PDA

View Full Version : Raca Shqiptare


Arb
10-01-08, 00:15
Raca shqiptare - J.Milaj (http://vargmal.org/showthread.php?t=51)
Jakov MilajRaca shqiptare

Studim Anthropologjik E Historik


Ismail Mal' Osmani, Botonjės - Tiranė
1944
http://vargmal.org/attachment.php?attachmentid=27&d=1156737630

Arb
10-01-08, 00:17
PARATHĖNJE
___
Tė pėrgatitėsh njė studim anthropologjik e historik pa qėnė as athropolog as historian, duhet tė keshė shumė guxim. E unė kėtė guxim e mora, pse desha tė plotsojė, me sa mė qe e mundur, njė nevojė tė madhe shpirtrore, njė mungesė qė duhet tė ketė ndjerė Shqiptari : njohjen e vetvehtes.
E kaluara dhe e arthmja e njė kombi ndjekin njė rrugė tė caktuar, drejtimin e sė cilės, mė tepėr se fati, e japin fuqit biologjike. Prandaj, po tė kėrkojmė thellė thellė shkaqet e lulzimit ose tė teposhtes sė njė populli, do tė hasim, nė ēdo rasje, nė faktorė biologiikė.

Thesari m'i ēėmuar i njė shteti nuk pėrbėhet prej pasuris sė tokės e sė nėntokės sė tij dhe prej mundėsive tė zhvillimit ekonomik, por prej njerzve q'ai shtet mban nė gji, prej shpirtit q'i u jep giallėri kėtyre njerzve, prej gjakut qė qarkullon nėpėr venat e tyre. Raca, si pas mendimit tė tė gjithė biologve, pėrcakton prirjet shpirtrore tė njė populli, kanalizon dėshirat e mendimet, rregullon, pa e kuptuar, jetėn e individve, qoftė nė pjesėn vehtiake, qoftė nė mardhėnje me shoqi shojnė.

Ky studim nuk ėsht bėrė pėr t'u marrė me racizėm nė kuptimin politiko-filozofik qė i japin kėtij skaji popujt e tjerė tė botės. Nė njė vėnt si ky i yni, ku nuk njihen as fillet e shkencave biologjike dhe ku nuk dihet, as nė vija tė pėrgjithėshme, se cila ėsht paja morfologjike e shpirtrore qė ne na bėn tė ēquhemi nga popujt e tjerė tė Ballkanit e t'Evropės, tė hidhet nė shesh njė ide e kėtillė do t'ishte gjė fare e papjekur dhe nuk do tė jipte asnjė pėrfundim praktik.

Qėllimi i hartimit tė kėsaj vepre ka qėnė qė tė nxjerė nė shesh disa tė vėrteta, gjer mė sot tė panjohura, mbi racėn t'onė dhe t'u japė shkas, atyreve q'e ndjejnė vehten tė zotin, pėr t'u marrė pak mė tepėr me biologji e me anthropologji. Pėrfundimet qė ka pėr tė nxjerė lexonjsi nga kėto faqe janė tė thjeshta dhe, ndofta, tė njohura intuitivisht prej shumė Shqiptarvet, rne gjithė se tė mohuara prej tė huajvet dashakeqė : se populli arbėror ka njė origjinė tė vetme e tė pėrbashkėt; se ėsht anas (aukton) nė tė gjitha viset ku banon sot; se as midis myslimanvet e kristjanvet, as midis Gegvet e Toskvet nuk ka ndonjė ndryshim racor; e, mė nė funt, se ndihet nevoja pėr njė politikė shoqėrore qė tė synojė fuqizimin fizik tė racės shqiptare.

Kombi i ynė ndodhet, siē munt tė kuptohet lehtazi, nė kushte shumė te mira pėr sa i takon racės. Me njėri tjetrin nuk na lith vetėm gjuha e historija, por edhe gjaku e prandaj kemi trajta trupore e veēori shpirtrore tė pėrbashkėta.

Mė sa, nė cilin do nga shtetet e tjera tė Kontinentit t'onė gjejmė mė shumė se njė racė, me tipare fiziologjike e psiqike tė ndryshme, nė Shqipėri kemi vetėm racėn ilirike ose dinarike tė ēėmuar edhe prej racistėve mė orthodoksė si njė nga racat mė tė larta, mė tė gjalla e me shpirt tė pajosur me cilsi tė zgjedhura. Njėsija e racės duhet tė ketė rėndėsi tė madhe pėr Kombin t'ėnė tė mitur, pse nga kjo rrjeth diēka e rėndėsishme : divergjencat mendore e shpirtrore ndėrmjet Shqiptarvet duhet tė jenė shumė tė vogla, aspiratat kombėtare tė pėrbashkėta.

Ē'paradoks — kishte pėr tė thėnė ndonjė lexonjės — me njėmėndsin (realiietin)! Po tė jetė kėshtu, shkenca nuk i pėrgjigjet sė vėrtetės... Nuk po shihni se si Shqiptarėt po orvaten t'i hanė kokėn shoqi shojtė ?

Por unė kujtoj se kjo armiqsi e sotme nuk ka asnjė themel. Ėsht njė krizė shpirtrore e ēastit dhe e shėruarshme, njė farė nevralgjije qė do tė kalojė mbrėnda pak kohe.

Mbushen plotė pesė vjetė qė ndodhemi nė luftė, nė njė luftė tė tmerrėshme ku raca, popuj e idera po pėrleshen si kurrė ndonjė herė tjetėr. Valėt e pėrthyera tė kėsaj ndeshje kaq tė madhe duhet tė ndiheshin edhe nė vėndin t'ėnė. Kėtu takuan tokė djerre, por pjellore, mėndje tė padjallzuara, ndėrgjegje tė patrajtuara sa e si duhet e prandaj bėnė veprėn e tyre. Mėkati, pra, pėr kėtė gjėndje q'u kriiua, nuk ėsht i racės e, pėr rrjedhim, jo i turmės shqiptare, por — pse mos t'a themi? — i atyreve q'u takonte barra t'a lėronin kėtė turmė, i udhėheqėsve tė sajė tė djeshėm intelektualė e politikanė qė kanė punuar pak, shumė pak, pėr tė njohur psikėn e Shqiptarit, pėr tė kuptuar prirjet e mbėhit e sajė dhe pėr t'u dhėnė atyreve drejtimin e duhur.

>>>>>>>>

Arb
10-01-08, 00:18
Ndofta — t'a pėrmėndim edhe kėtė — kemi tė bėjmė me njė fatalitet historik me rrėnjė pėrjashta botės s'onė. Pėr kombet e tjera, pėrpara se luftėtari t'i drejtojė shigjetėn e funtme armikut q'e mbante nėn zgjedhė dhe politikani tė pėrpiqet tė sjellė bashkimin e mbrėndshėm ose tė bėjė politikanizėm, punoi historjani, filozofi, hartisti, shkencėtari i cilės do dege. Nė Shqipėri, pėr shkak tė rrethanave qė nuk mvareshin prej nesh, mėndjet drejtonjse munguan gjatė periudhės sė Rilindjes. Vetėm harti, letėrsija, beri diēka pėr tė mėkėmbur ndėrgjegjen kombėtare, e cila, gjer nė vjetėt e mbramė tė tetqindshit, venitej nė lethargjin e rėndė qė patėn krijuar tri a katėr vargje shekujsh robėrije. Por edhe drita e tij qe shumė e zbehtė dhe rruga pėr t'arritur pikėn e synimit shumė e vėshtirė pse krejt e parrahur. Vullnetet e ndėrgjegjet e reja, q'ishin tė domosdoshme pėr t’i dhėnė jetė njė shteti tė pavarur jo vetėm politikisht por edhe shpirtėrisht, nuk u krijuan dot.

Sido qoftė, gjėndja e sotėshme ka tė bėjė vetėm me faktorė tė jashtėm e jo me pajėn shpirtrore t'ethnosit t'ėnė e prandaj do tė pėrmirsohet shumė shpejtė pa lėnė vrraga pėrēarje. Jemi, qė tė gjithė, bij tė njė race tė vetme, vllezėr; shpejtė do t'i njohim gabimet qė kemi bėrė e do t'i kėrkojmė ndjesė shoqi shojtė. Gjaku uj s'bėhet.

Pėr tė caktuar fatin qė na ruhet pėr tė nesėrmen, kemi njė a tout tė madhe nė dorė : pėrnjėsin (uniformitetin) e brumit qė pėrbėn Kombin t'ėnė. Nė qoftė se intelektualėt e ndėrgjegjshėm do t'i pėrvishen me mish e me shpirt' punės qė tė zbulojnė problemet shpirtrore e lėndore tė fisit arbėror dhe t'u gjejnė atyreve zgjidhjen e drejtė, nuk duhet tė trėmbemi pėr t'arthmen. Vetėm duhet punė, pun' e parreshtur mendimtarėsh tė vėrtetė.

Kjo punė ėsht shumė m'e rėndė tek ne se sa te popujt e tjerė tė botės. Duhet nisur prei themelit. Ėsht mirė t'i njohim ė t'i themi vetė tė metat t'ona: jemi njė popull anakronik n'Evropėn e sotėshme. Ne s'e kemi trajtuar akoma ndėrgjegjen kombėtare, kurse kombet e tjera kanė shkuar shumė pėrpara. Por, me gjithė vėshtirsit e mėdha qė paraqiten, munt t'i a dalim ēdo pengimi. Raca e jonė i ka dhėnė botės sė huaj vlefta tė larta e tė shumta nė pėrpjestim me numrin e pėrfaqsonjėsve tė sajė. Ajo ruan, sigurisht, energji tė mėdha edhe sot e kėsaj dite. Kėto energji do tė nxjerin, me doemos, shkėndi xixllonjse qė do t'a ndriēojnė kėtė popull dhe do t'i tregojnė drejtimin qė duhet ndjekur.

>>>>>>>>>>>

Arb
10-01-08, 00:18
Por, pėrpara sė gjithash, detyrohemi tė gėrmojmė veēorit e lėndės sė grestė qė pėrbėn popullin t'ėnė. Njė kirurg nuk do t'u a dilte asnjė herė nė krye operacjoneve qė bėn po mos tė njihte imtėsisht shtretrit anatomikė tė pjesės ku do tė vėrė thikėn. Gjithashtu, njė intelektual ose burr shteti do t'i mbrapshtonte shumė punėt nė vėnt qė t'i ēonte nė rrugė tė mbarė, po mos tė njihte si duhet popullin nė tė cilin edhe ai bėn pjesė.

— Gnothi safton, i tha Orakulli i Delfit filozofit Sokrat.


>>>>>>>>>>>>>>

Arb
10-01-08, 00:19
***

Qėllimi q'u ndoq nė hartimin e kėsaj vepre ka qėnė shumė i kufizuar. Ėsht pėrmėndur edhe mė parė : t'i jipet rasja lexonjsit tė thjeshtė qė tė nxėjė disa tė vėrteta rreth racės sė tij, tė dijė se midis tij dhe atyreve qė flasin njė gjuhė me tė nuk ka asnjė ndryshim gjaku e pra t'a njohė Shqiptarin, qė prej Mitrovice e gjer nė skajin mė jugor tė Ēamėris, si vllan e vetė.

Gjuha e pėrdorur ėsht e thjeshtė dhe, pėr tė bėrė qė teksti tė kuptohet lehtė, janė mbledhur, nė njė kaptinė tė veēantė, disa shėnime e sqarime biologjike tė vulgarizuara. Rrjeshtimi i lėndės ėsht bėrė nė mėnyrė qė seicili lexonjės tė gjejė diēka qė t'a interesojė. Pranė pjesėve me pėrmbajtje vetėm biologjike, janė shtjelluar subjekte ethnografikė e historikė.

Por kam shpresė se edhe intelektuali i paspecjalizuar n'anthropologji e nė histori do t'i lexojė me interes kėto pak faqe. Janė, me sa di unė, tė parat qė shkruhen mbi racėn t'onė nė gjuhėn shqipe e prandaj shumė-kushit nuk do t'i ketė rėnė rasja qė tė mirret me problemet qė qeken nė kėtė vepėr.

Pėr tė mundur tė konsultojė sa mė shumė nga studimet e autorvet tė huaj qė janė marrė me anthropologjin e me ēėshtje tė tjera shqiptare, kam qėnė i detyruar t'ė marrė hua libra nėpėr miq, tė ēqetsojė ndokėnd qė tė mė pėrkthejė ndonjė vepėr prej gjermanishtes e tė kėrkojė kėshilla nga ata qė janė mė tė zotė se unė. Duke i u dhėnė funt kėtyre rreshtave, e ndjej pėr detyrė t'i u falem nderit me zėmėr qė tė gjithve.

Tiranė, Jenar 1944.

AUTORI

Arb
10-01-08, 00:19
RACA DHE KOMBI


Ē' ĖSHT ANTHROPOLOGJIJA - PĖRKUFIZIMI I RACĖS - LIGJĖT E MENDEL-it - SHĖNIME ANTHROPOMETRIKE - KLASIFIKIMI I RACAVET DHE RACA ARJANE - METIĒJATI - RACA, KOMBI, GJUHA


Ndryshimet e fytyrės e tė mėnyrės sė jetesės i u kanė rėnė nė sy vėzhgonjėsve qė nė kohėt mė tė lashta. Ndėr dokumentat e hieroglifuar t'Egjyptjanvet gjėnden pėrshkrime tė shumta popujsh qė kishin marėdhėnje me nėnshtetasit e Faraonvet. Bibla, nė kaptinėn e dhjetė tė Gjenezės (tė bėrėt) pėrmban njė dokument tė famshėm ethnologjik tė kohės. Ndėr Grekė e Latinė, pastaj, kemi shėnime tė shumta e vepra tė tėra ku fise e raca tė ndryshme tė dheut pėrshkruhen pėr bukuri duke u ndjekur njė farė sistemi shkencor. Mjafton tė pėrmėnden emrat e Herodotit, Aristotelit, Tacitit e Plinit tė Vjetėr pėr tė kuptuar se shumė ndėr eksponentėt e mendimit helenik e italik i kanė kushtuar me zell studime tė vlefshme atyre shkencave qė sot thirren ethnografi, ethnologji e anthropologji.

Studimet shumzohen gjatė Mesjetės dhe zėnė vėnt kryesor hė numrin e diturive tė kohės, atėherė kur Evropjanėt mundėn tė zbulojnė kontinente tė reja dhe tė hyjnė thellė nėpėr ato qė njiheshin edhe ndėr kohėt e moēme. Mė nė funt, nė shekullin e nėntmėdhjetė, njoftimet e mbledhura mbi dukjen e mbi zakonet e njerėzve disiplinohen, caktohen vijat qė duhen ndjekur pėr kėrkimet e reja dhe arrihet, nė kėtė mėnyrė, nė shkencat e vėrteta qė pėrbėjnė historin natyrore tė njeriut.

Emri i anthropologjis ėsht.i vjetėr: e pėrdor Aristoteli nė kuptimin e fjalimit mbi njerin e do t'a pėrdorin gjer nė ditėt t'ona filozofėt me domethėnjen e njė doktrine tė natyrės njerzore. Nga mezi i shekullit tė shkuar ky skaj pėrhapet si sinonim i “historis natyrore tė njeriut” (Broca) dhe pėrhapja e tij bėn qė tė lihet pas dore kuptimi filozofik.

Arb
10-01-08, 00:20
>>>>>>>>>>

Skajet ethnografi e ethnologji q'e kanė rrėnjėn nė konceptin e popullit (gėrqisht ethnos) janė tė kohėve tė reja. Pėrkufizime tė qarta mbi to mungojnė edhe sot e kėsaj dite, pse dijetarė tė shteteve tė ndryshme i u japin kuptime qė nuk pėrputhen kryekėput njėri me tjetrin. Me gjithė kėtė, pėrmbajtja e ethnografis ėsht pėrcaktuar, nė pėrgjithsi, nė kuptimin e njė disipline thjeshtėsisht pėrshkronjėse, e cila ka pėr barrė mbledhjen e lėndės q'ėsht pėr t'u vrejtur mbi kulturat e sotėshme tė popujve tė ndryshėm. Ethnologjija ėsht shkenca krahasonjėse e induktive qė ka pėr detyrė pėrpunimin e mėpastajshėm dhe diskutimin e kėsaj lėnde sė mbledhur.

Por prap tė dy skajet nuk janė pėrdorur vetėm nė kėtė kuptim. Shumė herė nėn emrin “shkenca anthropologjike” dijetarėt kanė pėrmbledhur ethnologjin sė bashku me anthropologjin. Kurse, duke pranuar njėsin e kėtyre dy disiplinave, pėrdorimi shkencor italjan e ka mbajtur tė ndarė anthropologjin — studimi i problemeve biologjike, sistematike e racore tė njeriut — nga ethnologjija qė studjon grumbullimet dhe kulturat e njerzve. 1)

Arb
10-01-08, 00:23
***

Fjala “racė” ėsht pėrmėndur shumė ndėr kėta vjetėt e fundit. Ku me kuptimin shkencor, ku me kuptimin e njė doktrine politike qė ka marrė emrin racizėm e qė ka krijuar bazėn e lėvizjevet politike tė disa popujve.

Ky studim nuk ka pėr qėllim qė tė hyjė thellė n'anthropologji, as tė mirret me ēėshtje filozofike abstrakte ose me racizėm e prandaj, pėr t'i dhėnė lexonjsit rasje qė tė marrė vesh ē'ėsht raca, po japim disa pėrkufizime tė hartuara prej shkencėtarėsh rrymash tė ndryshme e qė nuk bjenė nė kundėrshtim, por e plotsojnė shoqi shojnė.

“Raca, thot Guenther, pėrfaqson njė grup njerzor qė, pėr lidhjet ndėrmjet veēorive fizike dhe pajosieve shpirtrore tė veēanta, dallohet nga cilido grup tjetėr njerzor dhe krijon elementa qė i pėrngjajnė njėri tjetrit.” 2)

Eugen Fischer, qė ėsht njė ndėr mė tė mėdhenjt eksponentė tė racizmit gjenetik, e pėrkufizon me kėto fjalė racėn: “ėsht njė trunk i pėrcaktuar nga grupe “genėsh” 3) tė barabar-tė, jo prej njerzish q'i pėrngjajnė shoqi shojtė vetėm ndėr trajta tė pėrjashtėme : ėsht njė grup qė trashgohet.4)


_____________
1) Renato BIASUTTI : “Origine e sviluppo delle scienze anthropologiche”, nė Razze e Popoli della Terra, faqe 13, 14, 15.
2) J. EVOLA : “Mito del sangue”, Hoepli, Milano, 1942, faqe 2.
3) Fuqija qė kanė gametėt (spermatozoidėt dhe ovulėt) pėr tė shkaktuar dukjen e veēorive somatike tė posaēme, i veshet pranis, nė nukleo, tė lėndėve kimike tė veēanta qė thirren me emrin “faktorė”, “determinantė” ose “genė”. Morgani dhe shkolla e tij i mbajnė “genėt” si thėrmije qė kanė seli tė caktuar ndėr kromozomė.

Arb
10-01-08, 00:24
Alessandro Ghigi thot: “sistematiku munt tė pohojė qė raca ėsht njė entitet i dalluarshėm pėr njė sasi karakteresh morfologjike e fiziologjike tė pėrcjellėshme me anėn e trashgimis, qė duken ose, sido qoftė, qė munt tė zbulohen me metodat e verés sė zakonėshme e tė statistikės.” 5)

Nga kėto tri pėrkufizime tė rėndėsishme del nė shesh se shumica e shkencėtarve me fjalėn racė nuk pėrfshijnė vetėm njerz qė kanė veēori somatike krejtėsisht tė njėjta, por qė kanė, bashkė me trajtat e pėrjashtėme, tė pėrngjarėshme edhe disa cilsira shpirti qė i afrojnė midis tyre e qė trashgohen prej atit e nėnės te bijt e bijat.

Shkencėtarė tė tjerė nuk i japin rėndėsi kaq tė madhe pjesės shpirtrore. Njė ndėr ta, Boule, jep kėtė pėrkufizim : “pėr racė duhet kuptuar vazhdimtarija e njė tipi fizik qė shpreh afėrsit e gjakut dhe qė pėrfaqson njė grupėzim kryesisht natyror duke mos patur nė pėrgjithsi asgjė tė pėrbashkėt me popullin. me kombėsin, me gjuhėn e me zakonet qė janė grupėzime kėmb' e krye artificiale dhe aspak anthropologjike dhe qė s'kanė tė bėjnė veēse me historin, mbasi janė prodhime tė sajė.” 6)

Pikėrisht kėtu ngul kėmbė edhe De Lapouge: “raca ėsht pėrmbledhja e disa individve qė kanė tė pėrbashkėt njė farė tipi tė trashguarshėm; nocioni i racės ėsht i rendit zoologjik, vetėm zoologiik.” 7)

Por, pėr kėtė vepėr do t'ishte ndofta m'i pėrshtatshėm pėrkufizimi i Martial-it qė i u shtėmėnget rymave politike, nuk lė pėrjashta pajėn shpirtėrore dhe i jep rėndėsi kryesore historis: “Thirret racė pėrmbledhja e njė popullsije, karakteret psikologjike tė sė cilės, tė fshehura ose tė ēfaqura (posaēėrisht gjuha) dhe vizat anthropobiologjike pėrbėjnė mbrėnda kohės (historis) njė njėsi tė dalluar.” 8)

_____________
4) J. EVOLA : Op. cit. faqe 92 - 93.
5) Alessandro GHIGI : “Problemi Biologici della Razza e del Meticciato”, Nicola Zanichelli Editore, Bologna, 1939, faqe 8.
6) Eugéne PITTARD : “Les races et l'histoire”, Albin Michel Editeur, Paris, 1932, faqe 4.
7) Giovanni MARRO : “Primato della Razza Italiana, Casa Editrice Giuseppe Pfincipato, Milano, Messina, 1940. Faqe 50.
8) Dr. René MARTIAL : “Race, Hérédité, Folie”, Mercure de France, Paris, 1938, faqe 1. - Kaptina e parė e kėtij libri ėsht pėrkthyer shqip prej Autorit tė kėsaj vepre dhe ėsht botuar nė “Pėrpjekja Shqiptare”, Viti i dytė, faqe 386.

Arb
10-01-08, 00:25
Ky pėrkufizim cakton edhe programin e pėrgjithshėm tė punės s'onė nė tė cilėn flitet pėr origjinėn dhe pėr lėvizjet mė te mėdha historike tė racės shqiptare, pėrshkruhen vijzat morfologjike dhe kufizohet puna mbrėnda kufijve toksorė qė pėrmbajnė ata pėrfaqsonjės tė racės qė flasin njė gjuhė tė vetme, shqipen.

***

Pėr t'a afruar lexonjsin mė tepėr me njė nga problemet themelore tė racės, me trashgimin, mė duhet lė flas pak mbi ligjet qė e rregullojnė kėtė. Kuptohet qartaz se nuk do tė kishte pse tė flitej pėr origjinėn ilire tė Shqiptarve e pėr pastėrtin e racės sė tyre nga elementa tė huaj, po tė mos ishin zbuluar ligje me saktėsi mathematike qė rregullojnė kalimin e veēorive trupore e shpirtrore tė njerėzve prej njė brezi nė brezat e ardhshėm.

Vetė Darwin-i kishte nxjerė nė shesh fakte tė rėndėsishme duke studjuar dukjen dhe shpėrndarjen e disa karaktereve ndėr ibridė. Weismann-i shpreh konceptin e vazhdimis sė plazmės germinative tė prindėrve ndėr fėmij e prandaj, gjer nė njė farė pike, tė pavdeksis sė sajė. Tashi dimė se kjo vazhdimi, e prandaj ruajtja e karakterevet tė njeriut, njėmėndsohet (realizohet) me anėn e kromozomėve, qė janė trupa tė vogjėl tė ngjyrosur, nė numėr tė caktuar pėr setcilėn specie e qė pėrmbahen prej tė gjitha qelizave (ēelulave) tė farės s'organizmave bimore e shtazore. F. Galton hartoi pastaj theorin e trashgimis atavike, si pas sė cilės grumbulli i cilsive tė njė individi i u detyrohet jo vetėm prindėrvet, por edhe gjyshėrvet e stėrgjyshėrvet nė mėnyrė zvoglonjse (dekreshente) me largėsin e brezave. Por kjo theori, me gjithė se e pėrmirsuar nga Pearson, nuk puqet krejtėsisht me theorit e hartuara nga Mendel-i.

Nė vitin 1865-66, njė murg austriak, Grigor Mendel, mbillte nė kopshtin e kuvėndit pizele e bimė tė tjera dhe kryqėzonte varietetet e ndryshme pėr tė shikuar se si trashgoheshin ndėr ibridėt karakteret e tyre. Zbuloi nga kėto vėzhgime tri ligjė biologjike me rėndėsi kryekreje qė nuk bėnė pėrshtypje tė madhe atėherė kur u botuan pėr herė tė parė, por qė mė vonė, mė 1900, u vėrtetuan prej tre botanikėsh tė ndryshėm dhe formuan, qė prej kėsaj kohe, themelin e njė disipline tė re qė shkoi pėrpara me hapa shumė tė shpejta, tė gjenetikės.

Arb
10-01-08, 00:26
Prej kėsaj kohe u ndie nevoja qė tė kėrkoheshin e tė zgjidheshin edhe pėr njerin problemet e ndryshme tė trashgimis e t'ibridizmit. Nė kėtė mėnyrė gjenetika u fut n’anthropologji. Studimet e bėra gjer mė sot tregojnė se nė trashgimin e shumė veēorive tė ndara (si ngjyra e syvet, ngjyra dhe trajta e flokėvet, trajta e hundės, shumė sėmundje q'i sjell individi me vehte kur lind etj...) vėrtetohen plotėsisht tė tri ligjėt e Mendel-it. Tė thjeshtėsuara ato munt tė shprehen nė kėtė mėnyrė:

1. — LIGJA E ZOTRIMIT OSE E UNIFORMITETIT : kur kryqėzohen dy bimė o kafshė, qė ndrrojnė njėra prej tjetrės pėr njė karakter tė vetėm, i cili karakter nė njėrėn ėsht zotronjės dhe nė tjetrėn i mbėshehur, ne brezin e parė shihet vetėm karakteri zotronjės.

SHĖMBULL I: duke mbarsur njė pizel me fara tė verdha me polinėn e njė pizeli me fara tė blerta, tė gjitha farat e para qė na jep ky kryqzim janė tė verdha, pse ngjyra e verdhė ėsht zotronjėse mbi ngjyrėn e blertė.
SHĖMBULL II: Po tė kryqzojmė bimėn “gojė e luanit” me lule tė kuqe me njė tjetėr me lule tė bardha, lejnė lule me ngjyrė tė ndėrmjeme: gojė luani me ngjyrė trėndafili.

2. — LIGJA E NDARJES SĖ KARAKTEREVE : nė qoftė se mbarsen njėra me tjetrėn fara me origjinė tė kryqėzuar, nė brezin e dytė ato japin fara qė kanė karakterin zotronjės (tė verdha nė shėmbullin e parė) dhe fara qė kanė karakterin e mbėshehur (tė blerta po n'atė shėmbull), nė njė pėrpjestim tė qėndruarshėm 3:1 (pra, nė katėr, tri fara tė verdha dhe njė tė blerėt). Nė shėmbullin e dytė, tė gojės sė luanit, nga tė cilėt njė e katėrta ėsht me lule tė kuqe, njė e katėrta me lule tė bardha dhe dy tė katėrtat janė me lule ngjyrė trėndafili.

3. — LIGJA E PASTĖRTIS SĖ GAMETEVE NDĖR IBRIDĖT: nė qoftė se mbillen pizele tė brezit tė dytė, do tė kemi njė brez tė tretė, nė tė cilin dallohet:

Arb
10-01-08, 00:28
) Pizelet e blerta prodhojnė vetėm pizele tė blerta ;
b) farat e verdha, nė dukje omogjene, nė brezin e trete japin njė tė tretėn e farave me ngjyrė tė verdhė, qė nuk e ndryshon mė ngjyrėn ndėr brezat e ardhėshėm;
c) dy tė tretat qė mbetėn japin njė pėrzjerje farash te verdha e tė blerta nė raportin 3:1, njė soj si nė brezin e dytė,
ē) kėto farat e fundit — tė verdha e tė blerta bashkė, si pas raportit mendeljian 3:1 — ndjekin tri rregullat e mėsipėrme, do me thėnė farat e blerta prodhojnė vetėm fara tė blerta, farat e verdha prodhojnė fara tė verdha tė pastėrta dhe fara tė verdha qė japin fara nė dy ngjyra si pas raportit tė mėsipėrm.

http://vargmal.org/attachment.php?attachmentid=28&d=1156737757

Nė brezin e parė (I) kemi “fėmij” me karaktere tė pėrziera; nė brezin e dytė (II) duken karakteret fillestare nė gjysmėn e “fėmijvet”; nė brezin e tretė (III) karakteret fillestare duken edhe nė gjysmėn tjetėr tė “fėmijve” qė, nė krye, dukesh sikur kishin vetėm karaktere tė pėrziera.


http://vargmal.org/attachment.php?attachmentid=29&d=1156737766

Nė brezin e parė (I), trashgimija m'e dobėt (shėnuar me katrorin e bardhė) duket sikur ka humbur, por del prap nė shesh nė brezin e dytė (II) e nė tė tretin (III). Nė brezin e tretė (III) kjo trashgimi len edhe nga “bijt” ku, nė brezin e dytė, dukej sikur kishte humbur.

Arb
10-01-08, 00:29
Riprodhimi i gojės sė luanit bėhet sipas skemės I.

Sa thamė mė sipėr tregon se gametėt mbeten tė pastėrt sa do qė bima ėsht ibride, pra e pėrzierė.

Kjo ligjė e tretė do tė vlente edhe pėr trashgimet e ndryshme, shpirtrore ose trupore, tė species njerzore. Veēorit qė trashgohen munt tė pėrcillen (transmetohen) edhe veē e veē. pa patur me doemos marėdhėnje midis tyre. Prandaj ėsht gabim tė ēfaqen gjykime tė papjekura rreth karakterit tė njė individi duke u mbėshtetur vetėm mbi pamjen e tij fizike. Kjo gjė do t'ishte e drejtė vetėm sikur tė kishim pėrpara syve kryqėzimin e dy pėrfaqsonjėsve tė dy racave tė pastėrta. Por praktikisht dy raca njerzore krejt tė pastėrta ėsht e pamundur tė gjėnden n'Evropė. Kuptohet pra se njė njeri me dukje tė racės nordike, i hollė, i gjatė, flokverdhė, nuk ka me doemos cilsira shpirtrore tė kėsaj race; nga ana tjetėr, munt tė ngjajė dėndur qė nė njė shtat trashalluk tė shkurtėr tė njė brakiqefali tė gjėndet njė shpirt nordik.

Nga pikpamja e “seleksionimit tė racės”, sikur theorit e Mendel-it tė jenė tė vėrteta edhe pėr farėn njerzore, rrjeth se, sikur tė ndalojmė pėr disa breza me radhė ēdo kryqzim t'ibridve tė njė race me elementa tė njė race tjetėr, nė pjellėn do tė kemi dal' e nga dalė shpėrndarjen e veēorive tė pėrziera. Me anėn e kėsaj shpėrndarje do t'arrijmė, mė nė funt, tė kemi veēorit origjinale krejt tė pastra: e atėherė, duke veēuar mbajtėsit e kėtyre cilsive tė cilat qė nė fillim kanė shkatrruar njė racė — racėn nordike, pėr shėmbull — do tė kemi prapė racėn e pastėr tė njėherėshme. Duke u mbėshtetur nė mendelizmin theorik Gjermanija nacional-socialiste ka marrė masa pėr Aufnordung-un, do me thėnė pėr rikthimin e popullit tedeshk nė racėn “nordike”. Kjo doktrinė, gjithashtu — nė lidhje me ridaljen e papritur tė njė karakteri tė futur nė varguan e trashgimit me anėn e njė elementi biologjik tė sėmurė — ka frymėzuar racizmin gjerman; pėr tė marrė masat e ndryshme qė kanė bėrė kaq shumė bujė rreth hygjienės e rreth profilaksit tė racės.

Por a do tė jetė vallė i sigurtė pėrfundimi i kėtyre masave, ashtu siē thonė ligjėt e gjenetikės ? Shkencėtarėt jo gjermanė nuk janė tė njėj mendimi mbi pėrfundimin pozitiv tė Aufnordung-ut e tė profilaksit tė racės. 9)

_____________
9) Spjegime tė qarta e tė shumta mbi kėtė argument jep H. S. JENNINGS nė veprėn e vetė “Ereditį biologica e Natura umana”, pėrkthyer prej inglishtes nga Prof. Paolo ENRIQUES, e botuar nė A. Mondadori, Milano, 1934. Tė shifen sidomos faqet 211-212 e tutje.

Arb
10-01-08, 00:30
>>>>>>>>>>>>>>>>

Anthropologjija, pėr tė studjuar njė grup njerzish, mbėshtetet nė disa masa e pėrshkrime tė njė pjese individėsh pėr tė cilėt besohet se pėrfaqsojnė grupin. Mbėshtetet, prandaj, nė probabilitetin, i cili i afrohet mė tepėr sė vėrtetės sa m'i math te jetė numri i vėzhgimeve.

Karakteret somatike qė do t'i duhen mė shumė lexonjsit tė kėtij libri janė kėto:

1. — NGJYRA E LĖKURĖS: nuk ėsht i lehtė caktimi i sajė, pse racat e ndryshme kanė ngjyra qė i u pėrngjajnė shumė njėra tjetrės dhe qė nuk ka se si tė pėrshkruhen me fjalė. Pėrveē ngjyrės sė pėrgjithėshme tė njė race janė edhe ato tė cilitdo individi veēanėrisht. Shkenca, pėr t'i bėrė ball kėtij studimi tė ngatrruar, pėrdor shkallėn kromatike tė Von Luschan-it nė tė cilėn ngjyrat e lėkurės, nga m'e qarta gjer te m'e errta, ndahen nė tetė klasė dhe seecila klasė ndėr numra qė shkojnė nga 1 deri nė 36. Racat qė mbajnė numrat mė tė vegjėl, pse mė tė bardha, janė ato qė rrethojnė Baltikun dhe detin e Veriut, kurse mė t'errtat, q'arrijnė nė ngjyrėn gati tė zezė, janė ato tė zonavet tropikale tė Sudanit.

Ngjyra ka rėndėsi tė veēantė nė caktimin e racavet, pse ajo nuk shtohet ose paksohet prej ambientit sikurse munt tė besojnė ata qė shohin trupat tė nxirė prej rrezeve tė diellit, por ėsht e trashėguarshme nė pjellė edhe kur ambienti ndryshohet. Zezaku i Afrikės mbetet i zi edhe kur len e rritet n'Evropėn e veriut, ndėr sa Evropjani bardhosh qė ka kaluar verėn lakuriq nė ndonjė ranishtė fillon tė marrė prap ngjyrėn qė kishte porsa nis punėn e tij tė pėrditėshme nė hije.

2- — NGJYRA E SYVET mvaret nga dy ngjyra t'agut (iridit) nga tė cilat njėra ndodhet nė siipėrfaqen e mbrėndėshme, tjetra nė tė jashtmen. Ndėr albinėt (sybardhėt) kėto ngjyra mungojnė qė tė dyja dhe agu merr nga gjaku ngjyrėn e trėndafilit. Nė syt bojė qielli mungon vetėm ngjyra e jashtme, kurse e mbrėndėshmja ėsht e kuqe e ēelėt, Edhe nė syt ngjyrė ulliri tė hapėt thuaj se mungon ngjyra e pėrparshme e agut, por kjo shtohet gjithnjė e mė tepėr nė syt me ag ngjyrė gėshtenje t'errėt dhe tė zezė. Nė trashgimin ngjyra e syvet ndjek ligjėt mendeljane.

3. — EDHE NGJYRA E FLOKVET jepet prej dy ngjyrash: njėra e verdhė nė tė skuqur pėrhapet barabar nė tė gji
thė qimen dhe tjetra e gėshtenjtė pėrhapet si pluhur nė kokrra tė vogla. Kur kjo e fundit mungon, flokėt janė tė kuqė. Edhe pėr flokėt ėsht vėrtetuar mendelizmi: flokėt e gėshtenjtė, pėr shėmbull, nuk janė prodhimi mesatar qė rrjeth nga kryqzimi i niė flok-verdhi me njė flok-zi, por pėrbėjnė njė karakter tė pavarur. Ka rėndėsi tė dihet edhe se ngjyra m'e errėt ėsht zotronjse mbi ngjyrėn mė tė hapėt, por kjo vlen vetėm pėr tė rriturit; fėmijt shumė herė kanė flokė me bojė tė ēelėt qė vijnė duke u nxirė me kalimin e moshės.

4. — TRAJTA E FLOKVET DHE GRADA E LESHTORIS.

Kemi dy trajta tė ndryshme flokėsh: flokė tė pėrdredhur tė shkurtėr e tė hollė dhe flokė tė drejtė tė gjatė e tė trashė. Por njė sasi e madhe trajtash tė ndėrmjeme ka shkaktuar qė kėto tė mblidhen nė tri kategori: elikotrikė (nė trajtė tė spirales), flokė tė pėrdredhur a kaēurrela; cimotrikė, me valė; lisotrikė tė drejtė tė trashė dhe shumė a pak t'ashpėr, tė pėrngjarshėm deri diku me lelėn e kalit.

Ndėr rasje kryqėzimesh midis njerzish me flokė qė kanė trajtė tė ndryshme ėsht vėnė re se zbatohen pikėrisht ligjėt e Mendel-it.

Shkalla e leshtoris duket se ka lidhje tė ngushtė me trajtėn e flokvet, Me gjithė se pėrfaqson njė karakter njerzor parak (primitiv), duket se atė e kanė humbur tė gjithė lisotrikėt qė janė gati qose dhe njė pjes' e elikotrikvet, ndėrsa e kanė ruajtur tė gjithė cimotrikėt.

5. — LARTĖSIJA E TRUPIT tė njeriut (mashkullit tė pjekur) mė kėmbė ndryshon nga 120 nė 190 centimetra. Shumica e madhe e njerzve janė tė lartė prej 142 nė 180 centimetra. Shtati i gruas ėsht mesatarisht 12 centimetra m'i ulėt nga ai i burrit.

Lartėsit e shtatit ndahen prej anthropologve nė tetė klasė:

Shtate shumė tė ulta deri 147.9 cm. Kl. I.
Shtate t'ulta prej 148 deri 152.9 cm. “ II.
“ 153 “ 157.9 “ “ III.
Shtate tė mesme “ 158 “ 162.9 “ “ IV.
“ 162 “ 167.9 “ “ V.
Shtate tė larta “ 168 “ 172.9 “ “ VI.
“ 173 “ 177.9 “ “ VII
Shtate shumė tė larta “ 178 cm. e pėrpjetė “ VIII.

Arb
10-01-08, 00:32
Njerzit e gjatė gjėnden pėrgjithėsisht ndėr vende tė hapta, si ndėr zona me klimė tė butė ashtu nė zonėn tropikale.

Pėrveē lartėsis sė shtatit, anthropologu i u jep rėndėsi tė veēantė edhe pėrpjestimeve tė pjesve te ndryshme tė trupit. Matet, pėr shėmbull, gjatsija e shalės, e krahut dhe e segmentevet tė tyre, diametrat transversalė tė bustit, trajta e syrit dhe e kapakėvet tė tij etj....

Ndėr kohėt e fundit u fol shumė edhe pėr grupėzimet e gjakut, por hė-pėr-hė dallimi i racave tė ndryshme si pas grupeve qė: paraqiten prej individve nuk ka hyrė preras nė shkencė.

6. — TRAJTA E FYTYRĖS DHE TREGONJSI I SAJĖ. Ndryshimet fizionomike qė bjenė mė tepėr nė sy mvaren nga ndryshimet e eshtrave qė pėrbėjnė fytyrėn, dhe pjesėt e tjera tė kafkės qė ndodhen afėr sajė. Mbi njė sipėrfaqe shumė tė vogėl anatomike paraqitet gama m'e gjėrė e ndryshimeve morfologjike. Disa nga veēorit nuk munt tė maten e prandaj bėhet pėrshkrimi i tyre, disa tė tjera nuk munt tė diktohen veēse ndėr kafka pa mish, kurse ka veēorira qė munt t'analizohen me anė masash mbi njerin e gjallė dhe janė pikėrisht dimensioniet absolute e relative tė fytyrės dhe dimensionet e hundės.

Tregonjsi fizionomik i fytyrės ėsht raporti nė mes tė lartėsis nasion-mento 10) dhe tė gjėrėsis mė tė madhe e cila gjėndet duke matur hapsirėn nė mes tė dy zigomeve (mollzave tė faqes). Nė tregonjsin morfologjik tė fytyrės mirret si skaj krahasimi gjėrsija e sajė dhe flitet pėr fytyra tė shkurtra, te mesme ose tė gjata.

Tregonjsi morfologjik i fytyrės ndryshon nė mes tė 73.4 e 93.7; qė do tė thotė se lartėsija nga nasion nė mjekėr ėsht 7 ose 9 tė dhjeta tė gjėrsis mė tė madhe bizigomatike.

7. — TRAJTA E HUNDĖS DHE TREGONJSI I SAJĖ. Pėrveē ndryshimevet tė profilit ka rėndėsi trajta dhe gjėrsija ,e flegravet (vrimavet tė hundės). Tregonjsi hundak ėsht raporti qe rrjeth nga gjėrsija m'e madhe e flegravet dhe lartėsija e pėrgjithėshme e hundės. Ky tregonjės kalon mesatarisht prej 60.4 gjer nė 112.1. Nė bazė tė tregonjsit hundak kemi hunda tė holla e tė gjata (leptorrine: deri nė 70), hunda te mesme (mesorrine : prej 70 deri nė 85) dhe hunda tė sheshme ose tė shtypura (platirrine : prej 85 e tutje.)
problemin e racės shqiptare. Duhen gjurmime tė tjera, duhen studime tė reja. Haberlandt e Lebzelter, pėr shėmbull, pretendoinė se gjatė matjeve janė siguruar pėr tipin e veēantė tė Kthellės tė zbuluar me kohė prej Baron Nopsca-s dhe qė dallohet prej tė tjerėve pėr trajtė tė ngjyrosur fortė si tipi alpin, pėr shtat tė shkurtėr, pėr iperbrakiqefali, pėr hundė tė drejtė dhe pėr fytyrė shpesh herė nė trajtė trikėndshi. Mbi vėndin qė duhet tė zėrė ky tip nė sistematikun e racave nuk dihet gjė me siguri. Ishuj q'e pėrmbajnė atė janė zbuluar edhe nė Bosnje e nė Sėrbi. Por a janė tė sakta shėnimet e kėtyre autorve ? Ku e ka origjinėn ky tip pėr tė cilin Pittard-i nuk thotė asgjė, pse duket qė nuk ka ditur ē'kanė shkruar dy anthropologėt e sipėrm, dhe qė Weninger-it nuk i ka rėnė nė sy asnjė herė, me gjithė se e ka njohur nga Nopcsa ? Por pyetjet nuk kufizohen vetėm nė tipin e Kthellės. Dyshime lejnė sa tė duash edhe pėr pėrqindjet e trajtave tė ndryshme e pėr saktėsin e pėrshkrimit tė kėtyre trajtave. E, tė gjitha kėto, jo pse anthropologve tė pėrmėndur i u mungonte zotsija, por pse kėta nuk kanė pasur rasje e kohė tė 'grumbullojnė lėndė mė tė shumtė.

Mbledhjen e kėsaj lėnde ne nuk duhet t'a kėrkojmė prej tė huajvet, por prej vetė Shqiptarvet. Ndėr emrat e autorve te shumėt q'u pėrmėndėn mė lartė, lexonjsi do tė ketė vėnė ré se ka edhe disa ballkanas qė s'janė mjaftuar me studimin e racave tė tyre, por kanė futur hundėn edhe nė pėrshkrimin e racės s'onė. A nuk munt tė mirremi edhe ne me gjurmime tė kėtij fari ? Kemi, kėtu, disa profesorė shkollash tė mesme qė kishin pėr tė dhėnė kontribut tė ēquar nė studimet anlhropologjike, sikur tė kishin njė shtytje dhe mundėsit pėr t'u pėrgatitur.

Kėtė shtytje dy organe duhet t'a japin: Ministrija e Arsimit dhe Instituti i Studimeve Shqiptare. Pėr tė zbuluar origjinėn t'onė dhe pėr tė njohur vetvehten duhet t'i kushtojmė kujdesin e duhur studimit tė racės qė do tė kishte pėr ne rendėsi tė barabartė, nė mos mė tė madhe, me studimin e gjuhės e tė historis.

Nė parathėnjen e librit Les Anciens Peuples de l'Europe tė Dottin-it, Camille Julian-i shkruan kėto fjalė: «ēėshtja e racės, sido qė tė zgjidhet, ėsht ēėshtja mė e rėndėsishme nė historin e popujvet. Munt edhe tė thuhet se ne nuk e kallzojmė kėtė histori veēse pėr t'arrijtur nė zgjidhjen e problemit tė racės.» 19)

_____________
19) PITTARD : «Les races et l'histoire», faqe 6.

Arb
10-01-08, 00:33
III.

ORIGJINA E RACĖS SHQIPTARE

PROVA GJUHĖSORE PER AUTOKTONIN E RACĖS SHQIPTARE - ZBULIMET ARKEOLOGJIKE - MENDIMI I ANTHROPOLOGVET - BESIMI I DIELLIT DHE BESTYTNl TĖ SOTĖSHME - PĖRFUNDIM.


Pesė vjetė mė parė, Shpend Bardhi pat botuar nė Pėrpjekjen Shqiptare njė studim sintetik mbi origjinėn e popullit t'onė. 1) Duke marrė pėr bazė gjurmimet e linguistėve dhe t'albanologėve mė tė rėndėsishėm tė botės, ai rrihte me radhė hipothezat e ndryshme qė mbėshteten sidomos nė gjuhė.

Kemi shumė rasje qė provojnė se origjina e gjuhės sė folur nga njė popull nuk ka asnjė lidhje me racėn sė cilės ky popull i pėrket. Kėshtu, pėr shėmbull, s'kanė tė bėjnė aspak me arjanizmin, e posaēėrisht me racėn nordike t'Anglosaksonėve, tė gjitha ato fise me ngjyrė tė ndryshme qė, nė tė pesė kontinentet e dheut, miren vesh nė mes tė tyre me anėn e inglishtes. Por, pėr Shqiptarėt gjak e gjuhė kamė burim tė njėjtė e prandaj studimi i Shpend Bardhit do t'i zinte me shumė tė drejtė faqet e kėsaj kaptine, sikur mos tė donim tė kėrkojmė edhe ndonjė burim tjetėr pėr tė provuar mė me siguri se ē'ėsht kjo raca shqiptare duke nxjerė argumentat jo vetėm nga gjuha, por edhe nga arkeologjija, nga mithologjija e nga kėrkimet anthropologjike.

Linguistėt ndahen nga njėri tjetri pėr origjinėn e gjuhės e tė popullit t'onė, me gjithė se kurrkush nuk mohon prejardhjen e sajė indo-europjane. Kjo prejardhje ėsht vulosur nga Franz Bopp-i qė, nėpėr studimet filologjike, ka vėrtetuar preras karakterin arjan tė gjuhės e pra tė popullit t'onė.

J. G. von Hahn-i, konsulli zė-math i Austris nė Janinė, nė veprėn e tij Albanesische Studien, e gjen shqipen e sotshme bijė t'ilirishtes dhe Gustav Meyer-i, m'i madhi albanolog i shekullit tė kaluar, e pranon dhe mundohet t'a provojė kėtė hipothezė. Glotologė tė tjerė, ndėr tė cilėt Hirt e Pedersen, nuk e konsiderojnė gjuhėn t'onė tė rrjedhur nga ilirishtja, por nga thrakishtja; ndėrsa albanologu sėrb Bariq thotė pėr tė se ėsht njė thrakishte e ilirizuar. I famėshmi studjonjės i shqipes, Norbert Jokl, tė cilit i detyron shumė Kombi i ynė dhe albanologjija, ėsht i mendimit se shqipja ėsht njė gjuhė thrako-ilire.

_____________
1) Shpend BARDHI : «Origjina e popullit shqiptar», Pėrpjekja Shqiptare, Viti i dytė, faqe 322.

Arb
10-01-08, 00:34
Kėtyre mendimeve qė nuk qėndrojnė kaq shumė larg njėri nga tjetri i u janė shtuar edhe dy tė tjera krejt tė ndryshme. Njėri — i August Schleicher-it — e vė shqipen nė njė degė indo-europjane bashkė me latinishten e me greqishten dhe i pėrmbleth qė tė trija nėn emrin «grupi pelazgjik»; tjetri — i August Friedrich Pott-it — thot se shqipja ėsht njė gjuhė iliro-pelazgjike para-indo-europjane. Por tė dyja kėto mendime kanė gjetur kundėrshtime tė forta ndėr glotologė. E para ėsht lėnė thuaj se mė nj'anė; e dyta ka shumė shkencėtarė kundra dhe, nė qoftė se mbrėnda caqevet tė filologjis ka ndonjė mbėshtetje, nuk pranohet n'asnjė mėnyrė nga shumica e historjanvet dhe e arkeologvet. Ndėr kėto kohėt e fundit as historjanėt as glotologėt nuk po flasin mė pėr njė gjuhė e njė popull pelazgjik para-indo-europjan, por pėr njė popull proto-ilir arjan, 2) pėr tė cilin as ata vetė nuk dinė se ē'ėsht me saktėsi.

Vlejnė pra tė mirren nė shqyrtim tri hipothezat e para.

Tė provosh nė se Shqiptarėt janė prej origjine thrake apo ilire ka rėndėsi tė veēantė pėr ne, pse po tė pranohet njėra ose tjetra nga kėto hipotheza do tė thotė tė vėrtetohet nė se Shqiptarėt kanė qėnė ngulur qė prej kohėve mė tė lashta nė viset qė zėnė afėr e ngjat edhe sot, apo janė tė shpėrngulur prej ndonjė treve tjetėr qė ndodhet mė afėr Detit tė Zi. Shpėrngulja sjell me vehte edhe pėrzierje gjaku, pse njė popull qė largohet prej njė toke e vėndoset nė njė tokė tjetėr duhet tė ketė pasur pėrpjekje, me doemos, mė parė me fiset q'e kanė dėbuar e pastaj me fiset qė ka gjetur nė vėndin e ri. Midis tij dhe kėtyre dy grupeve janė bėrė kryqėzime qė, nė pėrpjestim me kohėn e pėrpjekjes e me numrin e pėrbėrėsve tė fiseve tė huaja, kanė lėnė gjurmė shumė pak tė dukėshme nė brumimin e racės.

A kanė banuar, vallė, stėrgjyshėt t'anė nė viset ku stėrnipėt e tyre ndodhen edhe sot ? A po kanė ardhur kėtu prej njė treve qė gjėndet mė nga veri-lindja e qė kishte pėr qėndėr Nishin, domethėnė prej Dardanis qė pėrputhet me Kosovėn e sotėshme, ashtu si ē'thot Jokl-i ? A po, mė nė funt, pėrpara shkeljes sė Sėrbvet nė Ballkan, banonin mė afėr Detit tė Zi, nė trikėndshin Nish - Shkup - Sofie, ashtu si pohojnė Samdfeld-i e Weigand-i?


_____________
2) Domenico MUSTILLI : “La civilta preistorica dell'Albania”, Rivista d'Albania, viti 1940, fasc. III, faqe 308-309 dhe nga i njėjti auktor «Origini del Popolo Illirico», Rivista d'Albania, viti 1940, fasc. III, faqe 319-320.

Arb
10-01-08, 00:35
Ndėr kėto kohėt e funtme pesha ėsht duke rėnduar mė tepėr nga ana e iliricitetit tė popullit shqiptar dhe nga anasija (autoktonija) ė kėtij populli. Njė albanolog i ri gjerman, Georg Stadtmueller, duke u mbėshtetur gjithnjė nė gjuhė e duke shqyrtuar fjalėt e huaja greke e latine tė Kishės qė kanė hyrė prej kohėsh mė shqipen, e gjen djepin e fisit t'onė nė njė vėnt qė duhet tė ndodhet pa tjetėr afėr Greqis nga njėra anė dhe afėr Dalmacis nga ana tjetėr, do me thėnė n'atė pjesė tė buzės lindore t'Adriatikut qė banohet edhe sot prej Shqiptarvet. Bilé, siē do tė shohim edhe mė pas, Autori i pėrmėndur ngul kėmbė pėr tė provuar se nė kohėn e shkeljes sė Sllavėve tė hershėm, hapsira jetsore e tė parvet t'anė kufizohej nė bjeshkėt e Shqipėris sė veriut e, pikėrisht, nė malet e nė luginat e krahinės se Matit. 3)

Pėrkrahsi m'i math i origjinės ilirike dhe i autoktonis sė Shqiptarvet ėsht profesori i Universitetit tė Palermos Francesco Bibezzo qė njihet prej tė gjithė botės si auktoriteti m'i lartė nė studimet mesapo-japige. Pėr tė provuar marėdhėnjet qė nė kohė e nė hapsirė lidhin shqipen me ilirishten e vjetėr dhe, pėr tė vėrtetuar vazhdimin historik e gjeografik tė Shqiptarvet tė sotshėm nga Ilirėt e lashtė, ai mbėshtetet nė monumentet dhe inskripcionet mesapike tė gjetura nė Pulje e nė Kalabri, tė cilat kanė pėrgjasim tė math me inskripcjonet e rralla ilirike qė janė zbuluar pėrkėtej detit Adriatik. Pėr spjegimin e kėtyreve duhet pėrdorur pa tjetėr shqipja e sotėshme e prandaj — arsyeton Bibezzo — kur shqipja dhe ilirishtja janė tė barabarta me njė gjuhė tė tretė, duhet tė jenė tė barabarta edhe me shoqja shoqen. Nė kėtė studim shumė tė vlershėm, tė cilit Shkencėtari i math po i kushton mėnt e djersė prej vjetėsh, ai arrin duke ndjekur tri rrugė: «I. Rindėrton nė tė gjithė hapsirėn sipėrfaqen gjuhėsore t'ilirishtes sė herėshme; II. shtrin dhe thellon mardhėnjet leksikore, fonetike e gramatikore tė shqipes me japigo-mesapishten; III. nė suazėn e pėrkatsive t'ilirishtes intensifikon kėrkesėn e ndonjė isoglose qė, edhe nė se numri i mbeturive gjuhėsore ėsht i vogėl, tė lidhet posaēėrisht shqipja me dialektet e folura lashtė nė tokėn me iliricitet ethnologjik e glosologjik tė provuar. 4) Nė lidhje me thrakishten, Gjurmonjsi i ēquar e thjeshtėson mjaft punėn, pse ai nxjer prova tė shumta pėr tė vėrtetuar se Thrakas e Ilirė kanė folur njė gjuhė ti vetme. 5)

_____________
3) Georg STADTMUELLER : «Historija Shqiptare nė pikėpamje tė Kombsis si problemė gjurmimesh», pėrkthim i Prof. Karl Gurakuqit, Hylli i Dritės, 1942, faqe 153.
4) Francesco RIBEZZO : «L'originaria area etno-linguistica dell'albanese e la sopravvivenza di una parola peonica in Italia», Rivista d'Albania, Viti 1941, faqe 129.

Arb
10-01-08, 00:36
Ēėshtja e selis ku kanė zėnė fill Shqiptarėt ka dalė nė shesh rastėsisht ndėr fusha tė ndryshme studimi dhe prandaj nuk ėsht rrahur aq sa duhej prej shkencėtarvet. Nė kėto kushte pėrfundimet nuk duhen koinsideruar tė sakta, pse pikat e nisjes kanė qėnė tė kuifizuara. «Nė heshtjen e shkrimtarvet, thot Ribezzo, problemi u zgjith, si tė thuash, negativisht nga Hahn-i n'Albanesische Studien I (1853 faqe 213 e tutje): nė qoftė se pėrjashtohet invadimi sllav, nė Mesjetėn e lashtė e tė ré nuk ka lajme pėr asnjė tjetėr migracjon qė tė ketė mundur tė ndryshojė strukturėn ethnike e gjuhėsore tė Shqipėris dhe tė cungojė kėshtu vazhdimin e evolucjonit tė shqipes prej ilirishtes. Ky pėrfundim nuk ėsht pikėrisht njė circolo vizioso, siē mendon H. Hirt, do me thėnė qė shqipja ėsht zėvėndėsja e ilirishtes vetėm pse Shqiptarėt ndodhen nė selin e Ilirvet. Sot, mbeturit e pakta gjuhėsore t'ilirishtes nė fushėn toponomastike kanė nisur tė gjejnė nė shqipen elemente pėrgjegjse edhe pėr etimologjinė edhe pėr fonetikėn e tyre.» 6)

Mė poshtė, njė soj si Stadtmueller-i, Profesori i Palermos thot se “po tė mendohet qė fisi shqiptar vetėm nė kėtė krahinė (nė Shqipėrin e sotėshme) ėsht nė mardhėnje me helenizimin e vjetėr tė Maqedhonis e t'Epirit, me romaniziimin e krahinės danubiane e tė Dalmatis, me sllavizimin e Thrakės, rrjeth vetvetiu se kjo bėrthėmė (populli Shqiptar) mbetet nė vėndin ku gjėndej dhe ku historikisht e linguistikisht mund tė pritet, nė qoftė se ka lidhje kaq tė ngushta me thrakishten dhe me ilirishten, tė cilat ishin sipėrfaqe qė shtriheshin pėr bri njėra tjetrės nė kohėn romake.» 7)

Mė nė funt, pėrgjasimi i ilirishtes me shqipen, nga njėra anė, dhe i shqipes me thrakishten, nga ana tjetėr, toponimet e pėrbashkėta dhe qėnja e fiseve — si pėr shėmbull Peonėt — qė thirren herė ilire herė thrakase, tė bėjnė tė besosh se Thrakėt dhe Ilirėt pėrfaqsojnė dy emra tė njė ethnos-i tė vetėm tė ndarė dysh vetėm politikisht e gjeografikisht. 8)

_____________
5) Fr. RIBEZZO : «Premesse storico-linguistiche sull'autoctonia ilirica degli Albanesi», Rivista d'Albania, viti 1940, faqe 139-140.
6) RIBEZZO : «Pramesse storico-linguistiche ecc...», faqe 117.
7) RIBEZZO : «Premesse storico-linguistiche ecc...»,, faqe 118.
8) MUSTILLI : «L'illiricita del Popolo Albanese», Rivista d'Albania, . viti 1942, faqe 31.

Arb
10-01-08, 00:37
Tė shkojmė mė tutje nė rrjeshtimin e provavet gjuhėsore e historike qė vėrtetojnė iliricitetin e popullit shqiptar, do tė zgjatemi shumė e do tė kapėrcejmė qėllimin e kėsaj vepre. Pėr tė pėrkrahur ndryshimin ethnik nė mes tė popullit qė banoi dikur nė Shqipėri dhe kėtij tė sotėshmit nuk mbetet veē se tė pranojmė hipothezėn e njė pushtimi tė huaj qė duhet tė ketė ngjarė pas rėnjes sė Perandoris sė Romės. Por arkeologjija na jep prova tė mjafta pėr t'a rrėxuar edhe kėtė pretendim.

Gėrmimet arkeologjike qė kanė tė bėjnė me qytetrimin dhe me popullin ilir janė shumė tė kufizuara. Ato tė Feniqit," tė Butrintit, t'Apollonis, tė Durrsit e tė ndonjė vėndi tjetėr nuk kanė rėndėsi tė madhe pėr kėrkimet ilire, pse kėto qėndra janė, nė pėrgjithsi, kollonira tė themeluara prej Grekėsh qė kaluan mė vonė nė dorė tė Romakvet e prandaj pika ku, mbi njė nėn-shtresė ilirike, vihen dy mbishtresa, njėra helenike dhe tjetra italike.

Por kėtė mungesė tė dukėshme e plotson, deri diku, Nekropoli i Komanit, zbuluar nė njė luginė tė Pukės qė pėrshkohet nga Drini. Gjurmė tė qytetrimit qė tregojnė varret e kėtij Nekropoli gjinden edhe nėpėr shumė krahina tė tjera tė Shqipėris, nė disa vise tė Greqis dhe, ēa ka pėr ne rėndėsi, n'Afionėn e ndodhur n'ishullin. e Korfuzit. Englezi Bulle, qė ka bėrė njė studim t'imtė mbi kėto varret e fundit, nxjer argumenta bindės pėr tė provuar se kėto, pėrveē ndonjė pėrjashtimi tė vogėl, i pėrkasin shekullit tė shtatė pas Krishtit. Varrezat e Komanit, si pas kėtij Autori, janė pak mė tė reja se ato tė-Korfuzit. 9) Dhe me tė vėrtetė edhe arkeologėt e tjerė kanė pranuar se grumbulli m'i math i tumuleve 10) tė Komanit duhet tė jetė i shekullit tė tetė pas Krishtit; por ka edhe mjaft asosh q'i pėrkasin njė kohe shumė mė tė lashtė. Materjali i mbledhur provon hapėt se nė popullin ilir ka pasur njė vazhdim tė qytetrimit halstattjan, 11) qė ėsht pėrhapur an' e kand tokės sė banuar prej fisevet tė tij. Rėndėsija e veēantė qė ka pėr thezėn qė po rrahim Nekropoli i Komanit rrjeth pikėrisht nga shkaku se varret qenė hapur ndėr epoka tė ndryshme. Arkeologėt qė kanė marrė nė studim materjalin e mbledhur mendojnė se njė pjes' e tij rrjeth prej njė kohe pėrpara shkeljes sė Romakvet nė Shqipėri. Kemi, pra, njė vazhdim traditash dhe ndikimet e ndryshme qe ka pėsuar populli ilir mbrėnda njė periudhe njėmij-vjeēare. «Nelkropoli, prandaj, provon evolucjonin e qytetrimit iliro-romak krahinor dhe vazhdimin e elementit ethnik.» 12) Tė njėj mendimi me Mustilli-n janė edhe Nopcsa, Traeger, Zeiss e shumė studjozė tė tjerė.

_____________
9) MUSTILLI : «L'illiricita del Popolo Albanese», faqe 36, 37, 38.
10) Tumul, tumule nga lat. TUMULUS - varre Ilirėsh tė rrumbullakta qė, pėr dhėn e hedhur mbi to, i pėrngjajnė njė kodrine tė lėmuar.
11) Qytetrimi halstattjan (nga emri i njė qyteti tė vogėl qė ndodhet n'Austrin e sipėrme, Halstatt, ku janė zbuluar varre historike me rėndėsi tė madhe) ka qėnė i pėrhapur ndėrmjet shekujve IX e V para Krishtit. Ėsht periudha kur punohet sė bashku hekuri dhe brunxi. Krijimin e kėtij qytetrimi tė rėndėsishėm gjurmonjsit i a mbėshtesin popullit ilir.

Arb
10-01-08, 00:38
Ka ndonjė shkencėtar qė beson se nė varret e Komanit duhet tė gjėnden edhe pėrfaqsonjės tė popullsis sveve ose avare ose sllave. Hipotheza e parė ėsht rrėxuar prej dijetarvet mė tė rėndėsishėm, megjithse ndonjė shėnj' e racės nordike gjėndet nė kėtė Nekropol. Pėr Avarėt dihet me siguri se n'ushtrin e tyre kishte shumė Sllavė. Kėta nė shekullin e gjashtė shkelėn Ballkanin dhe nė krye tė shekullit tė shtatė elementi sllav q'erdhi me ta u pėrhap nė tė gjithė Gadishullin duke lėnė tė paprekura vetėm qytetet e Dalmatis, me pėrjashtim tė Salonės, bregdetin e Egjeut dhe njė rrip toke rreth e rrotull Konstantinopolit. Ėsht vėrtetuar historikisht se Avarėt vetėm tė shoqėruar nga Sllavėt kanė shkelur nė tokėt t'ona dhe se kėta tė fundit, pėr tė hyrė nė vise shqiptare, kanė gjetur vėshtirsira tė mdha, ēa vėrtetohet edhe nga numri shumė i kufizuar i mbeturive linguistike tė kėsaj epoke qė janė futur nė shqipen. Ėsht e vėrtetė se nė tumulet e Bosnjės, ku elementi sllav zuri rrėnjė tė thella, gjejmė shumė sende qė i u pėrngjaijnė atyreve q'u zbuluan nė Koman ; por dijetarėt janė tė sigurt se kėto sende janė mė tė vjetra nga pushtimi sllav.

Qytetrimi i Komanit, pra, ėsht njė fazė e mėvonėshme e qytetrimit tė zbuluar nė Bosnjė. Ai i pėrket kohės romake. Edhe sikur tė mos pranohet se njė pjes' e varrevet tė zbuluara janė tė kohės romake, duhet pėrjashtuar njė herė e mirė mundėsija e njohjes sė pėrfaqsonjėsve tė ndonjė fisi sllav ose avar, t'ardhur nė Shqipėri nė mes tė shekujvet gjashtė e shtatė pas Krishtit, ndėr tė vdekurit e Komanit. Pėrkundrazi, duket krejtė e natyrėshme qė ata t'i pėrkasin atij ethnos-i qė banonte nė kėtė krahinė edhe nė kohėn romake dhe qė kishte zėnė vėnt qė prej epokės sė hekurit, nė tė cilėn epokė gėrmimet arkeologjike vėrtetojnė pranin e tij. 13) Zbulimi i varrezavet ilirike tė Korfuzit nuk ėsht spjeguar akoma ; por ka tė ngjarė qė disa familje tė visevet t'ona tė kenė shkapėrcyer detin pėr shkaqe tė panjohura prej nesh dhe tė jenė vėndosur n'ishullin mė tė math tė Jonit.


_____________
12) MUSTILLI : “L'illiricita del Popolo Albanese”, faqe 37.
13) MUSTILLI : “L'illiricita del Popolo Albanese”, faqe 39.

Arb
10-01-08, 00:39
***

Anthropologėt i akuzojnė pa prerė arkeologėt, pse kėta, nė gėrmimet qė bėjnė, nuk ēajnė kokėn pėr tė ruajtur kafkat e mbeturit e skeletrave tė njerzve qė zbulojnė. Bėjnė, nė kėtė mėnyrė, njė mėkat tė math, pse nuk i u japin rasje pėrfaqsonjėsvet tė shkencės sė rėndėsishme t'anthropologjis qė tė ēfaqin mendimin e tyre mbi racėn qė ka banuar nė njė vėnt. Kjo mungesė kujdesi e arkeologve, pėr tė cilėn kaq dėndur fshan Eugéne Pittard-i, bje nė sy me njė herė nė gėrmimet e shumta qė janė bėrė nė Shqipėri. Nga kėto gėrmime, pėr fat tė keq, vetėm katėr kafka Shqiptarėsh tė lashtė janė mbledhur e studjuar gjer mė sot; qė tė katra janė nxjerė nga varret e Komanit, nė Kalan e Dalmaces afėr Shkodrės. Dy ndėr to vėrtetojnė dolikoqefalin e Ilirvet, kurse dy tė tjerat janė brakoide. 14) Por njė numėr kaq i vogėl nuk mjafton pėr tė provuar me njė farė saktėsije nė se Shqiptarėt e sotshėm janė apo jo pasardhėsit e Ilirvet. 15)

Kemi, veē, njė nekropol tė vjetėr qė ka njė farė rėndėsije pėr ne: ėsht ai i Glasinacit qė gjėndet nė Bosnje 26 kilometra lark Sarajevės, nė njė vėnt, domethėnė, qė ndėr kohėt e moēme, banohej funt e majė prej Ilirėsh. Gėrmimi nė varret e tij ka nisur gjashtdhjetė vjetė mė parė. Kafkat e gjetura nė to janė studjuar qė mė 1907 nga Weisbach-u. Pėrfundimi i kėtyre studimeve vėrteton se midis sosh ndodhen disa tė tipit dolikoqefal, disa tė tipit mesoqefal dhe disa tė tjera tė tipit brakiqefal. Shifet pra, se tė paktėn dy raca tė ndryshme, ajo nordike e ajo dinarike pėrfaqsohen nė Nekropolin e Bosnjės. Si pas Schwidetzky-t, numri i kėtyre racave arrin nė tri: nordike, mesdhetare e dinarike. Tipi nordik ose verjak ēfaqet nė dy variante, nė njė trajtė me kafkė tė lartė dhe nė njė trajtė me kafkė t'ulėt. Ndėr kafkat mesoqefale shihet qartė njė kalim drejt tipit dinarik, sidomos nė trajtim tė kafkės mbrapa. Pjesa nordike ėsht m'e shumta (gati gjysma), pastaj vjen pjesa dinarike (gati njė e treta), kurse tipi mesdhetar ėsht mė i vogli nė numėr.

_____________
14) R. BATTAGLIA : “L'Europa Danubiano-Balcanica”, faqe 778-779.
15) Pastaj, nė lidhje me trajtėn e kafkavet tė gjetura nė Koman, duhet bėrė edhe njė veré tjetėr : ky Nekropol ndodhet nė buzė tė Drinit, pra nė tė vetmen rrugė tė natyrėshme qė ka lidhur, qė nė kohėt e lashta, Dardhanin me Detin Adriatik. Kemi tė bėjmė me njė zonė transiti ku ėsht e pamundur tė kėrkohet omogjenitet shumė i math anthropologjik. Rėndėsi tė vėrtetė pėr ne duhet tė kishin skeletet e zbuluara nė ndonjė sipėrfaqe tė veēuar, nė ndonjė luginė tė rrethuar prej malesh, pėr shėmbull. Vetėm kėtu duhen kėrkuar tipet e vėrteta t'Ilirvet tė lashtė. — Mbi sipėrfaqet e veēuara e sipėrfaqet e transitit, shif MARRO : «Primato della Razza Italiana», faqe 44, 45, 46.

Arb
10-01-08, 00:40
«Po t'i ikqyrim rrashtat nė pikėpamje tė kohės — shton Anthropologu gjerman — shohim se kėtu kemi tė bėjmė me rrashta tė njė periudhe mjaft tė gjatė, pra tė kohėve tė ndryshme. Racat atėherė na tregojnė njė ēnordizim, domethėnė njė paksim tė racės verjake nė dobi tė racave tė tjera. Raca verjake na ēfaqet m'e rrallė nė grupet mė tė reja». 16) Por, le tė flasim mė vonė pėr kėtė ēnordizim qė nuk vėrteton se kemi tė bėjmė me gjak t'ardhur, por ėsht vetėm njė kalim prej dolikioqefalije nė brakiqefali, njė fenomen, pra, shkencorisht i zbuluar, me gjithė se nuk ėsht spjeguar edhé.

Otto Reche, nė veprėn e vetė Raca dhe djepi i Indo-giermanvet (1936), duke pranuar se tė gjakut ilir kanė qėnė edhe fiset qė banonin nė kohėt e para tė metalit krahinėn Picenum t'Italis lindore, merr nė shqyrtim skeletet e nxjerra nga varret qė janė zbuluar afėr Novilara, Belmonte dhe Ancona. Kafkat janė, tė gjitha, tė gjata e tė ngushta, me fytyrė tė hequr e tė gjatė e me hundė tė hollė. Gjatsija mesatare e skeletevet arrin nė cm. 167,7. Shihet ēiltas se i pėrkasin racės nordike. 17)

Njė dėshmi tjetėr mbi racėn ilirike munt t'a nxjerrim nga sa kanė shkruar kronikanėt e vjetėr mbi nėntė nga perandorėt e Romės a tė Bizancit qė kishin arrijtur kulmin e hierarqis politike e ushtarake nė buzė tė Teverit ose tė Bosforit duke u nisur prej visevet t'ona. Kėta janė Klaudi, Apoloni, Probi, Valentiniani i Parė, Kostandini i Math, Kostanci i dytė, Juliani, Kostanc Klori dhe Kostandin Gali. Me pėrjashtim tė Julianit qė kishte flokė tė zezė, tė tetė tė tjerėt ishin flokartė. 18) Historiani latin Taciti i pėrshkruan Ilirėt si njė popull i fuqishėm, me flokė e me sy t'errėt, i pėrkurmė, i matur, guximtar, kryelartė, qė do mė shumė blegtorin se sa bujqėsin dhe nxjer ushtarė shumė tė mirė. 19)
_____________
16) I. SCHWIDETZKY : "Ilirėt e Glasinacit si racė", nė Bota Shqiptare, 1943, faqe 101 - 102.
17) BOTA SHQIPTARE faqe 100.
18) BOTA SHQIPTARE faqe 100.
19) BOLDRINI : «Op. Cit.», faqe 28.

Arb
10-01-08, 00:41
Po t'u hedhim njė sy mozaikvet tė Justinianit tė Madh dhe tė sė shoqes sė tij Theodhora, qė janė ndėrtuar nė Ravenna nė shekullin e gjashtė, i pari nė Kishėn e Shėn Apolinarit tė Ri dhe i dyti nė kishėn e Shėn Vitalit, do

tė na bjenė nė sy me njė herė tiparet dinarike tė Ligjvėnsit tė math Kosovar, ndėrsa Perandoresha duket se ėsht e racės mesdhetare. 20)

Nga kėto pak shėnime kuptojmė se anthropologjija nuk ka nė dorė lėndė tė nxjerė nga tumulet qė tė mjaftojė pėr tė vėrtetuar origjinėn ilire tė Shqiptarvet, me gjithė se nuk e mohon n'asnjė mėnyrė kėtė tė vėrtetė. As kronikat e vjetra nuk na japin pėrshkrime qė tė kenė njė farė rėndėsije nė kėtė drejtim. Veē, qė tė gjitha kėto provojnė katėrēipėrisht se Ilirėt ishin indogjermanė me tipare q'i u pėrngjanin pak a shumė nordikvet.

Por antropologėt nuk mbėshteten vetėm nė matjen e tė vdekurvet pėr tė shprehur mendimin e tyre mbi origjinėn e njė populli. Ata, edhe duke vėzhguar pėrfaqsonjsit e gjallė dhe duke bėrė analize tė holla, munt tė thonė se cilės race i pėrket njė popull. Kėshtu, pėr shėmbull, Pittard-i, i mbėshtetur nė pėrfundimet e anthropometris, thotė kėto fjalė pėr origjinėn t'onė: “Nuk e di nė se linguistėt kanė rėnė nė godi pėr tė caktuar origjinėn e gjuhės shqipe. Por besoj se anthropologėt do tė mirren vesh shumė lehtė pėr tė caktuar vėndin e kėsaj race. Duket qė tashi, me gjithė se kėrkimet nuk janė nė gjėndje tė na e mėsojnė preras, qė ne mund t'i vėndosim Shqiparėt nė njė nga suazat e klasifikimit tė sotshėm tė racave evropjane: n'atė tė racės dinarike. 21)

Nė racėn dinarike hyjnė popujt qė banojnė, pėrveē viseve tė tjera, Alpet Dinarike, qė prej Istries gjer nė jugė tė Shqipėris, duke ndjekur gjithkund bregdetin lindor t'Adriatikut e prandaj popujt qė ndodhen nė viset ku mė parė banonin Ilirėt. Raca dinarike, ose adriatide e Biasuttit dhe raca ilirike janė sinonime. 22)

Nė parathėnjen e njė vepre tė hartuar nga Lumo Skėndua, Pittard-i e jep vėndimin e tij mbi origjinėn e popullit t'onė me kėto f jalė: “Shqiptarėt mė duken tė jenė stėrnipat mė autentikė t'ilirvet tė vjetėr.» 23)

_____________
20) A. A. VASILIEV : «Histoire de l'Empire Byzantin», Paris, 1932, Tome I faqe 173 e 201.
21) PITTARD : “Les Races et l'histoire”, faqe 362.
22) Po tė bėjmė korrigjimet e duhura nė lidhje me origjinėn ilirike tė Shqiptarve, mendimi i Mehdi Frashrit pėrkon plotėsisht nė kėtė pikė : «kur thonė anthropologėt raca dinarike, duan tė thonė raca ilirjane e cila, tue u pėrzierė me Thrakasit, dhe mbase me elemente tė mėparėshme, formoi racėn arbėrore ose shqiptare».
«Histori e Shqipėris, etj.», faqe 70-71.
23) “Les Albanais, me paraisse-nt etre les descendants les plus authentiques des anciens Illyriens». Shif parathėnjen e veprės “Les Albanais chez eux et a l'étranger”, Lausanne 1919, faqe 4.

Arb
10-01-08, 00:41
Por, thuaj se tė gjithė anthropologėt kanė vėzhguar nė popullin t'ėnė tipare qė provojnė se duhet tė ketė, me doemos, kryqzime me raca tė huaja. Krerėt dolikoqefalė, syt e kaltėrt e flokėt e verdhė, qė hasen aty kėtu edhe ndėr ne, nuk janė veēorira tė racės dinarike. Lindin, pra, dyshime qė duhen sqaruar. Spjegimin na e jep, deri diku, Marcello Boldrini. Ky, me gjithė se nuk e largon preras dyshimin e kryqzimevet, qoftė edhe shumė tė kufizuara, me racat sllave, thot se “kushtet gjeografike, faktorėt ekonomikė, ndryshimet e pėrgjasimet anthropologjike me popujt fqinjė, gjuha, zakonet pėrkrahin hipothezėn e pėrzierjevet tė vjetra qė munt tė kenė ndodhur edhe pėrpara vėndosjes sė kėtij populli nė selin e sotėshme...” 24) Kush munt tė thotė, atėherė, se Ilirėt e lashtė, kur zunė vėnt nė Gadishullin ballkanik, nuk ishin, qė tė gjithė, tė njė tipi tė vetėm fizik, por kishte midis tyre individė tė pajosur me te gjitha tiparet qė shihen edhe sot nė popullin shqiptar ?

Tashi duhet bėrė edhe njė pyetje me rėndėsi qė ka lidhje vetėm me tregonjsin qefalik: kur pėrshkrimet e vjetra dhe kafkat e tė vdekurvet thonė se llirėt kanė qėnė kokė-gjatė, si munt tė spjegohet brakiqefalija e fortė qė vihet ré nė Shqiptarėt e sotshėm e, pėrgjithėsisht, edhe nė pėrfaqsonjsit e tjerė tė racės dinarike? Anthropologėt pėr shumė kohė janė orvatur t'a spjegojnė kėtė fenomen. Kanė thėnė nė krye se, kur nė disa varre, si pėr shėmbull nė Glasinac, shihen ndėr kohė tė ndryshme kafka qė kalojnė nga dolikoqefalija nė brakiqefali, ka njė popull kokė-shkurtėr qė vjen prej sė largu dhe pėrzihet me vėndėsit kokė-gjatė. Bile, pas njė hipoteze tė dytė — tė dalė gjithnjė nė kohėn kur anthropologjija gjendej nė shpėrgėnjt e foshnjėris — brakiqelalija kishte origjinė aziatike, domethėnė ngastrat qė popujt brakiqefalė zinin nė kartėn e Evropės ishin trevat ku popujt indo-gjermanė ishin pėrzierė me popujt jo tė gjakut arjan t'ardhur prej kontinentit lindor. Por sot tė dyja kėto hipotheza janė rrėxuar preras dhe prej tė gjithė shkencėtarėvet ėsht pranuar se popujt kokė-shkurtėr kanė rrėnjė kryekėput evropjane. 25)

_____________
24) Marcello BOLDRINI : «Op. Cit.», faqe 44.
25) Renato BIASUTTI : «La classificazione delle Razze Umane», faqe 276 e 301.

Arb
10-01-08, 00:43
Anthropologėt janė, gjithashtu, tė mendimit — me gjithė qė fenomeni nuk ėsht spjeguar edhé — se nė disa zona tregonjėsi qefalik vjen duke u rritur; po kalohet pra vazhdimisht prej kafkave dolikoide nė kafka brakoide pa patur pėrzjerje gjaku. Pittard-i kėtė fenomen e ka vėnė ré nė komunėn e Londrės dhe nė krahinėn e Savojės; 26) Biasutti thot se kėtė shndrrim tė trajtės sė kokės nuk -duhet tė lodhemi pėr t'a kėrkuar ndėr gėrmime tė banesavet tė dikurshme tė popujvet, pse sot, nė shumė krahina t'Evropės, nga tė cilat nė disa lugina t'Alpeve, ėsht e dokumentuar shtesa e brakiqefalis. 27)

Nė kohėn kur Franz Bopp-i dhe shkolla e tij bėnin krahasime ndėrmjet gjuhėsh tė ndryshme pėr tė zbuluar nė to karakterin hindo-gjerman, njė studjonjės i math engles, Max Mueller-i, shkruante se popujt qė flitnin gjuhė tė njė rrėnje, kishin edhe besime qė i pėrngjanin mjaft njėri tjetrit. 28) Theorija e tij qe luftuar prej shumė kuj pėr njė kohė tė gjatė, por mė vonė u kuptua se lufta qe e pavėnt. 29) U pranua gati nga tė tėrė mithologėt se nė themel theorija e Max Mueller-it ishte e drejtė e prandaj, edhe njė herė nisėn kėrkimet nė kėtė drejtim.

Ėsht pohuar prej tė gjithvet se baza e mithologjis arjane ėsht besimi i diellit. Ky besim, si ndėr popuj tė tjerė tė lashtė me gjuhė arjane ashtu edhe ndėr Ilirėt, qe nė pah tė math dhe, pėr ēudi, pjesė tė tij kanė mbetur gjallė gjer nė ditėt t'ona nė popullin shqiptar.

Disa vjetė mė parė u zbulua n'Austri kryeqyteti i krahinės Noricum qė banohej prej Ilirėsh.30) Thirrej Noreia dhe gjėndej nė malin Lugenboden. Ndėr sa ndėrtesa tė tjera u zbulua edhe pallati mbretror dhe, jo shumė lark kėtij, njė tempull i goditur nė tė tretin shekull para Krishtit. Ky tempull ėsht i rrumbullakėt, 31) me tetė metra diametėr dhe i rrethuar me njė postrehė, pullazi i sė cilės mbahej, si duket, me shtylla tė drunjta. Nė mes ishte altari, i pėrbėrė prej katėr rrasash tė tė mėdha e tė rėnda, tė latuara e tė ngritura mbi tokė.

_____________
26) PITTARD : «Les Races et histoire», faqe 19, 28, 29 e tutje.
27) BIASUTTI : .L'Umanita attuale», faqe 229, 230.
28) J. EVOLA : «Il Mito del sangue», faqe 9.
29) Raffaele PETTAZZONI : (Accademico d'Italia) : «Antichi culti nella penisola balcanica», Rivista d'Albania, 1941, faqe 109.
30) GELASIUS : «Bindimi i Diellit ndėr Ilirėt», Hylli i Dritės, 1913, faqe 77.
31) THALLOCZY shkruan se Ilirėt “kishin tempuj tė rrumbullakėt, tė goditur pėrmbi bregore...” Bota Shqiptare, faqe 106.

Arb
10-01-08, 00:44
Ndėn altar ndodhej vatra e zjarmit pėr flit qė truheshin. Ndonjė statujė Perėndije nuk u gjet nė kėtė vėnt tė shėnjtė, pse besimi i Ilirvet ishte pa ikona. Por mėnyra e ndėrtimit tė kujton me njė herė tempujt e vjetėr tė Romės ku nderohej dielli.

Nė majė tė njė kodre qė gjėndet pranė katundit Igls nė malsi tė Tirolit, Zonja Miltner ka zbuluar njė tempull tjetėr ilir, nė mes tė tė cilit u gjet shtrirė njė rras’ e madhe qė pėrbėnte altarin. 32) Nė mėngjes, kur dielli dilte pėr tė parėn herė nė buzė tė malit, rrezet e tij binin mu nė mes t'altarit duke-kaluar nėpėr njė gallustėr tė hapur, pėr kėtė qėllim, nė pullas. Qė kjo ndėrtesė ėsht faltore nuk duhet tė kemi asnjė dyshim; varret rreth - e - rrotull sajė vėrtetojnė se, njė soj si sot, edhe Ilirvet tė moēėm i u pėlqente t'i varrosnin tė dashurit e tyre afėr tokės sė bekuar.

Ndėr popujt e tjerė tė vjetėr qė banonin nė Ballkan, kulti i diellit ka qėnė shumė i pėrhapur. 33) Ky kult as nuk ka qėnė i njohur nė kohėn greke arkaike e klasike me pėrjashtim tė Helios-it nė Rodi; por edhe pėr kėtė dyshohet se mos ka origjinė tė huaj. Njė filozof platonik, Maksimi prej Tiros, tregon se fisi ilir i Peonvet adhuronte diellin nė trajtė tė pafytyrzuar tė njė disku tė vogėl tė lartėsuar mbi njė shkop tė gjatė. Nė monedhat e mbretit Lykkeios tė Peonis, qė qe aleat i Ilirvet tė tjerė e i Thrakasvet kundėr Mbretit tė Maqedhonis, shihet dėndur koka e Apollit stolisur me dafina; ky ka qėnė perėndi qė pėrfytyronte diellin.

Edhe Thrakasit qė, si ē'thamė, janė tė njėj gjaku e gjuhe me Ilirėt, e adhuronin diellin. Sofokliu, nė tragjedin e ēdukur Tereus, vė kėto fjalė nė gojėn e Thrakasit Orfé: “O Diell hyll shumė i nderuar prej Thrakasvet, miq tė kuajve.” Nė njė tragjedi tjetėr t'Eskilit, Bassaridet, Orfeu squhet qė me natė pėr t'u ngjitur pėrpara agimit nė majėn e malit Pangeo qė t'i falej Diellit, i cili pėr tė ishte Perėndija m'e madhe.

Nuk ka shėnja tė shumta t'adhurimit tė diellit anikonik nga ana e Thrakasvet. Por provohet mirė besimi i tyre ndaj Apollit, tė cilit shumė herė i ngjiten mbiemra vendės, si pėr shėmlbull Sitalkas, ashtu si ē'janė thirrur shumė nga princat e vėndit, dhe Zerynthois qė pėrfaqson emrin e njė fisi tė tyre. Fytyra e “kalorsit thrakas” ka zakonisht rreth kokės njė kurorė rrezesh, shėnj' e qartė kjo qė vėrteton lidhjen shpirtrore tė popullit me diellin
_____________
32) GELASIUS : «Op. Cit.» faqe 80.
33) Mbi adhurimin e diellit ndėr Ilirė, Thrakas e Maqedhonas, shif PETTAZZONI, «Op. Cit.»

Arb
10-01-08, 00:45
Tė pėrmėndim, me qėnė se ra rasja, edhe njė legjendė maqedhonase, mbassi edhe populli qė polli Lekėn e Math ėsht, si pas mendimit tė shumicės sė historjanvet, i njė origjine me Ilirėt. Perdika, themelonjsi i shtėpis mbretnore tė Maqedhonis, ishte m'i vogli i tre vllezėrve tė cilėt, nga toka e Iliris, kishin shkuar nė Lebaia dhe ishin marrė nė shėrbim si barinj' prej mbretit tė vėndit. Kur mbretresha mbrunte bukėt, kishte vėnė ré se kurdoherė buka e Perdikės bymehej dy herė mė shumė nga bukėt e tjera. I a kallxon kėtė gjė Mbretit dhe ky, i trėmbur prej kėtij farė paralajmėrimi, i dėbon tė tre vllezrit. Ata kėrkojnė rrogėn q'u qe caktuar, por mbreti nuk u a jep. Veē, u tregon kėtyreve diellin qė n'atė ēast po hynte nė shtėpi nga njė bir' e pullazit, dhe u thotė: “kjo ėsht rroga qė ju meritoni.” Dhe ja ku Perdika pėrgjigjet nė kėmbė e nė dorė: “edhe ne e pranojmė” dhe, me njė thikė qė kishte me vehte, shkroi mbi tokė rrethin e diellit. Pastaj hyri tri herė mbrėnda kėtij dielli tė vizatuar pėr dhé e u largua bashkė me tė vllezrit. Vepra me karakter magjik dha pėrfundimin e pritur, pse Perdika, kur pushtoi tė gjithė Maqedhonin, u bė edhe zot i Lebaia-s. Legjenda dėshmon hapėt se edhe ndėr Maqedhonas dielli adhurohej.

Ndėrsa ky adhurim i diellit tregon me saktėsi vulėn arjane qė mbante populli ilir dhe popujt q'ishin tė njėj gjaku me tė, traditat e mbetura gjer mė sot ndėr Shqiptarė flasin hapet mbi origjinėn ilire tė popullit t'onė.

Populli i malevet dhe i fushavet beson edhe sot me kėmbėngulje nė diellin. Njėzet shekuj krishterimi e myslimanizmi nuk kanė mundur t'i a ērrėnjosin kėtė besim. Ai vazhdon tė hetohet pėr diell e pėr rreze tė tij. Njė varg bestytnish (supersticjonesh) e lidhin me tė. Nė folklorin t'onė gjėnden pjesė tė shumta kėngėsh nė tė cilat kreshnikėt flasin me diellin si tė flisnin me njė vehtje tė gjallė, i kėrkojnė atij tė mira dhe i binden.

Por ka edhe mė. D. Nikollė Gazulli na tregon se Ilirėt kishin pėr simbol tė diellit kryqin me grepēa, atė qė kanė pasur edhe tė gjithė popujt arjanė dhe qė pėrfaqsonte zjarmin, flakėn e gjallė. 34) Ky simbol, na siguron Autori, ėsht i njohur edhe sot ndėr malsit e Snkodrės. Shumė gra e qėndisin kryqin me grepēa ndėr xhubleta tė tyre. Nė hetimet qė ai ka bėrė duke pyetur ato qė mirren me kėto qėndima, ka nxėnė se ky trashgim u ka mbetur prej plakash tė moēme.

***

Tashi tė pėrmbledhim mendimet mbi origjinėn e racės shqiptare.

_____________
34) GELASIUS: (pseudonimi i D. Nikollė Gazullit) «Op. Cit.» faqe 83 - 84. Kryqi me grepēa mbahet si emblema e Pantheonit arjan dhe e qytetrimit arjan. Gjermanėt e sotshėm e kanė vėnė atė nė flamurin kombėtar pėr tė kallxuar lidhjen e ngushtė shpirtrore tė lėvizjes sė tvre me traditat e mbetura trashgim prei stėrgjyshėrve.

Arb
10-01-08, 00:46
Pamė nė kėto faqe se Ilirėt janė popull me gjak e gjuhė indo-gjermane dhe se Shqiptarėt janė bijt e tyre tė vėndosur nė krahinat e sotshme qė nga kohėt mė tė lashta.

Nga theorit e ndryshme linguistike, shkencėtarėt po pėrkrahin mė shumė atė qė thotė se gjuha shqipe ėsht njė gjuhė thrakoilire dhe, duke qėnė se po provohet se Thrakas e Ilir janė dy degė tė njė ethnos-i tė vetėm, duhet pranuar mendimi i Ribezzo-s, si pas tė cilit Shqiptarėt e sotshėm janė pasardhėsit e Ilirvet.

Kėrkimet arkeologjike na vijnė nė ndihmė pikėrisht atje ku lajmet historike mungojnė dhe provat gjuhėsore nuk kanė fuqi. Ėsht njė periudhė kur karta ethnografike e Ballkanit ėsht pėrzier shumė, pse popuj tė ndryshėm aziatikė janė dyndur mbi tokėt e Gadishullit dhe popujt anas (autoktonė) kanė qenė tė detyruar tė ndryshojnė vėnt. Zbulimet e tumuleve tė Komanit dhe ato tė Afionės japin lėndė tė mjaftė pėr tė vėrtetuar vazhdimin e elementit ethnik qė nga shkatrrimi i Perandoris sė Romės gjer nė shekullin e tetė pas Krishtit. Pas kėsaj kohe historija nuk flet mė pėr migrim fisesh tė huaja nė tokėn e banuar prej Shqiptarvet.

Anthropologėt nuk kanė lėndė tė mjaftuarshme skeletrike pėr tė vėndosur se Shqiptarė e Ilirė janė njė racė e vetme. As kronikanėt e vjetėr nuk pėrshkruajnė gjė me saktėsi. Por nga studimet e bėra mbi Shqiptarėt e sotshėm provohet se kėta janė tė njė race tė vetme qė thirret dinarike ose ilirike dhe kanė afrim vetėm me ata popuj qė janė vėndosur nė vise ku historikisht provohet se ka njė nėnshtresė tė dėndur Ilirėsh.

Mė nė funt, nga mithologjija nxjerrim gjith ato prova pėr tė vėrtetuar se tė parėt t'anė ishin arjanė dhe se Shqiptarėt e sotshėm ruajnė edhe sot shumė besime nė lidhje me diellin. Kėto bestytni na kanė mbetur trashgim nga besimet e Ilirvet.

“Shqiptarvet tė soēėm, thot Arturo Galanti, i u pėrshtatet, emri neo-ilir, porsi Grekvet tė rinj ai i neo-helenvet dhe Italjanvet, Frėngjvet, Spanjolvet, Portogezvet e Rumunvet emri neo-latin”. 35) Krahasimi i Auktorit italjan mbėshtetet mė fortė nė gjuhė e qytetrim se sa nė gjak. Shqiptarėt janė stėrnipėt e drejtė-pėr-drejtė t'Ilirvet, jo vetėm pse rrėnja e gjuhės sė tyre ėsht ilire dhe se qytetrimi i vėrtetė i tyre mban shumė elemente tė qytetrimit tė kėtij populli, por mė tepėr pse nė venat e tyre lėviz po ai gjak qė dikur i u jipte jetė e gjallėri IIirvet tė lashtė.

Arb
10-01-08, 00:47
IV.

RACA SHQIPTARE NĖPĖR SHEKUJ

NDIKIMET NĖ GJAK DHE NDIKIMET NĖ GJUHĖ E QYTETRIM - KOLONIT GREKE DHE PUSHTIMI ROMAK - DYNDJET E SĖRBVET E TĖ BULLGARVET - DIASPORA E PARĖ SHQIPTARE - MYSLIMANIZMI DHE RACA - SHQIPTARĖT NE KOSOVĖ - SHQIPTARĖT E MĖDHENJ.Tė flaē pėr origjinėn e largėt tė njė populli evropian, nuk ke thėnė kurrgjė pėr racėn e tij, pse dyndjet e shumta tė popujvet qė kanė mbushur faqet e historis sė mesme e tė ré, qė nga shkatrrimi i Romės gjer nė ditėt t'ona, kanė lėnė, pa dyshim, gjurmė tė pashlyershme nė kartėn ethnografike tė kėtij kontinenti. Shumė popuj,dikur krejt tė pastėr pėr racė, sot janė ndryshuar kaq fort, sa qė munt tė thuhet se nė venat e tyre qarkullon ēdo lloj gjaku tjetėr pėrveē atij tė fisit q'i u ka lėnė emrin ose, ndonjė herė, gjuhėn. Shėmbullin mė tė gjallė na e japin Grekėt e sotshėm. Thezin e shpallur nga Fallmerayer-i e pėrkrahin edhe anthropologėt: shumė pak gjak i u ka mbetur fqinjvet t'anė tė jugės nga Elenėt e moēėm. Gjuha e Omerit mbulon me mantelin e sajė njė tok Shqiptarėsh e Sllavėsh t'ardhur nė Gadishullin elenik gjatė sundimit bizantin q' i a ka ndryshuar krejt vijat morfologjike dhe veēorit psiqike popullit vėndės.

Po ajo vėré munt tė bėhet edhe pėr pjesėn mė tė madhe t'ilirvet tė vjetėr. Fiset e tyre, tė shumta nė numėr, ishin pėrhapur qė pėrtej Danubit — Baviera, Austrija e Hungarija banoheshin prej tyre 1) — gjer nė gjirin e Ambracis dhe njė vijė qė ndjek afėr e ngjat kufirin e paraluftės midis Jugosllavis e Rumanis dhe Jugosllavis e Bullgaris i ndante, nga ana e lindjes, me popujt fqinjė q'ishin, edhe kėta, tė njė gjaku me ta. Mbrėnda kėtij trekėndshi kaq tė math, sot zė vėnt njė grumbull popujsh tė ndryshėm: Gjermanė, Kroatė, Sėrbė, Malazias, Bosnjakė e Hercegovinas, Bullgarė, Shqiptarė e Vllehė, pa pėrmėndur grupet e tjera mė tė vogla qė janė infiltruar mė me pakicė. Pėr tė kuptuar si kanė ndodhur kėto shtrajtime ethnike, duhen pėrmėndur pa tjetėr lėvizjet e fisevet tė ndryshme qė janė sjellė ndėr kėto vise e qė kanė lėnė nė racė gjurmė tė pashlyershme.

_____________
1) Karl PATSCH : «Ilirėt», pėrkthyer prej Karl Gurakuqit, Tiranė, 1923, faqe 5.

Arb
10-01-08, 00:48
Edhe kur njė popull, si Ilirėt, zė vėnt nė njė trevė tė caktuar dhe heth rrėnjė ndėr viset mė tė pėrshtatėshme pėr banesė, nuk siguron pastėrtin e gjakut pėr sa kohė popuj tė tjerė, pėr arsye imperializmi ose pse vazhdojnė jetėn endacake, hidhen nė trevėn e tij dhe ose e pushtojnė ushtarakisht ose depėrtohen (infiltrohen) nė tė. Kėta, nė ēdo rasje, i a turbullojnė pak a shumė qytetrimin dhe i a pėrziejnė gjakun. J. Brunhes, nė veprėn e tij La Géographie de l’Histoire i dallon lėvizjet e popujve «nė lėvizje qė ndryshojnė karakterin e racave pse veprojnė nė turma tė mėdha (racial drift) e nė lėvizje qė ndryshojnė vetėm qytetrimin e tyre (cultural drift), pse tė riardhurit nuk bėjnė gjė tjetėr veēse depėrtohen, treten nė popullsin e mė parėshme tė vėndit ; por edhe depėrtimi (infiltrimi) nuk kalon pa lėnė ndonjė ndikim nė racė 2)».

Mendimi i kėtij Auktori i pėrngjan, me gjithė se nuk pėrputhet, edhe pėrfundimit nė tė cilin arrin Pittard-i. Anthropologu zviceran mendon se shumė rrallė ndoth qė njė popull t'i japė veēorit e veta fizike njė populli tjetėr qė pushton. Pikėrisht kėtė thonė edhe Gini, Martial-i e Genna. I pari flet mbi qėndresėn e pamposhtur tė veēorive anthropologjike tė popujvet tė sunduar pėr ball ndikimevet tė popujvet sundonjės ; i dyti thot se metiēėt e lindur nga kryqzimet e Galvet me Romakėt i humbėn dal-e-ngadalė shėnjat e romanizimit pėr shkak tė kryqzimevet tė mėvonėshme me elementin vėndės ; i treti pėrmėnt se si depėrtimet e Asirvet tė vjetėr ndėr Ebrej nuk kanė numdur tė ndryshojnė pėrbėrjen etnike tė kėtyreve tė fundit, me gjithė se tė dy kėta popuj i pėrkisnin trungut semit 3).

Popujt qė kanė patur tė bėjnė me Ilirėt gjatė shekujve kanė qėnė kolonizatorė, pushtonjės ushtarakė ose migrantė endacakė. Kėta nuk kanė patur kontakt tė barabartė me tė gjithė turmėn ilirike tė pėrhapur nė njė trevė kaq tė madhe. Por, ndėrsa ndrydhja e tyre ka qėnė m'e fortė pėr disa fise e vise, ka qėnė shumė m'e dobėt ose nuk ėsht ndier aspak ndėr fise e vise tė tjera. Disa nga kėta popuj nuk kanė lėne gjurmė veēse nė qytetrim; kurse disa tė tjerė kanė lėnė shumė gjak ndėr viset e pushtuara. "Vetėm ai grup i Ilirvet qė mė vonė u ēqua me emrin Shqiptar, qėndroi m'i pastėrti dhe, me gjithė se e ndjeu mjaft ndikesėn e qytetrimit tė huaj, mbeti gati krejt i paprekur pėr nga raca.

Por, pėr tė kuptuar kėtė tė vėrtetė, duhet tė hyjmė pak nė histori e tė flasim, nė vija tė pėrgjithėshme, mbi trajtėn e pėrpjekjevet qė Ilirėt e moēėm e Shqiptarėt e mėvonshėm patėn me tė huaj.


_____________
2) Henri BERR : nė Parathėnje tė veprės «Les Races et l'Histoire», faqe 13.
3) Shif mbi kėtė argument: MARRO : «Op. Cit.», faqe 39 e tutje.

Arb
10-01-08, 00:49
***

Nė jugė tė viseve qė banoheshin prej tė parvet t'anė qėndronte njė popull shumė m'i qytetruar e m'i organizuar se ata. Grekėt kishin zėnė vėnt nė njė tokė tė varfėr. Pėr tė jetuar nė nivelin q'i u impononte qytetrimi, kishin nevojė pėr tė shfrytzuar vise mė tė pasura tė banuara prej popujsh qė ata i thirrnin barbarė. Kishin, pėr ato kohė, njė industri tė pėrparuar dhe, mbi tė gjitha, njė tregti shumė tė zhvilluar. I u shisnin «barbarvet» mallra tė fabrikuar nė qytetet e tyre tė shkėlqyera ose tė blerė ndėr vise tė tjera tė Mesdheut dhe i u mirrnin ē'u duhej pėr tė jetuar: drith, metale tė ēėmuarshme e ēdo pasuri tjetėr. Deti Mesdhé ishte qarkuar prej kollonive tė tyre tė lulzuara. Edhe nė Bregun lindor t'Adriatikut, Grekėt themeluan njė vark qytetesh midis sė cilave ēquhen Buthroton, Phoinikon, Apollonia, Dyrrachion, Nymphaion e Lissus.

Ndikimi helen ndėr kėto vise ėsht ndier mė fort nė kulturė. Nė besim e gjuhė ka lėnė vrraga tė lehta. Por kudo, nė njė sipėrfaqe tė kufizuar. Nė veri nuk largohej shumė prej rretheve tė kollonis, ndėrsa ne jugė, hinterlandi shtrihej diēka mė tepėr. Pėrveē skelave tė bregdetit, nė mes t'Apollonis e tė Butrintos kemi edhe disa qėndra tė tjera greke, sidomos nė Mallakastėr, qė shėrbenin si tregje ku, midis vendėsvet e t'ardhurvet shkėmbeheshin prodhime bujqėsore me lėndė industrore. Kultura q'u pėrhap nė kėto vise ishte greke. Por harti grek, diku diku merr trajta tė posaēme qė kanė lindur nga shpirti krijonjės i vėndit. Shėmbull: kapitelet e stilit apolloniat tė zbuluara nė Pojan nga Kryetari i Misjonit frėng Léon Rey. Por, sidoqoftė, mbetemi nė fushėn e kulturės. Pėrzierje gjaku nuk ka pasur aspak, ose ka pasur aq shumė pak sa qė nuk vlen as tė zihet me gojė.

Me pushtimin romak ndikesa e huaj bėhet shumė m'e fortė. Passi Mbreti i funtmė i Ilirvet, Genci, thyhet, zihet rop (nė vitin 168 para Krishtit) dhe dėrgohet nė Romė pėr tė stolisur karrocėn triumfore tė Pretorit Lucius Anicius, tė gjitha tokėt e Mbretris sė tij e tė fisevet tė tjera bjenė dal-e-ngadalė nė dorė t'ushtris sė fortė tė Qytetit tė shiat kodravet. Populli ngadhnjimtar nuk ėsht vetėm i fuqishėm ushtarakisht, por qėndron edhe shumė pėrpara nė qytetrim. Ndikimi i tij, nė krye i kufizuar, u pėrhap nė tė katėr anėt e tokės ilire, por nuk e romanizoi krejtėsisht popullin qė banonte nė tė.

Arb
10-01-08, 00:50
Ky ndikim nuk qe i barabartė nė tė gjitha viset ; diku u ndie shumė mė tepėr e diku shumė mė pak. Drejtimet e tij pėrputhen me ato q'u ndoqėn nga legjionet ushtarake. Ndjekin pra rrugėt e detit e ato tė tokės qė topografikisht nuk pengojnė kalimin. Nė vija tė pėrgjithėshme presioni romak u ndie mė tepėr nė bregdetin dalmatin, rreth e rrotull rrugės Egnatia qė shkonte nga Apollonia e Durrsi deri nė Salonik dhe nė luginėn e Danubit. Nė kėtė tė funtmen, sidomos, presjoni ka qėnė shumė m'i fortė, pse legjionet e Romės kishin zėnė vėnt me shumicė jo aq pėr tė siguruar arterjet mė tė rėndėsishme tė lėvizjes sė tyre nga sulmet e vendėsvet, se sa pėr tė penguar, nė njė vark fortifikimesh, — q'u shtuan shumė mė tepėr nė kohėn e Justinianit e tė perandorvet tė tjerė tė Bizancit — ēdo mėsymje tė papritur tė popujve nomadė e gjysėm t'egjėr qė vinin prej veriut e prej veri-lindjes. Kemi pra disa pjesė tė tokės ilire shumė tė ndikuara e disa tė tjera, posaēėrisht viset malore ose tė varfra ekonomikisht ose ato q'u ndodhėn lark kėtyre rrugėve jetike pėr Romėn, gati tė paprekura.

Qytetrimi i Romės la gjurmė tė pashlyershme nė ēdo sektor tė jetės. Gjuha pėsoi mė fortė se tė gjitha. Nė shumė vise ilirishtja nuk u fol mė dhe vėndin e sajė e zuri latinishtja. «Sikur tė zgjaste edhe ca kohė ky zhvillim, thot Stadtmüller-i, atėherė gjuha e herėshme shqipe mbrėnda njė ose dy shekujve do t'i ishte shtrue krejtėsisht romanizimit dhe Shqiptarėt e sotshėm do tė flitshin nji dialekt romak qi do t'ishte shumė i afėrm me gjuhėn rumune 4).»

Por, ndėrsa qytetrimi e gjuha e ushtarvet tė Romės u pėrhap ku mė shumė e ku mė pak nė tė gjithė Ilirin, asnjė historjan nuk flet pėr depėrtim gjaku latin. Studimet anthropologjike, nga ana tjetėr, e provojnė, siē do tė shohim, kėtė pastėrti. Legjionet e Romės nuk patėn kontakte tė shumta me popullsin vėndėse. Nga viset e Ballkanit, vetėm nė Dacje 5), e pra shumė lark prej tokės shqiptare, thot historija, u themelua njė koloni romane e shumtė nė numėr, por edhe kjo duhet tė jetė larguar q'andej mė 271 pas Krishtit, nė kohėn e Aureljanit, atėherė kur kėrcėnimi i Gotvet e kishte bėrė tė vėshtirė qėndrimin e sajė.


_____________
4) STADTMUELLER : «Op. Cit.», nė Hylli i Dritės 1942, faqe 150.

Arb
10-01-08, 00:51
Nga ana tjetėr, sundimi romak ka qėnė shumė i butė me popujt e nėnshtruar qė nuk i qitnin ngatrresa. Ja ē'shkruan Patsch-i pėr tė: «Romanėt nė luftė qenė t'egjėr, e shtrojshin pa farė dhimbe ēdo kryengritje. Por pėrkundrazi, kur sipėranija e tyne njihej e nderohej, atėherė i u jipshin tė nėnshtruemvet nji liri shumė tė gjanė. Ata nuk u pėrkitshin nė kombėsin (mendo racėn) e tyne, as nė besim, as nė kulturėn qi kishin; edhe n'administratė i lijshin tė lirė, pėr sa u jipshin leje interesat e Mbretnia, Ata nuk kėrkojshin prej tė nėnshtruemve qi tė shkriheshin e t’asimiloheshin me ta; por asht e dijtun se pushtimi prej nji populli tė fortė, tė dijtun e tė pėrparuem, linte me doemos gjurmėt e veta nė popullin e mundun. Prej kėsaj pune kuptohet lehtazi, qi tė nėnshtruemit, porsa shihnin se rifitimi i vetqeverimit tė tyne nuk ishte i mundun, i shtroheshin gjėndjes sė re, pėrparojshin, por tue ruejtė vetit kombtare 5)... »

Dhe duhet t'ishte pikėrisht kėshtu. Ndryshe nuk ka si tė spjegohet fakti qė gati dy qint vjetė pas pushtimit nga Roma, fiset ilire e kishin akoma tė ndezur ndjenjėn e liris dhe, shumė ndėr to, tė prira nga Desetiatėt e tė komanduara nga Bato-ja, nisėn kundėr Romakve luftėn pėr shkundjen e robėris, luftė kjo qė zgjati plot tre vjetė (deri mė 9 pas Krishtit) dhe pati episoda tė shkėlqyershėm trimėrije 6)

***

Gjatė sundimit tė Perandoris bizantine, popuj tė shumtė racash tė ndryshme i turren tokėvet tė pasura tė Gadishullit, i drejtohen shumė herė Kostantinopolit dhe e ndryshojnė kryekėput kartėn ethnike tė visevet ku shkelin. Shumė nga kėta kalojnė nėpėr krahinat ilire, por kalim meteorėsh: vrasin, plaēkitin, pa lėnė asnjė trragė tjetėr. Kėshtu ndoth me Gotėt, me Hunėt, me Antėt, me Hungarėt, me Avarėt 7).

Tė huaj qenė edhe Venecjanėt, Amalfitanėt e Raguzanėt qė mbajtėn shumė koloni nė bregun e Adriatikut, por as pėrpjekjet me kėta popuj nuk kanė ndonjė rėndėsi, pse krijuan vetėm marėdhėnje tregtare e jo lidhje gjaku. Nga kėta, Venecjanėt kanė pasur edhe njė farė sipėranije politike ndėr disa krahina afėr detit. Mė vonė Normanėt e Angjevinėt krijuan mbretrira qė mbetėn mė kėmbė pėr shumė vjetė; por kemi tė bėjmė gjithnjė me sundime politike e ushtarake e jo me migracjone popujsh tė tėrė qė munt tė ndryshojnė gjakun e vėndasvet me tė cilėt pėrzihen.


_____________
5) Karl PATSCH : «Ilirėt», faqe 41 - 42.
6) PATSCH : «Ilirėt», faqe 36, 37, 38.
7) PITTARD : nė veprėn e cituar «Lee Races et l'Histoire» faqe 15 pėrmėnt rasjen e Vizigotve qė mbrėnda tridhjet e nėnt vjetėsh bėjnė qindra lėvizje nė Ballkan, n'Itali e nė Spanjė. Ėsht e natyrėshme pyetja : Ē'farė ndikese racore munt tė kenė pasur ata ndėr viset qė shkelėn?

Arb
10-01-08, 00:52
Dy rreziqe i janė kėrcėnuar racės shqiptare gjatė sundimit bizantin: ai i greqizmit dhe ai i sllavizmit. Ndėrsa i pari do tė ndihej vetėm nė gjuhė e nė kulturė, i dyti do t'ishte me tė vėrtetė rrezik pėr ēdukjen ose pėrzierjen e fortė tė gjakut e prandaj do tė kishte pėr rrjedhim shuarjen e njėsis racore shqiptare nė Ballkan.

Njė farė ndikese tė helenizmit e ndjeu populli i ynė porsa Perandorija e Lindjes u nda nga ajo e Perėndimit. Thuaj se e gjithė toka e Ilirvet mbeti nėn Bizantinėt e prej tyre mori pjesėrisht fén orthodokse dhe pėsoi n'organizimin shoqėror, ekonomik e familjar mbresa tė forta qė kanė mbetur tė pashlyera gjer nė ditėt e sotėshme. Sikur kjo Perandori t'ishte ushtarakisht m'e fuqishme, me kulturėn e sajė tė zhvilluar, me ligjėt e pėrsosura dhe me administratėn e mėnēme kishte pėr t'a greqizuar shumė shpejt vėndin t'onė, por ngatrresat e mbrėndėshme dhe luftrat e jashtėme e penguan njė veprim tė kėtillė. Nga kjo pikpamje krijimi i Perandoris latine tė Bizancit nė Kryqėzatėn e katėrt e, bashkė me kėtė, forcimi i auktoritetit tė Dogėvet dhe sundimi i Normanvet e i Angjevinvet kanė qėnė njė farė kundėrpeshe e nevojshme 8). Por pengimin mė tė math helenizimit i a solli dyndja e Sllavėvet, do me thėnė e Serbėvet dhe e Bullgarėvet, nė Ballkan. Kjo ēduku njė rrezik, por ngjalli njė rrezik tjetėr shumė mė tė math.

Sėrbėt ishin bujqė e druarė 9) dhe prandaj tė pazotė pėr luftė. Pėrhapjen dhe fitimet e tyre u a detyrojnė Avarvet prej gjaku turk qė dikur, si fise ushtarake kalorse, shkonin jetė nomade nė krahinėn e Panonis. U dukėn nė tokėn bizantine nė kohėn e mbretrimit tė ēquar tė Justinianit, por, me gjithė se nė fillim nuk patėn sukses pse fuqija e monarkut ilirjan ishte e madhe, nuk shkoi kohė qė tė bėhen element i rrezikshėm pėr Perandorin.

_____________
8) N. JORGA : «Bréve Histoire de l'Albanie et du Peuple Albanais», Bucarest, 1919, faqe 18.
9) STADTMUELLER : «Op. Cit.», Hylli i Dritės, 1942, faqe 150.

Arb
10-01-08, 00:52
Shkelėn nė dy valė viset e Iliris. Vala e parė nuk ka asnjė rėndėsi, pse mėsymjet bėhen nė grupe tė vogla dhe jo prej njėsish politike t'organizuara. Qėllimi i kėtyre lėvizjeve nuk qe qė tė kėrkonin banesa tė reja, por qė tė bėnin plaēkė; pas ēdo mėsymje ata ktheheshin rishtas pėrtej Danubit ku kishin banesėn e zakonėshme.

Vala e dytė qe shumė m'e rreptė. Tė bashkuar me Avarėt, ata mė 578 shkretuan Thrakėn, Ilirin e vise tė tjera dhe u hodhėn gjer nė Greqi 10). Selaniku u mėsye pėr tė parėn herė prej tyre.

Jehona e pushtimevet tė kėtyre fiseve barbare u pėrhap shpejt nė tė gjithė Perandorin, pra deri nė vise tė largėta t'Azis e t'Afrikės. Duket se nė disa luftėra kėta kanė bashkėpunuar edhe me fise ilire. Peshkopi egjyptian i Nikiu-s shkruante aso here nė kėtė mėnyrė: «Nė lidhje me Perandorin romane ka lajme se mbretrit e kėsaj kohe, bashkė me Barbarėt, me popuj tė huaj e me Ilirjanė, rrėnojnė qytetet kristjane dhe marrin banonjsit robėr. Vetėm qyteti i Salonikut ka mundur tė shpėtojė pse i ka muret e forta dhe, pėr hir tė mbrojtjes sė Zotit, popujt e huaj nuk kanė mundur t'a marrin ; por i gjithė populli i krahinės ka dalė fare 11)».

Kuptohet nga kjo kronikė se munt tė ketė pasur njė farė bashkėpunimi midis Sėrbve dhe njė pjese Ilirjanėsh ndėr vjetėt e parė t'ardhjes sė tyre nė Ballkan ose, tė paktėn, ordhit sllave nuk duhet tė jenė pritur keq prej Ilirvet nė krahinat e tė cilėvet zunė vėnt. E kjo duhet t'i ketė sjellė dobi tė madhe praktike popullit vėndas: ndalimin e ēfarosjes ose tė largimit tė tij nga toka ku banonte qė prej shekujsh. Por, sidoqoftė, kurrgjė nuk i pengonte Sėrbėt qė tė shtriheshin sa nga veri-perndimi aq nga lindja. Disa nga fiset e tyre pushtuan bregdetin dalmatin, tokėt qė sot thirren Sloveni e Kroaci dhe arrijtėn nė veri gjer sa u takuan me popujt gjermanė e me Hungarezėt. Nė kėtė trevė tė gjėrė ata u pėrzien me Ilirėt e i u dhanė kėtyreve gjuhėn. Tė tjera fise u pėrhapėn nė tokėn qė pėrbėn Sėrbin e sotėshme, nė Bosnje, Hercegovinė, Mal tė Zi e u shtyjtėn deri n'Alpet Shqiptare.

Kjo pjesė e dytė ka pėr ne rėndėsi shumė mė tė madhe pse, ndėrsa e para zuri vėnt nėpėr treva tė cilat qė prej kohėsh ishin romanizuar, kjo, me lėvizjet e herė-pas-herėshme ka qėnė njė kėrcėnim i vazhduarshėm pėr atė grup t'Ilirvet qė mė vonė u thirrėn Arbėr.


_____________
10) V. N. ZLATARSKI : «Die Besiedelung der Balkanhalbinsel durch die Slaven», nė Revue Int. Et. Balk., 1938, faqe 361 e tutje.
11) VASILIEV: “Op. Cit.” tome I, faqe 223, 224.

Arb
10-01-08, 00:53
Rėndėsi mė tė madhe nga Sėrbėt pėr Shqipėrin e pa-romanizuar tė shekujvet XI, XII, XIII kanė Bullgarėt. Kėta, kur shkelėn pėr tė parėn herė nė Ballkan t'udhėhequr nga Asparuchi dhe u vėndosėn nė Dobruxhėn e sotėshme, ishin tė pakėt nė numėr, por luftarė tė zotė e prandaj shumė tė rrezikshėm pėr Perandorin e Bizancit. Nga kontakti qė patėn me Sllavėt, tė cilėt n'atė kohė ishin pėrhapur nė jugė tė Danubit, u sllavizuan e u shtuan tepėr, pse nė rreshtat e tyre hyri edhe shumė element sėrb. Muarėn pra gjuhėn e tyre, fén kristjane dhe, sidomos, gjakun sllav. Nxunė, gjithashtu, mjeshtrinė kryesore tė Sėrbvet, bujqėsin.

Nė takimet qė kėta Bullgarė tė sllavizuar patėn me Shqiptarėt, prej shekullit tė shtatė deri nė shekullin e dhjetė, jetuan nė paq 12). Nė tre shekujt e pastajshėm kemi periudhėn perandorake bullgare. Tė prirė prej Perandorit tė tyre Simeon i Math, kėta luftojnė kundėr Bizancit, e thyejnė nė shumė anė ; i u shpallin luftė Sėrbvet, i mposhtin edhe kėta. Mė 917 Shqipėrija e jugės, Epiri me kryeqytetin e tij Nikopolis, dhe njė pjes' e Shqipėris sė mesme bjenė nė duart e tyre.

Qėndrimi i Bullgarėvet nė Shqipėri ka lėnė shumė fjalė nė gjuhė e, sidomos, shumė emra nė toponomastikė. Munt tė linte edhe shumė gjak e munt t'i sllavizonte krejtė krahinat jugore sikur Perandorija bizantine tė mos ishte fuqizuar pas njė shekulli nėn skeptrin e perandorvet maqedhonas. Nga kėta, Vasili i dytė, Bullgaroktoni, e sulmoi Carin Samuel disa herė, shkaktrroi ushtrin e tij tė fortė dhe, mė 1018, i dha pėrkohėsisht funt fuqis sė madhe qė pat krijuar Simeoni. Mbretrija bullgare, kaq e rrezikėshme pėr racėn t'onė, u bė copė e thėrrime dhe vėndin e sajė e zuri Perandorija bizantine, sundimi i sė cilės kishte mė tepėr karakter administrativ. Pėr administrimin e visevet shqiptare u krijua thema e Dyrracchium-it, me Durrsin si kryevėnt.

Por disa familje bullgare duhet tė kenė mbetur nė Shqipėri edhe pas shkatrrimit t'organizatės sė fortė politiko-ushtarake. Ndikesa e kėtyre elementeve tė mbetura, e mbajtur gjallė prej Patriarkatit t'Ohrit qė ndodhej mu nė zėmėr tė Shqipėris, u pėrtėrit edhe njė herė me rilindjen e Perandoris bullgare nėn Ivan Asenin e parė. Pėr fat kjo pėriudhė perandorake e dytė nuk zgjati pėr shumė kohė, pse, me vdekjen e Asenit tė dytė (1241), fuqija e tij, qė munt tė krahasohej me atė tė Carit tė parė, u ēduk me njė herė nga luftrat e mbėndėshme dhe, bashkė me tė, edhe ndikesa bullgare nė Shqipėri mori funt._____________
12) STADTMUELLER : «Op. Cit», Hylli i Dritės, 1942, faqe 158.

Arb
10-01-08, 00:57
Nė kėtė kohė eksistenca e njė Shqipėrije kombėtare, «e njė toke tė banuar vetėm prej kėsaj race», nuk munt tė vihet nė dyshim. Kur Ivan Aseni, Car i Bullgarve, ai qė do t'i jepte funt Despotatit t'Epirit, fal njė piivilegj tregtije, e vėndos krahinėn e Devollit nė «tokėn e Arbanases.» Mbishkrimi i mirėnjohur i Tėrnovos, nė tė cilin Sovrani bullgar numron tė gjitha pronat e tij, shėnon edhe njė «tokė e Arbanases» pranė njė «toke greke» ... Barinjt shqiptarė, njė soj si barinjt e famshėm vllehė, pėrmėnden nga gjysma e shekullit tė XIII.» 13)

Me shekullin e XlV-tė fillon tė bėhet fjalė edhe njė herė pėr Sėrbėt. Kėta nisėn t'organizohen politikisht e ushtarakisht. Mbretrija e themeluar prej Stefan Nemanjės zgjati thuajse njė shekull dhe, nėn Stefan Dushanin, u zgjerua kaq shumė sa pėrmblodhi nė gjirin e sajė, pėrveē Sėrbis sė Vjetėr, edhe tė gjithė Shqipėrin me kufijt ethnikė tė sotshėm, Greqin, Maqedhonin e njė pjesė tė Thrakės. Stefan Dushani vetė, ditėn e pashkėve tė vitit 1346, u kurorzua «perandor i Sėrbėve, Shqiptarėve, Bullgarėve dhe Grekėve» prej patriarkut sėrb tė Shkupit nė prani tė patriarkut bullgar t’Ohrit, tė kryeigumenit tė Malit tė Shėnjtė e tė shumė peshkopve tė tjerė, tė mbledhur nga tė gjitha viset e Mbretėris sė tij tė gjėrė dhe po pėrgatitej pėr t'i rėnė Kostantinopolit 14). Por vdekja e tij e papritur (1355) shkaktoi edhe vdekjen e rrezikut sllav pėr Bizancin dhe pėr vėndin t'onė. Princat e vogjėl u shpallėn me njė herė mė vehte dhe prenė ēdo marėdhėnje me Sėrbėt. Tyrqit, mė nė funt, i dhanė shkelmin e vdekjes organizimit tė Car Dushanit kur, nė luftėn e Kosovės (1389), vranė krajlin e tyre tė funtėm, Lazarin.

_____________
13) JORGA : «Bréve Histoire de l'Albanie etc.», faqe 21, 22.
14) Nė vėnt qė t'i nėnshtronte, Perandori Sėrb u mundua mė shumė qė tė bėhej mik i Shqiptarvet e prandaj jo vetėm u suall mjaft mirė, por edhe futi shumė ndėr ta n'ushtrin e tij tė madhe. «Venetikasit i quanin ushtarėt e Gjeneralit tė tij Perljubi, qė hyri gjer nė kėshtjellin e Pteleonės, me emrin Albanenses». Dr. Milan SYFFLAY : «Sėrbėt dhe Shqiptarėt», Tiranė, 1926, faqe 113.

Arb
10-01-08, 00:57
Kur Sllavėt shkelėn ndėr viset ilire, gjetėn atje kėto popullsira: nė veri tė Danubit, Gjermanė; nė disa koloni bregdetase, Grekė; nė tė gjithė pjesėn veriore tė Ballkanit, prej Adriatikut gjer nė kufi tė Dakjes, Ilirė tė romanizuar e disa Romakė; ndėr disa vise malore e tė varfra qė nuk pėrshkoheshin prej rrugėsh tė rėndėsishme, llirė tė pastėr nga gjaku qė vetėm nė gjuhė e nė qytetrim kishin ndjerė pak a shumė ndikimin latin. Ordhit e reja barbare e detyrojnė popullsin e vjetėr tė romanizuar e tė greqizuar tė viseve tė mbrėndėshme tė Ballkanit qė t'ikij e tė vėndoset nė qytetet e bregut t'Adriatikut e nėpėr ishujt e detit ku qėndroi nėn mbrojtjen e flotės bizantine 15). Njė numėr i vogėl shkoi nė male ku pjesėrisht u shqiptarizua, pjesėrisht u sllavizua. Njė pjesė tjetėr — dhe kjo duhet tė jetė m'e madhja — pranoi tė bashkėjetojė me pushtonjsit e tė ndjekė lėvizjet e tyre ushtarake dhe dal' e ngadalė e humbi gjuhėn e vetė. Eksistenca e Morlakvet si njėsi ethnike e dalluar mirė deri nė shekullin e XVII-tė, tregon se disa nga Ilirėt e romanizuar kaluan ndėr male 16).

Nė kėtė mėnyrė krahinat e gjėra qė dikur banoheshin prej Ilirėsh, qė nga Danubi e gjer nė rrėzė t'Alpeve Shqiptare dhe qė nga bregdeti dalmatin e gjer nė viset mė tė skajėshme tė lindjes, sllavizohen tė gjitha. Ka midis kėtyreve ishuj qė e kanė mbajtur tė pastėr gjakun shqiptar dhe tė paprekur gjuhėn gjer nė shekullin e XIV-tė 17); por edhe kėta ishuj me kohė asimilohen.

Studimet anthropologjike vėrtetojnė qartas se nė trajtimin racor tė popullit sllav tė jugės ka shumė gjak ilir 18). Bilé, munt tė thuhet se e gjithė pjesa perndimore e Gadishullit ilirik qė pėrmbleth Kroatėt, Dalmatinėt, Bosnjakėt, Malazezėt, Shqiptarėt dhe gjysmėn e Grekvet ėsht e popullzuar prej fisesh qė kanė tė gjitha tiparet e racės ilirike e prandaj pėrbėjnė sė bashku njė unitet ethnik tė ēquar mirė. Kartat e botuara prej Pittard-it nė Les Peuples des Balkans flasin qartas pėr kėtė tė vėrtetė.

_____________
15) STADTMUELLER : «Op. Cit.», faqe 151.
16) SUFFLAY : «Op. Cit.», faqe 107 e 117. Gjika BOBICH : «I discendenti degli Illiri, i Morlacchi», Difesa della Bazza. Anno III, 5 - 20 Shtator 1940, Nr. 21 - 22
17) «Pėr rranzė tė detit, Shqiptarėt nė kohėn e mesme mrrijshin nė veri ma larg se sot. Degėt e trupit shqiptar tė premuna nga kolonizimi sloven i zhupanvet tė vjetėr ndėrmjet Ulqinit, Budues e liqenit tė Shkodrės, shiheshin nė tė 13-tin e tė 14-tin qindvjet pėr qark tė Raguzės e tė Kotorrit...» SUFFLAY: «Op. Cit.», faqe 109.
18) Pittard-it, q'ėsht njė nga njohsit mė tė mirė tė kushteve anthropologjike tė Balkanit, i ėsht mbushur mėndja se pjesa m'e madhe e popullsive balkanike me gjuhė sllavishte nuk i pėrket trungut tė vjetėr sllav, por ėsht e sllavizuar. Jugosllavėt shkruan ai, pėrbėjnė njė shėmbull interesant tė gabimeve qė shkaktohen nga konceptet gjuhėsore. Shif B. BATTAGLIA : «Op. Cit.», faqe 763.

Arb
10-01-08, 00:58
Hapsira ku shtrihet raca shqiptare pas vėrshimeve sllave ėsht pra shumė e kufizuar: pėrfshin disa malsira tė Shqipėris sė sotėshme. Si pas Stadtmüller-it vetėm krahinėn e Matit 19). Por thezi i albanologut tė ri gjerman, qė ka hasur nė kundėrshrime tė shumta, nuk duhet t'i pėrshtatet shumė sė vėrtetės. Po tė jetė siē thot ai, ku u gjeten qindra mijrat e Shqiptarvet q'u shpėrndanė, duke nisur prej tė XI-it shekull, nė tė gjithė Greqin perndimore e jugore, nė viset e Vardarit e tė Kosovės e, mė vonė, pas luftravet me Tyrqit, edhe n'Itali? Por t'a lėmė mė nj'anė kėtė ēėshtje. Ėsht punė historianėsh dhe linguistėsh tė zotė pėr t'a shoshitur thezin e Stadtmüller-it.

Duhet pranuar veē, se sipėrfaqja toksore ku shtrihej raca shqiptare ishte shumė e kufizuar gjer nė shekullin e njėmbėdhjettė, do me thėnė deri nė shkatrrimin e Perandoris sė parė bullgare tė themeluar nga Cari Simeon.


***

Pas tatėpjetės sė kėsaj fuqije fillon zgjerimi i hapsirės jetsore tė Shqiptarvet, mė parė nė fusha e kodrina tė Shqipėris sė mesme e jugore prej nga dėbohen ose nėnshtrohen pronarėt e bujqit sllavė 20); mė pas nė vise mė tė largėta drejt Greqis. Lajmin mė tė parė tė migracjonit shqiptar nė gadishullin elenik e kemi nga vjetėt 1021-1022 21).

_____________
19) STADTMUELLER : «Op. Cit.», faqe 153.
20) STADTMUELLER : «Op. Cit.», faqe 218.
21) Jean G. KERSOPOULOS : «Chronologie Albanaise», Extrait de la revue «Les Balkans», Athénes, 1937, faqe 20.

Arb
10-01-08, 00:59
Me ardhjen nė fuqi tė njė serije perandorėsh tė zotė nė Bizanc, migracjoni jashtė kufijve toksorė tė Shqipris ndėrpritet, por kolonizimi i mbrėndshėm vijon. Tokėt pjellore nisin tė banohen e tė punohen prej vetė Shqiptarėvet. «Nėpėr malet shqiptare, tė paprekuna nga lufta e rreziqet, popullsija e njij race shumė tė bukur u mbajtė e freskėt, pjellore, e shėndoshė, me nji jetėsi tė jashtėzakonėshme ndėr disa vise, e qėndrueshme ndėr tė gjitha fatkeqsit, luftare... Ai element bredhės filloi me u rrotulluem prej maleve ndėr fusha i lodhun prej luftavet tė pandame e prej rreziqevet tė tė papushueme 22).»

Nė funt tė shekullit XIII nis vala m'e madhe e pėrhapjes sė fiseve shqiptare pėrjashta tokės sė vet duke ndjekur dy rrugė: drejt veri-lindjes vėndosen nė Kosovė, Rashė, Sėrbi, nė njė pjesė tė madhe tė Maqedhonis verjore e perndimore; drejt jugės ngulen nė Thesali, Epir, Etoli e Akarnani 23). Shumė nga kėta braktisin tokėt e porsa-hapura tė Myzeqés e tė Savrės pėr tė shkuar nė viset e largėta tė Gadishullit helenik 24). Diku janė tė ftuar prej vetė pronarvet tė tokėvet qė kishin mbetur djerrė 25) ; diku thėrriten prej despotvet bizantinė tė vėndit tė cilėt kanė nevojė pėr fuqira ushtarake qė tė mbrohen kundėr Tyrqvet 26) ; diku shkojnė vetė nė fise t'organizuara ushtarakisht e t'udhėhequra prej princėrvet tė tyre 27) ose tė huaj 28).

N'atė kohė nė Greqi zjente njė shpirt kolonizimi njė soj si n'Itali n'epokėn e kolonizimit tė math tė Gjermanvet 29). Shkaku duhet kėrkuar nė rrallimin e fortė tė popullsis greko-sllave t'atėhershme prej luftravet tė dėndura e sidomos prej murtajės sė zezė tė vitit 1346 e cila u pėrhap nga thellsit e Azis nė Greqin e jugės dhe shkaktoi vdekje tė panumėrta 30).

Shqiptarėt qė shkuan nė Gadishullin helenik u shpėrndanė pjesėrisht nė Thesali e pjesėrisht nė krahinat pėrndimore. Ata tė Thesalis pėrmėnden qė nė kohėn e Andronikut tė tretė (1328-1341) si pronarė tė mėdhaj tokėsh (arhondėr) 31). Me shkeljen e Stefan Dushanit nė kėtė krahinė, arhondėt dhe stratiotėt grekė u dėbuan prej ēifliqeve tė veta dhe vėndin e tyre e zunė, mė tė shumtėn, kryetarėt shqiptarė e prandaj numri i tyre u shtua mė tepėr 32).

_____________
22) SUFFLAY : «Op. Cit.», faqe 111.
23) STADTMUELLER : «Op. Cit.», faqe 218.
24) SUFFLAY : «Op. Cit.», faqe 111.
25) STADTMUELLER : «Op. Cit.», faqe 219.
26) KERSOPOULOS : «Op. Cit.», faqe 26 dhe VASILIEV : «Op. Cit.»,. tome II, faqe 327.
27) Duhen pėrmėndur kėta priesa : Bua Shpata, Pjetėr Losha, Ginj Bua Shpata. KERSOPOULOS : «Chronologie», faqe 26, 27.
28) SUFFLAY : «Op. Cit.», faqe 114.
29) STADTMUELLER : «Op. Cit.», faqe 218.
30) VASILIEV : «Op. Cit.», Tome II, faqe 311 - 312. Kjo epidemi shkaktoi vdekjen e shumė vetve. Viktimat e saj n'Evropė e n'Azi kapen nė 48 milionė. Shumė historjanė bizantinė, ndėr tė cilėt Jean Kantakuzeni, kanė bėrė pėrshkrime tė hollėsishme mbi kėtė murtajė.
31) VASILIEV : «Op. Cit.», Tome II, faqe 393.
32) SUFFLAY : «Op. Cit.», faqe 113, 114.

Arb
10-01-08, 00:59
Nga Epiri, Etolija e Akarnanija, me kohė u larguan disa Shqiptarė tė ndarė nė dy degė: njėra degė shkoi nė Beoti. Atikė, Negropont dhe n'ishujt e tjerė tė detit Egjé. Pjesa tjetėr, e ftuar prej Despotit tė Misthrės, Manuel Kantakuzenit, kalon gjirin e Korinthit dhe vėndoset nė Moré (1383) 33). Ftesa pėrsėritet nga Despoti i mėpastajshėm Theodor Paleologu dhe numri i familjevet shqiptare shtohet akoma mė tepėr 34).

Shqiptarėt ishin trima e puntorė e prandaj, me fuqin e pushkės dhe me punėn e tyre tė parreshtur, i suallėn dobira tė mėdha vėndit. Perandori Manuel i dytė, thot Vasiliev-i, nė fjalimin e varrimit qė mbajti pėr Despotin qė solli Shqiptarėt, e lavdėron atė shumė pėr kėtė masė me vėnt 35).

Nė kėtė mėnyrė Shqiptarėt u pėrhapėn me shumicė nė tė gjithė Greqin. Nė Moré, kaq i math qe numri i tyre, sa qė njė shkrimtar e diplomat i kohės, Gjergj Phrantzae, si me lot pėr faqe, ankon se nė kohė tė tij, nė gjysmėn e shekullit tė pesmėdhjetė, dy tė tretat e Gadishullit ishin shqiptare me 290 mij vetė e me 30 mij luflarė 36).

Me dukjen e parė tė Tyrqvet ndėr tokėt t'ona, krijohet edhe njė rrugė e ré shpėrngulje pėr Shqiptarėt; shumė familje shkojnė n'Itali, nė Raguzė, Venetik, Rekanatė e Ankonė, por nuk trajtojnė kolonira tė caktuara. Kėto kolonira themelohen mė vonė nė Pulje, Kalabri, e Siqeli, kur rreziku tyrk shtohet e sidomos atėherė kur Heroi i ynė kombėtar ndrron jetė dhe ushtrit e pathyershme tė Sulltanit pushtojnė me radhė tė gjitha kėshtjellat e forta dhe qytetet e lulėzuara.


***

Gennaro M. Monti shkruan: « pushteti i Tyrqvet mė shumė se njė sundim i vėrtetė qe njė sovranitet i lartė 37).» Ka pasur karakter administrativ e ushtarak e prandaj nuk do tė kishte rėndėsi tė madhe pėr historin e racės s'onė, sikur herė pas here mos tė kishin dalė njerz qė gjejnė halėn nė pėrpeq e tė kishin thėnė se tyrqizmi ka lėnė gjurmė tė pashlyershme, se e ka ndryshuar gati krejt gjakun arjan e se ka ērrėnjosur cilsit ario-evropjane nga populli shqiptar.

_____________
33) «Bota Shqiptare», faqe 603 dhe KERSOPOULOS ; «Op. Cit.», faqe 27.
34) VASILIEV : «Op. Cit.», Tome II, faqe 327.
35) VASILIEV : «Op. Cit.», Tome II, faqe 327.
36) «Bota Shqiptare», faqe 603, 604.
37) «Albania», Guida della Consociazione Turistica Italiana, Cenna Storico, faqe 49.

Arb
10-01-08, 01:00
Akuza ėsht e vjetėr; dhe, me gjithė se ėsht pėrgėnjeshtruar disa herė, prap, kur ndokush ka pasur interes, ėsht pėrsėritur. Kėtė mendim pa vėnt kėta njerz e mbėshtesin nė myslimanizmin qė u pėrhap nė tri tė katėrtat e popullit shqiptar. A ka ndonjė farė themeli ky besim? Asnjė. Pse myslimanizėm nuk do tė thotė tyrqizėm, sado qė, pas pushtimit t'Egjyptit prej Tyrqvet, pėrfaqsonjsi i Muhamedit nė tokė ishte njė kryetar shteti, vetė Sulltani i Osmanllinjvet. Tė besojmė sa shkruajnė kėta tė huaj tė pėrciptė ose dashakeqė, do t'ishte njė soj sikur tė pohojmė se Gjermanėt ndrruan gjak, pse lanė paganizmin dhe pėrqafuan krishterimin ose se Englezėt e sotshėm nuk janė mė ata tė pesqint vjetve mė parė, pse u ndanė nga Kisha Katholike Apostollore Romane.

Duhet tė pranohej sa thonė kėta, sikur myslimanizmi tė pėrhapej me anėn e turmave kolone tyrke tė vėndosura prej Portės sė Lartė ndėr krahina tė ndryshme tė Shqipėris. Por njė kolonizim tė kėtillė nuk e pėrmėnt asnjė herė historija. Ettore Rossi, kur mirret me pėrhapjen e fes sė Pejgamberit pohon: «nuk munt tė thuhet se islamizmi i Shqipėris ka qėnė i ndihmuar prej imigrimit t'elementevet tyrke. Sulltanėt shpėrndanė disa fise t'Anadollit nėpėr Ballkan, por nuk i shtyjtėn kėto gjer nė Shqipėri 38).»

Njė misjonar, Fr. Angelo da Bergamo, i cili pat vizituar vėndin t'onė qė nė gjysmėn e parė tė gjashtqindshit. « pat vėnė ré se Shqiptarėt muhamedanė ishin gati tė gjithė tė lindur nė vėnt dhe se zbrisnin nga Kristjanėt qė kishin ndrruar fé 39). »

Gjithė kėtė thot preras njė i ditur pollak qė studjon shpėrndarjen e elementevet tė racės tyrke nė Ballkan: «me gjithė se Islami ėsht shumė i pėrhapur nė Shqipėri, nuk ka aglomeratė tyrke tė rėndsishme nė kėt vėnt 40).»

Kėshtu flet edhe arsyja. Sikur familje Osmanllinjsh ose Tartarėsh tė nguleshin nė tokėn t'onė, si kėto do t'i humbisnin zakonet e gjuhėn e tyre duke patur kontakt tė vazhduarshėm me sundonjsit e njė gjaku? Nė Rumani ku sipėranija tyrke ka qėnė shumė m'e dobėt se nė Shqipėri, pse atje kurdoherė janė mbajtur njė farė autonomije dhe njė princ kristjan nė krye, shohim edhe sot se Gagauzėt, Qyrdėt, Lipovanėt, Tartarėt e Tyrqit, tė vėndosur nė Dobruxhė qė prej kohėsh, i kanė ruajtur dhe i ruajnė edhe ndėr ditėt t'ona gjuhėn, fén, zakonet dhe tiparet e racės nga e kanė origjinėn.

_____________
38) Ettore ROSST : «Saggio sul dominio turco e l'introduzione dell'Islam in Albania», nė Rivista d'Albania, Viti III, fashikull IV, faqe 206.
39) Fernanda GRANATA : «L'Albania « le Missioni italiane nella prima meta del secolo XVII in base a documenti inediti», nė Rivista d'Albania, Viti III, fashikull IV, faqe 231 e 234.
40) Tadeusz KOWALSKI : «Les Turcs Balkaniques», nė Revue Internationale des Etudes Balkaniques, II année, tome 3-4, faqe 423.

Arb
10-01-08, 01:00
Duhet shtuar, mė nė funt, se nuk do t'ishte n'asnjė mėnyrė e mundur qė njė popull me gjak tė pėrzier e gati tyrk tė ruajė pėr pesė shekuj ndjenjėn e individualitetit kombėtar dhe tė mos trėmbet as nga mallkimet e Babi Alis, por tė kėrkojė e tė fitojė mvehtėsin politike.

Por prap — munt tė thotė ndokush — edhe nė mos qoftė e ardhur prej s'di se ku pjesa m'e madhe e myslimanvet, lihet pėr tė dyshuar shumė nė karakterin e, pikėrisht, nė racėn (pse karakteri ėsht funksjon i racės) e njė populli qė si pa tė keq shqelmon fén e vetė pėr tė pranuar njė fé qė s'ka asnjė lidhje me tė parėn. Kėtu, mendon njė studjonjės i problemeve shqiptare qė mbahet si m'i thelli njohės i shpirtit t'onė, ka tė bėjė njė farė «forma mentis etiko-psikologjike paqėndrese qė ėsht diktuar kurdoherė nė tokėn ilirike dhe qė ka ngjasje tė rrjedhė nga coptimi politik nėn tė cilin qenė shtruar thuaj se pa prerė popullsit q'e banuan 41).»

Tė njėjtin mendim e ka pas ēfaqur me kohė Dr. Vladan Gjorgjeviēi. Ai e tha mė rrumbullakėt : Shqiptarėt ndjekin njė parim filozofik tė ēuditėshėm si pas tė cilit « e kuj tė jetė shpata e atij do tė jetė edhe besa 42).»

A ėsht e vėrtetė kjo akuzė? Aspak.

Ėsht e vėrtetė vetėm se Shqiptari nuk ėsht i lidhur shumė ngushtė me fé. Se Shqiptari, me tė gjitha valėt e qytetrimit tė huaj qė ka kaluar, ka mbetur prap se prap, nė funt tė shpirtit, pagan e se beson mė me qejf nė ēukėn e shkėmbėnjtė tė Tomorrit ose nė guvėn e thellė tė Sarisalltėkut mbi Krujė, se sa nė shėnjtin mė ēudibėrės, qoftė ky i myslimanvet, qoftė i kristjanvet; se trėmbet mė shumė nga shitimi i Orėvet e i Zanavet se sa nga shpata e mprehtė e


Kryeengjėllit Mėhill q'i u merr jetėn njerzve. Kur paganizmi ėsht rrėnjosur kaq shumė nė shpirtin e njė populli, qė s'ėsht zhytur akoma kok' e kėmbė nė pellgun e qytetrimit evropjan, atij i duket se fét e tjera mundet t'i ndryshojė mė me lehtėsi, pse kėto nuk i a ērrėnjosin bestytnit me tė cilat ai ka lidhur ngushtė botėkuptimin e tij, jetėn e tij familjare e shoqėrore.

Por, as kjo nuk ėsht arsyja kryesore e pėrhapjes sė myslimanizmit nė Shqipėri. Arsyja e vėrtetė duhet kėrkuar nė faktorėt historikė e shoqėrorė. Le t'i gėrmojmė pak kėta faktorė — veē sipėrfaqėsisht, pse mbi shkaqet dhe mėnyrėn e pėrhapjes sė myslimanizmit nė vėndin t'onė ėsht shkruar shumė pak dhe gjysmakėrisht.

Pas vdekjes sė herojit t'onė kombėtar, Skėnderbeut, ushtrit e mėdha tė Sulltanit pushtuan me radhė te gjithė kėshtjellat qė pėrfaqsonin fuqin e zogjvet tė shqipes: Beratin, Krujėn, Drishtin, Leshin, Shkodrėn e mė nė funt Durrsin e Vlorėn. Princat e priesat shqiptarė e kuptuan se i u kėrcėnohej jeta, nderi e besimi e prandaj u shpėrngulėn duke marrė me vehte tė gjithė klasėn qė pėrfaqsonte bujarin e vėndit e, sidomos, klerin kristjan, pse pikėrisht ky e ndjente vehten mė fort nė rrezik nėn sundimin e Gjysėmhėnės. Nė tokėn e Kastriotit mbetet atėherė populli m'i ulėt (bujqit e barijt) e m'i pakulturė. Krye pėr t'a drejtuar, pėr t'a mbajtur tė bashkuar e pėr t'i treguar rrugėn e detyrės nuk ka. Ēa do tė thotė shumė, pse porsa ėsht kaluar kufiri i Mesjetės sė mbushur me feudalizmin karakteristik e me frymėn kristjane fanatike tė krijuar nga njė numėr tepėr i ngjeshur priftrinjsh.

Pėr t'i u pėrshtatur rymės sė re qė po i a ndryshon dukien lėndore e shpirtrore tė gjithė Evropės dhe, pastaj, pėr tė gjetur rrugėn mė tė drejtė qė duhet ndjekur nė vėndin e tij tė pushtuar nga njė popull krejt i huaj jo vetėm pėr gjak e gjuhė, por edhe pėr konceptin qė ka pėr kėtė e pėr atė jetė, Shqiptarit i duhen udhėheqės shpirtėrorė shumė tė zotė. Kėta i mungojnė kryekėput e prandaj ky mbetet i hutuar nė mes tė katėr rrugėve. Gati tė gjithė krerėt e Shqipėris qė luftuan krah pėr krah me Skėnderbén nuk qėndruan nė mes tė tij pėr t'i treguar udhėn. Shumė tė pakėt qenė ata priftrinj qė pranuan rreziqet e rėnda q'i u kėrcėnoheshin pėr tė shpėtuar shpirtrat e vllezėrvet qė s'munt tė kapėrcenin detin. Miqsija e Gjergj Kastriotit me Mbretin e Napolit dhe politika venecjane e muarėn mė qafė krishterimin shqiptar.

Arb
10-01-08, 01:01
Dokumentat historikė e provojnė katėrēipėrisht mungesėn e priesave politikė e shpirtėrorė. Tė gjitha relacjonet e shekujvet tė XVI-tė e tė XVII-tė q'i janė dėrguar Vatikanit thonė se nė Shqipėri nuk ka meshtarė e se ndonjė qė kėtu kėtje mund tė ketė mbetur, ėsht kaq ignorant sa qė memzi lexon Ungjillin 43). Shumė vise vetėm njė herė nė dhjetė vjetė e shikonin me sy barin e shpirtravet e, edhe kur kishin fatin tė dėgjonin njė meshė, nuk gjenin dot te prifti njerin e pėrshtatshėm qė do t'i jipte dorėn pėr t'a nxjerrė nga balta tė mjerin qė kishte ngecur nė llomin e mėkateve e tė dyshimit 44). «Mė 1642, thot Sufflay, ishin nė Shqipni tė veriut priftėn tė rij pa asnji cilsi: ushtarėt qė nė Lombardi kishin nxanė italishten, konkurrojshin me pėrfundim tė mirė pėr priftėnj 45).» Shumė kush lindte e vdiste pa parė meshtar me sy. Arkivat e huaja na dėftejnė gjithė ato rasje kur dinjitarė tė dioqezeve katholike tė Shqipėris e kalonin jetėn nė Zara, nė Venetik ose nė Romė pa shkelur asnjė herė nė tokėn e jurisdikcionit tė tyre fetar 46).

Ē'ndoth ndėr katholikė, pasqyrohet edhe nė botėn orthodokse shqiptare. Mė sa nė veri, dua tė themė nė krahinat e patriarkatit tė Pejės, kjo nė fillim nuk pėson humbje tė mėdha — pse kleri sllav kishte mbetur i gjithė nė vėnt edhe pas shkeljes sė Tyrqve nė Sėrbi — bilé, herė herė e pėrhap jurisdikcionin e sajė edhe nė botėn katholike tė mbetur pa priftrinj 47), nė jugė punėt shkojnė shumė keq. Nga dokumentat e vlefshėm qė na sjell At Nilo Borgia nė historin misjonare I Monaci Basitiani d'Italia in Albania provohet se kleri orthodoks i jugės ishte pėr faqe tė zezė e se peshkopėt nuk ushtronin ndonjė veprimtari fetare, por interesoheshin mė shumė pėr t'u marrė me intriga tė kota ose pėr tė mbledhur t'ardhurat e dioqezeve tė tyre 48).

_____________
43) ROSSI : «Op. Cit,», faqe 207.
44) GRANATA : «Op. Cit.», faqe 227, 228, 229.
45) SUFFLAY : «Op. Cit.», faqe 93.
46) Giuseppe PRAGA : «I1 Vescovado albanese nel sec. XVI», Rivista d'Albania, 1940, faqe 142. - GRANATA : «Op. Cit.», faqe 228 e tutje. - SUFFLAY: «Op. Cit.», faqe 149, 150.
47) GRANATA : «Op. Cit.», faqe 229, par. II dhe faqe 243, par. II. - Shif edhe SUFFLAY : «Op. Cit.», faqe 110.
4t) Shif nė «Studi Albanesi» volumet III - IV e V - VI dhe «I Monaci Basiliani d'Italia in Albania», Periodo secondo,- Roma, botim i Reale Accademia d'Italia, 1942.

Arb
10-01-08, 01:02
Mė shumė se njė herė ngjan qė katunde tė tėra, me prift e peshkop nė krye, tė lėnė fén orthodokse dhe tė bėhen myslimane 49).

Punėt ndryshojnė vetėm atėherė kur Austro-Ungarija 50) dhe Rusija 51) i marrin nėn sqetull kristjanėt e Ballkanit. Por pėr kristjanėt e Shqipėris kjo mbrojtje ishte shumė e vonė. Pjesa e tyre m'e madhe kishte kaluar nė myslimanizėm njė qint vjetė mė parė 52).

Kjo ėsht suaza e saktė e gjėndjes shpirtrore e fetare nė Shqipėri nė mbarimin e shekullit tė gjashtėmbėdhjetė. Ē'munt tė bėjnė Shqiptarėt kaq pak t' organizuar shpirtėrisht kundėr rebeshit aziatik? Ndjenja e auto-konservacjonit, qė ėsht njė nga karakteristikat kryesore tė racės sė tyre, i mėson qė tė mėnjanohen, tė braktisin jetėn e qetė tė qėndravet urbane ose begatin e fushavet pjellore dhe t'arratisen nėpėr male. Disa misjonarė tė huaj qė kanė shkelur nėpėr kėto anė i kanė parė kėta Shqiptarė dhe i kanė pėrshkruar si njerz t'egjėr qė jetojnė nėpėr shpella 53). Nė kėtė mėnyrė munt tė qėndronin mė shumė nė fén e Krishtit. Por kataklizma shpirtrore i ka tronditur. Disa faktorė tė tjerė, ekstrinsekė qė ndėrhyjnė nė kėtė kohė, e shpejtėsojnė islamizimin.

Tyrqit kanė nevojė t'a shtrojnė kėtė popull pėr dy arsye: mė parė, qė tė mos u qesė pengime kur ushtrit e tyre tė mėdha do tė kalojnė nėpėr Shqipėri pėr tė mposhtur vise tė tjera tė Ballkanit qė ngrenė krye ose pėr t'u hedhur nė Gadishullin e Apeninėvet; pastaj, qė t'a shfrytzojnė trimėrin e tij tė pashoqe duke e pėrdorur si shokė armėsh. Qė tė mirren vesht me tė duhet tė krijojnė mė parė njė klasė drejtonjse, e cila ndėr njė qint vjetėt e parė tė sundimit osman mungonte thuaj se krejtėsisht pse kishte shkuar n'Itali

_____________
49) ROSSI : «Op. Cit.», faqe 207 dhe Z. M. : «Peja nė kohėn e Luftės ballkanike», nė Hylli i Dritės, vjeti XVI, faqe 344.
50) ...nė virtyt tė traktateve tė Karlovitz-it (1699), tė Passarovitz-it (1718) e tė Belgradit (1739) qė lidhi me Tyrqin, mori pėrsipėr mbrojtjen e katholikve shqiptarė .
51) Mori nė mbrojtje tė gjithė Orthodoksėt e Ballkanit. Shif edhe Mehdi FRASHRI : «Op. Cit.», faqe 38.
52) ROSSI : n'«Op. Cit.», faqe 207, thot se nga viti 1620 gjer mė 1650, treqmtmij Shqiptarė u hėnė myslimanė.
53) GRANATA : «Op. Cit,», faqe 227 e tutje. - Ėsht mirė, gjithashtu, tė lexohen relacjoni i Emzot Stanilės nė veprėn «I Monaci basiliani» etj. botuar nė Studi Albanesi, vol. III - IV, faqe 177, dhe pėrshkrim i famshėm i udhtimit qė ka bėrė nė Shqipėri Emzot Mario Bizzi (Shif Zani i Shna Ndout, Viti VIII, pjes' e dytė, numri 1 – Kallnuer 1920 dhe Hylli i Dritės, vjeti XIX, Nr. 4 - 5, faqe 196).

Arb
10-01-08, 01:02
Por nuk mjafton kaq. Duan edhe qė tė jenė tė sigurtė nga besnikrija e kėsaj klase sė ré. Marin, prandaj, disa nga Shqiptarėt mė tė ēquar tė ēdo vėndi, i u japin rutbera e i u premtojnė pasurira tė mėdha tokėsh, nė qoftė se bėhen myslimanė. Kėta, kush mė parė e kush mė vonė, e pranojnė dėshirėn e sundonjsit. Dikuj nuk i duket gjė e kundėr-natyrshme ndrrimi i fés, pse me kristjanizmėn vetėm emri e lithte. Dikush tjetėr porsa lindur ėsht marrė nė Stamboll ku ėsht rritur e edukuar nė fén e Muhamedit dhe ka hyrė nė radhėt e Jeniēerve. Dikuj i ka ardhur shpirti nė majė tė hundės nga ndjekjet e parreshtura tė Tyrqvet 54). Ndonjė kryetar fisi e sheh popullin qė po vuan shumė nga taksat e rėnda e prandaj pranon tė ndrrojė fé pėr tė mos lėnė qė tė heqin keq njerzit e vetė. Misjonarėt katholikė qė kanė udhtuar nėpėr viset t'ona pėr tė mbajtur lartė Kryqin, kanė lėnė shumė shėnime qė pohojnė kėto tė vėrtetas 55).

Ata shkrimtarė qė thonė sė Tyrqit nuk e pėrdorėn n'asnjė rasje forcėn pėr tė pėrhapur besimin e tyre duhet tė jenė nė gabim.

Shohim, nė kėtė mėnyrė, tė krijohet nė Shqipėri klasa e ré drejtonjse tė cilėn e lith, nėpėr mjet tė myslimanizmit, besnikėri e patronditėshme te Sulltani. Krahina tė tėra, ku pjesėrisht e ku tėrėsisht, rrokin fén e Muhamedit.

Myslimanizmi pėr njė kohė tė gjatė nuk e ndau Shqiptarin nga Shqiptari. Martesat midis dy féve kanė qėnė tė zakonėshme, dhe vazhdojnė edhe sot nė disa malsira. Ka shėmbuj tė dėndur qė tregojnė se muhamedani e pagzon fshehtazi tė birin, ose gruan 56), shkon e falet nė kishė, jep ndihmė pėr mbajtjen e famulltarit 57), jeton nėn, njė strehė bashkė me kristjanin q'e ka vlla a kushėri 58) dhe, kur vdes, i a lė trashgim monastirit tė gjithė pasurin e tij.
_____________
54) JORGA : «Bréve Histoire de l'Albanie», etc, faqe 53.
55) Shif, sidomos, GRANATA : «Op. Cit.», faqe 235 - 236.
56) BORGIA : «Op. Cit.», faqe 55 etj.
57) ROSSI : «Op. Cit.», faqe 207.
58) STADTMUELLER : «Op. Cit.», faqe 221.

Arb
10-01-08, 01:03
Ndoth edhe diēka m'e ēuditėshme: nė njė kishė tė shndrruar nė xhami, Kristjanėt mirren vesh me bashkė-qytetasit e tyre qė kanė kthyer fé dhe, herė pas here, shkojnė atje me priftin nė krye e «i falen Perėndis si pas dogmės sė tyre» 59). Njė Krahin' e tėrė e Elbasanit, Shpati, pėr tė shpėtuar nga ndjekjet tyrke, ēfaqet si myslimane duke ndryshuar vetėm emrat e njerzve, kurse fshehtazi e mban tė paprekur fén orthodokse. Kriptokristjanėt kanė qėnė tė shumėt nė numėr gjatė shekullit tė XVII-tė.

Ja shkaqet e pėrhapjes sė besimit tė Muhamedit nė vėndin t'onė. Kuptohet nga kėto se nuk ka asnjė shėnj imoraliteti tė mbrujtur nė gjakun shqiptar, por se rrethanat kanė qėnė t'atilla, sa qė cilido popull tjetėr i ndodhur nė kėto kushte nuk do tė kishte mundur tė vepronte ndryshe 60).


***

Pėrhapja e myslimanizmit nė Shqipėri i solli vėndit tė kėqija dhe tė mira. E keqja kryesore ėsht kjo: duke patur tė drejta tė barabarta me Tyrqit, Shqiptarėt muarėn vėndet mė tė larta politike e ushtarake tė Mbretėris Osmane e prandaj kur, nė krye tė tetqindshit, fryjti era e mvehtėsis pėr tė gjithė popujt e krishterė tė Ballkanit, te kėta feja nuk pėrfaqsonte kombėsin. Pėr kėtė arsye, nė vėnt qė tė punonin pėr tė fituar lirin, tė pėrēarė, ata nuk i lanė grrindjet ndėrmjet shoqi-shojtė qė tė bashkoheshin, por, nėn urdhrat e Sulltanit, luftuan fqinjėt tė cilėt, t'udhėhequr prej klerit, e shkundėn robėrin katėrqint vjeēare tė Gjysėm-hėnės.

Nga ana tjetėr, dobit q'i solli Kombit feja e ré qenė, ndofta, mė tė mėdha. Tė pakėt nė numėr e tė paorganizuar mirė, Shqiptarėt ishin rrethuar prej dy racave tė forta tė cilat, gjatė gjithė kohės sė mesme, kėrkuan t'i asimilojnė. Dallga sllave kishte pėr t'a ēdukur me siguri kėtė popull tė vogėl, ashtu siē pėrpiu shumė fise katolike tė veriut, sikur ky tė mos kishte pėrqafuar myslimanizmin. Helenizmi, gjithashtu, ishte bėrė shumė i rrezikshėm nė shekullin e nėntmbėdhjetė, pse propaganda e fortė qė zhvillonte Fanari me anėn e Kishės e tė shkollės nė tė gjithė botėn orthodokse greke e shqiptare, synonte ndjenjat e gjuhėn e kėtij populli pa ndėrgjegje kombėtare tė zhvilluar mirė, pa shkrim tė veēantė e pa letėrsi qė munt tė ndikonte.

_____________
59) Evlija ĒELEBI : "Shqipnija para dy shekujsh», pėrkthim i Salih Vuēiternit, Tiranė, 1930, faqe 124 -125. Por kėtu shkrimtari turist tyrk bėn, pa dashur, njė ndėrlikim : kujton se kristjanėt e Ohrit janė Bullgarė, kurse ne e dimė se ata ishin Shqiptarė. Si do qoftė, toleranca tregohet nga ana e Myslimanve q'ishin, me siguri, tė gjakut t'onė.
60) STADTMUELLER-i e pėrmbleth me kėto fjalė procesin e myslimanizimit tė Shqiptarve : «Ky kthim i vijueshėm i popullsis n'islamizėm qi u zgjat nė Shqipni deri nė Luftėn Botnore, nuk asht pėr t'u kundruem si nji lėvizje besimtare. Nė kėtė pikė janė tė gjithė shkrimtarėt tė nji mendimit. Arsyet e kėtij kthimi ishin tė jashtėme, politike dhe ekonomike. Pėrpara ēdo gjaje, me anėn e islamizmit kėrkohej lirimi nga taksat dhe sigurimi i mprojtjes policore t'autoriteteve tyrke». Shif «Op. Cit.», faqe 221.

Arb
10-01-08, 01:06
Mė nė funt, hapsira toksore ku shtrihej raca shqiptare ishte shum' e kufizuar gjatė kohės sė Skėnderbeut. Bishtrat q'ishin zgjatur nė Greqi nuk kishin rėndėsi shumė tė madhe, pse atje shkolla greke dhe kisha orthodokse po bėnin veprėn e tyre tė ēkombėtarizimit. Fiset e pėrhapura nga veriu e nga verilindja nė Kosovė, Rashė, Sėrbi e Maqedhoni kishin mbetur si nėnshtresė, pse mbishtresėn e trajtonin Sėrbėt e Bullgarėt 61) dhe prandaj nuk munt tė kishte fuqi jetsore.

Me njė herė pas luftės sė Kosovės Sėrbėt filluan tė tėrhiqen prej viseve tė jugut e tė dynden mbi Danub, nė kufijt e Hungaris. Krahinat qė ndodheshin midis Shqiptarvet e Sėrbvet, me gjith se mjaft pjellore, mbanin tashi njė popullsi qė dita ditės po rrallohej. Kjo popullsi nuk pėrbėhej vetėm prej Sllavėsh, por edhe prej Shqiptarėsh. Kishte nė tė, ashtu siē pohon Hahn-i. njė element tė vjetėr qė pėrfaqsonte elementin iliro-shqiptar tė Dardanis 62); njė element shqiptar tė vėndosur atje qė nė kohėn e diasporės sė parė (shekulli XIII e XIV); mė nė funt njė grup shqiptar tė paorganizuar i cili, i joshur prej tokėve tė plleshme, ka lėnė malsit e ēveshura dhe ka shkuar n'ato anė gjatė tė XV-tit e tė XVI-tit qindvjet 63). Ky grumbull i fundit nuk pėrbėhej vetėm prej myslimanėsh, por edhe prej kristjanėsh. Dhe prandaj nuk duhet pranuar n'asnjė mėnyrė qė shpėrngulja e tij tė jetė kryer me shtyjtjen ose me pėrkrahjen e Portės sė Lartė 64).

Grumbullimi i vazhduarshėm i Sllavėve nė drejtim tė krahinavet verjake shtohet shumė nė funt tė shekullit XVII. Mė 1690, jo mė pak se 37 mij familje sėrbe, tė ftuara nga Leopoldi i Parė, lėnė vatrat e tyre tė jugės dhe vėndosen nė Banat 65). Katundet e shprazta zihen prej malsorvet t'anė. Nė kėtė mėnyrė elementi i rrallė shqiptar jo vetėm dėndėsohet, por mbetet i vetmi nė fushėn e Kosovės, nė Metohi e nė Novipazar 66).

_____________
61) STADTMUELLER : «Op. Cit,», faqe 218.
62) Carlo TAGLIAVINl : «Le parlate albanesi di tipo Ghego-orientale (Dardania e Macedonia nord - occidentale) nė Le Terre albanesi redente, I, Kossovo, faqe 16.
63) TAGLIAVINI : «Op. Cit.», faqe 14.
64) Vukaniē thot se Shqiptarėt e Drenicės ishin malsorė katholikė qė u bėnė muhamedanė mbas ardhjes sė tyre nė Sėrbi. (TAGLIAVINI : «Op. Cit.», faqe 14.
65) Roberto ALMAGIA : «L'Albania», Romė, 1930, faqe 105.
66) JORGA : «Bréve Histoire de l'Albanie», etc. faqe 59. - ALMAGIA : «Op. Cit.», faqe 105. - STADTMUELLER : «Op. Cit.», faqe 222.

Arb
10-01-08, 01:06
Shpėrngulja u bė prej viseve tė ndryshme tė Shqipėris sė veriut duke kaluar nėpėr Opolje, Lumė e gjatė Drinit tė bardhė dhe arrijti gjer nė Nish. Tėrheqjen e plotė ethnike tė Sllavėvet tė pakėt qė kishin mbetur e shkaktuan mė nė funt kryengritja sėrbe e vjetvet 1804-1815 dhe sidomos lufta sėrbo-tyrke e vjetvet 1876-1878 67).

Kjo qe pėrhapja e dytė e madhe e vėnt-banimit tė racės shqiptare 68).

Vajtja e grupeve tė reja nė Kosovė nuk shtoi vetėm hapsirėn toksore, por fuqizoi kaq shumė ballin shqiptar, sa qė sot atje kemi pėrfaqsonjsit mė tė pėrsosur tė racės s'onė, tė vėndosur shumė mė dėndur se nė pjesėn tjetėr tė Shtetit. Sikur mos tė kishte ndodhur diaspora e ré e myslimanvet shqiptarė, nuk do tė kishte guximin tė thėrriste njė albanolog i math gjerman: «vėndi qė njihet nga historija me emrin Sėrbi e vjetėr munt tė quhet me mė shumė arsye Shqipėri e ré 69).»

Pėrhapja e dytė ėsht shoqėruar edhe nga dy valė tė tjera migrimi: shpėrndarja e shumė Shqiptarve qė shėrbenin si nėpunės ose si ushtarė tė Portės sė lartė nėpėr tė katėr anėt e Perandoris; largimi i Shqiptarvet pėr n'Itali qė vazhdoi pėr tė gjithė kohėn e sundimit tyrk dhe mori funt vetėm nė mbarimin e shekullit XVIII 70).

Kėto shpėrngulje shkaktuan, si shihet, njė shprastirė tė madhe nė krahinat e vjetra e prandaj duhet shikuar edhe ana e dobėt e tyre: popullsija rrallohet shumė, vėndi varfėrohet ekonomikisht, pse bujqėsija lihet pas dore: Kanė mjaftė tė drejtė ata qė besojnė se «vitaliteti i ynė demografik u shterpėsua»71). Por kemi tė bėjmė me sėmundje tė shėruarshme. Gjėndja ekonomike, pėr faktorė tė ndryshėm qė kėtu s'ėsht rasja tė pėrmėndim, ka dhėnė shėnja se po nis rrugėn e mbarė dhe se do tė pėrmirsohet shumė mė tepėr nė t'arthmen. Vitaliteti demografik nuk duhet tė jetė shterpėsuar, me gjithė se rrallimi i popullsis, e posaēėrisht i meshkujvet, nga njėra anė, dhe varfėrija, nga ana tjetėr, munt tė kenė ndikuar pak edhe nė shtesėn demografike. Por mungesa e shifrave tė sakta nuk lejon tė ēfaqen mendime tė prera mbi kėtė fenomen.

Sidoqoftė, pėrhapja e fés sė ré ėsht ngjarja mė e rėndėsishme e historis s'onė kombėtare tė njėmij vjetvet tė fundit. Qė nga shekulli i XVII-tė e tėhu, prozelitėt e sajė pėrbėjnė boshtin kryesor tė kombėsis dhe tė racės s'onė._____________
67) SUFFLAY : «Op. Cit.», faqe 118.
68) STADTMUELLER : «Op. Cit.», faqe 222.
69) STADTMUELLER : «(Op. Cit.», faqe 225.
70) ALMAGIA : «Op. Cit.», faqe 188.
71) Branko MERXHANI : «Roli Historik i Perandoris s'Osmanllive nė Ballkan dhe njė vėshtrim mbi historin e Popullit tyrk», VI, n’lllyria, Viti I, Nr. 52, faqe 2.

Arb
10-01-08, 01:07
***

Historija mbi racėn e njė populli nuk do t'ishte e plotė nė qoftė se do tė pėrmbante vetėm lėvizjet e sipėrfaqes toksore mbi tė cilėn kjo racė ėsht pėrhapur ndėr kohė tė ndryshme dhe ndikimet qė ka patur gjatė shekujve prej popujve me tė cilėt ka rėnė nė kontakt. Ēdo racė, pėrveē dukjes sė jashtme, ka edhe njė dukje tė mbrėndėshme, shpirtrore, njė farė psike tė vetėn qė i jep asaj vulėn mė tė fortė dallonjse dhe i cakton, nė pjesėn mė tė madhe, rrugėn qė duhet tė ndjekė nė histori.

Kjo psikė e veēantė ėsht e shpėrndarė, pak a shumė, nė tė gjithė pėrfaqsonjsit e njė race. Por seicili ndėr kėta pėrfaqsonjės nuk i pėrmban tė gjitha veēorit e mira shpirtrore tė sajė. Kush nga kėta ka mė shumė e kush mė pak. E kur njė individ ėsht pajosur shumė mė tepėr nga shokėt 'e tij, me kėto veēori, kemi njė gjeni qė pėrfaqson pėr bukuri racėn sė cilės i pėrket. «Gjenija, nė tė vėrtetėn, thot njė biolog i math italjan, nuk ėsht veēse shprehja e cilsive mė te mira shpirtrore, racore e tė trashguarshme tė fisit, tė bashkuara nė njė njeri 72).»

Ndofta ėsht i vogėl numri i bijve tė fisit t'onė qė janė njohur prej tė gjithė botės si gjeni tė vėrtetė. Pse i vogėl ėsht edhe numri i pėrgjithshėm i popullsis shqiptare. Por njerz tė mėdhej qė kanė skalisur thellė emrin e tyre nė shkėmbin e historis sė pėrbotėshme kemi kaq shumė sa cilido prej nesh duhet tė mburret e kėrkush nė botė nuk ka si tė na mohojė meritat.

Njė nga intelektualėt t'anė mė tė mirė, i ndyeri Vangjel Koēa, ka pas mbajtur njė konferencė tė rėndėsishme me qėllim qė t'i bėjė tė njohur botės se huaj vlerat e kėsaj race. Me shpresė se kjo ligjėratė do tė pėrkthehet e do tė botohet edhe nė gjuhėn shqipe, unė nuk dua tė shėnoj tė gjithė emrat e Shqiptarvet tė mėdhenj qė numron historija, por po pėrmėnt vetėm e thatas disa ndėr ta sa pėr tė treguar
se sa tė shumta e tė mėdha janė vetit me tė cilat ėsht pajosur raca e jonė.

_____________
72) GHIGI : «Op. Cit.», faqe 30.

Arb
10-01-08, 01:07
Kėrkush nuk ka mohuar, gjer mė sot, cilsit ushtarake qė kemi nė gjak. Tė pėrmėndim Lekėn e Math, do tė gjenim ndokėnd qė do tė thoshte: kėta mėndjemėdhenj « kanė dashur tė fusin nė familjen e gjėrė ilirike tė tė parvet tė Shqiptarve tė sotshėm edhe ngadhnjenjsin e math maqedonas, por nė kėto lavdėrime tė vonuara nuk ėsht historija qė rindėrton; janė ėndrrat poetike tė fantazis qė zbukurojnė » 73), Por pėr vargun e perandorvet tė Romės, ndėr tė cilėt Aureljani, Dioklecjani dhe Kostandini i Math, nuk besoj tė ketė njeri qė tė kundėrshtojė origjinėn ilire. Gjatė kohės sė mesme shumė priesa ushtarakė duhet tė kenė qėnė Shqiptarė. Reparte tė pėrbėra prej Shqiptarėsh ka patur kudo dhe kudo janė dalluar pėr trimri e qėndresė. Do tė mjaftonte vetėm emri i Gjergj Kastriotit pėr tė provuar se trimėrija e Shqiptarit nuk ėsht treguar vetėm pėr tė ruajtur tokėn e vetė dhe pastrin e racės, por, kur ka qėnė nevoja, edhe pėr tė mbrojtur tė gjithė krishterimin perndimor nga rreziku m'i tmerrshėm q'i kėrcėnohej.

Gjatė kohėve tė vona kemi njė numėr shumė tė math pashallarėsh, me Qypėrlinjt nė krye, qė shpėtojnė nga rreziku Perandorin osmane dhe mbajnė lart emrin e Sulltanit. Arbreshėt q'u hodhėn n'Itali u shpėrndanė shpejtė nėpėr Evropė pėr tė shėrbyer pranė mbretėrve tė mėdhenj nė bataljonet e stratiotėve tė komanduar prej gjeneralash gjakut tė tyre si Gjergj Basta. Lufta e mvehtėsis greke i u dha nam aq tė math Arbreshve tė vėndit, ose atyreve qė porsa kishin shkuar nga Shqipėrija orthodokse pėr tė luftuar kundėr Islamit, sa qė historjani gjerman Stadtmüller u detyrua tė thotė: «Lufta greke pėr liri nuk munt tė mendohet pa elementin shqiptar» 74); njė soj siē tha shoku i tij m'i vjetėr Fallmerayer-i njė shekull mė parė: «kryengritja greke e shekullit tė XIX-tė, qė shpėtoi Greqin nga zgjedha tyrke, qe vepėr e Shqiptarvet 75).»

_____________
73) CORDIGNANO : «Op. Cit.»», faqe 27.
74) STADTMUELLER : «Op. Cit.», faqe 222.
75) VASILIEV : «Op. Cit.», tom II, faqe 296.

Arb
10-01-08, 01:09
Sikur vetėm nė fushėn e armėve tė binte nė sy Arbreshi, gjithkush do tė kishte tė drejtė tė thoshte: ja njė popull i zoti vetėm pėr tė shkatrruar, pėr tė vėnė nė zjarm e nė flakė ēa bota me djersė e mund mbleth, ndėrton e rregullon. Por edhe ndėr fusha tė tjera ėsht ēquar raca e jonė; ajo ka nxjerė udhėheqės popujsh e politikanė tė mėdhej si perandorėt e Romės e tė Kostantinopolit, familjet princore Gjika e Lupu tė Rumanis, Franēesk Crispin e Italis, tė gjithė pashallarėt e Egjyptit qė mė vonė u bėnė mbretėr e sa e sa tė tjerė. Raca e jonė ka nxjerė njė perandor q'e ka mbajtur gjallė Bizancin me organizatėn financjare qė krijoi, Anastasin e Durrsit 76), ligjėvėnėsin mė tė math tė botės, Justinianin 77), projektonjsin e tunelit tė Semmeringut Karl Gegėn, Nėn-Kryetarin e sotshėm t'Akademis Mbretrore t'Italis, shkencėtarin nė zė Prof. Valaurin 78) nga Korēa. Shqiptarė kanė qėnė pėrkthenjėsi i Ungjillit nė latinishte Shėn Hieronimi, papa Klementi i XI dhe disa patriarkė tė Kishės Orthodokse 79).

As nė letra e harte Shqiptarėt nuk kanė mbetur prapa sė tjerėsh. Arkitektat Mika Petrab prej Tivarit, Aleksandėr Aleksi prej Durrėsit, ndėrtonjėsi i xhamivet mė tė bukura tė Stambollit, Mimar Sinani 80) prej Sulove, piktori nė zė Francesk Albani, humanistėt Gjon Gazulli, Marin Beēikemi e Marin Barleti, skulptori Gjon Albani, poeti Mihail Eminescu 81), dramaturgu Viktor Eftimiu 82) dhe artisti mė i math tragjik qė ka pasur bota nė kėta vjetėt e fundit, Aleksandėr Mojsiu prej Durrėsi, janė qė tė gjithė bij tė kėsaj race.

Shihet nga kėta pak rreshta se raca shqiptare nuk ka nxjerė vetėm burra tė pushkės, por edhe njerz tė mėndjes e tė shpirtit, filozofė, ligjėvėnės, burra shteti, shkencėtarė, letrarė, dijetarė, poetė e artistė tė mėdhenj. Numrit tė njerzve tė dėgjuar qė njihen si Shqiptarė duhet t'i shtohet njė numėr tjetėr shumė m'i math tė panjohurish, qė janė mbajtur si pjellė e ndonjė populli tjetėr dhe qė ne nuk u a dimė emrat.

Kontributi qė kjo racė i ka sjellė botės, nė pėrpjestim me numrin e me kushtet nė tė cilat ka jetuar, nuk e vė prapa racavet tė tjera fqinje. Tregon, pėr kundrazi, se paja. shpirtrore e sajė ėsht e madhe dhe e shumanėshme.

_____________
76) VASILIEV: «Op. Cit.», tom I,.faqe 139-145 etj...
77) CORDIGNANO, nė studimin e tij qė ka mbetur i famshėm pėr prapamendim, dyshon pėr origjinėn shqiptare tė Justinianit (faqe 29), ndėrsa VASILIEV-i, njė nga njohsit mė tė thellė tė historis bizantine, e vėrteton me dokumenta se Ligjėvėnsi i math ka qėne i racės ilirike. Shif «Op. Cit.», tom I, faqe 169 - 170.
78) S'besoj tė ketė shkruar kush gjer mė sot se Prof. Valauri ėsht shqiptar. Pretendimin t'im mbi shqiptarsin e tij e mbėshtes nė tė thėnat e zotrinjve Loni Xoxa nga Fieri dhe Prof. Naun Stralla nga Korēa. I ati i Valaurit (Ballaurit) larguar nga Voskopoja e Korēės, mirrej nė Brindisi me tregėti zhuke e gjėje tė gjallė qė i dėrgoheshin prej Myzeqeje. Dy tė bijt e tij, nga tė cilėt fizikani i math ,i janė pagzuar prej sė motrės sė Z. Loni Xoxa. Nė Korēė ka edhe sot shumė nga farefisi i tij.
79) Faik KONICA : «Njė patriark shqiptar nė shekull tė XV-tė» nė Bota Shqiptare, faqe 555.
80) Origjina shqiptare e Arkitektit Sinan ėsht vėrtetuar nga Abdurrahman Sherif Beu, historiograf i math dhe kryetar i Shoqėris sė Historis otomane. Shif Lumo SKĖNDO : «Les Albanais chez eux et a rétranger», Lausanne, 1919, faqe 25.
81) Mitrush KUTELI : Mihail Eminescu, Viersha, Kostancė, 1939. faqe 13, 14, 15.
82) «Bota Shqiptare», faqe 531.

Arb
10-01-08, 01:11
Raca shqiptare, kryevepra e identitetit shqiptar

Eshte shkruar ne vitin 1944 dhe mbeti gati 50 vjet ne hije. Ashtu si
edhe autori i saj , studiuesi i njohur Jakov Milaj, i doktoruar ne
Torino. Ne kete veper profesionale, ai hodhi per here te pare rrugen per
antropologjine shqiptare. Vepra ka nje karakter te theksuar patriotik
dhe kombetar

Ben Andoni

Kur ne janar te vitit 1944, Doktor Jakov Milaj do te botonte "Racen
shqiptare" nuk e kishte menduar kurre, qe vepra e tij do te kishte ate
kalvar te tmerrshem, qe e ka ndjekur jeten e tij. Per gati 50 vjet,
vepra nuk lejohej dhe ajo do te gjente driten e botimit vetem ne vitet e
demokracise. Por, edhe pa u ribotuar, kalvari dhe mbijetesa e Doktorit
patriot Jakov Milaj kishte kaluar dimensionet e zakonshme.

Doktor Milaj i eshte perqasur vdekjes, si ne ndonje veper letrare,
realisht disa here. Njehere kur ishte fare i ri, ne vitin 1935. Denimi
me 101 vjet iu fal kohe me vone, per shkak te nderhyrjes nderkombetare,
ndersa vite me vone komunistet do te ishin me ogurzinj. Ata e denuan qe
me te marre pushtetin me 15 vjet dhe gjithe jeten e lane neper fshatra,
Doktorin e talentuar. Kuptohet se, ata, nuk mbyten dot zerin dhe
potencalin e tij intelektual. Pas botimit te kryevepres se tij "Raca
shqiptare", harrimi ishte gjeja me e pamundur qe mund t'i behej Dr. Milajt.

Vepra doli atehere ku ne gjenetiken shqiptare ishte gjendje thatesire.
Si veper, ajo eshte e para ne llojin e saj e shkruar nga nje autor
shqiptar. Ne aspektin antropologjik, ky eshte i pari punim, i shkruar
mjeshterisht me nje gjuhe te pasur dhe te paster, ku del tipi fizik
shqiptar dhe ecuria e tij evolutive ne rrafsh kombetar, eshte thene ne
nekrologjine e tij tek Drita, ne vitin 1997.

Me sa di une, "Raca shqiptare" eshte e para monografi e shkruar nga nje
autor shqiptar, ne te cilen provohet me bindje prejardhja e ketij
populli dhe njesia e kombit shqiptar me mjete nderdisiplinore, ku
shtyllat kryesore te argumentimit i mbajne ne menyre te natyrshme
antropologjia dhe shkencat historike, ka thene As. Prof. Dr. Aleksander
Dhima.

Eshte po ky studiues i njohur qe ne nje referat kushtuar atij parashtron
dhe cilesine e veēante dhe meriten e ketij botimi. Ku per racen dhe
kombin, ai thote per Doktorin e shquar: "Per racen si nocion biologjik e
realitet historik, Milaj ka nje nocion te qarte, perderisa e veēon ate
nga kombi. Madje, ai ka bere te veten teorine e mobilitetit racor nen
shtysen e veprimeve mjedisore".

Do te duhej nje specialist qe te rendiste si duhet vlerat e kesaj vepre,
qe tani eshte ne duart e publikut shqiptar. Por, autori yne, me mire se
kush tjeter e ka treguar vete mision e tij ne kete veper. Qellimi i
hartimit te kesaj vepre ka qene qe te nxjerre ne shesh disa te verteta,
gjer me sot te panjohura, mbi racen tone dhe t'u jape shkas, atyreve qė
e ndjejne vehten te zotin, per t'u marre pak me teper me biologji e
antrologji. Perfundimet, qe ka per te nxjerre lexonjesi nga keto faqe
jane te thjeshta dhe, ndofta, te njohura intuitivisht prej shume
Shqiptarevet, me gjtihe se te mohuara prej te huajvet dashakeqe: se
populli arberor ka nje origjine te vetme te perbashket: se eshte anas
(autokton) ne te gjtiha viset ku banon sot; se as midis myslimanėvet e
kristianėvet, as midis Gegėvet e Toskėvet nuk ka ndonje ndryshim racor;
e, me ne fund, se ndihet nevoja per nje politike shoqerore qe te synoje
fuqizimin fizik te races shqiptare.

Por, Shqiperia nuk e mbajti si duhet nje nga njerezit e saj me te
shquar. Ajo i fali gjithmone vuajtje dhe shume here madje edhe dilemen e
madhe te jetes. Gje e cila eshte shume pak per staturen e tij.
Perfundimi i tij i madh se toske e gege jane te nje race te vetme dhe te
nje konstrukti shpirteror mbetet lapidar.

Me pak fjale, ky eshte nje nga njerezit me te njohur dhe modeste, qe ka
nxjerre Shqiperia. Emri i tij ne Fier eshte i madh ne publicistike,
studime, veterinari, sport etj. Vitet e pakta, ku ai nuk eshte me i
gjalle, e forcojne me shume karakterin e tij. Qe nuk u mposht, nga tre
regjime te ndryshme. Jakov Milaj eshte pjesa me e mire e studiuesve
patritote shqiptare, i asaj pjese qe i dedikohet mbijetesa e identitetit
shqiptar.

Arb
10-01-08, 01:13
Kush ishte Jakov Milaj

Nje pershkrim i Doktorit te madh fierak, qe u detyrua te punonte vazhdimisht ne periferi te vendlindjes se tij, ne menyre qe te harrohej. Babai i Antropologjise shqiptare, njeriu qe kontribuoi pa mase per shkencen veterinare.

Profesor Jakov Milaj ishte lindur ne Fier me 25 mars te vitit 1911. Ai u shkollua ne Gjimnazin e Shkodres, ku e mbaroi ate ne fund, si nje nga studentet e saj me te mire ne vitin 1931. Qe i ri, ai eshte dalluar per etjen per dituri dhe mbi te gjitha karakterin e paepur. Kur ishte nxenes ka drejtuar shoqaten kulturore “Besa shqiptare”. Per nje kohe te gjate, ai punoi si mesues ne qytetin e tij te lindjes, Fier; sekretar komune ne nenprefekturen e Kolonjes; redaktor ne organe te ndryshme te shtypit te Tiranes e sidomos ne “Vatra” te Timo Dilos dhe ne “Perpjekjen shqiptare” te Branko Merxhanit.

Ne kete kohe ka formuar shume njohje, ku spikat mbi te gjitha, miqesia e madhe me Migjenin. Per ata, qe kane shfletuar ne median e shkruar ne vitet ‘30, ka qene e pamundur qe te mos e hasnin ngado emrin apo inincialet e tij. Fale erudicionit, ai shkruante ne fushen historike, etnografike, antropologjike. Ishte kjo arsyeja, qe ai qe ne vitin 1934 i eshte dhene e drejta e studimit per veterinari ne Universitetin e Torinos. Por, ne vitin 1935, ai nderpret perkohesisht studimet dhe kthehet ne vendlindje, ku merr pjese ne Kryengritjen e Fierit. Deshtimi i saj do te ishte fatal per Milajn. Ai do te denohej me burgim te perjetshem ose 101 vjet.

Pas nderhyrjes se organizatave te shumta nderkombetare, ai do te falej. Me pas, u largua perseri nga vendi, per te vazhduar perseri studimet e lena pergjysem. Ne ditet e fundit te Migjenit, ai do te ishte prane tij dhe te motres ne Senatoriumin e Tore Felices. Madje, do te ishte ai, qe do te sillte edhe fjalet e fundit te Migjenit te madh dhe doreshkrimet e fundit nga spitali.

Ne Shqiperi eshte rikthyer ne vitin 1939, pasi ishte diplomuar shkelqyeshem. Ai do te punonte ne institucionet zyrtare dhe ne qeverine e Maliq Bushatit do te ishte pak muaj edhe Minister i Bujqesise. Nga 12 shkurti deri me 12 prill 1943 punoi si Minister i Bujqesise dhe i Pyjeve. Shkak per largimin e tij te shpejte ishte se kerkoi qe pyjet tona te shkeputeshin nga kontrolli italian dhe milicia italiane e pyjeve te zevendesohej me shqiptare, kerkesa keto qe nuk u perfillen. Kuptohet se u detyrua te jape doreheqjen. I gjithe ky kalvar eshte pak, po te kujtosh ate, qe e ndoqi ne periudhen pas Ēlirimit te vendit. Punoi si veteriner ne Durres, Bilisht, Fier dhe vazhdimisht i shmangur qytetit te tij. Qe me vitin 1945 u denua me 15 vjet burg, prej te cilave beri 6 vjet burg dhe 4 vjet, ai dhe familja u internuan ne Shtyllas te Fierit dhe Radostine.

Ndoshta vitet e tij me te bukura mbeten vitet pas viteve ‘90, kur ne Shqiperi erdhi Demokracia. Por, plakut te mencem i kishin mbetur fare pak. Jakov Milaj do te vdiste ne 2 janar te vitit 1997 ne moshen 86 vjeēare. Fati i tij eshte fati i njerit prej atyre njerezve te paket, qe ishin te disponuar qe te progresonin Shqiperine, ndersa rregjimet e ndryshme te shtetit te tij e detyruan, qe te punonte thjesht per te mbijetuar.

Arb
10-01-08, 01:33
Ja raca e sotme shqiptare sipas analizave te DNA te bera nga shkencetaria Ornella Semino.(Anthropologist)..ne vitin 2000...
(Project Semino 2000)

DNA HaplotypeDefinition Eu1-Eu21

Albanian

Eu3 2%----------------
Eu4 21.6%------Greco/Cretan-Phoenician
Eu7 19.6--------pelasg-Illyrian-Germanic
Eu9 23.5%------Turkey & Middle-East
Eu10 4%---------------Turkey & Middle-East
Eu11 2%---------------Turkey & Middle-East
Eu18 17.6-------Roman/Latin & Euro-Celtic
Eu19 9.8---------------Slavic

http://website.lineone.net/~usenet_e...e/gene_legacy/

http://www.sciencemag.org/