PDA

View Full Version : Urime 28 Nentorin


Zero Cool
28-11-07, 10:45
Shqiptareve kudo qe jane urime festa e flamurit.http://roadtrip.submarinechannel.com/mmbase/images/9410

Lijanna
28-11-07, 11:19
http://i138.photobucket.com/albums/q242/elvis127/img60.gif

Urime Dita e Flamurit gjithe shqiptareve ne krejt boten! (Y)

Prishtinasja_
28-11-07, 11:28
Urime 28 Nentorin " Diten e Flamurit " dhe ditelindjen e legjendarit Adem Jashari! :smile:

http://i170.photobucket.com/albums/u253/albanianglitters/diteneflamurit7.gif

Lona
28-11-07, 12:22
Urime per shume Vjet Festa e 28 Nentorit

http://www.enchantedlearning.com/europe/albania/flag/Flagbig.GIF

Diana007
28-11-07, 12:52
http://img150.imageshack.us/img150/5141/28nentori1bc2.jpg (http://www.dardania.de/vb/upload/)


Himni!Kur ka ra Kushtimi ne Kosove mp3 (http://www.trepca.net/kultura/hymni_kosoves.mp3)

PS: per te gjithe ata qe pa qellim ja kam harru emrin ti pershendes.
Me respekt Diana007!

lyra2
28-11-07, 13:30
Te dashur
Dita e Flamurit sot na gjen ne feste. Por, jo ashtu siq do te deshironim te gjiteh!
Megjithate, Gezuar Dita e Flamurit!

turisti
28-11-07, 13:31
Urime te gjithve nga zemra festen e 28 nentorit.

http://digilander.libero.it/Silvana_80/flamuri.shpata.gif

Dardan Kastrati
28-11-07, 13:35
[quote=turisti] te gjithve nga zemra festen e 28 nentorit.

http://digilander.libero.it/Silvana_80/flamuri.shpata.gifte flm turisti urime edhe juve
http://i170.photobucket.com/albums/u253/albanianglitters/diteneflamurit7.gifuote]

selvija
28-11-07, 13:44
Urime urime ishalla e festojme sa shpejti edhe ate qe me pa durim pe presim...
http://i170.photobucket.com/albums/u253/albanianglitters/diteneflamurit14.gif

Naki
28-11-07, 20:09
Ese pėr 28 nėntorėt e lindjes sė Shqipeve
http://kumanova.li/uploads/img467bfaad85d87.jpgGjyshja SHQIPE, e ulur nėn hijen e dardhės sė vjetėr tė mbjellun nga stėrgjyshi i sajė DARDANI, rrinte e menduar dhe e mėrzitur. I afrohet afėr nipi Dardani dhe e pyet gjyshen Shqipe se pse kaq shumė e mėrzitur duket.
Po tha gjyshja , ashtu ėshtė mor bir, jam e lodhur dhe e mėrzitur, po mėrzitem pėr ty, pėr nipat e mbesat e mija pėr Kosovėn tonė.


Ja pra vazhdoi gjyshja, e sheh po afrohet lindja e shtetit tė Kosovės, lindje kjo e pritur me shekuj, dhe vazhdoi ajo nė stilin saj tė njohur tė tregimeve metaforike...si gjithmonė biro, hienat e Beogradit ishin ato qė pengonin lindjet e shqipeve...! Ariu i veriut e prishi gjumin ne mes tė verės, ishin hienat nga Beogradi biro ato qė e zgjuan nga gjumi, zgjohu se na morri lumi i paskan thėnė hienat ariut Putin, zgjohu se na u ba nami, po i del koka e dytė shqiponjės, Kosova po bahet shtet! Besa edhe ka fillua tė bėhet zhurmė e madhe, shumė vende qė s`kishin dėgjuar kurrė mė parė tani pyesin se kush ėshtė Kosova qė trazoi njė dynja.
Luani nga Uashingtoni biro uron qė kjo lindje tė jetė sa mė e mirė, mos ma nguc Kosovėn i paska thėnė Ariut Putin, kurse hienave tė Beogradit u paska thėnė qė gjatė lindjes mos te silleni andej pari se do t`ju shqyej copa copa!
Pėr ndrikulla tė Kosovės na janė paraqitur dhelprat Sarkozy & Kouchner nga Parisi. Luani porositi ato qė tė kenė kujdes e tė jenė gati se mund tė ndodh qė kėtė muaj tė ketė lindje. Dua qė tė jeni aty pranė bashkė me Ujkun e Berlinit, u paska thėnė dhelprave ndrikulla tė Parisit luani nga Uashingtoni.
Dhelprat ndrikulla nga Parisi paskan thėnė se edhe katėr muaj duhet tė kalojnė qė tė lind Kosova, e dimė ne, kemi pėrvojėn e gjysheve tona ndrikulla, paskan thanė ato.
Ti Bush luani na e heq qafe ariun Putin, kurse ti ujku gjerman Steinmeier derisa te lind Kosova na mbroj nga Hienat e Beogradit, rrobat kėsaj radhe nga kapela deri nė ēorape i duam nga Londra, do i sjell Huti i menēur Toni Bler, paskan porositur dhelprat ndrikulla nga Parisi.
E gjithė bota po habitet biro, ē’ėshtė kjo lindje, kėto njėqind vitet e fundit ka pas disa lindje dhe nuk ėshtė marr vesh e tani pėr njė shqiponjė tė vogėl na u bė nami !?
Deri sa Luani po bėnte pushim nė bregdetin e shqiponjave i paska thėnė Sali Shqipes qė mos tė mėrzitet, ju do ta sundoni kėtė nėnqiell tė shqipeve. Sa pėr Shqiponjėn e Kosovės ju garantoj se do tė lind e do tė rritet ne paqe e nė liri. Pastaj ju qė tani i keni krahėt e shėruar do tė mbroheni vetė, do tė vėrsuleni vet ndaj hienave si nė kohėn e Gjergj Kastriotit, s`keni pse tė mėrziteni u paska than Luani edhe shqiponjave Krutane mu nė mes tė fushės.
Vėrtetė biri im ashtu ėshtė, e dinė mirė ndrikullat nga Parisi ashtu ėshtė, Shqiponjat lindin vetėm nė Nėntor.
Si thua ashtu gjyshe, ia ktheu Dardani, unė nuk po tė kuptoj!?

Ka qen ditė nėntori biro kur u lind SHQIPJA e parė, vazhdoi tregimin gjyshja SHQIPE.
Ka qen 28 Nėntori 1443 kur lindi Shqipja e Kastriotėve,
ky ishte biro NĖNTORI I PARĖ.
Me pas me 28 Nentor tė vitit 1912, ishte Ismail Qemali ai i cili ngriti flamurin nė Vlorė dhe shpalli pavarėsinė e Shqipėrisė,
ky ishte biro NĖNTORI I DYTĖ!
E di ti biri im se mė 28 Nentor janė lindur shumė trima tė shqipes, njė prej tyre ėshtė edhe trimi i madh dhe heroi i kombit Adem Jashari ! Po, e di tha Dardani.
E pra hė, si ta merr mendja kur duhet tė shpallet shteti i Kosovės, mė thuaj tė keqen, pyeti gjyshja. Me 28 Nėntor u pėrgjigj Dardani,

KY DO JETĖ LOKE NĖNTORI I TRETĖ !http://rilindja.no/v3/images/stories/ismail.jpgHISTORIK I SHKURTĖ RRETH FESTĖS TĖ 28 NĖNTORIT
Dita e Flamurit, 28 Nėntori lidhet me emrin dhe veprat e mėdha tė Gjergj Kastriotit-Skėnderbeut.
Poashtu 28 Nėntori i vitit 1912 ėshtė njė ringjallje e 28 Nėntorit tė Skenderbeut,Ismail Qemalit dhe e ringjalljes tonė nė epokėn moderne.
Simboli i shqiponjės dykrenare njihet qė nga koha e Aleksandrit tė madh apo Lekės siq e quajmė ne shqiptarėt.
Dita e Flamurit ėshtė njė ditė e shenjtė dhe e bekuar pėr tė gjithė shqiptarėt kudoo qė jetojnė.
Jemi tė vetėdishėm se te shqiptarėt mbi bazėn e vetėdijes etnike u formua edhe ndėgjegja kombėtare pėr clirimin kombėtar.

Shumė shqiptarė patriotė flijuan jetėn e tyre tė dashur duke vė nė qendėr tė mendimit dhe zemrės sė tyre Atdheun e shtenjtė, ku ngjallėn dhe forcuan dashurinė ndaj tij.
Kjo i shtyri ata pėr t`i luftuar dy pasojat e rėnda saqė popullin shqiptarė e kanė lėnė prapa popujve tė tjerė mė tė rinjse ne. Kundėr kėtyre pasojave, dolėn edhe burrat e luftės dhe tė penės.
Ky ishte edhe mjeti kryesor i zemrės sė popullit.

Pushtuast e huaj tė ndihmuara nga shtetet e mėdha tė evropės i sollėn edhe historinė mė tė dhimshme, atė tė coptimit tė vendit tonė nė Kongrese tė kobshme pėr ne.

Shqiptarėt ashtu tė coptuar nga trungu i Atdheut vazhduan, po vazhdojnė dhe do tė vazhdojnė rrugėn e tė parėve tanė: Tė Skėnderbeut, Ismail Qemalit, Adem Jasharit dhe shumė e shumė patriotėve tė tjerė pėr clirim dhe bashkim kombėtarė.

Kur Skenderbeu ngriti Flamurin Kombėtarė nė Krujė mė 28 Nėntorė 1443, patė thėnė: ”LIRINĖ NU KUA SOLLA UNĖ, PO ATĖ E GJETA KĖTU MIDIS JUSH!”
Pėr ne do tė lindin edhe pranvera tė tjera ku me vrullin e tyre tė pėrforcuar do tė bėhen tė pa thyeshme dhe me dėrmimin e tė huajve do tė arrijnė idealin e dashur Kombėtar.

RROFTĖ 28 NĖNTORI!

GĖZUAR DITĖN I FLAMURIT!

Nga mikja ime "Rilindja" Oslo

Nirvana Band
28-11-07, 20:23
Urime festa e 28 Nentorit, dita e Flamurit.

Amina
28-11-07, 20:45
Urime per te gjithe Shqipetaret ku do qe ndodhen

LABI
28-11-07, 20:56
Ju uroj te gjithe shqiptareve kudo qe gjenden festen e Flamurit dhe Pavaresise se Shtetit Shqipetare .

Sy_kaltra
28-11-07, 21:01
Pershendetje.

Te gjithe shqipetareve ane e mbane Urime 28 Nentor.

Drinni
28-11-07, 21:47
Me kėtė kėngė desha tju uroj festen e shenjėt e tė madhėrishme,
http://youtube.com/watch?v=O5fHLWDDddghttp://www.tokashqiptare.com/foto90/foto-lajmet/flamuri-indivisble.jpg

Guri i madh
28-11-07, 21:50
Me kėtė kėngė desha tju uroj festen e shenjėt e tė madhėrishme,
http://youtube.com/watch?v=O5fHLWDDddghttp://www.tokashqiptare.com/foto90/foto-lajmet/flamuri-indivisble.jpg


falemenderit per urimin o miku i nderuar Drinni e gzofshim se bashku ket fest kombtare

halla e madhe
28-11-07, 22:01
Te gjithe Shqiptareve ane e mbane botes ju uroj 28 Nentorin Diten e Flamurit!

LuLjaa
28-11-07, 23:31
http://i170.photobucket.com/albums/u253/albanianglitters/diteneflamurit4.gif

IB
28-11-07, 23:48
ju Uroj Diten E Flamurit 28 Nantorin Te Gjithe Shqipetarve Kudo Qe Jane, Dhe Njeherit Edhe Ditelindjen E Komandantit Te Madhe Adem Jasharit.

egi
30-11-07, 22:18
Te gjithve juve "Dardanezve" jau uroj 28 nentorin, pak me vones..por me mire vone se kurre :smile: