PDA

View Full Version : Qeveri, mė trego tė lutėm, cila ėshtė pėrkatsia ime Kombėtare


Pupi
21-02-08, 18:30
Mendoj qė ėshtė e drejtė tė pyesim Qeverin tonė, askush nuk duhet ta dinė mė mirė fundja
Republika e kosovės, Shtetas i Kosovės!
Mirė shumė.
Po pėrkatėsia Kombėtare ?

Nuk e bėra kėtė pyetje, se mė erdhen "teke", hėh ashtu.
Tė gjithė e dijm, e edhe Qeveritarėt tanė, qe deri dje (pra para 17 shkurtit) neve zyrtarisht na quanin qytetarė tė serbis. Tė kota ishin pėrpjekjet tona qė nė ēdo dokument kurrė nuk kemi vėnė "shtetas i serbis) pėrkundrazi.
Por tash kemi shtetin tonė, tė njohur nga shumė vende tė botės. Njėkohėsisht kemi pranuar tė gjitha konventat ndėrkombėtare dhe obligimet!

Tek plotėsoja sot njė formular nga "western unioni" nga dhe jemi tė obliguar si qytetarė tė denjėt tė japim tė dhėna tė sakta, mbeta nė rubriken ,,Pėrkatėsia Kombėtare".
Puntorja(njė grua qė shihej qė i donte shqiptarėt) mundohej tė ma sqaronte miqėsisht:
Shiqoni, ja P.Sh. Unė jam Shtetase Gjermane, dhe me pėrkatėsi kombėtare e imja ėshtė Gjermane.
D.m.th Juve jeni tanimė Shtetas Kosovar, dhe pėrkatėsia e juaj kombėtare ėshtė Kosovar.
Unė insistoja nė atė qė, Unė jam shtetas Kosovar, por pėrkatėsia ime kombėtare ėshtė Shqiptar.
Na e sqaron dikush ju lutėm !?

Boemi
21-02-08, 20:48
Z. Pupi,

Lehte me duket mua.Rasti i Austriakeve eshte i ngjajshem me ne.Edhe atyre ju shkruan Austriak por dihet mirefilli qe jan Gjerman, ne esence ah.

Anyway, fillim i mire, “ You can’t have it all ” se paku nuk do lodhemi me ne perendim, Kosova, ish jugo, 101 spjegime, thjesht ..do figuron gjithkund Kosova, Shtet, si te gjithe te tjeret, Sovran, i lire, me te drejta ekskluzive per minoritaret, se paku ne leter de, lol.

Pas ca vitesh me siguri do jemi deshmitar te denje te nje riperseritjeje sikur ne vitet e 80, si femij lexoja “ shtepija ne shitje, kuca na prodaju “ he he e, por kjo do jete per here te fundit dhe me kete do shembet edhe miti i tyre pergjithmone, natyrisht mit i mbjellur vetem ne kokat e tyre paksa te pabanuara me realitet.

Ju pershendes,

Boemi

P.S. Sinqerisht, keto dite te fundit ndjehem shume mire, edhe pse jo fuqi ekonomike sikur populli Gjerman apo ushtarake sikur USA ..prape disi ja arritem , natyrisht me plot sakrifica por prape ja arritem sikur Gjermanet, 2 shtete te pamvarura, Shqiperi – Kosove dhe nje shtet-perberes, Maqedoni....paralele interesante me Gjermani-Austri...Zvicer..sounds great to me.

dylux
22-02-08, 01:15
une medonj qe kjo eshte e thjeshte:

Perkatesia nacionale: Kosovar.
Perkatesia kombetare: Shqiptare.

e njejta vlene edhe per kobesite tjera ne Kosove.

Ju mund ta komplikoni nese doni, po nuk eshte e nevojshme.

Doooni
24-02-08, 14:43
une medonj qe kjo eshte e thjeshte:

Perkatesia nacionale: Kosovar.
Perkatesia kombetare: Shqiptare.

e njejta vlene edhe per kobesite tjera ne Kosove.

Ju mund ta komplikoni nese doni, po nuk eshte e nevojshme.


kombi eshte nacioni...

Une jam:

shtetar:kosovar dhe gjerman
kombetare:shqiptar

nga kosova jam, por kurr nuk pergjigjem "jam kosovar" por "jam shqiptar i kosoves dhe jetoj ne gjermani"

une personalisht,nuk munde ta akceptoj ket.....jemi shqiptar, e jo kosovar...as maqedon..

DEA
24-02-08, 14:54
Shqiptare isha dhe do te jem" Dem baba dem gjersa mali te behet hi e hiri mal perseri" :biggrin:

dylux
24-02-08, 16:14
kombi eshte nacioni...

Une jam:

shtetar:kosovar dhe gjerman
kombetare:shqiptar

nga kosova jam, por kurr nuk pergjigjem "jam kosovar" por "jam shqiptar i kosoves dhe jetoj ne gjermani"

une personalisht,nuk munde ta akceptoj ket.....jemi shqiptar, e jo kosovar...as maqedon..
Ah Doooni, Doooni,

Nuk e di sa vjet ke ti, po kur nuk di njeriu, ka tri zgjidhje, pyet, lexon, ose vetem ndegjon.

Si mund te thuash qe kombi dhe shtetesia(nacionaliteti) jane nje, kur nuk e di ndryshimin mes tyre, edhe si mund te jepesh mesim dikuj tjeter, kur shqipja qe shkruan ti te ben per te qare.

Eshte ne rregull qe nuk keni lexu shume ne gjermani por te pakten mesoni si te flisni e shkruani shqip dreqi e marrte.

Po kush jam une te jap lekcion ketu!

Reana
14-03-08, 04:01
Tek plotėsoja sot njė formular nga "western unioni" nga dhe jemi tė obliguar si qytetarė tė denjėt tė japim tė dhėna tė sakta, mbeta nė rubriken ,,Pėrkatėsia Kombėtare".
Puntorja(njė grua qė shihej qė i donte shqiptarėt) mundohej tė ma sqaronte miqėsisht:
Shiqoni, ja P.Sh. Unė jam Shtetase Gjermane, dhe me pėrkatėsi kombėtare e imja ėshtė Gjermane.Perkatesia etnike e dikujt percaktohet permes gjuhes se folur;gjermanja qe ke takuar ti, mund te jete fort 'dashamirese', por s'do te thote se merr vesh dicka!!!
shtetesia: Kosovare, etnia: shqiptare-sepse gjuha qe flet eshte shqip; "kosovarishten" s'e ka shpikur ende askush....edhepse cifti i disa koketulave si Migjen Kelmendi, ka tashme disa vite qe punon ne shperberjen e unitetit gjuhesor te shqipes!

perndryshe heren tjeter, mos shko ne western union!!! mundesh te besh transfere parash, nga cilado xhirollogari bankare ne Bote, ne disa nga Bankat e Kosoves(ku pranuesi duhet te kete xhirollogari).

Pupi
14-03-08, 11:57
Perkatesia etnike e dikujt percaktohet permes gjuhes se folur;gjermanja qe ke takuar ti, mund te jete fort 'dashamirese', por s'do te thote se merr vesh dicka!!!
shtetesia: Kosovare, etnia: shqiptare-sepse gjuha qe flet eshte shqip; "kosovarishten" s'e ka shpikur ende askush....edhepse cifti i disa koketulave si Migjen Kelmendi, ka tashme disa vite qe punon ne shperberjen e unitetit gjuhesor te shqipes!

perndryshe heren tjeter, mos shko ne western union!!! mundesh te besh transfere parash, nga cilado xhirollogari bankare ne Bote, ne disa nga Bankat e Kosoves(ku pranuesi duhet te kete xhirollogari).

Dokumentation aus lajm.net

http://www.lajme.net/foto/20080310104111.jpg Arsim Bajrami: Bashkesia nderkombetare nuk na lejoi te perdorim emrin shqiptar ne Kushtetuten e KosovesNje nga drejtuesit kryesore te PDK dhe nje nga hartuesit kryesore te projektkushtetutes se Kosoves, Arsim Bajrami ka deklaruar se ka qene bashkesia nderkombetare e cila nuk i ka lejuar te perdorin nocioni shqiptar ne projekt. Ai eshte shprehur se : Kjo ėshtė ēėshtje qė ėshtė dėgjuar shumė nė debatin kushtetues. Preambula nė fillim thirret nė popullin e Kosovės. Por, duke qenė se ne kemi dalė nga njė luftė, bashkėsia ndėrkombėtare ka kėrkuar qė mos tė pėrdoret shumė njė gjuhė kombėtare dhe etnike nė Kushtetutė. Dhe, pėrkundėr faktit qė edhe zoti Ahtisaari ka favorizuar njė koncept shumetnik tė shtetit, kemi arritur qė nė fakt ta vendosim qytetarin dhe shtetasin e Republikės nė epiqendėr dhe ai ėshtė aktiv.


Ėshtė diēka tjetėr si neve e ndiejm vehten, ėshtė tjetėr si na njohin bota zyrtarsisht.
Apo edhe mė qart, ndoshta unė dhe fėmiu imė, ka pėr tu ndier gjithmon Shqiptarė, por nuk e di sa mund tė garantoj si do ta ndiej nipi/mbesa im-e tė qenurit kombėtarė!

Jo heren tjetėr do ti dėrgoi personalisht, kėtė e kam problemin mė tė voglin
!

>>{SpOnGeBoB}<<
14-03-08, 17:04
Mendoj qė ėshtė e drejtė tė pyesim Qeverin tonė, askush nuk duhet ta dinė mė mirė fundja
Republika e kosovės, Shtetas i Kosovės!
Mirė shumė.
Po pėrkatėsia Kombėtare ?

Nuk e bėra kėtė pyetje, se mė erdhen "teke", hėh ashtu.
Tė gjithė e dijm, e edhe Qeveritarėt tanė, qe deri dje (pra para 17 shkurtit) neve zyrtarisht na quanin qytetarė tė serbis. Tė kota ishin pėrpjekjet tona qė nė ēdo dokument kurrė nuk kemi vėnė "shtetas i serbis) pėrkundrazi.
Por tash kemi shtetin tonė, tė njohur nga shumė vende tė botės. Njėkohėsisht kemi pranuar tė gjitha konventat ndėrkombėtare dhe obligimet!

Tek plotėsoja sot njė formular nga "western unioni" nga dhe jemi tė obliguar si qytetarė tė denjėt tė japim tė dhėna tė sakta, mbeta nė rubriken ,,Pėrkatėsia Kombėtare".
Puntorja(njė grua qė shihej qė i donte shqiptarėt) mundohej tė ma sqaronte miqėsisht:
Shiqoni, ja P.Sh. Unė jam Shtetase Gjermane, dhe me pėrkatėsi kombėtare e imja ėshtė Gjermane.
D.m.th Juve jeni tanimė Shtetas Kosovar, dhe pėrkatėsia e juaj kombėtare ėshtė Kosovar.
Unė insistoja nė atė qė, Unė jam shtetas Kosovar, por pėrkatėsia ime kombėtare ėshtė Shqiptar.
Na e sqaron dikush ju lutėm !?

Pernime Pupi nuk e din qfare perkatesie kombetare ki a ? Belivallha po del e vertete qato qe mi ka shkru Rilnda, qe krejt mahalla e Pupit si Jalldezi po ja folin shqip. apo kuptojsh qetash.

Prej 17 Shkurtit ka pas deshte me i thane jam shqipe a deri me 16 shkurt ne leter ka shkrue Serbia, e qetash kam shtet edhe Shqiptar jam, oj ti bija e Shwabes.Qajo puntorja qe po tranojka mas shqiptarve edhe pyte qfare perkatesie kombetare po lypka me ja bo ate punen e sqarimit te perkatesis kombetare, po kqyr dergoma me Wester union, hiq s`ka gajle Gebühret i paguj une.

uck_aksh
20-03-08, 14:37
Mendoj qė ėshtė e drejtė tė pyesim Qeverin tonė, askush nuk duhet ta dinė mė mirė fundja
Republika e kosovės, Shtetas i Kosovės!
Mirė shumė.
Po pėrkatėsia Kombėtare ?

Nuk e bėra kėtė pyetje, se mė erdhen "teke", hėh ashtu.
Tė gjithė e dijm, e edhe Qeveritarėt tanė, qe deri dje (pra para 17 shkurtit) neve zyrtarisht na quanin qytetarė tė serbis. Tė kota ishin pėrpjekjet tona qė nė ēdo dokument kurrė nuk kemi vėnė "shtetas i serbis) pėrkundrazi.
Por tash kemi shtetin tonė, tė njohur nga shumė vende tė botės. Njėkohėsisht kemi pranuar tė gjitha konventat ndėrkombėtare dhe obligimet!

Tek plotėsoja sot njė formular nga "western unioni" nga dhe jemi tė obliguar si qytetarė tė denjėt tė japim tė dhėna tė sakta, mbeta nė rubriken ,,Pėrkatėsia Kombėtare".
Puntorja(njė grua qė shihej qė i donte shqiptarėt) mundohej tė ma sqaronte miqėsisht:
Shiqoni, ja P.Sh. Unė jam Shtetase Gjermane, dhe me pėrkatėsi kombėtare e imja ėshtė Gjermane.
D.m.th Juve jeni tanimė Shtetas Kosovar, dhe pėrkatėsia e juaj kombėtare ėshtė Kosovar.
Unė insistoja nė atė qė, Unė jam shtetas Kosovar, por pėrkatėsia ime kombėtare ėshtė Shqiptar.
Na e sqaron dikush ju lutėm !?
hahahahahah

ne kohen e me hershme
emri: Mazllum
mbiemri: Tefiku
datlindja; 01.01.2009
shtetsia: Yugosllav
kombsia: Shqiptar


sod
Emri: Mazllum
Mbiemri: Tefiku
datlindja: 01.01.2009
shtetsia: Kosovar
kombsia: Shqiptar


neser
emri: Mazllum
mbiemri:Tefiku
datlindja:01.01.2009
shtetsia: Zvicrran
kombsia: Shqiptar

Reana
23-03-08, 01:00
Dokumentation aus lajm.net
Ėshtė diēka tjetėr si neve e ndiejm vehten, ėshtė tjetėr si na njohin bota zyrtarsisht.
Apo edhe mė qart, ndoshta unė dhe fėmiu imė, ka pėr tu ndier gjithmon Shqiptarė, por nuk e di sa mund tė garantoj si do ta ndiej nipi/mbesa im-e tė qenurit kombėtarė!

Jo heren tjetėr do ti dėrgoi personalisht, kėtė e kam problemin mė tė voglin
!


oooopppsssss.....
jane projekte TRANZICIONALE, ato qe nuk respektojne vullnetin e popullit shumice:wink: !!!!
gjerat kaluese-mbeten kaluese!!!

na kane quajtur me emer e me dokumente -arnaut per pese shekuj(sa gjenerata jane aty more???), a do te thote se sot ti nuk e din se cka je???

Pupi
23-03-08, 08:59
Kujdes:
Nė pyetje identiteti kombėtar !


Prit me muaj e prit me vjet,"pushk" qė duhet s'po kėrset.

Tranzicionale thotė Reana.

Nuk do ta lidhja unė kėtė tė pėrkthyer tė identitetit Shqiptarė nga Osmanlinjėt(pushtuesit) e at'hershem pėr plot pes shekuj
Thjesht, Shqiptarė/Arnaut.(Arnaut, Arnavutllkuk).
Mu sikur Italianet Albanezi, apo edhe nė Anglishte Albanian. apo edhe nė gjuhė tė tjera tė huaja ku secili ka termin e vetė si i quan Shqiptarėt.
njė pėrjashtim kanė/bėjnė popujt gjermanofolės ku Shqiptarėt i quajn edhe si 'SKIPETAREN'.

Andaj edhe nuk e kuptoj pse i bishtėrohėt "hallit" tim!?

Kur lexon qė nga fillimi kėtė Temė, lexuesi e sheh si nga sateliti se me ēfar ka tė bėjė shkrimi, nė vazhdim ėshtė edhe halli i miratimit tė kushtetutės sė re kėtyre ditėve, e qė nė diskutim e sipėr me qytetarėt ėshtė tėrhequr vėrejtja ngado qė ėshtė prazantuar. Nga dhe mė lind njė ēik dyshimi pse kėtu heshtet, apo edhe minimizohėn gjėrat.
IDENTITETI KOMBĖTAR

Pse qon edhe aq pluhur Identiteti i njė njeriu(populli) nėpėr kohėra!
Jo edhe rastėsisht ėshtė "shpikur" ky term Identitet Kombėtar. Neve e dijm (s'paku kaq duhėt tė dijm) qė Shqiptarėt shtrihėshin nė mė shumė troje se Shqipėria e sotme, dhe mu aty ku ka munguar tė mbrojturit e Identitetit Kombėtarė, populli shqiptar ėshtė asimiluar(ska nevoj tė shkohėt edhe aq shumė larg, shih -oviqet nė Mal tė Zi). Apo edhe vetė Shqiptarėt e ishė Jugosllavis qė dikur me knaqėsi e quanin vehten Jugosllav(fati ynė u shpėrbė jugosllavia).

Ps.
Reana unė kam bindjen(nga shkrimet tua) qė ti je thelluar aq shumė nė ligje e paragrafe tė konventave ndėrkombėtare, duke harruar qė ligjet/ konventat janė tė lakueshme, mundė tė ndryshohėn varėsisht prej kohės, ato shėrbejn si bazament i sė drejtės ndėrkombėtare, por ato edhe ndryshojn!
Tė heshtet apo edhe tė minimizohėt Identiteti kombėtarė ėshtė njėlloi sikur tė pajtohėsh me shfuqizimin e tė qenurit Shqiptarė nė Preshev, Shkup apo edhe Prishtin.
"Uqk"
Mazllum Tefiku, Nė ish Jugosllavi kishte Shtetėsi jugosllave, kombėsi muslimane, shiptari, shiftare, shipce e ēfardo tjetėr. Por asesi Shqiptare!

mica
27-03-08, 18:44
une medonj qe kjo eshte e thjeshte:

Perkatesia nacionale: Kosovar.
Perkatesia kombetare: Shqiptare.

e njejta vlene edhe per kobesite tjera ne Kosove.

Ju mund ta komplikoni nese doni, po nuk eshte e nevojshme.

Hi me pelqeu pergjigjja jote, ajo asht mase e thjsht, jeni ma pateiota se na te shipnis per zoten. edhe dica du me i than ati qe te jet i gezuar se kjo asht parajsa ka nane babe moter vdha shok shoqe lumej male lule etj vetem ti shijoj dhe te mendoj se kjo jete ashte gjithcka vec ban mire sa te keshe mundesi dhe duji ato pa paraqykime nese te paraqykojn fali. hera e pare qe shkruj shpresoj tju pelqej nga UK

Alkimisti_ch
21-06-08, 12:52
Mendoj qė ėshtė e drejtė tė pyesim Qeverin tonė, askush nuk duhet ta dinė mė mirė fundja
Republika e kosovės, Shtetas i Kosovės!
Mirė shumė.
Po pėrkatėsia Kombėtare ?

Nuk e bėra kėtė pyetje, se mė erdhen "teke", hėh ashtu.
Tė gjithė e dijm, e edhe Qeveritarėt tanė, qe deri dje (pra para 17 shkurtit) neve zyrtarisht na quanin qytetarė tė serbis. Tė kota ishin pėrpjekjet tona qė nė ēdo dokument kurrė nuk kemi vėnė "shtetas i serbis) pėrkundrazi.
Por tash kemi shtetin tonė, tė njohur nga shumė vende tė botės. Njėkohėsisht kemi pranuar tė gjitha konventat ndėrkombėtare dhe obligimet!

Tek plotėsoja sot njė formular nga "western unioni" nga dhe jemi tė obliguar si qytetarė tė denjėt tė japim tė dhėna tė sakta, mbeta nė rubriken ,,Pėrkatėsia Kombėtare".
Puntorja(njė grua qė shihej qė i donte shqiptarėt) mundohej tė ma sqaronte miqėsisht:
Shiqoni, ja P.Sh. Unė jam Shtetase Gjermane, dhe me pėrkatėsi kombėtare e imja ėshtė Gjermane.
D.m.th Juve jeni tanimė Shtetas Kosovar, dhe pėrkatėsia e juaj kombėtare ėshtė Kosovar.
Unė insistoja nė atė qė, Unė jam shtetas Kosovar, por pėrkatėsia ime kombėtare ėshtė Shqiptar.
Na e sqaron dikush ju lutėm !?


Pupi tash po e shohim se ne jeten praktike dalin me shume probleme se sa qe neve mendojme. E kam then edhe ne temat tjera sado qe neve na duket absurde kjo ne kuptimin nderkombetar zyrtarisht eshte e pandashme perkateisa shteterore me ate kombetare. Te pakten keshtu eshte ne vendet demokratike ne boten perendimore.
Pra zakonisht aty ku shkruan Nacionaliteti dhe perkatesia shteterore duhet shkruar Kosovar..........kjo te pakten jashte Kosoves pamvarsisht se duket absurde, kurse nese behet fjale per formular qe gjejne zbatim brenda Kosoves ateher mund te shkruash.
Perkatesine shteterore: Kosova,
Perkatesia nacionale: Shqiptar....Edhe pse kjo po tingellon sipas modelit te athershem jugosllav, komunist e qe nuk eshte tregu efikase.......
Une po shkoj sipas modelit zvicerian: ketu ne te shumten e rasteve shkon keshtu:
Perkatesia shtetrore: Zvicer
Nacionaliteti: zvicerian (edhe nese ai eshte zvicran i pjese italiane, apo franceze, apo edhe nese ai eshte shqiptar qe ka marr nenshtetesine zviceriane)

Pupi
22-06-08, 20:53
Falimenderit pėr pėrgjegjie: #1 (http://www.dardania.de/vb/upload/showpost.php?p=1398768&postcount=1)