PDA

View Full Version : Epilepsia


vendasi
10-10-05, 04:35
Kush mund te me sqaron diq per ket smundje?

Naki
02-11-05, 17:17
http://www.voanews.com/mediastore/generic_brain_scan_150.jpg


Ēka Ėshtė Epilepsia :?:

Sot Epilepsia njihet si Reaksion Veprues i Shkarkimit tė rrymave tė trurit.
Shkaktarė mund tė jenė nė sistemin Qendror tė Nervave qė tregojnė ,Sinjalizojnė ndryshime tė paraqitura nė simptome tė atakave epileptike*nė popull quhet ramja e tė ligut*

Ėshtė mė rendesi tė dihet qė ēdo pjesė e trurit nga kushtet ekstreme,nga njė herė edhe nga terapija dhe kontraindikacionet mund tė sjellė sulmet epileptike.(psh.Elektroshoku,insulin shoku,lendimet e trurit Tumoret,ndryshimet nė metabolizmin e elementeve biokimike etj(.

Ēdo atakė Epileptikė pėrcjellet me zbrazjen elektrike nė trurė,qė vetėm me analizen e elektroencefalografit- EEG mundė tė dokumentohet.
Vetėm njė atak epileptik nuk mund tė klasifikohet si semundje e epilepsis.
Ne mundė te flasim pėr Epilepsin nėse ataket janė me shumė nė numer dhe paraqiten pa i ditur shkaktarėt.

Ka shumė lloje te Atakeve epileptike,njohja e tyre eshtė shumeė e rendėsishėm,sepse ēdo llojė ,artė i epilepsis kerkonė tretmanė tė veqantė Terapikė.

Naki

vjeshta
07-11-05, 20:22
Me fal Naki se nuk e njoh profesionin e juaj ,por nese keni par ndonje person ne momentin e krizez nuk mund ta quani nje te rame te liget.

Me shume respekt
Vjeshta

Naki
07-11-05, 21:55
Me fal Naki se nuk e njoh profesionin e juaj ,por nese keni par ndonje person ne momentin e krizez nuk mund ta quani nje te rame te liget.

Me shume respekt
Vjeshta

Pėr derisa Nuk eshtė e njohur e Dg Epilepsia me analizen EEG,Nuk mund tė quajmė njė krizė Shėndetsore Psh.Nėse Rrėzohet nė tokė ose i bie tė fikėt si atkė Epileptikė.
Ka shumė raste qė Njerzit nga Ulja e tepėrtė e tensionit Arteriale tė gjakut Kolabojnė Rrėzohen,ose nga Ramja e pasqyres sė sheqerit Kanė kalamendje dhe rrezohen.

Ataket epileptike Tė mėdha Pėrcjelljen me simptome Tė humbjes sė vetėdijės,Me levizje tė pakontrolluara tė gjymtyrėve -Kontrahturave oscilike tė muskujeve ,Me frymarrje tė vėshtirsuarė duke produkuar Shkumė nė gojė ,nė shumė raste me kafshimin e gjuhės,me urinim tė pakontrolluar Kėto Atake epileptike zgjatin mė tepėr se 5 minuta me riperseritje deri nė njė orė.
Nė kėto raste Pacientit,tė semurit Mjekimi ėshtė emergjentė duke i aplikuar Terapin E Injektimit nė Vena Sidomos Injekcionet Tavor,Rivotril,Valium,Valproat,Fenydan etj.

Pervoja ime 12 Vjeqare Nė repartin E Neurologjisė Nė Klinikat Universitare Tė Gjermanisė Mė ka sjellė praktika tė ndryshme dhe Tė begatuara me njohuri pėr sėmundjen E Epilepsis dhe terapit mė tė reja bashkohore tė Trendeve Amerikane/Gjermane.
Tė dhenat janė nga kėndi i Infermierit Medicional.

Naki

vjeshta
17-11-05, 00:27
Me fal Naki se nuk e njoh profesionin e juaj ,por nese keni par ndonje person ne momentin e krizez nuk mund ta quani nje te rame te liget.

Me shume respekt
Vjeshta

Pėr derisa Nuk eshtė e njohur e Dg Epilepsia me analizen EEG,Nuk mund tė quajmė njė krizė Shėndetsore Psh.Nėse Rrėzohet nė tokė ose i bie tė fikėt si atkė Epileptikė.
Ka shumė raste qė Njerzit nga Ulja e tepėrtė e tensionit Arteriale tė gjakut Kolabojnė Rrėzohen,ose nga Ramja e pasqyres sė sheqerit Kanė kalamendje dhe rrezohen.

Ataket epileptike Tė mėdha Pėrcjelljen me simptome Tė humbjes sė vetėdijės,Me levizje tė pakontrolluara tė gjymtyrėve -Kontrahturave oscilike tė muskujeve ,Me frymarrje tė vėshtirsuarė duke produkuar Shkumė nė gojė ,nė shumė raste me kafshimin e gjuhės,me urinim tė pakontrolluar Kėto Atake epileptike zgjatin mė tepėr se 5 minuta me riperseritje deri nė njė orė.
Nė kėto raste Pacientit,tė semurit Mjekimi ėshtė emergjentė duke i aplikuar Terapin E Injektimit nė Vena Sidomos Injekcionet Tavor,Rivotril,Valium,Valproat,Fenydan etj.

Pervoja ime 12 Vjeqare Nė repartin E Neurologjisė Nė Klinikat Universitare Tė Gjermanisė Mė ka sjellė praktika tė ndryshme dhe Tė begatuara me njohuri pėr sėmundjen E Epilepsis dhe terapit mė tė reja bashkohore tė Trendeve Amerikane/Gjermane.
Tė dhenat janė nga kėndi i Infermierit Medicional.

Naki
Kjo po

uck_aksh
31-12-07, 04:43
desha te mesoj rreth kesaj semundje dhe ta di shkaktarin e kesaj semundje ??????????

http://www.youtube.com/watch?v=freUE3cjzd0&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=frWcJJkXQFM&feature=related

Naki
31-12-07, 12:57
desha te mesoj rreth kesaj semundje dhe ta di shkaktarin e kesaj semundje ??????????

http://www.youtube.com/watch?v=freUE3cjzd0&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=frWcJJkXQFM&feature=related

Njė shpjegim rreth kėsaj sėmundje kam paraqitur nė temen e hapur mė herėt nga Vendasi,andaj pytjen tuaj e bashkova me temen e hapur me herėt.

Pėr mirėkuptim ju faliminderit qysh tani.

Naki

erol
16-08-10, 09:05
a ka mundesi te me japish ndonje numer telefoni apo nese mundeesh msn qe te bisedojme flm per mirekuptimin me shprese se do te me pergjigjeni per menyren se si do te mundemi te kontaktojme mirundegjofshm

Idila
16-08-10, 12:31
Epilepsia, ndryshe sėmundja e tokės ėshtė njė sėmundje e pashėruar por...
...shpėtimin e ka pėrsėri nga toka kėtė mos e harroni,
nė momentin kur shkaktohet dridhje e tokės, pra tėrmeti, kushdoqoftė qė ndodhet duke ngrėnė atė moment, kafshatėn e gojės ta nxjerrė nga goja, (e sigurisht kafshata thahet pas disa ēastesh) le ta ruajė pėr ndonjė qė vuan nga kjo sėmundje e tokės.

Kam dėgjuar dhe parė me sytė e mi...

elvio
16-08-10, 12:58
Epilepsia, ndryshe sėmundja e tokės ėshtė njė sėmundje e pashėruar por...
...shpėtimin e ka pėrsėri nga toka kėtė mos e harroni,
nė momentin kur shkaktohet dridhje e tokės, pra tėrmeti, kushdoqoftė qė ndodhet duke ngrėnė atė moment, kafshatėn e gojės ta nxjerrė nga goja, (e sigurisht kafshata thahet pas disa ēastesh) le ta ruajė pėr ndonjė qė vuan nga kjo sėmundje e tokės.

Kam dėgjuar dhe parė me sytė e mi...
Kjo qe thoni me duket tejmase e habitshme.
me eshte dhene rasti te shoh te tilla raste,edhe kam ngel i pafjale deri sa i kaloi,edhe me rrinte mendja aty ne ate qe e mundonte,edhe ata qe ishin mesuar se kishin shume problem.
te pakten keshtu dukej .


do ta rekomandoj c'ka lexova nga ky postim:eek:

Miki1
30-12-10, 21:31
per naki,

uroje te jeni mire. nese nje njeri ka pak njohuri ne mjekesi e verteton shume shpejt se nje n jeri vuan nga epilepsia nese natyrisht jeni deshmitar. sulmet epileptike jane sulme qe nuk krahasohen aspak me te "fiket" absolutisht aspak...

nje njeri qe vuan nga epilepsia eshte i destinuar temarre tableta perjetesisht edhe at tabketat duhet jene retard, cka do te thote se ndikimi i tyre pason ne menyre intervale...

shendet e gjithe te mirat, miki

Naki
13-06-11, 11:53
http://www.kosova-sot.info/uploads/images/option2/55pare%204.jpg

Si tė jetohet me epilepsinė?


Reagimi i parė nė njė lajm jo tė mirė ėshtė gjithmonė i frikshėm. Frika nga ardhmėria, pranimi apo njė hap i gabueshėm. Si ta mundim vetveten dhe ta pranojmė realitetin ashtu si ėshtė njėra ndėr pyetjet mė tė vėshtira me tė cilat ballafaqohemi.
Epilepsia nė mjekėsinė bashkėkohore qė moti nuk konsiderohet sėmundje, por ērregullim, qė do tė thotė se nuk ėshtė infektuese, as e (pa) shėrueshme, por ėshtė njė gjendje me tė cilėt fėmijėt apo tė rriturit jetojnė nė gjendje normale.

Udhėzime pėr ndihmėn e parė nė rast tė sulmit
- Tė largohen nga ambienti tė gjitha ato qė do tė mund ta lėndonin personin.
- Tė luten tė gjithė ata qė nuk janė tė nevojshėm qė tė largohen, nuk ka nevojė pėr tollovi.
- T’i vendoset diēka e butė nėn kokė (jastėk, ēantė, xhaketė, xhemper).
- Tė kontrollohet mirė se ēfarė ka tė veshur, nėse ka kėmishė kopsat t’i lirohen dhe tė siguroheni se asgjė nuk e pengon nė frymėmarrje.
- Tė kontrollohet koha e saktė e fillimit tė sulmit pėr t’u orientuar rreth kohėzgjatjes sė sulmit (kjo ka rėndėsi ngase mė pa duhet t’i shpjegohet mjekut).
- Mos t’i vendoset asgjė nė gojė gjatė sulmit
- Mos t’i jepet kurrfarė lėngu gjatė kohės sė sulmit, derisa t’i kthehet vetėdija nė pėrgjithėsi.
- Mos provoni t’i ndalni ngėrēet e trupit.
- Mund tė ndodhė qė pas sulmit tė vjellė, kjo ėshtė krejt normale.
- Pas sulmit duhet tė shtrihet i qetė dhe tė pushojė, ndoshta dėshirojnė edhe tė flenė, edhe kjo ėshtė normale, lėreni tė flejė.
Kujdes: Gjatė kohės sė dushit, dera e banjės duhet tė jetė e shkyēur, pėrderisa dikush duhet tė qėndrojė nė dhomėn pranė nė rast tė sulmit.
Larja nė pishinė e lejuar, por vetėm me njė mbikėqyrje tė rreptė.
Nuk ka nevojė tė lajmėrohet mjeku nėse sulmi ėshtė mė i shkurtėr se 5 minuta dhe nėse nuk ėshtė lėnduar gjatė sulmit.

Kur duhet lajmėruar mjekun

- Nėse sulmi ka ndodhur nė pishinė apo nė rrethana tė ngjashme.
- Nėse pėrmirėsimi ėshtė shumė i ngadalshėm pas sulmit, si dhe ka sjellje jo tė zakonshme.
- Nėse ka pengesa nė frymėmarrje.
- Nėse gjatė sulmit ėshtė lėnduar fizikisht.
- Nėse sulmi zgjat mė gjatė se 5 minuta.
- Nėse nuk i kthehet vetėdija.

Disa tė dhėna bazike pėr sulmet e epilepsisė

- Shumica e sulmeve zgjasin njė deri dy minuta, ndėrsa pėrmirėsimi pas disa orėve.
- Sulmi kalon vetvetiu, nuk mund tė ndalohet.
- Personi nuk ndien dhimbje gjatė kohės sė sulmit.
- Sulmet nuk rrezikojnė jetėn e atij qė vuan nga epilepsia, rreziku mė i madh ėshtė nga lėndimi fizik me rastin e sulmit befasues.
/bbc-health

Hajra
20-11-11, 17:31
Epilepsia, semundja e tokes, ja si mund te kurohet

20 November 2011

Fjala “Epilepsi” vjen nga greqishtja e vjetėr: ἐπίληψις, epķlēpsis - shpėrthim, sulm; nga latinishtja “epilepsia” si dhe nga greqishtja e sotme ἐπίληπτος, epķlēptos - sulmoj, kap.
Epilepsia ėshtė njė sėmundje me sė paku dy sulme epileptike (sulme me ngėrēe), tė cilat shkaktohen pa asnjė arsye tė parashikueshme. Njė sulm epileptik shkaktohet si pasojė e shkarkimeve sinkrone paraksizmale (nė formė tė sulmeve) tė qelizave nervore tė trurit, gjė qė dėrgon tek sjelljet apo gjendjet shpirtėrore stereoptike. [Wikipedia].
Me fjalė tė tjera, epilepsia ėshtė: mbingarkesė e njė aktiviteti elektrik qė zhvillohet periodikisht nė tru dhe shkakton humbje ndjenjash dhe lėvizje tė pakontrolluara.
Shkaqet e epilepsisė
Ekzistojnė dy shkaqe kryesore nga tė cilat shkaktohet epilepsia:
1. Shpirtrat e kėqinj tokėsor (xhinet)
2. Ērregullimet fiziologjike tė sistemit nervor
Shkakun e parė tė epilepsisė, mjekėt materialistė ateistė e mohojnė dhe flasin vetėm pėr epilepsitė e shkaktuara nga ērregullime fiziologjike, megjithėse nė shumicėn e rasteve dėshtojnė si nė gjetjen e shkaqeve ashtu edhe nė kurimin e sėmundjes, dhe nėse munden tė arrijnė nė ndonjė kurim nga i cili duket se i sėmuri ėshtė shėruar, shėrimi nuk ėshtė i plotė, madje goditjet epileptike mund tė kthehen pėrsėri, dhe tek i sėmuri shkaktohen shumė efekte anėsore. Kjo pėr shkak se ata i kurojnė tė gjitha rastet epileptike sikur tė ishin pėr shkak tė ērregullimeve fiziologjike, ndėrsa realieti e kundėrshton kėtė.
Epilepsia e shkaktuar nga shpirtrat e kėqinj
Ky lloj i epilepsisė kurohet me dy gjėra kryesore: e para i kthehet tė sėmurit, ndėrsa e dyta mjekut kurues.
I sėmuri duhet tė pajiset me forcė shpirtėrore, me vullnet tė fortė, dhe t’i drejtohet sinqerisht Krijuesit tė kėtyre shpirtrave me lutje dhe me kėrkim tė mbrojtjes prej tyre dhe tė largimit tė tyre, me ēfarė t’i vijė nė gojė e nė zemėr, sepse kjo ėshtė njė lloj lufte, dhe qė tė fitosh nė luftė duhet tė kesh dy gjėra: armė tė mirė e tė saktė dhe krah tė fortė pėr tė luftuar. Nėse mungon njėra nga kėto dyja, tjetra nuk bėn dobi, e si do tė ishte nėse kėto mungojnė qė tė dyja, nėse zemra ėshtė e prishur dhe nuk e njeh Zotin e saj, nuk i mbėshtetet Atij, nuk i drejtohet Atij dhe nuk ka devotshmėri ndaj Tij, dhe as armė nuk zotėron, si do tė arrijė tė shpėtojė e tė fitojė?
Po kėshtu edhe mjeku kurues duhet tė pajiset me kėto dyja: armė tė fortė dhe besim e mbėshtetje tė fortė tek Allahu. Mjeku nė kėtė rast ėshtė njė besimtar i mirė qė i lexon tė sėmurit nga Kurani dhe urdhėron shpirtrat e kėqinj qė tė dalin nga ai. Kjo ėshtė diēka e provuar dhe mė se e pranuar tek besimtarėt, dhe rezultatet e saj kanė qenė pozitive kur Allahu ka dashur ta sjellė nė vete tė sėmurin dhe ka dhėnė sukses nė plotėsimin e kushteve tek i sėmuri dhe mjeku. Ka pasur shumė raste kur shpirtrat e kėqinj dilnin nga i sėmuri vetėm duke i thėnė mjeku besimtar “dilni nga ai”, ose “bismilah”, ose “La haule ue la kuvete il-la bilah”. Vetė Pejgamberi (salallahu alejhi ue selem) thoshte: “Dil, armik i Allahut, se unė jam i Dėrguari i Allahut!”
Kėshillohet qė i sėmuri dhe ai qė kuron tė lexojė sa mė shpesh suren el Fatiha, ajetin Kursij, dy ajetet e fundit tė sures Bekare, dy suret e fundit tė Kuranit, etj.
Epilepsia e shkaktuar nga ērregullimet fiziologjike tė sistemit nervor
Kjo epilepsi ėshtė nė disa grada sipas sulmeve epileptike qė i ndodhin tė sėmurit, dhe ajo mund tė jetė e madhe dhe e rėndė, ose e lehtė, ose shpirtėrore me lėvizje tė pakontrolluara nga i sėmuri. Sulmet epileptike mund tė ndodhin nė ēdo orė tė natės apo tė ditės pa ndonjė shkak tė qartė, megjithėse lodhja dhe mundimi sentimental mund tė shtojė pėrqindjen e kėtyre sulmeve.
Sulmi apo kriza e parė epileptike ndodh zakonisht nė moshėn e fėmijėrisė dhe disa tė prekurve u shkaktohet dėmtim i trurit pėr shkak tė infeksionit, sulmit, ose tumorit qė mund tė kenė pasur.
Simptomat
Humbje tė ndienjave pėr pak ēaste ose tė zgjatura, lėvizje me ngėrēe tė pakontrolluara. Nė rastet e sulmeve tė vogla, i sėmuri qėndron nė kėmbė ose ulur dhe vetėm sa humb mendjen pėr disa ēaste, ndėrsa nė sulmet e zgjatura, i sėmurri rrėzohet nė tokė, humb mendjen, zakonisht i del shkumė nga goja, i ikėn gjuha, i dridhen gjymtyrėt, madje mund tė dėmtojė veten gjatė krizės, por falė Zotit, zakonisht tė sėmurėt me epilepsi ndienjė njė paralajmėrim dhe ndiesi tė afrimit tė krizės, me dėgjimin njė zė si i ziles nė vesh, ose me shfaqjen e disa pullave para syve, ose mpirje tė gishtave. Ky paralajmėrim i jep kohė tė sėmurit qė tė shtrihet dhe tė largohet nga mjetet e forta pėr tė eliminuar rrėzimin.
Kurat kimike dhe popullore pėr tė sėmurėt me epilepsi
Ekzistojnė disa ilaēe shumė efektive pėr largimin e plotė tė krizave epileptike ose tė pakėsimit tė tyre nė minimum. Bėhet fjala pėr ilaēe kimike tė quajtura “antispazmatikė”, siē ėshtė Phenobarbital, Phenytoin, Primidon, etj; ilaēe tė cilat nuk duhet tė merren veēse me autorizimin e mjekut specialist.
Nė raste tė veēanta mund tė pėrdoren dieta tė posaēme pėr tė ndihmuar shėrimin e plotė dhe nė raste shumė tė rralla mund tė jetė ndėrhyrja kirurgjikale zgjidhja mė e mirė.

Hajra
20-11-11, 17:32
Ekzistojnė gjithashtu njė numėr bimėsh mjekėsore qė kurojnė epilepsinė dhe ato konsiderohen shumė tė mira dhe efektive pėr kėtė qėllim, nga tė cilat pėrmendim mė tė rėndėsishmet e tyre:
- Lulet e portokallit: kanė efekt tė ndieshėm nė ērregullimet fiziologjike dhe luftojnė ngėrēet. Aroma e portokallit futet nė pėrbėrjet farmaceutike qė pėrdoren pėr sėmundjet e sistemit nervor. (Pėr recetėn e pėrdorimit tė kėtyre luleve na shkruani nė kontakt). [Merr njė sasi lulesh portokalli tė freskėta dhe i shtrydh pėr t’i marrė lėngun, pastaj nga ky lėng pi njė logė tė madhe tre herė nė ditė.]
- Common Rue, Herb-of-grace (Ruta graveolens): bimė barishtore jetėgjatė, vendi origjinal i tė cilės ėshtė Ballkani, Italia, Franca jugore. Aktualisht kultivohet nė tė gjitha vendet e botės. Kjo bimė ka pėrdorim tė gjerė nė kurimin e krizave epileptike. Ajo ka njė aromė tė fortė pėr shkak se gjethet e saj, tė cilat janė edhe pjesa qė pėrdoret pėr ilaē, merren tė freskėta, sepse ėshtė gjithnjė e gjelbėr, dhe mund tė pėrdoret nė ēdo stinė tė vitit. Kjo bimė kuron epilepsinė dhe sėmundjet e ndryshme mendore, sido qė tė pėrdoret. Pėrdoret dhe ka efekt pėr shumė sėmundje tė tjera, si verdhėza, sėmundja e shpretkės, sėmundjet e mitrės, dhembjet e kokės, dhembjet e shpinės dhe kyēeve, pėrdhesin, helmimet, dhe largon xhinėt me lejen e Allahut. Dėmi i kėsaj bime ėshtė se ajo dėmton shtatzaninė dhe e parandalon atė. Nuk lejohet tė pėrdoret mė shumė se dy javė rresht dhe duhet pasur kujdes qė tė mos shtohen pėrmasat e kurės, sepse kjo do tė shkaktonte vjellje, dėmtim mėlēie, ērregullim gjumi, marrje mendėsh, rėnie tė fikėsh.
- Qepa: forcon sistemin e tretjes, pastron zorrėt, qetėson sistemin nervor dhe bėn dobi nė rastet e spazmatizmit tė arterieve. I sėmuri epileptik duhet tė konsumojė dy kokrra qepė mesatare nė dite, njė nė mėngjes dhe njė nė mbrėmje.
- Vaji i lajthisė: Njė lugė tė vogėl me ngrėnien e mėngjesit dhe njė tjetėr me darkėn.
- Manushaqa: ndihmon nė qetėsimin e nervave. [Njė lugė e madhe nga lulet e manushaqes sė bluar, hidhet nė njė gotė ujė tė zierė, dhe lihet 10 min, pastaj kullohet dhe pihet dy herė nė ditė.]
- Murriza (Hawthorn): pėrdoret pėr kurimin e epilepsisė, ērregullimet e zemrės, qarkullimin e gjakut. Ajo konsiderohet nga mjekėt popullorė si “ushqimi i zemrės”. [Njė lugė e vogėl nga lulet e murrizės hidhet nė njė gotė ujė tė zierė, dhe lihet 10 min, pastaj pihet dy herė nė ditė pas buke, pėr 30 ditė me rradhė.]
- Karafili: pėrdoret si ilaē parandalues i krizave epileptike. [Gjysėm luge e vogėl nga karafili i bluar pėrziehet me pak sheqer dhe gėlltitet menjėherė, njė herė nė ditė.]
- Prasi (preshi): konsiderohet antispazmatik. Ha ēdo ditė prej tij tė paktėn njė pras.
- Kamfuri: Lėndė e bardhė, e kristaltė, me erė tė fortė, qė nxirret nga njė lloj druri i Lindjes sė Largėt me fletė si dafina dhe qė pėrdoret sidomos nė mjekėsi si nxitės i sistemit nervor e i frymėmarrjes, pėr fėrkim etj.
Ndihma e shpejtė pėr krizat epileptike
1. Largo nga i sėmuri gjithēka me tė cilėn mund tė dėmtojė veten.
2. Vendos diēka nė gojėn e tė sėmurit, si p.sh. njė copė dru ose njė copė rrobe tė palosur e tė madhe qė tė mos e pėrcjellė.
3. Zbėrthe dhe zgjidh ēdo lloj pulle apo rripi qė gjendet rreth fytit, gjoksit dhe barkut tė tij, me qėllim qė tė marrė frymė mė lirshėm.
4. Fshija jargėt dhe shkumėn qė tė mos i shkojė nė kanalet e frymėmarrjes dhe t’i vėshtirėsojnė frymėmarrjen.
5. Lėrė tė flejė dhe mos lejo askėnd qė ta zgjojė.
6. Tė afėrmit e tij nuk duhet tė mungojnė pėr asnjė ēast, tė mos e lėnė vetėm.
7. Mos ia hap gojėn me forcė por prit sa ta lirojė vetė atė.
8. Mos i fut duart apo gishtat nė gojėn e tij, qė tė mos i kafshojė.
9. Mos fut asnjė lloj lėngu nė gojėn e tij dhe as mos e lėviz atė gjatė krizės epileptike.
Kėto ishin kurat e kėshilluara pėr tė sėmurin me epilepsi, por shėrimi ėshtė nė dorė tė Allahut dhe ilaēet nuk bėjnė efekt veēse me lejen e Tij, prandaj, siē e thamė edhe mė sipėr, i sėmuri duhet tė pajiset me vullnet tė fortė dhe mbėshtetje tė fortė e tė vėrtetė tek Allahu i Madhėruar, nė mėnyrė qė Allahu ta shėrojė atė me shėrim tė plotė, pas tė cilit nuk mbet mė asnjė sėmundje!
Nuk ka ndonjė ndalim nga pėrodrimi i tė dyja kurave sė bashku, asaj kimike dhe asaj me bimė mjekėsore, megjithėse kėto tė dytat janė mė tė pashme dhe pa efekte anėsore. Po kėshtu, kura me lexim Kurani dhe lutje tė posaēme pejgamberike vlen pėr tė dyja llojet e epilepsisė: asaj qė shkaktohet nga shpirtrat e kėqinj dhe asaj qė shkaktohet nga ērregullime fiziologjike! E, suksesi ėshtė vetėm nė dorė tė Allahut, dhe paqja e bekimet e Allahut qofshin mbi pejgamberin tonė, Muhamedin, familjen, shokėt dhe tė gjithė ata qė ndjekin rrugėn e tij deri nė ditėn e kiametit!

Burimi: Gazeta Standard (http://www.standard.al/)