PDA

View Full Version : Diaspora dhe dokumentacioni/ Qeveria premton


Pupi
26-07-07, 20:24
MPB do tė pėrshpejtojė nxjerrjen e dokumentacioneve pėr mėrgimtarėt kosovarė

Prishtinė, 20 qershor 2007 (Kosovapress) Koha 15:31

Ministria e Punėve tė Brendshme (MPB) nė bashkėpunim me Zyrėn Kryesore tė Regjistrimit Civil tė UNMIK-ut, me qėllim tė pėrshpejtimit tė procedurės sė prodhimit tė dokumenteve tė udhėtimit pėr qytetarėt kosovarė qė pėrkohėsisht jetojnė jashtė Kosovės, e ka nxjerrė programin pėr pėrshpejtimin e procedurės pėr lėshuarėn e dokumenteve tė udhėtimit pėr muajt qershor, korrik dhe gusht, pėr qytetarėt kosovarė qė jetojnė pėrkohėsisht jashtė Kosovės.


Nė kėtė program i nėnshkruar nga ministri i Punėve tė Brendshme, Blerim Kuēi theksohet:

Do tė organizojė punėn pėr pranimin e kėrkesave me prioritet pėr qytetarėt e Kosovės, tė cilėt pėrkohėsisht jetojnė jashtė Kosovės, si dhe do ta caktojė nga njė zyrtar (person kontaktues) nė secilėn qendėr komunale tė regjistrimit civil (QKRC), i cili do ta organizojė pranimin e kėrkesave dhe pėrshpejtimin e procedurave pėr lėshimin e dokumenteve tė udhėtimit.

Kėrkesat pėr dokumente tė udhėtimit, tė cilat do tė klasifikohen si raste me prioritet, QKRC-tė do tė futen nė zarf me ngjyrė tė veēantė (tė siguruara nga Departamenti pėr Regjistrim dhe Gjendje Civile - RGJC-ja), me shenjėn “Diaspora”, tė cilės do t’i bashkėngjitet lista me emrat e aplikantėve, numrin e dokumenteve tė udhėtimit dhe vizė tė vlefshme.

Koordinatori i QKRC-sė do t’i raportojė pėr ēdo javė grupit mbikėqyrės tė formuar nga ministria, lidhur me kėrkesat e paraqitura pėr procedurė tė pėrshpejtuar, nė formė tė shkruar dhe tė veēantė.

Nė raport do tė ceket numri rendor, numri i dokumenteve, emri dhe mbiemri i personit apo personave, numri personal, koha e aplikimit dhe koha e dėrgimit tė kėrkesės nė Departamentin pėr Prodhimin e Dokumenteve - MPB.

Nė kuadėr tė MPB-sė do tė emėrohet grupi mbikėqyrės, i cili do ta mbikėqyrė punėn e QKRC-sė pėr pranimin, pėrcjelljen e kėrkesave nė DPD dhe shpėrndarjen (dorėzimin) e dokumenteve tė udhėtimit, punėn e DPD-sė pėr prodhimin e dokumenteve tė udhėtimit, si dhe raportet qė do tė dėrgohen nga koordinatorėt e QKRC-ve dhe DPD-ja. Ky grup do tė pėrbėhet prej 2 zyrtarėve nga DRGJC-ja, 1 nga DPD-ja dhe 1 nga kabineti i ministrit.

Ministria e Punėve tė Brendshme, do t’i caktojė personat kontaktues me palė (aplikant).

Orari i punės me palė i zyrtarėve tė pėrcaktuar ėshtė ēdo ditė gjatė tėrė orarit tė punės, pėrveē festave. Nė raste tė veēanta, pėr arsye tė shtimit tė punėve, kėrkesave, tė qytetarėve do tė kufizohet koha e pushimeve dhe do tė zgjatet orari i punės sipas nevojės.
Pėr t’u trajtuar si rast me pėrparėsi pėr nxjerrjen e dokumenteve tė udhėtimit, qytetarėt kosovarė qė pėrkohėsisht jetojnė jashtė Kosovės, duhet t’i plotėsojnė kushtet pėr lėshimin e dokumentit tė udhėtimit dhe kėrkesės (aplikacionit), t’ia bashkangjesin njėrėn nga kėto dėshmi:

Tė aplikojė nė afat sa mė tė shkurtėr, pas kthimit nga shteti ku aplikanti jeton;
Kopjen e vizės nga pasaporta;
Kopjen e lejes sė qėndrimit, ose kopjen e lejes sė punės tė shtetit ku ai jeton.

Koordinatori i QKRC-sė, kėrkesėn (aplikacionin) e qytetarit e dėrgon nė DPD, mė sė largu ditėn e nesėrme tė punės, nė kohėn e arritjes sė transportit zyrtar.

Nga momenti i pranimit tė aplikacionit nga DPD, afatet pėr prodhimin e dokumenteve janė si nė vijim:

Pėr vazhdimin e dokumentit tė udhėtimit afati ėshtė deri 5 ditė pune, nga dita e pranimit tė kėrkesės nga QKRC-tė;

Pėr prodhimin e dokumentit tė ri tė udhėtimit ėshtė deri 7 ditė pune, nga dita e pranimit tė kėrkesės nga QKRC;

Pėr aplikantėt qė e kanė arritur moshėn madhore (16 vjet), afati pėr pajisje me dokument identifikimi (DI) dhe dokument udhėtimi (DU) ėshtė deri 10 ditė pune (5 pėr DI dhe 5 pėr DU);

DPD do t’i raportojė pėr ēdo javė grupit mbikėqyrės tė formuar nga ministria lidhur me kėrkesat e pranuara dhe rastet e kryera (prodhuara);

Nė raport do tė ceket numri rendor, emri dhe mbiemri i personit, numri personal, koha e aplikimit, koha e pranimit nė DPD, koha e prodhimit personalizimit dhe koha e dėrgimit - kthimit nė QKRC.

Nė rast tė refuzimit tė ndonjė kėrkese pėr cilėndo arsye, atėherė pėr kėtė zyrtari pėrgjegjės i DPD-sė duhet njoftuar zyrtarin pėrgjegjės tė QKRC (duhet tė ceken arsyet e refuzimit dhe masat qė do tė mund tė ndėrmerren), nė mėnyrė qė ai ta informojė qytetarin - aplikantin nė kohė me qėllim tė evitimit tė pengesave, njofton Zyra pėr marrėdhėnie me publikun e Ministrisė sė Punėve tė Brendshme.

sherri
27-07-07, 17:19
Ju pershendes te gjithve nga Kosova,posaqerisht nikoqirin e temes.Ketu jam qe nje muaj,nuk dua te zgjatem ne ket tem,vetem e kisha shtuar edhe nje kusht qe e paska harruar Ministri ta cek,per-veq krejt ketyre kushteve esht edhe nje......te gjitha ketyre dokumentave aplikative per nje DU...apo DI kart,duhet me ju bashkangjit edhe nje 50 euresh...qe keto ti merrni ne kohen e caktuar.D.m.th mbrenda 5 gjegjesisht 10 ditve................

AuRoNi
27-07-07, 20:34
Ju pershendes te gjithve nga Kosova,posaqerisht nikoqirin e temes.Ketu jam qe nje muaj,nuk dua te zgjatem ne ket tem,vetem e kisha shtuar edhe nje kusht qe e paska harruar Ministri ta cek,per-veq krejt ketyre kushteve esht edhe nje......te gjitha ketyre dokumentave aplikative per nje DU...apo DI kart,duhet me ju bashkangjit edhe nje 50 euresh...qe keto ti merrni ne kohen e caktuar.D.m.th mbrenda 5 gjegjesisht 10 ditve................

Shume i nderuar Sherri.

Vetem njeriu i fort e thot/flet te verteten!


Nuk e cilsoj veten si njeri kushedi sa te fort, per ta thene te vertet, kete te vertet ndoshta kaq te hidhur qe ju keni cekur, por neve duhet te lajmrojm raste te tilla.

Une nje rast me pare, perafro nje viti i pata shkruar, Kryetarit te bashkis se Prizrenit per disa rrjedha( Kuptohet jo anonim, por me emer e mbiemer).
Kur mora vesh se fjala ime hasi ne vesh te shurdher, ju drejtova edhe Qeveris.
Dhe ishin ndermarrur atbotė ca ndryshmime lidhur me ankesen e nje qytetari.

Kjo qeshtje e Dokumentacionit, eshte nje qeshtje delikate, dhe po ndodhi qe per kete arsye njerzit te detyrohen te marrin pasaportin serb, kjo do ishte kob i madhe!
Guxoni dhe lajmroni te tillat ju Lutem.

Qeverit vijne e shkojn, Populli bene Shtetin

AuRoNi
27-07-07, 20:50
Ja ketu keni disa adresa, per qytetaret e Prizrenit

http://www.prizreni-komuna.org/

Gentiani
28-07-07, 02:39
Ju pershendes te gjithve nga Kosova,posaqerisht nikoqirin e temes.Ketu jam qe nje muaj,nuk dua te zgjatem ne ket tem,vetem e kisha shtuar edhe nje kusht qe e paska harruar Ministri ta cek,per-veq krejt ketyre kushteve esht edhe nje......te gjitha ketyre dokumentave aplikative per nje DU...apo DI kart,duhet me ju bashkangjit edhe nje 50 euresh...qe keto ti merrni ne kohen e caktuar.D.m.th mbrenda 5 gjegjesisht 10 ditve................

qyyyyyyyyyy Sherri, qe njė muaj nė Kosovė... hajde, Sherri hajde! ha,hahahaaaaa ani a e rregullove dokumentacionin bile ?! Normal Sherri, ēka janė 50 Euro, sidomos pėr ata qė shkojnė nga Diaspora dhe e dijnė qė koha kushton. Nėse rregullohet pėr 5 ditė ja vlenė 50 Euro, pėrndryshe pėr 10 ditė pritje 50% zbritje.

Pupi
29-07-07, 13:30
E jo, kesaj radhe le te mos jete me keshtu

Shume bukur qe juve dy Sherri dhe Auroni, paskeni derguar mesazhet e juaja s'paku.

Ndersa Genti, e ka edhe ashtu gjithmon te mbijetoj, desha te them, Moton ,, Une gjithmon fitoj, aty fjal nuk ka"!

rafet llapjani
26-08-07, 01:49
Ju pershendes te gjithve nga Kosova,posaqerisht nikoqirin e temes.Ketu jam qe nje muaj,nuk dua te zgjatem ne ket tem,vetem e kisha shtuar edhe nje kusht qe e paska harruar Ministri ta cek,per-veq krejt ketyre kushteve esht edhe nje......te gjitha ketyre dokumentave aplikative per nje DU...apo DI kart,duhet me ju bashkangjit edhe nje 50 euresh...qe keto ti merrni ne kohen e caktuar.D.m.th mbrenda 5 gjegjesisht 10 ditve................

Bal hiq dert moskie se tash edhe ne kosov ishim bae te hujit(auslandera) pom doket jena met na ne diaspor ase me sheher e ase me barilev !!!!!!!!!!!!!!!!

Pupi
07-10-07, 13:44
Nuk e di kujt t'ia dėrgojė falenderimet(prej ministrave) por ata mbajtėn premtimet ksaj radhe.
Pėr vetėm 5 (me shkronja pesė) ditė, Dokumenti i udhtimit gati!

Edhe njė arsyje tė ndjehemi krenar(nėse mund tė ndjehet krenar njeriu me njė Travel Dokument). Ama, ata e mbajtėn fjalėn!
Nuk pati nevoj ti paguaj askujt mas dore gjė(as qė e kisha bėrė) dhe me njė njė qėndrim shumė profesional zyrtarėt e kumunės sė Prizrenit(pėr ēdo lavdat) pritėn e pėrcollėn mėrgimtarėt ashtu si ėshtė mė sė miri!

DEA
07-10-07, 16:39
Nuk e di kujt t'ia dėrgojė falenderimet(prej ministrave) por ata mbajtėn premtimet ksaj radhe.
Pėr vetėm 5 (me shkronja pesė) ditė, Dokumenti i udhtimit gati!


Edhe njė arsyje tė ndjehemi krenar(nėse mund tė ndjehet krenar njeriu me njė Travel Dokument). Ama, ata e mbajtėn fjalėn!
Nuk pati nevoj ti paguaj askujt mas dore gjė(as qė e kisha bėrė) dhe me njė njė qėndrim shumė profesional zyrtarėt e kumunės sė Prizrenit(pėr ēdo lavdat) pritėn e pėrcollėn mėrgimtarėt ashtu si ėshtė mė sė miri!Ketije shkrimi mundem vetem ti bashkangjitem dhe te shtoj se edhe une u befasova kesaj vere se sa shpejt u krye rregullimi i pasaportave pa dhene ryshfet.


Ju lumte edhe juve ne Kline qe mbajtet fjalen e dhene!

Pupi
09-10-07, 11:25
http://www.dardania.de/vb/upload/images/reputation/reputation_pos.gifDiaspora dhe... (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=1136763#post1136763)08-10-07 01:35qy, sa lekė - Euro ua paguajte, kallėxo drejtė Pupi!

Dikush duhet te kete,bere nje shaka te leht sa duket ketu:wink:
Duke qene Pupi pa qime, e me qime ( si e lyp veni) Tybe s'ta mbrojta askend.
Bile bile aq mir, dhe aq shpejt sa kujtova, ku gjendem more ?!
Edhe rrugtimi per Shqipri, ishte poashtu shume i kendeshem, nejse une kur marre rrruge per kosove shkoj edhe ashtu tu nal, se marre me rrembim, por avash avash duke u q'lodhur pas cdo dy apo tre oresh.

DEA
12-05-09, 21:10
vera po afron, e bashke me to edhe problemet e udhetimit, sa duket edhe pas hapjes se ambasadave ne shtetet e tjera ende nuk kemi mundesin te pajisemi me dokumentacion, ku ta kerkojme fajtorin?

Guri i madh
13-05-09, 17:07
po kerkojna AZYL ne kto shtete ku gjindemi se nuk mundemi dokumenta me marr nga shteti i kosoves


ne kosov te duhen dy muj per leternjoftim edhe pasaport edhe ktu ku jemi nuk pritet me u pajis me dokumenta ,e vetmja rrug vllaznillak po kerkojna AZYL

Pupi
01-06-09, 13:15
Pushimet e verės po ofrohen, e me to edhe hallet e tė gjithė diasporės Shqiptare.
Sa tė vinte keq kur dėgjoje tek bisedohej mes dy burrave qė pėrgaditėshin pėr pushimet kėtė vitė.
1)Nuk e dijė a mund tia dalė ti nxjerr dokumentat/ Pasaportin e Kosovės, kam vetem tre javė pushim njė javė mė shkon rrugė veq (shkuarje ardhje). Unė dhe gruaja me tre fėmijėt.
2)Valla kėtė hallė e kemi edhe ne familja jonė vazhdonte bashkėbiseduesi, por unė isha para sa ditėve dhe kishin vėnė njė mundėsi "pėrshpejtimi" tė dokumentacionit. duheshin paguar 102 euro dhe mund ta merreje brenda 72 orėsh.
Aha vazhdonte 1) njė far zgjidhje qenka edhe kjo, por amam mua mu deshkan d.m.th 5x102=510 euro.
Nuk e dijė si do tia bėjė ankohej gurbetqari 1) planifikoja ta mbuloja shtėpin, ti vėja ēatin kėtij viti (investim ky poashtu qė do mbetej nė kosovė) e si duket nuk do tė ma m'rrin as edhe kėsaj vere.
2) veq mos ia bė si unė, mora njė kredit, dhe plus u futa minus nė dispo ,e tash nuk dijė ku e kam koken.
....................
....................
....................
......................

Nė videon e Gurit tė Madhė qė ai e kishte plasuar te Tema QESHARAKE unė e shiqova dhe nxorra aty kah fundi pohimin e vetė Kryeministrit ku thotė qė diaspora bie investime tė mėdha nė Kosovė, derisa kriza globale nuk e ka kursyer as atė!
Po kėto plaqkitje prej:
50 euro pėr leternjoftim
dhe 102 pėr pasaport .
Pse !!!

uck_aksh
01-06-09, 18:03
un kam nxerr dokumentat e kosoves:
per leternjoftim kam paguar: 00.00€
per pasaport kam paguar: 26.00€ me gjith sherbimin e bankes
per 13 dit pasaporten e kam pas gati


edhe nuk kam pas asnje problem gjat aplikimit kam ndegjuar nga disa gurbetqar qe benin shum zhurm jo ashtu jo keshtu po nuk e di se si po mendojm ne edhe un ne zvicerr kam shkruar nje autorizim vetem kam pas ta vertetoj te Notari vetem per qat vul dhe nje nenshkrim kam paguar 45 chf
dhe per qat vul dhe nenshkrim kam prit 6 ore

DEA
26-07-09, 21:29
Pres ne javet e ardhshme , te kryej rregullimin e pasaportave , ashtu qe kur te kthehem ta kem mundesin e te shkruarit fjale te mira ketu. Ne muajt e ardhshem do te shkruaj perjetimet e mia, pa shtu e as pa cungu asgje.

DEA
08-08-09, 00:18
Afer 1 jave me eshte dasht deri tek paraqitja e aplikimit per leje te njoftimit. Asgje ne nivel, gjithqka eshte e korruptuar, secili prej nesh mergimtareve flet kunder korrupcionit e ne anen tjeter vetem per te kryer pune e ndihmon maksimalisht ate. perqindja e vogel e njerzeve te pakurruptuar, eshte si nje pike uje ne deti.

Pupi
08-08-09, 10:04
DEA thuj atij Uqkurashit, sepse ai po kujtojke pse rren vete, rrejn edhe krejt dynjeja.

Pra e verteta eshte: Qeveria Thaci ka deshtuar plotesisht me pergaditjen e dokumentacionit per diasporen Shqiptare.
Ka edhe raste kur krijojn qellimisht tollovi per ti vjelur e vjedhur ata qe me se shumti sollen dhe do te sjellin per kosoven
Perveq se te perbuzur dhe te injoruar nga institucionet e kosoves, ata po i japin edhe nje imazh te keq Shtetit te Kosoves, qe me sa mund, djers, e qebesa edhe gjak e beme, e ata (kualicioni qeveritar) u gjeten rastesisht aty ta udheheqin e jo ta perdhosin !

uck_aksh
09-08-09, 01:05
DEA thuj atij Uqkurashit, sepse ai po kujtojke pse rren vete, rrejn edhe krejt dynjeja.

Pra e verteta eshte: Qeveria Thaci ka deshtuar plotesisht me pergaditjen e dokumentacionit per diasporen Shqiptare.
Ka edhe raste kur krijojn qellimisht tollovi per ti vjelur e vjedhur ata qe me se shumti sollen dhe do te sjellin per kosoven
Perveq se te perbuzur dhe te injoruar nga institucionet e kosoves, ata po i japin edhe nje imazh te keq Shtetit te Kosoves, qe me sa mund, djers, e qebesa edhe gjak e beme, e ata (kualicioni qeveritar) u gjeten rastesisht aty ta udheheqin e jo ta perdhosin !un kam treguar at qka kam pa edhe qka ka ndodh i nderuar per nje muaj i kam kry te gjitha
e kam ba ndrrimin e emrit kam apliku per leternjoftim e kam marr leternjoftimin kam aplikuar per pasaport dhe per patent shofer pasaporten e kam marr mbrenda 16 dite kur ka qen vala me e madhe per aplikim te dokumentav patent shoferin e kam marr mbrenda 18 diteve edhe pse nuk jam kan ne kosov 3 vjet jam befasur ata qe ishin duke punuar ne administrat
un kam par edhe shum njerz gurbetqar kur thoshin jeni ba ma zi se shkiet po un nund te them se edhe ne diasport nuk esht ma mir ne kosov nese vonohesh ne termin te merr parasysh edhe mundesh te krysh pun kurse ne vendet tjera te kalon 2 minuta termini ste merr parasysh as nuk diskuton me ty

po ne vuajtjet qe i perjetojm ne mergim shfryemi atje ku guxojm

DEA
14-08-09, 18:01
un kam treguar at qka kam pa edhe qka ka ndodh i nderuar per nje muaj i kam kry te gjitha
e kam ba ndrrimin e emrit kam apliku per leternjoftim e kam marr leternjoftimin kam aplikuar per pasaport dhe per patent shofer pasaporten e kam marr mbrenda 16 dite kur ka qen vala me e madhe per aplikim te dokumentav patent shoferin e kam marr mbrenda 18 diteve edhe pse nuk jam kan ne kosov 3 vjet jam befasur ata qe ishin duke punuar ne administrat
un kam par edhe shum njerz gurbetqar kur thoshin jeni ba ma zi se shkiet po un nund te them se edhe ne diasport nuk esht ma mir ne kosov nese vonohesh ne termin te merr parasysh edhe mundesh te krysh pun kurse ne vendet tjera te kalon 2 minuta termini ste merr parasysh as nuk diskuton me ty

po ne vuajtjet qe i perjetojm ne mergim shfryemi atje ku guxojm

Me vjen mire qe ke fjale te mira , dhe nese vertet ke perjetuar ate sic e pershkruan ti, ja vlen te thuren levdata per ate komune. ndersa mua me vije keq qe nuk kam mundesine te thuri vargje falenderimi , pasi qe e verteta flet te kunderten dhe nese filloj te genjej duhet genjyer vazhdimisht per ta mbuluar genjeshtren e pare. Keshtu qe une i rri drejt dhe perballe realitetit, sido qe te jet ai. Jam shume e zhgejyer nga Klina ime persa i perket rregullimit te dokumentacionit.

shfletuesi_
14-08-09, 18:53
Keto Katrahura kan ndodhur qdohere edhe para qeveris Taqi edhe tash ne qeverin Taqi... Njerezit presin ne radh ndersa njerezit qe nuk presin ne radh mbaronin pune me shpejt kuptohet ne menyre korruptive :)
Ja psh nje rast zgjohemi heret ne mjes me agjen qe te shkojm ti dorezojm dokumentacionin hym ne radh diku kemi qen i 10-eti radha nuk ecke hiq prit prit ska asgja.... dikur na humbu durimi dolem jashta tham ta lem neser... me te dal jashta takuam nje qe punon ne komune e pa agjen i tha e ti ketu M.. Ky ju pergjigj edhe na si tjeret po presim ne rend po e pam qe nuk ish reni edhe dolem krejt provojm neser prap.. Jo tha hajdeni me mu na tha shkoni kompletoni kete dokumentacion edhe mi sillni pastaj i fusim pa radh se kshtu eshte ka shkon puna.

eeedhe ne ashtu vepruam me mire ashtu se sa t'humbet pushimi t'humbet bileta besa edhe puna i rrezikohej agjes ne perendim. Tollovi e madhe maskarallak deri ne pike te fundit eshte ka shkon. Pikeeeeee ama jo vetem ne kete qeveri po Vallai edhe ne qeverit e meparshme kshtu ka qen e di para 4 viteve passaporten keshtu me dallavere e kemi pas marr

murrizi
18-08-09, 20:29
Nuk kisha dashur tė jemė nė lėkurėn e atyre qė kėtyre ditėve kan nevoj pėr dokumentacion nga qeveria PDK-LDK.

Ėshtė rikthyer nė funksion sistemi pėr pajisjen e qytetarėve me dokumente personale Zyrtarė tė MPB thonė se sot ėshtė rikthyer nė funksion sistemi pėr pajisje me dokumente personale, i cili pėr 6 ditė nuk ka punuar. Sipas tyre bashkatdhetarėve tė cilėt nuk kanė mundur tė pajisen me dokumente gjatė kohės sa ka qenė sistemi jashtė funksioni nė afat tė shpejtuar katėrditorė, do t’iu kthehen parat. Nė anėn tjetėr bashkatdhetarėt ndihen tė injoruar dhe tė pakėnaqur mė shėrbimet e ofruara nga institucionet vendore. Nexhat Beka, kosovarė me banim nė Gjermani, thotė se pėr pajisje mė dokumente personale nė Kosovė njė bashkatdhetari i duhet mė shumė se njė muaj pushim, qė ėshtė e vėshtir tė realizohet nė secilin vend tė botės. Sipas tij procedurė e njėjtė ėshtė si aplikove me procedurė tė shpejtuar, apo tė rregullt.

“Kam aplikuar pėr letėrnjoftim me procedurė tė shpejtuar, por nuk u bė. Tash pushimi mu mė kaloi dhe s’kam mė pushim. E tash pėr pasaportė aplikova me procedurė normale pasi me iku pushimi. Ndėrsa sa i pėrket 50 eurove unė e pyeta kėtė personin kėtu dhe ai e tha se ende nuk kanė asnjė vendim pėr kthim tė parave”, deklaron bashkatdhetari Beka.

Edhe ne provuam qė tė informohemi nga koordinatori pėr kėtė ēėshtje nė qendrėn e Ulpianės, por reagimi ishte ky:

“Me rregull nuk ki drejt me dhėnė numėr telefoni. Reagimi i qytetarėve: A ki drejt me rregull me na jap letėrnjoftimin. Kur po thua paguaj unė po paguaj” (dialog nė qendrėn e Ulpianės).

Ndėrkaq, Bardhyl Jashari, sekretar i pėrhershėm ne Ministrinė e Punėve tė Brendshme, tha se parregullsitė janė shkaktuar nga dalja prej funksioni tė sistemit pėr pajisje me dokumente personale, i cili sipas tij tani i ėshtė rikthyer normalitetit.

“Ka pasur ngecje diku 5-6 ditė maksimumi, qė ka dal prej sistemi njėsia pėr prodhimin e letėrnjoftimeve dhe sot gjendja ėshtė normale”, pohon Jashari.

Jashari po ashtu njoftoi bashkatdhetarėt se tė gjithė atyre tė cilėt kanė paguar dhe nuk janė pajisur me dokumente, do t’iu kthehen paratė.

“Sė cili qytetarė i cili ka paguar dhe nuk ėshtė pajisė me dokument, ose ėshtė ngecė apo diēka, Ministria e Brendshme e merr pėr obligim qė t’iu kthehet tėrė shuma e tė hollave qė ata kanė paguar”, thekson Jashari.

Rikthimi i tė hollave do tė bėhet nė ato qendra ku qytetarėt kanė paguar pėr pajisje me dokumente, sqaroi Jashari.
RTK

Lulzim Hamburg
20-01-10, 16:00
Pershendetje te nderuar Bashkatdhetar,

kam nje pyetje ndoshta e din najkush se kur do te filloj ambasada e R.Kosoves ne berlin te shperndaj Pasaporte????

Pyetja e dyt.

A e gziston mundesia per Aplikim Online per dokumetna S.P.SH-Qertifikat te Shtetsis edhe Qertifikates te Lindjes???

Faleminderit shum nese keni pergjigjeje ose ktu ose ne E-Mail [email protected]