PDA

View Full Version : Dua tė ndihmoj , por s'di se si !


vjeshta
10-05-07, 18:49
Kur vdes nje femije ,prinderit dhe vellezerit e motrat e tij ndiejne nje hidherim te madh ,kurse miqte mund te ndihen paksa ne merak .Ata duan ta mbeshtetin familjen ,por kan frike se mos thone a bejne ndonje gje te gabuar qe do ta keqesonte situaten e dhembshme. Me poshte jan disa sugjerime per ata qe mendojn :Dua te ndihmoj, por s'di se si.

*Mos e shmang ate qe i ka vdekur nje i aferm ,vetem sepse nuk di q'te thuash ose q'te besh! Edhe vete prania jote u jep force atyre. Nuk di q'te thuash! Atehere ,nje perqafim dhe nje 'me vjen keq' e thene sinqerisht ,u tregon atyre se interesohesh per ta .A ke frikė se mos fillon te qash ,dhe keshtu ua shton pikellimin?*Qani me ata qe qajn*,lotet e tu do te tregojn se edhe ti je i pikelluar ,e kjo do ti ngushelloj .

*Merr iniciativen ! A mund te gatuash ndonje ushqim te thjeshte per familjen ?A mund te lash pjatat qe jan grumbulluar ne lavaman? A mund t'u besh pazarin ? Mos thuaj :Po te kini nevoj per ndonje gje ,me thoni .Edhe kur thuhen me gjithe mend ,shpesh keto fjale u lene te kuptojn prinderve te piklluar se jeni te zene me pune e si ndihmoni dot .Me mire pyet :Q'te bej per t'ju ndihmuar tani? dhe pastaj beje ate ate qe te kerkojn,Por mos u fut ne ato pjese te shtepise ku s'te takon ose ne qeshtjet personale te tyre.

*Mos thuaj:E di se si ndihesh . Qdo njeri reagon ndryshe kur i vdes ndonje i aferm.Edhe sikur te te kete vdekur nje femije ,nuk mund ta dishe me saktesi se si ndihen ata .

*Do te kaloj shume kohe para se ne shtepin e tyre te rikethehet disi normaliteti. Vazhdo t'i ndihemosh sa me shume te mundesh .Shpeshehere, ne fillim i kushtohet shume vemendje familjes se ciles i ka ndodhur nje vdekje, por ata nuk kane nevoj vetem ditet dhe javet e para .Mendo per nevojat e tyre edhe ne javet e ne muajt ne vazhdim .E huazuar.