PDA

View Full Version : Dita e Flamurit!


sunshine
25-11-07, 15:52
Kanė mbetur edhe tri ditė deri te dita e Falmurit, pra 28 Nėntori! Fatkeqėsisht edhe mė e festojmė kėtė ditė si njė popull i ndarė.
Ku do ta festoni ju kėtė festė kombėtare dhe sa janė tė organizuar shqipėtarėt nė vendin ku ju jetoni pėr tė festuar njė ditė tė tillė?!

SoKoLi-i-Maleve
25-11-07, 16:06
Urime Dita e Flamurit Te Gjithe Shqiptarve kudo qe jetojn.
Vetem te bashkuar do perparojm.

Gjumashja
25-11-07, 18:30
dita e flamurit duhet te festohet kudo qe ka shqiptar kur dihet se eshte dite e veqant, . . . Agim Ceku ka premtuar qe nese nuk na japin pavarsin deri me 28nentor ai do jepe doreheqje . . .

Preshevar
25-11-07, 18:48
28 nentor ... dit e mėrkur, dit pune.

Urime, dhe inshallah heren e ardhshėm gjithė sė bashku !

King_Gentius
26-11-07, 05:28
CEREMONIA E NGRITJES SE FLAMURIT SHQIPTAR
SHESHI I BASHKISE SE BOSTONIT
E MERKURE, 28 NENTOR 2007, ORA 12 MESDITE
(PAVARESISHT NGA MOTI)

Ju ftojme te merrni pjese ne ceremonine e katert vjetore te ngritjes se Flamurit ne Sheshin e Bashkise se Bostonit ne 28 Nentor, 2007. Kete vit ceremonia e ngritjes se flamurit do te organizohet nga Shoqata Kosovare Shqiptare e Bostonit. :smile:

selvija
27-11-07, 19:36
I Dashur Atdhe


Me vite jam larguar
i dashur Atdhe por nuk te kam harruar,
se shume i embel je.

Kjo zemra me kendon
per ty, Kosove
por prape me lengon
se je ne varferi.

Te fala te dergoj
kendej ku jam Atdhe
gjithnje po te kujtoj
se bijen tend me ke.:smile:

Tomori
27-11-07, 20:28
http://www.albmuzika.com/img/28nentor1912_isa_boletini.jpg

Pupi
27-11-07, 21:38
Mexhid YVEJSI, Gjakovė

DITA E FLAMURIT,

DITA E PAVARĖSISĖ, DITA E PĖRGJEGJĖSISĖ...
(28 Nėntor 1912 - 28 Nėntor 2007)
“Ky komb nuk mėsohet e nuk kulturohet nėpėrmjet lavdit, por nėpėrmjet kritikės”. - Faik Konica
28 Nėntori-Dita e Flamurit, ėshtė njė nga ditėt mė tė rėndėsishme, nė mos mė e rėndėsishmja, e historisė sonė kombėtare... Dita e Flamurit ėshtė dita mė e gėzueshme, ėshtė dita mė e vajtueshme pėr shqiptarėt, sepse kjo ditė ėshtė Dita e Pavarėsisė sė Nėnės Shqipėri, por pa Kosovė, pa Ēamėri... Dita e Flamurit, Dita e Pavarėsisė, duhet tė jetė edhe Dita e Pėrgjegjėsisė, pėr ēdo shqiptar...Pse? Sepse: Nė Ditėn e Flamurit, nė Ditėn e Pavarėsisė, pėrveē gėzimit, pėrveē vajtimit, secili duhet tė bėjė edhe llogari, me pėrgjegjėsi, t’a pyesė veten: ē’bėri gjatė njė viti pėr Kosovėn, Ēamėrinė, pėr Shqipėrinė…? Me 28 Nėntor 1912, u ngrit nė qytetin e Vlorės, nga dora Ismail Qemalit, Flamuri Kombėtar... Flamuri Kombėtar u ngrit mbas katėrqind e sa vjetėsh... Flamuri Kuq e Zi ėshtė flamuri mė i vjetėr nė Ballkan, ndėr mė tė vjetrit n’Evropė...
Flamuri Kombėtar ėshtė flamuri i Skenderbeut, por pas vdekjes sė tij “vdiq” edhe flamuri, sepse u harrua... Pas njė harrese prej katėrqind vjetėsh, e zbuloi njė student shqiptar. Studenti shqiptar ishte Faik Konica... Faik Konica, zbuluesi i flamurit kombėtar, themeluesi i kritikės shqiptare, atdhetari i devotshėm, ambasadori i Shqipėrisė nė Uashington (1926-1939),kur vdiq, me 1942, u harrua...Jo vetėm qė u harrua, por edhe iu mohua, iu ndalua tė varroset nė Shqipėri deri sa vdiq komunizmi…, edhe pse kishte paguar edhe vendin, edhe pse ia kishte kushtuar jetėn Shqipėrisė... Mjerisht, kjo nuk i ndodhi vetėm Faik Konicės. Kjo tragjedi u ndodhi edhe atdhetarėve mė tė njohur, mė tė mėdhenj tė kombit, siē ishin: Mid’hat Frashėri, Mustafa Kruja, Dhimitėr Berati, tė cilėt ishin edhe nėnshkrues tė Dokumentit tė Pavarėsisė, mė 28 Nėntor 1912, krahas Ismail Qemalit, Vehbi Efendi Dibrės. Luigj Gurakuqit... Kjo u ndodhi edhe shumė atdhetarėve tė tjerė, deri nė ditėt tona... Prandaj, Dita e Flamurit, Dita e Pavarėsisė duhet tė jetė edhe Dita e Pėrgjegjėsisė...! Nė Ditėn e Flamurit, nga ballkoni i shtėpisė sė Xhemil Beut, Ismail Qemali mbajti njė fjalim tė shkurtėr para popullit tė Vlorės dhe rretheve tė tjera, ku ndėr tė tjera, dy herė e pėrmendi Zotin, e tha: “Deshi Zoti, qė me punėn tonė, trimėrinė dhe guximin e pashoq tė shqiptarėve, sot e tutje tė marrin fund mjerimet dhe vuajtjet e Atdheut tonė, sepse kėtu e tutje, jemi tė lirė, tė pavarur dhe mė vete, prandaj, qeshni dhe gėzohuni!”. Ismail Qemali, duke e pėrfunduar fjalimin e Ditės sė Flamurit, tha: “Ja, pra, ky ėshtė flamuri ynė! I kuq e me shqiponjė dykrenare nė mes. Dhe tani tė gjithė bashkohuni si njė trup i tėrė dhe i pandarė, le tė punojmė pėr ta pėrparuar e pėr ta qytetėruar, si i ka hije Atdheut tonė tė lirė. Duke pėrfunduar, nuk mė mbetet tjetėr gjė, veēse t’i drejtoj njė lutje Zotit tė Math pėr bekimet e Tij...”. Mjerisht, mjerimet dhe vuajtjet e Atdheut tonė nuk pėrfunduan me Shpalljen e Pavarėsisė, por ato u shtuan mbrenda e jashtė Shqipėrisė...! Shqiptarėt nuk arritėn tė bashkohen, si njė trup i tėrė dhe i pandarė, nuk punuan sa duhet pėr ta pėrparuar e pėr ta qytetėruar Atdheun... Tragjedia mė e madhe e kombit ishte sundimi komunist-ateist gjysmėshekullor...Tė ishe atdhetar, fetar, i ditur, i ndershėm, ishte rrezik...Shumica e shqiptarėve nisi tė jetonte jashtė vetes... Heminguej tha: “Kur nis tė jetosh jashtė vetes, gjithēka ėshtė e rrezikshme”. U bėnė gabime tė mėdha, pėrjetuam fatkeqėsi tė vazhdueshme...Gjithė fatkeqėsitė e gabimet, sipas Sokratit, vinin ngaqė njerėzit nuk zotėronin dije tė mjaftueshme... Dije e mjaftueshme ėshtė Dija Hyjnore...Sipas Lesingut, qėllimi i fundit i diturisė ėshtė e vėrteta. E Vėrteta ėshtė Zoti. Zoti ėshtė e Vėrteta Absolute...Ai, qoftė lavdėruar, e ka shpallur tė Vėrtetėn me argumente... Nė Kur'an shkruan: “Ata tė cilėt nuk besojnė nė argumentet e All-llahut, All-llahu nuk do t’i drejtojė nė rrugė tė drejtė; ata i pret vuajtje e padurueshme.” (Kur'ani, 16:104) Kujt i besuam ne?! Pse vuajtėm? Pse po vuajmė ? Pse me ne po luajnė? Prandaj kėshtu jemi dhe kemi ashtu qysh jemi...! Vlera e njeriut, thoshte Renani, ėshtė sa mėson dhe sa dashuron. Mėsimet rreth Zotit, dashuria pėr Zotin ėshtė ēelėsi hyjnor pėr jetė tė lumtur e tė suksesshme! 28 Nėntori, Dita e Flamurit, Dita e Pavarėsisė sė Nėnės Shqipėri, por pa Kosovė e Ēamėri...!Por, me besim nė Zotin, me pėrpjekje tė vazhdueshme, ēdo gjė ėshtė e mundshme...! Siē ishte e mundshme dalja publike mė 28 Nėntor 1997 e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, nė Llaushė, nė ditėn e varrimit tė mėsuesit dėshmor, Halit Gecit, vrarė nga policia serbe...Siē ishte e mundshme qė komandanti i UĒK-sė, Adem Jashari, tė lindet mė 28 Nėntor …! Pėr mendjen e kufizuar njerėzore ėshtė rastėsi qė komandanti Adem Jashari u lind nė Ditėn e Flamurit, nė Ditėn e Pavarėsisė, mė 28 Nėntor 1955, por nuk ėshtė rastėsi pėr Zotin, Krijues, Planifikues e Zhvillues i ēdo krijese, qė jeta e tij, vepra e tij dhe rėnia e tij tė bėhet, shembull trimėrie, burrnije, qėndrese, shprese, rreze lirie, simbol pavarėsie! Kryetari i Ēekisė, Haveli, thoshte: “Shteti ėshtė krijim i njeriut, ndėrsa njeriu ėshtė krijesė e Zotit”. Zoti nuk krijon asgjė rastėsisht...Ai i fali Shaban Jasharit, nė Ditėn e Flamurit, nė Ditėn e Pavarėsisė, Ademin, mė 28 nėntor 1955, shembullin ringjallės tė shqiptarisė... 28 Nėntori - Dita e Flamurit, Dita e Pavarėsisė, ditėlindja e Adem Jasharit, krenaria e shqiptarit, shembulli i qėndresės, simboli i shpresės ... Me hajr, pėr hajr ditėlindja e 52-tė, o Adem Jashari! Pėr hajr edhe Dita e Flamurit, Dita e Pavarėsisė...! Ti e pate ndjenjėn e pėrgjegjėsisė, ti e pate guximin dhe besimin pėr tė njohur vetveten, pėr tė njohur Kosovėn, pėr tė njohur Zotin... Dita e Flamurit, Dita e Pavarėsisė le tė jetė edhe Dita e Pėrgjegjėsisė, pėr tė njohur vetveten, qė ėshtė hapi i parė pėr tė njohur Zotin, i cili na fali edhe njė argument, nė Ditėn e Flamurit, na fali Adem Jasharin, qė me Jasharėt t’i falin Kosovės njė Diell... Njė Diell, qė me besim nė All-llahun, Zotin, Perėndinė, ka m’e ndriēuar ardhmėrinė… Amin! Ashtu u bėftė!

Djellza:
27-11-07, 22:05
Gėzuar Festat Kombėtare tė Nėntorit!

Tė dashur, bashkatdhetarė!!
Motra dhe vėllėzėr!

Nė emėr tim Djellza , tė gjithė shqiptarėve kudo qė janė, Ju urojmė festat e Nėntorit: Nėntorin e Dytė- 28 Nėntorin-Ditėn e Pavarėsisė sė Shqipėrisė dhe tė Flamurit Kombėtar Shqiptar, 28 Nėntorin- Ditėn e daljes publike tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, 28 Nėntorin- ditėlindjen e Komandantit Legjendar tė UĒK-sė, Adem Jashari, dhe 29 Nėntorin-Ditėn e Ēlirimit tė Shqipėrisė nga nazifashizmi.

28 Nėntori ėshtė dita mė e rėndėsishme nė historinė e popullit shqiptar, sepse pikėrisht mė 28 Nėntor u vunė themelet e shtetit tė bashkuar kombėtar shqiptar .

Ky pėrvjetor na kujton edhe njė herė rrugėn qė kemi bėrė si komb deri kėtu dhe rrugėn qė ka mbetur pėr t’u bėrė. Pavarėsia e Shqipėrisė u shpall nė territoret etnike shqiptare, por pazaret e Fuqive tė Mėdha me fqinjėt grabitēarė copėtuan vendin tonė. Mė tepėr se gjyshma e vendit mbeti e pushtuar.
Populli ynė kurrė nuk u pajtua me robėrinė, kurrė nuk u pajtua me copėtimin, por luftoi e punoi pandėrprerė pėr liri e pavarėsi. Lufta Ēlirimtare e Ushtrisė sonė tė Lavdishme Ēlirimtare u kurorzua me heqjen e trupave serbe nga Kosova. Nė altarin e Lirisė ranė mijėra dėshmorė e martirė. Sot ėshtė mė e nevojshme se kurrė tė mos ndalemi. Pėrvoja e kaluar tregon se nuk duhet t’u besojmė fjalėve, por veprave., sidomos jo premtimeve boshe.

Kėto ditė, bėhen plot 95 vite nga casti i shumpritur, momenti dhe akti i lumtur e i paharruar kur nė Vlorėn tonė heroike, mbas pesė shekujsh robėrie, plaku i menēur i kombit tonė, Heroi i popullit shqiptar, Ismail Qemali, shpalli pavarėsinė e Shqipėrisė, e ngriti tė lirė e krenar flamurin e shenjtė tė shqiptarėve. Kjo ditėmadhe na gjen ne shqiptarėve mė tė lirė, mė tė bashkuar e mė tė gėzuar se ēdo herė tjetėr.

Ta kemi nė kujtesė e mos ta flakim nga mendja se, kėtė ditė feste kombėtare qė neve sot e 9 vite me radhė e festojm nė tokėn tonė, e festojmė duke ju faleminderuar gjakut tė derdhur tė bijve e bijave tona tė udhehequrė nga ideja e "Lidhjes shqiptare te Prizrenit", institucioni UCK dhe Heroi i popullit Adem Jashari. Ne kėtė ditė e gėzojmė dhe e festojmė duke u qenė mirėnjohės dhe faleminderues shumė bashkėluftėtarėve, ideologeve dhe intelektualėve qė ne, sot, i kemi tė gjallė nė mesin tonė. Neve do na zė mallkimi i tyre po mos vazhduam hapave dhe idealeve tė tyre; luftėn pėr lirinė dhe demokracinė.
Dita 28 nėntor,... ka njė rėndėsi tė madhe historike pėr tė gjitha trevat shqiptare, dhe mund tė them se ėshtė njė festė, pėrkujtim i shumėfishtė!!
Duke filluar nga ngritja e flamurit nė Krujė, nga Gjergj Kastrioti Skėnderbeu,... mė 28 nėntor 1443.
Kaluan 500 e ca vjet,... mė vonė po mė 28 nėntor 1912, kur vendit po i kėrcnoheshin rreziqe, nga tė katėr anėt, nga armiqt e jashtėm,.... Atdhetari i shquar Ismail Qemali sė bashku me Isa Boletinin,... dhe me njė grusht trima patriot,... nė Vlorė ngriti "Flamurin e Lirisė",... Flamurin e kuq me shkabėn dy krenare, si "Simbol i Pavarsisė"!!
Qė nga ajo kohė e gjerė mė sot, flamuri qėndroj i panjollosur nė shpirtėrat e patriotėve shqiptarė,... ku u mbajt nė duart e ēelikta tė luftėtarėve heroik, ku kaloj mes luftėrave dhe furtunash i pathyer dhe i pa pėrkulur si "Simbol i Pavarsisė"!!

Pra dita e 28 nėntorit ėshtė dita mė e shėnuar nė historin shqiptare pas 28 nėntorit tė Gjergj Kastriotit Skėnderbeut!!

Nuk duhet harruar, minimizuar e zhvleresuar, asdhenjėhere, idealin dhe sakrificėn qė forcat progresive tė politikave tė, SHBA-sė, EU-sė dhe NATOS, bėnė pėr popullin e lodhur shqiptar. Shqiptari i ka pasur, pėre jetė e mot, tė shenjte, Kombin dhe Flamurin. Kėto janė simbolet dhe platforma tė pamposhtura te identitetit, habitus-it, historisė e besimit shqiptar. Ėshtė pikėrisht kjo arsyeja pse shqiptari nuk u mposht, nuk u gjunjėzua, nuk u pėrul, por si njė shkėmbė u bėri balle tė gjitha padrejtesive. Ja pse, shqiptari nuk u c’pordh e nuk u zhbė, por si njė feniks mbijetoi e bashkė me tė edhe mbarė kombi e FLAMURI YNĖ.. Ja pse, fjalet e shenjta tė hymnit tonė "Pėrreth flamurit tė bashkuar - me njė dėshirė e njė qellim" na thėrrasin pėr ditė.

Le tė kujtojmė edhe njė nėntor tė kuq, po tani nė Kosovėn heroike,... ku mu nė ditėn e flamurit, mė 28 nėntor, doli para popullit, "Ushtira Ēlirimtare e Kosovės"dhe bėri tė qartė se ishte nisur drejt njė "Nėntori tė tretė",.... qė i ndrroj kahje historis nė Kosovė!! -Ishte ushtri e lindur nga populli, dhe se lufta e tyre e shenjėt do vazhdoj deri te ēlirimi i vendit!!
Po ashtu mė 28 nėntor ėshtė edhe ditlindja e patriotit mė tė madh, Adem Jashari, fenomen unikat i sakrificės pėr liri nė historin e qytetėrimit!! Fenomenal janė njerzit e veēantė, tė cilėt me veprat dhe veprimet e tyre,... lėnė gjurmė tė pashlyeshme nė momente tė caktuara tė historis!!
Njė fenomen i tillė, me pėrmasa tė piedestalit jo vetėm kombėtarė ėshtė Adem Shaban Jashari, i lindur nė Prekaz tė DRenicės, mė 28 nėntor 1955 dhe i rėnė nė pavdekėsi mė 6 mars 1998, po nė Prekaz!!

Lavdi i qoftė dhe i lehtė i qoftė dheu!!

Kaq histori sa pėr tė mbajtur tė freskėt kujtesėn se ēfarė jemi duke pėrkujtuar dhe festuar!
Pra duke bashkuar tė gjitha kėto festa,... Festėn e Pavarsisė sė Shqiprisė, Ditėn e Flamurit, shfaqjen e UĒK-ės, si dhe ditlindjen e komandantit legjendar Adem Jashari!!

Tė gjithė anėtarėve, vizitorėve tė dardania.de forum, bashkatdhetarėve dhe shqiptarėve kudo qė janė?.... Nė emėr tė dardania.de Forum,.... dhe nė emėr tim tim Ju shprehi urimet e mia tė sinqerta dhe krenare, ashtu siē e ndjejm dhe e nderojmė tė gjithė nė kėtė ditė!!
Po ashtu urime diten e flamurit shqiptare , te gjitheve atyre qe vehten e ndiejne shqiptare , po ju perkujtoj hymnin dhe kendojme se bashku kete:


Rreth flamurit tė pėrbashkuar,
Me njė dėshirė dhe njė qėllim,
Tė gjithė Atij duke iu betuar,
Tė lidhim besėn pėr shpėtim.

Prej lufte veē ay largohet,
Qė ėshtė lindur tradhėtor,
Kush ėshtė burrė nuk friksohet,
Po vdes, po vdes si njė dėshmor.

Nė dorė armėt do t’i mbajmė,
Tė mbrojmė Atdheun nė ēdo vend,
Tė drejtat tona ne s’i ndajmė,
Kėtu armiqtė s’kanė vend.

Se Zoti vet e tha me gojė,
Qė kombe shuhen pėrmbi dhé,
Po Shqipėria do tė rrojė,
Pėr te, pėr te luftojmė ne.

Urime pėr shumė mote.


Lavdi ēlirimtareve , vdekje tradhetareve.

Shqiptarėt nė trojet e veta etnike, qė nga Arta e deri tė Molla e Kuqe, dhe kudo nė botė, kanė Festėn e madhe kombėtare 28 Nėntorin- Ditėn e Flamurit, Ditėn e Pavarėsisė Shqiptare!

Flamuri nė zemėr tė Kosovės ėshtė simboli i lirisė dhe nė kėtė krah tė Shqipėrisė. Eshtė sendėrtimi i ėndrrės sonė kolektive- kombėtare.Sendėrtim i udhės sė gjatė, tė mundimshme, tė larė me gjak...!

Me respekt, nga lexuesja e juaj!!Djellza

Djellza:
27-11-07, 22:13
http://www.alb-net.com/kla/femrat-uck.gifhttp://rilindja.no/v3/images/stories/ismail.jpg

http://kumanova.li/uploads/img467bfaad85d87.jpg

Preshevar
27-11-07, 23:01
I vetmi krim: Shqiptar http://youtube.com/watch?v=cCx7K0KnJng&feature=related


"Urime" dita e Pavarsis Shqiptare : http://youtube.com/watch?v=-nbmw7l5LXw

SANTANA-29
27-11-07, 23:36
Urime Festa e 28 Nentorit e Madhe Kombetare,,

Prishtinasja_
27-11-07, 23:54
http://i170.photobucket.com/albums/u253/albanianglitters/diteneflamurit13.gif

Gjumashja
28-11-07, 00:33
Gezuar Festat e Nentorit !!!!

sunshine
28-11-07, 00:33
Urime tė gjithė shqipėtarėve dita e Flamurit Kombėtar! Duke shpresuar se nė tė ardhmen do ta nderojmė edhe mė shumė kėtė flamur pėr tė cilin edhe mė po dirdhet gjak!

http://www.youtube.com/watch?v=qws9lxY45WM

Njė Komb, njė Flamur!

Krokodilli
28-11-07, 02:33
CEREMONIA E NGRITJES SE FLAMURIT SHQIPTAR
Melbourne - Australia , Footscray park

E MERKURE, 28 NENTOR 2007, ora 9 e mengjesit deri ne Mesnate
me Kengetar nga Kosova dhe Shqiperia..

Qdo vit per festet e Dites se Flamurit ton te bukur rreth 30.000 shqiptar nga e gjith Australia mblidhen ne parkun e qytetit te Melbournit - Footscray Park (qytet ky me popullsi shqiptare afro 55.000 nga te gjitha trojet shqiptare).

BE LK
28-11-07, 08:48
Gezuar festen e Flamurit.
Don Zoti dhe Kosova se shpejti te jet e pamvarur.http://www.pages.drexel.edu/~ar85/boy_alb_flag.gif


Me respekt BE LK

Linka_pz
28-11-07, 09:58
Urime Festa
e
28 Nentorit

Xuki
28-11-07, 10:20
http://www.gifs.net/Animation11/Geography_and_History/International_Flags/albania.gif


Urime festa e 28 Nėntorit tė gjithve.

Pėrshėndetje tė pėrzemėrta

Xuki http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon7.gif

gazi-de
28-11-07, 10:28
Urime edhe nga une 28 Nentori......................

Fshatari
28-11-07, 10:35
Gėzuar tė gjithėve festa jonė e shenjtė 28 Nėntori !
Pėrshendetje zemrore!

Guri i madh
28-11-07, 10:51
Gėzuar tė gjithėve festa jonė e shenjtė 28 Nėntori !
Pėrshendetje zemrore!
Fshatar ju baskangjitem urimeve tuaja pra urime urime

Paradox_13
28-11-07, 11:06
Vllezer dhe motra ,shqipetare ngado qe jeni-Urime ......

Buqja_ch
28-11-07, 11:56
.. Shumé urime edhe nga uné .......

Arkza
28-11-07, 12:18
Urime Festa dhe Date-Lindja e Adem Jasharit !!!!

Besoj se se Shpejti Dote Fesojme edhe Pavarsin qe jemi Duke Pritur aq me pa Durim !!! (Y)

rilinda
28-11-07, 13:39
http://img148.imageshack.us/img148/9711/28nentorizv5.png (http://imageshack.us)

Gėzuar Festa e 28 Nėntorit- dita e simboleve tona tė shenjta dhe e krenarisė kombėtare!

uck_aksh
28-11-07, 15:54
http://i86.photobucket.com/albums/k107/uck_aksh/komplet.jpg

luckyman
28-11-07, 17:50
*GEZUAR DITEN E FLMURIT*.

King_Gentius
28-11-07, 20:03
CEREMONIA E NGRITJES SE FLAMURIT SHQIPTAR
SHESHI I BASHKISE SE BOSTONIT
E MERKURE, 28 NENTOR 2007, ORA 12 MESDITE
(PAVARESISHT NGA MOTI)

Ju ftojme te merrni pjese ne ceremonine e katert vjetore te ngritjes se Flamurit ne Sheshin e Bashkise se Bostonit ne 28 Nentor, 2007. Kete vit ceremonia e ngritjes se flamurit do te organizohet nga Shoqata Kosovare Shqiptare e Bostonit. :smile:
Sapo u ktheva nga kjo ceremonia. Organizimi me pelqeu shum, haj gezuar festen e se shpejti nje Kosove te pavarur, do Zoti. :smile:

Amina
28-11-07, 20:33
Urime Festa per te gjithe Shqipetaret ku do qe ndodhen.

valiii
28-11-07, 20:40
Urime Festa e 28 nentorit

Drinni
28-11-07, 21:17
Dy Pika lot Gėzimi.Ėndėrra e kahmotshme po jetėsohet

Flamuri imė i shenjėt, dua tė nis njė dialog me ty, e di qė ndoshta nuk kam tė drejtė, por sot tė mė ndien, jamė i gėzuar.
At'botė kur tė putha dhe tė rashė nė gjunjė, mu bė sikur u bėra Luan, valėvitja jote sikur mi pėrkdheli faqet, e mi rrahi supet, sa mirė u ndjeva nė ato momente. Nuk besojė qė nė jetėn time tė jem ndjerė kurrė mė parė mė mirė, mė i sigurt!
Ngjita bjeshkėt e thepat sikur tė kisha lindur, rilindur. Gjėmimi i topave, e mortajave mė kujtonte daullėn nė dasma, eh sa e kisha pritur kėtė dasmė tė madhe!
Sot Flamuri imė i shenjėt ndihem mirė, ndihem mirė qė kurrė nuk dyshova nė ty, e dija qė forca jote e shenjėt ka pėr tė na mbledhur sė bashku, sot se ē'lexoj e dėgjoj nga bashkombasit e mijė tek ndihen mirė dhe janė krenar, atėher unė jam edhe mė krenar.
Falė teje i shenjėti Flamuri imė!
Sot Flamuri imė i shenjėt ma thonė emrin si duhėt.
Sot Flamuri imė, nuk mė quajnė mė endacak e as refugjat.
Sot Flamuri imė po guzhmėzhon Shqiptaria nga gėzimi.

Flamuri imė i shenjėt ti ma ktheve krenarin, e unė u mundova ta kthej borxhin!
http://youtube.com/watch?v=BAy9vkGkJrs

ATEIST
29-11-07, 10:27
VITIN TJETER TE GJITHE SE BASHKU TE FESTOJME 28 NENTORIN. KESAJ RRADHE NE PRISHTINEN E PAVARUR

arton bala
29-11-07, 18:14
VITIN TJETER TE GJITHE SE BASHKU TE FESTOJME 28 NENTORIN. KESAJ RRADHE NE PRISHTINEN E PAVARUR

Fjala e ateistit ne vesh t“Zotit!! :wink:

Urime, edhe pse me vonese, edhe nga une kete dite speciale, e cila per nje cast i shkrin dialektet, botekuptimet, besimet, moshat, gjinite, te gjitha barikadat tjera dhe i ben shqipet nje!!

Arb
03-12-07, 21:40
Cili je more burre

http://www.youtube.com/watch?v=lT4YqHpZPmA&feature=related

Arb
03-12-07, 21:42
Une jam SHQIPTAR

http://www.youtube.com/watch?v=y659O0Qd2ZM&feature=related

Arb
03-12-07, 21:44
Jam krenar se jam SHQIPTAR

The message of this video is clear:

One Origin!
One Nation!
One Language!
One Symbol!
One Aim!
One Future!

ALBANIAN!

http://www.youtube.com/watch?v=ztsVwKM9OUQ&eurl=http://albavideo.blogspot.com/2007/11/asuf-video-proud-to-be-albanian.html

Ma-Origano
09-12-07, 14:55
Gjitashtu Urime 28 nentorin diten e flamurit te gjtihe shqiptarve kudo qe ndhodhen festojeni kete fest me gezime te madhe se kjo eshte nje dite shum e rencishme ne Shqiptari!

GURI SYLAJ
24-11-08, 19:06
http://i170.photobucket.com/albums/u253/albanianglitters/diteneflamurit13.gif

GURI SYLAJ
24-11-08, 19:11
http://i170.photobucket.com/albums/u253/albanianglitters/diteneflamurit13.gif


Vlora -nuse shkruan nje leter
per Prishtine e paska nise
fal me shnet moj motra e vogel
nje flamur t'a kam qendise!

Do t'a sjell ne Festen e Madhe
qe po e presim njeqind vjet
ka ardhe dita me e mbajt fjalen
me e qu ne vend nje amanet.

Me i ba bashk trojet kah jan
Presheve -Durrs Tivar -Janine
me i kthy krenarine Nanes
me e bashku njehere Shqipnine!

Por kujdese moter e mira
larg nga duart hileqare
mos te mashtrojne me lek e lecka
mbaju fort se je Shqiptare.

Mua me dogjen dej ne temel
do ftyre zi e do te lige,

une e pash cka te ban tradhtia
po per Ty tash po kam frige!

Mbaju moter sikur moti
se keto vite jan per ne
te jehoj kenga e te shterroj loti
nje Shqipni te shendris mbi dhe!

Te bahemi bashk se na therret Trolli
gjaku ,gjuha e Flamuri
te behemi bashk si kombet tjera
qe Shqipnise t'i qeshet nuri!


Keto vargje le te sherbejn edhe si nje URIM me rastin e 28 Nentorit!

Idila
26-11-08, 06:44
Aromė Flamuri

Ecnim
me hapa vigane
drejt rrugės sė lirisė
sec valonte njė Shkabė
nė gjakun e shqiptarisė.

Ajo Cka ishte dėshirė
Ajo cka ishte ėndėrr
nė Vlorėn Zonjė
u bė zhgėndėrr.

Lindi ditė e re
terrin dielli e zuri
nė Vlorė nuhatej
Aromė Flamuri.


Idila

Gėzuar pra dita e 28 Nėntorit, festė kombėtare shqiptare. Gėzuar tė gjithė shqiptarėve nė diasporė.

Idila
27-11-08, 00:54
Flamuri Kuq e Zi simbolizon kombin shqiptarė. Ngjyra e kuqe simbolizon rrugėt e shtruara me gjakun e trimave dhe dėshmorėve shqiptarė qė flijuan jetėn pėr lirinė e popullit, pėr njė ditė tė bardhė, pėr atė ditė qė ky flamur tė valėvitej nė paqe i lirė. Shkaba e zezė me dy krena simbolizon nėnat shqiptare shamizeza tė djegura shpirtėrishtė pėr bijtė e tyre tė rėnė, por mbi tė gjitha krenare e tė panėnshtruara.

Ky ėshtė i vetmi flamur i yni, i vetmi flamuri i Shqiptarisė. :)

Nuk kuptoj kush ju mashtroi ju Kosovarėve me njė flamur tė tillė..... :S

Giovanni
28-11-08, 09:05
http://lajme.dervina.com/foto/a8a5597b791b7fadeae4d0a6368dcefc/Kosova-shqip.gif

Oqeani
28-11-08, 09:17
Urime 28 Nentori

lovely
28-11-08, 10:19
http://i134.photobucket.com/albums/q108/marj69/Flags%20of%20the%20World/Europe/Kosovo.gif

URIME 28 NENTORIN - DITEN E FLAMURIT.

~AnnA~
28-11-08, 10:34
http://img100.imageshack.us/img100/402/coldiyo4.jpg

thellenza
28-11-08, 13:43
Te gjithe shqipetarve kudo qe ndodhen ju uroj diten e madhe 28 Nentor.

Memedhe

Memedhe quhet toka,
ku me ka renuar koka,
ku m'kane dashur mem' e ate,
ku me njeh dhe gur' i thate,
ku kam pasur shtepine,
ku kam njohur Perendeine,
stergjyshet ku kane qene,
dhe varret ku kane vene,
ku jam rritur me therrime,
ku kam folur gjuhen time,
ku kam fis e ku kam fare,
ku kam qeshur dhe kam qare,
ku rroj me gaz dhe me shprese,
ku kam deshire te vdes.
(Andon Zako Cajupi)

http://www.youtube.com/watch?v=XNq9r7DxNGg

GEZUAR !

Bjeshka1
28-11-08, 20:09
Urime Per Diten E Flamurit Te Shtrenjet Te Kombit Shqiptar!

Oqeani
29-11-08, 03:56
http://i6.tagstat.com/image02/0/5047/009z0524517.gif

Dallandyshja_718
29-11-08, 04:26
URIME 28 NENTORI - DITA E FLAMURIT!

Oqeani
29-11-08, 04:34
http://i6.tagstat.com/image02/0/5047/009z0524517.gif

romansa
29-11-08, 09:48
Shfrytezoj rastin te gjithe shqiptareve anembane botes te ju Uroj...28 Nentorin...diten e Flamurit!
http://img306.imageshack.us/img306/9812/nencd9.jpg

Bubulina
29-11-08, 10:03
Te nderuar anetare te forumit Dardan!
Ne kete dite te shenuar te kombit tone, i bashkohemi urimit qe
eshte uruar "dje" anekend nder shqiptaret:

Gezuar 28 Nentorin!

Dardan Kastrati
29-11-08, 17:48
http://i170.photobucket.com/albums/u253/albanianglitters/diteneflamurit21.gif (http://www.albanianglitters.com/)

Kodra
30-11-08, 11:04
**********
**********
**********


Edhe pse tė gjithė shqiptarėt kudo qė janė, do tė kishin dėshirėn qė ky 28 Nėntor nė Kosovė tė festohet krejt ndryshe, festuam ashtu si festuam. Kam frikėn qė disa kanė filluar tė mendojnė pak mė ndryshe.


Tė nderuara motra e vėllezėr, Ju urojė tė gjithėve 28 Nėntorin Ditėn e Flamurit tė tė gjithė shqiptarėve kudo qė janė.

Ka qenė, ėshtė dhe do tė jetė e kot nėse dikush mendon se me Flamujė tjerė do tė na e ndrrojnė mendjen.Kodra

deti_om :-)
30-11-08, 11:17
http://www.destinationlemonde.com/images/drapeaux/albanie.jpg

Urime festa e Flamurit

ShEjToNkA
30-11-08, 11:32
**********
**********
**********


Edhe pse tė gjithė shqiptarėt kudo qė janė, do tė kishin dėshirėn qė ky 28 Nėntor nė Kosovė tė festohet krejt ndryshe, festuam ashtu si festuam. Kam frikėn qė disa kanė filluar tė mendojnė pak mė ndryshe.


Tė nderuara motra e vėllezėr, Ju urojė tė gjithėve 28 Nėntorin Ditėn e Flamurit tė tė gjithė shqiptarėve kudo qė janė.

Ka qenė, ėshtė dhe do tė jetė e kot nėse dikush mendon se me Flamujė tjerė do tė na e ndrrojnė mendjen.Kodra
z.Kodra, mė gjithė respektin qė kam pėr shkrimet tuaja aq tė vlefshme, mė lėjo tė tė citoj kėtė shkrim tėndin kėtu dhe tė uroj edhe unė kėtė festė aq madheshtore, dhe tė vetmėn qė aq pėrzemėr, e kemi!

GĖZUAR 28 NĖNTORI

Dilaver
30-11-08, 11:45
**********
**********
**********


Edhe pse tė gjithė shqiptarėt kudo qė janė, do tė kishin dėshirėn qė ky 28 Nėntor nė Kosovė tė festohet krejt ndryshe, .....Kodra

.....tė gjithė shqiptarėve ju uroj Gėzuar 28 Nėntorin ditėn e MADHE tė FLAMURIT tonė.

GURI SYLAJ
03-12-08, 10:36
....e jo vetem ne Kosove por gjithekah jan Trojet Shqiptare duhej te festohej ndryshe e bile edhe ketu ne kete Faqe.Por,politika qenka opium e ne shqiptaret " dehemi shume shpejt"!?? Mbas 40 apo 50 viteve vijme ne vete dhe i shohim gabimet sepse Rrota e Historise ,per neve, sillet ngadal...!

Idila
27-11-09, 13:46
Aromė Flamuri


Ecnim
me hapa vigane
drejt rrugės sė lirisė
seē valonte njė Shkabė
nė gjakun e shqiptarisė.

Ajo ēka ishte dėshirė
Ajo ēka ishte ėndėrr
nė Vlorėn Zonjė
u bė zhgėndėrr.

Lindi ditė e re
terrin dielli e zuri
nė Vlorė nuhatej
Aromė Flamuri.


Idila


Gėzuar pra dita e 28 Nėntorit, festė kombėtare shqiptare. Gėzuar tė gjithė shqiptarėve nė diasporė.

Shqiptari sot dhe nesėr feston - njė dhe njė bėjnė njė tė plotė, njė ėshtė asnjė - vetėm tė bashkuar mund tė ecim pėrpara. :)

Llapjani_HH
27-11-09, 19:24
URIME 28 NĖNTORIN TĖ GJITHĖ SHQIPTARĖVE

http://zemrashqiptare.net/images/articles/2008_11/1547/u1_3.gif

http://www.cdodite.com/fotografite/galeria_440/Urime_28_Nentorin_Diten_e_Flamurit.jpg

murrizi
27-11-09, 21:29
URIME 28 NĖNTORIN TĖ GJITHĖ SHQIPTARĖVE

http://zemrashqiptare.net/images/articles/2008_11/1547/u1_3.gifQė kufijt e Shqipes janė ngushtue sa t'thuash, kėtė se besoj qė do ta mohonte kush, por ja qė ishin kohėra tė liga, dhe ndodhi si ndodhi.
Qė ato sot tė ngushtohen, kjo ska ndryshe si tė interpretohet pėrveqėse, interesa personale (kjo ėshtė edhe pėrgjegjia ime lidhur me foton time nė AVATAR i nderuar "reputacionist".
Sali Berisha ėshtė njėjtė sikur ajo LOPA ( e mirė) pasi ti mbushė 20 litra qumėsht n'hert, kthehet e tja fut shkelem dhe ........ e dhien de (pa cenzur hiq).
Por shyqyr zotit tė menqurit zbuluan edhe njė akt mė tė lart sesa QEVERIA dhe pikėrisht kjo ndodhi sot:

[/URL][URL="http://www.dardania.de/vb/upload/#"] (http://www.dardania.de/vb/upload/#)
Gjykata Kushtetuese e rrėzon ratifikimin e paktit me Greqinė

http://www.dardania.de/vb/upload/repository/images/harta_sthmb.gif

Tiranė, 27 Nėntor 2009 (Kosovapress) Koha 11:29
Gjykata Kushtetuese e Shqipėrisė me shumicė votash e rrėzon edhe njė nismė tė rėndėsishme tė qeverisė shqiptare, duke vendosur kėshtu marrėveshja e kufirit detar me Greqinė tė hiqet nga rendi i ditės sė Kuvendit sė republikės dhe tė pezullohet ratifikimi

roadrunner
27-11-09, 21:40
<object width="560" height="340"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/-9AojDygIk0&hl=en_US&fs=1&"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/-9AojDygIk0&hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="560" height="340"></embed></object>

roadrunner
27-11-09, 21:41
Gjuha Shqipe
Porsi kanga e zogut t'verės,
qi vallzon n'blerim tė prillit;
porsi i ambli flladi i erės,
qi lmon gjit e drandofillit;
porsi vala e bregut t'detit,
porsi gjāma e rrfčs zhgjetare,
porsi ushtima e nji tėrmetit,
ngjashtu ā' gjuha e jonė shqyptare.
Ah! po; ā' e ambėl fjala e sajė,
porsi gjumi m'nji kėrthi,
porsi drita plot uzdajė,
porsi gazi i pamashtri;
edhč ndihet tue kumbue;
porsi fleta e Kerubinit,
ka'i bien qiellvet tue flutrue
n't'zjarrtat valle t'amėshimit.
Pra, mallkue njai bir Shqyptari,
qi kėtė gjuhė tė Perėndis',
trashigim, qė na la i Pari,
trashigim s'ia len ai fmis;
edhe atij iu thaftė, po, goja,
qė pėrbuzė kėtė gjuhė hyjnore;
qi n'gjuhė t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten e lčn mbas dore.
Nė gjuhė shqype nanat tona
qi prej djepit na kanė thānun,
se asht njė Zot, qi do ta dona;
njatė, qi jetėn na ka dhānun;
edhe shqyp na thanė se Zoti
pėr shqyptarė Shqypninė e fali,
se sa t'enden stina e moti,
do ta gzojn kta djalė mbas djali.
Shqyp na vete, po pik' mā para,
n'agim t'jetės kur kemi shkue,
tue ndjekė flutra nėpėr ara,
shqyp mā s'pari kemi kndue:
kemi kndue, po armėt besnike,
qi flakue kanė n'dorė t'shqyptarėvet,
kah kanė dekė kta pėr dhč tė't'Parvet.
Nė kėtė gjuhė edhe njai Leka,
qi'i rruzllim mbretnin s'i a, xūni,
nė kėtė gjuhė edhe Kastriota
u pat folė njatyne ushtrive,
qi sa t'drisė e diellit rrota,
kanė me kźnė ndera e trimnive.
Pra, shqyptarė ēdo fčs qi t'jini,
gegė e toskė, malci e qyteta,
gjuhėn t'uej kurr mos ta lini,
mos ta lini sa t'jetė jeta,
por pėr tź gjithmonė punoni;
pse, sa t'mbani gjuhėn t'uej,
fisi juej, vendi e zakoni
kanė me u mbajtė larg kambės s'huej,
Nper gjuhė shqype bota mbarė
ka me ju njohtė se ē'fis ju kini,
ka me ju njohtė pėr shqyptarė;
trimi n'za, sikurse jini.
Prandaj, pra, n'e doni fisin,
mali, bregu edhe Malcija
prej njaj goje sod t'brohrisim:
Me gjuhė t'veten rrnoftė Shqypnia!

roadrunner
27-11-09, 21:42
Syrgjyn Vdekur
Nėno moj, mbaj zi pėr vllanė,
Me tre plumba na i ranė,
Na e vran' e na e shanė,
Na i thanė trathėtor.


Se tė deshte dhe s'tė deshnin,
Se tė qante kur tė qeshnin,
Se tė veshte kur tė ēveshnin,
Nėno moj, tė ra dėshmor.


Nėno moj, vajto, merr malin,
Larot t'a pėrmbysnė djalin
Qė me Ismail Qemalin
Ngriti flamur trimėror.


Nėno moj, m'a qaj nė Vlorė
Ku tė dha liri, kurorė,
Shpirt i bardhė si dėborė;
Ti s'i dhe as varr pėr hor.


Nėno moj, ē'ėshtė pėrpjekur
Gojė-mjalt' e zėmėr-hekur,
Syrgjyn-gjall' e syrgjyn-vdekur,
Ky Vigan Liberator.

roadrunner
27-11-09, 21:43
Shpell' e Dragobisė
Kur tufani e ēthuri fenė,
Kur tirani e krrusi atdhenė,
Mi njė brek tė Dragobisė
Priret Flamur' i lirisė.


Atje nisi, atje mbaroj,
Atje krisi, atje pushoj,
Rrufe-shkab' e Malėsisė,
Nė njė shkėmb tė Dragobisė.


Vendi dridhej, ay mbeti
Se s'tronditej nga tėrrmeti.
Div drangoj i Dragobisė,
Trim tribun i Vegjėlisė.


0 Bajram, bajrak i gjallė,
More nam me gjak nė ballė,
Te njė shpell' e Dragobisė,
Yll i rrall' i burrėrisė.


Thon' u shtri e thon' u vrą,
Po ti s'vdiqe, or Baba,
As te shkėmb' i Dragobisė,
As te zėmr' e Djalėrisė.

As je vrar' e as po vritesh
Legjendar Ante po rritesh.
Dithiramb i Dragobisė,
Tmerr, panik i mizorisė.


Me Zjarr Shenjt u ndrit kjo shpellė.
Gjer nė qjell u ngrit Kėshtjellė
Pėr ēlirimn' e Shqipėrisė
Katakomb' e Dragobisė.

Agolli
27-11-09, 22:54
Me rastin e festes Kombetare, deshiroje perzemersishte t'ua uroj te gjithe Shqiptarve ane e mbane Botes 28 Nentorin Diten e Flamurit.

Kq07_4pBmls&feature

~AmaZonA~
27-11-09, 23:04
Me rastin e festes Kombetare, deshiroje perzemersishte t'ua uroj te gjithe Shqiptarve ane e mbane Botes 28 Nentorin Diten e Flamurit.

Kq07_4pBmls&feature

E mua datėlindjen a nuk po ma uron aa??? hahahaahahah

Murgesha
28-11-09, 00:28
Tė gjithė shqiptarėve kudo qė janė, ja u uroj festėn e madhe tė Flamurit!

DEA
28-11-09, 00:32
Edhe une jau uroj sot te gjithe shqipetareve festen e Flamurit kuq e zi, anembane rruzullit tokesor..

Idila
28-11-09, 00:55
Rreth flamurit tė pėrbashkuar,
Me njė dėshirė dhe njė qėllim,
Tė gjithė Atij duke u betuar,
Tė lidhim besėn pėr shpėtim

Prej lufte veē ai largohet,
Qė ėshtė lindur tradhėtor,
Kush ėshtė burrė nuk friksohet,
Po vdes, po vdes si njė dėshmor


Nė dorė armėt do t’i mbajmė,
Tė mbrojmė Atdheun nė ēdo kėnd,
Tė drejtat tona ne s’i ndajmė,
Kėtu armiqtė s’kanė vend

Se Zoti vetė e tha me gojė,
qė kombet shuhen pėrmbi dhe,
por Shqipėria do tė rrojė,
pėr tė, pėr tė luftojmė ne

SANTANA-29
28-11-09, 00:58
Rreth flamurit tė pėrbashkuar,
Me njė dėshirė dhe njė qėllim,
Tė gjithė Atij duke u betuar,
Tė lidhim besėn pėr shpėtim

Prej lufte veē ai largohet,
Qė ėshtė lindur tradhėtor,
Kush ėshtė burrė nuk friksohet,
Po vdes, po vdes si njė dėshmor


Nė dorė armėt do t’i mbajmė,
Tė mbrojmė Atdheun nė ēdo kėnd,
Tė drejtat tona ne s’i ndajmė,
Kėtu armiqtė s’kanė vendSe Zoti vetė e tha me gojė,
qė kombet shuhen pėrmbi dhe,
por Shqipėria do tė rrojė,
pėr tė, pėr tė luftojmė ne


Hymnit te shqipris po i bashkanqitem edhe une Urime te gjithve anen mban Botes
http://www.youtube.com/watch?v=qrK7C9jvuXk

ShEjToNkA
28-11-09, 01:01
Tė gjithė shqiptarėve kudo qė janė, ja u uroj festėn e madhe tė Flamurit!

Oqeani
28-11-09, 01:05
"Te dashur miq Ju uroj 28 Nentorin diten e shenjte te FLAMURIT, me deshirat me te mira dhe me shpresen se ky flamur i shenjte do te valoj i lire pervec Shqipersie dhe Kosoves edhe ne te gjitha tokat shqiptare si ne Lugine te Presheves, Iliride,Cameri dhe trojet tona ne Mal te Zi."

Idila
28-11-09, 01:33
hiewJ0fSqQY

GURI SYLAJ
28-11-09, 07:00
Urimet me te mira me rastin e DITES SE FLAMURIT
Me Ty Flamur

U dogjem e u poqem sa here
me Fisin e Plisin Tim
per Ty,
-qe sot nuk po te shoh ku je
Flamur-Emri,Betimi im.

Ne palen tende shihnja Lirine,
Atdheun ,Emrin tim -Shqiptar,
ne cdo kend te botes ku isha
me Ty ndihesha krenar.


Me Ty shihnja bashkimin
e Trungut e Fisit tim,
nene Krahet e Shqiponjes Dykrenare
e dinja se nuk jam Jetim.

Ne Lotin e Lokes -per Ty
e ndijeva dhimbjen ne Zemer,
pa Ty mund te jem edhe Europe
por pa nder,pa betim ,pa Emer!

Me Ty e nisnja kengen
per Diten qe edhe Sot po e pres,
me Ty do te shkoj gjere ne Vdekje,
Te Dua -te Puthe cdo mengjes!

Guri Sylaj

Paradox_13
28-11-09, 07:49
Urimet me te mira me rastin e DITES SE FLAMURIT
Me Ty Flamur

U dogjem e u poqem sa here
me Fisin e Plisin Tim
per Ty,
-qe sot nuk po te shoh ku je
Flamur-Emri,Betimi im.

Ne palen tende shihnja Lirine,
Atdheun ,Emrin tim -Shqiptar,
ne cdo kend te botes ku isha
me Ty ndihesha krenar.


Me Ty shihnja bashkimin
e Trungut e Fisit tim,
nene Krahet e Shqiponjes Dykrenare
e dinja se nuk jam Jetim.

Ne Lotin e Lokes -per Ty
e ndijeva dhimbjen ne Zemer,
pa Ty mund te jem edhe Europe
por pa nder,pa betim ,pa Emer!

Me Ty e nisnja kengen
per Diten qe edhe Sot po e pres,
me Ty do te shkoj gjere ne Vdekje,
Te Dua -te Puthe cdo mengjes!

Guri Sylaj

Edhe ne mburremi qe kemi ndere te lexojme vargjet tua i nderuar...urim ma te mire per kte dite te madhe as do te duhej....

GEZUAR...

Jana
28-11-09, 08:13
Urime 28 Nentori.....

~AnnA~
28-11-09, 10:28
Urimet me te mira me rastin e DITES SE FLAMURIT
Me Ty Flamur

U dogjem e u poqem sa here
me Fisin e Plisin Tim
per Ty,
-qe sot nuk po te shoh ku je
Flamur-Emri,Betimi im.

Ne palen tende shihnja Lirine,
Atdheun ,Emrin tim -Shqiptar,
ne cdo kend te botes ku isha
me Ty ndihesha krenar.


Me Ty shihnja bashkimin
e Trungut e Fisit tim,
nene Krahet e Shqiponjes Dykrenare
e dinja se nuk jam Jetim.

Ne Lotin e Lokes -per Ty
e ndijeva dhimbjen ne Zemer,
pa Ty mund te jem edhe Europe
por pa nder,pa betim ,pa Emer!

Me Ty e nisnja kengen
per Diten qe edhe Sot po e pres,
me Ty do te shkoj gjere ne Vdekje,
Te Dua -te Puthe cdo mengjes!

Guri Sylaj

Eshte nder per ne, qe n'a jepni mundesine te lexojme keto vargje i nderuar Guri!
Ngamot Gezuar!
Paqe e vllazerim gjithe shqiptareve kudo qe ndodhen!

Albonita
28-11-09, 12:08
URIME 28 NĖNTORIN TĖ GJITHĖ SHQIPTARĖVEhttp://img20.imageshack.us/img20/8481/28nentorimedium.jpg (http://img20.imageshack.us/i/28nentorimedium.jpg/)

Lapsi
28-11-09, 12:24
Urime per te gjithe diten e Flamurit...me shendet, mireqenie dhe me unitet kombetar

Rozafa
28-11-09, 12:27
Urime Pėr tė gjithė festen e Flamurit !

thellenza
28-11-09, 12:39
Urime per te gjithe.
http://www.youtube.com/watch?v=LG9yVqkHQHc&feature=related

Kaqanikasja
28-11-09, 13:28
Urime Festat e Nentorit:

Dita e Flamurit Kombetar,
Ditelindja e Komandantit Legjendar Adem Jasharit,
Dalja ne skene e UCK-se

Ju uroj nga zemra Festat.

murrizi
28-11-09, 16:10
Shoh ti paskemi pėrzier kėtu emocionet sa i pėrket flamurit kombėtar, njėher kėtu dhe njėher atje tė pėrshėndetje dhe urime.
Ani s'prish edhe aq punė, pėr flamur le tė ketė vendė gjithkund, nuk bohet kurrė tepėr :wink: !

Dita e Flamurit !

Paj shiqoni, gjithēka kur feston, e qė ti pėrshpejton tė rrahurit e zemres, besa besa ka mundėsi ta rris zemren edhe pėr disa centimetra, vetėm ai flamur, vetėm ajo ditė, ka arsyen tė festohet!
Ndėrsa, derisa po i shkruaj kėto rreshta, e nėse nuk mė del krejt nga vendi, e tė fluturoj andej nga prehet mė sė miri, mirė o puna.
Urime Shqiptar dita e flamurit.

pranveruesi
28-11-09, 17:21
...eshte simboli qe i bashkone Shqipetaret kudo ne bote prandaj gjithe atyre qe ndjihen si Shqipetar URIME FESTA E FLAMURIT....tungiii

Dallandyshja_718
28-11-09, 17:49
Te gjithe shqiptarve ane e mbare botes j'u uroj festen e flamurit, dhashte Zoti e sa me pare te festojme te bashkuar ne Shqiperine Natyrale!

U R I M E !

vjeshta
28-11-09, 20:57
Urime Dita e Falmurit gjithė atyre qe ndjehen dhe krenohen qe janė Shqiptarė .

uliksi31
28-11-09, 23:59
URIME 28 NĖNTORIN TĖ GJITHĖ SHQIPTARĖVEhttp://img20.imageshack.us/img20/8481/28nentorimedium.jpg (http://img20.imageshack.us/i/28nentorimedium.jpg/)

Meqense jame lind e rrit ketu ku eshte ngul ky flamur, po i bashkangjitem urimit te crochicca. Urime te gjithve ane e kend.

murrizi
29-11-09, 10:37
2VIsAiVXkec

Besi:)
27-11-10, 15:11
Urime Dita e Flamurit gjithe Shqiptareve

Besi:)
27-11-10, 15:14
SJyeldHzXR4?fs

Daglasi
27-11-10, 19:14
Urime te gjitheve,dita e pavaresis se Shqiperis Londones,flamurit kombetar.

Skyfter
27-11-10, 20:39
Urime Dita e Flamurit gjithe Shqiptareve perjashtim Tradhetarve kombetar..!

!


Banu direkt sikur se Guri Sylaj!

Albonita
27-11-10, 21:19
URIME 28 NĖNTORIN TĖ GJITHĖ SHQIPTARĖVEhttp://www.malesiaforum.com/image.php?u=446&dateline=1230624064

tipi engjellor
27-11-10, 21:59
Urime festa me e madhe e kombit shqiptar,festa e 28 Nentorit te gjitheve

GURI SYLAJ
27-11-10, 22:21
u r i m e !

vjeshta
27-11-10, 22:34
http://i170.photobucket.com/albums/u253/albanianglitters/diteneflamurit13.gif

Oqeani
27-11-10, 22:36
Pritni edhe nje ore e gjysem !

Guri i madh
27-11-10, 22:59
urime na koft ky flamur ,edhe pse ne knej kufirit ende nuk e kena gzue realisht

Oqeani
28-11-10, 04:43
Tani, pergezime per kete dite madheshtore ... Oqeani

natyra
28-11-10, 05:15
"Jo vetem per Shqiperin,por edhe per Kosoven e mbar shqipetarin atehere dhe Sot -e pergjithmon...Kjo dite, E madhe-28-NENTORI- shenon ni Emer te larte-Historik..pra -*Urime per gjithe ate qe ndjen veten shqiptar*
Dhe Kurr,mos vdekshin-Figurat e Njohura te Kombeve shqipetare...dhashte ZOTI e u befte *DRITE* gjaku dhe mundi i gjithe atyre qe luftuan e punuan per te miren e vendeve dhe trojeve shqiptare...LAVDI

PERGJITHEMON HEROJVE PER LIRI NDER SHEKUJ!!!
<<<<<TE BASHKUAR TE FITUAR>>>>>


Me nderime
Hajla-Rugovase.

jEtA_1
28-11-10, 10:27
Urime 28 nentori dita e flamurit te gjithe shqiptarve nga te gjitha trojet shqiptare kudo qe jane neper bote

Lapsi
28-11-10, 11:00
Urime Shqiperi, Kosove, Maqedoni , Ēameri, Presheve, Ulqin, Plave e Guci
Me rastin e 28 Nėntorit, Festės sė Flamurit, Ju shpreh urimet e mia tė pėrzemėrta.
Dita e 28 Nėntorit ėshtė Ditė e Flamurit dhe e Pavarėsisė shqiptare,
- Ditėlindja e Heroit Adem Jashari, le tė na bashkojė nė realizimin e aspiratės sonė shekullore e tė natyrshme tė bashkimit kombėtar !
U bėftė gjaku i martirėve tė kombit Shqiptar karburanti i motorrit tė shpirtit tonė.

Zoti e bekoftė popullin Shqiptar

romansa
28-11-10, 11:04
Urime 28 NEntoRi!
gjithe shqipetareve kudo qe jane...

Hajra
28-11-10, 11:06
Te gjithe Shqiptareve ane e mbane botes ju uroi diten e Flamurit Kombetare.

eQqBfuhkf3U

lovely
28-11-10, 11:57
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/hs491.ash2/76404_159093647466985_109169669126050_276536_63830 6_n.jpg

ShEjToNkA
28-11-10, 12:39
Gėzuar festėn mė tė madhe mbarėshqiptare, gėzuar 28 nėntorin shqiptari!

Llapjani_HH
28-11-10, 13:21
http://www.galsh.com/albums/Flamuri/flamuri_shqiptar.jpg

URIME 28 NĖNTORI DITA E FLAMURIT TĖ GJITHĖ SHQIPTARĖVE

Diana007
28-11-10, 17:10
http://img.youtube.com/vi/rvKhFU8LS5w/0.jpg

Murgesha
28-11-10, 17:17
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/hs491.ash2/76404_159093647466985_109169669126050_276536_63830 6_n.jpg

URIME PER TE GJITH SHQIPTARET!

~AnnA~
28-11-10, 17:45
Urime Diten e Flamurit! Duke deshiruar qe e ardhmja t'i gjeje shqiptaret te bashkuar...

Kalimero
28-11-10, 18:45
pur hajr pur hajr kjo feste :)

murrizi
28-11-10, 21:44
Falimenderit e Gėzuar edhe juve Shqiptar, kahdo e kudo qė jeni.

Idila
28-11-10, 21:54
u r i m e !
Urime Baci im Urime!

Urime dhe gėzuar festėn mbarėkomėtare Dardani!
Tė gjithė tė pėrbetuar pėr njė dėshirė dhe njė qėllim!

Kodra
28-11-10, 22:00
**********
**********
**********


Duke kujtuar tė parėt tanė, duke kujtuar tėrė kohėn e dhimbshme nėpėr tė cilėn kaloi Flamuri Kuq e Zi, duke kujtuar tė gjithė ata shqiptarė qė ranė pėr kėtė Flamur, duke kujtuar Nėnat tona tė palodhshme qė na dhuruan Jetė, qė na rritėn dhe na dhanė frymėn kombėtare, ju pėrshėndes tė gjithėve duke ju uruar 28 Nėntorin, ditėn e Flamurit.Kodra

elvio
28-11-10, 22:33
Gezuar kete dite te shenuar te historise shqiptare 28 nentorin
DITEN E PAVARESISE:smile:

SANTANA-29
28-11-10, 22:44
Urime 28 Nentori -Diten e Flamurit Shqiperi,Urime kosove,Iliride ,Cameri,Preshev,Ulqin,Plave e Guci,Urime te gjithve Shqipetarve kado qe jane,,

Dilaver
29-11-10, 00:24
Urime 28 Nentori -Diten e Flamurit Shqiperi,Urime kosove,Iliride ,Cameri,Preshev,Ulqin,Plave e Guci,Urime te gjithve Shqipetarve kado qe jane,,

Sot LEVIZJA RINORE PĖR BASHKIM PA KUFI! me rastin e Ditės kombėtare 28 Nėntorit, organizoi njė manifestim me moton "Pa kufi- Kosova ėshtė shqiperi" nė kufirin shqiptaro-shqiptar.
Qėllimi i kėtij aksioni ishte shprehja e vullnetit dhe deshirės pėr thyerjen e kėtij muri.

http://www.botasot.info/img/132.jpg

http://www.botasot.info/reklama/138.jpg

Urimet mė tė sinqerta tė gjithė shiqptarėve kudo qė janė me rastin e kesaj Dite tė Madhe pėr kombin shqiptar.

Makresh
29-11-10, 08:37
Qoft kjo hera e fundit qe shqiptaret nga kosova i urojn shqiptareve nga shqiperia diten e Flamurit.

AliSia
29-11-10, 08:39
Urime Diten e Flamurit! Duke deshiruar qe e ardhmja t'i gjeje shqiptaret te bashkuar...


:smile::smile::smile::smile::smile::smile: