PDA

View Full Version : Vetullat: Si duhet bėrė zbukurimi i tyre?


egi
08-04-08, 21:31
Shumė femra nuk u kushtojnė vėmendje vetullave tė tyre ose me keq akoma i rrjepin ato. Kur bėhet zbukurimi i syrit, vetullat i japin atij njė pamje mė shprehėse. Ato i japin njė dukje tė balancuar fytyrės tuaj. Kėshtu qė, ėshtė tepėr e rėndėsishme pėrpjekja pėr t’i bėrė ato tė duken mirė.

Vetullat natyrale
Pėr njė kujdes perfekt dhe tė shpejtė duhet te krehim me krehrin e posaēėm nė mėnyrė qė tė largojmė pudrėn ose kremin e pudrės. Krehja bėhet me drejtim nga ana e jashtme lart. Kjo ndihmon gjithashtu qė syri tė duket mė i madh. Njė lyerje e shpejtė me xhel pa ngjyrė do t’u sigurojė atyre njė formė tė qėndrueshme.
Njė mėnyrė tjetėr ėshtė edhe pėrdorimi i llakut. Pas hedhjes sė llakut i jepni vetullės formėn e dėshiruar me dorė ose me krehėr tė posaēėm. Kjo metodė do tė pėrdoret sidomos pėr vetullat me formė tė ērregullt.

http://www4.slikomat.com/08/0408/fuw-vetull.jpg (http://www.Slikomat.com/slika/2538641.htm)

egi
08-04-08, 21:35
Ngjyrosja e vetullave

http://www4.slikomat.com/08/0408/59q-vetull.jpg (http://www.Slikomat.com/slika/2538650.htm)

1. Pėr tė theksuar ngjyrėn vetullave pėrdorim pudrėn ose lapsin. Pėrdorimi i pudrės bėhet duke e lyer vetullėn me furēėn e duhur, duke u kujdesur qė tė mos ndotim lėkurėn rreth e qark vetullės. Kjo jep njė efekt natyral dhe kėrkon pak mundim. Mjaft qė ngjyra e pudrės tė jetė e afėrt me tė vetullave.

http://www4.slikomat.com/08/0408/8v3-vetull.jpg (http://www.Slikomat.com/slika/2538653.htm)

2. Po kėshtu mund tė pėrdorim njė laps tė mprehur mirė duke vijėzuar lehtė mbi vetull, duke u kujdesur qė tė mos e shtrėngojmė shumė lapsin dhe tė pėrpiqemi tė japim njė fund natyral nė mėnyrė qė vija e shkruar tė mos dallojė shumė nga vetulla. Mund tė pėrdorni lapsa nė ngjyrat e vetullave, jo tė zinj.

http://www4.slikomat.com/08/0408/akm-vetull.jpg (http://www.Slikomat.com/slika/2538656.htm)

3. Pas kėsaj duke pėrdorur njė pambuk siē tregohet nė figurė e zbusim vijėn e bėrė me laps dhe e shtrijmė atė natyrshėm. Kėtė duhet ta bėjmė njėkohėsisht me kujdes nė mėnyrė qė tė mos e fshijmė vizėn. Kjo bėn qė t'i jepet njė ngjyrė e njėtrajtshme nė tė gjithė sipėrfaqen e ngjyrosur.

Adrenalina
09-04-08, 11:22
Egi paske fillu me na msu pak se si mi perdore makiazhen per bukuroshet!

...qika mos ngurroni hajdeni te Egi se paska msu per (make-up):)

egi
09-04-08, 20:16
Egi paske fillu me na msu pak se si mi perdore makiazhen per bukuroshet!

...qika mos ngurroni hajdeni te Egi se paska msu per (make-up):)

Haha...oh kom nis me informu veten e thash ajt pi qes keto sene edhe ketu..te ma shojn hajrin edhe tjert :biggrin:

Adrenalina
12-04-08, 17:41
Haha...oh kom nis me informu veten e thash ajt pi qes keto sene edhe ketu..te ma shojn hajrin edhe tjert :biggrin:

Egi me pelqev edhe mua ky informim....bash mire edhe per te tjeret kush deshiron sa per hajr paska skajime te mjaftushme bile..:smile:

Elina
12-04-08, 17:47
Fale Zotit qe nuk kam pase asnjehere nevoje me i hjeke vetullat... se perndryshe i kisha masakru....:redface:
Vetulla kam pak,,,edhe besa i kam ngjyre te kaft kogja te qelt...shyqyr :tongue:

Prishtinasja_
12-04-08, 17:50
Fale Zotit qe nuk kam pase asnjehere nevoje me i hjeke vetullat... se perndryshe i kisha masakru....:redface:
Vetulla kam pak,,,edhe besa i kam ngjyre te kaft kogja te qelt...shyqyr :tongue:

Si moj a nuk i hek/nuk ti vetullat hiq a ? :eek::tongue:

Elina
12-04-08, 17:53
Si moj a nuk i hek/nuk ti vetullat hiq a ? :eek::tongue:

Jo valla,kurre nuk i kam hjeke...:tongue:

Prishtinasja_
12-04-08, 17:57
Jo valla,kurre nuk i kam hjeke...:tongue:

Sa mire moj....Bile kete gajle nuk e paske...:rolleyes:

Adrenalina
12-04-08, 18:34
Jo valla,kurre nuk i kam hjeke...:tongue:

Elina nuk po muj me besu je kam qudit:) ...sigurisht je ka don me nxerr ti diqka nga hajri qe nuk po i hekshe vetullat:smile:

Elina
12-04-08, 20:01
Elina nuk po muj me besu je kam qudit:) ...sigurisht je ka don me nxerr ti diqka nga hajri qe nuk po i hekshe vetullat:smile:

Per bese nuk i kam hjeke vetullat asnjehere ...!!!
Edhe shyqyr qe nuk kam cka hjeku,,,i kam pak te holla vet,edhe ngjyren e vetullave e kam te kafte te qelte :tongue:

egi
13-04-08, 12:13
Elinaa edhe as une nuk i hjeki :biggrin: nejse i kom te zeza, veq nuk jan te trasha ..diqysh taman..edhe besa po pritoj mi hjek..:biggrin: Nese rasisht vendosi mi hjek veq i kqyri keto keshilla qe i kom dhan haha

niemand
15-04-08, 13:13
O moj aman na meso si ti heqim qe mos tna dalin me kurr se vdica kjo dashnia jem spo mi heq :( po thot a femer je aaa.. vdica po me vjen edhe turp me shku n'salon me i heq hahah..

Na ka prish kjo Europ.. se sa isha ne kosov kush ka mendu me i heq :PP

Kull babėz kull.

emine
18-12-10, 18:34
nuke e di pse kure kam perball nje femer gjithmone e shikoje ne vetulla,vetullav duhet ven kujdes femrat sepse shume tregojne per ate femer,kam merzi shume femrat me vetulla te hekuna keq,dhe me merzi ato qe nuke i rregullojne kurre,ajo shfaq pakujdesin dhe mosmirembajtjn dhe ne pjeset tjera te trupit,,,,,

lovely
18-12-10, 20:16
nuke e di pse kure kam perball nje femer gjithmone e shikoje ne vetulla,vetullav duhet ven kujdes femrat sepse shume tregojne per ate femer,kam merzi shume femrat me vetulla te hekuna keq,dhe me merzi ato qe nuke i rregullojne kurre,ajo shfaq pakujdesin dhe mosmirembajtjn dhe ne pjeset tjera te trupit,,,,,


vetullat origjinale (te pa nukta) jane ma t mirat sipas mendimit tem ;)

http://www.yllpress.com/fotografite/artikujt_origjinale/kujdesi_per_qerpike_dhe_vetull.jpg

Qika^Me^Kule
18-12-10, 20:40
nuke e di pse kure kam perball nje femer gjithmone e shikoje ne vetulla,vetullav duhet ven kujdes femrat sepse shume tregojne per ate femer,kam merzi shume femrat me vetulla te hekuna keq,dhe me merzi ato qe nuke i rregullojne kurre,ajo shfaq pakujdesin dhe mosmirembajtjn dhe ne pjeset tjera te trupit,,,,,

QY kjo ankohet per vetulaa... thua inshall-llah nuk ju vie era huder eeee cka me bae athehere... se te helmoin....:eek::biggrin:

emine
18-12-10, 21:56
QY kjo ankohet per vetulaa... thua inshall-llah nuk ju vie era huder eeee cka me bae athehere... se te helmoin....:eek::biggrin:
si afrohna moje une aqngate njerzve,a kujtove se po puthi femna ,edhe speca le tju vje era sjau nije eren hahhah

Qika^Me^Kule
19-12-10, 18:22
si afrohna moje une aqngate njerzve,a kujtove se po puthi femna ,edhe speca le tju vje era sjau nije eren hahhah


Eh... oi minushke mbas nuk jam afer me ty e me u knaqe llafe e muhabete se bashku... em bane me keshe me za..... e ty i miri te kapte per faqe....

emine
19-12-10, 19:15
Eh... oi minushke mbas nuk jam afer me ty e me u knaqe llafe e muhabete se bashku... em bane me keshe me za..... e ty i miri te kapte per faqe....
prit pak se po ha buk pogaqe me speca ;)sjan ka lajn qaren te miret po spi la me m'kape per faqe:P

Suelaa
19-12-10, 20:56
Si mbas fetyres..:smile: pastaj po deshe me gjete se cfar parfumi perdor nje femer, shikohet nga vetullat gjithmone. dhe pershkruan aromen.:smile:

Qika^Me^Kule
20-12-10, 20:47
http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/2/2/7247/2304327/1/ochi-1.jpg

Qika^Me^Kule
20-12-10, 21:03
Vetulla duhet te jete po thuajse te njejten ngjyre me flokun.....

http://www.bukuri.com/wp-content/uploads/2009/03/smokey_eyes-thumb.jpg

doGzona
25-12-10, 20:04
Nuk i nuki as nuk i ly,vetullat e ngjyrosura dhe te holla , i kam inat!

shfletuesi_
26-12-10, 00:06
A ban me hy edhe une me msu qesajde rreth vetullave kapak :D

emine
10-01-11, 20:19
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/hs1391.snc4/164375_181560301863036_109554949063572_585943_2693 792_n.jpg (http://www.facebook.com/photo.php?pid=567464&id=109554949063572)

Hajra
10-01-11, 21:55
e qart po dokeshhttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

thellenza
06-03-11, 17:27
veq erdha me kqyr cka ka thone Hajra per vetlla :biggrin:

Elina
06-03-11, 17:35
Thellenza na trego ti pak a shume per vetullat tua....:tongue:..se une kam tregu ma heret :biggrin:

thellenza
06-03-11, 17:58
Thellenza na trego ti pak a shume per vetullat tua....:tongue:..se une kam tregu ma heret :biggrin:
veq mbasi me dvete se nuk e pata ndermend me kallxu :biggrin:

> te zeza, te nalta, te nukta.. krejt po mi lavdojn:tongue::tongue:

tipi engjellor
06-03-11, 21:52
qysh e paskan rrit mendjen do hahahahhaha

Zero Cool
29-06-11, 21:37
Ngjyra e vetullave, sipas ngjyrės sė flokėve


http://www.telegrafi.com/fo/lifestyle/f.0615235111863_m.jpg


Ngjyra e gabuar e vetullave mund ta prishė gjithė dukjen. Padyshim qė shikoheni nė pasqyrė dhe e vėreni se diēka nuk ėshtė nė rregull, shtoni mė shumė pudėr- as kjo, tjetėr ngjyrė tė shkėlqyesit pėr buzė- njėjtė... nė fakt, janė vetullat ato qė prishin dukjen, sepse ngjyra e tyre nuk i pėrshtatet tenit dhe flokėve tuaja.


http://www.telegrafi.com/fo/obrve_in1.jpg


Flokėt e errėta
Nėse keni flokė shumė tė errėta, ngjyra e vetullave ka nevojė pėr dy nuanca tė ēelėta. Pėr tė ēelur vetullat duhet tė vendosni pak pudėr ose disa tone mė tė ndritshme tė hijes- p.sh. bezhi ose e kafe e ēelėt.


http://www.telegrafi.com/fo/obrve_in2.jpg


Flokė tė ēelėta
Tė kundėrtėn e atyre me flokė tė errėta duhet ta bėjnė ato femra qė mbajnė flokė mė tė ēelėta. Zgjidhni hije ose laps me nuancė pakėz mė tė errėt se ngjyra natyrale e vetullave tuaja, dhe nė kėtė mėnyrė do t’i shprehni. Megjithatė, kini kujdes qė vetullat tė mos jenė shumė tė errėta, sepse mund ta ērregulloni harmoninė e fytyrės.


http://www.telegrafi.com/fo/obrve_in3.jpg


Si tė ngjyrosni vetullat
Para se tė vendosni t’i ngjyrosni vetullat, ndukni ato. Nėse pėrdorni hije, kujdes qė tė mos jetė i ndritshėm. Duhet tė mundoheni qė vetullat tuaja tė duken sa mė natyrshėm. Po ashtu, qoftė nėse vendosni hije ose pudėr, kujdesuni qė gjatė vendosjes tė mos krijoni linja, sepse do t’u duken vetullat sikur t’i keni vizatuar.