PDA

View Full Version : Burrat viktima tė dhunės nė familjet kosovare, ata rrihen nga gratė e tyre


Dilaver
27-08-07, 23:58
Burrat kanė filluar tė jenė viktima tė dhunės nė familjet kosovare, tė cilėt po rrihen nga gratė e tyre. Rajoni i Ferizajt prin me rastet mė tė shumta, ku prej 49 rasteve tė raportuara nė polici, vetėm 2 raste viktima janė femrat, ndėrsa nė 47 meshkuj. Burrat e kėtij vendi, fajin e hedhin te ndėrkombėtarėt, tė cilėt u kanė dhėnė shumė tė drejta femrave.


Besiana Xharra

Ferizaj, 26 gusht
Paslufta ka degjeneruar gratė nė Kosovė, tė cilat po mbėshteten te ndihma e ndėrkombėtarėve dhe pėr njė cikėrrimė, mė tė voglėn, qė kanė me burrat e tyre, ju bėrtasin atyre. Nuk i dėgjojnė fare, madje edhe i sulmojnė shpesh ata. Kėshtu kanė thėnė disa prej meshkujve qė jetojnė nė qytetin e Ferizajt, pėr gratė e atij vendi.
Sipas statistikave policore, Ferizaji ėshtė rajoni mė i dalluar nė Kosovė, qė pėr dallim nga e kaluara, kur gratė kanė qenė gjithmonė viktima tė dhunės nė familje, sot janė burrat. Vetėm gjatė kėtij viti, nė Ferizaj prej 49 rasteve tė raportuara pėr dhunė nė familje, 2 viktima janė femra, ndėrsa 47 meshkuj.
Kėtė dukuri tė re, banorėt e Ferizajt nuk e mohojnė se ėshtė duke u shpeshtuar nė vendin e tyre, qysh prej pėrfundimit tė luftės sė Kosovės dhe ardhjes sė ndėrkombėtarėve kėtu. Sipas tyre, fajin e kanė edhe ndėrkombėtarėt, tė cilėt e kanė privilegjuar femrėn mė shumė se qė duhet. Dhe femrat thirren se janė tė mbrojtura nga ligji. “Kėtu te ne ndodh e kundėrta, ku gjinia mashkullore ėshtė mė e dėmtuar. Femrat i maltretojnė ata duke u bazuar nė atė se ka kush i mbron dhe se janė ndėrkombėtarėt “, thotė Gafurr Mehmeti, 42- vjeēar, i cili banon nė Ferizaj. Ai tha se femrat janė duke i kaluar kufijtė e lirisė.
Rrahja e burrave nga gratė, sipas Gafurrit, u takon mė tepėr shoqėrive nė transicion, dhe Ferizaj ėshtė mė i dalluari prej qyteteve tė tjera, sepse ka shumė dyndje tė popullatės tė ardhura nga fshatrat - nė qytet. “Kur vijnė kėtu femrat, prej katundit nė qytet, ikin prej kushteve tė kėqija, ato mė nuk kthehen nė fshat dhe kėshtu iu lind edhe konflikti mes tyre dhe burrave, ku ndodh edhe dhuna”, tha ai.
Edhe Verim Zherka, banor i Ferizajt, thotė se prej pasluftės ėshtė tepruar liria e femrės dhe sjelljet e tyre duhet tė ndalohen sa mė parė. “Tė sulmohet burri nuk ėshtė normale”, tha Verim Zherka. Sipas tij, edhe ndėrkombėtarėt kanė faj, meqė po u japin shumė tė drejta grave. Arsyeja tjetėr, tha ai, ėshtė edhe ardhja e disa femrave prej katundit nė qytet. Ato qė kanė qenė tė mbyllura, tani pėrnjėherė janė liruar. Por, ka edhe prej atyre tė rinjve nė Ferizaj, tė cilėt mendojnė se grave iu ėshtė rritur vetėdija dhe nuk iu vjen ēudi se ato sot i maltretojnė burrat.
“Unė mendoj se grave iu ėshtė ngritur vetėdija, dhe nuk mė vjen shumė ēudi qė sot ato i maltretojnė burrat e tyre”, tha Ferdinand Nikolla, njė i ri nė kėtė vend, duke shtuar se jo ēdoherė femra duhet tė jetė viktimė.
Pėr dallim prej gjashtėmujorit tė dytė tė vitit tė kaluar, ku nė Kosovė ishin raportuar 639 raste tė dhunės nė familje, gjashtėmujori i parė i vitit 2007, shėnon me 557 raste raportuara, tregojnė raportet te Shėrbimit Policor tė Kosovės. Rajoni qė dallon prej tė tjerėve nė Kosovė, ku viktima janė meshkujt, ėshtė Ferizaj. Pastaj rajoni i Prishtinės prin me 170 raste, ku prej tyre viktimat janė 140 femra e 30 meshkuj, pastaj nė Prizren 69 viktima janė femra, ndėrsa meshkuj 16. Nė Pejė femra 80, ndėrsa meshkuj 22, nė Mitrovicė femra 63 dhe meshkuj 12 dhe nė Gjilan femra 63, ndėrsa meshkuj 19.
Sipas hulumtimeve tė shumta tė bėra nga organizatat joqeveritare, shkaktarėt qė shkaktojnė dhunėn nė familje, nė tė shumtėn e rasteve janė zgjedhja e konflikteve nė familje me dhunė, shkatėrrimi i strukturave tė familjes, rritja nė pėrgjithėsi e jostabilitetit dhe josinqeritetit, por edhe papunėsia qė nė Kosovė ėshtė nė shkallė tė lartė.
Behxhet Shala, drejtor i Kėshillit tė Drejtave dhe Lirive tė Njeriut, tha se shumė herė ėshtė shfaqur shqetėsimi i KMLDNJ-sė pėr shkallėn dhe tendencat nė rritje tė dhunės nė familje dhe ėshtė kėrkuar nga institucionet qeveritare qė tė ndėrtojnė politika efikase pėr eliminimin e shkaktarėve dhe pasojave qė shkaktojnė dhunė nė familje. Tė gjitha kėto, sipas Shalės, kanė rėnė nė vesh tė shurdhur.
Linda Gucia, sociologe, njėherit ligjėruese nė Fakultetin e Filologjisė, konsideron se dhuna nė familje ėshtė e shprehur nė ēdo shoqėri, por duke e pasur parasysh faktin se shoqėria kosovare ėshtė nė njė fazė transicioni, dhuna ėshtė mė e shprehur.
“Edhe pse nė Kosovė dhuna ėshtė e shprehur nė njė shkallė tė lartė, ajo fatkeqėsisht heshtet nga vetė femrat, tė cilat nė tė shumtėn e rasteve janė viktima, duke mos pėrjashtuar edhe meshkujt”, tha sociologia Gucia.

jadore
28-08-07, 00:01
Burrat kanė filluar tė jenė viktima tė dhunės nė familjet kosovare, tė cilėt po rrihen nga gratė e tyre. Rajoni i Ferizajt prin me rastet mė tė shumta, ku prej 49 rasteve tė raportuara nė polici, vetėm 2 raste viktima janė femrat, ndėrsa nė 47 meshkuj. Burrat e kėtij vendi, fajin e hedhin te ndėrkombėtarėt, tė cilėt u kanė dhėnė shumė tė drejta femrave.


Besiana Xharra

Ferizaj, 26 gusht
Paslufta ka degjeneruar gratė nė Kosovė, tė cilat po mbėshteten te ndihma e ndėrkombėtarėve dhe pėr njė cikėrrimė, mė tė voglėn, qė kanė me burrat e tyre, ju bėrtasin atyre. Nuk i dėgjojnė fare, madje edhe i sulmojnė shpesh ata. Kėshtu kanė thėnė disa prej meshkujve qė jetojnė nė qytetin e Ferizajt, pėr gratė e atij vendi.
Sipas statistikave policore, Ferizaji ėshtė rajoni mė i dalluar nė Kosovė, qė pėr dallim nga e kaluara, kur gratė kanė qenė gjithmonė viktima tė dhunės nė familje, sot janė burrat. Vetėm gjatė kėtij viti, nė Ferizaj prej 49 rasteve tė raportuara pėr dhunė nė familje, 2 viktima janė femra, ndėrsa 47 meshkuj.
Kėtė dukuri tė re, banorėt e Ferizajt nuk e mohojnė se ėshtė duke u shpeshtuar nė vendin e tyre, qysh prej pėrfundimit tė luftės sė Kosovės dhe ardhjes sė ndėrkombėtarėve kėtu. Sipas tyre, fajin e kanė edhe ndėrkombėtarėt, tė cilėt e kanė privilegjuar femrėn mė shumė se qė duhet. Dhe femrat thirren se janė tė mbrojtura nga ligji. “Kėtu te ne ndodh e kundėrta, ku gjinia mashkullore ėshtė mė e dėmtuar. Femrat i maltretojnė ata duke u bazuar nė atė se ka kush i mbron dhe se janė ndėrkombėtarėt “, thotė Gafurr Mehmeti, 42- vjeēar, i cili banon nė Ferizaj. Ai tha se femrat janė duke i kaluar kufijtė e lirisė.
Rrahja e burrave nga gratė, sipas Gafurrit, u takon mė tepėr shoqėrive nė transicion, dhe Ferizaj ėshtė mė i dalluari prej qyteteve tė tjera, sepse ka shumė dyndje tė popullatės tė ardhura nga fshatrat - nė qytet. “Kur vijnė kėtu femrat, prej katundit nė qytet, ikin prej kushteve tė kėqija, ato mė nuk kthehen nė fshat dhe kėshtu iu lind edhe konflikti mes tyre dhe burrave, ku ndodh edhe dhuna”, tha ai.
Edhe Verim Zherka, banor i Ferizajt, thotė se prej pasluftės ėshtė tepruar liria e femrės dhe sjelljet e tyre duhet tė ndalohen sa mė parė. “Tė sulmohet burri nuk ėshtė normale”, tha Verim Zherka. Sipas tij, edhe ndėrkombėtarėt kanė faj, meqė po u japin shumė tė drejta grave. Arsyeja tjetėr, tha ai, ėshtė edhe ardhja e disa femrave prej katundit nė qytet. Ato qė kanė qenė tė mbyllura, tani pėrnjėherė janė liruar. Por, ka edhe prej atyre tė rinjve nė Ferizaj, tė cilėt mendojnė se grave iu ėshtė rritur vetėdija dhe nuk iu vjen ēudi se ato sot i maltretojnė burrat.
“Unė mendoj se grave iu ėshtė ngritur vetėdija, dhe nuk mė vjen shumė ēudi qė sot ato i maltretojnė burrat e tyre”, tha Ferdinand Nikolla, njė i ri nė kėtė vend, duke shtuar se jo ēdoherė femra duhet tė jetė viktimė.
Pėr dallim prej gjashtėmujorit tė dytė tė vitit tė kaluar, ku nė Kosovė ishin raportuar 639 raste tė dhunės nė familje, gjashtėmujori i parė i vitit 2007, shėnon me 557 raste raportuara, tregojnė raportet te Shėrbimit Policor tė Kosovės. Rajoni qė dallon prej tė tjerėve nė Kosovė, ku viktima janė meshkujt, ėshtė Ferizaj. Pastaj rajoni i Prishtinės prin me 170 raste, ku prej tyre viktimat janė 140 femra e 30 meshkuj, pastaj nė Prizren 69 viktima janė femra, ndėrsa meshkuj 16. Nė Pejė femra 80, ndėrsa meshkuj 22, nė Mitrovicė femra 63 dhe meshkuj 12 dhe nė Gjilan femra 63, ndėrsa meshkuj 19.
Sipas hulumtimeve tė shumta tė bėra nga organizatat joqeveritare, shkaktarėt qė shkaktojnė dhunėn nė familje, nė tė shumtėn e rasteve janė zgjedhja e konflikteve nė familje me dhunė, shkatėrrimi i strukturave tė familjes, rritja nė pėrgjithėsi e jostabilitetit dhe josinqeritetit, por edhe papunėsia qė nė Kosovė ėshtė nė shkallė tė lartė.
Behxhet Shala, drejtor i Kėshillit tė Drejtave dhe Lirive tė Njeriut, tha se shumė herė ėshtė shfaqur shqetėsimi i KMLDNJ-sė pėr shkallėn dhe tendencat nė rritje tė dhunės nė familje dhe ėshtė kėrkuar nga institucionet qeveritare qė tė ndėrtojnė politika efikase pėr eliminimin e shkaktarėve dhe pasojave qė shkaktojnė dhunė nė familje. Tė gjitha kėto, sipas Shalės, kanė rėnė nė vesh tė shurdhur.
Linda Gucia, sociologe, njėherit ligjėruese nė Fakultetin e Filologjisė, konsideron se dhuna nė familje ėshtė e shprehur nė ēdo shoqėri, por duke e pasur parasysh faktin se shoqėria kosovare ėshtė nė njė fazė transicioni, dhuna ėshtė mė e shprehur.
“Edhe pse nė Kosovė dhuna ėshtė e shprehur nė njė shkallė tė lartė, ajo fatkeqėsisht heshtet nga vetė femrat, tė cilat nė tė shumtėn e rasteve janė viktima, duke mos pėrjashtuar edhe meshkujt”, tha sociologia Gucia.
prej qe e lexova kete titull ,edhe une po preferoj drejtimin muzikor tallava ,them qe apokalypsi eshte afer ...!!

Kavaleri
28-08-07, 06:20
haha..!
pisss oj gra mos na leni na ju dojm juve qum qum hahahah.

Menimi im esht, Liria e tepruar ndaj femijeve te tyre, mos edukimi dhe kujdesja ndaj femiut ashtu si duhet kujdes edhe per syt e ballit.
Kur ai-jo femi shef qkamas tek prindi ka deshir qe te bej edhe vet.
E qe kujdes shumm shumm para femijve mos u perlaheni me bashkshorten, mos perdorni fjali banale, sharje, apo edhe mardhenje ne nje dhome.
Kur po rritet femija po rritet me pasoja,edhe qe per ate esht normal edhe qe nuk mundet ta dalloj te keqen nga e mira edhe kur behet graua edhe deri sa te vdes pasojat mbesin ne kok.
Fajet dhe pergjithsit i takojn prindit te ketyreve grave, tani jo hoxha jo prifti, jo sehirja, jo maxhija e zez blla blla.

DEA
28-08-07, 07:11
Dhuna s`eshte normale, aty ku ka dhune duhet ndermarre masa pa marre parasysh se viktima eshte femra apo burri denimi duhet te jet i njejte, me rasti kesaj here ta shoh me syt e mij ne kete pushim qe isha ne Prishtine ne mes qendre ne Kolone kishim para nje pasat te ri ku ne automjet ishin shoferi me te shoqen dhe femijet e tij pas, papritmas ja nisi e po leviz auto, dhe njeher as qe me shkoj mendja te shiqoj se qfare po behet brenda , se pasi qe pasati i ri me regjistrim KS ishte me klime dhe kishte dritaret e mbyllura nuk degjohej gje, kurse ne nje nje astra me regjistrim te huaj dhe pa klime na duhej ti hapnim dritaret se temperaturat ishin afer +40°, kur ndegjoj udhetaret duke thene shih shih se si po e rreh gruan e vet" ku ej qyr qysh eshte ka i sjell", kthej koken dhe cte shohim burri duke i sjell gruas boxa ne barke e ne krye sa kishte fuqi une mbrapa desh u tranova po te them te drejten doja te nderhyja po shoku im nuk me la , seaty pari kaloj edhe nje autonmjet policije dhe shikues te tjer kishte mjaft po me nderhy nuk nderhyri askush e as une, se kishim frik mos eshte i armatosur apo po na ndodhe kushedi se qka edhe ne, agresiviteti tije veq u pa se qka eshte ne gjendje te bej edhe para femijeve qe kishte me veti ne auto, nga habija harrova te ja marre regjistrimin e ta lajmeroj policin se paku.Ende po ndjehem fajtore qe s`ndermorra asgje.........................

Paradox_13
28-08-07, 07:19
Dhuna s`eshte normale, aty ku ka dhune duhet ndermarre masa pa marre parasysh se viktima eshte femra apo burri denimi duhet te jet i njejte, me rasti kesaj here ta shoh me syt e mij ne kete pushim qe isha ne Prishtine ne mes qendre ne Kolone kishim para nje pasat te ri ku ne automjet ishin shoferi me te shoqen dhe femijet e tij pas, papritmas ja nisi e po leviz auto, dhe njeher as qe me shkoj mendja te shiqoj se qfare po behet brenda , se pasi qe pasati i ri me regjistrim KS ishte me klime dhe kishte dritaret e mbyllura nuk degjohej gje, kurse ne nje nje astra me regjistrim te huaj dhe pa klime na duhej ti hapnim dritaret se temperaturat ishin afer +40°, kur ndegjoj udhetaret duke thene shih shih se si po e rreh gruan e vet" ku ej qyr qysh eshte ka i sjell", kthej koken dhe cte shohim burri duke i sjell gruas boxa ne barke e ne krye sa kishte fuqi une mbrapa desh u tranova po te them te drejten doja te nderhyja po shoku im nuk me la , seaty pari kaloj edhe nje autonmjet policije dhe shikues te tjer kishte mjaft po me nderhy nuk nderhyri askush e as une, se kishim frik mos eshte i armatosur apo po na ndodhe kushedi se qka edhe ne, agresiviteti tije veq u pa se qka eshte ne gjendje te bej edhe para femijeve qe kishte me veti ne auto, nga habija harrova te ja marre regjistrimin e ta lajmeroj policin se paku.Ende po ndjehem fajtore qe s`ndermorra asgje.........................

Sikur kam degjuar dhe kam dhen mendimin tim per ket rast te turpshem.
Nuk do te shtoja asgje veqse edhe njeher te them se reagimi i haverit tuaj qe nuk lejoi te nderhyni ka qen mase me vend.
Mes burrit e grus ska qka kerkon nje i tret veq nese don taksiratin.

~AmaZonA~
28-08-07, 07:24
Dhuna s`eshte normale, aty ku ka dhune duhet ndermarre masa pa marre parasysh se viktima eshte femra apo burri denimi duhet te jet i njejte, me rasti kesaj here ta shoh me syt e mij ne kete pushim qe isha ne Prishtine ne mes qendre ne Kolone kishim para nje pasat te ri ku ne automjet ishin shoferi me te shoqen dhe femijet e tij pas, papritmas ja nisi e po leviz auto, dhe njeher as qe me shkoj mendja te shiqoj se qfare po behet brenda , se pasi qe pasati i ri me regjistrim KS ishte me klime dhe kishte dritaret e mbyllura nuk degjohej gje, kurse ne nje nje astra me regjistrim te huaj dhe pa klime na duhej ti hapnim dritaret se temperaturat ishin afer +40°, kur ndegjoj udhetaret duke thene shih shih se si po e rreh gruan e vet" ku ej qyr qysh eshte ka i sjell", kthej koken dhe cte shohim burri duke i sjell gruas boxa ne barke e ne krye sa kishte fuqi une mbrapa desh u tranova po te them te drejten doja te nderhyja po shoku im nuk me la , seaty pari kaloj edhe nje autonmjet policije dhe shikues te tjer kishte mjaft po me nderhy nuk nderhyri askush e as une, se kishim frik mos eshte i armatosur apo po na ndodhe kushedi se qka edhe ne, agresiviteti tije veq u pa se qka eshte ne gjendje te bej edhe para femijeve qe kishte me veti ne auto, nga habija harrova te ja marre regjistrimin e ta lajmeroj policin se paku.Ende po ndjehem fajtore qe s`ndermorra asgje.........................
DEA me rrėnqethi ky tregimi yt besom por ka X raste te tilla ne Kosove,ne raste te tilla njeriu nuk di as si te veproj ai me siguri nuk ka qen ne rregull psiqikisht se si po e tregon ti ngjarjen vetem nje psikopat vepron ashtu para fėmijeve edhe ne rruge...

DEA
28-08-07, 07:25
Sikur kam degjuar dhe kam dhen mendimin tim per ket rast te turpshem.
Nuk do te shtoja asgje veqse edhe njeher te them se reagimi i haverit tuaj qe nuk lejoi te nderhyni ka qen mase me vend.
Mes burrit e grus ska qka kerkon nje i tret veq nese don taksiratin.
E vertet ,ju kam treguar jo vetem ty po me ke rri qe nga ajo dite nuk mundem pa e cek ket rast, dhe te marre mendimet e tjereve se a u treguam te lige qe shikuam si ne TV apo ishte me vend reagimi yne.

sherri
28-08-07, 08:05
prej qe e lexova kete titull ,edhe une po preferoj drejtimin muzikor tallava ,them qe apokalypsi eshte afer ...!!
Qe apokalipsi eshte afer edhe mua me eshte mbush mendja(lutem te me genjej instikti) pore para se te ndodh....borxhet duhen pagu secili secilit,
Tashe qe shanca ju ka ardh Granimit po na e kthejn borxhin!?bolle i kemi shtyp e ,rreh,e maltretu....edhe ajo "skena"ne pasat ose ka la borxh ose ka hy...qe do ta kthej po para apokalipse.

Murgesha
28-08-07, 11:25
Mirė po ja bėjkan more.
Nncncnccncn ani me lajmėru rastin nė polici hahahahahaah!!
Skan mbetė burra mo, s`ka pas faj ajo plaka e anekdotės qė ka thėnė: "Burrat jan nėn hije tė atyre lisave se burra nuk ka mė sot".
Pėrnjimend a kan vdek burrat a jo??

rilinda
28-08-07, 11:32
Mirė po ja bėjkan more.
Nncncnccncn ani me lajmėru rastin nė polici hahahahahaah!!
Skan mbetė burra mo, s`ka pas faj ajo plaka e anekdotės qė ka thėnė: "Burrat jan nėn hije tė atyre lisave se burra nuk ka mė sot".
Pėrnjimend a kan vdek burrat a jo??

Nc, nc... nuk kan vdek, po veē janė shndėrruar nė bura :biggrin:

Sy_kaltra
28-08-07, 13:25
Medet , krejt qka ken BURRA na i mori lufta :rolleyes:

Tomori
28-08-07, 15:46
Medet , krejt qka ken BURRA na i mori lufta :rolleyes:

Pjeserishte ke te drejte..por nuk kan mbaruar te gjithe..
nuk dot vonoj shum e dot vertetohesh vet se sa burra dot dalin ne sken ne ket luften e ardhshme ..
..ne kte te jesh e sigurt 100%

LOJETARI
28-08-07, 15:49
Mė nė fund edhe te ne paska filluar procesi i zbutjes sė mashkujve ,proces i cili padyshim se nuk do tė jet i lehtė .Pėrshėndesim nismėtaret duke ju uruar punė tė mbarė e tė bereqetshme si dhe finalizim tė suksesshėm .
Synimi juaj kėrkon koncentrim maksimal ,pregatitje profesionale dhe para sė gjithash konsistencė tė fortė.Nė asnjė formė nuk guxoni tė smbrapseni nga kjo iniciativė,edhe nėse pėr njėrin apo tjetrin moment mund tė ju shfaqen ndjenja dhembjeje [gjynahu],harroni ndjenjat ,harroni gjynahun ,mbyllni sytė dhe vetėm pėrpara . Moment mė tė volitshėm se ky nuk ka , njė herė vjenė vera kah dera ,prandaj pėrvjelni duart ,shtėrngoni uēkurėt dhe zbutni ēka t`ju del pėrpara .Zbutni trimat e fjalėve ,kullerat e natės ,machot e kiēit ,kungujtė e vjeshtės sė kaluar ,burrat pa burrėri.
Zoti qoftė me juve .

SoKoLi-i-Maleve
28-08-07, 16:01
Mjaft kan sundue burralecat ,tue perdor dhune e frik ne familjet e tyne.Femra ne kosove dhunohej ne te gjitha menyrat dhe askush nuk e mbronte,as ligji e as sharija,tani shyqyr qe po ndrron koha .Te vjetrit kan pas thense:"Ka mbet nana pa djal,por ska mbet gjak pa marr",ka ardh koha me i pague borgjet.lol ahaha

DEA
28-08-07, 17:53
Mes burrit e grus ska qka kerkon nje i tret veq nese don taksiratin.

I nderuari Paradox nuk mund te pajtohem me ket qe e thoni ju, se nuk ka te bej me burrin e gruan, le te rrihen mbrenda eshte nje fjale gjermanisht " was ich nicht weiß macht mich nicht heiß"- qka se di , sme ben te nxehem edhe aq- po kur kjo kalon ne vendet publike them qe eshte dhune dhe kunder dhunes duhet te ndermarrim diqka, i respektoj mendimet e juaja plotesisht ketu thjesht po debatojme ne qe te ndegjojne edhe te tjeret qe heren tjeter mos te mbesin sy e goje hapur, po le te dine se si te veprojne...
Prano pershendetje nga DEA:smile:

Arb
28-08-07, 20:37
Osht mush Kosova burreca/bubrreca...

Arb
28-08-07, 20:41
Me realitetin e ri ne Kosove, po ndodhin edhe ndryshime rrenjesore shoqerore. Goditje te vazhdueshme po merr edhe familja.

Liria, me gjithe te mirat e saj, kerkon pergjegjesi. Cifte te pa-pergjegjeshme, te pa-formuara, keqperdorin realitetin e ri, keqpedorin ligjet dhe frymen demokratike ne formesim e siper.

"Ari matet ne zjarr, e gruaja ne liri..."

yllbardh
28-08-07, 20:54
Pa koment!!!
Hiq s'po di cka me than?.... Vetėm njė gjė drejtuar atyre qė s'jan martue ende.... MOS gaboni me e marrė gruan nga Ferizaj......Hahahahaaaaa.....

Kavaleri
28-08-07, 20:56
Medet , krejt qka ken BURRA na i mori lufta :rolleyes:
..... Lavdi ju qoft.

Shqiptare
29-08-07, 14:40
Qe apokalipsi eshte afer edhe mua me eshte mbush mendja(lutem te me genjej instikti) pore para se te ndodh....borxhet duhen pagu secili secilit,
Tashe qe shanca ju ka ardh Granimit po na e kthejn borxhin!?bolle i kemi shtyp e ,rreh,e maltretu....edhe ajo "skena"ne pasat ose ka la borxh ose ka hy...qe do ta kthej po para apokalipse.


Po bre, veq ne kete rast s'duhet me kthy borgj, po ma mire ish kan me haru, se jeta asht e shkurte, tuj kthy borgje s'duhet me e kalu!!!

Une jam kunder dhunes nga te dy palet!!!:rolleyes:

^katunari^
29-08-07, 14:45
Po bre, veq ne kete rast s'duhet me kthy borgj, po ma mire ish kan me haru, se jeta asht e shkurte, tuj kthy borgje s'duhet me e kalu!!!

Une jam kunder dhunes nga te dy palet!!!:rolleyes:


Bravo motra e jeme edhe une pajtohem me ty

arton bala
29-08-07, 16:03
.. Burrat e kėtij vendi, fajin e hedhin te ndėrkombėtarėt, tė cilėt u kanė dhėnė shumė tė drejta femrave.


Besiana Xharra
...
Kėtė dukuri tė re, banorėt e Ferizajt nuk e mohojnė se ėshtė duke u shpeshtuar nė vendin e tyre, qysh prej pėrfundimit tė luftės sė Kosovės dhe ardhjes sė ndėrkombėtarėve kėtu. Sipas tyre, fajin e kanė edhe ndėrkombėtarėt, tė cilėt e kanė privilegjuar femrėn mė shumė se qė duhet. Dhe femrat thirren se janė tė mbrojtura nga ligji. “Kėtu te ne ndodh e kundėrta, ku gjinia mashkullore ėshtė mė e dėmtuar. Femrat i maltretojnė ata duke u bazuar nė atė se ka kush i mbron dhe se janė ndėrkombėtarėt “, thotė Gafurr Mehmeti, 42- vjeēar, i cili banon nė Ferizaj. Ai tha se femrat janė duke i kaluar kufijtė e lirisė.
...
Sipas tij, edhe ndėrkombėtarėt kanė faj, meqė po u japin shumė tė drejta grave. ...

Nderkombetaret eshte shpjepim i gabueshem per nje sjellje te tille te grave. Ne vendin ku jetoj une, ofendimi apo sulmimi fizik i bashkeshortes/it eshte sjellje penale qe denohet me te njejten ashpersi sikur nje ofendim apo sulm fizik i nje njeriu te trete. Nuk besoj se ka vend ne Europe, qe ka ligje tjera. Prandaj: cilet qenkan ata nderkombetare, qe e lejojne sjellje te tilla? Shpresoj se "burrat kosovare" nje dite nuk do te akuzojne nderkombetaret edhe per ngeljen e tyre "per vjeshte" ne shkollen fillore, e tj.

Edhe nje pyetje tjeter: Kush na siguron neve, se keto akte te dhunshme te grave nuk ndodhin si vetembrojtje? I takon natyres se njeriut te perdor dhunen si ultima ratio. Por duhet te kerkohet shkaktari. Nese e sulmoj gruan i pari, dhe ajo ma kthen, kush eshte shkaktari i dhunes ketu pos une? Cilet burra kosovare i njihni qe do te tregonin, se ishin ata te cilet te paret perdoren dhune, para se te sulmoheshin nga gruaja? Sa nga te intervistuarit e dijne apo e thone te verteten ne lidhje me shkaktarin e dhunes? Ka burra te cilet shthurje te gruas e quajne edhe nje refuzim sado te arsyeshem te mendimit apo urdherit te burrit. Ka lloj-lloj burra, qe ne intervistat e tilla i shprehin paranojat e tyre personale, apo vajtojne per shembjen e pashellykut te trasheguar.

rilinda
29-08-07, 19:51
Krejt, krejt... veē po boj seri: Qysh s'po ju vjen marre me tregu qė gruja ma e fort se!?!

Kavaleri
30-08-07, 09:20
Krejt, krejt... veē po boj seri: Qysh s'po ju vjen marre me tregu qė gruja ma e fort se!?!
Fiton mendja , jo forca!
Ju ma te menqura, kofori po ju rrin gati per cka do koft hmm.
Hajt thuj qe nuk esht ashtu, zagarica e mir ta bjen ukin te shpija.

halla e madhe
01-09-07, 18:14
E vertet ,ju kam treguar jo vetem ty po me ke rri qe nga ajo dite nuk mundem pa e cek ket rast, dhe te marre mendimet e tjereve se a u treguam te lige qe shikuam si ne TV apo ishte me vend reagimi yne....a mos ka qene kamera e fshehte oj DEA?!!!:eek:
Vaj halli nese jane rraf njemend ne vende publik,kushedi qka ju ka ndodhe kur kane shku ne shtepi...kukuuuu ..paska kersit dajaku,mazamakeq per ata femije qe po perjetojkan psyhoterror nga "prinderit"!!!!

4peace
01-09-07, 20:06
*

Mjaft interesante kėto tė dhėnat (statistikat).

Nga pėrvoja, duke i vėzhguar fėmijėt, kam konstatuar se, pa qytek s'marrin vesh. Iu vie si ushqim.

Edhe ne burrat, njė numėr i madh prej nesh, jemi mėsuar qytek prej hyqymetit. Tash (ndoshta) i ka marrė malli dhe e paskan gjetė (ha ha haaaaa).


Urime, nėse e kanė merituar.


Nėse jo... dridhuni burra, dridhuni... ē'po na pret...


Me t'mira!


*

jadore
03-09-07, 10:44
.. no coment...!!
( prap gjene vend thenja ime , aq sa dime ashtu veprojme/jetojme...!!!)

Preshevar
03-09-07, 11:12
O Kėrkush nuk t'rre pa faj bre :biggrin:


Me njė shtet s'di ku, po thojshin qe "Rrehe gruan per ēdo ditė ! Nė qoft se ti nuk e din pse, Ajo e din" :biggrin:

Preshevar
03-09-07, 11:16
Po bre, veq ne kete rast s'duhet me kthy borgj, po ma mire ish kan me haru, se jeta asht e shkurte, tuj kthy borgje s'duhet me e kalu!!!

Une jam kunder dhunes nga te dy palet!!!:rolleyes:

Ashtu eshte Shqipe, pajtohem edhe un !

StoP dhunės nga dy PalėT !

jadore
03-09-07, 11:42
... o fjala STOP nuk sjell asgje ,
e vertet , per nje shoqeri dhe kulture mirkuptimi mes raporteve cift , si dhe per formimin e celules shoqerore familja si baze e shoqerise ,duhet te ndermirret aktivitet permanent nga organizatat perkatese sociale , duhet nje here dhe pergjithmone ti ipen leksione shoqeris ne menyre masovike qe njeriu shqiptare per kohet bashkohore , duhet te dij rolin dhe detyrat e tij ne komunikim me tjetrin , ddemethenjen e drejte te shprehjes liri dhe te drejte ,si dhe mirkuptim reciprok mes keti komunikimi ne bashkejetese , e tek pastaj mund te themi qe kemi nje shoqeri civilizuese ...
te gjithe kete me moton jetesore , nje here jetohet , pse pra mos te jetojme ne menyren sa me dinitoze , te me te lehte , sa me te qete e te lumtur ,... me ,me shume vlere ...

DEA
04-09-07, 07:18
http://www.youtube.com/watch?v=HpbdWaYgV_8

egi
09-09-07, 17:13
Osht mush Kosova burreca/bubrreca...

po a...ishalla more ton ja nisin pra mi rreh grat, nashta behen burra taman

Sy_kaltra
09-09-07, 18:28
Ku ken burrat bre ?

Kavaleri
09-09-07, 18:28
po a...ishalla more ton ja nisin pra mi rreh grat, nashta behen burra taman
Kur te vjen aty puna mi mshu nje Femres, ateher scheiss drauf ma mir tregoja > deren.
A per qe e rre gruja burrin, hallall i qoft le ti mshon sa te mundet se po e meritojka ky.
Po as ne shtetet civile bre sesht normale gruaja me rrah nje mashkull.
Un per veti hala nuk pash nje femer tu e rrah nje mashkull!

Sy_kaltra
09-09-07, 19:10
Po pse ajo Femer qe Martohet me Burrec, e duron ton jeten Burrecin...?

Qika me bollek por ku me gjet pa Ex ???

Pse Femrat per shkak te Vuajtjeve nuk munden te rrijn Singel po Luaj Kon te Kap ??

E duron per shkaqe te ndryshme ,ku 1-nder kryesoret mund te jet femija.

Kan than nje fjale te urt more peja-boy ne krahun e te thatit e han edhe ai i njom-i !!!

Sepse po te ishte e udhes e ter bota do te rinin singel .

Sy_kaltra
09-09-07, 19:12
Hahahahahah hajde pak ne Pv tregom per veten bre !!

Per vehten jam aq realiste sa edhe ne PB ta them te verteten qe te intereson :wink:

Peja-Boy
09-09-07, 19:15
E duron per shkaqe te ndryshme ,ku 1-nder kryesoret mund te jet femija.

Kan than nje fjale te urt more peja-boy ne krahun e te thatit e han edhe ai i njom-i !!!

Sepse po te ishte e udhes e ter bota do te rinin singel .

Wow ti prap i Fute ne nje thes ku as une spaskam qen Gabim ne postimin e Pare !

Nuk mendoj se eshte e mire te vuash per nje Mashkull, e ne ate koh te jesh me nje Tjeter ...Te gjitha Gjerat, te gjitha Idet , te gjitha Levizjet te Kujtoj EX.

egi
09-09-07, 19:18
E ka marr Pusi ket Dynja .....veq Super valla se spo hahet e njeta gje gjdo nate !!

Maroja qejfin Gruas qoje ne Vizit te Familja hahahahahahahhahahaa

sinqerisht mendon ashtu a?...
kurr nuk isha ul ne ate nivel te tradhetise....

Sy_kaltra
09-09-07, 19:18
Wow ti prap i Fute ne nje thes ku as une spaskam qen Gabim ne postimin e Pare !

Nuk mendoj se eshte e mire te vuash per nje Mashkull, e ne ate koh te jesh me nje Tjeter ...Te gjitha Gjerat, te gjitha Idet , te gjitha Levizjet te Kujtoj EX.

Hehehe peja-boy mendoj se e ke kuptuar gabim,po si do qe te jet un respektoj mendimin tend edhe pse un dyshoj ti je djeg ndoshta diqka ,mos me keqkupto a .
Mirpo kur asht ne pytje se kush sa i ka ate her nuk thuhet se ajo qe njoha un i kishte 2-3-4 te dashur,e un nuk besoj qe ti nuk i ke.
Nuk e di sa po me kupton ?

Edhe pse kemi dal prej temes tersisht he kuku hahahahah

Peja-Boy
09-09-07, 19:22
Hehehe peja-boy mendoj se e ke kuptuar gabim,po si do qe te jet un respektoj mendimin tend edhe pse un dyshoj ti je djeg ndoshta diqka ,mos me keqkupto a .
Mirpo kur asht ne pytje se kush sa i ka ate her nuk thuhet se ajo qe njoha un i kishte 2-3-4 te dashur,e un nuk besoj qe ti nuk i ke.
Nuk e di sa po me kupton ?

Edhe pse kemi dal prej temes tersisht he kuku hahahahah

Nje Mashkull i ndrron Femrat por nuk Vuan....
Nje Femer i Ndrron te dashurit por Vuan per secilin....
Ndoshta edhe jam Gabim qe po them keshtu por keshtru mendoj !!

Une sjom Djeg Akoma, edhe nuk besoj se do Djegem,....Kur e di qe dfjegem ateher pse ta pyes te dashuren sa EX ke pasur ...Keshtu Rahat e pa Pyetje!!

Peja-Boy
09-09-07, 19:23
sinqerisht mendon ashtu a?...
kurr nuk isha ul ne ate nivel te tradhetise....

Egi nuk eshte Problemi qe mendoj ashtu...Jeta eshte e ndare ne shume Faza...
Ne nje mosh te re ateher numron Femrat por kur vije Koha te krijosh Familje ateher Numron Parat se si ta shtyej deri ne Fund te muajit ...ste bjen ne mend per femrat Mo !

egi
09-09-07, 19:25
Egi nuk eshte Problemi qe mendoj ashtu...Jeta eshte e ndare ne shume Faza...
Ne nje mosh te re ateher numron Femrat por kur vije Koha te krijosh Familje ateher Numron Parat se si ta shtyej deri ne Fund te muajit ...ste bjen ne mend per femrat Mo !

hehhe hehehe, ja mire e ki...per pare hehheheehhe

Sy_kaltra
09-09-07, 19:26
Nje Mashkull i ndrron Femrat por nuk Vuan....
Nje Femer i Ndrron te dashurit por Vuan per secilin....
Ndoshta edhe jam Gabim qe po them keshtu por keshtru mendoj !!

Une sjom Djeg Akoma, edhe nuk besoj se do Djegem,....Kur e di qe dfjegem ateher pse ta pyes te dashuren sa EX ke pasur ...Keshtu Rahat e pa Pyetje!!

Nuk pajtohem me 2 pikat e para .
Nje mashkull ose nje Femer mund ti ndrrojne edhe 100 po nje e dashuron me shpirt.
Mirpo nuk mendoj se ndrrimet bahen pa motiv .

Ate her te deshiroj kurr te mos provohesh,dhe te fitosh bindje pak me te bukur per Femrat se jan krijesa me e bukur ne bote.

Peja-Boy
09-09-07, 19:30
Nuk pajtohem me 2 pikat e para .
Nje mashkull ose nje Femer mund ti ndrrojne edhe 100 po nje e dashuron me shpirt.
Mirpo nuk mendoj se ndrrimet bahen pa motiv .

Ate her te deshiroj kurr te mos provohesh,dhe te fitosh bindje pak me te bukur per Femrat se jan krijesa me e bukur ne bote.

Me dijt se Zhduken Femrat Lutem edhe une te Behem Femer te zhdukem Bashk me Femrat hahahaha!

Peja-Boy
09-09-07, 19:31
hehhe hehehe, ja mire e ki...per pare hehheheehhe

Nuk ta Spjegova se me Pare blehet Ushqimi per Familje(Veten.Gruan,Femiet) me fal !

e_martumja
09-09-07, 19:35
Ehhhhhhhhhh Pika i rraft atyre grave qe po i rrehin burrat e tyre, gjynah moreeeee kur e keni me drejt mshoni me goje se fjalt e kan dhimbjen ma te fort...

Peja-Boy
09-09-07, 19:40
Ehhhhhhhhhh Pika i rraft atyre grave qe po i rrehin burrat e tyre, gjynah moreeeee kur e keni me drejt mshoni me goje se fjalt e kan dhimbjen ma te fort...

Ufff qka jan Ndin burrit qka flet Gruja...

Ma mire mos me ja dhon ne Mbremje, e aj e Kupton qka eshte Gruja !

e_martumja
09-09-07, 19:44
Ufff qka jan Ndin burrit qka flet Gruja...

Ma mire mos me ja dhon ne Mbremje, e aj e Kupton qka eshte Gruja !Per qka e ke fjalen s spo ma rrok hahhhhahaha

Peja-Boy
09-09-07, 19:55
Per qka e ke fjalen s spo ma rrok hahhhhahaha

Burrat viktima tė dhunės nė familjet kosovare, ata rrihen nga gratė e tyre (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=1118726#post1118726)

Ska nevoj me e rreh, Mos te ja jep ne Mbremje edhe Kaq ...aj le te shkon ateher ne Banjo le te shikon Prapanicen e vet ne Pasyr e le ti mshon !

egi
09-09-07, 20:02
Nuk ta Spjegova se me Pare blehet Ushqimi per Familje(Veten.Gruan,Femiet) me fal !

qashtu edhe e kuptova une...per familjee..

Peja-Boy
09-09-07, 20:10
qashtu edhe e kuptova une...per familjee..

Ani de mire veq mos em rreh !!

egi
09-09-07, 20:13
Ani de mire veq mos em rreh !!

nuk jam nga ato qe kan qef mu rreh....per mu rrehja fizike eshte nje nivel shum primitiv i njerzve...edhe ty nuk kam as arsyje me te rreh :smile:

Peja-Boy
09-09-07, 20:14
nuk jam nga ato qe kan qef mu rreh....per mu rrehja fizike eshte nje nivel shum primitiv i njerzve...edhe ty nuk kam as arsyje me te rreh :smile:

Jeni bo te rrezikshem tash prej se ka Hy KFORI ne kosov po Lajmroni edhe ne Kfor hahaha !!

arton bala
09-09-07, 20:15
Ehhhhhhhhhh Pika i rraft atyre grave qe po i rrehin burrat e tyre, gjynah moreeeee kur e keni me drejt mshoni me goje se fjalt e kan dhimbjen ma te fort...

Po, po.. Mirepo si ta gjesh te drejten se?? Ndoshta duke iu referuar intuides se femres, si "qenies te perkryer"??

Cka i kisha shtuar ketij mendimi, eshte se zbatimi i te drejtes eshte shume i lehte, krahasuar me gjetjen e te drejtes. E te drejten e gjen njeriu hic me lehte se duke perfilluar normat ekzistuese shoqerore, qofshin keto te shkruara apo te trasheguara. Duke shpresuar ne mirekuptim, nje pershendetje nga une, dhe nuk po e zgjas me shume..

egi
09-09-07, 20:20
Jeni bo te rrezikshem tash prej se ka Hy KFORI ne kosov po Lajmroni edhe ne Kfor hahaha !!

ku me dit se qka po ndodh ne shpijat e huaja..e na po flasim e po bejm nganjeher edhe hajgare...ka edhe vujtje aty, nese shkojn te KFORI...ani me pas nje burr fanatik, qe nuk i len grus as syt mi qel :redface:

Murgesha
10-09-07, 11:59
Mbasi po shihet se dhuna ndaj burrave ka marr hov ja disa kėshilla tė vlefshme si me u mbrojtė prej tyre.
1. Kurr mos harroni se gruaja ėshtė si dinamit, prandaj mos mbani shkrepse afėr se shpejt mund tė ndizen.
2. Kurr mos harroni se gruaja i mban mend tė gjitha datat e rėndėsihme tė lidhjes suaj, prandaj mos i harroni as ju.
3. Mos mendoni se gruaja ėshtė robot e mundet me i ba tė gjitha punėt, prandaj ndihmoni pa u kyrsyer kurrė.
4. Dine qė gruaja ka nevojė tė thithė ajėr tė pastėr mė shumė se burrat, prandaj edhe kur keni takim tė rėndėsishme rrini nė shtėpi e mundėsonja asaj dalje sa mė tė shpeshta.
5. Burrat mendtė rregullisht i mbajnė mendtė te ai sendi, e gratė kan preokupime mė tė rėndėsishme nė jetėn e tyre, andaj mos i thoni gruas orė e qast tė rregulloj shtratin.
6. Pasiqė gruaja nuk mundet me e shprehė ēdo imtėsi me burrin e vet, insistoni qė ajo tė ketė sa mė shumė shoqe e tė dal sa mė shpesh me to Nėse i fton nė shtėpi mos rrini si guaka e me ja kris muhabetit me shoqet e saja po merrne pėrsipėr shėrbimin e musafireve e ndėrkohė mos harroni qė si shpesh ta shiqoni gruan tuaj me sy tė dashuruar e falėnderues qė po tė mundėson qė edhe pėr njė qast tė jesh nė shėrbim tė saj.
7. Mos harroni se komplimentet pėr gruan jan tė nevojshme si ajri qė e thith.

E mbi tė gjitha nėse edhe kuletėn tuaj e lėrni nė dispozicion tė saj, dijeni qė dhunė nuk do tė ushtrohet kurr ndaj jush hahahahaahahahahahahah

Murgesha
10-09-07, 12:10
hahahahha Murgeshe ,te duket se mjaftojne keto per shpetimin e tyre ...zgjate listen e kerkesave te lutem nese ua do te miren,perndryshe ....:cool:

Ngadalė Lyra se mėsojnė mė mirė me lista tė shkurtra. Shiqo kėshillėn numėr 5 e mos tja u pėrzijmė tani tė gjitha lėmsh.... http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

arton bala
10-09-07, 14:16
Hej,
pasi qe ia niset me udhezime per perdorim te gruas, hajt tash edhe nje keshille tjeter: A ka ky dinamiti i juaj ndonje ventil, me te cilin deaktivizohet apo rrin gjithemone aktiv??

Qe mos ta lypim ne te pamartuarit vend e pa vend..

:biggrin:

pirro
10-09-07, 20:37
ahahahhaha po knaqen grate kur po degjojn lajme .... dhe kur po degjojn per "fuqine" e tyre ahah.

Oj lyre leje more mos beso..as ti murgeshe se ky lajm:Burrat viktima tė dhunės nė familjet kosovare, ata rrihen nga gratė e tyre , ka qene per 1 prill. cka nuk nin njeri

Peja-Boy
10-09-07, 20:45
Po perdorin Proteina

pirro
10-09-07, 20:50
Peja

Munden edhe me ju sherby atehere edhe per gjana tjera proteinat?psh. me i bo punet e shpis.

vjeshta
10-09-07, 21:21
Mbasi po shihet se dhuna ndaj burrave ka marr hov ja disa kėshilla tė vlefshme si me u mbrojtė prej tyre.
1. Kurr mos harroni se gruaja ėshtė si dinamit, prandaj mos mbani shkrepse afėr se shpejt mund tė ndizen.
2. Kurr mos harroni se gruaja i mban mend tė gjitha datat e rėndėsihme tė lidhjes suaj, prandaj mos i harroni as ju.
3. Mos mendoni se gruaja ėshtė robot e mundet me i ba tė gjitha punėt, prandaj ndihmoni pa u kyrsyer kurrė.
4. Dine qė gruaja ka nevojė tė thithė ajėr tė pastėr mė shumė se burrat, prandaj edhe kur keni takim tė rėndėsishme rrini nė shtėpi e mundėsonja asaj dalje sa mė tė shpeshta.
5. Burrat mendtė rregullisht i mbajnė mendtė te ai sendi, e gratė kan preokupime mė tė rėndėsishme nė jetėn e tyre, andaj mos i thoni gruas orė e qast tė rregulloj shtratin.
6. Pasiqė gruaja nuk mundet me e shprehė ēdo imtėsi me burrin e vet, insistoni qė ajo tė ketė sa mė shumė shoqe e tė dal sa mė shpesh me to Nėse i fton nė shtėpi mos rrini si guaka e me ja kris muhabetit me shoqet e saja po merrne pėrsipėr shėrbimin e musafireve e ndėrkohė mos harroni qė si shpesh ta shiqoni gruan tuaj me sy tė dashuruar e falėnderues qė po tė mundėson qė edhe pėr njė qast tė jesh nė shėrbim tė saj.
7. Mos harroni se komplimentet pėr gruan jan tė nevojshme si ajri qė e thith.

E mbi tė gjitha nėse edhe kuletėn tuaj e lėrni nė dispozicion tė saj, dijeni qė dhunė nuk do tė ushtrohet kurr ndaj jush hahahahaahahahahahahah

Hahhhaaaaaaaaaaaa , une po e shtoj vetem nje !

9.Permbajuni keshillave te lartepermendura ,e mos hani dajak palidhje!!! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon11.gif

SANTANA-29
10-09-07, 21:24
Jo ktu kam marr frig te shkruaj se ,,,,,,,era po fryn nganjeher e pi merr postimet e mia me veti:tongue:

yllbardh
10-09-07, 21:38
Hahhhaaaaaaaaaaaa , une po e shtoj vetem nje !

9.Permbajuni keshillave te lartepermendura ,e mos hani dajak palidhje!!! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon11.gif

HAHAHAAAA......qys oj vjeshta nga vendi neutral, paj ti kishe duhet me u tregue edhe kėtu neutrale.....hahahhaaaa....... e paske ngatrru pakėz renditjen..... ku ėshtė pika e tetė???.....

yllbardh
10-09-07, 21:41
oooo pirro po thua se kur gratė dėgjojn lajme.... ai ky nuk ashte hiq lajm i ri...... po a s'ke nije ti pėr thanien se kur t'i shtin gruaja dy kamėt nė nji kėpucė.....kukuuuu..... se din se cka t'gjan.... e kėshtu kan than qysh moti.....

vjeshta
10-09-07, 21:47
HAHAHAAAA......qys oj vjeshta nga vendi neutral, paj ti kishe duhet me u tregue edhe kėtu neutrale.....hahahhaaaa....... e paske ngatrru pakėz renditjen..... ku ėshtė pika e tetė???.....

Falje qe nuk isha neutrale duhet me ju kerku grave e jo burrave ,se ne llogari te juve shkruajta!! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif
Pyetja e tete ish hy ne kulete !!hahhaaaaaaaaaa

Kavaleri
11-09-07, 02:54
Mbasi po shihet se dhuna ndaj burrave ka marr hov ja disa kėshilla tė vlefshme si me u mbrojtė prej tyre.
1. Kurr mos harroni se gruaja ėshtė si dinamit, prandaj mos mbani shkrepse afėr se shpejt mund tė ndizen.
2. Kurr mos harroni se gruaja i mban mend tė gjitha datat e rėndėsihme tė lidhjes suaj, prandaj mos i harroni as ju.
3. Mos mendoni se gruaja ėshtė robot e mundet me i ba tė gjitha punėt, prandaj ndihmoni pa u kyrsyer kurrė.
4. Dine qė gruaja ka nevojė tė thithė ajėr tė pastėr mė shumė se burrat, prandaj edhe kur keni takim tė rėndėsishme rrini nė shtėpi e mundėsonja asaj dalje sa mė tė shpeshta.
5. Burrat mendtė rregullisht i mbajnė mendtė te ai sendi, e gratė kan preokupime mė tė rėndėsishme nė jetėn e tyre, andaj mos i thoni gruas orė e qast tė rregulloj shtratin.
6. Pasiqė gruaja nuk mundet me e shprehė ēdo imtėsi me burrin e vet, insistoni qė ajo tė ketė sa mė shumė shoqe e tė dal sa mė shpesh me to Nėse i fton nė shtėpi mos rrini si guaka e me ja kris muhabetit me shoqet e saja po merrne pėrsipėr shėrbimin e musafireve e ndėrkohė mos harroni qė si shpesh ta shiqoni gruan tuaj me sy tė dashuruar e falėnderues qė po tė mundėson qė edhe pėr njė qast tė jesh nė shėrbim tė saj.
7. Mos harroni se komplimentet pėr gruan jan tė nevojshme si ajri qė e thith.

E mbi tė gjitha nėse edhe kuletėn tuaj e lėrni nė dispozicion tė saj, dijeni qė dhunė nuk do tė ushtrohet kurr ndaj jush hahahahaahahahahahahah

Kopirlimet per ju Motrushe, ke harru edhe diqka:
7 e gjys; 2 jav n`deti.
Ngoneni te riun hiquni grave:
Sa me shum me i njet te kryt gruas i boheni bajat, dilni punoni, fitoni, qarkulloni.
N`akshom pazari tu shpija, ene nju pyt ku ishit, deshmo qe ke punu, gjuaje me ni 5 franngsh fytyres hahah.
Distancohi sa me shum, vetem kur tatin femijet ateher rrehi copa boheni hahah.

Murgesha
11-09-07, 14:50
Anėtarė tė nderuar!
Disa shkrime nga kjo temė u fshinė e do tė fshihen edhe tė gjitha tjerat qė pėr qėllim kan biseda chit-chat.
Kemi mjaft Kafen e Forumit pėr biseda argėtuese chit-chat e nė nėnforumet tjera luteni tė jeni pak mė serioz.

Murgesha!

halla e madhe
11-09-07, 20:21
...hajtni bre se n'rini po shkojke jeta gjitheqysh,po s'kish gja me mire qe me t'ardhe pleqnija e rehatshme:wink:

luckyman
11-09-07, 20:49
5. Burrat mendtė rregullisht i mbajnė mendtė te ai sendi, e gratė kan preokupime mė tė rėndėsishme nė jetėn e tyre, andaj mos i thoni gruas orė e qast tė rregulloj shtratin.
..............ah moj Murgesh,gjithkah po i qojshe mendte edhe ti!!:tongue:

DEA
12-09-07, 17:42
Mbasi po shihet se dhuna ndaj burrave ka marr hov ja disa kėshilla tė vlefshme si me u mbrojtė prej tyre.
1. Kurr mos harroni se gruaja ėshtė si dinamit, prandaj mos mbani shkrepse afėr se shpejt mund tė ndizen.
2. Kurr mos harroni se gruaja i mban mend tė gjitha datat e rėndėsihme tė lidhjes suaj, prandaj mos i harroni as ju.
3. Mos mendoni se gruaja ėshtė robot e mundet me i ba tė gjitha punėt, prandaj ndihmoni pa u kyrsyer kurrė.
4. Dine qė gruaja ka nevojė tė thithė ajėr tė pastėr mė shumė se burrat, prandaj edhe kur keni takim tė rėndėsishme rrini nė shtėpi e mundėsonja asaj dalje sa mė tė shpeshta.
5. Burrat mendtė rregullisht i mbajnė mendtė te ai sendi, e gratė kan preokupime mė tė rėndėsishme nė jetėn e tyre, andaj mos i thoni gruas orė e qast tė rregulloj shtratin.
6. Pasiqė gruaja nuk mundet me e shprehė ēdo imtėsi me burrin e vet, insistoni qė ajo tė ketė sa mė shumė shoqe e tė dal sa mė shpesh me to Nėse i fton nė shtėpi mos rrini si guaka e me ja kris muhabetit me shoqet e saja po merrne pėrsipėr shėrbimin e musafireve e ndėrkohė mos harroni qė si shpesh ta shiqoni gruan tuaj me sy tė dashuruar e falėnderues qė po tė mundėson qė edhe pėr njė qast tė jesh nė shėrbim tė saj.
7. Mos harroni se komplimentet pėr gruan jan tė nevojshme si ajri qė e thith.

E mbi tė gjitha nėse edhe kuletėn tuaj e lėrni nė dispozicion tė saj, dijeni qė dhunė nuk do tė ushtrohet kurr ndaj jush hahahahaahahahahahahah

Pse a ka prej atyre qe si njohin keto rregulla a?

gjini
18-09-07, 09:00
Hahhhaaaaaaaaaaaa , une po e shtoj vetem nje !

9.Permbajuni keshillave te lartepermendura ,e mos hani dajak palidhje!!! http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon11.gif

Fatkeqsishte ka edhe asi raste qe edhe burri eshte viktime e gruas por keto raste jon shum te rralla.
nese krahasojme te kunderten athere del se ne burrat jemi njerz pa ndjenja bashkeshortore.

Di shum raste kur burri meriton dajak ne mengjes e deri ne mbremje por ati ska kush ja jep e dajakun nga gruaja e han naj qyqyn qe eshte ne te shumten e rasteve i pafajshem i shkreti.

Ata qe duhet me e hanger dajakun kurr nuk e han!!!

Gra banuni bashke e mos i leni me ju shtyp se do ju bahem krah i fort ne realizimin e te drejtave te barabarta.
kujdes edhe atyre qe i rrehin burrat pa lidhje a!!!

rilinda
18-09-07, 22:23
6. Pasiqė gruaja nuk mundet me e shprehė ēdo imtėsi me burrin e vet, insistoni qė ajo tė ketė sa mė shumė shoqe e tė dal sa mė shpesh me to Nėse i fton nė shtėpi mos rrini si guaka e me ja kris muhabetit me shoqet e saja po merrne pėrsipėr shėrbimin e musafireve e ndėrkohė mos harroni qė si shpesh ta shiqoni gruan tuaj me sy tė dashuruar e falėnderues qė po tė mundėson qė edhe pėr njė qast tė jesh nė shėrbim tė saj.

Qekjo nuk po m'duket n'rregull valla. Kush mundet me qenė ma i afėrt se ai qė kemi vendos me e nda jetėn me tė!

SoKoLi-i-Maleve
18-09-07, 23:47
Pytja::::Qekjo nuk po m'duket n'rregull valla. Kush mundet me qenė ma i afėrt se ai qė kemi vendos me e nda jetėn me tė!


pergjegjeja : Komshija!

Lona
05-10-07, 12:58
Nuk thone kot sa do rrojsh aq do ndegjojsh.... edhe kete e ndegjova se grat po rrahin burat hikni burra se turp eshte kjo , tek ne ne maq, eshte e kunderta ende skemi mbri ne ate forme , juve grave ju deshiroj energji e energji...hahahahaaa

Preshevar
11-01-08, 12:11
Kėshilla per Burra :cool:

http://www.peshkupauje.com/wp-content/uploads/2007/09/gruaja.jpg

DritonPR
11-01-08, 16:55
Dhuna s`eshte normale, aty ku ka dhune duhet ndermarre masa pa marre parasysh se viktima eshte femra apo burri denimi duhet te jet i njejte, me rasti kesaj here ta shoh me syt e mij ne kete pushim qe isha ne Prishtine ne mes qendre ne Kolone kishim para nje pasat te ri ku ne automjet ishin shoferi me te shoqen dhe femijet e tij pas, papritmas ja nisi e po leviz auto, dhe njeher as qe me shkoj mendja te shiqoj se qfare po behet brenda , se pasi qe pasati i ri me regjistrim KS ishte me klime dhe kishte dritaret e mbyllura nuk degjohej gje, kurse ne nje nje astra me regjistrim te huaj dhe pa klime na duhej ti hapnim dritaret se temperaturat ishin afer +40°, kur ndegjoj udhetaret duke thene shih shih se si po e rreh gruan e vet" ku ej qyr qysh eshte ka i sjell", kthej koken dhe cte shohim burri duke i sjell gruas boxa ne barke e ne krye sa kishte fuqi une mbrapa desh u tranova po te them te drejten doja te nderhyja po shoku im nuk me la , seaty pari kaloj edhe nje autonmjet policije dhe shikues te tjer kishte mjaft po me nderhy nuk nderhyri askush e as une, se kishim frik mos eshte i armatosur apo po na ndodhe kushedi se qka edhe ne, agresiviteti tije veq u pa se qka eshte ne gjendje te bej edhe para femijeve qe kishte me veti ne auto, nga habija harrova te ja marre regjistrimin e ta lajmeroj policin se paku.Ende po ndjehem fajtore qe s`ndermorra asgje.........................

sa idiotsi ai burr (nuk eshte burr po fmi, se vetem fmija rrehet)

Ne nju jork, ishte nje perleshje mes disa amerikanve, e nderhyri nje djal shqiptar per te nderprer perleshjen, dhe njeri prej amerikanve e qelloj kete djalin me plumb ne vdekje (vetem pse deshi te nderprej perleshjen)...keshtu se mund te jet i armatosur, po sidoqoft, po te isha aty, do kisha vrapuar te kapi at idiotsi te plasi per toke.

DritonPR
11-01-08, 16:56
e sa per temen, shyqyr se sjom mo skelet, se disa vite ne fitness, as terminatori tash sun me rreh :biggrin:

Sy_kaltra
11-01-08, 17:33
Hiq s`pom hijne ne kry keto sende valla :rolleyes:

Cia-Ferizaj
11-01-08, 18:39
marum valla .na prishen granimi e hajt

Fshatari
11-01-08, 19:08
marum valla .na prishen granimi e hajt

Veē nji grue t'bukur pėr merak e jo ka 4 se ma butė ta bojnė shpinen se barkun.
Edhe une i majsha ka 2 alltija po nuk m'bojshin hiē punė. He sa shpullen e kam hanger more ferizajas nga qato dy gratė e Topliēanit zoti na ruejt!
Merre veē ni grue e rueje ftyren o njeri! Bile tė del pėr hune !

Pupi
11-01-08, 19:15
Kur ta kujtosh, disa nga "Burrat" qė njohė unė mirė qė ka edhe nga ato Burrnesha.
Ka qė ja'u thejn hundet burrave, njohė nga ato disa, dhe mir ja'u bajn!

Fshatari
11-01-08, 19:21
Kur ta kujtosh, disa nga "Burrat" qė njohė unė mirė qė ka edhe nga ato Burrnesha.
Ka qė ja'u thejn hundet burrave, njohė nga ato disa, dhe mir ja'u bajn!

T'thash de edhe unė; vetė kam qenė viktimė; bile njerzit mendonin se isha bokser pėr shkak tė hunės sė deformueme. Me kėta tė 7-tėn, e thuhet se do tė jetė e mrama, pėrveē disa flakureshave tė vokta e jo tė nxeta, nuk kam pas trauma tjera!
Lus zotin e mos u hidhnoft si ato tjerat...!

Guri i madh
11-01-08, 19:23
Kėshilla per Burra :cool:

http://www.peshkupauje.com/wp-content/uploads/2007/09/gruaja.jpgqitash po e marr vesh se na burrat jena met veq me na vajtue nanat tona

Sy_kaltra
11-01-08, 19:23
Ne Shqiptarizem zore me besu qe gruja e rreh burrin vallai,duke pas parasysh qe shqiptart jan bukur hun-lesha menja s`po ma mer hiq,po ndoshta koka 1 ne 10.000 ...e zakonisht shqiptart e bajn mizen bulle....Nuk kom arrit ende ta kuptoj pse te ket dhune ne familje perderi sa martesa eshte kurorzim i dashuris ( edhe pse ajo mund te deshtoi ) pastaj vie divorci,po nuk eshte zgjidhje dhuna!!!

Preshevar
11-01-08, 19:30
qitash po e marr vesh se na burrat jena met veq me na vajtue nanat tona

Kukuuu ani me t'nie qe po e permend Nonėn !!! :tongue: T'paska que per n'spital hahahahaha (shaka)

Guri i madh
11-01-08, 19:35
Kukuuu ani me t'nie qe po e permend Nonėn !!! :tongue: T'paska que per n'spital hahahahaha (shaka)mir e kie tani do te kem kujdes se kerset dajaku ma i madh

Pupi
11-01-08, 21:02
Ne Shqiptarizem zore me besu qe gruja e rreh burrin vallai,duke pas parasysh qe shqiptart jan bukur hun-lesha menja s`po ma mer hiq,po ndoshta koka 1 ne 10.000 ...e zakonisht shqiptart e bajn mizen bulle....Nuk kom arrit ende ta kuptoj pse te ket dhune ne familje perderi sa martesa eshte kurorzim i dashuris ( edhe pse ajo mund te deshtoi ) pastaj vie divorci,po nuk eshte zgjidhje dhuna!!!

Ha, hahaha n'xora kėtė shkrim nga sy kaltra pėr diskutim, mos mu idhnoft !

Zor me Besu ?
Hun lesha ?
Mizėn bull?

Me besu edhe mirė, ja pse:
Deri pas lufte +-2 Vjet, martesat me shkues/msit ishin kogja aktive.
E tash kush rren mas shumti n'botė ? Misitiii....!
Edhe kur kan shku ato Burr'neshat pėr hatėr tė babės e kan par ata bubrreca, me ik e mi lan, ku me shku.
"T'ja kan gjet zgjedhjen": Une me nejt po, por mbi tya!
E sa pėr Hun-lesha, bash qata i hajn dajakt ma tė mdhej e s'bajn za!
Mizėn bull, jo pse mizėn bull mir jau bajn!?
Sepse i pa burri, nuk ėshtė familjar i mirė, prind i mirė, e as shoqė i mirė!
E n'kso rastesh ajo grua qė arrin formulen e suksesit pėr hatėr tė nderit e tė fėmijėve. nga ana ime ka tė drejt tė pėrdor masat diciplinore ndaj tė shoqit!

Cia-Ferizaj
12-01-08, 13:52
un i thojsha mos um rreh ma mire po ndahemi e ajo me tha .." o si thi kam met majt e ste la me u nda " hahahahahha jam nzor more marova

SoKoLi-i-Maleve
13-01-08, 19:52
Kur te pihet mendon qe asht lumni,por kur duhet me i shpague borgjet asht kjamet.ahahahahahahah

emine
13-04-12, 21:44
mashkulli a kan gjithmone ne shenjester te dhunes,mos fizike aj a dhunu psiqikisht ne gjitha mnyrat,merre me mend sa fatlum jan ata meshkuj qe nuk kan gra,jetojne jete te padhunshme

lovely
13-04-12, 22:10
mashkulli a kan gjithmone ne shenjester te dhunes,mos fizike aj a dhunu psiqikisht ne gjitha mnyrat,merre me mend sa fatlum jan ata meshkuj qe nuk kan gra,jetojne jete te padhunshme

Vadha bre jaran Hajdari jem nuk osht n qat gjendje:biggrin:

Sot njana n pune, ma lypi Hajdarin, poe i thashe me ni kusht, me m lan mue me iu kqyr haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa:P

emine
13-04-12, 22:17
Vadha bre jaran Hajdari jem nuk osht n qat gjendje:biggrin:

Sot njana n pune, ma lypi Hajdarin, poe i thashe me ni kusht, me m lan mue me iu kqyr haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa:P

jo ti se rreh fizikisht po e maltretone psiqikisht,duke e lshu me qira naper shoqe,,,,a ke menu se edhe aj munet mu hargju:tongue:

Zero Cool
12-03-14, 16:56
Zėri i femrave lodh trurin e mashkullithttp://www.knninfo.com/repository/images/zeri-i-femraveee.jpgFraza ”s'dua tė dėgjoj mė tė flasėsh” ka njė bazė shkencore. Tė gjithė burrat qė nuk durojnė dot gratė apo tė dashurat qė deri dje nuk kishin ēfarė t’i bėnin pėr t’ia mbyllur gojėn, tani mund t’i thonė se problemi ėshtė tek zėri i tyre.

Profesori Michael Hunter i Universitetit Sheffield nė Britani s’ka dyshime qė zėri i femrės ka tone mė komplekse se ai i mashkullit dhe bllokon tė gjithė shqisėn e dėgjimit tė tij.

Nė kėtė studim janė pėrdorur teknikat e rezonancės magnetike nukleare, qė japin mundėsinė tė shohėsh zona tė ndryshme tė trurit, qė aktivizohen nga zėri i mashkullit dhe i femrės.

U vėrtetua se burrat shprehen mė hapur ndėrsa femrat kanė tendencėn t’i sillen rrotull gjėrave qė duan tė komunikojnė.

Studimi tregon se femrat kanė zė me gamė frekuence mė komplekse se meshkujt, pėr shkak tė dimensioneve tė ndryshme tė akordeve zanore dhe tė laringitit.

Njė kėshillė pėr femrat: flisni qetė dhe me pushime tė vogla nėse doni tė keni dialog me partnerin, nė tė kundėrt do tė mendojė se flisni shumė.

Adrenalina
04-03-19, 16:40
Burrat kanė filluar tė jenė viktima tė dhunės nė familjet kosovare, tė cilėt po rrihen nga gratė e tyre. Rajoni i Ferizajt prin me rastet mė tė shumta, ku prej 49 rasteve tė raportuara nė polici, vetėm 2 raste viktima janė femrat, ndėrsa nė 47 meshkuj. Burrat e kėtij vendi, fajin e hedhin te ndėrkombėtarėt, tė cilėt u kanė dhėnė shumė tė drejta femrave.


Besiana Xharra

Ferizaj, 26 gusht
Paslufta ka degjeneruar gratė nė Kosovė, tė cilat po mbėshteten te ndihma e ndėrkombėtarėve dhe pėr njė cikėrrimė, mė tė voglėn, qė kanė me burrat e tyre, ju bėrtasin atyre. Nuk i dėgjojnė fare, madje edhe i sulmojnė shpesh ata. Kėshtu kanė thėnė disa prej meshkujve qė jetojnė nė qytetin e Ferizajt, pėr gratė e atij vendi.
Sipas statistikave policore, Ferizaji ėshtė rajoni mė i dalluar nė Kosovė, qė pėr dallim nga e kaluara, kur gratė kanė qenė gjithmonė viktima tė dhunės nė familje, sot janė burrat. Vetėm gjatė kėtij viti, nė Ferizaj prej 49 rasteve tė raportuara pėr dhunė nė familje, 2 viktima janė femra, ndėrsa 47 meshkuj.
Kėtė dukuri tė re, banorėt e Ferizajt nuk e mohojnė se ėshtė duke u shpeshtuar nė vendin e tyre, qysh prej pėrfundimit tė luftės sė Kosovės dhe ardhjes sė ndėrkombėtarėve kėtu. Sipas tyre, fajin e kanė edhe ndėrkombėtarėt, tė cilėt e kanė privilegjuar femrėn mė shumė se qė duhet. Dhe femrat thirren se janė tė mbrojtura nga ligji. “Kėtu te ne ndodh e kundėrta, ku gjinia mashkullore ėshtė mė e dėmtuar. Femrat i maltretojnė ata duke u bazuar nė atė se ka kush i mbron dhe se janė ndėrkombėtarėt “, thotė Gafurr Mehmeti, 42- vjeēar, i cili banon nė Ferizaj. Ai tha se femrat janė duke i kaluar kufijtė e lirisė.
Rrahja e burrave nga gratė, sipas Gafurrit, u takon mė tepėr shoqėrive nė transicion, dhe Ferizaj ėshtė mė i dalluari prej qyteteve tė tjera, sepse ka shumė dyndje tė popullatės tė ardhura nga fshatrat - nė qytet. “Kur vijnė kėtu femrat, prej katundit nė qytet, ikin prej kushteve tė kėqija, ato mė nuk kthehen nė fshat dhe kėshtu iu lind edhe konflikti mes tyre dhe burrave, ku ndodh edhe dhuna”, tha ai.
Edhe Verim Zherka, banor i Ferizajt, thotė se prej pasluftės ėshtė tepruar liria e femrės dhe sjelljet e tyre duhet tė ndalohen sa mė parė. “Tė sulmohet burri nuk ėshtė normale”, tha Verim Zherka. Sipas tij, edhe ndėrkombėtarėt kanė faj, meqė po u japin shumė tė drejta grave. Arsyeja tjetėr, tha ai, ėshtė edhe ardhja e disa femrave prej katundit nė qytet. Ato qė kanė qenė tė mbyllura, tani pėrnjėherė janė liruar. Por, ka edhe prej atyre tė rinjve nė Ferizaj, tė cilėt mendojnė se grave iu ėshtė rritur vetėdija dhe nuk iu vjen ēudi se ato sot i maltretojnė burrat.
“Unė mendoj se grave iu ėshtė ngritur vetėdija, dhe nuk mė vjen shumė ēudi qė sot ato i maltretojnė burrat e tyre”, tha Ferdinand Nikolla, njė i ri nė kėtė vend, duke shtuar se jo ēdoherė femra duhet tė jetė viktimė.
Pėr dallim prej gjashtėmujorit tė dytė tė vitit tė kaluar, ku nė Kosovė ishin raportuar 639 raste tė dhunės nė familje, gjashtėmujori i parė i vitit 2007, shėnon me 557 raste raportuara, tregojnė raportet te Shėrbimit Policor tė Kosovės. Rajoni qė dallon prej tė tjerėve nė Kosovė, ku viktima janė meshkujt, ėshtė Ferizaj. Pastaj rajoni i Prishtinės prin me 170 raste, ku prej tyre viktimat janė 140 femra e 30 meshkuj, pastaj nė Prizren 69 viktima janė femra, ndėrsa meshkuj 16. Nė Pejė femra 80, ndėrsa meshkuj 22, nė Mitrovicė femra 63 dhe meshkuj 12 dhe nė Gjilan femra 63, ndėrsa meshkuj 19.
Sipas hulumtimeve tė shumta tė bėra nga organizatat joqeveritare, shkaktarėt qė shkaktojnė dhunėn nė familje, nė tė shumtėn e rasteve janė zgjedhja e konflikteve nė familje me dhunė, shkatėrrimi i strukturave tė familjes, rritja nė pėrgjithėsi e jostabilitetit dhe josinqeritetit, por edhe papunėsia qė nė Kosovė ėshtė nė shkallė tė lartė.
Behxhet Shala, drejtor i Kėshillit tė Drejtave dhe Lirive tė Njeriut, tha se shumė herė ėshtė shfaqur shqetėsimi i KMLDNJ-sė pėr shkallėn dhe tendencat nė rritje tė dhunės nė familje dhe ėshtė kėrkuar nga institucionet qeveritare qė tė ndėrtojnė politika efikase pėr eliminimin e shkaktarėve dhe pasojave qė shkaktojnė dhunė nė familje. Tė gjitha kėto, sipas Shalės, kanė rėnė nė vesh tė shurdhur.
Linda Gucia, sociologe, njėherit ligjėruese nė Fakultetin e Filologjisė, konsideron se dhuna nė familje ėshtė e shprehur nė ēdo shoqėri, por duke e pasur parasysh faktin se shoqėria kosovare ėshtė nė njė fazė transicioni, dhuna ėshtė mė e shprehur.
“Edhe pse nė Kosovė dhuna ėshtė e shprehur nė njė shkallė tė lartė, ajo fatkeqėsisht heshtet nga vetė femrat, tė cilat nė tė shumtėn e rasteve janė viktima, duke mos pėrjashtuar edhe meshkujt”, tha sociologia Gucia.

Facebooki dhe instagrami i kan fajet, se jan kap per dashurin e tij nga ajo jan ka rrahen nerveti ( tani kur te vin te gruja shprazen aty ju ka faj gruaj veq mu rreh)

power8
04-03-19, 17:24
Burrat as maltretojne, as maltretohen.
Ata qe maltretohen jane burreca ose legena

Adrenalina
07-03-19, 17:16
Vetem gentelmenat se e njohin rrolin e femres se qka eshte femna ne jet nuk i malltretojne...!

zanaa
12-03-19, 17:58
Ishalla po shpetoni ....:tongue:

Dardanesha
15-03-19, 14:43
Burrat as maltretojne, as maltretohen.
Ata qe maltretohen jane burreca ose legena:wink: