PDA

View Full Version : Qeveritarė,ta marrim se doni, por ama dini ju tė bėni shtetin, deri kur me viza


Pupi
06-04-08, 08:57
Deri kur kėshtu Qeveritar ?
Dini ju tė bėni shtetin(ta zėmė qė doni, por doni e dini kan njė dallim), dini ju qė tė bėmurit e shtetit ka edhe rregulla!
Kujt ti'a lėmė fajet, apo ti lėmė fajet me njė anė, nga kush tė kėrkojm tė na mbroj neve diasporėn shqiptare.
Qeveritar ju jeni duke ecur shumė ngadal nė tė bėmurit e shtetit tė Kosovės, nė mos vallė dyshoni qė Kosova ėshtė e pranuar si shtet me emrin REPUBLIKA E KOSOVĖS nga bota ?
Pėrkundėr disa fjalėve tė mira tė Kryeministrit Kroat Sanader. Kroacia prap me avaze tė vjetra, Regjim vizash pėr Shqiptarėt, sepse serbet edhe ashtu i kan pasaportat e serbis. Do tė jetė ky edhe njė shkas qė shumė nga Kosovarėt qė kishin pasaportat e serbis tė detyrohėn ti mbajn ato?!

Kroacia vendos regjim vizash ndaj Kosovės Qeveria kroate ka vendosur regjimin e vizave pėr shtetasit e Kosovės, ndėrsa masat e reja do tė hyjė nė fuqi prej 1 majit. Qeveria kroate tha se vendimi ėshtė marrė pėr shkak se prej shpalljes sė pavarėsisė, qeveria e Kosovės ende nuk i ka miratuar rregullat themelore, tė cilat rregullojnė shtetėsinė dhe pasaportat.

lirik
06-04-08, 19:20
Qeveria Kroate Ka Regjim Vizash Edhe Per Ne Qe Jemi Nė Europė Mergimtarė
Me Qendrim Te Rregulluar Ne Shtetet Jashtme Si Ne Gjermani Zvicerr Etj
Qevria Kroate Me Qellim Sillet Ne Ket Menyrė Provokuese Ndaj Shqiptarve
Gjė Qė As Armiku Shekullorė Serbia Nuk E Bėri Dikurė Para Shum Vitesh
Ktu Ne Mergim Disa Njerz Pa Vizione Qe Mundoheshin Te Dijn Shum Edhe Pse Kurr Nuk Kishin Qenė As Ne Kroaci As Ne Slloveni Dhe Nuk Kishin Njohuri As Elementare As Qe Kishin Lexuar Diqka Nga Hsitoria Ekti Populli As Nuk Dinin Gjė
Mundoheshin Te Flsinin Diqka Para Popullit Mjerisht Nuk Dinin Deri Sa Plasa Dhe Mu Dasht Me Dal Para Bine Edhe Pse Nuk E Pata Ndermend
Dhe Thash Shkurt Me Vjen Keq Qe Poshprehem Kshtu Por Ju Aspak Nuk I Njihni Sllovent As Kroatet Dhe Nuk Paskit Kurfar Pervoje Me Ta Prandaj Ju Lutem Nese Nuk Dini As Mos Flisni Kot Ishte Ather Viti 1990 Dhe Un Kisha Arsyet E Mia Pse
Fola Kshtu I Revoltuar Sepse Ne Jet Kam Pervoja Dhe Flas Nga Pervoja
Megjithat Nuk Dua Te Hyj Ne Detale Por Gjithqka Qė Bėn Kroacia Ndaj Shqiptarve
E Bėn Me Qellime Te Caktuara Ndersa Shtetin E Kosoves E Pranoj Per Shkak Te Trysnive Amerikane Personalisht Jam I Bindur Se Kroacia Nese Do Te Mvarej
Kjo Gjė Direkt Nga Ajo Nuk Do Ta Pranonte Asniher Shtetin E Kosoves Bile As Vet Shqiperinė Ndoshta E Kam Gabim Por Un Kshtu Mendoj

Sa I Perket Vizave Me Ket Problem Shum Serioz Nuk Po Merret Askush Per Ne
Jemi Me Qindra Mija Mergimtarė Ne Boten E Jashtme Qė Na Maltreton Kroacia Me Tranzit Kalimi Me Viza Qeveritė Tona Shqiptare Nuk Intresohen Fare Per Ne Mergimtart Qe Te Na E Heqin Ket Stermundim Ket Provokim Qe Na E Bėjn Kroatet
Qellimisht Asgjė Kėtu Nuk Ka Vetem Qėllim Provokimi Dhe Poshtrimi Ndaj Shqiptarve Sepse Ne Jemi Ne Shtetet E Jashtme Dhe Kemi Qendrim Te Shteteteve Te Jashtme Aspak Nuk Ka Te Drejt Kroacia Qė Vepron Kshtu
Por Un Jam I Pezmatuar Ne Qeverin Shqiptare Te Shqipris Dhe Te Kosoves
Qe Nuk Po Bejn Trysni Nuk Po Gjejn Forma E Menyra Me Ndihmen E Miqve Qe Ta Detyrojn Kroacinė Te Heq Kto Barikada Politike Kto Prapaskena Antishqiptare Ku Perveq Qellimit Sadist As Gjė Tjeter Ktu Nuk Ka
Kroacia Etregoj Fytren E Vertet Edhe Gjat Luftes Nuk Ka Ktu Qka Gjithqka Esht E Kjartė:
Drejt Shtepisė Tonė Me Miliona Shqiptarė Qe Kemi Nevoj Per Levizje Se Paku 5 Her Ne Vit Rrugen Na Eka Bllokuar Kroacia Rrugen Tarnzite Drejt Atdheut
Mendoj Se Shqipria Dhe Kosova Poashtu Duhet Ti Qesin Viza Kroatve
Kėt Gjė Do Te Deshiroja Te Ja Bejn Edhe Shtetet Tjera
Deri Sa Kroacia Me Ne Shqiptart Kshtu Sillet
Kroacia Qet Viza Shqiptarve Ne Tranzit Kalimi Kjo Esht E Pa Besushme
Habitet Njeriu Si Mund Te Silet Kshtu Ne Kto Kohra Te Inetrgimeve Nji Shtet Kroat Ne Europė Qfar Absurdi Katastrofe
Qveria Jon As Qe Intresohet As Ajo E Shqiperis As Kjo E Kosoves Per Miliona Mergimtarė Ne Europ Qe Maltretohen Hnga Vizet Kroate
Mergimtart Shqiptar Destinacion Tranzit E Kan Shtepin E Vet
Pse Te Ju Kekrohet Viza Kur Ata Punojn Ejetojn Ne Zvicer Gjermani Austri
Kjo Nuk Esht Asgjė Tjeter Perveq Se Provokim Antishqiptarizem
Habitem Me Indiferencen E Qeveris Tonė Qe Nuk Ben Klurfar Peprjekjesh Se Paku Tranzitin Te Na E Rregulloj Ne Kalim Pa Viza Habite Sa Te Jetish Ndegjon Qudira

lirik
06-04-08, 20:54
Qeveria Kroate Ka Regjim Vizash Edhe Per Ne Shqiptarė Qė Jemi Nė Europė Mėrgimtarė
Me Qendrim Te Rregulluar Ne Shtetet e Jashtme Si Ne Gjermani Austri Zvicerr Etj
Qevria Kroate Me Qėllim Sillet Nė Kėt Menyrė Provokuese Ndaj Shqiptarve
ARSYEAJA ėSHT THJESHT ANTISHQIPTARIZMI ASGJė TJETER
VIZA MALTRETIMESH DHE SADIZMA ANTISHQIPTARė USHTRIME POSHTRIMESH ME NJė POPULL
Gjė Qė As Armiku Shekullorė Serbia Nuk E Bėri Dikurė AS SOT REGJIMIN E VIZAVE

PARA SHUM VITESH Kėtu Nė Mėrgim Disa Njerz Pa Vizione tė cekt dhe naiv pa kurfar njohurie e pervojash Qe Mundoheshin Te Dijnė Shum Edhe Pse Kurr Nuk Kishin Qenė As Ne Kroaci As Nė Slloveni Dhe Nuk Kishin Njohuri As Elementare per ta As Qe Kishin Lexuar Diqka Nga Hsitoria E kti Populli As Nuk Dinin Gjė
Mundoheshin Tė Flsinin Diqka Para Popullit Mjerisht Nuk Dinin asgjė pothuajse
Deri Sa Plasa Dhe Mu Dasht Me Dalė Para Binė para Mikrofoni
Edhe Pse Nuk E Pata Ndermend aspak me dalė por pelcita nga injoranca e disa shkurtpamsve
Dhe Thash Shkurt
Me Vjen Keq Qe Po shprehem Kshtu Por Ju Aspak Nuk I Njihni Sllovent As Kroatėt
Dhe Nuk Paskit Kurfar Pėrvoje Me Ta
Prandaj Ju Lutem Nėse Nuk Dini asgjė nė kėt drejtim mos folni kot paushall
As Mos Flisni Kot
Ishte Ather Viti 1990 Dhe Un Kisha Arsyet E Mia Pse shprehesha sepse kisha pervoj shumvjeqare
dhe e njihja mirė mentalitetitn dhe shumqka isha zie vet ne ata kazana pervojash
Fola Kshtu I Revoltuar Sepse Ne Jet Kam Pervoja
Dhe Flas Nga Pervoja nga perjetimet e drejt per drejta
Megjithat Nuk Dua Te Hyj Ne Detale
Por Gjithqka Qė Bėn Kroacia Ndaj Shqiptarve
E Bėn Me Qellime Te Caktuara
Ndersa Shtetin E Kosoves E Pranoj Per Shkak Te Trysnive Amerikane
Personalisht Jam I Bindur Se Kroacia Nėse Do Tė Mvarej
Kjo Gjė Direkt Nga Ajo pra nga kroacia
Nuk Do Ta Pranonte Asniher Shtetin E Kosoves
Bile As Vet Shqiperinė
Ndoshta E Kam Gabim Por Un Kshtu Mendoj kshtu jam i bindur

Sa I Perket Vizave Me Kėt Problem Shum Serioz
Nuk Po Merret Askush Pėr Ne
Jemi Me Qindra Mija Mergimtarė Nė Boten E Jashtme Qė Na Maltreton Kroacia Me Tranzit Kalimi
Me Viza
Qeveritė Tona Shqiptare Nuk Intresohen Fare Per Ne Mergimtart Qė Te Na E Heqin Kėt Stermundim
Kėt Provokim Qe Na E Bėjn Kroatėt qėllimisht

Asgjė Kėtu Nuk Ka Vetem Qėllim Provokimi Dhe Poshtrimi Ndaj Shqiptarve
Sepse Ne Jemi Nė Shtetet E Jashtme perendimore me qendrim te perhershem ne shtetet e perendimit Dhe Kemi Qendrim Te Shteteteve Te Jashtme
Aspak Nuk Ka Te Drejt Kroacia Qė Vepron Kshtu
Por Un Jam I Pezmatuar Nė Qeverin Shqiptare Tė Shqipris Dhe Tė Kosoves
Qe Nuk Po Bejn Trysni
Nuk Po Gjejn Forma E Menyra
Me Ndihmen E Miqve Qe Ta Detyrojn Kroacinė Te Heq Kto Barikada Politike
Kto Prapaskena Antishqiptare
Ku Perveq Qellimit Sadist per ti torturuar dhe poshtruar shqiptart As Gjė Tjeter Ktu Nuk Ka
Kroacia E tregoj Fytyren E Vėrtetė Edhe Gjat Luftes
Nuk Ka Ktu Qka tė diskutohet Gjithqka ėsht e Kjartė:
Drejt Shtepisė Tonė ne rrugė tranzite Me Miliona Shqiptarė Qė Kemi Nevojė Pėr Levizje
nga europpa ne kosov dhe anasjelltas Se Paku 5 Her Ne Vit
Rrugen Na E ka Bllokuar Kroacia
Rrugen Tarnzite Drejt Atdheut drejt votrave tona drejt tokes tonė dhe kjo ėsht armiqsore
Mendoj Se Shqipria Dhe Kosova Poashtu Duhet Ti Qesin Viza Kroatve
Kėt Gjė Do Te Dėshiroja Tė Ja Bejn Edhe Shtetet Tjera ne europė dhe ne botė le ta ndjej edhe kroacia nė kurriz poshtrimin
Deri Sa Kroacia Me Ne Shqiptart Kėshtu Sillet
Kroacia Qet Viza Shqiptarve Ne Tranzit Kalimi
Kjo ėsht E Pa Besushme ne kohrat moderne
Habitet Njeriu Si Mund Te Sillet Kshtu Ne Kto Kohra Te Inetrgimeve Nji Shtet Kroat Nė Europė
Qfar Absurdi Katastrofė
Qveria Jon As Qė Intresohet per mergimtartė
As Ajo E Shqiperisė As Kjo E Kosoves Per Miliona Mergimtarė Ne Europė Qė Maltretohen poshtrohen nga sjellja dhe menyra nga Vizat dhe sorollatjet me detyrim qe shkkaton administrata Kroate
Mergimtart Shqiptarė Destinacion Tranzit E Kan Shtėpinė E Vet token e te parve atdheun
Pse Te Ju Kėrkohen Viza Kur Ata Punojnė E jetojnė Nė Zvicer Gjermani Austri
Kjo Nuk ėsht Asgjė Tjeter Perveq Se Provokim dhe qendrim armiqsorė Antishqiptarizėm
dhe mosmirnjohje nga ana e kroatve me menyren se si sillen ndaj shqiptarve
Habitem Me Indiferencen E Qeveris Tonė tė Kosoves dhe Shqipėrisė
Qė Nuk Ben Kurfar Pėprjekjesh AS MA TE VOGLA DIPLOMATIKE AS ANGAZHIME KURFARE PER MERGIMTART QE JAN NJE NUMER AQ I MADH NE BOTė KUDO QE JETOJN E PUNOJN ME SHUM MUNDIME DHE HALLE MALLIN PER ATDHEUN
Sė Paku Tranzitin Tė Na E RregullojNė TE NA E SIGUROJN Nė Kalim Pa Viza
Habitem! edhe me ket sjellje indiferente te dy qeverive kosv dhe shqiperi ndaj mergimtarve mos intresim dhe lėnje pas dore e bashkatdhetarve
Sa Tė JetoN NJERIU QUDIRA NDEGJON E PERJETON QUDIRA DHE ABSURDITETE
AUTOI I KTI SHKRIMI XHELAL FERIZI NGA MITROVICA ME BANIM SHUM VJEQARė N#
GJERMANI

lirik
10-04-08, 13:50
Esht per tu habitur sjellja ndaj mergimtarve dhe nuk besoj s eka shtet ne botė qė silet kshtu indiferent ndaj mergimtarve si shtetet tona shqiperi kosovė ku intresi i vetem ndaj nesh ishte mjelja e parave dhe asgjė tjeter .
Ne na duhet rrugė e lirė pėr nė atdhe qveritė shqiptare ajo e kosoves dhe e shqiperisė duhet te bisedojn me kroacin per ket problem urgjentisht dhe te ushtrojn trysni edhe neper mes miqve edhe nepermes te gjitha formave ne kemi nevoj per kalim tranzit te lirė pa probleme pa viza pa maltretime
rruga duhet te na sigśrohet mergimtart duhet te vijn se paku 6 her ne vit ne atdhe neper festa
me familje.
Nuk ka nevojė kroacia te ushtroj sadizimin shtetrorė mbi ne shqiptart sepse ne duiam kalim tranzit
dhe nuk kemi nevojė per viza por kjo na bėhet ne me qellim.
Ardhja e mergimtarve 6 HER NE VIT I SHERBEN TURIZMIT ne Kosovė
dhe Shqiperi
i sherben progresit I SHERBEN EDHE ARKES SE SHTETIT BUGJETIT KONSUMIT DHE VLERAVE TJERA ESHTE DOBISHME kush po i ndalon kto te mira kush po i bėn kto veprime antishqiptare
qeveritė shqiptare duhet te mbajn nji takim ne nivele ministrash per ket problem qe ne shqiptart mergimatr qytetar te shqiperis dhe te kosoves qe jetojm jasht me qendrim te shtetete te jashtme te na hiqet viza neper teritorin kroat tranzit te na krijohen bileta familjare ne nji qmim komplet familja
me aeroplan perse biletat e aeroplanit ne dretjim te trojeve shqiptare ma te shtrejtat ne botė a nuk ėsht ky krim antishqiptarė perse kto sjellje perse qeveria e kosoves dhe e shqiperis nuk e bejn ket hap me duket se sikur me qellim dikush e saboton mergimtarin shqiptarė