PDA

View Full Version : Matematike, pa ........... prapa!!!


valmirii
14-05-07, 22:42
A ka ma shume numra natyral apo numra tek natyral????
Arsyeto?
Paqi fat:cool: !!!!

rilinda
15-05-07, 01:25
Numra natyror: 1,2,3,4,5,6...13,14,15...55,56,57.....
Numra tek natyror: 1,3,5,7,9,11,13...51,53,55,57.....

...k'shtu qė numra natyror ka mė shumė.

valmirii
15-05-07, 21:49
Numra natyror: 1,2,3,4,5,6...13,14,15...55,56,57.....
Numra tek natyror: 1,3,5,7,9,11,13...51,53,55,57.....

...k'shtu qė numra natyror ka mė shumė.

A je i sigurt???????????????????????????????????????????

rilinda
15-05-07, 23:06
Po ma merr menja qė qashtu ėshtė.

Edhe jo i sigurt, po E SIGURTĖ!

valmirii
16-05-07, 10:33
Edhe jo i sigurt, po E SIGURTĖ!

wow wow wow.
SInqerisht kerkoj ndjes per kete keqkuptim, amo une kom gjyku qe je djal ngase aty nuk e ke te shkruar moderatore, po moderator, nejse gabimi jem. SHpresoj te mos jesh fyer per kete!!!!!!!!!!!

valmirii
16-05-07, 10:37
Po ma merr menja qė qashtu ėshtė.

E po mvjen keq me thon tashti,masi te koke vajz, qike, por nuk oshte qeshtu. Qysh edhe e pata cek atje kur e vertetova ato 3x3.33...=100..
disa gjana thjesht tingellojne edhe duken absurde ne pamje te pare, amo ne realitet jan ashtu, pavaresisht sa te pakuptimta duken per mendjen tone.
Edhe ketu ne kete rast ne pamje te pare me te vertet duket se ka ma shume numra nayral se sa nayral tek, amo NUK QENDRON PUNA KESHTU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Provo prap me jap arsyetime te tjera, e masnej nese don mundem me te tregu si dhe pse eshte!!

Gjithe te mirat,rilinda,

valmirii

valmirii
17-05-07, 01:31
A kerkush tjeter nuk ka ide a??????

napoleoni
17-05-07, 17:25
Po si, Valmiri... Ide sa tė duash....!

Fakti qė kemi njė pafundėsi numrash natyror, njėshtu kemi edhe njė pafundėsi numrash tek natyror.... fare thjesht duket kjo.... Por enigma e kėsaj qėndron nė perceptimin apo kuptimin e mirėfilltė tė infinitit, gjė e cila nuk ėshtė dhe aq e thjeshtė. Ne bėjmė dhe kalkulime me tė, imagjinojmė rezltatin qė nė shumė raste ėshtė tendencė pėr tė mbaruar nė atė vlerė...psh. ekuacionin qė sollėt ju: 30x3.33...=100. Mė interesante duket edhe kjo: 1/2 + 1/4 + 1/8 + 1/16 +........=1.
Mos mė thuaj qė nuk kam tė drejtė a ?!

valmirii
17-05-07, 18:13
Po si, Valmiri... Ide sa tė duash....!

Fakti qė kemi njė pafundėsi numrash natyror, njėshtu kemi edhe njė pafundėsi numrash tek natyror.... fare thjesht duket kjo.... Por enigma e kėsaj qėndron nė perceptimin apo kuptimin e mirėfilltė tė infinitit, gjė e cila nuk ėshtė dhe aq e thjeshtė. Ne bėjmė dhe kalkulime me tė, imagjinojmė rezltatin qė nė shumė raste ėshtė tendencė pėr tė mbaruar nė atė vlerė...psh. ekuacionin qė sollėt ju: 30x3.33...=100. Mė interesante duket edhe kjo: 1/2 + 1/4 + 1/8 + 1/16 +........=1.
Mos mė thuaj qė nuk kam tė drejtė a ?!
jo bash qeshtu osht.
Amo, si do ta kishe arsyetu ti ne menyre me matematike, analitike, faktin qe kemi sa numra natyror aq numra natyror tek????
Gjithashtu provo kete:

1+1/2+1/3+1/4+1/5+1/6+......+1/n+1/(n+1)+...+...=???????

valmirii
17-05-07, 18:19
EJ Napoleon, mos rastesisht je kon ne pushime qe nuk je paraqit deri tash???

Nejse pak shaka!

valmirii
17-05-07, 18:24
Edhe napoleon, shiko pak ne SHkenca dhe Teknologjia, e kom postu edhe atje ni det interesante!!!!
Nese don kuptohet..

valmirii
21-05-07, 11:05
A nuk don me provu askush tjeter me elaboru pakez ma shume kete a>>???

rilinda
21-05-07, 21:17
Ta kom elaboru, po s'tu ka dok mirė ty!

valmirii
22-05-07, 13:37
Ta kom elaboru, po s'tu ka dok mirė ty!
Nuk osht qashtja se nuk mu ka dok mue mire, amo AJO NUK OSHT MIRE!!!
Pra veq a mundet najkush me tregu pse sa ka numra natyral ka edhe numra natyral tek(ose qift psh)????
Qetu osht qashtja. Napoleoni e ka tregu kto disi, amo ne menyre ma matematike me e tregu kto??????????????????????????????????

valmirii
22-05-07, 13:39
Ta kom elaboru, po s'tu ka dok mirė ty!Nuk osht puna se nuk mu ka dok mue mire amo AJO NUK OSHT MIRE!!!!!!!!!!!
Pra a mundet najkush veq me e tregu se pse kemi sa numra natyral aq numra natyral tek (ose qift)>>??????

rilinda
22-05-07, 21:50
Ooooo dajooooo...!

Numra natyralė janė numra tė plotė si 1,2,3 ... dhe pėr kėta numra vlenė rregulla "vjen drejtėpėrdrejt pas" ndėr kėta numra nuk llogaritet numri zero. Me fjalė tė tjera gjithė numrat e plotė pozitivė ose nė formulė duket kėshtu:
N={1,2,3,...n,n+ 1,...}


Matematikanėt tė cilėt kanė punuar nė pėrkufizimin e numrave natyral ėshtė i njohur G. Peano (1858-1931) i cili mė 1899 aksiomatizoi aritmetikėn e numrave realė.
Pėrkufizimi i numrave natyralė nė matematikė:
Numrat natyralė quhen elementet e ēdo bashkėsie jo tė zbrazėt N nė tė cilen ėshtė pėrcaktuar relacioni "vjen drejtėpėrdrejt pas" qė plotėson kėto aksioma:


Aksiomat e Peanos
1.1 Aksioma - Ekziston numri natyral 1 i cili nuk vjen drejtpėrdrejt pas asnjė numri natyral,
http://upload.wikimedia.org/math/6/3/8/6383b0fba44c0b329574b32da2034f1f.png

1.2 Aksioma - Pėr secilin numėr natyral α Є N. ekiston vetėm njė numėr natyral α′ qė vjenė drejtpėrdrejt pas tij,
http://upload.wikimedia.org/math/7/d/0/7d0574cac38528abfee4e377d79e749b.png

1.3 Aksioma - Secili numėr natyral α′ Є N vjen drejtpėrdrejt pas jo mė shumė se njė numri natyral α
http://upload.wikimedia.org/math/b/9/8/b98796fae82a3efbd5630f7ce4152eba.png

1.4 Aksioma e induksionit - Cilado bashkėsi e numrave natyral M qė ka kėto veti:
(a) 1 Є M dhe (b) α Є M =>α′ Є M


pėrmban tė gjithė numrat natyral,
http://upload.wikimedia.org/math/0/7/2/0729193af15bf06568fb0130c144a8ff.png

valmirii
23-05-07, 02:34
Ja gati me dal npension une!!!!!!!

valmirii
23-05-07, 02:40
Ooooo dajooooo...!

Numra natyralė janė numra tė plotė si 1,2,3 ... dhe pėr kėta numra vlenė rregulla "vjen drejtėpėrdrejt pas" ndėr kėta numra nuk llogaritet numri zero. Me fjalė tė tjera gjithė numrat e plotė pozitivė ose nė formulė duket kėshtu:
N={1,2,3,...n,n+ 1,...}


Matematikanėt tė cilėt kanė punuar nė pėrkufizimin e numrave natyral ėshtė i njohur G. Peano (1858-1931) i cili mė 1899 aksiomatizoi aritmetikėn e numrave realė.
Pėrkufizimi i numrave natyralė nė matematikė:
Numrat natyralė quhen elementet e ēdo bashkėsie jo tė zbrazėt N nė tė cilen ėshtė pėrcaktuar relacioni "vjen drejtėpėrdrejt pas" qė plotėson kėto aksioma:


Aksiomat e Peanos
1.1 Aksioma - Ekziston numri natyral 1 i cili nuk vjen drejtpėrdrejt pas asnjė numri natyral,
http://upload.wikimedia.org/math/6/3/8/6383b0fba44c0b329574b32da2034f1f.png

1.2 Aksioma - Pėr secilin numėr natyral α Є N. ekiston vetėm njė numėr natyral α′ qė vjenė drejtpėrdrejt pas tij,
http://upload.wikimedia.org/math/7/d/0/7d0574cac38528abfee4e377d79e749b.png

1.3 Aksioma - Secili numėr natyral α′ Є N vjen drejtpėrdrejt pas jo mė shumė se njė numri natyral α
http://upload.wikimedia.org/math/b/9/8/b98796fae82a3efbd5630f7ce4152eba.png

1.4 Aksioma e induksionit - Cilado bashkėsi e numrave natyral M qė ka kėto veti:
(a) 1 Є M dhe (b) α Є M =>α′ Є M


pėrmban tė gjithė numrat natyral,
http://upload.wikimedia.org/math/0/7/2/0729193af15bf06568fb0130c144a8ff.png Megjithate kjo nuk e provon ate qe po kerkoj une, me vjen keq!!!!!!!!!

valmirii
23-05-07, 02:43
Po e tregoj arsyen se pse mundemi me thon ka aq numra natyral sa ka numra natyral tek ose qift.
Arsyeja osht shume e thjesht ngase kemi mundesi me e ndertu nje funksion BIJEKTIV nga bashkesia e numrave natyral ne bashkesine e numrave nayral qift. Pra
f(n)=2n, ku n osht element i nr Natyral, pra per qdo nr natyral ekziston nje nr qift natyral, e kjo mjafton me ardh ne perfundimin se ka sa nr natyral aq edhe nr natyral qift.E njejta gje vlene edhe per nr natyral tek.
Gjithe te mirat
valmirii

valmirii
23-05-07, 02:44
Po e tregoj arsyen se pse mundemi me thon ka aq numra natyral sa ka numra natyral tek ose qift.
Arsyeja osht shume e thjesht ngase kemi mundesi me e ndertu nje funksion BIJEKTIV nga bashkesia e numrave natyral ne bashkesine e numrave nayral qift. Pra
f(n)=2n, ku n osht element i nr Natyral, pra per qdo nr natyral ekziston nje nr qift natyral, e kjo mjafton me ardh ne perfundimin se ka sa nr natyral aq edhe nr natyral qift.E njejta gje vlene edhe per nr natyral tek.
Gjithe te mirat
valmirii

rilinda
23-05-07, 03:04
Hiē spo ma rrok!

Numra tek: 1,3,5,7,9...23,25...+ infinit
Numra qift: 2,4,6,8...24,26....+ infinit

K'ta janė t'ndarė, e numrat natyror, i pėrfshijnė te dy palt...!!!

valmirii
23-05-07, 11:01
Hiē spo ma rrok!

Numra tek: 1,3,5,7,9...23,25...+ infinit
Numra qift: 2,4,6,8...24,26....+ infinit

K'ta janė t'ndarė, e numrat natyror, i pėrfshijnė te dy palt...!!!
Shiko e di se osht pakezz komplekse dhe e pa kapshme per shumicen e njerezve kjo(edhe pse nuk osht ndonje problem edhe aq i komplikum, ngase ka shume tjere shume me abstrakt), mirepo ti shume mire e paske cek aty kur i ke shkru numrat qift edhe tek, pra pe shef qe te dy palet kane pambarimisht shume anetare, a po? ngase vet e ke shkru
1,3,5,..............,+infinit
e njejta gje ndodh me te gjithe nr natyral
1,2,3,4,5,6,..........,+infinit, Nje gje te tille e pat thene edhe napoleoni, amo une veq e kerkova ne menyre ma shkencore me e provu kete, ashtu siq e bona une pra.
pra te dy bashkesite kane pambarimisht shume anetare, ngase ketu jemi duke folur per bashkesi te pafundme, e jo per bashkesi te fundme, e per kete arsye shume veprime e rregulla qe vlejne per bashkesite e fundme nuk vlejne per ato te pafundme, si ne kete rast.

Me respekt per ty rilinda

Valmirii

rilinda
23-05-07, 13:13
Po nuk mujn me pas nisoj numra sa ata tek, ose qift me numrat natyral krejt komplet, se numrat natyral i pėrfshijn edhe tek e edhe qift, kshtu qė ka ma shumė numra natyral sesa numra natyral qift, ose tek.

p.sh., po i marrim numrat vetem deri n'10
TEK: 1,3,5,7,9
QIFT:2,4,6,8,10
NUMRA NATYRAL: 1,2,3,4,5,6,7,8,910

Vlen e njejta pėr numrat deri +infinit

valmirii
23-05-07, 13:42
Po nuk mujn me pas nisoj numra sa ata tek, ose qift me numrat natyral krejt komplet, se numrat natyral i pėrfshijn edhe tek e edhe qift, kshtu qė ka ma shumė numra natyral sesa numra natyral qift, ose tek.

p.sh., po i marrim numrat vetem deri n'10
TEK: 1,3,5,7,9
QIFT:2,4,6,8,10
NUMRA NATYRAL: 1,2,3,4,5,6,7,8,910

Vlen e njejta pėr numrat deri +infinit
Epo bash qetu osht problemi e nderuar rilinda, se kjo nuk vlen edhe per numrat deri +infinit.
E nese ti mundesh me e vertetu qe kjo vlen edhe per numrat deri ne +infinit, atehere perveq qe kan me ta permen emrin te gjithe studentet anembane botes kur te msojn per nr natyral, ti ki me i fitu edhe rreth 500 mije euro, ngase kaq me sa e di kushton ni zbulim shkencor.
Keshtu qe nuk po di qka tjeter me te than, veqse te inkurajoj vazhdo ne kete drejtim edhe trego se kjo vlen edhe per numrat deri +infinit.

Paq fat rilinda

valmirii

rilinda
24-05-07, 01:42
Nuk pe la me aq at pytjen tande!

E ti, vizatoma ni katror me dy vija...:O!

valmirii
24-05-07, 10:27
Nuk pe la me aq at pytjen tande!

E ti, vizatoma ni katror me dy vija...:O!
Shiko rilinda, ti nuk po jep sqarime te mjaftueshme, kur po parashtron pyetje.
Duhesh me tregu me qfar vija?? Ngase vija mundet me qen njera nga keto qe do i permendi une tani:ajo mundet me qen:
drejtez,segment,vije e thyer, e lakuar, parabole, hiperbole,elipse,rreth,paraboloid,hiperboloid,sfer e,elipsoid,hiperboloid parabolik etj, e mundet me pas shume kuptime te tjera qe nuk i di une.
Keshtu qe trego, edhe specifiko ma mire??
Si dhe gjithashtu me vizatu katrorin duke u nisur nga asgje apo???

kalofsh bukur

rilinda
24-05-07, 14:25
Duhesh me tregu me qfar vija?? Ngase vija mundet me qen njera nga keto qe do i permendi une tani:ajo mundet me qen:
drejtez,segment,vije e thyer, e lakuar, parabole, hiperbole,elipse,rreth,paraboloid,hiperboloid,sfer e,elipsoid,hiperboloid parabolik etj,


Hajt n'mufsh vizatoma katrorin me parabolė ose me sferė, ose me elipsoid, ose me hiperboloid apo me paraboloik?!!!

Katrorin mundesh me vizatu me njė vizė tė thyer nė katėrshe... E qysh e vizaton tash ti me dy vija, mundohu edhe tregom!
Si dhe gjithashtu me vizatu katrorin duke u nisur nga asgje apo???

Faqja ėshtė e bardhė, edhe patjetėr qė do tė nisesh nga asgjėja.

valmirii
24-05-07, 18:06
Hajt n'mufsh vizatoma katrorin me parabolė ose me sferė, ose me elipsoid, ose me hiperboloid apo me paraboloik?!!!

Katrorin mundesh me vizatu me njė vizė tė thyer nė katėrshe... E qysh e vizaton tash ti me dy vija, mundohu edhe tregom!

Faqja ėshtė e bardhė, edhe patjetėr qė do tė nisesh nga asgjėja.
atehere, nese e kemi fleten e bardhe katerkendeshe osht shume leht ngase e zgjedhim njerin nga qoshet e faqes dhe i terheqim dy drejteza normale ne njera tjetren ashtu qe gjatesite e tyre te jene te barabarta, ndersa dy tehet tjera te katrorit do ishin vet skajet e fletes se bardhe!!!!!!!!!

rilinda
24-05-07, 19:52
atehere, nese e kemi fleten e bardhe katerkendeshe osht shume leht ngase e zgjedhim njerin nga qoshet e faqes dhe i terheqim dy drejteza normale ne njera tjetren ashtu qe gjatesite e tyre te jene te barabarta, ndersa dy tehet tjera te katrorit do ishin vet skajet e fletes se bardhe!!!!!!!!!

Po jo bre qfart... brenda fletės ki me vizatu at' katror ti (mos harro: me dy vija) :D:D

valmirii
24-05-07, 20:27
Po jo bre qfart... brenda fletės ki me vizatu at' katror ti (mos harro: me dy vija) :D:D
Valla tybe, katror me dy brinj une per vete hala nuk kom pa e as qe kom ni, e ku me dit nashta ka naja.!!!!!

rilinda
24-05-07, 21:05
Valla tybe, katror me dy brinj une per vete hala nuk kom pa e as qe kom ni, e ku me dit nashta ka naja.!!!!!

hahahahahahahahahahahhaahahah...

http://img256.imageshack.us/img256/9103/jasz1.png (http://imageshack.us)


Mos mė thuaj qė s'ta kom spjegu mirė!:wink:

valmirii
24-05-07, 21:29
hahahahahahahahahahahhaahahah...

http://img256.imageshack.us/img256/9103/jasz1.png (http://imageshack.us)


Mos mė thuaj qė s'ta kom spjegu mirė!:wink:

eiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihhhhhhh hhaaaaaaaaaaa

Thash qka u bo more qe spe ma rrok kerqysh me e bo katrorin veq me dy vija.
Nejse rash n'grack, ngase nuk ma mori menja qe po qet pytje provokuese, keshtu qe nuk e konsiderova kete opcion hiq.

Gjithe te mirat
valmirii

la_costa
13-06-07, 18:10
Kush e spjegon kete problem:
1 + 1 = 0

Zgjidhje ka

valmirii
15-06-07, 16:57
Kush e spjegon kete problem:
1 + 1 = 0

Zgjidhje ka
Per me i ra shkurt, ne bashkesine e numrave real, pa ba asnje gabim matematik 1+1 nuk ka mundesi kurr, amo kurr me bo zero. Kjo osht e pamundur, ngase aksiomat mbi numrat real nuk na e lejojn nje gje te tille. Pra ku thuhet se shuma e dy numrave pozitiv nuk osht kurr negativ, si dhe eshte me e madhe se vlerat individuale te termave.
Amo mundemi me ardh ne perfundime te tilla, qe jan te ngjashme me ate problemin e malokut, e qe besoj se e kom sqaru shume mire se ku osht gabimi.

Me respekt,

Valmirii

valmirii
15-06-07, 16:58
E nese po don me ta gjet naj qaso menyre te gabume matematikisht, atehere do mendoj me vone.

valmirii
15-06-07, 17:12
ti me siguri je ka mendon qeshtu diqka:
niemi nga fakti qe

0=0, pastaj anen e majt e shprehim si 2^2 - 2*2*1=0, pastaj te dy aneve ia shtojm nganje 1^2 , dhe marrim

1^2 - 2*2*1+2^2=1^2, ana e majt formon katror te plot pra marrim (1-2)^2=1^2, e pastaj kemi
(-1)^2=1^2, e me siguri ti po rrenjezon ketu ne te dy anet, qe eshte gabim, mirepo nese rrenjezojm ne te dy anet marrim: -1=1, e qe ne fakt na del se kishe 1+1=0, e qe eshte gabim, ngase ketu nuk guxona me rrenjezu bash qysh kena qef.

Nese ke ndonje "prove" tjeter per kete, urdhero e na e trego ketu, e ne pastaj te tregojm se ku osht gabimi, ngase po e perseris 1+1 nuk bojn kurr 0.

rilinda
15-06-07, 23:15
Kush e spjegon kete problem:
1 + 1 = 0

Zgjidhje ka

N'politikė, po e saktė qė del 0, ama n'matematik, jo.

valmirii
15-06-07, 23:38
N'politikė, po e saktė qė del 0, ama n'matematik, jo.
E qashtu nashta, dmth nuk paska faj more ai/ajo qe e paska postu. nashta per politik e ka pas fjalen.

rilinda
16-06-07, 03:02
Jo nashta, po PO. :D

valmirii
16-06-07, 11:34
Jo nashta, po PO. :D
Qka nashta po, Po?

rilinda
16-06-07, 18:45
Ju thatė:
E qashtu nashta, dmth nuk paska faj more ai/ajo qe e paska postu. nashta per politik e ka pas fjalen.

...e unė thash: Jo nashta, po PO ( pėr politikė ka mendu). :biggrin:

Reana
16-06-07, 19:12
Nuk osht puna se nuk mu ka dok mue mire amo AJO NUK OSHT MIRE!!!!!!!!!!!
Pra a mundet najkush veq me e tregu se pse kemi sa numra natyral aq numra natyral tek (ose qift)>>??????


hahahahhahahahahhaaa..............:biggrin:
pyetje serioze kjo apo cka????:tongue:
numrat jane infinit(pa fund) prandaj per cdo numer tek, egziston numri cift ne vijim.........

Reana
16-06-07, 19:14
Po si, Valmiri... Ide sa tė duash....!

Fakti qė kemi njė pafundėsi numrash natyror, njėshtu kemi edhe njė pafundėsi numrash tek natyror.... fare thjesht duket kjo.... Por enigma e kėsaj qėndron nė perceptimin apo kuptimin e mirėfilltė tė infinitit, gjė e cila nuk ėshtė dhe aq e thjeshtė. Ne bėjmė dhe kalkulime me tė, imagjinojmė rezltatin qė nė shumė raste ėshtė tendencė pėr tė mbaruar nė atė vlerė...psh. ekuacionin qė sollėt ju: 30x3.33...=100. Mė interesante duket edhe kjo: 1/2 + 1/4 + 1/8 + 1/16 +........=1.
Mos mė thuaj qė nuk kam tė drejtė a ?!


:biggrin: ...besa ti qenke i mencur...:biggrin:

valmirii
17-06-07, 19:02
hahahahhahahahahhaaa..............:biggrin:
pyetje serioze kjo apo cka????:tongue:
numrat jane infinit(pa fund) prandaj per cdo numer tek, egziston numri cift ne vijim.........
Miremengjesi Reana, shpresoj te jesh zgjuar mire!!!!!!!!!!!

BlueTooTh
23-06-09, 21:35
O Njerezzzzzzzzzzzz
Numrat natyrore perbehen nga numrat TEK edhe CIFT
Si ka mundesi qe ju mund te dyshoni qe ka me shume numra tek se sa numra cift
per cdo numer Tek ka nje numer Cift dhe te dy bashk bejne numrat NATYRORE

Shpresoj te kem qene i sakte
Por me sa shof nuk ja paskeni haberin matematikes
Flm