PDA

View Full Version : Qyteti,Fshati juaj?


Zana_ch
03-02-08, 10:59
Tregoni dicka per qytetin apo fshatin fshatin tuaj ku keni lindur apo nga keni preardhjen .

Po filloi un me qytetin tim nga e kam preardhjen

GJAKOVA

Qyteti i Gjakovės shtrihet nė bregun e majtė tė lumit Erenik ndėrkaq nga tė dy anėt e pėrroit Krena shtrihet kodra e Ēabratit. Lartėsia mesatare mbidetare e Gjakovės ėshtė 365m. Qyteti gjendet nė gjatėsi gjeografike nė mes tė 42.24 skallė nė veri dhe 20.26 shkallė nė lindje.
Sipas tė dhėnave arkeologjike tė bėra nga ekipet e pėrbashkėta nga Shqipėria dhe Kosova, nė territorin e Gjakovės, nė bazė tė materialeve tė gjetura ėshtė vėrtetuar se i pėrkasin kulturės antike ėshtė vėrtetuar dhe dėshmuar se kėto treva kanė qenė tė banuara edhe mė parė.
Gjakova si qytet mė kėtė emėr daton nga shekulli XV, por lulėzimi i vėrtet i saj fillon nė fund tė shekullit XVI dhe nė fillim tė shekullit XVII. Nga kjo periudhė veēojmė ndėrtimin e Xhamisė sė Hadumit nė vitin1554, Mejtepit, Bibliotekės, Haremit, Hamamit, ndėtimit tė Sahat-Kullės, Medreses sė Madhe, Hanit tė vjetėr, Kompleksit tė Teqės sė Madhe si edhe urave lidhese tė qytetit mbi lumin Krena, si ajo e Tabakut, ura e Taliqit etj.tė cilat edhe sot ekzistojnė.
Komuna e Gjakovės sot ka 586 km katrorė tė cilėn e pėrbėjnė qyteti dhe 84 fshatra.
Sipas regjistrimit tė fundit i bėrė nė vitin 2000 nga UNMIK-u, komuna e Gjakovės ka 150.800 banorė, duke e renditur si komuna e tretė pėr nga madhėsia nė Kosovė.
Komuna e Gjakovės ka lidhje tė mira me rrugė tė asfaltuara me qytetet e Prizrenit, Pejės, Rahovecit, Klinės, Prishtinės, Deēanit, Malishevės etj.
Ė shtė me rėndėsi tė ceket se Komuna e Gjakovės pas luftės sė vitit 1999 ka lidhje edhe me Republikėn e Shqipėrisė, pėrmes dy pikave kufitare ate tė Qafės sė Prushit dhe
Qafės sė Morinės.Disa foto

http://img522.imageshack.us/img522/3069/dsc04366ug1.jpg
http://img502.imageshack.us/img502/2766/dsc04369xn5.jpg
http://img290.imageshack.us/img290/8928/dsc04374sq3.jpg
http://img267.imageshack.us/img267/8960/dsc04386sp7.jpg

Zana_ch
03-02-08, 11:02
http://img273.imageshack.us/img273/4444/dsc04390tt4.jpg
http://img115.imageshack.us/img115/6223/dsc04395ll7.jpg
http://img115.imageshack.us/img115/8499/dsc04399th0.jpg

Zana_ch
03-02-08, 15:58
Ene disa foto nga qyteti i Gjakoves

http://img270.imageshack.us/img270/6021/dsc04331ur6.jpg

http://img288.imageshack.us/img288/9158/dsc04332gu1.jpg

http://img270.imageshack.us/img270/3971/dsc04329vt6.jpg

http://img71.imageshack.us/img71/699/dsc04323nk8.jpg

Zana_ch
03-02-08, 19:07
Gjakova ėshtė qytet nė pjesėn perėndimore tė Kosovės. Po ashtu Gjakova ėshtė qendėr e komunės dhe rajonit me tė njėjtin emėr. Toka ku filloj tė ngrihet qyteti ishte nė pronėsi tė Jak Vulės. Sipas gojėdhėnės, prifti e bindi Jakun qė ta dhuroj tokėn pėr ndėrtimin e qytetit, i cili nė fillim u quajt Jakovė (nga turqishtja: fusha e Jakut). Nė shekullin XIX filloi tė pėrdorej emri i tanishėm. Tė huajt pėrdorin toponimin e sllavizuar Djakovica apo Dakovica.

Qyteti pėrmban njė sėrė monumentesh nga e kaluara e pasur kulturore. Lagjja historike e qytetit ėshtė Mėhalla e Hadumit ku edhe gjinden tregu i vjetėr dhe ndėrtesa mė e vjetėr e cila ende ekziston nė qytet, Xhamia e Hadumit Tregu i vjetėr apo siē njihet Qarshia e Madhe ishte zemra e funksionimit ekonomik pėr Gjakovėn, njė qytet i tregtisė dhe artizanateve qė shėrbente fshatrat pėrreth nga komuna e Gjakovės, zona e Junikut, dhe Malėsia e Gjakovės nė kufirin Kosovė-Shqipėri. Qyteti dhe rrethina luajtėn rol tė rėndėsishėm gjatė lėvizjes kombėtare tė Lidhjes sė Prizrenit. Gjenerali i Portės sė Lartė Maxhar Pasha u vra nė njė betejė tė pėrgjakshme me forcat e Lidhjes pranė kullės sė Abdullah Pashė Drenit.

Qarshia e Madhe u dogj e u shkatėrrua gjatė Luftės sė fundit nė Kosovė, por tani mė ėshtė rindėrtuar. Ndėrsa Xhamia e Hadumit bashkė me bibliotekėn e saj u dogj gjatė natės sė parė tė sulmeve ajrore tė NATO-s nga forcat paramilitare serbe duke zhdukur kėshtu dokumentet e rralla qė datonin qė nga koha e themelimit.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/46/Gjakova_Naten.jpg/800px-Gjakova_Naten.jpg

http://img286.imageshack.us/img286/8028/dsc04355vr0.jpg

Preshevar
03-02-08, 20:37
Foto te mira, dhe qytet i bukur Gjakova,... !

Dardan Kastrati
03-02-08, 21:12
Nje pamje naten e Qytetit te Gjakoves
http://img98.imageshack.us/img98/2480/339nekretninegjakova155qe7.jpg

Kodra
03-02-08, 21:32
**********
**********
**********

Pėrshėndes Zanėn dhe tė gjithė tė tjerėt qė marrin njė hap tė tillė pėr qytetet e Shqiptarisė.

Pėrse mos ta bėjmė njė paraqitje tė qyteteve me foto, ide shumė e qėlluar.

Pas kėtyre fjalėve tė mira do tė jem pak kritik!

Mos sillni foto tė formatit tė zmadhuar, do tė ishte mėkat qė fotot e bukura tė fshihen pėr shkak tė formatit tė zmadhuar.

Ju pėrkrah


Kodra

Zana_ch
03-02-08, 22:04
**********
**********
**********

Pėrshėndes Zanėn dhe tė gjithė tė tjerėt qė marrin njė hap tė tillė pėr qytetet e Shqiptarisė.

Pėrse mos ta bėjmė njė paraqitje tė qyteteve me foto, ide shumė e qėlluar.

Pas kėtyre fjalėve tė mira do tė jem pak kritik!

Mos sillni foto tė formatit tė zmadhuar, do tė ishte mėkat qė fotot e bukura tė fshihen pėr shkak tė formatit tė zmadhuar.

Ju pėrkrah


Kodra


Pėrshėndetja i nderuar Kodra ket radhe kerkoi falje per foto ne madhėsi te madhe, un per veten time do e kem parasyshe ne te ardhmen qe te bej foto te vogla kerkoi ndjes, nese ke i cik kohe e ke mundesi mund te i zvogloshe .

Me respket
Zana_ch

Albonita
06-02-08, 17:23
Zana__Ch Te pershendes shum .!


Ishte knaqsi se i lezova per ket Qytet kaq te mir e te ngrohet , se shum kuj i mungon ky qytet, ehh sidomos Prindrve tan, kan nje permallim shum per Gjkoven , beso me za te nalt e lezova qka ki shenu edhe diq ktu te familjes, u merzit ku veq emrin Gjakov sa her e pemneda, Zana mendoj se do shenosh prap ktu per gjakoven se besoj ki qka te shenosh se asht vend me tradit e me shum VUJTJE NGA NJE HIJE E ZEZ ... foto ken shum te mira mi kujtun disa rug se i kam shklen nje koh shum te shkurt po mu kujtuan ( Gjakova) asht nje der me te miret ,, ndoshta e temrova,, po nese asht diq gamim ktu ne shkrim kerkoj falje.. Zana te pershendet shum >>Albonita.

Zana_ch
06-02-08, 21:33
Pozita Gjeografike

Komuna e Gjakovės ka njė pozitė shumė tė mirė gjeografike.
Shtrihet nė pjesėn jugėlindore tė Rrafshit tė Dukagjinit, nė pjesėn jugperendimore tė Kosovės, ėshtė pjesė pėrbėrėse e regjionit qendror tė Gadishullit Ballkanik dhe pjesės Juglindore tė Evropės.
Shtrihet nė njė sipėrfaqe prej 586 km2 dhe nė lartėsi mbidetare prej 365 m.
Ka tokėn pjellore, fushat, malet si dhe bjeshket e larta qė e rrethojnė nė Jugperendim.
Ė shtė e pasur me lumenjė si “Ereniku”, “Krena”, “Llukaci”, “Drini i Bardhė” dhe ca lumenjė tė vegjel por tė rėndėsishėm.
Disponon me Hidrosistemin “Radoniqi”i cili furnizon me ujė tė pijės afro 100.000 banor nė Qytetin e Gjakovės me disa fshatra tė sajė dhe nė Qytetin e Rahovecit me disa fshatra tė sajė, si dhe disponon me kapacitete pėr ujitjen e 10.500 ha tokė.
Nė Komunėn e Gjakovės ka mundėsi tė ndėrtimit edhe tė Hidrosistemit “Ponosheci” nė fshatin Morin - nė Perendim tė sajė, ku edhe projekti me gjitha tė dhėnat ekziston, pėr ujin e pijės ku do furnizoheshin afro 300.000 banor dhe pėr ujitjen e afro 12.150 ha tokė pjellore.
Komuna e Gjakovės kufizohet me Republikėn e Shqipėrisė me tė cilėn ka dy pika kufitare, atė tė Qafės sė Prushit nė Jug - ku lidhet me Regjionin e Hasit (Letaj, Krum, Kukės, etj.) dhe ate tė Qafės sė Morinės nė perendim - qė lidhet Malėsin e Gjakovės (Tropojė, Bajram Curr, etj.). Komuna e Gjakovės kufizohet edhe me Komunat si: Prizrenit, Rahovecit, Malishevės, Klinės, Pejės dhe Deēanit.
Ka lidhje tė mira tė komunikacionit rrugor me tė gjitha komunat qė e rrethojnė, si dhe me Kryeqytetin e Kosovės Prishtinėn qė e afrojnė edhe me pjeset tjera tė Kosovės dhe kėtė pėrmes rrugėve tė asfaltuara.
Gjithashtu nė afėrsi kalon edhe hekurudha dhe kėtė nė fshatin Xėrxe afro 10 km. dhe Kramovik afro 9 km.
Nė fshatin Lugbunar ėshtė ndėrtuar pasė luftės nga ana e KFOR-it aeroporti ushtarak, qė nė pėrspektivė dhe sė shpejti do tė shėrbejė edhe pėr nevoja civile pasi do tė zgjatet edhe pista e tij sipas projektit tė hartuar, i cili airoport dukshėm do tė ofrojė rajonin e Gjakovės me vendet e ndryshme tė Botės.
Komuna e Gjakovės furnizohet me energji elektrike direkt nga Termocentralet e Kosovės. Nė pėrspektiv nėse realizohet ideja pėr ndertimin e dy Hidroelektranave sipasė projekteve ekzistuese tė punuara nga instituti, pasi ka mundėsi reale pėr Komunėn e Gjakovės, si nė atė tė Hidrosistemit “Radoniqi” (i cili ėshtė i ndertuar dhe funkcionon, si dhe furnizon me ujė tė pijės dhe ujė pėr ujitjen e afro 11.000 ha. Tokė pjellore) me fuqi prej 10 MW ashtu edhe nė atė tė Hidrosistemit “Ponosheci” (i cili duhet ndertuar me gjetjen e Donatorve) me fuqi afro 12 MW.
Gjithashtu ka sigurim tė vendit pėr hudhjen e mbeturinave duke i groposur. Njėherit ka lokacionin pėr ndertimin e njė Deponije tė re (pėrmesė Donatorve ku pėrpiqemi me realizuar ndertimin e sajė) qė sipasė projektit investiv do tė klasifikoheshin mbeturinat.

rilinda
10-02-08, 20:41
Prizreni ėshtė qytet nė pjesėn jugore tė Kosovės. Tė dhėnat arkeologjike lėnė tė kuptojnė, se ky territor ishte i banuar qė nga antika, kur njihej me emrinTheranda e nė kėtė trevė banonte njė popullsi Dardane. Gjatė shek. XI ishte qendėr e rėndėsishme qytetare, mė 1019 Prizreni ishte seli e ipeshkevis tė perandorisė Bizantine. Gjatė shek XII-XIV u vendosėn nė kėto treva pjesėtarėt e popullsisė sllave. Nė kohėn e sundimit tė mbretėrve Dushan dhe Urosh, Prizreni qe herė pas here selia e mbretėrive tė tyre.Fotografitė e qytetit tė Prizrenit mund t'i shihni duke klikuar kėtu:
http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=18163

rilinda
02-06-08, 23:08
I. Historiku i shkurtėr i Prizrenit
Qytet i lashtė historik pranė Lumbardhit, nėn shpatijet pitoreske tė Sharrit, Prizreni ėshtė njėri ndėr qytetet mė tė vjetra tė Evropės Juglindore e mė gjėrė. Tė dhėnat arkeologjike dėshmojnė pėr ekzistencėn e njė jete aktive qysh nė antikitet e mė pėrtej. I nėnshtruar lėvizjeve tė mėdha shoqėrore gjatė periudhave tė caktuara kohore pėrjeton baticat dhe zbaticat e zhvillimit ekonomik, social e kulturor duke pėsuar dhe transformime tė emėrtimit.Kėshtu nė kohėn e sundimit Romak njihej me emrin THERANDA, i banuar me popullsi tė pastėr Ilire – Dardanėt pėr tu quajtur PRIZDRIJANA nė periudhėn e mė pasme Bizantine.I.2. Tė dhėnat statistikore
Komuna e Prizrenit shtrihet nė pjesėn jug-perėndimore tė Kosovės. Ka njė sipėrfaqe prej 640 km 2 , ku jetojnė rreth 230.000 banorė. Nė tė gravitojnė 78 fshatra. Qyteti ka rreth 130.000 banorė tė pėrkatėsive tė ndryshme etnike dhe religjioze ku pjesėn dėrmuese e pėrbėjnė shqiptarėt. Lartėsia mbidetare ėshtė 400 m, ndėrsa nė viset malore (majet e Sharrit) kalon 2000 m. Mbizotėron klimė e butė me ndikim tė asaj mesdhetare gjerėsa nė viset malore klimė e ashpėr - klimė e alpeve.
Prizreni disponon me karakteristika shumė tė mira morfologjike, hidrografike dhe klimatike. Ekonomia dhe infrastruktura e trashėguar ėshtė nė nivel tė ulėt si pasojė e tretmanit joadekuat tė periudhės 55 vjeqare tė ish sistemit komunist. Njihet si qytet i monumenteve tė shumta historike nga edhe ėshtė joshės pėr vizitorėt e shumtė.
I.3. Infrastruktura rrugore
Sipas shenimeve tė nxjerrura nga Agjenda Zhvillimore e Prizrenit, viti 2002, rezultojnė kėto tė dhėna aproksimative pėr rrugėt nė komunėn e Prizrenit:

rrugėt e asfaltuara qė lidhin Prizrenin me 78 fshatra janė 188 km,
rrugė e betonuar 5 km,
rrugė prej zhavori 132 km,
rrugė prej dheu 211 km,
Prizreni ka 15 ura, me gjatėsi maksimale deri 25 m.

Gjendja aktuale e infrastrukturės rrugore rezulton krejt ndryshe si rezultat i ndėrtimeve dhe realizimeve tė projekteve tė shumta gjatė periudhės 2002-2007. Rrugėt nė qytet pothuaj tėrėsisht janė tė asfaltuara apo tė shtruara me kubėza betoni. Njė pjesė e konsiderueshme e rrugėve lokale qė lidhin fshatrat apo nė brendėsi tė tyre janė tė asfaltuara apo tė ndėrtuara me elemente betoni. Nė tė shumtėn e rasteve, krahas me ndėrtimin e rrugėve ėshtė instaluar edhe ndriēimi publik.I.4. Energjia elektrike nė Prizren
Prizreni gjithmonė ėshtė krenuar me bukuritė e veta natyrore, e njė ndėr to ėshtė edhe Lumbardhi. Lumbardhi pėrveq se ka luajtur njė rol tė konsiderueshėm nė higjienėn e qytetit dhe nė ujitjen e fushės, ujėrat e tij kanė vėnė nė lėvizje edhe shumė mulli bloje dhe ēekana tė tabakėve.
Ideja pėr shfrytėzimin e ujėrave tė Lumbardhit pėr prodhimin e energjisė elektirke ėshtė shumė e vjetėr. Mė 6 maj 1909, ėshtė thirrė njė tubim popullor ku ėshtė zgjedhur Kėshilli drejtues pėr ndėrtimin e njė hidrocentrali. Projektimet janė bėrė dy herė, nė Vjenė dhe nė Beograd, por qė tė dy kėto tentativa kanė dėshtuar pėr shkak tė luftėrave tė atėhershme.
Ėshtė interesante tė pėrmendet e dhėna pėr vitin 1931, kur Prizreni ka pasur:
18.952 banorė,
220.000 kWh - energji elektrike tė prodhuar,
70.000 kWh - energji elektrike tė shitur (tė matur),
160 kW - fuqia e ndriqimit
12 kW - fuqia e motorėve dhe e aparateve.

II. Ndriēimi publik
II.1. Pėrshkrimi i shkurtėr i ndriēimit publik
Sipas shėnimeve qė kemi nė dispozicion, segmenti i parė i ndriēimit publik nė qytetin e Prizrenit ėshtė vendosur nė vitin 1976 me kėta parametra:
Shtegu rrugor: nė trotuaret pėrgjatė rrugėve tė qytetit, tash “Remzi Ademaj-Sheshi i Lidhjes – Adem Jashari”, gjerė te parku para Asamblesė Komunale.
Trupat Ndriēues: ndriēues Fener, rreth 55 copė, prodhuesi: TEP Zagreb, me konstruksion metalik katėr kėndor i mbėshtjellur me opal, P = 250 W, merkur-Hg, U = 220 V, shtyllat metalike tė ngjyrosura me ngjyrė antikorozive, lartėsia e shtyllės, H = 4.5 m, distanca nė mes ndriēuesve L = 26 m.


http://img220.imageshack.us/img220/310/18943277kt6.png (http://imageshack.us)
Fig. II.1. Llojet e trupave ndriēues

Trasat kabllovike dhe kyēja me kabull nėntokėsor i tipit: PP 41, 4 x 16 mm2, i vendosur nė kanalin kabllovik nė thellėsi 0.80 m, me GAL mbrojtės dhe i kyqur nė tabelėn kyēėse kabllovike “Araldit”. Burimi energjetik nė TS 10/0.4 kV, kyēja dhe ēkyqja pėrmes qarkut komandues dhe fotorelesė tė montuara nė kthinėn e ndriēimit publik nė TS.

>>{SpOnGeBoB}<<
20-06-08, 11:48
e kom dijte qe e hjekin shkrimin. shife turli moderatori qe nuk e njef gjeografine e vendit tina vjen ma hjek shkrimin edhe nuk me lajne me postu per fshatin tem.

Cilli mare ke prej ju treve qetu, qe ma keni diskriminu fshatin tem mos me shkrujten qetu. Nuk kam faj une se qashtu e ka emnin edhe masnej shkaku i emnit shoq, nuk mujna me ja fal kojshive token se nuk i pelqen dikujna emni i fshatit qe e ka prej qe ekziston. Qashtu at fshatin Dabellde me ja japen maqedonve e tana qeshtu kishe pe pastrojna.