PDA

View Full Version : Ēka thotė Kanuni i Lekė Dukagjinit pėr femrėn?


Albanian eX|PerT
18-05-07, 22:13
Pėrshėndetje tė dashur miq!

Do e hapi kėtė temė pėr tė diskutuar rreth kushtetutės shqiptare tė praktikuar dikur nė tokat tona, e quajtur “KANUNI I LEKĖ DUKAGJINIT”.

Ēka thotė Kanuni i Lekė Dukagjinit pėr femrėn?

NYE I DYMDHETĖT (tagri i djalit dhe i vajzės)

31. Vajza, edhe nė mos past prindt, ajo s’ka tager me mendue per martesė tė vet, tagri asht nė dorė tė vllazneve a tė kushrijve.

Vajza s’ka tager:
a) me zgjedhė fatin e vet; do tė shkojė pėr atė, pėr tė cilin t’a fejojn;
b) m’u pėrzi nė shkuesi as nė fejesė;
c) as nė kėpucė e as nė petka;

[Shiko: Kanuni i Lekė Dukagjinit, fq. 11, botimi Prishtinė 1995 vepėr postume, permbledhė e kodofikue prej A. Shtjefen Konst. Gjeēov, O. F. M., SH.B. VARIETY]

p.s. Fjala “kanun” ėshtė fjalė arabe qė do tė thotė: kushtetut; ligj, etj!

Me rrespekt!
Experti!

Zero Cool
19-05-07, 17:28
Nje "Shqiptar" per te cilin kanuni i popujve tjere eshte ma i vlefshem sesa kanuni i popullit te "tije" athua eshte Shqiptar?Ne Kanun nuk thuhet se vriten femite as grate per gjak!
Nuk thuhet se izolohen grate as femijet per gjak!
Nuk thuhet se njeriu duhet ta vrase njeriun per fjale goje, per te shame e as per te rame!
Nuk thuhet qe kur ndodh nje vrasje duhet me ba vrasje tjeter
Por thuhet askush nuk ka te drejte me ja marr jeten tjetrit, pervec ai Zot qe ja ka fal jeten njeriut!
Ai qe ja derdh gjakun dikujt duke ja marrun jeten i ka borxh jeten e vet, gjykimit te pleqve, te fisit, te shoqnise, te njerzise..(keto fjale i ke dhe ne bibel e Kuran).
Vrasja e njeriut te qet ne gjak!
Gjaku falet prej fisnikve, prej njerzve me njerzi!
Trimi din me fal!

Albanian
19-05-07, 18:46
Nje "Shqiptar" per te cilin kanuni i popujve tjere eshte ma i vlefshem sesa kanuni i popullit te "tije" athua eshte Shqiptar?

Ne Kanun nuk thuhet se vriten femite as grate per gjak!
Nuk thuhet se izolohen grate as femijet per gjak!
Nuk thuhet se njeriu duhet ta vrase njeriun per fjale goje, per te shame e as per te rame!
Nuk thuhet qe kur ndodh nje vrasje duhet me ba vrasje tjeter
Por thuhet askush nuk ka te drejte me ja marr jeten tjetrit, pervec ai Zot qe ja ka fal jeten njeriut!
Ai qe ja derdh gjakun dikujt duke ja marrun jeten i ka borxh jeten e vet, gjykimit te pleqve, te fisit, te shoqnise, te njerzise..(keto fjale i ke dhe ne bibel e Kuran).
Vrasja e njeriut te qet ne gjak!
Gjaku falet prej fisnikve, prej njerzve me njerzi!
Trimi din me fal!


Zerro Cool e ke personalitetin katastrof ket ta dish, dite e nat ofendon islamin pse perbuz femrat e tash ktu mbron kanunin e prift lek dugagjinit qe i mohon qdo te drejte femrave, hec bre baju se skoke normal ti edhe tjeret si ti ju urrej se jeni njerz me xhak te prishur narkomani, krejt kto tradita te flliqta shqiptaret i kan prej ati kanuni te pist e pastaj thojn islami dhe hoxhallaret i kan sjell ato tradita per mos perfilljen e femres, kanuni i till traditat e tilla shqiptare kan qen edhe kur islami nuk ka egzistu fare, edhe ato traditat e pista arabe kan egzistu kur nuk ishte islami dhe me ndihmen e dreqnive si ti kan mbijetu deri sot, edhe qka esht me e keqja ne debate krejt fajet i hidhen islamit pa e ditur se islami eshte larg traditave dhe kanuneve te tilla, duke mos e ditur se sa i paster eshte islami i cili thot nese femra nuk e don burrin nuk ka drejt kush ta martoj me zor, dhe i cili thote se femra ka te drejte te kerkoj qfar te doje ne martes e jo si kanuni i kti prifti qe thot femra nuk guxon te flet per petka.

Gjeja me e keqe ne kete Bote eshte aftesia e dobet e trurit te njeriut per te mesuar te vertete, dhe aftesia e jashtezakonshme e trurit te njeriut per ti ngatrruar gjerat.

Albanian eX|PerT
19-05-07, 19:09
Nje "Shqiptar" per te cilin kanuni i popujve tjere eshte ma i vlefshem sesa kanuni i popullit te "tije" athua eshte Shqiptar?Cito: Kanuni i Leke Dukagjinit: (femra) s’ka tager: me zgjedhė fatin e vet; do tė shkojė pėr atė, pėr tė cilin t’a fejojn;

Asnje femer shqiptare sot nuk e do kete "kanun" (po e fus ne thonjeza kete fjale, si fjale e huaj -arabe- d.t.th. ligj)

p.s. Sa kam deshire t'i shoh ata "patriotat" qe dikur ne kete forum thonin se ky ligj ka mbrojtur te drejtat e femres! Eh more "burra" kur iu thoja se femra tek populli yne eshte shtypur per shkak te ideologjise te Lekes e budalleqeve te "pleqve" te "odave", ju thonit se jo, porse i ka fajet besimi e etj,. vecse ejani mbrojeni tezen tuaj ne kete diskutim tash!

Albanian eX|PerT
19-05-07, 19:12
KANUNI I LEKĖ GUKAGJINIT, fq. 11., kapitulli: Detyrat e burrit e te gruas, nen tema: Detyrat e gruas ndaj burrit,

33.
Gruaja a' ne detyre:

a) me i ruajte nderen burrit;
b) me i rrogue pa zhibla;
c) me i ndejė nen sundim;
etj....

Arb
19-05-07, 19:21
Te mos i mohojme as keqinterpretojme vlerat tona kombetare Shqipetare!
(Ribotim)

KANUNI I LEKĖ DUKAGJINIT, VLERAT E TIJĖ DHE KEQPĖRDORIMI I ATYRE VLERAVE SOT, NĖ SHQIPERI, NGA INDIVID TĖ VEĒANTĖ,
DHE NGA POLITIKA SHQIPĖTARE, KEQPERDORIM I QELLIMSHEM!

Nė periudhėn mė tė vėshtirė pėr kombin dhe popullin Shqipėtarė, atėherė kur Shqipėria po pushtohej nga perandoria Osmane, ku po vihej nė rrezik ekzistenca e kombit shqipėtare... Nėn kujdesin e drejtpėrdrejte tė burrit tė madh tė kombit Shqipėtarė Lekė Dukagjinit, prijės i Dukagjinit, u mblodhėn krerėt mė tė shquar tė burrėrise dhe intelegjencės Shqipėtare tė asajė kohe, ku bashkuan mendimet pėrfundimtare tė tradites dhe zakoneve Shqipėtare nė tė gjitha fushat e jetesės, duke pėrpiluar atė dokument, ligj, per shtetin e kombin qe u quajt: ?KANUNI?.

Lekė Dukagjini e mori atė inisiative nė atė moment delikat pėr fatet e Kombit dhe tė popullit shqipėtarė, nė njė kohė kur shumė vėnde tė ballkanit dhe mė gjėrė, nuk kishin, jo vetem njė Kanun ligjor tė ngjashėm, por as norma zakonore tė njohura gjėrsisht nė tė gjithė kombin e tyre, e aq mė pak nė arenėn Ballkanike, apo deri nė dyert e perandorisė Osmane e me gjere...

Pra nė atė periullė, kur ballkanit po i kėrcnohej jo vetėm njė barbari 500 vjeēare e sapo filluar, por po i kėrcnohej edhe njė asimilim dhe zhdukje totale e zakoneve, kulturave, traditave dhe e ēdo gjėje tė trashiguar gjatė shekujve nga ato vėnde... Nė atė pikė kulmore pėr historinė e Kombit Shqipėtare e shohim Prijėsin e Dukagjinasve Lekė Dukagjinin, jo thjeshtė si njė prijės i njė krahine me tradita e zakone tė hershme Pellazgjike-Ilire-Shqipėtare.

Por, si njė njeri qė vihet nė krye tė atijė misioni historik, humanitar, njerzor shqipėtarė, pėr tė shpėtuar jo vetem kulturėn, traditat, zakonet e popullit shqipėtarė, por pėr ti vėnė gjoksin dhe ligjin zakonor tradicional kombėtarė shqipėtarė, pėrballė, armikut pushtues e shkatrrimtarė. Dhe per ti thėnė se ne jemi shtet, komb mė vehte, me zakonet dhe traditat tona qė nuk guxon askush tė na i shklasė. Nė tė njėjtėn kohe duke mos pranuar dhe mos njohur asnjė llojė ligji as pushtimi prej perandorisė Osmane. Ligje tė njė pushtuesi qė tentonte tė zhdukte zakonet, traditat, kulturėn e Kombit Shqipėtarė, pėr tė vendosur ato tė vetat...

Nė atė periudhe delikate dhe mjaft tė rrezikshme pėr popullin dhe kombin shqipėtare, Lekė Dukagjini me inisiativen e tije, bashkoj burrat mė tė menēur tė trevave veriore shqipėtare. Bashkim nė njė kuvėnd, nė tė cilin u shtruan nė njė diskutim tė gjėrė, traditat, zakonet, shekullore tė popullit tė thjeshtė, dhe nga ato mendime e vlersime u zgjodhėn mė tė mirat dhe mė tė drejtat pėr ti bashkuar nė njė tė vetėm e mbarė kombėtare, qė do tė quhej ?Kanuni?.

Emri Kanun, sic e ka spjeguar dhe At Gjergj Fishta, do tė thote: ?Prerje e drejte?, pra vėndosje drejte pėr ēdo njeri, si pėr atė qė ėshtė i pasur apo i varfer, si pėr atė qė ėshtė i njohur dhe i rrespektuar, ashtu edhe pėr atė qė ėshtė njeri i thjeshtė dhe pa ndonjė prezencė nė shoqėri. Pra Kanuni do ti gjykonte njėsoj fajtorėt dhe do tu jepte njėsoj pafajsinė tė drejtėve, tė pafajshėmve... Pas atyre kuvendeve tė gjata, tė kryepleqve tė malsinave, Dukagjinit, e krahinave tė tjera, Lekė Dukagjini pas mbledhjes se mėndimeve tė tė gjithe kryepleqėsisė Shqipėtare anė e mbanė.

Duke i bashkuar dhe seleksionuar nė njė tė vetėm, nxorri tė perfunduar ?Kanunin?, ku vete kryepleqesia Shqipetare e asaje kohe i dha titullin: ?Kanuni i Lekė Dukagjinit?. Pėr vetė meritėn qė pati ai burrė i madh i kombit nė organizimin dhe bashkimin e perpunimin e atyre ligjeve e zakoneve shqipetare... Kanuni mori udhen e pa kthyeshme tė historisė Shqipėtare. Ai ishte ?Kushtetuta? e parė kombėtare, ku i thotė botės dhe njerzimit, se populli Shqipėtarė ėshtė i kompletuar me ligjet e veta, bazuar nė zakonet tradicionale shekullore Shqipėtare si dhe nė themel tė vet ka dhjetė urdhėnimet e tėnzot sipas biblės sė shėnjtė... Kanuni ishte pėr atė kohė njė deklarim botrisht; se Kombi Shqipėtare ėshtė komb katolik, qė i falet dhe i lutet Zotit, qė njeh biblėn e shėnjtė dhe njeh ?Benė? sipas biblės e zakonit shqipėtare. Pra ėshtė njė vėnd Europian, qė po deklarohej kundėr nderhyrjeve ushtarake osmane nė Shqipėri, nė ballkan e mė gjėrė...

Qė prej atijė momenti tė daljes sė Kanunit tė Lekė Dukagjinit, pushtimi osman nuk do tė ballafaqohej vetėm me qėndresėn e armatosur tė popullit Shqipėtarė, por dhe me fuqinė morale qė u dha mbarė shqipėtarve vetė Kanuni me kodet e veta. Pra u dha atė mbėshtetje shpirtėrore, unitet bashkimi e vllazėrimi, pastėrti e besė ndėrmjet njėri tjetrit, shuarje tė grindjeve e ngatrresave midis vllezėrve Shqipėtare. U dha pra, njė pėrsosmėri nė motivimin e vetė jetės nė tė gjitha pikpamjet, u shtoj kujdesin dhe ndjeshmėrinė ndaj tė kqijave e padrejtsive...Ne Kanun nuk thuhet se vriten femite as grate per gjak!
Nuk thuhet se izolohen grate as femijet per gjak!
Nuk thuhet se njeriu duhet ta vrase njeriun per fjale goje, per te shame e as per te rame!
Nuk thuhet qe kur ndodh nje vrasje duhet me ba vrasje tjeter...
Por thuhet askush nuk ka te drejte me ja marr jeten tjetrit, pervec ai Zot qe ja ka fal jeten njeriut!
Ai qe ja derdh gjakun dikujt duke ja marrun jeten i ka borxh jeten e vet, gjykimit te pleqve, te fisit, te shoqnise, te njerzise...(keto fjale i ke dhe ne bibel e Kuran).
Vrasja e njeriut te qet ne gjak!
Gjaku falet prej fisnikve, prej njerzve me njerzi!
Trimi din me fal!
Por falja ndodh vetem atehere kur vrasesi me nje pervujtesi pendimi te thelle para botes, njerzise, shoqnise dhe fisit te viktimes, para pleqve qe e pleqnojne ate vrasje, din me u perul me rrespekt pendimi dhe kerkon falje burrnisht!
Atehere falet gjaku!
Ligji Amerikan e vret njeriun, kur ja merr jeten tjetrit...
Pra vete Klintoni ka deklaruar se Kanuni i Lek Dukagjinit ka nje themel te ngjashem me kushtetuten Amerikane ne lidhje me mbrojtjen e jetes se njeriut, me rrespektimin e trinomit "Per Zot, e Fe e Atdhe"!
Kanuni kurre nuk e ka demtuar as Veriun as Jugun, por i ka shpetuar nga asimilimi nen perandorine e Osmanve, i ka shpetuar Shqiptaret per mos humbjen e gjuhes dhe te zakoneve Shqiptare...
Eshte interesante se te gjithe sulmuesit dhe pushtuesit e Kombit Shqiptare, gjene e pare qe kane tentuar te na zhdukin, ka qene Kanuni i Lek Dukagjinit sidomos pas shekullit 15-te, e perpara ka qene perpjekja per te na zhdukur zakonet tona, traditat kombetare shqiptare...ashtu beri dhe komunizmi, sa nuk i la Shqiptaret as te veshin rrobat kombetare as ne dasma e as kur i percillnim per ne varre...
Ne se deshiron te jesh njeri me moral njerzor e burreri e fisnikri shqiptare, Rrespekto lirine dhe te drejten e tjetrit ashtu sic do te deshiroje te ta rrespektojne te tjeret ty!
Ajo eshte baza e themeli biblik i Kanunit.
Kanuni eshte Bibla Shqiptare, vepra me e shenjte e kombit Shqiptar!

Ne se do rrespektohej Kanuni, nuk do te rrembehej asnje vajze as grua ne Shqiperi e te dergohej per prostitucion!
Nuk do te izoloheshin as gra as femije per gjaqe e as ngatrresa!
Ato qe i quajne gjaqe, nuk jane te tilla, pasi nuk quhet vrasje per gjak pse e vret njeriun kot ne rruge me i vjell portafolin, apo me i plackit makinen, apo me i rrembye femijen!
Ai qe ben ato krime kur i vjedh femijen tjetrit ose e vret familiarisht per ti rrembyer vajzen, si duhet te quhet ajo ngjarje .... ? Dhe ai ka borxh ..
Patjeter i ka borxh familjes se viktimave dhe ligji duhet me vepru urgjent deri me e denue me vdekje ate barbar!
Por kur ligji hesht se eshte ligj komunist anti-shqiptare qe i interesojne vrasjet e mafjozitetet midis shqiptarve... Atehere duhet qe atij lloj krimineli me ja vesh kokes familjaret e viktimave...sic ishte rasti ne Lushnje para dy tre vitesh kur nje kriminel vret dy prindrit e vajzes dhe e plagos vajzen,,, pse deshi ta rrembeje per ta derguar si prostitute...
Kanuni eshte rregulli qe kerkohet, ligji qe duhet te zbatohet, kur ligjet nuk veprojne, apo jane bere qellimishte te buta per te toleruar kriminelet...atehere hyn Kanuni automatikisht ku mbron individin, familjen, shoqerine e kombin...
Kanuni ka qene dhe eshte shpetimtari i kombit shqiptar ne periudhat e pushtimeve te huaja...
Sa here te ngrihet Kanuni, duhet ta kemi te qarte qe nuk ka shtet, nuk ka qeveri, nuk ka ligje dhe zbatuesa te ligjeve, por ka mafjoze qe abuzojne me Kanunin, duke i cilsuar vrasjet qe ben mafja si Kanunore...Ashtu sic e cilsoj nanosi vrasjen e Azem Hajdarit, si Kanunore...ndersa vrasjen e realizoj mafja e Nanosit dhe e Metosit, per inresa politike, ku me vone mafjozisht i ekzekutoj dhe shoket e vet te organizimit te asaje vrasje...!
Vlerat e Kanunit jane diskutuar e vendosur nga njerzit me te mencur te historise tone kombetare Shqiptare...para te cilve perandorite qe thyen qafen apo diktatura qe po perpelitet neper vilat e restorantet e nanosve...jani nje hic para atyre vlerave njerzore qe permban ne vetvete Kanuni i Lek Dukagjinit!

Shkruar nga Llemadeo Dukagjini
2003.

Arb
19-05-07, 19:24
Pėrmbledhje e Shpejtė e Kanunit tė Lekė Dukagjinit!


Kanuni ėshtė njė monument kulturor historik i sė drejtės tradicionale tė shqiptarėve. Shqiptarėt kanė trashėguar deri nė shekullin e 20-tė dy kanune: "kanunin e lekėve" - Kanunin e Lekė Dukagjinit, qė kishte pushtet nė viset mbi lumin Drin; "kanunin e gegėve" - Kanunin e Skėnderbeut, qė kishte pushtet nė gjithė pjesėn tjetėr tė Shqipėrisė veriore. Nė viset jugore tė Shqipėrisė e drejta zakonore tradicionale ka mbėrritur fragmentare. Modeli mė i plotė i organizimit tradicional tė jetės sė shqiptarėve ėshtė Kanuni i Lekė Dukagjinit.

Kanuni nuk kishte vlerė pa kuvendin, pa pleqtė e stėrpleqtė, pa dheun qė mblidhej pėr tė ndarė tė drejtėn. "Canon et convente", kanun e kuvend (marrėveshje), ky ėshtė thelbi i sė drejtės zakonore shqiptare. Vetė fjala "kanun" ėshtė huazuar nga greqishtja "canon", qė do tė thotė rregull, kufizim. Po ashtu edhe fjala "kuvend", qė do tė thotė "parlament", ėshtė huazuar nga njė rrėnjė neolatine "convente", marrėveshje.
Tradita vendėse e zgjidhjes sė problemeve tė sė drejtės ėshtė dėshmi lashtėsie e qytetėrimi. Vetėm njė popull i ngulitur prej kohėsh mund tė arrinte tė pėrpunonte nė atė shkallė me tė vėrtetė tė lartė elementėt e vetėdisiplinės dhe tė autopėrgjegjėsisė. Njė popull qė arrin tė krijojė njė kod tė normuar bashkėjetese duhet tė ketė zotėruar mė parė njė kulturė tė ngulitur etnike. Njė mėnyrė bashkėjetese e pranuar pa kushte nga tė gjithė do shekuj tė tėrė tė rregullohet me norma tė njėsuara. Kanuni shpreh ekzistencėn e njė jete urbane qytetare dhe tė njė ndėrgjegjeje bashkėsie tė hershme.

Kanuni i malėsisė, qė lidhet me emrin e Lekė Dukagjinit, por nė shumė elementė mund tė jetė edhe mė i vjetėr se kjo figurė e njohur e historisė, ėshtė njė univers juridik i lashtė, nėnshtresa tė tė cilit, pėr nga burimi, shkojnė deri nė antikitet. Formulat e betimit nuk zėnė nė gojė hyjnitė me emėr. Betimi "pėr qiell e dhe", "pėr kėt? gur", "pėr kėt? peshė", "pėr kėt? bukė", shpreh njė besim mitologjik. Vetėm njė gjė me tė vėrtetė shumė e vyer mund tė kapėrcente shekuj tė tėrė pėr tė ardhur gjer nė ditėt tona. Kėto betime janė tė njėjta me ato tė grekėve tė vjetėr: Pėr Uranin (pėr qiellin), pėr Demetrėn (pėr tokėn) etj. Dhjata e re ia ndalon kategorikisht birit tė njeriut tė betohet pėr to. Kurse betimi pėr bukėn tė kujton kultin hebraik pėr "manna-n", ushqimin e shenjtė hyjnor.
Ishte ky kanun jo vetėm e drejta e rregullimit tė bashkėjetesės (convente), por edhe e drejtė familjeje, e drejtė civile, e drejtė pune e procedure, njė ansambėl i vėrtetė drejtėsie, ku pėrcaktoheshin nė mėnyrėn mė tė sintetizuar raportet e njeriut me familjen, me fisin, me miqėsinė, me flamurin e me atdheun.
Dihet se normat morale, rregullat e ndėrtimit tė jetesės sė pėrbashkėt, nė popuj tė ndryshėm, sipas pėrkatėsisė sė tyre fetare, janė identifikuar shpesh me pėrcaktimet e librave tė shenjtė. Tek shqiptarėt nuk vihet re njė gjė e tillė. Kategori tė tilla themelore tė etikės popullore, si nderi, dinjiteti, respekti, mirėsjellja, mikpritja etj. ndėr shqiptarėt janė pėrcaktuar nga "nomet e tė parėve".

1. Barazia dhe Pabarazia nė Kanun
Me gjithė ashpėrsinė e tij, Kanuni ka mundur t?i mbajė shqiptarėt nė kushte tė njė barazie tė rreptė ndaj rregullit, "qoftė edhe i Gjomark", qė do tė thotė, qoftė dhe i shtėpisė qė kishte pėr detyrė mbikėqyrjen e kanunit. Sipas kanunit, "jeta e tė mirit asht nji me jetėn e tė keqit", dhe "gjaku shkon pėr gisht", qė do tė thotė tė njėjtėn gjė.
Shkrimtari I. Kadare ka folur pėr hapėsirėn juridike tradicionale tė popullit tonė, tė ruajtur nė Kanunin e Lekė Dukagjinit, duke vėnė nė dukje njė gjymtim tė saj, pėrjashtimin e gruas nga ēdo lloj veprimtarie qė kishte tė bėnte me pėrcaktimin, ndarjen, dhėnien apo fitimin e sė drejtės, duke pėrfshirė edhe kuvendin nė odėn e miqve. Kanuni, del nga barazia edhe nė njė pėrcaktim tjetėr: tė pozitės sė privilegjuar tė klerit nė kuvend. Kanuni sanksionon qė "prifti nuk bjen mė gjak e nuk ēohet nė be" (nyje 4, § 10). Edhe "me ndollė qi meshtari tė ēohet nė be, a pėr me dlirė vendin a pėr porotnik (dėshmitar), ky vetėm do tė njihet e do tė zehet pėr 24 vetė" (po aty). Po kėshtu, sanksionohen edhe favoret e kishės si institucion. Ajo "nuk giobitet e s?ka peng mė kend" (nyje 1, § 2), pra, qendron mbi kanun. Kanuni i Lekė Dukagjinit, sikurse tė gjithė kanunet, ėshtė produkt dhe pasqyrė e sė drejtės feudale. Dy pėrjashtimet prej barazisė: pėrjashtimi i kishės prej detyrimit ndaj bashkėsisė (krahinės, flamurit) dhe pozita jashkėkanunore e gruas, janė gjurmė tė kohėrave mesjetare. Tė tjerėt, "me qenė edhe i kullės sė bajrakut", i nėnshtrohen njėsoj tė njėjtit rregull. ("Edhe pse pari a krye, pengun do t?a lėshojė n?dorė tė pleqve e t?vogjlis, po bani kush vaj me tė"- nyje 141 § 1014). Paragrafė tė tillė, si "ēmimi i jetės sė nierit asht nji" (nyje 124, 1 887); "secili mbahet rrumbull katėrqind derhem nė kandar (nė okė) tė vet" (§ 889); pėrmbajnė njė barazi tė ashpėr tė njerėzve.
Mund tė pohohet pa druajtje se barazia e rreptė qė ka sanksionuar e marrė nė mbrojtje kanuni ėshtė njė vlerė e kryehershme e tij, natyrisht paramesjetare.
Nė anėn tjetėr, edhe privilegjet e pabarazitė e kanunit janė relative. Sepse nė traditėn shqiptare kanuni nuk mund tė ndahej nga kuvendi. Ēfarė e ndalonte njėri mund ta lejonte tjetri. Ēfarė e lejonte njėri, mund ta pezullonte tjetri. Ndonėse kanuni e nėnēmonte e nuk e lejonte gruan tė rrinte nė odėn e burrave, shpesh kuvendi e ka pranuar atė, duke i vlerėsuar menēurinė dhe zotėsinė pėr tė ndarė tė drejtėn.

2. Mikpritja nė Kanun
Kanuni ka sanksionuar kultin e mikut dhe tė mikpritjes tek shqiptarėt. Kulti i mikut shenjohet nė pėrkufizimin e shtėpisė, si "e zotit dhe e mikut" ("Shtėpia e shqiptarit ėshtė e zotit dhe e mikut"). Nė kanun zoti dhe miku para shtėpisė barazohen. Nuk mund tė ketė hyjnizim mė tė madh se ky pėr mikun. Kulti i mikut, i shprehur edhe nė formulime tė tilla, si: "shtėpia e shqiptarit - e mikut dhe e shtegtarit", "dera e shpisė i hapet kujdo qi ia msyen, me kenė edhe pėrdersi" (lypsi), pėrmban njė mendėsi tė lashtė, parakristiane, judaike, biblike, qė vjen prej kohėrash profetėt mund tė shfaqeshin nė dyer besimtarėsh me rrobėn e njė shtegtari tė mjerė. Nė mendėsinė e shqiptarit, miku qė troket nė portė duhet pritur me tė gjitha nderet qė i takojnė, sepse "nuk dihet a asht lypsi a shenjti".
Nė traditėn shqiptare miku nuk kėrkon leje pėr tė hyrė nė njė shtėpi, por "ia mėsyn", qė do tė thotė se i zoti i shtėpisė ėshtė i detyruar t'ia hapė portėn me dėshirė tė vet, sepse, pėr ndryshe, miku ka tė drejtėn e vet "me hy".
Privilegji mė i madh i mikut nė kanun ėshtė ndorja. Kjo do tė thotė se miku nuk bjen nė gjak dhe ėshtė i mbrojtur prej hasmit sa kohė qė "asht me bukė tė tė zotit tė shtėpisė". Nėse miku binte nė pusinė e hasmit, mjafton tė thėrriste: "jam me bukė tė filanit" apo "jam ndorja e filanit" - domethėnė e tė zotit tė shtėpisė qė e kishte pritur, dhe kjo i jepte siguri, i shpėtonte jetėn, i hapte rrugėn.

....

Arb
19-05-07, 19:24
3. Nderi nė Kanun
Nga kohėra shumė tė hershme vjen pėrmes kanunit kulti i nderit. Nderi tek shqiptarėt ndryshon nga kodet e kalorėsisė europiane tė pragut tė Rilindjes. Bėhet fjalė pėr njė nder tė ashpėr, por dinjitoz e madhėshtor nė ashpėrsinė e tij. Nderi nė kanun nuk ėshtė njė kategori morale nė kuptimin e ngushtė. Pėr kuptimet e ngushta kanuni kishte ndalime tė tjera. Njė familje shqiptare, para se tė vendoste pranimin e njė krushqie tė re, duhej tė hetonte nėse largėsia midis brezave tė gjakut e tė tamblit (nė linjė mashkullore dhe femėrore), ishte mė shumė se shtatė breza. Kishte rajone qė duhej tė kalonin 12 breza.
Pėr vendin qė i ka dhėnė popullsia malėsore nderit, qė shkrinte dy kulte, atė tė bujarisė (tė mikut) dhe tė urtėsisė (tė pleqve), mjafton t?u referohemi dy paragrafėve tė njėpasnjėshėm tė kodit:
"Ndera e marrun ka gjakun" (nyje, § 598);
"Ndera i merret burrit me i than kush se rren faqe burrave nė kuvend".
Vetė kuvendi i burrave ka etikėn e vet tė mbipushtetshme, qė pėrbėn kodin e spektaklit, tė njė spektakli qė shfaqet gjithnjė vetėm njė herė dhe nuk pėrsėritet mė, tė njė spektakli qė nuk njeh provė gjenerale. Eshtė kjo etikė qė ka krijuar atė dendėsi tė mendimit pėrherė tė pranishėm nė bisedėn malėsore, atė mirėsjellje fisnike, atė dialog aq tė kulturuar, qė vė nė peshė urtėsitė dhe mban nė eficiencė tė plotė mekanizmin e kėrkimit tė sė vėrtetės.
"Shqiptari rron pėr dy gisht nder", "Dy gisht nder e faqen e bardhė", janė dy pėrcaktime themelore pėr nderin nė kanun.
Nderi nė tė drejtėn zakonore shqiptare ėshtė e kundėrta e turpit. Po tė krahasohen "zonat" e nderit dhe tė turpit nė kanun, del se hapėsira e nderit ka qenė shumė e ngushtė dhe brenda kėsaj hapėsire njeriu shqiptar duhej tė krijonte individualitetin e tij. Kjo sepse kanuni pėrmban njė varg tė gjatė ndalimesh e tabush, qė e mbronin njeriun prej "zonės sė turpit".
Nderi bėn shtėpinė, thuhet nė kanun, por shtėpia nuk bėhet me njė brez. Pėr tė ngritur njė shtėpi duhet njė faqe, domethėnė tre breza nder radhazi.
Pushteti i nderit mbi shqiptarin ishte mbi pushtetin e faltores dhe tė shtetit.


...

Arb
19-05-07, 19:25
4. Besa nė Kanun
Me kultin e nderit ėshtė i lidhur kulti i fjalės sė dhėnė, ose, siē njihet ndėr shqiptarėt, "kulti i besės". Kjo ėshtė njė fjalė qė nuk ekziston nė shumicėn e gjuhėve tė botės. Nė gjuhėt ballkanike ekziston si fjalė e huazuar nga gjuha shqipe. Shpesh, nė pėrkthime prej shqipes, fjala "besė", duke mos pasur barazi kuptimore me njė fjalė a frazeologjizėm tė gjuhės tjetėr, jepet nė formė shėnimesh shpjeguese, si njė dukuri e botės shqiptare, si albanizėm.
Besa, ose kulti i fjalės sė dhėnė, lidhet nė burim me mitin biblik tė fjalės: "Nė fillim qe fjala!". Mė parė se tė ishte shkrimi, kontrata, marrėveshja, noteria, gjyqi, shteti, popujt, njeriu, bota vetė, ishte fjala. Ky kult madhėshtor, i cili, nė popujt euro-perėndimorė, pak nga pak mori karakterin e njė idiome fetare kishtare, tek shqiptarėt ruajti gjurmėn e burimit.
Lidhja nė fjalė (pėr fjale) pėrbėnte pėr kanunin autoritetin mė tė lartė. Tė gjitha marrėdhėniet: nė gjini, nė fis, nė famulli, nė bajrak dhe nė nivelin e bashkėsisė etnike, madje edhe marėdhėnie ndėretnike, mbaheshin nė fjalė.
Besa ėshtė testamenti moral i shqiptarėve qysh prej periudhave mitologjike. Dy baladat mė tė rėndėsishme tė folklorit shqiptar, me motivin e murimit dhe motivin e ringjalljes (flijimi pėr ngritjen e njė ure dhe ngritja e vėllait nga varri pėr tė kthyer motrėn nė familje) lidhen me mbajtjen e fjalės sė dhėnė.
Nė kanun thuhet se "e folmja asht e falme": ēfarė premtohet, duhet tė kryhet.
Besa shqiptare, e njohur tek bullgarėt dhe rumunėt pikėrisht me emrin "besa", kurse tek sllavėt e jugut si "arbanaska vjera" (fj. pėr fj. "ajo qė besojnė shqiptarėt") ėshtė virtyt themelor i tyre, trashėguar prej tė parėve.

5. Kanuni ose "Jus Albanicae"
Shqipėria qe e pushtuar pėr pesė shekuj nga perandoria otomane, por Kanunin ajo nuk arriti ta nėnshtrojė. Nė shekullin e 19-tė nė Shkodėr funksiononte njė zyrė e veēantė, qė njihej me emrin "Xhibali", dhe qė kishte pėr detyrė tė hetonte se ku nuk pėrputheshin ligjet e perandorisė dhe tė sheriatit me kanunin, pėr t?u tėrhequr para konfliktit. E drejta zakonore shqiptare mund tė jetė e vetmja ndėr ato tė popujve ballkanikė qė mbeti si e drejtė paralele. I. Kadare, nė njė ese tė tij, figurativisht kėtė e ka quajtur "jus albanicae".

Sot kanuni ėshtė njė "opus finita" njė herė e pėrgjithnjė, ėshtė "njė botė e mbyllur". E. Ēabej, qysh nė vitin 1935, nė veprėn "Elemente tė literaturės dhe tė gjuhės shqipe", e pėrfshiu Kanunin nė antologjinė e vlerave letrare tė pėrzgjedhura pėr nevojat e shkollės. Nė kėtė parashtresė Kanuni gjithashtu do tė shihet si njė botė juridikisht e mbyllur dhe artistikisht e pasur. Kanuni u pėrcoll nga brezi nė brez me tė njėjtin mekanizėm si gjuha apo folklori, si njė traditė orale, nė qarkullim tė shumėfishtė gojor.
Kanuni nuk u botua dot deri nė dekadat e para tė shekullit qė jetojmė. Kjo ka shpjegimin e vet. Nė radhė tė parė, nuk duhet harruar qė e drejta zakonore e malėsisė pothuajse gjithnjė ka qenė njė e drejtė ilegale, qė nuk njihej nga pushtetet zyrtarė, sado kalimtare qė kanė qenė. Pėrveē kėsaj, kanuni mėsohej pėrmendėsh si njė trashėgim kulturor i madh, njėsoj siē mėsoheshin rapsoditė, legjendat, rrėfenjat. Ai ishte edukata juridike dhe ndėrgjegjja juridike e malėsorėve, zgjedhja e pėrbashkėt e mėnyrės sė jetesės. Mbi bazėn e tij ndėrtohej e ndryshohej morali. Prandaj pasqyrimi i vlerave shprehėse tė bisedės nė odėn e miqve, i frymės sė pėrcaktuar tė procedurės dhe rregullave tė saj tė brendshme, duke dėshmuar qytetėrimin e popullit tonė, mbron historinė e sulmuar tė tij, pra, mbron tė drejtėn e ekzistencės dhe tė zhvillimit tė lirė tė tij.
Njė popull qė e ka rregulluar me norma tė njėsuar bashkėjetesėn qė sė lashti, njė "popull me aftėsi tė shquara ligjvėnėse", siē do tė shprehej Kadareja; tregon se ai di tė vetėqeveriset, pa pasur nevojė tė marrė mėsime dhe shansi i tij nuk gjykohet nga momenti i krizės. Shansi i tij mund tė jetė pėrpara.
Vepėr e pėrbashkėt e njė populli tė tėrė, e pėrvojės historike shumėshekullore tė tij, kanuni ėshtė lidhur ngushtė me emrin e njė duke tė pėrmendur tė arbėrve tė shekullit tė 15-tė, me emrin e Lekė Dukagjinit. Kronikat e kanė treguar atė si njė nga figurat e shquara tė qendresės antiosmane, prijės e komandant tė malėsorėve, bashkėluftėtar tė Skėnderbeut. Por edhe pa kėto cilėsi, pa trimėrinė dhe titujt e fisnikėrisė qė i atriubon historia, pa pjesėmarrjen nė luftėrat pėr mbrojtjen e trojeve arbėrore dhe vetėdijen e tė qenit arbėr, Lekė Dukagjini do tė mbetej njėsoj i lavdishėm nėpėr kohėra vetėm me atė nder qė i bėri populli duke preferuar nė vend tė anonimatit emrin e tij si autor pėr kanunin e malėsisė.
S?ka dyshim qė as Lekė Dukagjini dhe as ndonjė individ tjetėr nuk mund tė kishte njė aftėsi tė tillė prej ligjvėnėsi, sa tė hartonte njė - asnjė fjalė tjetėr nuk do tė ishte kuptimisht e mjaftueshme - njė univers tė tėrė juridik, lakonik e tė kompletuar, siē ėshtė kanuni i malėsisė. Shumė-shumė, ai mund tė ishte njė Gjeēov i pesė shekuj tė shkuar, por njė Gjeēov qė e sistemoi me gojė e jo me shkrim tė drejtėn arbėrore. Ajo u pėrcoll nga njė shekull nė tjetrin si njė testament juridik. Nė mesjetė, nė epokėn e qendresės sė madhe ndaj perandorisė otomane, ndoshta u bė normimi i parė i saj, duke e ngritur atė mbi kanunet me pėrdorim tė ngushtė krahinor. Integrimi politik i arbėrve pėrballė rrezikut tė pėrbashkėt sigurisht e lehtėsoi kėtė proces.
Njė karakterizim lakonik i ka bėrė kanunit gjuhėtari i shquar E. Ēabej, nė njė nga punimet e tij mė tė hershme, pikėrisht nė tekstin "Elemente tė gjuhėsisė e tė literaturės shqipe", botuar mė 1935. Nė kėtė libėr ai thekson shprehimisht:
"I ndjeri baron Nopsca ka lėnė edhe ky njė vepėr dorėshkrim mbi kanunin. Pas kėtij dijetari burimi i kanunit duhet kėrkuar nė ligjet gjermane tė Langbardėve, tė cilat hyjtėn nė Shqipėri me anėn e Venetikut. Mirėpo ne jemi tė mendimit se nga ekzistenca e gjurmėve tė forta tė kanunit nė Labėri na del njė vatėr e re e kėtij ligji nė Shqipėrinė Jugore. Me kėtė del i besuarshėm njė burim mjaft i vjetėr dhe shqiptar i kėtij kanuni. Pėrveē kėsaj ky kanun duhet krahasuar, besojmė, jo vetėm me ligjet gjermane tė Italisė, por edhe me ligjet e popujve tė Ballkanit".
Pėr herė tė parė kanuni u mblodh, u sistemua dhe u botua nė shqip prej at Shtjefėn Gjeēovit nė vitin 1933. Gjeēovi ishte njė prelat i shquar i kishės romane, prift i urdhėrit franceskan, qė jetoi midis malėsive tė veriut dhe ishte nė kontakt me veprimin e sė drejtės sė kanunit mbi marrėdhėniet nė shoqėri. Kanuni kishte pushtet jo vetėm mbi autoritetet laike, por edhe mbi kishėn, sido qė tė pjesshėm. Gjeēovi kishte kulturė tė shėndoshė filologjike, teologjike, arkeologjike dhe juridike. Ai pėrktheu vepra tė letėrsisė botėrore nė shqip dhe shkroi letėrsi origjinale vetė. Ishte njė prej koleksionistėve tė parė tė gjetjeve arkeologjike shqiptare. Fati i koleksionit tė tij nuk dihet. Kanuni i Lekė Dukagjinit u pėrkthye fillimisht nė gjuhėn italiane, pastaj serbisht, frėngjisht, rusisht, anglisht dhe nė ndonjė gjuhė tjetėr.

Shkruar nga Dr. Shaban Sinani

Arb
19-05-07, 19:25
Kur mungon shteti, publiku merr rolin e tij
Fenomeni i gjakmarrjes ėshtė rishfaqur edhe nė Korsikė tė Francės apo nė Jug tė Italisė

Autori i Lajmit: Ismail Kadare
Ismail Kadare, shkrimtari i njohur shqiptar, i cili gjatė gjithė jetės sė tij ka qenė njėri prej intelektualėve, qė ka orientuar gjykimin e shoqėrisė sonė pėr problemet mė kardinale, ka pranuar gjithashtu tė flasė nė lidhje me fenomenin e gjakmarrjes, duke e cilėsuar atė si njė turp. Nė intervistėn e tij tė mėposhtėme, gjeniu i letrave shqipe kėrkon ngritjen nė kėmbė tė opinionit shoqėror dhe zgjimin e institucioneve shtetėrore pėr tė shpėtuar gratė e fėmijėt nga kjo tragjedi qindravjeēare. Nė kėtė bashkėbisedim tė shkurtėr, Kadare shpėrndan gjithashtu edhe konfuzionin mbi historikun dhe prejardhjen e fenomenit tė gjakmarrjes. Dhe, ndėrsa shumė analistė apo psikologė kėrkojnė ta paraqesin gjakmarrjen si njė epidemi thjesht shqiptare, Kadare sqaron se ajo ėshtė dukuri ballkanike dhe, madje, mbarėbotėrore. “Ende sot ka zona nė Korsikė tė Francės dhe nė Jug tė Italisė qė e vuajnė kėtė fenomen”, shprehet ai. Dhe, duke kėrkuar rrugėt e zgjidhjes sė problemit, Ismail Kadare kėrkon bashkėpunimin e shtetit me shoqėrinė civile dhe strukturat ndėrkombėtare, nė mėnyrė qė kjo epidemi tė mos rishfaqet mė nė Shqipėri.

Zoti Kadare, a ėshtė gjakmarrja njė dukuri e trashėguar ballkanike apo pjesė e tranzicionit tė njė shoqėrie qė nuk gjen rrugėn e duhur?
Gjakmarrja ėshtė njė dukuri e vjetėr, jo vetėm ballkanike, por universale. S’ėshtė e vėrtetė se ėshtė veē specialitet shqiptar, siē paraqitet. Gjakmarrja vjen nga antikiteti grek.
E kam thėnė disa herė qė njė pjesė e tragjedive greke e trajtojnė kėtė dukuri universale, qė njihet nė tė gjitha vendet. Ėshtė mėkat qė shqiptarėt ta pranojnė kėtė si fenomen negativ veē tė botės sė tyre. Prandaj, duhet ta kemi tė qartė tė gjithė, dhe pse ėshtė e vėrtetė se kėtu ka vazhduar mė gjatė si institucion, por vazhdon ende edhe nė Korsikė tė Francės, nė Jugun e Italisė dhe po ashtu edhe nė zona tė veēuara tė botės.

Si do ta shihnit sot librin tuaj “Prilli i thyer”, qė flet pėr gjakmarrjen?
Gjakmarrja sot nė Shqipėri, mendoj se e ka shpjegimin si reaksion kundėr ndalimit tė rreptė me ligj qė i bėri komunizmi dhe mė pas u muar si “zakon i mirė” qė duhet tė ringjallet. Por ėshtė zakon qė s’duhej tė ringjallej. Kjo qė po ndodh, s’ka tė bėjė me kanunin shqiptar dhe ėshtė shumė barbare dhe kryhet me kallashnikov. Ėshtė njė gjėmė e zezė, e trishtueshme dhe duhet tė mbyllet, se ėshtė turp pėr kombin shqiptar sot. Ngujimi i qindra grave dhe fėmijėve nė shtėpi pėr shkak tė gjakmarrjes, ėshtė njė e tmerrshme dhe e pabesueshme.

Cili do tė ishte interpretimi i juaj pėr Kanunin?
Ky ėshtė njė kod zakonor i vjetėr, i lindur nė rrethana tė caktuara historike. Nė mungesė tė shtetit, ėshtė opinioni publik qė merr rolin e tij. Kjo ėshtė bėrė pjesė nė historinė e popullit shqiptar. Ky ėshtė njė kod i pėrdorur qė s’duhet tė ekzistojė nė kohė moderne. Nga ky kod kanė kaluar shumė popuj.
Por, Shqipėria ėshtė e vonuar. Opinioni ynė duhet tė bėjė ēmos dhe emancipimi ynė duhet ta pėrjashtojė kėtė kod, se ne kemi institucionet juridiko-shtetėrore. Sigurisht, ky kod ėshtė bėrė pjesė e historisė sė kaluar. Pėr atė kohė nuk gjykohet as i mirė, as i keq.
A ka tė bėjė fenomeni i gjakmarjes dhe heqja e dėnimit me vdekje me problemet e integrimit tė Shqipėrisė nė Europė?
Ka mendime tė ndryshme, por nuk mendoj se ėshtė shenjė e demokratizimit tė lartė heqja e dėnimit me vdekje, sikurse s’ėshtė shenjė e kundėrt, vėnia e tij. Ēdo shtet ka marrė nga rrethanat e veta.
Europa e ka gjykuar kėshtu dhe mendoj se ne iu jemi bindur parimeve europiane. S’ka asgjė tė keqe. Shtetet e Bashkuara tė Amerikės e mbajnė kėtė dėnim. Ky ėshtė njė shtet demokratik qė mund tė jetojė me kėtė kod, sikurse mund tė jetojė fare mirė edhe me heqjen e tij. Nuk besoj se ka ndonjė rėndėsi kaq tė madhe, sa i japin. Nuk zgjidh kaq punė, sa i japin rėndėsi.

Si mund ta komentoni faktin, qė Kanuni vazhdon tė funksionojė edhe pas vitit 1912, kur shqiptarėt themeluan shtetin e tyre ligjor?
Kjo ėshtė drejtėsi paralele, qė nuk mund tė bashkėjetojė me drejtimin e shtetit, nė asnjė vend dhe nė asnjė rend shoqėror. Ėshtė e vėrtetė se kanuni i respoekton rregullat deri nė mani, por ato janė rregulla zakonore. Dhe rregullat zakonore kanė ndryshim nga rregullat shtetėrore. Mund tė pajtohen nė njė pjesė, por s’mundet tė qė kanuni tė sfidojė rregullat shtetėrore, ose penaliteti shtetėror tė kryhet, duke u zėvendėsuar nga Kanuni.

Data e Publikimit: 03/09/2004

Arb
19-05-07, 19:26
Kanuni eshte quajtur Kushtetuta e Pare Shqipetare.
Une nuk harrij te kuptoj pse kaq egersi ne komunikim? Kanuni i Lek Duakgjinit ka gjera shume te mira qe sikur te zbatoheshin dhe sot do ishte ndryshe ashtu siē ka dhe te keqija si gjakmarrja.NUk mund te gjykohen sot difektet e tij sepse eshte shkruajtur 500 vjet me pare kurse tani behen ligjet pa vlere brenda nje viti.

Po shkruaj disa gjera qe jane te shkruajtura ne Kanun.

FAMILJA.
Familja āsht nji tė mbledhun gjymtyrėsh, tė cillėt gjallisin nen nji kulm, qellimi i tė cillvet āsht tė shtuemt e gjindes nper mjet tė martesės, tė mkambunt e tyne kah zhdrivillimi i shtatit e kah zhvillimi i mendes e i shises

MARTESA.

M’u martue mė kanūn do’ me thānė m’u bā shpķ, me i a shtue shpķs nji rob mā teper, sį per krah tė pūnve, sį per tė shtuem tė fmive.

SHPI, GJĀ E PRONE.
132. Nė themel xźhet shpija, po kje kullė, mėdheskė a ksollė, mjaft qi tė két carānin e votres e tė qesė tym

PŪNA.

§ 289. Pūna e largon udhen e madhe, porsč s’mund e qesė nd’ ujė, kū mbytet bagtija, nė shkallė (shkamb), kū then qafen bagtija. (Shif Nye LXIII, «Udha e madhe» § 271.)

TĖ DHĀNUNAT.

§ 499. Kanūja e malevet nuk njef uhį me shtojca fitimesh (Fajde).


NDERA VEHTJAKE.

§ 593. Kanuni i Malevet tė Shqypnķs nuk e veēon nierin prej nierit. «Shpķrt per shpķrt, se duken e falė Zoti».


DĀMET.

§ 738. «Dāmi kį ēmim, por jo giobė».

FJALA E GOJĖS.

§ 520. Giūha āsht tulit e gjithshka bluen.

§ 521. Fjala e gojės s’źme hīn nė vesh tė tjetrit, e i treti e perdoron pėr rrźnim tė kuej, un rrī e tallem.

§ 522. Fjala e źme nė shkaktofėt vrasė tė pėrgjegjme un rrī e zgerdhīhem; nuk mund tė mė kapė kush pėr pūnė tė liga, qi shkaktoi goja e źme.

§ 523. Aj, qi shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«. As e thrret kush nė pūnė, as i nep kush rrogė.

§ 524. A fola a s’fola, goja nuk vulosė gjā. - Fjalėt e sterkqive kanūja s’i mźrr para sysh.

Oroe: Shźnjimin e fuqķn e fjalės sė folun nė hov tė vrasės e shka don me thānė »Fjala peng«, me kohė do tė zhvillohen.

Tek fjala jane te perfshira keto:

Mohi

§ 525. Mohues thirret aj, i cilli nuk i vźhet zhgarkimit as shpifjes, kje per ndo’i dām, per vjedhnķ aper ndo’i vrasė, etj.

§ 526. Tė germushunat e kercnimet prej njij hamendje kanūja s’i bįn. - Mohuesit nuk mund t’i hypet nė qafė qi tė lajė, pasė e pį pasė, per ēdo zhgarkim e shpifje.

§ 527. Mohuesi vetem atbotė bjen nė faj, kśr ky mos tė duej me ardhė n’arsye.

§ 528. Zhgarkuesi e shpifsi e bjen n’arsye mohuesin me pleq e me peng.

Beja

§ 529. Beja āsht nji sjellje besimtare, per mjet sė cillės nieri, tuj dashtė me dalė sė keq prej njij zhgarkimi tė dhūnshem, do tė perkasė me dorė nji shźj besimi, tuj e grishė źmnin e Perendķs nė dishmķ tė sė vertetės.

§ 530. Kjo dorė beje āsht e pelqyeme prej kanunit tė Malevet tė Shqypnķs si per tė dlirun prej zhgarkimesh, si edhč per tė lidhun besė.

§ 531. Bén nėgojėsh kanūja as s’e pelqen, as s’e tumirė; e per tė dlirun prej zhgarkimesh lypet doemņs qi tė bāhet beja mbė nji shźj besimi e tė perkitet me dorė.

§ 532. Beja e Shqyptarit kį dż pūnė para sżsh: a) thrret Perendķn nė dishmķ tė sė vertetės; b) i nenshtrohet randimit tė ndeshkimevet tė perjetshme e giobės sė kohshme kah kanūja.

§ 533. Beja e Malevet tė Shqypnķs āsht dż mndyrėsh:

a) beja mbė »gśr«, me Kanū;3
b) beja mbė Kryq a mb’Ungjķll.
§ 534. Beja mbė »gśr« kah kanūja āsht nder mā tė randat e mā tė mndershmet bé, qi njef Shqyptari i Malevet.

§ 535. Kanū āsht qi, po desht me u dlirė prej njij zhgarkimi mohuesi, do tė bājė bé a mbė »gśr«, a mbė Kryq e Ungjķll.

§ 536. Betarė a Poronikė njehen disį »dorė bejet«, qi do tė perkasin Ungjillin, e disį tjerė lźhen per me ndigiue bén nė Kishė. (Dukagjini)

§ 537. Bét mbė »gśr« bāhen:

a) per me u dlirė prej njij zhgarkimi;
b) per me u lidhė me besė kundra hjeksive e trathtive tė vendit;
c) per me ndźjė gati me u bā bįll kercnimeve e rreziqeve tė perbashkta.


Me thote ndonje se ku jane te keqijat ketu?

Sikur gjerat te hecnin sipas ketyre fjaleve sa ndryshe do ishte.

luckyman
19-05-07, 20:49
Me miré i vdekur sesa i shkelur ne BESE e NDER...(thoté Leké Dugagjini)


E kta te cilet e shajné Kanunin nuk kané as Besé e as Nder.


Njefsha miré per ju.

Albanian eX|PerT
19-05-07, 21:31
Djema e keni gabuar adresen, tema nuk eshte: "Ligjet e dobishme te Kanunit te Leke Dukagjinit" porse tema eshte: "Cka thote Kanuni i Leke Gjukagjinit per femren", dhe une solla citate ku diskriminohet dhe poshtersohet dhe i merren te drejtat femres, nese i mbroni ato ide, ejani ne debat, jeni te mireseardhur!

Cka mendoni ju per keto qe solla une me heret:

***
NYE I DYMDHETĖT (tagri i djalit dhe i vajzės)

31. Vajza, edhe nė mos past prindt, ajo s’ka tager me mendue per martesė tė vet, tagri asht nė dorė tė vllazneve a tė kushrijve.

Vajza s’ka tager:
a) me zgjedhė fatin e vet; do tė shkojė pėr atė, pėr tė cilin t’a fejojn;
b) m’u pėrzi nė shkuesi as nė fejesė;
c) as nė kėpucė e as nė petka;

***

Thjesht, ejani diskutojme!

Zero Cool
19-05-07, 21:55
Edhe nje i krisur ne koke si qe jeni ju, e din qe keto ligje jane te stervjetruara, por ju nuk doni ti kuptoni keto gjera dhe jeni kthy shume shume ma mbrapa, keni shku deri ne 1400 e ca vjete mbrapa dhe i keni marre ligjet e harapeve si tuajat, dhe i zbatoni ato ligje te cilat ne mase 1444 : 1 i tejkalojne ligjet e Shqiptareve (te dyja tani me te stervjetruara). Ketu eshte thelbi.

Kurse ti Arabian mire e ke ketu:
Gjeja me e keqe ne kete Bote eshte aftesia e dobet e trurit te njeriut per te mesuar te vertete, dhe aftesia e jashtezakonshme e trurit te njeriut per ti ngatrruar gjerat.
I keni ngaterruar gjerat ju moti e nuk shifni as hunden e juaj se jo me larg.

Albanian eX|PerT
19-05-07, 21:58
NYE I DYMDHETĖT (tagri i djalit dhe i vajzės)

31. Vajza, edhe nė mos past prindt, ajo s’ka tager me mendue per martesė tė vet, tagri asht nė dorė tė vllazneve a tė kushrijve.

Vajza s’ka tager:
a) me zgjedhė fatin e vet; do tė shkojė pėr atė, pėr tė cilin t’a fejojn;
b) m’u pėrzi nė shkuesi as nė fejesė;
c) as nė kėpucė e as nė petka;

***

Thjesht, ejani diskutojme!
Ku shkuan ata qe thonin se femra tek populli shqiptar nuk eshte shkelur per shkak te Kanunit por per arsye tjera dhe thonin se Kanuni i ka mbrojt femrat... ejani na tregoni c'domethenie kane keto citate?

legenda
19-05-07, 22:09
Kanuni i Lekė Dukagjinit, njė ndėr vlerat mė tė ēmuara tė kombit shqipetarė. (http://javascript%3cb%3e%3c/b%3E:ol('http://www.zeriilarget.com/arkivi/000766.html');)


http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=2179

Te mos i mohojme as keqinterpretojme vlerat tona kombetare Shqipetare!
(Ribotim)

KANUNI I LEKĖ DUKAGJINIT, VLERAT E TIJĖ DHE KEQPĖRDORIMI I ATYRE VLERAVE SOT, NĖ SHQIPERI, NGA INDIVID TĖ VEĒANTĖ,
DHE NGA POLITIKA SHQIPĖTARE, KEQPERDORIM I QELLIMSHEM!

Nė periudhėn mė tė vėshtirė pėr kombin dhe popullin Shqipėtarė, atėherė kur Shqipėria po pushtohej nga perandoria Osmane, ku po vihej nė rrezik ekzistenca e kombit shqipėtare... Nėn kujdesin e drejtpėrdrejte tė burrit tė madh tė kombit Shqipėtarė Lekė Dukagjinit, prijės i Dukagjinit, u mblodhėn krerėt mė tė shquar tė burrėrise dhe intelegjencės Shqipėtare tė asajė kohe, ku bashkuan mendimet pėrfundimtare tė tradites dhe zakoneve Shqipėtare nė tė gjitha fushat e jetesės, duke pėrpiluar atė dokument, ligj, per shtetin e kombin qe u quajt: ?KANUNI?.

Lekė Dukagjini e mori atė inisiative nė atė moment delikat pėr fatet e Kombit dhe tė popullit shqipėtarė, nė njė kohė kur shumė vėnde tė ballkanit dhe mė gjėrė, nuk kishin, jo vetem njė Kanun ligjor tė ngjashėm, por as norma zakonore tė njohura gjėrsisht nė tė gjithė kombin e tyre, e aq mė pak nė arenėn Ballkanike, apo deri nė dyert e perandorisė Osmane e me gjere...

Pra nė atė periullė, kur ballkanit po i kėrcnohej jo vetėm njė barbari 500 vjeēare e sapo filluar, por po i kėrcnohej edhe njė asimilim dhe zhdukje totale e zakoneve, kulturave, traditave dhe e ēdo gjėje tė trashiguar gjatė shekujve nga ato vėnde... Nė atė pikė kulmore pėr historinė e Kombit Shqipėtare e shohim Prijėsin e Dukagjinasve Lekė Dukagjinin, jo thjeshtė si njė prijės i njė krahine me tradita e zakone tė hershme Pellazgjike-Ilire-Shqipėtare.

Por, si njė njeri qė vihet nė krye tė atijė misioni historik, humanitar, njerzor shqipėtarė, pėr tė shpėtuar jo vetem kulturėn, traditat, zakonet e popullit shqipėtarė, por pėr ti vėnė gjoksin dhe ligjin zakonor tradicional kombėtarė shqipėtarė, pėrballė, armikut pushtues e shkatrrimtarė. Dhe per ti thėnė se ne jemi shtet, komb mė vehte, me zakonet dhe traditat tona qė nuk guxon askush tė na i shklasė. Nė tė njėjtėn kohe duke mos pranuar dhe mos njohur asnjė llojė ligji as pushtimi prej perandorisė Osmane. Ligje tė njė pushtuesi qė tentonte tė zhdukte zakonet, traditat, kulturėn e Kombit Shqipėtarė, pėr tė vendosur ato tė vetat...

Nė atė periudhe delikate dhe mjaft tė rrezikshme pėr popullin dhe kombin shqipėtare, Lekė Dukagjini me inisiativen e tije, bashkoj burrat mė tė menēur tė trevave veriore shqipėtare. Bashkim nė njė kuvėnd, nė tė cilin u shtruan nė njė diskutim tė gjėrė, traditat, zakonet, shekullore tė popullit tė thjeshtė, dhe nga ato mendime e vlersime u zgjodhėn mė tė mirat dhe mė tė drejtat pėr ti bashkuar nė njė tė vetėm e mbarė kombėtare, qė do tė quhej ?Kanuni?.

Emri Kanun, sic e ka spjeguar dhe At Gjergj Fishta, do tė thote: ?Prerje e drejte?, pra vėndosje drejte pėr ēdo njeri, si pėr atė qė ėshtė i pasur apo i varfer, si pėr atė qė ėshtė i njohur dhe i rrespektuar, ashtu edhe pėr atė qė ėshtė njeri i thjeshtė dhe pa ndonjė prezencė nė shoqėri. Pra Kanuni do ti gjykonte njėsoj fajtorėt dhe do tu jepte njėsoj pafajsinė tė drejtėve, tė pafajshėmve... Pas atyre kuvendeve tė gjata, tė kryepleqve tė malsinave, Dukagjinit, e krahinave tė tjera, Lekė Dukagjini pas mbledhjes se mėndimeve tė tė gjithe kryepleqėsisė Shqipėtare anė e mbanė.

Duke i bashkuar dhe seleksionuar nė njė tė vetėm, nxorri tė perfunduar ?Kanunin?, ku vete kryepleqesia Shqipetare e asaje kohe i dha titullin: ?Kanuni i Lekė Dukagjinit?. Pėr vetė meritėn qė pati ai burrė i madh i kombit nė organizimin dhe bashkimin e perpunimin e atyre ligjeve e zakoneve shqipetare... Kanuni mori udhen e pa kthyeshme tė historisė Shqipėtare. Ai ishte ?Kushtetuta? e parė kombėtare, ku i thotė botės dhe njerzimit, se populli Shqipėtarė ėshtė i kompletuar me ligjet e veta, bazuar nė zakonet tradicionale shekullore Shqipėtare si dhe nė themel tė vet ka dhjetė urdhėnimet e tėnzot sipas biblės sė shėnjtė... Kanuni ishte pėr atė kohė njė deklarim botrisht; se Kombi Shqipėtare ėshtė komb katolik, qė i falet dhe i lutet Zotit, qė njeh biblėn e shėnjtė dhe njeh ?Benė? sipas biblės e zakonit shqipėtare. Pra ėshtė njė vėnd Europian, qė po deklarohej kundėr nderhyrjeve ushtarake osmane nė Shqipėri, nė ballkan e mė gjėrė...

Qė prej atijė momenti tė daljes sė Kanunit tė Lekė Dukagjinit, pushtimi osman nuk do tė ballafaqohej vetėm me qėndresėn e armatosur tė popullit Shqipėtarė, por dhe me fuqinė morale qė u dha mbarė shqipėtarve vetė Kanuni me kodet e veta. Pra u dha atė mbėshtetje shpirtėrore, unitet bashkimi e vllazėrimi, pastėrti e besė ndėrmjet njėri tjetrit, shuarje tė grindjeve e ngatrresave midis vllezėrve Shqipėtare. U dha pra, njė pėrsosmėri nė motivimin e vetė jetės nė tė gjitha pikpamjet, u shtoj kujdesin dhe ndjeshmėrinė ndaj tė kqijave e padrejtsive...Ne Kanun nuk thuhet se vriten femite as grate per gjak!
Nuk thuhet se izolohen grate as femijet per gjak!
Nuk thuhet se njeriu duhet ta vrase njeriun per fjale goje, per te shame e as per te rame!
Nuk thuhet qe kur ndodh nje vrasje duhet me ba vrasje tjeter...
Por thuhet askush nuk ka te drejte me ja marr jeten tjetrit, pervec ai Zot qe ja ka fal jeten njeriut!
Ai qe ja derdh gjakun dikujt duke ja marrun jeten i ka borxh jeten e vet, gjykimit te pleqve, te fisit, te shoqnise, te njerzise...(keto fjale i ke dhe ne bibel e Kuran).
Vrasja e njeriut te qet ne gjak!
Gjaku falet prej fisnikve, prej njerzve me njerzi!
Trimi din me fal!
Por falja ndodh vetem atehere kur vrasesi me nje pervujtesi pendimi te thelle para botes, njerzise, shoqnise dhe fisit te viktimes, para pleqve qe e pleqnojne ate vrasje, din me u perul me rrespekt pendimi dhe kerkon falje burrnisht!
Atehere falet gjaku!
Ligji Amerikan e vret njeriun, kur ja merr jeten tjetrit...
Pra vete Klintoni ka deklaruar se Kanuni i Lek Dukagjinit ka nje themel te ngjashem me kushtetuten Amerikane ne lidhje me mbrojtjen e jetes se njeriut, me rrespektimin e trinomit "Per Zot, e Fe e Atdhe"!
Kanuni kurre nuk e ka demtuar as Veriun as Jugun, por i ka shpetuar nga asimilimi nen perandorine e Osmanve, i ka shpetuar Shqiptaret per mos humbjen e gjuhes dhe te zakoneve Shqiptare...
Eshte interesante se te gjithe sulmuesit dhe pushtuesit e Kombit Shqiptare, gjene e pare qe kane tentuar te na zhdukin, ka qene Kanuni i Lek Dukagjinit sidomos pas shekullit 15-te, e perpara ka qene perpjekja per te na zhdukur zakonet tona, traditat kombetare shqiptare...ashtu beri dhe komunizmi, sa nuk i la Shqiptaret as te veshin rrobat kombetare as ne dasma e as kur i percillnim per ne varre...
Ne se deshiron te jesh njeri me moral njerzor e burreri e fisnikri shqiptare, Rrespekto lirine dhe te drejten e tjetrit ashtu sic do te deshiroje te ta rrespektojne te tjeret ty!
Ajo eshte baza e themeli biblik i Kanunit.
Kanuni eshte Bibla Shqiptare, vepra me e shenjte e kombit Shqiptar!

Ne se do rrespektohej Kanuni, nuk do te rrembehej asnje vajze as grua ne Shqiperi e te dergohej per prostitucion!
Nuk do te izoloheshin as gra as femije per gjaqe e as ngatrresa!
Ato qe i quajne gjaqe, nuk jane te tilla, pasi nuk quhet vrasje per gjak pse e vret njeriun kot ne rruge me i vjell portafolin, apo me i plackit makinen, apo me i rrembye femijen!
Ai qe ben ato krime kur i vjedh femijen tjetrit ose e vret familiarisht per ti rrembyer vajzen, si duhet te quhet ajo ngjarje .... ? Dhe ai ka borxh ..
Patjeter i ka borxh familjes se viktimave dhe ligji duhet me vepru urgjent deri me e denue me vdekje ate barbar!
Por kur ligji hesht se eshte ligj komunist anti-shqiptare qe i interesojne vrasjet e mafjozitetet midis shqiptarve... Atehere duhet qe atij lloj krimineli me ja vesh kokes familjaret e viktimave...sic ishte rasti ne Lushnje para dy tre vitesh kur nje kriminel vret dy prindrit e vajzes dhe e plagos vajzen,,, pse deshi ta rrembeje per ta derguar si prostitute...
Kanuni eshte rregulli qe kerkohet, ligji qe duhet te zbatohet, kur ligjet nuk veprojne, apo jane bere qellimishte te buta per te toleruar kriminelet...atehere hyn Kanuni automatikisht ku mbron individin, familjen, shoqerine e kombin...
Kanuni ka qene dhe eshte shpetimtari i kombit shqiptar ne periudhat e pushtimeve te huaja...
Sa here te ngrihet Kanuni, duhet ta kemi te qarte qe nuk ka shtet, nuk ka qeveri, nuk ka ligje dhe zbatuesa te ligjeve, por ka mafjoze qe abuzojne me Kanunin, duke i cilsuar vrasjet qe ben mafja si Kanunore...Ashtu sic e cilsoj nanosi vrasjen e Azem Hajdarit, si Kanunore...ndersa vrasjen e realizoj mafja e Nanosit dhe e Metosit, per inresa politike, ku me vone mafjozisht i ekzekutoj dhe shoket e vet te organizimit te asaje vrasje...!
Vlerat e Kanunit jane diskutuar e vendosur nga njerzit me te mencur te historise tone kombetare Shqiptare...para te cilve perandorite qe thyen qafen apo diktatura qe po perpelitet neper vilat e restorantet e nanosve...jani nje hic para atyre vlerave njerzore qe permban ne vetvete Kanuni i Lek Dukagjinit!

Shkruar nga Llemadeo Dukagjini
2003.

Albanian eX|PerT
19-05-07, 22:16
Kanuni i Lekė Dukagjinit, njė ndėr vlerat mė tė ēmuara tė kombit shqipetarė. (http://javascript%3cb%3e%3c/b%3E:ol('http://www.zeriilarget.com/arkivi/000766.html');)


http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=2179
E dashur moderatore, shpresoj te mos e ke gabuar edhe ti temen :tongue:

Me thuaj, cka thote Kanuni per femren, kjo ishte pyetja ime si hapes i temes!

e_martumja
19-05-07, 22:35
se njof kete kanun veq qysh kam ndi mos paq pune me to shyqyr qe ka mbet ne te kalueren. Po pergjigjem ne temen thot Femra duhet me mbshel gojen dhe e ndejt te shpija a ja qillova ??? Duhet me ndejt ne sherbimin e qenit :biggrin: qe t'ka rra hise ....

Zero Cool
19-05-07, 22:36
Edhe nje i krisur ne koke si qe jeni ju, e din qe keto ligje jane te stervjetruara, por ju nuk doni ti kuptoni keto gjera dhe jeni kthy shume shume ma mbrapa, keni shku deri ne 1400 e ca vjete mbrapa dhe i keni marre ligjet e harapeve si tuajat, dhe i zbatoni ato ligje te cilat ne mase 1444 : 1 i tejkalojne ligjet e Shqiptareve (te dyja tani me te stervjetruara). Ketu eshte thelbi.

Kurse ti Arabian mire e ke ketu:

Gjeja me e keqe ne kete Bote eshte aftesia e dobet e trurit te njeriut per te mesuar te vertete, dhe aftesia e jashtezakonshme e trurit te njeriut per ti ngatrruar gjerat.

I keni ngaterruar gjerat ju moti e nuk shifni as hunden e juaj se jo me larg.* Edhe shtetet me demokratike ne bote sot, deri para 20-30 vitesh kan pasur ligje diskriminuese per femren, kete e dijne te gjithe dhe ska pse diskutohet.
*Kanuni i Leke Dugagjinit, sado diskriminues nese ka qene per femren, eshte shume me perparimtare sesa praktikat qe i ushtroni ju sot me ligjet e huja.

** Ne fillim e kam thene nese dikush i perqeshe kanunet e veta dhe i perqafon dhe i permbahet kanuneve te huja , qfare kombi eshte ai person ???

legenda
19-05-07, 23:53
EX|||PERT,,,qellimi im nuk ishte qe te inkuadrohem ne kete debat,vetem te tregoj se artikulli i Z.Llemadeo Dugagjinit eshte i postuar nga ana ime,edhe te tema SERVILITETI,me deshiren e Zoteriut ne fjale,si pergjegje per Budon.
--------------------------------------------------------------------------


Por pasi qe jam ketu po i cek disa fjale,
me gjithe respektin qe kam per TY,me duhet te te them se VLERAT KOMBETARE duhet te qmohen larte,te ruhen dhe te mbrohen,se mjafte armiqte tane tentojne te i zbehin ato...
....edhe KANUNI per ate kohe ka pas rendesine e TIJ te pamohueshme,duke pas parasysh rrethanat,...
...Cdo ligj edhe sot nuk mbetet metafizike,por ndryshohet nga vete njeriu duke tentuar ne perfeksionim,...merri anet pozitive,te lutem,esencen,thelbin,dhe mos u ndal ne reflektimet e skajshme qe te i sterzmadhosh anet qe nuk na pelqejne sot,...EDHE DIELLI I KA NJOLLAT E VETA,EDHE PSE ESHTE DIELL.

E dashur moderatore, shpresoj te mos e ke gabuar edhe ti temen :tongue:

Me thuaj, cka thote Kanuni per femren, kjo ishte pyetja ime si hapes i temes!

arton bala
20-05-07, 02:58
...Cdo ligj edhe sot nuk mbetet metafizike,por ndryshohet nga vete njeriu duke tentuar ne perfeksionim,...merri anet pozitive,te lutem,esencen,thelbin,dhe mos u ndal ne reflektimet e skajshme qe te i sterzmadhosh anet qe nuk na pelqejne sot,...

EDHE DIELLI I KA NJOLLAT E VETA,EDHE PSE ESHTE DIELL.

Te lumte Legenda, pajtohem absolutisht!!

Sikur te mos ishte ndotur populli yne nga Islami hegjemonist, Kanuni i Lekź Dukagjinit do ishte persosur ne vazdhimesi nga intelektualet dhe sot do te kishim nje ligjdhenie te kodifikuar suverene shqiptare te vjeter afro 7 shekuj. Sa per krahasim mund te cekim si shembull Gjermanine: Kodi Civil Gjerman (ku rregullohet nder tjerash martesa si dhe ceshtje tjera rreth familjes dhe femiut), i ardhur ne fuqi ne vitin 1900, perbehet per nja 95% me rregullore te marrura komplet nga ligjet e romakeve... Pra vec fakti qe pati shqiptar i cili mendoj ne "LIGJIN E SHQIPTARIT" dhe e kodifikoj kete ligj qysh ne mesjete, eshte pasuri e vecante kulturore!!

Pastaj ne qe jetojme ne Perendim e dijme se ketu edhe sot ne vazhdimesi nderrohen apo "modernizohen" ligje (te cilat nganjehere nuk jane as nje vit te vjetra). Prandaj kush mendon te kritikoj nje ligj mesjetar nen prizmen e principeve te jurisdikcioneve moderne te sotit, tregon nje gjendje jashtezakonisht te mjerueshme te logjikimit. Ama me rendesi eshte per mua qe edhe disa nga bijet e zhytur deri ne vetulla ne Kuran gradualisht po mesojne te kritikojne (Kanunin) nen prizmin e principeve demokratike sic eshte p.sh. barazia gjinore.. Ky syth mendimi paraqet poashtu nje forme te kafiritetit, edhe pse vetem ne miniaturź dhe fatkeqesisht jo ne permasat e nevojitura ne kohen e sotit.. :biggrin:

Edhe nje korigjim te vogel, edhe ika:
Fjala kanun (ne shqip) nuk ka prejardhje arabe, sic thote bartesi i temes. Kjo fjale perdoret edhe ne greqishten e vjeter dhe nenkupton permbledhje rregullash.

Pershendetje te perzemerta dhe nje fundjave te pushueshme!!
:wink:

Albanian eX|PerT
20-05-07, 03:08
EX|||PERT,,,qellimi im nuk ishte qe te inkuadrohem ne kete debat,vetem te tregoj se artikulli i Z.Llemadeo Dugagjinit eshte i postuar nga ana ime,edhe te tema SERVILITETI,me deshiren e Zoteriut ne fjale,si pergjegje per Budon.
--------------------------------------------------------------------------


Por pasi qe jam ketu po i cek disa fjale,
me gjithe respektin qe kam per TY,me duhet te te them se VLERAT KOMBETARE duhet te qmohen larte,te ruhen dhe te mbrohen,se mjafte armiqte tane tentojne te i zbehin ato...
....edhe KANUNI per ate kohe ka pas rendesine e TIJ te pamohueshme,duke pas parasysh rrethanat,...
...Cdo ligj edhe sot nuk mbetet metafizike,por ndryshohet nga vete njeriu duke tentuar ne perfeksionim,...merri anet pozitive,te lutem,esencen,thelbin,dhe mos u ndal ne reflektimet e skajshme qe te i sterzmadhosh anet qe nuk na pelqejne sot,...EDHE DIELLI I KA NJOLLAT E VETA,EDHE PSE ESHTE DIELL.


E nderuar!

Qellimi im me kete teme ka qene subtil dhe kjo eshte e padiskutueshme, mbase kjo erdh ne menyre te determinuar mbase pash shume diskutime ne kete forum, ku per prapambeturine dhe shtypjen e te drejtave te njeriut e me konkretisht femres akuzohen fete, te cilat ne te gjitha koherat kane hasur ne pak ithtar te devotshem e te perpikte ne vendet tona. Deri tash ne kete forum akuzohej se shqiptaret te influencuar nga fete kane malltretuar gruan dhe askush nga ju nuk e kundershtoi kete -perderisa eshte mendim i pabaze- ndersa tash une shpalosa diēka qe eshte fshehur me fanatizem, qė populli yne ka pasur impakt nga vet kanuni per primitivitetin qe e ka poseduar e sidomos ne rastin e te drejtave te femrave e me konkretisht ne martesat (mund te shohesh shume vepra te koloseve te medhenje qe shkruajten per dashurine, e qe te gjithe dashurite e deshtuar qe tregohen ne ato libra kemi te bejme me martesa te dhunshme larg dashurise se realte) dhe e gjithe kjo, pra prej Kanunit te Burrerise, pra te Lekes, i cili perpos qe ka anet pozitive (si p.sh. besa, morali, etj.) ka edhe anet negative (si p.sh. gjakmarrja, shtypja e femres) dhe te kemi nje gje te qarte se keto dukuri negative qe jane praktikuar dikur ne tokat tona kane qene te inicuara nga vet ky kanun i cili eshte praktikuar ne tokat tona.

Vlerat kombetare nuk ekspozohen me dashuri te verber e fanatike si fundamentale ndaj ketij kanuni kaq te dhunshem, perderisa gjyshet tona akoma kane trauma nga malltretimet qe ua kane bere burrat dhe vjehrrite e tyre, e qe s'kane ndier kurre kenaqesi bashkeshortore e familjare, porse kane qene si roberesha apo argate qe tere diten punonin, dhe rrinin nen sundimin e burrave (qe shpesh as qe i kane dashur, mbase s'kane qene idealat e tyre), e qe per te gjitha keto mbajne fajin njerezit primitiv qe kane aprovuar kanunin ne menyre totale, pra edhe per te shkelur qenien me te bukur ne kete bote, pra femren e shtrejt!

Prandaj mė ēudit fakti kur shoh njerez qe mundohen qorrazi ta justifikojne kete qendrim anti-human te ketij kanuni, pra shkeljen e lirise se femres ne zgjedhjen e fatit, e qe kjo ne ēdo kohe ka qene nje ēmenduri, dhe barren nuk duhet ta mbaj askushe perpos Kanunit, sepse populli yne asnjehere s'eshte karakterizuar si popull fetar e i devotshem ne praktikimin e ritualeve fetare, e atehere pse te akuzohet feja per kete dukuri e cila as qe ka esence prej fese porse as qe eshte inicuar nga ajo, porse eshte inicuar nga kanunet e njerezve te krijuara per njerez, pra duke neglizhuar kanunin apsolut te Krijuesit te njerezimit, i cili kanun doemos do kishte qene dhe eshte adekuat per krijesat, mbase Krijuesi eshte i Dijshem per ate qe kane nevoje krijesat e Tij!

me plot rrespekt per vlerat tuaja
Experti!

pleshti
20-05-07, 05:13
Cka ju paska hy ne pune Kanuni i Lekes kur ai ka kohe qe nuk eshte aktual e askush nuk vepron simbas ketij kanuni? Asnje shqiptar sot nuk e shikon femren nen prizem te ketij kanuni primitiv. Perkundrazi duhet te gjykohet e luftohet tendenca per te sjell kanune te te huajve nga shkretetirat arabe te shpallura para 1400 e sa viteve, ato po jan te preferueshme per gorillat shqipfolese me mendje turku e arabi.

Reana
20-05-07, 06:18
Kanuni im si femer shqiptare, eshte shkollimi/arsimimi sekular dhe mundesite/opcionet qe i ofron nje shoqeri demokratike dhe transparente.

Sot egzistojne ligje moderne, ne Kosove nder me modernet ne Evrope, dhe ata te cilet do te tentojne te ringjallin fantazmat e te se kaluares do te bllafaqohen me shume aspekte te ashpra ligjore.
Femrat do te shkollohen ne shkolla sekulare, pamareparasysh besimin religjioz te familjeve te tyre, dhe do te jene pjesemarrese ne vendim-marrjet qe kane te bejne ne jeten e tyre(dhe per kete do te kujdesemi te gjithe si pjesetare te shoqerive demokratike, pavaresisht se ku jetojme).
Ata te cilet mendojne se munden te limitojne/kufizojne keto te drejta, le ta provojne,
por do te ndeshen me aparatin/shtetin ligjor, te shteteve paraprake.

Albanian
20-05-07, 09:37
Boooo ēfar rremuje u be ketu,

1 tia them atij qe po shkruan fjal te urta ketu,

Se BESEN edhe NDERIN shqiptar nuk e ka kriju LEK DUGAGJINI po keto dy tipare Shqiptare kan qen me shekuj me pare.

Lek Dugagjinin mund ta lavderoni vetem per nga nenēmimi, shkelja, perbuzja, torturimi i femrave dhe femijeve deri ne moshen madhore, femrat deri ne kohen e gjyshes sime nuk kan patur te drejte te dashurojne, mund te me thot dikush a ka gje me te tmerrshme se kjo? Femijet nuk jan lejuar te han buk me te medhenjte, por ata kan ngrene larg prej sofres kryesore e cila ka qen shume me e pasur se sa sofra e tyre e cila shpesh here ka qen shporte per bylmetin i cili nuk u nevojitke me ne sofren e te rriturve. Deri dje femrat shqiptare kan ngren dajak kot e kot kah jan sjell dhe askush nuk esht pergjigjur per kete, pse? sepse edhe vet familja e femres ishin ashtu naiv dhe primitiv e nuk guxonte nje femer te ankohej ne shtepi se e ka rrah burri pse nuk e ka pjek buken mire, e nese do ti tregonte babait apo vellait ata do ti thonin mire ta ka ba dhe ka patur shance edhe per nje shuplake tjeter me te cilen i ben me dije qe heren tjeter mos ti tregoje fare pse e rrah burri se ajo eshte trimeri. Madje madje vellau e babai i vajzes kan shitur trimni nen burra se kan dhandrrin trim.

E ka mbet ketu Arbi e Zerro Cool me me tregu mua per nderin dhe besen, turp turp.

Dhe mos e ngatrroni islamin me kete teme se ka dallime shum, dhe dilni jasht teme. Un nje gje jua them se traditat dhe parimet primitive arabe i urrej ashtu sikur traditat dhe parimet primitive shqiptare.

Kurse ju njeher e pergjithmone dalloni islamin nga traditat arabe se ka shummmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm dallim, se Islami eshte shfaqur enkas qe ti zhduk ato tradita primitive arabe por ja qe shum prej atyre traditave kan mbijetuar dhe sot shum burra arab keqtrajtojne grate e tyre ne emer te islamit dhe me kete e flliqin islamin.

Zerro Cool e perseris edhe njeher ate qe kam then tani ketu posht:

(Po e din ti qka kam desht me shkru permendesh e ke mesu tani me)

legenda
20-05-07, 23:14
Qellimi i sjelljes se kanunit te Lek Dugagjinit ne forum,nuk ishte qellimi qe te ringjallej ai kanun e te zbatohej,ata qe theksojne kete nuk bejne asgje tjeter vetem se spekulojne.

thjeshte ky kanun te ruhet si nje RELIKT i vjeter me shekuj,ne MUZEUN KOMBTAR,apo pershkruar vizualishte si nje keshtjelle e ndertuar shekuj me pare nga nje arkitetkt shqiptar, dhe e ndertuar ne baze te stilit te jetes ne ate kohe,gje qe natyrishte se nuk perputhet me te arriturat e sotme te teknikes dhe civilizimit;dhe te sulmohet se pse nuk ka p.sh dhome biliardi apo nxemje solare,eshte qesharake.,
apo AMORFA ILIRE e prodhuar me mjete primitive ,te asaj kohe,e tani te sulmohet se pse nuk eshte prodhuar me instrumente moderne ,eshte absurd.

kete shumebukur e ka thene me larte edhe Arton Bala.

Kanuni i Lekź Dukagjinit do ishte persosur ne vazdhimesi nga intelektualet dhe sot do te kishim nje ligjdhenie te kodifikuar suverene shqiptare te vjeter afro 7 shekuj. Sa per krahasim mund te cekim si shembull Gjermanine: Kodi Civil Gjerman (ku rregullohet nder tjerash martesa si dhe ceshtje tjera rreth familjes dhe femiut), i ardhur ne fuqi ne vitin 1900, perbehet per nja 95% me rregullore te marrura komplet nga ligjet e romakeve... Pra vec fakti qe pati shqiptar i cili mendoj ne "LIGJIN E SHQIPTARIT" dhe e kodifikoj kete ligj qysh ne mesjete, eshte pasuri e vecante kulturore!!

Albanian eX|PerT
21-05-07, 20:25
Prap s'jeni ne teme, dhe ky devijimi nga tema eshte shume kontradiktor me konceptet e juaja (e nderuara legenda), te cilat koncepte i admiroj, e qe tash nuk praktikohen nga ju!

Neve s'jemi duke folur per teknologji, s'jemi duke folur per asgje tjeter, pos per statusin e femres ne kete kanun, kjo shihet qarte qe ne titullin e temes, e qe nese keni mundesi te kontribuoni ne kete drejtim, pra duke treguar citatet konkrete qe flasin per gjendjen e femres ne shoqerine shqiptare ne atebote kur praktikohej ky kanun... dhe sa ka qene profitabil etj!

Pastaj nuk e di, me ēfare te drejte mund te thote ndokush se ky kanun ka qene adekuat per ne atekohe qe eshte hartuar, perderisa -ja shembull statusi i femres- eshte anti-human dhe i ē'thurrur nga logjika e shendoshe, e atehere, vallė malltretimet e ushtruara mbi femren shqiptare me keto fjalet e juaja jane normale dhe fajtori eshte i justifikuar?

Nje brengosje kam per diskutuesit te cilet s'jane asgjekundi ne teme dhe "kapen" per diē tjeter per te mbrojtur ne menyre siperfaqesore dicka, e qe ne kete rast, duke i ikur te folurit per statusin e femres flasin per kompenentet pozitive te ketij kanuni te cilat edhe ne i aprovojme!

Mire mbetshi!

Psikologu
22-05-07, 03:33
Kanuni i Lek Dugagjinit ?
Ne kohen kur vendet e botes mundoheshin tė kishin njė sistem tė jetes , nje rregullore , shqiptret e kishin Kanunin i cili mbronte integritetin personal, kombetar , fetar dhe shoqerorė.Pėr tė hapur tema pėr Kanunin , duhet ditė mirė pėrmbajtjen e Kanunit dhe vleren e Kanunit nė atė kohė , gjė qe sot , ka mbete vetem simbol dhe studim i shumė dijetrve shqiptar por edhe boterorė.
Cfarė ishte roli i At Shtjefen Gjecovit ne Kanunin shqiptar , apo i Martin Cames ?
Lexova aty ketu se Kanuni paska ligje kunder femres , femiut etj , cka ne fakt , nuk qendron ashtu , por as hakmarrjne nuk e ka tė lejur ashtu siq mendojnė disa disa.
Studjone Kanunin e pa e studjuar At Gjecovin dhe vepren e tij , nuk mund tė flisni per Kanun.

Pak njė shkeputje nga shkrimi i At Bernandin Palaj per Kanunin , marrun prej librit " Studime e tekste juridike " nr 1 Rome 1944

Mbi Kanunin e Malevet

At Benardin Palaj O.F.M.A ka ligjė ma tė vjetra se kanunin e maleve t’ona? Si lexove ato ligjė e para tė njerzimit tė Bibljes, si ato tė dymbdhetė drrasave tė romakėve tė herėshem ase at kanunin e tė parėve tė Germanve, kurkund sė ké me gjetė moterzime aq ta gjalla e shprehė ma klasikisht, sa nder ato sprehjet e shkurtuna mijvjeēare tė kanunit tė maleve t’ona. Sikurse nė gjuhė e nder prrallat e katallajve njashtu edhe nė doke e nė kanune shqyptari i maleve ruejti tharmin e vet indoeuropjan. Thanjet e kthiellta tė kanunit, tė gjith sa lakonike aq kuptimplotė, lmue neper rrymen e shekujve ma fort se ato vallet e ktij popullit mijvjeēar, i mblon nji msheftėsķ arkaike, shpesh krejt tė pakuptueshme prej atij ** nuk leu e s’u rrit nė ket botkuptim tė maleve t’ona.
Etnografija din me kallxue se, qysh nder kohėt ma tė lashtat, tė parėt t’onė, per caktimin e tagreve themelore tė jetės, tė nderit, tė besės, tė pasunķs, tė gjakut, tė gjinķs, tė fés e tė martesės se njerit, nė fis paten do ligjė tė veēanta tė hartueme prej tė parėsh quejt Kanū.
Ēdo ethnolog qysh preh Hahnit e tektej bindet per kanū dokesh tė ruejtuna aq paster prej bijve tė shqypes neper malet e Gegnķs e veēanėrisht nė Mirditė e nė Dukagjin, ku brez mbas brezit tata ja la djalit dogmatikisht mā tė paperlyeme e tė pathyeshme, tuj perbā kshu nji blok eratik ndermjet fisit me fis e malit me mal per mprojen e personalitetit iliro-shqyptar deri nder ditt t’ona.
Kanunin e Lek Dukagjinit – shtesė kjo fort mā e vonė e ktij kanū – njashtu si nder bashkimet e dheut e ndjeu e e pershkroj prej kréne tė fiseve tė Mirditės, tė Pukės e tė Dukagjinit, do t’i u detyrojmė, si e pohon edhč Jokl, dishmorit t’Atdheut A.Shtjefen Konstantinit Gjeēov O.F.M.; aty dijetari indoeuropjan me arsye shef e njef shprehjen mā tė kthiellten tė ligjeve mā jetike e tė gjakut t’onė neper rrymen e shekujve per tė mprojėt njato vetķ ** e dallojnė prej komesh tjera, si rrem i kotrupit iliro-trak d.m.th. besen, nderin, fisin, familjen, mikun e burrnķn.
Nė kjofėt se ndoj etnograf bindet per atillsķn e fisit t’onė nė tė ruejtun tė ktyne dokeve mā jetike n’Europen e sodit; e po kje se qysh nė kohėn e iliro-trakve e deri nė ditt t’ona kjo rraca e jonė shqyptare qindroj e pashueshme nė ket breg t’Adriatikut, kta do t’i dihet njatyne fiseve, ** qysh nė Hot e deri nė Sul, qysh nė Dibėr e nė Laberķ, tė ngujueme neper bjeshkėt ma tė thepisunat, shpijat i bane qytetėza, por gjakun ujė s’e bane; gjuhen e dokevet nder veprat e veta kurr s’e harruene, e brez mbas brezit i mbajten gjallė e tė kerthnesta njashtu si tata nė shtrat tė dekės ja la djalit por si mā tė ēmueshmin trashigim: gjuhė e kanū kurr mos me i lshue!
Disi prej vedit na epet me pvetė: ēė ligjėsh permbledh ky kanū? Shtektarit ** udhtote neper malet t’ona para ktyne ‘izet vjetve sidomos neper njato fise kū pasha as begu kurr sė nguli kamė e kto tjeter tė dhetė s’i lajshin kuej veē me shkue n’ushtri mbas krenve tė vet, i bijshin nė sy nė ēė do fis ** pershkohej qyshnė Hot e derinė Dibėr, disa doke tė veēanta mbas tė cillave i matej e i pritej, i njifej e i cenohej tagri i jetės e i pasės sė njerit nė familje e nė fis. Per me pasė nji idé tė kanunit tė bājmė nji vallim neper ato kohė kśr kto ligjė kjene nė fuqin e plotė tė veten.
Mė nji bashkim malesh, si per shemull nė Malcķ tė Lezhės, shifej Ēun Mula Bajraktari i Hotit tuj vū gur e kufī ndermjet tė Gjonmarkajve tė Mirditės e tė Malcķs sė Lezhės, tė kapun per pyllen e Qafmollės. Neper Dukagjin shifej fisi i tanė tuj rrā nder armė per tė rrethuem njerin ** i preu mikun shoqit, e grįt me urna zjarmit nė dorė neper flakė tė pushkėve tuj msy ngujimet per me e djegė per sė gjallit gjaksin ** sė gjejti me i rį nė dorė tė fisit tuj shtrue pengun e kanunit per mik tė prém ja pse kishte vrį njerin nė besė tė gjās e tė ēobanit. Ktu muejte njeri me e pį djelmnķn e fisit tuj shtī zjarmin gjijeve e gjān e gjallė tuj e shperdį si plaēkė neper fis, ndersa tarabakėt ngrehshin shlorė e trupa zhag neper arė tė mjelluna, kush pré pemėt e buta e kush shem muret e arėve t’atij ** guxoi me i pré mikun kuej, per me ēue nė vend kanunin ** thotė: Kush vret njerin para vedit e nė besė tė shoqit ase nė besė tė gjās e tė ēobanit, i djegun e i pjekun e i qitun jashta fisit e toka djerr per pesmdhetė vjet, e ushtarėt e kanūs tuj e ndjekė gjaksin natė ditė per me i marrė gjakun; lirķ kan me e vrį kū t’a ndeshin pa ndorė pse miku s’i pritet kuj.
A ka gjā mā tė burrnueshme per njeri se me e pį taten ** mbet pa djalė tuj dhanė besė po deri tuj e perbuejt gjaksin si i rį ndore mund nė shpķ tė vet? Shka mā tė vėshtirė se me e pį gjaksin tuj rį permys, bashkė me gjamatarė tjerė, pembi tė vetmin djalė e me e nderue veē tjerėsh, per mos me shkele kanunin nė ditė tė dekės tė djalit tė vet aj tata i mbetun pį djalė?
Ndersa mė ndoj pleqnķ u rragatėshin pleqt per gur tė bés as me e marrė e ky mos me ja lėshue, tuj mundue veē si me ja nxanė tė gjitha shtiqet e pshtimit fajtorit me do fjalė beje caktue lakonisht vetem per tź e per betarėt e tij, atje mė nji tjetėr katund vlote kanga e pushka rreth ndoj shpije ku qat herė porsa kishin mbrrijtė krushqit me nuse, e nusja me dhanderr thejshin mā tė paren bukė bashkė mund para prakut tė derės; shemelltyrė kjo e ambel e nji jetės sė padashme deri nė dekė.
Fis nė fis do pushkė tė paprituna ashta batare i qesin kushtrimin e gzueshem mbarė bajrakut, se i leu ksajė e asajė vllaznķ nji djalė e ju shtue fisit nji pushkė. Qe prap neper fis do pushkė tjera! Mė nji vend āsht kumara ** qet, pse i muer kripin e parė famullit ** ndrikulla ja vuni nė prehen; mė nji tjeter āsht miku ** per miqsķ ** u lidh diten e fés sė vajzės.
Prap i bjen nė sy shtektarit tuj dalė prej njajė shpije njiheit e vigu e nusja, pse mbas kanunit orokun e nuses as deka s’e pret; e ndersį te shpija e dhandrrit vlon kanga e pushka, atje te gjinija e nuses gjama gjamen s’e pret nė ket qafė e n’at qafė, te shpija e te vorret; āsht vigma e fisit per krah e per vllį, nji vigėm kjo, ** mbas bestytnķs féll do tė depertojė per nėn angurra tė tokės deri nė nenjetė, atje ku hijet e tė parėve i prījn luftarit trim njatij burrit ** tuj msy ngujimin e tuj shtyj kufinin mbet per fis,
Te nji kishė e fortė, ** mbas besimit tė popullit s’e lshon bérrejshmin kurr pį e bā me shźj, do tė bahet nji bé gjakut; njizetekater bétarė – dymbėdhetė dorė bejet e dymbėdhetė mbrapa – pritojnė me sy e msy bén, pse beja kį rrfén. Qe njeri i ngarkuem me njeri nė shpinė perpara lterit tė Tenzot atje nė Mėrtur! Āsht aj bétari ** nuk gjegjet me ju avitė l’terit e me e lį ndryshej veē nė qafė e nė krye tė tij. Po beja me valė t’u bā atje nė Shalė e nė Shosh? Kazani tuj vlue, bétarėt per rreth; njani nder ta zhytė pallen a kosen e kuqun nė zjarm mbrenda atij kazani. Prisi i bés me’j herė i rri gati, shpervjelė llanen e tuj e zhytė krahin n’atė valė dishmon pafajėsķn e vet me kėto fjalė: Si kjosha e mė prīftė Zoti!
Pesė pushkė rresht bijnė e shpija e Bajraktarit tė Shalės. Mbas pushkve nji zā: kushtrim djalė, se na rį i Nikaj! Per tri dit rresht vlon pushka fis me fis, mbas tri ditsh qe fiset e tjera tuj u hī ndermjet per me e prā pushken e me vū kufīt e rķ: atje ku mbeten dy bajraktarėt, pse mbas kanunit gjaku shtyn kufin si beja me gśr nė krah.
Po te cilli Homer do t’a gjejmė na nji shemull mā tė bukur burrnijet se kte tė burrave tė kanunit? Tata ** ndjekė gjakshin e tė birit per ledinė, shit at herė kuer tė jét tuj e bā dekun, atij ** i thau zemrėn, jetėn me ja falė e besė e ndore me i dhānė, pse gjaku atź e xuni, e tuj u ra gjujvet, ndore tokės i rį!

Per nė pvetshim mā pertej: cillat janė malet ** e ruejtne kanunin, ksajė pvetje mund i pergjegjim kso doret: vetem njato fise ** e ruejten autonomķn e vet me armė nė dorė kundra slavėve e kundra turqve ato mbajten edhe kanunin deri nė ditt t’ona. kto fise janė: Hot, Piper, Palabardh, Kuē, Berishė, Shalė, Shosh e Mirditė, Morinė, Thaē, Gash e Krasniqe, Has, Kelmend, posė do fiseve mā tė vogla ** malet i quejn anas: Bobi, Boksi, Lumardhi, Berbati, Koprrati, Qerreti, Goxhabati etj. Posė Piprit, Palabardhit e Kuēit, ** u slavizuene tash vonė, tė gjitha kto fise janė shqyptare. Prej ktnye perbahet gadi krejt popullsija e Malcķs sė Madhe, e Dukagjinit, e Pukės, e Mirditės, e Pejės e e Gjakovės, e Lumės e Matės e e Dibrės; tharmin e ktyne fiseve e gjen, posė nder tė gjitha qytetet e Shqypnķs sė veit, edhe pertej Shkumbinit neper Tosknķ.
Mjafton me i lshue nji sy vrojtės folklores popullore tė fiseve Shqypnķs per me e njoftė personalitetin e komit t’onė e botkuptimin e tij mbas kanunit. Kush nuk njef kto visare aj nuk e kupton as nuk e ēmon shqyptarin pse nuk e nje e askurr nuk ka me diejt me e edukue, ne kjofėt aj edukator, si shqyptįr, tuj ja ruejt personalitetin e tij si kom nder kome tjera tė Europės.

Psikologu
22-05-07, 03:40
A. Zef Valentini S.J.HISTORIJA E KANUNIT

Para shekullit tė kaluem nuk pįsh kund se xźhet nė gojė ndėr tė shkrueme Kanuni i Lekės; due me thānė shprehimisht me kėtė emėn. (1)
Tash quhet fjesht Kanuni i Malevet, o Kanuni i Lekės osč Kanuni i Dukagjinit; a u quejt qė mā parė edhč Kanuni i Lekė Dukagjinit, a por āsht ky nji kontaminacjon burimi kulturuer, nuk mund e vertetova. (2) Mun as fjala Kanū nuk diej a kį hīm nė shqipet drejt pėr drejt nga byzantinja “Kanon” o “Nomokanon” apor me ānė tė turqishtes.
Veēse lehtas mund tė xieret nga shźje tė mbrendshme se thalbi i tķ na mbet qė nga kohna tė lashta. Pėr shka kį mujtė me hīm nė tź prej sė drejte romake flet Koliqi(**) n’atė leksjon tė vetin ** riprodhohet po nė kėtė numėr tė Buletinin. Anasjelltas, nuk mund tė mohohet pį tjetėr se perandorė romakė fisi ilir kanė mujtė me shfaqė nė ligjė tė veta prirje tė veēanta tė mendesķs juridike tė popullit tė vet. Kemi p.sh. nė librin III, titull I tė Kodit Theodosjan, ligjėn 6: aty ligjėvūsi e qorton prefektin Flavjan se nuk do tė mendojė, tue u u pėshtetė ligjėve tė pėrpashme, se aj ** do me shitė nji tokė āsht i detyruem pėrpara me pėvetė fis e komshķ; kjo ligjė tash mbas studimevet tė Seeck-ut, njifet si e vj. 391, e prandej aj Flavjani āsht Vir Nikomak Flavjani, prefekt i pretorit per Italķ e Ilirik, dhe perandori ** e qet nuk āsht nji perandorėsh ilirė tė sh. IV, por Spanjoli Theodos. T’ishte qźnė pėrkundra, si besohej parandej, ligjė p.sh., e Konstantinit, do tė gjźjshim nji kundershtim tė thekshėm mes njaj ligje tė tillė tė njij perandori ilir dhe urdhnimevet fare tė kundėrta ** kemi sot nė Kanū e ** rrājėn e kanė shi nė shpirt tė tķ, mbassķ ky e njef pronėsķn toksore si gjā e familjes e jo e setėcilit, dhe kujdeset, me shum arsye, pėr solidaritetin mes komshķvet. E vėrteta āsht se aj detyrim ** shitsi, para se tė ja shesė tokėn tjetėr kujt, tė pėvesė fis e komshķ, detyrim ** nuk e gjźjmė nė kurrnji ligjė romake tė njoftun, do tė jétė vū nė ndonj ligjė tė njenit ndėr perandorė ilirė tė sh. III o IV, i cili ndoq me tź mendesķn e fisit tė vet, sįdoqi nė kundershtim me ligjėsķn ** tashmā kishte hī nė botėn romake, o sė paku nji zakon, qyshė-kśr tė zhdukun nga bota romake, por tė ruejtun nė botėn ilirike; aj ** do perkundra ketė zakon me e zhdukė āsht nji spanjol.
Anagjore nji pershtypje ta bān krahazimi me tė drejtėn gjermane gote e sidomos langobarde; perpjekjet, ** dy fiset kanė pasė me shoqishojnė nė kohėn e mesme tė parė, i kanė lanė do gjurma nė visarin kulturuer shqiptįr, jo vetėm nė gjuhė (skāje karakteristike si “fara”, “shpori”, e “drangueoni”, trimi mbķnatyrsisht i fórt, i cili mė duket mue se do tė lidhet mā tepėr me “drancus” langobard se mė “draco” latin ** nė shqipet u ba “dreq” me kuptim mjeft tė ndryshėm), por edhč ndėr institucjone paralele.
Kundrejt ndryshimesh sė préme (shpķrt barasije nė shoqnķn shqiptare kū s’kį nji kategorķ sklavėsh robsh tė vertetė, as nji dallim tė njimendtė mes klasash sė ndryshme shoqnore, nė kundėrshtim me sį dihet pėr Langobardėt e ngulun n’Italķ; faderf e dylyftim gjygjsuer langobardė ** s’gjinden mė sa diej un, aspak ndėr institucjone tė Kanunit) gjźjmė gjithė nji varg institucjonesh sė pėrbashkta o gadi tė njajta. Nė temel tė tė dyjave shoqnivet qindron familja, e pėrforcueme nga nji lidhje e ngushtė ** e mban tė bashkueme me anė tė pushtedes sė plakut tė shtėpis, tė kufizimit tė tė drejtave civile tė misavet tjerė ** i kanė po, por vetėm nė rrājė, tė kufizimit tė kapacitetit tė grues, tė pronėsķs familjare kolektive, tė tė dhānunit tė pajės prej āne sė dhandrrit e jo pre āne sė familjes sė grues. Zgjānimi i familjes āsht o njehet fisi, ** mban nji individualitet tė shquem nė gjķ tė kombit.

Psikologu
22-05-07, 03:41
Si rrjedhim i kėsajė autonomije tė spikatun tė familjes e tė fisit nė shoqnķ, mund tė njehet ndoshta e drejta o, nė daē, detyra e “faida”-s langobarde e e marrunit tė gjakut shqiptįr, e qindresa e sajė edhč nė kundershtim me pushteden gjygjsore tė Shtetit; zbutime tė rrjedhimevet tė saja gjinden paralelisht nė “guidrigjildin” langobard e nė pajtimin e gjakut tė shqiptarvet.
Nė procedurė po gjejmė paralel edhč institucjonin e “sakramentalvet”, tė cillėt edhč nė Kanū, si nė tė drejtėn langobarde, pėrbajnė nji kolegjė dishmitarėsh pėr tė lįm tė tė paditunit (parota), e kanė vėlerė juridike provuese me bén e “sedijes” .
Vertč kėto paralelizma mund tė jénė shkaktue vetėm prei prirjevet tė pėrbashkta natyrore tė shoqnķs njerzore, tė cillat zhvillohen njinji kśr tė jénė tė njajtat konditat e rrethanat, pį mujtė m’u pohue se kį varunķ tė shoqishojme; porse kjo vėré sado e urtė n’abstrakt, nuk mund tė na drejtojė gjithsesk nė konkret, kśr gjejmė jo vetėm institucjone paralele por edhč terminologji tė pėrbashktė nė dy popuj ** i pėrkasin grupeve ethnike e gjuhėsore tė ndryshme. Kėshtu ndohė nė rasėn t’onė: kemi, si e vūm oroe sypri, nji tok, jo tė madh, por karakteristik, skājesh sė pėrbashkta; po tėrhjeki vėrčn sidomos mbi “faren” , edhč po guxoj tė paraqes nji krahasim mes “mundium” langobard (pushtedija atnore) e rrajės shqipe “mund” ** shenon mundshmenķ, fuqķ mā tė madhe, e tė shtīmit nė dorė tė dikujt me anė tė fitores.
Mujka prį m’u thānė se paska ndėrvarunķ; a mund tė shofim tash cilla ndėr dy shoqnķ i kį marrė uhį prej tjetrės ato institucjone tė pėrbashkta? Besoj se tash pėr tash nuk kemi elementa tė mjaftueshėm, tue qźnė tepėr tė pakta njoftimet ** kemi pėrmbķ jetėn shoqnore tė dy popujve pėrpara kohės sė pjekjes tė tyne me shoqishojnė (sh. II-III ilirė me langobardė(3) , ps. III-V ilirė me gothė); shto edhč se tepėr pak e njofim gjuhėn ilire e gjuhėn langobarde. Punim i madh, ** deri tash s’e bāni kush, do t’ishte analizimi i materjalit tė pasun ** u mblodh deri tash rreth institucjonevet juridike shtetnore tė Bulgarķs; Diokķs, Rashės e Sėrbķs, e tė qytetevet bregdetse sh. XIV, por edhč deri nė tė(4)
Tash pėr tash mā tė parat lajme rreth njij kanuni vendės, gojėdhānuer e por tė shkruem, un i njof vetėm tue fillue nga mesjeta e vonshme, e sidomos nga koha venedikase.
Jo vetun nė Durrės, sikśrse persėrisin shkrimtarėt nji mbas nji, (5) por edhč nė ēdo qytet ku u vendosen, venediksit dhānė urdhėn ** ēdo “bailo”, o kont, o “podestį”, o proveditor, tė kujdesej me pasė nji pasqyrė tė zakonevet juridike tė vendit e t’i mirrte para sysh; (6) praktikisht, ndėr ēāshtje mė randėsķ, gjikote sundimtari (zakonisht nji herė nė javė nė nji ditė tė caktueme), e ndėr tjera, natyre civile, gjikojshin gjygjtarėt e vendit. Prei gjygjit tė kėtyne mund t’apelohej tu sundimtari venedikas; mandej ēdo qytet dytenik kishte apelin nė qytetin kryesuer, e ky nji ndėr qytete dytenike tė caktuem prei Senatit; pėr shembull Drishti, Dźja; Shasi, Ulqini, Lezhja, apelin e kishin nė Shkodėr, Shkodra n’Ulqin. (7)
Si tek zhvilloheshin proēesat me gjygjtarė vendas, deri sot nuk gjeta ndonji njoftim.
Por pėrgjithsisht kam pershtypjen se parimet e praktikat juridike tė qytetevet s do kénė pasė shum lidhje mė “kanunin” e tashėm. Arsyja ** mė lidhė āsht kjo, se qytetet ishin tė banueme, pjesėn e madhe, prei latinėsh, mė nji notarjat perendorak mjeft tė kulturuem per kah e drejta romake, e shpesh herė edhč tė huej, e me kapituj kathedralesh ** do tė kénė pėrhapė e pėrkrahė tė drejtėn kanonike. (8) Aty popullsija dahej tri shkallėsh: bujarė, proniarė e qytetarė tė fjeshtė(9) (posė robsh, d.m.th. sklavėsh), (10) krejt si, nė shoqnķn civile romake, ishin familjet e senatorvet, tė kalorsavet pronarė e tė plebejvet, posė sklavėsh; tė vźhet oroe se, ndersį nė “Kanunin e Lekės” idea e moshes sė pjekun kį randėsķ tė madhe kaqsį me kźnė temeli i ēdo influence nė ligjsķn e nė gjygj, nė kohė venedike as gjygjtarėt as bujarėt s mbaj mend se quhen “senatores” ose “seniores”, posė ndonji here nė tė radhė, mā fort prei letrarėsh klasiqista se prei juristash. Nė Kanū per robnķ o sklavnķ as s kį idé; aty robt, si do shofim mbrapa janė vetun nierzėt e familjes(11) **, si tė tillė, nuk gėzojnė tė drejta civile tė pį varuna prei plakut tė shpķs ** e pėrfaqson famljen. Sė mbrāmi ndėr qytete mesjetare nuk gjeta ndonji kujtim gjygjesh o pajtimesh deri nė gjysėn e shekullit XVI. (12)
Rrethet e qytetevet – “bulkķt”, si quheshin atėherė, d.m.th. katunet ** e ushqejshin qytetin me prodhime bujqėsore – shkojshin mbas qytetit. Aty shźnohej nji “cavo” o “capovilla” prei qeverrije, pį marrė detyrisht parasysh trashigimin e pį shprehė popullsija nji votė tė vetėn; (13) posė kėtķ, randsķ, o ndoshta edhč ndonji farė auktoriteti, kishin edhč “pronarėt”, d.m.th. nierėz besnikė tė qeverrķs, tė cilvet kjo, si shpėrblim meritimesh, u lėshonte si nė konēensjon do tokė demeniale, hera herė edhč shum tė hapta, sį me kapėrcye kufinin e njij katuni. (14)

Psikologu
22-05-07, 03:42
Nji pjesė e madhe e vendevet tjera ishin nė dorė tė “zotnķvet”, tė cillėt, me gjasė, ne parė s ishin veē feudatarė tė perandorķs greke (.p.sh. Komnenėt, Engjellorėt; Muzakajt e ndoshta edhč Dukagjinėt e Kastriotajt), o slave (si Balshajt e Cėrnoviqėt), o franke si Topiajt e ndoshta edhč Golemajt. (15) Kėta ushtrojshin, kujtoj, nji zotnim absolut, ** mbrrijtte deri nė shitje tė zotnimit tė vet (si bāne, p.sh. Topiajt, Dukagjinėt, Balshajt, Zakarijajt). Brijė kėtyne, kį nji shumicė tė madhe tepėr familjesh kreshnike, **, tė dhānuna mbas zanatit tė luftės si stradjotė, shpernguleshin shum létas prei veriut e nė jug tė Shqipnķs e deri nė Moré (si Dajēėt, Kuēėt, Logorecėt e tjera). (16)
Vetėm nė krahina mjaft tė kufīzueme e gjejmė popullsķn t’organizueme nė fise e nė katune me nji trajtė, si me thānė, republikane, nė giasim tė regjimit fisnuer tė mā vonshėm, (17) nźn prījė jo tė zotnķs absolut, por tė njij plaku o president, tė cillit veē nuk ja diej titullin shqip, pse dokumentat e quejnė me emna latin-grek, o latin-frang o slav. (18) Tė tilla fise janė Hoti, Pamaljoti, Matagushėt, Drekalorėt, Rodonėt e tj. Mjerisht mbi jetėn shoqnore tė kėtyne, gjeta tepėr pak; diej veē se ishin luftarė tė fortė, e lidhja e pėrbashktė nė ēdo fis ishte shum e ngushtė si nė nji familje patriarkore.
Kur zaptoj Turku vendet e ndryshme tė Balkanit, dihej se shpesh herė krahinavet u a njijti o u a mbajti pėr tė giatė kohė emnin e princit ** pat gjetė nė tź nė ēastin e pushtimit; kėshtū krahina e sundueme prej Karlit Tocco u quejt “Karlili”; kėshtu mė bje nė mend se i ndjeri D. Ndré Mjedja, njaq studjus i hollė i historķs sį i gjuhės komtare, mendonte se Shqipnija jugore kį mujtė me u emnue Tosknķ o prei familjes Tocco, o prei zotnķvet tė ndryshėm Italjanė tė cillėt qilluenė toskanė prei fisi sikśr Buondelmontajt. Kėshtū edhč krahina malore veri-perėndimore, kū kishte pasė sundim dera e Dukagjinvet, muer emnin e “sanxhakut tė Dukagjinit”, si dihet pį dyshim prei historije. (19)
Tashtģ mbķ kėtė temel po bāj un nji hipothezė. Pak vjet mbas pushtimit tė Shqipnķs, hypi nė fron tė Turkis (1520) Sulejmani II, shi njaj ** u quejt “al-Kanuni” pse kje systhemuesi mā i madhi i sė drejtės shtetnore e civile te perandorķs turke. Mundet ** ky, ose sundimtarėt turq tė Shqipnķs, pėr shkak tė rrethanavet, ta kénė pį me udhė me perjashtue sė paku heshtimisht prei kanunit tė pergjithshėm tė Rumelis sanxhakun e Dukagjinit, ose tė Lekė Dukagjinit. Kėto rrethana kanė mujtė me kźnė shtrimja e perforcimi i fisevet republikane tė verit ndėr tokė tė braktisuna prei zotnķve tė vjetėr e veēanėrisht prei Dukagjinvet.
Létas kėshtū, nė dallim tė rregjimit ligjuer, kį mujtė me hī e thānmja se dy kanunne njifen nė Shqipnķ: Kanuni i Rumelķs e Kanuni i Dukagjinit, ose, ad abundantiam, kanuni i Sylejmanit per Rumelķ e Kanuni i Lekės pėr Dukagjin. E ky emėn mbet, me gjith ** mā perpiknisht do tė thohej se ishte kanuni i fisevet republikane tė shpėrnguluna ndėr tokė tė zotnķvet tė vjetėr absolutė tė derės sė Dukagjinit.
E njimend gojedhāna shpesh e pėrsėritun e shpėrnguljes sė tre vėllazėnvet temeluesa tė Shalės, Shoshit e Mirditės, mund tė jétė nji perforcim i kėsajė hypotheze, po tė vehet n’atė periudhė kohe.
Gjith ketė ** thash, āsht kundra krijimit o kodifikimit tė kanunit tė malevet prei Lekė Dukagjinit. Por, prap nė kėtė made, posė argumentit mohemik tė mungesės sė dokumentavet rreth kėsajė veprimatarije sė Lekės, kemi argumentin tjetėr pohemik ** ēeka sypri, e ** kėtū po e qes shtjelltas: thalbi i Kanunit tė Malevet do ta shofim mbrapa se āsht pjesa kushtetuese ose statutore, rrajesisht e pandrrueshmenisht republikane, perkundra sundimi i Dukagjinvet qč nji sundim autokratik.
Mirė po, mundet me thānė historiku, na kemi edhč shembuj zotnķsh shqiptarė tė kohės sė mesme, tė cillėt, sė paku ligjorisht, nuk kanė qźnė autokratė por qeverritarė me nji auktoritet ** permbahej mā fort n’administratė tė drejtsķs: kaq lźn me kuptue titulli “judex” ** vj. 1208 i ipet Dhimitrit princit t’Arbnit; (20) prandej mund tė besojmė se kėta princa, e prį edhč Dukagjinėt, nė fund tė fundit, s kanė pasė tjetėr auktoritet ligjuer posė atķ ** kanė pasė mā vonė trashigimtarėt e tyne tė derės sė Gjonmarkut, d.m.th. nji auktoritet konstitucjonal, ** nė kohė pagje ushtrohej mā sė forti nė punė gjygji.
Mandej si spjegohet aj auktoritet nė tė prém tė gjygjevet a n’interpretim tė kanunit ** Gjonmarkajt, pinjojt e Dukagjinvet, kanė pasė jo vetun nė Mirditė, por edhč ndėr fise e bajraqe mā tė largta, mos tė kishtė lé Kanuni nė dorė tė tyne?

Psikologu
22-05-07, 03:42
Mė sė pari edhé un, nemose nė temel provėsh sė sigurta, sė paku tė disį elementave tė pį lidhuna endč mirė, po anoj kah āna e atyne ** injofin Gjonmarkajt si fisi sė Dukagjinvet, mā fort se kah āna e atyne ** e mohojnė; medjč po shtoj se, mos t’ishin kėta aso dere, vshtirė mund tė kuptohej aj auktoritet ** nė punė tė kanunit u njofin Malsinat ** ja atribuojnė Kanunin Lekė Dukagjinit.
Por kėta nuk do me thānė se pėrnjimend Leka e hartoi osč e kodifikoi Kanunin; deri aty logjika nuk na ēon. Mundet ** ndonji pinjuell dytenik i derės Dukagjine, kėthye, pį pasė mė fuqķn princore tė tė parvet tė vet, n’ato vźnde tė dikśrshme tė banueme tash prei fisesh s’ardhuna mbas rrebeshit turk, tė jénė pritė me nderime prei banorvet tė rķ, e tė kénė fitue mandej pak ka pak atė auktoritet ** i gjejmė derės sė Gjonmarkut nė sh. XVIII.
Thaē “pak ka pak” e “nė sh. XVIII”, pse ata dokumenta tė sh. XVI e tė sh. XVII ** njof un (e jan mjeft tė shumtė), ndersį na permźndin nja disį kreshnikė tė derės Dukagjine, (21) edhč do kuvende tė pėrgjithshme tė parsķs e tė pleqvet tė sanxhakut tė Dukagjinit, (22) kurrkund s na diftojnė se kryesķn e kishin pinjojt e derės Dukagjine osé gjyshat e derės sė Gjonmarkut.
Familja e Dukagjinit duket se atėherė s lypte tjerėt veēse titullin e “kapedanit” e mundsķ pėr tė luftue trimnisht mā fort se kurrkush per pshtim t’atdheut prei thojvet tė Turkut, me ndimė sidomos tė Papės e tė Venedikut.
Vėrtč na del para aj titull gjygjtari ** i ipet Dhimitrit t’Arbnit. Por nji titull i tille – po e xāmė se kį atė kuptim konstitucjonal qiu thāmė sypri, shka nuk kį shum gjasė(23) – vėlen pėr Arbėn, krahinė nė ēdo pikėpamje n’antagonzėm me malsķ, e jo pėr krahina tė Dukagjinit; e thāmė sypri se titulli ** i njofim historikisht derės sė Dukagjinit āsht aj i “zotnķs” (dominus), ose i “kapidanit” (katapan?), e ketė tė dytė e jo tjetėr njef zyrtarisht edhč dera e Gjonmarkut. (24)
Sį pėr shźj t’antagonizmit ** duket se kį mes Malsķs e Arbnit kemi atė ndryshim pėrkrah rrebtėsija e Kanunit ** difton gojėdhana e famshme e rragatjevet mes Lekės Dukagjinit e Skandėrbegut. (25)
E kėshtū hījmė edhč nė ēāshtje tė dy kanunevet: a kį vetėm nji kanū Malesh, a por dy, nji tė Lekės e nji tė Skandėrbegut?
Nji pėrgjegjė tė sigurtė s diej me e dhānė. Nė njān’ānė gojėdhana e rragatjes ndonji vėlerė dokumentare e kį, nemose per tė diftue si e mendon populli – i Mirditės, kujtoj – mbi ēāshtjen t’onė. N’ānė tjetėr na shofim se deri nė gjysė tė sh. XVIII, mbledhjet e “Dukagjinvet” mbaheshin edhč nė Mat krahinė dikur e Kastriotvet, as nuk dihet ** Turku, sikśr pat krijue nji “Sanxhak tė Dukagjinit” pėr tokėt e Dukagjinvet, tė kétė krijue edhč nji “Sanxhak tė Kastriotit o tė Skandėrbegut” pėr tokėt dikśr tė kėtija, ne mos daēim me njehė pėr tė tillė sanxhaqet e Ohrit e t’Elbasanit o subashllekun e Dibrės. (26) Prandej kėtu nuk vėlen hypotheza e ngrehun sypri pėr tė zhvillue si xū fill emni i Kanunit tė Lekė Dukagjinit.

Psikologu
22-05-07, 03:43
PĖRMISIME NĖ KANŪ

Natyrisht – dikū prei shpķrtit tė pėrgjithshėm tė pįvarsķs e prei gjendjes sė pį-qeverrimit tė gjatė per tė cillėt folme mā nelt, dikū pse Kanuni nė pikėpįmje tė ndryshme s ishte i mjaftueshėm – sigurimi e moraliteti botnuer doemos u gjetne nė nji gjendje tė vajtueshme. Do t’ishte prandej punė e interesantshme e e dobķshme me studjue ato pėrpjekje ** njofim historikisht, tė cillat synuene nė kohė tė ndryshme nji rregullim o sė paku nji permisim.
Pźsė njof un, setcillėn me metod tė vetėn.
Mā e para kje ajo e Venedikut, zbatue, me thānė tė drejtėn, vetėm ndėr qytete e jo ndėr male. Shkon mbas politikės sė zakonshme, (e, besabesė mjeft t’urtė) tė Republikės fort tė kthielltė: ligja e mjetit mā tė fjeshtit. Shperdorimet e dāmet mā tė mėdhajat rrjedhin prei mungese sė drejtsķs publike nė punė kriminale, kū natyrisht e zāvźndson hakmarrja private. Venediku, si e kemi pį, u a reservoi Rektorvet (sundimtarvet) tė vet ēāshtjet kriminale edhč ēāshtjet civile pėrmbķ njij shumė tė caktueme; tjerat u a lā gjygjtarvet vźndas. Veēsč nuk kam endč materjal tė mjaftueshėm pėr tė dhānė nji gjikim tė prém a kį qitė ky metod fryte tė mira.
E dyta u bā prei Turqvet; sė pari tue dėrgue vojvodė qeverritarė me pré gjygjė nė vend neper fise tė ndryshme tė Mbķshkodrės; (27) mandej nė sh. XIX tue ngrehė nė Shkodėr nji gjykatore qāndrore pėr Malsķ (Xhibal) e cilla gjikote mbas Kanunit tė Lekės. Pėr kėtė pėrpjekje kam njoftime edhč mā pak pėr tė mujtė me dį se ē’dobķ bāni; por kam pėrshtypjen se nuk do ta kétė pėrmirsue fort gjendjen e pėrgjithshme, edhč pėr arsye se me kaq Turku synote mā fort me pasė gisht nė punė politike tė bajraqevet se sį me ju vū shpķrt pėrmisimit tė drejtsķs botnore.
Tė tretėn e bāni qeverrija malazeze pėr vźndin e vet, i cilli – tue qźnė njij fisi iliro-shqiptįr me malsorė tanė – kishte nji ligjė tradicjonale ** e gitte fort Kanunit tė tinė. Princat e rregulluene gjendjen pak ka pak, sė pari tue u a lānė vetėm gjygjtarvet tė gjitha ēāshtjet, tue caktue mā mirė dispozitat e ndryshme e tue i pėrforcue edhč me sanksjone tė mira; mandej tue i dhānė dorė princit me ndėrhī gjithmonė mā tepėr; e sė fundi tue systhemue nji drejtsķ qeverritare tė vėrtetė, por tue i dhānė nji fisjonomķ krejt patriarkore e tue marrė para sysh nė praktikė mendesķn e vźndit. Pėrpjekia ** vazhdoi nė mėnyrė tė qindrueshme e dalkadalė si e lypte urtija, edhč pat kohė mjeft tė giatė per m’u zhvillue, dha perfundime tė pėlqyeshme. (28)
Pį u shty pėrtej caqevet ** i vźte Kanuni, disģ punoi nė kėtė pikėpįmje edhč Dera e Gjonmarkut, e cilla, tue mos pasė si Petroviqt e Malit tė Zi nji auktoritet tė vėrtetė burimi teokratik, do tė kondendohej vetėm tue pajtue gjaqe e ēāshtje tjera tė tilla, tue dalė kohė mbas kohe nepėr krahinė tė vetėn “me pajtue dhén”.
Jashtligjuer por i fuqishėm kje sė mbrāmi veprimi i Klerit Katholik, e veēanėrisht i Misjonit Shetitės Shqiptįr t’Etėnvet Jezuit, tė cillėt me dobķ u munduene, me mjete fétare, me krye pajtime ** ndryshej s mund tė bāhesin kurrsesģ, edhč me permisue ligjėsķn kanunore nė punė morale e shoqnore, tue u a mbushė mźnden kolektivitetevet me lidhė besė pėr qellime tė ndryshme, edhč me plotsue o me qortue me shtesa tė pėrshtatuna dispozitat e Kanunit ** s mjeftojshin osč mund tė bāheshin shkak shpėrdorimesh. (29)
Tue dashtė me klasifikue katėr pėrpjekjet e para ** duelen prei āne civile, mund t’i quejmė tė dytėn e tė katėrtėn nji prānim tė gjėndjes sė sė drejtės e sė faktit; tė dyten, nisė prei sė jashtmi (pėrkrah Kanuni), tė katėrtėn prei sė mbrendi; e para kje nji zgjidhje kompromisi; e treta nji reformė ** hap mbas hapi synote me shtī drejtsķ shtetnore nė vźnd tė drejtsķ popullore.

King_Gentius
22-05-07, 07:54
Me duket se fjala Kanun ka origjine greke

Albanian eX|PerT
22-05-07, 19:26
Me duket se fjala Kanun ka origjine greke
Kryesorja s'eshte fjale shqipe!

p.s. Shfletoni Mawridin dhe e shihni ne cfare gjuhe eshte kjo fjale!

RiannA
22-05-07, 19:53
Shyqyr se nuk jetojn te gjith me rregullat e Kanunit!

Aktualizone pak ket viron

Murgesha
22-05-07, 23:37
Shyqyr se nuk jetojn te gjith me rregullat e Kanunit!

Aktualizone pak ket viron

Jo moj se sė pari ty tė shkon frizura...http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

Bjeshka1
23-05-07, 00:42
Kanuni ndoshta ka qene i mire per kohen kur nuk ka pasur ligje ( ne mesjete), por sot atij e Lekes por edhe disa librave tjer u ka ikur koha.. Per fat te keq ka ende njerz qe i permbahen ne pika te cilat u duhen per momentin. Ky liber eshte gati si puna e ketyre librave qe po i quajne fetare. Nuk jane per kohen moderne.
Sicverehet, ne mesin tone ka shume njerz qe kan ngecur ne mesjete!

Preshevar
23-05-07, 10:41
Ja se qka flet National Geographic Channel pėr Shqiptaret.

http://www.dailymotion.com/relevance/search/albanian/video/xqbln_hakmarrja-ne-shqiperi-english-shqip


Tash ėshtė ber si tradit, sa her qe te ndodhin ndonje problem me shqiptaret ne perendim, shkojn dhe i permendin ligjet e lek dukagjinit. Sikurse kanuni i lekes i dirigjonte jetet tona... E vėrteta eshte se shum e pak njeri i perdor keto ligje,.. dhe ato vetem te moshuarit 50 vjet ndoshta e teperpjet... se ka prej tė rinjėve qe as nuk e din se qfar ka qen Lek Dugajini, edhe ne dit, me shkurt si intereson HIQ.

dembel_beu
27-05-07, 05:02
Afatet nė Kanun tė Lekė Dukagjinit

Kur bėhet fjalė pėr Kanunin e Lekė Dukagjinit, zakonisht mendohet pėr tė Drejtėn yakonore shqiptare. Edhe pse nga tė painformuarit konsiderohet se ėshtė vepėr e shek. XV, duke u nisur nga fakti se kur ka jetuar Leka, mirėpo duke i analizuar institutet juridike qė pėrfshihen nė tė, vihet nė pėrfundim se kemi tė bėjmė me njė vepėr mjaft tė vjetėr, rrėnjėt e sė cilės janė humbur nė errėsirėn e shekujve, por falė punės sė palodhshme dhe me pasion tė At Shtjefėn Gjeēovit "qi e pėrmblodh prej goje sė popullit" (At P. Bardhi), "tė gjitha ato norma qė kishin pasur fuqi ligjore vite me radhė, nėpėrmjet tė cilave edhe sot ne mund tė kemi tė qartė se si rregulloheshin mardhėniet shoqėrore,ekonomike dhe ato nė mes njerėzish nė familje, bajrak,fis dhe shoqėri" (A. Ēetta), e kemi kėtė monument tė kulturės sonė kombėtare.
Megjithėse institutet juridike qė janė pėrpunuar nė Kanun janė tė shumta, nė vazhdim do tė analizojmė vetėm AFATET.
Pėr dallim prej kushtit qė paraqet njė rrethanė tė ardhshme tė pasigurtė,afati ėshtė rrethanė e ardhshme e sigurt,prej tė cilit varet krijimi,ndryshimi ose shuarja e njė tė drejte juridike-civile, pra ai nėnkupton interval kohor brenda tė cilit duhet tė kryhet gjegjėsishtė tė pėrmbahet nga kryerja e njė veprimi, pėr realizimin e njė tė drejte civile juridike.
Afatet nė sistemin juridik tė kujtdoqoftė shteti, janė pėrcaktuar me qėllim qė nė komunikimin juridik ndėrmjet subjekteve tė sė drejtės tė vihen bazat e sigurimit juridik. Tė njėjtin funksion afatet e kanė edhe nė Kanunin e Lekė Dukagjinit. Qė ėshtė kjo kėshtu dėshmohet nga rspektimi rigoroz i afateve mes subjekteve, gjegjėsishtė mostejkalimi i tyre. Pėr sa u tha mė sipėr, nė mėnyrė domethėnėse ilustrohet me paragrafin 44 alinea 2 qė thotė:"(...) e kėtė ditė as kanuja s'e shtynė, as ban qi tė shtyhet". E njėjta gjė provohet edhe me paragrafin 979, citojmė:"Vadja e caktueme e tė hollave tė gjakut as shtyhet, as luhet". Nė kontekstin e respektimit tė afateve, gjithėsesi duhet tė pėrmendet edhe besa si veti etnopsikologjike vetėm e shqiptarėve.
Nė teorinė juridike afatet ndahen nė materiale-juridike dhe procedurale-juridike. Ndarja themelore e afateve materiale-juridike, e pranuar nga tė gjithė ėshtė nė:
1. Afate shkėputėse, rezolutive (terminus e quo) janė ato afate, me skadimin e tė cilave puna juridike pushon sė prodhuari efekte juridike, pėrkatėsishtė me kalimin e tė cilėve shuhet e drejta, gjegjėsishtė kėrkesa e krijuar nė bazė tė punės juridike apo deliktit. Kėso afatesh nė Kanun i hasim te paragrafėt 226 dhe 870, tė cilėt do t'i zbėrthejmė nė vijim. Kėshtu f.v. nėse pronari nuk e shfrytėzon tbanėn pėr intervalin kohor tė caktuar shprehimisht nė Kanun, e humb pronėsinė mbi tė, (226); ose e drejta e shtėpisė sė viktimės, pėr tė shpaguar gjakun brenda 24 orėve, pėrfshin tė gjithė meshkujt e kushėrinjve dhe fisit tė dorasit, pa marrė parasysh a jetojnė ndaras apo bashkarisht. Ndėrsa, pas afatit prej 24 orėve nga momenti i vrasjes, e drejta e viktimės shtrihet vetėm nė anėtarėt e familjes qė jetojnė bashkarishtė (870 dhe 900).
2. Afate shtyrėse, suspenzive (terminus ad quem) janė ato afate,me kalimin e tė cilėve krijohet mundėsia juridike e realizimit tė ndonjė tė drejte subjektive. Ajo e drejtė subjektive ėshtė krijuar qė nė momentin e lidhjes sė punės juridike ose deliktit, por qė realizimi i tė cilės ėshtė shtyrė (suspenzuar) deri tė skadojė afati, qoftė ai i kontraktuar apo ligjor (kanunor). Kėtė lloj tė afateve e gjejmė te paragrafėt 20, pika b; 38 pika 3;448,450,760,856. Pra, e drejta ėshtė krijuar nė njė moment tė caktuar,por qė realizimi i asaj tė drejte shtyhet derisa tė skadojė afati i pėrcaktuar. Kėshtu f.v. shkuesi tė drejtėn e kėpucėve e ka fituar nė momentin e fejesės sė ēiftit, porse do ta realizojė nė ditėn qė merret nusja (38,3); ose e drejta e shtėpisė sė viktimės pėr shpagimin e gjakut ėshtė krijuar qė nė momentin e vrasjes, por kjo e drejtė pezollohet pėr 30 ditė nga dita qė e kanė dhėnė besėn e katundit (859).
Afatet zakonishtė llogariten nė njėsi kalendarike, matje kjo qė ėshtė e pranishme edhe nė sistemin e tanishėm juridik, pra nė tė drejtėn pozitive. Matjen e afateve nė orė e hasim te paragrafėt 448,450,856 dhe 870, kurse matjen me javė e kemi tė pranishėm te paragrafėt 20 pika b; 47 al.a. Matjen me ditė tė afatit e gjejmė te paragrafi 859,kurse atė me vjet te paragrafi 226.
Afati qoftė i kontraktuar qoftė kanunor, fillon tė ecė nga momenti i krijimit tė raportit civilo-juridik (pa marrė parasysh mbi ē'bazė ėshtė krijuar), dhe se "dita e caktueme vijon mje nė perėndim tė diellit(...)"(507), dita e fundit pra pėrfundontee me perėndimin e diellit. Afatet e pėrcaktuara shprehimisht e qė ndryshe quhen edhe afate kanunore i gjejmė te par. 448,450,856,859 dhe 900; ndėrsa te paragrafi 44 al.2 dhe 979 edhe pse janė afate kontraktuese pėr nga efektet janė tė barazuara me ato kanunore, pra as mund tė shtyhen as tė luhen.
Nga sa u tha mė lart, mund tė nxjerrim pėrfundim se nė fushėn e afateve, por jo vetėm nė tė, nė Kanun me mjeshtėri janė pėrcaktuar edhe respektuar afatet, jo si qėllim nė vete, por si mjet pėr siguri juridike mė tė madhe tė titullarėve tė tė drejtave civilo-juridike. Nga ky aspekt Kanunin as nė krahasim me ligjet ose kodet moderne nuk mbetet prapa.

Izmir Ajazi "Flaka" 30 mars 1996

Albanian eX|PerT
27-05-07, 13:42
Kanuni ndoshta ka qene i mire per kohen kur nuk ka pasur ligje ( ne mesjete), por sot atij e Lekes por edhe disa librave tjer u ka ikur koha.. Per fat te keq ka ende njerz qe i permbahen ne pika te cilat u duhen per momentin. Ky liber eshte gati si puna e ketyre librave qe po i quajne fetare. Nuk jane per kohen moderne.
Sicverehet, ne mesin tone ka shume njerz qe kan ngecur ne mesjete!
Ncncncnc, d.m.th. ju e justifikoni tere ate diskriminim e dhune te bere mbi femren ne atebote nga ky Kanun, e qe sot akoma ka njerez qe me verberizem e duan kete sistem diktaturash?

p.s. Ideologjite e juaja "njerezore" skane profit aspak, pos qe do rezultojne me ēregullira, shiko Boten e vetshpallur (e te ashtequajtur) "demokratike", degjenerimi ka arritur kulminacionin!

Zero Cool
25-06-11, 18:45
Lexoje vet ma mire :


https://skydrive.live.com/redir.aspx?cid=BE14AC609FDC92C1&resid=BE14AC609FDC92C1%21683&page=view


https://skydrive.live.com/P.mvc#!/view.aspx/Programma/Kanuni%5E_i%5E_Leke%5E_Dukagjinit1.doc?cid=be14ac6 09fdc92c1&sc=documents

emine
26-04-12, 20:18
Bibla
Kurani
Kanuni
Ne munges te drejtesis te asaj kohe,dhe ne munges te moralit dhe sjelljev cnjerzore te njerzve ne ate kohe,a deshte me gjet rrugdalje me shkru kto libra,mi jap frig njerzve e mi ungje pak.Per mendimin tim kto libra te (shejta) per shume njerz,jane te stervejtruera ,dhe sikure te jetohet plotesisht sibas tyre then cdo ligj dhe te drejte njerzore,dhe mu per ket arsye njerzit besojne ende sepse ju konvenone simbas egos tyre ne emer te tyre me ba krime dhe jap drejtesi vetes dhe veprimev tyre,,,,,