PDA

View Full Version : *** E N E R G J I J A ***


Zaim Vaksinca
05-01-08, 13:10
#1 (http://forum.kosova.de/forum/showpost.php?p=537849&postcount=1) Asterix (http://forum.kosova.de/forum/member.php?u=9053) vbmenu_register("postmenu_537849", true);
Erfahrener Benutzer

Anetar prej: 14.02.2006
Postime: 3,991


http://forum.kosova.de/forum/images/icons/icon1.gif
Energjija asht nji nga elementet ma kryesore tė jetės, ku vet e dini se kemi shum lloj burimesh energjije.
Ma shkut po i bie pa shum sqarimesh ma direkt po flas pėr energjijen elektrike.
Sot bota e ka elementin (nji ndėr) ma kryesore tė burimit energjetik, rrymėn.
Sot po e hapi temėn pėr "energjijen" pėr shum arsye, ku edhe ju do tė lexoni, kuptoni , jepni mendimet e juve dhe ndoshta sėbashku do tė bashkėpunojm.

Jam nė nji rrugė hulumtimi tė nji "rrymė ekonomike" e cila ndoshta do tė jet edhe nji pjes "konkurence" e energjis elektrike.

Tani, kemi rrymėn nukleare, hidro, termo,solare, me er etj.
Kur i kemi gjitha kėto, jeta vazhdon poashtu dhe hulumtimet vazhdojn.

Sot i kemi gjitha tė gatshėm pėr pėrdorim, poashtu edhe pėr hulumtime nuk duhet aq tepėr tė mendojm por vetėm tė hulumtojm pėr ekonomijen e energjetikės.
Nuk kėrkoj ndihm financiare por kisha dėshir t`mė pėrmbani me mendimet e juve, eventualisht mundemi dhe tė bashkėpunojm.

Konkret, jam nė hulumtim tė ripunimin e rrymės dhe pėrfitimi i energjijes nga gravitacioni toksor.
Tani e keni rendin pėr bised JU ingjenera tė elektrotech., gjith ata se mirren me energji, Ju lexues forumista, ku do ti pres mendimet e juve edhe pse jan me hajgare do ti pranoj me dėshir.

Ju pėrshėndes.

Zaim Vaksinca
09-01-08, 09:27
Jam nė experimente tė ripunimit tė rrymės, ku jam i sigurt se do tė ket sukses por disa se egzistojn e qė jan shum interesante pėr ekonomi, do ti sqaroj nė tė ardhmėn.

Sa i pėrket sistemit me gravitacion, do tė filloj nė tė ardhmėn ku shpresoj se do tė ket sukses.
Kaloni mir.

Zaim Vaksinca
12-01-08, 16:40
Erdhi koha tė "konzervojm" rrymėn si pemėt dhe perimet nė turshi. :biggrin:
Pasi ēmimet e energjijes po ngriten lart e ma lart, tani duhet tė kėrkojm si ta pėrfitojm dhe akumulojm rrymėn elektrike pėr tė pas efekt nė ekonomi.

Nji rrugdalje mund tė jet pėr ata se harxhoj shum rrym, dhe se i kan orėn e shpenzimit tė rrymės "dytarifshe", mund tė akumulojn rrym nė mes nji ngarkuesi prej 220 volt, e nė akumulatora nė 12 volt apo (2X12 volt) 24 volt e ma lart.
Tė keni llogari se simbas shpenzimit tė rrymės nė or apo nė dit, aq duhet tė jen ma lart amperazha e akumulatorave, pėr tė pas pėr shpenzim.
Prej akumulatorve, vendosni nji "inventer" (convertisseur), i cili merr rrymėn nga akumulatorat dhe e transformon nė 220 volt dhe prej 100 Wat e deri 6000 Wat. Pźr ta furnizue nji familje me rrym tė till, inverteri duhet tė jet minimom 3000 Wat.
Nė kėt rast, ngarkoni akumulatorėt nė orėt e tarifės sė lir, dhe shfrytzoni nė orėt e tarifės sė shtrenjt dhe nė mungesėn e rrymės sė rrjetit.
Jap nji shembull se nė belgjik, nji KW rrym tė tarifės sė ditės kushton 0.18 euro, kurse ajo e natės 0.078 euro, dmth natėn asht 50 % ma lir.

Vazhdojm tjera here, kaloni mir.

Zaim Vaksinca
15-01-08, 12:14
Pėr dy baterija tė cilėt mbushen me rrym (2 x 170 Amper), mund tė ngarkosh +- 24 KW/h, te cilėn mundesh ta shfrytzojsh nė ēdo vend edhe aty ku nuk ka rrym. Psh. shkon nė mal me pre dru, me nji sharr me fuqi 2 KW mundesh me pre dru 12 or pa ndėrpre, (llogarit sa harxhon sharra me benzin dhe kjo me rrym). Nė fush mund ta pėrdorish nji pomp uji 24 or pa ndėrpre ( nėse pompa asht me fuqi 1 KW/h). Nėse keni nji kompresor, mundeni tė nxjerrni uj nji jav me 24 KW/h etj.

Kaloni mir.

Zaim Vaksinca
20-01-08, 12:01
Tani nė vitin 2008 parashifet nji ngritje e ēmimit tė energjis elektrike, deri 25 %, e cila mund tė kushtoj pėr nji familje deri me 300 euro ma shtrent nė vit. Me rrogėt e palėvizshme, me tė njejtin shpenzim tė rrymės sipas vitit 2007, e 300 euro ma shtrenjt, dhe ēdo vit e ma shtrenjt.
Isha nė vizit tė nji montimi tė pllakave solare mbi nji kulm, ku i kan vendos 32 pllaka X 165 Wat /220 Volt +- 40 m/2 me 36 000 Euro, (+- 40 %) i kthehen nga shteti. Nė ket sistem tė ncekur ma lart, asht e parapar, tė pėrfitoj +- 5 200 KW nė vit, e cila +- mjafton pėr nji familje nė vit.
Nė ket sistem i cili nga pllakat solare tė lidhuna nė mes tyre nė seri dhe paralel kalojn nė rregullator i cili e stabilizon voltazhėn dhe e rregullon nė 220-240 volt dhe lidhet me shtėpi dhe rrjet. Nėse prodhon rrym tepėr se shpenzon, rryma kalon nė rrjet dhe ora sillet tembrapsht dhe kur asht nė munges rryme, rrymėn e merr nga rrjeti dhe ora sillet normal.

Tani pėr momentin,asht ma interesant tė akumulohet rryma e natės dhe tė shfrytzohet ditėn dhe nė munges tė rrymės, ku me an tė nji invertori mund ta shfrytzojm rrymėn normal si ajo e rrjetit.

Kaloni mir.

4peace
20-01-08, 16:04
*

Tungjatjeta Zaim Vaksinca

Meqė e pash se qenke i interesuar pėr energjinė, a ke mundėsi tė mė tregosh diē mė gjėrėsisht
a) cila ėshtė metoda mė e mirė e mė e lirė e tė pajisurit me energji?
b) cila ėshtė mėnyra mė e aplikueshme tek ne (ta zėmė nė Vaksincė, Zarbincė...)

ashtu qė tė mund tė lirohemi nga monopoli energjetik shtetėror.

Unė personalisht jam i interesuar pėr energji diellore (solare). Sa p.sh. do tė mė kushtonte instalimi i pajisjeve solare? Sa kohė mė duhet qė nga ky investim tė dal nė zero, ashtuqė mė vonė tė prodhoj energji pėr nevoja shtėpiake pa kurrfarė shpenzimesh etj. etj.

A e ke ndonjė plan konkret (tė gatshėm), ndonjė llogari personale, ashtuqė deri diku ta kem tė qartė.

Tė falėnderoj pėr ēdo pėrgjigje.

Ēdo tė mirė!***

Zaim Vaksinca
21-01-08, 11:53
4peace, jo se jam i interesuem, por i tranuem pėr ket deg, shoku i nderuar.

Para disa viteve jam interesue pėr ket deg, por ka qen materijali aq shtrenjt se nuk kemi mendu, kurse sot energjija u shtrejtu e materijal pėr prodhim energjije, kan zbrit.
Do ti jap disa artikuj pėr prodhim energji elektrike tė cilėt jan ma interesante me ēmim dhe me sasi maksimale tė prodhimit tė rrymės elektrike.
Kam munges kohe, por nė ēdo moment tė lir do ti jap nė detale.

Kaloni mir.

Zaim Vaksinca
22-01-08, 10:53
Jan tri mėnyra pėr pėrfitimin e energjis elektrike nga natyra tė cilėn mundet me e pėrfitu ēdo familje nė mėnyr tė pamvarun dhe legale.

Nėse keni sjellje tė ujit nga natyra prej 5 litra uj nė sekond, me nji bazen me uj rezerve dhe pėr shtypje atmosfere me naltėsi nga 8-14 metra, me nji gyp prej "Fi 60" mun tė pėrfitoni rrym deri 1500 Wat/h 220 volt pėr tan jetėn e pa snji problem tė vogėl. Me +- 30 KW nė 24 or, keni rrym pėr nji familje pėr ēdo nevoj nė familje.
Asht nji problem se duhet aq preciz tė llogaritet shpenzimi aq sa e pėrfiton sepse ajo se nuk harxhohet, humbet nga pėrfitimi.

Turbina "hidro-elektrik" 220 Volt alternative, shfrytzohet direkt nė ēdo aparat shtėpijake nė maksimom aq sa pėrfiton, e cila kushton +- 1600 euro.

Pėr ta shfrytzue rrymėn +- 95 % tė prodhimit, ka mundėsi tė akumulohet nė akumulatora, pėr ta shfrytzue nė kohėn se keni nevoj tė pėrdorni rrym mbi 1200 Wat.
Keni ngarkuesin nė akumulatora, 220 Volt nė 12 apo 24 Volt dhe me nji "inverter" prej 12 apo 24 volt shėndrrohet nė 220 alternative dhe deri me 5000 Wat.

Ngarkuesi 220 V nė 12/24 V kushton (profesionel) +- 200 Euro, akumulatorat bojn tė veturave ose tė kamjonave, me minimom me 100-170 Amp/h, (sa ma e lart asht amperazha, aq keni rezerv rryme nė akumulatora).

Invertori i cili e shėndrron rrymėn nga 12 apo 24 volt nė 220 V alternative dhe me 5000 Wat, ju mundėson pėr ta pėrdor rrymėn pėr gjithēka deri me 3000 Wat pa problem, dhe kushton +- 600 Euro.

Kaq pėr sot, dhe kaloni mir. :)

Preshevar
22-01-08, 11:20
... e kam nje pyetje edhe unė (nėse s'dal prej teme).

Nėse e mbulojm shtėpin me panela fotovoltaike,... a eshte e mjaftueshme qe te prodhoj tamam rrymė per nje shtepi dhe me qen krejtsisht i pamvarur nga "kek-u" psh. ?

Zaim Vaksinca
23-01-08, 09:52
... e kam nje pyetje edhe unė (nėse s'dal prej teme).

Nėse e mbulojm shtėpin me panela fotovoltaike,... a eshte e mjaftueshme qe te prodhoj tamam rrymė per nje shtepi dhe me qen krejtsisht i pamvarur nga "kek-u" psh. ?


Ende edhe pėr sot asht shum shtrenjt pėr investim tė pllakave fotovoltaike, sepse psh. me +- 50 metėr katror (M2), ose 32 pllaka nga 12 volt X 165 Wat, ( tė lidhun nė seri dhe paralel pėr tė arritun nė 220 volt) = 5280 Wat/h (nė orėt e drekės). Kurse ka dal diēka edhe ma e re dhe do tė komercializohet nė bot mbrenda 2 ose 3 viteve, pllaka fotovoltaike prej +- 10 M2 me prodhu rrym deri 35 KW/h, e cila mjafton edhe pėr 3 familje edhe me nxemje qendrore elektrike, e cila ende nuk ka ēmim.
Nuk mund dhe nuk asht interesant tė jesh i pamvarun nga rrjeti i jashtėm (kek-u), e kundėrta je nė bashkėpunim, sepse kek-u etj. e ndien mungesėn e prodhimit dhe pas disa viteve do tė eliminohen centralat nukleare, dhe ato se prodhojn rrym me ndihmėn e langjeve djegse.
Sot nė bot prodhohet "rrym e verdh" vetėm 8 %, dhe parashifet se deri me 2020 do tė arrij me 20 %.
Mėnyra e bashkėpunimit me nji rrjet tė jashtėm (kek-u) etj,asht se rrymėn se nuk mund ta shfrytzosh nė at moment prodhimi, kalon nė rrjet tė jashtėm, dhe ora e rrymės sillet te mbrapa, dhe nė mbramje kur nuk ka diell apo nė ditat se asht vranėt dhe prodhon rrym shum ma pak, dhe mungesa vjen nga rrjeti. Dmth. je nė bashkpunim me rrjetin.

Gjith kjo ju kushton e njejta se e kam pėrshkrue, +- 35000 Euro, e tani ju llogaritne shpenzimet e juve dhe pėr sa vite mundeni ta kompensoni.
Pźrndryshe mundeni ta konzervoni rrymėn me nji rregullator prej 240 volt nė 20 akumulatora X 12 = 240 volt, dhe me nji inverter 240 volt e shėndrron rrymėn nė 220 alternative. Kjo ju kushton rregullatori dhe invertori +- 1000 euro, dhe 20 akumulatora minimal prej 100 Amp/h
Kaloni mir i nderuar.

4peace
23-01-08, 19:44
Ende edhe pėr sot asht shum shtrenjt pėr investim tė pllakave fotovoltaike, sepse psh. me +- 50 metėr katror (M2), ose 32 pllaka nga 12 volt X 165 Wat, ( tė lidhun nė seri dhe paralel pėr tė arritun nė 220 volt) = 5280 Wat/h (nė orėt e drekės). Kurse ka dal diēka edhe ma e re dhe do tė komercializohet nė bot mbrenda 2 ose 3 viteve, pllaka fotovoltaike prej +- 10 M2 me prodhu rrym deri 35 KW/h, e cila mjafton edhe pėr 3 familje edhe me nxemje qendrore elektrike, e cila ende nuk ka ēmim.
Nuk mund dhe nuk asht interesant tė jesh i pamvarun nga rrjeti i jashtėm (kek-u), e kundėrta je nė bashkėpunim, sepse kek-u etj. e ndien mungesėn e prodhimit dhe pas disa viteve do tė eliminohen centralat nukleare, dhe ato se prodhojn rrym me ndihmėn e langjeve djegse.
Sot nė bot prodhohet "rrym e verdh" vetėm 8 %, dhe parashifet se deri me 2020 do tė arrij me 20 %.
Mėnyra e bashkėpunimit me nji rrjet tė jashtėm (kek-u) etj,asht se rrymėn se nuk mund ta shfrytzosh nė at moment prodhimi, kalon nė rrjet tė jashtėm, dhe ora e rrymės sillet te mbrapa, dhe nė mbramje kur nuk ka diell apo nė ditat se asht vranėt dhe prodhon rrym shum ma pak, dhe mungesa vjen nga rrjeti. Dmth. je nė bashkpunim me rrjetin.

Gjith kjo ju kushton e njejta se e kam pėrshkrue, +- 35000 Euro, e tani ju llogaritne shpenzimet e juve dhe pėr sa vite mundeni ta kompensoni.
Pźrndryshe mundeni ta konzervoni rrymėn me nji rregullator prej 240 volt nė 20 akumulatora X 12 = 240 volt, dhe me nji inverter 240 volt e shėndrron rrymėn nė 220 alternative. Kjo ju kushton rregullatori dhe invertori +- 1000 euro, dhe 20 akumulatora minimal prej 100 Amp/h
Kaloni mir i nderuar.

Zaim,
kjo ishte ajo qė mė interesoi. Mė mbetet tė falėnderoj pėr shpjegimin e mundin qė i ke bėrė.

Gjitha tė mirat!


*

Zaim Vaksinca
27-01-08, 20:29
Tani, kemi mundėsi tė pėrfitojm rrym elektrike nė mėnyr "artizanale".
PSH. fabrikojm 4 rotor me pulla magnetike, dhe nji elektromotor. Elektro-motori, i ban rrotullimet e rotorve magnetike, tė cilėt prodhoj rrym, dhe e furnizojn elektro-motorin me rrym pėr silljen e vet dhe japin rrym pėr furnizim.
Pėr ta realizue kam nevoj kam nevoj pėr inxhinjer i elektro-teknikės pėr bashkėpunim dhe realizim tė ktij lloj gjeneratori. Nė disponim jan shemat, e shpresoj se do tė ket sukses.

Kaloni mir.

lirik
05-02-08, 20:47
Jam adhurues i madh madh i shkences dhe gjithnji kammenduar si tė sigurohet energjija
shqiptarve ju nevoitet energjija si buka
I nderuar zaim ka kohė qė mė mundon preokupimi pse nuk heqet nafta nga perdorimi dhe te mbrohet
natyra dhe ekam menduar gjith vet me vete perse shkenctart nuk e vejn ne pėrdorim makinen kerrin veturen elektrike.
Mbushja me naft ne secilen pompė benzine te iriton ntayra po rrrezikohet dhe qmimi ėsht katastrofal.
Pėrfitimi i energjis elektrike ėsht problem jetik i globit gjithmonė mendoj se njerzia duhet ta rregullojn kualitetin e jetes te imlehtesohen vuajtjet njeriut.
Qmimi i naftes me duket aq kriminal aaq absurd robron njeriun njeriu si qenje ka nevoj ta njoh jeten dhe planetin ku ka lindur dhe ta shetis pa pare por jo te shkosh dyqin kilometra e te paguash 50 euro naft ne nji glob ku zoti na fali qe ta njohim e ta shohim.
Ka njerz q ekurr nuk ekan pa parisin as londren pse nuk ju mundsohet kjo falas .
Nėse dalin makinat kerret me elektrikė motorri duhet te ket konntrukt elektrik qe prodhon vet elektriken
dhe nuk ka nevoj ta ndalim asnjihe r makinen.
Nfta ėsht helmi i njerzimit dhe gazrat ata duhet te zavendesohen me elektiriken kėsht mbrohet natyra dhe njeriu leviz vet i lirė dhe ekam nji ide qe makinat te mos i prodhojn vetem disa qendra monopoliste
ku i detyrojn njerzinė te mvaren nga ata por te lind iniciativa qe makinat te prodhohen nga privat te ndryshem me konstruksion dhe motor qe funksionon me elektriken.
Bazohem mbi parimet e levizjes s e lirė te njerzimit
Njeriu ka lindė jo per tė vuajtur por per tė shijuar knaqsit e jetes kėt duhet ta kuptoj shoqeria njerzore.
Mė Pėlqej kjo ide e prodhimit te rrymes dhe gjithmon kamvra koken si te gjendet forma magnetike e
vet iniciatives s e rrotullimeve te motorve qe vejn ne levizje veprimi rreotulluesit qe prodhojn
rrymė elektrike.
E kam pas percjellė njiher nji perpjekje te tillė te rifat gjotes nuk di ku ėsht ai njeri dhe pse u
hesht ishte i talentuar ne zbulime sot nuk i ndegjohet zėri pse.

Zaim Vaksinca
10-02-08, 17:47
Jam adhurues i madh madh i shkences dhe.. gjithnji kam menduar si tė sigurohet energjija. Botės ju nevoitet energjija si buka
I nderuar zaim ka kohė qė mė mundon preokupimi pse nuk heqet nafta nga perdorimi dhe te mbrohet natyra dhe ekam menduar gjith vet me vete perse shkenctart nuk e vejn ne pėrdorim makinen kerrin veturen elektrike.

Mbushja me naft ne secilen pompė benzine te iriton ntayra po rrrezikohet dhe qmimi ėsht katastrofal.
Pėrfitimi i energjis elektrike ėsht problem jetik i globit gjithmonė mendoj se njerzia duhet ta rregullojn kualitetin e jetes te imlehtesohen vuajtjet njeriut.

Qmimi i naftes me duket aq kriminal aaq absurd robron njeriun njeriu si qenje ka nevoj ta njoh jeten dhe planetin ku ka lindur dhe ta shetis...

Nėse dalin makinat kerret me elektrikė motorri duhet te ket konntrukt elektrik qe prodhon vet elektrikendhe nuk ka nevoj ta ndalim asnjiher makinen.

Nafta ėsht helmi i njerzimit dhe gazrat ata duhet te zavendesohen me...

Mė Pėlqej kjo ide e prodhimit te rrymes dhe gjithmon kam vra koken si te gjendet forma magnetike e
vet iniciatives s e rrotullimeve te motorve qe vejn ne levizje veprimi rreotulluesit qe prodhoj
rrymė elektrike.
E kam pas percjellė njiher nji perpjekje te tillė te rifat gjotes nuk di ku ėsht ai njeri dhe pse
hesht ishte i talentuar ne zbulime sot nuk i ndegjohet zėri pse.

Lirik, do tė mundohem tju spjegoj sa ma qart.

Prodhimi dhe tregtija sot jan bazat elementare nė bot.Langjet djegse pėr zbėrthimin nė energji sot jan nė nė nivel tė lart. Bahet pytja pėr ndryshime, dhe egzistojn lėvizjet e automjeteve me energji elektrike, por nuk tani jan nė ēmim tė lart sepse deri tani investimet jan nė prodhim tė automjeteve me langje djegse (edhe pse jan tė damshme pėr njeriun), dhe do tė vazhdojn deri sa tė amortizohen maqinat e prodhimit, ku asht edhe realiteti se kėrkesa asht ma e lart se prodhimi si nga automjetet, poashtu edhe nė materjet djegse pėr enerrgji, ku edhe ēmimet jan nė rritje.

Tani kan "TOYOTA" nė prodhim serik nji tip tė veturės me motor benzin nė kombinim me motor elektrik, dhe tani edhe ni vetur sot shitet me 100% elektrik, me kapacitet 80 KM /h dhe deri nė 80 km, dhe nė Europ kushton 1 euro rrym,me ēmim 14 000 euro.
Tani asht nė instalime nė pompa tė benzinės ngarkues "rapide" me rrym.

Un kam shemat pėr bėrjen e gjeneratorve me pulla magnetike, tė cilat sillen me ndihmėn e nji elektromotori, e cila merr rrymėn nga prodhimi i vet gjeneratorve.

Edhe pse bahet helmimi i planetit nga djegjet e langjeve tė domosdoshme pėr jet, kan arrit tė gjejn rrugdalje me filtrime dhe tė jen nėn kontrol faktorėt e prishjes sė atmosferės.

Kaloni mir.

Zaim Vaksinca
21-02-08, 10:14
Para disa titve isha nė Kumanov, dhe pash nji faktur pėr rrym me tarif dite dhe ajo e natės.
nji KW/h i ditės kushton 3.2 denar me gjitha tatimet (18 % + 2,7 %) ose +-0.05 euro
nji KW/h i natės kushton 1.6 denar poashtu me tatime, ose 0.026 euro
Ata se kan "termo nxemje" dhe nuk kan orėn me tarif nate, mund te harxhojn nė nji vit +- 10 000 KW/h ose +- 500 euro. kurse ata se kursejn me tarifin e dyt apo e natės, harxhojn +- 8000 KW/h dhe kushton +- 208 euro pėr nji vit. dhe +- 100 euro me tarif te dites.
Shum let munderi ta llogaritni dhe tė ekonomizoni shpenzimin e rrymės aty ku gjindeni.
Kaloni mir.

lirik
21-02-08, 19:06
I nderuar zaim nė burg sa isha te burgosurit pororsisnin revista shkencore dhe ne i lexonim kishgte edhe biblioteka tė tilla dhe me shum ėndje e percillja shkenccen
te gjitha ato variante qe lexonim ather po thuajse nuk jan praktikuar ne teknologji ose
mbeten ma teper ide ne fakt un ne vitin 1989 kam punuar ne njifirmė me dofar makina bartese elektronike qe ju ngjanin veturave por kishin formė tjeter
ne firmen simens ku isha dis akohė ingjinjerat gjerman qysh ne vitin 1990 kishin disa kerre
qe shkonin njiqnd ne orė ose 80 kilometra ne orė ato i üerdornin kryesiht per te j kryer punet e tyre ndoshta rajonale ato kishin nji motorr elektronik por baterin e kishin shum te amdhe dhe her pas here embushnin me disa mjete elektronike me rrymė kam pasė shpresa qysh ather se teknologjija elektronike do te hyn ne perdorim dhe nafta do te del nga perdorimi.
ATO MAKINA ELEKTRONIKE QE NGA AI VIT ATHER JAN PO TE NJEJTAT PERDOREN VETEM PER DIA QELLIME POR NUK HYJN NE PERDORIM FABRIKA I PRODHON VETEM PER DISA FIRMA:
KJO DO TE THOT SE NAFTEN NUK EKAN NDERMEND TA HQ EQIN NGA PERDORIMI
AJO QE THONI JU SE KAN GJET FILTRA UN PAK E BESOJ SEPSE OZONI NE HAPSIRė GJITHNJI E MA TEPER PO SHKATRROHET
KAM PAS LEXUAR EDHE PJE TE LIBRIT NGA WICE PRESIDENTI AMERIKA ALGOR PER KLIMEN
AJO ESHT ALA;RUESE PAS DISA VITESH NDOSHTA NJI SHEKULLI
AKUJT JAN SHKRI AQ SHUM NEPER ZONATE VERIUT SA QE JAN PERGJYXSMUAR PO THUAJSE
NES E KESHTU VAZHDON MUND TE SHKRIHEN AKUJT DHE SIPERFAQET EUJIT TE RRITEN
NDERSA KLIMA MUND TE NDRYSHOJ
AKOMA NUK DIHEN PASOJAT NGA SHKRIRJA E AKUJVE DHE NUK ESHT VETEM NAFTA
DHE GAZRAT SHKKATARE POR E GJITH INDUSTRIA:
TE PERGZOJ NES E KENI IDE TE TILLA TE CILAT I KENI SHFAQUR KTU DIKUR E KAM PAS PERCJELL PUNEN QE BENTE RIFAT GJOTAJ AI NJERI U HESHT DHE NUK NDEGJOHET ASKUND MA NUK DI SE QKA BėN AI NE INOVACIONE
SHQIPTART NUK DUKEN MA NE INOVACIONE AS NE SHKENCė JAN DHANė PAS TEORIVE POLITIKE DHE TEORIVE TJERA POR NE SHKENCė SHUM PAK JAN PREZENT:
TE FALA I NDERUAR DHE TE UROJ SUKSESE
NDOSHTA EMRIN TEND DO TA DNEGJOM NDONJEHER NE ZBULIMET E INOVACIONEVE

dardan100
21-02-08, 19:14
Kosoves i nevojiten burimet e energjise alternative. JO termocentraleve!

shiko videon:


http://www.youtube.com/watch?v=qiI4ZL4U4fQ (http://www.youtube.com/watch?v=qiI4ZL4U4fQ)

Zaim Vaksinca
25-02-08, 10:18
Lirik, me vend e ke se egzistojn tė gjitha kėto, mos harro se edhe shum ma herėt egzistojn edhe KLARKA apo transpaleta elektrik me akumulatora, poashtu vetura tė vogla (ringe-spil) me nji elektromotor, masėn e merr nga toka, e faza prej 12-76 volt vjen nga nji rrjet.Problemi asht se licencėn ende nuk e japin pėr prodhim automjete elektrike, deri sa tė amortizohen maqinat e investuara nė bot.Nėse bahet ndryshimi i menjihershėm, vjen deri nė katastrof fatale, e dini dhe ju vet. Tani jan nė shitje auto me elektromotor por me ēmim +- 14 000 euro e cila asht shum shtrenjt edhe pse harxhon +- nji euro rrym, pėr 80 Km dhe 80 Km nė nji or.Un kam nji transpalet me motor elektrik dhe akumulatorat prej 24 volt, e do ta zavendsoj motorin me benzin nė elektromotor 24 volt, dhe mund tė baj +- 20 KM me nji vetur (auto). Jam i sigurt se do tė fungcionoje deri me 20 Km pa problem, e cila mė kushton +- 1000 euro pėr ket automjet.
Sot pėr ēfardo ndryshimi pėr drejtim tė ekologjis, kushton shum shtrenjt si individ, kurse pėr prodhim ose montim industriel asht interesant sepse edhe ēdo shtet tė jep pėrparsi tė favorshėm.

Darda100, keni tė drejta, por mos harroni se kto termo gjenerator se kan egzistu, nuk mund aq shpejt tė zavendsohen, por tani edhe bota po merr masa pėr ndryshimet e atmosferės, dhe ēdo fabrik, termo central e tj. do tė detyrohen tė filtrojn oxhaqet me sasi tė kźrkuar.

Kaloni mir.

lirik
25-02-08, 11:52
--------------------------------------------------------------------------------

I Nderuar Zaim Vaksinca
Me Vjen Shum Mirė Qėjeni I Dhanun Nė Shkencė Inovacione Dikur I Kam Pas Percjell Inovatuesit Shum Por Jam I Tėrrpiavt Ne Dituri Kam Deshir Me Ditė Nė Secilen Fushė Shokėt Me Tallnin Dikurė Me Thonin A Ke Qe F Edhe Nė Veterinari Me DITė

Po Nete Vertetė Kam Qenė Gjithmon Tip Njeriu Qe Kam Hap Muhabetet
Edhe Ne Oda Kur Shkoja Kisha Deshirė Me Pyet FShAtarin Pėr Fushen Pėr Llojet E Grurit Thekres
Tė Lashtave
Per Kohen Kur Ato Duhen Ba Ugare
Kur ėsht Ma Se Miri Te Mbjellen
Etj
Shokve Tė Mi Ju Shkonte Ne Nerva Ky Muhabet
Ndersa Un Kisha Deshir Te Di Ne Secilen Sferė
Prandaj Po Pėrzihem Edhe Nė Teknologji
Meqense Un Jam Ma Teper i dhanun pas poezije vargjeve
Por E Vrejta
Ktu Se Fole
Edhe Per Ekologjinė
Jam Shum Adhurues I Ekologjisė
Fjala Ishte Per Filterin ne fabrika
Ka Kohė Qė Flitet Kjo Si Marrveshje keni degjuar per marrveshjen e kiotos
Por Disa Shtete Nuk Pranojn Te Bashkpunojnė Ne Ket Drejtim
Edhe Pse Lirimi I Gazrave Nė Hapsirė
ėsht Aq Katastrofal
Sa Qė Kush E Percjell Alarmin E klimes dhe rrrezikimin e ozonit
Nė Vitet Qė Vijnė Do Tė Kemi Shkrirje Tė Mėdha Akujsh
Dhe Do Te Rrezikohen Nga Pėrmbytje Shum mshtete
Mandej Klima Asnjiher Nuk Do Tė Jet Ajo Qė Ka Qenė As Vegjetacioni
Nga Helmet E Industrisė botrore
Sa I Pėrke Inovacioneve Tua Nė Elektrotekniė
Vazhdoni Nėse Jeni Talent
Dhe Deshta Tė Bėj Nji Pyetje
Pėrse Varianti I Elektromotorit tė Rifat Gjotaj
Nuk U Pranua Nga Shkenca Botrore
Apo Ju Vjedh Varianti
Kur Japonezt E Prodhuan Nji
Por Tė Ngjajshėm Si I Rifatit
Me Qka Undyshoj
Se Baza E Atij Elektromotori Nga Rifati Ishte
Vetėm E Moren Nė Shqyrtim Kta E Nuk e Epranuan
Ja Ndrruan Variantin
Pak Por Nė Fakti Ishte Ai I Rifatit
Qka Un Mendoj S E ju Vjedh Ideja
Sepse Rifati Kont struktoj elektromotorin ne variant me Shum Pak Sjhhpenzime ne energji elektrike
Dhe
Ma Me Persosmeri se ata te deri athershmit
A ėsht E Vertet Se Idetė Vjedhen dhe rifati ndoshta i zhgenjyer u largua nga shkenca e inovacionit
sepse ather ligji i mbrojtjes i patentes i autorit nuk ishte si sot i fuqishem
dhe Tė Mdhejt
Nuk Kan Deshir Te Vegjelve Me Ua Lanė Ne Dorė Kto Zbulime
Simbas Disa Peshperitjeve Q ė mua Mė Kan Ra Nė Vesh
Qėndron Kjo
Sepse Te Mdhejt Duan Te Monopolizojn Gjithqka
Prandaj Edhe Me Veshtirsi I Njohin Idetė e tė vegjelve
Dhe Menqurit E Te Vegjelve po mendoj nga popujt e vegjel
prandaj te talentuarit i blejn ju klrijojn kushte dhe ua vjedhin dijen
Nuk Edi Por Ai Njeri Dikur Bėnte Bujė
Sot As Nuk Dihet Ku Gjendet
As Qė Ndegjohet E Flitet Askund Per Te na thuani qka dini per at njeri dhe perpjekjet qe ai bėnte ne inovacione

Zaim Vaksinca
25-02-08, 13:21
Pėrse Varianti I Elektromotorit tė Rifat Gjotaj
Nuk U Pranua Nga Shkenca Botrore
Apo Ju Vjedh Varianti
Kur Japonezt E Prodhuan Nji
Por Tė Ngjajshėm Si I Rifatit
Me Qka Undyshoj
Se Baza E Atij Elektromotori Nga Rifati Ishte
Vetėm E Moren Nė Shqyrtim Kta E Nuk e Epranuan
Ja Ndrruan Variantin
Pak Por Nė Fakti Ishte Ai I Rifatit
Qka Un Mendoj S E ju Vjedh Ideja
Sepse Rifati Kont struktoj elektromotorin ne variant me Shum Pak Sjhhpenzime ne energji elektrike
Dhe
Ma Me Persosmeri se ata te deri athershmit
A ėsht E Vertet Se Idetė Vjedhen dhe rifati ndoshta i zhgenjyer u largua nga shkenca e inovacionit
sepse ather ligji i mbrojtjes i patentes i autorit nuk ishte si sot i fuqishem
dhe Tė Mdhejt
Nuk Kan Deshir Te Vegjelve Me Ua Lanė Ne Dorė Kto Zbulime
Simbas Disa Peshperitjeve Q ė mua Mė Kan Ra Nė Vesh
Qėndron Kjo
Sepse Te Mdhejt Duan Te Monopolizojn Gjithqka
Prandaj Edhe Me Veshtirsi I Njohin Idetė e tė vegjelve
Dhe Menqurit E Te Vegjelve po mendoj nga popujt e vegjel
prandaj te talentuarit i blejn ju klrijojn kushte dhe ua vjedhin dijen
Nuk Edi Por Ai Njeri Dikur Bėnte Bujė
Sot As Nuk Dihet Ku Gjendet
As Qė Ndegjohet E Flitet Askund Per Te na thuani qka dini per at njeri dhe perpjekjet qe ai bėnte ne inovacione


Liriku, mė vjen mir se jeni aq tė interesuem, dhe po ti jap disa spjegime aq sa i di un.Mė vjen keq se nuk e njof Zotni Rigat Gjotaj, se mė intereson ta njofi ket person, dhe me kontribu sė bashku. Un mendoj se teknologjija nė bot asht tuj shku aq shpejt, e aq lart sa nuk po mundet vet njeriu te tanat me i pėrcjell.
Rasti i Zotni Rifatit, mundet tė jet, se e ka prezentu dikund patentin, ende pa e sigurue ku aty kushton shtrenjt, dhe ka mjaftue vetėm nji spjegim i vogėl pėr ta vjedh patentin.
Jan disa patente se jan tė zbulura qysh nga viti 1800, edhe deri tani nuk i kan pėrpunue, e tani kan fillue. Shembull nė vitet e 1800 (i kam edhe shenime tė cakta), kan zbėrthy ujin (H2O) nė hidrogjen dhe oksigjen, e cila jep se motori mun tė punoj me uj. Sistemi (spjegohet kshtu) nė motor vendoset nji od me grimca tė magneziumit (Mg) dhe uji kur kalon nė odėn e magneziumit, oksigjeni (O) dashurohet nė magnezium dhe ndahet nga H2. H2 si Hidrogjen nga temperatura eksplozon dhe Oksigjeni i ndihmon Hidrogjenit nė djegje dhe nuk mundet tė martohet (bashkangjitet me Mg dhe procedura vazhdon.
Tani pas mbi 100 vjet kan fillue tė bojn motore me uj (H2O) (nė Kin) ose me Hidrogjen BMW serija 7, por me ēmim prej 500 mij deri nji milion euro edhe me porosi.

Un mendoj nė disa mėnyra me ardh deri te energjija me shum lir e plot efekt.
Kaq pėr sot e kaloni mir tė nderuar. :)

Zaim Vaksinca
13-03-08, 10:02
Kam munges kohe tė lir, sa ma shkurt po ju sjelli nji shembull e cila mund tė jet interesante pėr ata se i kan kushtet e vendit.

http://www.energiedouce.com/boutique/fiche_produit.cfm?type=7&ref=tur053&code_lg=lg_fr&pag=1&num=16

Kaloni mir.

Zaim Vaksinca
19-03-08, 22:29
ktu jan disa spjegime pėr energji solare dhe eoliene (me er) por nė gjuhėn frenge, por ata se i intereson ka mudėsi ti kuptoj apo mund tė baj pytje.

http://www.energiedouce.com/boutique/actualites.cfm?code_lg=lg_fr

Kaloni mir.

Zaim Vaksinca
01-04-08, 13:31
Ky asht nji lloj invertori i cili mjafton pėr nji familje pėr shpenzim normal tė rrymės deri mė 4 Kw/h.


http://zahninc.com/DCACspec.html?gclid=CNi7_7vLspACFQNjMAodVxtOHg

Kaloni mir.

Preshevar
04-04-08, 13:45
Kam munges kohe tė lir, sa ma shkurt po ju sjelli nji shembull e cila mund tė jet interesante pėr ata se i kan kushtet e vendit.

http://www.energiedouce.com/boutique/fiche_produit.cfm?type=7&ref=tur053&code_lg=lg_fr&pag=1&num=16

Kaloni mir.

Kjo me pelqen qe ne kundėrshtim te panelave elektrive dhe eolinėve, nese ke ndonje lum afėr mund te furnizohesh 24/24 orė dhe 7/7 ditė rrymė !


http://www.energiedouce.com/site/medias/hydfrancisschema.jpghttp://www.energiedouce.com/site/medias/hyd500wFrancis3.jpg

Kush posedon ndonje lum afėr, ja vlen qe ta bej instalimin !

Zaim Vaksinca
27-05-08, 20:12
Ja nji KIT komplet montazha shum e thjesht e cila prodhon rrym prej 13 KM/he te nalt.


http://www.energiedouce.com/boutique/fiche_produit.cfm?type=52&ref=eol100kit&code_lg=lg_fr&pag=1&num=17

Kaloni mir.