PDA

View Full Version : Letėr e Enver Hoxhės drejtuar Dushan Mugoshės


Tomori
06-03-08, 23:58
. Letėr e Enver Hoxhės drejtuar Dushan Mugoshės
http://membres.lycos.fr/ballikombit/img/EH_1.gif http://membres.lycos.fr/ballikombit/img/EH_2.gif http://membres.lycos.fr/ballikombit/img/EH_3.gif Shok i dashur Dushan Mugosha ( ?)
Tash jam mė i fortė nga atė ditė qė u ndamė po malli ėshtė kurdoherė i madh. Aliu qėnkėsh mė i fortė nga ne, sidoqė sigurisht e marr me mėnd ay e dinte se sa e preku ndarja. Jo ne por tė gjithė ishin tė prekur. Dr. Nishani zuri tė qarėt duke thėnė ?kujtoj poshtėrsitė qė ka thėnė armiku pėr Dushanė e Alinė pėr kėta dy shokė, aq tė mirė, tė vendosur, qė kanė lėnė familjet, vendin e tyre dhe erdhėn tė na ndihmojnė ne, tė luftojnė tok me ne?.
Por tė flasim pėr punė pak. Kėtu kanė ardh gati tė gjithė Tuk, Besnik, Hodo, Dali, Beqir Balluk, Nexhip, Pullumb etj. Nakua me Shulen s'kanė ardh ¤¤¤1 . Me ta kemi fillue me ba disa konferenca. E filloi Tuku me Besnikun, konferenca publike pėr mbi aksionet e Brigadės, qėndrimin e partizanėve etj.. Do tė fillojmė dhe njė kurs tė vogėl, ne kemi konferenca me kėto tema.

* Lufta imperialiste e para, dhe e dyta, luftė e drejtė dhe e padrejtė.
* Partia nė Ushtri.
* Organizimi i pushtetit.
* Lufta Nacional-ēlirimtare.
Do tė organizojmė edhe disa kurse ushtarake. Tuku nuk ėshtė shumė i kėnaqur nga Mehmeti (mos e merr se po tė shkruaj apostafat pėr kėtė gjė dhe me tendencė). Por Tuku na priste dhe thotė se qėkur ka ikur Sala Mehmeti s'peshon njeri, pėrpara mbledhjes sė brigadės ka nėnvleftėsuar aksionin kundėr Haki Blloshmit dhe atė tė ¤¤¤. Urdhėra tė ēuditshme dhe jo shoqėrore i ka dhėnė Tukut e mjaft gjėra tė tjera. Tė gjitha kėto, mos ki frikė se do t'i shohim me gjakftohtėsi, pa paragjykime dhe do tė veprojmė ashtu si vendosėm.
Zgjedhjet nė Korēė po bėhen me sukses nė zonat e lira, por kemi frikė se do tė na vinė shumė pak nga zonat e okupuara. Do tė tė lajmėrojmė pėr zhvillimin e gjėrave. Dushan na shkruaj dhe ti kurdoherė. Tė pėrqafoj me shumė mall Taras

Tomori
07-03-08, 00:00
Letėr e Nexhmije Hoxhės drejtuar Dushan Mugoshės
http://membres.lycos.fr/ballikombit/img/NH_1.gif http://membres.lycos.fr/ballikombit/img/NH_2.gif
7/5/44
I dashur shoku Dushan.
Me keqardhje tė madhe mora vesht largimin tėnd nga Shqipnija. Veēanėrisht mė erdhi keq qė nuk mundėm tė takohemi para se t'iknje. Me gjithė se kemi ndenjur pak kohė bashkė e ndjej mungesėn t'ėnde nė mes t'onė ashtu si edhe shokėt mė t'afėrt.
Sigurisht do tė kujtojsh jo vetėm shokėt qė jetove dhe bashkėpunove gjatė kėtyre dy vjetėve e mā, por sigurisht do tė marrė malli dhe pėr malet e fushat e Shqipėrisė qė i lave me djersė dhe qė u pive dhallėn. A po jo ?
Jo vetėm ne, por gjithė populli Shqiptar do tė ketė njė mik tė dashur tė tij e sigurisht kur tė sjellė rasti tė kthehesh ndonjė herė nė vendin t'onė, do tė shohėsh se me punė do tė tė shpėrblejė atė qė ke bėrė pėr shpėtimin dhe naltėsimin e tij.
Sigurojmė me bindje tė plotė qė do tė shtojmė gjithnjė hovin e punės qė tė forcojmė e tė naltėsojmė Partinė t'onė dhe ti sigurojmė dhe popullit t'onė pushtetin e tij. Se vetėm kėshtu do tė shpėrblejmė dhe ndihmėn t'uaj tė vlefshme.
Dushan, thuaju shokėve tė Jugosllavisė, se shokėt Shqiptarė ndjekin me admirim hapin e tyre dhe kėrkojnė emra qė tė ndjekin dhe shembullin e tyre heroik. Thuaju qė gjithė populli Shqiptar ndjenė pėr popujt e Jugosllavisė dhe pėr luftėn e tyre njė dashuri tė madhe. Tė gjithėve tė fala shoqėrore. Mos na harro. Po tė mundėsh na kujto dhe me ndonjė cop letėr. Udhė e mbarė dhe u pjekshim pėr sė shpejti nė botėn e lirė. ?Vdekje fashizmit - Liri popullit?. Tė fala shoqėrore Nexhmija

Tomori
07-03-08, 00:02
Letėr e Mehmet Shehut drejtuar Dushan Mugoshės http://membres.lycos.fr/ballikombit/img/MEHMET.gif

Tomori
07-03-08, 00:06
Letėr e Mehmet dhe Fiqirete Shehut drejtuar Dushan Mugoshės http://membres.lycos.fr/ballikombit/img/FSH.gif

Arb
07-03-08, 00:06
Tė pėrqafoj me shumė mall Taras
Cetniku e perqafon dhe ka shume mall per cetnikun.

Ani, hala ka bir shkinash qe ndiejne nostalgji per Kryekriminelin Enver Hoxha...

Guri i madh
07-03-08, 00:16
enveri veq prpogand e ka pas per kosov se ka qen i lidhun ngusht sherbimi sekret i shipnis me UDB-en dh KGB-en

masakrat ne tivar bashk i kan bae ndaj kosovarve po serbet ju kan than se jan ballista

Arb
07-03-08, 00:21
Mesiq: Gjatė gjithė historisė politika kundrejt shqiptarėvė tė Kosovės ka qėnė e gabuar

Duhet njohur historia e shqiptarėve tė Kosovės

Stjepan Mesiqit iu kujtua nga publiku se disa vjet mė parė ka qenė kundėr ndryshimit tė kufijve nė Ballkan, kur ėshtė pyetur pėr ēėshtjen e Kosovės. Por Mesiq, iu kthye historisė, qė sipas tij ka qenė e padrejtė me shqiptarėt: "Sa i pėrket Kosovės, do ju lutesha tė kujtonit historinė e tė djeshmes, nė mėnyrė qė tė kuptojmė atė tė tė sotmes. Gjatė gjithė historisė politika kundrejt shqiptarėvė te Kosovės ka qėnė e gabuar, si nė periudhėn e Jugosllavisė ashtu edhe nėn Millosheviqin. Gjatė periudhės sė mbretėrisė jugosllave shqiptarėt nuk kanė patur asnjė tė drejtė, nuk njiheshin si etni dhe nuk u njihej gjuha, ata nuk kishin shkollė nė gjuhėn shqipe e kėshtu me rradhė".

Referendumi pėr Kosovėn nuk u mbajt

Presidenti kroat, kalon nė historinė e Luftės sė Dytė Botėrore dhe harron se ishin fashistėt ata, por thotė: "Gjatė luftės sė dytė botėrore, italianėt hapėn shkolla nė gjuhėn shqipe, botuan gazeta nė gjuhėn shqipe dhe lejuan publikim e gazetave tė pavarura shqipe. Shqiptarėve u pėlqeu kjo dhe gjatė luftės qėndruan tė rezervuar. Ata nuk morėn pjesė nė rezistencėn, qė kryente Partia Komuniste e Jugosllavisė, nėn udhėheqjen e marrshall Titos. Tito bėri njė marrėveshje me Enver Hoxhėn, qė duke qenė udhėheqės i rezistencės nė Shqipėri tė ndikonte qė tė fuste edhe shqiptarėt e Kosovės nė rezistencė, me premtimin qė pas luftės tė organizohej njė referendum popullor pėr tė pėrcaktuar statusin e Kosovės. Ju e dini qė pas luftės, Tito pati njė konflikt me Stalinin, Hoxha kaloi nė anėn e Stalinit, dhe referendumi nuk u mbajt".

QIK-u

Arb
07-03-08, 00:27
A i lexojne keto letra e dhjetare e qindra deshmi te lidhjeve te Zagareve Komuniste "Shqiptare" me Cetniket Shkije, keta me poshte:

http://dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=16095

SoKoLi-i-Maleve
07-03-08, 21:56
Ehh po largimi i Mugoshes ja ka tha zemren Fiqretes ! Kush ja freskon shpirtin mbase?