PDA

View Full Version : Ligji i punės nė Kosovėn e Pavarur!


Murgesha
13-02-08, 20:22
LIGJI_RI_MBI_MARREDHENIEN_E_PUNES


EKSTRAKT NGA LIGJI MBI MARREDHENIEN E PUNESneni 1
Fillimin e orarit te punes e cakton punetori vete. Rregullorja e ligjit parasheh qe fillimi i orarit te mos jete para ores 10:00 te mengjesit.neni 2
Te ardhurat personale i cakton vete punetori, ne marreveshje me anetaret e shtepise.neni 3
Para fillimit te punes punetoreve iu jepet diēka per disponim si psh: birre te ftoht, sanduiē, verė apo konjak, dhe kuptohet te gjitha keto ne llogari te ndermarrjes.neni 4
Ne pune lejohet qe te kendohet. Nese ndonjeri prej puntoreve fillon te kendoje, puntoret e tjere jane te detyruar qe te nderpresin punen dhe t'i bashkangjiten kenges.neni 5
Ne qofte se ndonjerin punetor e ze gjumi ne pune, te tjeret jane te detyruar qe ne qetesi te plote ta leshojne vendin e punes me qellim qe mos ta pengojne gerrhitjen e tij dhe per kete kane te drejte kundershperblimi ne te holla sikur te kishin vazhduar punen.neni 6
Ne mungese te shefit, punetoret kane te drejte qe te organizojne ndonjė party dhe ate ne llogari te ndermarrjes.neni 7
Pushimi per mengjes zgjat prej 10:30 deri 13:30.neni 8
Nese gjate orarit te punes tregohet ndonje seri si: "Kloni", Fiks fare etj., ndermarrja eshte e detyruar qe te siguroj televizor me madhesi minimale te ekranit prej 70 cm, ne menyre qe te siguroje percjelljen e tyre, kuptohet me kundershperblim sikurse te punohej.neni 9
Per ta shkarkuar shefin nuk duhet me shume se nje peticion me dy nenshkrime te punetoreve ne te.neni 10
Ne perputhje me rregulloren, punetori mundet t'a lute shefin per te kryer punet ne vendin e tij si dhe qe ai te jete ne sherbim te punetorit per imtesira, si psh: per t'ju sjelle punetoreve birra nga frigoriferi etj.(frigoriferin duhet ta siguroi ndermarrja dhe duhet medoemos te jete "pa akull" me kapacitet se paku 8 litra per 1 punetor).neni 11
Ne qofte se shefi eshte i gjinise femerore atehere punetoret e gjinise mashkullore jane te detyruar qe me sjelljen e tyre t'i tregojne asaj se ajo eshte teme e bisedimeve te tyre gjate tere kohes, psh: me fishkellima, me shuplakue prapanicen e saj, etj.neni 12
Ēdo punetor ka te drejte pushimi vjetor 8 (tete) jave gjate stines verore dhe 6 (gjashte) jave gjate stines dimerore. Nese punetori i kalon keto pushime jashte baneses se tij atehere Firma eshte e detyruar qe te siguroje pastrimin e baneses ne fjale.neni 13
Nese punetori martohet, firma eshte e detyruar qe t'iu siguroje shpenzimet e dasmes eventualisht (per burrin) shpenzimet e nates se beqarit si dhe 85% te te gjitha shpenzimeve te tjera. Firma ate dite nderpren punen per disa dite rresht.neni 14
Per te gjitha punetoret (femra) firma eshte e detyruar qe te siguroje hyzmetqare te shtepise, e cila duhet te kete experience pune dhe te jete e pashme ne menyre qe te mund t'i sherbeje edhe burrit (ne mungese te gruas apo raste te lodhjes se saj).neni 15
Fundi i orarit te punes eshte ne ora 14:30. Punetoret i leshojne vendet e punes te percjellur me muzike te lehte e parapare per keso rastesh. Shefi eshte i detyruar qe personalisht te falenderoje secilin puntor duke ua shtrenguar duarte.neni 16
Roja i deres eshte i detyruar qe secilit punetor gjate daljes nga ndermarrja t'ia kontrolloje ēanten. Ne qofte se ai nuk gjen asgje, atehere eshte i detyruar qe te ktheje punetorin ne firme ne menyre qe ai te merre diēka me vete nga zyra. Personave te moshuar keto sende iu shperndahen neper shtepia me automjet zyrtar me kusht qe pesha e ketyre sendeve te mos jete me e vogel se 2 kg.neni 17
Ne qofte se punetori rastesisht shef enderr gjate nates se eshte duke punuar, Firma eshte e detyruar qe te paguaj kompensimin per pune te nates.

________________________________________________

Mė erdhi 3 herė nė email ky ligj i ri pėr punė, e pėr mos me i hargjitė emailat nė dėrgim po e paraqes kėtu nė Dardani.... http://dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

uck_aksh
15-02-08, 14:58
hahahha
ishalla zbatohet ne Kosov qeky ligj BET KOKA hahahahha

lovely
15-02-08, 22:07
hahahha
ishalla zbatohet ne Kosov qeky ligj BET KOKA hahahahharrafsh e barabar deka tu kesh
hahahahahahahahahahahahahahahahahaahahahahahahahah a
ngjehi sa ore pune po bjen me punu.. ne 10 me ia nis, pauza me kan prej 10 e 30 deri ne 13 e 30, e ne 14 me kry punen.... hahahahahahahahahahahahaha

diqa bre diqa

mentor*
16-02-08, 00:46
ahahahaahahhhahhah
ahahahahahahhhahahhhahhahahhahhah

kuku o zot ozotahahaaahahhaahhah