PDA

View Full Version : Bukuri thonjėsh


rilinda
18-11-07, 22:23
Njė miniguidė pėr tė zgjedhur si duhet ngjyrėn e manikyrit qė i bėn mė tė bukura duart dhe kėmbėt.

http://www.revistajeta.com/foto/shtator07/manikyr.jpg

Nėse thonjtė janė tė kuruar me pamje tė shndritshme dhe tė shėndetshme, sigurisht qė pėrbėjnė njė pikė force dhe bukurie nė trupi1n e njė gruaje. Produktet e sotme mund t’ju vijnė nė ndihmė pėr zgjidhur problemet e vogla tė thonjve, sidomos tė atyre tė brishtėve qė tentojnė tė thuhen. Nė manikyr gjendjen substanca qė forcojnė strukturėn delikate tė thonjve, si aminoacide vegjetale apo hidrolizues vegjetalė. Prandaj thonjtė, pėrveēse duken tė bukur estetikisht, duke u lyer me manikyr mbrohen edhe nga agjentėt e jashtėm.

Cila ėshtė ngjyra e duhur e manikyrit pėr duart dhe kėmbėt e thua, gjithmonė duke u nisur nga forma?

Manikyr i kuq i ndezur: kjo ngjyrė kėshillohet pėr gishta tė shkurtėr. Tė lyer me kėtė ngjyrė duken mė tė gjatė, sidomos nėse mėson edhe tė bėni disa truke siē ėshtė shtyrja e kutikulave drejt bazės sė thoit dhe kėta tė fundit tė mos priten shumė shkurt.

Manikyr rozė dhe perlė: i rekomanduar pėr gishtat e gjatė, kėto ngjyra i japin njė dimension tjetėr formės sė thonjve. Nxjerr nė pah gjatėsinė, qė nuk duhet tė jetė shumė e tepruar. Para se tė vendosėsh shtresėn e manikyrit, duke qenė se ngjyrat e ēelura i nxjerrin mė nė pah papėrsosmėritė, vendos fillimisht mbi thonj njė manikyr mbrojtės transparent.

Manikyr i purpurt dhe vishnje: janė tonet e pėrshtatshme pėr gishtat e shkurtėr tė kėmbėve. Nė kėtė rast kėto ngjyra aplikohen mbi thonj paksa tė gjatė, sepse ngjyrat e ndezura i nxjerrin edhe mė pah.

Manikyr violė: nėse ke njė kėmbė tė gjerė, bėje qė tė duket mė e zgjatur duke i limuar thonjtė nė mėnyrė ovale paksa tė zgjatur dhe duke aplikuar manikyrin nė ngjyrė violė nė pjesėn qendrore tė thoit.

Edhe ngjyra natyrale e lėkurės ėshtė shumė e rėndėsishme nė zgjedhjen e tonalitetit tė duhur tė manikyrit. Specialistėt e kėsaj fushe, para se tė aplikojnė manikyrin, i referohen ngjyrės sė lėkurės nė pjesėn e brendshme tė pulsit. Nėse lėkura nė kėtė zonė anon nga e kaltra, zgjedhja duhet tė mbėshtetet nė tonet e ftohta, ndėrsa tek ngjyrat e ullinjta tė lėkurės shkojnė mė shumė tonet mė tė forta. Lėkura e bronzuar kombinohet me ngjyra solare si portokalli, e kuqe dhe reflekse sedefi. Ki parasysh qė portokallia tenton tė lėrė njė aureolė jo tė kėndshme nė pamje tė parė, prandaj mė parė apliko manikyrin transparent mbi thonj.

Ke thonj tė njollosur nga duhani apo nga aplikimet e herėpashershme tė manikyrit? Njė truk shtėpiak tė vjen menjėherė nė ndihmė. Futi gishtat nė lėng limoni pėr dhjetė minuta. Ose vendosi nė tretėsirė kripe tė trashė. Kjo metodė ėshtė e pėrdorshme edhe nė shfryrjen e duarve.

Kujto qė herė pas here t’i lėsh thonjtė tė marrin frymė, edhe pse manikyri krijon njė barrierė mbrojtėse nga agjentėt e jashtėm. Gjatė kėsaj periudhe ushqeji thonj me vaj ulliri.
Revista Jeta

rilinda
09-07-08, 11:51
Tani luaj me thonjtė

http://img519.imageshack.us/img519/9062/manikyr1qg9.jpg (http://imageshack.us)

Mė shumė sesa pėr njė sezon tė ri. Tendenca pėr tė gjitha shijet: rozė romantike e femėrore, e kuqe glamour dhe chic ose fluoreshente, trendy dhe zbavitėse. Dhe duart do tė jenė mė tė bukura
Romantike me rozė
Pėr kė?
Pėr fillestaret e manikyrit, femrat romantike, admirueset e elegancės sė matur, fanset e “lakuriqėsisė” sė duarve ose pėr ato qė... janė gjithmonė me nxitim...

Nuancat 2008
Rozė pastel, rozė bon-bon, rozė e sheqerosur, rozė fluoreshente
Ke 5 minuta?
Apliko smaltin rozė me dy ose tre veprime. Vendos njė shtresė smalti mbi thonj (2 minuta), prit 1 minutė, pastaj vendos shtresėn e dytė (2 minuta). Por kujdes: nė fund lėre tė thahet plotėsisht, pėr tė mos e hedhur gjithė punėn nė erė.

Ke 10 minuta?
Vendos njė bazė transparente pėr tė mbrojtur thonjtė dhe qė manikyri tė zgjasė mė shumė (1 minutė). Lėre tė thahet pėr 1 minutė dhe mė pas vendos dy shtresat e tjera tė smaltit (5 minuta). Lėre tė thahet pėr njė minutė dhe mė pas pėrfundo duke vendosur sipėr njė shtresė fiksuesi (2 minuta).

Ke 15 minuta?
Fillo operacionin “french manicure”! Vendos bazėn (1 minutė) pastaj lėre tė thahet pėr 1 minutė. Pastaj vendos linjėn e hollė me smalt tė bardhė, duke ndjekur mirė format natyrale tė thoit (5 minuta). Lėre tė thahet pėr njė minutė dhe vendos dy shtresa smalti nga lart poshtė (5 minuta). Lėri tė thahen pėr 1 minutė dhe pėrfundo duke aplikuar fiksues (2 minuta).

Kėshilla
Nėse nuk ke kohė pėr tė bėrė “french manicure”, thjesht mund tė ngjyrosėsh ekstremitetet e thoit me njė laps tė bardhė.

Pėr cilat raste?
Nė ēdo rast! Chic dhe e rafinuar, ngjyra rozė u jep duarve njė ton elegance tė matur dhe natyrale.Glamour nė tė kuqe
Sensual dhe tendencė, smalti i kuq mishėron bukurinė absolute. Atėherė nxirr thonjtė jashtė dhe bėhu e parezistueshme!
Pėr kė?
Pėr “femme fatale”, femrat e dashuruara, tė djallėzuarat, modernet dhe mbi tė gjitha pėr ato qė dinė tė jenė tė duruara.

Nuancat 2008
Qershi, e kuqe korali, kumbull, mjedėr, e kuqe e errėt

Koha: 10 minuta

Vėshtirėsia: 8

Metoda
Vendos mbi thonj njė bazė forcuese. Lėrė tė thahet pėr njė minutė dhe mė pas vendos shtresėn e parė tė smaltit tė kuq, duke filluar nga qendra e thoit, duke kaluar pastaj nga e djathta nė tė majtė e duke lėnė njė hapėsirė rreth 1 mm mes smaltit dhe lėkurės. Lėre tė thahet pėr njė minutė dhe mė pas pėrsėrite operacionin. Pėrfundoje duke vendosur njė shtresė fiksuesi. Apliko gjithmonė duke filluar nga poshtė lart.
http://img503.imageshack.us/img503/4525/manikyrka0.jpg (http://imageshack.us)

Kėshillė Smalti i kuq thahet lehtėsisht. Sekreti ėshtė qė ta vendosėsh mbi thonj para se tė fillosh tė shohėsh njė film ose tė lexosh njė libėr.

Kujdes!
Ėshtė njė operacion delikat. Ulu nė njė vend komod qė tė aplikosh manikyrin pastėr dhe mbaj gjithmonė gati njė pambuk tė lyer me aceton.

Pėr cilat raste?
Pėr njė mbrėmje speciale, njė takim romantik. Kombinuar me njė fustan tė kuq ose buzėkuq tė po sė njėjtės nuancė.


Fashion flesh

Pėr kė?
Pėr femrat qė nuk u shpėtojnė tendencat, pėr natyrat alegro, pėr femrat e vendosura... me pak fjalė pėr tė gjitha ato qė dinė tė guxojnė!

Nuancat 2008
E verdhė, e gjelbėr, violė, blu, portokalli

Vėshtirėsia: 8

Koha: 10 minuta

Metoda
Mėnyra pėr tė aplikuar njė smalt fluoreshent ėshtė e njėjtė me atė tė smaltit tė kuq: zbulo tė gjitha etapat pėr manikyrin perfekt.

Kujdes
Ky lloj smalti shkon me thonj tė shkurtėr nė formė katrore. Efekti nuk do tė jetė shumė elegant me thonj tė gjatė.

Pėr cilat raste?
Stampat grafike dhe ngjyrat flesh janė protagoniste tė modės dhe make up-it. Atėherė, pėr njė stil tendencė, kombino thonjtė me look-un tėnd.Revista Jeta

Arkza
09-07-08, 12:01
Kam pas Lexuar dikun por s'di saktisht se ne cilin Reviste !!!
Mir kish pas shkru aty se Thonjet Lernjani Artistve qe ato sen me Durt e tyreve nuk punojne !!!
Dhe shume e Vertet ishte kjo sepse une per veti hiq marak ne to s'jam por keshtu krejt rasisht ke mu rriten e pritova me i pre me meten edhe nje jave dhe i zbukurova Uhh uhh veq me i pa sa bukur , ehhh per Fat te keq nuk zgjati kjo me shume se pram mu Thyj dhe i thash Vetit boll mir e gjeta po se s'jam Artiste une qyy ... :redface:

Keshtu me mir nuk i rriti me thonjet dhe nje Keshill te vogel per juve sa me pak e me rralle per dore vernikun , nuk eshte e domishme per shendetin ... :rolleyes:

selvija
09-07-08, 19:04
Tyben mi pa Paradoxi qeto thoj sheshtriset me diten e vet se shef e le mo FD--:biggrin:
http://www.kaisunkauneushoitola.fi/images/kynnet.jpg

egi
09-07-08, 22:50
Sa te gatun nana une muj mi lan thonjet e gjat :biggrin:

rilinda
10-07-08, 23:39
Kam pas Lexuar dikun por s'di saktisht se ne cilin Reviste !!!
Mir kish pas shkru aty se Thonjet Lernjani Artistve qe ato sen me Durt e tyreve nuk punojne !!!
Dhe shume e Vertet ishte kjo sepse une per veti hiq marak ne to s'jam por keshtu krejt rasisht ke mu rriten e pritova me i pre me meten edhe nje jave dhe i zbukurova Uhh uhh veq me i pa sa bukur , ehhh per Fat te keq nuk zgjati kjo me shume se pram mu Thyj dhe i thash Vetit boll mir e gjeta po se s'jam Artiste une qyy ... :redface:

Keshtu me mir nuk i rriti me thonjet dhe nje Keshill te vogel per juve sa me pak e me rralle per dore vernikun , nuk eshte e domishme per shendetin ... :rolleyes:

Valla moj Arkzė, une artiste jom n'shpirt valla... thonjtė i kam tamon si qajo dora qatje n'foton e parė n'fillim t'temės, veē ngjyrėn e llakut e kam pak ma t'vizllushme... qė kur t'ju bjen dielli n'thonjė, me ja marr sytė najkujt :biggrin:

LuLjaa
11-07-08, 23:40
Kam pas Lexuar dikun por s'di saktisht se ne cilin Reviste !!!
Mir kish pas shkru aty se Thonjet Lernjani Artistve qe ato sen me Durt e tyreve nuk punojne !!!
Dhe shume e Vertet ishte kjo sepse une per veti hiq marak ne to s'jam por keshtu krejt rasisht ke mu rriten e pritova me i pre me meten edhe nje jave dhe i zbukurova Uhh uhh veq me i pa sa bukur , ehhh per Fat te keq nuk zgjati kjo me shume se pram mu Thyj dhe i thash Vetit boll mir e gjeta po se s'jam Artiste une qyy ... :redface:

Keshtu me mir nuk i rriti me thonjet dhe nje Keshill te vogel per juve sa me pak e me rralle per dore vernikun , nuk eshte e domishme per shendetin ... :rolleyes:

hahahahahahahaaa qysh morii s'je artiste shuuj, shuuj mos t'nin kush :D
jo be pernime s'eshte mire mi majt thojt e mdhaj, a une kaq i kam si kur edhe rilinda qe kish than , sikur keto ne foto ..

http://www.revistajeta.com/foto/shtator07/manikyr.jpg

.. kur du mi rrit deri kaq ma shume ncukk hehe edhe pse sen sum vyn ama qe qefi njerit :P

Arkza
12-07-08, 15:18
Jaaaaaaaa Rilinda dhe Lulja me ka Pshtu Zoti qe mu thy njo e i preva Krejt !!!
Bre thojsha vet me veti qka kam qe jam me leht !!!
Me hangshin Morrat e su mujsha mu kry mir dhe kur me hangshin mizkonjat deri e qelsha gjak smujsha mu nal .. ehh prej qe i preva po rahat jam per shumesene bileeeeeee veq spo muj me shkretu ketu se hahahahahahahaha !!
Jo valla une qekaq i http://img519.imageshack.us/img519/9062/manikyr1qg9.jpg (http://imageshack.us/)pata dhe me si mbaj kurr hiq ! :redface:

LuLjaa
12-07-08, 23:59
Arkza hahahahahahaaa ēka m'ke shti me kesh :biggrin: a pe sheh se ma keq qe i ke pre, tash qysh ...... hahahahahaaa

qe a munesh mi ba keshtu sikur ketu qe i sheh tash :D

http://i43.servimg.com/u/f43/11/33/63/89/27812910.jpg

http://i43.servimg.com/u/f43/11/33/63/89/28229110.jpg

Ani ēka ishin qeto aj medet :D

http://bp1.blogger.com/_ovJS1Em-6dg/RejOMl1FenI/AAAAAAAAEp4/GLFTc8PDRbI/s400/nailArt5.jpg

Kjo i kish ba mi mashtru femijt kur t'kajn me jav ba xiki xik :biggrin:

rilinda
13-07-08, 13:31
Oj Lule, si t'provoj me i bo thojt qashtu si qato dy fotot e para qė i paske postu, pa i qit n'foto e me ta qu foton se la :biggrin:

LuLjaa
14-07-08, 02:54
Oj Lule, si t'provoj me i bo thojt qashtu si qato dy fotot e para qė i paske postu, pa i qit n'foto e me ta qu foton se la :biggrin:

Ani vallahi, ban edhe ashtu masi ty s'pot shoh bile ti shoh gishtat ēfare i ki :biggrin:

rilinda
15-07-08, 15:18
Qe edhe disa modele pėr thonjė, pėr ato qė kanė qef me bo eksperimente:
http://img501.imageshack.us/img501/403/thojths4.png (http://imageshack.us)

http://img179.imageshack.us/img179/1536/alpeknail2ph7.jpg (http://imageshack.us)

http://img185.imageshack.us/img185/9286/57807791rq4.png (http://imageshack.us)

http://img378.imageshack.us/img378/5573/15558212em4.png (http://imageshack.us)

rilinda
15-07-08, 15:24
http://img186.imageshack.us/img186/5691/80077850rf7.png (http://imageshack.us)
http://img186.imageshack.us/img186/922/53843116qs7.png (http://imageshack.us)
http://img186.imageshack.us/img186/9752/48263873uo9.png (http://imageshack.us)
http://img142.imageshack.us/img142/4865/91904617zp3.png (http://imageshack.us)

rilinda
15-07-08, 15:30
http://img371.imageshack.us/img371/2015/87397834dy5.png (http://imageshack.us)

Arkza
15-07-08, 16:00
O Valla marre me than see Hiq asnjo spo me pelqen ... mua me pelqen krejtsisht Thjeshtesia ......:rolleyes: :rolleyes:

rilinda
15-07-08, 16:53
O Valla marre me than see Hiq asnjo spo me pelqen ... mua me pelqen krejtsisht Thjeshtesia ......:rolleyes: :rolleyes:

Jo moj nuk osht marre. Gjithkush n'shije t'vet.

Prishtinasja_
16-07-08, 09:00
Une kohen e fundit vetem "Frenche Manikür" jam duke e preferuar !

Dhe ne 2 gishta ka nje guri te vogel....super po duken ! :biggrin:

http://www.beautyandhealth4you.de/images/01nailskl_160.jpg

Arkza
16-07-08, 10:55
Jo moj nuk osht marre. Gjithkush n'shije t'vet.Eh deee keshtu e ka Qika pa Shkolle ... sen s'ka marak tyben..... :biggrin: :biggrin:

Breshka
17-07-08, 21:41
Une kohen e fundit vetem "Frenche Manikür" jam duke e preferuar !

Dhe ne 2 gishta ka nje guri te vogel....super po duken ! :biggrin:

http://www.beautyandhealth4you.de/images/01nailskl_160.jpg

PRISHTINASE shijen e mir paske http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

tybe kurgjo durve po te kemve qka osht knaqsi me ti rregullu dikush http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

e_martumja
17-07-08, 22:02
PRISHTINASE shijen e mir paske http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif

tybe kurgjo durve po te kemve qka osht knaqsi me ti rregullu dikush http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gifpajtohem sidomos qe ata i mban dy e te gishtatmbas tri jave perseri mi ndreq:mad:

Gjumashja
21-07-08, 22:00
valla koheve te fundit plakat shume le qe mi kane gerdit thojt e durve por edhe kembeve... :eek:

Estella
08-08-08, 23:51
http://www.beauty-queens.eu/bilder/nagel.gif


veq pak ma t'shkurt m'duhet mi mbajt ,perndryshe kshtu i mbaj thonjet :)

LuLjaa
09-08-08, 01:43
Kuku m'ka tranu Haxhia kur mi ka pa thojt,,:eek: edhe mu desht mi pre hehe

egi
13-08-08, 14:40
Mu po me pelqen ky dizajn....

http://img57.imageshack.us/img57/9285/manikurair0.jpg

Arkza
13-08-08, 15:26
http://www.beauty-queens.eu/bilder/nagel.gif


veq pak ma t'shkurt m'duhet mi mbajt ,perndryshe kshtu i mbaj thonjet :)Valla mua kjo me Pelqen dhe keshtu aq thjesht i ka te Lyr ... keshtu i perferoj une dhe hiq me te gjate e as me te shkurt si kjo si kam ... :biggrin:

rilinda
13-08-08, 17:48
Mu po me pelqen ky dizajn....

http://img57.imageshack.us/img57/9285/manikurair0.jpg

Hahahahha... qeshtu diqysh i kom veē qato lulet tjera :D