PDA

View Full Version : Kodiku i Laurencianes sė Firences dhe Historia Shqiptare


Psikologu
30-11-07, 10:30
Kodiku i Laurencianes sė Firences dhe Historia Shqiptare
Qė nga viti 1915, kur N. Jorga pėr herė tė parė e bėri publik lajmin pėr zbulimin e Kodikut tė Pal Engjėllit, nga Biblioteka Laurenciane e Firences, ėshtė shkruar e debatuar shumė pėr tė.
Si informacion ky gjendet nė tė gjitha tekstet e Historisė sė Letėrsisė, Historisė sė Popullit Shqiptar, nė monografi tė specializuara, nė botime tė veēanta tė Akademive e Instituteve tė Gjuhėsisė, si nė Tiranė ashtu edhe nė Prishtinė, nė bibliografi, studime dhe artikuj qofshin ata tė mirėfilltė shkencor, qofshin popullarizues. Natyrisht, tė gjithė deri nė njė, thirren nė atė informacion qė e ka dhėnė N. Jorga, duke botuar edhe tė shumtėn e rasteve, njė faksimile fotomontazhe [gjė kjo e palejuar nė raste tė tilla], qė me sa duket e ka burimin qė nė botimet e para. E vėrteta ėshtė se deri mė sot, Kodiku i Pal Engjėllit, tė cilin e zbuloi N. Jorga, nuk ėshtė botuar kurrė i tėri! Kjo duket e pabesueshme, por ėshtė shumė e vėrtetė. Tė paktėn, para dy vitesh, u botua njėri nga 15 dokumentet mė parė ėshtė pohuar se janė 13 dokumente qė pėrmban ky Kodik, nė gjuhėn shqipe [K. Frashėri, Dokumente..., 2005], por qė pėrkthimi lė shumė pėr tė dėshiruar.
Numri i autorėve qė janė marrė me Kodikun si tėrėsi, ėshtė i vogėl dhe pėrmblidhet pėrafėrsisht nė kėto punime: "1. G. Valentini. Il manoscritto ASHB 1167 della Laurenziana. Shpirti Shqiptar. Torino. Viti I, nr. 3, janar - mars 1955, f. 15-23; 2. Willy Kamsi, "Dorėshkrimi ASHB 1167 i Laurencianes" nė revistėn: "Phoenix". Shkodėr. 1999, nr. 9/1, artikulli 3; qė ėshtė pėrkthim i studimit tė G. Valentinit tė cituar mė lart; 3. Namik Resuli, I piu antichi testi albanesi. Shpirti Shqiptar. Torino. Viti I, nr. 2, tetor - dhjetor 1954, f. 13-14, referenca nr. 1; 4. Aurel Plasari, Mbi Skėnderbeun "mbret" sipas Ashburnhamit. Gazeta 55. Tiranė, 9 mars 2003, f. 12-13; 5. Musa Ahmeti. Ja dokumenti qė sfidon Formulėn e Pagėzimit. Ballkan. Tiranė. 21 shkurt 2004, viti III, nr. 2732 /6232/, f. 29; 6. i njėjti: Pal Engjėll, personalitet i madh i kohės sė Skėnderbeut. /Monumenta albanica/. Ekskluzive. Prishtinė. Qershor 2003, nr. 38, f. 84-87". Pėrkundėr faktit, se autorėt e lartėcekur, nė disa raste edhe ndonjė tjetėr, kanė provuar tė merren me pėrmbajtjen e Kodikut, ajo ėshtė me plotė mangėsi, pasaktėsi dhe lėshime. Duke dashur qė kjo rrėmujė tė jetė sa mė e vogėl, ne fillimisht po pėrshkruajmė fizikisht Kodikun e Pal Engjėllit, pėr tė vazhduar pastaj dhe sipas lėndės, duke ndjekur metodat mė bashkėkohore-kritike pėr raste tė tilla.
Kodiku ka kopertina tė forta lėkure, ngjyrė kafe. Tė dy kopertinat kanė dekorime floreale qė janė karakteristika tė kohės. Nė kurriz tė Kodikut ka tė shėnuar numrin: 1167 /lartė/ dhe 1167 /poshtė nė njė etiketė tė kuqe, qė ėshtė zverdhur nga koha/. Sapo e hap kopertinėn ka kėto shėnime: fillimisht ėshtė njė letėr e bardhė nė tė cilėn janė tė shėnuara nga e majta, lart: 7/; [ky numėr ėshtė shėnuar me laps plumbi] pak mė poshtė: 40, [ky numėr ėshtė shėnuar me pendė, me ngjyrė kafe]; menjėherė nė vazhdim: C. L. 1167 [ėshtė e shkruar me laps plumbi]; mė poshtė ėshtė e shėnuar: Durrazzo-Codel Geul [ėshtė e shkruar me laps plumbi]. Nė faqen nė vazhdim, qė i bie faqja e parė, ėshtė e shėnuar, lart nė tė majtė me laps plumbi: 1167, ndėrsa mė poshtė, nė tė djathtė: me pendė, ngjyrė e zezė: Laur. Ashb. 1167 dhe menjėherė poshtė kėtij shėnimi ėshtė njė vulė e rrumbullakėt me ngjyrė tė kuqe e Bibliotekės sė Laurencianės; krejt poshtė, nė tė djathtė ėshtė shėnuar numri njė [I] romak. Faqja nė vijim nuk ka asnjė shenjė, ėshtė krejt e pastėr. Paginimi fillon me numrin 1, dhe faqja ėshtė nė pergamen. Nė f. 1r lart nė tė majtė ėshtė shėnuar me pendė me ngjyrė tė zezė: Laur. Ashb. 1167. Fjala Ashb. ėshtė e nėnvizuar me dy vija me ngjyrė tė zezė me pendė. Poshtė ėshtė vula e rrumbullakėt e vogėl e Bibliotekės sė Laurencianės, nė vazhdim f. 1v, nuk ka asgjė, ėshtė e pastėr.
Dimensionet e dorėshkrimit janė 14.2 x 21.8 cm. Trashėsia e dorėshkrimit ėshtė 1 cm, ndėrsa dimensionet e tekstit tė shkruar nė pergamen janė: 9.2 x 15. cm. Nė f. 2r, fillon dorėshkrimi i Kodikut me: "Paulis Angelus, Miseratione divina..." dhe poshtė nė tė majtė, ka vulėn e Bibliotekės sė Laurencianės dhe pėrfundon nė f. 37r, pėrfundon dorėshkrimi me fjalėt: "Quatro Jdus Martij Imperij uero nŕi Anno Decimo."

Psikologu
30-11-07, 10:31
Nė f. 33r ka njė vulė tė Bibliotekės sė Laurencianės, tė rrumbullakėt, me ngjyrė tė kuqe, nė tė majtė, poshtė tekstit, po ashtu nė f. 37r ka njė tjetėr vulė tė Bibliotekės sė Laurencianės, tė njėjtė me atė tė f. 33r, po ashtu poshtė tekstit. Nė tė djathtė tė vulės ėshtė shėnuar numri: 216601, me laps plumbi. Nė vijim faqet: 37v, 38r, 38v, 39r, 39v, 40r, 40v, janė krejt tė pastra pa asnjė shėnim, derisa nė f. 40v ka njė vulė tė Bibliotekės sė Laurencianės, nė tė majtė poshtė. Faqja nė vijim, e cila ėshtė letėr e bardhė e thjeshtė, nė tė djathtė, poshtė ka tė shėnuar: Ashb. 1167; poshtė nėn kėtė shėnim ka tė shėnuar: constat ff. 40r-v. Poshtė numrit 40r-v ėshtė hequr njė vijė me pendė me ngjyrė tė zezė. Faqja nė vijim ka vetėm njė rrumbullak tė bėrė me pendė me ngjyrė tė zezė, nė mes tė faqes. Kjo faqe ėshtė letėr e thjeshtė e bardhė, por e zverdhur nga koha. Faqja e kopertinės, e cila ėshtė prej letre tė thjeshtė tė bardhė dhe e zverdhur nga koha, ka njė dėmtim nė tė djathtė, poshtė. Lart, nė tė majtė, me laps plumbi ka tė shėnuar: 007; L 3 13.6; poshtė kėtyre numrave ėshtė tėrhequr njė vijė me laps plumbi; menjėherė poshtė ka kėtė shėnim: 3/ II/ 32, me laps plumbi poshtė, ėshtė tėrhequr njė vijė, dhe menjėherė poshtė ka kėtė shėnim: [279], me laps plumbi e vėnė nė kllapa. Pak mė djathtas kėtij shėnimi, me laps plumbi ėshtė shėnuar grafema: "k" me njė vijė tė drejtė, tė shkurtėr. Faqet: 3r-v, 20r-v, 26r-v, 31r-v, 36r-v, janė pergamen mė i trashė se sa faqet e tjera, tė cilat janė fine dhe mė tė holla. Ndėrsa f. 20v, ėshtė e shkruar nga njė dorė tjetėr, pėrderisa nė f. 33r, rreshti i fundit, ėshtė shkruar me dorė tjetėr nga ajo e tėrė dorėshkrimi dhe ėshtė dorė tjetėr edhe nga f. 20v. Dorėshkrimi i Kodikut ėshtė nė gjendje shumė tė mirė, pėrveē f. 5r-v, e cila ėshtė e dėmtuar nė fund, djathtas, dhe i ėshtė shqyer njė copė e vogėl me dimensione: 8 x 9 mm.
Nė vazhdim po japim titullin pėr secilin dokument veē e veē tė pėrkthyer nga origjinali nė gjuhėn shqipe. Kur nuk ka titull, japim fillimin e dokumentit ose rreshtin e parė dhe nė kllapa katrore sjellim formėn e citimeve tė bėra nga autorėt shqiptarė deri me tani.

Psikologu
30-11-07, 10:32
Nė f. 2r-11r, Pal Engjėlli kryeipeshkv i Durrėsit dhe i krahinės sė Ilirisė falė mėshirės hyjnore, nė kujtim tė pėrhershėm tė ēėshtjes. Nė kėtė dokument gjendet edhe Formula e Pagėzimit, nė fillim tė f. 4r. [Vendimet, urdhėresat dhe rregulloret e Kuvendit tė Matit tė shpallura nga Pal Engjėlli mė 8 nėntor 1462 dhe Ēėshtje tė liturgjisė kishtare nga Pal Engjėlli].
f. 11r-13r, Nga libri i artė i lashtėsive tė arkivit tė qytetit tė Durrėsit. [Fragmente nga "Libri i Artė i Lashtėsive" i arkivit tė qytetit tė Durrėsit, qė nga antika ilire].
f. 13r-v, Pėrveē kėsaj kemi shtesėn e bėrė me urdhrin e shumė tė nderuarit dhe shumė tė ndriturit kardinalit tė Kishės sė Shenjtė Romake dhe kryeipeshkvit tė Durrėsit, zotėrisė, zot Pal Engjėllit nė vitin e mishėrimit tė Zotit mė 18 dhjetor 1463. [Asnjė nga autorėt e cekur nuk e shėnon titullin e kėtij dokumenti].
f. 13v-20r, Dekret i pėrgjithshėm i shenjtėrisė, zotit tonė Papės Piu II, Papė pėr provani hyjnore, i lėshuar me kėrkesėn e shumė tė nderuarit dhe shumė tė ndriturit kardinalit tė Kishės sė Shenjtė Romane dhe zotit kryeipeshkėv tė Durrėsit, zotit Pal Engjėllit dhe kundėr sektit Muhamedan dhe nė tė mirė tė mbretit tė pathyeshėm tė Arbėrisė, zotit Skėnderbe, kushėririt tė shumė tė ndriturit zotit Pal dhe sikurse duket sheshit nga vula e vėnė poshtė. [Bula papale e Piut II, lėshuar nė Romė, mė 4 nėntor 1463 qė i ėshtė drejtuar "kardinalit" [?] tė Durrėsit Pal Engjėllit; nė po tė njėjtin dokument Skėnderbeu quhet "mbret i pamposhtur i Arbėrisė" [?].
f. 20v, Nė arkivin e qytetit Driadens, qė sot quhet Drisht, gjendet nė rubrikėn X, nė faqe C, tė Librit tė Artė tė burrave tė shquar tė Lashtėsisė tė vitit 841 prej themelimit tė Romės, d.m.th. nė 5 tė kalendave tė majit [27 prill]. [Ekstrakt (me shkronja gotike) prej "Librit tė Artė tė Lashtėsive tė burrave tė ndritshėm" i Arkivit tė qytetit tė DrĆ®shtit, nė lidhje me nji rrasė guri e cila qe gjetė aty nė kohėn e njifarė Filip Engjėllit dukė i DrĆ®shtit, e cila e ngjitte familjen e Engjėllorėve te viti 841 i Romės dhe te familjet perandorake romake nėpėr njifarė Isak Engjėllit dukė e kont i DrĆ®shtit, bir i Palit patric e vėlla i Pal Emilit konsull [!]. Kėtė shėnim e ka vetėm N. Resuli].
f. 21r-22r, Privilegj apo konfirmim i privilegjeve tė zotėrve kontė tė qytetit tė Drishtit. [Fragment nga kronika e: "Librit tė Artė tė lashtėsive tė burrave tė ndritshėm", nga arkivi i qytetit tė Drishtit. Ku kemi dėshminė e Perandorit bizantin, Mihail, pėr venomet e qytetit tė Drishtit, lėshuar mė 25 prill 1292, qė bėhet fjalė pėr M. Engjėllin qė ishte kont i Drishtit dhe birit tė tij, Ndreut, si trashėgimtar].
f. 22v-25r, Konventat dhe paktet e bėra me zotin Franēesk Kuirinon nga bujarėt drishtianė qė po i nėnshtrohen atij nėn emrin e shumė tė ndriturit zotėrimit tė Venedikut. [Marrėveshja e Venedikut me bashkėsinė e Drishtit mė 9 maj 1443, e cila pothuajse nė tėrėsi ėshtė e ruajtur edhe nė Statutin e Qytetit tė Drishtit].
Nė f. 25r-27v, Konventat dhe paktet e bėra midis tė ndriturit dhe tė fuqishmit dukės, zotit Gjergj Topisė, sunduesit tė Durrėsit dhe zotit Saracen Dandulit nė emėr tė shumė tė ndriturit zotėrimit tė Venedikut nga kėshtjella e Durrėsit. [Marrėveshja e Gjergj Topisė dhe Anton Venierit, dogj i Venedikut, pėr dorėzimin e kėshtjellės sė Durrėsit, datė 18 gusht 1392. Pjesėrisht e botuar edhe nė "Acta Albaniae..." tė M. Sufflay, vėll. II].

Psikologu
30-11-07, 10:32
Nėf. 27v-32r, Mbi breznitė e tė ndriturve djem tė Isakut patricit e senatorit romak dhe fatet e ndryshme tė tij dhe tė mbiemrit tė tij. [Gjenealogjia e detajuar e Engjėllorėve tė Drishtit, datuar mė 21 nėntor 1460].
f. 32r-v, Bajlit dhe kapitenit tė Durrėsit. [Njė dekret i bailit [kapedanit] tė Durrėsit pėr Pal Engjėllin, datuar mė 3 qershor 1461].
f. 32v-33v, Kėshilli me kolegjin, datė 8 qershor 1461. Tė nderuarit nė Krisht, Atit dhe zotit Pal, me hir tė Zotit dhe tė Selisė Apostolike kryeipeshkėv i Durrėsit, tė dashurit mik Paskual Maripetro, me hir tė Zotit dogjė i Venedikut etj. [Letėr e Pasquale Mariperos, dogji i Venedikut, drejtuar Pal Engjėllit mė 9 qershor 1461].
f. 33v-34v, Besim pėr veprimet qė bėri shumė i nderuari dhe shumė i ndrituri kardinali i kishės sė shenjtė romane Pal Engjėlli, kryeipeshkėv i Durrėsit pėr nder tė fesė sė krishterė dhe tė shumė tė ndriturit zotėrimit tė Venedikut me shpenzimet e veta personale. [Letėr e Gabriel Trevizanit, dogj i Venendikut drejtuar Pal Engjėllit, datuar mė 25 korrik 1465, nė Tivar. Edhe kėtu e gjejmė tė shėnuar Pal Engjėllin si "Kardinal". [?] Kėtu bėhet fjalė pėr pajtimin e Skėnderbeut me Lekė Dukagjinin].
f. 34v-35v, Zotimet qė shumė i shkėlqyeri Kėshilli i tė Dhjetėve i bėn tė lartit zot Lekė Spanit, pėr t‘i dhėnė atij dhe trashėgimtarėve tė tij 400 dukatė nė vit nga provizioni. [Vendim i Kėshillit tė tė Dhjetėve tė Venedikut pėr njė provizion pėr Lekė Spanin. Fillimisht datohet mė: 4 janar 1470, pastaj ka edhe datime tė mėvonshme si: 1484, 1495 dhe 1503].
f. 35v, Mė datė 27 qershor 1484 nė Kėshillin e tė Dhjetėve u mor vendim qė tė gjitha zotimet e bėra pėr marrjen e qyteteve tė provincės sė Shqipėrisė tė respektohen nė tė gjitha detajet etj. [Asnjė nga autorėt e cekur nuk e shėnon titullin e kėtij dokumenti].
f. 36r-37r, Atit e zotit tė shenjtė nė Krisht, zotit Celestin III, papė me hirin e zotit dhe tė kishės sė shenjtė romane. Isak Engjėlli, perandor i Konstantinopojės dhe gjithmonė Cezar August i gatshėm pėr nderim me ēdo nėnshtrim etj. [Letėr e perandorit bizantin Isak Engjėllit drejtuar, papė Ēelestinit mė 14 mars 1194].
Pėrkundėr faktit se autorėt qė kanė shkruar pėr kėtė Kodik janė emra tė njohur nė fushat e historisė dhe albanologjisė, tė gjithė pa pėrjashtim kanė bėrė gabimet mė elementare, duke ngatėrruar faqet e dokumenteve, duke mos dhėnė titujt e saktė, duke i dhėnė abstrakte nė vend tė titujve dhe duke i renditur ato nė forma tė ndryshme. Edhe pse ne disponojmė tė dhėna tė sakta se dorėshkrimin origjinal disa nga ata e kanė shfrytėzuar nė Bibliotekėn Laureziana tė Firencės, [si: N. Resuli, W. Kamsi, M. Ahmeti], pėrsėri ka gabime. Njė gjė e tillė nuk duhej t‘u ndodhte, pėr vetė rėndėsinė qė ka Kodiku, sepse nė kėtė mėnyrė kanė ngatėrruar mė shumė edhe tė tjerėt qė kanė cituar ata.
Nikolae Jorga, duke bėrė kėrkime shkencore nė Bibliotekėn Laurentiana tė Firences, nė vitin 1915, zbuloi dorėshkrimin e Kodikut tė Pal Engjėllit, Ashb. 1167, i cili ėshtė i shkruar i tėri nė pergamen dhe ka 37 fletė [74 faqe]. Nė kėtė Kodik ruhen 15 dokumente tė ndryshme, ndėr to edhe e ashtuquajtura "Formula e Pagėzimit", tė cilėn ai e botoi nė veprėn e tij: "Notes et extratis pour servir a l‘Histoire des Croisades au XVe SiĆØcle. QuatriĆØme sĆ©rie (1453-1476). [Academia RomĆ¢n. PublicaÅ£iunile Fondului "Princesa Alina Ştirbei" No. IX]. Bucarest, 1915.

Psikologu
30-11-07, 10:34
Po kush ėshtė zbuluesi i kėtij Kodiku? Nikolae Jorga lindi nė vitin 1871, ishte historian, shkrimtar publicist, politikan, akademik, profesor i Universitetit tė Bukureshtit dhe i disa akademive e Instituteve tė ndryshme tė historisė. Si specialist i formuar punonte nė shumė gjuhė tė huaja si nė latinisht, nė greqishten e vjetėr, frėngjisht, italisht, gjermanisht, spanjisht, portugalisht, anglisht, suedisht, danisht, holandisht dhe sllavisht. Gjatė veprimtarisė sė tij shkencore burimeve arkivore nė arkivat e bibliotekave tė Prespės, Munihut, Nurembergut, Insbrukut, Venedikut, Milanos, Firences, Dubrovnikut, Barcelonės, Parisit, Gjenovės etj. Krijimtaria e tij e jashtėzakonshme pėrfshin rreth 1250 vėllime, qoftė si autor ose si editor dhe mbi 25000 artikuj shkencorė. Sipas njė pėrllogaritjeje tė thjeshtė matematikore, gjatė 69 vjetėve tė jetės sė tij, N. Jorga ka shkruar gjithsej 26.350 zėra bibliografikė. Nėse llogarisim se ka shkruar qė nė moshėn 18- vjeēare, kemi njė rezultat tė ēuditshėm, sepse del qė N. Jorga ka shkruar 430 zėra bibliografikė, /punime, studime ose libra/ nė vit. Kėto tė dhėna, edhe pse nė dukje tė parė tė pabesueshme, i gjemė nė tė gjitha enciklopeditė dhe biografitė e N. Jorgės. Si pasojė e botėkuptimeve antifashiste vritet nga legjionarėt nė 1940-ėn, nė njė pyll afėr Plojeshtit, duke mos arritur tė pėrfundojė shumė projekte dhe dorėshkrime nga fusha tė ndryshme.