PDA

View Full Version : A ėshtė mė mirė tė jeshė: Mik apo armik i SHBA-ve?


Dilaver
13-05-07, 03:18
Ish sekretarja e shtetit Medlin Olbrajt nė vitin 1996 nė Kongres ndėr tė tjera ka pas thėnė: “Pėr Amerikėn mund tė thuhet se nuk ka armiq tė pėrjetshėm, por ka parime tė pandryshueshme. Ato parime themelohen nė ligj, lirinė dhe dinjitetin njerėzor pėr tė gjithė njerėzit.”

Ndėrkaq kush nuk i ka respektuar ato parime ai ėshtė bėrė armik i SHBA-ve.

4peace
13-05-07, 15:26
Ish sekretarja e shtetit Medlin Olbrajt nė vitin 1996 nė Kongres ndėr tė tjera ka pas thėnė: “Pėr Amerikėn mund tė thuhet se nuk ka armiq tė pėrjetshėm, por ka parime tė pandryshueshme. Ato parime themelohen nė ligj, lirinė dhe dinjitetin njerėzor pėr tė gjithė njerėzit.”

Ndėrkaq kush nuk i ka respektuar ato parime ai ėshtė bėrė armik i SHBA-ve.


Dilaver

a ben ta pyetesh zonjen Ollbright: Sa eshte duke iu permbajte shteti i saj parimeve te cekura?


Pastaj do te mendojme: Te behemi miq apo "armiq" te Amerikes!!!***

arton bala
13-05-07, 19:21
Dilaver

a ben ta pyetesh zonjen Ollbright: Sa eshte duke iu permbajte shteti i saj parimeve te cekura?


Pastaj do te mendojme: Te behemi miq apo "armiq" te Amerikes!!!***

Wooow t“i kisha propozu urgjentikisht disa tranquilizers!

Numroj vetem dy shtete ne bote, te cilat kane bere me teper per ato parimet e deklaruara nga Albright sesa Amerika edhe e vazhdojme biseden..

[E di pergjegjen tende: "perandoria osmane" apo ndonje kalifat-shtet tjeter!! A po?]

Amina
13-05-07, 19:50
Definitifisht Mik, se nuk ta qet mire, merreni shembullin e Gjermanis heheh

4peace
13-05-07, 20:14
*

Bala "i din" te gjitha paraprakisht


S'paska nevoje per pergjigje


***

arton bala
13-05-07, 20:36
*

Bala "i din" te gjitha paraprakisht


S'paska nevoje per pergjigje


***

shume transparent disa ketu :tongue:

:.:.:.:Shqip:.:.:
14-05-07, 12:38
Shqiptaret skan nevoj per "armiq".

Nje fjal e urt thot. "Armiqt e miqeve te mi jan miqt e mi" /Baloshi duhet me njoft kėt fjal/

RiannA
14-05-07, 12:56
SHBAja e ka nje status ne bot i cilli nuk e ka njeht mu ul as mu zhduk. Dmth se ma mir esht ta kesh mik. Sidomos per Kosoven e cilla esht nje pik e vogel ne bot nuk esht mir me i dal zot nje shteti i cilli se perkrah pak a shum ameriken. Ne aspektin politik nuk ka nevoj te perkrahet amerika. Gjdo shtet e ka politiken dhe sistemin e vet, por po mendoj ne ekonomi etj etj duhet ta kesh SHBAjen "Partner"

Shnetje

arton bala
15-05-07, 00:20
Shqiptaret skan nevoj per "armiq".

Nje fjal e urt thot. "Armiqt e miqeve te mi jan miqt e mi" /Baloshi duhet me njoft kėt fjal/


Hej ti po mendon kete FJALI, jo fjalź, a po?!!
(per komplikime apo pikepyetje ne koken me vakuum, pyete mesuesin e fillores..)

Ngo kungull, sa e mbush gojen me sende qe s“te bejne mire edhe e provokon situaten te dalesh prap ne ilegalitet (ta nderrosh nick-un), me mire trego kush eshte per ty mik e kush jo..

:.:.:.:Shqip:.:.:
15-05-07, 11:05
Hej ti po mendon kete FJALI, jo fjalź, a po?!!
(per komplikime apo pikepyetje ne koken me vakuum, pyete mesuesin e fillores..)

Ngo kungull, sa e mbush gojen me sende qe s“te bejne mire edhe e provokon situaten te dalesh prap ne ilegalitet (ta nderrosh nick-un), me mire trego kush eshte per ty mik e kush jo..

Kjo Fjali-a ime i ka dy kuptime. Kush o bektesh e mer vesh !

Po e riperseris per ty dhe kush se kuptoj esencen e ksaj fjalie, Shqiptaret s'kan nevoj me pas armiq. Nuk i thojn filozofi ksaj me krijue armiq ende pa dit me hec (pėrkundrazi). Te vetmit armiq qe i kemi (tash per tash) jan ata cilet nuk na dojn te miren. Bile prap duhet me qen vigjilent e mos me fol lidhje palidhje pėr ata qe na shiqojn me sy te keq, sepse nesra bėhem shtet dhe na vin punt e duhet me bashkpunue me ata qe i ofenduam (Kjo eshte marrezi per popullin ton n'qoft se fillon me ber dallime).
Shqiptarve nuk ju duhen Armiqt. Ka ardhė koha me avancue e mi lon problemet me te cilet ballafaqohen Hallku siq jan miqt e tan.
Amerikant jan miqt e tan. Por edhe Armiqt e Amerikės i kemi miq. Po edhe Armiqt e Armiqve t'Amerikes jan miqt e tan e keshtu me radhė. A ka ma mir se mos me pas fare ARMIQ ? S'Ka...


"Armiqt e miqeve te mi jan miqt e mi"
PS/ / Nė qoft se dėshiron debat me mua, kishte qen mir ti lesh anash kungujt. E, sa pėr ilegalitet. Aty Moderatori duhet me dit n'qoft se Egzistojn kėtu.

*

Zero Cool
15-05-07, 18:42
Nese Kosovaret (Shqiptaret), dhe Shqiptaret e Maqedonise kane naj fare lirie, duhet ti falenderohen Zotit & Amerikes.
Nese Shqiptaret e Kosove do te kene shtet te vetin atehere do ta ken me ndihmen e Zotit & Amerikes.

Pra pergjegjja eshte e qarte.

Dilaver
16-05-07, 00:01
Nė opinionin serbosllav ėshtė e popullarizuar thėnja se nuk dihet cka ėshtė mė zi tė jesh: mik apo armik i SHBA-ve!

Potenciali ekonomik, ushtarak, e politik i SHBA-ve ėshtė njė mrekulli natyrore e pa imagjinueshme, nuk ėshtė nė pyetje njė shtet i fortė por ėshtė njė superfuqi, njė fenomen planetar. Pothuajse i terė prodhimi botėtror ose vjen nga SHBA ose ėshtė nėn ndikimin vendimtar tė Amerikės. Ky ėshtė njė fenomen planetar i cili shumė vėshtirė mud tė spjegohet. Ka qenė ndonjėhere njėfar Perandorie Romake e cila ka pas njė shtrirje dhe ndikim tė pėrafert me Amerikėn.
Kėtė fuqi e potencial amerikės askush nuk ia ka dhuruar por kėto vet amerikanėt i kan krijuar me punė e dituri.
Nėse dikush thotė se njė mrekulli tė tillė duhet konsideruar ose duhet krijuar prej saj armik, atė duhet urgjentisht izoluar dhe transferuar nė karantin psikiatrike.

arton bala
16-05-07, 17:49
Kjo Fjali-a ime i ka dy kuptime. Kush o bektesh e mer vesh !

Po e riperseris per ty dhe kush se kuptoj esencen e ksaj fjalie, Shqiptaret s'kan nevoj me pas armiq. Nuk i thojn filozofi ksaj me krijue armiq ende pa dit me hec (pėrkundrazi). Te vetmit armiq qe i kemi (tash per tash) jan ata cilet nuk na dojn te miren. Bile prap duhet me qen vigjilent e mos me fol lidhje palidhje pėr ata qe na shiqojn me sy te keq, sepse nesra bėhem shtet dhe na vin punt e duhet me bashkpunue me ata qe i ofenduam (Kjo eshte marrezi per popullin ton n'qoft se fillon me ber dallime).
Shqiptarve nuk ju duhen Armiqt. Ka ardhė koha me avancue e mi lon problemet me te cilet ballafaqohen Hallku siq jan miqt e tan.
Amerikant jan miqt e tan. Por edhe Armiqt e Amerikės i kemi miq. Po edhe Armiqt e Armiqve t'Amerikes jan miqt e tan e keshtu me radhė. A ka ma mir se mos me pas fare ARMIQ ? S'Ka...


"Armiqt e miqeve te mi jan miqt e mi"
PS/ / Nė qoft se dėshiron debat me mua, kishte qen mir ti lesh anash kungujt. E, sa pėr ilegalitet. Aty Moderatori duhet me dit n'qoft se Egzistojn kėtu.

*


Hej te kuptova tash..

Ne brendi pajtohem, per mua nuk eshte aspak e kuptueshme se si disa shqiptare munden te mendojne ne menyre armiqesore per USA ne pergjithesi. Pakice mikroskopika jane ata shqiptare qe mendojne ndryshe.

Mirembetsh!
Kungulli hiqet sapo te kesh larguar ti baloshin