PDA

View Full Version : 12 Qershori ne Prizren


uck_aksh
13-06-07, 01:18
Qytetin e Prizrenit me 12 Qershor merr nen kontroll Ushtria Ēlirimtare e Kosoves
http://i86.photobucket.com/albums/k107/uck_aksh/80.jpg
http://i86.photobucket.com/albums/k107/uck_aksh/81.jpg
http://i86.photobucket.com/albums/k107/uck_aksh/84.jpg

rilinda
13-06-07, 15:05
UĒK-ja e "ēliron" sėrish Prizrenin

Prizren, 12 qershor 2007- Sheshi "Shatėrvan" i Prizrenit tė martėn, i ka rikthyer pamjet e tetė vjetėve mė parė, kur pjesėtarėt e UĒK-sė kishin zbritur nga malet nė qytet, pėr ta nisur sė basku me qytetarėt festėn e ēlirimit. Nė Ditėn e Ēlirimit, ish- luftėtarėt improvizuan hyrjen e UĒK-sė nė Prizren. Fillimisht, nė shesh kanė mbėrritur katėr ushtarak tė veshur me uniforma tė UĒK- sė, nėn shoqėrimin e surleve dhe tė daulleve. Mė pas nga tri hyrjet kryesore nė shesh kanė arritur ish-skuadrat e UĒK-sė, ajo e Vėrrinit nga drejtimi i Lagjes sė Trimave, e Kabashit nga lagjja "Dardania", dhe ajo e Anadrinisė nga lagjja "Arbana". Kryetari o OVL-sė, nė Prizren, Naser Berisha, tha se kjo ditė festohet falė gjakut tė dėshmorėve dhe luftės sė drejtė tė UĒK-sė, ndėrsa shfaqi besimin se vitin e ardhshėm do tė festohet nė pavarėsi.
Nė mesin e atyre qė festonin ishte edhe njėri nga themeluesit e UĒK-sė, aktualisht deputet i Kuvendit tė Kosovės, Nait Hasani, i cili theksoi se tashmė ėshtė koha pėr zgjedhjen statusit tė Kosovės. "Kosovės i duhet ta marrė veten nė organizimin e vet shtetėror, sepse ndėrtimi i shtetit ėshtė faza e krijimit tė kushteve pėr ēlirimin, lirinė e fjalės, mendimit, gjykimit dhe tė veprimit", tha Hasani.
Gjatė gjithė ditės sė martė, pėrfaqėsues tė shoqatave tė luftės, tė TMK-sė , institucioneve e partive politike, si dhe qytetarė tė rėndomtė kanė vėnė kurora me lule nė Varrezat e Dėshmorėve nė Landovicė, si dhe para dy shtatoreve tė vendosuara nė qendėr tė qytetit.
Blerim Ēoēaj