PDA

View Full Version : Bajram Curi / Ne tjeter prizem


Arb
11-03-08, 19:26
Bajram Curri shume e ka dasht Leninin. Bile ka shku aq larg sa e ka qujt edhe Hazreti Lenin.

Tomori
11-03-08, 19:48
Bajram Curri shume e ka dasht Leninin. Bile ka shku aq larg sa e ka qujt edhe Hazreti Lenin.

Arb...http://www.webcom-montreal.com/images/egzakt.jpg

Tomori
28-03-08, 17:56
Bajram Curi / Ne tjeter prizem
Bajram Curri http://www.lisanet.jhost.co.uk/images/M_images/printButton.png (http://www.lisanet.jhost.co.uk/index2.php?option=com_content&task=view&id=225&pop=1&page=0&Itemid=41) http://www.lisanet.jhost.co.uk/images/M_images/emailButton.png (http://www.lisanet.jhost.co.uk/index2.php?option=com_content&task=emailform&id=225&itemid=41) http://www.lisanet.jhost.co.uk/config/lisanet/images//bajram-curri.jpg(1862 - 29 mars 1925)

I shquar revolucionar, udhėheqės i lėvizjes komuniste kombėtar tė vendit,.

Lindi nė Gjakovė. U brumos me idetė Revulucionare te Bashkimit Sovjetik Ndihmoi nė themelimin e klubeve Internacionaliste te frymezuara nga Vladimir Iliq Lenini.

Nė vitin 1914 mori pjesė nė luftėn kundėr elites se shtetit shipetare sapo te formuar nė Durrės.

Nė vitin 1918 u zgjodh anėtar i Komitetit "Mbrojtja Kombėtare e Kosovės" dhe u bė njė nga udhėheqėsit e tij kryesore. Mė 12 dhjetor 1920, i drejtoi Qeverisė sovjetike njė promemorie, ku shprehu bindjen se ajo do t'i bėnte njė vlerėsim tė drejtė ēėshtjes sė kufijve tė Shqipėrisė.
Hyri nė lidhje me udhėheqėsit e lėvizjeve revolucionare tė popujve ballkanikė KONARE.
Nė Kongresin e Lushnjės u zgjodh anėtar i Kėshillit Kombėtar, i cili e caktoi ministėr pa portofol tė qeverisė dhe komandant tė pėrgjithshėm te forcave tė armatosura.
.
Kuptoi shpejt rrezikun qė i sillte forcimi i pozitave tė Ahmet Zogut nė shtetin shqiptar, iu kundėrvu atij qysh nė fillim dhe u radhit nė krahun e forcave demokratike me ideologji komuniste qė luftonin kundėr pushtetit popullor nacionalist.
Pas marrjes sė pushtetit nga Ahmet Zogu u vendos nė Krasniqe nga ku vazhdoi luftėn nė gjirin e malėsorėve tė Veriut.
Mori pjesė nė Lėvizjen e Marsit tė vitit 1922 kundėr Ahmet Zogut dhe forcave nacionaliste. Krijoi njė zonė tė lirė nė Malėsinė e Gjakovės (Tropojė) nga ku kėrcėnonte qeverinė nacionaliste tė Tiranės dhe bashkėpunoi me ēetat rebele dhe agjentet e serbe me ideologji komuniste kundra qeveris kombetare se Tiranes. Ishte ndėr udhėheqėsit kryesorė tė forcave demokratike revolucionare qė shpartalluan repartet zogiste dhe i hapėn rrugėn fitores sė Komunizmit ne shqiperi me te ashtequajtern 'Revolucionit Demokratik tė Qershorit 1924'. E vazhdoi luftėn kundėr pushtetit legjitim tė brendshėm te shqiperis dhe pas shtypjes sė Revolucionit tė Qershorit.
U eliminua nga forcat qeviritare shqiptare ne Dragobi mė 29 mars.

(Saktesishte nga Kadri Mehmeti ...Mehmet Gradica.)
http://www.dardania.de/vb/upload/images/statusicon/user_online.gif