PDA

View Full Version : Ushtria e Kosovės


Pupi
05-03-08, 17:33
(Po thojn) Trupat mbrojtėse tė Kosovės do tė shėndrrohėn, apo me njė fjalė do tė jenė pasardhėsit e drejtėpėrdrejt tė Ushtris sė Kosovės, posa ta lejoi koha.

Njė historik i shkurtėr i TMK-s.

Ushtria e dikurshme Ēlirimtare, e qė mė vonė e transferuar nė Trupat Mbrojtėse tė Kosovės, Edhe pse nuk pati kushedi ēfar kompetencash pas ardhjės sė Misionit ndėrkombėtarė, dhe trupave tė Natos. Ajo nė mendjen e popullit vazhdoi tė jetė, edhe shpresa e vetme e njė tė ardhme tė lagėt pėr Kosovarėt.


Nė vazhdim kemi njė artikull tė dhuruar nga Televizioni shtetror i Kosovės me rastin e manifestimit tė ,,Epopes sė UĒK-s" pėrvjetori jubiliar.

Filloi manifestimi "Epopeja e UĒK-sė" http://www.dardania.de/vb/upload/../../img/../img/cnt/news/Bac_u-kry-170X130.jpgMe parakalimin e Trupave tė Mbrojtjes sė Kosovės nė Prishtinė, filloi sot manifestimi “Epopeja e UĒK-sė”, i organizuar nėn patronazhin e kryeministrit tė Republikės, Hashim Thaēi. Kuadratet e TMK-sė parakaluan para udhėheqėsve shtetėrorė dhe ushtarakė tė Kosovės. Pėrvjetori jubilar i Epopesė sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės po shėnohet sivjet me ceremoni shtetėrore. Parada ushtarake u mbajt nė sheshin kryesor nė Prishtinė “Nėna Terezė”, duke filluar nga ndėrtesa e Parlamentit tė Kosovės deri tek Hoteli Grand. Kuadratet e TMK-sė parakaluan para presidentit tė Republikės Fatmir Sejdiu, kryeministri Hashim Thaēi dhe kryetarit tė Kuvendit Jakup Krasniqi.
Zėdhėnėsi i TMK-sė Shemsi Syla se simbolika e kėtij manifestimi jubilar qėndron nė marshimin e TMK-sė para institucioneve tė shtetit tė Kosovės.
Bendi muzikor i TMK-sė ka pėrcjell parakalimin e njėsiteve tė TMK-sė, kadetėve sidhe njėsitit tė tė rinjėve tė veshur me bluza me logon “Bac u kry”.
Udhėheqėsit mė tė lartė tė Republikės sė Kiosovės do tė vazhdojnė tė jenė tė pranishėm nė tė gjtiha aktivitetet qė do tė organizohet gjatė kėtyre tri ditėve.
Nesėr, ndėrkaq nė ditėn e dytė e njohur si Dita e dėshmorėve do tė bėhen homazhe te Kompleksi memorial nė Prekaz dhe nė tė gjitha varrezat e dėshmorėve tė vendit.
Tradicionalisht manifestimi do tė pėrmbyllet me 7 mars me Natėn e Zjarreve.
Dhjetė vjet mė parė, nė Kullėn e Jasharajve pati filluar beteja vendimtare pėr fatin e luftės sė UĒK-sė. Flijimi i familjes Jashari i pati dhėnė dimension tė ri luftės, duke u vlerėsuar kthesa mė e madhe nė historinė e Kosovės. Pas luftės, Kompleksi Memorial “Adem Jashari” nė Prekaz u shndėrrua nė vend frymėzimi pėr shqiptarėt. Vlerėsohet se ai ėshtė vizituar deri mė sot nga rreth 7 milionė njerėz nga e mbarė bota.