PDA

View Full Version : Njohja e shtetit tė ri.


Murgesha
16-02-08, 20:29
Le tė shėrbejė kjo temė pėr lajme rreth njohjes sė Pavarėsisė sė Kosovės.

Gėzuat, Gėzuar, Gėzuar!

lyra2
16-02-08, 20:32
Uroj nga zemra te gjithe qytetareve shqiptare kudo qe jane, anembane trevave shqipfolese, gezuar Pavaresine e Kosoves!

Dardan Kastrati
16-02-08, 20:37
Gėzuat, GėzuarGėzuar Pavaresine Kosovė Shtete e para qe do ta njohin Kosoven si shtet i pavaruar do te jene Gjermania,Anglia dhe Franca pastaj SHBA ,Shqiperia etj,,, une mendoj se keto jane shtetet e para qe do e pranojne Kosoven si shtet...

Diana007
16-02-08, 20:46
Vellezer dhe motra, gezuar kjo Dite e Madhe e Pavaresise !!

Pupi
16-02-08, 20:47
Gėzuat, Gėzuar, Gėzuar!

Urimit i Bashkangjitem edhe unė.

Murgeshės nė rend tė parė( pik pėr Qejfi e kemi) qė na i pėrzgjedh Temat me maturi, dhe kohėn e kushtueshme qė merr!

Euuuu, sa e kem prit, euuuu sa e kem prit!

Ky ėshtė njė hap i vogėl pėr Kosovėn. Njė Hap gjigand pėr Shqiptarin


That's one small step for a man, one giant step for mankind ( „Das ist ein kleiner Schritt für einen Menschen, ein riesiger Schritt fuer die Menchheit) Do tė thoshte NEIL ARMSTRON nė misionin e tijė Apollo II kur shkeli pėr her tė parė sipėrfaqen e Hėnės.

Pupi
16-02-08, 20:48
Gėzuar:
LYRA
Dardan
dhe Diana

lyra2
16-02-08, 20:49
Uroj qe populli shqiptar i Kosoves te kontribuoje per ngritjen me dinjitet te shtetit te ri shqiptar ne Ballkan, me dituri, mund dhe pune, sepse padyshim pas Pavaresise vijne sfidat e medha!

Dardan Kastrati
16-02-08, 20:50
Gėzuar:
LYRA
Dardan
dhe Diana
Pupi qofsh i gezuar me jete te gjate dhe plote lumutri me kete pavaresi
U R I M E

Murgesha
16-02-08, 20:57
Urimit i Bashkangjitem edhe unė.

Murgeshės nė rend tė parė( pik pėr Qejfi e kemi) qė na i pėrzgjedh Temat me maturi, dhe kohėn e kushtueshme qė merr!

Euuuu, sa e kem prit, euuuu sa e kem prit!

Ky ėshtė njė hap i vogėl pėr Kosovėn. Njė Hap gjigand pėr Shqiptarin


That's one small step for a man, one giant step for mankind ( „Das ist ein kleiner Schritt für einen Menschen, ein riesiger Schritt fuer die Menchheit) Do tė thoshte NEIL ARMSTRON nė misionin e tijė Apollo II kur shkeli pėr her tė parė sipėrfaqen e Hėnės.


Te falemnderit Pupi....


Euuuu, sa e kem prit, euuuu sa e kem prit, sa e kem pritė ERDH KJO DITĖ....

Pupi
16-02-08, 22:22
Countries who support Kosova Independence
By The American council for Kosova
Published: January 14, 2007


http://www.dardania.de/vb/upload/images/amerika.gif http://www.dardania.de/vb/upload/images/anglia.gif http://www.dardania.de/vb/upload/images/germany.gif
http://www.dardania.de/vb/upload/images/italy.gif

Pupi
16-02-08, 22:31
http://www.dardania.de/vb/upload/images/amerika.gif http://www.dardania.de/vb/upload/images/anglia.gif http://www.dardania.de/vb/upload/images/germany.gif
http://www.dardania.de/vb/upload/images/italy.gif http://www.savekosova.org/forum/index.php?categoryid=15&p2_articleid=275

Murgesha
18-02-08, 01:29
Perėndimi regjistron shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės e kėrkon stabilitet


http://www.dw-world.de/image/0,,2583608_1,00.jpg (http://www.dw-world.de/popups/popup_lupe/0,,3132421,00.html) Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Presidenti amerikan Xhorxh W. Bush gjatė vizitės nė Shqipėri, qershor 2007 (http://www.dw-world.de/popups/popup_lupe/0,,3132421,00.html)


Serbia flet pėr akt 'tė njėanshėm e ilegal', Shqipėria pėr 'rilindje tė Kosovės'


Berlini, Uashingtoni, Brukseli e Londra pėrshėndesin pavarėsinė dhe bėjnė thirrje pėr ruajtjen e qetėsisė

Qeveria e SHBA tha se e merr nė konsideratė qė Kosova ka deklaruar pavarėsinė dhe e pėrshėndet angazhimin e qeverisė sė saj pėr tė vėnė nė jetė dispozitat e OKB-sė pėr tė mbrojtur minoritetet etnike. State Departament-i amerikan tha se do tė nxjerrė sė shpejti njė deklaratė pėr pavarėsinė e Kosovės, pas diskutimit edhe me partnerėt evropianė. Vetėm pak orė para shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, presidenti Bush deklaroi se "SHBA do tė punojnė me aleatėt pėr tė garantuar qė nuk do tė ketė shpėrthime dhune. Pėr Kosovėn, pozicioni ynė ėshtė se statusi duhet tė zgjidhet, nė mėnyrė qė Ballkani tė bėhet i qendrueshėm".

Ministri i jashtėm gjerman, Frank Valter Shtajnmajer u bėri thirrje tė gjitha palėve tė mbajnė qėndrime tė moderuara pas deklararimit tė pavarėsisė sė Kosovės. Zyra e ministrit tė jashtėm gjerman bėri tė ditur se ai ka folur me homologėt e tij nė Serbi dhe Slloveni, dhe kishin konkluduar se "prioriteti mė i lartė" ėshtė ruajtja e stabilitetit nė Ballkan. Zėvendėskryetari i fraksionit socialdemokrat nė Bundestag, Valter Kolbov tha se beson se Gjermania do ta njohė sė bashku me partnerėt e tjerė evropianė Kosovėn ditėt e ardhshme.

Njė zėdhėnės i Foreign Office-t britaniktha se Britania e Madhe konsideron pavarėsinė e Kosovės "njė zhvillim tė rėndėsishėm, qė krijon njė kontekst tė ri pėr statusin e Kosovės". Njė deklaratė mė tė plotė Britania do ta bėjė tė hėnėn (18.02.).

Ministri i jashtėm i Francės, Bernard Kushner e uroi Kosovėn pėr pavarėsinė. Kushneri, i cili po zhvillon njė vizitė nė Jeruzalem, deklaroi se i uron "fat tė mirė" Kosovės.

Shefi i politikės sė jashtme tė BE, Havier Solanatha sestabiliteti nė Kosovė dhe nė gjithė Ballkanin ėshtė me rėndėsi esenciale, pas pavarėsisė sė Kosovės. Zėdhėnėsi i BE, Jens Mester, nė emėr tė BE bėri thirrje "tė gjitha palėve nė Kosovė dhe mė gjerė nė rajon" tė rrinė tė qeta dhe tė mos i pėrgjigjen ndonjė provokimi.

NATO-ja deklaroi pėrmes sekretarit tė saj tė pėrgjithshėm, Jap de Hof Skefer se do tė vazhdojė ta kryejė misionin e saj nė Kosovė "derisa KS i OKB-sė tė vendosė ndryshe". "Nė kėtė situatė delikate KFOR-i do tė reagojė shpejt dhe me vendosmėri kundėr tė gjithė atyre qė do tė kėrkojnė tė pėrdorin dhunė", deklaroi sekretari i pėrgjithshėm i NATO-s.

Papa Benedikt i XVI-tė kėrkoi pas pavarėsisė sė Kosovės angazhim konkret dhe qetėsues tė politikanėve nė rajon, pėr tė penguar reagime tė dhunshme dhe dhunė. Njė zėdhėnės i Vatikanit tha se Papa ėshtė pranė njerėzve nė Serbi dhe nė Kosovė dhe "falet pėr ta, nė kėtė moment vendimtar tė historisė sė tyre."

Rusia e quajti shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės shkelje tė sė drejtės ndėrkombėtare. Ministria e jashtme ruse deklaroi se pret "nga misioni i OKB-sė dhe pėrfaqėsuesit e NATO-s nė Kosovė, qė t'u pėrgjigjen detyrimeve dhe tė anullojnė kėtė vendim tė Prishtinės". Me kėrkesėn e Rusisė, Kėshilli i sigurimit tė OKB-sė u mblodh po sot (17.02) nė njė seancė emergjente, pėr shkak tė pavarėsisė sė Kosovės.
Shtetet ballkanike me reagime tė ndryshme: Serbia e quan pavarėsinė "ilegale", Shqipėria e quan "rilindje tė Kosovės"


Serbia nuk do ta pranojė kurrė deklaratėn "e njėanshme dhe ilegale" tė pavarėsisė sė Kosovės, tha presidenti i Serbisė, Boris Tadic. Nė njė reagim pas deklarimit tė pavarėsisė nga Parlamenti i Kosovės, Tadici tha:
"Serbia do ta anullojė kėtė vendim me hapa tė qetė dhe juridikė. Nė kėtė moment, mė tė rėndėsishmet janė jeta e njerėzve dhe siguria e tyre." Ai u kėrkoi organizatave ndėrkombėtare "ta anullojnė nė mėnyrė tė menjėhershme kėtė akt, i cili shkel parimet bazė tė ligjeve ndėrkombėtare."
Edhe kryeministri i Serbisė, Vojislav Koshtunica tha nė njė fjalim nė televizionin kombėtar se Serbia nuk do ta njohė asnjėherė pavarėsinė e "shtetit fallco" tė Kosovės. Koshtunica e kundėrshtoi si "ilegal" edhe dėrgimin e misionit EULEX tė Bashkimit Evropian nė Kosovė. Dhe shtoi:
"Pėr Serbinė nuk ka dhe nuk do tė ketė kurrė shtet Kosovė e pavarur. Qeveria dhe partitė do tė organizojnė sė bashku demonstrata tė qeta nė Serbi dhe do tė caktojnė se kur do tė mbahen nė Beograd demonstratat e para tė qeta."
Mė tej Koshtunica kritikoi ashpėr presidentin e SHBA, Xhorxh W. Bush pėr shkak tė mbėshtetjes sė tij pėr pavarėsinė e Kosovės. Koshtunica tha se "presidenti i SHBA, i cili ėshtė pėrgjegjės pėr kėtė dhunim, si dhe ndjekėsit e tij evropianė, do tė shkruhen me gėrma tė zeza nė historinė e Serbisė, por edhe nė historinė e ligjeve ndėrkombėtare, mbi tė cilat bazohet rendi botėror".

Shqipėria e pėrshėndeti shpalljen e Kosovės shtet i pavarur. Kryeministri Sali Berisha tha se 17 shkurti "ėshtė ditė e rilindjes sė Kosovės, pas kaq shumė sakrificash prej atyre qė luftuan pėr tė mbrojtur nderin e tyre dhe dinjitetin e kombit".

Zėdhėnėsi i qeverisė sė Maqedonisė tha se Maqedonia do tė ndjekė me vėmendje zhvillimet nė rajon. Ivica Bocevski tha lidhur me njė njohje tė pavarėsisė sė Kosovės nga Maqedonia se "pėr cilindo vendim qė do tė marrim, ne do tė mbajmė parasysh interesat e qytetarėve tanė, si dhe interesat nacionale dhe shtetėrore tė Maqedonisė."

Bullgaria bėri thirrje pėr njė qėndrim tė unisuar tė Bashkimit Evropian, pas shpalljes sė pavarėsisė. Nė njė deklaratė tė ministrisė sė jashtme bullgare thuhet se "njė qėndrim i harmonizuar i BE do tė kontribuonte shumė nė uljen e rreziqeve tė sigurisė nė rajon dhe nė Evropė". Bullgaria do ta zbulojė qėndrimin e saj ndaj njė njohjeje tė pavarėsisė sė Kosovės vetėm pas mbledhjes sė ministrave tė jashtėm tė BE tė hėnėn (18.02). Nė fund tė janarit, presidenti i Bullgarisė, Georgi Parvanov deklaroi se vendi i tij "nuk do tė bėjė pjesė nė ato vende qė do ta njohin menjėherė Kosovėn".

Auron Dodi

http://www.dw-world.de/dw/article/0,2144,3132421,00.html

Zero Cool
18-02-08, 12:31
Australia vendi pare qe njeh pavaresine e Kosoves

Sipas mediave Holandeze (18. shkurt 2008 ora 11:43)Australia eshte vendi i pare qe tashme njohu Republiken e Kosoves.
http://www.nos.nl/nos/artikelen/2008/02/art000001C8721AB6A3ACD2.html (http://www.nos.nl/nos/artikelen/2008/02/art000001C8721AB6A3ACD2.html)

Zero Cool
18-02-08, 12:34
http://www.telegraaf.nl/buitenland/3323612/_Australie_erkent_Kosovo__.html (http://www.telegraaf.nl/buitenland/3323612/_Australie_erkent_Kosovo__.html)http://www.telesport.nl/multimedia/archive/00157/kevinrudd_jpg_157381d.jpghttp://www.telegraaf.nl/buitenland/3323612/_Australie_erkent_Kosovo__.html (http://www.telegraaf.nl/buitenland/3323612/_Australie_erkent_Kosovo__.html)

Arkza
18-02-08, 13:09
Gezuar Gjithve gezuar ...................:smile:

legenda
18-02-08, 14:09
vendet te cilat do te njohin PAVARESINE E KOSOVES


Countries that will recognize Kosova...51 out of 192 are ready to recognize Republic of Kosova

http://www.kosovothanksyou.com/flags/al.gif Albania
Argentina
Australia
Austria
Belgium
Bulgaria
Canada
Cote d'Ivoire
Croatia
Czech Republic
Denmark
Estonia
Fiji
Finland
France
Germany
Greece
Greenland
Hungary
Iceland
Ireland
Israel
Italy
Japan
Kuwait
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Macedonia, FYR
Malaysia
Malta
Mauritania
Monaco
Montenegro
Morocco
Netherlands
New Zealand
Norway
Pakistan
Poland
Portugal
Saudi Arabia
Slovak Republic
SloveniaSweden
Switzerland
Tonga
Tunisia
Turkey
Tuvalu
United Kingdom
United States
http://www.kosovothanksyou.com/ (http://www.kosovothanksyou.com/)

legenda
18-02-08, 14:10
vendet te cilat do te njohin PAVARESINE E KOSOVES
-------------------------------------------------------------


Countries that will recognize Kosova...51 out of 192 are ready to recognize Republic of Kosova

http://www.kosovothanksyou.com/flags/al.gif Albania
Argentina
Australia
Austria
Belgium
Bulgaria
Canada
Cote d'Ivoire
Croatia
Czech Republic
Denmark
Estonia
Fiji
Finland
France
Germany
Greece
Greenland
Hungary
Iceland
Ireland
Israel
Italy
Japan
Kuwait
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Macedonia, FYR
Malaysia
Malta
Mauritania
Monaco
Montenegro
Morocco
Netherlands
New Zealand
Norway
Pakistan
Poland
Portugal
Saudi Arabia
Slovak Republic
SloveniaSweden
Switzerland
Tonga
Tunisia
Turkey
Tuvalu
United Kingdom
United States
http://www.kosovothanksyou.com/ (http://www.kosovothanksyou.com/)

legenda
18-02-08, 14:12
Sejdiu e Thaēi kėrkojnė njohjen e Kosovės

Prishtinė,
18 shkurt


Presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu sė bashku me me kryeministrin Hashim Thaēi i kanė dėrguar shkresa pėr njohje tė pavarėsisė nga shtete tė tjera tė botės dhe se pritet sė shpejti tė fillojnė njohjet ndėrkombėtare pėr Kosovėn shtet tė pavarur e sovran.


Kėshtu tha sot kryeministri Thaēi gjatė mbledhjes sė parė tė Qeverisė sė Kosovės pas shpalljes sė pavarėsisė sė vendit si shtet demokratik dhe sovran. Ai tha se janė vetėm ēėshtje minutash dhe orėsh, ku shumė shtete tė botės do tė fillojnė njohjen e shtetit mė tė ri nė Botė Kosovės. Kryeministri Thaēi falėnderoi tė gjithė qytetarėt e vendit pėr njė festim dinjitoz tė kėsaj dite, pėr mirėkuptimin pėr shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės. "Populli ka festuar me dinjitet e krenari dhe ky ėshtė mesazh shumė i mirė pėr botėn, ku nga sot Kosova ėshtė pjesė e botės demokratike", theksoi Thaēi. Ai tha se mesazhe urimi pėr shpalljen e pavarėsisė kanė marrė nga shumė presidentė tė botės, kryeministrave dhe tanimė pritet veē njohja nė minutat dhe orėt nė vijim. "Sot ėshtė dita e parė e punės pas pavarėsisė sė Kosovės dhe kėrkoj nga ju ministra menjėherė angazhim dhe pėrgjegjėsi shtetėrore",

.....


QIK

luckyman
18-02-08, 14:51
Sipas mediawe zwicrrane, XHORXH BUSH pranon njohjen e pavarsis se Kosoves.

www.20min.ch

Zero Cool
18-02-08, 14:57
Thaēi: Presim ēdo minutė njohjen e shtetit tė Kosovės

Kryeministri Hashim Thaēi tha sot se ėshtė ēėshtje minutash dhe orėsh kur do tė filloj procesi i njohjes sė parėsisė sė Kosovės nga shtet perėndimore. Nė mbledhjen e parė tė qeverisė sė Kosovės sė pavarur, ai shprehu mirėnjohje pėr qytetarėt e Kosovės tė cilėt festuan nė mėnyrė dinjitoze shpalljen e pavarėsisė. Nė mbledhjen e sotme qeveria ka miratuar njė varg projektligjesh qė janė tė lidhura drejtpėrdrejt me funksionimin e shtetit tė Kosovės.
Duke e hapur mbledhjen e parė tė qeverisė, siē tha tė Republikės sė Kosovės, kryeministri Hashim Thaēi, paralajmėroi njohje tė shpejtė tė shtetit tė Kosovės nga vendet perėndimore. Ai tha se kėrkesėn pėr njohje e ka dėrguar sė bashku me kryetarin Sejdiu.
“ Pritet qė sė shpejti tė fillojnė njohjet ndėrkombėtare tė shteteve pėrkatėse pėr Kosovėn shtet i pavarur dhe sovran “, tha Thaēi.
Pjesė tė rėndėsishme tė shpalljes kryeministri i cilėsoi edhe festimet dinjitoze qė pasuan pas shpalljes sė pavarėsisė.
“ Urime dhe pėrgėzime pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės pėr festimin e tyre dinjotoz e tė mrekullueshėm qė i dėrguan mesazh botės se Kosova edhe ka ditur tė sakrifikojė edhe di tė shpallė pavarėsinė nė mėnyrė institucionale shtetėrore, por edhe di tė festoj me nder, me krenari, dinjitet e madhėshti “, tha Thaēi.
Mirėpo, qė nė mbledhjen e parė pas shpalljes sė pavarėsisė qeveria ka miratuar njė varg projektligjesh qė lidhen me shtetin e Kosovės . Projektligji pėr ministrinė e jashtme, projektligji pėr privilegjet dhe imunitete diplomatike, projektligji pėr shtetėsinė, projektligji pėr policinė, projektligji pėr inspektoratin policor, projektligji pėr dokumentet e udhėtimit dhe pasaportat shtetėrore, projektligji pėr pėrdorimin e simboleve shtetėrore, projektligji pėr zonat e veēanta tė mbrojtura, projektligji pėr vetėqeverisjen lokale dhe projektligji pėr kufijtė administrativ komunal, janė miratuar nė mbledhjen e sotme tė qeverisė.
“ Shumė shpejt Kosova do tė ketė formimin dhe funksionimin e ministrisė sė jashtme . Sė shpejti do tė fillojmė edhe hapjen e ambasadave tona kosovare nė vendet pėrkatėse tė rėndėsisė sė veēantė tė diplomacisė botėrore. Pra Kosova si shtet i ri do tė filloj tė funksionojė me tė gjitha atributet institucionale, shtetėrore tė vendit”, tha Thaēi .
Tė gjitha projektligjet e miratuar sot janė nė pėrputhje me propozimin e Ahtisarit si dhe kanė marrė mbėshtetjen e zyrės civile ndėrkombėtare nė Kosovė. Ndryshe nė mbledhjen e sotme qeveria ka marrė vendim qė menjėherė tė fillojė ndryshimi i dokumentacionit tė administratės. Tash e tutje nė tė gjitha dokumentet do tė paraqitet logoja e re e Republikės sė Kosovės. Po ashtu kryeministri ka bėrė tė ditur se mėsimi nė tė gjitha shkollat do tė filloj, me njė orė pėr pavarėsinė e Kosovės. Ndryshe ne mbledhjen e sotme nuk kanė marrė pjesė ministrat serbė tė Qeverisė.

Murgesha
18-02-08, 14:59
Shtetet e Bashkuara te Amerikes njohin pavarėsinė e Kosovės.


Urraaaaaaaaaaaaaaaaaaa

www.balkanweb.com

Zero Cool
18-02-08, 14:59
Presidenti Bush: Kosovarėt tash janė tė pavarur


http://www.rtklive.com/img/cnt/personalitetet/george_bush.jpg


Nė njė intervistė pėr NBC lidhur me shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės, presidenti amerikan Xhorxh Bush tha se "kjo ėshtė diēka qė unė kam kėshilluar sė bashku me Qeverinė time"

RTK

lazdrani
18-02-08, 15:18
Bushi: Qytetaret e Kosoves jane te pavarur.


Bush: "Bürger des Kosovo sind unabhängig"

EU sucht gemeinsame Linie


US-Präsident George W. Bush hat die Bewohner des Kosovo für unabhängig erklärt. Offenbar aus Rücksicht auf Serbien und Russland zögert Berlin noch mit der Anerkennung des neuen Balkan-Staates. In Brüssel sucht die EU einen gemeinsamen Weg.

panta_rhei
18-02-08, 15:34
Montag, 18. Februar 2008
Mit dem Segen aus Washington
USA erkennen Staat Kosovo an


Die USA haben das Kosovo als unabhängigen Staat anerkannt. Dies berichtete die BBC. Damit wären die USA der erste Staat, der den einseitig erklärten Schritt der Kosovo-Albaner offiziell akzeptiert. Die EU-Staaten sind in der Frage gespalten und suchen eine gemeinsame Haltung gegenüber dem neuen Staat auf dem Balkan.

http://www.n-tv.de/920449.html?180220080752


SHBA njohin Shtetin e Kosovės

SHBA kanė njohur shtetin e pavarur tė Kosovės. Kėtė e raporton BBC. Mė kėtė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės bėhen Shteti i parė qė e pranon zyrtarisht hapin e njėanshėn tė shqiptarėve tė Kosovės. Shtetet e BE-sė nė kėtė ēėshtje janė tė pėrqara dhe janė nė kėrkim tė njė qėndrimi tė pėrbashkėt pėrballė Shtetit tė Ri nga Ballkani.

http://www.n-tv.de/920449.html?180220080752

Murgesha
18-02-08, 15:38
Shqipėri ku je??

Duhet tė ishe e para.....

Zero Cool
18-02-08, 15:44
Afganistani njeh shtetin e Kosovės

Kabul, 18 shkurt -


Afganistani njeh shtetin e Kosovės. Kjo ėshtė bėrė e ditur nga zėdhėnėsi i Ministrisė sė Jashtme, Sultan Ahmand Bahin. Deklarata e tij u bė pėr Radion Evropa e Lirė, shėrbimi i Afganistanit. Sultan Ahmand Bahin tha se nė pėrputhje me Kartėn e Kombeve tė Bashkuara, tė drejtėn pėr vetvendosje dhe zgjedhjet demokratike tė 3 Nėntorit 2007 Afganistani i uron suksese shtetit tė Kosovės dhe i ofron bashkėpunim.


Afganistani shprehet nė favor tė njohjes sė shtetit tė Kosovės

Afganistani njeh shtetin e Kosovės. Kjo ėshtė bėrė e ditur nga zėdhėnėsi i Ministrisė sė Jashtme, Sultan Ahmand Bahin, pėr Radion Evropa e Lirė, shėrbimi i Afganistanit.
Sultan Ahmand Bahin tha se nė pėrputhje me Kartėn e Kombeve tė Bashkuara, tė drejtėn pėr vetvendosje dhe zgjedhjet demokratike tė 3 Nėntorit 2007 Afganistani i uron suksese shtetit tė Kosovės dhe i ofron bashkėpunim.(RFE)


RTK

panta_rhei
18-02-08, 15:57
Shqipėri ku je??

Duhet tė ishe e para.....

Lee Murgeshė mos e nguc se osht tuj kqyrė ēka po ban rusia... :biggrin:

Zero Cool
18-02-08, 15:59
Holanda nuk do ta njoh pavarsine e Kosoves para 29 shkurtit.
Pasi qe parlamenti i Holandes kete jave nuk ka mbledhje (e per mbledhje te jashtezakonshme as qe mendojn kta pisa), mundesia e pare per te njoft shtetit e Kosoves eshte ne mbledhjen e rradhes me 29 shkurt 2008.
Procedura normale per njohje te shteteve nga qeveria Holandeze eshte e komplikuar sepse perveq parlamentit Holandez per kete qeshtje duhet te mblidhen se bashku edhe autoritetet e Antileve Holandeze dhe te Arubes (keto dy shtete edhepse nuk jan me koloni te Holandes prap se prap shume gjera vendosen ne Holand apo "bashkarisht" ), por kete rradhe Holanda do te bej leshim dhe do te vendos vete ne mbledhjen e rradhes, pra me 29 shkurt 2008.

PS: Pis derzhav bre no, ma moren ftyren :(

Pupi
18-02-08, 16:04
Shqipėri ku je??

Duhet tė ishe e para.....

Mos ja nxjerrni fundin more.
Shqipėria e ka njohur Kosovėn qė moti!

Bile bile po tė isha unė, s'do ta njihja fare Kosovėn!
Por do ta pėrvetsoja si Tokė timen, ēfar edhe ėshtė!

Pėrhajr ,,Kombi Kosovarė".

A e lexove ?

Tash fshije!

legenda
18-02-08, 16:08
pikerishte PUPI

Shqiperia do ta njeh PAVARESINE E KOSOVES -zartyrishte menjehere pas njohjes nga SHBA.


e tash mos me ia marrin nderin atyre qe bombarduan BEOGRADIN.....

Mos ja nxjerrni fundin more.
Shqipėria e ka njohur Kosovėn qė moti!

Bile bile po tė isha unė, s'do ta njihja fare Kosovėn!
Por do ta pėrvetsoja si Tokė timen, ēfar edhe ėshtė!

Pėrhajr ,,Kombi Kosovarė".

A e lexove ?

Tash fshije!

Urata
18-02-08, 16:22
USA- duhet te jete e para ne njohjen e Kosoves edhe pike.

Paradox_13
18-02-08, 16:23
Sipas disa informacioneve jo mire te konfirmuara Afganistani tashme veq ka pranuar shtetin e Kosoves...

Urata
18-02-08, 16:23
Ne arkivolin Amerikan pushon Dr. Ibrahim Rugova!

Arb
18-02-08, 16:29
Presidenti Amerikan, George W. Bush:

"Kosovaret tani jane te Pavarur!"

(Nje nder Presidentet e vtem te vendeve te botes, qe deri me tani ka treguar mbeshtetje te hapur, per deklartaten e Pavaresise se Kosoves, te miratuar dje. Gjithashtu, Australia dhe Japonia kane shprehur mbeshtjetje.

Miqe te Dardanise!
E gezofshim Pavaresine Brez pas Brezi! Urime!

A din kush, a ka njohje zyrtare te Deklarates se Pavaresise, nga ndonje vend i botes?

legenda
18-02-08, 16:42
E lexova dikund nje CITAT ( ... me pelqeu ,...andaj e solla per JU)
Ruset dine te luajne SHAH,ama POKERIN E LUAJNE AMERIKANET ME MIRE.....

Zero Cool
18-02-08, 16:43
Pavarėsia e Kosovės pėr ne ėshtė e pranueshme, thotė ministri maqedonas i Mbrojtjes, Elenovski

"Si Maqedoni kemi qėndrim tė pastėr ndaj pavarėsisė sė Kosovės. Kjo pėr ne ėshtė njė gjė e pranueshme, e cila do tė duhej tė implementohet me planin e Ahtisaarit", ka deklaruar sot, nė intervistė pėr radion "Dojēe Vele" program nė gjuhėn maqedonishte, ministri i Mbrojtjes i Maqedonisė, Llazar Elenovski, duke shtuar se nuk ekziston rrezik nga aspekti i sigurisė.
Sipas tij, shpallja e pavarėsisė sė Kosovės ishte akt qė pritej kahmoti dhe kjo ēėshtje tashmė ėshtė dashur tė pėrfundojė.
"Kjo ėshtė njė diēka qė e kemi mbėshtetur dhe nė kėtė pjesė nuk presim rreziqe tė mėdha tė sigurisė", ka thėnė ministri maqedon i Mbrojtjes, Llazar Elenovski.

RTK

legenda
18-02-08, 16:44
Thaēi thotė se brenda pak minutash ose orėsh pritet njohja ndėrkombėtare e pavarėsisė

http://www.kosovapress.com/ks/repository/images/hashimthaqi-kryeminister_thmb.jpgBrenda pak minutash ose pak orėsh do tė fillojė njohja zyrtare e pavarėsisė sė Kosovės, tha tė hėnėn kryeministri i vendit, Hashim Thaēi nė mbledhjen e parė tė Qeverisė pas formimit tė shtetit mė tė ri tė Evropės dhe botės. ...

Zero Cool
18-02-08, 16:45
E lexova dikund nje CIATAT

Ruset dine te luajne SHAH,ama POKERIN E LUAJNE AMERIKANET ME MIRE.....

Tem koti :P

Ata qe duhet me njofte po e njohine ata qe sna vyn send kurr mos na njofshin qy :P:tongue:

Linka_pz
18-02-08, 16:47
Degjova qe Spanja nuk po na njeh si shtet .....

legenda
18-02-08, 16:48
....ZERO_COOL

PLZ MOS IA NIS ME SHA,,,


ahahaaaa.....jam ALERGJIKE ndaj SHARJEVE.....


p.s. eshte shume me rendesi kjo PYETJE - TEME.

nuk mjafton ta quajme veten te PAVARUR- nese nuk e aprovojne te tjeret....

Tem koti :P

Ata qe duhet me njofte po e njohine ata qe sna vyn send kurr mos na njofshin qy :P:tongue:

Urata
18-02-08, 16:50
SHBA-tė e njohin pavarėsinė e Kosovės

Arusha, Tanzani, 18 shkurt - "Kosovarėt janė tani tė pavarur", tha Presidenti amerikan Xhgorxh Bush. Ai shtoi se njohja e shtetit tė Kosovės nga Shtetet e Bashkuara do ketė nė bazė planin e tė dėrguarit tė Kombeve tė Bashkuara Marti Ahtisaari, njofton AP. "Plani i Ahtisaarit ėshtė udhėrrėfyesi ynė pėr tė ecur pėrpara", tha Bush duke i pėrgjigjur pyetjeve tė gazetarėve nė Arusha tė Tanzanisė. Presidenti amerikan aktualisht ėshtė nė njė turne nė Afrikė.

legenda
18-02-08, 16:50
.....hmmmm,,,

e kane ETNA-ne ne zemer te SPANJES ....Degjova qe Spanja nuk po na njeh si shtet .....

Urata
18-02-08, 16:50
Afganistani njeh shtetin e Kosovės

Kabul, 18 shkurt - Afganistani njeh shtetin e Kosovės. Kjo ėshtė bėrė e ditur nga zėdhėnėsi i Ministrisė sė Jashtme, Sultan Ahmand Bahin. Deklarata e tij u bė pėr Radion Evropa e Lirė, shėrbimi i Afganistanit. Sultan Ahmand Bahin tha se nė pėrputhje me Kartėn e Kombeve tė Bashkuara, tė drejtėn pėr vetvendosje dhe zgjedhjet demokratike tė 3 Nėntorit 2007 Afganistani i uron suksese shtetit tė Kosovės dhe i ofron bashkėpunim.

Agolli
18-02-08, 16:53
E lexova dikund nje CIATAT

Ruset dine te luajne SHAH,ama POKERIN E LUAJNE AMERIKANET ME MIRE.....
Interesant , hic s'pritojn..loja e tyre luhet me letra te hapura, nje strategji e cila perfundon me..all-in...:biggrin:
Ruseve ju mbetet princesa, ato ua marr une, jo per dicka ja kisha mesu nje loje Pokeri a'lla Shqiptarqe...:tongue:

legenda
18-02-08, 16:54
URATA,

deklarata e BUSHIT,a mundet te jete e rezervuar pak,nese lexojme ne nentekst,
pasi qe ende nuk ka DEKLARATE ZYRTARE NGA PENTAGONI.
......

SHBA-tė e njohin pavarėsinė e Kosovės

Arusha, Tanzani, 18 shkurt - "Kosovarėt janė tani tė pavarur", tha Presidenti amerikan Xhgorxh Bush. Ai shtoi se njohja e shtetit tė Kosovės nga Shtetet e Bashkuara do ketė nė bazė planin e tė dėrguarit tė Kombeve tė Bashkuara Marti Ahtisaari, njofton AP. "Plani i Ahtisaarit ėshtė udhėrrėfyesi ynė pėr tė ecur pėrpara", tha Bush duke i pėrgjigjur pyetjeve tė gazetarėve nė Arusha tė Tanzanisė. Presidenti amerikan aktualisht ėshtė nė njė turne nė Afrikė.

Urata
18-02-08, 16:54
Lexova ne Top-Channel se Serbia ngre akuza kunder liderve Kosovare!!!!!

Sa te mjere jane ngordhaqėt.

legenda
18-02-08, 16:58
.....ahahaaa...AGOLLI,

LUTEM qe POKERI AMERIKAN ,kesaj rradhe te NGADHNJEJE.....

e RUSET ta humbin lojen me MAT - FOREVER.

Interesant , hic s'pritojn..loja e tyre luhet me letra te hapura, nje strategji e cila perfundon me..all-in...:biggrin:
Ruseve ju mbetet princesa, ato ua marr une, jo per dicka ja kisha mesu nje loje Pokeri a'lla Shqiptarqe...:tongue:

Urata
18-02-08, 16:59
legenda, ne top-channel thuhet:

SHBA njeh pavaresin e Kosoves.Presdineti amerikan Bush njohu sot deklaraten e shtetit me te ri te botes."Kosovaret tani jane te lire" deklaroi kreu i Shtepise se Bardhe, i cili ndodhet ne Tanzani, si pjese e turneut te tij.................

Urata
18-02-08, 17:01
Shiqoni Euronews tani jane live ne TV.

Urata
18-02-08, 17:01
ps:

Unioni Europian

MemphiSx
18-02-08, 17:07
Edhe Shteti Francez sapo ka konfirmuar njohjen e Pavarsis se Kosoves!

Bernard Kushner Minister i Jashtem i Frances,ben te ditur njohejn e Pavarsis se Kosoves!

Urime!

Murgesha
18-02-08, 17:42
Edhe Danimarka do ta njoh Pavaresin e Kosoves.
"Kete do ta shpallim gjate kesaj jave" - thot Per Stig Mųller minister i puneve te jashtme.

>>{SpOnGeBoB}<<
18-02-08, 17:51
Unionit Evropian qe po pritin, po me doket edhe njihere sikur dje duhet me i dale ne qytete me i nise limuzinat, thua qe jena nis nuse me marre. Zot o Zot sa flamuri e sa njeri e sa fishkellima e tupani edhe sot unioni evropian po flen, demek hala nuk kane degjue mire.

Zero Cool
18-02-08, 18:10
Shtetet kryesore tė BE-sė njohin pavarėsinė e Kosovės – prinė Franca


http://www.rtklive.com/img/cnt/news/bernard_kouchner-170X130.gifPas konfirmimit tė kryeministrit Hashim Thaēi, se njohja nga shtetet e Perėndimit do tė vijė “brenda minutave tė ardhshėm”, shtetet mė tė mėdha evropiane e kanė njohur, gjatė orėve tė fundit tė ditės sė sotme, pavarėsinė e Kosovės. Franca e ka bėrė hapin e parė drejt njohjes, dhe, disa minuta mė pas kėtė hap e kanė ndjekė edhe Britania e Italia, ndėrkohė qė edhe Gjermani dhe shumica tjetėr e shteteve evropianedo ta njohin Kosovėn demokratike.
Lajmin pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės nga ana e Francės e ka konfirmuar sot shefi i diplomacisė franceze Bernard Kushner, pas takimit tė ministrave tė jashtėm tė Unionit Evropian nė Bruksel.
Kushner tha se presidenti i Francės, Nikollas Sarkozi i ka dėrguar Presidentit tė Kosovės, pranimin zyrtarė tė njohjes.
Kryeministri Thaēi ka marrė njė pėrgjigje relativisht tė butė ngaa BE-ja dhe diē mė herėt nga SHBA-tė, kur anėtarja e BE-sė, Spanja, gjatė deklarimit reth pavarėsisė ka thėnė :Jo”, njofton agjencia Reuters.

RTK

Zero Cool
18-02-08, 18:12
USA sapo njohu pavaresine e Kosoves


Nga parlamenti i Shqipereise lajme qe USA sapo e pranoi pavaresine e Kosoves.


URIMEEEEEEEEEE
EEEEEEEEEEEEEEE
EEEEEEEEEE

Gjumashja
18-02-08, 18:17
AUSTRALI:
- Kryeministri australian Kevin Rudd e ka mbeshtetur pavarsin e Kosoves, ai ka thėn se shum shpejt shteti i tij do ta njoh Kosoven si shtet tė ri.

gazi-de
18-02-08, 18:21
Shtetet kryesore tė BE-sė njohin pavarėsinė e Kosovės – prinė Franca http://www.rtklive.com/img/cnt/news/bernard_kouchner-170X130.gif Pas konfirmimit tė kryeministrit Hashim Thaēi, se njohja nga shtetet e Perėndimit do tė vijė “brenda minutave tė ardhshėm”, shtetet mė tė mėdha evropiane e kanė njohur, gjatė orėve tė fundit tė ditės sė sotme, pavarėsinė e Kosovės. Franca e ka bėrė hapin e parė drejt njohjes, dhe, disa minuta mė pas kėtė hap e kanė ndjekė edhe Britania e Italia, ndėrkohė qė edhe Gjermani dhe shumica tjetėr e shteteve evropianedo ta njohin Kosovėn demokratike. Lajmin pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės nga ana e Francės e ka konfirmuar sot shefi i diplomacisė franceze Bernard Kushner, pas takimit tė ministrave tė jashtėm tė Unionit Evropian nė Bruksel.

Kushner tha se presidenti i Francės, Nikollas Sarkozi i ka dėrguar Presidentit tė Kosovės, pranimin zyrtarė tė njohjes.

Kryeministri Thaēi ka marrė njė pėrgjigje relativisht tė butė ngaa BE-ja dhe diē mė herėt nga SHBA-tė, kur anėtarja e BE-sė, Spanja, gjatė deklarimit reth pavarėsisė ka thėnė :Jo”, njofton agjencia Reuters.
RTK...

Zero Cool
18-02-08, 18:21
AUSTRALI:
- Kryeministri australian Kevin Rudd e ka mbeshtetur pavarsin e Kosoves, ai ka thėn se shum shpejt shteti i tij do ta njoh Kosoven si shtet tė ri.

ahgahgahghgahgahgahg Gjumashja ket lajm e kemi qit para 7-8 oreve ;)

Zero Cool
18-02-08, 18:22
Shtetet ...

Qka po mi kopjon postimet ti :P

gazi-de
18-02-08, 18:26
Zero Cool,me fal se lajmin e RTK per njoheje e pavarsi e paske postu para meje.
tash e pash me fal...
GEZUAR::::::::::

gazi-de
18-02-08, 18:28
Qka po mi kopjon postimet ti :P
Me fal se von e pash....

Zero Cool
18-02-08, 18:29
Me fal se von e pash....

Ska gja bre knaqu.


BAC U ASISH (http://www.youtube.com/watch?v=Z-3jkti7z9E&feature=related)
http://www.youtube.com/watch?v=Z-3jkti7z9E&feature=related (http://www.youtube.com/watch?v=Z-3jkti7z9E&feature=related)

hasanmehmeti
18-02-08, 18:33
edhe Shqiperia i tha PO , top-channel.tv

Gjumashja
18-02-08, 18:33
ahgahgahghgahgahgahg Gjumashja ket lajm e kemi qit para 7-8 oreve ;)


me falni por une sa u zgjova dhe nuk e pash...

sipas nje gazetari te Cnn..ne 24h e para pritet qe Pavarsine e Kosoves ta pranojn vendet me te fuqishme...kurse mbas 24h do te fillojn edhe vendet e tjera....

per me shume info
http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/7251359.stm

GjIlAnAsI_cSi
18-02-08, 18:41
Zero Cool,me fal se lajmin e RTK per njoheje e pavarsi e paske postu para meje.
tash e pash me fal...
GEZUAR::::::::::
Tani jemi te lire , koha e ben qe se kan qare pa e njoft e gjith bota.. Me rendesi U.S.A / Franca / Gros Britania / Gjermania / Italia me njoft se prej tyre sillet politika.. e per tjeret jan vec peshqi te vogel..

Ajde urime..

xhebraili_15
18-02-08, 19:13
urim epavarsija e kosoves em rrespekt nga xoface.com

SoKoLi-i-Maleve
19-02-08, 01:51
Gezuar Pamvarsija Kosove!
Zoti i bekoft te gjitha shtetet qe e njofin dhe perkrahin pamvarsin e Kosoves.

DEA
19-02-08, 08:24
Jam e lumtur qe pata fatin ta perjetoj kete dite, kur e di qe sa e sa gjenerata iken dhe moren me vete kete enderr tashme e realizuar,Shqiptare kudo qe jeni urime shteti dhe tash e tutje do ta deshmojme se jemi ne gjendje te udhheqim edhe pse gjithmon ishim ata te rangut te dyte, pikerisht keto pervoja te hidhura na bene me te fort jo kot thone se njeriu meson me shume nga pervojat e hidhura........................................... ..................

Urime, urime, urime, derdhni lot, qani, gezohuni mallengjehuni kujtoni te kaluarat , qe te ja dijme vleren se tashmes.

Shqiptare gezone lirin, gezone shtetin ruajeni si nje lire me shume vlere ti tregojme Botes se paten te drejt.


DEA

Urata
19-02-08, 15:51
Kosova, 81 shtetet qe e njohen

E Marte, 19 Shkurt 2008

Eshte shtuar gjeografia e shteteve qe kane njohur dje pavaresine e Kosoves. Keshtu, tete shteteve qe jane prezantuar qe diten e djeshme per njohjen e shtetit me te ri te Evropes, po ne perfundim te dites se djeshme kane qene dhe te gjitha vendet e Konferences Islamike, ato qe ne bllok e kane njohur Kosoven e pavarur. Ne kete menyre numri i pergjithshem i shteteve qe kane njohur pavaresine e Kosoves ka arritur ne 80 vende, duke shenuar nje rekord vetem nje dite pas mevetesise se Kosoves. Keshtu, te 57 vendet e Konferences Islamike e kane njohur shtetin e ri te Kosoves, duke perfshire ne kete numer dhe Turqine e Afganistanin, por dhe Shqiperine, e cila dje ka bere njohje nominale te pavaresise se bashkekombesve te saj. Nderkohe qe ne kete vale pergatitjesh per ta njohur pavaresine e Kosoves brenda ketyre diteve, bejne pjese dhe 19 shtete, mes te cilave dhe Gjermania, Austria, por dhe vende te tjera per te plotesuar ne kete menyre numrin e domosdoshem, qe Kosova te jete shtet i pavarur dhe anetar i Organizates se Kombeve te Bashkuara. Nderkohe qe jane gati dhe shtete te tjera, te cilet pritet te njohin pavaresine e Kosoves, ku deri me tani vetem Rusia eshte shprehur me e vendosur per te kundershtuar nje akt te tille. Nderkohe qe dhe Spanja, Rumania, Azerbajxhani, Qipro jane shprehur te lekundura dhe me teper kundershtuese per nje vendim te ngjashem me vendet e tjera qe e kane realizuar njohjen. O.XH

Shtetet qe e njohen dje:

- SHBA

- Franca

- Shqiperia

- Irlanda

- Belgjika

- ItaliaVendet islamike- Afganistan

- Algjeria

- Ēad

- Egjipt

- Guinea

- Indonezia

- Iran

- Jordan

- Kuvajt

- Liban

- Libi

- Malajzia

- Mali

- Mauritania

- Marok

- Nigeri

- Pakistan

- Palestine

- Arabia Saudite

- Senegal

- Sudan

- Somalia

- Tunizi

- Turqi

- Jemen

- Bahrejn

- Oman

- Katar

- Republika Siriane Arabe

- Emiratet e Bashkuara Arabe

- Sierra Leone

- Bangladesh

- Gabon

- Gambia

- Guinea-Bissau

- Uganda

- Burkina Faso

- Kamerun

- Komoros

- Irak

- Maldives

- Xhibuti

- Benin

- Brunei

- Nigeri

- Azerbajxhan

- Kirgistan

- Taxhikistan

- Turkmenistan

- Zanzibar

- Mozambiku

- Kazakistan

- Uzbekistan

- Suriname

- Togo

- Gujana

- Cōte d'Ivoire

Shtetet qe deklaruan se do ta njohin ne ditet ne vijim:

- Polonia

- Bullgaria

- Austria

- Gjermania

- Japonia

- Austria

- Maqedonia

- Sllovenia

- Norvegjia

- Finlanda

- Lituania

- Estonia

- Letonia

- Kroacia

- Hungari

- Luksemburg

- Suedi

- Danimarka

Shtetet qe shprehin rezerva

- Greqi

- Holande

- Portugali

- Republika Ceke

- Sllovaki

- Spanja

Shtete qe deklaruan se nuk do ta njohin

- Indonezia

- Rumania

- Qipro

- Azerbajxhani

- Vietnami

Te pashprehura

- Malta

"Koha Jonė"
http://forum.kosova.de/forum/images/statusicon/user_offline.gif

Preshevar
19-02-08, 20:44
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::: ::

Konferenca Islamike njeh pavarsinė e Kosovės

Konferenca Islamike kanė mbėshtetur pavarėsinė e Kosovės dhe kanė uruar sukses nė ndėrtimin e njė shteti tė fortė dhe prosperues

Qeveria federale australiane edhe formalisht ka njohur Kosovėn si njė shtet tė pavarur, duke premtuar se shumė shpejt do tė marrin nė konsideratė vendosjen e marrėdhėnieve diplomatike.
Nė njė deklaratė tė lėshuar sot, ministri i Jashtėm australian, Stiven Smith tha se Australia respekton vendimin e popullit tė Kosovės. Smith i dėshiroi Qeverisė sė re tė Kosovės ēdo tė mirė dhe potencoi nevojėn qė shteti i pavarur tė mbrojė tė drejtat dhe sigurinė e minoriteteve etnike, si dhe trashėgimisė kulturore.
Poashtu edhe Qeveria e Costa Rikės ka njohur pavarėsinė e Kosovės, dhe ka uruar shtetin e ri "ndėrtim tė suksesshėm dhe demokratik tė shteti tė Kosovės . Ministri i Punėve tė jashtme tė Costa Rikės nė letrėn e tij zyrtare shkruan se nėn ushtrimin e fuqive tė tij diplomatike dhe nė pajtueshmėri me standardet ndėrkombėare mbėshtet pavarėsinė e Kosovės.
Republika e Kosovės si shtet i pavarur dhe sovran ėshtė pranuar nga: SHBA, Franca, Britania e Madhe, Gjermania, Estonia, Afganistani, Italia, Latvia, Shqipėria, Australia, Belgjika, Turqia, Finlanda , Lituania, Austria, Costa Rika, Senegali, Tajvani .
Ndėrkaq sipas ministrit tė mbrojtjes sė Maqedonisė, Lazar Elenvoski, pėr kėtė shtet pavarėsia e Kosovės ėshtė e pranueshme. Pavarėsia e Kosovės do tė njihet brenda disa javėsh edhe nga Bullgaria, ka bėrė tė ditur ministri i jashtėm Ivalin Kalfin, sipas tė cilit vonesa ka tė bėj me procedurat nacionale pėr pranimin e pavarėsisė.
Konferenca islamike botėrore me 57 shtete anėtare pėrmes njė deklarate kanė mbėshtetur pavarėsinė e Kosovės, ku i urohet Kosovės sukses nė ndėrtimin e njė shteti tė fortė dhe prosperues.
Me poshte keni listen e vendeve anetare te Konferences Islamike boterore, te cilat po e mbeshtesin Pavaresine e Republikes se Kosoves!Vendet islamike

Afganistan

Algjeria

Cad

Egjipt

Guinea

Indonezia

Iran

Jordan

Kuvajt

Liban

Libi

Malajzia

Mali

Mauritania

Marok

Nigeri

Pakistan

Palestine

Arabia Saudite

Senegal

Sudan

Somalia

Tunizi

Turqi

Jemen

Bahrejn

Oman

Katar

Republika Siriane Arabe

Emiratet e Bashkuara Arabe

Sierra Leone

Bangladesh

Gabon

Gambia

Guinea-Bissau

Uganda

Burkina Faso

Kamerun

Komoros

Irak

Maldives

Xhibuti

Benin

Brunei

Nigeri

Azerbajxhan

Kirgistan

Taxhikistan

Turkmenistan

Zanzibar

Mozambiku

Kazakistan

Uzbekistan

Suriname

Togo

Gujana

Cōte d'Ivoire
RTK

natyra
20-02-08, 15:38
http://www.kosovothanksyou.com/

...merrni kete linkun ky ju tregon cilat vende po pranoin Kosoven si Shtet sovran dhe demokratik.Jufalemnderit gjithe atyre qe ben per kete dite te shenjt....Pavaresis

Gezuar per te gjitheeeeeeee:smile:

Natyra

natyra
20-02-08, 15:51
*******GEZUAR TIRANA E BUKUR O MEMA SHQIPERI GEZUAR********* DHE MIRE SE VJEN MU NE MESIN TON PERGJITHMON ME TY DHE ME MBARE KOMBIN SHQIPTAR KU DO QE JEN DHE NJIHERE GEZUAR GEZUAR DHE RRI E LIRE SI NE SOFREN TENDE SEPSE NJE SOFER KEMI DHE KISHIM GJITHMON NE ZEMER KJO SHTRON RENDESI SA PER FJALET E PA VENDE ATY KEU I MERR ERA..DHE TI KRENOHU ME NE DHE NE ME TY TE BASHKUAR JEMI DHE DO JEM PERGJITHMON AS KURR MOS T'KET ARMIKU VEND NE MESIN TON.
JUFALEMNDERIT DHE MIR SE VINI NGA GJITHA VISET DHE TROJET SHQIPTARE QE KENI NDARE ME NE KETE DITE MADHESHTORE GEZIMI NE ME JUUUUUUUUUUUUUUUUUU DHE JU ME NEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE PERGJITHHHHHHHHHHHHHHMOOOOOOOOONNNNNNN
*********GEEEEEEEEEEEEZUUUUUUUUUUAAAAAAAAAAARRRRRR RRRRRRRRRRRR********

ME RESPEKT BIJA NGA RUGOVA KOSOV
NATYRA&HAJLA

Naki
20-02-08, 21:33
Kreu i kom. olimpik rus: Ok pjesemarrjes se kosovareve ne lojrat e Pekinit

(Dėrguar mė: 20/02/08) Me qendrimin tij, edhe pse ne aspektin sportiv, Tiagaciov ka thyer keshtu qendrimin rus kunder shpalljes se pavaresise se njeanshme te Kosoves.

Presidenti i komitetit olimpik rus, senatori Leonid Tiagaciov eshte shprehur ne favor te pjesemarrjes ne lojrat olimpike “Pekini 2008” edhe te atleteve kosovare. Me qendrimin tij, edhe pse ne aspektin sportiv, Tiagaciov ka thyer keshtu qendrimin rus kunder shpalljes se pavaresise se njeanshme te Kosoves. Lajmi eshte publikuar sot nga e perditshmja Vremia Novostei e cila ka botuar ne faqet e saj nje interviste te Tiagaciov. “Se ke shtet duan te perfaqesojne eshte tjeter problem. Kjo ju takon politikaneve ta zgjidhin, por do te ishte e padrejte per atletet kosovare te mos merrnin pjese ne lojrat e Pekinit, pasi jane stervitur per evenimentin per 4 vjet rresht” ka thene Tiagaciov. “Opinioni im personal eshte qe kosovaret nuk duhet te vuajne nese vendi I tyre eshte ndare nga Serbia, gjithesesi ata duhet te marrin pjese” ka shtuar Tiagaciov.

rilinda
01-03-08, 09:46
Nė ndėrtesėn e Kuvendit Komunal nė Prizren, ēdo ditė po shtohen flamujtė dhe falenderimet nė ēdo gjuhė tė shtetit qė po na pranon nė gjirin e tyre.

http://img229.imageshack.us/img229/5133/foto0004qg5.jpg (http://imageshack.us)

http://img85.imageshack.us/img85/8370/foto0002di9.jpg (http://imageshack.us)

uliksi31
03-03-08, 21:22
SERBIA DUHET TA NJOHĖ KOSOVĖN E PAVARUR

Njė shans pėr Serbinė

Vendimin e botės (sė paku tė asaj pjese tė mirė tė botės) qė ta njohė Kosovėn e pavarur, Serbia nuk duhet ta konsiderojė si dėnim. Ky nuk ėshtė dėnim, por njė shans. Jo vetėm pėr Serbinė, por edhe pėr tėrė botėn nė rrugėn drejt forcimit tė mekanizmave pėr mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut dhe kundėrshtimit mė vendimtar ndaj terrorit tė diktatorėve lokalė. Prej Pekinit deri nė Havanė, prej Teheranit e deri nė Moskė. Serbia sot e ka pėr obligim qė ta njohė Republikėn e Kosovės.


Andrej Nosov, Dragan Nikolliq

Pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės dhe reagimit "spontan" tė asaj qė Kryeministri e cilėsoi si "mllef e hidhėrim", pas ambasadave tė thyera, linēimit publik e politik ndaj atyre me mendime tė tjera politike, si dhe thirrjes deklarative pėr "paqe dhe protesta paqėsore", Serbia tashmė e ka prekur pikėn mė tė ulėt tė katandisjes sė saj. Problemi mė i vogėl pėr ne ėshtė qė gjatė dekadave tė kaluara jemi mėsuar tė shohim dhunė, qė ēdo ditė ta pėrjetojmė dhe qė spontanisht t`ia shkaktojmė atė tė tjerėve pėrreth nesh.
Problemi mė i madh ndėrkaq ėshtė se politika shtetėrore e Sllobodan Millosheviqit, politika e dhunės, ėshtė kthyer zyrtarisht si politikė kryesore dhe nxitėse, rreth tė cilės ekziston konsensusi i kryetarit demokrat Tadiq, i atij qė pėr pak u bė kryetar, Tomislav Nikoliq, por edhe i tė gjithė tė tjerėve qė ndoqėn Vojisllav Koshtunicės nė pėrpjekjet pėr ruajtjen e Kosovės. Kjo pikė e ulėt e katandisjes sė Serbisė dhe kjo frikė qė secili qytetar/qytetare e ndjen nė raport me tė ardhmen, njėkohėsisht pėrbėn njė shans tė madh, qė ne edhe njėherė po e humbim. Kėtu bėhet fjalė pėr rastin qė na ėshtė dhėnė qė shoqėria e Serbisė tė ballafaqohet me gėnjeshtrat e saja, ta rivlerėsojė politikėn e udhėhequr gjatė dekadave tė fundit, t`i kthehet vetvetes dhe t`i vėrė kapakun dekadės sė pushtimeve, vrasjeve, spastrimeve etnike, terrorit ndaj popullsisė sė vet dhe banorėve tė rajonit. Kosova nuk ėshtė nėn sundimin e Serbisė qė nga ajo ditė kur Millosheviqi projektin e tij e pėrfundoi me tėrheqjen e ushtrisė dhe policisė nga Kosova. Pėr Serbinė, e keqja qė Beogradi u ka shkaktuar shqiptarėve, zyrtarisht ka pėrfunduar me 17 shkurtin.
Natasha Kandiq ėshtė armiku numėr njė i shtetit pėr shkak se, nė emėr tė vlerave tė tjera, ka pasur guximin tė ulet nė Parlamentin e Kosovės. Disa media thonė se ajo nuk ka nevojė tė ekzistojė. Tė tjerėve u pengojnė Sonja Biserko apo Biljana Kovaēeviq Vuēo. Tė tjerėt i gėzohen ndalimit dhe shkatėrrimit tė LDP-sė dhe me kėtė rast edhe me sulmeve ndaj banesės sė Ēedomir Jovanoviqit apo fyerjeve dhe linēit qė po u bėhet qytetarėve dhe qytetareve tė cilėt ai i pėrfaqėson. Kėto janė metoda tė mirėnjohura sepse me to ėshtė shėrbyer Millosheviqi. Koshtunica tani vetėm po e zbaton matricėn e trashėguar nga paraardhėsi i tij, njėsoj siē e ka huazuar retorikėn e tij. Ai ka bėrė gjithēka qė Serbinė ta lėrė nė baltė dhe qė pėrmes frikės dhe terrorit ta bėjė Serbinė njė provincė tė re ruse, gjė qė qartazi duket tė jetė synimi i tij. Kolonia e fundit evropiane e ka fituar pavarėsinė e saj mė 17 Shkurt 2008. Qė nga viti 1912, Kosova ėshtė sunduar me shpatė dhe me ēizme. Njerėzit qė jetojnė aty nuk janė pyetur pėr asgjė. Qė nga fillimi i okupimit u ėshtė imponuar regjimi ushtarak. Nė atė kohė u tha se ishin popull i papjekur pėr demokraci. Nė vend tė shtetit dhe rendit civil, atyre u erdhėn njė varg oficerėsh dhe zyrtarėsh, kryesisht nga ata mė tė kėqijtė, tė dėrguar nė Kosovė si dėnim.
Ndėrsa ushtria e sundonte Kosovėn, inteligjencia e Beogradit bėnte plane pėr ndryshimin e demografisė sė saj. Dokumentet e Klubit Kulturor Serb, qė kryesohej nga Slobodan Jovanoviq, dėshmojnė pėr zbavitjen e tmerrshme dhe tė vrazhdė tė elitės nacionale serbe. Pėr njerėzit diskutohej sikur tė ishin mall nė treg, diēka jo e gjallė, bėheshin kalkulime se sa dhe ku duhen lėvizur. Tė njėjtat standarde do tė zbatoheshin nė mėnyrė shumė mė tė efektshme gjatė fundit tė shekullit XX nga ana e akademikėve, shkrimtarėve, poetėve dhe priftėrinjve. "Zhvendosja humane" do tė bėhej politikė zyrtare, e cila si rezultat pėrfundimtar do tė prodhonte Republikėn Serbe nė Bosnjė.
Ndonėse kolonizatorėve tė dikurshėm iu ndalua kthimi nė Kosovė, shumė shpejt erdhėn disa tė rinj. Sundimi u vendos pėrmes masakrave tė pėrgjakshme nė Drenicė dhe nė tėrė Kosovėn. Sėrish, "nuk kishte kushte" pėr qeverisje civile. UDB-ja ka qeverisur si sovrane e Kosovės deri nė vitin 1966. Shumė njerėz qė sot janė tė pasur, pasurinė e tyre familjare e kanė nga ari i vjedhur nga shqiptarėt e Kosovės. Pas plenumit tė Brionit vjen deri te njė relaksim i sundimit, por menjėherė pasi qarqet udhėheqėse vunė re se nė Kosovė jetojnė njerėz qė i kėrkojnė tė drejtat e tyre dhe tė cilėt nuk pajtohen me gjendjen ekzistuese, sėrish u kthyen nė pėrdorim metodat e vjetra. Njė vit pas vdekjes sė Titos, Armata Popullore Jugosllave "vendos rend" nė rrugėt e Prishtinės, Pejės, Prizrenit... Numri i shqiptarėve tė vdekur kurrė nuk u bė publik. Nė fund, nė vitin 1989, "shpejtėsia lehtėsisht e premtuar" zuri plotėsisht vendin e politikės legjitime. Me tanke shkatėrrohet sovraniteti kosovar, vendoset gjendja e jashtėzakonshme dhe vendoset njė sistem i ngjashėm me aparteidin. Nėse keni qenė shqiptar gjatė viteve `90, nuk keni mundur tė jetoni pa frikė, e lėre mė tė punoni nė shkollė, spital, polici ose institucione qeveritare.


Vazhdon

uliksi31
03-03-08, 21:23
Kur shqiptarėt e kėsaj gjendjeje iu pėrgjigjėn me dhunė, elitat serbe sėrish nuk pyetėn se pėrse kjo po ndodhte, por iu kthyen sulmeve ndaj fshatrave, civilėve, fėmijėve dhe grave. Tė qenit shqiptar ose shqiptare nėnkuptonte tė ishe i/e dėnuar me vdekje. Shumė prej tyre shpėtuan falė sasisė sė arit ose parave qė zotonin. Pėr tė tjerėt nuk kishte shpėtim. Vitet `90 janė turpi i historisė serbe, dhe kjo duhet tė thuhet qartė ku flitet pėr Kosovėn. Sot nė Kosovė, njėsoj sikur edhe nė Serbi dhe nė vendet e tjera tė rajonit, njė numėr i madh i njerėzve pyesin se ku ndodhen mė tė dashurit e tyre, ēfarė u ka ndodhur atyre dhe kush i ka vrarė. Pėrgjigjet nė kėto pyetje i mban tė fshehura Vojisllav Koshtunica dhe shėrbimi i tij sekret. Pėrgjigjen nė kėtė pyetje e mban fshehur edhe Boris Tadiēi, nė emėr tė "stabilitetit dhe tė ardhmes" dhe interesave tė oligarkėve. Nuk do tė ketė drejtėsi as pėr serbėt nėse tė tjerėve nuk u tregojmė se ēfarė u kemi bėrė. Nuk do tė ketė tė ardhme tjetėr nėse i mbajmė fshehur faktet. Kot bėrtasin pėr krimet ndaj Serbėve, pėr padrejtėsitė e botės, pėr fuqinė e pabarabartė tė Serbisė... Ivica Daciq na dėrgoi shumė qartė porosinė nga salla e Kuvendit se politika e viteve `90 u dėshmua sėrish tė ketė qenė e drejtė. Kur nė vitin 1999 nė Kosovė ndodhėn hakmarrjet dhe sulmet ndaj serbėve nė Kosovė, asnjė akademik ose shkencėtar nuk u pėrpoq tė gjente se burimi i kėsaj ishin sjelljet e shtetit tė Serbisė. Ata nuk e pėrcaktuan se kjo ndodhi pėr shkak tė zhvendosjes me dhunė tė 800000 njerėzve, vrasjeve masive nė Mejė, Gjakovė, Suharekė, Podujevė, Izbicė apo Vushtrri. Ndoshta njė konstatim i tillė do tė shpėtonte mė shumė jetė serbėsh sesa cilido libėr i shkruar nė emėr tė mbrojtjes sė Kosovės ose ndonjė prej atyre shkarravinave tė shumta gazetareske qė sot bėjnė thirrje pėr linēim.
I tėrė mekanizmi shtetėror ka marrė pjesė nė fshehjen e gjurmėve tė krimeve masive. Trupat janė varrosur anekėnd Serbisė, janė djegur nė fabrika dhe termocentrale, janė fundosur nė Danub ose nė Peruēanc. Nė kėtė kanė marrė pjesė policė, oficerė, pjesėtarė tė sigurimit shtetėror, politikanė, biznesmenė dhe liderė lokalė, gjykatės dhe prokurorė, qeveria dhe partitė politike. Dhe pas gjithė kėsaj qė ka ndodhur, Serbia prapė se prapė ėshtė e habitur me atė qė i ka ngjarė. Askund nuk shihet as edhe njė pikė pendimi, as edhe njė ndjenjė pėrgjegjėsie apo gatishmėrie pėr t`i ndryshuar sjelljet. Sot fatin tonė e udhėheqin njerėzit tė cilėt janė pėrgjegjėsit e drejtpėrdrejtė pėr humbjen e tė drejtės sė Serbisė pėr ta udhėhequr Kosovėn. Gabimin e tyre ata kurrė s`do ta pranojnė. Nė vend tė kėsaj po pėrpiqen qė tė drejtėn ndėrkombėtare t`ia pėrshtatin ėndrrave tė tyre. Po pėrpiqen ta shndėrrojnė nė njė diēka ngurtė qė s`mund t`u pėrshtatet rrethanave tė reja. Kjo pėr shkak se ata me kėto metoda edhe e sundojnė Serbinė. Nė kėtė mėnyrė ata i bėjnė kushtetutat dhe ligjet. Ato janė pėrplot me fraza dhe fjalė tė forta, por tė pazbatueshme. Nė mėnyrė shumė legjitime dhe legale, pjesa demokratike dhe e lirė e botės ka vlerėsuar se ne nuk mund t`i terrorizojmė banorėt tanė pėrgjithmonė. Ndoshta kėtė vlerėsim akoma s`e kanė bėrė Rusia dhe Kina, por edhe kjo kohė do tė vijė. Kur tė jetė kėshtu, edhe njerėzit nė Ēeēeni dhe Tibet do ta fitojnė vendin e tyre tė merituar nė bashkėsinė e popujve tė lirė.
Vendimin e botės (sė paku tė asaj pjese tė mirė tė botės) qė ta njohė Kosovėn e pavarur, Serbia nuk duhet ta konsiderojė si dėnim. Ky nuk ėshtė dėnim, por njė shans. Jo vetėm pėr Serbinė, por edhe pėr tėrė botėn nė rrugėn drejt forcimit tė mekanizmave pėr mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut dhe kundėrshtimit mė vendimtar ndaj terrorit tė diktatorėve lokalė. Prej Pekinit deri nė Havanė, prej Teheranit e deri nė Moskė. Serbia sot e ka pėr obligim qė ta njohė Republikėn e Kosovės. Qė t`ua shtrijė dorėn pėrfaqėsuesve tė atjeshėm legjitimė dhe tė ndihmojė nė krijimin e njė shoqėrie moderne dhe demokratike. Jo pėr shkak tė ndonjė bindjeje se jemi mė tė pėrparuar dhe mė tė kulturuar, por pėr shkak se ky ėshtė minimumi i borxhit qė i kemi shoqėrisė kosovare.
Pėrmes Kosovės, ne duhet ta hapin edhe ēėshtjen e shoqėrisė nė Serbi. Duhet t`i rishqyrtojmė tė gjitha manipulimet dhe vlerat e gėnjeshtėrta, t`i reformojmė institucionet, tė fillojmė tė krijojmė njė mendėsi mė kritike te tė rinjtė, ta kthejmė pėr koke sistemin e vlerave dhe t`i vėmė gjėrat nė vendin e tyre. Nga gabimet e sė kaluarės, Serbia duhet t`i mėsojė leksionet tė cilat do tė na ēojnė drejt ndėrtimit tė njė shoqėrie tė re dhe njė tė ardhme tjetėr. Pėrmes legjitimimit tė dhunės dhe sulmeve ndaj atyre qė mendojnė ndryshe, pushteti vetėm se po e vazhdon praktikėn e vjetėr dhe tashmė tė pėrjetuar. Mashtrohen shumė keq ata qė mendojnė se nė kėtė mėnyrė do ta shkatėrrojnė mendimin kritik dhe nevojėn pėr marrėdhėnie tė tjera me fqinjėt. Pėrmes "ngjarjeve popullore" tė mėdha ne kthehemi vetėm prapa dhe i pėrsėrisim gabimet. Kjo do tė na kushtojė shumė.

KohaJavore
__________________

DritonPR
18-03-08, 17:20
Me 19 kan me pranu Kosoven, dmth neser....sa lezet kjo per neve, e sa e kriperuar kjo per serbin hahahaaaaa

lazdrani
19-03-08, 09:52
Sot pritet qe Hungaria,Bullgaria dhe Kroacia te njohe shtetin tone.

lazdrani
19-03-08, 12:34
Sot pritet qe Hungaria,Bullgaria dhe Kroacia te njohe shtetin tone.

Pra siqe edhe u prite nje nje deklarate te perbashket Kroacia,Hungaria,dhe Bullgaria Sot kane njohur Pavarsin e shtetit Kosovar.
http://www.kosovapress.com/ks/repository/images/flamujt_etrishetetev_thmb.jpg

dardan100
31-03-08, 12:04
A ka mundesi te me tregoni se sa prej ketyre principatave dhe shteteve te vogla na kane pranuar deri tani, e sa jo? (San Marino, Liechtenstein, Andorra, Vatikani, Monako)

Nese keni pergjigje , me tregoni!

Faleminderit

BE LK
02-04-08, 13:19
A ka mundesi te me tregoni se sa prej ketyre principatave dhe shteteve te vogla na kane pranuar deri tani, e sa jo? (San Marino, Liechtenstein, Andorra, Vatikani, Monako)

Nese keni pergjigje , me tregoni!

Faleminderit
Asnjera se ka njoh kosoven nga ato shtete me sa di une....!

Preshevar
02-04-08, 15:56
Asnjera se ka njoh kosoven nga ato shtete me sa di une....!

Liechtenchtein dhe Monako po, kurse per Vatikanin, San Marino dhe Andorren me duket qe Kosova spo don mi njoft :biggrin:

Guri i madh
02-04-08, 18:34
Liechtenchtein dhe Monako po, kurse per Vatikanin, San Marino dhe Andorren me duket qe Kosova spo don mi njoft :biggrin:
besoj se edhe kto tria kan me na njoft para bashksis islame

vjeshta
04-04-08, 15:51
Te falemnderit Pupi....


Euuuu, sa e kem prit, euuuu sa e kem prit, sa e kem pritė ERDH KJO DITĖ....

Euuuu sa e kemi prit ,euuuu sa e kemi prit me na e kthy borgjin ??!!!Por qe kan thene, boregjelis t'keq me mujt me ja nxjerr bishtin e sakices mire eshte ,edhe ne vetem bishtin e sakices jau nxorrem ,asgje ma shume ,besa edhe po duhet me iu falenderu !!!

Po ,po borgj na e kan pas .

ideologu
05-04-08, 23:47
Tungatjeta vjeshta!

Une quhem ideologu.
E vjeshta me ta thanė tė drejtėn nė foto ma shumė po i ngajshe pranverės e verės se sa vjeshtės!
Kurse sa pėr bishtin e sakicės qatyne nime iau nxorrėm vetėm bishtin por prej qetyne tjerve e fitum sakicėn tre gllanc. Edhepse hekuri qysh e dim prej tokės tonė asht nxjerr por kta te kovaci vet ata e kan qu edhe formėn e fundit vet ia kan maru. Dhe tash i kena kombinu mirė, bisht e sakic pėr marak. Njana e atyne e tjetra e qėtyne. Mirėpo prap diqysh nuk po asht tu na shku puna mbar oj vjeshta. Se qysh po doket marrvjeshta koka pas maru qė drutė e preme t malit tonė me iau ba hazėr e palu edhe qatyne qė na e dhan bishtin edhe qetyne qė na e marun sakicėn. E na pėr veti kena mbet veq me spirra tė holla, e me shushlak tmykt.
Pa dru t“dimnit vjeshta nuk na ze as pranvera. Se leje mo vera! Fjala asht pėr vitin e ardhshėm kuptohet!
Allahile pėr cka ėshtė fjala?! Aha, pėr njohjen e Pavarsisė!
Kadal kadal kanė me na njoht krejt njė ditė ndoshta. Por kur do ta njohim na vetėn!
Vėshtirė tė dihet!
Urime sidoqoft Pavarsia tė gjithve. E ishalla na vjen ndonjiher vera se vdiqėm krejt prej dimnit! Kohėve tė fundit si po doket ka zan edhe vjeshta me na u ba e ashpėr!

nderime!

vjeshta
06-04-08, 00:04
Tungatjeta vjeshta!

Une quhem ideologu.
E vjeshta me ta thanė tė drejtėn nė foto ma shumė po i ngajshe pranverės e verės se sa vjeshtės!
Kurse sa pėr bishtin e sakicės qatyne nime iau nxorrėm vetėm bishtin por prej qetyne tjerve e fitum sakicėn tre gllanc. Edhepse hekuri qysh e dim prej tokės tonė asht nxjerr por kta te kovaci vet ata e kan qu edhe formėn e fundit vet ia kan maru. Dhe tash i kena kombinu mirė, bisht e sakic pėr marak. Njana e atyne e tjetra e qėtyne. Mirėpo prap diqysh nuk po asht tu na shku puna mbar oj vjeshta. Se qysh po doket marrvjeshta koka pas maru qė drutė e preme t malit tonė me iau ba hazėr e palu edhe qatyne qė na e dhan bishtin edhe qetyne qė na e marun sakicėn. E na pėr veti kena mbet veq me spirra tė holla, e me shushlak tmykt.
Pa dru t“dimnit vjeshta nuk na ze as pranvera. Se leje mo vera! Fjala asht pėr vitin e ardhshėm kuptohet!
Allahile pėr cka ėshtė fjala?! Aha, pėr njohjen e Pavarsisė!
Kadal kadal kanė me na njoht krejt njė ditė ndoshta. Por kur do ta njohim na vetėn!
Vėshtirė tė dihet!
Urime sidoqoft Pavarsia tė gjithve. E ishalla na vjen ndonjiher vera se vdiqėm krejt prej dimnit! Kohėve tė fundit si po doket ka zan edhe vjeshta me na u ba e ashpėr!

nderime!


Nderime edhe ty ...

Kur do ta njohim veten ??? Atehere kur ia nisim me idialogu ne ne mes veti e mbasandej me te tjeret .

LOJETARI
06-04-08, 00:11
Nderime edhe ty ...

Kur do ta njohim veten ??? Atehere kur ia nisim me idialogu ne ne mes veti e mbasandej me te tjeret .
Ne do ta njohim veten atėherė kur tė tjerėt nuk do tė merren edhe aq shume me neve .Momentalisht na e kanė rritė pak mendjen !

BE LK
12-04-08, 12:08
Ne do ta njohim veten atėherė kur tė tjerėt nuk do tė merren edhe aq shume me neve .Momentalisht na e kanė rritė pak mendjen !
Mos u merzit, se keto ngjerja ndodhin ne kohe, e koha ka per te treguar shume gjera te "bukura"...!

Guri i madh
13-04-08, 01:55
shtetin e ri fatmirsisht e kan njohur shtetet ma demokratike nė bot po edhe shtetet ma tė forta nė bot ,tani KOSOVA po inkuadrohet nė fondin monetar nderkombtar , do me than nuk qojn pesh shtetet tjera nese dojn mardhanje miqsore at,her edhe kosova ėsht e gatshme e nese jo let shkojn me shkinin aty ku gjithmon e kan gjet qetsin shpirtrore

Fshatari
13-04-08, 09:51
Mos u merzit, se keto ngjerja ndodhin ne kohe, e koha ka per te treguar shume gjera te "bukura"...!

"INJORANCA NUK ZHDUKET ME TOP" !

Nėse Injoranca nuk zhduket me top, me ēka zhduket ajo ?!
Kėtyne herave ajo asht zhduk me top. Bile edhe sot e kemi nji fjalė tė urtė popullore qė thot se "Topi veē mirė bon e jo keq"! A nuk e kemi ne edhe shprehjen Bamir Topi ?
Me fjalė tjera, injoranca zhduket me top.

BE LK
14-04-08, 10:40
Nėse Injoranca nuk zhduket me top, me ēka zhduket ajo ?!
Kėtyne herave ajo asht zhduk me top. Bile edhe sot e kemi nji fjalė tė urtė popullore qė thot se "Topi veē mirė bon e jo keq"! A nuk e kemi ne edhe shprehjen Bamir Topi ?
Me fjalė tjera, injoranca zhduket me top.
hahaahhahahahahaahha...lol

ShEjToNkA
20-06-08, 01:19
Tė nderuar dhe shumė tė respektuar bashkforumista, gėzimin qė kishim pėr njohjen e shtetit tanė nuk pata mundesi tė ndajė sė bashku me ju ato ditė, ndaj me lejoni qė me kėtė rast tė shprehi urimet, pėrgezimet e mia me tė sinqerta pėr atė ditė qė shumė kohė e pritėm e shumcka japem vetėm e vetėm ta gėzojm sot atė cka gjithmonė e dėshironim!

Lavdi tė gjithėve atyre qė punuan pėr kėtė ditė!

Gėzime dhe mbarėsi...

Alkimisti_ch
20-06-08, 01:26
Tė nderuar dhe shumė tė respektuar bashkforumista, gėzimin qė kishim pėr njohjen e shtetit tanė nuk pata mundesi tė ndajė sė bashku me ju ato ditė, ndaj me lejoni qė me kėtė rast tė shprehi urimet, pėrgezimet e mia me tė sinqerta pėr atė ditė qė shumė kohė e pritėm e shumcka japem vetėm e vetėm ta gėzojm sot atė cka gjithmonė e dėshironim!

Lavdi tė gjithėve atyre qė punuan pėr kėtė ditė!

Gėzime dhe mbarėsi...

Falemnderit per pergezimte dhe urimet qe i pranojem me knaqesine me te madhe edhe pse realisht nuk mund te jemi 100 % te knaqur me ter kete por mbase jemi mesuar ne gradualisht me ardhe te finalja..Po shpresoj qe nje dite emri Kosove te kete vendin prane shteteve evropiane dhe te zhvilluara. Ka shume pune per tu ber.

Te pershendetja e fundit do te beja nje korigjim nese me lejohet te ngjyrat:

Gėzime dhe mbarėsi.

ShEjToNkA
20-06-08, 01:44
Falemnderit per pergezimte dhe urimet qe i pranojem me knaqesine me te madhe edhe pse realisht nuk mund te jemi 100 % te knaqur me ter kete por mbase jemi mesuar ne gradualisht me ardhe te finalja..Po shpresoj qe nje dite emri Kosove te kete vendin prane shteteve evropiane dhe te zhvilluara. Ka shume pune per tu ber.

Te pershendetja e fundit do te beja nje korigjim nese me lejohet te ngjyrat:

Gėzime dhe mbarėsi.

Mė fal, por ngjyrat qė unė do pėrdori do jenė pėrjetsisht ato!

Alkimisti_ch
21-06-08, 23:54
Mė fal, por ngjyrat qė unė do pėrdori do jenė pėrjetsisht ato!

Mire shejtonka ti mundesh me i perdor se edhe une ne shtepi e kam halo flamurin kombetar por nese kthjellohemi pak ateher perfaqesimi i shtetit te Kosoves behet me flamurin shteteror, pra me kete qe na e kan qenis per merak evropianqe maaa..E di qe po na dhemb po masi skem te zote me vendos vete ateher duhet me u pajtu zyrtarisht po mendoj se ne shtepi e as ne FD kush ska me mujt me na e ndrru...

Me rendesi eshte qe ne te mund te vendosim per jeten tone e te jemi te lire dhe te kemi jete te dinjitetshme, te tjerat i zgjedh koha...