PDA

View Full Version : Si ti parandaloni aknet?


rilinda
22-01-08, 19:11
Si ti parandaloni aknet?

Megjithėse aknet nuk mund tė parandalohen nė tėrėsi, mė poshtė do tė ju japin disa hapa konkret, tė cilėt mund t’i praktikoni nė shtėpi dhe qė ndihmojnė aknet tė mos pėrkeqėsohen.

http://www.telegrafi.com/fo/lifestyle/f.0119101058917_m.jpg- Pastrojeni dhe kujdesuni pėr lėkurėn tuaj ēdo ditė. Shmangni fėrkimin e ashpėr dhe larjen shumė tė shpeshtė.
- Shmangni djersitjet e tepėrta nėse mendoni se kjo mund t’i pėrkeqėsojė aknet. Pastrohuni shumė shpejt pas aktiviteteve qė ju shkaktojnė djersitje.
- Pastroni shpesh flokėt tuaja nėse janė tė yndyrshme. Pėrpiquni t’i mbani flokėt larg fytyrės.
- Shmangni produktet pėr kujdes tė flokėve, si xhelet, kremrat, pomadat dhe produktet tjera qė pėrmbajnė yndyrė.
- Mundohuni ta shmangni nė maksimum prekjen e fytyrės.
- Shmangni ekspozimin ndaj vajrave dhe lėndėve tė vrazhda kimike, si pėr shembull naftės.
- Pėrpiquni nė maksimum tė shmangni edhe periudhat e gjata tė qėndrimit nė diell, pasi qė kjo ndihmon aknet dhe mund tė rrisė rrezikun e prekjes nga kanceri i lėkurės. Pėrdorni produkte pėr mbrojtje nga dielli.

DritonPR
22-01-08, 21:17
thjesht dhe lire aknet i largon me PHOTOSHOP :tongue: