PDA

View Full Version : Une di nje gje, qe sdi asgje!


aLbAnIa_gIrl
06-11-07, 19:08
Une di nje gje, qe sdi asgje! kjo thenie e famshme e e Sokratit nuk deshmon per nje modesti te tepruar,por qellimin e tij per te zbuluar te verteten.

Cfare mendoni ju rreth kesaj thenie??Cila eshte domethenia e saj sipas jush?

Jepni mendimet tuaja.

Preshevar
08-11-07, 09:14
Sokrati thoshte : "Un e di qė s'di asgjė", pra sejcili prej nesh din me shum se Sokrati, pasi qe e dim, qe se paku Sokrati nuk paska dit gjė.

GURI SYLAJ
18-11-07, 10:46
Kjo thenje eshte edhe kulmi i filozofise se njohjes ( SE VETEVETES)!!! Njeriu sa me shume qe lexon ( qe meson) aq me shume bindet se nuk din dhe se ka nevoje per mesim te metutjeshem!!? Dhe aq me pak qe lexon (meson)- aq me shume bindet se i" din "te gjitha!?? Pra ,kujdese ( ne debat ) nga ata qe i dine te gjitha!!!!

lyra2
18-11-07, 11:00
...jo jo une nuk them qe s'di asgje,nganjeher me mire dicka te mos kisha ditur bile :biggrin: ,me pak dine je mi i qete :wink:

Pupi
18-11-07, 11:01
Libri Aforizmat e Sami Frashėrit ėshtė njė thesarė i madhė i filozofis, dhe fjalės sė popullit te Shqiptarėt.
Ndėr shumė nga ato qė ka aty, ka njė qė do tė pėlqente lidhur me Temėn.
,,Tė kujtosh se je i menqur ėshtė marria mė e madhe".

Gjithashtu me vlerė tė madhe ishin edhe anekdota e ,,Odave" ndėr shqiptarėt, ato ruajtėn dhe ngritėn njė moral tė fort gjenerat pas gjenerate. Sot ato duhet ti zėvendėsoj Librat dhe bankat e shkollės.
Kujtoj njė anekdot nga imė xhaxhai:
Derisa plaku i thinjur rrinte para dere, tek ngrohej nė prushin qe digjej, mendonte mė vetė(jo me injoranc).
Paj unė kalova shumė nė jetėn time, vizitova shkolla e mejtepe, takova njerz tė ndryshėm nga tė gjitha shtresat, nuk e besoj qė mė ka mbetur gjė pa e ditur/mėsuar.
Befasisht dhe papritur ja bėnė aty njė ēun i vogėl.
Xhaxha i thot ēuni, mė dėrgoj mamaja ime tė marrė ca gaca prushi tė ndez zjarrin.
Po mir or ēun, ti jap unė si jo, ama si do ti bartėsh, shko e sill njė enė sė pari.
Jo Xhaxha, Ti mė hidh pak Hi tė ftoht mbi shuplaka, e mbi to gacat, ja priti ēuni shpejt dhe pa u manduar gjatė!
Hmmm! u kujtua plaku, pak mė parė mendova qė i dija tė gjitha, ja qė njė ēun ditka mė shumė se unė!
Dituria mė e madhe gjendet nė mesin e popullit!

egi
18-11-07, 11:50
Unė jamė shum dakord me Sokratin, pėr mua filozofin mė tė madh qė ka egzistuar. Njeriu kur t'mendon qė i din tė gjitha zbulohet njė teori e re, e cila i kundėrshton teoris tė parė...Krejt jeta na shkoj kėshtu...duke mėsuar dhe qdo ditė duke i zbuluar gabimet, pėr tė cilat kemi qen tė sigurt qė ėshtė e verteta...
Unė thėm qė nuk mundemi me shti doren nė zjem pėr gjerat qė i shofim, sepse syri genjen..Jo vetem syri, por gjithashtu dhe zemra dhe dija e njeriut...S'ka asgjė mė tė gabushem se sa njeriu!

GURI SYLAJ
18-11-07, 20:44
Libri Aforizmat e Sami Frashėrit ėshtė njė thesarė i madhė i filozofis, dhe fjalės sė popullit te Shqiptarėt.
Ndėr shumė nga ato qė ka aty, ka njė qė do tė pėlqente lidhur me Temėn.
,,Tė kujtosh se je i menqur ėshtė marria mė e madhe".

Gjithashtu me vlerė tė madhe ishin edhe anekdota e ,,Odave" ndėr shqiptarėt, ato ruajtėn dhe ngritėn njė moral tė fort gjenerat pas gjenerate. Sot ato duhet ti zėvendėsoj Librat dhe bankat e shkollės.
Kujtoj njė anekdot nga imė xhaxhai:
Derisa plaku i thinjur rrinte para dere, tek ngrohej nė prushin qe digjej, mendonte mė vetė(jo me injoranc).
Paj unė kalova shumė nė jetėn time, vizitova shkolla e mejtepe, takova njerz tė ndryshėm nga tė gjitha shtresat, nuk e besoj qė mė ka mbetur gjė pa e ditur/mėsuar.
Befasisht dhe papritur ja bėnė aty njė ēun i vogėl.
Xhaxha i thot ēuni, mė dėrgoj mamaja ime tė marrė ca gaca prushi tė ndez zjarrin.
Po mir or ēun, ti jap unė si jo, ama si do ti bartėsh, shko e sill njė enė sė pari.
Jo Xhaxha, Ti mė hidh pak Hi tė ftoht mbi shuplaka, e mbi to gacat, ja priti ēuni shpejt dhe pa u manduar gjatė!
Hmmm! u kujtua plaku, pak mė parė mendova qė i dija tė gjitha, ja qė njė ēun ditka mė shumė se unė!
Dituria mė e madhe gjendet nė mesin e popullit!
Pikrisht kjo "anegdada e xhaxhit tend " e detyron Sokratin te thote kulmin e filozofise " Edij se s'dij"!!?

Ignis
27-05-09, 07:01
Duke u nisur gjithmone nga pervoja ime jetesore nga ndodhite, marrdheniet, perjetimet mendoj se njeriu dhe hipokrizia jane shume te nderlidhur. Pikerisht ne kete aspect e vetmja besoj une menyre per te percare kete nderlidhje eshte te luash rolin e “naivit”.
Ti e din kush je, une e di kush jam, gjithesecili nga ne e dime kush jemi. Por shume here besoj te gjithe ne jemi menduar, jemi, trishtuar jemi zhgenjyer pikerisht sepse nuk kemi mundur te degjojme ato qe nuk thuhen pra nuk kemi hyre ne thelb por kemi mbetur gjithmone ne siperfaqe. Sa prej nesh nuk do te donim te themi keto fjale?!
Keshtu pra po mar rune iniciativen te flas ne veten e pare persa i perket “Kush jemi ne”……….Mos u mashtro nga maska ime.Degjo ate qe nuk jam duke thene!

Mos u mashtro prej meje. Mos u mashtro nga maska qe mbaj. Une mbaj me mijera maska; maska, te cilat kam frike t’i heq, ndersa asnjera prej tyre nuk jam une. Shtirja eshte shkathtesi e natyres sime te dyte, por mos u mashtro.

Une jap pershtypjen se jam e sigurt, se cdo gje eshte e gezueshme dhe e pashqetesuar ne mua, si nga brenda ashtu edhe nga jashte; se vetebesimi eshte emri im, ndersa gjakftohtesia eshte loja ime; se ujerat jane te qeta dhe se jam duke udhehequr e nuk kam nevoje per askend. Mirepo, mos besoni; ju lutem mos besoni.

Siperfaqja ime mund te duket e bute, mirepo ajo eshte maska ime, gjithnje ndryshuese dhe e fshehte. Nen te nuk fshihet kurrfare bukurie, kurrfare gjakftohtesie, kurrfare vetekenaqesie. Nen te jeton uni im i vertete, ne huti, ne frike, ne vetmi. Mirepo une e fsheh kete; nuk dua askush ta dije. Me kaplon paniku nga vete mendimi se dobesia ime mund te zbulohet. Prandaj me terbim krijoj nje maske pas se ciles dua te fshihem, nje fasade te nderlikuar indiferente qe te me ndihmoje te shtirem, te me mbroje nga shikimi qe di. Mirepo, shikimi i tille eshte pikerisht shpetimi im. Kjo eshte gjeja e vetme qe mund te me cliroje nga vetevetja, nga muret e vetendertuara te burgut, nga pengesat qe i ngre me aq zell. Por une nuk ua them kete. Nuk kam guxim, kam frike.
Kam frike se shikimi juaj nuk do te ndiqet me dashuri dhe me pranim. Kam frike se do te mendoni me pak per mua, se do te qeshni, ndersa ajo do te me vrase. Kam frike se brenda ne thellesine time une jam asgje, se thjesht nuk jam e mire dhe se ju do ta shihni kete dhe do te me braktisni. Keshtu, une do te luaj lojerat e mia. Lojerat e mia te deshperuara, shtirese, me nje fasade te sigurise nga jashte dhe te femijes se dridhur nga brenda.

Vertet kisha deshiruar te jem e realte,e vetevetishme dhe te jem une; por ju duhet te me ndihmoni. Ju duhet te me ndihmoni duke i zgjatur duart tuaja, madje edhe kur duket sikur ajo eshte gjeja e fundit te cilen e deshiroj ose per te cilen kam nevoje.
Cdohere kur jeni te miresjellshem, te kujdesshem dhe inkurajues, cdohereqe perpiqeni te kuptoni per shkak se vertet kujdeseni, zemres sime fillojne t’i rriten krahet. Krahe shume te vegjel. Krahe shume te dobet. Por, krahe. Me ndjeshmerine dhe me simpatine tuaj, si dhe me fuqine tuaj te te kuptuarit, une mund t’ia dal. Ju mund te futni jeten ne mua. Kjo nuk do te jete lehte per ju. Bindja e gjate per pavlefshmeri nderton mure te forta. Mirepo, dashuria eshte me e forte se muret e forta, e keshtu shtrihet shpresa ime. Ju lutem qe te perpiqeni t’i shembni keto mure me duar te fuqishme, por te buta, per shkak se femija eshte shume i ndijshem, ndersa une JAM femije.

Kush jam une, do te pyetni? Une jam dikush qe e njihni shume mire. Sepse une jam cdo grua, cdo burre, cdo femije…… cdo qenie njerezore qe e takoni. Jam une qe Brenda meje jeton ende ai femija i pafajshem……..
Qenja njerezore eshte ajo qe nuk do te shpjegohet kurre…….perfundimisht une di nje gje...qe di asgje!!!!

shfletuesi_
27-05-09, 08:37
Me kete shprehje erdhi kur e quan nje femij duar bosh te marr nje gace te sokrati... Sokrati ja kthej si do e marresh kete gace kur me vete ske marr asnje gje te hekurt qe t'mos ta sos doren... Femiu Mori mbushi duart mire me hi dhe pastaj vendosi gacen mbi hi ku nxehtesia e gaces nuk ka arit te depertoj ne doren e djaloshit dhe nga zelia sokratit qe s'ju ka kujtua si te vepronte ndryshe ka then " Une di nje gje por nuk di asgje " pikerisht per kete gje e ka pas fjalen..... nuk thon kot me ate fjalen lype diturin deri ne Kine :P nejse tash kinen e kan ofru teknologjit por deri ne varr...

Ignis
27-05-09, 08:59
Fjalet e Sokratit i kam studjuar shume, jane shume te thella per te mundur te arrish berthamen.

Dani11
27-05-09, 10:06
Une e di qe di diqka por kur e krahasoi kete dituri me ate qe nuk e di,dituria ime mbetet asgje.

Makresh
27-05-09, 10:41
Tash eshte e kjart ! Un e di qe ju nuk dini asgje :biggrin:

Dani11
27-05-09, 10:48
Tash eshte e kjart ! Un e di qe ju nuk dini asgje :biggrin:

Willkomen in Club, hahahah....

Idila
27-05-09, 11:06
Une e di qe di diqka por kur e krahasoi kete dituri me ate qe nuk e di,dituria ime mbetet asgje.
Dani11, analizoje pak fjalinė mė lartė, mendoj se nuk keni menduar ashtu sic e keni pasqyruar nė shkronja..! :D

Dani11
27-05-09, 11:09
Dani11, analizoje pak fjalinė mė lartė, mendoj se nuk keni menduar ashtu sic e keni pasqyruar nė shkronja..! :D

Kjo bote eshte perplot mistere dhe gjera te pa zbuluara ne gjdo sfere te jetes, sa qe vertet ne ate qe dime deri tani ne krahasim me ate qe nuk e dime mbetet nje hiq.
Ndoshta tani isha pak me i kjarte Idila.

Idila
27-05-09, 11:44
Kjo bote eshte perplot mistere dhe gjera te pa zbuluara ne gjdo sfere te jetes, sa qe vertet ne ate qe dime deri tani ne krahasim me ate qe nuk e dime mbetet nje hiq.
Ndoshta tani isha pak me i kjarte Idila.
Po , kėshtu mendova dhe unė qė keni dashur tė thoni nė formulimin e fjalėve mė lartė! :)

Dani11
27-05-09, 11:46
Po , kėshtu mendova dhe unė qė keni dashur tė thoni nė formulimin e fjalėve mė lartė! :)
Idila thuaje mendimin tende ne lidhje me kete te lutem, qka nuk te pelqeu?

Idila
27-05-09, 11:57
Citim nga Dani11: Une e di qe di diqka por kur e krahasoi kete dituri me ate qe nuk e di,dituria ime mbetet asgje.Ti e din qė din dicka, por kur krahason kėtė dituri me atė qė din (dhe jo qė nuk din), dituria e jote ėshtė asgjė!

(A e thash more mirė se u trullava tani :D)

Dani11
27-05-09, 11:59
Citim nga Dani11: Une e di qe di diqka por kur e krahasoi kete dituri me ate qe nuk e di,dituria ime mbetet asgje.Ti e din qė din dicka, por kur krahason kėtė dituri me atė qė din (dhe jo qė nuk din), dituria e jote ėshtė asgjė!

(A e thash more mirė se u trullava tani :D)

Mire e ke thane, tash pije nje gote uje freskohu dhe vazhdo, hahah..

Idila
27-05-09, 12:00
hahahahaaaa po qeshem me tė madhe tani mė duket se unė jam gabim, e din apo s`e din? :D

Ju keni menduar nė bazė tė diturisė qė posedoni, ndėrsa unė mendova nė bazė tė diturisė qė njohim nga dita nė ditė,,,nejse...nuk e di nėse mė kuptuat, por rėndėsi ka qė unė ju kuptova juve! :)
Nga kėtu del rezultati se mendova qė di njė gjė, por nė fakt nuk di asgjė! A e din ti kėtė gjė! :D

(ika tani, nuk mė premton koha mė shumė!)

Dani11
27-05-09, 12:10
hahahahaaaa po qeshem me tė madhe tani mė duket se unė jam gabim, e din apo s`e din? :D

Ju keni menduar nė bazė tė diturisė qė posedoni, ndėrsa unė mendova nė bazė tė diturisė qė njohim nga dita nė ditė,,,nejse...nuk e di nėse mė kuptuat, por rėndėsi ka qė unė ju kuptova juve! :)

Me ne fund hahahah...vetm se mos u bene egoiste, sepse eshte e rendesishme qe edhe une te kuptoi ty, po mendohem.

Idila
27-05-09, 17:18
Me ne fund hahahah...vetm se mos u bene egoiste, sepse eshte e rendesishme qe edhe une te kuptoi ty, po mendohem.
Hė Dani11, u menduat? Si doli konkludimi? :)

Dani11
27-05-09, 17:24
Hė Dani11, u menduat? Si doli konkludimi? :)

Hetimet vazhdoin Idila, hahahah..

Prishtina-gjer
29-05-09, 23:00
Duke u nisur gjithmone nga pervoja ime jetesore nga ndodhite, marrdheniet, perjetimet mendoj se njeriu dhe hipokrizia jane shume te nderlidhur. Pikerisht ne kete aspect e vetmja besoj une menyre per te percare kete nderlidhje eshte te luash rolin e “naivit”.
Ti e din kush je, une e di kush jam, gjithesecili nga ne e dime kush jemi. Por shume here besoj te gjithe ne jemi menduar, jemi, trishtuar jemi zhgenjyer pikerisht sepse nuk kemi mundur te degjojme ato qe nuk thuhen pra nuk kemi hyre ne thelb por kemi mbetur gjithmone ne siperfaqe. Sa prej nesh nuk do te donim te themi keto fjale?!
Keshtu pra po mar rune iniciativen te flas ne veten e pare persa i perket “Kush jemi ne”……….Mos u mashtro nga maska ime.Degjo ate qe nuk jam duke thene!

Mos u mashtro prej meje. Mos u mashtro nga maska qe mbaj. Une mbaj me mijera maska; maska, te cilat kam frike t’i heq, ndersa asnjera prej tyre nuk jam une. Shtirja eshte shkathtesi e natyres sime te dyte, por mos u mashtro.

Une jap pershtypjen se jam e sigurt, se cdo gje eshte e gezueshme dhe e pashqetesuar ne mua, si nga brenda ashtu edhe nga jashte; se vetebesimi eshte emri im, ndersa gjakftohtesia eshte loja ime; se ujerat jane te qeta dhe se jam duke udhehequr e nuk kam nevoje per askend. Mirepo, mos besoni; ju lutem mos besoni.

Siperfaqja ime mund te duket e bute, mirepo ajo eshte maska ime, gjithnje ndryshuese dhe e fshehte. Nen te nuk fshihet kurrfare bukurie, kurrfare gjakftohtesie, kurrfare vetekenaqesie. Nen te jeton uni im i vertete, ne huti, ne frike, ne vetmi. Mirepo une e fsheh kete; nuk dua askush ta dije. Me kaplon paniku nga vete mendimi se dobesia ime mund te zbulohet. Prandaj me terbim krijoj nje maske pas se ciles dua te fshihem, nje fasade te nderlikuar indiferente qe te me ndihmoje te shtirem, te me mbroje nga shikimi qe di. Mirepo, shikimi i tille eshte pikerisht shpetimi im. Kjo eshte gjeja e vetme qe mund te me cliroje nga vetevetja, nga muret e vetendertuara te burgut, nga pengesat qe i ngre me aq zell. Por une nuk ua them kete. Nuk kam guxim, kam frike.
Kam frike se shikimi juaj nuk do te ndiqet me dashuri dhe me pranim. Kam frike se do te mendoni me pak per mua, se do te qeshni, ndersa ajo do te me vrase. Kam frike se brenda ne thellesine time une jam asgje, se thjesht nuk jam e mire dhe se ju do ta shihni kete dhe do te me braktisni. Keshtu, une do te luaj lojerat e mia. Lojerat e mia te deshperuara, shtirese, me nje fasade te sigurise nga jashte dhe te femijes se dridhur nga brenda.

Vertet kisha deshiruar te jem e realte,e vetevetishme dhe te jem une; por ju duhet te me ndihmoni. Ju duhet te me ndihmoni duke i zgjatur duart tuaja, madje edhe kur duket sikur ajo eshte gjeja e fundit te cilen e deshiroj ose per te cilen kam nevoje.
Cdohere kur jeni te miresjellshem, te kujdesshem dhe inkurajues, cdohereqe perpiqeni te kuptoni per shkak se vertet kujdeseni, zemres sime fillojne t’i rriten krahet. Krahe shume te vegjel. Krahe shume te dobet. Por, krahe. Me ndjeshmerine dhe me simpatine tuaj, si dhe me fuqine tuaj te te kuptuarit, une mund t’ia dal. Ju mund te futni jeten ne mua. Kjo nuk do te jete lehte per ju. Bindja e gjate per pavlefshmeri nderton mure te forta. Mirepo, dashuria eshte me e forte se muret e forta, e keshtu shtrihet shpresa ime. Ju lutem qe te perpiqeni t’i shembni keto mure me duar te fuqishme, por te buta, per shkak se femija eshte shume i ndijshem, ndersa une JAM femije.

Kush jam une, do te pyetni? Une jam dikush qe e njihni shume mire. Sepse une jam cdo grua, cdo burre, cdo femije…… cdo qenie njerezore qe e takoni. Jam une qe Brenda meje jeton ende ai femija i pafajshem……..
Qenja njerezore eshte ajo qe nuk do te shpjegohet kurre…….perfundimisht une di nje gje...qe di asgje!!!!Pershendetje

Kjo shkres per mua eshte Realiteti jone qe ne njefar menyra duket paksa tragjik por ne te vertet eshte vete jeta ajo qe te kerkon te luash nje rol ne te cilin nuk je i ai te cilin UNI ta dikton dhe kontraverza ne mese te dyjave eshte ajo qe na mashtron se jemi ai qe lujm dhe jo Uni vete prandaj ne momentin qe komunikojm me UNIN (Femijrin) eshte shenja e pare ka gjasa se Tragjikja Siperfaqesore do te shendrrohet ne qetesi shpirterore.

Pra ne momentin kur e marrim vesh se ne brendi ende jeton ai femija qe nuk pranonte se ne mese te fantazis dhe REALITETIT egziston nje vij kufitare pa vendkalime te ndersjella por kete vij e kuptonte si te nderprer dhe pas gjdo nderprerje nje vendkalim,ateher mundesia per te shijuar sekuenca te shkurtra lumturie ende eshte reale dhe vetem ne kete rast mund te komunikojm me UNIN ne menyre natyrore dhe pa aktrime .

Menyra si jeni shprehur ju ne shkresen me larte eshte plotesisht e natyrshme ne rrethe me vetedije te larte mbi egzistencen e femijrores ne brendesi por sigurisht e papranueshme ne rrethe ku aktrimi eshte menyra e vetme e jeteses edhe pse duhet te jesh plotesisht e apo i vetedijshem se shoqeria e ketill ashte ambienti me i varfer njerezor sepse ne kete lloj modernizimi vende per ndjenja Reale nuk ka dhe rrjedhimisht sekonda e pare e shfaqjes se dobesive individuale shfrytezohet per Eliminim nga pjestaret tjer prandaj :

Si Facit mund te merret edhe shprehja kontraverze e Sokratit qe ne perkthim jobukfal ne shqip do te ishte "Sa me shume qe mendoj se jame vetedijesu aqe me shume me kundershton UNI im dhe me ben te qarte se sa i pavetedijshem jame.

Ose me shkurt i Mencuri ka frik sepse i din rreziqet qe mund ti kanosen ,Ahmaku nuk frikesohet dhe kendon tane kohen deri sa te te bjen ne Humner .

P.S Gjithcka qe di me bjen ne perfundim se nuk di asgje

Kaloni mire

Merjem
13-08-09, 19:16
Kjo thenie eshte hapi i par qe duhet te beni drejt dituris sepse e gjith ajo qe dini ne krahasim me ate qe nuk dine eshte sa nje pik uji ne oqean....