PDA

View Full Version : Pastrimi,rregulli ,mirembajtja e shtepise !


Linka_pz
05-03-08, 10:09
Pastrimi ,rregulli ,mirembajtja e shtepise !

Si mendoni ju , a duhet vetem ,vajza / gruaja te mirembaj rregullin ne shtepi ,apo duhet te kene kujdes edhe
te tjeret ,qe te kete rregull ne shtepi .

Mendova se ,a duhet edhe mashkujt te kyqen ,ne keto pune apo thjesht mendoni se keto pune jan barre e vajzave/grave dhe pike.

A ka ndryshuar ndopak mentaliteti ne familjen tuaj , a ka dikush qe ne familjen e tij jane te kyqur te gjithe familjaret ne keto pune ?!

Kerkoj ndjese nese kjo teme gjendet ,nese jo ....jepni mendimin tuaj !

Diskutime te kendshme !

DEA
05-03-08, 14:14
Pershendetje Linka

Ne nje shtepi kur te dy Prinderit punojne , po ashtu te dyve njeherish ju takojne edhe punet e shtepise, megjithese nje pjese pak me e madhe gjithmon i takon femres pasi qe ajo ka prirje me te medha ne kete drejtim. Kurse tjetra mendoj qe as femijet nuk duhet kurre krejt ti leme anash, ne shtepi ka mjaft edhe pune te vogla qe ti intergrojme edhe ata si, psh, bartja e qeses se berllogut jasht, ujitja e luleve, dhe mirembajtja e dhomave te tyre, po ashtu i ve edhe shume rendesi qe ushqimi te pergatitet bashkarisht jo qe eshte ndonje pune e madhe dhe nuk mundemi ta bejme vet, po pikerisht ne raste te tilla lidhemi edhe me ngusht me njeri tjetrin, baza e nje familje te shendosh formohet pikerisht ne kuzhine, pasi qe ska agje tjeter aty veqse punes dhe bisedave te ndersjellta.

Arkza
05-03-08, 15:04
Ska me Bukur te Mbajsh Shtepin Bukur dhe Paster !!
Por ne shumicen e rasteve i kam degjuar shume ankesa qe Burri si Ndihmon Gruas rreth Punet te Shtepis ! Kjo per mua eshte nje penges e madhe ! Ngase kam deshir te Punoj Vetun nuk me pelqen kur Mashkujt Perzihen ne Punet te Femrave !
Ja P/Sh per Mashkujt Mendoj se eshte puna e tyre per Mirmbajten e Oborrin , Rregullimet sa gjerave te Shtepijake qe Prishin P.SH Dera , Rryma Uje Etj..

Sa i perketet Femijve mendoj se nuk ja u kisha hedh ate barre mbi shpin !
Per shuem Arsyje Nese jan te vegjel ata i kan Punet te tyre (Lodrat ) Sdua te Oblogoj asnje Femij dhe mendoj se kjo s'eshte e Drejta e Femijve !
Nese jan pa si Te Rritur Ata kan Mjaft Oblikime Shkollore dhe Shoqerore !
Nese Tamam jan ne Mosh per qdo Lloj Pune mendoj se qdo gje shkon me Vullnetin e Tyre !
Ne Familje ska Dhune dhe s'dote kete kurr sa i perkete Mua !

DEA
06-03-08, 08:53
Arkza krejt indirekt, ma ka kundershtu mendimin, veq realiteti eshte, pervoja e suksesshme . Deri me sot tek une funksionon super ky menaxhim i familjes time, flas konkretisht, ku asnjeri nuk ndjehet as i lene anash as i mbingarkuar, une jam per ta, e ata jane per mua.Jo vetem mbrenda shtepise inkuadrohemi qe te gjithe, po edhe jasht saj, edhe ne pune te burrave marrim pjese edhe ne femrat. E mbremjeve shpesh ndodhe qe te jemi te gjithe behemi femije luajm lojra te ndryshme si puzzle, apo carccassone, twister, wer ist wo?, monopoly,TABU, mos u hidhero njeri etj. etj. Ky eshte thelbi i harmonis familjare se kohen e kalojme ndaras kur femijet jane ne shkolle, e ne me orare te ndryshme ne pune, keshtu qe nuk duhet lene anash kete mundesi ta kalojme kohen se bashku, qoft edhe duke pastruar apo pergatitur buken apo duke e kosit barin, apo duke luajtur thjesht lojra te femijeve .......

Preshevar
06-03-08, 09:44
Nė familjen time e kem nje planing nė format A4, qe eshte mbi deren e frigoriferit dhe me te i ndajm detyret e mirmabajtjės shtepiake. Kshtu qe s'ka xheloza, veq puntor ! :biggrin:

Linka_pz
06-03-08, 17:06
Pershendetje Linka

Ne nje shtepi kur te dy Prinderit punojne , po ashtu te dyve njeherish ju takojne edhe punet e shtepise, megjithese nje pjese pak me e madhe gjithmon i takon femres pasi qe ajo ka prirje me te medha ne kete drejtim. Kurse tjetra mendoj qe as femijet nuk duhet kurre krejt ti leme anash, ne shtepi ka mjaft edhe pune te vogla qe ti intergrojme edhe ata si, psh, bartja e qeses se berllogut jasht, ujitja e luleve, dhe mirembajtja e dhomave te tyre, po ashtu i ve edhe shume rendesi qe ushqimi te pergatitet bashkarisht jo qe eshte ndonje pune e madhe dhe nuk mundemi ta bejme vet, po pikerisht ne raste te tilla lidhemi edhe me ngusht me njeri tjetrin, baza e nje familje te shendosh formohet pikerisht ne kuzhine, pasi qe ska agje tjeter aty veqse punes dhe bisedave te ndersjellta.

Une te kam Lakmi ty ,e nderuar ...
Mendoj se per nje shtepi ,rregull ne shtepi duhet te kujdesemi te gjithe e aq me mire kur ne u japim edhe femijeve detyra ,pse edhe ata jane pjese e familjes edhe ata duhet te kujdesen ,nese jo per asgje ,duhet te jene te pergaditur per jeten ,per cfaredo lloj pune nuk eshte turp ,,,
qe nese nese do jene vete te jene te vetedishem per mirembajtjen e gjerave duke u nisur nga rrobat ,pastrimi apo rregullimi i shtratit dhomes e keshtu me rralle...
por edhe te tjeret edhe me te medhenjet duhet te angazhohen se vetem me nje njeri ,Nenen apo Motren ,shtepia nuk mund te lihet vetem ne kurriz te tyre duhet tu ndihmojme edhe ne ,,,,psh nese marrim nje gote uje ,,,goten duhet vete ta veme ne makine larese ,apo edhe vete ta lajm dhe ta leme ne vendin ku e kemi marre ....
Ky eshte mendimi im ....!

Arkza
09-03-08, 12:52
Arkza krejt indirekt, ma ka kundershtu mendimin, veq realiteti eshte, pervoja e suksesshme . Deri me sot tek une funksionon super ky menaxhim i familjes time, flas konkretisht, ku asnjeri nuk ndjehet as i lene anash as i mbingarkuar, une jam per ta, e ata jane per mua.Jo vetem mbrenda shtepise inkuadrohemi qe te gjithe, po edhe jasht saj, edhe ne pune te burrave marrim pjese edhe ne femrat. E mbremjeve shpesh ndodhe qe te jemi te gjithe behemi femije luajm lojra te ndryshme si puzzle, apo carccassone, twister, wer ist wo?, monopoly,TABU, mos u hidhero njeri etj. etj. Ky eshte thelbi i harmonis familjare se kohen e kalojme ndaras kur femijet jane ne shkolle, e ne me orare te ndryshme ne pune, keshtu qe nuk duhet lene anash kete mundesi ta kalojme kohen se bashku, qoft edhe duke pastruar apo pergatitur buken apo duke e kosit barin, apo duke luajtur thjesht lojra te femijeve .......Dea Nuk kam se qka mu hidhru asgje !
Sepse Puna eshte se ketu mund te jep qdo kush mendimin e vet te lir po ashtu edhe une kam Drejt !
e sa i perketet qe the per Femij Dea e Ndruar une sjam e Martuar qe te flas me shume rrethe kesaj e nashta ti je hidhruar nga une qe kam shkru pas teje dhe ke mendu qe diqka jam Kunder ndonje Fjale qe ke shkru ti por ta dish se une veq e kam lexuar titullin dhe ekam shkru ate qe di e jo te boj Kopje apo diqka Kunder !!!
Une me shume shkruaj nga Provoja qe kam pa me syt e mij qe i keq trajtojne Femijet e tyre tamam si me qen skllave !!!
Nese e ke marre ti Shkrimet e mija per ndonje qellim po ta boj me dije se asgje skam shkru qe ka te boj me ty apo me dikend ketu !!!

halla e madhe
12-03-08, 08:07
...pasha zotin secila ma pnetore se shoqja qenkan...hajdi moj sa po bani muhabete, bile t'ju shof merifetin,hajdi e ndihmoni halles ta beje pastrimin pranveror te beneses, edhe ne fund ju gatuaj nje kerlan te kollomojt pa kurrfar kalorie...hahahahahaa
Ah, moj Linka ti ma thave shnetin krejt pa shqer po gatuaj embelsirat, tash e paske kall kete teme qe mua s'ma done hiq valla(jame lodhe moj tash)aiiiii na shkoj jeta veq me fshise n'dore e duke pastru, e askush nuk po na jep dekorata,oj hiqu hiqnu moj mos u mashtrohi me pune shtepije..hahahahahahaaha:biggrin:

Linka_pz
12-03-08, 09:20
...pasha zotin secila ma pnetore se shoqja qenkan...hajdi moj sa po bani muhabete, bile t'ju shof merifetin,hajdi e ndihmoni halles ta beje pastrimin pranveror te beneses, edhe ne fund ju gatuaj nje kerlan te kollomojt pa kurrfar kalorie...hahahahahaa
Ah, moj Linka ti ma thave shnetin krejt pa shqer po gatuaj embelsirat, tash e paske kall kete teme qe mua s'ma done hiq valla(jame lodhe moj tash)aiiiii na shkoj jeta veq me fshise n'dore e duke pastru, e askush nuk po na jep dekorata,oj hiqu hiqnu moj mos u mashtrohi me pune shtepije..hahahahahahaaha:biggrin:


Pershendetje Halla jem ma e mira ne Bote ...

Jo ,moj jo ti hiqju puneve boll ke pune ...., valla mire e ki po edhe Administratore me qene kur te vjen ne shtepi Amvise ke me qene ,(ate kohe sa je ne shtepi)......
.....po per ate thash moj halle qe edhe ne te largohemi pak nga puna qe te gjithe te inkuadrohen ne pune ,bile bile le te sherbehen vete Moj ....keshtu edhe ne tani jemi me te lira me u marr edhe me aktivitete e gjera tjera ,jo gjithmone veq me pune shtepie .....

Murgesha
12-03-08, 12:32
...pasha zotin secila ma pnetore se shoqja qenkan...hajdi moj sa po bani muhabete, bile t'ju shof merifetin,hajdi e ndihmoni halles ta beje pastrimin pranveror te beneses, edhe ne fund ju gatuaj nje kerlan te kollomojt pa kurrfar kalorie...hahahahahaa
Ah, moj Linka ti ma thave shnetin krejt pa shqer po gatuaj embelsirat, tash e paske kall kete teme qe mua s'ma done hiq valla(jame lodhe moj tash)aiiiii na shkoj jeta veq me fshise n'dore e duke pastru, e askush nuk po na jep dekorata,oj hiqu hiqnu moj mos u mashtrohi me pune shtepije..hahahahahahaaha:biggrin:


Ha, hahahahaaaaaa Hallushe.

Me ja ditė moshėn kėtyre qikave kaq tė mara e tė rregullta pėr mbajtje shtėpie, pata me e lypė ndonjėrėn pėr djalė hahahahahahaahahahha. http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif (nėse ndonjėra jeni rreth 19 vjeqe lirisht lajmėrohuni)


Sa i pėrket temės.
Nė shtėpinė tonė punojmė e mbajmė rregullin tė gjithė. Nuk ka unė jam burrė e ti grua, se nuk na lejon puna qė e bėjmė edhe jashta shtėpisė. Nuk e kam pėr gjė ti hyp makinės e tė shkoj deri 300 km larg pėr tė kryer njė punė qė realisht i duhet ta bėjė burrit, apo nuk ndalet burri mos ti fusė enėt nė makinė pėr arėsye qė mė takon mua.
Fitimin e kemi tė pėrbashkėt, por edhe punėt nė shtėpi tė pėrbashkėta.

Tomori
12-03-08, 13:16
Nė familjen time e kem nje planing nė format A4, qe eshte mbi deren e frigoriferit dhe me te i ndajm detyret e mirmabajtjės shtepiake. Kshtu qe s'ka xheloza, veq puntor ! :biggrin:

Preshevar kte qe thue ti une biles nuk mundem me imagjinue...prej kurit ju Presheves i paskeni ndru zakonet e doket tona..!

Dihet punet e shtepis i takojne grruas dhe pik.

Qysh bre burri me mar aspiratorin me fshii n'shpi apo t'lane pjatat..kte une smundem as me paramendu ma mire i vdekte se me mbaru burri me havale..
..ku ku medet na ruje o zote ..

Linka_pz
12-03-08, 13:21
Preshevar kte qe thue ti une biles nuk mundem me imagjinue...prej kurit ju Presheves i paskeni ndru zakonet e doket tona..!

Dihet punet e shtepis i takojne grruas dhe pik.

Qysh bre burri me mar aspiratorin me fshii n'shpi apo t'lane pjatat..kte une smundem as me paramendu ma mire i vdekte se me mbaru burri me havale..
..ku ku medet na ruje o zote ..


E pse Tomori ,nese je i uritur apo deshiron me pi diqka ,....
pse mos ta marresh vete ti dhe ku ta marresh se paku ta lesh edhe kjo eshte ndihmes ne mbajtjen e rregullit ne Familje ...

S`do te thote nese i ben ndihme gruas ,motres se paku ne gjerat me te vogla ,se menjehere konsiderohesh ,se je Me havale ti .....

Tomori
12-03-08, 17:56
E pse Tomori ,nese je i uritur apo deshiron me pi diqka ,....
pse mos ta marresh vete ti dhe ku ta marresh se paku ta lesh edhe kjo eshte ndihmes ne mbajtjen e rregullit ne Familje ...

S`do te thote nese i ben ndihme gruas ,motres se paku ne gjerat me te vogla ,se menjehere konsiderohesh ,se je Me havale ti .....


Sepse Linka_pz... gjdo gje fillon nga e para po fillova te mare vet ateheres e ha per tane jeten ngel qolja pa mar parasysh frruas,motres nenes..ateheres ngelet menget edhe kafe tju bej ketyre e kam fjalen si per nenen grruan motren..JO Linka kte filme nuk jan dhe kures skan me pa keta te gjinise femrore ne shpine time..
Linka_pz..ju pergjithesi flase te gjinise femrore po muaret burin neper kembe, me ksish trika qe ne emer te bashkpunimit dhe humanizmit tju ndihmoj burri..vallahi e ka hanger dreqi ket burre...mos ma keq.

Linka_pz
13-03-08, 18:22
Sepse Linka_pz... gjdo gje fillon nga e para po fillova te mare vet ateheres e ha per tane jeten ngel qolja pa mar parasysh frruas,motres nenes..ateheres ngelet menget edhe kafe tju bej ketyre e kam fjalen si per nenen grruan motren..JO Linka kte filme nuk jan dhe kures skan me pa keta te gjinise femrore ne shpine time..
Linka_pz..ju pergjithesi flase te gjinise femrore po muaret burin neper kembe, me ksish trika qe ne emer te bashkpunimit dhe humanizmit tju ndihmoj burri..vallahi e ka hanger dreqi ket burre...mos ma keq.


Hhahahahhaha (sa kom qesh )....
Aha ,Tomori ti po don me thene se duhet femres qe ne fillim (kam degju nga te vjetrit )me ja marr Zemren ,mos me te sundu ajo ,a doje te thoje kete ?!!

More ,nese do te kesh nje Jete me te mire ,me te embel duhet me pas ,gjuhen e perbashket ,mi nda gjerat bashke..
Po s`merret keshtu burri neper kembe more nese te ndihmon ,ti lehteson pak punet qe te kete kohe te jete me shume me ty .....

Me te mira ...

~AmaZonA~
13-03-08, 18:26
Tomori vetem avatarin po ta shikojm ėshte e kuptushme se ty ta ofrojn edhe tasin mi pastru durt para buke e mbas buke hahahhah (pak shaka)E kam si fiksim pastėrtin cdo gjė dua te jet ne rregull nė shtėpi cdo gje ne vendin e vet,edhe pse ėshte pak e lodhshme qe nė mėngjes te shkosh ne pune ne drek te kthehesh dhe cdo gjė te jet ne rregull por ja arrij edhe me ndihmen e bashkėshortit nese ai ėshte paradite ne shtėpi une iku pa merak ne pune me fėmijet dal dhe kur te kthehem cdo gjė ne vendin e vet e nese dalim te gjithe nga shtėpia qe nė mėngjes zgjohem pak me heret rregulloj cdo gjė e kur te kthehem e kam mė te leht qe ta filloj vetem dreken ta pėrgatis pasi fėmijet i kam ende te vegjel por edhe ata mė ndihmojn tė pakten dhomen e tyre ta mbajn nė rregull edukata e fėmijeve fillon nga hapat e pare se nėse mėsohen qe dikush te mbaj rregull nė vend te tyre ata nuk do mėsohen kurr te mbajn rregull as me libra as me rroba e mė asgje tjeter...

Tomori
13-03-08, 21:05
Tomori vetem avatarin po ta shikojm ėshte e kuptushme se ty ta ofrojn edhe tasin mi pastru durt para buke e mbas buke hahahhah (pak shaka)E kam si fiksim pastėrtin cdo gjė dua te jet ne rregull nė shtėpi cdo gje ne vendin e vet,edhe pse ėshte pak e lodhshme qe nė mėngjes te shkosh ne pune ne drek te kthehesh dhe cdo gjė te jet ne rregull por ja arrij edhe me ndihmen e bashkėshortit nese ai ėshte paradite ne shtėpi une iku pa merak ne pune me fėmijet dal dhe kur te kthehem cdo gjė ne vendin e vet e nese dalim te gjithe nga shtėpia qe nė mėngjes zgjohem pak me heret rregulloj cdo gjė e kur te kthehem e kam mė te leht qe ta filloj vetem dreken ta pėrgatis pasi fėmijet i kam ende te vegjel por edhe ata mė ndihmojn tė pakten dhomen e tyre ta mbajn nė rregull edukata e fėmijeve fillon nga hapat e pare se nėse mėsohen qe dikush te mbaj rregull nė vend te tyre ata nuk do mėsohen kurr te mbajn rregull as me libra as me rroba e mė asgje tjeter...

AmaZonA' te lumte te kuptoje plotesishte por nuk besoje qe ti lejon veten qe bashkeshorti yte ti laje pjatat kjo nuk arsyetohet nga ana juaj nese lejoni qe bashkeshorti juaj te laj pjatat te mer fshisen apo tju beje kaffe juvu e ju kemb permi kembe me duhanin ne dore
AmaZonA besoje qe me kupton ku e kam fjalen..
AmaZona aj shnet nje heres....:wink:

selvija
16-03-08, 22:40
RRegullimi shtepiak..
kur kam qen e pa pune,,te gjitha i kam bere vet dhe skam pas nevoj per ndihme askujte pse kam pas kohe ndoshta ngniher te them te tepruar,,dhe erdhen femit nje nga nje ,,ne gjat rritjes se femiut te pare skish aq nevoj te me ndihmon burri,,por kur u bo i dyti valla pse me te rrejt ,kemi pas pune pergjysme dhe bile bile edhe ndrrimin e pampersave e ka bo se skam mujt ti mrrij punet,,se kam nje te keqe jam gjys nga pastertija te gjitha i dua te jen me vi...
dhe tash punoj zgjohem heret i la te gjith fjet,,veq i prosis te hapen dritaret,,dhe kur vi qe eshte ne shtepi burri i gjoj te gjitha ne vend + dreken te gaqme..por tash kam ndryshue pake,,nuk behem merak edhe pse nuk kan qene punet si perpara me metre vi...ehh mos u plakshe hahaha...se spo ta nike me se qysh eshte shtepija berrlogg deri fyt....:wink:

Elina
17-03-08, 15:38
Fale Zotit ,koherat kane ndyshuar nga ato qe burrat kane punuar e kane fituar per ta mbajtur familjen…perderisa femrat kan ndejte ne shtepi…kane kryer punet e shtepise ,kane pregadite ushqimin…kane rritur dhe edukuar femijet etj…
Tash eshte ndryshe,gruaja punon…e per mendim timin nuk eshte normale qe gruaja dhe burri te vinie ne te njejten kohe prej pune…burri te pushoje perderisa gruaja te pregadise ushqimin…apo ai te ulet para tavolines se bukes dhe te pret deri sa gruaja te ia servon te gjitha para vetes…Pse mos te bejne kete tedyt se bashku?!
Mendoj se nuk duhet ndare punet,,,po secili te punon cka e sheh qe eshte e nevojshme…qofte edhe kujdesi te ushyerit e femiut e pse jo edhe nderrimi I pelenave nese eshte e domosdoshme...!!!

Duhet qe te jemi te kuptueshem me njeritjetrin,,,te jemi te vetedijeshem ,,,,mos te ngarkojme vetem burrin apo gruan me pune…pse mos ti bejme se bashku te gjitha …!!!

Estella
11-09-08, 11:52
Ne nje lidhje martesore apo cfaredo lloj qofte nuk mund ta ndash kete pune 50/50, bardh e zi, PO ose JO! Qe te dy partneret duhet te japin maksimumin per mirembajtjen e shtepise dhe nuk ka "pune grash ose pune burrash".
E kam vene re qe ne shoqerine shqiptare njerezit jane paksa ekstrem ne zgjedhjet e tyre.
Ne nje familje te dy partneret duhet te kontribojne per shtepine dhe detyrat e saj. Nuk ka asgje te keqe qe mashkulli te pastroje shtepine.

Nese burri siguron te ardhura i mbetet gruas te merret me punet e shtepise.

Nese edhe GRUAJA siguron te ardhura mbetet 50/50 eshte gjeja me e mire per nje cift
burri te bej para e gruja te prishi.....kesaj i thone barazi ,shqip shqip.

Mirepres mendimet tuaja........:smile:

Oqeani
11-09-08, 11:56
Estela ēka me te thene, ja sot e kam rendin e magjes se jam ne shtepi, fshisen e bena... tash edhe hekurosi.... edhe pluhurat... e ēka po doni me shume !!!

Estella
11-09-08, 11:58
ashtu duhet oqeani edhe me zi buk duhet

kush jan kuzhinjert me te mire meshkujt apo femnat qe mbajn retoranet me te njoftuna :P

Oqeani
11-09-08, 12:00
Estela , une nuk zi bukė, por gjellra !

Estella
11-09-08, 12:04
Estela , une nuk zi bukė, por gjellra !

ahahhha qashtu de mendova edhe un:biggrin:

Dallandyshja_718
14-11-08, 04:13
Sepse Linka_pz... gjdo gje fillon nga e para po fillova te mare vet ateheres e ha per tane jeten ngel qolja pa mar parasysh frruas,motres nenes..ateheres ngelet menget edhe kafe tju bej ketyre e kam fjalen si per nenen grruan motren..JO Linka kte filme nuk jan dhe kures skan me pa keta te gjinise femrore ne shpine time..
Linka_pz..ju pergjithesi flase te gjinise femrore po muaret burin neper kembe, me ksish trika qe ne emer te bashkpunimit dhe humanizmit tju ndihmoj burri..vallahi e ka hanger dreqi ket burre...mos ma keq.

E paten pyet Nastradinin:
- A po i leshon dhite?
Tha:
- Ncuk?
E pse:
- Me mire "ncuk" nje dite se "kiē" per dite.:biggrin:

Sa per me pastrua nuk ia dua hajrin :biggrin:, se me njenen dore pastron e me tjetren rrenon...Kam degjuar qe thone "mashkulli e ka doren gjak", pra ēkado qe merr me punua, pune shtepiet mendoj, fill e ban lamsh... ndoshta eshte mjeshtri e tij, mos me iu dashte me e punua me:wink::confused: pra me dua qe mos t'a bej rremuje, ,,, nese eshte i organizuar burri, shtepia eshte e paster,,, E me u shamatua me babin, vellaun, burrin... puna e pastertise, mos e dhashte Zoti.
Une personalisht m'e dua me i dhene edhe uj, lenge apo chkado qofte se sa t'a marr ai, e t'shkoj pas, fill m'ngjiten kembet per pllakave...se i ka pikua shishja e lengut...:smile::biggrin:

Pastertia eshte gjysma e shendetit!

Dallandyshja_718
14-11-08, 04:13
Sepse Linka_pz... gjdo gje fillon nga e para po fillova te mare vet ateheres e ha per tane jeten ngel qolja pa mar parasysh frruas,motres nenes..ateheres ngelet menget edhe kafe tju bej ketyre e kam fjalen si per nenen grruan motren..JO Linka kte filme nuk jan dhe kures skan me pa keta te gjinise femrore ne shpine time..
Linka_pz..ju pergjithesi flase te gjinise femrore po muaret burin neper kembe, me ksish trika qe ne emer te bashkpunimit dhe humanizmit tju ndihmoj burri..vallahi e ka hanger dreqi ket burre...mos ma keq.

E paten pyet Nastradinin:
- A po i leshon dhite?
Tha:
- Ncuk?
E pse:
- Me mire "ncuk" nje dite se "kiē" per dite.:biggrin:

Sa per me pastrua nuk ia dua hajrin :biggrin:, se me njenen dore pastron e me tjetren rrenon...Kam degjuar qe thone "mashkulli e ka doren gjak", pra ēkado qe merr me punua, pune shtepiet mendoj, fill e ban lamsh... ndoshta eshte mjeshtri e tij, mos me iu dashte me e punua me:wink::confused: pra me dua qe mos t'a bej rremuje, ,,, nese eshte i organizuar burri, shtepia eshte e paster,,, E me u shamatua me babin, vellaun, burrin... puna e pastertise, mos e dhashte Zoti.
Une personalisht m'e dua me i dhene edhe uj, lenge apo chkado qofte se sa t'a marr ai, e t'shkoj pas, fill m'ngjiten kembet per pllakave...se i ka pikua shishja e lengut...:smile::biggrin:

Pastertia eshte gjysma e shendetit!

ShEjToNkA
15-11-08, 00:12
E paten pyet Nastradinin:
- A po i leshon dhite?
Tha:
- Ncuk?
E pse:
- Me mire "ncuk" nje dite se "kiē" per dite.:biggrin:

Sa per me pastrua nuk ia dua hajrin :biggrin:, se me njenen dore pastron e me tjetren rrenon...Kam degjuar qe thone "mashkulli e ka doren gjak", pra ēkado qe merr me punua, pune shtepiet mendoj, fill e ban lamsh... ndoshta eshte mjeshtri e tij, mos me iu dashte me e punua me:wink::confused: pra me dua qe mos t'a bej rremuje, ,,, nese eshte i organizuar burri, shtepia eshte e paster,,, E me u shamatua me babin, vellaun, burrin... puna e pastertise, mos e dhashte Zoti.
Une personalisht m'e dua me i dhene edhe uj, lenge apo chkado qofte se sa t'a marr ai, e t'shkoj pas, fill m'ngjiten kembet per pllakave...se i ka pikua shishja e lengut...:smile::biggrin:

Pastertia eshte gjysma e shendetit! Fjalė pėr fjale; shkronjė pėr shkronje; pikė pėr pike; presje pėr presje ndaj kėtė mendim me ty Dallandyshe.

Konti1
06-01-09, 10:57
Sepse Linka_pz... gjdo gje fillon nga e para po fillova te mare vet ateheres e ha per tane jeten ngel qolja pa mar parasysh frruas,motres nenes..ateheres ngelet menget edhe kafe tju bej ketyre e kam fjalen si per nenen grruan motren..JO Linka kte filme nuk jan dhe kures skan me pa keta te gjinise femrore ne shpine time..
Linka_pz..ju pergjithesi flase te gjinise femrore po muaret burin neper kembe, me ksish trika qe ne emer te bashkpunimit dhe humanizmit tju ndihmoj burri..vallahi e ka hanger dreqi ket burre...mos ma keq.

Hahaahha, bash kjo o e vertet e pa mohushme nje fakt, se keshtu eshte puna e katroqeve tona.

OgNaT
09-01-09, 20:54
Pastrimi ,rregulli ,mirembajtja e shtepise!

Per mendimin tim.. nese thuash se jetoj ne EU.. dmth Europ.. dhe rreh gjyks qe je i kulturum e i civilizum.. ateher duhet me pranu realitetin europian. e nese je ne EU.. dhe ske ndryshu ne kulutur pozitive.. ateher leje qe se prek fshisen me dor. por edhe ski fshis ne shpi !!! dmth duhet te ndihmosh gruan

emine
09-01-09, 22:05
E paten pyet Nastradinin:
- A po i leshon dhite?
Tha:
- Ncuk?
E pse:
- Me mire "ncuk" nje dite se "kiē" per dite.:biggrin:

Sa per me pastrua nuk ia dua hajrin :biggrin:, se me njenen dore pastron e me tjetren rrenon...Kam degjuar qe thone "mashkulli e ka doren gjak", pra ēkado qe merr me punua, pune shtepiet mendoj, fill e ban lamsh... ndoshta eshte mjeshtri e tij, mos me iu dashte me e punua me:wink::confused: pra me dua qe mos t'a bej rremuje, ,,, nese eshte i organizuar burri, shtepia eshte e paster,,, E me u shamatua me babin, vellaun, burrin... puna e pastertise, mos e dhashte Zoti.
Une personalisht m'e dua me i dhene edhe uj, lenge apo chkado qofte se sa t'a marr ai, e t'shkoj pas, fill m'ngjiten kembet per pllakave...se i ka pikua shishja e lengut...:smile::biggrin:

Pastertia eshte gjysma e shendetit!

hahhahhahahaha,kam qesh edhe kam lenxu me endje postimin tende,,,,une njohe shum meshkuje qe jau kalojne grave,po gjeta nje asoje qe di te pastroi mire do e e martoi,plus burr e pastrusen ske pastai nevoje me pagu hahhahhahha,,,,,,,

Shqiptare_ne_Turqi
17-01-09, 23:14
Arkza krejt indirekt, ma ka kundershtu mendimin, veq realiteti eshte, pervoja e suksesshme . Deri me sot tek une funksionon super ky menaxhim i familjes time, flas konkretisht, ku asnjeri nuk ndjehet as i lene anash as i mbingarkuar, une jam per ta, e ata jane per mua.Jo vetem mbrenda shtepise inkuadrohemi qe te gjithe, po edhe jasht saj, edhe ne pune te burrave marrim pjese edhe ne femrat. E mbremjeve shpesh ndodhe qe te jemi te gjithe behemi femije luajm lojra te ndryshme si puzzle, apo carccassone, twister, wer ist wo?, monopoly,TABU, mos u hidhero njeri etj. etj. Ky eshte thelbi i harmonis familjare se kohen e kalojme ndaras kur femijet jane ne shkolle, e ne me orare te ndryshme ne pune, keshtu qe nuk duhet lene anash kete mundesi ta kalojme kohen se bashku, qoft edhe duke pastruar apo pergatitur buken apo duke e kosit barin, apo duke luajtur thjesht lojra te femijeve .......

Knaqem me két postim té DEA'sé qé tregon modernizimin gruas Shqiptare ose,dhe ndryshimin e mentalitetit tané..

Natyrisht,se duhej bashképunim ne shtépi,me i angazhuar dhe fémijén aq,qysh ka then DEA.. Kam vérejt se,ndihen shum té kénaqur kur ua dham njé pérgjegjési,mendoj se,kéto detyra té "vogla" jan,dhe si pérgaditjet e para pér jeten e tyre, qé ua krijon vetédijen,diciplinen et.et....

Duhej me bashképunuar ne familje té gjith pra,qé me kaluar kohen sa ma "kualitet"sé bashku ...

emine
17-03-12, 22:47
une send nuk pastroi,vijnee komshijket e lajn fshijn qetu,bile edhe qato 2-3 punte jasht shpije hallku pi kryjne une vec ha pi rri fillozofo e trashu,:biggrin: mos xhelozoni

halla e madhe
18-03-12, 20:31
..hjahahahahaaaa,s'ja vleu qe pastrova benesen dje,me erdhen ne mbremje musafir me femije te vegjel.... s'u be asnje minute kur tu zgidhen femijte tu vrapu neper banese me ambelsina ne dore,dyrte kesitshin pa nda,britme e pisklame,jaaaa ,thash po cmendem,ku jan ato nana more qe s'lodhen a ka rregull apo edukate tek keta njerze?..diku ka mesnata iken,befshin hajr ..hahahahah
mos te kisha pastru me mire kishte qene per mu :(....e qeshtu puna pastertise ;)

Naki
23-03-12, 12:17
Pastėrtia dhe higjena e ambientit ku jetojmė ka rėndėsi tė veqantė pėr shėndetin individual dhe atė grupor, dhe si detyrė e pėrbashkėt duhet tė konsiderohet.
Mbarėvajtja dhe kujdesi ėshtė pjesė e Orarėve dhe nuk mendojė qė ėshtė barrė vetėm e njė anėtari tė familjes.
Punėt specifike kanė edhe rolet e angazhimeve por njė ndarje e pėrgjegjėsive ėshtė e mirė qė secili tė ketė detyrat shtepiake.
Nuk mund tė pritet nga njė bashkėshortė qė punon nė angazhimet profesionale pėr tė fituar bukėn nga mėngjezi e deri nė mbrėmje qė tė merrė edhe fshisen si produkt i dembelisė sė parazitėve dhe tė kryejė punė shtesė.
Nė shoqėrin tonė tradicionalisht punėt e shtėpis rreth mirėmbajtės i kanė gjinia femėrore,po edhe ne mashkujt mund tė kontribojmė nė lehtesimin dhe bashkėveprimin grupor.

e_martumja
27-03-12, 20:59
..hjahahahahaaaa,s'ja vleu qe pastrova benesen dje,me erdhen ne mbremje musafir me femije te vegjel.... s'u be asnje minute kur tu zgidhen femijte tu vrapu neper banese me ambelsina ne dore,dyrte kesitshin pa nda,britme e pisklame,jaaaa ,thash po cmendem,ku jan ato nana more qe s'lodhen a ka rregull apo edukate tek keta njerze?..diku ka mesnata iken,befshin hajr ..hahahahah
mos te kisha pastru me mire kishte qene per mu :(....e qeshtu puna pastertise ;)

Vallah qeshtu m'kan bo edhe mu i thash asaj zojnes, a kan none qeta fmi mu pergjigje tu kan rrit fmit e tu e tash fol, ju pergjigja jo te mijt s'kan honger kurre sena neper dhoma tybe as ne te mdhaj, ken tu e kall banesen ahahhahaah Edhe une thash ma mire mos me pas fshi hiq e me lon kur shkojne ahahhah

Kurse mka ra rasti me shku nje shoqe ne thojnes ahhaha ku i ka 4 fmi dhe nuk punon fare jeton gjdo her ne kerrsh, dhe me bindje te plot them se femijet e saj jane shume te ndishem dhe smuhen shpesh. pasoja e bakterive qe sillen ne banesen e saj.

Une i kam femijet e vacer por i kam mesu qe dhomen e tyre ta mirebajn mire dhe vet e ndreqen krevetin dhe lodrat e qesin aty ku i kan marr. e kshtu masi jam pak dembelic e shfrytzoj nenen time kur jam ne pune ahhahahaahahahahahahah

jadore
27-03-12, 21:32
vallahi ne ma gjetshit nje pastruse keshtu marakli e vesveseli ka punte e shtepise ..
sevapin e boni , e ju shperblen per kete te mire kojshikja jeme ,
p.s.
u mbyt tuj mu anku , po une te mijat sun po i kryj se le nder kojshi me dal me ndihmu ..

Murgesha
27-03-12, 21:37
vallahi ne ma gjetshit nje pastruse keshtu marakli e vesveseli ka punte e shtepise ..
sevapin e boni , e ju shperblen per kete te mire kojshikja jeme ,
p.s.
u mbyt tuj mu anku , po une te mijat sun po i kryj se le nder kojshi me dal me ndihmu ..


Hajt Jadore mos prito e me kėtė udhė banu fjalėmirė edhe pėr mua. Jo qė kam punė shumė se vetėm tė rriturr jetojmė nė shtėpi, po shpia po ka nevojė me u fshi pėr ēdo ditė, interesant kur i kam pas djemtė tė vegjėl nuk mė kan ba shum pa fshi, tash tė rriturr kan dal mendsh vetėm tu fshi pas tyre mbeta :biggrin:

jadore
27-03-12, 22:58
Hajt Jadore mos prito e me kėtė udhė banu fjalėmirė edhe pėr mua. Jo qė kam punė shumė se vetėm tė rriturr jetojmė nė shtėpi, po shpia po ka nevojė me u fshi pėr ēdo ditė, interesant kur i kam pas djemtė tė vegjėl nuk mė kan ba shum pa fshi, tash tė rriturr kan dal mendsh vetėm tu fshi pas tyre mbeta :biggrin:

po moj , ta besoj ..
tybe , si per veti , ne gjetesha per kojshiken edhe per ty pa ta gjet e pru atje se lo ..haha,ha

Jana
28-03-12, 16:52
Ne ambientin ku jetoni secili banor qe jeton aty duhet me bo diqka ...nuk eshte e thene qe e ki oligim po njeri en shpi te vet duhet me pastru e me punu ...

...ne Familjen time secili punon ... normal qe une i boj pun me shum amo per gjithqka edhe Loqki em ndimon ...edhe kur s'jam en shpi se kam problem si dikush qe thot e gjej shpin lom ...