PDA

View Full Version : Aroza


Elina
19-08-07, 16:47
Aroza pata deshire ta le nje pershendetje ne dhomen tende te pershendetjeve ,,,por me sa e verejta une nuk ke nje te tille e vendosa ta hapi nje per ty...

Sa kam mund te vereje jeni mjaft e qete ne postime dhe kjo me ben qe te kem me shume respekt per ty :smile:

Pra ke nje pershendetje te perzemert nga une kudoqe je,,,te uroje shendet dhe sukses ne jeten tuaj...Kam besim se do te kalojm mire sebashku...

Elina!

http://www.vanbloem.com/image/perennials_04.jpg

aroza
19-08-07, 18:24
Aroza pata deshire ta le nje pershendetje ne dhomen tende te pershendetjeve ,,,por me sa e verejta une nuk ke nje te tille e vendosa ta hapi nje per ty...

Sa kam mund te vereje jeni mjaft e qete ne postime dhe kjo me ben qe te kem me shume respekt per ty :smile:

Pra ke nje pershendetje te perzemert nga une kudoqe je,,,te uroje shendet dhe sukses ne jeten tuaj...Kam besim se do te kalojm mire sebashku...

Elina!

http://www.vanbloem.com/image/perennials_04.jpg

T'falenderoj zem'risht pėr vlersimin e postimeve tė mia, shpresoj tė kesh gjykuar drejt, edhepse si shqiptare qė jam dij edhe tė val'zojė ose shkurt tė dalldisem si dallgė-deti, por me qėndrim gjithmonė drejt, vertikal.
Pėrkujdesja qė tregoni pėr tjerėt, ju bėnė tė nderuar, tė ēmuar e tė respektuar.
Fjalėt e bukura, nga kushdo qė tė vijnė i meriton,ti Elina, sikur edhe shumė forumist tjerė.

Tė pėrshėndes, tė respektoj dhe tė falenderoj nga zemra./aroza.

lyra2
19-08-07, 18:32
Shendeti gezimi dhe dashuria le te jene percjellesit Tuaj ne te ardhmen.Respekt per ju...

Preshevar
19-08-07, 18:36
Pėrshėdnetjev i bashkangjitet edhe Preshevari,. :smile:

Gjitha t'mirat per ju e nderuara Aroza,

Preshevari

instruktori
19-08-07, 19:06
Pershendetje dhe mire se na ke ardhe

Uroj te kaloni siq ju deshiron zemra ju

respekt per ju

Instruktori

aroza
19-08-07, 19:30
Shendeti gezimi dhe dashuria le te jene percjellesit Tuaj ne te ardhmen.Respekt per ju...

lyra2, t'falenderoj pėr kėtė urat kaq tė bukur.
Mrekullia vet, ndoshta mund tė jetė respekti, shpresoj ta ruajm e kultivojm gjithė zbashku.
Shėndeti,hareja e dashuria rėndofshin mbi Ty pėrgjithmonė, e nderuara lyra2.

pėrshėndetje,aroza

aroza
19-08-07, 19:38
Pėrshėdnetjev i bashkangjitet edhe Preshevari,. :smile:

Gjitha t'mirat per ju e nderuara Aroza,

Preshevari

Flm. Presheva.. e bukur, gjitha tė mirat bashk me shėndetin dhe trimėrin, edhe pėr Ty.
Qėndroni dhe zot'roni burrėrisht ato troje, po afrohemi pėrditė.

T'pėrshėndet aroza.

aroza
19-08-07, 19:42
Pershendetje dhe mire se na ke ardhe

Uroj te kaloni siq ju deshiron zemra ju

respekt per ju

Instruktori

Mir'se ju gjeta o i nderuar e i respektuar qofsh gjithmonė.
Edhe une shpresoj se do ja kalojm mirė, "sipas vendit edhe kuvendi".
pėrshėndetje,aroza

Kavaleri
19-08-07, 20:12
Aroza mire se keni ardh ne FD.
Ju pershendes perzemersisht.
Kavaleri

aroza
20-08-07, 17:01
Aroza mire se keni ardh ne FD.
Ju pershendes perzemersisht.
Kavaleri

Ooo mir'se ju gjeta kėtu, midis... jeta (Sh.Fejza)

T'pėrshendes Kavalieri, edhe une, pėrzemėrsisht./aroza

yllbardh
20-08-07, 18:31
Mirė se tė gjeta kėtu nė kėtė odė. Po a ka hyzmet kėtu?.....:smile:

Shpresoj se do tė kaloni njė kohė tė kėndėshme nė mesin tonė.

instruktori
20-08-07, 19:19
Mir'se ju gjeta o i nderuar e i respektuar qofsh gjithmonė.
Edhe une shpresoj se do ja kalojm mirė, "sipas vendit edhe kuvendi".
pėrshėndetje,aroza


respekt dhe shendet........

aroza
20-08-07, 21:48
Mirė se tė gjeta kėtu nė kėtė odė. Po a ka hyzmet kėtu?.....:smile:

Shpresoj se do tė kaloni njė kohė tė kėndėshme nė mesin tonė.

Mirė se ke ardhur nė planetin tonė o yll i ndritur, po ē'far e mire tė solli k'sajde. ps nė qiell ka mė shumė liri se kėtu tek Ne....

E pėr hyzmet s'po dij!... jam tuj harrnue kapak.
Edhe une shpresoj njė kohė tė kėndshme, por edhe njė kohė tė gjatė./aroza.

aroza
20-08-07, 21:50
respekt dhe shendet........

Gjithashtu dhe pėrgjithmonė i nderuar......respekt,/aroza.

Zero Cool
20-08-07, 23:12
Welcome aroza
http://img.photobucket.com/albums/v155/zerocoolnl/roos-rood-3.jpg

yllbardh
21-08-07, 15:59
Mirė se ke ardhur nė planetin tonė o yll i ndritur, po ē'far e mire tė solli k'sajde. ps nė qiell ka mė shumė liri se kėtu tek Ne....

E pėr hyzmet s'po dij!... jam tuj harrnue kapak.
Edhe une shpresoj njė kohė tė kėndshme, por edhe njė kohė tė gjatė./aroza.


Liria gjindet aty ku e ndien veten mirė. si kėtu p.sh.

yllbardh
21-08-07, 16:00
P.S. lej harrnesat dhe qu qitma nji sokė........:biggrin:

aroza
21-08-07, 17:42
Welcome aroza
http://img.photobucket.com/albums/v155/zerocoolnl/roos-rood-3.jpg

Mirė se ju gjejė, nė kėte lulishte tė bukur ku nuk mungon as vesa e mėngjesit.

Flm, respekt, pėrshėndetje,/aroza

aroza
21-08-07, 17:51
P.S. lej harrnesat dhe qu qitma nji sokė........:biggrin:

Dje isha tuj harrnue, bile e kam therr gishtin pak e sot po pushoj, edhe mue mė del renė me pushue, kanihere.

Lirinė kush e kėrkon, e gjen. E pėr soqe s'po dij shka me t'thėnė, paj soqet (ma shumė) janė pėr gra e pėr fėmij, po ani nejse.

Buqja_ch
22-08-07, 12:09
Mir se ke ardh ..te pershndet

Buqja

aroza
22-08-07, 16:08
Mir se ke ardh ..te pershndet

Buqja

Mirė se ju gjeta nė kėtė shoqėri tė lumtur, tė falenderoj pėr pėrshendetjen oj Buqja_CH, ah kjo CH-ja punė e madhe pėr Shqiptaret, vend-paradizė ish kanė e se kishim pas ditur,......pak mahi!

tė pėrshėndet aroza.

egi
22-08-07, 16:17
te pershenes aroza, na knaqe me thenje filozofike :biggrin:
kalofsh super

aroza
22-08-07, 18:10
te pershenes aroza, na knaqe me thenje filozofike :biggrin:
kalofsh super

ē'kanė bėrė tė parėt (ju), i paguajnė tė pasmit (ne) .

egi, je e mirė dhe e nevojshme nė kėtė shoqėri, bashkė me shumicėn e anėtarve-meritoni fjalė tė mira.
tė pėrshėndes dhe uroj t'ia kalosh sa mė mirė kudo qė t'jeshė, ashtu si edhe e meriton. /aroza

vjeshta
30-11-07, 19:06
http://www.riversongs.com/Flas/lovely.html (http://www.riversongs.com/Flas/lovely.html)

lirik
06-02-09, 10:33
Aroza
'''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi-liriku nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''
Pėr ty aroza do tė marr vargje nė ma tė bukurat shpirtzime
nė shpirtin e luleve ne thellsitė aromtare
kahdo neper drita kahdo ku ka shkelqime
me vargje do te stolis kahdo rrezatare
'''''''''''''''''''
edhe ne shpirtzime e ide te pikturave
e kahdo nė mahni estetetike
aty ku zemrat e yjve lidhen rreze'urave
nė shpirttėzimet kahdo jan magjike
'''''''''''''''''''''''
do tė stolisė me kurora me ngjyra ylbarash
do tė gjejė fjalen mbi dhe ma shpirtėrore
do tė gjejė margaritarė kahdo shkėlqyes vlerash
du tė bėj ty lulen ma tė bukur fushore
''''''''''''
qė ti pastaj te jesh lulja ma shpirtėrore ne te gjelbruara fusha
qė ti me levizjet tua nė tė bukurat fletė
tė jeshė ma e bukura mbi dhe ėngjėllusha
qė shijeve mbi dhe ju jepė jetė
'''''''''''''''''''''
e fjalen tėnde ne maja te artit do ta skaliti
me diamantet ma tė bukura me punime mjeshtrore
fjalen si tė currilit qė e kullon stalaktiti
do ta qes ne varg per ty me hjeshi bardhsore
'''''''''''''''
e mjeshtrit zogj qė tė larmishmėve bukuri i kėndojnė
me sqepat ma tė bukur ku jan do ti thrras
qė pėr ty nė varg e rimė kahdo t 'cicirojnė
edhe yjet nga knaqsia do tė qelen nė gas
''''''''''''''
pra ty do te shpalli mbretereshė neper shije
se ti je magjike e shpirtė arti ma i mirė
edhe flali i veres me afsh kendshmerie
do tė shpallė ty rrezen e fjales sė lirė
'''''''''''''
se zemren vertet e paske gjevahire
le ta dijn fllanzat e kahdo kanarinat
vertet qenke soj i lashtesisė ilire
zemra jote rreze si diell i gzoftė stinat
''''''''''''''''''''''''''
AUTORI XHELAL FERIZI
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
mikeshes time AROZES fjales simbolit te bukrusi s e fjales s e lirė
RREZANIKE

lirik
06-02-09, 10:47
Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

--------------------------------------------------------------------------------

me gjith forcen e shpirtit i kushtoj me plot fuqi force miqsije e sinqeriteti arozes mikeshė e cila ne nji forum aq fuqisheme tha fjalen e saj ne rastin e vargjeve te mia rrall kam pa kaq bukuri fjaleshe ndjenjash qe dalin e burojn nga shpirti ashtu si fjalet e arozes me aq fuqi sa pati ne at forum ku nga thelbi e qenjes fjalė shpirtrore nxori aq sa pat fuqi fjalen e shpirtit te mirė gjevahir e qiti per lexim ne publik
a ma shum ja kam borgj arozes se ajo edhe e ka nxjerr lotin ne disa vargje te mia eperfshir nga ndjenjat qe i ka krijuar autori ne varg te pershendes e nderuara aroza me deshrat q ejeta jote te jet me plot shtigje te bukura drite dhe te uroj te shijosh kendshmeri jete me gzim si sheqeri

lirik
06-02-09, 10:52
Aroza
'''''''''''''''''
Autori xhelal ferizi-liriku nė mėrgim
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' '''''''
Pėr ty aroza do tė marr vargje nė ma tė bukurat shpirtzime
nė shpirtin e luleve ne thellsitė aromtare
kahdo neper drita kahdo ku ka shkelqime
me vargje do te stolis kahdo rrezatare
'''''''''''''''''''
edhe ne shpirtzime e ide te pikturave
e kahdo nė mahni estetetike
aty ku zemrat e yjve lidhen rreze'urave
nė shpirttėzimet kahdo jan magjike
'''''''''''''''''''''''
do tė stolisė me kurora me ngjyra ylbarash
do tė gjejė fjalen mbi dhe ma shpirtėrore
do tė gjejė margaritarė kahdo shkėlqyes vlerash
du tė bėj ty lulen ma tė bukur fushore
''''''''''''
qė ti pastaj te jesh lulja ma shpirtėrore ne te gjelbruara fusha
qė ti me levizjet tua nė tė bukurat fletė
tė jeshė ma e bukura mbi dhe ėngjėllusha
qė shijeve mbi dhe ju jepė jetė
'''''''''''''''''''''
e fjalen tėnde ne maja te artit do ta skaliti
me diamantet ma tė bukura me punime mjeshtrore
fjalen si tė currilit qė e kullon stalaktiti
do ta qes ne varg per ty me hjeshi bardhsore
'''''''''''''''
e mjeshtrit zogj qė tė larmishmėve bukuri i kėndojnė
me sqepat ma tė bukur ku jan do ti thrras
qė pėr ty nė varg e rimė kahdo t 'cicirojnė
edhe yjet nga knaqsia do tė qelen nė gas
''''''''''''''
pra ty do te shpalli mbretereshė neper shije
se ti je magjike e shpirtė arti ma i mirė
edhe flali i veres me afsh kendshmerie
do tė shpallė ty rrezen e fjales sė lirė
'''''''''''''
se zemren vertet e paske gjevahire
le ta dijn fllanzat e kahdo kanarinat
vertet qenke soj i lashtesisė ilire
zemra jote rreze si diell i gzoftė stinat
''''''''''''''''''''''''''
AUTORI XHELAL FERIZI
'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''
mikeshes time AROZES fjales simbolit te bukursė s e fjales s e lirė
RREZANIKE
vargje ne shenj kujtimi e miqsie mikeshes time te shtrenjt dhe gjevahire

lirik
06-02-09, 10:53
A*R*O*Z*A* vertet eke shkruar bukur fjalen dhe komentin tend ne at forum te lumt te pergzoj

lirik
23-03-09, 12:59
O diell i qiellit ti ku je
autori xhelal ferizi
gjithkah shtrue qe del me nxe
malin dushkun fletė e shkozen
a thue kund po e sheh arozen
------
athue e din ku aj o esht tretė
vargu im qe s' mund me e gjetė
mos esht mshef ė kund ne ndoj fjerė
porsi zogza ne pranverė
--------
e nuk del pa dalė behari
e mi ka flatrat si ari
dil arozė te thrrasin brezet
se ma i bukur i yllė do t' ndezet
-----------
kur ta sheh ty ty oj magjistare
bukurinė qė ke shqiptare
dil e thuaje fjalen te nderes
porsi e thot ai zogu i veres
---
porsi e tho vet kanarina
kur n' gjelbrim del mbi ledina
dil e thuaje e miratoe
por si zogza shqip kėndoe
------
dil e thuaje se te ka hije
porsi lulja e qelė saksije
qehre e fjalė mi ke t' dukatit
si ajo lulja nė lum buzė shtratit
-------
kur rrin e njomė se shpesh ujitet
sa her lahet e ne diell shendritet
ashtu shndritet qehre e jote
lule e tokes kastriote
-----
lule e e tokes shqipe je
treqind yje kan me t' nxe
kan me t' nxe ne gjak t' damarit
me t'lavdrue me shprehje t' arit
'''''''''''
e per ty vet kanarina
do t' rimoj si violina
prandaj dil siq del lule dardha
se po vijnė po dit tė bardha
---------
pėr shqipni po vinė etnike
dil e gzou mori fisnike
qeshi diellit e qeshi hanes
nė fushė tė gjerė kahdo t' dardanes
----------
vargu im tė ka bekue
zogjt e malit te Kan ligjrue
nder zabele e pushuan n' hije
te kan lavdrue me fjalė mahnije
-----
si puhija e flladi i eres
edhe krojet e pranveres
veq per ty kan gurgullue
ka ecė vala tue rimue
'''''''''''
e mbas vargu ka ecė poeti
ne pend e ngjyrė t' pashterrshme deti
KAHDO LAVDIN ME TA THURė
NE TROLLė ETNIK ME DHE E GURė
------'
dil me zemren qehlibare
e na e thuaj fjalen shqiptare
se te ka hije si magjike
te pergzojn vargjet lirike
autori xhelal ferizi
kushtuar mikeshes arozes vargje te lira shqiptare
ne sherbim te artit dhe fjales shqiptare -
--------------------

Jana
23-03-09, 13:09
Te pershendes dh uroj te kalosh sa me mir....
http://wildviolet.com.au/yahoo_site_admin/assets/images/red_rose_crystals_2.291152156_std.jpg