PDA

View Full Version : Shėmtimi kombėtar


illyria
02-09-07, 15:49
Tė nderuar bashkėkombas dhe bashkėkombase,
Ēka mendoni pėr ato vajza qė nėpėr dritaret e hapura tė veturave dasmore "reklamojnė" prapanicat e tyre si me qenė krejtėsisht tė shfrenuara!?
Kam ndėgjuar qė diku diku nė Kosovė policia ka fillue me i ndalue kolonat dasmore qė praktikojnė kėtė "virtyt" tonin kulturor.
Njė i huaj njėherė mė pat pyetur se a ėshtė edhe kjo traditė e vjetėr shqiptare e unė iu pėrgjigja se jo,kurrsesi sepse para 300-400 viteve askush nuk ka pasė Mercedes e as farmerka tė ngushta!

illyria
02-09-07, 17:44
Shėmtimi tjetėr kombėtar,
Me siguri shumicės prej jush i ka ndodhė qė duke ngarė veturėn rrugėve tė Kosovės,nga vetura para jush udhėtarėt kanė hedhur mbeturina nė mes tė rrugės nė stilin "sikur lopa baglėn"!?
Gjuajnė njerėzit tanė pako tė cigareve,qese tė ēipsave,konzerva pijesh,gėrdhaja tė mollave,kutija tė zbrazta tė "specijall meshavinave",shkundin shpuzoret...etj etj!
A ju ka ndodhur najher qė duke ecur trotuarėve tė qyteteve tona,papritmas era e fortė tė pėrplasė pėr fytyre qese tė najllonit,apo a keni parė arave dhe livadheve pėrskaj rrugėve me qindra kėsi qese najlloni kurse ekstra "bukuri" natyrore vjeshtore apo dimėrore janė drunjėt nė tė cilėt nė vend tė gjetheve virren qeset e pėrmendura tė najllonit!?
Pėr grumbujt e bėrllogjeve skaj rrugėve,nėn dritaret e soliterėve,pėrskaj dhe nėpėr lumenjė tė mos flasim bile...ato janė bėrė shenja njohėse tė vendit tonė.
Njė i huaj njėherė mė pat hidhėruar shumė kur propozoi qė flamuri i Kosovės nė mes tė ket njė grumbull bėrllogu...por pas disa ēasteve erdha nė vehte kur nė tė dyja anėt e rrugės sė qytetit mė tė bukur nė Kosovė nėpėr tė cilėn ecnim pash kontejnerė tė stėrmbushur tė cilėt mezi dukeshin nga bėrllogu qė i kishte mbuluar.Dhe ia fala disi kėtė fyerje qė ma bėri,ishte i huaj dhe nuk na kuptonte neve...fajin e kishte armiku!?

LABI
02-09-07, 17:55
Tė nderuar bashkėkombas dhe bashkėkombase,
Ēka mendoni pėr ato vajza qė nėpėr dritaret e hapura tė veturave dasmore "reklamojnė" prapanicat e tyre si me qenė krejtėsisht tė shfrenuara!?
Kam ndėgjuar qė diku diku nė Kosovė policia ka fillue me i ndalue kolonat dasmore qė praktikojnė kėtė "virtyt" tonin kulturor.
Njė i huaj njėherė mė pat pyetur se a ėshtė edhe kjo traditė e vjetėr shqiptare e unė iu pėrgjigja se jo,kurrsesi sepse para 300-400 viteve askush nuk ka pasė Mercedes e as farmerka tė ngushta!

Shpesh mundohna t'i dha nje shpjegim te permbledhur dukurive qe manifestohen dhe i percjellin dasmat e diteve te sotme !!

Shume njerez japin shpjegime qe ai rituale qe manifestohet ne keto tubime gazmore, dasma, syneti (penis - parti ) :biggrin: eshte nje lloj shkrirje e TRADICIONALES dhe MODERNITETIT ( si nje perpjekje per t'i qendruare besnik perkatesise kombetare -> ne saje te kultivimit dhe perfilljes se dokeve, zakoneve ) .

Mirepo, ne t'vertete kjo vetem as pake s'ka t'beje me dasmat tradicionale shqiptare , kulturen shqiptare ...

Ne kete vjet cfare me ka bo pershtypje eshte TUPANI - me FURGON qe e ka percjelle kolonen e automjeteve gjate dasmave !!!

Naj s'dirten ftyren magjupet ( na shpetun ) , naj kthynen TUPANIN ne dasma , na kujtuan qe jemi shqiptare !!

Mandej shtenja ne air, peshqiret, kmishat per krushqi kane nje shpjegim me siguri ?

Ja shpjegimi : Perpara krushqit qe kane shku t'marrin nusen prej nje fshati, nahije, vilajeti ne tjetrin , ju eshte dashur te udhetoj neper rruge te paasfaltuara ( me balte dhe pluhur) ... Dhe peshkiri ju dhe kmisha ju eshte dhuruare qe kur t'shkojne t'kene me cfare te fshihen dhe cfare te veshin kur t'marrin nusen.

Ndersa e shtena ne air ka qene nje lloj forme e komunikimit, lajmerimi per familjen qe pret nusen qe nusja eshte marre ....

Ky eshte nje shpjegim i mundshem

Tani kur teknologjia naj ofron menyrat me te avancuara te komunikimit s'kemi nevoj armet t'i perdorim si mjet per t'lajmruare, informuare ... E ME SE PAKU PER T"FESTUARE ..


Duhet kihet parasysh qe :

ARMA - S'ESHTE PRODHUARE PER T'FESTUARE
ARMA - ESHTE PRODHUARE PER T'VRARE

Zana_ch
04-09-07, 12:34
Shpesh mundohna t'i dha nje shpjegim te permbledhur dukurive qe manifestohen dhe i percjellin dasmat e diteve te sotme !!

Shume njerez japin shpjegime qe ai rituale qe manifestohet ne keto tubime gazmore, dasma, syneti (penis - parti ) :biggrin: eshte nje lloj shkrirje e TRADICIONALES dhe MODERNITETIT ( si nje perpjekje per t'i qendruare besnik perkatesise kombetare -> ne saje te kultivimit dhe perfilljes se dokeve, zakoneve ) .

Mirepo, ne t'vertete kjo vetem as pake s'ka t'beje me dasmat tradicionale shqiptare , kulturen shqiptare ...

Ne kete vjet cfare me ka bo pershtypje eshte TUPANI - me FURGON qe e ka percjelle kolonen e automjeteve gjate dasmave !!!

Naj s'dirten ftyren magjupet ( na shpetun ) , naj kthynen TUPANIN ne dasma , na kujtuan qe jemi shqiptare !!

Mandej shtenja ne air, peshqiret, kmishat per krushqi kane nje shpjegim me siguri ?

Ja shpjegimi : Perpara krushqit qe kane shku t'marrin nusen prej nje fshati, nahije, vilajeti ne tjetrin , ju eshte dashur te udhetoj neper rruge te paasfaltuara ( me balte dhe pluhur) ... Dhe peshkiri ju dhe kmisha ju eshte dhuruare qe kur t'shkojne t'kene me cfare te fshihen dhe cfare te veshin kur t'marrin nusen.
Ndersa e shtena ne air ka qene nje lloj forme e komunikimit, lajmerimi per familjen qe pret nusen qe nusja eshte marre ....

Ky eshte nje shpjegim i mundshem

Tani kur teknologjia naj ofron menyrat me te avancuara te komunikimit s'kemi nevoj armet t'i perdorim si mjet per t'lajmruare, informuare ... E ME SE PAKU PER T"FESTUARE ..


Duhet kihet parasysh qe :

ARMA - S'ESHTE PRODHUARE PER T'FESTUARE
ARMA - ESHTE PRODHUARE PER T'VRARE

Labi shum me pelqei ky shkrim i yti ama une do isha lidhe me sqarimin tende rreth flamurit qe mirret ne darsem dhe gjesendet qe vnohen ne flamur .Kte qe do e shkruj e kam ne ndegjume nga nje plak ne Gjakov.

Marrja e flamurit ne qarsem ashte nje shenje e kombit. mirpo flamuri ashte marre edhe gjat luftimeve .
dallimet e flamurit te darsmem me dallimin e ati te luftes ashte shenjat e varura ne flamur ,Molla peshqiri e ma vone kmisha .
Pse,

1. ne flamur vendoset nje molle per me i tregue popullit se jam kryshqit duke shku me marre nusen e nuk jan luftetar
2.flamuri perdoret kur te mbrrin kryshqit me marre nusen ,del nje person me pranue flamurin e ne shumten e rasteve eshte nje nder nipat e asaj famile e pranon flamurin dmth jan te lir me u fut ne ate shtepi lirisht te gjithe dasmoret dhe pa asnje penges
3.kur te mirret nusja miku qe marton gocen e ka per detyr me vue edhe nje peshqir ,nje molle dhe nje kmishe pse.
me ato shenja dmth kur populli e shef nje flamur te tille duhet me kuptue se kta kryshqi jan me nuse duke u kthey ne shtepi dhe duhet te ken te lejum me ra ne qdo rrguge te lire edhe nese i bie perfer shtepis se gjaksit ajo dite eshte e nuses dhe nuk duhet ta pengoi askush .
Me falni se ndoshte nuk e kam spjegue te gjith mire ama une kshtu e kam te ndegjume nga nje plak i vjeter .e sa i perdorim neve sot kjo mvaret nga fisi i asja familje qe ben darsam. neve sdim me marre flamurin ...a me marre nga 3 apo 4 muzika te ndryshe ne darsem e dime e pas 6 muajve behen ndarej sespe nusj nuk ka dit me vallzue tallava dmth ...ene darsmat tona po behan tallavme shum respekt
zanap.S
kam shum interes me lexue dhe me msue gjan te vjetra te kombit tone