PDA

View Full Version : Ligjet e Sulltanit ne gjykatat shqiptare


Psikologu
21-12-07, 21:56
Ligjet e Sulltanit ne gjykatat shqiptare.
Kulture nga At Zef Pllumi,f:19.
Gjate pushtimit turk u zbatue ligji osman i bazuem ne ligjet Kuranike. Simbas atyne ligjeve Kisha Katolike dhe te gjitha institucionet e institutet e saj nuk kishin te drejten e pronesise, ose nuk i njifej atyne e drejta e "personit juridik". Per rrjedhim duhej qe ēdo prone e Kishes Katolike te figuronte nen emnin e nji personi civil i cili duhej te bante "testament" trashigimine e tij, perndryshe u kalohej trashigimtarve legjitime sic ishin femijet o nipat e tij. Kur u formue Shteti Shqiptar, ne Kongresin e Lushnjes, u formue edhe parlamenti i pare i Shqipnis, jo me zgjedhje, por tue thirre kryesisht "veteranet e kombit", derisa te baheshin te parat zgjedhje elektorale me vota te popullsise, asokohe analfabete. Ne mbledhjen e pare te baballarve te Kombit ishte edhe Faik bej Konica, njeriu shqiptar, i njoftun prej gjithkuej si prookcidental (perendimor). Ne seancen e pare te baballarve te kombit, dikush propozoi qe Shqipnia te deklarohej "Republika Islamike e Shqipnis". Mbas tij e muer fjalen Faiku. Zotni, tha me ma te madhen ironi: Zotni une simbas deshires se Z. ...propozoj qe emni zyrtar i Shqiperise duhet “Arrnautistan”. Dhe qe atehere Faik Konica nuk muer kurr ma pjese nder mbledhjet e baballareve te kombit, te cilet me shumice ishin pro-turq. Qe ne seancen e pare te baballareve te kombit u pane kjarte dy rryma te kunderta. Ajo islamike e kryesueme nga Eshref Frasheri dhe ajo europiane e kryesueme nga Luigj Gurakuqi- Fishta. Flitej per kodin. Eshref Frasheri propozonte ligjin turk te “Sheriatit”, ndersa Gurakuqi-Fishta mendonin per nje kod special shqiptar, i bazuem mbi ndergjegjen shqiptare. Si kunderveprim Z. Eshref Frasheri propozoi “kodin Napoleonik”, ose ate te revolucionit francez, teper anti-katolik. Me ane te mekanizmit te votes, i cili asht inkoshient dhe i papergjigjshem, u vendos kodi Napoleonik, i cili ishte teper i afert me ligjet e sulltanit persa i perket drejtesise shoqnore e sidomos te drejtes se Kishes Katolike. Si rrjedhim klika masonike turko-shqiptare me ane te mekanizmit vuni per baze kodin Napoleonik. Keshtu gjate viteve te pamvaresise kisha katolike nuk kishte asnji te drejte pronesie. Kjo gjenje gjithnji sot, ne drejtesine shqiptare. Kisha Katolike nuk ka kurrnji te drejte prone e aq ma pak institucionet e saj, Urdhnat rregulltare Franēeskanet e Jezuitet etj. Po marrim nje shembull praktik te sotshem. Provincialati Franceskan kerkon pronesine e veprave te At Gjergj Fishtes dhe hedh ne gjyq z. Frano Kulli dhe bashkepunetoret e tij. Mbas shume seancave gjyqsore Provincia Franēeskane shqiptare del luge e lame sepse nuk paska asnje te drejte civile, sepse nuk njifet prej shtetit shqiptar si “person juridik”, ose “ent juridik”. Keshtu se paku thote juristi I talentuem Fatmir Braka si edhe prokurori i Gjykates se Lezhes Edmond Laloshi. O zotni te nderuem te gjykatave shqiptare, a doni pare qe te vendosni drejtesine?.. Na nuk ua japim ato sepse mendojme se u paguen Shteti shqiptar per me vendose drejtesine. Vetem nji pyetje due me u ba. Si asht e mundun qe te drejten e autorit e paska Dr. Vinēenc Golletti e Frano Kulli me shoke e nuk e paska Fra Ndue Gashi Minister Provincial i Franēeskaneve shqiptar? .. E pra, asht e vertete se na franēeskanet nuk kemi te drejte me ba testamente, por nder botimet e Fishtes si edhe ne Lahuten e Malcise asht shkrue se e drejta e autorit i takon vetem Provincialit Franēeskan te Shqipnis I cili sot perfaqesohet nga Fra Ndue Gashi. O “Zotni te gjykatave te drejtesise shqiptare kur do te me pergjigjeni?...

arton bala
21-12-07, 22:58
Po marrim nje shembull praktik te sotshem. Provincialati Franceskan kerkon pronesine e veprave te At Gjergj Fishtes dhe hedh ne gjyq z. Frano Kulli dhe bashkepunetoret e tij. Mbas shume seancave gjyqsore Provincia Franēeskane shqiptare del luge e lame sepse nuk paska asnje te drejte civile, sepse nuk njifet prej shtetit shqiptar si “person juridik”, ose “ent juridik”. Keshtu se paku thote juristi I talentuem Fatmir Braka si edhe prokurori i Gjykates se Lezhes Edmond Laloshi.

Te mos kesh asnje te drejte civile do te thote nder tjerash:
-te mos kesh te drejte per te bere kontrata (p.sh. per te blere lapsa apo truall),
-per te punesuar njerez,
-per te pasur prone,
-e tj e tj, dhe me e rendesishmja per kete rast:
-per te qene pjese e proceseve civile juridike

Nese Provinca Franceskane paska pasur te drejte te ngrise ankese kunder F. Kullit, dhe gjyqi pastaj ka hedhur poshte ankesen e P. Franceskane me arsyetimin se jurisdiksioni shqiptar nuk njeh P. Franceskane si person juridik, te ciles per kete arsye nuk i takon asnje e drejte civile, atehere gjyqi e ka kunderthene vetveten, sepse nese P. Franciskane nuk eshte person juridik dhe si pasoje nuk ka asnje te drejte civile, atehere gjyqi as nuk eshte deshur te marri parasyshe ankesen e P. Franceskane!! Isha anku edhe me larte, deri ne Gjyqin Kushtetutor. Ose le te ankohen organet tjera te Kishes Shqiptare per P. Franceskane.

Pastaj edhe dicka: cka ka me lype more nje prokuror ne nje proces civil!!???
Ncncncnc pak flair i "Arnavutistanit" i ka mbete ketij vendi edhe sot.. :redface:

hawk
22-12-07, 18:33
Doja ta postoja tek ajo tema e aleances serbo-islamike por ja qe lidhet shum mire edhe me kete teme "kulturore".

‘Kristianizmi’ ka qenė njė nga ‘portat’ qė ka pėrdorė tradicionalisht dhe nė shekuj katolikocentrizmi pėr t’i ēuar shqiptarėt tek serbėt dhe vendosjen e tyre nėn komandėn serbe. Raste tė tilla janė p.sh. bashkimi para shumė vitesh i priftit katolik, Zef Pėllumbi, me ‘intelektualin’ ortodoks qe mohon shqiptarsine e nene Terezes, Aurel Plasari, nėn ombrellėn e ‘kristianėve’ dhe shumė veprimtarive fetare-politike tė tyre i pėrdor kėmbyeshėm termat ‘katolik’ me ‘kristian’. Kėshtu ai herė ngulė kėmbė se Evropa nuk i ndihmon shqiptarėt pa u kthyer nė katolik, herė thotė se duhet tė kthehen nė kristian. Po ashtu toskrinė e lė si zonė ndikimi tė Janullatosit dhe ortodoksisė greke, ndėrsa kthimin nė katolik e kėrkon veēanėrisht pėr gegrinė qė e sheh si zonė ndikimi tė Vatikanit. Gjersa prej tij, toskria lihet tė zgjedhė vetė nėse do t’i bashkohet Greqisė (ortodoksisė) apo do tė qėndroj brenda Shqipėrisė, pėr gegninė nuk le shteg tjetėr veē kthimit nė katolik. aleancat katolikocentrike dhe ortodokse-janullatiste pėr ndarjen e zonave tė influencės dhe coptimin e Shqipėrisė duke eliminuar rezistencėn Shqiptare . Zef Pellumbi me Nanon thurin plane pėr fshirjen e 600 vjetėve histori dhe kthimin e shqiptarėve tek Perandoria Biznatine. Zef Pellumbi mbėshtetė nė heshtje Janullatosin kur nuk e pėrmend si njė rrezik pėr shqiptarėt dhe e mbėshtetė hapur duke thirrė shqiptarėt tė ndjekin shembullin e ‘patrikut’ katolik shqiptar, Pjetėr Bogdani, qė u bashkua me patrikun Cėrnojeviē, kunder Shqiptarve. Nė qoftė se ndiqet shembulli i Pjetėr Bogdanit sot kjo do tė thotė tė bashkohet Lush Gjergji, Mark Sopi etj., me atin Sava tė serbėve tė Kosovės, ose Artemijen, ne lufte kundra shqiptarve e kjo do tė thotė shqiptarėve . Zef Pellumbi i thote Rrok Mirdites te bashkohet me Janullatosin, kundėr ‘armikut tė pėrbashkėt’ tė tyre, shqiptar . Pėr Janullatosin qė ėshtė grek kjo aleancė ėshtė shumė e dėshiruar, ndėrsa Mirditės do t’i duhet tė luftoj kundėr bashkėkomabsve tė vetė. Ky ėshtė problemi i bashkimit tė shqiptarėve nėn termin ‘kristianizėm’: pėr serbėt e grekėt ėshtė bashkim pėr luftė kundėr shqiptarėve si njė komb tjetėr, ndėrsa pėr shqiptarėt ėshtė bashkim me serbėt e grekėt pėr luftė kundėr bashkombasve tė vet. Thėnė ndryshe ky bashkim ėshtė gjithnjė nė tė mirė tė serbėve e grekėve kundėr shqiptarėve. Bashkimi nėn termin ‘kristianizėm’ ėshtė njėkahėsh: vetėm kundėr shqiptarėve, por asnjėherė kundėr nacionalshoviznizmit serbo-grek.

Pse Zef Pellumbi del kundra
Pjetėr Budit, Andrea Bogdanit,Frank Bardhit, Nikollė Bardhit, Gjergj Bardhit, Vaso Pashes, Preng Doēit, Luigj Palajt, Lazėr Mjedajt,Nikollė Mazrekut etj, burra(Katolik shqiptar) qe luftuan per mos percarje te Nacionalizmit Shqiptar?!
Madje nganjehere edhe kunder Fishtes...

SoKoLi-i-Maleve
23-12-07, 20:31
Doja ta postoja tek ajo tema e aleances serbo-islamike por ja qe lidhet shum mire edhe me kete teme "kulturore".

‘Kristianizmi’ ka qenė njė nga ‘portat’ qė ka pėrdorė tradicionalisht dhe nė shekuj katolikocentrizmi pėr t’i ēuar shqiptarėt tek serbėt dhe vendosjen e tyre nėn komandėn serbe. Raste tė tilla janė p.sh. bashkimi para shumė vitesh i priftit katolik, Zef Pėllumbi, me ‘intelektualin’ ortodoks qe mohon shqiptarsine e nene Terezes, Aurel Plasari, nėn ombrellėn e ‘kristianėve’ dhe shumė veprimtarive fetare-politike tė tyre i pėrdor kėmbyeshėm termat ‘katolik’ me ‘kristian’. Kėshtu ai herė ngulė kėmbė se Evropa nuk i ndihmon shqiptarėt pa u kthyer nė katolik, herė thotė se duhet tė kthehen nė kristian. Po ashtu toskrinė e lė si zonė ndikimi tė Janullatosit dhe ortodoksisė greke, ndėrsa kthimin nė katolik e kėrkon veēanėrisht pėr gegrinė qė e sheh si zonė ndikimi tė Vatikanit. Gjersa prej tij, toskria lihet tė zgjedhė vetė nėse do t’i bashkohet Greqisė (ortodoksisė) apo do tė qėndroj brenda Shqipėrisė, pėr gegninė nuk le shteg tjetėr veē kthimit nė katolik. aleancat katolikocentrike dhe ortodokse-janullatiste pėr ndarjen e zonave tė influencės dhe coptimin e Shqipėrisė duke eliminuar rezistencėn Shqiptare . Zef Pellumbi me Nanon thurin plane pėr fshirjen e 600 vjetėve histori dhe kthimin e shqiptarėve tek Perandoria Biznatine. Zef Pellumbi mbėshtetė nė heshtje Janullatosin kur nuk e pėrmend si njė rrezik pėr shqiptarėt dhe e mbėshtetė hapur duke thirrė shqiptarėt tė ndjekin shembullin e ‘patrikut’ katolik shqiptar, Pjetėr Bogdani, qė u bashkua me patrikun Cėrnojeviē, kunder Shqiptarve. Nė qoftė se ndiqet shembulli i Pjetėr Bogdanit sot kjo do tė thotė tė bashkohet Lush Gjergji, Mark Sopi etj., me atin Sava tė serbėve tė Kosovės, ose Artemijen, ne lufte kundra shqiptarve e kjo do tė thotė shqiptarėve . Zef Pellumbi i thote Rrok Mirdites te bashkohet me Janullatosin, kundėr ‘armikut tė pėrbashkėt’ tė tyre, shqiptar . Pėr Janullatosin qė ėshtė grek kjo aleancė ėshtė shumė e dėshiruar, ndėrsa Mirditės do t’i duhet tė luftoj kundėr bashkėkomabsve tė vetė. Ky ėshtė problemi i bashkimit tė shqiptarėve nėn termin ‘kristianizėm’: pėr serbėt e grekėt ėshtė bashkim pėr luftė kundėr shqiptarėve si njė komb tjetėr, ndėrsa pėr shqiptarėt ėshtė bashkim me serbėt e grekėt pėr luftė kundėr bashkombasve tė vet. Thėnė ndryshe ky bashkim ėshtė gjithnjė nė tė mirė tė serbėve e grekėve kundėr shqiptarėve. Bashkimi nėn termin ‘kristianizėm’ ėshtė njėkahėsh: vetėm kundėr shqiptarėve, por asnjėherė kundėr nacionalshoviznizmit serbo-grek.

Pse Zef Pellumbi del kundra
Pjetėr Budit, Andrea Bogdanit,Frank Bardhit, Nikollė Bardhit, Gjergj Bardhit, Vaso Pashes, Preng Doēit, Luigj Palajt, Lazėr Mjedajt,Nikollė Mazrekut etj, burra(Katolik shqiptar) qe luftuan per mos percarje te Nacionalizmit Shqiptar?!
Madje nganjehere edhe kunder Fishtes...

Si duket je ne njerem,se ke perzije shum genjeshtra,perralla dhe tethash e te thenme,dhe ske then asgje te vertet,a ste vjen turp nga vehtja e lere ma nga te tjeret?

Psikologu
24-12-07, 02:40
Ti hawk je cmend krejt , me tė vertet dal ik per leshi ....
Si opre turp , si shkruan shkrime tė tilla, si ste vjen turp prek gjenezes tande ne qoftė se e ki shqiptare ??!!!

Doja ta postoja tek ajo tema e aleances serbo-islamike por ja qe lidhet shum mire edhe me kete teme "kulturore".
Potoje edhe atje edhe ketu e kah dreqin te dush se gja dreqit spo i vyn ky postim i yti , sepse eshte prrallė, propagandė e rren.
Digjo: Pasi nuk ki mundesi t“i demaskosh prapambeturit islamo-wehabite mundohesh tė shkruash dicka rrena , krejt veq qe ski asni kunderfakt qe solle deri me sot , veq fjalė tė thata , pra dicka cka spin uji askund hiq.
Te shkojm pak me ni analizė me tė thellė ne shkrimet tuja tė turpit.


‘Kristianizmi’ ka qenė njė nga ‘portat’ qė ka pėrdorė tradicionalisht dhe nė shekuj katolikocentrizmi pėr t’i ēuar shqiptarėt tek serbėt dhe vendosjen e tyre nėn komandėn serbe. Raste tė tilla janė p.sh. bashkimi para shumė vitesh i priftit katolik, Zef Pėllumbi, me ‘intelektualin’ ortodoks qe mohon shqiptarsine e nene Terezes, Aurel Plasari, nėn ombrellėn e ‘kristianėve’ dhe shumė veprimtarive fetare-politike tė tyre i pėrdor kėmbyeshėm termat ‘katolik’ me ‘kristian’.

Kristianizmi e posaqerisht katolicizmi ka qenė ai qe ka tentuar tė e ndaloj asimilimin total kombetar shqiptar , pra qe shqiptari tė mos behet turk , edhe pse ti je ba ma zi se turku , pjesa e tjeter nuk jan ba e as sdo tė behen, pra me nuji fjalė, ty tė dhembė shumė plaga se perse e kan luftu turkun , atė padishahun tande qe e ki dicka ne gjakė, simbas teje edhe arabisht e turqishtė eshte dashtė me shkru , edhe alfabetin etyne me e pas, por edhe nese pelset ti edhe ata si ti , faktin smundesh me e humb se cdo gja ka qenė prej krishterimit dhe do tė jetė prapė se prapė ,sepse si musliman as fara stu kishte dokun kund msa ne Bosnje,e pa katolikt shqiptar e pa kisha shqiptare as skishe dit se kush je edhe kah je , nejse ti as sot se din se tu kan perzi trut e thu qe je islam e ska tjeter.

Kėshtu ai herė ngulė kėmbė se Evropa nuk i ndihmon shqiptarėt pa u kthyer nė katolik, herė thotė se duhet tė kthehen nė kristian. Po ashtu toskrinė e lė si zonė ndikimi tė Janullatosit dhe ortodoksisė greke, ndėrsa kthimin nė katolik e kėrkon veēanėrisht pėr gegrinė qė e sheh si zonė ndikimi tė Vatikanit. Gjersa prej tij, toskria lihet tė zgjedhė vetė nėse do t’i bashkohet Greqisė (ortodoksisė) apo do tė qėndroj brenda Shqipėrisė, pėr gegninė nuk le shteg tjetėr veē kthimit nė katolik. aleancat katolikocentrike dhe ortodokse-janullatiste pėr ndarjen e zonave tė influencės dhe coptimin e Shqipėrisė duke eliminuar rezistencėn Shqiptare .
Keshtu qe ai , qe ti se njef hiq , t“i ka nxjerr ne shesh krejt tė bamet enjipasnjishme , sidomos mbi klerin katolik , thymjen e eshtrave te tyre , gjymtymin e trupit, futja ne dhe per se gjalli, pra ato ishin endrrat e cdo kuj qe erdhi mbi trojet tona por edhe e ketij xhaxhit tandė Enverit , pra shifet se mbi tė krishter ka qenė mllefi i madhe por skeni cka beni e kot e keni sepse qendresa , kultura qendron ketu dhe do tė qendroj.Zef Pellumbi me Nanon thurin plane pėr fshirjen e 600 vjetėve histori dhe kthimin e shqiptarėve tek Perandoria Biznatine. Zef Pellumbi mbėshtetė nė heshtje Janullatosin kur nuk e pėrmend si njė rrezik pėr shqiptarėt dhe e mbėshtetė hapur duke thirrė shqiptarėt tė ndjekin shembullin e ‘patrikut’ katolik shqiptar, Pjetėr Bogdani, qė u bashkua me patrikun Cėrnojeviē, kunder Shqiptarve. Nė qoftė se ndiqet shembulli i Pjetėr Bogdanit sot kjo do tė thotė tė bashkohet Lush Gjergji, Mark Sopi etj., me atin Sava tė serbėve tė Kosovės, ose Artemijen, ne lufte kundra shqiptarve e kjo do tė thotė shqiptarėve . Zef Pellumbi i thote Rrok Mirdites te bashkohet me Janullatosin, kundėr ‘armikut tė pėrbashkėt’ tė tyre,
shqiptar . Pėr Janullatosin qė ėshtė grek kjo aleancė ėshtė shumė e dėshiruar, ndėrsa Mirditės do t’i duhet tė luftoj kundėr bashkėkomabsve tė vetė. Ky ėshtė problemi i bashkimit tė shqiptarėve nėn termin ‘kristianizėm’: pėr serbėt e grekėt ėshtė bashkim pėr luftė kundėr shqiptarėve si njė komb tjetėr, ndėrsa pėr shqiptarėt ėshtė bashkim me serbėt e grekėt pėr luftė kundėr bashkombasve tė vet. Thėnė ndryshe ky bashkim ėshtė gjithnjė nė tė mirė tė serbėve e grekėve kundėr shqiptarėve. Bashkimi nėn termin ‘kristianizėm’ ėshtė njėkahėsh: vetėm kundėr shqiptarėve, por asnjėherė kundėr nacionalshoviznizmit serbo-grek.


Jo Zef Pllumi por At Zef Pllumi ne titullin Nderi i Kombit.
Asnji plan se kan thurur me Nanon ne ansji vend , ku i lexove ti keto plane e nga cila gazetė , mos vallė ga forumi musliman shqiptar a ??!!
Ndersa Pjeter Bogdani , ka pajtuar gjaqe , ka bashkuar shqiptar ne luftė kunder babes tandė Turk , e sa per Janatullosin , ai ehste pjesė e islamit dhe e trukut tandė dhe ashtu do tė mbetet pra qe nga Konstatinopja , e qe nga shumė shembuj tė tjerė ne lidhje me bashkpunimin sllavo-islam qe ka fakte sa ha dreqi e ti ski asnji fkat per shkrimin e ma lartė.Mos deshte qe Eshref Frasheri tė zbatonte ligjin islam , njetė sikur qe qan edhe Mit“hat Frasheri per humbej turke a ??
Mos deshte me shkru persishtė sikur i pari i tij a ??!!
Leri dokrrat fundasmentale edhe kur tė marrish pagesen merre ma mirė, por je ne vend tė lirė e Evropė tė lirė, edhe pse perndryshe , permes propagandes tė pavertet mundeshe edhe tė japesh pergjegjesi tė madhe edhe ligjore.Mos mendo se interneti eshte veq kuj cka ti qohet , por me ketė mbeshtetjen tande terroriste mundesh edhe tė identifikohesh fare mirė ne listen e terroristeve cka se ke as largė.Pse Zef Pellumbi del kundra
Pjetėr Budit, Andrea Bogdanit,Frank Bardhit, Nikollė Bardhit, Gjergj Bardhit, Vaso Pashes, Preng Doēit, Luigj Palajt, Lazėr Mjedajt,Nikollė Mazrekut etj, burra(Katolik shqiptar) qe luftuan per mos percarje te Nacionalizmit Shqiptar?!
Madje nganjehere edhe kunder Fishtes...

Qysh per mosperqarje tė nacionalizmit shqiptar , mos mendon per mosperqamje tė kombit a ??
Po keta ku mbeten , kush i vrau dhe pse i vrau ??
Disa nga keta prifta shqiptar vdiqen vetė e disa u masakruan e gjymtyruan veq per shkak tė kultures shqiptare, gjuhes e shkolles dhe emancipimit.
Ki kujdes kur tė hysh ne histori hyn ashtu si duhet , ke fakte sjellė, ske hesht se je fut veq ne grupin e renditjes terroriste duke ofendu cdo gja qe eshte e krishter e ruju se te del keq, jo nga une por e din ti ma mirė...
Mos sjellė rrena ketu kur ski cka me demantu kunder islamit dhe prapambeturis se saj qe e mbolli ne vendet tona.