PDA

View Full Version : Arkeologjia Dardane.


Kavaleri
18-09-07, 14:33
Arkeologjia, per mua esht diqka shum interesante, edhe jam kureshtar te di shum e shum rreth Arkeologjis Dardane.
Ja tani sa hasa ne keto dekumete te me poshtme, shpresoj qe te na ofrohni me shum njohuri rreth Arkeologjis Dardane.

Video (http://www.youtube.com/v/YBgX12JvAnw)

Arkeologjia nė Kosovė vazhdon tė mbes nė dorė tė fatit dhe donatorėve tė huaj, pasi qė qeveria vazhdon ta anashkalojė kėtė fushė. Ndonėse sot ishte paralajmėruar prezenca e kryeministrit Agim Ēeku nė kampin multietnik “Ulpiana 2007”, ku pėr tė katėrtin vit me radhė po vazhdojnė gėrmimet arkeologjike. Sipas njėrit nga akterėt kryesor tė kėtij kampi, Kemajl Luci, e gjithė puna ėshtė bėrė dhe po vazhdon me ndihmėn e donatorėve tė huaj, kryesisht zyrave diplomatike me mision nė vendin tonė. Ndihmė e zyrės gjermane ishte edhe sjellja e njė arkeologu gjerman nė Kosovė, i cili nė cilėsinė e ekspertit po ndihmon nė gėrmimet qė po kryhen aty. Ndėrkaq Profesor Kemajl Luci thotė se kampi ėshtė multietnik nė kuptimin e plotė tė fjalės pasi qė aty ka vendor pothuaj tė tė gjitha etnive, edhe serbė si dhe student tė ndryshėm tė huaj. Ai gjithashtu thotė se askush nga banorėt apo zyrtarėt e Graēanicės nė hapėsirėn e tė cilit ndodhet ky kamp deri mė tash nuk kanė krijuar asnjė problem.
Huazuar ne : RTK

Pershendetje te perzemerta.