PDA

View Full Version : Cka do t“i sugjeronit femiut te studioj?


arton bala
13-09-07, 11:14
Pershendetje,

imagjinoni te jeni prinde, dhe femiu ju pyet: "Mami/Babi, cilin drejtim m“propozon te studioj? Dhe pse?"

Po e zeme se femiu i ka notat aso soji, qe ai ka te drejte te studioj gjithecka. Pra e permbushe kriterin e numerus clausus.

Simbas cilave kriterie tjera mendoni duhet te zgjidhet profesioni/drejtimi univerzitar sot?

Peja-Boy
14-09-07, 00:10
Une e kam Ndermend Tre me i pas, edhe ne Plan e kom me jau Dhon keto Drejtime,Pa marr parasysh Vajza apo djem:

1.Haj e Drogirash e qka osht njo e zez me e bo ..!

2:Borqli e rrenc sa te mundet me ju Bo njerzve dallavere me mbrri Pak ne jet te veten !

3.Shkollovan,me e ndjek shkollen deri ne Pike te fundit, e le te zgjedh vet drejtimin se qka don me kon ..!

egi
14-09-07, 13:09
Ne qoft se asnje land ne shkoll nuk i ka bere problem, nuk mundem me then te zgedh drejtimin me te cilin s'ka me pas probleme,,,
keshtu qe i kisha keshillu me zgedh ate i cili i pershtatet me se shumti, dhe te mendon pak qka ka qef me arrit ne ardhmeri..ku e sheh veten?

lazdrani
14-09-07, 15:08
Artist,Pilot,Mjeke i Grave per Djalin timhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

DEA
14-09-07, 16:12
Une do ti ndihmoja ti realizoj ai endrrat e tije, e jo te mijat! nuk kam deshire as te nderhyj qe ai te mundohet te te me bej mua krenare, por do ta vezhgoj se ne qka ka prirje dhe ta ndihmoj ne ate drejtim.Per momentin duhet ta jap kontributin tim qe pas klases se 4 te kualifikohet per nje shkolle me te mire, mandej do ti kete rruget me te hapura, me nje fjale une do ti rri mbrapa dhe ta shtyej nga poshte larte e sa lart do te mberrije ate ja leme kohes ta deshmoj.
Qefi i Prinderve eshte shume i madhe!!!!!!!!!!!!!!!

RiannA
14-09-07, 18:32
Mendoj se ne gjdofar drejtimi e kisha perkrah femi tim. Por sikur prind e mi nuk me kan ber presion se qa te studjoj, por jan pajtu me at cillen ne kam zgjedh ue, kshtu edhe une nuk do te jap nje kshill, sepse si tha edhe DEA i jap ndim ti realizon deshirat dhe paramendimet e vet e jo te miat.

Shnetje

pirro
14-09-07, 19:00
Ma se miri kish me kan me u bo krejt MSUSA edhe DOKTORA

Kavaleri
15-09-07, 14:20
Pershendetje,

imagjinoni te jeni prinde, dhe femiu ju pyet: "Mami/Babi, cilin drejtim m“propozon te studioj? Dhe pse?"

Po e zeme se femiu i ka notat aso soji, qe ai ka te drejte te studioj gjithecka. Pra e permbushe kriterin e numerus clausus.

Simbas cilave kriterie tjera mendoni duhet te zgjidhet profesioni/drejtimi univerzitar sot?
Pergzoj per temen Arton.

Propozim ate pune qe e ka ne gjak, qe i hec per qefi,se pse qka do qe ti propozosh nuk do ta bente me qef.
Njof shembuj tjere qe i kan dergu me pa deshir per mjeksi, ndersa talent e ka Artin, gje qe nuk perputhet me ate qe e ka ne gjak.

Un per veti gjethnje kam pas deshir te behem Automekaniker, mir por jam dal i ri ne gurbet, si azilant edhe me negativ nuk me takonte te msoj diqka ketu.
Pastaj me kapen obligime tjera familiare , ne kohen e fundit me esht ftof edhe jeta, se per te vazhdu ket drijtim ska gjasa.
kam kerkuar edhe falas te punoj 4 vite, vetem e vetem te diplomoj,mire por ket nuk e lejonte shteti zvicerran.
Di shum qka reth automekanikes, qysh me thon benzin ne gjak,(benzin im blut) merak e kam ket drejtim.
E qe tjerat pune i boj por 90% me pa vullnet.
Ju pershendes

Kavaleri
15-09-07, 14:32
Ndersa propozim si per timin edhe per te gjith qe jan merak me shum ne te holla se sa ne at qe ka talent esht.
Artiktek ,Ingjinjer.
Suksese per te gjith ata qe jan ne drejtime.

Murgesha
15-09-07, 18:53
Pergzoj per temen Arton.

Propozim ate pune qe e ka ne gjak, qe i hec per qefi,se pse qka do qe ti propozosh nuk do ta bente me qef.
Njof shembuj tjere qe i kan dergu me pa deshir per mjeksi, ndersa talent e ka Artin, gje qe nuk perputhet me ate qe e ka ne gjak.

Un per veti gjethnje kam pas deshir te behem Automekaniker, mir por jam dal i ri ne gurbet, si azilant edhe me negativ nuk me takonte te msoj diqka ketu.
Pastaj me kapen obligime tjera familiare , ne kohen e fundit me esht ftof edhe jeta, se per te vazhdu ket drijtim ska gjasa.
kam kerkuar edhe falas te punoj 4 vite, vetem e vetem te diplomoj,mire por ket nuk e lejonte shteti zvicerran.
Di shum qka reth automekanikes, qysh me thon benzin ne gjak,(benzin im blut) merak e kam ket drejtim.
E qe tjerat pune i boj por 90% me pa vullnet.
Ju pershendes

Pėrnjėmend benzin nė gjak e nė tesha. Boll e kam lutė djalin tim mos ta marr kėtė drejtim por s`mė ndėgjoi http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon11.gif.

Unė ju kam sugjeru fėmijėve tė mij tė marrin informatikė e kompjuterizėm. I madhi qė e ka nė qef benzinin si ti Kavaler vetėm u pėrcaktu nė atė profesion e tė shof tė tjerėt se pėr ēka do tė pėrcaktohen...

vjeshta
16-09-07, 14:13
Prindi,mendoj, qe ne sugjerime eshte egoist ,sugjeron gjithemon ate qe nuk ka pas mundesi apo aftesi qe te studioj vete !Vetem nje kisha dashur nga ta ,qe spaktu ta kene nje diplome universitare(sepse ke llojelloj),dhe ate profesion ta kene mundesin ta ushtrojn ,se une nuk e pata .

SANTANA-29
16-09-07, 14:26
Femia kur lind pa marr parasysh vajs apo djal qush ne klasen e par apo te dyt e tregon aftesin e vet se per qka eshte,kam deshir se femiu i imi ta sqedh vet se per qka e ka kryet,mundesit do tia plotsoj,,,

Lijanna
16-09-07, 23:06
Natyrisht se do t'i lija te zgjedhnin vete se cka ato duan, ama qejfi jem do ishte qe nje vajze te me behej pilote edhe nje agjente-detektive :)

arton bala
17-09-07, 12:34
Faleminderit per angazhimin e juaj, dhe perseri pershendetje t“sinqerta nga une.

Ne fakt, me kete teme synova nje shkembim mendimesh apo pervojash (indirekte) mbi te gjitha ato aspekte, te cilat ne sot mendojme se duhet perfillur, kur zgjedhet profesioni. Cka une s“mendova, eshte se prindi duhet te "vendose" per femiun. Por thjeshte situaten, qe nje i ri qe qendorn para udhekryqit te zgjedhjes se profesiontit, te mos mundi t“i veshtroj disa aspekte mbi te ardhmen e tij dhe te kerkoj shprehimisht keshille.

P.sh. e mbaj mend se kur mendoja te zgjidhja drejtimin, keshillat qe degjoja ishin "merre nje profesion qe i pershtatet te prirurave tua dhe qe ka te ardhme". Cka per mua nuk nenkuptone dicka me pak, se "njih se pari te gjitha lendet, qe te mundesh te gjykosh se cka t“pershtatet ty e cka ka te ardhme". Keshilla si keto nuk bejne qe femiu te "hyj" ne vetveten dhe te gjej keshtu profesionin e pershtatshem. Por me teper qe ai te ndjehet i pasigurte dhe kerkoj mendim/influencim nga persona te trete. Femijet ndihmohen, nese prinderit e tyre kane mendime dhe keshilla ne keso raste. Ndersa keshilla pasyqron pak a shume vlerat ne te cilat nje shoqeri po investon.

Personalisht mendoj se keshilla duhet varesuar nga lumturia e femiut ne profesionin e tij (mendim qe u pershkrua edhe nga tjeret). Profesioni duhet te jete nje lloj pasqyrim i cilesive te femiut, nje fushe, e cila mundeson nje realizim sa me te plote te aftesive personale te femiut. Kjo e ben ate te lumtur dhe eshte faktor primar per te gjitha llojet e sukseseve ne profesion. Anasjelltash edhe arsye e shpeshte per nderprerje te studimeve apo nderrim te profesionit.

Kavaleri
17-09-07, 22:48
Pėrnjėmend benzin nė gjak e nė tesha. Boll e kam lutė djalin tim mos ta marr kėtė drejtim por s`mė ndėgjoi http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon11.gif.

Unė ju kam sugjeru fėmijėve tė mij tė marrin informatikė e kompjuterizėm. I madhi qė e ka nė qef benzinin si ti Kavaler vetėm u pėrcaktu nė atė profesion e tė shof tė tjerėt se pėr ēka do tė pėrcaktohen...

Valla benxin blaj fraj i perzim me plumb te femrav qito dy sende ska kush qe mi hek nga meraku.

Suksese Djalit tend, i uroj shendet dhe pun te mbar.