PDA

View Full Version : Aleksander Moisiu


Era1
08-06-07, 14:48
Aleksandėr Moisiu lindi mė 2 prill 1879 nė Trieste; vdiq mė 22 mars 1935 nė Vjenė. Ishte njė aktor shqiptar.
Moisiu u rrit nė Trieste, Kavajė dhe Durrės. Nė moshėn 19 vjeēare shkon nė Vjenė, ku ai me ndihmėn e Jozef Kainc ju pėrkushtua aktrimit. Mė 1898 e nisi karrieren e vet si kompars (aktorė, qė luajnė rol tė vogėl) nė Burgtheater. Pastaj vijuan angazhime nė teatėr nė Pragė dhe Berlin. Nė Berlin Aleksandėr Moisiu u pranua nė seminarin e Max Reinhardt me tė cilin shkoi nė turne nė Petersburg (1911). Atje u festua Moisiu pėr rolin e Edipusit. Pas kėtij suksesi ai u angazhua nė shumė vende tė Evropės dhe Amerikės veriore.

Fusha e veprimit tė Moisiut pėrmblidhte tė gjithė spektrin e literaturės evropiane tė teatrit, duke filluar qė nga tragjedia antike greke e deri te koha moderne. Shumė tė njohura u bėnė interpretimet e tij tė Hamletit, tė Edipusit, tė Jedermann dhe tė Fedja nė veprėn e Leon Tolstoit “Kufoma e gjallė”. Ai luajti po ashtu edhe rolet kryesore nė premierat e pjesėve teatrale tė Hauptmann-it (“Der weiße Heiland“), tė Wedekind-it (“Frühlings Erwachen”) dhe tė Hofmannsthal-it (“Jedermann”).

Nė vitin 1920 ishte i pari qė nė Lojėrat Festive tė Salzburgut (Salzburger Festspiele) luajti rolin kryesor nė “Jedermann”.

Moisiu vlerėsohej shumė nga publiku i tij pėr shkak tė zėrit tė tij tė bukur si dhe pėr angazhimin e tij emocional. Ai llogaritej sidomos nė vitet para fillimit tė Luftės sė Parė Botėrore si njė nga aktorėt mė tė mėdhenj nė hapėsirėn gjermanfolėse. Nė kohėn mes dy luftėrave ishte shumė kohė nė turne. Nė Berlin aktronte nė kėtė kohe vetėm si mysafir. Stili i tij i aktrimit llogaritej kėtu si i vjetėruar dhe nuk mund tė matej mė me zhvillimet teatrore si ai i ekspresionizmit, apo teatri politik i Brecht-it apo i Piscator-it.

Prej vitit 1910 e deri mė 1935 mori pjesė nė 10 produksione tė filmave, 8 prej tyre ishin filma pa zė.

Nė vitin 1935, pak kohė para vdekjes sė tij, Moisiu kėrkoi shtetėsinė e Shqipėrisė si dhe atė tė Italisė. Shqipėria refuzoi kėtė kėrkesė, kurse Italia ia dha shtetėsinė Moisiut, kur ai ishte i shtrirė nė shtratin e vdekjes.

Ai vdiq mė 22 mars tė vitit 1935 nė Vjenė. Ai ėshtė i varrosur nė varrezat e komunės sė Morcote-sė, pranė qytetit Lugano nė kantonin e Tessin-it nė Zvicėr.

Moisiu sot adhurohet dhe respektohet sidomos nė Shqipėri si njė ndėr aktorėt mė tė mėdhenj tė vendit, edhe pse ai qė nga rinia e tij mė nuk e vizitoi Shqipėrinė. Shkolla e aktrimit nė Tiranė si dhe teatri i Durrėsit e mbajnė emrin e tij.

Gruaja e tij Maria Moisiu ishte nga Vjena. Aleksander Moisiu ėshtė stėrgjyshi i aktorit Gedeon Burkhard (ndėr tė tjera i njohur me rolin e tij kryesor nė serinė “ Komisar Rex”).


Marre nga Wikipedia

Era1
08-06-07, 14:48
* "Zėri dhe gjestet tė Moisius na prezentoi deri tani me diēka tė paparė nė skenėn evropiane." - Franz Kafka
* "Hamlet ėshtė shkruajtur pėr Moisiun, dhe Moissi ishte lindur unik pėr tė interpretuar Princin e Danimarkės." - Max Brod

Era1
08-06-07, 14:49
Filmografia

* "Das Schwarze Los", 1913
* "Die Augen des Ole Brandis", 1913
* "Kulissenzauber", 1915
* "Sein einziger Sohn", 1915
* "Pique Dame", 1918, me Johanna Terwin
* "Der Ring der drei Wünsche", 1918
* "Erborgtes Glück", 1919, me Käthe Dorsch
* "Der Junge Goethe", 1919, me Käthe Dorsch
* "Zwischen Tod und Leben", 1919, me Maria Zelenka
* "Figaros Hochzeit", 1920, Figaro, me Hella Moja, Eduard von Winterstein, Vera Schwarz, Gertrude Welcker
* "Die Nacht der Königin Isabeau", 1920, mit Fritz Kortner,
* "Kean", 1921, Kean, me Camilla Horn
* "Die Königsloge", 1929, Edmund Kean, me Camilla Horn
* "Lorenzo de Medici", 1935


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/sq/thumb/f/f3/Alexander_moissi.jpg/220px-Alexander_moissi.jpg

Era1
08-06-07, 14:52
http://www.mekuli.com/albans6.jpg


http://www.mekuli.com/albans5.jpg


http://www.halftimescores.co.uk/images/pc04a/fs4482.jpg
http://www.mirditaonline.net/images/amoisiu1.jpg

Reana
09-06-07, 06:17
Sternipi i Aleksander Moisiut,
aktori i filmit gjerman Gedeon Burkhard

http://members.a1.net/gedeon/012.jpg

Reana
09-06-07, 06:25
Gedeon Burkhard nuk luajti ne rrole aq madheshtore sikur stergjyshi i tij, por eshte majft i famshem permes suksesit komercial te disa TV teleserive gjermane si Inspektori Rex(:biggrin:titull intelektual se jo-mahi), e te ngjashme!
http://members.a1.net/gedeon/005.jpg

Reana
09-06-07, 06:37
Duke imituar skenen e famshme hamletiane.....

http://groups.msn.com/_Secure/0VADMGMAbgtS90M1uO1vqPobctrHlPHN8fpie4AM0HjnH0w9TP 2N!5vOf*840cUVhQrm60UYCShn6jo*!vrX8oo0JbvtTpv32U1U 0Wk7n6G6pBo9OqU2EQEcBlmmBxA2Y/P?dc=4675564392774262111

Guri i madh
20-01-08, 13:15
Aleksander Moisiu


(http://sq.wikipedia.org/wiki/Aleksander_Moisiu#searchInput)
Aleksander Moisiuhttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/sq/thumb/f/f3/Alexander_moissi.jpg/220px-Alexander_moissi.jpg (http://sq.wikipedia.org/wiki/Figura:Alexander_moissi.jpg)
Alexander Moissi, 1906Ditėlindja:2 prill (http://sq.wikipedia.org/wiki/2_prill) 1879 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1879)Vendlindja:Trieste (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Trieste&action=edit)Ditėvdekja:22 mars (http://sq.wikipedia.org/wiki/22_mars) 1935 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1935)Vendvdekja:Vjenė (http://sq.wikipedia.org/wiki/Vjena)Aleksandėr Moisiu edhe Alexander ose Alessandro - Moissi ose Moisi lindi mė 2 prill (http://sq.wikipedia.org/wiki/2_prill) 1879 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1879) nė Trieste (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Trieste&action=edit); vdiq mė 22 mars (http://sq.wikipedia.org/wiki/22_mars) 1935 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1935) nė Vjenė (http://sq.wikipedia.org/wiki/Vjena). Ishte njė aktor (http://sq.wikipedia.org/wiki/Aktor) shqiptar.(http://sq.wikipedia.org/wiki/Aleksander_Moisiu#Lidhje_t.C3.AB_jashtme)
(http://sq.wikipedia.org/wiki/Aleksander_Moisiu#Literatur.C3.AB)Moisiu u rrit nė Trieste, Kavajė (http://sq.wikipedia.org/wiki/Kavaj%C3%AB) dhe Durrės (http://sq.wikipedia.org/wiki/Durr%C3%ABsi). Nė moshėn 19 vjeēare shkon nė Vjenė, ku ai me ndihmėn e Jozef Kainc ju pėrkushtua aktrimit. Mė 1898 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1898) e nisi karrieren e vet si kompars (aktorė, qė luajnė rol tė vogėl) nė Burgtheater. Pastaj vijuan angazhime nė teatėr nė Pragė (http://sq.wikipedia.org/wiki/Prag%C3%AB) dhe Berlin (http://sq.wikipedia.org/wiki/Berlin). Nė Berlin Aleksandėr Moisiu u pranua nė seminarin e Max Reinhardt me tė cilin shkoi nė turne nė Petersburg (1911 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1911)). Atje u festua Moisiu pėr rolin e Edipit. Pas kėtij suksesi ai u angazhua nė shumė vende tė Evropės dhe Amerikės veriore.
Fusha e veprimit tė Moisiut pėrmblidhte tė gjithė spektrin e literaturės evropiane tė teatrit, duke filluar qė nga tragjedia antike greke e deri te koha moderne. Shumė tė njohura u bėnė interpretimet e tij tė Hamletit, tė Edipit, tė Jedermann dhe tė Fedja nė veprėn e Leon Tolstoit “Kufoma e gjallė”. Ai luajti po ashtu edhe rolet kryesore nė premierat e pjesėve teatrale tė Hauptmann-it (“Der weiße Heiland“), tė Wedekind-it (“Frühlings Erwachen”) dhe tė Hofmannsthal-it (“Jedermann”).
Nė vitin 1920 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1920) ishte i pari qė nė Lojėrat Festive tė Salzburgut (http://sq.wikipedia.org/wiki/Salzburg) (Salzburger Festspiele) luajti rolin kryesor nė “Jedermann”.
Moisiu vlerėsohej shumė nga publiku i tij pėr shkak tė zėrit tė tij tė bukur si dhe pėr angazhimin e tij emocional. Ai llogaritej sidomos nė vitet para fillimit tė Luftės sė Parė Botėrore (http://sq.wikipedia.org/wiki/Lufta_e_Par%C3%AB_Bot%C3%ABrore) si njė nga aktorėt mė tė mėdhenj nė hapėsirėn gjermanfolėse. Nė kohėn mes dy luftėrave ishte shumė kohė nė turne. Nė Berlin aktronte nė kėtė kohe vetėm si mysafir. Stili i tij i aktrimit llogaritej kėtu si i vjetėruar dhe nuk mund tė matej mė me zhvillimet teatrore si ai i ekspresionizmit, apo teatri politik i Brecht-it apo i Piscator-it.
Prej vitit 1910 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1910) e deri mė 1935 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1935) mori pjesė nė 10 produksione tė filmave, 8 prej tyre ishin filma pa zė.
Nė vitin 1935, pak kohė para vdekjes sė tij, Moisiu kėrkoi shtetėsinė e Shqipėrisė (http://sq.wikipedia.org/wiki/Shqip%C3%ABria) si dhe atė tė Italisė (http://sq.wikipedia.org/wiki/Italia). Shqipėria refuzoi kėtė kėrkesė, kurse Italia ia dha shtetėsinė Moisiut, kur ai ishte i shtrirė nė shtratin e vdekjes.
Ai vdiq mė 22 mars (http://sq.wikipedia.org/wiki/22_mars) tė vitit 1935 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1935) nė Vjenė. Ai ėshtė i varrosur nė varrezat e komunės sė Morcote-sė, pranė qytetit Lugano nė kantonin e Tessin (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Tessin&action=edit)-it nė Zvicėr (http://sq.wikipedia.org/wiki/Zvicra).
Moisiu sot adhurohet dhe respektohet sidomos nė Shqipėri si njė ndėr aktorėt mė tė mėdhenj tė vendit, edhe pse ai qė nga rinia e tij mė nuk e vizitoi Shqipėrinė. Shkolla e aktrimit nė Tiranė (http://sq.wikipedia.org/wiki/Tirana) si dhe teatri i Durrėsit (http://sq.wikipedia.org/wiki/Durr%C3%ABsi) e mbajnė emrin e tij.
Gruaja e tij Maria Moisiu ishte nga Vjena. Aleksander Moisiu ėshtė stėrgjyshi i aktorit Gedeon Burkhard (ndėr tė tjera i njohur me rolin e tij kryesor nė serinė “ Komisar Rex”).

[redaktoni (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Aleksander_Moisiu&action=edit&section=2)] Citate

"Zėri dhe gjestet e Moisiut na prezantuan deri tani me diēka tė paparė nė skenėn evropiane." - Franz Kafka (http://sq.wikipedia.org/wiki/Franz_Kafka)
"Hamlet ėshtė shkruajtur pėr Moisiun, dhe Moisiu ishte lindur unik pėr tė interpretuar Princin e Danimarkės." - Max Brod (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Max_Brod&action=edit)[redaktoni (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Aleksander_Moisiu&action=edit&section=3)] Filmografia (http://sq.wikipedia.org/wiki/Filmografia)

"Das Schwarze Los", 1913 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1913)
"Die Augen des Ole Brandis", 1913 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1913)
"Kulissenzauber", 1915 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1915)
"Sein einziger Sohn", 1915 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1915)
"Pique Dame", 1918 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1918), me Johanna Terwin (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Johanna_Terwin&action=edit)
"Der Ring der drei Wünsche", 1918 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1918)
"Erborgtes Glück", 1919 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1919), me Käthe Dorsch (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=K%C3%A4the_Dorsch&action=edit)
"Der Junge Goethe", 1919 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1919), me Käthe Dorsch (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=K%C3%A4the_Dorsch&action=edit)
"Zwischen Tod und Leben", 1919 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1919), me Maria Zelenka (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Maria_Zelenka&action=edit)
"Figaros Hochzeit", 1920 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1920), Figaro, me Hella Moja (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Hella_Moja&action=edit), Eduard von Winterstein (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Eduard_von_Winterstein&action=edit), Vera Schwarz (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Vera_Schwarz&action=edit), Gertrude Welcker (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Gertrude_Welcker&action=edit)
"Die Nacht der Königin Isabeau", 1920 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1920), mit Fritz Kortner (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Fritz_Kortner&action=edit),
"Kean", 1921 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1921), Kean, me Camilla Horn (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Camilla_Horn&action=edit)
"Die Königsloge", 1929 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1929), Edmund Kean, me Camilla Horn (http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Camilla_Horn&action=edit)
"Lorenzo de Medici", 1935 (http://sq.wikipedia.org/wiki/1935)