PDA

View Full Version : Fallsifikimet e historisė nė Mesjetė (shekulli XV - XVI)


ariskratos
22-10-07, 09:48
Fallsifikimet e historisė nė Mesjetė (shekulli XV - XVI)

Monarkitė e Evropės sė bashku me Vatikanin, janė fallsifikatorėt mė tė mėdhenj tė historisė. Pėr tė vėrtetuar se ato janė trashėgimtare tė Perandorisė Bizantine, nė Mesjetė janė bėrė fallsifikime tė mėdha, vetėm e vetėm qė Vatikani dhe familjet perandorake evropiane ta shpallin veten trashėgimtare tė drejtpėrdrejtė tė familjeve sundimtare tė Konstandinopojės.

Ja se ē’thonė vetė studjuesit angleze, francezė, gjermanė dhe rusė pėr Historinė e shkruar nga Monarkitė Evropiane dhe Vatikani:

Te http://encyclopedia.jrank.org/DIO_DRO/DONATION_OF_CONSTANTINE_Donatio.html (http://encyclopedia.jrank.org/DIO_DRO/DONATION_OF_CONSTANTINE_Donatio.html)

Lexojmė kėto rradhė pėr Fallsifikimin e dokumentit DHURATA E KONSTANDINIT:

DONATION OF CONSTANTINE (Donatio Constantini), the supposed grant by
the Emporor Constantine in gratitude for his "conversion by Pope
Silvester", to that pope and his successors for ever, not only of
spiritual supremacy over the other great patriarchates and of all
matters of faith and warship but also of temporal dominion over Rome,
Italy." The famous document, known as the Constitutum Constantini and
compounded of various elements (notably of apocryphal Vita S.
Silvestri) was forged at Rome some time between the middle and end of
the 8th century, was included in the 9th century in the collection
known as the False Decretals, two centuries later was incorporated in
the Decretum by a pupil of Gratian, and in Gibbon's day was
still."enrolled among the decrees of Canon Law" by the tacit or modest
admitted of the advocates of the Roman Church ." It is now
universally admitted to be a gross forgery.

DHURATA E KONSTANTINIT (Doantio Constantini), dhurata e hamendėsuar e
Perandorit Konstandin si shenjė falenderimi pėr "konvertimin e tij nga
ana e Papės Silvestri", ndaj atij pape dhe pasardhėsve tė tij
pėrgjithmonė, jo vetėm pėr supremacinė shpirtėrore mbi patriarkatet e
tjera dhe mbi tė gjitha ēėshtjet e fesė dhe adhurimit por edhe si
sundim i pėrkohshėm mbi Romėn, Italinė." Dokumenti i famshėm, i njohur
si Constitutum Constantini dhe i pėrbėrė nga elementė tė ndryshėm (mbi
tė gjitha Jeta apokrifale S. Silvestrit) u fallsifikua nė Romė aty nga
mesi dhe fundi i shekullit tė 8-tė, u pėrfhsi nė shekullin e 9-tė nė
koleksionin e njohur si Dekretetė Rreme, dy shekuj mė vonė u pėrfshi
nė Decretum nga ncxėnėsi i Gracianit, dhe akoma nė ditėt e Gibonit
ishte ende "e pėrfshirė nė dekretet e Ligjit Kanonik", me pėlqimin e
heshtur dhe modest tė avoketėrve tė Kishės Romane." Ai "dokument"
eshtė pranuar nga tė gjithė si njė mashtrim i trashė.
Te
http://www.egodeath.com/newchronology.htm#_Toc101541541J (http://www.egodeath.com/newchronology.htm#_Toc101541541J)
lexojmė kėto rradhė:
Jean Hardouin (1646-1729)
http://www.google.com/search?q="Jean+Hardouin"/ (http://www.google.com/search?q=%22Jean+Hardouin%22/)
http://www.museumofhoaxes.com/hardouin.html (http://www.museumofhoaxes.com/hardouin.html) - Jean Hardouin (1646-1729) was a scholar of classical literature. In 1685 he published an edition of Pliny's Natural History. There was nothing unusual about the edition itself, which was considered to be of merit and very well edited. What was unusual was that despite being so knowledgeable about classical literature, Hardouin had very strange ideas about its origins. // According to Hardouin, the majority of classical Greek and Roman literature had not been produced by Greek and Roman authors. Instead, it had been forged during the Middle Ages by a group of Benedictine monks. He also argued that all extant Greek and Roman coins were forgeries. He never revealed why such a vast deception had occurred. He only declared, elliptically, that when he died the reason would be found written on a piece of paper the size of his hand. The reason, unfortunately, was never found."

Po e pėrkthejmė kėtė paragraf:

Zhan Harduin (1646 – 1729) ishte njė dijetar i letėrsisė klasike. Mė 1685 ai botoi Historinė Natyrore tė Plinit. Nė kėtė botim s’kishte asgjė tė pazakontė, dhe u konsiderua njė meritė e tij dhe njė botim shumė i mirė. Ajo qė ėshtė e pazakontė ishte se megjithėse se ai ishte njė njohės shumė i mirė i letėrsiė klasike, Harduin kishte ide tė ēuditshme rreth origjinės sė tyre. Sipas Harduin-it, pjesa dėrrmuese e literaturės greke dhe romake nuk ishte krijuar nga vetė autorėt grekė dhe romakė. Pėrkundrazi, ajo eshtė fallsifikuar gjatė Mesjetės nga njė grup murgjish benediktinė. Ai gjithashtu kėmbėngulte se shumica e monedhave greke dhe romake ishin mon,edha tė fallsifikuara. Ai nuk tregoi kurrė arsyen e njė mashtrimi tė tillė kaq tė madh. Ai vetėm ka deklaruar, nė mėnyrė eliptike, se kur tė vdiste arsyeja do tė gjendej nė njė copė letėr nė dorėn e tij. Arsyeja, fatkeqėsisht, nuk u zbulua kurrė.”

Te
http://www.egodeath.com/newchronology.htm#_Toc101541541J (http://www.egodeath.com/newchronology.htm#_Toc101541541J)
lexojmė kėto rradhė tė tjera:
Edwin Johnson's 1894 book "The Pauline Epistles: Re-studied and Explained"
Study Version of Edwin Johnson's "The Pauline Epistles - Re-Studied and Explained", 1894 (http://www.egodeath.com/edwinjohnsonpaulineepistles.htm) -- Reformatted version for increased comprehensibility. Proposes that the years 700-1400 didn't exist, and that Christianity, the "early" Christian texts, Paul, the Gospels, the Church Fathers, the Dark Ages, and the Middle Ages were literary inventions fabricated in competing monasteries around 1500. Proposes that several centuries before the printing press didn't exist. Uses the questioning of the historicity of all of Paul's epistles as an example to call into doubt the reality and existence of all of European history prior to 1533.

Pėrkthejmė

Edvin Xhonson

Libri i Edvin Xhonson i vitit 1894 “Letrat e Paulit: tė ristudiuara e me shpjegime” – Njė version i riformatuar pėr t’u kuptuar mė mirė. Aty propozohet qė vitet 700 – 1400 nuk kanė ekzistuar, dhe se tekstet e “Krishtėrimit”, tekstet e hershme tė krishtera, letrat e Paulit, Mesharėt, Etėrit e Kishės, Shekujt e Errėt, dhe Mesjeta janė trillime letrare tė fabrikuara mes monasteresh nė garė mes tyre aty rreth viteve 1500. Aty propozohet se disa shekuj para se tė dalė shtypshkronja nuk kanė ekzistuar. Vihet nė dyshim vėrtetėsia e tė gjitha letrave Pauline si shembull pėr tė hedhur dyshim mbi realitetin dhe ekzistencėn e tė gjithė historisė evropiane para vitit 1533.


Burime nė internet
http://en.wikipedia.org/wiki/Michael_A._Hoffman_II (http://en.wikipedia.org/wiki/Michael_A._Hoffman_II)
http://www.egodeath.com/newchronology.htm#_Toc101541525 (http://www.egodeath.com/newchronology.htm#_Toc101541525)

Preshevar
22-10-07, 12:42
Pėrkthejmė

Edvin Xhonson

Libri i Edvin Xhonson i vitit 1894 “Letrat e Paulit: tė ristudiuara e me shpjegime” – Njė version i riformatuar pėr t’u kuptuar mė mirė. Aty propozohet qė vitet 700 – 1400 nuk kanė ekzistuar, dhe se tekstet e “Krishtėrimit”, tekstet e hershme tė krishtera, letrat e Paulit, Mesharėt, Etėrit e Kishės, Shekujt e Errėt, dhe Mesjeta janė trillime letrare tė fabrikuara mes monasteresh nė garė mes tyre aty rreth viteve 1500. Aty propozohet se disa shekuj para se tė dalė shtypshkronja nuk kanė ekzistuar. Vihet nė dyshim vėrtetėsia e tė gjitha letrave Pauline si shembull pėr tė hedhur dyshim mbi realitetin dhe ekzistencėn e tė gjithė historisė evropiane para vitit 1533.


Burime nė internet
http://en.wikipedia.org/wiki/Michael_A._Hoffman_II (http://en.wikipedia.org/wiki/Michael_A._Hoffman_II)
http://www.egodeath.com/newchronology.htm#_Toc101541525 (http://www.egodeath.com/newchronology.htm#_Toc101541525)
A "ėshtė" i njejti Paul i cili e importoj fen krishtere nder shqiptarėt ?