PDA

View Full Version : Kosova dhe shqiptarėt e saj-II-


kastrati
12-12-07, 20:54
KOSOVA DHE SHQIPTARĖT E SAJ


-II-

Vazhdim nga muaji i kaluar nėntor-2007.

FUNDRRINAT E INSTITUCIONEVE
TĖ KUQE TĖ KOMUNISTĖVE TĖ KOSOVES


Skruan ;Prof.Besnik Kastrati
09-Dhjetor-2007

Ēka ka mbetė pas shumė vuajtjeve tė popullit shqiptar gjatė sundimit tė sistemit komunist?
Sistemi i mėparshėm komunist si nė Shqipėri ,Kosovė,Maqedoni e Mal tė zi,Medvegjė e Bujanovc,( e sllavizmi grek nė Ēamėri) la pas vete pasoja qė e shėmtuan kulturėn shqipėtare!
Arti,kultura,edukata e gjuha jonė,janė karakteristika tė veēanta,qė frymzonin artistėt shqiptarė,inkurajonin patriotėt e ushqenin shpirtin e pathyer tė kombit tonė tė shprėndarė nė pesė shtete! E nėpėr Botė.!
Mu pėr kėtė,armiqtė sllavė,mundoheshin qė me ēdo kusht tė asimilonin traditat e kulturėn tonė qė tė mos bashkohemi kurrė mė nė njė komb!
Por Zoti ishte e ėshtė nė anėn e Shqiptarėve!
Strategjia e serbėve komunist(UDB-asha) fillonte me njohjen e karaktereve tė njerėzve labil nė vendet ku dėshironin asimilimin e burimeve patriotike-nacionaliste dhe me identifikimin e kinse seperatistėve tė “bashkim –vllazėrim”me popujt e Jugosllavisė!
Istitucionet mė tė shpeshta nė Kosovė,ku UDB-ja kishte bashkpuntorėt e tyre shqiptar,ishin institucionet e kuvendeve komunale,media elektronike(TV,radio),media tė shkruara,(gazetarė,reporterė etj)…,poashtu edhe nė univerzitet e nė shkolla,fabrika e njesi punuese,ku tani kėta bashkėpuntorė tė UĒK-ės paraqiten patriotė si nė Kosovė edhe nė diasporė,qė kanė ikė dhe kanė marrė azil politik;Nė Paris,nė Cikago,nė Dortmund,nė Bruksel,nė Suedi,nė Zvicerr…..(nuk dua tė pėrmendi me emra)!!!
Nė kėtė sistem,pėrfitonin karreristėt dhe njerėzit e padijshėm qė shiteshin lire,(pėr njė shtėpi,njė banesė,njė diplomė etj….)
Ata duke mos njohur rėdėsinė e tentimit asimilues nga ana e armiqėve,dėmtuan nė masė tė madhe kulturėn,artin e traditat tona! Si dhe shqiptarėt e ndershėm nacionalista.
Sot shqiptarėt frymojnė ndryshe,dhe koha e UDB-ashėve do tė pėrfundojė!Ata janė nė pėrplitje,dhe mundohen qė bashkė me pėrbytjen e tyre tė fundosin edhe njė numėr tė konsiderueshėm tė fanarėve ndriques tė kombit tonė!
Sot ne nė pasimin e ndritshėm tė kėtyre fanarėve do t’i ndryshojmė datat e festave dhe do tė festojmė festat tona tė mirėfillta kulturore ,nacionale e fetare!
Periudha e gjatė e sundimit komunist ‘45’99. mėsoi shumė UDB-ash shqiptarė si tė prefeksiononin profesionin e tyre,dhe tani kėta ekspertė nė moshė tė pleqėrisė,tė padobishėm as pėr familjet e tyre,mundohen tė punojnė diqka!
Pėr kėte duhet prerazi dhe fuqishėm tė reagohet kundėr tyre!
Ka shumė patriotė qė kujtojnė me dhėmbje torturat e djegjen e shpirtit qė pėrjetuan gjatė okupimit sllavė ,pėrderisa spijunėt bėnin jetė luksoze nė krah tė klasės punėtore!
Patriotė nacionalistė shqiptarė qė e mbajtėn gjallė kulturėn,artin dhe traditat e kombit tonė sot tė irituar janė tė detyruar tė durojnė prap ndrydhje shpirtėrore kur shohin pėrkrah tyre,tė njejtit spijunė duke u shitur “nacionalistė tė pėrbetuar” dhe kujtoj nje thėnje tė komandantit Adem Jashari qė kishte shkruar Dilaver Gogje(Shpėtim Golemi)qė thoshte “mos dėgjo moral nga imoralėt dhe mos i beso ata” dhe “mos dėgjo moral nga imoralėt dhe mos i beso tė pabesit”

Mbeturinat e komunizmit mashtrojnė vetveten!
PJESA E DYTĖ

Kur pėrdoren shpifjet,falsikimet dhe propaganda tė rrejshme,ėshtė konstruktive gėjeshtra qė ėshtė veti dhe shprehi e komplikuar,me njė diameter tė gjėrė veprimi negativ, tė interesit dhe tė grupeve,qė le pas vete konfuzione,por prap se prap diqka eshtė shumė e qartė kur e dijmė atė qė: vetveten mundesh t’a gėnjesh tėrė jetėn,por tė genjesh masėn nuk shkon gjatė,e vėrteta shpejt del nė shesh,dhe qėndron!
Prandaj fjala e urtė e popullit shqiptar thotė:”Nėse mė gėnjen pėr here tė parė nuk tė fali kurrė,e pėr herėt tjera falė tė qoftė”.Mbeturinat e komunismit mashtrojnė vetveten.Pra tani edhe ne si kėtu nė Kosovė e edhe nė diasporė nuk do tė i falim gėnjeshtarėt,spijunėt e UDB-ashėt!

Si ėshtė ndjerė ?!
Rexhep Qosja karshi Ismail Kadaresė
Mehmet Kraja karshi Avdullah Zenelit
Bahtir Hamza karshi Flori Bruqit

Debatet mes tė lartėpėrmendurve janė paraqitje e luftės dhe rezistencės pėr mbrojtjen e traditave,kultures,historis dhe artit shqiptar, kundėr asimilimit,kultures dhe tradites kombėtare.
Nė kėto debate tė gjithė ata qė kanė pėrcjellė dhe kanė jetuar nė kohėn e vuajtjeve shekullore kombėtare,e kanė tė lehtė kuptimin e strategjisė armiqėsore!
Pasojat dhe pėrfitimet e debatuesve janė tė dukshme!
Ismail Kadareja,jeton nė Francė(shtetin proserb e prorus)jetė luksoze!
Avdullah Zeneli,jeton nė Prishtinė(bisnismen)jetė luksoze
Flori Bruqi,jeton nė Prishtinė( diplomė tė DIF-it)jetė luksoze
Burimet financiare tė tyre dėshmojnė qėllimet e tyre”PATRIOTIKE”
Ndėrsa jeta me idealet kombėtare,pėr ruajtjen dhe zhvillimin e kultures sonė,Rexhep Qosjes,Mehmet Krajes, e Bahtir Hamzės, e edhe disa tė tjerėve i’u bė shumė e vėshtirė
( nuk kanė mjete as pėr botimin e veprave tė tyre)
Prandaj duhet tė ngrihemi nė kėmbėt tona e tė ju presim rrėnjėt kėtyre therrave qė i’u zėnė dritėn luleve tė kombit,qė tė shohin shqiptarėt me kulturėn e tyre tė bashkuar dhe tė intergruar nė botėn e civilizuar!
Eleminimi i dorės sė zgjatur tė Rusisė e Serbisė mundėsohet vetėm nga intelektualėt, luftėtarėt dhe populli!
Ndėrsa mbrojtja dhe ruajtja e traditave dhe zhvillimi i kulturės e artit bėhet vetėm nga artistėt e popullit,qė janė shkrirė nė shpirtin e kombit SHQIPTAR!


UNIFORMAT E UĒK-ĖS,DHE USHTARĖT NĖ ODAT TONA

PJESA E TRETĖ

Pas mbarimit tė luftės sė fundit nė Kosovė,u paraqiten 28.000,ushtarė aktiv tė UĒK-ės tė cilėt vėrshuan rrugėt e qyteteve e fshatrave tė Kosovės duke blerė uniforma pazareve tė plaqkave, (Pejė,Prizren,Prishtinė,Podujevė,Gjilan e Farizaj, )dhe duke u fotografuar nė
oda e nė male….!
Dėmtuan shumė imazhin e UĒK-ės,dhe shkaktuan revoltė te luftėtarėt e vėrtetė!
Kjo paraqitje shumė injoruese vuri nė dyshim karakterin e njerėzve shqiptar,duke reflektuar prapambeturi dhe provokime tė familjeve tė dėshmorėve tė cilėt tė ngrirė shiqonin ngjarjet e padurueshme qė zhvilloheshin para syve tė tyre!
Qeveria e atėhershme me pamundėsi veprimi,shpresonte pėr vetėdijėsimin e kėtyre matrapazėve,qė tė ndaleshin njėherė pėr hire tė gjakut tė derdhur e ende tė patharė tė djemve ,vajzave ,nenave, burrave ,e martirėve tė kombit!
Por e kotė ishte shpresa e tyre,sepse ata ishin tė infektuar nga brezat e mėparshem,qė me parė kishin qenė bashkpuntorė e kumbarė me serbe,dhe nuk kishin ndergjegje as kufij pėr tė kuptuar se ishte mjaft!
E keqja rritej e rritej deri sa edhe u formuan grupe dhe filluan vrasjet e tė rinjėve mes vete,duke pėrdorur armėt e pas luftės.
Shumė prej luftetarėve tė vėrtetė dorzuan armėt dhe rrobet dhe iu kthyen profesioneve tė veta,por ka edhe prej tyre qė ende janė tė papunė!
Ndėrsa matrapazėt zuan pozita e mbanin fjalime nė emėr tė UĒK-ės!Udhėtonin dhe udhėtojnė nėpėr Europė.!
Mendoj derisa kėta njerėz janė nė gjendje tė dekorohen me flijimin e jetės sė tė tjerėve,athua ēka tjetėr janė nė gjendje pėr tė bėrė!
Shpresoj qė e vėrteta do tė triumfojė,dhe secili tė shpėrblehet me atė qė e meritoj!!!