PDA

View Full Version : Skėnderbeu nė Marshim nė milleniumin e ri


Pupi
03-03-08, 15:57
Edhe pse kjo Temė do ti takonte mė shumė mikut tonė Preshevarit, unė qė jam mė i shpejt guxova dhe ja mora namen.
Tek lexoja sot nė Radio Televizionin e Kosovės hasa nė kėtė artikull, Shkrimi nė fjalė ka titullin ndryshe, por unė mendova qė ta zmadhojė nė Temė diskutimi.
Nė vijim Artikulli origjinal nga RTK-ja.

Nga dita e sotme edhe Lugina e Preshevės bėhet me bustin e Gjergj Kastriotit - Skėnderbeut
Nė Preshevė sot solemnisht ėshtė inauguruar busti i Heroit tonė kombėtar Gjergj Kastriot Skėnderbeut. Inaugurimit tė sotėm solemn i kanė paraprirė aktivitet tė ndryshme kulturore dhe vlerėsohet si ditė historike pėr popullin shqiptarė tė Luginės sė Preshevės. Nė Preshevė sot nė mėnyrė solemne ėshtė bėrė inaugurimi i bustit tė Skėnderbeut, qė ėshtė mirėpritur nga mijėra qytetarė tė Luginės sė Preshevės. Nė tubimin solemn tė inaugurimit para gjimnazit –Skėnderbeu - tė Preshevės, zbulimin e bustit tė Gjergj Kastriot Skėnderbeut e bėri drejtori i gjimnazit Burhan Ahmeti , i cili para tė pranishmėve tė shumtė foli pėr rėndėsinė e vėnies sė bustit tė Heroit tonė kombėtar Skėnderbeut,qė siē tha Ahmeti, i ka munguar vetėm Luginės sė Preshevės.

Ai pėrmendi sakrificat e punėtorėve arsimorė tė kėtij gjimnazi qė nė periudha tė kohės kishin pėsuar, madje edhe pėrjashtuar nga procesi arsimor.

Tubimin nė fjalė e pėrshėndetėn edhe prefekti i komunės sė Preshevės Ragmi Mustaf dhe personalitete tė tjerė.

Tubimit tė sotėm inaugurues i ka paraprirė edhe njė akademi solemne kushtuar 2 Marsit - Ditės sė Gjimnazit “Skėnderbeu”, e cila u mbajt nė Shtėpinė e Kulturės nė Preshevė, me ē’rast u fol pėr kontributin e Skėnderbeut pėr ēlirimin nga perandoria osmane, jo vetėm tė shqiptarėve por edhe tė popujve tė tjerė tė Ballkanit.
| s.b & RTK staff |

Guri i madh
03-03-08, 16:08
ju lumt shqiptarve tė lugines sė presheves tani gjdo qytet shqiptar do ta ket bustin e SKENDERBEUT

Preshevar
03-03-08, 17:03
Edhe pse kjo Temė do ti takonte mė shumė mikut tonė Preshevarit, unė qė jam mė i shpejt guxova dhe ja mora namen.
Tek lexoja sot nė Radio Televizionin e Kosovės hasa nė kėtė artikull, Shkrimi nė fjalė ka titullin ndryshe, por unė mendova qė ta zmadhojė nė Temė diskutimi.
Nė vijim Artikulli origjinal nga RTK-ja.

Nga dita e sotme edhe Lugina e Preshevės bėhet me bustin e Gjergj Kastriotit - Skėnderbeut


Eh, si Pupi s'jan 2 nė Forum valla (te lumt per nga shpejtsia), ka nje koh qe eshte pritur te vendosėt ky bust.

Pėrpara ky gjimnaz ku eshte vur busti i Skenderbeut eshte quajtur "25 Maji", tani ja rikthyen edhe emrin ne "Skenderbe", e tash e dekoruan edhe me Bust.