda njė jave, pėrderisa gjashtė vjet te Arsenali nuk fitoi asgjė. Dy minuta para kėtij goli, Rolando u largua nga loja.
Ndeshja pėrfundoi me rezultat 2-0, kurse edhe Fredi Guarin u pėrjashtua po ashtu me karton tė kuq.
Kėshtu Barcelona shpallet kampione absolute me fitimin e kėtij trofeu, dhe nėse do ta fitojė edhe Kupėn e Botės pėr Klube nė dhjetor, atėherė do tė kompletojė pesė tituj brenda vitit 2011. Njė gjė ėshtė e sigurtė – ky ekip nuk ka tė ndalur.

SOkSbGnbXwY

Peja-Boy
27-08-11, 18:49
Xavi, lojtari mė i suksesshėm i Barcelonės

Barcelona ishte testuar nė njė ndeshje tė komplikuar ndaj Portos, por klasi i Lionel Messit bėri qė Xavi tė shpallej futbollisti mė i suksesshėm nė histori tė Barcelonės me gjithsej 17 tituj tė fituar.

“Unė jam i kėnaqur tė jem lojtar i Barcelonės dhe tė kem fituar mė shumė trofe, por mė shumė mė intereson ekipi. Ne jemi duke bėrė histori sė bashku dhe duam tė vazhdojmė ta bėjmė kėtė”, theksoi Xavi pasi ngriti titullin e 17 nė karrierėn e tij.
Barcelona mposhti Porton me rezultat 2-0 nė Stade Louis tė Monacos, duke fituar kėshtu Superkupėn e Evropės, titullin e katėr pėr kėtė vit.Villa: Trofeu na motivon

“Ne jemi tė lumtur qė kemi zgjeruar trendin tonė fitues dhe besoj se kjo do tė na japė fuqi dhe motivim para fillimit tė sezonit tė vėshtirė”.
“Messi ėshtė mė i miri, ai sigurisht do tė jetė mė i mirė pas pak kohėsh. Ne jemi tė lumtur qė e kemi nė ekip”, ka thėnė Villa.


Guardiola: Messi sjell titujt

Trajneri i Barcelonės, Pep Guardiola, ka deklaruar pas triumfit nė Superkupėn e Evropės se formula e suksesit pėr ēdo ekip ėshtė lojtari kyē dhe ai pėr Barcėn ėshtė Leo Messi.
“Tė fitoni aq shumė tituj, ju duhet njė lojtar kyē. Dhe ne e kemi Messin. Nėse kėtė ia shtoni paraqitjes fantastike tė lojtarėve tjerė...”.
“Ne jemi tė kėnaqur. Ta fitosh kėtė titull ėshtė shumė e vėshtirė. Kėta lojtarė janė tė pa pėrshkrueshėm. Unė nuk lodhem duke i lėvduar, ata kanė shpirt aq kompetitiv. Ne fitojmė mesatarisht nga katėr tituj nė vit, kjo pėr shkak se kemi fat qė kemi kėta lojtarė”, deklaroi Guardiola.

LaCoStA
28-08-11, 21:18
UEFA: Lionel Messi futbollisti mė i mirė nė Evropė

http://indeksonline.net/repository/images/sport/ms.bmp (http://indeksonline.net/repository/images/sport/ms.bmp)

Pas hedhjes sė shortit ku u pėrcaktuan grupet pėr edicionin e ri nė Ligėn e Kampionėve, ėshtė mbajtur edhe ceremonia e dorėzimit tė ēmimit pėr lojtarin mė tė mirė nė Evropė, qė e ndanė UEFA.

Nė garė pėr kėtė ēmim kanė qenė Lionel Messi, Cristiano Ronaldo, dhe Xavi Hernandez. Por nė bazė tė votave nga gazetarėt Lionel Messi ka fituar trofeun e futbollistit mė tė mirė nė kontinentin e vjetėr.

Me tė pranuar trofenė Messi ka thėnė se ndihet shumė i lumtur dhe i privilegjuar pėr kėtė vlerėsim.

Messi sė bashku me shokėt e tij nesėr do tė zhvillojė ndeshjen e Super Kupės sė Evropės nė Monaco ndaj skuadrės portugeze Porto.

Idealist
29-08-11, 13:38
Edhe ketu eshte nje Goditje e Morinjos ne Krye te Fabregasit !!!


otWjlXvl48Q

ky duhet burgosur dhe ti ndalohet te shiqoj futboll e jo te ushtroj detyren e trajnerit

LaCoStA
31-08-11, 18:56
Barca 5-she ndaj Villarealit

http://indeksonline.net/repository/images/sport/29_08_11_46805_b.jpg (http://indeksonline.net/repository/images/sport/29_08_11_46805_b.jpg)


Kampionėt nė fuqi tė Evropės e Spanjės, Barcelona, e ka nisur furishėm sezonin e ri nė La liga duke mposhtur nė shtėpi me rezultat tė thellė prej 5-0 Villarealin, skuadėr kjo qė ėshtė kualifikuar pėr fazėn e grupeve nė Ligėn e Kampionėve. Skuadra e Guardiolės pėrveē qė shėnoi 5 gola, dominoi plotėsisht edhe sa i pėrket rasteve e posedimit tė topit. Serinė e golave e hapi i riu Thigao, pėr tė vazhduar mė pas edhe me tė transferuarin nga Arsenal Cesc Fabregas i cili realizoi pėr 2-0.


Edhe pjesa e dytė situatė e njėjtė. Barcelona edhe pse bėri disa ndėrrime nuk u ndikua aspak nė lojėn e saj dinamikė qė rezultoi me shėnimin edhe tė tre golave tė tjerė gjatė pjesė sė dytė. Ishte Lionel Messi i cili realizoi 2, ndėrsa Sanchez po ashtu arrit tė shėnoi golin parė nė fanellėn e Barcelonės.

LaCoStA
31-08-11, 18:57
Valdez barazon rekordin e Zubizarretas

http://indeksonline.net/repository/images/sport/30_08_11_137149_valdez.jpg (http://indeksonline.net/repository/images/sport/30_08_11_137149_valdez.jpg)


Portieri i parė i Barcelonės, spanjolli Victor Valdes e ka barazuar rekordin e paraqitjeve tek ekipi i Barcelonės me portierin legjendar, Andoni Zubizarreta. Nė ndeshjen qė Barcelona e fitoi bindshėm 5 me 0 kundėr Villarealit, Valdes regjistroi paraqitjen e 410 pėr klubin katalonas.

Valdes 29 vjeēar rrjedh nga akademia e klubit dhe ėshtė Barcelona klubi qė e ka filluar karrierėn ndėrkaq Zubizarreta pėrveē Barcelonės ka qenė edhe portier i rivalėve Bilbao e Valencia. Ėshtė mė se evidente qė rekordi i Zubizarretas shpejt do tė kalohet dhe Valdes do tė jetė portieri me mė sė shumti paraqitje tek Barca.

LaCoStA
06-09-11, 09:16
Barcelona - ekipi mė i mirė nė botė


http://indeksonline.net/repository/images/sport/champion.jpg (http://indeksonline.net/repository/images/sport/champion.jpg)

Instituti ndėrkombėtar pėr histori dhe statistika ka bėrė njė klasifikim se cilat janė klubet
mė tė forta nė botė pėr kėtė vit. Ėshtė pėrsėri skuadra e Barcelonės ajo qė prin nė rėnditjen e pėrgjithshme duke lėnė mbrapa rivalin e madh,Real Madridin dhe kampionin anglez Man Utd.

Pėr dallim nga renditja e vitit tė kaluar,ngritje tė ndjeshme ka patur skuadra ēeke Plzen,ajo franceze Reness si dhe gjigandi gjerman Bayern Munchen i cili nga vendi i 40 nė vitin e kaluar,kėtė vit ėshtė ngritur nė vendin e 10.

Ja dhe renditja e top 10 ekipeve botėrore-
1. Barcelona (ESP) 331,0

2. Real Madrid (ESP) 309,0

3. Manchester United (ENG) 287,0

4. Porto 264,5

5. Inter Milan 244,0

6. Schalke 04 (GER) 242,0

7. Villarreal (ESP) 240,0

8. Vélez Sarsfield (ARG) 237,0

9. Manchester City (ENG) 236,0

10. Bayern Munich (GER) 2

Peja-Boy
07-09-11, 06:41
http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0906140445373_m.jpg

Sulmuesi i Romės, Bojan Krkic, ka thėnė se atij i mungon gjithēka e Barcelonės, derisa kujton me lakmi kohėn e tij me kampionėt e Evropės.

Sulmuesi 21-vjeēar ėshtė produkt i akademisė sė tė rinjve tė Barcelonės, por ka dėshtuar tė sigurojė vend tė rregullt nė ekipin e parė nė Camp Nou, pavarėsisht se ka bėrė mbi 100 paraqitje zyrtare dhe ka vendosur tė zhvendoset te Roma kėtė verė.
“Mė mungon gjithēka qė e rrethon klubin. Mė mungojnė kolegėt, shokėt dhe gjithkush qė kujdesej pėr Barcelonėn. Mė mungojnė shumė gjėra. Mė pėlqen gjithēka qė kam kėtu dhe gjithmonė e kam kėtė ndjenjė tė nostalgjisė. Kjo nuk ėshtė gjė e keqe”.
“Nuk ka asnjė klub tė vetėm atje i cili mund tė garojė me Barcelonėn. Ata gjithmonė synojnė ta fitojnė La Ligėn, Ligėn e Kampionėve dhe gjithēka tjetėr. Grupi lojtarėve tė cilin e shihni nė dhomėn e veshjeve tė Barcės ėshtė unik. Atje ka shumė lojtarė vendorė dhe tė tjerė tė cilėt vėrtet kujdesen pėr Barcelonėn po ashtu. Situata aktuale ėshtė falė tyre”, ka thėnė Krkic pėr Radio Catalunya

LaCoStA
07-09-11, 12:30
Pėr 24 orė - dy herė mė e mira nė botėhttp://indeksonline.net/repository/images/sport/barcelona-celebrate.jpg (http://indeksonline.net/repository/images/sport/barcelona-celebrate.jpg)

Skuadra e Barcelonės ėshtė shpallur pėrsėri skuadra mė e mirė nė botė.Kėsaj radhe Barcelonės ju nda ēmimi nga Shoqata e Klubeve Evropiane(ECA).Barcelona nga ECA u dekorua si klubi mė i mirė evropian pėr vitin 2011,dhe ky ėshtė ēmimi i dytė brenda 24h pėr skuadren katalonase,ngase IFFHS para disa orėve e kishte shpallur si skuadrėn e vitit.

Pėrveq Barcelonės nė ceremonin qė u mbajt nė Gjenevė,u nderuan edhe disa ekipe si Braga,me qmimin pėr ‘Progres Sportiv’,e cila nė vitin e kaluar arriti nė finalen e Europa Leagues si dhe ēmimi pėr arritje sportive i takoj skuadres azerbajxhanase FK Baku,pėr hapjen e njė shkolle futbolli e qė pėrfitojnė 400 tė rinj.

LaCoStA
08-09-11, 22:22
Guardiola, nderohet me medaljen e artė
http://indeksonline.net/repository/images/sport/08_09_11_7188_pep.jpg (http://indeksonline.net/repository/images/sport/08_09_11_7188_pep.jpg)

Tė gjithė e adhurojnė. Sportisė dhe jo sportistė. Pėr asgjė tjetėr, pos suksesit qė ka arritur nė vitet e fundit me Barceloėn. Kėsisoj Parlamenti i Katalunisė e ka nderuar me Medaljen e Artė trajnerin e Barcelonės, Pep Guardiola, qė konsiderohet ndėr titujt mė tė lartė. Pep ėshtė shfaqur shumė i entuziazmuar duke i falendėruar tė gjithė ndėrsa ka treguar pėr celėsin e sukseseve tė tij.

" Cdo herė qė kam njė ndeshje e pėrjetoj nė mėnyrė magjike. Para cdo ndeshjeje, njė ditė apo dy, shkoj nė Camp Noė, ku nuk ka drita dhe qėndroj aty pėr orė tė tėra. Nė zyrėn time, shikoj DVD tė shumta tė lojės kundėr ekipit qė do tė luajmė. Mė vjen keq, por marr lapsin, letėr dhe i vendos tė gjitha detajet aty" ka thėnė Guardiola.

Mė tej, super trajneri i futbollit ka thėnė sė ėshtė mėsuar tė fitoj dhe festoj, por edhe tė humbas.

LaCoStA
08-09-11, 22:28
Barcelona pranė Neymar

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0908203214875_m.jpg
Njė delegacion i drejtorėve tė Barcelonės pritet qė tė zbarkojė nė Brazil tė premtėn, pėrderisa Blaugranėt po vazhdojnė pėrpjekjet pėr tė transferuar sulmuesin e Santosit, Neymar. Estadao.com raporton se ėshtė aranzhuar tashmė njė takim mes presidentit tė Santosit, Luis Alvaro de Oliveira dhe pėrfaqėsuesve tė klubit spanjoll.
Misioni i Barcelonės ėshtė tė finalizojė transferimin e Neymar para zyrtarizimit nė janar. Futbollisti po kėrkohet edhe nga Real Madridi dhe ka njė klauzolė prej 45 milionė eurosh.

Peja-Boy
14-09-11, 18:28
Kampioni nė fuqi i garės mė tė madhe evropiane pėr klube, Barcelona, ka arritur vetėm barazim prej 2-2 pėrballė Milanit, nė ndeshjen e parė tė fazės grupore tė Ligės sė Kampionėve qė u zhvillua tė martėn mbrėma nė Camp Nou.
Ende pa filluar mirė takimi (1’), Alexandre Pato i zuri nė gjumė lojtarėt e Barcelonės dhe me njė solo aksion krijoi epėrsi pėr mysafirėt.
http://www.telegrafi.com/fo/2010/pato1.jpg
Pas kėtij goli loja vazhdoi si gjithmonė kur luan Barcelona- katalunasit sulmojnė, ndėrsa ekipi kundėrshtar pozicionohet para portės sė vet.
Nė vazhdim, vendasit e kishin tė vėshtirė tė depėrtonin pėrballė mbrojtjes sė ngjeshur tė Milanit. Nga rastet pėr t’u pėrmendur ishte goditja e shtyllės nga Leo Messi nga gjuajta e lirė (18’).
http://www.telegrafi.com/fo/2010/pedro.jpg
Ishte merita e argjentinasit edhe goli i barazimit, pasi Messi theu mbrojtjen rossonere pėr tė pasuar te Pedro Rodriguez, i cili nuk e pati tė vėshtirė qė ta mposhtte Abbiatin (36’).
Edhe nė fraksionin e dytė tė lojės ishte fotografia e njėjtė, Barca posedonte topin, ndėrsa italianėt i shikonin vendasit si po luajnė.
http://www.telegrafi.com/fo/2010/villa1.jpg
Deri tė goli i avantazhit, Blaugranėt erdhėn pas njė goditjeje tė lirė magjepsėse nga David Villa (50’).
Mirėpo, nė fund tė takimit, Rossonerėt nuk lejuan qė tė dalin kokulur nga Camp Nou, pasi nė minutat shtesė (90’+2), Thiago Silva barazoi rezultatin.
http://www.telegrafi.com/fo/2010/thiago1.jpg

Peja-Boy
14-09-11, 18:31
Xavi: Barazimi ishte i pa drejtė

Mesfushori i Barcelonės, Xavi, ishte tepėr i nervozuar me rezultatin e takimit ndaj Milanit, duke thėnė se pos qė ishte fat i keq pėr katalanasit, ishte edhe njė rezultat tepėr i pa drejė duke parė atė qė ndodhi nė sfidė.


“Ēfarė ndodhi nė takim ishte qartė fat i keq, totalisht e pa drejtė”.
“Ndaj Sociedadit kur barazuam ne e kemi lėnė tempon e lojės nė pjesėn e dytė, por kėtu luajtėm mirė, ne bėmė presion mbi ta deri nė minutėn e fundit, duke pasur posedim. Ne duhet tė fitojmė tė shtunėn, e dimė se kemi ekip tė aftė pėr kėtė dhe pėr tė fituar tituj”, pohoi Xavi.

LaCoStA
19-09-11, 12:17
Kthehen magjistarėt

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0917215140907_m.jpg


Pas dy barazimeve radhazi (njė nė La Liga dhe njė nė Ligėn e Kampionėve), Barcelona i ėshtė kthyer stilit tė fitoreve me shumė gola duke e mposhtur Osasunan me rezultat 8-0.

Vetėm pesė minuta pasi filloi takimi, Lionel Messi e hapi serinė e golave pas njė asistimi tė Daniel Alves.
Argjentinasi ishte i pėrfshirė edhe nė golin e dytė pasi bėri njė superpasim drejt Cesc Fabregas, i cili e dyfishoi epėrsinė me njė goditje tė bukur (13’).
David Villa shėnoi golin e tretė (34’), ndėrsa ishte edhe njeriu qė e bėri Roversion qė tė shėnonte nė portėn e tij (40’) pėr golin e katėrt tė vendasve.
Rezultatin e gjysmės sė parė e vendosi Leo Messi (41’), pasi Cesc Fabregas ia ktheu favorin.
Xavi shėnoi pėr setin e parė (57’) pas asistimit tė Messit, ndėrsa David Villa shėnoi golin e dytė personal me ndihmėn e Fabregas (76’).
Ai qė e filloi serinė e golave, ai edhe e mbylli. Lionel Messi kompletoi het-trikun e tij dhe shėnoi golin e tetė pėr Barcelonėn nė minutėn e 79-tė tė ndeshjes.

LaCoStA
19-09-11, 12:19
Guardiola: Bėmė njė shou tė mirė


http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0918114427286_m.jpgTrajneri i Barcelonės, Pep Guardiola, ka lėshuar lėvdata pėr paraqitjen e ekipit tė tij nė fitoren 8-0 ndaj Osasunas nė La Liga gjatė tė shtunės.

Pas dy barazimeve tė fundit kundėr Real Sociedad dhe Milan, Barcelona bėri njė performancė bindėse pėr tė shėnuar plot tetė gola, tre nge Messi, dy nga Villa, njė nga Cesc dhe Xavi dhe njė autogol nga Roversio.
“Ne luajtėm shumė mirė dhe kemi punuar fuqishėm pėr tė ndihmuar njerėzit tė kėnaqen me atė qė u bė njė shou i mirė. Ishte sikur tė shkosh nė kinema ose teatėr”, ka thėnė Guadiola.

LaCoStA
19-09-11, 12:22
Alves lavdėron Fabregasin

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0919130109618_m.jpg

Mbrojtėsi i Barcelonės, Dani Alves, ka gjetur kohė pėr tė lavdėruar bashkėlojtarin e ri Cesc Fabregas pas startit tė shkėlqyeshėm tė tij me gjigantėt katalanas.


Fabregas u rikthye te Barcelona mė herėt gjatė kėsaj vere pas tetė vitesh me Arsenalin. Dhe nuk ka humbur kohė pėr tė treguar ndikimin e tij nė Camp Nou duke shėnuar gola po thuajse nė ēdo ndeshje.
“Fabregas ka bėrė njė punė tė shkėlqyeshme pėr ne dhe tashmė i ka dhėnė njė kontribut tė madh ekipit. Vėrtet ėshtė nder tė luaj krahas tij. Ai dhe Lionel Messi janė njė dyshe e shkėlqyeshme nė fushė dhe ata kanė njė lidhje tė mrekullueshme”, ka thėnė Alves.

LaCoStA
23-09-11, 18:27
Valencia i kthen Blaugranėt nė tokė


http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0921235232840_m.jpgPas fitores sė thellė nė fundjavė kundėr Osasunas, Barcelona ka arritur tė nxjerrė vetėm njė barazim prej 2-2 pėrballė Valencias nė takimin e tė mėrkurės mbrėma nė Mestalla.

Los Che luajtėn mė mirė nė gjysmėn e parė, ndėrsa atė e tregoi edhe rezultati. Pas 45 minutash vendasit avanconin 2-1.
Krosimin e Jeremy Mathieu nė drejtim tė Soldados, e ndali Eric Abidal, por pėr ta futur topin nė portėn e vet (12’).
Mirėpo, epėrsia e vendasve nuk zgjati shumė, pasi Fabregas pasoi te Messi, argjentinasi ia kaloi topin Pedros, i cili barazoi shifrat (14’).
Ishte Pablo Hernandez lojtari qė riktheu epėrsinė e Valencias (23’), ndėrsa ishte sėrish puna e Mathieu meritore pėr arritjen e kėtij goli.
Nė gjysmėn e dytė, mysafirėt u angazhuan mė tepėr pėr ta kthyer rezultatin nė favor tė tyre, mirėpo edhe vendasit vazhdonin tė jenė tė rrezikshėm.
Pas disa rasteve tė Blaugranėve, Leo Messi e gjeti pėr mrekulli Cesc Fabregasin, i cili me mjeshtri e nivelizoi sėrish ndeshjen (77’).
Nė minutat e mbetura, Barcelona dominoi duke krijuar raste, por mungoi konkretizimi.
Pas kėsaj xhiroje, Valencia do ta mbajė kreun me dhjetė pikė, ndėrsa Barca ngritet nė kuotėn e tetė pikėve, njė mė shumė se Real Madridi.

LaCoStA
23-09-11, 18:34
Guardiola: Barazimi, rezultat i drejtėhttp://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0922110511442_m.jpg


Trajneri i Barcelonės, Pep Guardiola, ka thėnė se nuk ka arsye qė ai tė ankohet pėr barazimin 2-2 ndaj Valencias.

Njė gol i vonshėm i shėnuar nga Cesc Fabregas nxori njė pikė pėr klubin katalanas, duke neutralizuar avantazhin 2-1 tė Valencias dhe Guardiola ėshtė i kėnaqur edhe me barazim nė njė fushė kaq tė vėshtirė.
“Duhet ta uroj Valnecian pėr ndeshjen qė luajtėn. Ky ishte njė spektakėl i mrekullueshėm futbolli. Fuqia jonė na dha kėtė baraim, mendoj se ėshtė rezultat i drejtė. Duhet t’i uroj fansat e Valencias dhe tė mėsoj nga ajo ēfarė nuk bėmė aq mirė sot”.
“Ne kemi fituar dy tituj kėtė sezon dhe ende kemi opsione pėr tė fituar dy tituj tjerė. Ne duhet ta analizojmė ndeshjen, ishte njė ndeshje e mirė, ata na krijuan problem nė pjesėn e parė. Ne duhet tė marim mėsim dhe t’i presim ata nė Camp Nou”, ka deklaruar 40-vejēari.

LaCoStA
23-09-11, 18:39
Xavi: Cesc mė bėn lojtar mė tė mirė

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0923120442272_m.jpg

Mesfushori i Barcelonės, Xavi, ka gjetur kohė pėr tė lavdėruar Cesc Fabregas pasi mendon se ardhja e ish-yllit tė Arsenalit, i ka ndihmuar atij tė pėrmirėsojė lojėn e tij.

Me ardhjen e Fabregas kishte dyshime nėse dy mesfushorėt mund tė luajnė nė tė njėjtin ekip, por 31-vjeēari ėshtė shumė i kėnaqur me mėnyrėn se si ata tė dy bashkėveprojnė nė fushė.
“Nėse ai avancon unė qėndroj mė prapa dhe mbuloj pėr tė ose e kundėrta. Jam shumė i kėnaqur nė fushė dhe po ashtu edhe ai. Ne kemi e treguar kėtė shumė herė kėtė vit”, ka thėnė Xavi.

LuLjaa
25-09-11, 00:39
UEFA: Lionel Messi futbollisti mė i mirė nė Evropė

http://indeksonline.net/repository/images/sport/ms.bmp (http://indeksonline.net/repository/images/sport/ms.bmp).. valla qeky messi nime ma i forti edhe sonte 3 golla ja dha dikujt, se di me kan lujti :biggrin:
veē e pash se 5 me 0 jav bani , ngerkk :P

LaCoStA
25-09-11, 09:55
.. valla qeky messi nime ma i forti edhe sonte 3 golla ja dha dikujt, se di me kan lujti :biggrin:
veē e pash se 5 me 0 jav bani , ngerkk :P


Qe Sabile kush me kon ka lujt :biggrin:

I pandalshmi Messi dhe fitorja e Barcės

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0924235541121_m.jpg

Me rezultat prej 5-0, Barcelona ka fituar pėrballė Atletico Madridit nė njė pėrballje ku dominoi nė tėrėsi skuadra blaugrane, ndėrsa shkėlqeu ‘magjistari’ Lionel Messi.

David Villa e pranoi njė pasim tė gjatė e preciz tė mjeshtrit tė mesfushės, Xavi Hernandez, pėr ta hapur njėrin nga takimet kryesore tė kėsaj jave nė La Liga (9’).
Miranda u bėri shėrbim vendasve nė minutėn e 15-tė duke shėnuar nė portėn e vet pėr rezultatin 2-0.
Me lėvizjet e tija magjike, Lionel Messi e trefishoi epėrsinė e katalunasve (26’), tė cilėt e fituan ndeshjen qė nė gjysmėn e parė.
Nė pjesėn tjetėr tė takimit, mysafirėt u munduan ta neutralizonin lojėn e ekipit vendas me qėllimin qė tė mos pranonin mė shumė gola.
Mirėpo, ėshtė vėshtirė tė ndalet futbollisti mė i mirė nė botė nė dy vitet e fundit, Leo Messi, i cili gjeti njė hapėsirė pėr ta futur topin nė rrjet (78’), ndėrsa ky ishte goli i katėrt pėr Blaugranėt.
Argjentinasi iu pėrgjigj Cristiano Ronaldos nė minutat shtesė (90’+1) duke kompletuar het-trikun nga loja e hapur.
Ky triumf ia siguron Barcelonės vendin e dytė nė tabelė (me pikė tė barabarta me Sevillan nė vend tė tretė) me njė pikė mė pak se lideri Betis dhe njė mė shumė se rivali Real Madrid.

LaCoStA
25-09-11, 19:48
Messi e dėshiron rekordin golashėnues te Barca

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0925182836206_m.jpg


Sulmuesi argjentinas, Lionel Messi, dėshiron tė bėhet njeriu qė ka shėnuar mė sė shumti gola nė histori tė Barcelonės.Rekordi aktual mbahet nga Cesar Rodriguez, i cili ka shėnuar 235 gola pėr Blaugranėt, ndėrsa pas het-trikut ndaj Atletico Madridit, Messi ėshtė ngritur nė kuotėn e 192 golave.
“Jam i qetė pėr rekordin. Po e marr ndeshje pas ndeshjeje, por padyshim qė jam mjaft entuziazmuar qė tė bėhem golashėnuesi mė i mirė”.
“Kanė kaluar shumė vite dhe akoma ka mbetur i njėjti lojtar (qė e mban rekordin). Shpresoj qė unė t’i mposht statistikat e tij. Dua tė vazhdoj tė thyej rekorde kėtu”, ka thėnė 24-vjeēari pėr Barca TV.

LaCoStA
26-09-11, 08:58
Barcelona vendos sponsorin “Qatar Foundation” nė fanella


http://indeksonline.net/repository/images/sport/qatar.jpg (http://indeksonline.net/repository/images/sport/qatar.jpg)

Kuvendi gjeneral i klubit futbollistik Barcelona ka ratifikuar marrėveshjen pėr sponsorim me Fondacionin Katar – Qatar Foundation.

Futbollistėt e klubit katalonas gjatė pesė viteve tė ardhshme do tė mbajnė nė fanellat e tyre logon e fondacionit.

Marrėveshja pesė vjeēare do ti sjellė tė mira Barcelonės, me njė buxhet prej 171 milion euro.
Katalonasit deri tani kanė mbajtur logon e UNICEF, mirėpo nuk kanė pasur asnjė leverdi nga ajo reklamė. Kryesia e klubit theksoi se me marrėveshjen e re do tė mundėsohet zvogėlimi i borxhit tė klubit.

LaCoStA
26-09-11, 13:03
Roselli, viziton Afellayn e lėnduar

http://indeksonline.net/repository/images/sport/Rosell-Zubizarreta-y-Bartomeu-_54222033813_54115221155_600_244.jpg (http://indeksonline.net/repository/images/sport/Rosell-Zubizarreta-y-Bartomeu-_54222033813_54115221155_600_244.jpg)

Presidenti i Barcelonės, Sandro Rosell, sė bashku me 2 zyrtarėt e klubit, Zubizarreta dhe Bartomeun, i kanė bėrė njė vizitė lojtarit tė sapolėnduar tė Barcelonės, Ibrahim Afellayt. Rosell sė bashku me zyrtarėt e lartė, e kanė inkurajuar holandezin, nė procesin e gjatė tė shėrimit, duke pretenduar qė kjo fazė do tė jetė e suksesshme, dhe ai me sukses do ti kthehet fushės sė lojės. Afellay ka pėsuar njė lėndim tė rėndė nė ligamentet, dhe skuadrės pritet ti mungojė sė paku 6 muaj.

LaCoStA
26-09-11, 13:59
Guardiola nuk ka fjalė pėr mrekullitė e Messi

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0926144348333_m.jpg


Trajneri i Barcelonės, Pep Guardiola, thotė se nuk di ēfarė tė thotė pėr tė komentuar talentin e Lionel Messi.

Messi shėnoi hat-trick gjatė vikendit ndaj Atletico Madrid, derisa Barcelona fitoi 5-0 nė derbin e javės.

"Messi ishte vendimtar edhe njė herė, ju vetėm mund ta uroni atė. Ai ėshtė njė lojtar tė cilin nuk duhet ta shpjegoni, ju vetėm e shikoni atė duke vepruar”, ka thėnė Guardiola.

LaCoStA
27-09-11, 10:05
Villa: Askush si Messihttp://indeksonline.net/repository/images/sport/27_09_11_58751_messi.jpg (http://indeksonline.net/repository/images/sport/27_09_11_58751_messi.jpg)


Sulmuesi i Barcelonės David Villa, ka thėnė se askush nuk mund tė krahasohet me bashkėlojtarin e tij Lionel Messi.

“Messi bėnė qudira nė teren. Statistikat e tij janė tė jashtėzakonshme, askush nuk mund tė krahasohet me tė. Me kėtė konstatim pajtohemi tė j gjithė”, ka thėnė Villa.
Messi gjatė tė shtunėn kishte shėnuar 3 gola nė fitoren 5-0 ndaj Atheltico Madridit, ndėrsa pėr momentin e kryeson listėn e golashėnuesve nė La Liga me 8 gola.

LaCoStA
28-09-11, 00:30
Zubizarreta: Rekordet e Messit, sikur tė ishte afėr pensionimit


http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0927140508948_m.jpg


Drejtori sportiv i Barcelonės, Andoni Zubizarreta, ka gjetur kohė pėr tė lavdėruar Lionel Messi pas shkėlqimit tė tij kėtė fillim sezoni.

Argjentinasi tashmė ka shėnuar tetė gola nė pesė ndeshje nė La Liga kėtė sezon dhe pritet tė tejkalojė ish-lojtarin Laszlo Kubala nė listėn e shėnuesve mė tė mirė tė klubit tė tė gjitha kohėrave, derisa me shpejti i afrohet edhe rekordit tė Cesar Rodriguez.
“Statistikat e Messi janė si ata tė ndonjė lojtari qė ėshtė afėr tė pensionohet, por ai ende ėshtė vetėm 24-vjeēar”, ka thėnė Zubizarreta.
Messi ka shėnuar 192 gola pėr Barcelonėn qė kur ka debutuar nė ligė pėr klubin nė tetor tė vitit 2004, derisa Kubala dhe Rodriguez kanė nga 194, respektivisht 235 gola secili nė karrierėn e tyre pėr klubin spanjoll.

LaCoStA
29-09-11, 10:41
Barcelona e “nxehtė” pėr bellorusėt

http://indeksonline.net/repository/images/sport/28_09_11_46088_messi.jpg (http://indeksonline.net/repository/images/sport/28_09_11_46088_messi.jpg)

Kampioni aktual evropian, Barcelona , i ėshtė kthyer fitoreve nė Champions League. Barcelona shėnoi fitore prej 5-0 nė terrenin e skuadrės belloruse, Bate Borisov. Ishte mbrojtėsi bellorus, Volodko, ai qė e hapi rrugėn e golave pėr katalonasit, pasi shėnoi njė auto-gol nė portėn e tij. Njė asistim i Villas i mundėsoi Pedros tė ngritė epėrsin e Barcelonės nė minutėn e 22. Radhėn pėr gola e kishte futbollisti mė i mirė nė botė, Lionel Messi I cili shėnoi 2 gola tė radhės(38, 56min.) Pėr tė pėrmbyllur njė shfaqje impressive u pėrkujdes, sulmuesi spanjoll David Villa, i cili shėnoi golin e fundit nė kėtė takim nė minutėn e 90, dhe nė fund Bate Borisov-Barcelona 0-5.

LaCoStA
29-09-11, 10:44
Villa: Nuk ishte lehtė kundėr BATE

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0929102721153_m.jpg

Barcelona shėnoi fitore bindėse prej 5-0 ndaj BATE Borisov, por David Villa thotė se sfida ka qenė mė e vėshtirė se qė ėshtė dukur.

Njė autogol i Aleksandr Volodko, njė gol i Pedro Rodriguez, njė dygolėsh nga Lionel Messi, dhe njė gol i minutės sė fundit i shėnuar nga Villa, vulosėn ndeshjen. "Ishte vėshtirė pėr ne pasi BATE ėshtė njė rival i vėshtirė. Pavarėsisht rezultatit tė thellė, kjo na kushtoi neve me shumė mund para se tė arrinim golin e parė. BATE ėshtė njė ekip shumė i vėshtirė tė luash dhe nuk ishte lehtė. Kėto ndeshje nė Ligėn e Kampionėve gjithmonė janė tė vėshtira, por ne kemi merita pėr rezultatin", ka thėnė sulmuesi spanjoll.
Barcelona mban kreun e grupit sė bashku me Milanin, qė mposhti Viktoria Plzen me rezultat 2-0 nė San Siro.

LaCoStA
29-09-11, 10:58
Guardiola lavdėron lojtarėt

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0929110158748_m.jpg

Trajneri i Barcelonės, Pep Guardiola, ka lavdėruar djelmoshat e tij pas 90 minutave fantastike nė fitoren 5-0 tė grupit H tė Ligės sė Kampionėve pėrballė BATE Borisov.

"Ne jemi tė kėnaqur qė do tė jemi nė maje tė grupit me kėtė fitore. Triumfi vjen pas barazimit me Milanin dhe kjo ėshtė njė rezultat qė ēon peshė pėr ne".
"Ne luajtėm kundėr njė ekipi i cili mbyllte hapėsirat vėrtet mirė dhe ne ishim me fat qė shėnuam herėt. Nuk kam pritur qė ata tė luajnė aq ngjeshur nė mbrojtje", ka thėnė Guardiola.

LaCoStA
29-09-11, 10:59
Messi barazon rekordin e Kubalas

http://indeksonline.net/repository/images/sport/29_09_11_73063_leo.jpg (http://indeksonline.net/repository/images/sport/29_09_11_73063_leo.jpg)

Me 2 golat ndaj Bate Borisov, Leo Messi e ka barazuar rekordin e golave me njė prej legjendave tė Barcelonės, hungarezin Kubala me nga 194 gola.

Kubala i shėnoi kėto gola nė 12 sezone (1950 deri me 1962), kurse Messi arriti kėtu pėr 7 sezone.

Me vetėm 24 vjet, Messi qė prej debutimit mė 16 tetor 2004 ka shėnuar 127 gola nė La Liga, 39 nė Ligėn e Kampionėve, 17 nė Kupėn e Mbretit, 8 nė Superkupėn e Spanjės, 2 nė Botėrorin e Klubeve dhe 1 nė Super Kupėn e Evropės.

Pas barazimit tė rekordit tė Kubalas, atij i mbetet pėrpara vetėm rekordi i Cesar Rodriguez qė ka shėnuar 235 gola pėr 14 sezone nė Barcelonė dhe njihet si golashėnuesi mė i mirė i tė gjitha kohėve nė kėtė klub. “Jam shumė i lumtur qė jam barazuar me njė njeri kaq tė madh dhe historic”, ka thėnė pas ndeshjes Messi.

LaCoStA
29-09-11, 11:00
Guardiola, mbreti i Ch.Leagues

http://indeksonline.net/repository/images/sport/29_09_11_12062_pep.jpg (http://indeksonline.net/repository/images/sport/29_09_11_12062_pep.jpg)

Pep Guaradiola ėshtė bėrė trajneri i Barcelonės mė i suksesshėm Champions League. Fitorja ndaj skuadrės belloruse, Bate Borisov, e vendos Guardiloėn nė pozitėn e trajnerit mė tė suksesshėm tė skuadrės katalonase nė garėn mė tė madhe evropiane e njohur si Liga e Kampionėve. Keshtu Guardiola lė prapa historisė, 2 ish trajnerėt Louis Van Gaal dhe Franck Rijkaard. Trajneri spanjoll deri mė tani nė Champions League ka arritur rezultate impressive duke shėnuar gjithsejt 23 fitore, 13 barazime dhe vetėm 4 humbje.

LaCoStA
29-09-11, 13:59
Neymar: Messi njė gjeni

http://indeksonline.net/repository/images/sport/29_09_11_116243_messi.jpg (http://indeksonline.net/repository/images/sport/29_09_11_116243_messi.jpg)

Sulmuesi i ri brazilian Neymar, ka thėnė se ylli i Barcelonės ,Lionel Messi nuk bėn tė krahasohet me askėnd dhe se ai ėshtė bindshėm lojtari mė i mirė nė botė. “Gjėrat qė i bėn ai, mund ti bėjė vetėm njė gjeni, dhe i tillė ėshtė Messi” shton Neymar. Nė pyetjen rreth krahasimit tė Cristiano Ronaldos dhe Messis, braziliani i ri shton:”Ronaldo ka stil por…me Messin askush nuk duhet tė krahasohet, ne mundohemi tė bėjmė gjėra qfarė bėn Messi, por ėshtė e pamundur te arrihen” pėrfundon Neymar.

LaCoStA
30-09-11, 09:35
Puyol lėndohet sėrish?

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0930102942610_m.jpg

Kapiteni i Barcelonės, Carles Puyol, ka pėsuar njė lėndim tė freskėt nė fitoren e Ligės sė Kampionėve ndaj BATE Borisov.

Mbrojtėsi spanjoll ka marrė njė dėmtim tė brinjėve nė fitoren 5-0 tė sė mėrkurės dhe ende kishte ndjerė ca mundim gjatė tė enjtes.
33-vjeēari do t'i nėnshtrohet njė stėrvitje tė veēantė tė premten dhe ėshtė nė dyshim pėr ndeshjen e vikendit nė La Liga kundėr Sporting Gijon.

LaCoStA
30-09-11, 09:36
Guardiola: Duhet ta ruajmė shpirtin luftarak

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0930094116795_m.jpg


Pep Guardiola dėshiron qė lojtarėt e tij tė ruajnė shpirtin garues dhe disiplinėn gjatė gjithė sezonit dhe tė marrin seriozisht ēdo kundėrshtar.

Kėto komente tė Guardiolės vijnė pas fitores 5-0 ndaj klubit bjellorus, BATE Borisov, nė Ligėn e Kampionėve, qė ishte fitorja e dytė radhazi e Barcės me tė njėjtin rezultat, pas fitores ndaj Atletico Madrid nė vikendin e kaluar.

"Shpresoj ata tė mos e humbin shpirtin garues tė cilin e treguan tė mėrkurėn, dhe kjo e ka karakterizuar ekipin pėr njė kohė tė gjatė... kėtė shpirt e kam parė pėr vite tė tėra".

"Kjo ėshtė e ngulitur nė ta. Unė jam shumė i bindur se ata e ndjejnė. Nuk ka rėndėsi nėse ne fitojmė ose humbasim, por ne gjithmonė duhet tė vazhdojmė tė bėjmė tė njėjtat gjėra", ka thėnė Guardiola.

LaCoStA
30-09-11, 16:33
Messi dhe rekordi i radhės

http://indeksonline.net/repository/images/sport/mesi_crespo.jpg (http://indeksonline.net/repository/images/sport/mesi_crespo.jpg)

Sulmuesi argjentinas Lionel Messi, e ka regjistruar edhe njė rekord nėn fanelėn e Barcelonės. Pas 2 golave tė realizuar ndaj Bate Borisov, Messi ėshtė bėrė golashėnuesi mė i mirė argjentinas nė garat evropiane. Messi ka arritur nė kuotėn e 40 golave nė garat evropiane duke e kaluar argjentinasin tjetėr Hernan Crespo i cili kishte realizuar 39 gola gjatė karrierės sa ishte anėtar i skuadrave Inter, Milano, Parma, Lazio dhe Chelsea.

LaCoStA
30-09-11, 16:34
Messi dixhital!

http://indeksonline.net/repository/images/sport/lionel-messi-f50i.jpg (http://indeksonline.net/repository/images/sport/lionel-messi-f50i.jpg)

Lojtari mė i mirė nė botė , Lionel Messi, shumė shpejtė do tė bėhet provė e njė version tė ri teknologjik. Marka e njohur sportive Adidas, qė ėshtė njė prej sponzorėve kryesor tė tij, sė shpejti do ta pajis yllin argjentinas me tė ashtėquajturat “kėpucė inteligjente”. Kėpucėt e tilla pritet tė kenė njė ēip dixhital tė montuar nė pjesėn e poshtme tė kėpucės, e cila do tė arrije tė kap lėvizjet e lojtarit nė 360ŗ, dhe do tė arrijė tė llogaris vrapimin e tij gjatė kohės sa ėshtė nė fushė.

LaCoStA
03-10-11, 11:54
Guardiola: Messi e ka vendin te legjendat

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.1002213650702_m.jpg

Trajneri i Barcelonės, Pep Guardiola, edhe njėherė ka folur me nota tė larta pėr yllin e tij, Lionel Messi, duke thėnė se ai e ka vendin me legjendat tjera tė futbollit.

“Ai e ka barazuar edhe njė legjendė tjetėr tė Barcelonės, i cili atėkohė ndryshoi klubin. Me futbollin e Kubalas, stadiumi Les Corts u bė tepėr i vogėl pėr tė pritur njerėzit dhe prandaj u ndėrtua Camp Nou”.


“Mėnyra e vetme qė Messi nuk do ta arrijė Cesarin dhe 235 golat e tij ėshtė nėse ai largohet, por ne shpresojmė se ai do tė mbetet pėr shumė vite. Unė vetėm mund ta pėrgėzoj pėr atė qė ka bėrė me 24 vitet e tij”, ka thėnė Guardiola.

LaCoStA
03-10-11, 11:57
Fitore minimale e Barcės

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.1002215635507_m.jpg

Barcelona ka shėnuar fitore prej 1-0 si mysafir i Sporting de Gijon nė takimin e tė dielės mbrėma tė zhvilluar nė Estadio Municipal El Molinon.

Nuk ishte kjo njė fitore e zakonshme e Blaugranėve me shumė gola, megjithatė ata kanė rrėmbyer tre pikėt e nevojshme pėr t’u pozicionuar nė krye tė tabelės.


Adriano ishte heroi i mysafirėve, i cili shfrytėzoi njė top tė kthyer pas goditjes sė Xavit pėr ta shėnuar golin e fitores.


Barcelona mban vendin e parė nė tabelė me 14 pikė, aq sa ka edhe Levante nė vend tė dytė.

LaCoStA
04-10-11, 08:12
Messi, lojtari mė i shėndetshėm

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.1003210859323_m.jpg

Mjeku i Barcelonės, Ricard Pruna, ka thėnė se Lionel Messi ėshtė njėri nga lojtarėt mė tė shėndetshėm nė Camp Nou.

Argjentinasi edhe kėtė sezon vazhdon tė shfaqė formė tė jashtėzakonshme nė secilėn ndeshje duke mos shprehur aspak shenja lodhjeje.

Pruna, ka thėnė se Messi ėshtė nė gjendje t’i kontrollojė periudhat e tij tė pushimit dhe ta kontrollojė ushqimin qė konsumon- duke i kombinuar ato me angazhimin fizik.

“Ai ėshtė njėri nga lojtarėt me kondicion mė tė mirė te Barcelona”, citon Sport.es fjalėt e mjekut Pruna.

LaCoStA
04-10-11, 08:14
Guardiola: Messi nuk di tė simulojė


http://indeksonline.net/repository/images/sport/newmesi.jpg (http://indeksonline.net/repository/images/sport/newmesi.jpg)

Trajneri i Barcelonės, Pep Guardiola i ka hedhur kategorikisht akuzat qė u bėnė ndaj ylli tė skuadrės Lionel Messi, kinse ai ka filluar tė simulojė.”Messi ėshtė njė lojtar i ndershėm, madje e konsideroj shembull se si duhet tė jetė njė lojtar sepse ai nuk di tė aktrojė, ai don dhe din vetėm tė luajė” shprehet Guardiola. Messi u akuzua pas ndeshjes me Gijonin, kinse ai shumė shpesh rrėzohej, duka simuluar nė fushė.

Peja-Boy
08-10-11, 06:35
http://www.sportitotal.net/wp-content/uploads/2011/10/Andres-Iniesta1.jpg


Mesfushori i Barcelonės, Andres Iniesta, ėshtė rikthyer nė stėrvitje tė plota pasi ka kaluar testet e stafit mjekėsor.
Spanjolli ka munguar nė tri javėt e fundit si pasojė e njė lėndimi qė pėsoi nė pėrballjen e Ligės sė Kampionėve kundėr Milanit.
Ndėrsa faqja zyrtare e Barcės njofton se gjatė tė martės Iniesta ėshtė stėrvitur me ekipin B tė Blaugranėve.

Peja-Boy
08-10-11, 06:37
http://www.fussballzz.de/img/jogadores/53/44453_ori_ibrahim_afellay.jpg

Ibrahim Afellay e ka kaluar me sukses intervenimin kirurgjik, tė cilit iu nėnshtrua tė martėn paradite. Mesfushori holandez u desh tė operohej, pas zgjatjes sė ligamenteve tė gjurit tė majtė.

Futbollisti i Barcelonės e pėsonte kėtė lėndim mė 22 shtator, ndėrsa sipas mjekėve qė e operuan, rikthimi i tij pritet tė bėhet pas gjashtė muaj.
Kėshtu, pėr pėrfaqėsuesin holandez pothuajse ka pėrfunduar ky sezon, ngase ai prite tė kthehet nė muajin prill, njė muaj para se tė pėrfundojė kampionati spanjoll.

LaCoStA
08-10-11, 12:07
Puyol: Messi, nga planeti tjetėr


http://indeksonline.net/repository/images/sport/puyol.jpg (http://indeksonline.net/repository/images/sport/puyol.jpg)

Kapiteni i Barcelonės, Carles Puyol ka thėnė se bashkėlojtari i tij, Lionel Messi ėshtė lojtari mė i mirė padyshim i tė gjitha kohėrave.

“Nėse ka njė lojtar i cili kurrė nuk bie poshtė atėherė ai ėshtė Lionel Messi”.

“Ai ėshtė lojtari mė i mirė i tė gjitha kohėrave. Ėshtė vėshtirė tė kujtohet apo tė imagjinohet ndonjė tjetėr i ai. Asgjė nuk mund tė krahasohet me tė, ai ėshtė nga planeti tjetėr”, pėrfundoi Puyol.

LaCoStA
08-10-11, 12:10
Benitez veē fjalė tė mira pėr Barcelonėn


http://indeksonline.net/repository/images/sport/08_10_11_114917_barca.bmp (http://indeksonline.net/repository/images/sport/08_10_11_114917_barca.bmp)

Ish trajneri i Interit dhe Liverpoolit, Rafael Benitez, ka shprehur admirimin e tij pėr skuadrėn e Barcelonės, pėr trajnerin e saj Guardiola por edhe pėr stilin e futbollit sulmues qė e bėnė kjo skuadėr.

“Ēdo gjė qė kam dėgjuar pėr Guardiolėn ėshtė se ai ėshtė njė punėtor shumė i madh qė e dashuron futbollin dhe e bėnė punėn me pasion, dhe nė kėtė rast ne po flasim pėr njė super trajner i cili udhėheqė njė super skuadėr”, ka thėnė Benitez pėr “Mundo Deportivo”.

Megjithatė kur spanjolli u pyet nėse kjo Barcelona ėshtė me e mira nė tė gjitha kohėrat, Benitez refuzoi tė pėrgjigjet nė kėtė pyetje.

“Unė e dua skuadrėn e Milanit kur ishte trajner Arrigo Sachi, ndėrsa edhe Barcelona luan shumė mirė gjithėashtu, ata nuk fitojnė tituj si tė tjerėt por ata triumfojnė duke luajtur futboll tė bukur”, ka potencuar Benitez i cili ėshtė i papunė qė nga dhjetori i vitit tė kaluar kur u shkarkuar nga drejtimi i Interit.

LaCoStA
10-10-11, 19:43
Beckenbauerin e ēmendė Barcelonahttp://indeksonline.net/repository/images/sport/franzbeckenbauerbayernmunich.jpg (http://indeksonline.net/repository/images/sport/franzbeckenbauerbayernmunich.jpg)


Franz Beckenbauer ka shprehur admirimin e tij pėr lojėn qė e tregon skuadra e Barcelonės. Beckenbauer qė ėshtė president nderi i Bayern Munchenit mendon se Barcelona ėshtė shembulli i futbollit tė pėrsosur.

” Sot masa e tė gjitha gjėrave ėshtė Barcelona. Ky klub ėshtė mė i mirė se edhe kombėtarja spanjolle sepse Messi ėshtė nė radhėt e tyre. Unė dhe tė gjithė ne duhet tė dashurojmė lojėn e Barcelonės sepse bėhet fjalė pėr diqka tė pėrsosur” shprehet Kaiseri gjerman.

LaCoStA
11-10-11, 14:58
Bartėsit e Barcelonės sė “ēmendur”http://indeksonline.net/repository/images/sport/11_10_11_76341_barcelona.jpg (http://indeksonline.net/repository/images/sport/11_10_11_76341_barcelona.jpg)


Barcelona konsiderohet si njė ndėr ekipet mė tė famshme prej kohėsh nė Evropė. Nė ekipin katalonas gjithmonė ka pasur lojtar eminent tė futbollit evropian duke arritur suksese tė ēmuara me skuadrėn e Barcelonės.
Por shtrohet pyetja : A ėshtė kjo gjenerata mė e mirė nė histori tė Barcelonės? Ekipi i udhėhequr nga Pep Guardiola vėrtet po bėn histori, duke mahnitur me lojėn , sharmin mbi tė gjitha rezultatet impresive qė dita ditės po kalojnė ēdo rekord tė mundshėm.

Lojtarėt si Messi, Xavi Puyol e Iniesta vėrtet po dėshmojnė se futbolli s’mund tė jetė aq i komplikuar sa qė shpesh paragjykohet. Kjo pėrbėrje nga titanėt e futbollit botėror po jep shenja tė qarta se kjo pėrbėrje aktuale mbase ėshtė vėrtet mė e mira nė histori tė kėtij klubi, mjaft tė respektuar nė Evropė dikur, dhe posaqėrisht Sot.

LaCoStA
11-10-11, 15:01
Xavi: Messi, njė nga mė tė mirėt nė histori

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.1011001245551_m.jpg

Lionel Messi vazhdon tė marrė lėvdatat mė tė mira nga bashkėlojtarėt e tij te Barcelona, ndėrsa kėsaj radhe ėshtė Xavi Hernandez qė pohon se argjentinasi ėshtė lojtari mė i mirė nė planet.

“Nuk dyshoj se Messi ėshtė futbollisti mė i mirė nė botė dhe njėri nga mė tė mirėt nė histori”.


“Ne kėnaqemi me lojėn e tij, nė fushė dhe jashtė fushe, dhe ėshtė e mahnitshme ajo qė bėn ai”.


“Messi ėshtė shumė modest, njė bashkėlojtar i shkėlqyer dhe njė pikė referente pėr Barcelonėn”, ka thėnė mjeshtri i mesfushės.

LaCoStA
12-10-11, 10:23
Xavi: Topi i artė sėrish pėr Messin

http://indeksonline.net/repository/images/sport/12_10_11_81037_messi.jpg (http://indeksonline.net/repository/images/sport/12_10_11_81037_messi.jpg)

Xavi Hernandez, mesfushori i Barcelonės, mendon se Lionel Messi duhet tė jetė fituesi i Topit tė Artė edhe pėr kėtė vit.

Nėse do tė ndodhte kjo, argjentinasi i Barcelonės do ta fitonte pėr herė tė tretė kėtė ēmim individual.

“Messi meriton tė fitojė Topin e Artė kėtė vit dhe nė vitet nė vazhdim. Ajo qė ai po bėn ėshtė diēka e jashtėzakonshme me tė cilėn kėnaqemi ne nė fushė dhe publiku qė na shikon. Messi ėshtė i pėrulur, njė mik i mirė dhe pikė referimi pėr Barcelonėn dhe botėn e futbollit”, thekson Xavi.

Truri i katalanasve dhe pėrfaqėsueses spanjolle siguron se Barcelona ka ende uri pėr fitore.

“Gjithmonė kemi motivimin pėr tė fituar tė tjerė Champions, tė tjerė kampionate, tė tjera kupa dhe Botėrorin e Klubeve nė dhjetor. Duam tė fitojmė gjithēka”, shtoi spanjolli.

LaCoStA
12-10-11, 14:19
Messi pushton Spanjėn

http://indeksonline.net/repository/images/sport/12_10_11_85181_mesi.jpg (http://indeksonline.net/repository/images/sport/12_10_11_85181_mesi.jpg)

AS Inkerfel Anketa bėri njė analizė lidhur mė futbollistėt mė tė mirė nė histori tė Kampionatit Spanjoll. Kėshtu tė anketuarit vlersojnė Lionel Messin si futbollistin mė tė mirė nė histori tė kėtij kampionati. Pas tij renditet argjentinasi tjetėr Diego Armando Maradona pasi kaloj 2 sezone tek Barcelona dhe njė tek Sevilla.Legjenda e Realit, Alfredo Di Stefano renditet nė pozitėn e tretė duke lėnė prapa yje si Raul, Zidane e Cruyff.

LaCoStA
12-10-11, 14:23
Pique: Guardiola do tė qėndrojė

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.1012141004310_m.jpg

Mbrojtėsi i Barcelonės, Gerard Pique, ėshtė i bindur se trajneri Pep Guardiola do tė nėnshkruajė kontratė tė re me kampionėt e Spanjės dhe Evropės.

“Nuk dua tė shtoj presion nė Guardiolėn. Ai do t’i bėjė gjėrat nė tempon e tij, siē ka bėrė ēdo vit. Ai gjithmonė ka nėnshkruar marrėveshje tė re, dhe besoj se do ta bėjė edhe kėtė vit”.

“Ai e do punėn e tij kėtu dhe lojtarėt besojnė nė tė. Mendoj se ky ekip ėshtė mė i miri nė histori dhe kurrė nuk duhet tė thyhet. Pep nuk ka asnjė arsye tė largohet nga klubi”, ka thėnė Pique pėr El Mundo Deportivo.

LaCoStA
16-10-11, 13:09
Kundėrpėrgjigjet Barca


Barcelona nuk e ka lejuar Real Madridin qė ta shijojė gjatė pozitėn e parė nė tabelė, pasi me fitore prej 3-0 kundėr Racing Santanderit e ka rikthyer primatin nė La Liga.

Pas kombinimeve me Andres Iniestan duke qitur jashtė lojė pesė mbrojtės, Lionel Messi kaloi vendasit nė epėrsi nga afėrsia (11’).

http://www.telegrafi.com/fo/2010/1xavi.jpg

Goli i dytė erdhi nga aksioni i Pedros dhe Xavit, ndėrsa ishte ky i fundit qė e plasoi nė rrjet (28’) dhe me epėrsi tė dyfishtė pėrfundoi pjesa e parė.

Nė gjysmėn e dytė, Blaugranėt shėnuan vetėm njė herė, ndėrsa ishte sėrish Leo Messi qė e shfrytėzoi goditjen e Iniestas pėr ta trefishuar avantazhin e katalunasve (68’), ndėrsa ky ishte goli i dhjetė pėr tė kėtė edicion nė Kampionatin spanjoll.

http://www.telegrafi.com/fo/2010/1leo.jpg

Pas shtatė ndeshjeve, Barcelona ka pesė fitore dhe dy barazime, gjegjėsish 17 pikė, njė mė tepėr se rivali i pėrbetuar, Real Madrid.

LaCoStA
16-10-11, 15:07
Messi bėn histori, kalon Kubalan


http://indeksonline.net/repository/images/sport/Lionel-Messi-415.jpg (http://indeksonline.net/repository/images/sport/Lionel-Messi-415.jpg)

Futbollisti mė i mirė nė botė Lionel Messi ka arritur tė shėnojė 2 gola nė fitoren e arritur ndaj Racing Santanderit. Por 2 golat e Messis kishin vlerėn e njė historije tė re tek Barca, pasi qė Messi ka kaluar legjendarin e Barcelonės Radoslav Kubala nė krye tė listėt sė golashėnuesve mė tė suksessėhm tek Barcelona.
Messi tani ka 196 gola tė shėnuar pėr Barcelonėn pėrkundėr Kubalas i cili kishte realizur plot 194 herė.

LaCoStA
16-10-11, 15:12
Pique mungon dy javė

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.1016100332253_m.jpg

Mbrojtėsi i Barcelonės, Gerard Pique do tė jetė jashtė aksionit pėr dy javėt e ardhshme, pas largimit tė tij nga loja pėr shkak tė dėmtimit nė sfidėn ndaj Racing Santander.

24 vjeēari ishte rikthyer nga lėndimi, por u detyrua qė pėr shkak tė njė dėmtimi tjetėr nė kofshė tė largohej nga takimi vetėm tetė minuta pas inkuadrimit.

Menjėherė mjekėt e Barcelonės e kanė ekzaminuar mbrojtėsin dhe kanė arritur tė zbulojnė njė zgjatje nė kofshėn e tij tė djathtė, duke bėrė qė ai tė qėndrojė dy javė jashtė fushave.

LaCoStA
17-10-11, 12:05
Fabregas rikthehet kėtė javė

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.1017105308826_m.jpg

Cesc Fabregas ėshtė nė rrugė pėr t’u rikthyer pas lėndimit qė mori dy javė mė parė dhe mund tė jetė nė fushė nė ndeshjen e vikendit kundėr Sevillas.Ish-ylli i Arsenalit morri njė lėndim nė gju gjatė njė seance stėrvitore para ndeshjes sė Barcelonės kundėr Sporting Gijon mė 2 tetor dhe qė atėherė ka punuar nė rikuperim.


Fabregas pritet qė sot ose nesėr tė zhvillojė seancė tė rregullt stėrvitore dhe mund tė pėrfshihet pėr ndeshjen e ardhshme nė La Liga.


Barcelona tė mėrkurėn takohet me Viktoria Plzen nė kuadėr tė Ligės sė Kampionėve, por ėshtė me pak gjasa qė 24-vjeēari tė jetė i gatshėm pėr kėtė takim.

LaCoStA
17-10-11, 12:06
Valdes: Messi mė i miri nė botė

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.1017120245494_m.jpg

Portieri i Barcelonės, Victor Valdes, ka lavdėruar autorin e dy golave, Lionel Messi, pas fitores 3-0 ndaj Racing Santander.

“Messi ėshtė lojtari mė i mirė nė botė dhe ai gjithmonė na ndihmon neve tė pėrmirėsohemi”.


“Ne luajmė vėrtet mirė dhe jemi tė lumtur qė kemi penguar Racing Santander tė krijojė shumė shanse”, ka thėnė Valdes.

AlbaSoft
17-10-11, 12:52
Me Barcelon s`ka loj kta ta prishin busollen te shtyn ne turbulenca .

LaCoStA
17-10-11, 23:33
Abidal dėshiron tė qėndrojė te Barca
http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.1017172300418_m.jpg


Eric Abidal ka shprehur dėshirėn pėr tė qėndruar nė Camp Nou dhe ka thėnė se ėshtė i bindur se do tė arrijė marrėveshje me drejtuesit e klubit pėr zgjatjen e kontratės.

“Nuk mendoj se do tė ketė problem pėr pagėn. Po, dua tė qėndroj, dy vite do tė ishin mirė, njė plus njė. Jam i sigurt se do tė arrijmė marrėveshje”, ka thėnė mbrojtėsi pėr Cope.es.

Ai ka sqaruar se ėshtė nė gjendje tė mirė shėndetėsore dhe beson se ende mund tė kontribuojė te Barca.

LaCoStA
17-10-11, 23:35
Messi mban kreun e Castrol Listės

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.1017152850477_m.jpg


Ylli i Barcelonės, Lionel Messi, mbetet nė maje tė renditjes Castrol EDGE Rankings pas njė muaji tė shkėlqyeshėm shtatori pėrfshirė edhe hat-trickun e shėnuar kundėr Osasunės.

Fituesi i Topit tė Artė i vitit tė kaluar ėshtė golashėnuesi dhe asistuesi mė i mirė nė La Liga kėtė sezon dhe njė prej katėr lojtarėve tė Barcelonės qė bėjnė pjesė nė top 10 tė Castrol EDGE Listės.

Mario Gomez ka ruajtur pozitėn e dytė pasi po ashtu kaloi njė shtator tė shkėlqyeshėm me katėr gola kundėr Freiburg. Ylli i Bayern Munich ėshtė i vetmi lojtar krahas Edin Dzeko qė ka shėnuar katėr gola nė njė ndeshje kėtė sezon nė pesė ligat mė tė mira evropiane.

Cristiano Ronaldo ėshtė ende nė pozitėn e tretė prapa Mario Gomez dhe Messi. Ylli i Real Madidit ka bėrė mė sė shumti goditje drejt golit nė LA Liga kėtė sezon. Ai shoqėrohet nė Castrol EDGE top 10 nga bashkėlojtari Karim Benzema.

LaCoStA
30-10-11, 21:46
Guardiola: Nuk do tė ishim kėtu pa Messin

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.1029110524510_m.jpg

Trajneri i Barcelonės, Pep Guardiola, ka lėvduar futbollistin mė tė mirė nė planet, Lionel Messin pėr impaktin e tij nė Camp Nou duke thėnė se klubi katalanas nuk do tė ishte aty ku ėshtė sot pa argjentinasin.

“Messi e di shumė mirė ēfarė ne tė gjithė mendojmė, i gjithė stafi drejtues dhe njerėzit tė cilėt e shikojnė, madje edhe lojtarėt tjerė. Ne jemi tė gjithė tė ngazėllyer pėr atė qė ai bėn, ka bėrė dhe do tė bėjė. Dhe natyrisht, asgjė prej asaj qe kemi bėrė nuk do tė ishte e mundur pa tė”.


“Ai ėshtė lojtar mė ndryshe, statistikat e bėjnė atė mė ndryshe dhe ju fiton ndeshjet nė tė gjitha nivelet. Nuk ka ndeshje ku ai nuk krijon raste. Nuk besoj se ka nevojė tė bėhen debate pėr formėn e tij”, tha Guardiola.


http://dardania.de/vb/upload/data:image/gif;base64,R0lGODlhEAALAPQAAP///z2LqeLt8dvp7u7090GNqz2LqV+fuJ/F1IW2ycrf51aatHWswaXJ14i4ys3h6FmctUCMqniuw+vz9eHs8 fb5+meku+Tu8vT4+cfd5bbT3tbm7PH2+AAAAAAAAAAAACH/C05FVFNDQVBFMi4wAwEAAAAh/hpDcmVhdGVkIHdpdGggYWpheGxvYWQuaW5mbwAh+QQJCwAAACw AAAAAEAALAAAFLSAgjmRpnqSgCuLKAq5AEIM4zDVw03ve27ifD gfkEYe04kDIDC5zrtYKRa2WQgAh+QQJCwAAACwAAAAAEAALAAA FJGBhGAVgnqhpHIeRvsDawqns0qeN5+y967tYLyicBYE7EYkYA gAh+QQJCwAAACwAAAAAEAALAAAFNiAgjothLOOIJAkiGgxjpGK iKMkbz7SN6zIawJcDwIK9W/HISxGBzdHTuBNOmcJVCyoUlk7CEAAh+QQJCwAAACwAAAAAEAAL AAAFNSAgjqQIRRFUAo3jNGIkSdHqPI8Tz3V55zuaDacDyIQ+Yr BH+hWPzJFzOQQaeavWi7oqnVIhACH5BAkLAAAALAAAAAAQAAsA AAUyICCOZGme1rJY5kRRk7hI0mJSVUXJtF3iOl7tltsBZsNfUe gjAY3I5sgFY55KqdX1GgIAIfkECQsAAAAsAAAAABAACwAABTcg II5kaZ4kcV2EqLJipmnZhWGXaOOitm2aXQ4g7P2Ct2ER4AMul0 0kj5g0Al8tADY2y6C+4FIIACH5BAkLAAAALAAAAAAQAAsAAAUv ICCOZGme5ERRk6iy7qpyHCVStA3gNa/7txxwlwv2isSacYUc+l4tADQGQ1mvpBAAIfkECQsAAAAsAAAAA BAACwAABS8gII5kaZ7kRFGTqLLuqnIcJVK0DeA1r/u3HHCXC/aKxJpxhRz6Xi0ANAZDWa+kEAA7AAAAAAAAAAAA

LaCoStA
30-10-11, 21:47
Rikthehet Messi

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.1029231309564_m.jpg

Barcelona ka realizuar fitore prej 5-0 kundėr Mallorcas, nė njė takim ku Leo Messi realizoi het-trik.

Ishte lojtari qė e mban epitetin e mė tė mirit nė botė ai qe e zhbllokoi rezultatin nga pika e bardhė (13’).


Akoma pa u mbyllur pjesa e parė, Messi realizoi dy herė (21’ dhe 30’) pėr ta kompletuar het-trikun e tij dhe pėr t’u rikthyer i pari nė listėn e golashėnuesve nė La Liga.


Joan Isaac Cuenca (50’) dhe Dani Alves (90’) shėnuan dy golat tjerė.


Me tre pikėt e reja, Barcelona ėshtė pozicionuar nė pozitėn e parė, sė paku derisa Real Madridi dhe Levante tė zhvillojnė ndeshjet e kėsaj jave.

LaCoStA
30-10-11, 21:49
Messi: Nuk isha nė krizė

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.1030100850884_m.jpg

Sulmuesi i Barcelonės, Lionel Messi ka deklaruar pėr mediat spanjolle pas fitores ndaj Mallorcas ku ai shėnoi hettrik se ai kurrė nuk ka qenė nė krizė pėrkundėr faktit se kaloi dy ndeshje pa shėnuar.

“Ekipi luajti mirė pėrsėri. Ne shėnuam shpejt dhe nė pjesėn e parė rezultati u konfirmua. Ne duhet tė vazhdojmė kėshtu”.


“Ishte ēmenduri tė thuhet se isha nė krizė vetėm pse nuk shėnova nė tri ndeshje. Unė nuk merakosem nėse shėnoj apo jo, pasi ekipi duhet tė fitojė”, potencoi Messi.

LaCoStA
21-11-11, 16:30
Barcelona, poker me Zaragozėn


http://indeksonline.net/repository/images/sport/barce.jpg (http://indeksonline.net/repository/images/sport/barce.jpg)

Kthehet prapė Barcelona e shumė golave. Skuadra e Pep Guardiolės fiton bindshėm nė Camp Nou kundėr Zaragozės. Janė shtyllat e rikthyera tė mbrojtjes, Pique e Puyol qė kontribuojnė me nga njė golk nė fitoren 4:0. Messi i pėrhershėm dhe David Villa i shėnuan tė dy golat e tjerė.

LaCoStA
21-11-11, 16:32
Neymar: Lojtarėt e Barcės janė “jashtėtokėsorė”


http://indeksonline.net/repository/images/sport/16_11_11_11468_ney.jpg (http://indeksonline.net/repository/images/sport/16_11_11_11468_ney.jpg)

Neymar ka theksuar edhe njė herė tjetėr se Barcelona ėshtė “ekipi mė i mirė nė botė” dhe se lojtarėt e saj janė “jashtėtokėsorė”.

“Barcelona ėshtė njė ekip jashtėtokėsorėsh. Ėshtė ekipi mė i mirė nė botė”, theksoi talenti brazilian nė njė intervistė pėr ‘France Football’.

Neymar sapo ka nėnshkruar njė kontratė tė re me Santos deri nė vitin 2014 dhe flet pėr tė ardhmen e tij: “Pėr momentin do tė qėndroj nė Brazil. Nė jetė duhen bėrė zgjedhje dhe unė zgjodha Santosin edhe pse mė vjen mirė qė klube si Real Madrid dhe Barcelona janė tė interesuara pėr mua.”

Pėrsa i pėrket Topit tė Artė FIFA, Neymar u tregua i qartė duke thėnė se Leo Messi e meriton ta fitojė sėrish.

“Pa dyshim qė duhet ta fitojė Messi! Ajo qė ai bėn me Barcelonėn ėshtė e pabesueshme. I dyti duhet tė renditet Cristiano Ronaldo, ndėrsa unė jam i kėnaqur qė jam nė kėtė listė. Mjafton kaq”, tha Neymar.

LaCoStA
21-11-11, 16:33
Barcelona e Camp Nout, e tmerrshme 30:0


http://indeksonline.net/repository/images/sport/barceloa.jpg (http://indeksonline.net/repository/images/sport/barceloa.jpg)

Barcelona nė terrenin vendas vėrtet po shkelė ēdo gjė para vetes.Kjo sė paku shihet nė rezultatet mahnitėse tė arritura nė kėtė edicion.

Fitorja e kėsaj xhiroje ndaj Zaragozas me rezultat 4-0, ka bėrė njė diferencė tė paparė nė terrenin vendas, duke arritur qė nga tė gjitha ndeshjet nė Camp Nou tė shėnojė plot 30 gola, e duke mos e pranuar asnjė tė vetėm.

Njė statistikė e tillė nuk mbahet mend nė historinė e klubit katalonas. E pėr kėtė mund tė krenohet mė sė shumti portieri Victor Valdes, sepse ende nuk arriti ti “zhgėnjejė” tifozėt e Barcelonės nė Camp Nou, as me njė gol tė vetėm.

LaCoStA
21-11-11, 16:39
Messi i nominuar pėr golin e vitit

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.1119110334775_m.jpg

Sulmuesi i Barcelonės, Lionel Messi ėshtė nominuar nė listėn e shkurtėr tė FIFA-s pėr Ēmimin Ferenc Puskas qė i ndahet futbollistit qė realizoi golin mė tė mirė tė vitit. st1:*{behavior:url(#ieooui) }
Argjentinasi ėshtė nominuar pėr golin e tij tė shėnuar ndaj Arsenalit nė fitoren prej 3-1 nė Camp Nou, qė ia siguroi kualifikimin Barcelonės, e qė mė pas ndikoi dhe nė ngritjen e trofeut.

Edhe Giovani Dos Santos, Wayne Rooney, Zlatan Ibrahimovic, ashtu si Neymar, janė nominuar pėr ēmimin prestigjioz.

Ēmimi Ferenc Puskas, i cili ka marrė emrin nga legjenda hungareze Ferenc Puskas do tė ndahet mė 9 janar, ndėrsa sė fundmi ėshtė fituar nga Hamit Altintop.

LaCoStA
21-11-11, 16:41
Platini: Messi do ta fitojė sėrish FIFA Topin e Artė

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.1115182315929_m.jpg

Presidenti i UEFA-s, Michel Platini, ka thėnė se superylli i Barcelonės, Lionel Messi, do tė jetė njeriu qė do ta fitojė FIFA Topin e Artė edhe kėtė vit.
Argjentinasi ėshtė nė listėn e ngushtė prej 23 lojtarėsh pėr ta fituar ēmimin prestigjioz qė do tė ndahet me 9 janar 2012, ndėrsa Platini, i cili ėshtė i vetmi lojtar qė e ka fituar tri herė radhazi Topin e Artė, beson qė Messi do ta arrijė rekordin e tij.

“Besoj se Messi do ta fitojė Topin e Artė pėr tė tretėn herė radhazi. E di se rekordet bėhen pėr t’u thyer dhe besoj se ai do tė mė kalojė mua”.

“Unė arrita te Juve nė moshė 27-vjeēare, ndėrsa Messi ka shkuar te Barca kur ishte 13-vjeēar. Kohėt kanė ndryshuar”.

“Po tė isha rritur te Juventusi, do tė kisha fituar edhe mė shumė, mirėpo gjyshėrit e mi u transferuan nė Francė dhe unė nuk mund tė apeloj nė asnjė gjyq kundėr kėsaj”, ka thėnė Platini.

LaCoStA
25-11-11, 09:12
Barca feston nė San Siro

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.1123223921977_m.jpg

Barcelona e ka siguruar kualifikimin nga pozita e parė nė Grupin H, pasi ka triumfuar pėrballė Milanit me rezultat 3-2 nė takimin e tė mėrkurės mbrėma tė zhvilluar nė kėshtjellėn e kuqezinjve.

Messi e gjeti Keitan brenda gjashtėmbėdhjetėmetėrshit, i cili e kaloi topin drejt Mark van Bommel, ndėrsa holandezi harroi se nuk luante mė pėr Barcelonėn dhe e plasoi nė portėn e vet (14’).

Zlatan Ibrahimovic pranoi njė top nga Clarence Seedorf dhe e mposhti Valdesin pėr ta nivelizuar takimin (20’).

Nė minutėn e 31-tė u akordua penalti nė favor tė mysafirėve, ndėrsa i saktė nga pika e bardhė ishte Lionel Messi, i cili riktheu epėrsinė e vendasve.

Nė minutat e mbetura tė gjysmės sė parė, vendasit ishin me fat qė nuk pranuan gola tė tjerė, pasi lojtarėt e Barcės patėn edhe disa raste tė mira shėnimi.

Nė gjysmėn e dytė, Kevin-Prince Boateng e shmangu nė mėnyrė mjeshtėrore Abidalin dhe e plasoi topin nė skajin e portės, pėr ta rikthyer ndeshjen nė barazim (54’).

Leo Messi bėri njė pasim tė jashtėzakonshėm drejt Xavit, ndėrsa spanjolli e dėnoi pėr tė tretėn herė kėtė mbrėmje portierin Abbiati (63’).

Nė takimin tjetėr tė kėtij grupi, Viktoria Plzeni ka fituar me rezultat minimal kundėr BATE Borisovit.

Pas xhiros sė pestė, Barcelona kryeson me 13 pikė dhe siguron kualifikimin nga pozita e parė, ndėrsa Milani me tetė pikė ėshtė kualifikuar nga vendi i dytė.

LaCoStA
25-11-11, 09:14
Messi: Kruciale fitorja ndaj Milanit

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.1124170928205_m.jpg

Superylli i Barcelonės, Lionel Messi ka pėrgėzuar bashkėlojtarėt pėr fitoren e madhe tė arritur ndaj Milanit nė San Siro, e cila ia siguroi Barcės vendin e parė nė Grupin H tė Ligės sė Kampionėve.

“Ishte njė fitore kruciale pasi e bėn shortin mė tė lehtė pėr fazėn tjetėr, qė teorikisht ėshtė mė mirė pėr ne”

“Ne e kemi dashur me ēdo kusht fitoren ndaj kėtij ekipi tė madh dhe mendoj se ishte spektakėl pėr fansat nė stadium. Ishte ndeshje e mrekullueshme ndaj njė ekipi prestigjioz. Ne jemi nė pozitėn e parė, gjė tė cilėn dhe e kemi kėrkuar”, potencoi Messi.

LaCoStA
25-11-11, 09:16
Barca shumė pranė Damiaos

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.1124184914385_m.jpg


Agjenti i sulmuesit brazilian, Leandro Damiao ėshtė takuar me presidentin e Barcelonės, Sandro Rosell.

Sulmuesi brazilian pritet tė largohet nga Internacional de Porto Allegre pasi po kėrkohet nga shumė skuadra tė mėdha evropiane. Fillimisht Interi dhe Milani ishin favoritėt pėr firmėn e tij, por tani duket se Barcelona e ka nė dorė situatėn.

“Takim produktiv me presidentin e Barcelons, Sandro Rosell”, postoi agjenti Vinicius Prates nė Twitterin e tij personal.

LaCoStA
25-11-11, 09:17
Guardiola: Fitorja ndaj Milanit, nder i madh

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.1124230356745_m.jpg


Trajneri i Barcelonės, Pep Guardiola e konsideron fitoren ndaj gjigantit italian Milan si fitore tė madhe pėr ekipin e tij dhe njėkohėsisht nder i madh.

“Ishte vėrtet nder tė mposhtim njė ekip aq prestigjioz si Milani nė San Siro. Unė jam i kėnaqur qė njerėzit qė e shikuan takimin janė argėtuar”.

“Ne luajtėm njė ndeshje tė mirė nė udhėtim, pasi tė vijmė kėtu dhe tė bėjmė gjithė ato raste dhe tė shėnojmė tri gola, ėshtė vėrtet gjė e madhe ndaj njė ekipi tė madh. Na bėn krenarė. Ėshtė nder qė mposhtėm Milanin nė San Siro”, ka thėnė Guardiola.

LaCoStA
25-11-11, 10:22
Del Bosque voton Messin dhe Guardiolėn


http://indeksonline.net/repository/images/sport/del_b.jpg (http://indeksonline.net/repository/images/sport/del_b.jpg)

Trajneri i kombėtares sė Spanjės Vicente Del Bosque ka votuar Lionel Messin si lojtarin mė tė mirė nė botė pėr kėtė vit.

Si trajnerin mė tė mirė nė botė Del Bosque ka vlerėsuar Pep Guardilolėn e Bracelonės, ndėrsa prej lojtarėve me mė shumė pikė Del Bosque ka vlerėsuar edhe Cristiano Ronaldon dhe Thomas Mullerin.

Kjo pasi qė FIFA iu jap tė drejtėn trajnervė dhe kapitenėve tė skuadrave tė vendosin pėr mė tė mirin e botės.

LaCoStA
25-11-11, 10:24
Abidal edhe tre vjet te Barcelona

http://indeksonline.net/repository/images/sport/25_11_11_75742_abidal.jpg (http://indeksonline.net/repository/images/sport/25_11_11_75742_abidal.jpg)


Eric Abidal, mbrojtėsi francez i Barcelonės, ka bėrė tė ditur se mė nė fund ka aritur njė marrėveshje me klubin katalanas pėr rinovimin e kontratės sė tij.

32-vjeēari tha pėr francezen Canal+ se do tė qėndrojė nė Spanjė tė paktėn edhe pėr dy vite tė tjera. Abdidal do tė firmosė njė kontratė 2+1 (2 sezone me opsionin pėr njė tė tretė).

“Agjentėt e mi kanė folur me drejtuesit e Barcelonės dhe gjithēka ėshtė zgjidhur. Mungon vetėm firma ime. Jam shumė i lumtur qė aventura ime nė Spanjė do tė vazhdojė”, theksoi mbrojtėsi i krahut tė majtė.

Gjiki
25-11-11, 14:57
sivjet i ka ra pak niveli, apo ekipet tjera jane permiresu :)

valiii
25-11-11, 15:38
sivjet i ka ra pak niveli, apo ekipet tjera jane permiresu :)

Ekipa eshte ende pa asnje humbje kete vit, pse mendon se kane ramje ne nivel?

Gjiki
25-11-11, 15:42
m'a mire me humb 1 here, me fitu 1 here...
se me mbet 2 here baraz :D (1 pike m'a shume bene) ;)

valiii
25-11-11, 15:49
m'a mire me humb 1 here, me fitu 1 here...
se me mbet 2 here baraz :D (1 pike m'a shume bene) ;)

e di une ēka eshte me mire, matematike e thjeshte eshte kjo... Ama pa marr parasysh formes momentale, keta jane me te miret. Shifet se luajn me 40% te mundsive... Me daten 10.12 me duket se eshte el clasiko ku mendoje qe do ta shkatrojne (prap, again and again) realin e mulinjos prepotent :))

Gjiki
25-11-11, 15:55
matematika dhe data jane dy gjėra t'ndryshme...
nuk besoj qė do t'a shkatėrroj, po t'isha aq i sigurtė do fusja gjithė pasurinė "X ose 2" ;)

valiii
25-11-11, 16:09
matematika dhe data jane dy gjėra t'ndryshme...
nuk besoj qė do t'a shkatėrroj, po t'isha aq i sigurtė do fusja gjithė pasurinė "X ose 2" ;)

Matematika shume ka lidhje me datat... Vet jeta eshte matematike :))... Edhe pasurija jote edhe X2-shi (qe perdoret ne zhargonin bastoresk) bashke me kuoten qe i percaktohet here (X) pasurija jote = (barazi me) eshte matematike e krejt keto bashke me shkrablat e mija qe pi shkruaj jane matematike se ma shtojne edhe nje postim :))...

P.S| Hajgare po baj shoki, mendova qe meresh vesh per futboll, desha te nxise pak per debat :p

panta_rhei
27-11-11, 00:15
Mos merziti gra :biggrin:

Deka osht ma e rond. :biggrin:

Gjiki
27-11-11, 11:16
P.S| Hajgare po baj shoki, mendova qe meresh vesh per futboll, desha te nxise pak per debat :p

"njish" m'dul matematika te Getafe... ti garant "dysh" e ke mendu 

LaCoStA
05-12-11, 01:20
"njish" m'dul matematika te Getafe... ti garant "dysh" e ke mendu 

Doku sot nje jave, kallzona qysh t'ka dal matematika? :smile:

LaCoStA
05-12-11, 01:25
Barca, “vetėm” pesė gola

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.1203215218339_m.jpgBarcelona ka shėnuar fitore tė lartė prej 5-0 kundėr Levantes nė Camp Nou, nė njė takim ku ka mundur tė shėnojė edhe disa gola tė tjerė.


Mesfushori Cesc Fabregas e filloi serinė e golave pas asistimit tė Andres Iniestas (4’), ndėrsa i njėjti lojtar e shėnoi edhe golin e dytė pas njė harkimi tė Xavit (33’).


http://www.telegrafi.com/fo/2010/1fabregas.jpg

Joan Isaac Cuenca e vendosi rezultatin e pjesės sė parė (37’), ndėrsa edhe nė kėtė gol ishte pjesėmarrės Iniesta, i cili e bėri asistin.


Nė gjysmėn e dytė i erdhi radha tė shėnonte Lionel Messit (55’), i cili pas njė korneri tė shkurtuar u asistua nga Daniel Alves, pėr tė arritur shifrėn prej 17 golave nė La Liga kėtė edicion, po aq sa ka edhe Cristiano Ronaldo.

http://www.telegrafi.com/fo/2010/1sanche.jpg


Messi i ndihmoi Alexis Sanchezit ta shėnonte golin e pestė pėr katalunasit (61’) dhe ky ishte goli i fundit nė kėtė takim, pasi nė vazhdim lojtarėt mysafirė ishin me fat qė nuk pranuan edhe disa gola tė tjerė, duke qenė se Blaugranėt humbėn shumė raste shėnimi deri nė fishkėllimėn e fundit tė gjyqtarit.


Para derbit mė tė madh nė botė, ‘el Clasico’, qė zhvillohet tė shtunėn me 10 dhjetor nė Santiago Bernabeu, diferenca e pikėve mes Real Madridit dhe Barcelonės ėshtė tre, ndėrsa Los Blancos kanė njė ndeshje mė pak tė zhvilluar.

LaCoStA
05-12-11, 01:30
Puyol i gatshėm pėr ‘el Clasico’

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.1204220115617_m.jpg

Kapiteni i Barcelonės, Carles Puyol, pritet qė tė jetė i gatshėm pėr supersfidėn e fundjavės sė ardhshme ndaj Real Madridit, pėrkundėr faktit qė pėsoi njė dėmtim tė lehtė ndaj Levantes tė shtunėn mbrėma.

Mbrojtėsi spanjoll ishte rrėzuar kur u pėrplas me Arouna Konen gjatė pjesės sė parė dhe ėshtė dashur tė zėvendėsohej nga Dani Alves nėntė minuta para fundit tė pjesės sė parė.

Sidoqoftė, EFE raporton se zėvendėsimi i Carles Puyol ishte si masė parandalimi tė njė dėmtimi tjetėr nga Barcelona. Kėshtu, Puyol do tė jetė nė gjendje qė ta udhėheqė ekipin nė betejėn e madhe nė Santiago Bernabeu fundjavėn e ardhshme.

Lajmi pėr rikthimin e Puyol pėrbėn njė shtytje tė madhe pėr Barcelonėn, pasi gjashtė disfatat e fundit katalanasit i pėsuan pa prezencėn e kapitenit tė tyre.

LaCoStA
05-12-11, 01:31
Ibrahimovic do tė votoj pėr Messin


http://indeksonline.net/repository/images/sport/04_12_11_42670_ibra.jpg (http://indeksonline.net/repository/images/sport/04_12_11_42670_ibra.jpg)

Zlatan Ibrahimovic ka pranuar tė votoj pėr Leo Messin, nė garėn pėr Topin e Artė. Suedezi e pranoi kėtė nė njė intervistė pėr programin 'Telefoot' tė televizion francez F1.

"Do tė votoj pėr Messin, lojtarin mė tė mirė" ka thėnė Ibra, duke shtuar se ai ėshtė favoriti kryesor nė mesin e 23 lojtarėve, si dhe pėr faktin se ėshtė i ri.

I pyetur nėse ėshtė mė i fort Messi apo Ronaldi, sulmuesi i Milani ėshtė pėrgjigjur: "Nuk e di ... sipas mendjes time unė jam mė i fort se tė gjithė. Nuk mė duhet Topi i Artė pėr tė qenė nr 1" ka thėnė Ibrahimovic.

Gjiki
05-12-11, 09:38
Doku sot nje jave, kallzona qysh t'ka dal matematika? :smile:

kysmet, n'emen t'zotit ktu m'ki :)

LaCoStA
07-12-11, 10:29
kysmet, n'emen t'zotit ktu m'ki :)

Mos e qit n'harres a? :smile:

Si t'hupim na, pa ta dhan doren se la ......... po menoj, me ta uru :smile:

LaCoStA
07-12-11, 10:30
Barcelona, fitore pėr statistika


http://indeksonline.net/repository/images/sport/06_12_11_138357_barca.jpg (http://indeksonline.net/repository/images/sport/06_12_11_138357_barca.jpg)

Barcelona e ka pėrmbyllur me fitore ciklin e parė nė Champions. Edhe pa
shumicėn e lojtarėve standard, ekipi i Guardiolės ka shėnuar njė fitore tė thellė nė shtėpi ndaj Bate Borisov me 4-0.

Serinė e golave e hapi i riu Roberto nė min.36'. Montoya 60', Rodrigues nė 63' i cili shenoi nga penalltia ne minu. 88'. Nė kėtė grup ku bėn pjesė edhe Milani, Barcelona e ka pėrmbyllur ciklin pa asnjė humbje, tė gjitha fitore dhe njė barazim nė shtėpi me Milanin.

LaCoStA
07-12-11, 10:32
Guardiola i kėnaqur me tė rinjtė


http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.1207084822531_m.jpg


Trajneri i Barcelonės, Pep Guardiola, e ka quajtur “magjike” paraqitjen e tė rinjve nė fitoren e mbrėmshme 4-0 ndaj BATE Borisov nė Ligėn e Kampionėve.

Mbrojtėsi i majtė Maxwell dhe portieri i dytė Jose Pinto ishin tė vetmit lojtarė qė nuk vinin nga kampi i tė rinjve tė Barcės, La Masia, me Guardiolėn qė zgjodhi tė hedhė nė fushė nėntė lojtarė qė vinin nga akademia e tyre.

Thiago, vėllai i tij Rafinha, pastaj Martin Montoya, Marc Bartra, Andreu Fontas, Jonathan dos Santos, Sergi Roberto, Pedro dhe Isaac Cuenca, qė tė gjithė ishin nė 11-shen startuese.

“U thash atyre qė tė dalin dhe tė kėnaqen, ata dolėn bėnė shumė gjėra dhe nuk kishin frikė. E rėndėsishme pėr ne ėshtė tė shohim se ata janė tė aftė tė luajnė dhe tė shohin se ata janė tė gatshėm kur ne kemi nevojė pėr ta”.

“Nuk ėshtė e lehtė tė nxjerrėsh nė formacion gjashtė ose tetė fėmijė nga ekipi i dytė dhe tė luash kaq mirė”, ka deklaruar Guardiola.

Gjiki
07-12-11, 14:25
Mos e qit n'harres a? :smile:

Si t'hupim na, pa ta dhan doren se la ......... po menoj, me ta uru :smile:

edhe une kam me ta uru se koke sportist :)

se njoni m'tha ti s'po kuptojshe futbollin, pse i thash qe Barcelona nuk osht tu lujt bash mirė sivjet... nuk shkun as 2 dita edhe hupi Barcelona, kurr mo nuk erdh ai ktu :D

LaCoStA
07-12-11, 16:27
edhe une kam me ta uru se koke sportist :)

se njoni m'tha ti s'po kuptojshe futbollin, pse i thash qe Barcelona nuk osht tu lujt bash mirė sivjet... nuk shkun as 2 dita edhe hupi Barcelona, kurr mo nuk erdh ai ktu :D

Ja s'e ka per ata, po nuk i ka ra udha knej ...

LaCoStA
07-12-11, 16:30
Messi, Xavi dhe Ronaldo, finalistėt e FIFA Topi i Artė

Fituesi i vitit tė kaluar, Lionel Messi, bashkėlojtari i tij Xavi Hernandez, dhe rivali i pėrbetuar, Crsitiano Ronaldo, janė tre lojtarėt tė cilėt do tė luftojnė pėr shpėrblimin mė tė ēmuar individual pėr njė futbollist, FIFA Topin e Artė.


Tre finalistėt u zbuluan nga sekretari gjeneral i FIFA-s, Jerome Valcke, dhe drejtori i revistės franceze France Football, Francois Moriniere.


http://www.telegrafi.com/fo/2010/lionelmessitopi.jpg

Favoriti kryesor pėr ta fituar ēmimin ėshtė Messi. Ai e kishte fituar trofeun nė fjalė nė tė dy vitet e kaluara, 2009 dhe 2010, dhe mund tė bėhet lojtari i parė pas Michel Platini qė e fiton kėtė trofe tre herė radhazi.

Cristiano Ronaldo, i cili vitin e kaluar fitoi vetėm trofeun e Kupės sė Mbretit, po ashtu ėshtė nė garė nė kėrkim tė Topit tė Artė tė dytė nė karrierėn e tij. Ai e kishte fituar atė nė vitin 2008 kur ishte lojtar i Manchester United.


http://www.telegrafi.com/fo/2010/ronaldotopi.jpg


Kandidati i tretė dhe mė pak favorit mbetet mesfushori i Barcelonės, Xavi, i cili pėrfundoi i treti nė tė dy edicionet e kaluara.

Messi po ashtu ėshtė kandidat pėr tė fituar ēmimin Puskas Award pėr Golin e Vitit pėr golin kundėr Arsenalit. Ai do tė luftojė pėr kėtė shpėrblim me sulmuesin e Manchester United, Wayne Rooney (golin e fitores kundėr Manchester Cityt) dhe me yllin e Santos, Neymar (goli kundėr Flamengos).

Barcelona dhe Real Madridi do tė luftojnė edhe nė garėn pėr Trajnerin e Vitit, ku janė nominuar tre kandidatė: Pep Guardiola, Jose Mourinho dhe trajneri i Manchester United, Sir Alex Ferguson.

LaCoStA
10-12-11, 14:50
Realin do ta sulmojmėhttp://indeksonline.net/repository/images/sport/duardioa.jpg (http://indeksonline.net/repository/images/sport/duardioa.jpg)


Pep Guardiola, trajneri i Barcelonės, e ka tė qartė se si do tė luajė ndaj Real Madrid mbrėmjen e sė shtunės, nė Santiago Bernabeu. Katalanasit do tė sulmojnė nga minuta e parė e takimit sipas tij.

‘Pėrparsim qė ka Real Madrid nė renditje 3 pikė dhe njė ndeshje mė pak se Barcelona nuk mė kushtėzon nė pėrgatitjen e ndeshjes. Dua qė ekipi im tė sulmojė dhe tė gjejė rezultatin pozitiv me lojėn qė kemi bėrė gjithmonė dhe jo sepse duhet tė reduktojmė diferencėn”, u shpreh Guardiola nė konferencėn e shtypit para ndeshjes.

Pėrsa i pėrket heshtjes sė Mourinho-s para kėsaj ndeshjeje, Guardiola theksoi se e “rėndėsishme ėshtė qė tė flasin protagonistėt nė fushė”.

“Ekipet e Mourinho-s gjithmonė kanė qenė tė forta. Pėr shembull Interi ishte njė ekip madhėshtor qė fitoi Ligėn e Kampioneve. Futbolli ėshtė i bukur sepse jo tė gjithė skuadrat luajnė njėsoj dhe kėtė gjė i kam thėnė lojtarėve gjatė gjithė kėsaj jave. Duhet tė jemi gati pėr njė ndeshje tė vėshtirė edhe sot”, shtoi tekniku katalanas.

LaCoStA
10-12-11, 14:55
Iniesta: Kjo Barcelonė, mė e mira

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.1208230833416_m.jpg

Mesfushori i Barcelonės, Andres Iniesta ėshtė shprehur se skuadra aktuale katalanase ėshtė mė e mira nė tė cilėn ai ka luajtur gjatė karrierės sė tij.

“Unė besoj se ky ėshtė ekipi mė i mirė i Barcelonės nė tė cilin kam luajtur ndonjėherė. Kjo ėshtė pėr shkak se si zhvillohet loja jonė, me ekipet tė cilat po forcohen vit pas viti”.

“Jemi tė sfiduar qė tė pėrmirėsohemi ditė pas dite, vit pas viti, diēka qė kemi bėrė me respektin mė tė madh – taktikisht, fizikisht dhe teknikisht”, tha Iniesta duke shtuar se ai nuk lodhet kurrė sė fituari tituj.

LaCoStA
10-12-11, 14:59
Deco: Barca fiton nė El Clasico

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.1209210331929_m.jpg

Ish-mesfushori i Barcelonės, Deco ka deklaruar se ish-klubi i tij do tė triumfojė nė ndeshjen ndoshta mė tė madhe nė dhjetė vitet e fundit ndaj Real Madridit qė zhvillohet tė shtunėn nė Bernabeu.

“Real Madridi po luan mė mirė. Mendoj se ata po luajnė mė mirė si ekip. Nėse ekziston ndonjė ekip qė mund ta mposhtė kėtė Real Madrid, atėherė ėshtė Barcelona”.


“Barcelona duhet tė fitojė pėr ta zvogėluar distancėn, por njė barazim do tė ishte po ashtu i mirė se ardhur pasi sezoni ėshtė shumė i gjatė”, tha Deco pėr El Mundo Deportivo.

LaCoStA
10-12-11, 15:02
Guardiola: Duhet tė jemi tė pėrkryer

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.1210112152391_m.jpg

Trajneri i Barcelonės, Pep Guardiola ėshtė paraqitur nė konferencėn pėr shtyp para supersfidės ndaj Real Madridit qė zhvillohet sonte mbrėma, duke thėnė se ekipi i tij duhet tė luajė nė mėnyrė tė pėrkyer nėse dėshiron tė fitojė.

Guardiola nė konferencė foli pėr gjasat qė ekipi i tij ka nė Bernabeu, duke parashikuar nė tė njėjtėn kohė presion tė hatashėm nga Real Madridi.


“E kam pėrshtypjen se Reali do tė bėjė presion. Kur dikush arrin kėto rezultate, ėshtė normale qė tė luajė nė mėnyrė tė njėjtė. Unė duhet ta bėj gati ekipin pėr
njė lojė tė pėrkryer nė mėnyrė qė tė fitojmė”, theksoi Pep.


http://www.telegrafi.com/fo/2010/superclasico/guardiola350.jpg


Guardiola mė pas foli edhe pėr atė nėse renditja tabelare do tė ndikojė nė kėtė takim, duke e pėrjashtuar kėtė teori, pasi mendon se faktor kyē do tė jetė se cili ekip familjarizohet mė shpejtė me aftėsitė e ekipit kudnėrshtar.


“Nuk mendoj se fakti qė Reali ėshtė lider do tė ketė ndikim nė kėtė takim. Tė luash sipas renditjes tabelare nuk ka vlerė. Gjėja mė e rėndėsishme ėshtė tė dini aftėsitė dhe fuqinė e kundėrshtarit, ashtu sikurse pikėn e dobėt. Ne duhet tė jemi tentativ nė lojėn e tyre pozicionale, strategjinė e tyre dhe kundėrsulmet”, potencoi Pep.


Strategu katalan e mbylli konferencėn pėr shtyp duke lėvduar trajnerin e Real Madridit, Jose Mourinho, pėr heroizmat e bėra nga portugezi nė kohėn sa ishte te ish-kampioni i Evropės, Interi.


“Ne kemi luajtur ndaj njė kampioni tė madh atėkohė te Interi. Reali kėrkon shumė nga ju dhe Mourinho ėshtė trajner shumė i pėrgatitur, por unė nuk jam lodhur sė luajturi ndaj tyre. Ne do tė luftojmė pėr fitore, tė shohim si pėrfundon. Ne duhet tė jemi fluidė dhe funksional. Nuk do tė jetė e lehtė, sepse ata janė ekip i shpejtė, qė ju detyron tė ktheheni nė mbrojtje dhe t’i shkoni pas”, pėrfundoi Guardiola.

LaCoStA
10-12-11, 15:03
Milito: Barca fiton nė El Clasico

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.1210140318108_m.jpg

Ish-mbrojtėsi i Barcelonės, Gabriel Milito mendon se katalanasit do tė triumfojnė edhe njėherė nė El Clasico.

“Unė shpresoj se do tė ndodhė njėjtė sikurse vitin e kaluar, qė Barca tė fitojė”.


“Reali ėshtė kundėrshtari qė mund tė bėjė dėmin mė tė madh, por e shoh Barcelonėn ende fituese. Ata kanė dy stile tė ndryshme. Ata janė dy ekipet mė tė mira. Me gjithė pėlqimin qė kam pėr kolegėt e mi te Barcelona, unė pres qė ata tė fitojnė”, tha Milito duke lėvduar Pep Guardiolėn si trajnerin mė tė mirė nė botė.

panta_rhei
10-12-11, 15:04
Ku doni me ba venin sonte, o lepurushat e guardiolles??? :biggrin:

HALA MADRIIID !!!

LaCoStA
10-12-11, 18:20
Ku doni me ba venin sonte, o lepurushat e guardiolles??? :biggrin:

HALA MADRIIID !!!

Nese e ki fjalen per tifozet, ateher vendi yne eshte aty ku ka qene gjithmone, kurse nese e ke fjalen per lojtaret apo Barcelonen si ekipe, sonte dalin ne VENDIN E PARE, me pike te njejta me Realin, por me gol diference me te mire!


Visca el Barēa!

shef-qeti
10-12-11, 18:57
Visca el Barēa!

Mourinjo sonte prape ka mi fajsu referat, veq nashta e ngushllon Christiano Ronaldo, po menoj Christina.

Gega 1
10-12-11, 21:09
A di kush me m`tregue, a ka shanse per Realin sonte ?
E kom qitu ni shqipe,per Real e Ronaldo, i kalle krejt kojshine!
Po ia kom droen,m`qet pune nese hupe Reali.:biggrin:

Oqeani
10-12-11, 21:22
A di kush me m`tregue, a ka shanse per Realin sonte ?
E kom qitu ni shqipe,per Real e Ronaldo, i kalle krejt kojshine!
Po ia kom droen,m`qet pune nese hupe Reali.:biggrin:


Persehndete shokun, njehere dhe juve ju pershendes - Sa per Real e Barēa - tash ia therri gjum - po nejse pyete at shokun tuaj : A po i ndajshin/ ndajke diēka nga fitimi : Reali/ Ronaldo !

Ani mos te merzitet edhe nese humbe !

Loja do jet baraz !

Gega 1
10-12-11, 21:30
Persehndete shokun, njehere dhe juve ju pershendes - Sa per Real e Barēa - tash ia therri gjum - po nejse pyete at shokun tuaj : A po i ndajshin/ ndajke diēka nga fitimi : Reali/ Ronaldo !

Ani mos te merzitet edhe nese humbe !

Loja do jet baraz !
I pershendetun je dhe ti nga une...
Mire e kie,s`i qet sen n`kulete,le t`fiton sa te don Reali.
Edhe mu ma merr menja, qe Reali e ka zor me fitue.
Baraz,kisha thane edhe une.

panta_rhei
10-12-11, 21:34
U vendose ajo pune, 3 me 1 fiton Reali.

valiii
10-12-11, 23:52
Ku doni me ba venin sonte, o lepurushat e guardiolles??? :biggrin:

HALA MADRIIID !!!

Haaaaaaahahahahahahaahaahahaaaa..

e_martumja
10-12-11, 23:55
ska koment BRAVO

Gjiki
11-12-11, 00:00
Fitun Shkiet :) urime ju koft

e_martumja
11-12-11, 00:01
Fitun Shkiet :) urime ju koft
cilen loje e shikove :biggrin:

panta_rhei
11-12-11, 00:10
Haaaaaaahahahahahahaahaahahaaaa..

valiii,
pse po bohesh qeshtu?
o moderator, ku jini??? kqyre valin qysh pe prish temeeennn, qy

valiii
11-12-11, 00:50
Fitun Shkiet :) urime ju koft

Gjiki, shkijet e kane nje fjale per ju qe nguteni me fol "da ne bi bilo tuzno bilo bi smesno"...

Moderator, qy panta pom thote lepurosh, fshija shkrimin se prishem :))

Virti
11-12-11, 01:16
Fitun Shkiet :) urime ju koft

lexo pak kush eshte Katalonia!

LaCoStA
11-12-11, 08:49
U vendose ajo pune, 3 me 1 fiton Reali.

O pant, mos e ke dit rezultatin e s'ke desht me pranu, tani veq jau ke ndrru vendet? :smile:

Edhe une e kom pas prognozu qet rezultat, ama ne favor te Barcelones, kuptohet! :smile:


P.S - A t'kom kallzu ku e bojn/a venin mas ksaj loje?

LaCoStA
11-12-11, 08:52
Fitun Shkiet :) urime ju koft

Qekjo eshte eshte "Fair Play".

Ke than qe ki me ardh edhe me ma uru, ama per mue qeky nuk eshte urim, por ofendim!cilen loje e shikove :biggrin:

Garant nja Partizan e ku me dit qka ka kqyr?! :biggrin:

LaCoStA
11-12-11, 08:58
Nė ‘el Clasico’ fjalėn e ka Barcelona

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.1210235249549_m.jpg

Real Madridi nuk ka arritur ta thyejė ‘tabunė’ e quajtur Barcelona, pasi sėrish ėshtė turpėruar nė Santiago Bernabeu me rezultat 1-3.

Edhe pse tė gjithė analistėt e futbollit mendonin se Los Merengues kanė arritur nivelin e katalunasve, superderbi evropian e dėshmoi tė kundėrtėn- Barcelona vazhdon tė jetė mė e fortė.


Pjesa e parė
Vetėm 22 sekonda pas fishkėllimės sė parė tė gjyqtarit, vendasit krijuan epėrsi pas njė gabimi tė portierit Valdes, ndėrsa realizues ishte Karim Benzema.

http://www.telegrafi.com/fo/2010/1karimb.jpg

Njė gabim e bėri edhe Sergio Ramos, nga i cili nuk arriti tė pėrfitojė Lionel Messi, pasi goditjen e tij e mbrojti Iker Casillas.

Njė rast shumė tė volitshėm e pati edhe Cristiano Ronaldo, i cili pranoi njė top tė mirė nga Benzema, mirėpo goditja e tij pėrfundoi jashtė kuadratit tė portės.


http://www.telegrafi.com/fo/2010/alexis.jpg

Derisa Los Blancos po zhvillonin lojė tė mirė dhe po e dominonin takimin, Lionel Messi bėri nga ato magjitė e zakonshme tė tij pėr ta nxjerrė Alexis Sanchezin ballė pėr ballė me Casillasin, dhe kiliani e barazoi rezultatin (30’).

Nė vazhdim, Barcelona dalėngadalė filloi ta nivelizojė takimin dhe kohė pas kohe tė imponojė lojėn e vet nė fushė, megjithatė Reali nuk ndalej sė sulmuari.


Pjesa e dytė
Nė fillim tė fraksionit tė dytė tė lojės, Cristiano Ronaldo ekzekutoi dy gjuajtje tė lira, mirėpo nė asnjėrėn nuk u tregua i rrezikshėm.

http://www.telegrafi.com/fo/2010/1xavih.jpg

Minuta e 53-tė ishte fatale pėr portierin Casillas, kur pas njė goditje nga distanca tė Xavit, Marcelo e devijoi topin nė rrjet, pėr t’i kaluar mysafirėt nė epėrsi.

Jose Mourinho reagoi menjėherė duke inkuadruar Ricardo Kaka (Mesut Oezil) dhe Sami Khedira (Lassana Diarra) pėr tė freskuar skuadrėn e tij. Mirėpo, pas njė rasti tė humbur nga Ronaldo, Blaugranėt e shėnuan golin e tretė.

http://www.telegrafi.com/fo/2010/1fcesc.jpg

Pas njė krosimi brilant tė Dani Alves, ish-lojtari i Arsenalit, Cesc Fabregas, shtangu tifozėt nė Bernabeu duke shėnuar me kokė (66’).

As inkuadrimi i Gonzalo Higuain (Angel Di Maria) nuk po jepte rezultat pėr Mbretėrit, pėrkundėr se ata sulmonin dhe krijonin raste shėnimi, Barcelona po e diktonte lojėn e vetė nė fushė.

Nga njė rast tė mirė shėnimi e patėn tė dyja palėt, mirėpo as Kaka e as Iniesta nuk shėnuan, ashtu qė takimi pėrfundoi me rezultat 3-1 nė favor tė Blaugranėve.

http://www.telegrafi.com/fo/2010/1cristi.jpg

Me kėtė fitore, Barcelona merr kreun e tabelės nė La Liga me pikė tė barabarta me Real Madridin qė ka njė ndeshje mė pak tė zhvilluar.
Lajmi me poshte, eshte per te njejten arsye/shkak, por qe tranmetohet nga nje portal tjeter (i shikuar dhe komentuar nga nje kend tjeter)


Barcelona-gjithė penicilin pėr Realin


http://indeksonline.net/repository/images/sport/10_12_11_75817_barc.jpg (http://indeksonline.net/repository/images/sport/10_12_11_75817_barc.jpg)


Tė gjitha bastet e parashikimet bien. Real Madridi i Jose Mourinhos gjunjėzohet si zakonisht nė Santiago Bernabeu kur pėrpara i del Barcelona e Pep Guardiolas.

Stadiumi i madh i kryeqytetit spanjoll ishte gati pėr festėn e pritur, dhe shpėrtheu kur kishin kaluar saktėsisht 22 sekonda. Karim Benzema shfrytėzoi pasimin pas njė gabimi tė Valdes pėr rezultatin 1:0. Nuk kish si tė niste mė mirė, por do tė pėrfundonte krejt keq.

Shumė shpejt Barcelona e mori lojėn nėn kontroll dhe u shpėrblye nė minutėn e 30 kur pas driblimit tė 3 lojtarėve kundėrshtarė, Sanchez shėnoi pėr barazim. Nė pjesėn e dytė, Barcelona sulmoi sėrish dhe njė gjuajte e fortė e Xavit u devijua nga Marcelo pėr epėrsinė e parė tė Barcelonės 1:2.

Nė minutėn e 53 ndodhi kjo. Ronaldo pati raste qė nuk i shfrytėzoi dhe dėnimin pėrfundimtar Reali e mori nė minutėn e 66, kur njė krosim i mirė i Dani Alves e gjeti kokėn e Cesc Fabregas pėr 1:3.

Historia pėrsėritet dhe Reali harron kur fiton nė Ligė ndaj Barcelonės, e cila tani barazon pikėt me tė, por me njė ndeshje mė shumė.

LaCoStA
11-12-11, 09:02
El Clasico: Vlerėsimet e lojtarėve


Ka marrė fund dhe El Clasico i parė i kėtij sezoni i zhvilluar nė Santiago Bernabeu, njė klasike ku Barcelona pos qė rrėmbeu pėrkohėsisht kreun e klasifikimit, i dėshmoi botės sė futbollit se ėshtė ende gjallė dhe nė nivelet mė tė larta.

Reali e filloi mirė takimin, por gabimet e Cristiano Ronaldos dhe klasi i lojtarėve tė Barcelonės bėnė qė edhe njėherė Blaugranėt tė dalin nga Bernabeu kryelartė, por kush ishin mė tė mirėt dhe tė dėshtuarit e ndeshjes, ja vlerėsimet e lojtarėve.

http://www.telegrafi.com/fo/2010/superclasico/ronaldo350.jpg

Real Madrid

Iker Casillas – 6.5
Fabio Coentrao – 5.5
Pepe – 6.0
Sergio Ramos – 5.5
Marcelo – 5.0
Xabi Alonso – 6.0
Mesut Ozil – 6.5
Lassana Diarra – 7.5
Andel Di Maria – 7.0
Cristiano Ronaldo – 5.0 (i dėshtuari i ndeshjes)
Karim Benzema – 6.0
Zėvėndėsuesit
Sami Khedira – 5.0
Kaka – 5.5
Higuain - minutazh i vogėl.


http://www.telegrafi.com/fo/2010/superclasico/barcelona350.jpg


Barcelona
Victor Valdes – 5.0
Daniel Alves – 6.5
Carles Puyol – 7.5
Gerard Pique – 7.5
Eric Abidal – 6.0
Sergioi Busquets – 6.0
Xavi – 8.0
Cesc Fabregas – 8.0
Andres Iniesta – 9.0 (lojtari i ndeshjes)
Alexis Sanchez – 8.0
Lionel Messi – 7.5
Zėvėndėsuesit
Seydou Keita – minutazh i vogėl
David Villa – minutazh i vogėl
Pedro – minutazh i vogėlP.S - Ni foto qe ke tu kajt Kristina, nuk e pruna se m'erdh gjynah prej tifozeve te Realit! :smile:

LaCoStA
11-12-11, 09:04
Xavi: Jemi tepėr superiorė pėr Realin

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.1211010119501_m.jpg


Mesfushori mė i mirė nė botė, Xavi, ka deklaruar pas ndeshjes sė fituar me rezultat 3:1 ndaj Real Madridit nė Santiago Bernabeu se Blaugranėt janė larg mė superiorė se sa rivali i pėrbetuar.

“Ne ishim shumė superiorė pėr Real Madridin. Ne kėrkuam tė jemi krenarė kėtu. Ne e dimė se nuk mund tė fitohet ndryshe dhe ekipi luajti lojė tė mrekullueshme nė ēdo repart. Ne jemi larg mė superiorė pėr Real Madridin”.

“Poenta ishte tė mos e humbisnim filozofinė. Victor Valdes ka qenė shumė stabil pėrkundėr gabimit tė bėrė dhe ishte nė gjendje ta shpėtojė lojėn nė fund. Unė jam i lumtur pėr gjithēka, pėr fitoren, dhe pėr gjėnė mė tė rėndėsishme – lojėn tonė kolektive, ashtu si superioritetin”, tha Xavi pas ndeshjes

LaCoStA
11-12-11, 09:05
Guardiola: Jam i lumtur


http://indeksonline.net/repository/images/sport/11_12_11_129095_pep.jpg (http://indeksonline.net/repository/images/sport/11_12_11_129095_pep.jpg)

Fituesi i zakonshėm i El Clasicos, Pep Guardiola ka thėnė se ėshtė i lumtur me paraqitjen e tij ndaj Real Madridit nė Bernabeu.

“Tė fitosh kėtu gjithmonė ėshtė meritore dhe e vėshtirė. Imazhi mė i mirė pėr kėtė ėshtė Valdez qė pas golit nuk bėri asnjė gabim tjetėr. Alexis ka qenė i jashtėzakonshėm. Lėviz shumė nė hapėsirė dhe ne kėrkojmė kėtė superioritet”, ka thėnė Guardiola.

Ai ka vlerėsuar edhe formėn nėpėr tė cilėn po kalon Reali.

Peja-Boy
11-12-11, 18:34
Guardiola: Jam i lumtur


http://indeksonline.net/repository/images/sport/11_12_11_129095_pep.jpg (http://indeksonline.net/repository/images/sport/11_12_11_129095_pep.jpg)

Fituesi i zakonshėm i El Clasicos, Pep Guardiola ka thėnė se ėshtė i lumtur me paraqitjen e tij ndaj Real Madridit nė Bernabeu.

“Tė fitosh kėtu gjithmonė ėshtė meritore dhe e vėshtirė. Imazhi mė i mirė pėr kėtė ėshtė Valdez qė pas golit nuk bėri asnjė gabim tjetėr. Alexis ka qenė i jashtėzakonshėm. Lėviz shumė nė hapėsirė dhe ne kėrkojmė kėtė superioritet”, ka thėnė Guardiola.

Ai ka vlerėsuar edhe formėn nėpėr tė cilėn po kalon Reali.

Keshtu e mbyt Kundershtarin krejt kur e Mund ne vend te vet edhe e lavderon sadopak mos me ja bo krejt bajat :P :p :p

LaCoStA
11-12-11, 21:08
Keshtu e mbyt Kundershtarin krejt kur e Mund ne vend te vet edhe e lavderon sadopak mos me ja bo krejt bajat :P :p :p


Ky gjith ja ka ba qeshtu.

Po i thot, ti je i mire, po une t'muj kur t'kom qef, se jam shume ma i mire se ti! :smile:

Gjiki
12-12-11, 07:37
Gjiki, shkijet e kane nje fjale per ju qe nguteni me fol "da ne bi bilo tuzno bilo bi smesno"...

Moderator, qy panta pom thote lepurosh, fshija shkrimin se prishem :))

ti valiii, m'vjen keq po shkinisht nuk kuptoj as nuk du kurr me kuptu

diēka po m'vjen interesant me ty, para 2-3 jave sa fillum debatin, t'humbi Barcelona (pi Lepencit a se di pi kujt) edhe deri te shtunen s'je kyq n'Forum mo, e tash paske ardh prap! Sportisti qė nuk dine me humb nuk mund t'bohet kurr Sportist i veretete ;)

taraku-1
12-12-11, 18:33
A ka shanc me kon loje e shitne..., biznes hesapi...

Jo per diqka, se Barcelona ska dhan golla me teper hahahahah se gjith bre e mund realin ne terr te nates ta mund kur don... qysh ti teket e mund edhe golat bile vet i cakton sa me ja dhan...

Messi i fort eshte...

LuLjaa
12-12-11, 20:06
http://gazetaonline.info/wp-content/uploads/2011/12/433-300x199.jpg


Miss Spanja 2011, me Messin


Messi ka bėrė tė gjithė pėr veti. Jo vetėm futbolldashėsit, dhe ata qė nuk bėjnė tifo pėr tė dhe Barcelonėn, por edhe bukuroshet. Nė shenjė adhurimi pėr tė, pas fitores nė El Clasico,
Miss Spain 2011, bukuroshja Andrea Huisgen ėshtė fotografuar me fanellėn e Messit.


..... :D

Gjiki
13-12-11, 08:02
Lulee... po m'doket qe kjo Miss Spanja e ka zgjedh Messin puna Lekut se perndryshe Messi i vjen ksaj deri te majet e e e pe din ti mo :D

LaCoStA
19-12-11, 08:46
Barcelona ėshtė kampione e botės!

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.1218132301403_m.jpg


Barcelona ėshtė shpallur kampione e botės pėr klube, pasi ka mposhtur nė finale skuadrėn braziliane, Santos, me rezultat tė thellė 4-0.

Ishte kjo njė ndeshje tė cilėn Barcelona ka mundur ta fitojė me rezultat 10-0, mirėpo ishin disa momente me fat qė shpėtuan brazilianėt e Santos, pasi katalanasit ishin nė ditėn mė tė mirė tė tyre, duke shfaqur perfeksion teknik, magji tė futbollit dhe ngurtėsim tė statusit prej ekipi mė tė fortė nė botė.

Barcelona dominoi nga fillimi i takimit, por goli erdhi nė minutėn e 17-tė, kur Xavi nė mėnyrė mjeshtrore e gjeti tė lirė Lionel Messin, i cili nė mėnyrė hyjnore finalizoi me njė parabollė pėr 1-0.

http://www.telegrafi.com/fo/2010/messi350(1).jpg

Barcelona vazhdoi me lojėn superatraktive, duke mbajtur topin nė gjysmėfushėn kundėrshtare. Daniel Alves me njė pasim nė zonė e nxorri nė pozitė shėnimi Xavin, i cili ishte i pa gabueshėm pėr 2-0 dhe epėrsinė solide tė katalanasve.

Nė vazhdim tregohet njė mundėsi shumė e mirė pėr Fabregas, i cili pas njė pasimi tė jashtėzakonshėm tė Andres Iniestas, qėlloi shtyllėn pingule.
Por, Fabregas shėnoi nė fund tė pjesės sė parė, kur pas njė tollovie nė zonė tė krijuar nga njė pasim fantastik i Lionel Messit, e vulosi rezultatin e pjpesės sė parė nė 3-0.

Nė fraksionin e dytė Santosi hyn diē mė ambicioz nė takim. Neymar humbi dy mundėsi tė mira, pėrderisa edhe Borges kishte njė rast tė mirė tė pa shfrytėzuar.

http://www.telegrafi.com/fo/2010/barca350(1).jpg

Shpresat e Santosit i ka shuar kush tjetėr pos Lionel Messit, i cili pasi tejkaloi edhe portierin nė minutėn e 82-tė shėnoi pėr 4-0 dhe rezultatin pėrfundimtar tė kėtij takimi.

Kėshtu Barcelona shpallet pėr herė tė dytė kampione e botės pėr klube brenda tri viteve, nė njė briliancė futbollistike tė shfaqur nga Lionel Messi, i cili i tregoi talentit brazilian Neymar se duhet tė rritet ende pėr futbollin evropian.

LaCoStA
19-12-11, 08:48
Barca mund tė bėhet edhe mė e mirė

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.1219000925511_m.jpg

Mesfushori spanjoll, Cesc Fabregas, i ka paralajmėruar rivalėt e Barcelonės se ata janė nė gjendje qė tė bėhen edhe mė tė fortė nė tė ardhmen.

Blaugranėt u shpallėn kampionė tė botės me njė fitore mbresėlėnėse prej 4-0 kundėr Santosit, duke konfirmuar veten si skuadra mė e mirė nė botė.

“Ne jemi gjithmonė tė relaksuar. Kėsaj skuadre i pėlqen presioni, ky ekip i pėlqen lojėrat e kėtilla dhe kjo ėshtė arsyeja pse kanė fituar kaq shumė nė kėto katėr sezonet e fundit”.

“Ata nuk kanė nevojė mė qė t’i dėshmojnė askujt asgjė. Krejt ēfarė duhet tė bėjmė ėshtė qė tė vazhdojmė tė besojmė se mund tė bėjmė mė shumė”, ka deklaruar Fabregas.

LaCoStA
19-12-11, 08:50
Messi MVP, Xavi-Neymar pas tij


http://indeksonline.net/repository/images/sport/18_12_11_58745_mesi.jpg (http://indeksonline.net/repository/images/sport/18_12_11_58745_mesi.jpg)

Lionel Messi ėshtė shpallur lojtari mė i mirė nė turnen Kupa e Botės pėr Klube, ku para pak ēastesh Barcelona e fitoj kėtė trofe duke e mposhtur Santosin me rezultat 4-0.

Messi mori trofeun si lojtari mė i mirė i kėtij evenimenti duke shfaqur performanca fantastike, si dhe duke realizuar 2 gola nė finale.

Xavi renditet si lojtari i dyrtė mė i mirė nė kėtė turne, ndėrkaq Neymar ėshtė shpallur futbollisti mė i mirė i ri nė kėtė eveniment.

LaCoStA
23-12-11, 09:49
Valdes: Duam tė fitojmė shumė trofe


http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.1221202729178_m.jpg


Portieri i Barcelonės, Victor Valdes, ka thėnė se Blaugranėt dėshirojnė tė fitojnė gjithēka kėtė sezon, pėrkundėr faktit se vitrinat janė tashmė plot.

“Ne duhet tė tregojmė se duam tė fitojmė shumė tituj. Kur ne ngrisim njė trofe, ne e bėjmė sikur tė ishte i pari. Ne duam tė fitojmė mė shumė. Kupa e Botės pėr klube ėshtė njė titull vėrtet me rėndėsi pėr ne. Ne duhet tė respektojmė mė shumė atė garė, sepse ėshtė e vėshtirė ta fitosh”.

“Guardiola ėshtė mjeshtėr. Nė secilėn stėrvitje po mė duket se po mbaj mėsim sikurse nė universitet. Ai kurrė nuk lejon relaks. Ai mė mėsoi si tė kėnaqem dhe si tė luaj futboll ekipor”, u shpreh Valdes.

LaCoStA
23-12-11, 09:55
Messi do ta mirėpriste Neymarin

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.1221203120319_m.jpg


Futbollisti mė i mirė nė botė, Lionel Messi, ka deklaruar se ai do ta mirėpriste talentin brazilian Neymar.

“Nėse Neymar vjen te Barcelona, ai do tė ishte i mirėpritur”.

“Unė jam pėr vete shumė i lumtur. Jam bėrė kampion bote me ekipin tim dhe kjo mė bėn shumė tė lumtur".

"Tani dua tė kėnaqem nė pushime me familjen”, tha argjentinasi. /

LaCoStA
23-12-11, 09:57
Sanchez: Dua mė shumė tituj

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.1222160715854_m.jpg

Alexis Sanchez ėshtė i ngazėllyer qė tashmė ka tre tituj brenda gjashtė muajsh me fanellėn e Barcelonės, por thotė se dėshiron mė shumė.


“Jam shumė i lumtur me tre titujt, por duhet tė shtoj tė tjerė. Nuk mendoj pėr tė ndaluar, as unė e as ekipi”.

“Fatkeqėsisht nuk kam mundur tė luaj nė finalen (e Kupės Botėrore tė Klubeve), por ėshtė njė nder dhe sė paku isha atje” , ka thėnė Sanchez.

Kiliani ka fituar Superkupėn e Spanjės, Superkupėn e Evropės dhe Kupėn Botėrore tė Klubeve me Barcelonėn.

LaCoStA
23-12-11, 09:58
Guardiola: Rinovimi im nuk varet nga titujt

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.1222190034978_m.jpg

Trajneri i Barcelonės, Pep Guardiola ka thėnė se rinovimi i kontratės sė tij me klubin katalanas nuk varet shumė nga titujt qė ai do t’i fitojė me Blaugranėt.

“Njerėzit duhet tė jenė tė qetė pėr rinovimin tim, unė e di se ēfarė po bėj. Unė e di kur duhet ta bėj kėtė dhe si duhet ta bėj kėtė”.

“Unė mund tė them se fitimi i trofeve nuk ka tė bėjė asgjė me vendimin tim pėrfundimtar. Dyshimet e vazhdueshme pėr kėtė ēėshtje nuk mė brengosin. Kur tė marr njė vendim, unė do ta informoj presidentin e klubit Rosell”, tha Guardiola.

LaCoStA
23-12-11, 09:59
9-0

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.1223000053925_m.jpg

Barcelona e ka dėrguar nė spital me trauma skuadrėn nga divizioni i tretė spanjoll, L Hospitalet, pasi Blaugranėt siguruan kualifikimin tutje nė Copa del Rey me njė fitore prej 9-0 nė Camp Nou.

Ishte kjo njė seancė e rėndomtė stėrvitore e realizuar nė Camp Nou, me skuadrėn nga paralagjia e Barcelonės, L Hospitalet.

Goleadėn e filloi nga penaltia Pedro (11’), ndėrsa atė e vazhduan Andres Iniesta (19’), Thiago Alcantara (23’), Xavi (36’) dhe Tello (43) pėr rezultatin e pjesės sė parė prej 5-0.

Nė pjesėn e dytė Barcelona vazhdoi me goleadėn ku u shquan talentėt e rinj si Cuenca (49’), Thiago Alcantara nga penaltia (54’), Tello (64’), Cuenca (81’), tė cilėt shėnuan pėr rezultatin pėrfundimtar tė takimit prej 9-0.

Me kėtė fitore dhe me rezultat tė pėrgjithshėm prej 10-0 nga dy ndeshjet, Barcelona kualifikohet nė 1/8 e finales sė Copa del Rey./

LaCoStA
23-12-11, 10:22
Rosell Neymarit: Tė shkon ty fanela e Barcės

http://indeksonline.net/repository/images/sport/roseel.jpg (http://indeksonline.net/repository/images/sport/roseel.jpg)

Presidenti i Barcelonės Sandro Rosell e ka porositur yllin brazilian Neymar, se do ti rrrinte bukur fanela e Barcės.

”Kėto ngjyra do tė dukeshin bukur tek ti. Edhe nė kravatė. Por edhe nė veshje elegante” ishin disa nga fjalėt e Rosellit.

Por Rosell ka demantuar ēdo marrėveshje tė mundshme me lojtari, ashtu siq po supozojnė disa media, duke thėnė se njė gjė e tillė pritet nė tė ardhmen, pasi deri mė tani s’ka asgjė konkrete.

LaCoStA
23-12-11, 17:49
Guardiola ndan pushimet pėr lojtarėt


http://indeksonline.net/repository/images/sport/Messi-et-Guardiola_pics_809.jpg (http://indeksonline.net/repository/images/sport/Messi-et-Guardiola_pics_809.jpg)

Pep Guardiola do ti pushoj tė gjithė lojtarėt, pėr festat e fundvitit. Nė fakt Guardiola i ka lejuar lojtarėt e Barcelonės qė tė presin festėn e Krishtėlindjeve pranė familjeve tė tyre, dhe se duhet tė kthehen nė klub me datė 29 dhjetor nė orėn 19.00.

Por tė njejtin termin nuk e ka ndarė edhe pėr futbollistin mė tė mirė nė skuadėr Lionel Messi. Guardiola i ka dhėnė Messis pushim deri me datė 2 janar. Edhe Alvesit thuhet ti ketė dhėnė pushim 2 ditė mė shumė, pasi qė atij i ėshtė lejuar tė qėndrojė nė Brazil deri mė 31 janar.

Pushim afatgjatė jo tė dėshiruar, do tė ketė edhe Andres Iniesta i cili ka pėsuar lėndim nė ndeshjen ndaj Hospitalet dhe do tė mungoj 2 javė.

Barcelona ndeshjen e radhės e zhvillon me 4 janar, ndaj Osasunės, ndeshje e vlefshme pėr Kupėn e Mbretit.

LaCoStA
23-12-11, 17:51
Viti 2011: Barca 170- Reali 167

http://indeksonline.net/repository/images/sport/23_12_11_102301_me.jpg (http://indeksonline.net/repository/images/sport/23_12_11_102301_me.jpg)

Barcelona ka arritur tė shėnojė mė shumė gola se sa Real Madridi, nė vitin 2011.

Fitorja prej 9-0 ndaj skuadrės Hospitalet i mundėsoj Barcės qė tė ketė kėtė privilegj ndaj Real Madridit. Lionel Messi ėshtė golashėnuesi mė i mirė i skuadrės me 59 gola.

Fitorja ndaj Hospitalet ishte mė e thella nė krejtė vitin

LaCoStA
23-12-11, 17:53
Iniesta mungon 15 ditė

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.1223170801202_m.jpg

Tifozėt e Barcelonės mund tė jenė tė qetė pasi ėshtė konfirmuar se Andres Iniesta do tė mungojė vetėm pėr 15 ditė pas lėndimit tė pėsuar nė demolimin prej 9-0 ndaj Hospitaletit nė Copa del Rey.


Pas dyfishimit tė epėrsisė Andres Iniesta u pėrplas me portierin e ekipit kundėrshtar, pėr t’u zėvėndėsuar menjėherė si i lėnduar.

Sidoqoftė, klubi katalanas ka konfirmuar se mesfushori mė i mirė nė botė pritet tė jetė i gatshėm pėr lojė vetėm brenda 15 ditėve dhe se lėndimi ėshtė i vogėl.

LaCoStA
24-12-11, 16:55
Messi sportisti mė i mirė i vitit 2011

Magazina e njohur sportive L ‘ Equip e ka shpallur sulmuesin e Barcelonės, Lionel Messi si futbollistin mė tė mirė pėr vitin 2011. Zgjedhja e sportisteve tė vitit nga kjo revistė ėshtė gjithnjė nė interes tė mediave pasi ka edhe ndikimi nė vendimet finale qe mund tė marrin asociacione tė ndryshme sportive pėr zgjedhjen e sportistit tė vitit. Revista L’Equipe ka bėrė publike listėn e plotė tė 10 sportistėve mė tė mirė gjatė kėtij viti.

1. Lionel Messi
2. Novak Dokovic
3. Sebastijan Fetel
4. Nicola Karabatic
5. Keli Slejter
6. Tedy Riner
7. Sebastian Leb
8. Dirk Novicki
9. Richy Mek Cou
10. Cadel Evans
http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.1224160024924_m.jpg


Lionel Messi ėshtė shpallur sportisti mė i mirė i vitit 2011 nga revista sportive prestigjioze franceze, L’Equipe.

Superylli i Barcelonės ka mundur nė konkurrencė tenistin serb, Novak Djokovic dhe tė riun kampion tė Formula 1, Sebastian Vettel, pėr t’u shpallur mė i miri i vitit.

Lionel Messi gjatė vitit 2011 me Barcelonėn fitoi La Ligėn, Ligėn e Kampionėve dhe Kupėn e Botės pėr Klube. Ai ka shėnuar 80 gola nė 80 ndeshjet e fundit.

LaCoStA
24-12-11, 16:57
Cesk: Nėse Guardiola shkon, Barca degradohethttp://indeksonline.net/repository/images/sport/24_12_11_90623_cesk.jpg (http://indeksonline.net/repository/images/sport/24_12_11_90623_cesk.jpg)

Cesc Fabregas ka njė kėrkesė pėr Plakun e Krishtlindjeve: “Qė Pep Guardiola tė rinovojė kontratėn e tij”. Kėshtu thotė lojtari i Barcelonės, qė vlerėson kėshtu teknikun e ri tė katalanasve, qė nga stoli drejton skuadrėn mė tė fortė nė botė.

“Vetėm ai e di nėse do ta rinovojė kontratėn, por unė e shoh shumė tė motivuar. Lojtarėt janė tė rėndėsishėm, por ėshtė ai qė e bėn makinėn tė ecė”, deklaron Fabregas.

Duke folur pėr tė pėrditshmen “Sport”, Cesc shton se: “Nėse ai ikėn do tė vijė degradimi i Barcelonės”.

Nėn udhėheqjen e Guardiola-s, Barca ka fituar sė fundmi Klasiken me Real Madrid, titullin e botėrorit pėr klube, si dhe Kupėn e Mbretit me rezultatin 9-0.

LaCoStA
24-12-11, 16:59
Bianki: Messi e Barcelona mė tė mirėt nė historihttp://indeksonline.net/repository/images/sport/24_12_11_148080_messi.jpg (http://indeksonline.net/repository/images/sport/24_12_11_148080_messi.jpg)

Ish trajneri i Argjentinės Carlos Bianki ka thėnė se Lionel Messi ėshtė lojtari mė i mirė nė histori tė futbollit, ndėrsa Barcelona skuadra mė e mirė.

Bianki ka thėnė se loja e Messit ėshtė nė nivel shumė tė lartė, dhe sipas tij kalon ēdo formė tė futbollistėve tė kaluar duke pėrfshirė Diego Maradona.

“Demonstrimi i lojės kolektive qė e bėnė Barcelona, ka shkatėrruar Santosin nė finale tė Kupės sė Botės. Lirisht mund tė them se jam me fat qė mund tė shikojė skuadrėn mė tė mirė tė tė gjitha kohėrave. Kėtė mund ta them edhe pėr Messin”, ka shtuar Bianki.

LaCoStA
25-12-11, 02:46
Villa, nė shtėpi pėr Krishtlindje


http://indeksonline.net/repository/images/sport/25_12_11_97950_villa.jpg (http://indeksonline.net/repository/images/sport/25_12_11_97950_villa.jpg)

Sulmuesi i Barcelonės, David Villa e ka kaluar me familjen e tij festėn e Krishtlindjes pasi qė iu dha leja tė dalė nga spitali, disa ditė pas operacionit. Mjekėt qė e kanė operuar vlerėsuan se ai ka bėrė rikuperim tė mjaftueshėm pėr tė dalė nga spitali. Gjithsesi, lėndimi nė ndeshjen me Al Saad pritet ta mbajė jashtė fushės pėr muaj tė tėrė.

LaCoStA
29-12-11, 01:48
Sanchez vetėkritikė: Asgjė s’kam bėrė nė Barca

http://indeksonline.net/foto.php?foto=/sport/sanch.jpg&pozita=foto_lajm

Alexis Sanchez ėshtė njėri prej transferimeve qė bėri bujė nė Barcelona. Madje mesfushori kilian ishte njė nga mė tė mirėt qė nga rikthimi i tij prej njė lėndimi, duke arritur tė shėnojė gol nė El Por mesushori kilian gjen kohė pėr ti bėrė kritika vetvetes.

”Do tė mundohem tė ndjekė rrugėn e Messis, ngase unė nė Barcelonė deri mė tani nuk kam bėrė asgjė. Mė duhet tė punoj edhe shumė, qė njė ditė tė komentojnė se Sanchez ėshtė i madh nė Barcelonė" deklaron Sanchez.

Sanchez gjithashtu ka deklaruar se ka raporte shumė tė mira me Messin dhe se ėshtė vetėm ai qė kupton shakat e tij. Kiliani ka njė akuzė ndaj portierit Valdes, duke thėnė se vetėm Valdes mė akuzon, duke mė thėnė se ju Kili s’dini asgjė

LaCoStA
05-01-12, 17:14
Barcelona lehtė ndaj Osasunės


http://www.indeksonline.net/foto.php?foto=/sport/cesc.jpg&pozita=foto_lajm


Barcelona pa mund tė madh ka mposhtur nė shtėpi Osasunėn nė ndeshje e parė tė Kupės sė Spanjės, me rezultat 4-0. Edhe pse nė mungesė tė shumė futbollistėve bazė, kampionėt e Spanjės nuk kishin asnjė problem qė tė nxjerrin fitore nga kjo sfidė nė shtėpi.

Goli i parė pėr vendasit erdhi shpejtė qysh nė minutėn 14-tė kurė realizoi Cesc Fabregas i cili ishte edhe autor i golit tė dytė 4 minuta mė vonė. Edhe nė pjesėn e dytė vazhdoi dominimi i vendasve derisa lojtari mė i mirė nė botė Lionel Messi u fut nė lojė nė minutėn e 70-t , ndėrsa realizoi edhe 2 gola pėr rezultatin pėrfundimtare 4-0. Barca pothuajse ka siguruar ēerekfinalen nė kupė ndėrsa nėse Reali arrin tė nxjerr rezultati pozitiv nga udhėtimi nė Malaga qė dje i kan mposhtur 3-2, atėherė do tė shohim edhe njė tjetėr ‘El Clasico’ kėsaj radhe nė kuadėr tė ndeshjeve ēerekfinale tė Copa Del Rey.

LaCoStA
05-01-12, 17:17
Osasuna akuzon: Pse thatė Messi ėshtė i sėmurė? :biggrin: :biggrin: :biggrin:


http://www.indeksonline.net/foto.php?foto=/sport/mendi.jpg&pozita=foto_lajm


Zyrtarėt e skuadrės sė Osasunės kanė dėrguar kritika tė ashpra nė drejtim tė Barcelonės tė cilėt i akuzon se na mashtraun duke thėnė se Messi ėshtė i sėmurė. Trajneri Mendilibar ishte i pari nė konferencėn pėr shtyp qė e tha kėtė gjė:


”Pak minuta para ndeshjes ne kuptuam se Messi ka ethe dhe se nuk mund tė luaj. Por si duket kjo gjė paska qenė e montuar sepse pėr kėtė ju kėrkonit qė ndeshja e parė tė luhej nė Osasuna” akuzon Mendilibar.
Edhe presidenti i skuadrės sė Osasunės e tha tė njejtėn gjė, duke thėnė se gjera me pretekste tė dyanshme janė tė dėmshme nė futboll.
Kujtojmė qė Messi u fut nga banka rezervė nė kėtė takim, pėr tė shėnuar 2 gola tė shpejtė, e qė nė njė mėnyrė ia ka humbur shpresat Osasunės pėr nė ndeshjen e dytė.

LaCoStA
05-01-12, 17:18
Barca e ėndrrave 53:0 nė Camp Nou


http://www.indeksonline.net/foto.php?foto=/sport/barca.jpg&pozita=foto_lajm


Barcelona vazhdon me rezultate fantastike nė tė gjitha garat e mundshme. Fitorja ndaj Osasunės me rezultat 4 me 0 shėnoi njė rekord tė ri nė futbollin spanjoll.


Skuadra e Pep Guardiolės ka harruar kur e ka pranuar golin e fundit nė Camp Nou. Barca nė terrenin vendas ėshtė me njė rezultat vėrtet fantastik, duke shėnuar plot 53 gola pėr tė mos e pranuar asnjė tė vetėm.


Goli i fundit qė ėshtė shėnuar nė Camp Nou ėshtė ai i Thiago Silvės nė Ligėn e Kampionėve, nė atė barazimin nė sekondate fundit 2 me 2.


Nė kėtė seri pėrfshihet edhe loja e Barcelonės ndaj Sevillas, ku nė terrenin vendas Barca barazoj 0 me 0.

Gjatė kjėsaj periudhe Barcelona arriti disa fitore tė larta si ajo ndaj Hospitalet me rezultat 9 me 0 dhe ajo ndaj Osasunės me rezultat 8 me 0.

LaCoStA
06-01-12, 17:35
Busquets: Jemi inovativė

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0106092520672_m.jpg

Mesfushori i Barcelonės, Sergio Busquets, thotė se kampionėt e Spanjės dhe tė Evropės gjithmonė kėrkojnė rrugė tė reja pėr t’i befasuar kundėrshtarėt dhe pėr tė shėnuar gola.

“Trajnerėt dhe lojtarėt pėrpiqen tė shtojnė variante nė lojėn e ekipit ashtu qė ne tė mund tė sulmojmė mirė dhe tė shėnojmė gola, qė ėshtė gjėja mė e rėndėsishme”.

“Nuk e di shkallėn e inovacionit tonė. U takon atyre tė cilėt e ndjekin historinė e futbollit tė vendosin nėse do ta ēojmė futbollin nė njė nivel tjetėr”, ka thėnė Busquets.

LaCoStA
06-01-12, 17:37
Alves pret test tė vėshtirė ndaj Espanyolit

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0106094111811_m.jpg

Mbrojtėsi i Barcelonės, Daniel Alves, pret njė test tė vėshtirė kundėr rivalit lokal, Espanyol.

Alves nuk mendon se ekipi i tij duhet tė jetė i qetė nė prag tė derbit tė sė dielės kundėr Espanyol, qė qėndron nė pozitėn e tetė tė tabelės dhe qė ka kaluar katėr ndeshje si i pamposhtur para pushimit dimėror.

“Ndeshja e tė dielės ėshtė njė ndeshje e vėshtirė, ėshtė njė derbi dhe kėto lloj ndeshjesh gjithmonė janė tė komplikuara”.

“Ne do tė pėrballemi nė ndeshje me ambicie .Nėse luajmė nė njė nivel tė lartė, ata do tė kenė kohė tė vėshtira”, ka thėnė Alves.

LaCoStA
06-01-12, 17:46
Messi luajti i sėmurė ndaj Osasunės


http://www.indeksonline.net/foto.php?foto=/sport/mess1.jpg&pozita=foto_lajm


Lionel Messi dėshiron te jetė pjesė e Barcelonės edhe atėherė kur nuk ndihet mirė me shėndet. Nė ndeshjen e sė mėrkurės ndaj Osasunės qė Barcelona e fitojė 4-0 ai ka luajtur i sėmurė pasi qė atė ditė nė mėngjes kishte ethe dhe temperatura. Lajmin e ka zbuluar vetė trajneri Pep Guardiola i cili ka thėnė se ishte vetė Messi ai qė i kėrkoj tė luaj nė atė gjendje.

“Messi nuk ndjehej mirė gjatė mėngjesit dhe pėr shkak etheve dhe temperaturės ne e dėrguam nė shtėpi. I thashė qė tė vijė ta shikojė ndeshjen, nė rast se ndjehet mė mirė, mirėpo ai tri orė para fillimit tė ndeshjes mė telefonoi dhe mė tha se dėshiron tė luajė, prandaj e vendosa nė bankėn rezervė, ka theksuar Guardiola.

LaCoStA
06-01-12, 17:47
Guardiola mė i mirė nė botė


http://www.indeksonline.net/foto.php?foto=/sport/guar.jpg&pozita=foto_lajm


Pep Guardiola ėshtė zgjedhur trajneri mė i mirė nė botė pėr vitin 2011. Guardiola me epėrsi bindėse grumbulloi 201 pikė, para Jose Mourinhos tė Real Madridit me 112 pikė, dhe Alex Fergusnoit me 107 pikė.


Sipas Instituti Ndėrkombėtar pėr Futboll pėr Histori dhe Statistika, Pep Guardiola u shpėrblye pėr sukseset e tij ta panumėrta me skuadrėn e Barcelonės, duke arritur tė fitoj tituj tė rėndėsishėm si Liga e Kampionėve dhe La Liga spanjolle.

Kėshtu duket klasifikimi i trajnerėve tė vitit nė botė:
1.Pep Guardiola (ESP) 201 FC Barcelona
2. Jose Mourinho (POR) Real Madrid 112
3. Sir Alex Ferguson (ESC) Manchester United 107
4. André Vila-Boas (POR) 78 Chelsea
5. Roberto Mancini (ITA) Manchester City 45
6. Muricy Ramalho (BRA) Santos 20
7. Ivan Jovanoviē (SER) Lefkosia APOEL 11
8. Jorge Luis Sampaoli (ARG) Universidad de Kili 11
9. Durimi Domingos (POR) Sporting Club 10
10. Jorge Daniel FOSSATI (Uru) El-sadd Doha 10 .
11.Jupp Heynckes (ALE) Bayern Munich 10
12. Arsene Wenger (FRA) Arsenal,9

LaCoStA
08-01-12, 11:16
Mourinho dhe Ronaldo mungojnė nė Topin e Artė :biggrin: :biggrin: :biggrin:

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0106182220173_m.jpg

Real Madridi ka konfirmuar nė njė komunikatė zyrtare se Jose Mourinho dhe Cristiano Ronaldo do tė mungojnė nė ceremoninė e ndarjes sė ēmimit FIFA Topi i Artė, qė do tė mbahet nė Zvicėr.

Mos pjesėmarrja e Ronaldos dhe Mourinhos nuk vjen si shkas pse Messi do ta fitojė Topin e Artė, por pse Real Madridi njė ditė pas ceremonisė ka ndeshjen kthyese ndaj Malagas nė Copa del Rey.

“Real Madridi do tė dėshironte qė lojtari dhe trajneri tė jenė tė pranishėm nė Zurich, por kjo nuk do tė jetė e mundur pasi nuk mund tė jemi kundėr atyre qė e kontrollojnė kalendarin e ndeshjeve”, theksoi njė zėdhėnės i klubit madrilen.

Ndarja e ēmimit FIFA Topi i Artė bėhet mė 9 janar dhe i nominuar pėr ēmimin kryesor ėshtė Cristiano Ronaldo, kurse Jose Mourinho ėshtė i nominuar pėr trajnerin mė tė mirė tė vitit qė lamė pas.

LaCoStA
08-01-12, 11:18
Messi: Jam i krijuar pėr Barcėn

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0107174354303_m.jpg

Barcelona ėshtė klubi mė i mirė nė botė dhe unė dua ta pėrfundoj karrierėn kėtu- ka deklaruar superylli argjentinas, Lionel Messi.

Messi ka fituar gjithēka me Barcėn, ndėrsa ėshtė nė rrugė pėr ta fituar Topin e Artė pėr tė tretėn herė radhazi.

“Unė jam te klubi mė i mirė nė botė, asnjė skuadėr tjetėr nuk do tė mė plotėsonte sikur Barcelona; shpresoj qė tė qėndroj kėtu derisa tė lodhen nga unė, qė shpresoj tė mos ndodhė kurrė”.

“Jam rritur nė La Masia dhe jam njeri i krijuar te Barca”, ka thėnė Messi pėr Marca.

LaCoStA
08-01-12, 11:20
Benitez: Guardiola, trajner i vitit

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0107202315943_m.jpg

Ish-trajneri i Liverpoolit dhe Interit, Rafa Benitez, mendon se menaxheri i Barcelonės, Pep Guardiola, duhet tė shpallet trajneri i vitit 2011 nga FIFA.

Ēmimi prestigjioz do tė ndahet tė hėnėn mbrėma nė gala evenimentin e ‘FIFA Topi i Artė’ qė do tė mbahet nė Cyrih, ndėrsa Guardiola konkurron me Jose Mourinhon (Real Madrid) dhe Sir Alex Fergusonin (Manchester United).

“Ėshtė vėshtirė tė zgjedhėsh, por unė nuk dua t’i shmangem pyetjes”.

“Gjithmonė kam thėnė se e favorizoj njė mėnyrė mė karakteristike tė interpretimit tė futbollit, ambientin dhe vet jetėn, qė mė dėrgon te pėrgjigja: Pep Guardiola”, ka thėnė Benitez pėr Mundo Deportivo.

LaCoStA
10-01-12, 00:29
Rrėshqet Barcelona

Me rezultat prej 1-1, ka pėrfunduar derbi katalan mes Espanyolit dhe Barcelonės qė u zhvillua tė dielėn mbrėma nė Estadi Cornella-El Prat.

Nė gjysmėn e parė tė takimit u shėnua njė gol, ndėrsa Blaugranėt nuk ishin aq bindės siē dinė tė jenė zakonisht.
D
ani Alves dėrgoi njė top nė drejtim tė Cesc Fabregas, i cili me kokė e mposhti portierin Alvarez (16’), ndėrsa me epėrsi minimale tė mysafirėve skuadrat shkuan nė pushim.

http://www.telegrafi.com/fo/2010/1fabrega.jpg

Nė fraksionin e dytė, lojtarėt e Barcės mundoheshin ta imponojnė lojėn e tyre, mirėpo jo rrallėherė rrezikoheshin nga skuadra vendase.

Ndėrkohė qė Blaugranėt kėrkonin golin e sigurisė, ndodhi e kundėrta, shėnoi Espanyoli.

Raul Rodriguez dėrgoi njė top nė drejtim tė Thievy Bifoum, ky i fundit e gjeti Alvaro Vazquezin, i cili me kokė e barazoi rezultatin (86’).

http://www.telegrafi.com/fo/2010/1vasquez.jpg

Nė fund tė takimit, Barcelona pati njė rast tė shkėlqyer pėr tė shėnuar, por edhe njė mundėsi penaltie, por kėshtu nuk mendoi arbitri, i cili gjatė gjithė mbrėmjes mori disa vendime kontroverse.

Ky barazim e lė Barcelonėn pesė pikė prapa liderit Real Madrid.

LaCoStA
10-01-12, 00:33
Messi favorit pėr tė fituar Topin e Artė

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0109133210771_m.jpg

Pas edhe njė viti tė jashtėzakonshėm gjatė 2011-tės, Lionel Messi ėshtė favoriti i basteve pėr tė fituar ēmimin e tertė Topi i Artė para Cristiano Ronaldos dhe Xavit.


Ceremonia Fifa Topi i Artė zhvillohet sot nė mbrėmje nė Zurich tė Zvicrės dhe do ta shpėrblejė lojtarin i cili supozohet tė ketė pasur vitin mė tė mirė nė botėn e futbolli nga lista prej tre yjeve.

Cristiano Ronaldo ėshtė favoriti i dytė pėr tė fituar FIFA Topin e Artė. Nė shifrat e basteve ai ka njė koeficient 10.00. Portugezi megjithatė nuk do ta ndjekė kėtė ngjarje, e as trajneri i tij, Jose Mourinho.

Madje ylli i Real Madridit edhe vetė kishte deklaruar se mė shumė preferonte Kėpucėn e Artė Evropiane se sa Topin e Artė. “Topi i Artė ėshtė rezultat i opinioneve tė njerėzve, pasi bazohet nė vota. Nė anėn tjetėr, ky shpėrblim [Kėpuca e Artė] nuk varet nga votat e askujt”, kishte thėnė ylli i Madridit.

Por portugezi mund tė duket ca pėrbuzės me kėto komente pėr shkak tė gjasave mė tė mėdha tė Lionel Messi pėr ta fituar titullin. Argjentinasi pati edhe njė vit tjetėr pėr t’u mbajtur mend duke shėnuar mė shumė se njė gol pėr ndeshje pėr klubin gjatė dy sezoneve tė kaluara.

Messi ėshtė nė prag pėr tė fituar Topin e Artė pėr tė tretin vit radhazi. Koeficienti nėse vendosni bast pėr tė ėshtė vetėm 1.07. Bashkėlojtari i tij te Bracelona, Xavi, po ashtu ka njė koeficient tė lartė nė baste, 17.0, duke qenė favoriti i fundit.

Kush mendoni se do ta fitojė FIFA Topin e Artė? Jeni mendimin tuaj nė hapėsirėn pėr komente!

LaCoStA
10-01-12, 00:34
Guardiola: La Liga nuk ka mbaruar ende

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0109140920808_m.jpg

Trajneri i Barcelonės, Pep Guardiola, ka thėnė se skuadra e tij ende ėshtė nė garė pėr titullin e La Ligės pas barazimit tė mbrėmshėm 1-1 ndaj Espanyol.

Njė gol i vonshėm nga Alvaro ia mohoi fitoren Barcelonės, pasi Cesc Fabregas e kishte ēuar kampionin nė fuqi tė Spanjės nė epėrsi pas 16 minutash lojė.
Barazimi e le Barcelonėn pesė pikė prapa liderit tė tabelės, Real Madridit, por kjo gjė nuk e shqetėson Guardiolėn.

“La Liga nuk ka mbaruar ende, nuk mendoj se njė pjesė e madhe e ligės na ka rrėshqitur. Ka ende shumė ndeshje tė mbetura; ne kemi njė skuadėr shumė tė mirė mbi ne, por ata kanė ndeshje tė vėshtira pėrpara”.

“Synimi jonė i vetėm ėshtė tė shikojmė te vetja, tė vazhdojmė tė bėjnė gjėra tė mira siē bėmė sot dhe t’i pėrmirėsojmė gjėrat nė tė cilat nuk kemi vepruar aq mirė”, ka thėnė Guardiola pas ndeshjes sė mbrėmshme.

LaCoStA
10-01-12, 00:36
Busquets i zhgėnjyer me barazimin

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0109152849267_m.jpg

Mesfushori i Barcelonės, Sergio Busquets, ka shprehur zhgėnjimin e tij pas barazimit 1-1 ndaj Espanyol nė derbin e mbrėmshėm lokal.

“Ne kishim ca momente tė vėshtira nė fund tė pjesė sė parė, pasi ata kishin shanse tė pastra. Nė pjesėn e dytė ne ishim mė tė mirė se Espanyol, por ata barazuan”.

“Ne kishim mundėsi tė fitojmė, por nė fund kjo nuk funksionoi. Edhe pse merituam mė shumė, ne ishim kundėr njė rivali tė vėshtirė dhe nuk mundėm tė bėjmė asgjė mė shumė pėr rezultatin”, ka thėnė Busquets.

LaCoStA
10-01-12, 00:37
Giuly: Messi mė i miri nė botė

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0109190526629_m.jpg

Ish-sulmuesi i Barcelonės, Ludovic Giuli, ka deklaruar se Lionel Messi ėshtė pa dyshim futbollisti mė i mirė nė botė dhe se meriton Topin e Artė.

“Messi ėshtė mė i miri nė botė. Statistikat e tij tė jashtėzakonshme mund tė ndryshojnė njė ndeshje”.

“Problemi ėshtė se ne nuk mund tė shpėrblejmė askė. Xavi ėshtė mik i imi dhe mendoj se ai ėshtė dashur ta fitonte Topin e Artė tė fundit sepse ai fitoi gjithēka dhe ai ishte kampion bote. Nė mėnyrė qė ta shpėrblejmė Xavin, duhet tė ndajmė njė Top tė Artė tė dytė”, theksoi Giuly.

LaCoStA
10-01-12, 00:39
Ėshtė sėrish ai

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0109203027818_m.jpg

Superylli i Barcelonės, Lionel Messi, e ka fituar pėr tė tretėn herė radhazi ēmimin mė tė madh individual qė ndahet nė futboll- FIFA Topi i Artė.

Sulmuesi argjentinas ka mposhtur bashkėlojtarin e tij te Barcelona, Xavi Hernandez dhe rivalin e tij kryesor, Cristiano Ronaldo (Real Madrid), pėr ta arritur rekordin e Michel Platinit, duke e fituar tri herė radhazi kėtė ēmim prestigjioz.

http://www.telegrafi.com/fo/2010/1pep.jpg

Trajneri i Barcelonės, Pep Guardiola, fitoi ēmimin e trajnerit mė tė mirė, ndėrsa nė konkurrencė pati Jose Mourinhon (Real Madrid) dhe Sir Alex Fergusonin (Manchester United), i cili u nderua me ēmimin ‘FIFA Presidential Award’.

http://www.telegrafi.com/fo/2010/1siralex.jpg

Ēmimi pėr futbollisten mė tė mirė tė vitit 2011, i shkoi japonezes Homare Sawa. Ylli i Santosit, Neymar, mori ēmimin ‘FIFA Puskas Award’ pėr golin mė tė bukur, derisa ēmimi ‘FIFA Fair Play’ i shkoi Federatės Japoneze tė futbollit.

http://www.telegrafi.com/fo/2010/1homare.jpg


Pėrmbledhje e ēmimeve tė ndara nga FIFA:

Lojtari mė i mirė- Lionel Messi
Lojtarja mė e mirė- Homare Sawa
Trajneri mė i mirė i meshkujve- Pep Guardiola
Trajneri mė i mirė i femrave: Norio Sasaki
FIFA Presidential Award: Sir Alex Ferguson
Ēmimi ‘Fair Play’: Federata Japoneze e Futbollit
Ēmimi Puskas: Neymar


Formacioni i vitit (FIFPro World XI):
Portier: Iker Casillas (Spanjė, Real Madrid)
Mbrojtės: Dani Alves (Brazil, Barcelonė), Gerard Pique (Spanjė, Barcelonė), Sergio Ramos (Spanjė, Real Madrid), Nemanja Vidic (Serbi, Manchester United)
Mesfushorė: Andres Iniesta (Spanjė, Barcelonė), Xabi Alonso (Spanjė, Real Madrid), Xavi (Spanjė, Barcelonė)
Sulmues: Lionel Messi (Argjentinė, Barcelonė), Cristiano Ronaldo (Portugali, Real Madrid), Wayne Rooney (Angli, Manchester United)


Statistika pėr vitin 2011 pėr tre kandidatėt pėr ēmimin prestigjioz FIFA Topi i Artė:

http://www.telegrafi.com/fo/2010/1topi.jpg

LIONEL MESSI
Argjentinė
Paraqitje- 13
Gola- 4
Asistime- 10
Tituj me pėrfaqėsuesen- 0
Barcelonė
Paraqitje- 57
Gola- 55
Asistime- 25
Tituj me klubin- 5

http://www.telegrafi.com/fo/2010/2topi.jpg

CRISTIANO RONALDO
Portugali
Paraqitje- 9
Gola- 7
Asistime- 1
Tituj me pėrfaqėsuesen- 0
Real Madrid
Paraqitje- 51
Gola- 53
Asistime- 16
Tituj me klubin- 1

http://www.telegrafi.com/fo/2010/3topi.jpg

XAVI HERNANDEZ
Spanjė
Paraqitje- 9
Gola- 2
Asistime- 2
Tituj me pėrfaqėsuesen- 0
Barcelonė
Paraqitje- 53
Gola- 8
Asistime- 12
Tituj me klubin- 5

LaCoStA
10-01-12, 00:41
Platini: Messi bėn gjėra madhėshtore

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0109230236228_m.jpg

Presidenti i UEFA-s, Michel Platini, ka thėnė se Lionel Messi e ka merituar plotėsisht ēmimin FIFA Topi i Artė.

Ylli argjentinas ka arritur rekordin e legjendės franceze duke u bėrė lojtari i dytė qė e ka fituar tri herė radhazi trofeun prestigjioz.

“Topi i Artė ėshtė diēka e veēantė. Ėshtė subjektiv, por aty ka kritere. Fakti qė i kemi dhėnė tri trofe njė djaloshi si ai ėshtė logjik, sepse ai bėn gjėra madhėshtore”.

“Siē kam thėnė, ai ėshtė ndihmuar nga njė grup i veēantė, siē ėshtė ai te Barca”, ka deklaruar Platini pėr Goal.com.

I pyetur nėse Messi mund tė bėhet futbollisti mė i mirė nė botė, Platini ėshtė pėrgjigjur: “Ta lėmė ta pėrfundojė karrierėn. Kur Ronaldinho e fitoi Topin e Artė (2005), unė thash se ai do tė fitonte edhe shumė tė tjerė, por ai nuk e bėri asnjėherė mė”.

LaCoStA
12-01-12, 12:30
Barcelona klubi mė i mirė nė botė nė 2011

http://www.indeksonline.net/foto.php?foto=/sport/206694.jpg&pozita=foto_lajm

Barcelona ėshtė zgjedhur skuadra mė e mirė nė botė pėr vitin 2011. Sipas IFFHS-sė Barca ėshtė e para me 367 pikė tė tubuara, duke lėnė Real Madridin mbrapa me 312 pikė si dhe Velez Sarsfieldin me 271 pikė.

Dy skuadrat nga Manchesteri, United dhe City zėnė pozitat 4 dhe 5, ndėrsa Santosi i Neymarit renditet i 6-ti.

Bayerni Muncheni gjerman nuk zė vend ne top 10, duke u renditur vetėm nė pozitėn e 12.

Klasifikimi:

1.FC Barcelona (ESP) 367,0
2. Real Madrid (ESP) 312,0
3. Vélez Sarsfield (ARG) 271,0
4. Manchester United (ING) 270,0
5. Manchester City (ING) 239,0
6. Santos (BRA) 238,0
7. Universidad de Chile (CHI) 235,5
8. Benfica (POR) 235,0
9. Oporto (POR) 231,0
10. Universidad Católica (CHI) 230,0

LaCoStA
12-01-12, 13:41
Barcelona me fanela “ndryshe” me Osasunėn

http://www.indeksonline.net/foto.php?foto=/sport/barca.jpg&pozita=foto_lajm

Skuadrės sė Barcelonės i ėshtė pranuar qė nė ndeshjen e sotme ndaj Osasunės tė paraqitet me njė ndryshim tė vogėl nė fanelat e saj. Barca sot do tė ketė mbishkrime nė fanela.

“Kampion Bote 2011” do tė jetė mbishkrimi i Barcelonės nė fanela, pasi qė i ėshtė lejuar njė gjė e tillė pasi qė FIFA e shpalli Barcelonėn si skuadrėn e vitit.

Njė gjė e tillė i ishte lejuar mė parė edhe Milanit e Manchester Unitedit, pasi fituan kėtė ēmim. Ndeshja ndaj Osasunės do tė jetė kthyese nė garėn pėr Kupėn e Spanjės

LaCoStA
16-01-12, 16:09
Barcelona e sigurt me Betisin

http://www.indeksonline.net/foto.php?foto=/sport/barc.jpg&pozita=foto_lajm

Ėshtė kthyer nė 5 diferenca e pikėve ndėrmjet Barcelonės dhe Real Madridit. Katalunasit kanė fituar nė terrenin e tyre 4:2 ndaj Betisit.

Vendėsit krijuan epėrsinė e dyfishtė shumė shpejt me golat e Hernandez nė minutėn e 10 dhe tė Messit nė tė 12. Martin ngushtoi nė minutė n e 32, kurse pėr befasinė e tė gjithėve Cruz barazoi nė minutė n e 52.

Por, ndeshja duhej fituar gjithsesi dhe epėrsinė e ktheu Alexis Sanchez nė minutė n e 75. Vulėn fitores ia vuri Messi me penalltinė e minutė s 86.

LaCoStA
16-01-12, 16:11
Alves: Sa qef tė luash kundėr Real Madridit

http://www.indeksonline.net/foto.php?foto=/sport/alves.jpg&pozita=foto_lajm

Daniel Alves duket shumė i disponuar kur kanė mbetur edhe 2 ditė para ndeshjes sė parė ēerekfinale pėr Kupėn e Mbretit, ndaj Real Madridit.

”Vėrtetė ėshtė gjė e mirė tė luash kundėr Real Madridit. Ne me tė vėrtetė gėzohemi pėr kėtė gjė. Nė El Clasico gjithmonė ka njė ekuilibėr, ata janė pėrafėrsisht nė nivelin tonė. Ėshtė mirė qė po pėrballemi disa herė gjatė sezonit” deklaroi Alves.

LaCoStA
16-01-12, 16:25
Stoichkov: Reali nuk ėshtė Barca

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0114114831561_m.jpg

Legjenda e Barcelonės, Hristo Stoichkov, ia ka bėrė tė ditur Real Madridit se nuk ka gjasa t’i fitojė dy ndeshje ndaj Barcelonės, pasi nuk ėshtė Barcelona pėr ta bėrė kėtė.

“Nė El Clasicon e fundit Reali humbi pėr shkak tė gabimeve. Ne shfrytėzuam ato dhe pėrkundėr startit tė keq nė ndeshje, ne e fituam takimin. Reali nuk do t’i fitojė tė dyja ndeshjet pėr kupė, pasi nuk ėshtė Barcelona”.

“Ka shumė lojtarė tė mirė nė fushė kur luhet El Clasico. Cristiano Ronaldo ka qenė fitues i Kėpucės sė Artė dhe nuk mund tė vėmė nė pikėpyetje cilėsitė e tij. Ėshtė lojtar spektakolar”, tha Stoichkov

LaCoStA
16-01-12, 16:29
Busquets: E merituam fitoren

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0116121548750_m.jpg

Mesfushori i Barcelonės, Sergio Busquets, ka shprehur entuziazmin e tij pas fitores prej 4-2 ndaj Real Betisit duke thėnė se Blaugranėt e merituan fitoren e vėshtirė.

“Ne e dinim se sa i rrezikshėm ėshtė Betisi, pėr shkak tė takimit tė Kupės sė Mbretit nė vitin e kaluar”.

“Ishim me fat qė shėnuam dy gola tė shpejtė, sepse ata janė njė skuadėr e mirė”.

“Megjithatė, nė pjesėn e dytė, shkuam nė sulm me mė shumė lojtarė. Ishim superiorė dhe menaxhuam ta ndryshonim rezultatin e ndeshjes”, ka deklaruar Busquets.

LaCoStA
18-01-12, 02:08
Xavi: Do ta mposhtim Realin

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0117210427478_m.jpg

Mesfushori i Barcelonės, Xavi, ndjen se katalanasit mund ta godasin mentalisht Real Madridin nė sfidėn e vlefshme pėr Copa del Rey qė zhvillohet tė mėrkurėn.

“Mė pėlqen tė luaj nė Bernabeu. Ėshtė njė vend historik dhe i veēantė pėr Barcelonėn. Ėshtė motivim i veēantė ky”.

“Gjithēka mund tė ndodhė nė njė ndeshje pėr kupė, ėshtė rast i mirė pėr tė treguar kush ėshtė mė superior. Pėr ata qė humbasin mund tė jetė njė goditje e rėndė nė moral”, tha Xavi.

LaCoStA
18-01-12, 02:09
Guardiola: Pinto starton nė El Clasico

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0117221917394_m.jpg

Trajneri i Barcelonės, Pep Guardiola, ka konfirmuar se Jose Manuel Pinto do tė startojė nė ēerekfinalen e Copa del Rey ndaj Real Madridit tė mėrkurėn mbrėma.

“Unė kam vendosur tė luaj me Pinton. Ai ėshtė portier i mrekullueshėm dhe nuk mendoj se njerėzit do tė dyshojnė nė tė”.

“Ne natyrisht nuk dyshojmė nė tė e as ata qė e kanė parė nė tė kaluarėn, pasi tė gjithė e dinė se ai ka luajtur nė nivel tė lartė. Ne do tė jemi tė kujdesshėm dhe do tė presim ēfarė do tė ndodhė. Pėr kėtė arsye, ne do tė mbajmė mė shumė topin. Do tė jenė rreth 90 mijė njerėz tė pranishėm qė do tė pėrkrahin Realin dhe kjo ėshtė bukuria e lojės, duhet tė fitojmė”, ka thėnė Guardiola.

LaCoStA
19-01-12, 14:24
Barcelona me mbrojtės e mund Realin


http://www.indeksonline.net/foto.php?foto=/sport/barca1.jpg&pozita=foto_lajm

Sulmuesit e Barcelonės kanė pushuar nė "El Clasico". Por jo edhe mbrojtėsit. Efikas nė repartin e tyre por edhe nė sulm duke shėnuar fitoren e radhės kundėr Real Madridit nė mes tė Madridit.

Edhe pse ekipi i Mourinhos kaloi nė epėrsi qysh nė fillim tė pjesės sė parė pėrmes Cristiano Ronaldos qė nė minutėn e 11-tė, Barcelona sic di tė bėjė gjithnjė, u kthye gradualisht nė lojė duke e kontrolluar nė tėrėsi e shėnuar dy gola radhazi.

Me tė filluar pjesa e dytė, Barcelona kaloi ne epėrsi pėrmes mbrojtėsit Pyuol pėr 1-1. Ndėrsa rezultatin 1-2 pėr Barcelonėn e ngriti Abidal nė minutėn e 77-tė. Nė njė ndeshje me tensione, Barcelona ka kontrolluar lojėn deri nė fund pėr tu bėrė 'egjeli' i mbretėrve.

Historia ndėrmjet tashmė ėshtė barazuar. Reali dhe Barcelona kanė nga 86 fitore secila, njė garė e nisur qė nė vitin 1902.

LaCoStA
22-01-12, 20:05
Het-trik i Messit nė fitoren e Barcės

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0122195540844_m.jpg

Barcelona ka shėnuar fitore prej 4-1 si mysafir i Malagas nė Estadio La Rosaleda, ndėrsa nė kėtė takim shkėlqeu superylli argjentinas, Lionel Messi.

Nė minutėn e 33-tė u regjistrua goli i parė nga Leo Messi, ndėrsa erdhi falė njė krosimi tė Adrianos, dhe ky ishte goli i vetėm nė pjesėn e parė.

Nė fillim tė gjysmės sė dytė (48’), Alexis Sanchez e dyfishoi epėrsinė pas tentimit tė Thiago Alcantaras.

Alcantara asistoi edhe te goli i dytė personal i Messit (51’), ndėrsa lojtari mė i mirė nė botė kompletoi het trikun e tij me ndihmėn e Pedros (82’).

Golin e nderit pėr vendasit e shėnoi Rondon pesė minuta pa pėrfunduar koha e rregullt e takimit.

Kjo fitore e afron Barcelonėn nė dy pikė diferencė ndaj Real Madridit, qė takimin e kėsaj jave e zhvillon ndaj Athletic Bilbaos.

e_martumja
22-01-12, 22:40
Top Lista Nga ekipat: Barcelona
Top Lista nga Football'ist: MESSI

LaCoStA
23-01-12, 15:06
Messi: Do tė shtojmė presionin

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0123024746334_m.jpg

Superylli i Barcelonės, Lionel Messi, ka deklaruar se ekipi i tij ėshtė akoma nė garė pėr titull.

“Ka edhe shumė (deri nė fund tė Kampionatit)- pjesa e dytė e ndeshjeve- dhe ne do tė vazhdojmė me presionin”, ka thėnė Messi pėr AS pas fitores prej 4-1 kundėr Malagas, ku shėnoi het-trik.

Barcelona gjendet pesė pikė prapa Real Madridit nė La Liga, ndėrsa nė mesjavė dy rivalėt zhvillojnė ndeshjen kthyese tė Kupės sė Mbretit nė Camp Nou.

LaCoStA
23-01-12, 15:07
Adriano: Ndeshja ndaj Malagas, njė nga mė tė mirat

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0123111958566_m.jpg

Mbrojtėsi i Barcelonės, Adriano, ėshtė shprehur mjaft i kėnaqur pėr fitoren prej 4-1 ndaj Malagas.

“Kjo ishte njė nga paraqitjet mė tė mira kėtė sezon, jashtė nga Camp Nou”, ka deklaruar braziliani pėr faqen zyrtare tė katalunasve.

Ai ka folur edhe pėr performancėn personale, duke theksuar se ėshtė i kėnaqur pėr lojėn qė tregoi.

Barcelona mbetet nė pozitėn e dytė nė La Liga me pesė pikė pas liderit Real Madrid.

LaCoStA
23-01-12, 15:09
Pique: Guardiola ka vizion unik

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0123130134916_m.jpg

Pep Guardiola ka njė filozofi unike tė futbollit dhe di si t’ua shpjegojė gjėrat tė zgjedhurve tė tij. Kėshtu konsideron mbrojtėsi i Barcelonės, Gerard Pique.

Trajneri spanjoll ka fituar njė numėr tė madh trofesh me katalunasit qė kur e mori timonin e skuadrės, ndėrsa Pique ka vetėm fjalė tė mira pėr tė.

“Nė njėrėn anė, ai e sheh futbollin nė njė mėnyrė qė askush tjetėr nuk mundet, dhe pastaj ai e shpjegon mė mirė se kushdo tjetėr”.

“Shumė trajnerė tė thonė tė shkosh djathtas ose majtas, por ai tė tregon arsyet pse, gjė qė ta bėn tė qartė pse je duke bėrė diēka”.

“Mbi tė gjitha, ėshtė mėnyra si tė motivon. Shumė skuadra kanė fituar shumė tituj, por pastaj fillojnė tė humbin urinė, ndėrsa ne po bėhemi gjithnjė e mė tė uritur”, ka thėnė Pique pėr fifa.com.

LaCoStA
23-01-12, 15:11
Iniesta arrin Guardiolan me numėr tė paraqitjeve

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0123140119775_m.jpg

Nė takimin ndaj Malagas, mesfushori i Barcelonės, Andres Iniesta, ka arritur numrin prej 384 paraqitjeve me fanellėn blaugrane, po aq sa ėshtė paraqitur me kėtė fanellė trajneri i tij aktual Pep Guardiola.

Mesfushori ofensiv vjen nga Akademia e Barcės, ndėrsa debutimin e tij zyrtar e ka bėrė nė tetor tė vitit 2002 kundėr Club Brugge nė Ligėn e Kampionėve.

Qė atėherė, 27-vjeēari ėshtė bėrė lojtar kyē te katalunasit, duke bėrė 257 paraqitje nė La Liga, 73 nė Ligėn e Kampionėve, 38 nė Kupėn e Mbretit, gjashtė nė Superkupėn e Spanjės, pesė nė Kupėn e Botės pėr Klube, tre nė takimet e Kupės UEFA dhe dy nė Superkupėn e Evropės.

Iniesta ka shėnuar 37 gola pėr Barcelonėn deri mė tani gjatė karrierės sė tij.

LaCoStA
23-01-12, 22:28
Messi ia dedikon “hat trickun” Peles


http://www.indeksonline.net/foto.php?foto=/sport/messi.jpg&pozita=foto_lajm


Lionel Messi nuk ka tė ndalur. Pasi u shpėrblye si lojtari mė i mirė nė botė, Messi po vazhdon me lojėra fantastike nė fanelėn e Barcelonės. E fundit ishte paraqitja ndaj Malagės nė fitoren prej 4 me 1, ku Messi realizoi “hat trick” tė 5-tin nė kėtė sezon pėr Barcen.


Por 3 golėshi i 5 pėr Messin nė kėtė sezon ėshtė i dedikuar pėr njė person tė madh tė futbollit. Messi deklaroj se “hat trickun” ndaj Malagas ia dedikon Peles.

Ky dedikim i posaqėm i Messit si duket ka njė prapavijė, pasi qė pikėrisht Pele ėshtė ndėr te vetmit futbolldashės qė pėr Messin ka kritika e pak lėvdata.

LaCoStA
03-02-12, 01:23
Barca e para nė botė, Reali e ndjek

http://www.indeksonline.net/foto.php?foto=/sport/barce.jpg&pozita=foto_lajm

Barcelona mbetet ende skuadra mė e mirė nė botė. Renditja e IFFHS-sė pėr muajin janar e rendit Barcelonėn nė pozitėn e parė me 359 pikė, duke lėnė nė vendin e dytė Real Madridin me 302 pikė.
Velez Sarsfieldi mbetet nė pozitėn e 3, ndėrsa skudrat nga Manchesteri, Unted e Citt zėnė pozitat 4 dhe 5. Befasisht lartė tė ranguara mbesin 2 skuadrat kiliane Universidad De Chile dhe Universiteti Chatolica skuadrat tė cilat zėnė pozitat 7 dhe 8.
Schalke 04 ėshtė skuadra gjermane mė e rankuara e cilė zė pozitėn e 10.

Kėshtu renditen top 10 skuadrat e muajit janar:
1. FC Barcelona (ESP) 359,0 pikė
2. Real Madrid (ESP) 302,0
3. Velez Sarsfield (ARG) 271,0
4. Manchester United (ENG) 260,0
5. Manchester City (ENG) 241,0
6. Santos (BRA) 238,0
7. Universidad de Kili (CHI) 234,0
8. Universiteti Katolik (CHI) 230,0
9. Sporting Lisbona dhe Benfica (POR) 222,0
10. Schalke 04 (GER) 221,0

LaCoStA
03-02-12, 01:27
A e bėri kėtė Zidani apo Puyoli?

http://www.indeksonline.net/foto.php?foto=/sport/pujol.jpg&pozita=foto_lajm

Carles Puyol padyshim qė ėshtė njėri ndėr mbrojtėsit mė tė mirė nė botė. Por aftėsia e tij nuk duket vetėm nė qendėr tė mbrojtjes. Mbrojtėsi spanjolli ishte vėrtet i pakompromis nė ndeshjen e mbrėmshme qė Barcelona e zhvilloj ndaj Valencias nė kudaėr tė Kupės sė Spanjės.

Puyol arriti qė tė shėnoj golin e vetėm nė kėtė takim. Por kjo nuk ėshtė e tėra pasi qė Puyol ishte protagonistė i njė driblimi fantastik nė kėtė ndeshje qė na kujtoj pėr njė moment tė madhin Zinedine Zidane. Se ēfarė sllallomi bėri Puyol shikojeni videon e mėposhtėme.


http://www.youtube.com/watch?v=gjxi5F6GaOQ&feature=player_embedded

LaCoStA
03-02-12, 01:39
Nuk del gjallė nga Mestalla

http://www.telegrafi.com/fo/2010/manchester%20derby/messi%20penaltia%20350.jpg

Valencia edhe njėherė i ka treguar Barcelonės se stadiumi Mestalla ėshtė i pa kalueshėm pėr katalanasit, pasi Los Che kanė arritur tė nxjerrin njė barazim prej 1-1 nė ndeshjen e parė gjysmėfinale tė Copa del Rey.

Pjesa e parė ishte tejet dinamike, ku dhe u vendos epilogu i kėtij takimi.
Njė asistim tė Jeremy Mathieu e shfrytėzoi Jonas, qė i dha epėrsinė Valencias dhe ndezi Mestallan (27’).

Nė vazhdim tė takimit Barcelona humb njė rast tė volitshėm, nga i cili fiton njė korner, e ku i suksesshėm tregohet ikona dhe vigani Carles Puyol qė shėnoi pėr 1-1 nė imnutėn e 35-tė.

Nė vazhdim tė takimit katalanasit tentojnė tė rikthejnė gjithēka nė favor tė tyre, mirėpo edhe Lionel Messi e huqi njė penalti pėr tė lėnė gjithēka tė hapur pėr ndeshjen kthyese.

Sfida kthyese zhvillohet pas njė jave nė Camp Nou, ku Barcelona pranė kėtij rezultati ėshtė favorite pėr t’u kualifikuar nė finale tė Copa del Rey.

LaCoStA
03-02-12, 01:40
Guardiola: Nuk kishim nevojė pėr blerje

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0202093517750_m.jpg

Trajneri i Barcelonės, Pep Guardiola, nuk e ka problem qė e ka kaluar afatin kalimtar tė janarit pa asnjė blerje.

“Ne kemi menduar pėr kėtė, por unė i vlerėsoj lartė lojtarėt rezervė dhe dua t’i shfrytėzoj ata. Nuk kam dyshime nė futbollistėt nga skuadra B”.

“Nėse kemi lėndime, ne do t’u japim shans tė rinjve. Cuenca, Sergi Roberto, Dos Santos, Bartra, Montoya... kurdo qė ata luajnė, ata bėjnė njė punė tė mirė”, ka deklaruar Guardiola.

LaCoStA
03-02-12, 01:41
Guardiola: Barazimi mė i mirė se fitorja

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0202114935466_m.jpg

Trajneri i Barcelonės, Pep Guardiola, ka thėnė se barazimi 1-1 ndaj Valencias ėshtė njė rezultat mė i mirė se sa fitorja, pasi kjo do tė bėjė qė skuadra tė kėrkojė fitore nė ndeshjen e kthimit.

Blaugranėt patėn rastin tė shėnojnė fitore nė ndeshjen e parė gjysmėfinale tė Kupės sė Mbretit tė zhvilluar nė Mestalla, por Lionel Messi nuk ishte i saktė nga pika e bardhė.

“Ėshtė mirė tė shkojmė nė Camp Nou me kėtė rezultat, pasi kjo na detyron neve ta fitojmė ndeshjen. Kur ju keni avantazh 2-1, siē kishim kundėr Real Madridit, ju duket sikur e keni fituar sfidėn”.

“Ne do tė llogarisim nė mbėshtetjen e tifozėve pėr tė arritur nė finale. Ajo ēfarė gjithmonė pėrpiqemi ėshtė tė gjejmė fitoren”, ka thėnė Guardiola pas takimit tė mbrėmshėm.

LaCoStA
03-02-12, 01:42
Pique: Ishim dominues ndaj Valencias

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0202134449387_m.jpg

Mbrojtėsi i Barcelonės, Gerard Pique, thotė se ata ishin dominues nė ndeshjen e mbrėmshme ndaj Valencias, pavarėsisht se nxorėn vetėm njė barazim 1-1.

Mysafirėt kontrolluan ndeshjen e parė gjysmėfinale tė Kupės sė Mbretit nė Mestalla dhe madje kishin edhe njė penalti tė humbur.

“Ne dominuam ndeshjen, ata ishin tė fuqishėm nė mbrojtje por gjithmonė ėshtė vėshtirė tė fitosh kėtu. Ne kishim shanset tona, por ėshtė njė rezultat i mirė pėr ndeshjen e kthimit [nė Camp Nou]”, ka thėnė Pique.

LaCoStA
03-02-12, 01:43
Mascherano: Sfida ėshtė nė duart tona


http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0202143546603_m.jpg


Mesfushori i Barcelonės, Javier Mascherano, mendon se barazimi 1-1 ndaj Valenmcias nė ndeshjen e parė gjysmėfinale tė Kupės sė Mbretit ėshtė njė rezultat i mirė.

“Ėshtė njė rezultat i mirė, por mund tė kishte shkuar edhe mė mirė duke marrė parasysh lojėn qė ne bėmė. Ne luajtėm kundėr njė rivali tė shkėlqyeshėm dhe ne kishim shanse tė mira. Ndonjėherė topi thjesht nuk shkonte nė rrjet”.

“Gjėja mė e rėndėsishme ėshtė se ne luajtėm njė ndeshje tė mirė dhe krijuam shanse shėnimi. Sfida tash ėshtė nė duart tona dhe kjo ėshtė mė e rėndėsishme. Kjo varet ekskluzivisht nga ne”, ka thėnė Mascherano.

LaCoStA
03-02-12, 01:44
Thiago: Barca nuk varet nga Messi

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0202230620139_m.jpg

Mesfushori i talentuar i Barcelonės, Thiago Alcantara, ka deklaruar se katalanasit nuk varen nga supersulmuesi Lionel Messi, pas rezultateve tė kėqija nė ndeshjet e fundit ku ‘el Messiah’ ka humbur shkėlqimin e tij.

“Messi ėshtė lindur tė jetė fitues. Ndaj Valencias ai ishte mjaft i guximshėm pėr tė marrė pėrgjegjėsinė e penaltisė. Ai nuk shėnoi, por kjo nuk ėshtė problem. Ne kemi lojtarin mė tė mirė nė botė nė ekip, por dua tė them se nuk varemi nga ai”.

“Ne kemi forca tė mėdha nė lojtarėt tanė, kemi Xavin kemi shumė lojtarė qė mund tė bėjnė diferencėn. Sigurisht qė nuk varemi nga Messi”, tha Alcantara.

LaCoStA
05-02-12, 11:53
Thiago: Do ta tejkalojmė Realin

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0204123254314_m.jpg

Mesfushori i Barcelonės, Thiago Alcantara, beson se Blaugranėt mund tė tejkalojnė liderėt aktual nė La Liga, Real Madridin, pėrkundėr diferencės prej shtatė pikėsh.

Real Madridi ka pėrballė Getafen tė shtunėn mbrėma, kurse Barcelona pret Real Sociedadin nė Camp Nou, ndėrsa Thiago mendon se nė vazhdim tė sezonit ėshtė e mundur qė katalanasit tė shkrijnė epėrsinė prej shtatė pikėsh tė Los Blancos.

“Natyrisht se mund tė kthehemi nė pozitėn e parė. Ne mund tė arrijmė gjėra tė mėdha, kėtė e ka treguar ky ekip viteve tė fundit”, potencoi Thiago.

LaCoStA
05-02-12, 11:54
Guardiola: Messi superior, edhe kur nuk shkėlqen

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0204152329806_m.jpg

Trajneri i Barcelonės, Pep Guardiola, ka deklaruar se superylli Lionel Messi ėshtė superior ndaj lojtarėve tė tjerė edhe nėse nuk shkėlqen.

“Leo gjithmonė ėshtė i mirė, ai ėshtė shumė konkurrues. Ai ka pėrjetuar shumė gjėra dhe ai gjithmonė luan mirė, tashmė e dini mendimin tim. Edhe pa qenė nė formėn mė tė mirė, ai ėshtė superior pėr lojtarėt tjerė. Ai shpeshherė merr pėrgjegjėsi pa pasur nevojė”.

“Kur vjen puna te penaltitė, ai ėshtė fantastik. Shpresoj qė kur ai tė pensionohet, ai do tė mbajė rekordin e tij tė mirė. Ne duhet at ndihmojmė atė, ka nevojė pėr ndihmėn e tė gjithėve. Ne tė gjithė ndihemi mirė kur ai ėshtė nė fushė”, ka thėnė Guardiola.

LaCoStA
05-02-12, 11:56
Fiton Barcelona
http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0205000501268_m.jpg

Barcelona ka regjistruar fitore prej 2-1 pėrballė Real Sociedadit nė takimin e tė shtunės mbrėma tė zhvilluar nė Camp Nou, ndėrsa kjo ishte fitorja e parė pas tri barazimeve radhazi nė tė gjitha garat.

Pėrkundėr rezultatit dhe dominimit tė lojės, nuk ishte ajo Barcelona e spektaklit dhe gjatė kėsaj ndeshjeje u vėrejt njė lloj krize nė fazėn ofensive tė katalunasve, ndėrsa kjo ėshtė normale kur kihen parasysh mungesat e skuadrės.

http://www.telegrafi.com/fo/2010/tello.jpg

Vendasit krijuan epėrsi tė hershme (9’) me anė tė Cristian Tellos, i cili pranoi njė top nga Leo Messi pėr tė shėnuar golin e parė me fanellėn e Barcės, dhe ky ishte goli i vetėm nė pjesėn e parė.

Nė gjysmėn e dytė, pas rasteve tė shumta tė humbura, futbollisti qė mban epitetin mė tė mirit nė botė, Lionel Messi, arriti tė realizojė.

http://www.telegrafi.com/fo/2010/leom.jpg

Argjentinasi pranoi njė krosim tė jashtėzakonshėm tė Daniel Alves pėr tė dalė fitues pėrballė portierit Bravo (72’), i cili ia mohoi shumė raste tė mėparshme.

Mirėpo, ende pa pėrfunduar festa e Blaugranėve, Antoine Griezmann shfrytėzoi njė gabim tė lojtarėve vendas dhe pasoi te Carlos Vela, ndėrsa ky i fundit e rihapi takimin (74’).

Megjithatė, katalunasit e ruajtėn rezultatin deri nė fishkėllimėn e fundit tė gjyqtarit pėr tė rrėmbyer tre pikė tė plota.

Barcelona pozicionohet nė vend tė dytė nė tabelėn e La Ligas, me shtatė pikė diferencė nga lideri Real Madrid.

LaCoStA
05-02-12, 12:03
Guardiola: Mė tmerroi reagimi i Fabregasit pėr Busqutesin

http://www.indeksonline.net/foto.php?foto=/sport/pep.jpg&pozita=foto_lajm

Pep Guardiola pėr njė moment ishte tmerruar kur i sapo futuri nė lojė pėr skuadrėn e tij Sergio Busquets pėsoi njė lėndim qė nė bazė tė reagimit tė tij dukej shumė i rėndė.

Por se lėndimi ishte tejet serioz tregoi edhe njė reagim i Cesc Fabregasit i cili kishte kapur kokėn me duar pasi e pa nga afėrsia Sergio Busquetsin e lėnduar. Duke e parė kėtė reagim tė Fabregasit trajneri Pep Guardiola kishte menduar se Sergio Busquets kishte thyer kėmbėn.

”Kur Cesc i hedhi duart e tij nė kokė mendova se Busquets kishe thyerje tė kėmbės por fatmirėsisht doli vetėm njė prerje” deklaron Guardiola.

LaCoStA
05-02-12, 14:08
Valdes: Kemi akademinė mė tė mirė nė botė

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0205131433240_m.jpg

Portieri i Barcelonės, Victor Valdes, mendon se katalanasit kanė akademinė mė tė mirė nė botė, pas golit vendimtar tė shėnuar nga 20 vjeēari Cristian Tello nė sfidėn ndaj Real Sociedadit.

“Unė dua tė pėrgėzoj Tellon pėr golin e tij tė parė pėr ekipin. Ne kemi akademinė mė tė mirė nė botė”.

“Ishte njė ndeshje e vėshtirė, ėshtė shumė ftohtė, por ne luajtėm mirė. Ishte njė rezultat i ngushtė, tifozėt kanė vuajtur, por ne luftuam deri nė fund. Nė pėrgjithėsi, ekipi ishte nė formė”, tha Valdes.

LaCoStA
05-02-12, 21:31
Guardiola i kėnaqur me tė rinjtė

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0205193544179_m.jpg

Trajneri i Barcelonės, Pep Guardiola, u shpreh i kėnaqur me performancėn e tė rinjve tė Barcės nė fitoren e ngushtė prej 2-1 ndaj Real Sociedadit nė Camp Nou.

“Ne kemi mundur tė barazojmė edhe sot, por kemi dhėnė maksimumin dhe pėrsėri kemi treguar se jemi mjeshtrit e lojės sė bukur, krijuam shumė raste. Ne kemi luajtur shumė bukur”.


“Tello ėoshtė anėsor, njė plumb mė vete. Ai ėshtė shumė i shpejt dhe bėn mirė nė situatat njė-nė-njė. Pėrgėzime edhe pėr Isaac Cuencan dhe Jonathan Dos Santos pėr performancėn qė kanė shfaqur, sepse nuk ėshtė e lehtė tė luash sikurse qė bėnė ata”, deklaroi Guardiola.

LaCoStA
08-02-12, 19:55
Emery: Messi nuk ka rėnė nga forma

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0207180142951_m.jpg

Trajneri i Valencias, Unai Emery, ka mohuar thėniet se Lionel Messi nuk ka qenė nė formėn mė tė mirė nė ndeshjet e fundit tė Barcelonės.

Analistė tė ndryshėm sportivė kanė pohuar se niveli i argjentinasit ka rėnė nė ndeshjet e fundit, por kėshtu nuk mendon trajneri i Los Che, skuadėr me tė cilėn Barca do ta zhvillojė ndeshjen kthyese tė gjysmėfinales sė Kupės sė Mbretit nė Camp Nou.


“Ai ėshtė lojtari mė i mirė nė botė, nuk mendoj se ai ėshtė nė njė moment tė keq tė formės”, u ka thėnė Emery gazetarėve nė njė konferencė pėr media.


Pėr mė shumė, ai ka kėrkuar nga lojtarėt e tij qė tė fokusohen maksimalisht nė takimin e tė mėrkurės mbrėma.


Blaugranėt kanė njė pėrparėsi, duke qenė se ndeshja e parė e zhvilluar nė Mestalla pėrfundoi me rezultat 1-1.

LaCoStA
08-02-12, 19:57
Giuly: Barca do ta fitojė Ligėn e Kampionėve

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0207214357673_m.jpg
Ish-anėsori i Barcelonės, Ludovic Giuly, mendon se Balugranėt do ta mbrojnė titullin edhe nė edicionin e sivjetmė tė Ligės sė Kampionėve.

Katalunasit do tė luajnė ndaj Bayer Leverkusenit nė 1/8 e finales sė garės mė tė madhe evropiane pėr klube, ndėrsa francezi pohon se ata do tė triumfojnė nė fund.


“Fitimi i La Ligas do tė jetė i vėshtirė, por Barca do ta fitojė Ligėn e Kampionėve”.


“Tė gjithė duan tė luajnė te Barca, nuk ka asnjė klub si ky. Sistemi i klubit ėshtė i bazuar nė shfrytėzimin e anėsorėve tė shpejtė. Nuk ka tjetėr sistem si i Barcės”, ėshtė shprehur Giuly pėr Esports COPE.

Gjumashja
08-02-12, 19:57
kur kane me lujt kunder realit oj moter :D

LaCoStA
08-02-12, 19:59
Guardiola: Pa dyshim se duam ta fitojmė Kupėn

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0208115603521_m.jpg

Trajneri i Barcelonės, Pep Guaridola, thotė se nuk ka dyshime se lojtarėt e tij janė tė motivuar nė prag tė ndeshjes sė sotme tė Kupės pėrballė Valencias.

Sfida, e cila sonte do tė vazhdojė nė Camp Nou, ėshtė e ekuilibruar pas barazimit 1-1 javėn e kaluar nė Mestalla.


“E di se ne kemi fituar shumė tituj, por kėta lojtarė dėshirojnė tė arrijnė edhe nė njė finale. Finalja e Kupės ėshtė njė prej mė tė bukurave”, ka thėnė Guardiola.

LaCoStA
08-02-12, 20:00
Benitez: Pep mė i mirė se Mou dhe Fergie

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0208131831408_m.jpg
Ish-trajneri i Liverpoolit, Rafael Benitez, e vlerėso trajnerin e Barcelonės, Pep Guardiola, mbi Jose Mourinhon dhe Sir Alex Ferguson.

“Ėshtė vėshtirė, por pėr tė mos e shmangur pyetjen them se gjithmonė mė ka pėlqyer mėnyra mė e veēantė e interpretimit tė futbollit, qė ėshtė Pep Guardiola”.


“Mendoj se fuqia e tij mė e madhe ka qenė njohuria se si t’i japė vazhdimėsi projektit tė tij. Stabiliteti nuk ėshtė aq i komplikuar sa ndryshimet”, ka thėnė Benitez.

LaCoStA
08-02-12, 20:05
Guardiola ka frikė nga Banega

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0208191053609_m.jpg

Trajneri i Barcelonės, Pep Guardiola, mezi pret ndeshjen kthyese nė Copa del Rey ndaj Valencias, qė zhvillohet sonte mbrėma nė Camp Nou, e ku tekniku katalanas si rrezik kryesor e sheh mesfushorin Ever Banega.

“Banega ėshtė lojtar fantastik. Ne duhet tė jemi tė fokusuar nė lojė pėr t’u siguruar qė ai tė mos jetė aq efektiv”.


“Nėse ata janė prapa nesh, Banega nuk do tė jetė problem i madh. Nėse ne jemi prapa tyre, atėherė kjo do tė jetė shumė problem i madh”, ka thėnė Guardiola.

LaCoStA
08-02-12, 20:07
Barcelona synon finalen, gati pėr Valencian


http://www.indeksonline.net/foto.php?foto=/sport/barca.jpg&pozita=foto_lajm


Barcelona ka kryer edhe stėrvitjen e fundit para pėrplasjes sė dytė gjysėmfinale me Valencian. Shumė e dyshimtė pėr kėtė takim ėshtė paraqitja e disa prej lojtarėve tė lėnduar nė ndeshjet e fundit pėr Barcelonėn.


Iniesta, Buqsuets dhe Pedro kanė marrė pjesė nė stėrvitjet e sotme por mbetet misterioze prezenca e tyre apo jo nė ndeshjen ndaj Valencias. Nė mėngjes

“Sport.Es” ka publikuar formacionet e mundshmė tė kėsaj ndeshje ku Iniesta, Busquets dhe Pedro figurojnė nė listėn e lojtarėve qė do tė mungojnė.


Por ka qenė Pep Guardiola ka deklaruar se nė momentin e fundit do tė vendos por aktivizimin e tyre nė kėtė takim. Nėse 3 lojtarėt e cekur mungojnė nė kėtė takim atėherė Barca do tė sulmoj me 3-shen e frikshme Messi, Sanchez dhe Fabregas, ndėrsa pozitėn e Busquetsit nė mesfushė mund ta zė Mascherano.Pinto do tė jetė guardian i portės ndėrsa nė mbrojtje nuk do tė ketė befasi.


Xavi rikthehet pėr tė ndihmuar Barcen nė kėtė takim, ndėrsa pritet ta ketė ndihmesėn edhe nga Alcantara. Ndeshja e parė ndėrmjet kėtyre skuadrave ka pėrfunduar baraz 1 me 1, ndėrsa fituesi I kėsaj pėrballje do tė takohet me Athletico Bilbaon e cila eliminoj skuadrėn Mirandes

LaCoStA
09-02-12, 11:06
Barēa nė finale me Bilbaon

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0208225253667_m.jpg

Barcelona ėshtė kualifikuar nė finalen e Copa del Rey pas fitores prej 2-0 tė arritur nė Camp Nou ndaj Valencias, qė ishte rezultat i mjaftueshėm pas barazimit prej 1-1 nė ndeshjen e parė tė zhvilluar nė Mestalla.

Barcelona nė kėtė takim qė nga fillimi synoi fitoren dhe pa ndonjė problem tė madh arriti tė gjejė portėn kundėrshtare.

Fillimisht Lionel Messi ia pėrgatiti golin Cesc Fabregasit, i cili shėnoi pėr 1-0 pas 16 minutash lojė.

Nė vazhdim katalanasit dominojnė dhe kishin disa raste tė pastra shėnimi, ndėr tė cilat vlen tė pėrmendim njė goditje tė gabuar tė Cesc Fabregas pas njė gafe tė portierit tė Valencias.

http://www.telegrafi.com/fo/2010/manchester%20derby/aktuale.jpg

Nė pjesėn e dytė vetėm sa u zyrtarizua kualifikimi nė finale. Feghuoli lehtėsoi gjėrat me pėrjashtimin e tij nė minutėn e 77-tė, kurse katėr minuta mė vonė (81’), Xavi me asistimin e Cesc Fabregas shėnoi pėr 2-0 dhe fitoren e Barcelonės.

Barcelona nė finalen e Copa del Rey do tė takohet me Athletic Bilbaon, qė nė gjysmėfinale s’kualifikoi skuadrėn e kategorisė sė tretė, Mirandes. Ende nuk dihet vendi ku do tė zhvillohet finalja, por sipas zėrave mund tė ndodhė qė Barcelona ta ngrisė Kupėn e Mbretit nė stadiumin mbretėror, Santiago Bernabeu.

LaCoStA
09-02-12, 11:08
Alba: Ēdo lojtar i ri ėndėrron pėr Barcėn

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0209095535438_m.jpg

Mbrojėsi i Valencias, Jordi Alba, ka shprehur admirimin e itj pėr Barcelonėn.

Alba ėshtė lidhur me njė kalim nė Camp Nou, siē ėshtė pėrfolur edhe pėr njė transferim tė tij te Manchester United dhe Liveprool.

“Ēdo lojtar qė nga fėmijėria ėndėrron tė arrijė sukses me Barcelonėn”, ka qenė i qartė mbrojtėsi spanjoll.

LaCoStA
12-02-12, 14:37
Barca jashtė garės pėr titull

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0211215420405_m.jpg

Barcelona e ka pėsuar edhe humbjen e dytė tė sezonit nė La Liga, duke u mposhtur si mysafir i Osasunas me rezultat 3-2.

Vendasit krijuan avantazh tė dyfishtė nė pjesėn e parė, ndėrsa tė dy golat mbanin firmėn e tė njėjtit lojtar, Dejan Lekic (5’ dhe 22’).

Pak minuta brenda gjysmės sė dytė (51’), Blaugranėt e ngushtuan diferencėn me anė tė Alexis Sanchez, mirėpo shumė shpejtė atė e riktheu, Raul Garcia, me golin e tretė tė vendasve.

Cristian Tello shėnoi njė gol tė bukur pėr ta dramatizuar pjesėn e mbetur tė takimit (73’), mirėpo mysafirėt nuk arritėn ta barazojnė rezultatin. Ndėrsa vlen tė pėrmendet njė gol i anuluar pėr pozitė jashtė loje, vendim qė do tė hapė mjaft polemika kundrejt arbitrit tė ndeshjes.

Kjo humbje e lė Barcelonėn shtatė pikė prapa liderit Real Madrid, qė e ka mundėsinė ta shtojė edhe mė shumė kėtė diferencė me fitore eventuale kundėr Levantes.

LaCoStA
12-02-12, 14:40
Guardiola: La Liga? Do ta mbrojmė Ligėn e Kampionėve


http://www.indeksonline.net/foto.php?foto=/sport/pepi.jpg&pozita=foto_lajm

Ėshtė dorėzuar Pep Guardiola. Pėrplasja nė Osasuna duket se ka qenė verdikti final pėr largimin nga gara pėr titullin e kampionit nė Spanjė.

“Po bėhet mė e vėshtirė. Ėshtė njė humbje e dhimbshme. Po largohemi nga Real Madridi dhe do tė jetė mė e vėshtirė. Do tė udhėtojmė nė Evropė pėr ta mbrojtur titullin e kampionit atje. Nė Spanjė duhet luajtur ndeshjen e ardhshme mė sė miri qė mundemi”, ka thėnė Guardiola pas ndeshjes.

LaCoStA
12-02-12, 14:42
Mascherano u skuq me Osasunėn!?

http://www.indeksonline.net/foto.php?foto=/sport/mask.jpg&pozita=foto_lajm

Barcelona zhgėnjej tifozėt e saj nė pėrballjen me Osasunėn duke humbur kėtė ndeshje qė nė letėr dukej e lehtė pėr skuadrėn e Pep Guardiolės. Por Barca nė kėtė takim humbi edhe njė lojtar tė rėndėsishėm pėr ndeshjen e radhės.

Javier Mascheranos i figuron kartoni i kuq nė kėtė takim edhe pse tė gjithė shikuesit e kėsaj ndeshje panė vetėm 1 tė verdhė pėr tė. Argjentinasi ėshtė skuqur nė kėtė takim nė tunelin e stadiumit pas pėrfundimit tė ndeshjes.

Raportohet se Mascherano ka fyer nė masė tė madhe gjyqtarin e ndeshjes me akuzat pėr pranimin e 1 goli tė rregult pėr Osasunėn dhe anulimin e njė goli tė pastėr tė Barcelonės.

LaCoStA
12-02-12, 14:47
Guardiola: E kuptoj Realin pse nuk lejon finalen

http://www.telegrafi.com/fo/sport/f.0211130536681_m.jpg

Trajneri i Barcelonės, Pep Guardiola, ka thėnė se ai e kupton shumė mirė Real Madridin qė nuk dėshiron tė lejojė zhvillimin e finales sė Copa del Rey nė Santiago Bernabeu, pasi nė rast tė fitores sė Barcelonės ndaj Athletic Bibalos, katalanasit do tė festonin nė mes tė Madridit.

“Ėshtė njė stadium fantastik qė ka kapacitet tė madh, por unė kuptoj hezitimin e Real Madridit pėr tė pritur njė ndeshje mes nesh dhe Athletic Bilbaos. Unė kuptoj se nė njė finale tė Kupės, nuk mund tė shkosh aty ku tė ėshtė caktuar, duhet tė bėhet zgjedhje natyrale”.

“Kėshtu, unė nuk dua qė finalja tė zhvillohet nė San Mames pasi do tė ishte pėrparėsi pėr rivalėt tanė. Por, nė fund vendimin do ta marrė federata spanjolle e futbollit (RFEF)”, tha Guardiola.