PDA

View Full Version : hajt diqka sa mos me thon


valmirii
11-06-07, 02:11
Nese i kemi dy drejteza ne hapsire a, b, te cilat jan paralele mes vete, si dhe e kemi ni drejtez tjeter c, e cila i pret drejtezat a dhe b. E marrim edhe nje drejtez tjeter f, e cila eshte paralele me drejtezen c, dhe qe e pret nje drejtez tjeter d. Drejteza d, nuk e pret as drejtezen a as b. Atehere a e pret drjeteza f drejtezen a, apo drejtezen b?

Me tmira,

P.S. ktu nuk ju nevojitet kurrfar njohurie matematikore, thjesht varet se sa e keni logjiken e zhvillume, dhe sa intelegjent jeni.

rilinda
13-06-07, 15:51
Pasi ke thėnė se drejtėza c e pret drejtėzėn a dhe b, dhe drejtėza f ėshtė paralele me drejtėzėn c, atėherė drejtėza f, PO, i pret si drejtėzėn a ashtu dhe atė b, e besa edhe drejtėzėn c.

http://img404.imageshack.us/img404/5952/shembullin5.png (http://imageshack.us)


!!!

valmirii
14-06-07, 00:07
Pasi ke thėnė se drejtėza c e pret drejtėzėn a dhe b, dhe drejtėza f ėshtė paralele me drejtėzėn c, atėherė drejtėza f, PO, i pret si drejtėzėn a ashtu dhe atė b, e besa edhe drejtėzėn c.

http://img404.imageshack.us/img404/5952/shembullin5.png (http://imageshack.us)


!!!

Rilinda,

E qmoj shume perpjekjen tende, sinqerisht, ngase je e vetmja e cila po participon ne postimet e mia, prandaj edhe te vlersoj mjaft shume per kete. Sido qofte, ne kete rast me vjen keq te te them mirepo nuk je pergjigjur sakt. Ketu duhet ta kesh parasysh qe kemi te bejme me drejtesa ne hapsire, e jo ne rrafsh, si dhe duhet ta kesh parasysh se drejtesa f eshte paralele me drejtezen c si dhe e pret nje drejtez tjeter d. Mirepo qka eshte determinuese ketu eshte se drejteza d nuk e pret as drejtezen a e as drejtezen b.

shpresoj kjo te te ndihmoj sadopak. Sido qe te jet, te pershendes per perpjekjen.

Me respekt per ty Rilinda,

Valmirii

Zero Cool
14-06-07, 00:19
Ne hapsire ? 3D a ?

valmirii
14-06-07, 02:26
Ne hapsire ? 3D a ?


Po bash qashtu!!!!!!!!!!!!!!!!!!

rilinda
14-06-07, 02:37
Pasi ke thėnė se drejtėza c e pret drejtėzėn a dhe b, dhe drejtėza f ėshtė paralele me drejtėzėn c, atėherė drejtėza f, PO, i pret si drejtėzėn a ashtu dhe atė b, e besa edhe drejtėzėn c.

http://img404.imageshack.us/img404/5952/shembullin5.png (http://imageshack.us)


!!!

K'shtu kom desht me vizatu, po m'paska rrshit njė gabim...
[/URL]
[URL=http://imageshack.us]http://img75.imageshack.us/img75/6668/29917623jv6.png (http://imageshack.us)
drejteza d nuk e pret as drejtezen a e as drejtezen b.

Po qe de, drejtėza d, nuk po e pret asnjė drejtėz tjetėr, pėrpos atė f (siē e keni shpjeguar ju).

kemi te bejme me drejtesa ne hapsire, e jo ne rrafsh
Si n'hapėsirė, e si n'rrafsh, kur t'i paramendon qysh priten (edhe qysh i vizatova), qashtu dul...!


Nejse,
Shnet!

valmirii
15-06-07, 00:20
K'shtu kom desht me vizatu, po m'paska rrshit njė gabim...

http://img75.imageshack.us/img75/6668/29917623jv6.png (http://imageshack.us)


Po qe de, drejtėza d, nuk po e pret asnjė drejtėz tjetėr, pėrpos atė f (siē e keni shpjeguar ju).


Si n'hapėsirė, e si n'rrafsh, kur t'i paramendon qysh priten (edhe qysh i vizatova), qashtu dul...!


Nejse,
Shnet!
Epo ne hapesire dy drejteza munden as mos me kon paralele e as mos mu perputh e prap mos mu pre kerkun.

rilinda
15-06-07, 00:44
Ti ke than priten...

valmirii
15-06-07, 16:20
veq edhe ni sqarim se tash e pash qe kom harru me e shkru ne postimin e pare,

Drejteza d e pret drejtezen c, por nuk osht paralele e as nuk i pret drejtezat a dhe b.

Shpresoj kjo te ndihmoj

rilinda
15-06-07, 23:05
Ani pra veē drejtėzėn d e qesim te drejtėza c, nė mėnyrėn qė e pret, e drejtėza f, nė kėtė rast e pret drejtėzėn a dhe b.

rilinda
15-06-07, 23:10
http://img232.imageshack.us/img232/6119/qefh8.png (http://imageshack.us)

valmirii
15-06-07, 23:44
http://img232.imageshack.us/img232/6119/qefh8.png (http://imageshack.us)
Amo une kom than qe drejteza f e pret drejtezen d, ndersa, ndersa drejteza d as nuk i pret as nuk osht paralele me drejtezat a, dhe b.
Pergjegja qe keni ofru nuk osht akoma e sakt.

rilinda
16-06-07, 03:11
http://img170.imageshack.us/img170/379/prapci3.png (http://imageshack.us)

E n'kėt' rast drejtėza f, e pret drejtėzėn a, b dhe d.

valmirii
16-06-07, 11:32
http://img170.imageshack.us/img170/379/prapci3.png (http://imageshack.us)

E n'kėt' rast drejtėza f, e pret drejtėzėn a, b dhe d.
Epo, jo , ngase nese drejteza f kish pas me i pre drejtezat a, b, dhe d, atehere edhe drejteza d , domosdo do te duhej ti priste drejtezat a, dhe b. pra prap nuk eshte e sakt pergjegja. Menyra se si ti i ke vizatu oshte e sakt nese drejtezat nga hapsira i kishim projketu ne rrafsh, amo ktu nuk jemi tuj fol per rrafsh, por per hapsir. pra drejteza f nuk shtrihet ne te njejtin rrafsh me a, b, qka do te thot se drejteza f nuk i pret as drejtezen a e as drejtezen b.

rilinda
16-06-07, 18:49
Ani, shnet pra...!!!

valmirii
16-08-07, 18:05
gjeni x-in:


x^-x^-x^-x^-x... =2

pra x-i i ngritur pambarimisht here ne minus x (-x). Kete det e postova ngase nderthur diqka nje trik shum interesant, dhe nuk eshte aspak e vshtir.

rilinda
16-08-07, 18:58
gjeni x-in:


x^-x^-x^-x^-x... =2

pra x-i i ngritur pambarimisht here ne minus x (-x). Kete det e postova ngase nderthur diqka nje trik shum interesant, dhe nuk eshte aspak e vshtir.

Pesė iksa i gjeta :biggrin: Janė ata qė i bėra "bold"

valmirii
21-08-07, 17:57
Pesė iksa i gjeta :biggrin: Janė ata qė i bėra "bold"hahahahahhahahah

ok pra, gjeni vleren e x-it????

Elektroliti
31-08-07, 08:45
Jam kurreshtar, Valmir.
Ēka paraqet kjo shenja ^ si fuqi e x-it?

Elektroliti
31-08-07, 08:47
Ufff tash e lexova pėrshkrimin. Po shikoj se mos bėhet diē. :biggrin:

Elektroliti
31-08-07, 08:49
A mos ėshtė x=2? http://i18.tinypic.com/6gvtymb.gif

rilinda
31-08-07, 11:19
Jam kurreshtar, Valmir.
Ēka paraqet kjo shenja ^ si fuqi e x-it?

^ dmth. dhe

Ama, Valmiri nuk i cakton numrat po gjithėmon n'fund e len me ... (pa mbarim -thotė).
E pėratė, detyrat e tij... janė pa zgjidhje.

Elektroliti
31-08-07, 11:28
Kėtė pambarim unė e mora si infinit. Nejse Valmiri e tha qė ėshtė njė trik. Pra nuk ėshtė matematikė apo jo? :biggrin:

valmirii
04-09-07, 13:14
Po rilinda ne nje aspekt ke te drejte, ngase nje simbol i ngjashem me ^ ne logjiken matematike e ka kuptimin [B]dhe[B], mirepo duhet pasur parasysh qe te njejtat simbole, mirepo ne situata te ndryshme edhe kane kuptime te ndryshme, kjo varet se si ne i definojme ato simbole ne ato situata. Pra ne rastin tim, ashtu siq edhe e thash, ^ dmth, i ngritur ne fuqi. Po e perdor kete simbol ngase ende nuk di se si ta perdori LATEX, qe eshte nje program adekuat per shkrimin e formulave etj.
Me vjene mire Elektroliti, qe je perpjekur per te ardhur deri tek zgjidhja. Ti the se meqenese det, fsheh ne vehte nje trik, ajo nuk eshte matematik. JO pra, une vetem kam dashur te them qe nuk kerkon njohuri aspak te gjera te matematikes. Per me teper krejt qka ju nevojitet te dini eshte qe x^-1 ( pra x-i , i ngritur ne minus nje) =1/x, pra perdorne kete truk, dhe shikoni se qka ndodh, eshte interesante, ngase pergjegjen e keni mu aty, pasi ta praktikoni ate qe sapo ju thash.

Respekt per te gjithe ju,

valmirii

Virti
04-09-07, 13:30
edhe ky titull kanka i hatashum!